Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare
 
private
Aktualitet

Arrestohen 8 ish-zyrtarë të pyjores, lejuan ndërtime në plazhin e Semanit

Arrestohen 8 ish-zyrtarë të pyjores, lejuan ndërtime në plazhin e Semanit

10:50 am | Në kuadër të finalizimit me sukses të operacionit policor të koduar “Pishat”, policia e Fierit…

Reshjet e shiut bllokojnë sërisht aksin Tiranë-Elbasan

Reshjet e shiut bllokojnë sërisht aksin Tiranë-Elbasan

10:35 am | Aksi nacional Tiranë-Elbasan është bllokuar sërish mëngjesin e sotëm, ku shkak për këtë dyshohet të…

Lufta për pushtet, arrestimet, suksesi i AKP. Paradokset e Turqisë së Erdoganit

Lufta për pushtet, arrestimet, suksesi i AKP. Paradokset e Turqisë së Erdoganit

9:21 pm | Nga Didier Billion*   Duket sikur aleancat tradicionale të Turqisë janë gati për t’u zgjidhur.…

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

8:32 pm | Kryeministri i ri ka marrë një rrugë të gjarpëruar që nga koha si një lider…

Kryeministri vijon inspektimet në Korçë/ Rama: Vitin e ardhshëm të gjithë mësuesit në testim

Kryeministri vijon inspektimet në Korçë/ Rama: Vitin e ardhshëm të gjithë mësuesit në testim

7:59 pm | “Pushteti duhet konsumuar për të bërë punët për të cilat je zgjedhur, jo për të…

La Blance

Lifestyle

Kryeministri vijon inspektimet në Korçë/ Rama: Vitin e ardhshëm të gjithë mësuesit në testim

7:59 pm | “Pushteti duhet konsumuar për të bërë punët për të cilat je zgjedhur, jo për të bërë zgjedhjet e ndërmjetme, zgjedhjet e gabuara, me sa më pak kosto që të rrish sa më shumë në pushtet. Nuk na duhet fare ne ai pushtet, hiç! Pushtet në qafë të njerëzve, duke gënjyer prindër, duke gënjyer të moshuar,…

Kryeministri vijon inspektimet në Korçë/ Rama: Vitin e ardhshëm të gjithë mësuesit në testim

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

7:35 pm | Shqipëria do të marrë 1 miliard dollarë investime për tre vitet e ardhshme nga ndërtimi i gazsjellësit Transadriatik. Drejtuesit e kompanisë shtetërore të gazit në Azerbajxhan, një nga aksionerët kyç të projektit, thonë se punimet në Shqipëri do të nisin vitin tjetër me ndërtimin e rrugëve. Por pjesa më e madhe e këtyre investimeve do…

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

Akuzat e PD-së, MMSR: PD, kunati i Lulit dhe zëdhëneset e kunatit, të shkojnë në prokurori

2:57 pm | Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë ka reaguar ndaj akuzave të përsëritura të PD-së për abuzime me fondet publike. Sipas PD-së  “drejtoresha e Erion Veliajt ka detyruar specialisten e prokurimit, me presione e kërcënime sistematike, që të firmosë procedurën e paligjshme, sepse paratë i duheshin kaluar me cdo kusht kompanisë EAG.  Sipas PD-së “kjo kompani…

Akuzat e PD-së, MMSR: PD, kunati i Lulit dhe zëdhëneset e kunatit, të shkojnë në prokurori

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha se po sheh për platforma alternative, por fajësoi kinematë për anullimin e shfaqjes së tij.…

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën…   Shkruan: Ali Aliu I. R. lejoi një takim të nivelit të dytë… Pas disa…

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

Rajoni

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

Ngritja e Isa Mustafës në Kosovë

8:32 pm | Kryeministri i ri ka marrë një rrugë të gjarpëruar që nga koha si një lider i ri komunist deri te shef i qeverisë, ku do të testohet më së miri vizioni i tij i tregut të lirë për Kosovën. Pas…

Vritet edhe një tjetër shqiptar në Siri

Vritet edhe një tjetër shqiptar në Siri

9:51 am | Një tjetër shqiptar nga Shkupi është vrarë në Siri. Siç mësohet, bëhet fjalë për 23…

Shtatë nxënëse, pas ekskursionit pesëditor kthehen shtatzënë!

Shtatë nxënëse, pas ekskursionit pesëditor kthehen shtatzënë!

9:27 pm | Kur fëmijët e tyre shkojnë në ekskursione shkollore, prindërit kryesisht brengosen se mund të abuzojnë…

Luftëtarët e grupit ‘Drenica’ lirohen me kusht

Luftëtarët e grupit ‘Drenica’ lirohen me kusht

5:50 pm | Gjashtë të dyshuarit e gjyqit të profilit të lartë të “Grupit Drenica” të ish-luftëtarëve të…

Sport

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

SUPERLIGA/ Partizani udhëton në Elbasan për ta mbyllur vitin me fitore.

12:29 pm | Fitorja e arritur në derbi kundër Tiranës, tek Partizani duket se ka ndikuar për keq. Të kuqtë pas asaj fitore spektakolare, kanë arritur dy humbje rresht me Flamurtarin dhe Vllazninë në “Qemal Stafa”. Ditën e sotme ekipi i drejtuar nga…

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

Alban Hoxha rrëfen momentet e fundit me të shoqen: Do doja të mos e kisha parë kurrë ashtu

10:57 am | Ai ka qenë një ndër personazhet më të përfolur gjatë këtyre javëve të fundit. Jo…

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

VIDEO/ Bajerni shpallet kampion dimri në Bundesligë, pa asnjë humbje

7:49 am | Bajerni i Mynihut e ka mbyllur vitin me një fitore në limitet e ndeshjes në…

Romela Begaj: Jam e pastër, po hedhin baltë mbi mua

Romela Begaj: Jam e pastër, po hedhin baltë mbi mua

9:11 pm | Pas rezultateve të analizave të testit B, që e nxirrnin sërish pozitive, Romela Begaj ka…

Ekonomia

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

INTERVISTA/ “TAP, 1 miliard dollarë investime në Shqipëri”

7:35 pm | Shqipëria do të marrë 1 miliard dollarë investime për tre vitet e ardhshme nga ndërtimi i gazsjellësit Transadriatik. Drejtuesit e kompanisë shtetërore të gazit në Azerbajxhan, një nga aksionerët kyç të projektit, thonë se punimet në Shqipëri do të nisin…

Cani: Investimet do të realizohen. S’ka vendim për ndërhyrje në buxhet

Cani: Investimet do të realizohen. S’ka vendim për ndërhyrje në buxhet

4:19 pm | Ministri i Financave, Shkëlqim Cani deklaroi se qeveria ende nuk ka një vendim përfundimtar nëse…

Haxhinasto në Ibë: Heqja e masivit të dheut, sfidë

Haxhinasto në Ibë: Heqja e masivit të dheut, sfidë

12:40 pm | Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, inspektoi zonën e Ibës, ku javën e kaluar si…

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

Këshilli Mbikqyrës propozon kandidatin e Nishanit për anëtar. I hapet rruga për zgjedhjen si guvernator

9:26 am | Këshilli Mbikqyrës ka bërë një lëvizje surprizë mbledhjen e djeshme. Ai ka propozuar si kandidat…

Kulture

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

Prezantuesit Floriana Garo dhe Turjan Hyska: Risitë që do të sjellë këtë herë festivali i RTSH-së në prezantim

6:21 pm | Dy nga prezantuesit e festivalit të fundvitit në RTSH kanë folur për “frikërat” dhe çfarë urojnë ata të përcjellin këtë vit për gazetën TemA. Tre emrat që do të prezantojnë sivjet janë Turjan Hyska, Floriana Garo dhe Liberta Spahiu. Floriana…

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

Kosova xhiron filmin e parë paranormal, titullohet “Katunar”

4:04 pm | Kosova së shpejti do të ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit horror, që…

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

Piktura e Sir Winston Churchill shitet për 1.8 milionë paund

4:47 pm | Një pikturë nga Sir Winston Churchill u shit për gati 1.8 milion paund në ankand.…

Vdes një vit pas të shoqit, aktorja e famshme italiane Virna Lisi

Vdes një vit pas të shoqit,  aktorja e famshme italiane Virna Lisi

11:24 am | Zi në botën e kinemasë italaine, pas lajmit të shuarjes nga jeta të aktores së…

Hi-Tech

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

Samsung Galaxy S6 do të jetë i tëri prej metali dhe ekran të lakuar

7:00 pm | Samsung Galaxy S6 do të bëhet tërësisht ose pjesërisht nga metali, dhe ky detaj është…

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

Luftë kibernetike: Kim Jong-un “mposht” Amerikën

6:57 pm | Ndoshta republikanët ekzagjerojnë kur thonë se kjo është e para “luftë kibernetike” e luftuar dhe…

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

Krijohet aplikacioni për foto 3D me iPhone

5:44 pm | Fotografitë 3D janë një pjesë interesante e teknologjisë, e cila është bërë mjaft e famshme,…

Bota

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

Sony fajëson kinematë për mos shfaqjen e filmit për Kim Jong-un. Korea mohon të ketë gisht në sulmin kibernetik

5:44 pm | Sony Pictures Entertainment  është shprehur se ende dëshiron të shfaqë filmin për diktatorin e Koresë së Veriut, i cili titullohet  “The Interview”. Filmi i zhanrit komedi, i cili në njëfarë mënyre “përqesh” liderin e Koresë së Veriut  Kim Jong-un tha…

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

FOTOT/ Rusia “paralizohet nga bora”, trashësia e saj në Vladivostok arrin 3 metra

5:01 pm | Dimri i vërtetë ka treguar dhëmbët në Rusi,ku bora po paralzion gjithçka. Në qytetin Vladivostok…

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

FOTOT/ Një “rrëfim” përmes fotografive i vitit që po lëmë pas

5:01 pm | 2014-a është drejt mbylljes. Ky vit ka shënuar një sërë ngjarjesh, ndërsa më poshtë po…

FOTOT/ Arrestohet nëna e masakrës në Australi, vrau 7 fëmijët e saj dhe mbesën

FOTOT/ Arrestohet nëna e masakrës në Australi, vrau 7 fëmijët e saj dhe mbesën

3:12 pm | 37-vjeçarja, nëna e 7 prej 8 fëmijëve të gjetur të vdekur në banesën e tyre…

Dossier

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

DOSSIER/ Si kaloi vizita e parë e Ibrahim Rugovës në Tiranë?

9:30 pm | Në vjeshtën e vitit 1990, kur po afrohej përvjetori i parë i themelimit të LDK-së, përmes një aktivisti tonin në Bon (Jonuzit) që kishte lidhje me Ambasadën e Shqipërisë, mbërriti ftesa e Ramiz Alisë për një takim me Ibrahim Rugovën……

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

‘Partia e Arbenëve’ dhe uzurpatorët e tribunave

7:30 pm | Nga Arben Meçaj Nuk do të desha të riktheja çështjen e 8 Dhjetorit ‘90, nëse…

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

DOSSIER/ Misteri i pazbardhur i darkës së 11 Dhjetorit 1990

10:12 am | Nga Arben Meçaj*   Për të 24-in vit i njëjti ritual. Dhjetori si Festë e…

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

DOSSIER/ 12 dhjetor ‘90, themelimi i Partisë Demokratike

7:09 pm | Ismail Kadare përshëndeti nga Franca: “Lulja çeli në dimër” ndërsa ish i burgosuri politik, shkrimtari…

Blogu TemA

Faqja kryesore e Gazetes TemA

Faqja kryesore