Grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19

Sipas një studimi të ri shkencor kanadez, grupet e gjakut ndikojnë në infektimin me koronavirus.

Në bazë të të dhënave të studimit të fundit, njerëzit me grupin e gjakut O kanë  mesatarisht 12% më pak të ngjarë të infektohen me koronavirus në krahasim me grupet e tjera të gjakut.

Gjithashtu, personat me një grup gjaku negativ (O-, A-, B- ose AB-) kanë një rrezik 21% më të ulët të infektimit me koronavirus sesa ata me një grup gjaku pozitiv.

Gjithashtu, njerëzit me grupin e gjakut O kanë 13% dhe 19% më pak të ngjarë të kenë simptoma të rënda Covid-19 ose të vdesin nga Covid-19. Prandaj, personat me  grup gjaku negativ O- janë më pak të rrezikuar se çdo grup gjaku tjetër.

Sipas studimit rreziku i infektimit nga  SARS-CoV-2 është 15% më i lartë për grupin AB se sa për grupin A dhe 5% më i ulët për grupin O sesa për grupin  A. Personat me grupin B kanë një rrezik 21% më të lartë të infektohen me  Covid-19 sesa ata me grupin A.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Joel Ray i Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Torontos dhe Spitalit St. Michael, analizuan testet e gjakut të 225,556 personave me një moshë mesatare 54.

44% prej tyre kishin grupin O, 36% grupin A, 15% B dhe 5% AB.

Zbulimi i studimit kanadez është  në përputhje me ato të një gruaje më të vjetër kineze, e cila ishte e para që zbuloi se jo të gjitha grupet e gjakut kanë të njëjtin rrezik të infektimit me koronavirus.

Një studim kinez, i cili mori në studim 2,173 pacientë me Covid-19 në tre spitale në Wuhan dhe zonën përreth Hubei zbuloi se shkalla e vdekshmërisë nga Covid-19 ishte më e lartë në grupin e gjakut A (41% të të gjitha viktimave), ndërsa përqindja e njerëzve me të njëjtin grup gjaku në popullatën Wuhan  ishte 34%. Nga ana tjetër, shkalla e vdekshmërisë së njerëzve me Covid-19 me grupin O ishte më e ulët (25%) krahasuar me përqindjen e grupit O- në popullatën e përgjithshme (32%).

Çdo person i përket një prej tetë grupeve të gjakut. Këto grupe janë nënkategori të katër grupeve kryesore të sistemit ABO (A, B, AB ose O). Sipas sistemit  rhesus (Rh) këto katër grupe  ndahen në Rh pozitiv (+) ose Rh negativ (-), duke krijuar tetë lloje ose grupe themelore të gjakut: O-, O +, B-, B +, A-, A +, AB- ose AB +.

Sistemi Rhesus u zbulua në vitin 1939 dhe bazohet në praninë e antigjeneve , kryesisht të antigjenit D. Antigjenet janë molekula që lidhen me një antitrup. Një person mund ose nuk mund të ketë faktor Rh (antigjen D) në sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut, kështu që ata klasifikohen si rezus pozitiv (Rh +) ose negativ (Rh-).

Jo të gjitha grupet e gjakut janë në përputhje me njëri-tjetrin. Kjo është për shkak të antitrupave të ndryshëm që çdo person ka në varësi të grupit të gjakut.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19”

 1. miresi says:

  Asgje s’kuptova; kush rrezikohet me shume: 0-, 0+, B-, B+, A-, A+, apo AB- e AB+? Menyra e te shkruarit eshte turullumb, kur mund te spjegohesh sakte dhe shkurt psh: rrezikohet me shume apo ne % ky grup dhe reziston me shume ky grup. Te faleminderit po e sqarove dhe nje here.

  1. Ujku qe bon qef says:

   Ti si miresi qe je, mesa duket nuk te shkon ne mendje qe shumica e budalliqeve qe shkruhen ne media nuk kane per qellim te sqarojne ndonje gje, perkundrazi sa me shume te mjegullohen mendjet e njerezve aq me kollaj ujku ben qef.

 2. Ariu me cifte says:

  Ishte shum e thjesht, do haj mushtin dhe do pi mishin, ose do pi mishin dhe do haj mushtin! Varet sa % ka mundesi te jem i ngopur.

 3. vilson naci says:

  nje artikull pa asnje vlere. Thjeshte per te mbushur faqet e gazetes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *