#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?

Nga Andi S. Haxhiaj

I lindur në vitet ’80 realisht nuk e kam kuptuar se çdo të thoshte komunizëm. Kam jetuar vetëm 8 vite në atë sistem, por që realisht nuk e kuptova edhe pse kam kujtime… dhe kujtimet e fëmijëve nuk vdesin kurrë.

Përjetova si një nxënës i klasave të para fillore ndryshimin e sistemit, radhët me orë të gjata vetëm për të blerë një bukë (ishte e vetmja gjë që duhej të bëja kur mbaroja shkollën, të rrija 2 orë në radhë për të blerë një bukë të zezë). Por më në fund erdhi ndryshimi, ndryshim që e kuptova si shprese, pasi vetëm shpresë shikoja në sytë e prindërve të mi dhe njerëzve që kishim përreth.

Dëgjova fjalën demokraci… sa e bukur ishte ajo fjalë, sa dëshirë më jepte ta shqiptoja.

Kuptova realisht që ishim të varfër, që mbledhja e letrave të çamçakizave bëhej vetëm në Shqipëri dhe që kanoçet e Coca- Cola-s nuk duhej të ruheshin, por të hidheshin mbas çdo konsumi… e sa e sa shumë gjëra të tjera që çdo ditë më linin me gojë hapur.

Ato vite të para ishin shumë të pasura me histori dhe fakte mbi maskaradën që komunizmi i kishte bërë këtij vendi. Dëgjova qe komunizmi nuk pyeste popullin, por vendoste vetë, që njerëzit kishin frikë të flisnin se dënoheshin, që vriteshe pa gjyq, të hiqnin nga puna vetëm se mendoje kundër sistemit, të tjetërsonin pronën, udhëheqja e vendit bënte një jetë përrallore dhe më e rëndësishmja, qe individi nuk mund të vendoste fatet e veta, por vendoste shteti për ty.

Sot jetoj realitetin, jam diplomuar 2 herë dhe mendoj se jam shumë i aftë në atë që bëj, por një gjë nuk kuptoj përsëri… SI KA MUNDESI QE SHQIPTARET NUK E KUPTOJNE QE PO JETOJME AKOMA NE KOMUNIZEM??? (Ju lutem analizoni veten tuaj, si e mendonit komunizmin në vitin ‘91 dhe si e shikoni demokracinë e sotme, ju lutem më kundërshtoni ose miratoni me fakte përshkrimin e mësipërm të komunizmit në krahasim me “demokracinë”)

RESPEKTE!

 

 

141 komente në “Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?”

 1. Gladiola says:

  Une mendoj qe te ngaterrosh komunizmin (utopine marksiste te barazise) me diktaturen Hoxhiane eshte nje lloj si te ngaterrosh demokracine (e ketu s’flas per ideologji por per shume me pak, per sistemet aktualisht egzistues) me regjimin Berishian! E nderkohe qe dy format (komunizem e demokrazi) edhe pse diametralisht te kunderta kane anet e tyre te mira, dy personazhet, imitime pothuaj perfekte te njeri tjetrit veshtire se ju gjej gje pozitive.
  Ps. Reflektim i thelle i yti, per fat te keq je nder te paktet.
  Urime!

   1. yeti says:

    Nuk jam dakort me paralelizmin qe i behet komunizmit me demokracine ne rastin e Shqiperise. E verteta eshte se “demokracia shqiptare” qe po jetojme eshte shume me e keqe se komunizmi. Enveret te pakten ishin burra dhe ti thonin gjerat hapur, kurse ky sistem hiqet si mbrojtes i te drejtave dhe nuk ben gje tjeter vecse te vret naten e te qan diten. Diktatori i mixuar me tiparet e hajdutit shnderrohet ne moster e nuk ka me keq. Ai te vret kur i cenohet “teritori”. Keta e kan sjell situaten deri ne piken ku njerezit bertasin : Ku je o Enver………..

  1. pushka says:

   Enveri agjenti i serbi pati fati ngorrdhi ne krevatin e tije. Kurse Sali – serbi spiuni dhe agjenti dita dite do te shikoj si djalin Shkelzen dhe vajzen Argiten te vrare ne mezin e Tiranes dhe vet po me dite ne burgun e HAGE dhe do ti ngjaje si Milloshovic atje do te ngordhi..

   1. Nina says:

    Tu beft pushka TOP, o Pushkë

  2. raimondi says:

   Me dy diploma dhe paske nje arsyetim kaq te varfer ??? -Je komplet gabim

   Utopia marxiste me sicializmin e Enverit jane pothuaj njelloj Biles socializmi i Enverit qendronte me lart
   –Utopia marxiste e ka me te eger luften e klasave se Eenveri,sepse E

   Ja nje shembull–Nga gjithe vendet ish- komuniste ne Shqiperi per 50 vjet u ekxekutuan ngaligjet e Komunizmit me pakse 3000 veta,–Kjo sipas komisionit parlamentar te ngritur per kete pune
   Ndersa ne vendet e tjera ish komuniste jane vrare shumeher eme shume se ne Shqiperi
   Po jap vetme nje fakt :—— PartiaKomuniste greke ka vrare ne rajonin e Greqise veriore , ku ajo vepronte per 5 vjet me shume se 250 mije veta ———-Kjo eshte nje shifer e botuar institucionet greke

   ———–Ndersa nga aspekti ekonomik Socializmi i Enverit eshte i vetmi socilalizem qe e zhvilloi vendin e tij perpara me hapa gjigande progresi-
   ————dhe kete e thote ENCIKLOPEDIA BRITANIKE ,—– e cila kur flet per regjimin e Enverit thote textualisht :

   “……..Enver Hoxha e mori Shqiperine nga nje GJYSEM RELIKE (vini re si thote !!!!! Gjysem relike ) e Feudalizmit Otoman dhe e beri nje vend Industrialo -Agrar …..”

   ————-Sic e shef keto fjale qe thote Enciklopedia me serioze e botes moderne nuk kane nevoje per koment
   —- Ky Progres gjigand i Shqiperise ne ekonomi dhe mentalitet ,ne arsim ,kulture ,art ,shendetsi –industri TE lehte dhe iushqimore ,Minerare,kimike ,ne modernizmin e e bujqesise, ne bonifikimin e gjithe tokave te punueshme ,ne tharjen e kentave dhe mocaleve ( sepse gjithe myzeqeja ishte mocal) , ne ritjen e tokes se bukes nga 2% ne 68% , ne elektrifikimk total te vendit ne vitin 1970 si asnje vend tjeter i Europes , shtoji ketu edhe liuftenkunder grekut ne 1949 qe i dermoi , rindertimine te gjitha rugeve te Shqiperise sepse ne 1944 vendi yne ishte totlaisht i shakteruar pa ruge poa ura pa azgje fare
   –Po ashtu sistemin e mbrojtjes se vendit nga fqinjet dhe nga kushdo tjeter ,Ritja e masavae profilaktike ne cdo fshat e qytet coji direkt ne ritjen e jeteses nga 45 vjec mesatarja ne 72 vjec — Krijimi i Akademise se Arteve, te Shkencave — Lidhjes se shkrimtareve, Teatri i operas dhe baletit , Krijimi i qendrave kutlurore ne cdo fshat e qytet
   Krijimi qendrave spoortive ne cdo fshat e qytet –Shkolla ne cdo fshat , qendra shendetsore ne cdo fshat etj etj

   -Dhe te gjitha keto u bene ……Per Here te pare —-sepse vinim nga nje sistem ku encikloe3dia na quan nje Gjysem rrecke e feudalizmit otoman !!!!!!!—————Ishimtamam sic thote Komica 700 vjet mbas –Dhe Enveri me Gjenialitetin e tij me Inteligjencen e tij siperore e mori Shqiperine me force nga ai Batak ku e ksihsin zhytur bejlurcinat dhe e solli ne Kohet moderne —-
   ———Tamam ashtu sic thote Enciklopedia Britanike -Dhe na e laShqiperine ne vitin 1990 me te gjitha mjetet e domsodoshme qe kekron te kete nje shtet modern per tu zhvilluar –dhe me borxhe zerooo

   — E vetmja e mete ishte menyra e shperndarjes se te ardhurave –Por Enveri te ardhruat qe merte nga prodhimi i investonte perseri ne fabrika dhe3 uzina sepse Shqiperia po ndertonte cdo gje per here te pare , ndaj i duhej te ndertonte sa me shume –dhe kjo bente qe njerezit te paguheshin pake ….dhe ai sistem te deshtonte –Sepse ishte pikerisht menyra e shperndarjes se te Ardhurave qe e bente ate sistem te deshtonte ,sic deshtoi ne cdo vend tjeter —
   ————Por ne Shqiperi ishte vecantia se megjithse ai sistem ishte i destinuar te deshtonte Enveri me gjenialitetin e tij e beri qe ai ti sherbeje zhvillimit te jashtezakonshem te Shqiperise ne cdo aspekt

   ————Ndersa ne gjithe vendet e tjera utopia marxiste qe u zbatua atje nuk solli aspak asnje lloj perparimi te dukshem ,por perkundrazi i la ato mbrapa

   -Pra sic e shikojmeedhe nga Konkluzionet e Enciklopedise Britanike Shqiperia ne socializmin eEnverit esht ei vetmi vend i Evropes qe beri progres te jashtezakonshem ,krahasuar meperiudhen qe ajo gjendej ne 1944

   —————-Po natyrisht ti dhe gjithe keta koke qypat e tjere qe shkruajne ketu nuk i kuptojne keto gjera sepse nuk keni lexuar asnjehere asnje liber serioz per kombin tuaj dhe per historine dhe gjeopolitiken e vendit tuaj

   –Absolutisht Komunizmi i Enverit ishte me i sukseshesmi ne Europe pavaresisht propgandes qe behet kunder tij -Por qe sidoqofte bota nuk ju referohet apsak ketyre hajvanlleqeve qe thoni ju por ka Enciklopedite qe jane udherefyesit e vertete per kete pjese te historise njerezore

   1. Rani says:

    Edhe mua me ra ne sy raimond po s’desha te hyj ne arsyetime te kota. Keta jane ca çapaçuler qe kujtojne se ato broçkullat qe shikojne e degjojne ne televizor per demokracine jane te gjitha te verteta. Per çdo gje ja faturojne fajin komunizimit kur harrojne se dolen nga lufta e dyte boterore me nje sistem mesjetar. Krahasojne Sali kafshen me babain e kombit shqiptar Enverin ne periudhen e te cilit s’guxonte kush te tallej me shqiptaret. Ky personi ketu ne nje fare menyre perfaqeson edhe popullin shqiptar ate brez adoleshentesh qe kujtojne se Evropa eshte fushe me lule. Nje njeri me te vertete qe ka dy diploma nuk do te thoshte kurre “jam shume i afte ne ate qe bej” edhe pse mund te jete fare e vertete, po ne kete rast shkrimi i dobet i tij te ben te mendosh te kunderten. Edhe per ju te tjeret qe mendoni se diplomat te bejne jashtetokesor, po ju them se diplomat jane vetem nje instrument per te fituar buken e gojes me mire dhe ne asnje menyre nuk behesh me i zgjuar me diploma, po kjo eshte menjdeshkurtesia e njerezve tane qe ngrejne ne piedestal çdo lloj broçkulle qe ju tregon. Shqiperia ke pasur periudhen me te ndritur nen udheheqjen e Enverit dhe qe e kane pranuar edhe te huajt, pastaj faktet flasin vete, pas 20 vjetesh pas çlirimit ushtria shqiptare kishte avione reaktive me modern te kohes, krahasoni ça eshte bere per 20 nen sundimin e Saliut, vetem shkaterrime gjema, shqiptare duke u vrare, fundosur, shkelur me kembe brenda dhe jashte vendit, ore njerez thirrini mendjes dhe mos u beni si ata kafshet pa tru te vogel qe fjalen e pare qe nxjerrin nga goja e kane “ti je komunist”.

    1. raimondi says:

     Per zhvillimin e jashtezakonshme qe i beri Shqiperise Enver Hoxha flet Enciklopedia Britanike
     ——- Kjo eshte e vertete si drita e diellit

     -Keta nuk dijne ca thone -Kane rene te gjithe ne gracken qesharake te Sales
     Vajti 20 vjet dhe Sala therret –Komunizmi i ka fajet…..

     ———–Por Sala do te justifikoje keto 20 vjet shkaterime te tijat ,se ai nuk ka bere azgje

     ——– Sala e mori Shqiperine me cdo gje te ngritur dhe e coi ne zero —

     I Shkateroi te gjitha duke ndjekur poltiken Hileriane te:– Tokes se Djegur –sikur ishte pushtues i Shqiperise——

     -Dhe tani keta te opozites nuk ngrihet e tja numerojne shkaterimet NJE PER NJE –
     –T’ja vendosin neper Banderola neper gjithe Tiranen shkaterimet qe ka bere Industrise , bujqesise , kultures -arsimit –ushtrise etj etj
     ——– Te jene ato banderola flamujt e shkaterimeve qe ka bere Sala per 20 vjet qe ta diskretiojne per jete

     :– Se kur Shqiperine e quan Enciklopedia Britnaike nje vend Industrialo-agrar

     ——-Ketu s’ka vend per dyshim ….. se Enciklopedia Britanike eshte nje Simbol i referimit per cdo ngjarje historike ne kete bote , nuk jane hajvanlleqet qe nxjerr Sala nga haleja e tij

     ————-Por shume injorante thone qe po atehere pse ishim te varfer ??

     —Por ajo ishte e keqja e komunizmit qe shperndarjen e te ardhurave e kishte te gabuar
     –Por kjo nuk do te thote qe nuk ishte punuar , qe nuk kishte industri e bujqesi moderne etj etj

     ———-Se nejrezit atehere ndertuan cdo gje nga e Para dhe Komunistet shqiptare sihin njerezit me te mire te Shoqerise shqiptare

     Komunsitat shqiptare e ngriten Shqiperine nga erresira otomane dhe e sollen ne kohet moderne
     ,ju vune shqelmin ketyre gjarprinjve te veckel qe maskojne qellimet e tyre kriminale duke perdorur fene

     ——- Ata ishin te gjithe Heroike dhe absolutisht patriote qe vinin interesin e Shqiperise mbi gjitheshka

     ———Ndersa keta qe drejtojne sot nuk kane azgje te perbashket me komunistet shqiptare qe jepnin edhe jeten per mbrojtjten dhe ndertimin e Shqiperise

     Ndersa keta sot jane te gjithe Hajduter dhe as e ruajne fare per Shqiperine

     dhe by the way ———– Sot Shqiperia eshte i vemti vend ne bote qe ka vetem pushke druri —–nuk armatoset sepse i ngelet qejfi grekut –jo per gje por greku do na japi voten per ne Europe ————Se ne i kemi te gjitha votat ne xhep dhe vetem vota e grekut na mungon loooooooooooooooooooool

     Mirpo me duket se kur te vije radha jone per tu futur ne Europe, Grekun do e kene nxjerre jashte Europes dhe ju doli politika kot ketyre qe kemi ne krye

    2. Shqiperia per shqipetaret says:

     Raimond edhe pse une jam ne moshe te re dhe nuk kam jetuar ne kohen e komunizmit ne Shqiperi (vetem femije) jm plotesisht dakord me ju, dhe komunizmi Enverian eshte nje nga me progresivet persa i perket zhvillimit industrial, kulturor e shoqeror te nje vendi apo shoqerie si shoqeria shqipetare. Dhe ajo qe ju citoni ne enciklopedine britanike eshte shume e vertete, po ashtu e vertete eshte qe ketu ku une jetoj dhe punj (nje universitet i njohur europian) pedagoget vazhdimisht me pyesin dhe kane nje njohuri shume te madhe per figuren e E. Hoxhes dhe menyres se ndertimit te socializmit nga ana e tij (ndryshe nga ne ne Shqiperi). Sigurisht nuk e mohoj qe ata e shikojne ne nje kendveshtrim studimi socializmin shqipetar, por ne nje kuptim, kjo do te thote qe ka patur vlera zhvillimi perderisa shume studiuseve u ka terhequr vemendjen. Cfare ishte negative per mendimin tim ne ate kohe (sa kam lexuar e degjuar) dhe vazhdon te jete deri ne ditet e sotme, eshte forma tribale e menyres se organizimit shoqeror, dhe po ashtu injoranca e pergjithshme e popullit. E ilustroj mendimin tim persa i perket injorances, me romanin e D. Agollit “Shkelqimi e renia e sh. Zylo” dhe do te kuptoni qe sh. Zylo, jo vetem ne ate kohe, por dhe sot jeton ne mentalitetin e shqipetareve. Menyra tribale e organizimit, eshte po ashtu nje faktor negativ i cili luftohet vetem me injektimin vazhdimisht te dogmave te shoqerise civile dhe rritjen e nivelit kulturor, intelektual te shoqerise. Rregjimi i sotem, eshte vetem nje mutacion i shkrete i atij rregjimi socialist te asaj kohe, i ndertuar po nga sh. Zylo te asaj kohe dhe fatkeqesisht shume shqipetare nuk e kuptojne ndoshta per shkak te organizimit sic e thashe me siper triba te shoqrise apo zhvillimit intelektual te cdo individi dhe shoqrise ne pergjithesi. Pothuaj ne asnje vend ish-komuniste kane mbetur mbeturinat e komunizmit (perjashtim Bjellorusia, bile dhe ajo ka vecorite e saj), vetem ne Shqiperi e shikoj kete gje, dhe me besoni une kam mundesite ti krahasoj. Te pakten di te them dicka, ligji zbatohet me perpikmeri, dhe kjo eshte baza e nje shtetit, si do qe te jete rregjimi. Ne Shqiperi fatkeqesisht ligji i nenshtrohet vullnetit te pushtetit (nje grupi te vogel), gje qe con jo ne diktature komuniste, por ne diktature autokratike.

     1. lumturia says:

      Duke folur mbi Sistemin ne te cilin Shqiperia jetoi per gati 50 vjet, dhe me te njejtin lider Enver Hoxhen, mendjeshkurterit vetem shqiptar te Akuzojne per Komunist.E verteta eshte krejt ndryshe, qe ky sistem sado me te metat e medha qe kishte ishte i Vetmi qe nepermjet tij te njihej Shqiperia si nje Komb me shtet te Konsoliduar.Kishte ligje te vendosura ne kushetetuten e saj qe nga bota perendimore dhe po ashtu ne vete dhe sot i konsiderojme absurde. Por a mund te mburresh sot per Shtet Ligjor kur ato(ligjet) mund te te behen e cbehen sipas oreksit te antishqiptarit me te madh te koherave Sali Berishes?!
      Nje pyetje, per ke kohe do ndiheshit krenar per te prezantuar Shqiperine si Shtet? Per ate te Kohes se Enverit apo kete te 20 vjecarit te Saliut????
      Une kam zgjedhur te Enverit!!!!E vetmja arsye, Kishte AROME SHTETERORE(sigurisht pa qene aspak dakort me shume nga ligjet absurde qe kishte).
      Koha e Saliut??????(sepse ai eshte edhe ne opozite aktiv si antishtetar)Koha me TURPSHME PER NJE KOMB KU SHTETI ESHTE PRONE E DHUNUESVE TE VETE LIGJEVE TE SHTETIT!! Une personalisht ndjej turp te prezantohem me kete te ashtuquajtur SHTET I SOTEM.

     2. raimondi says:

      O Shqiperia per shqiptaret …. nuk ka pasur tribalizem ne kohe te Enverti , spese Enveri nuk lejonte perkrahje fisnore apo te cdo lloji —- Ai i luftonte ato gjera sa here qe i vinte re

      ——-Por e meta ishte lufta e klasave ——-Kesaj nuk i shpetonte dot Enveri sepse kjo ishte ne natyren e sistemti komunist marxist-leninist
      Porse kjo gje zbutej here pas here sepse njerezit ndihmonin njeri tjetrin me se te mundenin

      -E mete tjeter qe ishte fatale per kohen e Enverit ishte shperndarja e te ardhurave
      –Ajo ishte difekt kryesor –porse ishte edhe dicka e detyruar ajo gje ,
      sepse ngaqe Shqiperia ishte ne fillimet e saj duhej qe cdo te ardhur qe merte ta investonte qe te ndertonte fabrika dhe uzina te reja etjetj , ne kete menyre ngushtoheshin hapesirat financiare per te ritur shperblimin e punonjesve —

      Shtoji ketu pastaj edhe gjendjen e vetmuar ne te cilen gjendej Shqiperia …………Keto te gjitha cuan ne ritjen e varferise se individit , por ne forcmin e shtetit
      –Kjo beri deshtmin e sistemit komunist ——–Porse per Shqieprine e cila ishte e rethuar nga fqinjet qe donin ta shkateronin fare ,
      kjo gje ishte e mire ne aspektin e pergjithshem, sepse e forcoi shtetin dhe strukturen shpirterore patriotike te shqiptarit
      perballe sulmeve armiqesore te fqinjeve

   2. gjini nga Prishtina says:

    Plotësishtë pajtohem me ju por një gjë ke harruar o mondi i rrespktuar —— Nga pushteti shqipëtaret frikohn së tepermi e këtë e ka bërë Xhaxhi. Mposhtja e frikes eshtë fillimi i fitorës. A eshtë k¨shtu Mondi???

    1. lumturia says:

     Ku Jeton ti GJINI????Nuk e di se ne Shqiperi te jetosh ne kete Kohe te Saliut eshte me e frikeshme se ne Kohen e Enverit?????Pse????Sepse nuk vritesh e sekuestrohesh ne baze te ligjit te agjitacion e propagandes, por me keq akoma, ne baze te ligjeve te pashkruara te mafiozeve me pushtet….mos guzo ti dalesh kujt ne shtegun e tyre te vjedhjes se nuk e mer vesh nga kush dhe kur te vjen gjema…Kete quan Liri TI?????/

    2. raimondi says:

     O Gjin frike kemi tani ne Shqiperi –Se te vjen tjetri dhe te vret ne mes te dites

     Ndersa ne kohe te Enverit shkonte femra ne mes te nates ne pune dhe nuk i thoshte njeri gjysem fjale

     Ishte ligji i hekurt dhe rugacet dridheshin ——Ndersa sot e ben ligjin rugaci dhe krimineli

   3. Baca says:

    I keni bere me te vertete nje analize te perkryer !

   4. Rajmonda says:

    Po qe skam cfare ti shtoj tjeter komentit tend?

    1. raimondi says:

     hahahaahahahaha Thanx .Te kam zemer ty Raimonda

     1. Rajmonda says:

      Ma mer mendja ,sepse kemi emrin njesoj…..

   5. niko says:

    jo vetem se jane te permendura faktet se si veproi regjimi i E.Hoxhes ne Shqiperi nga studius dhe agjensi me reputacion nderkombetar por se shqiptaret vete jetuan dhe kontribuan qe ederra te behej realitet! Sot jane po vete shqiptaret qe “duartrokasin” “brohorasin” dhe “votojne” per regjimin Berishjan ku fjala e shenjte DEMOKRACI ka humbur kuptimin e saj! Ne Demokraci mundesit duhet te jene te barabarta per te gjithe ashtu si perpara Ligjit te gjithe duhet te jene te barabarte! Shikoni si e ka katandisur S.Berisha luften e klasave te E.Hoxhes ne lufte per jete a vdekje te gjysmes se shqiptareve kundra gjysmes tjeter! per kete “dallim” behet fjale ne shkrimin e ketij te riu te lindur ne vitet 80-te dhe jo per “sukseset” e regjimit Hoxhist miku im!

   6. Nina says:

    Një e vërtetë e padiskutushme, që hidhet poshtë, nga armiqtë e betuar, nga tradhëtarët dhe kriminlët, që shkatërruan Shqipërinë këta 20 vjet, dhe, që hidhet poshtë gjithashtu, nga rinija, që nuk di dhe nuk ka lexuar asnjë gjysëm rreshti për historinë e këtij vendi dhe që ka trurin të shpëlarë nga politika diskriminuese e ditëve të sotme

   7. beni says:

    Hahahahaha 1 vote per Hysni Milloshin. Shoke i dashur sot kemi 1000 here me shume informacion se ty, me shume dije dhe me shume arsimim. Nostalgjik

    1. Flori 83 says:

     Z. Andi ju komplimentoj qe demaskove me nje shkrim te vetem noztalgjiket e Enver Hoxhes. Besoj se ky ka qene mesazhi qe doje te jepje

  3. plaku says:

   Gladiola,
   Per ata qe nuk i njofin se kush jane ne barke ju tregoj se :
   Ne krye te barkes majtas eshte Sala, djaloshi me dy rremat ne dore eshte djali i dyte i Enverit Sokoli,personi me kemishe te bardhe midis Sokolit dhe dy grave eshte profesor doktori i degjuar, mjeku personal i Enverit, gjirokastriti …….. me falni emri nuk me kujtohet, vajza me dore ne mjeker edhte gruaja e Sokolit Liljana dhe gruaja tjeter eshte gruaja e mjekut personal te Enverit. Ajo kalonte shpesh prane shtepise sone dhe me bente shume pershtypje fakti se ishte shume e thjeshte ( ne mos gaboj ishte me profesjon infermjre ).

 2. deni vl says:

  E lexova shkrimin tuaj me shume kujdes, dhe une si ju pak a shume ne ate moshe jam, dhe them qe nuk mund ta krahasoj kurre ate demokraci, si femi qe isha dhe tani qe jam rritur, degjoj njerezit apo prinderit e mi, qe ata kane qene personazh me shume se une,se nuk ndryshon asnje gje nga komunizmi i atehershem dhe ky i sotmi ndoshta mos eshte me keq sot. Me vjen vertet keq si e kan katandisur kete vend qe zoti i ka dhene shume,dhe dalin ca te pa afte, ca komunista deri ne palce qe na flasin ne emer te demokracise qe per mendimin tim as nuk e dine cfare do te thote DEMOKRAT.flm.

  1. 1 maji says:

   ky personi qe ka shkruar kete sikur eshte vellai im binjak. te njejtat gjera u them une atyre qe me rrethojne per “demokracine” e sotme ne shqiperi. si ka mundesi qe nuk hapin syte e te shohin se komunisti nr 1 eshte s.b.???

  1. stalinsali says:

   hahahaha, kjo eshte e madhe

 3. Bab Dulla says:

  Ja me ne fund nje foto me ngjyra e shkrepur pa dyshim nga SULO GRADECI, ne majen e barkes eshte “Demokrati” i sotem SALI BERISHA, ne mesin e saj duke rremuar eshte ILIR ENVER HOXHA e keshtu me rradhe. Eh, sa kohe te bukra per djaloshin SALI, ishte ne fillimet e karieres, dhe ishte teper i vullnetshem dhe i vendosur per te ngjitur majat e nomeklatures.

  1. USA says:

   ..po mer bab, ashtu osht dhe ime te njejtes barke i ka hyp nipi i jashtligjshem i Enverit…Basha vete…. “Ja me ne fund nje foto me ngjyra e shkrepur pa dyshim nga STRAZIMIRI, ne majen e barkes eshte “Demokrati” i sotem LUL BASHA, ne mesin e saj duke rremuar eshte SALI RAM BERISHA e keshtu me rradhe. Eh, sa kohe te bukra per djaloshin LUL, ishte ne fillimet e karieres, dhe ishte teper i vullnetshem dhe i vendosur per te ngjitur majat e nomeklatures.”….me fal se kam kopju mendimin tat, por emrat ama i kom updejtur..:-)

   1. EU says:

    mos e shaj strazimirin se e kom fiksim ,mister kuvendi eshte !

    1. USA says:

     ..po jo mer partner EU, si mund ta shaj une ate? Une vetem pendiksin mes komve kam te ngjashem me te…..

  2. plaku says:

   Bab Dulla,
   Me qe permende Sulo Gradecin, kur levizte Enver Hoxha neper Shqiperi ( tani ne demokraci ma ka treguar nje ish sigurims ) ne varesine e tij ishin te gjithe duke filluar nga sekretari i partise i rrethit, shefi i deges se brendeshme i rethit etj. Kishte shume fuqi. Ishte edhe shume qejfli. Kishte nje dashnore shume te bukur, punonte ne zyren e llogarise ne nje kombinat ne Tirane, te gjithe e dinin se ishte dashnorja e Sulos, drejtori i kombinatit i servilosej si mos me keq kesaj bukurosheje. Ka bere qejf kopili. Ishte edhe vete shume i pashem. Nuk e di ne se jeton apo jo. Por qe ka pasur dashnore te bukura ka pasur kodoshi. Kujt ja mbante te thoshte gjysem fjale, te fuste shtete pashe nen dhe ty dhe gjithe familjen. Dhenderin ja njof, e coi perfaqesues tregatar ne ambasaden tone ne Paris. Dhenderi ishte nje bukurosh por mendje fyell. Pershendetje.

   1. lumturia says:

    Eh mor Plaku, po sot a e ke mar vesh se nga sa Dashnore kane keta te vetequajturit pushtetar?????Te vjen ndot kur ju degjon historite!!!!Po do ti dhe ne kete Pike Sala i ngjan Mesuesit te TIj?!!! Te dy nuk jane perfolur per dashnore!!!!!!!

    1. plaku says:

     lumturia,
     Une nga nena ima kam degjuar se Enver Hoxha kishte dashnore, aktoren shume te bukur, esmere me floke te zeza, tip shume i qeshur dhe ekspresive ( me fal e kam ne sy por nuk me kujtohet emri dhe ne google nuk e gjeta ). Kjo kishte nje burre shume me te bukur se Enveri. Di qe Enveri ne kohen e luftes ka qene shpesh i strehuar ne shtepine e burrit te kesaj bukurosheje. Me duket se burri ishte nga Dibra ( nuk jam i sigurt ) nje familje e luftes dhe shume e degjuar.
     Lumturia, ne se nuk e di se kush jane ne barke te them se :
     Ne krye te barkes majtas eshte Sala, djaloshi me dy rremat ne dore eshte djali i dyte i Enverit Sokoli,personi me kemishe te bardhe midis Sokolit dhe dy grave eshte profesor doktori i degjuar, mjeku personal i Enverit, njeri me shume kulture gjirokastriti …….. me falni emri nuk me kujtohet, vajza me dore ne mjeker edhte gruaja e Sokolit Liljana dhe gruaja tjeter eshte gruaja e mjekut personal te Enverit. Ajo kalonte shpesh prane shtepise sone dhe me bente shume pershtypje fakti se ishte shume e thjeshte ( ne mos gaboj ishte me profesjon infermjere ).

     1. lumturia says:

      hahahaah Dhe Verua nuk na paska qene aq i virgjer hahahaah. Do lumturohesha po ti lexonte Nexhmija keto… se aq shpirtkeqe sa ka qene nuk ka lare asgje ne kete dynja….Mjeku Personal, mos ishte gje Sulo Gradeci????!!!!hahaha do na marin per nostalgjike keta Salistat qe ne fakt ju bejne homazhe ne ilegalitet mentoreve te tyre Komuniste….
      Per Aktoren sheshet mos na degjon njeri, po me ato te dhena me duket perputhet Njera qe eshte ne PD shume e flakte sot(tani eshte tek 60 tat me duket), apo ka qene shume e re Per Veron ajo ne ate kohe hahaha u po gajasemi me thashetheme…..

    2. plaku says:

     lumturia,
     Jo moj moter, Sulo Gradeci ka qene qejfliu qe thame. Sulo ishte shefi i rojave personale te Enverit. Emrin e doktorit ishte Isuf Kalo. Nje njeri me te vertet me shume kulture dhe inteligjent.

     1. plaku says:

      lumturia.
      Avokati i Ilir Hoxhes ka qene Ristani. Personi qe eshte aktualisht shefi i KQZ.
      Pershendetje

 4. Ton says:

  Hahaha Baca sa i lumtur duket! Kushedi cfare euforie ndiente ne ato momente ni katunar si puna tij…
  Foto e papare…Bubi Kacurrel!

 5. eddy says:

  Ke shume te drejte themi ne kosove shoqeria eshte tribale shume e prapambetur kalojme me poshte ne veriun ton nga Shkodra deri ne Kukes nuk jane tribale por te pa zhvilluar deri sa kalon ne Tirane ku nje pjese verioresh te ardhur aty kan ngelur akoma verior vetem vendin e banimit kane ndryshuar mentaliteti ngelet akoma i njejti kalo ne shqiperin e mesme tani kane filluar te kuptojne mbas 20 vite democraci cfare mund te bej jugu dhe jug -lindja e shqiperise kur ke nje pjese te madhe te popullsise rurale Kur ta kuptojne shqiptaret qe penicilina pseudonimi i sali berrishes i dhen nga sigurimi i shtetit ne kohen e dictatures duhet larguar atehere kemi nje shprese per kalimin ne democraci per sa kohe qe keta rurale do votojne kete vemje ndersa ju jo dy universitete e keni mbaruar por 22 asnjehere nuk do te hyjne ne pune pasi ne rregjimin e berrishes duhet vetem servilizem injorance dhe besnikeri partie si ne ppsh

 6. DYPAREMENDNEKOKE says:

  DO TE ISHTE MIRE QE TE LIHESHIN MENJANE SISTEMET(KOMUNIZEM DHE DEMOKRACI)DHE TE BEHEJ KRAHASIMI MIDIS QEVERISJES SE E.HOXHES DHE KETIJ NGA VUCIDOLI(DHE EMRIN NUK DUA TIA PERMEND).PER MENDIMIN TIM ,HIQ FASADEN ,NGJAJNE SI DY PIKA UJI.NATYRISHT NUK RRIME NE RADHE 2 ORE PER BUKE POR PER CDO GJE TJETER ESHTE NJESOJ.KUJTONI GERDECIN,21 JANARIN ETJ ETJ ETJ DHE DO BINDENI.

  1. lumturia says:

   Nuk te kisha lexuar me pare se te shkruaja une me Siper, per keto dy sisteme. Per mua ky i sotmi eshte me i keqi dhe me i turpshmi, pikerisht sepse na e shete Shtetin si Demokratik, por eshte njelloj si te thuash, Kjo vajza bukuroshe eshte njecike kurve por eshte e Virgjer…(me fal per vulgaritetin e krahasimit, por aq vulgar eshte edhe Ky Pseudoshtet i sotem…)Shteti i Enverit nuk ta maskonte strukturen e tij, e kishte me te madhe SHTET I DIKTATURES …

 7. albania gr says:

  ke te drejte te gjithe keshtu kane vuajtur nga mungesa e produkteve mirepo ju kerkoni ndryshimin e djeshem me te sotmin po eshte ky perkufizimi nga ana ime; DJE KISHE LEKE POR NUK GJEJE DOT SOT KA BUKE PER TE TERE POR E MER ME TE SHKRUAJTUR EMRIN. puna pjell mireqenie ku eshte ajo?

 8. dulla says:

  keni 10 diploma ne anglisht dhe italisht,nuk mjaftojene,
  DUHET TE BESH DHE 10 TE TJERA QE TI AFROHESH KETIJ GJENIU__

 9. Dean says:

  E mor BARBARI i Vucidolit!!!,po mbahesh fort tek varka?????Ke frike se mos biesh????Qysh prej asaj kohe,FRIKA te paska bere sherbetorin e vet???? Ehhhh!,mo BARBAR,por ti Bertet se ke FRIKE,Shan se ke frike,Qesh se ke frike,VRET se ke FRIKE,Mallkon te tjeret se ke frike,ben ”Aleanca” dhe ”Perndjek” te tjeret se ke frike. FRIKA eshte baskudhetari yt i pandashem nga e cila ti s’do mund te ndahesh dot KURRE.Ti nuk do vdesesh nga plumbat e Shqipetareve,sepse as1 nuk do te lyej duart me Gjakun tat te PISTE,por eshte FRIKA,ajo qe ty ka per te te vrae. FRIKA,ESHTE dhe trashgimija qe do t’i lesh pinjolleve te tu, pervec ca pareve qe i ke vjedh ketij populli.
  MBAHU fort pas varkes,o i LINDUR INFERIOR,diku ne 1 fshat te humbur te Shqiperise.
  Mbahu fort BARBAR,se kohe te keqija po vijne per ty

 10. jon says:

  e deturonin te shkretin te dilte foto dhe te darkonte apo te hanin dreka,ky eshte sala i vertet qe flet per demokraci dhe shtet ligjor,ky eshte krimineli i shqiperise,komunizmi ekziston me shume se ne kohen e komunizmit….

  1. lumturia says:

   1000% e VERTETE

 11. 007 says:

  rofte sala lavdi sh.enver hoxha,jete gjate sh. ramiz alia.qofshit te beku.

 12. Baca says:

  Me thoni ju se çfare dreqin bente nji rrot katunari si SALA edhe pse ishte fare i ri ne gjirin e familjes HOXHA? E thjeshte, ishte nji nga spiunat me te besuar e me te bindur te familjes HOXHA!

  1. turi says:

   pergjigje shume e sakte dhe une do te shtoja se ishte jo vetem spiun por edhe trillues,qe thote gjera te paqena.
   Dhe tjeter do thoje qe Ne po jetojme ne anarki qe ndryshon nga komunizmi sepse ndersa ne komunizem te vriste shteti me doren e vet,kurse sot te vret po shteto por me doren e gangsterit kriminel qe nuk dihet se nga te vjen.
   Dhe Neve na pelqen anarkija dhe jo nje shtet demokratik,arsyeja eshte se Ne si popull as se njohim dhe as se kemi provuar demokracine qysh nga koha e Skenderbeut dhe per me teper tek Ne ka drejtuar opinga , ecila ka sjell ne krye po opingen dhe shteti i opinges nuk e njeh fjalen dialog por te drejton plumbin, sepse shteti jone ecen me pariminse PUSHTETI DEL NGA GRYKA E PUSHKES.

 13. Bab Dulla says:

  Do t’i lutesha redaksise qe te botoje çdo dite foto te SALES me bllokmenet. Besoj qe kjo eshte edhe deshira e te gjithe shqiptareve.

 14. dulla says:

  keni playstation 3 dhe luani me lojra te fundit ?
  Epo kjo s’eshte asgje para kesaj loje….

  http://keshilliministrave.org/component/content/article/607

  1. USA says:

   …ahahahahahahahaahahahaaa sa kom kiesh…..

  2. lumturia says:

   hahah OMG sa jam kenaq me kete lojen hahahahahaahahahahahahahahah

  3. luliba says:

   shume e bukur por a ka mundesi ta besh dhe me personazhe te tjera sic jane argi, zeni, lul, et compani

 15. LUAN.R says:

  GJYNAH DREQI! SI FAKIR QENDRON !! MBAHET FORT SE KA FRIKE MOS E HEDHIN !! PASTAJ THONE QE SKA VUAJTUR NGA SISTEMI ! JA FAKTET APO MOS ESHTE NDONJE MONTAZH SI AI I KOKEVICIT ???

 16. 007 says:

  lavdi xhaxhit enver hoxha.e dije cfar mut populli ke pas,qe jan aperda si kaqoli ne arra.

 17. deni says:

  Ando: kur vendi udhehiqet nga nje ish-sekretar partie (PPSH) qe rri ne maje te varkes me familjen e Dulles ne foto si ata nxenesat e urte e te lepire, dhe kur gjithe institucionet i ka mbushur me pjesen me te keqe te ish-komunisteve (pra ata qe kthejne by**en sa herre nderron pushteti e bertasin me shume se te tjeret per servilizma personale), eshte e lehte te shikosh qe diktatura do te jete njesoj. Mendoj se diktatura e Sali komunistit eshte shume e keqe sepse po ndodh ne vitet ’90 dhe ’00 dhe po destabilizon nje vend te lodhur. Ky eshte shume negativ sepse do te pellase me shume qe te hiqet si antikomunist sepse s’do t’i dalin te palarat qe ka bere ne komunizem por qe jane shume te qarta: deshmi ne gjyq kunder nje te persekutuari, i lidhur me familjen Hoxha, mjek i bllokut i derguar ne France per servilizmat e tij. Ka vrare sa here ka ardhur ne pushtetin e tij kriminal dhe ka shkaterruar Shqiperine, vendin e ka ne burg ose nen dhe, ne gjak me Shqiptaret e ndershem.

 18. une them says:

  ndonjehere mendoje me mire komunizmi pastaj them me vete ,ri mos u tall ku ka si demokracia.pastaj kujtohem se jemi ne demokraci dhe me duket sikur kam hyre ne kasino dhe burdello se bashku dhe po luaj ruleten ruse. dhe te them te drejten nuk me pelqen as’pak kjo loje.

  1. lumturia says:

   E ke shprehur aq bukur sa….. NO KOMENT………..

 19. xhemil. says:

  Koncepti komunistë, komunizmë dhe sistem komunist, mendoj se është një filozofi komplekse, i cili don trajtim të gjith anshëm. Mendoj se Profesor Servet pullumbi duhet të bëjë disa artikuj teorik.
  Aq sq kuptoj unë që i përkas plotësisht shkollës së atij sistemi, dhe kemi bërë filozofin që përmblidhesh në :
  1- EKONOMIA POLITIKE E KAPITALIZMIT, 2-SOCIALIZMI SHKENCOR. DHE 3- MATRIALIZMI DIALEKTIK DHE HISTORIK. Nuk kam kuptuar akoma asgjë, por mendoj se një dukuri e kam parë dhe kuptuar sakt: Se jo vetëm në Shqipërin feudale me ç,faqje pjesërisht të organizimit gjysëm fisnor, ku nuk ka patur komunizmë. por dhe në gjith lindjen nuk ka patur as një dit komunizmë. Athere pse e ngatrrojnë? Sepse pjesa dërmuese nuk e dinë, ndërsa ata që e dinë kështu u intereson, për deri sa mëndje tulet i gënjen shpejtë dhe i shtyp gjithënjë. Pse duhet ti qartësosh. Ka patur vetëm një sistemin Socialist, një periudhë ndërmjetëse, (tranzitore), midis kapitalizmit dhe komunizmit, i cili arrihet kur njeriu do punonte simbas aftësis dhe do shpreblehesh simbas nevojës, kjo do arrihej kur gjith globi të ishte kibernetizar, me bollëk maksimal dhe ndërgjegje të përsosur.
  Pra Sitemet socialiste si periudha ndërmjetëse, udhëhiqeshin nga parti me ideale komuniste, pra do punonin ndën teorin e diktaturës së proletariatit, deri s,dihet se kur. Përafërsisht deri sa të vendosej komunizmi integral.
  Kjo ngelet utopi. Sistemi i Hoxhës emrin kishte socializm, Sepse në fakt kishte një parti klanore nepotiste, me shfaqje të bajraktarizmit, me mbi 90 për qint fshatar analfabet dhe gjysëm analfabet, të cilëve Enveri u mësoi shtypjen dhe vetëm shtypjen, mbasi kjo parti binte në kundërshtim dhe me teorin marksiste, i cili partin komuniste e formonte nga klasa puntore dhe jo nga fshatërsia feudale.
  Shqipëria i gjante një feudi, me feudal sekretarin e parë, ndërsa populli sidomos fshatërsia jetoi një sitem “SOCIAL-FEUDAL” Ky popull u roptua në punë gjysëm shekulli dhe pamvarësisht vuajtjes e fukarallëkut e ndërtoi komplet shtetin nga hiçi, edhe se ngeli në funt të Evropës. Në vitin 1990 Nën drejtimin e Ramiz Alis, Sali Berishës, Fatos, Nanos, Ilir Metës e kompani Shqipëris ndën drejtimin e U.D.B. Jugosllave me rrënje prej luftës së dytë botrore , i vunë yjarrin , e vodhën e masakruan dhe po e shtypin me metodat më parafeudale, ndën drejtimin e Stalinistit primitiv Sali Berisha, dhe me bekimin e…..(Kuptojeni se dhe unë kam fëmijë). A e kupton tani demokracin djali….Mjer për brezin e ri sa punë i duhet të ç,lrojë shqipërin nga pantera e pansllavizmit.

 20. nicolla disha says:

  Une mendoje se nuk jetojme me ate komunizmin e kaluar, por sot eshte krijuar nje diktature korroptive qe nuk len Shqiperine te integrohet. Diktatura korroptive e Berishes, vjedhe popullin Shqiptare ekonomikishte dhe poplitikisht. Kjo diktature, eshte krijuar per te mbajtur vetem Berishen ne pushtet me dhune me votat te manipoluar e tjera. Pra ne Shqiperi nuk ka demokracie te verte, nuk ka zgjedhje te lira.

 21. Dule Bisha says:

  Sot o miq jetojme ne nje neo-diktature nga e cila nuk po dalim dot sepse ne jemi nje popull i shtypur, barbar dhe injorant, prandaj dhe keta politikan bejne cfare te duan sepse kane nje popull dele dhe e kane kuptuar mjaft mire kete gje.
  E keqja e vetme e demokracise eshte qe te gjitha votat jane te barabarta, per kete jam mese i bindur. Nuk mund te jete vota e nje puntori e barabarte me voten e nje hajduti etj… Pra ne, nje shtet ku shumica e populli eshte dele do te qeveriset nga nje qeveri e qelbur sepse vota eshte e barabarte.Ky sistem duhet te ndryshoj per mendimin tim.
  Ne Shqipetaret jemi populli me ordiner ne bote, pa pike gjaku ne trup dhe pa pike dinjiteti, dhe fajin nuk na e kane politikanet, por ne qe lejojme te na qeverisin keta UQER TE BABZITUR…

 22. trust_no1 says:

  Si ka mundesi qe nuk lexova asnje koment nga vllaznit matane kufirit si puna e Ferizaj-Kosova etj??

  1. lumturia says:

   Mos Please se do na detyrosh te fillojme oren e edukimit dhe te shkrim leximit…..

 23. Rani says:

  Pse ka shkruar ky personi qe eshte i diplomuar dy here dhe ja keni botuar shkrimin hajde mendje hajde, po ça ka kjo leter brenda te veçante, asgje hiç asgje gjera qe i dime te gjithe. Nje vrime tjeter ne uje.

 24. 21Janari says:

  Nuk ka qënë komunizëm dhe nuk është demokraci !
  Ka qënë dhe mbetet “xhungëlstan”, ose shoqëria që dinë të ndërtojnë shqiptarët per veten e tyre. Thënë ndryshe shoqëri që qeveriset nga një ligj i vetëm :
  ”i forti” i merr të gjitha ose të dobëtit jetonë sepsa kështu e dëshiron “i forti”.

 25. plaku says:

  Te dashur miq, une desha vetem te precisoj dicka dhe konkretisht.
  Ne shkrimin siper thuhet :”ju lutem më kundërshtoni ose miratoni me fakte përshkrimin e mësipërm ”
  ne shkrim thuhete edhe : “udhëheqja e vendit bënte një jetë përrallore ”

  Desha te tregoj dicka konkrete nga jeta ime. Kur u kthyem nga nje sherbim ( keshtu quhej atehere ) nga Greqia, drejtori i ndermarjes na tha se ich ministri i tregetise se jashteme dhe atehere kryetari i komitetit egzekutiv te Gjirokastsres ( emri nuk me kujtohet mbiemri ishte Hoxha ) kishte njoftuar ne doganen e Kakavise se na ftonte ne shtepine e tij per nje kafe. Neve si grup ( ishim tre veta ) nxorrem nga cantat nje shishe uzo 12, disa camcakize, tre sapunj, disa cakmake dhe disa stilolapsa te thjeshte ( mos harroni se kishim vajtur ne Greqi per te mbyllur kontraten vjetore te eksportit te energjise elektrike ), mere me mend cfare varferie. Shkurt muhabeti vajtem ne shtepine e tij. Ai jetonte vetem me gruan ( femijet jetonin ne Tirane ), une vura duart ne koke, ai kishte vetem dy dhoma dhe nje guzhine. Ne dhomen e ndenjes kishte 2 divane shqiptare, guzhinen per ibret, disa karike. Ai kishte qene ministri i tregetise se jashteme dhe ishte kryetari i komitetit egzekutiv te Gjirokastres si dhe ishte edhe anetari i KQ te PPSH.
  Ka shume mundesi qe 11 familjet e anetareve te byrose benin nje jete prallore, kete une nuk e di.
  He po se harrova, ne vitin 1981 kam qene per here te pare ne Paris. Une shisja edhe selenin ( qe del nga perpunimi i bakrit) ne Belgjike. Partneri belgjian te cilit i shisnja selenin, njoftoi atasheun tregetar te amabasades sone ne Paris se na ftonte per nje darke ne hotel Mediterane. Ne ishim dy veta ne grup une dhe shefi i kromeve shqiptare. Ne momentin e fundit, atasheu tregetar na tha se i vjen shume keq, se ai nuk mund te vinte se ai dhe e shoqja ishte ftuar per darke ne nje hotel nga Ilir Hoxha dhe e shoqja ( ishte e mbesa e Ramiz Alise ). Kuptohet qe edhe kur ishim vetem une dhe shoku tjeter nuk beme asnje lloj diskutimi per kete gje. Kur u ktheva ne shtepi diskutova vetem me babane per kete gje, se ku i gjen Ilir Hoxha leket per te ftuar neper hotele ne Paris punonje te ambasades. Me sa di une ai ishte atehere drejtor i institutit te studimeve ushtarake ne Tirane. Pra me rrogen qe merrte nuk i arrinte as te fshinte as b……..Pershendetje

  1. raimondi says:

   Ca jane keto Gomarrlleqe qe thua ti !! — Te paska bere pershtypje ty nje darke ne nje restorant …Po sa mund te kushtoje nje darke ne restorant moire ?
   Aq leke duhej ti mbante ne xhep Ilirir se eshte turp te mos kesh paras per nje darke sado e shtrenjte te jete
   .– Ik ore dreq se na hape barkun me keto muhabete te shpifura

   Po Sala ne vitin 1996 leviste me helikopter per te shkuar nga Fieri ne Vlore se i vritej bytha me makine –kur shqiptaret nuk kishin buke te hanin — Ose Sala ne 1996 e porosite birren dhe veren ti vinte nga Belgjika se ndryshe nuk e pinte dot — Ishte tip merakciu ai bujku Sali qe s’ka mesuar akoma te eci , ecen sikur kalon gropa

   ———-Ndersa Enveri qe e ndertoi cdo gje vete dhe kishte flote ushtarake ajrore dhe kurre nuk ja lejonte vetes as ai dhe as femijet e tij te bridhnin poshte e larte me helikopter neper Shqiperi
   -As nuk i shkonte ndemrned te blinte gjera te tilla lluxi apote porosiste pijet jashte shtetit etj
   -Kur keta te sotmit me 5 dite ne pushtet kane miliarda leke e pasuri etj e benza moderne si asnje ne Europe

   1. plaku says:

    raimondi,
    Kisha keto gjera :
    – C’fare te bera more mik qe me ofendon duke thene :
    “Ca jane keto Gomarrlleqe qe thua ti !!”
    “Ik ore dreq se na hape barkun me keto muhabete te shpifura ”
    – Me poshte thua :
    “Te paska bere pershtypje ty nje darke ne nje restorant …Po sa mund te kushtoje nje darke ne restorant moire ?
    Aq leke duhej ti mbante ne xhep Ilirir se eshte turp te mos kesh paras per nje darke sado e shtrenjte te jete”
    More mik, leket qe ai harxhoi ne restorant nuk ishin rroga e tij. Ata ishin leket e shqiptareve te nenes dhe babait tend.
    Pse duhej qe ai te kishte aq shume leke ne xhep kur fshataret shqiptare ne Tirane, kur kishin ndonje dasem, prisnin para deres se dyqanit te bukes qe ne te blinim buke gruri per familjen e tij . Mendo nje here mor mik, fshatari shqiptar kishte vetem buke misri ( qe nuk cahej as me plumb ) dhe vinte ne Tirane qe mos merrte pak buke gruri per dasem. Mos ofendo, por mendo mor mik se cfare thua.
    – Ti thua :
    “———-Ndersa Enveri qe e ndertoi cdo gje vete dhe kishte flote ushtarake ajrore dhe kurre nuk ja lejonte vetes as ai dhe as femijet e tij te bridhnin poshte e larte me helikopter neper Shqiperi”
    Ku i gjeti leket Enveri qe ndertoi cdo gje vete. Ja dha e ema apo i jati. Ato leke ishin djersa e nenes dhe babait tend mor mik. Enveri kishte vila ne Pogradec, Vlore, Durres, Sarande etj, etj. Pse duhet ti kishte ai gjithe ato vila? Ai pretendonte se kapitalistet kan vila.
    Une kam qene shoqerurs me turistat e huaj dhe kam degjuar se cfare kane thene turistat per gruan e djalit te dyte te Enverit. Sapo vinin ne taracen e Adriatikut ne Durres, helbete gjithe kamarjeret shkonin ne tavolinen e Sokolit dhe te se shoqes ( 23 vjec drejtoreshe e ATSH ). Turistet beheshin kurjoze dhe pyesnin se kush jane, kur ju thoshim se kush jane shpesh thoshin se gruaja kishte veshje DESIGN. Ti e di se sa kushton nje veshje DESIGN. A e di ti mor mik se, fshataret qe vilnin pambukun ( ne Gjermani nuk ka pambuk dhe shpesh ndalonim autobuzin qe turistet te benin fotografi ) merrnin 30leke te vjetra ne dite.
    Ato ishin 20-30 vjecare dhe dukeshin si 50vjecare mor mik. Mua me vinte turp nga vetja dhe nuk ju thosha tamam turisteve kur me pyesnin per rrogen dhe moshen e tyre. Keto qe po te them nuk jane te sajuara, keto jane te jetuara mor mik.
    Thua se Enveri kishte flote ushtarake ajrore. Ai i kishte ato, sepse Bashkimi Sovjetik dhe me vone Kina na donin si mish per top more mik. Pse te futi sot Europa ne NATO dhe jo akoma ne BE, na duan si mish per top more mik. Pse jane ushtaret shqiptare ne Afganistan. C’fare i kane bere afganet Shqiperise. Ti dhe une na duan vetem per mish per top more mik.
    Edhe nje here, qe te kuptohemi une dhe famijla ime kemi perfituar nga komunizmi, mua me dhane shkolle dhe pune te mire sepse babi im ishte komunist. Por ama duhet te qendrojme shtrember dhe te flasim drejte dhe ti me vjen e me thua se cfare jane keto budallalleqe.
    – Ti tregon se cfare ben Sala. Kjo nuk do te thote se ne se i ben Sala, lejohej ti bente familja e Enver Hoxhes. Ne e dime se kush eshte Sala dhe familja e tij.
    Se tani mu kujtua, kamarjeret ne hotel Adriatik ne Durres, kishin shume pune kur vinte dhenderi i ministrit te brendeshem ( kavajsit nuk me kujtohet emri ). Ai vinte poshte ne taverne ( kishte qene shofer dhe ishte bere drejtori i parkut te makinave qe shoqeronin te huajte ) me shoket e vet ( ne fakt nuk lejohej ) behej tape dhe thyente gotat ne muret e tavernes dhe jo nje ose dy gota. Une i kam pare me syte e mij mor mik. Dihej qe po te hapja gojen une dhe familja ime do futeshin shtate pale ne dhe si i thone fjales, dhe ti spurdhjak me thua se te hapa barkun me keto muhabete te shpifura. Keto jane te jetuare more mik.
    Pastaj ajo historia e ujit. Kur conin ujin e pishen diku ne Shqiperi, shkonte Enveri, pinte nje gote uje dhe thoshte :” Ta gezoni edhe kete dhurate te partise ”
    Ku i gjeti leket partia per te ndertuar ujesjellesin. Leket ishin te popullit.
    Keshtu more djale se me bere te zbazem nje here dhe tani e ndjej vehten me mire. Pse ofendon more spurdhjak. More zero me bisht. Une keto gjera i kam jetuar vete mor……
    Si spjegon ti faktin qe rinia e hodhi bustin, i vuri kavon dhe e terhoqi zvarre deri ne qytetin e studentit dhe ja coi siper ne katin e pare studenteve qe benin greven e urise qe ti hiqej emri Enver Hoxha universitetit. Gjithe Tirana ishte ne feste, me udher te Ramizit nuk kishte asnje polic ne Tirane. E di qe nuk ishte ndonje bureri e madhe, por njerezit mbanin radhe qe te benin shuren ne vendin ku kishte qene busti i Enverit. Ti thua se keto gjera jane gomarlleqe, jo mor djale keto kane qene momentet me te bukura te jetes sime. Kur u hodh busti, ushtaret hapnin shulin e pushkes dhe duke qarre thonin : jo moj none, pushka nuk ka fisheke ( kjo per mua ishte merita e Ramizit ), si mund te shtie une mbi ty moj none, ne te gjithe perqafonim duke qare njerez qe nuk i njifnin, ushtare, pleq e plaka dhe sidomos djem e vajza te reja. Dhe ti mer guximin e me thua se cjane keto gomarlliqe. Keto gomarlliqe ndoshta jane ato qe ti jeton ne Amerike dhe une ne Zvicer. Me respekt per te tjeret more njeri i mire, ji njeri, argumento si njeri dhe mos ofendo se ofendimi nuk te con larg.
    Pershendetje.

    1. Rajmonda says:

     Me vjen keq ,por nuk jam dakort me te gjitha keto qe thua.Nuk dua ta zgjas e te perseris edhe une disa te mira te atij sistemi sepse do fillosh te me kundervihesh dhe mua si Rajmondit,sepse mua me intereson me shume e tashmja dhe e ardhmja gje qe te cilen e duam te gjithe ne qe komentojme ketu dhe kemi mendime te njejta,pavarsisht se per te kaluaren ndahemi.

     1. Rani says:

      Plaku as une nuk jam dakort me kete qe ke thene. Mos u bej kaq hakmarres ndaj sistemit qe ne fund te fundit nga shkrimet e tua e kuptoj se s’paske jetuar keq apo jo per te mos thene se ndoshta nga detyra jote qe ke pasur ke fituar azilin ne Zvicer.
      Pastaj sa mund te kushtoje nje darke o plaku mos ja fut kot edhe ti. Nqs ata kane vjedhur ashtu sikur thua ti, pse nuk dolen vjedhjet pas 1991 apo thua ti se i erdhi keq Saliut per femijet e Enverit. Une nuk e di si i del para sot kafsha Ilir Hoxhes dhe te tjereve kur njehere e nje kohe bente fotografi me ta. Ky njeri nuk ka asnje nga virtytet qe kane njerezit normale ky njeri duhet vrare nje ore e me pare, nuk duhet te tregohet meshira me e vogel per te.

     2. plaku says:

      Rajmonda,
      Kuptohet qe eshte e drejta jote qe te mos jesh dakord me te gjitha ato qe them une, une e respektoj te drejten tende per te mos qene dakord me mua.
      Te falenderoj per debatin civil. Pershendetje.

     3. plaku says:

      Rani,
      Shume here kemi qene te nje mendjeje se bashku. Sic duket kete here ti nuk je dakord me mua dhe kuptohet qe si gjithmone une e respektoj mendimin tend.
      Nje sqarim te lutem, une ne Zvicer qysh ne fillim nuk kam kerkuar azil sepse e dija se nuk kisha shance per ta marre.
      Une kam qene vetem nje punonje i tregetise se jashtme dhe shpesh kam shoqeruar turiste m italisht, gjermanishte dhe anglisht. Rani mendoj se neve do mbetemi miq apo jo?
      Pershendetje

    2. lumturia says:

     Dhe per cfare u ngritem o Plaku, per te sjelle kete sistem pacavure qe kemi sot??!!Per ti shumefishuar ato gossipe te kohes se Enverit??Te siguroj kjo kohe e sotme ne Shqiperi eshte me e peshtira… KAOS KAOS KAOS

     1. plaku says:

      lumturia,
      C’fare te te them moj moter. Une vete po te isha burre i mire do qendroja ne Shqiperi per te ndihmuar popullin tim qe me dha shkolle. E di qe i kam nje borxh te madh popullit tim, por ja qe raliteti flet ndryshe. E ardhmja me e mire e femijeve, jeta me e mire, jeta eshte e shkurte, vime vetem nje here ne kete jete, dushi me uje te ngrohte pas pune, pushimet jashte shtetit neper bote etj. Keto jane barierat qe me pengojne te vi dhe ti laj borxhin popullit tim. Nje poet i madh hungarez Petef ka thene : ” Per dashurine jap jeten, per atdheun jap dashurine.”
      Me keqardhej dua te them se, une nuk jam i ketij brumi moj moter. Nuk jam i ketij brumi, e them me hidherim por eshte e vertete. Ja qe nuk jam i ketij brumi.
      Pershendetje

     2. lumturia says:

      Pershendetje Mik(nuk me pelqeka te drejtohem me Plaku), sepse ne ketu bejme muhabet si miq.Po te pergjigjem ketu sepse nuk kam opsion pas komentit tuaj.Ne mund te ndihemi borxhlinj ndaj atdheut dhe brezave per ate qe beme apo duhet te bejme per ta. E verteta eshte qe rrethanat te percaktojne edhe veprimet, por edhe koha, qe ka te beje dhe me moshen e gjithsecilit.Nuk di a i keni pare protestat e opozites, dhe ne ju ka rene ne sy pjesemrja e paket e rinise ne to????Shumica e pjesemaresve jane te moshes se dyte, qe me nje llogari te thjeshte i bie te jete i njejti brez qe u perpoq te permbyste komunizmin. Pse??? Sepse ky brez e nisi perpjekjen per ndryshim, por per mendimin tim nuk u cua deri ne fund.Te gjithe jemi deshmitare se si u perdor brezi i te rinjve nga njerezit me Pardesy te Bardha me Sali Konfliktualin ne Krye. Per fat te Keq ky grup i Pardesyve kishte nje mbeshtetje te jashtezakonshme te Ambasadorit te atehershem Amerikan, Rajersoni.Shume nga te rinjte qe ishin ne balle te demostratave nuk e pelqyen kete dalje te tyre me Flamurin e Nismetarve te Pluralizmit, por ishin te pafuqishem dhe te paorganizuar apo te paeksperience me Guzhinat e Intrigave Komunisto_Pseudopluralisto.Me daljen e Saliut neper mitingje me nje gjuhe qe fillimisht na vinte per shtat por qe shume shpejt e kuptuam qe nuk ishte ajo qe ne enderronim, zevendesimi i nje lufte klase me nje te re, shnderrimi i nje urrejtje ne nje tjetr kah..ect…filluam dalengadale te terhiqemi, pa kembengeluar qe Saliu dhe te emeruarit e tjere pas tij si postaret e demokracise, jane nje FALLCO, qe NUK Duhej Kurrsesi te Lejohej Ngritja e Tyre ne Pushtet. Ky eshte gabimi Yne Mik… NUk e Cuam Luften deri ne Fund….Hoqem nje Bust te nje Te Vdekuri por Ngritem nje Kult te nje Pseudo Demokrati qe eshte Armiku me i Betuar i Demokracise…..Por ate qe ne nuk cuam deri ne fund, duhet ta coje brezi tjetr i te rinjve….Fatkeqesisht … jane brez shume parazit… qe kane nje Koncept Tmerresisht te gabuar per demokracine… Sepse ajo qe ju eshte Shitur per Demokraci eshte thjesht Nje KAOS…. rrjedhimisht vete Jeta dhe Karakteri i ketyre te Rinjve eshte Nje KAOS… I CORIENTUAR….Faji… Edhe i Pseudosistemit Pseudodemokratik, por edhe I brezit te Prinderve qe i Orientuan te tille…..Sa do Presim????!!!Vetem kur te Ndergjegjesohemi ne Shqiperi qe: Endrra e Njeriut ne Jete eshte te kete Nje Shtepi, Nje Makine… dhe nje jete normale me uje e drita pa nderpreje….Ne keto 20 vjet shqiptaret nga me (me fal)Brekegrisurit, arriten te kene nga disa shtepi, te bredhin ku tju doje qejfi e te kene dashnore e moral te felliqur.Ne keto 20 vjet, me vjen keq por kjo u kthye ne Ideal dhe ne endrren e shqiptareve, Arritja me cdo kusht e kapjes se ketyre Idealeve Materialiste, me felliqesira dhe menyra nga me antinjerezoret, perben Lajtmotivin e Sotem te Shoqerise dhe rinise Shqiptare….Vetem kur te kthehet perseri Morali dhe Idealet ne brazden njerezore vetem ateher te Shpresojme per ndonje NDRYSHIM… KUR???? Le Te SHPRESOJME….

     3. plaku says:

      lumturia,
      Jam plotesishte dakord me ty. Me fal per perjgjigjen me vonese, por miku im raimondi na mbyti me bomba tymuese.
      Faleminderit per debatin civil

    3. raimondi says:

     –Ca thua ti ore ??– Ku i gjeti leket Enveri qe bleu floten e te tjera si keto ?
     hahahahahahahaahahahahahahahahahahhahha

     -Je me termend kaq hajvan apo ben vete ???

     — ———Po ti vella perdor Injorancen tende prej deficenti me arsyetim te gjymtuar te grades se fundit per te justifikuar Ligesine tende prej Akrepi ???

     –Pa asnje dyshim ti je gjeja me e Lige dhe me deficente qe vegjeton ketu ne kete sink

     ——Kuptoje ore plak pa mend se nje drejtues duhet te dije te drejtoje njerezit dhe nga puna e tyre i sherben ose jo Atdheut

     -Dhe Enver Hoxha i vuri shqiptaret ne pune me inteligjence te jashtezkonshme
     ——— dhe ishin pikerisht idete gjeniale te Enverit te vena ne jete nga populli shqiptar qe e kthyen Shqiperine nga nje vend i prapambetur feudal , si nje gjysem recke otomane , sic thote edhe Enciklopedia Britanike –….ne nje vend Industrialo -Agrar

     — Ca thua ore per Ujin dhe per restorantin ??–hahahahahahahahahahahhahahahahaahahahhahaahahahah

     Po Enveri nuk kishte nevoje te mburrej per ujin , se ai ndertoi me qindra fabrika, uzina hidrocentrale , hapi toke te re –thau kenta dhe mocale –Ai ndertoi cdo gje qe ka Shqiperia sot –Ndertoi me qindra mijera shtepi banimi per popullin dhe jua dha falas
     ndertoi spitale ne cdo cep te Shqieprise dhe ishin falas
     -Edhe ty kur te ndoqi greku ta dha shtepine falas , nuk paguaje asnje centes
     po natyrisht ti duke qene cam –e ke ne gjak mosmirenjohjen –Eshte virtyt i juaji —-Ju jeni e vetmja popullsi qe per virtyt keni vesin e pabesise sikur jeni kaure
     Enveri -edhe e mbrojti Shqieprine nga greket,–Ua theu hundet ,megjithse ishte i vetem

     Ndersa ti na ze ne goje ujin dhe nje dreke qe hante Iliri ne restorant ..loooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

     –Ndersa keta sot nuk kane azgje te tyren , kane vjedhur gjitheshka te popullit qe e ndertoi nen uhdehqejen e Enverit dhe bejne pall ariu me parate tona duke mbushur thashet me miliona dollare te vjedhrua nga ne
     Dhe asnje nuk ua ze ne goje –ndersa ty te bente pershtypje nje dreke e Ilirit
     –Ti ke ligesi qe nuk e eshte e zakonshme per njerezit –Vetem insektet mund ta kene kete ligesi qe ke ti , po jo njerezit

     Dhe mos na mallengje me rrezmin e bustit –se per nejrezit e medhenj ka nje rregull :– eshte periudha e glorifkimit , e mohimit dhe e rivleresimit –sic thote Noli

     —— Dhe njereizt ne fillim nuk e njifnin realitetin dhe mendonin se difektet e komunzimit i kishte Enveri,
     por tani pas 20 vjet ne e shohim se :……… gjithe veprimtaria politike e Enver Hoxhes eshte pershkruar
     nga Dashuria e pafund per popullin e tij dhe nga Inteligjenca Brilante ne modernizimin e Shqiperise
     , Inteligjence e cila
     e shpetoi Shqiperine nga kthetrat e fqinjeve dhe ne te njejten kohe e beri nje vend MODERN –industrialo-Agrar –sic thote edhe Enciklopedia Britanike

     Edhe se harrova — Thua aty thua qe armet ja jepte Kina me Rusine — hahahaahahahahahahahahahahahahaha……..Enveri armet ua merte duke i genjeyr ata , biles Rusit ja mori me force nendeteset sa u cudit gjithe bota atehere ———– dhe nga ana tjeter Enveri i diskretitonte ruset dhe kinezet , sic i diskretitoi ruset brenda ne Moske qe e beri Hrushovin te dukej si nje katundar i rendomte –sic thote EDVIN JACQUE –Historianii amerikan i Shqiperise –Libri i te cilit eshte ne librarine e Kongresit Amerikan

     Po nejse varja se s’ka kuptim biseda me te ligjte,qe kane mangesi te thexuara te respektimit te te drejtes se tjetrit

     –Eshte nje shprehje qe thote :–Nuk i vishen qenit breke

     1. Rani says:

      raimond te te bej nje pyetje po te me pergjigjesh drejt ama? Mos je gje aspetosi se nga stili i shkrimit i ngjan shume, nqs nuk je, zere se s’te kam bere kete pyetje. Nqs je duhet ta dish kush eshte aspetosi nqs jo s’ja vlen te te shpjegoj si qysh e tek, thjesht per kuriozitet te pyes nuk ka asgje me hile.

  2. plaku says:

   i dashur raimondi,
   Kisha keto gjera per te te thene :
   – Nje filozof ka thene: ” kur njeriu nuk ka argumenta perdor ofendimin.” Edhe nje here te pyes mor njeri pse ofendon si me poshte :
   “-Je me termend kaq hajvan apo ben vete ???”
   “po natyrisht ti duke qene cam –e ke ne gjak mosmirenjohjen ”
   “Ju jeni e vetmja popullsi qe per virtyt keni vesin e pabesise ”
   “———–Po ti vella perdor Injorancen tende prej deficenti me arsyetim te gjymtuar te grades se fundit per te justifikuar”
   Ligesine tende prej Akrepi ???”
   “–Pa asnje dyshim ti je gjeja me e Lige dhe me deficente qe vegjeton ketu ne kete sink”
   “Kuptoje ore plak pa mend”
   “Vetem insektet mund ta kene kete ligesi qe ke ti”

   Pra sic e shef edhe vete more mik ke harxhuar 2/5 e shkrimit tend me ofendime. Une nuk e ul veten ne nivelin tend.
   – Kam mendimin se ti ne shkrimin tend leshon bomba tymuese dhe nuk i pergjigjesh me fakte , argumentave te mia qe te kam bere ne shkrimin me siper dhe konkretishte :
   – Ishte e drejte qe fshataret te merrnin 30 leke te vjetra ne dite.
   – Ishte e drejte qe fshataret ne dasmen e tyre te kishin betm buke misri 15cm te trashe,qe nuk cahej as me plumb.
   – Ishte e drejte qe Enveri kishte vila pushimi ne Durres ( dy cope ), Pogradec, Sarande, Vlore dhe baba e nene plus dy famijet e dy djemve jetonin ne dy dhoma e guzhine, duke detyruar pleqte te flinin ne korridor.
   – Ishte e drejte qe gjithe pjesetret e familjeve te 11 anetareve te byreose te kuroheshin ne klinikat jashte shtetit.
   – Ishte e drejte qe nuset, nipat, dhenduret e anetareve te byrose te zinin vende pune qe nuk i meritonin.
   – Ishte e drejte qe kur sillnin ujin diku, ndertonin ndonje rruga te thonin se keto jane dhurata e partise. Ku i gjeti partia leket ?
   – Je dakord ti me parullen : ” Diktatura e proletarjatit eshte demokraci e vertete”
   – A eshte e drejte qe brenda dy javeve pas marrjes se pushtetit (1945) vrau me shume se 600 anetare te frontit te luftes Nac.CL vetem se nuk ishin komuniste. Midis te cileve dhe vete kunatin e tij ( vellain e motres ) intelektualin dhe anetarin e keshillit nac.cl. Bari Omarin ( edhe nje here burrin e motres ).
   – Ishte e drejte qe ndertoi me shume se 600.000 bunkere kur populli nuk kishte shtepi ( sic tregova me siper ).
   Turistet talleshin me te drejte me bunkeret dhe i quanin dushe per fshataret ne kuptimin qe kur fshataret dersiteshin futeshin ne bunkere dhe benin dush.
   – Ne vitin 1967 hoqi fene, futi me mijra prifterinj dhe hoxhe ne burg, dhe i ra trumpetave te fitores duke thene se jemi i vetmi vend ateist ne bote. E gjithe bota qeshte midis loteve.
   – Ishte e drejte qe harxhoi me mijra leke per botimin e veprave te tij qesharake ( vepra e fundit ishte volumi i 71 ne vitin 1990. Veprat e tij dergjeshin neper qilaret e ambasadave tona te huaja. I kam pare vete.
   – Nuk kisht njerez Shqiperia qe ai ne janar 1946 ishte kryeminister, minister i jashtem, minister i mbrojtjes, komandanti i pergjithshem i ushtriese dhe sekretari i pare i PPSH.
   – Pse e mbushi byrone PPSH me saldatore, mjelese, karrocjere. Nuk kishte Shqiperia dhe partia njerez intelekturale.
   – Pse refuzoi ne vitin 1947 planin Marshall, plan i cili e beri Gjermanine Federale nje shtet modern.
   – Pse kur u prish me Titon hoqi, internoi, burgosi dhe vrau :
   14 anetare te komitetit qendror te PPSh nga 31 gjithsej, 32 deputete te kuvendit popullor nga 109 gjithsej. Perjashtoi 25% te anetareve te PPSH.
   – Pse ne shtator 1952 nxorri ligjin qe personat mbi 11 vjec te denohen me burg ne se nuk bejne krimin e agitacjon propagende.
   – Pse ne vitin 1977 nxorri ligjin e ri agjitacjon propagande dhe propagende fetar, ku njerezit per nje fjale goje denoheshin nga 7 deri 10 vjet burg.
   – Pse izoloi vendin dhe vetem ne vitin 1978 pasi Kina preu ndhimat u kujtua per perendimin.
   – Ketu me kujtohet nje histori e vogel. Nga fundi i vitit 1990 kur e kishte marre fera uraten nje shoqerues miku im i thote nje italjani duke bere shaka, pse nuk vini ketu, ju duhet vetem nje bataljon, populli eshte kunder regjimit ? Italjani duke qeshur tha : “Ce duam Shqiperine, apo ta mbajme me buke ?”
   – Pse ne vitin 1977 shume njerez u detyruan te nderojne emrat qe nuk ishin ne listen e emrave te lejushem. Bile shume fshatrave me emra fetare ju vune emra te reja.
   – Kush e vrau Mehmet Shehun.
   – Pse ne nenendor 1982 e shpalle Mehmetin pa fakte agjent amerikan, anglez, rus, dhe jugosllav. I burgose djalin e madh ( e njifja njga larg ishte ixhinjer radio) i cili futi duart ne tensjon te larte dhe vdiq, dy djemte e tjere dhe gruan ja internove.
   – Pse nuk i the popullit te verteten se Kombinati Metalurgjik ne Elbasan ne vend te clirimit te dyte te Shqiperise ( sic trumbetonte propagande e partise) u be varri i Shqiperise duke gelltitur miljona dollare per blerjen e qymyrit koks. Hekuri beton qe prodhohej atje mund te blihej jashte shtetit me gjysem cmimi ne krahasim me koston e prodhimit ne kombinat.
   – Ketu mik i dashur desha te beja nje analogji midis Enverit dhe Sales. Ne vitin 1973 Enveri pati nje atak te forte zemre. Ne kete kohe ne koken e tij te semure ju fiksua sigurimi i te ardhmes se familjes se tij pas vdekjes. M.q.s. djali i madh kishte per grua mbesen e Ramizit, Ramizi qysh ne kohen e luftes kishte punuar shume me Nexhmijen per rinine, vendsi qe ti hapi rrugen Ramizit per pushtet. Ai vrau Mehmetin, Kadri Hazbiun, Beqir Ballukun, Kico Ngjelen, Avdyl Kellezin.Me kujtohet se ne kete kohe ne Tirane u perhap thenja : ” Kohet e fundit kish lene dhe floke, kjo hijene qe hante shoke.”
   Te njejten gja po ben edhe Sala me investimin e tij te mash Lulzim Bashen ( kuptohet se kohet kane ndrashuar dhe Sala nuk vret dot kaqe shume konkurente te Bashes ), qe ky ti siguroje familjen e Sales se edhe Sala po e ndjen vdekjen.
   – Eshte e vertete se ne vitin 1990 alfabetizmi ne krahasim me vitin 1946 ra nga 85% ne 15%.
   – Eshte e vertete se hapi shume fabrika por ato ishin jo konkurese ( ne lidhje me kete sot Claus ka shkruar ketu ne forum, po deshe lexoje. Ato fabrika nuk kishin cilesine e prodhimeve qe do tregu boteror, dhe me cdukjen e tregut ish socialist ( klering mall me mall ) ) ato ishin te destinuara te mbylleshin gje qe ndodhi ne realitet.
   – Nuk eshte e verte se shtepite i kishim gratis, ne paguanim qera mujore.
   – Nuk eshte e vertete se spitalet ishin falas, popullit i mirrej nga roga taksa indirekte.
   Per te verifikuar ne se shifrat e mija jane te sakta ose jo te lutem te shofesh ne linkun e meposhtem ( ne anglisht ):

   http://www.moreorless.au.com/killers/hoxha.html

   Ne pritje te pergjigjeve te pyetjeve te mesiperme ( te lutem jo bomba tymuese por fakte )
   Pershendetje.

   1. plaku says:

    raimondi,
    Me fal se harrova dicka. Ti thua :”edhe e mbrojti Shqieprine nga greket,–Ua theu hundet ,megjithse ishte i vetem”
    Pyetja eshte kur ja theu hunden ( cfare viti muaji ) dhe me cfare do tja thyente hundet me tanket e betejes se Kurskut ( lufta e dyte boterore ).

    1. plaku says:

     raimondi,
     Behu burre, jep pergjigje pyejteve te bera nga ana ime. Pershendetje

    2. raimondi says:

     –Tani e pashe kete —-Ato qe thua ti aty jane te gjitha GENJESHTRA VULGARE
     te dala nga nje mendje e semure nga INJORANCA EXTREME E PERZJERE ME LIGESI PRIMITIVE
     Natyrisht nqs ke mendje, se nga menyra si flet duket sikur s’ke fare sikur ke boshllek ne ate pjesene trurit ose e ke te mbushur me krimba ,sepse ti paske shume ligesi

     ———Ndersa te gjitha ato qe them une jane ABSOLUTISHT TE VERTETA –
     —————-Sepse jane sipas ENCIKLOPEDISE BRITANIKE , sipas Enciklopedise Amerikane,
     siaps kujtimeve te gjeneralit amerikan Peter Lukas ne librin e tij –Cezari i Ballkanit —
     —Cezari ishte pseudonimi qe komanda amerikanene Itali i kishte dhene Enverit
     …………..dhe sipas librit –Historia e Shqiperise — e historianit amerikan EDVIN JACQUE –
     —————Libri i te cilit gjendet ne Kongresin amerikan dhe merret si pike referimi kur diskutohet per Shqiperine nga politika amerikane

     —– Shqiperia ja theu hundet grekut ne Provokacionin e Gushtit 1949

     Ne ate provokacion greket sulmuan dhe hyne 200 metra ne token tone ,pastaj forcat shqiptare kunder mesyne dhe nen drejtimin e Mehmet Shehut po shkonin drejt Janines per tapushtuar pasiMehmeti e kishte deklaruar qe kafen e atij mengjesi te sulmit tapinte ne Janine

     =————–Por Enveri e detyroi te kthehej mbarpsht pasi pasGreqise gjendej Anglia e cila kekronte vetme shkak qe te pushtonte Shqieprine
     Biles edhe ne ate sulm te grekutkunder nesh forcat greke udhehiqeshin nga oficeret angleze ……………..

     ————— Nqs ti nuk e di kete fakt teLavdishem te popullit Shiptar ,atehere ti je njeriu me deficent i brezit tend ————Por nqs ti e di dhe mundohesh ta fshesh kete fkat ti je krijesa me e URRYER mbi kete planet dhe nuk e meriton emrin e nderuar Njeri

     ————– Meqe ze ne goje tanket ,po jap nje fakt ,siapas buletinit te CIA , Shqiperia kishte 1200 tanke,ndersa Jugosllavia rreth 800 —–

     -Ato taxat qe ze ne goje aty ti ,tregon se ti s’ke nivel intelekti fare ——

     —–Shqiperia nuk kishte taxa fareeeeee———-ishte nje shtet pa taxa ,
     sepse
     shteti ishte pronar i cdo gjeje dhe nuk mund ti paguante taxa vetes —

     Ok ore kuardo ? hahahahahahahaahahahhaahahahah-

     ———Por ti s’i kupton keto gjera se ke nje ligesi kaq te madhe sa te ka mbytur krejt qenien tende —
     Ndaj Spitalet ,shkollat ,cerdhet , kopshtet ,e cdo gje tjeter ishte FALAS

     ——-Biles Edvin Jacque thote nje fakt interesant qe — Sistemi i Sigurimeve shoqerorre ne Shqiperi ishte me imiri ne bote …….—- Kjo sipas Edvin Jacque

     ——–Ka dhe nje fakt tjeter ne wikipedia ———-Kur Shqiperia beri elektrifkimin total ne 1970 –ishte i vetmi vend ne Europe me elektrifikim total,edhe ne fshatrat me malore—-

     ———- Hekuri beton qe prodhohet ne metalurgjik dilteme kostotelarte ???????

     — OCampogenjen camce ————–Po sot atje po punon firma turke me cerek kapaciteti ,duke mos bere as edhe nje investim te vetem dhe po prodhon hekur celik per dnertimqe frunizon gjithe Shqiperine
     Apo ti nuk edin kete ?————-Mos genje ocam i Pabese se qenke i felliqur fare
     Genjen per gjera qe i dine te gjithe

     -Fshatari merte aq pake sepse Shqiperia ishte nje vend ne zhvillim dhe poe ndertonte cdogje nga e para –nga zerooo

     —-Ndaj Enveri kursente ne cdo drejtim dhe te gjitha te ardhuratqe merte i investonte perseri duke ndertuar me qindra fabrika dhe -Uzina – me dhjetra Hidrocentrale
     –duke thare kenetat –sepse gjithe bregdeeti shqiptar nga Lezha ne Vlore ishte totlaisht kenete ————dhe te thaje ate ishte nje pune Kolosale
     —-Pastaj Enveri krijoi Kodrat e Jonit me ullinj dhe agrume pafund —Ato ishin nje tjeter pune kolosaleqe kekronte shume investime
     –U ndertuan ruget dhe urat sepse pas luftes te gjitha ishin te shkateruara —–
     U Hap toke e re buke ———–Para lufte Shqiperia kishte 2 % toke te punueshme –enveri e coi ne 60% token e punueshme dhe totlaisht toka ishte me sisteme vaditje dhe kanalizime gjigande ne cdo pellmbe toke
     –U be studimi gjeodezik i gjithe tokes Shqiptare studim qe udhehiqej nga profesor Baltadori -Por kjo ishte nje dnermaje shume e madhe

     ———-U hapen qendra mekanike , te mekanikes bujqesore ne cdo fshat e qytet
     –U fut teknika ne cdo fshat dhe ne kete menyre futej koncepti modern per jeten ,
     sepse teknika eshte percuesja e modernizmit

     ——– U krijuan qendrat shendetsore ne cdo fshat ,ku mbiqkyrej shendeti i njeirut dhe i nenes me femije me prioritet

     —- U krijaun qytete te reja si Laci ,Patosi Ballshi ,Selencia,Kukesi i ri –etj etj
     Biles edhe ato qytete qe ishin me pare ishin nje turp –Ishin qytete me shtepi me qerpic , nuk kishte nje pallat te vetem
     –U krijuan plazhet neper qytete si

     ————U Krijua nje jete kulturore cilesore ne letersi arte dhe shkence te ,mbeshtetura nga Institucione me intelektujale klasi qe i njifte dhe bota moderne -etj etj ———–

     ———– Te gjitha keto qe po them jane ne Librin monumental te historianit amerikan EDVIN JACQUE

     –Ca thua ti ore u ben shpenzime per librtat e Enverit ??–hahahahaahahahahahahahahahahahahahahahaha

     Shqiperia nuk kishte azgje fareeeee—————Sipas Edvin Jacque Shqiperiaishte vendi me i shkateruar nga Lufta e 2 boterore sipas teritorit dhe per fryme popuullsie

    3. raimondi says:

     Ato qe thua ti nje pjese jane gjera cic mice dhe qe nuk kane lidhje fare me Historine
     dhe nje pjese jane tregues i karkaterit tend te infektuar nga Ligesia e Tej-skajshme

     Po ca thua ti qe Hekuri qe prodhonte kombinati i metalurgjikut dilte me kosto te larte ???? hahahahahahaahhahahahahhahahaah

     –O Cam po genjen camce —

     ————-Po sot si kamudnesi dhe del rentabel kur ate kombinat e ka turku
     dhe po prodhon hekur per ndertim duke e shitur ne Shqiepri tekfirmat e ndertimit
     –Kur turku nuk ka bere asnje lloj investimi ne ate kombinat –sic e mori dhe po e shfrytezon per iNTEres te tij
     Aq me teper qe eshte ne funxinon vetem cereku i atij kombinati

     –Ti merresh vetem me ligesira dhe tregon natyren tende te ulet prej njeriu te lig

     ———Por mos haro nje gje ———— TE GJITHA ato qe them une jane sipas Enciklopedise Britanike ,
     Enciklopedise amerikane

     dhe shumica sipas Historianit amerikan Edvin Jacque ,. libri i te cilit –Historia e Shqiperise –
     -gjendet ne Librarine et Kongresin Amerikan dhe merret si sistem referimi kur diskutohet per Shqiperine ne Kongres ————— Ndaj te gjitha ato qe them une nuk vihen ne dyshim se jane sipas nje personaliteti te shquar Amerikan te Historise

     -Ndersa ato qe thua ti jane muhabete shoferash

     -Sa perluften kunder grekut me cudit qe nuk e paske degjaur ti

     Ne gusht te 1949 u zhvillua luftame Greqine –Ata sulmuan ne kufirin tone nga Korca duke hyre 200 metra brenda nesh,atgehere forcat shqiptare u kunderpergjigjen dhe i vuen perpara greket megjithse greket kishin ne drejtim oficera angelze

     –Forcat shqiptare poo drejtoheshin drejt Janines pasi Mehmet Shehu ishte betuar
     se do e pinte kafen ne Janine ,si kunder pergjigje te Mretereshes se Greqise qe kerkonte ta pinte kafen ne Korce

     –Por Enveri i terhoqi forcat shqiptare , sepse nuk donte ti jepte shkak Anglise per lufte pasiAnglia kekronte me cdo ksuht qe ti jepte Jugun tone Greqise

     ————Kjo ishte lufta e lavdishme e Shqiperise kunder Greqise ———– Nqs ti nuk e di kete fakt ti qenke njeriu me deficent i brezit tend –Por nqs e din dhe mendon ta fshehesh atehere pa asnje dyshim ti je nje NJERI I URRYER

     Tanke atehere Enveri nuk kishte por ajo lufte tregoi se Lufta kerkon zemer ne fillim pastaj tanke

     –Tanke Enveri mori me vone dhe sipas buletinit te CIA ,Shqiperia kishte 1200 tanke ,ndersa Jugosllavia kishte vetem 800 tanke —Kjo sa per kuriozitet qe te ndihmoje ta ngresh njecike IQ ,se e ke ne nivel te topes sime te djathte

     –Ato ligesite qe thua ti jo pse e vrau Mehmetin dhe pse nderuan emrat –apo pse paguante aq pak fshatarin etj etj

     — Ato ishin difektet qe kishte sistemi si pasoje e drejtimit te Centralizaur te Ekonomise & Politikes —gjera qe ti nuk I KUTPON DOT SE NUK KE nivelin e mjaftueshem te IQ qe ti konceptosh keto gjera

     Por sa per taxat du ate sqaroj lexuesit se ti hiqesh sikur merr vesh por ti je nje hu Gardhi qe s’e ke shokun ne planet
     ——– Po te them se SHQIPERIA ishte nje vend pa taxa sepse Pronar ishte shteti per cdo gje dhe shteti nuk mund ti vinte taxa vetes se tij dhe aq me pak nuk mund ti vinte taxa njeirut shqiptar sepse aspektin financiar te cdo lloj biznesi e administronte shteti , jo individi , –E kuipton more shoku cam se cfare po them ???

     –Ndaj te gjitha ato Spitalet –shkollat –cerdhet– kopshtet — pushimet e femiejve dhe te prinderve ishin falas —— Kjo eshte tipike per gjithe vendet socialsite

     –Ndersa ato vilat qe vente Enveri per pushime –Ato ishin modeste fare , sqe edhe tv italian Rai uno, kur erdhi ne Vlore dhe i pa u cudit se si ka mundesi qe nje diktator jetonte ne vila aq te thjeshta –te pajisura ne menrye modeste fare

     -Fabriakt dhe uzinat qe kishte Shqiperia ishinte gjitha rentabel dhe prodhiemte tyre shiteshin te gjitha jashte shtetit — si ato ushqimoret , textilet –kimiket etj
     Mos flasim pastaj per minierat , Perpunimi i thelle i naftes Hidrocentralet etj te cilat i shisnin produktet e tyre jashte shtetit

     ———- O Cam ti mundohesh te besh pershtypje duke perdorur rastet sporadike si sensacion,duke zene ne goje jo vrasjet apo shtepite e pushimti ku vente Enveri etj si keto hajvanlleqe te cilat s’kane lidhje fare me zhvillimine e ekonomise–

     –Kjo tregon qe ti je si nje leter bixhozi qe ne njeren pjese gjendet Injoranca jote primitive
     dhe ne pjesen tjeter gjendet Ligesia jote prej Akrepi

     -…………dhe te dyja keto kane nje veti te perbashket ————Jane te pafundme

     1. plaku says:

      i dashur raimondi,
      Ne fund te shkrimit tim te mesiperm une te shkrova :
      “Per te verifikuar ne se shifrat e mija jane te sakta ose jo te lutem te shofesh ne linkun e meposhtem ( ne anglisht ):
      http://www.moreorless.au.com/killers/hoxha.html
      Ne pritje te pergjigjeve te pyetjeve te mesiperme ( te lutem jo bomba tymuese por fakte”
      Ti nuk desha te jepje pergjigje pike per pike te pyetjeve te mija, por i bie shkurt duke perdorur perseri bomba tymuese dhe ofendime.
      M.gj.ate une po i pergjigjem pike per pike shkrimit tend :
      – Ti thua : “Ato qe thua ti nje pjese jane gjera cic mice dhe qe nuk kane lidhje fare me Historine”
      Mor mik, ne sitin qe te dhashe, flitet per Historine e Shqiperise dhe te Enver Hoxhes. Ato fakte nuk jane cic mic por fakte historike.
      – Ti thua :
      “Po ca thua ti qe Hekuri qe prodhonte kombinati i metalurgjikut dilte me kosto te larte ???? hahahahahahaahhahahahahhahahaah
      –O Cam po genjen camce –”
      Pse atehere punon vetem cereku i kombinatit. Pra tre cereku eshte mbi kapacitet, pra investim alla Enver Hoxha.Sic duket turqit prodhojne celiqe te tjera dhe jo hekur betoni.Turqit nuk jane budallenj. Hekuri i betonit imoportohet.
      – Ti thua :
      “———Por mos haro nje gje ———— TE GJITHA ato qe them une jane sipas Enciklopedise Britanike ,
      Enciklopedise amerikane”
      C’fare TE GJIHA ato qe them une …..Ti ke thene vetem dy rrjeshta dhe konkretisht :
      “————dhe kete e thote ENCIKLOPEDIA BRITANIKE ,—– e cila kur flet per regjimin e Enverit thote textualisht :
      “……..Enver Hoxha e mori Shqiperine nga nje GJYSEM RELIKE (vini re si thote !!!!! Gjysem relike ) e Feudalizmit Otoman dhe e beri nje vend Industrialo -Agrar …..”

      Mendoj mor mik, se ty duhet TE TE VIJE TURP te genjesh jo vetem veten tende edhe anetaret e forumit. TI GENJEN. Ne sitin e meposhtem te enciclopedise britanike eshte shkruajtur fjale per fjale :
      http://www.britannica.com/EBchecked/topic/273593/Enver-Hoxha

      “he forced its transformation from a semifeudal relic of the Ottoman Empire into an industrialized economy with the most tightly controlled society in Europe.”

      Perkthimi eshte :
      ai beri trensformimin e saj nga nje relike gjysem feudale te perandorise otomane ne shoqerine me te kontrolluar dhe MBYTESE ( deri ne mbytje, marrje fryme ) ne Europe.

      Anetare te forumit, krahasojini ju lutem keto dy perkthime, the kini kujdes ne te ardhmen nga ky njeri pa taban, ofendues dhe GENJESHTAR.
      Ka dy dite qe i bije trumpetave me enciklopedine angleze, kur ne fakt enciklopedia thote e bardha ne te zeze : “ai beri trensformimin e saj nga nje relike gjysem feudale te perandorise otomane ne shoqerine me te kontrolluar dhe MBYTESE ( deri ne mbytje, marrje fryme ) ne Europe, ndersa GENJESHTARI YNE e perkthen :”nga nje GJYSEM RELIKE (vini re si thote !!!!! Gjysem relike ) e Feudalizmit Otoman dhe e beri nje vend Industrialo -Agrar …..”

      – Ti thua me poshte :———Por mos haro nje gje ———— TE GJITHA ato qe them une jane sipas Enciklopedise Britanike ,
      Enciklopedise amerikane”
      Ti ke thene VETEM frazen e mesiperme, e cila doli nje GENJESHTER ME BISHT, dhe asgje tjeter.
      Ne anetaret e forumit nuk jami aq budallenj si mendon ti. Ne i verifikojme gjerat dhe nuk themi GENJESHTRA.

      – A je i sigurte se egziston ky Edvin Jacque dhe libri i tij.
      Na jep nje prove ose pjese te ndonje siti. Apo genjen perseri?

      – Pse genjen perseri mor mik ( apo e ke semundje ). Ti thua:
      “Kjo ishte lufta e lavdishme e Shqiperise kunder Greqise”
      Cfare lufte mor mik , keto ishin provokacjone ne kufi, dhe per ta vertetur kete ja siti i meposhtem i propagandes se Enver Hoxhes, ku vertetohet se nuk ishte lufte, vetem provokacjone :
      “Në bazë të komunikatave të Ministrisë Mbrojtjes në vitet 1950, nga rreth 49 provokacionet e ushtrisë greke në kufirin jugor të Shqipërisë mbetën vrarë 29 ushtarë dhe oficerë të ushtrisë tonë.”

      http://engjujtshqiptare.forumotion.com/t6055-provokacionet-e-gushtit-1949

      – Ti thua :
      “–Tanke Enveri mori me vone dhe sipas buletinit te CIA ,Shqiperia kishte 1200 tanke ,ndersa Jugosllavia kishte vetem 800 tanke”
      Une nuk besoj qe CIA ka thene keshtu. Jep sitin, dhe jo bla bla. Edhe ne se ishte keshtu desha te te them se gjithe bota qeshi, kur ne kohen e krizes me jugosllavine per Kosoven, dolen tanket tona ne kufi. Ato nuk ishin tanke, ato ishin karroca me zinxhire metalike.
      – Ti thua :
      “–Forcat shqiptare poo drejtoheshin drejt Janines pasi Mehmet Shehu ishte betuar”
      No comment, shif sitin :
      http://engjujtshqiptare.forumotion.com/t6055-provokacionet-e-gushtit-1949

      – Ti thua :
      “–Ato ligesite qe thua ti jo pse e vrau Mehmetin dhe pse nderuan emrat –apo pse paguante aq pak fshatarin etj etj ”
      Jep argumenta pse pyetjet e mija jane ligesi. Faktet flasin me ze me te larte se fjalet, mor genjeshtari im i vogel.
      – Ti thua :
      Por sa per taxat du ate sqaroj lexuesit se ti hiqesh sikur merr vesh por ti je nje hu Gardhi qe s’e ke shokun ne planet..”
      Ne lidhje me kete pike dua t’ju tregoj se, shpesh turistet na thonin se, si ka mundesi qe nje shtet te egzistoje pa taksa. Ne mbledhjet, qe na benin neve shoqeruesve te turistave, kur i pyesnim per kete pike, udhezimi ishte qe, ti shmangeshim kesaj pyetje. Tani te pyes une ty, genjeshtari im i vogel, ku i gjen leket shteti per shkollat, rruget, ushtrine, policine,per te paguar administrate etj.etj. Shko pi pak qumusht mor buzequmusht dhe pastaj hajde ketu dhe trego budallalleqe.
      – Ti thua :
      “–Ndersa ato vilat qe vente Enveri per pushime –Ato ishin modeste fare , ”
      1- A i ke pare ti vete apo e ke me te degjuar.
      2.-Pse duhet te kishte ai dhe familja e tij gjithe ato vila, kur fashataret per martese duhet te hanin vetem buke misri 15cm te gjate, kur mishi, qumushti, kafeja, groshet, ishin me lista. Pse 11 familjet e udheheqjes kishin nje dyqan specila vetem per ta. Kete dyqan e kam pare vete dhe u cmenda , kur shoqeroja merksiste leninistat gjermane.
      – Ti thua :
      “-Fabriakt dhe uzinat qe kishte Shqiperia ishinte gjitha rentabel ”
      More mik, kete problem nuk e pati vetem Shqiperi, por e patem edhe DDR, Bullgaria, Rumania, etj. Sepse fabrikat e ketyre vendeve dhe Shqiperia prodhonin mallra me cilesi te dobet. Keto mallra shiteshin sepse ishte tregu i kleringut, ne kuptimin qe me keto vende beheshin shkembimet mall me mall dhe jo me cmime tregu te devizes. Kur sistemi socjalist ra, u prish dhe tregu i klreingut, pra per mallrat tona nuk kishte treg me ( ishin me cilesi te dobet ), magazinat u mbushen plot ( mallrat nuk shiteshin ), njerezit u pushuan nga puna dhe fabrikat u mbyllen. Ti thua se fabrikat ishin rentabel. Tregu ka ligjet e veta mor mik.- Ti thua :
      “———- O Cam ti mundohesh te besh pershtypje duke perdorur rastet sporadike si sensacion,duke zene ne goje jo vrasjet apo shtepite e pushimti ku vente Enveri etj si keto hajvanlleqe te cilat s’kane lidhje fare me zhvillimine e ekonomise– ”
      No comment.Niveli se si shkruan flet vete.
      – Ti thua :
      “–Kjo tregon qe ti je si nje leter bixhozi qe ne njeren pjese gjendet Injoranca jote primitive
      dhe ne pjesen tjeter gjendet Ligesia jote prej Akrepi
      Edhe per kete pike no comment.
      Tani genjeshtari im i vogel kisha disa pyetje :
      – Kur Enveri ishte kaq burre i mire, pse populli ( rinia ) i rrezoi monumentin dhe ne vendin ku ishte monumenti njerezit mbanin radhe per ti bere shuren?
      – Pse, ne se njerezit ishin kaq te lumtur, hyne neper ambasada dhe anije per tu larguar sa me pare nga parajsa enverjane qe ne servir ti.
      – Pse tenton te genjesh pa pike turpi ne lidhje me enciklopedine angeze. Mos mendo se anetaret e ketij forumi jane ne nivelin tend. Deri tani ti je GJENJESHTERI I VETEM i ketij forumi. Te keshilloj te shkosh te pish qumeshte mor qumushtor.
      Te uroj nje dite te mire. Pershendetje.

   2. plaku says:

    raimondi,
    Jam ne pritje te perjgigjes te pyetjeve te mesiperme. Pershedetje.

   3. plaku says:

    raimondi,
    Behu burre dhe jep pergjigje. Pershendetje

   4. plaku says:

    raimondi,
    Beju burre mor mik dhe pergjigju pyetjeve te mija. Pershendetje

    1. plaku says:

     raimondi,
     Pse nuk i pergjigjesh pyetje te mija mor burre,apo di vetem te ofendosh dhe jo te debatosh. Pershendetje

 26. Devolliu says:

  O Andi; Nëse në pushtet janë kommunistët, kurrë nuk mund të ketë demokraci. Para vitit 1990, kur ti, siç thua, ishe akoma fëmijë, në Shqipëri ishte rendi socialist. Në atë rend kishte njëfarë barazitizmi shoqëror ,pra Populli, masa e qytetarëve e fshatarëve ishte e punësuar dhe i siguronte mjetet e jetesës, sadoqë në mënyrë minimale. Disa artikuj ushqimorë si mishi, qumështi, djathi, gjalpi, frutat etj. kanë qënë defiçitare kështuqë jepeshin me racion e kishte radhë nëpër dyqane.
  Sa për bukën që thua se qëndroje nga dy orë në radhë, mendoj se je ngatërruar pasi ishte arritur sigurimi i bukës në vend dhe për bukën nuk kishte radhë, por në dyqan, krahas bukës së grurit të jepnin edhe bukë misri.
  Komunizmi, i dashur Andi, ishte faza më e zhvilluar e socializmit, ai presupozonte bollëkun e të mirave materiale për gjithë anëtarët e shoqërisë. Në Komunizëm secili do të punonte sipas mundësive që kishte por të gjithë do të konsumonin sipas nevojave e dëshirave të veta.
  Komunizmi ishte ëndra jonë Andi; e imja, e prindërve të tu dhe e gjithë njerëzve të punës, se kështu na thoshte udhëheqja komuniste e kështu na edukonin.
  Por edhe në atë kohë Andi, për vete, udhëheqja komuniste e kishte arritur komunizmin dhe jetonin në mirëqënie, në bollëk e në qejfe, siç i shikon dhe në fotografinë e mësipërme pinjollët e Hoxhës me familjen Berisha.
  Atëhere Andi; ishte e ligjëruar në Kushtetutë, Diktatura e Proletariatit.
  Sot Andi, sipas Kushtetutës, dejure, jemi në demokraci. Defakto jemi nën një diktaturë neofashiste pasi në krye të Shtetit kanë mbetur komunistët më fanatikë dhe njerëzit më të degjenuruar, njerëzit dallkaukë, gangsterë, mafiozë, kusarë, vrasës e tradhtarë me në krye kryekriminelin Salih Geddaf Gërdec Gërdallën.

  1. lumturia says:

   Devolliu, ne vitete e fundit te Diktatures eshte e vertete qe gjithcka e blenim neper radha te gjata…..por cfare ndryshimi ka kur tani radhet e gjata i ke ne listat e dyqanxhinjve??????A nuk eshte i njejti emer ne te sistemet per kete fenomen??? VARFERI!!!!!!

 27. raimondi says:

  Moderator ! Mos mi fshi komentet kur nuk shaj njeri — se harxhoj kohe kur i shkruaj , dhe kohen e kam shume te shtrenjte se jam shume dembel ,mezi shkruaj ……

  —————- Por me ben pershtypje se ti me fshin komentet mua kur i kthej pergjigje atij miut grek,dhe lejon ate miun grek te shaje Shqiperine ————- Sikur nuk e ke mire kam pershtypjen

  Do te them dicka ———–Midis njerezve qe ju hyn ne pjese ruaju nga ai qe i shkel drejtesine …..

  1. bazarhesap says:

   Kjo eshte shume e vertete me ka ndodhur disa here

 28. Rrenci says:

  Ata qe kishin pushtetin dje e kan edhe sot.vetem sot ka emrim ma t’bukur DEMOKRACI. Mos t’harrojm kush ishte drejtor,nenpunes shites, kryetar, brigadier,pergjegjes, etjer nuk ishin t’gjith komunista,servila,militanta,spiuna. Fabriken,uzinen kush e mori.Drejtori qe u ba Demokrat . Dyqanin kush e mori shitesi qe u ba Demokrat. Kta njerez qe ndrrun ngjyrat,nga te Kuq u ban Blu sot kan pushtetin ekonomik e politik si n’kohen e SHOKUT ENVER

 29. nicolla disha says:

  Ne Shqiperi nuk ka komunizem dhe as demokraci, por ne jetojme nen kthetrren e Berishes. Opozita eshte e shokuar, dhe nuk ka force te organizoje rrevolte popullore kunder Berishes. Opozita, kujton se do te vijne nderkombetare per te protstuar. Tani, Shqiperia ka mbete ne doren e Berishes, sepse nuk kemi opozite, sepse nuk kemi as popull qe te protestoje kunder diktatures mafioze. Opozita me e forte eshte vetem Gazeta Tema.

 30. Mentor Lame says:

  Z.haxhiaj,ne demokracin qe eshte vendosur ne Shqiperi dhe komunizmit ka nje dallim te madh por ka dhe pika te perbashketa.Ne sistemin komunist po te mendoje ndryshe te hiqin nga puna dhe te denonin me burge.Ne demokraci po te mendosh ndryshe te heqin nga puna dhe te vrasin ,po te kesh bisnes ta shkatroin. Ne diktatur dyqanit ishin bosh kishte shume pake sende ushqimore e veshbathje por hanin te gjith nga pak.Ne demokracin e sotme dyqanet jane plot me sende ushqimore e veshmbathje por nuk i blen dot,jane molle e ndaluar.Ne diktatur njerzit votonin “vete” me deshirin e tyre.Ne demokrazi votojne mercenarit e vota vidhet.Ne diktatur pronen ta merrte shteti e quhej prone e perbashket.Ne demokraci ta merre Saliu,Luli,Ilir Meta dhe Fazdhici.Ne diktatur sikur kishte pak moral.Ne demokraci morali eshte i pa vlefshem.Ne diktatur kishte burra,gra,e te rinje te ndershem me shume dhe pak te pa ndwershem.Ne demokraci ka shume hora qe kane leke {“keta jane te ndershmit} dhe bura,gra, e te rinje te pa ndershem qe skan leke. Ne diktatur te rruhej jeta.Ne demokraci jeta nuk ka vlere.Ka dhe te tjera por mendoi se me kaq e kuptoni ndryshimin e demokracis ne Shqiperi me diktaturen.

  1. bbb says:

   Keto qe ke thene jane tamam ashtu. Do te shtoja se ne komunizem niveli i njeriut ishte shume me i larte sesa njeriu qe rittet sot ne “demokraci”. Me nivel kuptoj shkollimin, nivelin arsimor por edhe vyrtytet. Sot njeriu i ri i “demokracise”, eshte njeri me vese, drogmen, me 700 tatuazhe neper trup, njeri qe nuk i behet vone sesa meson e sa dije merr, njeri me diplome fallco e te pavlere, njeri qe harron nene e babe e jeton me qenin apo macen. Megjithate komunizmi, vec varferise se madhe ekonomike, kishte te keqen e madhe se njeriu kishte liri te kufizuara te shprehjes dhe mendimit te lite, e megjithate njeriu dilte me i sakte sesa ne “demokraci”. E keqja jone eshte se me 1990 perqafuam nje sistem te ri “demkoratiK” qe ishte ne krize te thelle ekonomike dhe ideologjike. Kapitalizmi ka falimentuar sic falimenoi komunizmi, dhe njerzimi do te drejtohet shpejt drejt shoqerive me civile dhe sociale. Kjo do jete e ardhmja

 31. Mira says:

  Derisa thoni qe Sali Berisha eshte komunist dhe juve ju pelqen komunizmi atehere ai eshte lideri juaj qe duhet ta doni sa malet dhe jo ta shani.
  Nuk eshte shtet ai i E.Hoxhes qe nuk arrinte ti siguronte nje gote qumesht femijeve apo njerez qe u vritshin neper rradhat e kinemave per te pare filmin HERKULIN KUNDER ROMES.

 32. bbb says:

  Edhe demokracia edhe komunizmi jane shpikur edhe aplikur se pari ne perendim. Keto dy sisteme nuk japin demokraci. Kete po e provojme ne ne Shqiperi me se miri

 33. Ton says:

  Me falni, jam qerruar une apo cuni i xhaxhit o pa breke?

  1. lumturia says:

   hahahah sa kam qesh…. jo ka qen moda ne Shqiperi qe meshkujt ne plazh vishnin te mbathura si femrat…si cdo gje e cuditeshme ne ato kohera enveriane…..

 34. pelivan says:

  UNE JAM ME RAJMONDIN EDHE U FTOJ TE MOS KOMENTONI RRETH SHKRIMIT POR, KUSH KA KLLEQE LE T’I BEJE REPLIKE KOMENTIT TE RAJMONDIT OK?

 35. zana says:

  Une jam dakort me komentin e Rajmondit qe Enver Hoxha ka bere shume per shqiperine dhe mendoj qe burre si Enveri nuk ka per te nxjerre me shqiperia. .Duke pare situatat e sotme ne te cilat ndodhet vendi jone e them me plot gojen qe nuk na ka izoluar ENVERI ne, por bota na ka izoluar per arsye se Enveri nuk u leshonte pe sic bejne keta mafjozet e sotem ,se Enveri ka menduar per popullin . Ne si popull duhet te nderdjegjesohemi per anet pozitive dhe negative te atij sistemi dhe jo te biem pre e propogandave te hajduteve dhe mafiozeve qe kerkojne sa me shume te shqyejne nga ku vend vetem duke hedhur balte mbi te kaluaren

 36. zana says:

  Plaku i lexoj komentet tuaja dhe me pelqen llogjika e te arsyetuarit por do te kundershtoja ne dicka kam degjuar nje interviste me LILJANA HOXHEN nusen e Ilir Hoxhes dhe ajo ka thene qe origjinen e ka nga Selenica e Vlores dhe nuk eshte mbesa e Ramizit dhe e dyta nje kusheri im me ka treguar qe kur ishte ne tirane ne 1996 ne radhe tek banka shqiptare vjen ILIR Hoxha dhe te gjithe njerzit qe prisnin ne rradhe i hapen rradhen dhe iliri kishte terhequr 120.000.LEK TE VJETER

  1. plaku says:

   zana,
   Kisha keto gjara :
   – Per historine e Parisit behej fjale per gruan e djalit te madh t Enver Hoxhes, Ilirit. Gruaja e tij ishte vajza e vellait te Ramizit, i cili jetonte tek pallatet Moskat prane stadiumit dinamo.
   – Liljane Hoxha ishte gruaja e djalit te dyte, Sokolit ( dhe jo Ilirit ) qe ishte drejtori i telefonise shqiptare ( nuk me kujtohet emri ). I jati i Liljanes ka qene instruktor partie ne nje komitet partie te Tiranes.
   – Nuk e di ne se ke lexuar nje shkrimin tim ketu ne forum ne lidhje me Ilirin. Une kam qene me Ilirin ne nje takim me nje Italjan ne protokollin e tregetise se jashteme. Kemi diskutuar reth nje ore dhe une ne kete shkrim kam shkruar se, ai ishte shume i thjeshte dhe me shume kulture dhe se e dinte italishten shume mire.
   – Dua te them se une disa here kam patur raste te shof nga larg ( Rinas, Hotel Dajti, Hotel Tirana etj.) dy djemte e Enverit me grate e tyre. Pershtypje shume te keqe me ka lene kjo Liljane. Fliste me ze shume te larte, vishej vetem me roba DESIGN, ndersa dy djemte dhe mbesa e Ramizit silleshin normal. Zana, keto jane vetem mendimet e mija, gjermanet thone :” Pamja e pare te genjen.”
   – Faleminderit per debatin civil. Pershendetje

 37. SKENDERBEU says:

  Kush shan i them pirdh te cfryesh.KUSH SHAN KOMUNIZMIN QE NUK U HARIT SEPSE KOMUNIZMI ESHTE NJE PERIUDHE HISTORIKE ME REVOLUCIONE DHE KUNDERREVOLUCIONE,ME ZHVILLIME DHE PRISHJE DERI SA NJERIU TE KOMBINOJE DEMOKRACINE E GJERE PER POPULLIN ME PRODHIMIN E MADH TE TE MIRAVE MATERIALE QE PLOTSOJNE NEVOJAT EPOPULLIT JO THJESHT PER TE NGRENE DHE PIRE POR PER TU RIPERTERIRESI SHOQERI BREZ PAS BREZI PA PATUR NEVOJE TE DETYROHESH PER PUNE POR QE KA SHKOLLEN DHE MJEKIM FALAS,RRUGE DHE KOMUNIKACION FALAS,PUNE PER TE GJITHE SIPAS AFTESIVE,KENAQSI FAMILJARE DHE INDIVIDUALE PA DEMTUAR INDIVIDET DHE SHOQERINE,PUNE TE PAGUAR DERI NE NJE LIMIT KOHOR KENAQSIE,ZHVILLIM INTELEKTUAL KULTUROR,SHKENCOR SHPIRTROR PER TE GJITHE.LIRI TE INDIVIDIT PA JU KUNDERVENE LIRISE SE SHOQERISE.CFARE BEME NE SHQIPERI PREJ KETYRE SHUME PAK DHE ISHIM NE FAZEN FILLESTARE DUKE KALUAR NGA FEUDALIZMI I THELLE NE SHOQERI EKSPERIMENTALE KOMUNISTE APO NESOCIALIZEM.RUAJTEM NE KETE KALIM SHUME GJERA TE SHOQERISE FEUDALE DHE BEME TE DEVIJOJE SHOQERIA NE NJE SOCIALIZEN FEUDALO PARTIAK.SIDOQOFTE U BE HOP I MADH IKEM PERPARA DHE FORMUAM SHOQERINE PA TAKSA ,PA BORXHE ME ARSIM DHE SHENDETSI MBROJTJE FALAS,RITEM MIRJETESEN NGA SHELLIRA DHE UROFI NE 72 VJET MESATARE JETE.NATYRISHT NE NJE RETHIMDHE GODITJE TE PERHERSHME NGA BRENDA DHE JASHTE.E META E UDHEQJES QE NUK KRIJOJ UDHEQES TE RINJ TE AFTE DHE U SUL TE REMBENTE KUSH E KUSH ME PARE POSTET DHE KARIKET KRYESORE DUKE HYRE NE LUFTE PER PUSHTET MIDIS TYRE SOLLI IZOLIM,RENIE EKONOMIKE DHE DEMTIME SOCIALE DUKE NXITUR EGOIZMIN KANIBALESK.I PA PARI MOS PAFTE KURE THONE,KESHTU QE NJE PJESE INTELEKTUALESH ME ORIGJINE FSHATARESKE U SULEN SI SHGSBAT NE KERME DHE SHKATRUAN GJITHCKA SOT.KJO ISHTE DHE ESHTE SHQIPERIA QE JETOVA.

 38. raimondi says:

  Sala ne kete foto duket si qen i vjedhur –looooooooooooooooooool –Po sa i ndryre qe tregohet Sala ; Sa i pabese

  ——-Djali i Enverit e ka mbajtur afer , e fuste ne shpi, e ka quajtur si njeriun e shtepise ,duke e mare me vete edhe kur vente per pushime
  –qe ata nuk qasnin njeri ne shpi ———Dhe Saliu tani ua shperblen miresine me PABESI

  –Tamam bastard — Me te vertete njeri i lig

  ————–Sic duket gjate asaj kohe qe jetonte ne shoqerine e djalit te Enverit Saliu si nje gjarper grumbullonte helmin e urrejtjes ne shpirt per dike qe nderkaq e trjatonte Salen si mik shtepie

  , Sic dukej e ndjente veten te perbuzur palacua.–por nuk ka pasur arsye se ata e paskan trajtuar si njeriun e shtepise –……..

  1. lumturia says:

   A ka njeri te dhena qe nuk bashkepunojne femijet edhe niperit e Enverit me Saliun, ose sekseret e Saliut????!!!A kane folur ndonjehere njeri kunder tjetrit?????!!!!!

   1. plaku says:

    lumturia,
    Ne se di gjermanisht poshte ke linkun ( ne gjermanisht ) ku tregohet se si Ilir Hoxha per shkak te nje interviste te dhene ne gazetesn “Modeste” me titullin “Une i biri i Enver Hoxhes” te dates 14.4.95 u arestua dhe u fut ne burg.
    Ne se nuk di gjermanishte me thuaj te lutem dhe une te dergoj ketu ne forum perkthimin e linkut. Te lutem mos hezito, per mua do te ishte nje kenaqesi te te sherbej.

    http://ciml.250x.com/archive/hoxha/onhoxha/german/IlirHoxha.html

    Pershendetje.

    1. lumturia says:

     Faleminderit Mik, fatkeqesisht nuk di gjermanisht… eshte kenaqesi edhe per mua sherbimi juaj hahahaahahahaah nuk e fsheh jam kurioze, sepse nuk e di qe Iliri ka bere burg. Gjithmone kam dyshuar se pushteti i ketyre 20 viteve i ben sherbime akoma atij te vjetrit per mirenjohje, nese plehrat sigurimsa qe gatuante ai sistem e njihnin kete koncept….

     1. stalinsali says:

      Ekziston dhe shqip diku ne internet. E lexova para 6 ditesh po s’po gjej dot linkun.

     2. plaku says:

      lumturia,
      Materjali gjermanisht ishte intervista qe dhe Iliri dhe per shkak te se ciles ai u fut ne burg. Te kam gjetur nje site tjeter ku Iliri ka shkruar nje liber ne anglisht me titullin “Babai im Enver Hoxha” Ky liber ka keto kapituj :
      Momentet e fundit kur Enveri vdiq.
      Heqja e kufomes se Enverit nga varezat e deshmoreve.
      Burgosja e Nexhmijes
      Arrestimi i Ilirit
      Gjyqi i Ilirit.
      Ilir pas hekurave te burgut.

      Sitin e gjen tek :

      http://www.oneparty.co.uk/compass/compass/com13605.html

      Materjali eshte ne anglisht. Shpresoj se ti anglisht.

      Pershendetje.

  2. plaku says:

   raimondi,
   Beju burre mor burre. Apo e pranon qe di vetem te ofendosh dhe jo te debatosh ne menyre civile. Jam ne pritje te pergjigjeve te tua. Nje pergjigje e keqe eshte me e mire se asnje pergjigje. Pershendetje.

  3. bazarhesap says:

   Po ky Bastard futi gruan plake ne burge Nexhmie Hoxhen pse kishte pire kafe dhe kishte henger karamele me shume se sa duhet)Jo se me vjen gjynaf per Nexhmie Hoxhen).Dhe anterte e PD tani jane ish-mashtrusa dhe ish-hajduta perpara 90 dhe dolen si te persekutuar politik.Nje rast ne Tirane ne kohen e partise ka qe vetem nje privat CENI (po te kishe ndonje thyerje kockash ose te dilshin nga vendi) kurse tani te bijte jane te Shoqata e te Presektuarve Politike sa absurde eshte kjo.

 39. sazan says:

  Une jam dakord me Rrenci ne vendin ton po udheqin prap komunista,qe nga Saliu,Fatosi,Edi dhe antaret e parlamentit komunista jane me te shumtet e tyre.Shoku Rejmond dhe shokuRani ju duhet te jeni te lumtur per ish antaret e partis tuaj.sic duket u kan lene pa pjes kesaj radhe.dhe saper satistikat se sa ka vrar enveri ne kohn e tij e ke gabim jo 3000 mij por 28000 mije.ju vazhdoni dhe lexoni veprat e enverita akoma.

 40. Grigor says:

  Mund te themi qe jetonim ne diktature dhe jetojme ne nje gjysem diktature por jo ne komunizem! Ne komunizem nuk mund te zoteroje prone apo te shfytezoje te tjeret per t’u pasuruar. Sot shikojme qe 99% e popullsise shfrytezohet nga 1% e popullsise. Ky eshte ndryshimi me thelbesor midis dy koheve bashke me disa ndryshime te tjera te parendesishme, por thelbi ngelet shtypes dhe diktatorial.

 41. libertas says:

  Ne kohen e monstres ti zoteri nuk e shkruaje dot kete artikull.. Edhe ky esht nje ndryshim i madh.. Ne jetojm fiks ne nje vend qe ka vetem 20 vite demokraci.

 42. tironci says:

  cfare demokracie ka sot ne SHQIPERI . eshte me keq se ne kohen e diktatures ..eshte me keq sot se sa dje ..
  dje nuk kishte mall =sot nuk ke lek ta blesh=njesoj.
  dje te vriste po te kaloje kufirin=sot vdes po se kalove kufirin= njesoj.
  dje votoje dhe shteti numeronte voten tende =sot voton dhe ristani numeron=njesoj.
  dje ta mori token dhe beri koperativa =sot ta merr token dhe e ndan me ligjin 1705=njesoj.
  dje futeshe brenda per agjitacion e propoganet=sot futesh mrena ose vritesh po te prekesh familjen berisha ..si kosta trebica=njesoj ..
  dje po te punoje ose te ishe ne pension ,dilte sa me jetu ..=sot punetorit ose pencionistit nuk i del deri ne funt te muajit .=me keq.
  dje dhe sot lame nje diktature dhe kemi hyre ne nje diktature tjeter edhe me te eger ..

 43. tironci says:

  cfare demokracie ka sot ne SHQIPERI . eshte me keq se ne kohen e diktatures ..eshte me keq sot se sa dje ..
  dje nuk kishte mall =sot nuk ke lek ta blesh=njesoj.
  dje te vriste po te kaloje kufirin=sot vdes po se kalove kufirin= njesoj.
  dje votoje dhe shteti numeronte voten tende =sot voton dhe ristani numeron=njesoj.
  dje ta mori token dhe beri koperativa =sot ta merr token dhe e ndan me ligjin 1705=njesoj.
  dje futeshe brenda per agjitacion e propoganet=sot futesh mrena ose vritesh po te prekesh familjen berisha ..si kosta trebica=njesoj ..
  dje po te punoje ose te ishe ne pension ,dilte sa me jetu ..=sot punetorit ose pencionistit nuk i del deri ne funt te muajit .=me keq.
  dje lame nje diktature dhe sot kemi hyre ne nje diktature tjeter edhe me te eger ..
  …………………………………………….
  POSHTE DIKTATURA berisha ………

 44. Alban Dega says:

  “SAKRIFICAT” E MERCENARIT

  – Nga thyeres kafkash ne bythelepires i Sali Berishes. A ka sakrifice me te madhe per jeniceret e Nanos!?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nga maja ne maje…

  “Vij në parlament me sakrificën përkatëse. Kam bërë një sakrificë shumë të madhe pasi asnjëherë në jetën time nuk kam thyer vendime”, deklaroi me pompozitet deputeti i PS-se Kastrioit Islami ne Kuvendin e Shqiperise. Eshte jo vetem deputet, por edhe anetar i kryesise se PS-se. Eshte edhe sekretari per Zgjedhjet i PS-se. Pra nje nder pese lideret kryesore te opozites.
  Jo vetem sot as dje edhe pardje. Pardje profesor i perzgjedhur si vete Sala nga Partia e pare e tyre per tu specializuar ne Paris, kur te tjeret edhe me te zot e me te afte se ata as nuk e conin ne mend nje hap te tille.
  Ka mbi njezet vite qe Kastrioti i Islamit ben sakrifica te medha per partine e tij. Kryetar Kuvendi, minister, zvenedes- kryeminister e shef diplomacie. Nga avioni ne avion. Nga tauregu ne taureg. Ng akolltuku ne kolltuk…. Nga maja ne maje!
  Hajde sakrifica hajde. Vece ne ia kalofte shoku Enver dhe Sala ne sakrificat e tyre.

  Gara e taskidareve te Nanos dhe Berishes

  Sakrificave te vjetra po u shton edhe keto te rejat. E tha me gojen e vet. I pari ne sakrifica… I fundit ne pretendime. Gati gati sa nuk mori pozen e shpetimtarit te PS-se. Shpetimtar duke e sulmuar njesoj si Berisha, njesoj si Nano, njesoj si Harasani, njesoj si njefare Ylli Manjani.
  Te gjithe jeniceret, te gjithe taksidaret e tagrambledhesit e korrupsionit te Nanos dje jane vene ne garen e bythelepiresit te Berishes me ish – kryetarin e tyre Fatosin. Muti i korrupsionit te Berishes qe ia ka kaluar ku e ku Fatosit i terheq tamam si mizat. Nuk ka thene kot sovrani si mizat ne mut !
  A e keni pare keto dite nje fare plehu me emrin Ylli Manjani!? Eshte veshtire te gjesh edhe nje si ai ne bythelepirjen e Mehmet Elezit e Nanos fillimisht e te Berishes sot. I peshtire deri ne neveri. Me vjen ndot sa here kujtoj pamjen e tij. Me vjen te vjell kur kujtoj fjalet e tij ! E filloi karrieren e tij si instruktor i peshtire ne Komitetin Qendror te rinise komuniste te Mehmet Elezit! Pastaj si jenicer deri ne peshtirosje i Nanos. Po e vazhdon si instruktor ligjor ne Komisionin Qendror te Vjedhjes se votave te Sali Berishes…

  Te gjithe derrat nje fecke kane !

  A nuk eshte sakrifice te lyesh fytyren tende te pafytyre, te mbushesh gojen tende te ndyre me mutsihanen e vjedhjes se votave te Berishes qe i dha ere gjithe Shqieprise, Evropes e mbare Botes edhe ne zgjedhjet e fundit.
  Po Andis Harasani. Nga harasan i Nanos nuk e ka per gje te behet harasan i Berishes. E di kujt i thone harasan ne Vicidolin e Berishes!?… I thone llacit qe perdoret ne ndertim per te mbajtur murin… Dje ky Harasan mbajti murin e korruptuar te Nanos. Sot nuk e ka per gje te mbaje murin e sterkorrutpuar dhe te pergjakur te Berishes.
  A nuk eshte po aq e madhe sakrifica e harasanit tjeter te Nanos dhe Berishes, Kastrioit Islami. Nuk thote kot sovrani: te gjithe derrat nje fecke kane !

  Skajet gjithnje puqen !

  Skajet gjithnje puqen thone francezet. Po permedn kete shprehje me mendimn se e njeh mire kulturen fanceze ky sakrifikuesi i madh dhe i pervuajtur i PS-se. Eshte pikerisht ai qe dje beri thirrje per t’ia thyer kafkat opozites dhe vete Berishes.
  Pata shkruar atehere se kjo deklarate qe nuk e ka pase bere as vete Qoftelergu dikur kunder armikut te kllases, do te shenonte fundin e turpshem te karrires se cdo politikani ne Shqiperine demokratike.
  Sot pikerisht ky kafkathyeres i thyen leshin duke i lepire bythen Berishes.
  A nuk veproi keshtu edhe duke i lepire jo vetem akuzat pa fund dje kunder Berishes, por edhe ndalimin e Berishes ne stasion policie buldozeri i kapur ne flagrance me shtaqeindmijeshen e kusarise ne kamera Ilir Meta!?
  U divorcua me Fatos Nanon dhe e shiti si timerine me te madhe te tij doreheqjen nga posti i Zevendeskryeministrit dhe minister i Jashtem i PS-se. Nuk la gure pa levizur derisa u be zevends dhe shef diplomacie, pra bythelepires numer nje i Sali Berishes!
  A ka ku te shkoje sakrifica me e madhe se sa nga “thyeres kafkash” e sherif kunder Berishes te behesh bythelepires i peshtire i tij. Nje dukuri tipike te gjithe jwenicereve te Nanos. Nga jenicere te tij jane vene ne garen e sakrifices per tu kthyer ne bythelpires te Berishes.
  Morali i prostitutave politike

  Kete sakrifice madhore orvaten ta ngjyrosin edhe me moralin e prostitutave politike. “Ka njerëz aty që bëjnë propozime për të na përjashtuar nga partia, gjë që është e pamundur nga pikëpamja morale” deklaron Kastriot Islami. Ishin formulat spanjollo- hollandeze te tij bashke me vjedhjen masive deri ne nje te treten e votave nga kusari me i madh i tyre ne historine e Shqiperise Sali Berisha, qe e lane ne klase profesorin e politikes se deshtuar ne zgjedhjet e 28 Qershorit te vitit 2009 !?
  Po kujt do ti shese moral ky kafkathyeres i demokracise!? Mos valle PS-ja dhe lidershipi i saj e detyruan ate te lepinte jo vetem fjalet tij kafkathyerese, por edhe te pinte kafe ne Rogner mengjezin e zgjedhjeve te 8 Majit 2011!? Cfare mesazhi do tu dergonte zgjedhesve shqiptare me kete kafe publike sekretari per zgjedhjet i PS-se!?
  Mos valle lidershipi i PS-se e pengoi ate te merrte pjese ne homazhin e 28 janarit apo ne varrimin e bashkevendasit te tij Hekruan Mara te ekzektuuar nga Berisha dhe Lulezim Basha me 21 janar 2011!?

  A mund te perjashtohet i vetperjashtuari !?

  Mos valle lidershipi dhe opozita e penguan ate te mbronte votat e tiranasve nga hajnia e hapur e vjedhja sy me sy e Berishes prej 13 majit e deri sot!?
  Kush me shume se sekretari per Zgjedhjet i PS-se e ka nje detyre te tille!? Epo nuk ka faj i shkreti: nga thyerja e kafkave duhet te thyeje me gjuhe e me veprime leshin e bythes se Sali Berihes! E ketu nuk kemi te bejme vetem me fjale, me pallavra.
  Nuk behet fjale per mendimin ndryshe ne gjirin e PS-se.Kemi te bejme me veprime ndryshe te kolloavreve dhe jenicereve te Nanos. jeniceret e Nanos dje jane kthyer ne mercenaret e Berishes sot. Nuk behet fjale per perjashtim te tyre nga gjiri i PS-se.
  Ndaj si Kastrioit Islami edhe Andis Harasani, edhe Ylli Manjani, edhe Vangjush Tavo… edhe vete bosi i tyre Fatos Nano e kane perjashtuar vetveten nga lidershipi dhe anetaresia ne PS… A mund te perjashtohet i vetperjashtuari !
  Edi Rama nuk eshte despoti Sali Berisha qe te perjashton ne mengjez, te shperdoron e perdhunon ne dreke dhe te rimarton ne darke! Ka pune shume me jetike per votuesin e vjedhur kryeqytetas e mbare shqiptar: mbrojtjen me cdo kusht e me cdo cmim te votes se lire te qytetarit te lire kunder votes se vjedhur sy me sy nga banda e kusareve dhe vrastareve te Berishes.

  Countrynman nuk ka nevoje per mesazhiere te peshtire…

  A ka ku te shkoje me tej sakrifica e Kastriot Islam Kafkathyeresit, e Andis Harasan Taksidarit, Ylli Manjan Kollovarit, Ilir Buldozer Korrupsionit. Hajde sakrifica hajde! Sakrifica dje si jeniceere te Nanos. Sakrifica sot si bythelepires te Berishes… Si gjithnje te paret ne sakrifica. te fundit ne pretendime. Sakrifica sublime te mercenarit te Berishes! Pse !?
  Sepse Vaterloja e debakli i Sali Berishes dhe qeverise se tij te hajnave ne zgjedhjet e 8 majit eshte nje disfate totale, total failure , edhe per jeniceret e vete “liderin historik” qe i vjen mbrapa tradhetia, pabesia, poshtersia, Fato Nanon.
  As ndihmes- zevendesekretari amerikan i Shtetit Countryman e aq me pak SHBA-ja nuk kane nevoje per nje mesazhier kafkash te thyera si Kastriot Islami, sic orvatet ta shese shtrenje lekuren e tij te mercenarit lideri i vetperjashtuar i PS-se. Ka ikur koha qe lekura e ujkut te shitet si lekure e mamadhise !
  Amerika demorkatike i percjell vete mesazhet e saj shpetimtare per lirine e demokracine e cenuar e te vjedhur hapur shqiptare nga kusaret e mercenaret e Berishes.
  Mesazhi me madhor i saj eshte sot vetem ai i Presidentit te saj te madh Barack Obama ” Change and hope… Yes we can !” qe po e percon shume qarte sot opozita dhe lidershipi i saj. Ky eshte mesazhi me i sakte, me i qarte si kristali i demokracise amerikane per Shqiperine dhe mbare Boten !

  Kur hiqet edhe maska e fundit ….

  Si jeniceret e Nanos edhe mercenaret e Berishes i kane bashkuar jo vetem votat, por edhe heshtat e ushtrise se tyre te vdekur e te mundur ne fushe- betejen demokratike te votave me 8 maj 2011!
  Kastriot Islami vertet ka bere nje sakrifice te madhe, sublime. Hoqi edhe masken e fundit te tij! I eshte bashkuar tashme hapur gjeneralit te ushtrise se vdekur Sali Berisha per te mbledhur “kafkat e thyera” te tradhetise dhe pabesise se tij dhe stanit te lepujve te Fatos Berishes e Sali Nanos! Ne vend ta ndihmoni anijen e tyre te shpuar keqazi nga Vetarloja e 8 majit po e fundosin edhe me keq…
  Ate qe fundos populli me voten e tij nuk mund ta shpetojne kamerdaret e shpuara te asnje mercenari qofte ky Fatos Nano apo Ilir Meta, Kastriot Islami apo Andis Harasani, Ylli Manjani apo ciltido mercenari!
  Mision i pamundur. Mison i deshtuar…. Total Failure. Vaterlo e vertete si per Berishen edhe per Nanon!

  SHENIM: I kerkoj falje lexuesit qe i rashe gjate. I rashe gjate sepse nuk pata kohe dhe nuk mund ti bija shkurt. Nuk behet fjale per persona te vecante qe permenden me emra e fakte konkrete.
  Behet fjale per nje dukuri, pr nje semundje qe po merr permasa te rrezikshme ne politiken shqiptare, qysh nga dhjetori 1990, kur drejtimin e levizjes demokratike dhe frutet e saj po i shijojne mercenaret e Katovices, klanet okulte te fanatikeve dhe te perkedhelurve ish- komuniste.

 45. arsen says:

  Jeni lodhur shume.
  Ndryshimi ndermjet dy regjimeve fillon me PRONEN dhe THESARIN E SHTETIT
  Nese ne komunizem PRONA ishte e SHTETIT dhe THESARI mbushej ME PLAN dhe DIKTATURE, sot PRONA AKOMA NUK DIHET E KUJT ESHTE…
  THESARI mbushet ME EKONOMI INFORMALE. Shteti ndodhet ne veshtiresi me DEFICIT BUXHETOR qe mund ta ktheje cdo shqipetar ne SKLLAV TE HUADHENESIT
  Ne rast se nen komunizmion enverian, EKONOMIA ISHTE E PLANIFIKUAR, sot EKONOMIA ESHTE E DECENTRALIZUAR, duke bere qe nje pjese njerzish te jetojne ne LUKS (ose te diplomohen 2 here me hak dhe 4 here me leke) dhe nje pjese akoma me e madhe TE MBLEDHIN KANOCE (fut ketu edhe emigrantet) ne Shqiperi dhe neper BOTE.
  TRANZICIONI eshte kthyer ne MAKTH sepse ADMINISTRATA PUBLIKE punon per vehete (super e korruptuar), ndersa ne komunizem MUND TE KALBEJ NE BURG FAMILJARISHT nese nuk bente detyren dhe abuzonte me popullin.
  Ne komunizem kishte SHTET dhe LIGJ sepse ne ate forme ishte ndertuar PUSHTETI, po sot??
  SHTETI ka LIGJE, por PUSHTETI qe buron nga PLURALIZMI PARTIAK mendon vetem TE PASUROHET PER VEHTE dhe ne kete menyre SHKEL ME DASHJE LIGJET.
  Nese ne komunizem DREJYESIA VOTOHEJ ne ditet e VOTIMEVE PER DEPUTUET dhe KONTROLLOHEJ ME DIKTATURE, sot emerohet dhe KONTROLLOHET ME PAGESE RYSHFETI dhe nga MAFIA E RE, e cila ne komunizem nuk njihej as si nocion.
  Pra ne perfundim.
  Cdo regjim nuk eshte i kulluar!
  Cdo regjim ka te mirat dhe te keqiat e vet ne cfaredo sfere te krahesimit.
  I takon qeveritareve qe te ndertojne TE MESMEN E ARTE!
  Nje nder shembujt me klasike eshte KINA….
  Historite e shkuara me luftra e me regjime te rezuara, brezit te sotshem nuk i interesojne shume.
  Jeta nuk eshte e gjate. Ajo duhet te jetohet ne NORMALITET duke ZBATUAR LIGJET ME BINDJE DHE VETEKONTROLL PUBLIK….

 46. Claus says:

  Nuk desha te hyja ne komente mbi kete teme se do me duhej me siguri 7 dite e 7 nete per te sjelle ndoshta ndonje argument te sakte. Shikoj nga shume komentues qe kane mendime qe me te vertete me habisin me sinqeritetin duke dhene indirekt edhe nje vlere te demokracise.
  Eshte teme e veshtire per ta shtjelluar se duhet te jesh njohes i kultures se nje populli, i filozofise se tij, sociologjise dhe njohes i mire i shkencave te natyres. Mendoj se u zgjata pak, por po hyj ne teme.
  E filloj me socializimin shqiptar si sistem. Ai sistem kishte qellime te mira pa diskutim, solli shume ndryshime ne jeten shoqerore dhe politke te vendit dhe konkretisht arritjet e tij ishin ne disa fusha si arsimi, higjena dhe shendetsia, kultura, industria perfshi elektrifikimin e vendit, bujqesia etj. Sado qe ky mund te ishte zhvillim ai mbeti ne zhvillime tejet primitive, e them kete se izolimi total nga bota beri qe te mos merrej teknika dhe teknologjia e vendeve me te perparurara te botes, pra ne fushen e konkurrences ne bote ku mund te vilje valuten e huaj rezultati ishte zero. Ai krom, si lende e pare te shitej vetem ne Kine, por prape lende e pare eshte. Fakt eshte se Hoxha donte ti bente te gjitha vete ne nje vend me 28.000km² dhe me 3 milion banore duke filluar nga celiku e deri tek sheqeri. Eshte e pamundur kjo. Pra po i bie shkurt nuk mund te ecte me gjate me kete strukture. Nuk mund te heqesh nga oborri fshatar edhe pulen edhe qumeshtin, jo mor nuk shkon. Nuk mud te hiqet aq kollaj prona private me nje mbledhje te Byrose dhe tak fap pastaj fillo e rro dhe ble ne shtet. Nuk ecet me parrullen ” Lufta e klasave con perpara shoqerine”. kush mund te sqaroje kete qe lufta e klasava con perpara zhvillimin ekonomik dhe shoqeror. Mbi te gjitha u demtua thelle shpirti i njeriut pasoja qe po i vujame edhe sot, shiko Sali Berishen, Neritan Ceken, Godon, Nanon etj,etj,etj. Pra ata jane pjella te atij sistemi dhe asaj shoqerie qe ne fund u krimb aq shume sa zyrat e tyre binin ere ndotje.
  Duke e pare edhe nga kendveshtrimi historik ne si popull asnje sistem nuk e kemi filluar dhe mbarura plotesisht, ndoshta vetem ate te komunes primitive se as feudalizem nuk mund te thuash qe kemi patur, kapitalizmi me dy fabrika sapuni dhe duhani nuk mund te quhet, socializmi kopjo nga ruset, kinezet etj, etj nuk mund te ndertohet, ai ishte nje coroditje kolektive. Ai sistem ra qe me ndertimin e murit te Berlinit, ne ate moment u duk epersia e sistemit tjeter.
  Demokracia eshte sistem qe me socializmin nuk mund te krahasohet. Nuk po hyj ne lirite qe te jep se ato jane pershkruar mijera here, por vetem po hyj ne faktin e zhvillimit ekonomik i cili eshte me te vertete virtuoz. Njeriu nxjerr ne tere qenien e tij aftesite, ka ide, ben shpikje puna e tij vleresohet dhe kjo e ben ate shoqeri te ece perpara. Paralelisht me te zhvillohet edhe shpirti i njeriut ne kuader te humanizmit dhe dinjitetit. Njeriu eshte dikush, duke filluar qe nga vota. Keto e shume gjera i ka sjelle kultura e ndritshme europiane me kthesat dhe zhvillimet e famshme historike, gje qe ne USA nuk i njohim, ku kapitalizmi eshte i eger dhe primitiv por i ndritshem nga ana tjeter, ku shteti nuk do tia dije a je gjalle a vdekur. “Vendi i mundesive te pakufizuara” do te thote shume…
  Fakt eshte qe kjo fryme po hyn dhe ka hyre ne Europe dhe shihen shenjat e saj, si me krizen ekonomike. Dikur ish-ministri i financave te Gjermanise ne qeverine e Helmut Kohl-it, Theo Weigel mbante ne zyren e tij foton e Karl Marksit, ishte me te vertete mbreselenese kur ne nje kohe Sali Berisha jone cirrej neper sheshet e Tiranes dhe rruget e Peqinit kunder Marksit!!!
  Cdo sistem ka gabimet e tij, sidoqofte cdo sistem e ka dhe nje fund kjo eshte logjike dhe dialektike. Sistemi komunist eshte veshtire per tu krijuar sepse nuk i pergjigjet natyres se njeriut. “Une” dhe e “Imja” jane ne natyren e tij dhe kete nuk e shkul dot. Te japesh ose te falesh eshte ne natyren e njeriut dhe ky eshte virtut i tij. Me falni se u zgjata pak, por nuk mund te rrija pa bere nje koment.
  Me kete pyetje se cili sistem ishte ose eshte me i miri do te lindim dhe do te vdesim, kjo eshte dhe interesantja ne kete bote. Sistemet tona ne Shqiperi ishin dhe jane karikatura te shpifura te socializmit dhe ekonomise se tregut, fale historise tone te coroditur duke lene prapa pasoja ne cdo qelize te njeriut qe me vone do te duken. Ajo varke me ata njerez tregon shume. Dy perfaqsues te ketyre sistemeve-karikatura jane ne nje varke duke mos patur asnje drejtim te caktuar. I pari i jep varkes, i dyti mbahet fort nga ndonje lekundje, se po ra e di qe mbytet.

  1. plaku says:

   Claus,
   Respekt, respekt, respekt. Nuk e di ne se eshte e drejte ta them, por ky shkrim eshte per mua, shkrimi me i mire qe kam lexuar deri tani nga ty ne kete forum.
   Kisha keto mendime :
   – Ti thua :
   “pra ne fushen e konkurrences ne bote ku mund te vilje valuten e huaj rezultati ishte zero.”
   “Fakt eshte se Hoxha donte ti bente te gjitha vete ne nje vend me 28.000km² dhe me 3 milion banore duke filluar nga celiku e deri tek sheqeri.”

   – Claus, ti e di qe une kam nje problem, ne kuptimin qe kam qejf te tregoj nje histori nga jeta ime.
   Ti e di se Enveri tha :” Kombinati i Metalurgjise ne Elbasan, eshte clirimi i dyte i Shqiperise.”
   Nje kolegu im i zyres mori detyren qe te bente nje sondazh ne tregun e huaj, ne lidhje me shitjen e hekurti beton qe prodhohej ne Elbasan. Kuptohet qe mori zyrtarishte koston e shpenzimeve per prodhimin e nje toni hekur betoni dhe doli ne treg sikur neve donim te blinim hekur beton. Ai dergoi shume ( telefakse ) dhe mori shume oferta nga perendimi. Ndodhi cudia, cmimet qe ata ofronin per hekurin beton ( me karakteristika te njejta me hekurin ton beton ) ishin sa gjysma e vetem kostos ( pa transport fitim etj ) se prodhimit. Pra doli se Kombinati i Metalurgjise ne Elbasan jo vetem qe nuk ishte clirimi i dyte i Shqiperise por ishte vdekja ekonomike e Shqiprise. Ve re se kolegu im i thirr disa here tek drejtori ku ishin edhe zv.ministri i ministrise se industrise, zv.ministri i financave, zv. ministri i tregetise se jashteme. Sic me tregoi kolegu ( kishte besim tek mua se kishim mare peshqeshe si ora, varese floriri etj. dhe nuk i kishim dorezuar sic ishte urdheri ) ai ju kishte provuar me ofertat qe kishte marre nga jashte, se ishte me mire qe hekurin beton ta bleje jashte shtetit me gjysem cmimi. Kolegu im u thirr edhe nga anetari i Byrose Politike te PPSh, drejtori i pergjithshme i Metalurgjikut Hajredin Celiku. Kolegu me tregoi se Hajredini ju kishte dukur atij se Hitleri neper filma, me shkume ne goje duke thene se nuk eshte e mundur qe kostua e prodhimit te hekurit beton ne Elbasan ishte dy here me e madhe se ofertat e perendimit. Por faktet ishtin te tilla, kolegu kishte ofertat dhe sic thote italjani carta canta.
   Sic duket kinezet dhe shqiptaret kishin bere llogarite gabim para se te ndertonin metalurgjikun. Minerali i hekurit qe vinte nga ( nuk me kujtohet se nga ku por mendojs se afer Pogradecit ) ishte shume i varfer ne hekur, per tu shkrire ne furenalte duheshin qymyre koks te cilet ne treg mund te bliheshin vetem me devize te huaj. Nuk e di konkretisht por Metalurgjiku perpinte sasi shume te madhe devize. Pra ndertimi i tij ishte nje disaster jo vetem ekonomike por edhe ambjentale. Qyteti i Elbasanit ishte mbushur me pluhurin e ketij gabimi kolosal ekonomik dhe ambjental. M.gj.ate atehere, m.gj.s me humbje vazhdonte.Nuk e di ne se tani eshte mbyllur. Kuptohet qe per ne njerezit e zyres, qe e morrem vesh historine, na u tha qe te mbyllim gojen dhe ne e mbyllem se kishim nje vend shume te mire pune. C’est la vie.
   Pershendetje

   1. arsen says:

    @ plaku
    A dini gje se cfare behet sot ne furnaltat e Elbasanit??
    A dini gje cfare po ndodh me kromin e Bulqizes?
    A dini gje cfare behet me bakrin e Rubikut?
    A dini gje se ku shkon sera e Selenices?
    A fitojne gje shqipetaret nga kjo MAFIE qe ka zaptuar PASURINE E TE GJITHEVE NEVE???
    A do ishe dakord qe me gjithe detin qe i falem grekeve, ti jepnim edhe Vorioepiri?? Ca te keqe ka?!! Si ta kemi ne, si ra kene ata, ne Europe jotjme!!!
    Besoj se e kupton qe sjam dakord fare me “historine” me zhurmues qe tregove.

   2. Claus says:

    E thashe mor Plaku per bemat e tyre te duhen 7 di e 7 nete. I kam parasysh si sot ato skena qe per ato ndertime “kolosale” hidheshin miliona ne ere si pa gje te keq. Kohe kur parrullat ” Cdo gje me forcat tona”, ” t`a bejme fshatin si qytetin”, ” te punojme si ne rrethim” ishin pak te quhen absurde, ato ishin paranojake.
    Per shpjegimin e tyre punonte nje gjenerate e tere “komisaresh” si Genc Ruli (pedagog ne ekonomik), Gramoz Pashko po ashtu, Sabri Godo me romanin e tij te vetem “Skenderbeu”, Sali Berisha qe e fillonte studimin e tij “Hemodinamika e eneve te gjakut te zemres” me shprehjet: “Ne baze te mesimeve te Kongresit te Partise dhe te shokut Enver…”. Ja ai brez “komisaresh” na udheheq edhe sot ne rrugen e “ndritur” te demokracise. Keta, pjella te Enver Hoxhes dhe te Ramiz Alise jane kanceri i shoqerise se sotme shqiptare. Dihet qe kanceri eshte nje grup qelizash qe funksionojne ne menyre kaotike, duke filluar qe me fazat e ndarjes se tyre e deri ne ushqimin e tyre, ku perthithin c`ti dale perpara. Ato rriten ne numer zmadhohen, fryhen jashte cdo kufiri, por si perfundim fundi i tyre dihet. Ato marrin me vete qelizat e shendosha por edhe vetveten, pra nekrotizohen, vdesin. Duhet nje chemoterapi intensive kombinuar me rreze gama nese do te besh te mundur ti shkaterrosh ato, pra te shpetosh prej tyre. Besoj se akoma nuk eshte aq vone…
    Megjithate i nderuar plaku pershendetje dhe respekte per debatin civil me mua dhe me komentuesit e tjere, disa gjerave i ke rene pikes. Ishte nje teme interesante, paralelisht me te edhe debati u be interesant. Si duket Mero na e ka gjetur damarin, nuk na jep qetesi edhe ne kete fundjave.

    1. plaku says:

     Claus,
     Per mua eshte nje nder te mesoj dhe debatoj me ty. Pershendetje mik.

  2. raimondi says:

   ———– Ti Claus ke nje Menyre prej Sharlatani Medioker ne konceptimin e fenomeneve shoqerore –Kjo te ndodh
   sepse ke komplet mungese njohurish – ne cdo lloj fushe dhe ke nje mungese TOTALE ne menyren e Arsyetimit Konceptual per cdo lloj fenomeni shoqeror

   ———-Nuk ka nevoje te thuhen ato perralalt e tua se cili sistem eshte me i mire apo me i keq ,sepse ajo dihej –Por Enveri zgjodhi komunizmin e izoluar sepse nuk kishte ku te vente
   ————Ne perendim ishte Anglia qe nuk e lejonte te hynte po te mos jepte jugun tek greku dhe ne lindje nuk mund te qendronte me sepse me ardhjen e Hrushovit ai ishte pro jugosllav dhe rezikohej pavaresia e Shqiperise, por ne te njejten kohe e kishte edhe ideal

   ———- -E megjithate ne ketu po flasim per TRANFORMIMIN RRENJESOR qe beri ENVER HOXHA duke e sjelle Shqieprine ne epoken e Industrializmitit

   -Enciklopdeia Britanike e quan Shqiperine nje vend industrial dhe ata e dine mire se cdo me thene Industrial –ok?

   –Sa per ate punen e njeriut ———Njeiru i Enverit ishte Patriot ,i sjellshem dhe i shkolluar

   ———–Absolutisht shpirti i njeirut ne kohen e Enverit u Lartesua , u pastrua nga mbeturinat mesjetare religjoze ,
   nga menyra e te menduarit vetem per vete sikur ishte tribu ——-Por ju Injektua mendimi i jetes shoqerore MODERNE……… ,

   ……….. : qe te jetosh ne shoqeri duhet te kujdesesh edhe per tjetrin , per gjithe shoqerine ——- ashtu sic e kane edhe ketu ne jeten moderne

   ————-Ndersa njeriu i sotem eshte Kriminel, hajdut –prostitute –i pa sjellshem — i pa shkolluar dhe mburret me Anti -patriotizmin sic ben ti ———–gje qe nuk ndodh ne asnje vend te botes moderne

   ——–Te gjitha keto qe vuajme sot jane si pasoje e kesaj Demokracie Tiranase, nese mudn ta quanim keshtu, me kete reforme kriminale ne ekonomi qe e coi Industrine e Shqiperise ne Nivelin ZERO
   -sepse eshte demokraci qe kultivon mungesen e Identitetit, e ben njeirun si nje Qen rugesh qe te lehi per kedo qe i jep nje kocke

   –Po ca teknike do merje nga bota ??? ———-Enveri blinte here pa here pasi u prish me Kinen blinte fabrika nga Italia apo Gjermania Lindore ,Cekia etj

   Si psh ne Vlore kish blere Kombinatin e Konservave ne Gjermani dhe Konservat shiteshin ne Suedi
   –apo u ble ne 1987 Fabrika e Makaronave Moderne nga Italia — e cila u shkaterua nga Privatizmi pas 1990,-
   ———Ose ne Vlore prape ishte Fabrika e Esencave e cila e shiste esencen ne France -,ku nje fuci shitej 25,000 Dollare
   ——– Dhe te gjitha kombinatet e textileve ne Berat apo Tirane prodhonin textile qe shiteshin jashte shtetit

   –Cdo gje qe prodhonin uzinat apo fabrikat shqiptare ne shumice shiteshin jashte shtetit –dmth ato e kishin tregun nderkombetar pavaresisht nese ishin te reja apo te vjetra fabrikat

   -Dhe ne shikojme ketu psh Ketu ka konserva vietnameze e europiane q ejane skandal ne shije dhe ne ndertim ,e megjithate jane ne shitje –
   ———– Apo llampat e zakonshme ketu jane kot fare te ardhura nga Rusia,Mexika, etj me nje afat jetese 400 ore
   kur llampat e Vlores e kishin jetesen 5000 ore pune ———–Ketu ka llampa luminishente qe jane 8000 ore pune por ato kushtojne 10 dolalre copa

   –Mos te permendim pastaj te gjitha prodhimet e industrise ushqimore shiteshin jashte si pijet alkolike, Vaj ulliri ,kompostot , recelnat zarzavaturinat etj etj

   ———— Pra problemi ketu nuk ishte nese ajo industri ishte e vjeter apo e re , sepse prodhimet e saj shiteshin ne Europe dhe e perballonin tregun nderkombetar -Pra ishte nje Industri EFICENTE
   ————dhe natyrisht qe ishte eficente sepse ndryshe nuk e zinte ne goje kot Enciklopedia Britanike
   ——-Por problemi ishte se cdo gje ishte e centralizuar dhe nuk lejonte inisativen private ——por kjo nuk do te thote qe Industira ishte kot sic thote Plaku dhe ti —

   ———- Pastaj toka e bukes e Shqiperise ishte 4% , Enveri e coi ne 64% dhe e gjithe toka ishte e kanalizuar me drenazhime dhe kanale vaditese ———— kjo ishte nje tjeter haritje madheshtore e Enverit

   -Gjithe fusha e Myzeqese nga Vlora ne Lezhe ishte kenete dhe burim semundjesh infektive ————Enveri e thau dhe e bonifikoi te gjithen duke e ktheyr ne hambar te Shqiperise
   –Kjo ndodhte per here te pare ne ate rajon qe gjithe jeten kishte qene vetem kenete

   ———-Kodrat e Jonit ishin te gjitha si vende te egra dhe Enveri i mbushi ato me Pyje me tarraca me agrume ,limona e portokalle————- Aty jane mbjelle me qindra mijera rrenje agrume eshte hapur toka e re e regulluar ne Tarraca ———-Puna qe eshte bere aty eshte kolosale ……

   ————Pastaj u zhvilluan Artet ,Kultura , sportet qe me pare sihin zerooooooooooooo

   –U Vendosen bazat e cdo Instituciuoni te ardhshem kulturor me baze folklorin shqiptar per te forcuar identitetin kombetar
   dhe per te ngritur edhe nivelin kulturor per here te pare me Teatrin e Oepras dhe BALETIT ,
   me Lidhjen e shkrimtareve, me Akademine e artve,Akademine e shkencave –Ansamblin e Kengeve dhe valleve popullore etj etj

   ——- U Foruca shteti ushtarkaisht , sepse Shqiperia ishte ne gjendje lufte me Greqine dhe mund ta godisnin
   Ndaj u rit armatimi modern me armet e renda , U Krijuan Akademite Ushtarake etj etj

   ———–Pra u krye gjithe ky transformim I GJITHANSHEM I SHOQERISE SHQIPTARE QE E SOLLI SHQIPERINE NE KOHEN E SOTME MODERNE ………… INDUSTRIALE —sic thote Enciklopedia Britanike dhe Edvin JAACQUE

   –Dhe te gjitha keto transformime kolosale u bene per here te pare

   ———Por si i thone shprehjes –Ka gjithmone nje here te pare -dmth qe njeriu gabon per heren e pare
   —–por ne kete rast gabimet ishin mosperfillese perballe Ndryshimit cilesor dhe sasior qe Enveri i solli Shqiperise

   ———– Komunizmi shqiptar nuk ishte nje sistem karikature por nje sistem i Konsoliduar ne cdo aspekt
   ne Industri , Bujqesi,arsim, Kulture Mbrojtje ushatarake dhe ne forcimin e pathyeshem te identitetit kombetar dhe paritoizmit
   —————Ket e pranojne te gjithe studjuesit e huaj dhe enciklopedite Britanike dhe Amerikane
   ————ndersa ti je shume i vockel te flasesh per ate sistem kur nuk e ke as njohjen dhe as gjyikimin e nevojshem dhe mjaftueshem per ate kohe dhe aq me teper ti ke mangesi te Common sensit —
   dhe vetem nje trapush si ky plaku mund te kete te njejten mendje te gjymtuar si ty

   –Ndersa ky sistemi i sotem eshte deri tani nje karikature por qe sidoqofte fajin me t e madh e kane ata qe kryesojne PSne sepse ata nuk e kane haberin fare se cdo me thene Parti Socialiste
   –Vuajne nga e njeta semundje qe vuan edhe ti ……….. dhe ndaj bejne autogol dhe ankohen se nuk i kupton populli .,kur keta nuk dijne ke perfaqsojne si sistem ekonomik i majte ne Demokraci

   –Ne fund do thosha se ti vuan nga megalomania vulgare –qe eshte tipike per ju tiransit moderne –
   -Jeni ju simbol i deficneces Qytetare ne Arsyetim qe edhe nje arsyetim me te thjeshte e beni ne
   menyren me te ngathet dhe me te calet te mundeshme njelloj si puna e atij qe ecen tere mundim e duke caluar ngaqe i ka zene topet sepetja , ndersa juve juve sic duket ju ka shkundur cibukun ne koke ai lart –S’ke ci ben ,jeni te mallkuar LOOOOOOOOOOOOOOOOOL

 47. toni says:

  ke te drejte ashtu jemi lefim si qen gjithediten.

 48. 007 says:

  enver hoxha ishte dhe mbetet, burre shteti.sepse nuk e shiti shqiperinedhe shqipetaret.tani lifni si qena f b

 49. tourkofagos says:

  @plaku e ke marre vesh hasan meta ka vrare veten.

 50. SERENA bAJRAKTARI says:

  I nderuar ANDI e lexova shkrimin tuaj.Me pelqeu shume se disa gjera i shkruan te sakta,poe nji korigjim dua te bej.Diktatura e E. Hoxhes nuk Vriste pa gjygj.Pa gjygj te vret S.Berisha.Ai vrau Remzi Hoxhen,e Kosta Trebicken,jane ba edhe vrasje tjera qe sot nuk gjenden autoret.A u vrane 4 djem nanash me 21 Janar para syve te S.Berishes ,Lulzim Bashes dhe Neritan Cekes qe sodisnin Turmen nga dritarja e Kryeministrise? Kush urdheroi vrasjen??? !!!

  1. Rani says:

   Me fal po ky nuk eshte shkrim po thjesht nje recitim i gjerave qe i dine te gjithe, nuk e kuptoj se per çfare te ka pelqyer “shume”. Nuk ka asgje interesante keto gjera mund ti degjosh nga çdokush qe ka dy pare mend ne koke keshtu qe behuni pak me kritik se ky pranimi i gjerave ne here te pare pa i diskutuar fare na ka sjelle deri ketu. Apo mos te ka pelqyer se ka thene se ka dy diploma, une per veten time do t’ja kisha hequr te dyja per kete nivel te ulet redaktimi dhe permbajtjeje po te isha profesor.

   1. Albi says:

    Po ky eshte problemi qe kemi ne more zoteri, qe i kemi gjerat para syve dhe nuk i shofim. Bravo Andi, te pakten me bere te kuptoj qe duhet te shprehemi dhe te themi ate qe shofim.

 51. leone-53 says:

  Si ish i persekutuar politik(58 vjeç) po te jap nje “dallim te vogel”:-N.q.s. ne ’46,me reformen agrare (sigurisht e gabuar) komunizmi na i mori pronen por nuk ia dha tjeterkujt por e ktheu te gjithe shteterore. Sot “demokracia” e Berishes dhe e perkrahesve te tij (por kurre e imja) na dha ca letra ne dore ku ato (letrat thone qe eshte e imja me emer e mbiemer) dhe njekohesisht po kjo (demokraci) u dha letra perkahesve te saj po per te njejten prone (timen).Zoterinjte ne fjale ngrene ndertesat e tyre mbi pronen time. Zgjidhe me gjykate te thote pastaj shteti i PD. Dhe “zgjidhjet” dihet si mbarojne Mijra te vrare ne Shqiperi, sipas shifrave, nga ky shtet vrases dhe kriminel. Kam pare me syt e mi para gjykates Fier te shtrire per toke ish pronarin e ligjshem te fabrikes se tullave Kraps. Ate nuk e vrau ai qe e vrau por ky shtet kriminel. Keto gjera nuk ndodhnin kurre ne kohen e komunizmit sepse kishte shtet, pamvaresisht se si ishte ai natyrisht jo demokratik. Sot Shqiperia i eshte “futur nje demokracie” pa emer, ku ligjin e bejne rrugeçet me 8 klase shkolle qe jane pasuruar me format me te poshtera (sigurisht kane futur ne xhep “nje laur” nga ato te universiteteve te Saliut). Indiferenca e jone sot per keto do te na kushtoj shume neser. Posht kjo lloj demokracie!

  1. bbb says:

   Ky eshte shteti fashist qe ngriti PDja per 21 vjet. Ne fund te fundsit Enveri tokat nuk i mori per vete, por i shtetezoi qe ti perdorte shteti i te gjithve, kurse tani pronat po i vjedhin me hipotke gangsteret e Berishes. Dhe prnari i lighshem ska kurrefare shanci ti rimarre.

   Ne komunizem drejstesi bazike dhe siguri jete kishte. Askush ste prekte nje fije floku ne rruge se kishte polici te denje. Kurse atni te vjen gangsoja dhe rrugaci ne shteti me kallash ne dere. Ketu tek nejo demokraci qe ska ardhur, por edhe ato pak gjera te mira qe kish komunizmi si qetsia dhe siguaria e jetes, jane humbur.

 52. sotir labi says:

  Laje mire gojen kur te zeshe ne goje KOMUNIZMIN. Ndersa persa i perket asaj pyetjes qe ti shtron, Pergjigjen gjeje te fjalet e “komunistit sali”,ku thote se: Zgjedhje te lira ,lumturi e pa pare, fukarallek ska ! Me fale o shoku por, shkrim shume bajat .

  1. raimondi says:

   Ik ore komunist dreqi…

 53. SKENDERBEU says:

  DO TA KERKOJME VLOREN GJENERAL.DO TA KERKOJME KOMUNIZMIN O POPULL POR JO TAMAM SIATO HAPA QE HODHI SHOQERIA FEMIJE KOMUNISTE E ENVERIT POR ME TE BURERUARA DHE TE REJA .KINA PO NA JEP SHEMBULL.SHUME SHTETE BEJNE REFORMA TE ECIN NE RRUGEN E KINES PERFSHIR AMERIKEN DHE KANADANE.NATYRISHT HIBRIDI ME KAPITALIN DO JAPE ZHVILLIM ,POR KRIZAT DO ZGJIDHEN ME METODA KOMUNISTE ME PLANIFIKIME DHE NE SI GJITHE BOTA DO ECIM PERPARA.NJE FOSHNJE QE KISHIM E VRAME ,TE DYTEN SI POPULL E BEME HANDIKAPAT DHE DESHTAK ,TE VDEKUR TE PAMBULUAR.MOS E VRISNI LERENI PER MUZEUM.POR TENTONI TE BENI NJE FOSHNJE TE RE DHE JEPINI TE MIRAT DHE DASHURINE QE SI DHATE FOSHNJES SE PARE DHE TE DYTE DHE ME SIGURI DO KEMI ME SE TE MBUREMI.HIBRIDI I MIRE ESHTE AI QE MUTACIONI NUK E DEGJENERON DHE JEP FAREN E VASHDIMESISE.KETU DUHET TE PERQENDROJME FUQINE.

 54. Andi S. Haxhiaj says:

  Ju falenderoj per komentet pasi me ndihmuat shume ne te qartesoj perceptimin tim mbi shqipetarin e sotem. Per me tej kuptova dhe shume fakte te tjera si:

  Ok, e pranoj, niveli i shkrimit tim mund te quhet amator, por opinioni qe doja te parashtroja jep nje mesazh qe mund te perceptohet vetem nga ata persona qe realisht duan nje Shqiperi ndryshe, nje Shqiperi bashkekohore dhe nuk jane mbeturina te dy sistemeve me te kalbura qe ka pasur ky vend.
  Te gjithe e dime te verteten por askush nuk merr guximin ta thote. Shqipetaret fatkeqesisht vuajme nga sindroma post Kristofor Kolombiane…
  Perfundimisht pelqejme vetem te merremi me fjale, jo fakte, as te verteta. Humbim ne mjegull dhe merremi me tema te parendesishme nga ajo tek e cila duhet te fokusohemi. Fakti kryesor qe perdor dhe abuzon politika… prandaj jemi ketu ku jemi.
  Shume nga votuesit e Hysni Milloshit kane komentuar mbi kete opinion :)))

  Ju lutem komunistave te atehershem dhe demokrateve (PD) te sotem, mos te lexojne me keto tip opinionesh pasi nuk mund te pertypen nga kapaciteti i tyre, pasi jane shume te hipnotizuar nga LIDERI dhe nuk pranojne fakt qe ndodh dhe s’aprovohet prej tij.

  Dua me shume Shqiperine…

 55. I was only obtaining rid of occasion performing a hit-or-miss browse and stumbled on your blog. I truly have fun with this

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X