Rrëfimi i rrallë i Dashamir Shehit: Babai im do i bënte atentat Musolinit, si u arratis

Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi, ka treguar historinë e babait të tij, i cili u përndoq për shumë kohë nga sistemi komunist.

Ai ka treguar në “Opinion” dhe ngjarjen e një grupi studentësh shqiptarë, përfshirë dhe babai i tij, që do i bënin atentat kryeministrit të asaj kohe, Benito Musolini në Torino.

“Një grup studentësh shqiptarë e bënë me short që do i bënin atentat Musolinit.

Është në të gjithë librat e Italisë, vetëm në librat e Shqipërisë nuk është kjo.

Ngaqë dyshonin, kur bëri një vizitë Musolini në Torino, i morën dhe i çuan në Tripoli në Libi, gjoja për një vizitë, për t’i larguar.

Kur u kthyen i identifikuan, dy tre u arrestuan, i torturuan, ata treguan.

U gjykuan në Itali, u gjykuan dhe në Shqipëri, bën dy vite burg këtu dhe babain.

Pasi doli nga burgu u internua në Itali për tre vite deri kur ndërhynë në Siçili, i liruan. Babai u rikthye.

Brenda burgut u politizuan, disa u bën komunist, im atë u kthye si nacionalist.

Ky njeri i ka bërë të gjithë sakrificat që mund të bëj një shqiptarë. Nuk u arrestua se u arratis”, tha Shehi.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Rrëfimi i rrallë i Dashamir Shehit: Babai im do i bënte atentat Musolinit, si u arratis”

 1. tironsi says:

  E mer Dash rakia, po te kishte qofte ene dyshimin ma t’vogel se do i bonte atentat Musolinit, tet eti do i kishin fluturu puplat n’hava ma keq se pules kur e kap huta e jo me u fut n’burg per 2-3 vjet.
  Ik o Dasho ene futja noi dopjo raki me plones anej ka tymi se ne tironsit nuk jena dallu noi here per trima se ene rakine e bojm t’bute sic jena ene vet. Po t’ishim aq trima, nuk na i zaptojshin tokat katunaria e Tropojes ene Kuksit.
  Zaten pranaj pi ene tina se kur pi bohesh ma trim se baba jot ene kushedi se kujt po i bo noi atentat kot nasikokti.

 2. Koko says:

  Uauuuuu
  Ehuuuuuu
  Iuuuuuu

  1. DASHI KA PI AQ SHUM NE JETEN E VET..SA NUK PO LIDH CA PJESE TE JETES DHE FAMILJES VET…I KA SHKURTU FILMIN E JETES…PO KSHU ESHT E DASH TAP PERDITE…TE DUKEN DITET I SOJ..KOHET E FYNIT KE FILLU ME FANTAZU…

 3. Alb says:

  Hahhahahaah rrac atentatorash keta paska qen kocimarre o dash lum si ti u bere politikan duke qen tap gjith kohen edhe te blendi flisje sikur ishe ne shqiperin e 1970.

 4. Durrsaku says:

  Pse nuk thu qe je djali Kajo Karafilit!

 5. Elbasanlliu says:

  O c’me shkrive o tirons me komentin tend. Pikes i ke rene.

 6. Juliani says:

  Kamarjer , nje dopio raki per Shqhin …..

 7. Lasgushi says:

  Kjo fare sokoli te vret!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *