Lirohet Jonathan Pollard: Pse amerikanët e dënuan ish-spiunin e famshëm izraelit?

Ish-spiuni, hebreu amerikan Jonathan Pollard ka mbaruar vuajtjen e dënimit dhe tani është i lirë të largohet nga Shtetet e Bashkuara, tha Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Një ish-analist i inteligjencës në Marinën Amerikane, i cili u arrestua në 1985 për spiunim për Izraelin, kaloi tridhjetë vjet në burg dhe pesë vjet me kusht.

Ai rregullisht shprehte dëshirën për të shkuar dhe jetuar në Izrael, ku një pjesë e popullsisë e konsideron atë një hero kombëtar.

Një analist i shkëlqyer me një diplomë nga Universiteti Stanford u shpall fajtor në 1987 sepse ai paraqiti mijëra dokumente sekrete në Shtetet e Bashkuara nga qershori 1984 deri në arrestimin e tij në nëntor 1985 në lidhje me aktivitetet e spiunazhit amerikan, kryesisht në vendet arabe.

Ai kështu ndihmoi Izraelin në 1985 për të bombarduar selinë e Organizatës Çlirimtare Palestineze (PLO) e cila atëherë vepronte në Tunizi dhe për të vrarë një tjetër PLO-ist, Abu Jihad, në Tunizi në 1988.

Sidoqoftë, për Shtetet e Bashkuara, Pollard është një spiun i cili u bëri dëm të madh interesave amerikanë gjatë Luftës së Ftohtë.

Sipas disa burimeve, Pollard u dha informacione të rëndësishme vendeve të tjera, jo vetëm Izraelit, i cili mund të kishte rënë në duart e armikut të atëhershëm – Bashkimit Sovjetik.

Në 1987, ai u dënua me burgim të përjetshëm për kalimin e informacionit sekret në Izrael. Ai është i vetmi amerikan që ka marrë ndonjëherë një dënim të përjetshëm për spiunim për një aleat amerikan.

Ai mbrojti veten duke pretenduar se po spiunonte vetëm sepse shërbimet e inteligjencës amerikane i mohuan Izraelit informacionin kryesor të sigurisë.

Ai u arrestua kur pa sukses u përpoq të merrte azil në ambasadën izraelite në Uashington.

Që atëherë, çështja e tij ka nxitur polemika dhe ka provokuar mendime të ndara, dhe mbështetësit e tij kanë thënë se ndëshkimi është shumë i ashpër, pasi ai ka spiunuar për një vend që është një aleat amerikan.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *