Italia në krizë: Matteo Renzi tërheq 2 ministra, bie qeveria e Giusepe Conte

Bie qeveria e kryeministrit Giuseppe Conte në Itali, pasi drejtuesi i “Italia Viva” Matteo Renzi ka tërhequr 2 ministra të tij nga qeveria.

Një akt që krijon një krizë politike në Itali, në një kohë që vendi përballet me pandeminë e Covid-19.

Lajmi u konfirmua nga vetë Renzi përmes një konference për media, ku njoftoi dorëheqjet e Teresa Bellanova-s dhe Elena Bonetti-n.

Mediat italiane raportojnë se Partia Demokratike u përpoq deri në fund të ndërmjetësonte, dhe vet kryeministri Conte punoi në një dokument të përbashkët që do të nënshkruhej nga aleatët për ta mbajtur koalicionin.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Italia në krizë: Matteo Renzi tërheq 2 ministra, bie qeveria e Giusepe Conte”

  1. Kim été says:

    Anglia dhe Italia din se ku qëndronte problemi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *