FOTOT/ “Çmenduria nuk ka kufij”: Shpenzon 2000 dollarë për të vrarë një gjirafë dhe për të pozuar me zemrën e saj

Një gjahtare i ka kërkuar burrit të saj për t’i dhuruar asaj një përvojë £ 1,500 ($ 2,000) për të qëlluar një gjirafë dhe për të pozuar me zemrën e saj për Ditën e Shën Valentinit.

Merelize Van Der Merwe, nga Afrika e Jugut, tronditi internetin këtë javë kur postoi një foto të saj duke pozuar me zemrën e një gjiraf. Ajo e kishte qëlluar kafshën dhe më pas ia kishte prerë zemrën. Duke qortuar komentet e kritikëve të saj, Merwe i tha The Mirror se ajo nuk ka ‘asnjë respekt’ për grupet e të drejtave të kafshëve, të cilat i krahasoi me mafien.

Ajo tha se gjuetia dhe vrasja e gjirafës, e cila ishte 17 vjeç, ‘krijoi punë për 11 njerëz atë ditë’ dhe siguroi ‘mish për vendasit’. Ashtu si shumë gjuetarë, ajo pretendon se ndalimi i gjuetisë do t’i bënte kafshët ‘të pavlefshme’ dhe do të bënte që ato të zhdukeshin.

‘Gjuetia ka ndihmuar në kthimin e shumë specieve nga pragu i zhdukjes,’ pohoi ajo, duke iu referuar besimit se gjuetarët gjenerojnë të ardhura për përpjekjet e ruajtjes.

5 komente në “FOTOT/ “Çmenduria nuk ka kufij”: Shpenzon 2000 dollarë për të vrarë një gjirafë dhe për të pozuar me zemrën e saj”

 1. Taulant says:

  Qenka si Mesila Doda.

  1. ? says:

   Mua me shume me ngjaka si Linda Rama.

 2. Sot ,ne kohe Pandemie ,njerezit perballen shume
  me psikon e tyre ,
  ku per fate te keq ,nuk mungojne edhe rrjedhje te tilla ,
  ku lajthitja njerezore intepretohet si Vlere nga e Lajthitura Hollandeze !
  Ndoshta ka thith me shume Joint se duhet ,
  per te shmangur Covid .
  (

 3. Konjak says:

  Te vrasesh nje Gjirafe , kafsh e rall ; sigura duhet te jete ne hall te madh per ment e kokes . Asaj duhet qe punonjesit e mbrojtjes se kafsheve , tja thenin kafken e kokes me armen me te cilen vrau Gjirafen . Individ i urryer .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *