FOTOT: Bretkosa dembele “bën xhiro” në kurrizin e breshkës

Një bretkosë duket se ka bërë së fundmi një ‘kërcim të rëndësishëm’, duke preferuar të lëvizë si pasagjere mbi guaskën e një breshke, që nuk dukej se po bezdizej nga pesha e shtuar.

Amfibi i vogël jeshil shihet të qëndronte në ekulibër në maje te guaskës së mikut të tij të pazakontë.

Fotografi Yan Hidayat, 35 vjeç, fiksoi aventurat e bretkosës së “pemës së njomë’ në pyjet e Padang në Indonezi.

Udhëtimi i dy miqve sigurisht që ishte nga ngadaltë por me siguri tërhiqte vëmendje.

1 komente në “FOTOT: Bretkosa dembele “bën xhiro” në kurrizin e breshkës”

 1. 🍀🍃 says:

  Bretkosa dembele kishte tashme nji shtrat mbi gjethet e rena te pemes
  siedhe ujin e paster mbetur mbi gjethet rreth saj.
  Kercimet , ishin per te nji sken e larget ,te cilat ajo i kujtonte rralle
  dhe me pertes ulte syte e saj enderues .
  Papritur nji pamje e cuditeshme ,e cila leviste ngadale por kendshem ,
  prishi qetesin dembeles Bretkose , duke i zgjuar deshiren per te levizur .
  Sado ngadale ,por levize , zbulon rruge te reja ,shikon e meson dicka me shume perreth ksaj Bote
  (mendoj e ngacmuar nga pamja e cuditeshme e Breshkes ) dhe
  ju kujtua ate cast kur ishte e re .
  Kercimi karakteristik , i cili i jepte aq shume kenaqsi .
  Asaj s’i duhej shume energji ,vetem pak guxim per te shijuar dicka ndryshe ne jete .
  Kerceu mbi kurrizin e fort te Breshkes dhe nji aventure e re u filloj ne jeten e saj .
  Prej aty ,lart mbi kurrizin e Breshkes cfaqeshin te tjera Horizonte dhe ajo
  ndjenjte se po jetonte tashme dicka qe kurr se kishte jetuar asnjiher me pare ,
  e kishte terhequr keshtu vemendjen e njeriut ,fiksuar ate moment ne foto
  dhe bere xhiron e Botes … 🍃

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *