“E jashtëzakonshme”, zbulohen në Pompei dy trupa të paprekur

Duke i parë kështu, gjaku që duket se pulson akoma në venat e atyre duarve që mbështeten në gjoks, gishtat e palosur, pambuku i tunikës së mbështjellë në bark, duket sikur koha nuk ka kaluar kurrë.

Ata janë trupat pothuajse të paprekur të dy burrave, një dyzet vjeçar i mbështjellë me një mantel leshi të ngrohtë dhe skllavi i tij i ri, i përkulur nga lodhjet e jetës, zbulimi i ri emocionues i Pompeit, rezultat i një gërmimi që vazhdoi edhe në këto javë të vështira të pandemisë dhe që u dokumentua ekskluzivisht nga ANSA.

“Një zbulim me të vërtetë i jashtëzakonshëm” nënvizon regjisori entuziast Massimo Osanna, në krye të menaxhimit të përgjithshëm të muzeve publike që nga shtatori i vitit 2020, sepse për herë të parë pas më shumë se 150 vjetësh nga përdorimi i parë i teknikës ka qenë e mundur jo vetëm për të realizuar karakterë të përkryer dhe të suksesshëm të viktimave, por edhe për të hetuar dhe dokumentuar me teknologji të reja gjërat që kishin me vete në momentin që u goditën dhe u vranë nga avujt e nxehtë të shpërthimit”.

Një mister ende pjesërisht për t’u zbardhur, sqaron arkeologu, sepse ndoshta do të jenë gërmimet në muajt në vijim ato që do të tregojnë se ku ishin drejtuar këta dy burra dhe se cili ishte roli i tyre në vendbanimin e madh ku janë gjetur.

Ministri Franceschini ka përgëzuar arkeologët për zbulimin të cilin e konsideron mahnitës dhe me rëndësi për të gjithë trashëgiminë italiane.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në ““E jashtëzakonshme”, zbulohen në Pompei dy trupa të paprekur”

 1. Te shkretet !
  I kka kapur ne momentin e Aktit te qejfit .
  Vullkan i pameshirshem ,
  Ma percheee ❔😢😢😏
  Po sekur ta kishin per her te par moreee 😳🤭
  Sa gjyna te vjen kur i shikon ashtu shtri
  Ajo ne pozicionin e Misjonares dhe ai ne bibilushin e zhgenjyer .
  Bote mekatare Planet i rrezikshem 💥🙄

  1. Doza says:

   O klluf! Vemje! Mund te kene qene ate e bir, pasi i kane gjetur ne banese e jo ke bordolloja i sat eme. Mendohet se mund te kene qene edhe punetore apo padron-sherbetore qe kalonin ne korridor teksa u erdhi vdekja. Po kujt i flas dhe une, nje shpellari maniak!

   1. Or tej, Doza e tumit ne Kafken e skicofrenit,

    un komentoj ktu,sipas kendveshtrimit e humorit tim
    dhe nuk t’u drejtova ty te tregoja si i mban komt mamaja apo motra jote ne Bordellon
    ku linde e Jeton ti e askujt ktu.🤨
    Nqs je i semure mendor,shko kurohu ne Psiqiatri.
    Nqs e ke nga Korona, prit sa te shkerdhej te q!✌💀👎

    1. Post says:

     Personat si ty vetem nje emertim kane. Qen e bir qeni! Shtaze! Edhe para skenave te vdekjes nuk ke respekt. Mjere ata qe te jetojne prane!

     1. Post – Kazani,

      hahaha ,

      Kush jane te vdekur 😁 ?
      hahaha
      Shpellar, un nuk kam jetu as lind Shpelles
      Kta nuk jane te vdekur or tej haaaaaahaaaaahaaaa
      Jane Aktoret e Teatrit ne Proteste 😂🤣✌

 2. Mesim says:

  Injorant! Nuk jane trupa te paprekur. Por kalke. Format e trupave te ngrira ne beton.

  1. Xhelati mesuesit says:

   Mesim ke vene pseudonimin, por pyke qenke nga dituria.
   Trupat jane nga Pompei te thone dhe nuk jane statuja por trupa te vertete te zene nga shperthimi vullkanit. Lexo me shume qe te kuptosh sa larg eshte betoni nga hiri dhe llava.

 3. flx says:

  Une personalisht kam pare trupa te tille te ngjashem qysh ne vitin 1984, te cilet ishin te ngrire si pasoje e mbulimit me cipe llave te vullkanit. Nuk e kuptoj ku eshte risia me kta dy trupa????? Te gjithe vraponin drejt detit per ti shpetuar vullkanit dhe ” ngrinin” nga llava qe i gllaberonte..

 4. Fit says:

  O xhelat, e paske kry punen me trurin tat se pari. Ata trupa me kalimin e kohes shperbehen, o matuf. Se perndryshe do ishin quajtur mumje. Dhe kane lene nje vend bosh ku hidhet allçi a beton special qe merr formen e lene bosh.
  Nuk jane trupa. Prandaj flitet per teknologji ne artikull.
  Kush e ka vizituar Pompein, afër Napolit, do t’i ketë parë “kalket” e famshme: trupa të vdekurish gjatë erupsionit të Vezuvit, që tashmë janë riderdhur në allçi.

  Historia e këtyre objekteve unike nis në vitin 1864, kur drejtorin e gërmimeve në sit, Giuseppe Fiorelli-n, e lajmëruan se punëtorët që rrëmonin truallin kishin ndeshur në një zgavër, brenda së cilës mund të shquaje eshtra njeriu. Fiorelli-it i erdhi një ide gjeniale dhe u dha urdhër punëtorëve që ta mbushnin zgavrën e sapozbuluar me allçi. Pasi e lanë allçinë të thahej, punëtorët e hoqën hirin përreth dhe ashtu nxorrën që andej një “trup” njeriu të plotë, të cilit mund t’i dalloheshin deri edhe modeli i flokëve dhe shprehja e fytyrës në momentin e vdekjes.
  Gati 100 trupa të tillë janë “rikrijuar” në Pompei, me teknikën e injektimit të allçisë. Bëhet fjalë për banorë të qytetit që u mbytën dhe u përvëluan nga reja e hirit vullkanik, e cila pastaj i fundosi nën vete. Me kohë, hiri u ngurtësua dhe i ruajti format e trupave të varrosur brenda – dhe kur trupat gjithashtu u shkërmoqën pas muajsh e vitesh, zgavrat e tyre e ruajtën formën dhe mbetën si dëshmi e vërtetësisë së dikurshme.

  Hiri vullkanik, në këtë rast, veproi si ai dentisti që të merr masën e nofullës, ose si skulptorët që u derdhin të mëdhenjve maskën mortore.

 5. k says:

  X Fit.
  Ky eshtë versioni i saktë.
  Por shqiptarët mesi presi një preteks për tu sharë nga nënat e shkreta.
  Vë bast se pak nga këta bashkë me artikull-kopjuesin me dipllomë Kristali,
  kanë parë kurrë Pompein.Këta janë “Calchi”,jo njerëz,por per shqipërinë
  e mbushur me mjerim edhe një përkthim leshi ,eshte i pranueshëm.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *