Europa aprovon krimbat si ushqim të sigurt për konsumim

Europa ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Vendimi është marrë sot nga Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore.

Në krahasim me mishin, insektet kanë më shumë proteina sesa yndyrna dhe rriten e riprodhohen më shpejt.

Shkencëtari Ermolaos Ververis u shpreh për Reuters se ka shumë interes nga komuniteti shkencor dhe industria ushqimore në sektorin e insekteve të ngrënshëm.

“Ka shumë avantazhe për mjedisin dhe ekonominë zëvendësimi i burimeve tradicionale të proteinave (mishi i kafshëve) me burime që kanë nevojë për më pak kosto. Kosto dhe çmime më të ulëta do të çojnë në përforcim të sigurisë ushqimore dhe kërkesat e reja do të hapin gjithashtu mundësi të reja ekonomike”, deklaroi Ververis.

Në shumë vende të botës (Afrikë, Australi dhe Zelandë e Re) konsumohen insekte, madje ka restorante të specializuara që shërbejnë vetëm insekte.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Europa aprovon krimbat si ushqim të sigurt për konsumim”

 1. Kim été says:

  vetë europianët e din që krimbat formohen nga kadavra njeriut ose kafshës.

  1. Epirioti II says:

   Ne kete planet rrojne mbi 1 milion lloje krimbash qe rrojne ne mijera lloj mjedisesh qe nga zorra e njeriut e deri brenda ne molle.
   Qe nga toka e thelle e deri ne majen e pemes.
   Sikurse vetem nje pakice kerpudhash jane te ngrenshme nga njeriu, edhe per krimbat do te jete e njejta gje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *