FOTOT: Irani prezanton “bishën” e detit me sistem raketor, helikopterë dhe dronë

Garda revolucionare e Iranit ka prezantuar së fundmi një luftanije të re të pazakontë multi-funksionale, të armatosur me raketa anti-anije dhe tokë-ajër, e aftë të transportojë dronë, helikopterë dhe barka të shpejta sulmi.

Luftanija e pershtatur Shahid Roudaki, është emëruar sipas një ish-komandanti të vrarë të Gardës revolucionare, dhe është 170 metra e gjatë, me masë 4,000 ton.

Agjencia vendase Tasnim News Agency, thotë se Shahid Roudaki do të përdoret si një bazë detare lundruese për misione luftimi, zbulimi e logjistike, me qëllim të “ruajë sigurinë e rrugëve detare, dhe të shpëtojë mjete tregtare të Iranit dhe vendeve rajonale.”

Sistemet e ndryshme ta armatimit që shiheshin në kuvertë gjatë ceremonisë, tregonin funksionet e saj të shumta për operacione të largëta.

Aty shiheshin tetë raketa anti-anije në katër lëshuese dyshe, gjashtë dronë pa pilot Ababil-2, një helikopter Bell 412, katër barka të shpejta sulmi, dhe një sitem raketor tokë-ajër Khordad.

Mediat iraniane thonë se sistemi është i pajisur me radarë tre-dimensionalë dhe sisteme të avancuara lufte elektronike.

12 komente në “FOTOT: Irani prezanton “bishën” e detit me sistem raketor, helikopterë dhe dronë”

 1. Shpata says:

  Kane paisur nje anije Tanker petroli me raketa dhe elikoptere! Sistemi i raketave ska ndonje precision te rendesishem! Radaret jane koti, zurmohen plotesisht shume thjeshte!! Detektimi anijes eshte medioker, edhe une ne shtepi kam te njejtin sistem!!

  1. Goni says:

   Paskan edhe katera silurues qe i zbresin nga tankeri
   Po kjo lloj lufte behej ne vitet 60 jo tani ☺☺☺

 2. RAMIZ says:

  TA QUASH BISHE KETE ANIJE TE ZAKONSHME DUHET TE KESH FANTAZI TE SHFRENUAR. NDJEJ DHIMBJE PER GAZETARIN QE E KA BOTUAR.

 3. Komunisti i papenduar says:

  Ku jane radaret ?

 4. Skenderbeu says:

  Muuuu beri lopa dhe ne vend te vicit beri nje bajge.

 5. Shenjestra says:

  Aty mbahuni ju se eshte fantazi.Irano more kaqola eshte shteti me i armatosur dhe edhe sot bene uraniumin efiçent dhe ka bomben atomike.

 6. ..ja shqiptari si plaket me hallet e botes says:

  …..haaahaaaa…….cfare prodhone kjo toke…

 7. Baca-Bajram says:

  Kjo eshte “bisha” e Iranit, nje anije e sajuar me dy kamjone rraket-mbajtes, dy skafe qe skan as nje sistem apo vinc per ti leshuar ne det dhe ca drone te impozuar ne bord…!? Eshte nje bishe qesharake dhe primitive.

 8. Sa gjynah truri!!! says:

  Si gjithmone komentuesit Shqiptare krenohen me testikujt e komshiut. Ky keshtu, ai keshtu……. Ngelet medioker adoleshente ne mendim. Ndoshta kjo anije mund te duket si dicka per t’u tallur por ama prape jane me te afte nga cmund te prodhoje Shqiperia me fodulla si puna juaj. Mund t’a nenvleftesoni ne aparence Iranin por ka 40 vjet Amerika s’po i ben dot zap. Serbia nje mut cobani dhe po sorollat nje Europe te tere verdalle, ndersa ne jemi aq te pafuqishem sa ngelem duke bere gam gam dhe genocidi Serb po perdoret si arme kunder pordhaceve fodulle. Pak me shume thjeshtesi dhe pranim faktesh do t’ju stoliste.

 9. Erdogan says:

  Une nuk njoh donje “Shtet” si Albania zoti me comentin Sa gjynah truri!!! qe te kete nje Hero Vorio Epirote si Kacaku Jeorgios Kastriotis dhe Perandore Ilyre si Megas Kostantinos,jo qe nuk Nderohet por edhe Polisin (keshtu quhej Qiteti nga Cita italisht) ne Nder te Tij Kostantino-poleos e quajne Stamboll!
  Cfare Idiotesh dhe perdorimi hipokrite i historise!
  Mos te themi per Ismail bej Vloren,Frashellinjte etj qe luftuan per Sulltane kunder Epiroteve te Kastriotit dhe te ashtuquajtureve Arvanitas dhe kunder clirimit te Epirit.
  39 Vezire,Qindra Pashallare,Mijera Bejlere,Agallare,Hoxhallare,Dervishe etj nuk kishin dergjegje Epirote (keshtu quhej sipas historia it te pare Marin Barleti,Epir) por turke.
  Imagjinoni ju te jetoni ne Gjermani p.sh pa istitucione shqiptare per 500 vjet.
  Termin dhe Shtetin Albania dhe jo te vetequajture Skiptare e krijoi Turqia si nje Pashallek te “pamvarur” te Saj me kufij deri ne Preveze,ndryshe do qe nje Komb i Madh Epirote me qendet Kostantinopolis per te cilen luftuan “Shqiptaret” e Vertete Arvanitasit dhe Greket ne pergjithesi.

 10. taso kume says:

  O ERDOGAN qe shkruan sikur je minorekar çfar lidhje ka IRANI me SHQIPERINE ,THote mire nje me larte mbureni me koqet e te tjereve,per sa i perket potencjalit ushtarak te IRANIT sot armatimi nuklear ose i ashtuquajturi atomik eshte bere nje domoshmeriper pavarsine kobetare te nje shteti se ndryshe te marin neper kembe antaret e klubit atomik ata legale dhe ata ilegale .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *