Trump konsideron bllokimin me urdhër ekzekutiv të të drejtës së shtetësisë përmes lindjes

Presidenti amerikan Donald Trump po mendon të miratojë një urdhër ekzekutiv që pezullon të drejtën e shtetësisë sipas lindjes. Kushtetuat amerikane në amendamentin 14 të saj garanton marrjen e shtetësisë nëse lindin në territorin amerikan përderisa subjektivizohen juridikisht në atë territor, por Trump mendon se një urdhër presidencial e bllokon zbatimin e kësaj të drejte.

Mediat raportojnë se Trump e ka shprehur këtë ide që në vitin 2016, por mendimimi i përgjitshëm i të dy krahëve e kundërshton këtë mendim. Megjithatë përfaqësues të administratës hedhin poshtë intepretimin sipas të cilit një amendament mund të pezullohet me një tjetër amendament, meqenëse sipas tyre, konkretisht, drejtorit të marrëdhënieve qeveritare në Federatën për Reformën Amerikane të Imigrimit, RJ Hauman, amendamenti 14 vetë është keqintepretuar.

Sipas tij ai u miratua për të siguruar që skllevërit do të bëheshin qytetarë të SHBA dhe jo për të zgjeruar këtë bazë me të ardhurit. Ai ka sugjeruar që kjo çështje të kalojë në Gjykatën e Lartë.

Një ndër personat që ka fituar shtetësinë përmes këtij amendamenti është zv.presidentja e caktuar nga Joe Biden, Kamala Harris.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Trump konsideron bllokimin me urdhër ekzekutiv të të drejtës së shtetësisë përmes lindjes”

 1. Sinan Pasha Shqiptari i Mbiquajturi " I Madhi" says:

  Ky amendament eshte keq interpretuar me plan nga cifutet per ta perzier me shume Ameriken dhe per ta kthyer n Brazil, qe nderkohe e kane bere deri ne nje fare pike.

  Trump do shpetoje popullaten e bardhe ne Amerike nese e ben kete gje.

  1. pjeter says:

   Uaiu,ku ishe futur deri tani o suprrbole? Sa fat ,qe Trumpi nuk duhet te shpetoje Ameriken nga bolet si ty.

 2. @ says:

  Sinan penisi i mbiquajtur rrocka. Popullata e bardhe ne Amerike nuk ka nevoje te shpetohet nga askush,sepse nuk eshte e rrezikuar nga askush. Madje parardhesit e te bardheve horrat dhe kriminelet e perzene nga Europa ,masakruan dhe gati zhduken popullsine autoktone te lekure kuqve. Te vjen te ulerish kur shikon rraciste morracake fshatare si puna jote ,qe nuk e ke as idene se sa llloje rracash kane perzier spermen ne fytyren tende te shpifur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *