ZBULIMI: Premtimi i Erdoganit për 100 ton ar dhe ç’lidhje ka kjo me Ertugrulin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka njoftuar se vendi i tij dëshiron të rrisë prodhimin e arit në 100 tonë në vit brenda pesë viteve. Ai tha se Turqia vendosi një rekord në historinë e republikës në prodhimin e arit vitin e kaluar. Ai vuri në dukje se prodhimi turk i arit arriti 42 tonë, që do të thotë 2.4 miliardë dollarë në ekonominë e vendit.

Turqia së fundmi zbuloi një depozitë të madhe ari në qytetin Sogut në Anadollin veriperëndimor. Ari u zbulua nga Fahretin Pojraz, i cili drejton kooperativat e kreditit bujqësor të Turqisë dhe është pronari i ndërmarrjes së prodhimit të plehrave “Gubretas”, njoftoi media turke.

“Po flasim për arin me vlerë gati gjashtë miliardë dollarë. Brenda dy viteve, ne do të nxjerrim arin e parë, i cili do të ndikojë ndjeshëm në ekonominë turke”. tha Pojraz, raportojnë mediat turke.

Pas lajmit, aksionet e ndërmarrjes që ai zotëron u rritën dhjetë përqind.

Zbulimi i arit po entuziazmon seriozisht Turqinë, pasi studimet e fundit vlerësojnë se ajo është një pjesë e vogël e rezervave të fshehura të arit.

Depozita e arit ndodhet afër vendit ku u varros Ertugrul, babai i themeluesit të Perandorisë Osmane, Osmani I.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “ZBULIMI: Premtimi i Erdoganit për 100 ton ar dhe ç’lidhje ka kjo me Ertugrulin”

 1. Kim été says:

  Rritja e popullesis boterore në afro 8 miliard, bën që të gjith të bëjn diçka pozitive për vëndin që përfajqsojn.

 2. AC/DC says:

  Na çau erdoganin baba,zbulo gaz, zbulo ar,zbulo terroriste,zbulo miq… vetem albanistanin mbulon dhe mban ngrohte.
  Rrace v.k.

 3. k says:

  Mos e lini metën të hyjë në Turqi.

 4. Naul says:

  Nga Arnautët do përfitojnë vetëm personat që kanë emrin OSMAN.
  Emrat sali etj. le të hanë mut.

 5. REALE says:

  Cili Artan Hoxha eshte ky , se ne Shqiperi jane 20 Artan Hoxha personalitete te larta deri ne kandidate per president?

 6. ? says:

  Mos eshte ari i mbretit David(Daut) ?Apo mos eshte edhe Er(doganieri) profeti i rradhes?

 7. 500 vjet dashuri says:

  E beri corb Evropen tu kerku “ar” neper Egje , tu i hudh refugjat qe i sillte me aroplan ne Turqi e i plaste me gomone neper Evrop e ju mori paret e dynjas e tani paska gjet kte flori e mbase bjen rehat se u bo “sherxhiu lagjes” ! Mir e ke AC Knej i zbathi turqit tu ble armatime e Shqipris u bo si Rusi ne vaktit tu i fal apartamente e spitale ! “rroft miqasia shqiptaro-turke” rroft baba sulltan Erdogani , qe na ka per zemer e ishalla na plotson deficitin qe vodhi Iliri …..

 8. Nik says:

  I lini kèto idiotizma qè nuk na interesojn aspak si komb shqiptar por gazeta Tema tè merret me artikullin e njè gazetari algjerian nè njè gazet tè fqinjève tanè ku ngre zèrin dhe mendon se nèpèrmjet politikès sè Erduhanit ekziston rrezikshmèria e forcimit tè ekstremizmit islamist dhe atentateve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *