Arena e cirkut me vaksinën

Nga Andi Bushati

Në të gjithë vendet e botës ku ka filluar procesi i vaksinimit anti covid, pranohet njëzëri se problem më i madh sesa reziku i efekteve ansore, është beteja me vaksionofobinë. Falë konspiracionistëve që po mbijnë kudo si kërpudhat pas shiut, falë idhtarëve të teorive komplotiste që thurrin fabula për çipat përgjuesë, efektet e 5G, apo sterilizimin e popullsisë, një pjesë e mirë e njerëzimit është skeptike ndaj vaksinave të reja dhe ka frikë prej tyre.

Ky fenomen po vihet re në masë edhe në vende të zhvilluara perendimore. Mes të cilave shkëlqen psh Franca, ku më shumë se gjysma e popullsisë i sheh me dyshim këto armë të reja ndaj pandemisë.

Në këtë panoramë botërore, as Shqipëria nuk bën përjashtim. Në një sondazh në fund të vitit që shkoi, nga Idra poll, theksohej se 54% e shqiptarëve janë dyshues ndaj vaksinës dhe se vetëm 19 përqind e tyre janë të gatshëm ta marin atë.

Për tu përballur me këtë digë të pakapërcyeshme, që ka të bëjë sa me frikërat, paranojat, mungesën e informimit dhe mosbesimin tek institucionet, vendet e përparuara që filluan të parët fushatën e vaksinimit përdorën absolutisht, vetëm një armë: transparencën totale.

Eshtë interesante të shikohet se si u veprua me vaksinën që u hodh e para në treg, atë të Pfizerit. Kamerat e televizionëve u ftuan në fabrikat ku ajo prodhohej, u përcaktua me saktësi vendodhja e tyre, u mat deri në detaje udha nëpër të cilën ato do të transportoheshin, u treguan GPS-të që do të masnin temperaturat -70 gradë brenda kamionëve transportues, u prezantuan makinat e policisë apo të ushtrisë që do i shqoqëronin, frigoriferët e veçantë ku do të ruheshin deri sa të mbërinin në duart e një infermieri që do ta bënte dozën gati për injektim.

I gjithë ky operacion i pashembullt transparence, me mundim dhe kosto tejet të lartë, kishte si qëllim të vetëm zhveshjen nga çdo lloj velloje misteri dhe dyshimi që mund të shërbente si lëndë e parë për vaksino skeptikët. E megjithë këto përpjekje beteja ende është larg të qenit e fituar.

Po çfarë ndodhi në Shqipëri?

Këtu u zgjodh 100% rruga e kundërt.

Në ditën e parë të fillimit të fushatës së vaksinimit, që edhe ajo u ndryshua sipas interesave propagandistike, kryeministri doli dhe tha se origjina e vendit nga vinte vaksina ishte sekret. Se rruga e transportimit, që kërkon kushte speciale, në koli izotermike të mbushura me akull karbonik duhej mbajtur e fshehtë. Se vendruajtjen që kërkon frigoriferë në – 70 gradë do ta merrnim vesh me vonë.

Për ti bërë edhe më të forta dyshimet shërbejnë edhe dilemat e mbetura pa sqaruar: mirë vendin e origjinës nuk e tregokemi dot, se kështu na paskësh kërkuar dhuruesi, po mënyra e transportit dhe kushtet e ruajtjes në Shqipëri, pse u dashkan mbajtur sekret?

Natyrisht që këto pyetje nuk i fashit dot Edi Rama, as me deklaratat delirante se Shqiptarët po vaksinohen vetëm prej aftësisë së tij si lypës profesionist, as batutat për transportin e Pfizerit me kuaj dhe me mushka.

Duke ngritur në çdo hap kultin e fshehtësisë dhe sekretit, Rama e shkallmoi që në nisje fushatën e vaksinimit. Nëse qëllimi i tij është vërtet një imunizim masiv i popullsisë ai bëri ç’do gjë që kishte në dorë që kjo të mos ndodhë. Ai flaku tej të vetëm armë që një lider ka në dorë në këtë betejë, transparencën e plotë.

Ende është shpejt të thuhet nëse këto veprime i bëri për interesa politike të momentit, apo prej pesimizmit të atij që nuk do i duhet të bindë atë popullatë që e ka të pamundur ta vaksinojë dot.

Por, një gjë është e sigurtë: nëse ka një rrugë të gabuar për të nisur një fushatë reale ajo është veshja e saj me mister. Prandaj cirku që pamë në Arenën Kombëtare, nuk është zgjidhja që pritej për të luftuar pandeminë.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Arena e cirkut me vaksinën”

 1. Dani says:

  Doli prape ky majmuni i bllokut

  1. Dero Derivati says:

   Mos e bëj vaksinën e nipçe.
   Mos e bëj e shkofsh në të sat ëme.
   Po kush të pjerdh ty o nipçe Besnikut të Partisë ?
   E kush mutin je ti ?
   Mirë e ke Punëtorin Operativ, Mehdi Bushati ?
   Ai të ka dhënurë këtë vijë sjelljeje, që të’përplaseç me Krieministrinë ?
   Iku vafti juaj, i kaponjve, qysh kur u a tendosën Hisninë.
   Atëhernej filloi tatëpjeta për ju, e nuku i dihet fundi, prandajzA ti përpëlitesh kështu, si skizofren i vjetër që je.
   Të fala gjithë operativëve që ke në fis.

 2. 👎👎 says:

  Ik ore pirdhu ti , palaço!🤡

 3. Gaz says:

  Po mire more bishtshat ti ke opinion tend. Ti nje gazetar je, dhe na jep opinion tend perdite. Edhe perdite ti ke te drejte. (merre nga nje dite pushim te paca se na lodhesh duke u hapur syte njerezeve me opinonet e tua!!!)

 4. rrok says:

  Kur nuk ke cte thuash, thjeshte hesht! !

 5. Olimpia says:

  O idiot,ne se i ke pare te gjitha fazat e prodhimit,transportit dhe procesit te vaksinimit,cfare kerkon nga Rama,te shpiki rroten????Rruga per ne Shqiperi natyrisht u mbajt kofidenciale pasi e ka kerkuar dhuruesi.Natyrisht per faktin se ka opinion te brendeshem .Jeni bere te neveriteshem, realisht kriminele….kerkoni sa me shume vdekje,mjafton te rrezoni Ramen. Si ai Koduzi tek Dudushi kur deklaronte qe mjeket ne vijen e pare bejne lojen e Rames,per aresye qe vaksinohen.Pra sipas ketij personazhi te ndyre,Kalo,Como,Pipero etj duhet te refuzojne vaksinen edhe ne se rrezikojne jeten …Dhe i thone vehtes mjek .!!!! Cfare degjenerimi ka arritur turma e cmendur e PD.Kurre nuk kane per te fituar …..kesaj radhe do te perfundojne me 20 deri ne 30 deputete,nderkohe qe LSI do te fshihet.Kurse se Thurja, mendoj se ne se distancohet nga Berisha dhe berishizmi dhe synon nje qender liberale merr mbi 15 deputete.

 6. Bashkim says:

  PO SIKUR KI I ISNIUT KISHTE VDEKUR MO PO E PASHE ME KETA DI SI MO JU THOM PER KOKEN E PLAKES PO PO JU THOM QE KISH VDEKUR KISH VAJTUR NE TE SEMES. PO NA MEROSET MO MOS E NXIRNI ME SE NA CMENDI ME HAJVANLLEQET. POR PRAP KA TE DREJT PO MERE MOR VELLA TE GJITHE POPULLIN MBAS MAKINES TE NDJEKE LEBIZJET E SHOFERIT EDHE KUR BEN SHURREN

 7. toni says:

  gjynah s eshte gjall hysniu, ta bente dhe ai vaksinen

 8. Infermieri says:

  Mos u gezoni shume me vaksinen .Pyesni nje here doktoret sa kohe mban vaksina. Mbas 8 muajsh mos duhet bere vaksin tjeter .

 9. petrit says:

  intersant me ca gazetare ,analiste etj etj, Dhe pse thone se jane te paanshem, sa pa dale ende ne tv ose te shkruajne, menhehere ti e di se cfare ata do thone. keshu dhe ky nipi i kapos. Nuk e kuptoj akoma se si nje injorant si ky, shpifes si ky shkruan dhe jep mendime per politiken ,ekonomine, dhe gjithcka . vettingu duhet jo vetem ne drejtesi. disa njerez dhe pinjolle te familjeve qe kane lyer duart me gjak, le qe nuk duhet te flasin por dhe duhet te menjanohen nga jeta publike.

 10. koco says:

  Ore ti je Burri i Balines apo i avokates e Berishes?

 11. Gipa says:

  O Bushat analist i mutit qe dy koqe mend nuk i ke po per ty vakcinen jo me mushk duhet me prue por me gomar se ai asht edhe ma i ngadalshem edhe temperatura e vakcines nxehet dhe ta kallin bythen. Asht interesant qe Mero te jep hapsine ne gazete ty dhe si ti me keto budallakina dhe ne e kuptojm cfar ahmak budallenj jeni dhe kete e tregove edhe ne tv per viziten e Rames ne Turqi por ju kerceni e kupni nga inati dhe gjelozia. Te propozoj te kandidpjsh per deputet dhe do ta shohesh qe as anetsret e tu te familjes nuk do te votojne.

 12. Andi i bllokut saliut says:

  Ku ka dhjerokracia,ne dore te nipit hysniut qe i fshinte b… saliu,edhe sot ky pusht i bllokut lepin b… e sali komunistit.

 13. Tetovari says:

  A mos deshte të të tregojë edhe kur do të bëjë
  sex o torollak.

 14. NjeQytetarOptimist says:

  Shko e bej 💉 o 🤡🤡…

 15. Noli says:

  Negativet shpifsit idjotet si Bushati jane prezent me shume se specialiset.

 16. Xoni says:

  Qe te jesh I besueshem or Bushat, para se te kritikosh per transparencen thuaji nja dy fjale te mira per sigurimin e vaksinave se mund te kishe transparencen e mossigurimit te tyre dhe….na rrofte transparenca pastaj.

 17. Dini says:

  Ky dhe ca te tjere nga ky soj , nuk arrijne te dalin dot nga zgeqi I smires, xhelozise dhe inatit personal qe kane me Ramen.Nuk e kuptojne qe jane shume te lexueshem ne kete pjese dhe behen te pabesueshem edhe kur mund te kene te drejte. Keshtu vetem e fuqizojne me shume ate.

 18. birce says:

  E mor nipi i Hysni trimit
  Komunist qe nga fillimi
  Demokrat tu be rraca
  Rrace m*ti qe nga fillimi
  Se nga komunizmi
  Vec rraca te tilla dalin….

 19. Dash Pacja says:

  Nese Rama na qenka nje lipes prfesionist per sigurimin e vaksinave ai duhet shpallur hero, mbasi po ben nje sakrifice sublime duke sakrifikuar personalitetin e tij per te ruajtur jeten e shqiptareve.
  Ndersa ti Andi Bushati je nje njeri pa personalitet, bythlepires i ndyre, qe nga mendimet deri ne nje fizionomi dhe diksion te peshtire qe thjesht per nje inat personal je gati te sakrifikosh edhe jete njerzish.

 20. Nje qytetar neutral says:

  Idiote te te gjitha trojeve shqiptare bashkohuni, me Edvin Ramen qe pjerdh akull per te ruajtur vaksinen, dhe qe ju ka pjerdhur trute. Ky Andi Bushati eshte nipi i Hysniut, po kjo nuk e pengon te kete te drejte lidhur me kushtet e ruajtjes dhe transportimit te vaksines. Ju komentuesit bodrumsa duhet ta dini qe ju vaksinen ua ka futur Endri Fuga ne sufllaqe. Ka edhe pak mut nga ai i komandantit.

 21. Qytetari says:

  Po mire mor vesh llapush, as kur KM e beri vet i pari vaksinen nuk tu mbush meendja ty se ajo ruhet ne kushtet e percaktuara per te?. Po pss mendon ti se Rama do te vriste veten me ate vaksine. Problemi yt eshte se je nje llapaqen qe per cdo gje do flasesh , thjesht je kthyer ne njeriun me te neveriteshem.

  1. Nje qytetar neutral says:

   Pse o Qytetari nuk e di ti qe ne vend te vaksines mund te futesh edhe pak uje te distiluar me pak sheqer, ose kripe? Dhe po te garantoj une qe nuk demtohesh hiç fare, po fare fare qe ta themi Erionçe. Dhe mund te thuash qe bere VAKSINEN e COVIDIT, merr vesht?

 22. E bombardoi Serbine ky shqiptaromadhi mo , apo po meret me tellalleqet e SHQUP-LALZIT ?
  Ketij i beni dy vaksina Lushnje , njeren ne goje , t’i celet zeri , tjetren ne …… t’i ndaloje diarene !

 23. Sala says:

  O ti teoricien i ka…,a e din se na cave k….ae kupton veten se si zagar qe je,je kadandis si ato kone e bashkise,me pull ne vesh,po ty qe te rren mendja se je kaq i zoti dhe ke kaq vlera,po rreshtohu ne njue formacion qe votohet dhe te te shohim c’fare muti je,po ti kmire qe meresh me Ramen,se ai ju a qiu nanat te gjithve ju dhe tani tall koqet me ty e shoket tu,se e din sa ju vlen lekura,po ti na hodhe dhe gjyshin e babin poshte,te pakten ti kishe dale per zot atyre,se mund te fitoje dicka,po ti dole laskar krejt,jep mend ti burre bushter

 24. Anila says:

  O njeri i poshter, nipi i Hysni Kapos komunistit dhe kriminelit me te madh after Enver Hoxhes.
  O mut mjeshtri , te ka lene zoti shkurtabiq se je nje djall i vertete.
  Felliqesire, i peshtire, mashtrues nxjerr vetem helm nga goja jote e qelbur.
  Cfare ti besh Edi Rames sepse Sala ty te zhdebte ne dru dhe ta mbyllte ate halene e qelbur kelysh komunisti.
  Asnje nuk e ul nivelin te merret me ty mashtrus . Ti nuk ke fytyre te dalesh dhe te flasesh perpara ketuj populli qe eshte vrare e prere nga Hysni krimineli.
  Qepe o kelysh komunisti qe i keni duar me gjakun e ketij populli.
  Pale kur ben sikur di shume , sikur eshte i squte, nje pellembe mbi toke shkurtabiq i felliqur.
  Ajo haleja jote e poshter e mori me qafe opositen qe ngeli rrugeve , ajo haleja jote e ti e dogji Shqiperine.
  Do te vij fundi shume shpej. Ti nuk ke te drejt morale te flasesh fare fare njeri i peshtire dhe mashtrus.
  Do fitoj Edi Rama for sure dhe ti hale do jesh i pari qe do thuash ka vjedhur votat, mashtrus i poshter.
  Populli do te shqypi ty mut mueshtri.

 25. Jimi says:

  Pushtat! Do ti, s’do ti, me termet, pa termet, me vaksine, pa vaksine, mileti ka kohe qe e ka da menien! Ka vendosur qe Ramen ta denoje edhe kete mandat, te qeveri vendin. Do Rama, s’do Rama, eshte i denuar ne emer te popullit dhe sic dihet me vullnetin e popullit nuk behet shaka, ndersa ju vazhdoni te beni cirk, qe t’na argetoni.

 26. Velo says:

  O nipçeeeee, rri urtë e mos ha mut. Mos fol në sy të të mëdhenjve. Edi është shumë i madh për mëndjen tënde të vogël. Hë djali i xhaxhait

 27. ryka says:

  Q bodinake ku e ke ta lerofsha badinaken orracë muti mbylle halen sa herē qē flet vetem qelb dynjanē po te ishte Hyasa gjallē di tē kishte fut mrena në burg su i futi 8 nipat e tjere

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *