20 vite nga vrasja e Ylli Haklajt, letër e hapur nga familja Haklaj: Ende s’ka asnjë të dënuar apo të akuzuar. Vëllavrasjet dhe masakrat e Sali Berishës s’kanë te mbaruar si në Tropojë dhe gjithë Shqipërinë

Nesër bëhen 20 vite nga vrasja e Ylli Haklajt. Në lidhje me këtë ditë familja Haklaj ka bërë një letër të hapur në kujtim të vrasjes së tij.

Në këtë letër familja Haklaj shprehet se edhe pas 20 vitesh nga vrasja e Ylli Haklajt, ende nuk ka asnjë të dënaur apo të akuzuar nga drejtësia Shqiptare.

Më tej ata akuzojnë Berishën se nxitjet per vëllavrasje dhe masakrat e  tij nuk kane te mbaruar si ne Tropojë po ashtu në të gjithë Shqipërinë.

Në letër ata shprehen se Berisha se e përdori Tropojën dhe po e përdor edhe sot e kësaj dite si mish për top.

Letra e hapur e familjes Haklaj:

Nxitjet per vëllavrasje dhe masakrat e Sali Berishes nuk kane te mbaruar si ne Tropje po ashtu ne te gjithe Shqiperine. Megjithese ai deklarohet per masakren e 21 janarit ku u vrane kater protestues me duar ne xhepa, ne qofte se edhe nje poste policie po ta preknin, ata nuk do te ktheheshin te me te gjalle.

Ai flet ndryshe dhe vepron ndryshe“sikur ai qe thote bani cfare them une, por mos beni cfare beje une”. Duke nxitur mercenaret e tije per te djegur dhe shkaterruar insuticionet shteterore, ashtu sikur ne shtatore te vitit 1997, ku mercenaret e tije tentuan te thyenin dhe shkaterronin qytetin e Bajram Currit dhe ngjarja degradoi ne nje tragjedi te vertete.

Ku ne ate kohe ne Kosove kishte filluar levizja popullore dhe serbi po bente masakra ne popullin shqipetare te Kosoves.  Sali Berisha e kethej Tropojen ne nje vater lufte mes njeri tjetrit, ne vend qe te ishim te bashkuar ne perkrahje te vëllezerve dhe motrave tona ne Kosove. Te njejten gje e beri dhe ne vitin 2000 ku nxiti nje gjakderdhje tjeter ne mes te Tropojes. Tentoi te provokonte nje tjeter grusht shteti, duke filluar si gjithmone nga Tropoja.

Sali Berisha e perdori Tropojen dhe po i perdore tropojenet si mish per top, duke e nxitur kunder njeri tjetrit. Ne kohen e komuinizmit megjithese dikatura ka vrare dhe masakruar me mijra shqipetare, kurre nuk ka lejuar qe te kete vellavrasje ose te kete nxitur urrejtje ne mes popullit dhe klasave te ndryshme.

Megjithese ne dikature por eshte per tu admiruar uniteti i populit shqipetare para viteve 1990. Me daten 28 nëntore protestuesit e PD te urdheruar nga Sali Berisha sulmojne Komisariatin e Policise ne Bajram Curri duke hapur qelit e burgut, ku u liruan kriminel dhe vrases qe vetem pak dite me pas kryen vrasje te tjera ne komunen Lekbibaj, ne Vrane.

Ne te kundert shprehet Sali Berisha si gjithmone duke pohur qe ata ishin ne mbrojtje te popullit. Ndersa akuzon si gjithmone vellezerit tane Hamdi dhe Ylli Haklaj, sebashku me Petrit Brahajn, ( ku nuk harrojne dhe tani ta akuzojne per vrasjen e Ilir Konushevcit dhe Hazir Males, kjo eshte nje lajthitje e radhes duke u perpjekur te per te tjetersuar personat qe kane marre pjese ne ate ngjarje),  Zeqir Brahajn dhe Avdi Gjonajn qe mbrojten Komisariatin e policise. Sipas Sali Berishes keta ishin “mercenaret”, ndersa ata qe dogjen institucionete shteterore jane “patriot”, deri ku arrin Sali Berisha sa ti perdore njerzit te vdekur dhe te gjalle duke i nxitur kunder njeri tjetrit.

Me daten 2 dhjetrore ne gazeten e PD doli artikulli qe Hamdi dhe Ylli Haklaj mbrojten Komisariatin dhe me daten 3 dhjetrore vritet Ylli Haklaj. Tani ne ate listen e mercenareve te Berishes nuk ekzistonte emri i protestuesit te vrare afer Komisariatine te Bajram Currit, ku mercenaret e Berishes me nxitjen e tije, vrane Ylli Haklajn me daten 3 dhjetore 2000. Ketu duket qarte qe Yllin e vrane pa patur asnje lidhje me ate ngjarje.

Ku jane dishmitare te gjithe policet e Komisariatit dhe shefi i Policise qe asnje nga ermrat e perfolur nga Sali Berishovic nuk kane qene ane ate ngjarje as ne Bajram Curri ate dite. E verteta vonon por kurre nuk harron. Meqense nuk ka drejtesi, sepse shume nga juristet jane te korruptuarit e Berishes me kurse gjashte mujore tek plepat e Durresit.

Nga po i drejtohem medjas nga qe nuk ka drejtesi, per te treguar deri ku ka arritur diktatura e Sali Berishes ne gjoja demokraci. Shqiperia kaloi nga diktatura ne korrupsion dhe anarki.

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “20 vite nga vrasja e Ylli Haklajt, letër e hapur nga familja Haklaj: Ende s’ka asnjë të dënuar apo të akuzuar. Vëllavrasjet dhe masakrat e Sali Berishës s’kanë te mbaruar si në Tropojë dhe gjithë Shqipërinë”

 1. Daja says:

  Hajdeni merni me saliun hidhjani qenit se ai vashdo te beje vrasje.

  1. Edkari says:

   Shkoj breshka ke nallbani dhe donte te vinte nje patkua è te ngjante si kale.Ik i tha nallbani se nuk je per kete pune ti,ik ke ferra se atje eshte vendi yt.Jo tha breshka,dua patkua.Nallbani nuk e zgjati dhe i nguli nje gozhde patkoj dhe e çoj ne te sèmes.
   Keshtu dhe me keta me xhupa lekure si me qen kurdistane.

   1. Z says:

    E sakte! Por, Breshka, donte edhe te fluturonte dhe ju lut Shqiponjes qe ta mesonte! .. kjo e fundit i tha qe -te fluturosh duhen disa gjera vendimtare! Duhet te kesh lindur nga Shqiponja,si Saliu yne, te kesh krahe te jesh shpend dhe jo breshke-! Si perfundim e mori breshken ne fluturim dhe kur ajo i tha- leshome – e leshoi dhe perfundimi dihet!

 2. urani says:

  Kur do te veproi drejtesia ne kete vend… Te vrasesh mbi 150 njerez te pa fajshem vetem ne Tropoje dhe Sali kriminei te jete gjalle eshte skandal.

 3. Ylli says:

  Sa here afron fushata ,fillojne e ngrohin te njejtat gjellera bajate !!
  Sinqerisht nuk e kuptoj se cfare i kerkoni Berishes kur vrasjet e familjareve te Haklajt u bene nga nje grup komandosh te sponsorizuar me arme e para nga Ministria e Brendeshme e drejtuar nga Spartak Poçi nen udheheqjen e Partise Socialiste !!
  Kaq qarte ,kaq thjesht !!
  Keta Haklajt e mbetur ,ose paguhen nga njerez te caktuar te shtypit per interesa politike ose keshtu u intereson fabula .
  Jo po Berisha e jo leshi e jo trapi….te njejtat muhabete e te njejtat bajatlleqe.

  1. Shenjestra says:

   Ylli! O llapanjoz.Keto qe thuhen ne kete shkrim nga Haklajt jane te verteta dhe mos na çaj bythen me ate keqardhjen tende per Sali Berishen. Nje dite Berish do t’a haj te semes dhe do futet ne burg,do vuaj gjynahet e atyre qe ka vrare ai me ate doren e zeze te tij.Po ti kujdes se mos te bjen pordhet ne zemer.

  2. LARG says:

   Ylli ruaj pozicionin tend si qytetar, ne qoftese je i tille dhe nuk je garda e Sali Lushos me shoke, ndryshe do marresh shpagimin . Po eshte se ti u lodhe nga ajo grua me zemer te plagosur nga Sali Berisha dhe me vellezer te vrare po nga ky, shko çlodhu ne Lalez te vila qe ti marresh ere. Njerez me shpirt katran, te lindur ne gen kriminela dhe çfrytezoni kohen te shpreheni dhe anonimatin pas ferres!

 4. tropoja says:

  eh fatos nano argati greqis e vrave tropojen e tan shqipnin me banda e sot vazhdon pinjolli tyne edvin kristaq koleka

 5. Abdylmutalip Dardani says:

  haha leter e hapur ,fletrrufe, allbanistan, allaalla te gjithe dergojne letra te hapura, popull me semundje psyho.

 6. Tropoja says:

  Vrau Saliu sa deshi, gati ju shojti, vrate edhe ju haklajt sa deshet por Saliut qe ju vrau 25 vete nga familja, ska paguar pike gjaku nga e vetja.
  Tani mos u qurravisni! Mos prisni drejtesi, se Saliu nuk ka edhe 100 vjet jete per burg per te lare krimet , por shterrngoni bythen edhe eja lani gjakun, se se ben njeri tjeter per ju.
  Ose mos na cani me bythen, hajeni turpin me buke dhe bejeni sehir laviren plake kur tall trapin mes rehatit dhe luksit me shkerdhenin dhe Shkerdhiten e tij, ndersa vellezerit qe ju vrau kalben ne varr.

 7. Www says:

  Këta pjerdhin kot.
  Haklajt, në qofshin të zot, t’i drejtohen Strasburgut.
  Ata kanë marrë ç’u takonte dhe nuk ishin të zot t’u jepnin të tjerëve atë që u takonte.
  Një fis i tërë i përdhunuar, që kërkon nga gazetat hakmarrje!? Ata qofshin!

 8. Erind says:

  A e mbani vehten te forte dhe trima,c’prisni?!!!

 9. Dee says:

  Ju sikur ishit trima, tani prisni drejtesi!, nga kush?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *