Edi Rama “Ndërtuesi i Urave”. Bild: Merkel e inkurajoi personalisht Ramën që të ndërmjetësonte dialogun mes Turqisë e Greqisë

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel ka inkurajuar personalisht Kryeministrin Edi Rama në lidhje me nismën që ka marrë ai për të zgjidhur konfliktin e Turqisë me Greqinë për detin.

Greqia dhe Turqia kanë një konflikt prej shumë e shumë vitesh në lidhje me ishujt në Egje, por kohët e fundit raportet kanë qenë shumë të tensionuara.

“Kancelarja (Merkel) e uroi personalisht atë! Edi Rama, 56 vjeç, Kryeministri i Shqipërisë, po përpiqet të mbledhë rreth një tryeze krerët që grinden të Turqisë dhe Greqisë. Arsyeja ka të bëjë me mosmarrëveshjet për ishujt në detin Egje, që kohët e fundit janë përshkallëzuar.BILD thotë: Rama ndërtuesi i urave të bashkëpunimit!”, shkruhet në artikull.

Dy vendet janë në mosmarrëveshje për ishujt në Detin Egje, e cila kohët e fundit ishte përshkallëzuar.

Bild organizon cdo jave nje ankete per fituesin dhe humbesin e javes ne politike. Kete jave Edi Rama ishte fituesi i anketes se BILD si politikani fitues, ndersa kryeministri italian Conte si humbes .

Edi Rama ndermjetesoi mes Erdoganit dhe kryeministrit grek Micotaqis te rifillojne bisedimet e nderprera ne vitin 2016. AI ndermori nje udhetim tre ditor nga Ankaraja ne Athine dhe ja doli qe te dy palet te rifillojne bisedimet.

 

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Edi Rama “Ndërtuesi i Urave”. Bild: Merkel e inkurajoi personalisht Ramën që të ndërmjetësonte dialogun mes Turqisë e Greqisë”

 1. Agim says:

  Bejani te qart 2 marsit che doktorit cdo te thot ps.

 2. qefi ta ka me Te Gjatin por b. sta mba o komb Aziatike .
  Greku s’ka per te qen kurr nji Europian ,
  sepse genetikishte eshte Arabo-Aziatik ,nji komb mashtruesish e trafikantesh te ndyre
  i adoptuar nga Gjermania ne Europe ,
  prandaj dhe sjellja e tij Tinzare eshte shume larg Kultures Europiane
  te te qenit i Hapur e Fair ne cdo perballje .
  Perndryshe Merkel nuk do autorizonte KM Shqiptare si Ndermjetesues .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *