Kryeprokurori i Hagës parashikon dënim të përjetshëm për Hashim Thaçin: Kam frikë mos arratiset

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Hagës, Jack Smith, në letrën e tij drejtuar gjyqtarit të Procedurës Paraprake, Nicola Guillou, letër e cila është e publikuar edhe në faqen zyrtare të Gjykatë Speciale kishte renditur argumentet e tij se pse Hashim Thaçi duhet të arrestohet dhe të dërgohet në paraburgim.

Smith fillimisht kishte shprehur frikën e tij se ish-presidenti i Kosovës mund të arratisej, pasi aktakuza e pakonfirmuar ishte bërë publike. Sipas tij, një gjë e tillë do ta nxiste Thaçin të ikte.

Gjithashtu Smith në letrën e tij kishte pretenduar se Thaçi mund të kryejë edhe krime të tjera dhe të pengojë procedurat e Speciales.

Ndërsa ka parashikuar se akuzat e konfirmuara nga Dhomat e Specializuara mund të sjellin burgim të përjetshëm për ish-presidentin.

“Përderisa të dhëna të caktuara dhe të përgjithshme në lidhje me aktakuzën e dorëzuar dhe të pakonfirmuar janë publikuar, ndjenja nxitëse e z.Thaçi për t’u arratisur, për t’i penguar procedurat dhe për të kryer krime të mëtutjeshme do të rritet drastikisht posa ai të informohet për aktakuzën e konfirmuar dhe për hollësitë e akuzave të konfirmuara, të cilat mund të sjellin dënim me burgim të përjetshëm”, thuhet në dokumentin që Jack Smith ia ka dërguar gjyqtarit të Procedurës Paraprake.

Në këtë letër shihet insistimi i kryeprokurorit të Speciales se Thaçi duhet të arrestohet dhe të dërgohet në paraburgim.

REMOTE_ADDR:[]

40 komente në “Kryeprokurori i Hagës parashikon dënim të përjetshëm për Hashim Thaçin: Kam frikë mos arratiset”

 1. NY-MEN says:

  nuk mund te rri pa shprehur indinjsten kozmike

  dhe me politiken tram ne kosove

  nese thaci do denohet

  patjeter duhet dhe klintoni
  me blerin

  pse e bete enverin perendi o xhak spithat e amerikes

  1. Tit Vasilika says:

   NY- Man
   Mire se ju keni kete mendim por pyet Bacen Sali nja here te preferuarin e Kosovarve, mos pyet Argiten apo Lulzimen se ata genjejne per cdo fjale , kur e ka shpall Baca Sali terrorist pse mos ta shpall Serbia ose krushqia

  2. Gjeopolitika 123 says:

   Ndryshimi eshte qe USA nuk e njeh gjykaten famekeqe te Hages dhe ben marreveshje me shume shtete qe Amerikanet te mos dorezohen me Hage. Kurse shqipot duan Te hyjne ne Europistanin e Afrikanizuar nderkohe qe luftojne aleatin e tyre Te natyrshem ate qe i beri njerez Turqine. Kosova duhet Te beje referendum qe ti bashkangjitet Turqise (Shqiperi nuk ka kellqe dhe vetem politikane hajdute). Le te behet pjese dhe e shihni si ndryshojne gjerat. Flet si i barabarte.

  3. Elio says:

   Shqiptaret nuk kane rruge te mesme. Ose me BE-ne qe don te na shkaterroje dinjitetin dhe te na poshtoroje gjithe jeten duke na mbajtur si refugjate te dores se dyte. Per te pastrur rruget dhe halet e tyre. Ose me Turqine ashtu sic ishin stergjysherit tane. Duke qendruar si bejlere e agallare ne tokat e tyre.

 2. Luli qe ka gelltit nje lug çorb te prishur says:

  Luli Hollandezi ka dore ne keto sajesa. Ai udbashi me SB kan bashkepunuar ne serbet per te cuar ne Hage udheheqesit e UCKse.

 3. DEMOKRATI says:

  Dil Ramush Haradinaj dhe na thuaj se c´fare Bisedove me Lulezim Basha-Spiunin e UDB-se???????????Dil dhe na Thuaj , per “Mikun” tende..pse je fshehur dhe nuk del???
  Lulezim Basha eshte i DENUAR ME VDEKJE…lol

 4. Kuq e zi says:

  Si shpjegohet qe rama per te mbrojtur thacin sulmon lulin dhe jo gjykaten?
  Mendon qe duke goditur mbrenda kufirit kalon si atdhetar…
  Serbia i ngriti akuzat e veta per serbet e kosoves po rame patrioti kur do padise serbine per gjenocidin e shqiptareve te kosoves?
  Sepse eshte detyre vetem e rames ngaqe kosova meqe nuk eshte antar i okb-s nuk mund te ngre padi
  Kujton rama se atdhetaria eshte kush gerthet me fort!!
  Sa i perket kosoves rama duhet te ndeshet me aparaturat e serbise jo me lulin qe ben opozite te trotuari por rama ka vetem nje synim te vetem “te jete i pari katundit tone dhe jo i dyti ne rome” packa se ceshtja shqiptare ne ballkan detyroi naton te hidhej ne lufte, ai mendon se bota mbaron ne surrel dhe ne te njejten kohe mendon se eshte KM

  1. Neri says:

   Ka njerezqe behen idiote nga jeta ,por ka edhe nga ata qe lindin te tille!Ty me siguri te perket e dyta or kuç – zi!

  2. u kuci i zi…o gjys buke.. se gjysmen tjeter da ka ngren gomari…pse ha mut kot…

 5. dyshuesi says:

  Po ja qe nuk e harrojme dot Makiavelin . Ka nje percaktim per princin qe nuk e ka fituar pushtetin me armet e veta.

 6. mallkim per tradhetaret e kombit says:

  O shqiptare te Kosoves.Pavaresisht bindjeve politike qe keni,nuk besoj se kenaqeni me kete fat qe po peson ishpresidenti juaj.Hapni syte dhe qartesohuni.Ky proces ka dy vjet qe Sali Berisha po ja kujton,qe duhet te shkonte ne Hage,gjoja per tu pastruar.Vetem nje naiv nuk e kupton,qe ai jo vetem ka pasur dijeni,por eshte dhe i mire informuari,sepse njerezit e tij kane ndertuar keto raporte fallco,per te hedhur balte mbi luften heroike te luftetareve,duke shkelur mbi viktimat e pafajshme,te asaj lufte per liri.Me thoni nje fjale,ka interes Serbia te denoje nje argat,siç e quan Saliu,apo eshte tjetra fut shqiptaret te denojne njeri tjetrin si rasti ne fjale.Historia e shqiptareve,qe kane punuar me shkaun,nuk ka per te mbaruar,por kur ben muu,te besh sikur nuk e kupton,do te thote te jesh i manget menderisht.Se tani me hipokrizine me te madhe,pasi e çoj ne Hage,shpreh keq ardhje se do te dale i paster.Ne ne shqiperi kesaj i themi te vret naten dhe te qan diten.

 7. Gim says:

  Keshtu eshte kur sje i zoti te mbrosh veten.
  Hajde Enver i madh hajde …
  Tani te kuptova

 8. Kanibalet e Hages po mrehin dhembet,

  te shqyejne Kosoven, nderkohe qe Politikanet ne Kosove Esadiste heshtin
  E gjithe kjo Katastrofe qe po pregatitet ne Heshtje kunde Kosoves
  eshte Puna Patriotike e Antishqiptarit bashah e argita.
  Po mediat ne Kosove po UCK perse Heshtin ???????????
  Un nun mundem ta kuptoj dot kte pafytyresi.
  Francezi i qenka qep Thacit hej.
  Te jesh Gjykates ne Hage so te thot te denigrosh e denoshe ,
  pa u zhvilluar Procesi Gjyqesore,pa Vertetuar Akuzat e trilluara nga Beogradi !!!!!!!!!!
  Ku jetojme sot ne Demokraci apo ne ate Neofashiste Kanibal ????

  Lulzim Basha do e paguash rende kte qe i bete Kosoves

 9. Referendum per arrestimin e koleres sali says:

  Kurse kriminel berisha qe i do shume shume kosovaret,Thacin do e denonte me varje.

 10. Komunist der ne fund says:

  Dale se dardha e ka bishtin mbrapa o prokuror i shitur tek jevgjit serbe……po nuk je ti ne gjendje te besh as gje ….pale po do aratisej hahahaha hale muti…po cfar i panden shqiptaret ti more hale …nuk jane shqiptaret sali krimineli hajduti mashtrusi trafikanti mafjozi tradhetari bashk me lulin meten mediun e gjith tradhetaret e tjer ne ate shkerdhat opozit…,ashimi dhe gjith te tjeret e uck se jan burra trima luftetar per liri ….ketu do jemi e do shohesh pas dy tre muajsh sa k.der je qe te besh akuza te tilla……plere

 11. Piro says:

  E mor kosovare, ju zuri gjumi, u dehet nga liria. Sa votuat dhe krijimin e kesaj gjykate.

 12. Daj Sami says:

  KRYEPROKURORI AMERIKAN I GJYKATES SPECIALE TE BEOGRADIT NE HAGE APO KRYEPROKURORI HILERIAN I GJYQIT TE LAJPCIGUT !

  Po te kishte kryer krimet te cilat i ka sajuar UDB lexo GESTAPO e Hitlerit te Ballkanit Milloshevic e Himlerit serb SHESHEL dhe Gebelsit Vucic buzevici e pat denuar me vdekje ne mungese, Hashim Thaci +++ do te ishte arratisur njemije here ne shtete ku Smith nuk do ta kishte gjetur kurre .

 13. Nikoll Tesla prej Rahoveci says:

  faktori shqiptar me durim dueht te filloje protesta ne te gjitha kryeqytetet e botes kunder gjykates. jo per Thaçin por per padrejtsi ndaj shqiptarve.

 14. Lulezim Basha-SPIUN I UDB.se says:

  Hej Hashim Thaci:Mbaju bre Burre jame une Lulezim Basha qe te ta kem Fut…po i yti te ta Fut cfare Kujton ti??Pse kujtoje se do te rrije Gjithmon President??Na Hashim mos u Merzit se Kosova do te behet prape Serbi, keta me ka Thene Sali Berisha..kete edhe Fazllici,,Tung-Luli-SPIUNI,,

 15. Ldk Sali Burisha says:

  Hashim Thaci eshte kriminel. Duhet te denohet me burgim te perjetshem, pa te drejt ankese.
  Vdekje Hashimutit, Liri Kosoves.

 16. Lani says:

  Ngrihuni nga gjumi o gjumashe te kosoves!

 17. Marku says:

  Prralla me bisht te prokurorit jane keto. Ne seancat e ardhshme do te shihet se edhe arrestimi I tij ishte
  I paligjshem sepse urdheri I arrestit ishte vedosur aty me fantazi qe vetem mendjet e tredhura serbe mund ti imagjinojne .

 18. Baca-Bajram says:

  Jack off, Jack Smith!

 19. Pordhe me rigone.... says:

  Fundi i nje suniti “patriot”……allah uakbar.

  1. Por, nuk flitet keshtu, per nje njeri. Edhe per Napoleonin eshte fole me njerezisht. Ju flm.

 20. Lexoni veprat says:

  Enver Hoxha – njeriu i lirë!
  ju foli lali veri për imperialistët!

 21. Lexoni veprat says:

  Enver Hoxha – njeriu i lirë!
  ju foli lali veri për imperialistët!

 22. Lexoni veprat says:

  Enver Hoxha – njeriu i lirë!
  ju foli lali veri për imperialistët!

 23. Damir fazliq says:

  ja, qe Ramushi nuk paska ngrene nje luge supe te qelbur dhe foli sot pro Lulzime Bashes me urdher te Ilir Floririt por paska ngrene nje mut te madh me te madh se veten e vet , turp ta keshe Ramush te shkelesh mbi gjaku e vellezerve te tu , kurre nuk e besoja se do shesesh ate per te cilen ke luftuar, edhe nje here turp te kesh

 24. ana says:

  O kuq e zi po kreret serb mw nw krye famekeqin Milloshevic jane gjykuar dhe denuar qe para 20 viteve apo tani u zgjove ti patriot leshi? Rama e ka thene biles fort mu ne Beograd dhe ne fytyre Vucicit, e ate kohe kryeminister qe po nuk njohet pavaresine e Kosoves keni per te ike per lesh. Po ti tani paske lindur.

 25. faruk says:

  Injoranca e kesaj gjykate me keto denime nuk denuan Milloshevicat, Karaxhicat e kriminelet me te medhenj te Serbise qe masakruan nje popull te tere o prokuror kerme….

 26. Rrace muti... shqiptari e ka memorjen sa te pules..... says:

  ?????? Per te gjithe shqiptaret, ky do te jete denimi per te gjithe shqiptaret

 27. Trotski says:

  Ky prokuror i ndyre po insiston me Dosjet e pergatitura nga Ceta serbe e Sali Kriminelit.Duhet te zbardhet puna e felliqur e ekipit Basha ,qe ka punuar me Frymen e Sali Vuçidolit ,te bekuar nga Agjentura serbe.jane nje zinxhir ngjarjesh dhe bemash te ketyre Tradhetareve ,qe prej kohesh jane lançuar here pas here nga Sale Serbi.

 28. Shenjestra says:

  Nqs Thaçi dhe te tjere udheheqes te UCK do denohen me burg do jete poshtersia me e madhe.Ata kane bere nje lufte heroike per çlirimin e Kosoves nga pushtuesit dhe krimnelet Serb.Denimi i Thaçit dhe te tjereve,do jete nje gezim i madh per kriminelet shqipetar si Sali Berisha,Lulzim Basha dhe Ilir Meta qe jane bashkepunetoret me te medhenj te UDB-s,jo vetem te popullit shqipetar por te gjithe kombit shqipetar.Do jete padrejtesia me e madhe.Kjo tregon se edhe gjykates e prokuror ne Hage pranojn ryshftet te dhena nga Sali Berisha dhe Lulzim Basha apo Ilir Meta.Do jete nje turp i madh.

 29. Arbërori says:

  Nëse Thaçi e company do dënohen, atëherë do jetë njolla më e madhe në historinë e drejtësisë së njerëzimit.
  Serbët dhe këlyshat e tij në Shqipëri do jenë në festë. Mallkuar qoftë Ramiz Alia që solli në pushtet Saleh kërmën dhe bandat e tij.

 30. Alban Dega says:

  KRYEPROKURORI I GJYKATES SPECIALE TE KOSOVES KUNDER KOSOVES SMITH DUHET TE MESOJE ABC E KUSHTETUTES DHE DREJTESISE AMERIKANE

  “ Cdo njeri parashihet i pafajshem derisa fajesia e tij te here provuar ( vertetuar ) nga gjykata ligjore me vendim te formes se prere ( perfundimtare).
  Paragjykimi i tij per liderin e UCK-se, ish- kryeminister dhe ish- President i Kosoves Hashim Thacin eshte shkelje e ligjit dhe e drejtesise amerikane dhe dhunim I se drejtes nderkombetare, per cka ai duhet perjashtuar menjehere nga trupi gjykues i Gjykates Speciale te Kosoves kunder Kosoves si shtet I lire dhe i pavarur, kunder shqiptareve si popull e si komb!
  Deklarata e Zotit Smith eshte kopje e turpshme e deklaratave te liderit Suprem Ajatollah Khomeinit, liderit autokrat te Korese se Veriut Kim Yong Un dhe Mbretit absolut te Riadit Salmanit .
  Avokatet e ish- liderve te Kosoves duhet te ngrene
  padi menjehere per kete akt te kunderligjshem dhe paragjykues te kryeprokurorit amerikan Smith qe me kete akt te tij eshte turpi i ligjzbatimit dhe drejtesise amerikane.
  Hamendjet, supozimet, paragjykimet, fallet nuk jane prova as deshmi fajesie, aq me pak aresye per ndeshkime te renda ligjore sic eshte denimi me burgim te perjetshem, cka eshte vetem nje shkalle me poshte se denimi me vdekje ne mungese dhe pa gjyq nga Hitleri i Ballkanit- Sllobodan Milloshevic dhe paramilitaret e tij Sheshel, Vucic, Dacic, Stanishic nga UDB-a…, i Hashim Thacit dhe 100 liderve e luftetareve te lirise dhe Ushtrise Clirimtare te Kosoves, syri dhe veshi “ kembesoria e NATOS” se udhehequr nga Shtetet e Bekuara te Amerikes, sic i e vleresuar kryekomandanti amerikan Gjenerali Clark UCK-ne.
  Prokuroret kudo ne boten demokratike kane per detyre te pergatisin dhe mbrojne akuzen ose akuzat por nuk kane te drejte te japin vendime cka eshte domen vetem i gjykatesve.

 31. Kjo tregon Qarte ,se kemi te bejme me nji Gjyqe te Montuar,
  arrestime te qellimeshme,sipas nji Komploti kunder Kosoves te nxitur nga Politika
  e Djallit,
  e cila shkel mbi cdo Princim e te Drejta Humane ❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕
  Dmth Gjykatesi Francez e paska paramenduar Denimin e IshPresidentit Thaci 😳
  Ky eshte SKANDALI I SHEKULLIT ❗❗❗

  ———
  SHQIPTARINE E MORI DJALLI OOOH (cfar gjaku je 😏) SHQIPETARE 🙈
  COHU I TERI PER JET A VDEKJE SHQIPETARE 💥

 32. Z.Thaci, eshte dhe mbetet Hero Kombetar, pas te vetmit Hero, Skenderbeut. Te tjerat jane llogje kavaje. Ju flm, me mirekuptoni!

 33. Zeni says:

  Bejlere e agallare mos ka qene fara jote e azapeve qe ju solli sulltani nga Afrika per te na urdheruar ne
  Ai eshte kapitull i mbyllur e vulosur me gjak
  Kush eshte shqiptar me gjak e me shpirt nuk i mban syte nga as nga Perendimi e as nga Lindja jo e jo

 34. Nik says:

  H,Thaçi èsht ai qè krijoj UçK dhe do tè thot se nqs eti si prokuror dènon atè qè luftoj kundèr Vuqiqt,Daqiqit,Sheshelit dhe bastardève tè tjer sèrb ,atèhere prokuroria èsht nè duart e rusève.Njè popull qè ishtenèn çizmen bastarde sèrbe duke vuajtur nè burgime,represione,keqtrajtime dhe vjen njè dit dhe akuzohem fajtor sepse çlirova sè bashu me aleatèt kombin tim shqiptar?Ne djall te shkoj vendimi i ketij prokuror leshi,nje idiot qe nuk e ka iden se çfar ka kaluar kosova nen bastartdèt serb.E 20 mij femra shqiptare te perdhunuara?E qindra trupa shqiptar te hedhur ne gropa nga Beogradi.Pirdhuni ju dhe drejtesia juaj.Rama duhet te ngrej padi ndaj Sèerbis dhe mos te vazhdoj bisedimet se serbet po tallin me nder bythen me ne,por Rama nuk e kuptoj se mbas shpine pèrgatiteshin dosjet nga beogradi ,prandaj mjaft mè me buzqeshjet ndaj Vuqiqit dhe bastardit tjeter Daqiq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *