Tensionet me Greqinë në det, Turqia merr vendimin e papritur

Turqia ka njoftuar se më 29 nëntor, anija kërkimore “Oruc Reis” do të përfundojë punën nga zona ku ndodhet dhe do të largohet.  Anija filloi kërkimet më 10 gusht dhe deri më sot ka mbledhur të dhëna në një sipërfaqe të konsiderueshme pranë ishujve grekë.

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalin u shpreh se kërkimet do të vijojnë në zona të tjera pa e specifikuar. “Oruc Reis është atje deri në fund të muajit. Më vonë mund të largohet nga zona dhe do të shkojë në një vend tjetër. Ne nuk duhet të përqendrohemi vetëm atje.

Ne duam eksplorime të tjera. Le të diskutojmë rreth shelfit kontinental, statusin e ishujve” tha ai. Kalin sugjeroi gjithashtu “kërkime të përbashkëta dhe shpime të përbashkëta” në Mesdheun lindor.

Ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Nikos Panagiotopulos  u shpreh se Greqia mund të kërkojë dialog duke provokuar, ndërsa bëri një tjetër paralajmërim.  “Forcat e Armatosura greke janë gati të përballen me një sfidë të paprecedentë që kërcënon të drejtat sovrane të vendit tonë në Mesdheun Lindor, jo nga një vend i tretë por nga një vend anëtar i NATO-s” deklaroi ai./

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Tensionet me Greqinë në det, Turqia merr vendimin e papritur”

 1. AC/DC says:

  Erdhen,germuan morren erdoganin ne goje dhe ikin te dhjere por krenare me sumen perpjet. Te shkojne ne albanistan te bejne xhamia se vetem per ate kane by**e.

  1. janullatos arxidoglyftis says:

   jo bithekir i janulles, erdhen, germuan ne bahcen e grekut qe lehte si qen nga dritarja, moren informacionet qe donin dhe iken pa ju futur gjemb ne kembe……
   janulla gjalle eshte se keta papudhet pederaste serbe ngordhen e vajten ne ferr. Hajde ne koke te janulles

 2. ..... says:

  Tipike Turke pabesia
  Ulin tensionet sa te kaloj samiti i BE qe do vendosi sanksione kunder turqise ne daten 10-11 dhjetor.
  Dhe pastaj prape nga e para.
  Frika e sanksioneve se lira do pesoj rrenie me te madhe duke shkatruar ekonomine qe eshte ne dite te hallit
  Gjynah per nje njeri hajdut diktator egoist ta paguaj gjithe populli Turk

 3. Dredhzaquku says:

  Filluan puned,
  si Turku sumes Greke.

  1. Dredhzaquku says:

   Filluan punes,
   si Turku sumes Greke

   1. . says:

    E kuptuam qe je turkosperm, mos e perserit.

    1. Genti says:

     Cobanaqis, turko-sporoi, ik qiu me papune o supaxhi 300 evrosh

 4. Dhimitri says:

  Dmth e ka radhen kreta prandaj po ikin

 5. Siktir git mr.Erdogan... says:

  Pafytyresi sunitesh, fillojne e bejne”pipa” te gjatin kristian….

 6. jam grekqiri gabel says:

  Ahh sa keq sa keq, erdhën byrazerët tanë turq dhe ikën prapë, nuk na palluan. Ne grekqirat mezi po i prisnim, kishim ulur brekët dhe e kishim lyer byçën me vaj, gati për t’u shqyer me hajdar turk, po ata ikën. Na e lanë byçën tonë të zezë pa palluar.

  1. . says:

   N0 problem … se Turqit kane sevda me bycen e Arnautve, me kurvat e lehta behen gusta te medha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *