#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Pse Perëndimi po dështon me Sali Berishën?

Nga Mero Baze

Bob Hand është një nga politikanët amerikanë që njeh mirë tranzicionin shqiptar. Në zgjedhjet e 26 Majit 1996 ka kryesuar vëzhguesit amerikanë në këto zgjedhje dhe ka parë nga afër çfarë ka ndodhur. Më vonë si kongresmen republikan, dhe si një nga autoritet e Komitetit të Helsinkit pranë Kongresit Amerikan, ka qenë vazhdimisht i fokusuar tek çështja e demokracisë në Shqipëri. Ai ka qenë prezent në seancën dëgjimore të vitit 1996, kur ish opozitarët shqiptarë të asaj kohe si Blendi Goxhaj dhe Gramoz Pashko, denoncuan 26 Majin, ka qenë kryesor në seancën dëgjimore të vitit 2005, kur Eduard Selami, Kreshnik Spahiu dhe Erjon Veliaj folën për ngërçin që kishte krijuar korrupsioni në Shqipëri dhe ishte sërish aktiv para dy ditësh në të njëjtën seancë dëgjimore për Shqipërinë, tashmë i rishqetësuar për standardin e zgjedhjeve në Shqipëri. Pyetja e tij thelbësore për Janush Bugajskin, që drejton një nga institutet më serioze amerikane që merren me Ballkanin, kishte të bënte me ndihmën vendimtare që SHBA ka dhënë për të futur Shqipërinë në NATO. Pyetja e tij rreth anëtarësimit të Shqipërisë me ndihmën e SHBA në NATO ishte “A ka arsye për të në ardhur keq për vendimin e marrë. Dhe si mund të kontrollojmë Shqipërinë për të ecur drejt anëtarësimit në BE, pasi siç e theksuat edhe ju, shumë vende janë të zhgënjyera, bazuar në ato që thotë Brukseli”.

Kjo pyetje kyç, e bërë një nga politikanët amerikanë që e njeh më mirë se kushdo Sali Berishën dhe Shqipërinë, na risjell dhe një herë debatin tek efikasiteti i presionit ndërkombëtar mbi standardet e zgjedhjeve shqiptare.

Së pari duhet thënë qartë se presioni ndërkombëtar për zgjedhje të lira dhe të drejta në Shqipëri, këtë herë ka qenë më i fortë dhe më i qartë se kurrë. Ndërkombëtarët janë munduar të flasin me një zë për standardet e zgjedhjeve para fushatës, gjatë fushatës, gjatë ditës së votimit dhe sidomos gjatë numërimit. Ambasadori i SHBA, Aleksandër Arvizu, do të mbahet mend gjatë nga shqiptarët atë natë kur u ul tek shkolla Vasil Shanto me llërë të përveshura për të numëruar votat dhe për të shpëtuar procesin e degradimit të votave pro Ramës, për shkak të bojës së shtypshkronjës. Ai u bë realisht engjëlli mbrojtës i atij procesi. Së bashku me të në një zë foli dhe ambasadorja e Gjermanisë, Britanisë, Holandës, dhe mbi të gjitha Misioni i ODIHR.

Por ndërsa ata shpëtuan procesin e numërimit, falë të cilit Edi Rama u shpall fitues i zgjedhjeve në Tiranë, u gjendën përballë një procesi që pakkush prej tyre e besonte. U ndeshën me ringjalljen nga hiri të Sali Berishës së vitit 1996. Kur procesi mbaroi dhe me rregullat e lojës Rama ishte fitues, Sali Berisha ndryshoi rregullat e lojës dhe prodhoi një proces tërësisht antiligjor të numërimit duke shpallur Lulëzim Bashën fitues. Të ndalje KQZ në këtë marrëzi ishte një mision i pamundur. Për këtë faktori ndërkombëtar pati një fushatë të re denoncuese. Në fillim ODIHR dhe më pas Kantrimen, ambasadorja gjermane dhe ajo britanike, denoncuan ndryshimin e rregullave pas mbarimit të lojës dhe bënë thirrje për drejtësi dhe maturi. Aq e ndjeshme u bë bota perëndimore ndaj këtij procesi sa një ditë para se të mblidhej Kolegji u mblodh Komiteti i Helsinkit i Kongresit Amerikan në seancë dëgjimore për këtë çështje dhe ngriti pikërisht dilemat që citova më sipër.

Thelbi i këtyre dilemave është se si mund të ndikohet mbi qeverinë shqiptare të pranojë standardet e Perëndimit për zgjedhje!!! Këtu ata gabojnë tek receta. Gabojnë jo se nuk i përkasin shkollës politike të Sali Berishës. Ata e marrin Sali Berishën si një lider autoritar që ka pak qejf të vjedhë ndonjë votë, por po i bërtite tërhiqet. Edhe pse e shkuara e tij nuk flet për këtë karakter që përpiqen t’i vizatojnë, ata sërish besojnë tek disa metodika standarde të ndikimit mbi Berishën siç janë ato që përshkruan Bugajski dhe që kanë të bëjnë me një set kushtesh më efektiv për perspektivën e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Këtu gabojnë. Ditën kur Berisha nisi procedurën antiligjore të numërimit të votave të gjetura në kutitë e gabuara, Presidenti Barroso anuloi vizitën në Tiranë. Kjo ishte një goditje e madhe, ndoshta më e rënda që Brukseli i ka dhënë Shqipërisë. Por Sali Berisha u ndje i qetë. Bile doli dhe e lavdëroi mosardhjen e tij për shkak të “rrëmujës” që kishte në shtëpi. Sali Berisha nuk është një lider, i cili ka objektiv të jetës së tij anëtarësimin e Shqipërisë në Evropë, apo marrëdhëniet e shkëlqyera me SHBA, siç nuk ka pasur objektiv as anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Berisha nuk është kundër këtyre gjërave nëse ato nuk i rrezikojnë pushtetin, por kurrsesi nuk bën pazar për pushtetin e tij me këto objektiva. Siç e pamë të gjithë, mes largimit tonë nga BE, duke na refuzuar vizitën Presidenti i saj, dhe vjedhjes së votave për Lulëzim Bashën, ai zgjodhi të dytën dhe u ndje i lehtësuar që Barroso nuk erdhi në Tiranë. Seti i kushteve që çon Shqipërinë në BE ka një kryekusht: mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të drejta. Por zgjedhjet e lira dhe të drejta e heqin Sali Berishën nga pushteti. Tashmë Berisha duhet të jetë ose properëndimor dhe të ikë nga  pushteti, ose pengmbajtës i vendit të tij duke qëndruar në pushtet. Pa asnjë dilemë dhe pa asnjë vrasje ndërgjegje ai zgjedh të dytën. Magjia e tij është pushteti dhe jo Perëndimi. Nëse rruga drejt pushtetit dhe mbajtja e tij përkon ndonjë copë rruge me Perëndimin, ai e bën pa të keq, por nëse i nxjerr telashin më të vogël, ai e flak. Ky është presidenti për të cilin Perëndimi ka dërguar ushtrinë më të madhe në historinë e tij në një vend të rrezikuar nga lufta civile, vetëm se nuk i dëgjoi rekomandimet amerikane dhe evropiane për të tejkaluar krizën e prodhuar pas zgjedhjeve të 26 Majit 1996. Ta harrojë dikush që kushtëzimet e Shqipërisë për rrugën drejt BE, tërheqin Berishën nga rruga drejt mbajtjes me çdo kusht të pushtetit.

Vendimi i djeshëm i Kolegjit ishte një leksion i qartë për Perëndimin. Një ish gjyqtar i kohës së komunizmit, nga ata që Berisha kërcënonte se do t’i zhdukte nga gjykatat shqiptare, ka rishkruar një kod të ri elektoral, duke konsideruar normal atë veprim monstruoz mbi procesin zgjedhor që ndodhi në Tiranë. Unë nuk mbaj mend këto 20 vite që të kenë folur kaq qartë, kaq shumë, kaq fort dhe kaq sinkron gjithë ndërkombëtarët nga Uashingtoni në Bruksel, kundër atij vendimi që dha dje Kolegji. Por ja që Kolegji Berisha as që i dëgjoi. Ndaj recetat ndërkombëtare për këtë krizë nuk duhet të jenë standarde, dhe mbi të gjitha nuk duhet të llogariten si receta që i jepen një lideri që i dhimbset vendi i vet.

Të gjithë e kuptojmë dëshpërimin dhe lodhjen e Perëndimit në këto momente. Të gjithë e kuptojmë atë shprehjen e tyre “të shikojmë përpara” se mos bëhet më keq. Në të vërtetë nëse Perëndimi dorëzohet këtu, ka hedhur në erë gjithë investimin e shkëlqyer që ka bërë për këto zgjedhje, ka hedhur në erë atë skenë mbresëlënëse për miliona shqiptarë, kur ambasadorët e Perëndimit shpëtuan si të rënë nga qielli procesin në Tiranë. Në kurrë nuk kemi pasur një qëndrim kaq të qartë të ODIHR për zgjedhjet në Shqipëri dhe asnjëherë një kor kaq të sinkronizuar diplomatësh kundër manipulimit. I gjithë mundi i tyre ka shkuar dëm me atë vendim që mori Kolegji Zgjedhor. Unë e kuptoj kulturën perëndimore të respektimit formal të vendimit të gjykatës, por ata duhet ta dinë, dhe besoj e dinë mirë, se vendimin e ka marrë Berisha. Presioni i tyre duhet të bëhet mbi Sali Berishën dhe jo mbi Kolegjin. Fatkeqësisht ata e kthejnë vendimin me një sms nëse shkon nga telefoni i Berishës. Por kujdes me Sali Berishën. Bob Hand është i shqetësuar se SHBA ka ndihmuar para kohe Shqipërinë të futet në NATO dhe mendon të bëjë shantazh me këtë. E ka gabim. Sali Berisha dy javë para se të futej në NATO varrosi 26 vetë në një biznes të djalit të tij dhe nuk e vrau fare ndërgjegjja edhe sikur NATO ta kish marrë seriozisht këtë gjëmë dhe të na kishte lënë jashtë saj. Ne e dimë që anëtarësimin në NATO e kemi nga SHBA-ja, por kjo s’e ka penguar Berishën ta quajë meritë të tij. Nëse na nxirrni nga NATO, thjesht do ta quajë vepër të armiqve të tij. Ai nuk lëviz nga pushteti për këtë shkak. As ajo që thotë zoti Bugajski nuk bën hajër. Berisha është i lumtur që ne jemi në vendnumëro në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Berisha operon me mjete të thjeshte propagande për njerëzit dhe ai ka pasaportë evropiane liberalizimin e vizave. Për të tjerat me shaka thotë kur të rriten mbesat e mia dhe të qeverisin ato. Kështu që as bllokimi i rrugës drejt BE nuk e impresionon. Atë e impresionon vetëm një qëndrim i qartë kundër tij personalisht në këtë proces. Ndërkombëtarët duhet të dënojnë rolin e tij në këtë histori. Pavarësisht iluzioneve të tyre, Sali Berisha njeh vetëm gjuhën e forcës dhe taktikën e përçarjes së Perëndimit rreth figurës së tij. Është një zakon që e kanë pasur gjithë liderët e vjetër të Ballkanit. E ka pasur Tugjmani, e ka pasur Izetbegoviçi, e ka pasur Milosheviçi. Të gjithë këta ishin gjenerata e Berishës që filloi të sundojë Ballkanin në fillim të viteve 90-të. Të tre të parët kanë vdekur dhe janë harruar. Falë suksesit të tij në lidhje me përçarjen e Perëndimit dhe talljen me kauzën shqiptare të integrimit në Evropë, Sali Berisha është në pushtet, dhe s’ka ndërmend ta lëshojë nëse Perëndimi nuk tregohet më arrogant se ai me pafytyrësinë e tij. Ai e do Perëndimin si një instrument që i siguron mbijetesën në pushtet dhe jo si një sistem rregullash të cilave duhet t’i bindet qoftë dhe duke ikur nga pushteti. Kush dyshon për këtë, le të mendojë se si zëri i Perëndimit u kthye në pëshpërimë për Kolegjin e Sali Berishës një ditë më parë.

135 komente në “Pse Perëndimi po dështon me Sali Berishën?”

 1. Petrit Kola says:

  E cili eshte roli i Edi Rames ne mbajtjen ne pushtet te Sali Berishes…?

  1. pellasgu says:

   …Do t’ju lutesha te shpjegonit pak me shume ne lidhje me pyetjen e mesiperme pasi shumica e komentuesve akoma se kane kuptuar nje gje te tille?!Ky fakt dhe loja qe po behet ne kurriz te shqiptareve eshte me te vertete per te ardhur keq….ju lutem Zt Kola mundohuni ti thoni dy fjale qe ti degjojne te gjithe?!Me shume respekte!!

  2. Gjethi i thate says:

   Kjo eshte nje pyetje retorike dhe pergjigjen e ka ne sens te kundert ne fakt.Pra perendimi e di qe nuk ka deshtuar dhe nuk do lodhet se punuari me salibane e talebane.Te gjithe e mbajme mend 1996. Edhe atehere ky ka qene qendrimi i perendimit.Diplomaci,takime,porosi…dhe erdhi dita qe plasi.Vetem me plasje mund te ikin pushtuesit.Nga historia nuk dime qe ndonje pushtues te largohet me qejf.Aq me pak ky shpellar qe po i shef dhe lezetin,me gjithe obortaret e tij,grabitjeve totale pasurise se popullit.Edhe ne ’96,populli u grabit.Kam frike se historia do perseritet.Dhe kesaj here do jete me e forte por besoj perfundimtare.

   1. shpend kosova says:

    O GJETH LULA MERE VETEN ME TEMIREEEEEEMOS U NGUT

  3. andi ll says:

   NJERIU QE SHTON DHE MBRON DESHIRAT E BERISHES.

  4. eddy says:

   Nuk eshte Edi Rama qe mbane ne pushtet komunistin Berrisha por eshte ajo pjese e injorances shqiptare qe nuk distancohet pre tije Cfare pret nga Edi Rama mobilizim per lufte te brendeshme ta quajme civile Edi Rama i lindur ne Tirane nga nje familje intelektuale njeri me vission europian i moderuar per mua Rama ka bere shume largoje Nanon me shoke le ta bej edhe PD nje gje te tille dhe do shohesh sa e qete do jete politika shqiptare Tek PD te gjithe ulin koken kur flet komunisti ndersa te dali dikush dhe ta largoje nuk mendohet fare pasi PD eshte kthyer ne nje bastion komuniste

 2. 21Janari says:

  Jam dakord, i dashur Mero, që Saliu kupton vetëm gjuhën e forcës që vjen nga Perëndimi.
  Por, edhe “Perëndimi “ e do një dorë force si mbështetje këtej nga brenda… Sepse ndryshe, ne shqiptarët do të tregoheshim më perëndimorë se vetë perëndimorët, gjë që nuk është fare e vërtetë…

  1. ylli says:

   Ti 21Janari te mbush mendjen…Ne nje rast me pare te shqetesonte kaotizmi,kur vete shfaqesh si perkrahes i kaosit!Do zemer beteja per mbrojtjen e votes,jo mesazhe Facebooku.

   1. flaka says:

    Rama pret ta ndihmoje Perendimi???!!! Po si ta ndihmoje??!! Kur ka probleme ne shtepi therret gje komshinjte e te njohurit t’ia zgjidhin??? Perendimi deri para pak muajsh i priste e i percillte me temena Gaddafin, Assadin, Ben Aline & co… Kur u bene ata depsote e diktatore??? Vetem kur populli u ngrit me qindra mijera dhe i dhane shkelmin. Atehere papritur Perendimi u zgjua dhe kuptoi qe kishe bere gabim. O njerez harrojeni se u vjen njeri ne ndihme, i zoti e nxjerr gomarin nga balta… E Rama nese ka b… te dale te drejtoje njerezit e mos flase sikur po mban leksion ne universitet, se masa do tjeter gjuhe te kuptoje! E ne radhe te pare te pastroje partine nga plehrat qe ka brenda i qe i bejne puç mbas puçi! Me mban sekretar politik nje horr qe s’do t’ia dije per PS…

    1. Reformer says:

     Kesaj i thone s’kam c’i bej gomarit dhe i bie samarit! Gabimet e Edit dhe PS ngrene pak peshe ne kete histori! Derisa Berisha te rifutet ne listen e diktatoreve (kuptohet nga Perendimi), askush nuk mund ta largoje nga pushteti!

     1. Lumturia says:

      Po Pikerisht kete te bej PS . Akuza Ndaj Saliut Si DIKTATOR!!.FAKTE KA ME BOLLEK per 20 vjet Rresht. Le te bejne nje Si referendum Popullor A eshte Saliu DIktator???????Ne referendum … ti hiqet e drejta Sales per te futur turinjte e tij prej Grabitqari…..A mundet PS ta beje kete…e ta shperndaje ne Cdo Zyre Nderkombetare, te ciles mund ti qelbet ndopak Zyra, nga era qe leshon Sala si Diktator i Nje Vendi te vogel te Ballkanit…..

    2. plumbi says:

     Emoj flaka! Sali agjenti dhe ambasadoret edhe halabaket nderkombetar, DERI nuk eka gje me shuplak dhe me leter me boje te zez, DERRI DO PLUMBIN DHE FLAKA TENDE BEN PUNE, flaka si thua A do te bejemi BURA, gjithmon me robat e grave do te vishemi..

   2. 21Janari says:

    Çfarë prisni më shumë prej meje?
    Unë punën time e bëra (21 Janarin). Ju “trimat” e latë përgjysëm.

 3. Search38 says:

  Mero nuk mendoj se perendimi mund te na nderroje ne liderin, kur ka akoma idiot ne kete vend qe blihen e shiten nga ky njeri, e kuptoj shume mire llogjiken tende, por me duket shume e veshtire qe perendimi te flase hapur kunder Saliut, ata gjithmone flasin me gjuhe diplomatike te nderlikuar, pra ata thon o SHQIPTARE CFARE IDIOTASH JENI JU QE MBANI MONSTER SI KY, problemi eshte a jane ne gjendje Shqiptaret ta kuptojne kete, NE KETE MOMENT MENDOJ SE POPULLI SHQIPTAR DUHET TE NGRIHET TE LARGOJE KAFSHEN ME CDO KUSHT, NQS NUK NDODH KJO, GJERAT ME DUKEN VESHTIRE.

 4. Besa says:

  S’ka faj ai, kane faj burrat shqiptare qe kane vdekur.

  1. Search38 says:

   Po grate Besa jemi te barabarte, se un kur dale xhiro nga blloku shoh shume gra, vajza, qe rrine me ore te tera pina kafe the timosin duhan dhe flasin budallalleqe ti degjosh, te iken petulla, duket sikur jetojne ne vendin e mrekullirave, une ndihem tmerresisht KEQ KUR I SHIKOJ BURRA DHE GRA SIGURISHT.

   1. +10 says:

    Mire e ke ti po duan tja dine xha Sulo Berisha dhe xha Beqo Meto nga ajo ane…

   2. Hapni syte o njerez. says:

    Search38 dhe une tmerrohem kur shoh sidomos keto vazjat e reja qe kane lindur pas 90- ve. sa idiote jave te pispillosura , si kur jetoj ne lluks dhe fycka nga mendja. Sa po vijne dhe me indiferente po behet per problemet e jetes, te vendit te shoqerise. Jeta per to eshte vetem qejf dhe para…. Ky diktator mund te rrezohet vetem nga ata njerez qe u formuan para viteve 90 , qe kane nje fare idealizmi per vendin dhe qe njohin vlerat njerezore. Perndryshe ta harrojme se do kete Shqiperi.

  1. shpend kosova says:

   qke botuar ore kosovar naj spjego memir pakgazetat mund te shkruajn qkatedo

   1. Neorealizmi says:

    Une i lexova te gjitha dhe mu duken shume interesante. Jua sugjeroj dhe te tjereve.

 5. Dyrrahu says:

  S’ke çfarë t’i thuash.

  Mero meriton një mirënjohje për qasje të drejtë dhe shumë koncize.
  Ajo që sot i duhet Shqipërisë është largimi i Berishes nga pazaret ogurzeza që planifikon t’i orkestrojë ai dhe të gjithë vazalët e tij.
  Bota e përparuar perëndimore nuk e njeh Sali Barishen, bile, bile nuk e njeh fare. Ata po e vërejnë se Berisha nuk po i merr parasysh preferimet perëndimore, por prap po mirren me të, duke menduar se një ditë do të bie në brazdë.
  Më vjen shumë keq që Shqipëria po vuan dhe po dëmtohet nga neglizhenca amerikane dhe evropiane për t’i prerë rrugën të smuerit shqiptar.
  Duhet t’i kuptojmë edhe perëndimorët për këtë qasje “ngrih e mos këput”. Ata vetëm sa nuk po thonë se ne vet duhet t’i prejmë rrugën virusit shkatërrues.
  Opozita nuk ka alternativë sepse Berisha i ka kapur të gjitha institucionet vendore, bashkësia ndërkombëtare nuk i futë fjalët peng.
  Populli po vuan, Barishës me të tijëve vetëm qumshti i zogut iu mungon.
  Fundi i kësaj katrahure mund të jetë i kobshëm ngase nuk durohet dovleti i një skozofreni.

 6. Tironci Lugano says:

  Z Base.
  Lodhesh kot duke thene qe perendimi eshte i zhgenjyer nga Berisha etj etj.Nese vertet do ishte keshtu sic ju pretendoni do kishte gjetur njemije e nje arsye qe sot Berisha te mos ishte me kryeminister.Sic duket atyre ju intereson kjo gje.

 7. tafuti says:

  Keshtu pra Mero,je kthyer me kete shkrim prap ne identitet mbas atij lapsusit-artikull te djeshem (mendoj une,kuptohet). Thjesht qarte dhe sakte.
  Vetem nje gje mund te shtosh:Sikur Perendimi ne nje ane dhe Opozita shqiptare te kishte gjetur liderin e saj dmth homologun e Berishes ne opozite,Berisha do te kishte kohe qe do i kishte kthyer patkonjte perpjete.Me Edi Ramen ai e ka kollaj dhe po lot pak si macja me miun.E ka kete luks.fatkeqesisht!

 8. alban says:

  E vertete Z. Baze! Por kam pershtypjen se edhe keta nderkombetare e pelqejne keshtu sic eshte kete njeri. Mos harroni se ata kane edhe interesa te drejtperdrejta me kryeministrin. Pastaj, eshte e vertete se Z. Arvizu perveshi menget dhe qendroi aty gjate numerimit te votave, por ky e ka perkedhelur kryeministrin, dhe permes tij edhe Z. Lul Basha. Amerikanet kane nj epike te dobet me Sali Berishen, ate te Gerdecit. Amerikanet jane te kompromentuar, dhe Saliu u thote ose rrini urte ose i nxorra dokumentet e klasifikuara, pra sekrete, te marredhenieve shqiptaro-amerikane per demontimin e armatimit ne Gerdec, po eshte e vrasja e Kosta Trebickes, e ngjarje te tjera. Shtrohet pyetja: A i dine amerikanet te gjithe prapesite, shkeljet, vjedhjet, vrasjet qe Sali Berisha ka bere gjate ketyre viteve te fundit? Po, i dine dhe shume mire! Dhe cfare bejne dhe cfare po i thone? Perseri asgje! Ai e di qendrimin e departamentit te shtetit te SHBA, ai e di se cfare mendimi kane per te, dhe perseri vazhdon te vjedhe votat e shqiptareve dhe te manipuloje zgjedhjet, si edhe keto te Majit, 2011. Nuk di se cfare mund te thuhet tjeter! Zoti e ndihmofte Shqiperine!

 9. Rani says:

  Mero, te huajt e dine se si qendrojne punet po ata s’mund te dalin hapur te na thone, “ore ça prisni ju ore debile”, po te huajt nuk e dine se poshtersia ka hyre aq shume ne mendjet e shqiptareve sa ju duken gjera normale keto qe ndodhin tek ne. Pislleku shpirteror, kurveria, legenizmi, servilizmi jane bere vlera ne kohet e sotme, prandaj shqiptaret e kane te veshtire te zgjohen nga gjumi, shtoji kesaj faktin qe ka shume qe jane jashte dhe rezultati shihet qarte, gjume kombetar. Si nuk mesuam njehere nga historia, çfare populli i prapambetur qe paskemi qene.

 10. halo says:

  Mero qe te gjith e ndiem peshen e fajit per kete sulltan qe kemi ne krye, por duhet te hapim pak syte, se sala i 96 tes beri armik ameriken ndersa tani i ka bere mik ameriken, amerikan apo europjan jane qe te gjith te huaj edhe miqesia bazohet ne interesat e ndersjella ,mjafton te permendim rrugen e kombit qe ndertuan amerikanet apo edhe disa gjera t tjera qe vete amerikanet po marrin copen me te madhe te tortes,nese duam ta shkaterrojm saliun duhet ti priten hallkat qe ate e lidhin me ameriken ,nese ne ua qesim te palarat e ketyre kompanive amerikane qe shfrytezojne pasurine tone te cilet jane zeri me i fort mbrojtes per salen ne qeverine amerikane, por te palarat duhet te dalin atje ne amerik ne mediat amerikane,mendoj se vetem keshtu ndalet ky matrapas sali toptani.

 11. hysni dajaku says:

  MERO! Shqiperia nuk u be ne 1990-en kur kishte 90%idealiste dhe 10 %harbuter,e mos te genjej mendja njeri se do behet sot kur ka 90% harbute e 10 %idealist,,,Sali Berisha eshte si pune e “ushtarit”sa me shume ti ferkosh koken aq me shume gomarlleqe ben,,me shqeteson ndonjehere fakti kur ti flet per te kaluare e PD-se dhe ne disa raste do ta mbrosh apo te tregosh se ka pasur gjera pozitive gje qe nuk eshte aspak e vertet,,ti personalisht ke rilindur ne momentin qe u prishe me Sali Berishen i cili ka qene i shkalluar qe kur ka dal ne sken e deri me sot dhe nuk ka qene i mire as kur ti e une apo te tjere e kishim mire muhabetin me te!..e verteta duhet thene ashtu si eshte sa do e dhimbshme dhe e hidhur qofte,,PD-ja pervec te mires qe ishte e para parti opozitare nuk ka pasur asnje te mire tjeter,qe nga dita e themelimit e deri me sot vetem nje mish mash njerezish qe ideali i i vetem nje apo dy javeve i ktheu ne monstrat me te keqija te shoqerise shqiptare,, grupe,berryla,spiunlleqe,asnje plan asnje ideal,asnje gje me vler,qe nga pordhet e Gramoz Pashkos e deri tek fjalet pa lidhje te Sali Berishes,,qe na burgaxhinjte e pulave shefa komisariatesh te Bashkim Koplikut e deri tek “Gestapua” e Gazidedes,,qe nga shqelmat qe hante Azem Hajdari e deri tek opozita qe lihej shtrire kanaleve e ferrave gjysem e vdekur,,vetem shqiptar te rrahur e te keqtrajtuar sa nuk ngeli burre pa ngren drurin e policise demokratike te Sali Berishes,,qe nga ngritja e firmave piramidale e deri tek armet me liste e pa liste,,nje parti pa histori te shkruar ne leter,thuaj Eduart Selamit te shkoi e te marri nje dokumnet tek PD-ja qe ka qen kryetar i saj,nga ky vit ne kete vit,,por me dokument ama te hapet arkiva se keshtu qe ka qene ja jap edhe une, se te gjith e dime por me dokumneta,,te thot qe me vendimin aq e kaq ne kete date ai zgjidhet Kryetar i PD-se!!! ka qene dhe mbetet nje band,kam pershtypjen se edhe banditet do jene me serioz,,cdo gje qe nga dita e themelimit e deri me sot ka pasur si qellim vetem Saliu ne krye,,edhe kur ishte ne opozite demokratet kishin Saliun e tyre “President”qe komandonte qe nga hedhja e shtyllave e deri tek hashashi i Lazaratit duke arritur sot ne keto dite ku kemi perzeri nje fshat si Lazarati qe nuk pjerdh per shtetin e kemi nje shtet te Sali Berishes qe nuk pjerth per shumicen e popullsise duke arritur sa te poshteroje kryetarin e opozites duke ja vjedhur voten hapur e faqe botes duke ecur me endrren se populli u pervelua nje here ne 97-en ndaj mund ti beje cte doje se ajo qe ndodhi ather nuk do ndodhi me..ardhija e PD-se ne pushtet te dyja heret ka qene mallkimi me i madh per shqiperine,,heren e pare sepse ishte nje vetem nja band e pa organizuar qe direkt nga rruga ne pushtet ben ate qe ben e qe e kemi jetuar te gjith dhe heren e dyte erdhen si band e oraganizuar qe ben ato qe po i jetojme te gjith e nuk e dime ku do i dali fundi,,personalisht do kisha pelqyer PS-ne ne pushtet ne 1992 deri ne 1996-n dhe PD-ne ne pushtet mbas 1996-es .por si u be kjo pune sot ku jan ne te njetin krah Saliu Fatosi dhe Iliri!!!zor se del burr ti japi zgjidhje!!

  1. Aleks says:

   Lazarati eeshte monument kulture dhe ruhet nga shteti i sali bishes,,,me paret e droges paguhen militantet e Saliut

 12. Erion Gjoni says:

  Z. Mero Baze, pasi shkrove frazen e meposhteme lapidare, nuk ishte nevoja te zgjateshe me tej. Per kenaqesine time po e jap te plote perfundimin tend shume preciz: “Sali Berisha nuk është një lider, i cili ka objektiv të jetës së tij anëtarësimin e Shqipërisë në Evropë, apo marrëdhëniet e shkëlqyera me SHBA, siç nuk ka pasur objektiv as anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Berisha nuk është kundër këtyre gjërave nëse ato nuk i rrezikojnë pushtetin, por kurrsesi nuk bën pazar për pushtetin e tij me këto objektiva.”

 13. turi says:

  edhe mero me vonese e kuptoi punen e saliut,se nuk ka pas kete opinion disa kohe me pare apo jo mero

 14. tekniku says:

  Po te shohim me kujdes lindjen e mesme USA ka qene e rreshtuar ne anen e Mubarakut dhe Salehut te Jemenit per nje kohe te gjate.Tani qe ata u rrezuan nga revolta e popullit te armatosur Amerika i la ne baltte duke i etiketuar “diktatore”. Kur arabet u zgjuan Amerika nuk pati kohe te beje tjeter zgjedhje vec te rreshtohet ne anen e tyre.Provojeni shqiptare te njejten gje dhe do shihni sa Shume Amerika e do Berishen.

 15. Frederik says:

  Kur forca e perendimit do t’i shfaqet tek dera Sali Berishes, atehere ai do te filloje te sillet si skllav i bindur me qellimin e vetem djallezor te shpetimit te lekures se tij dhe familjes se tij. Shqiperine dhe shqiptaret , pa perendimin ne rrugen e vet , ai do t’i shpjere drejt luftes civile, qellim i hershem i mbetur ne fazat e para te zhvillimit te tij ne ’97. Shqiptaret duhet ta kuptojne qarte se Sali Berisha po behet perseri gati t’i vjedhe per se dyti shqiptaret si ne kohen e fajdeve, tani me menyra te tjera . Kujdes dhe siguroni financat tuaja te gjithe ju qe i keni siguruar ato ne menyre te ndershme. Opozita duhet te jete teper e matur ne çdo hap te sajin dhe çdo ecje perpara te jete bashkerendues i ngjarjes se rradhes politike dhe jo populizem per te prodhuar politike , por politike ne sherbim te popullit. Gjithe ky presion politik dhe force ushtrohet personalisht ndaj Edi Rames qe te bjere ne ujdi me rregullat e lojes se Saliut, Fatosit , Ilirit dhe kompani ne menyre te tille qe shqiptaret vetem te votojne dhe ata t’i vjedhin , shesin dhe me pas çidentifikojne. Gjithe shqiptaret syhapur duhet te pozicionohen kunder ndaj gjithe mbeshtetesve te Berishes si njerez qe po mbeshtesin nje regjim dhe lufte civile. Ketu nuk behet fjale per pluralizem dhe cili variant politiko-ekonomik eshte me i pranueshmi dhe per pasoje nje nga ato po e mbeshtesim. Ketu luhet liria dhe mbijetesa e shqiptareve ne truallin e vet. Ata qe s’e kuptojne eshte me mire te qendrojne asnjeanes se sa te mbeshtetesin diktatorin , ndersa ata qe e mbeshtesin ate deri ne dhune duhet te marrin te njejten pergjigje , “sy per sy dhe dhemb per dhemb”. Ata qe e kuptojne se te keqijat po vijne gradualisht duke u rritur dhe Saliu luan vetem taktikisht ne qellimet e tij te shpallura si ne rastin e shitjes se truallit ujor detar , terheqje e perkohshme , lodhje e kundershtarit , fitim i kohes per te sulmuar dhe korruptuar deri ne asgjesimin e kundershtimit ,ata duhet te organizohen dhe kundershtojne me inteligjence dhe te organizuar nen nje sigel te perbashket opozitare . Seicili opozitar me berishen , por i vetmuar eshte pa fryt ne luften e tij dhe eshte i pavlere. Shqiptaret e vertete me mendje dhe zemer per Shqiperine nuk duhet te mbajne te kyçur inteligjencen dhe lirine e tyre vetem ne shtepite e tyre. Deklarimi i ketij rreziku te madh duhet te filloje nga shtepia deri ne organizimin total te shqiptareve. Opozita duhet te kuptoje dhe ndalet qarte ne kushtet e nje shteti te shkaterruar shqiptar se detyra e saj paresore eshte lufta politike per te siguruar individin shqiptar ndaj çdo kercenimi qe vjen nga brenda apo nga jashte , qofte ky ekonomik apo agresion territorial . Provokimi i agresionit territorial ujor te Republikes se Shqiperise nga ana e Sali Berishes me instrumentistet e tij me regji agjenturen greke , u kalua pa asnje lloj reagimi patriotik angazhues te gjithe shoqerise shqiptare ne demonstrim deri dhe dhunues ndaj agresoreve. Kalimi i çeshtjes deri ne Gjykaten Kushtetuese nga ana e opozites ishte detyra me e vogel qe opozita shqiptare duhej te bente . Sot kur Sali Berisha me kompani kerkon t’i marre dhe kalane kryeqytetase socialisteve ne tavoline , reagimi opozitar eshte dukshem i organizuar . Me duhet te them se territori shqiptar vlen shume me shume se çdo politikan qe shkon e vjen qofte ky dhe atdhetari me i larte , gjasa keto qe aspak nuk i shohim ne politiken shqiptare. Zoterinj opozitare reagoni ndaj cenimit te Shqiperise dhe te drejtave te shqiptareve sikur te ishte shtepia juaj e vogel dhe njerezit tuaj te shtepise dhe te gjithe sebashku ne vellazerim per çeshtjen me te madhe ate ne emer te Atdheut , te rrezojme dhe largojme njehere dhe mire nga skena e politikes dhe perfundimin e Sali Berishes dhe kompani ne dyert e gjykates. Edi Rama mbetet per Sali Berishen kalaja e fundit per te marre. Te gjithe shqiptare opozitare sot duhet te mbeshtesin opoziten , jo per fatin personal te Edi Rames te cilin ai mund ta kete ne nje linje tjeter shume here me te mire dhe qete nga gjithe shqiptaret , por angazhimi i tij politik dhe pergjegjshmeria poltike e bejne ate personin qe duhet mbeshtetur per fatin e perbashket te gjithe shqiptareve , te pakten deri ne largimin perfundimtar te klanit te Zemunit Sali-Fatos Ilir dhe kompani.

 16. beso says:

  Eshte e qarte qe Salia po drejton si i dehur nje makine pa frena.Nuk llogaritet qe do bjere apo jo,se kjo eshte inevitabile,por duket qe Perendimi hipokrit po kerkon qe shembja te behet ne fushe qe te mos prishen interesat e bisneseve qe kane bere dhe po bejne kerdine me pasurine dhe resurset e vendit tone.

 17. alban says:

  Z. Baze!
  “Perse Perëndimi po dështon me Sali Berishën?” Pergjigje e qarte dhe e thjeshte: Sepse ata duan vete!
  A mund te mendoje njeri sot, te pakten ketu ne Shqiperi se Amerika dhe Evropa nuk ka cfare t’i beje nje tirani, nje vrasesi, nje vjedhesi, nje genjeshtari dhe diktatori si Sali Berisha? Jo, asnjehere jo! Por keshtu i do mushka drute! Dhe Saliu kete gje e di, prandaj tallet edhe me shqiptaret edhe me nderkombetaret! Por keta, do t’ia degjojne kengen me vone! Pershendetje Z. Baze dhe te felenderoj per shkrimet. Albani

 18. pelivan says:

  AH,more i miri Mero! Te kuptoj shume mire. sa here qe ndalesh tek perndimoret,u vjen verdalle si ai berberi klientit qe te ben nje qethje speciale edhe pse do shume qe prapa kokes t’u beje nje goxha gezhdalle! nejse, lerua atyre te shekullit,se ata nuk pyesin fare per ata qe u vene per te qethur…Z. baze ju thoni:”Ata e marin sali berishen si nje………..,por po i bertite ai terhiqet!” kete thash edhe une mbrem ne koment,vecse ne menure vulgare,qe Saliut i mbahet shurra nga ata po u doli kryq! Pra me gjithe keto merita te nderkombetareve,me gjithe keto heqje kemishash e te tjera,salushi yne perkundrazi u be dhe me trim,qe dote thote se Zotrinjte perndimor nuk i paskan bertitur dhe s’kane per t’a bere kete edhe pse kane shume deshire t’ia fusin nje gezhdalle!Po pse xhanem?! Perndimoret e pane dhe skenen e fundit deri sa ra perdja…Pra pane turpin e radhes te kesaj mostre por me nje ndryshim,qe ketije turpi i’u vu dhe vula e vulehumbres drejtesi (!) …Vec i zoti e di ku i pikon catia…

  Ali Asllani…

  ….Por nje dite qe nis e vreret,
  do mbaroj’me bubullime!
  Ky i sotmi zeri erret,
  neser behet vetetime
  ……………………………..
  A e dini se fitimi,
  brenda kater vjete mizor!
  nuk eshte yti,nuk esht’imi
  esht’i kombit Arberor,
  Eshte i syrit ne lot mekur,
  eshte i vendit djegur,pjekur
  Ju do thoni si te doni,
  Por e drejta derrmon hekur!….

  1. roni says:

   Bravo eshte pikerishte kjo ajo qe duhet,te tjerat mbarapa te tera rregullohen pengmarresi i shqiperis dhe i shqipetareve duhet te qerrohet.

 19. ermiri says:

  Po c’te bej peremdimi me nje mikroshtet, qe eshte mbushur me superidiote.

 20. fule says:

  Kur ka akoma 100.000 zemra qe rrahin per LSI – c’pret nga ky vend.
  Nderkombetaret bejne mire te terhiqen dhe ti lene punet ketu te precipitojne drejt fundit

  1. Rani says:

   Normal qe ata i shohin keto fakte dhe thone me vete, “keta qenkan me te vertete shtaze si popull, e pane ne televizor duke bere dallavere dhe prape e votuan”, prandaj se çajne bythen per te folur me se ju duket e kote, shtoji kesaj faktin qe socialistet nuk e arrestuan Saliun ne 98 kur kishin mundesi, gje qe te huajt nuk do ta kishin lene te kaloje kurre pa u ndeshkuar po te kishin qene ne vend te PS, dhe rezultati natyrisht eshte ky qe eshte, se Rama nuk ka llogaritur mire nje faktor para se ti hynte kesaj pune; shtazerine e popullit shqiptar qe ka dhene me qindra shembuj se eshte nje popull qe te dhjet edhe planet politike me ambicioze dhe progresiste. Mosndeshkueshmeria e ka sjelle deri ketu Saliun dhe bravo i qofte se na paska njohur me se miri si popull lepur qe s’kafshon se duke kaluar 97 pa gervishtjen me te vogel Saliu duhet te kete menduar me te drejte “ketu ça te duash mund te besh se s’te gjen gje”. Keshtu eshte kur kalohet nga nje sistem totalitar ne nje sistem te degraduar te shkermoqur dhe kur shqiptaret kapercejne etapat e zhvillimit dhe modernitetit duke aplikuar nje pseudomodernitet primitiv dhe ku antivlerat dhe veset e pista jane bere vlera te shoqerise. Eshte ajo qe thuhet shpesh se neve e kemi kuptuar “demokracine nga bythet”. Hezitimet e saj opozita po i paguan cash se po ta kishin nxjerre nga skena politike ne 98 Sali Berishen dhe ta kishin futur ne burg per shkaterrim te shtetit dhe cenim te rende te rendit kushtetues, sot ndoshta Shqiperia do te ishte me perpara.

 21. lisi says:

  un qe po bej kete koment nuk banoj ne shqiperi por nepermjet televizionit ndoqa direkt numurimin ne kutin e fundit,ashtu sic e kan ndjekur dhe te tjeret dhe antaret e kolegjit zgjedhornga .nga ky numurim pam dhe fitusin.futja e rregullave te tjera pas perfundimit te numurimit perben manipulim te paster,por kur ne kete manipulim merr pjes dhe drejtesiaperben nje shqetesim te madh shoqeror dhe nderkombetar te pa denje per nje vend antar te natos.ne kete rast i takon opozites te veproj me forc e mencuri te kete mbeshtetjen nderkombetare per nje ekspertiz nderkombetareper procesin pas zgjedhor.me sa kuptoj un s. berisha eshte gati te lere shqiperin mjafton vetem qe l. basha te marre tiranen

 22. Labi Vlore says:

  Z.Baze.Ju falenderoj per kete shkrim te qarte dhe te pater.Ju falenderoj sepse dua qe ti shtoj
  dhe nje cope te fundit artikullit tuaj pa e ndryshuar ne asnje rrjesht.Keni harruar te thoni edhe disa gjera te tjera themelore.Ju me te drejte hiqni nje paralele me vitin famkeq 1996 i pasuar nga nje
  tjeter vit akoma me famekeq e fatkeq per Shqiperine dhe Shqipetaret,viti 1997.Ne vitin 1996
  zeri i nderkombetareve por posacerisht i Amerikaneve ishte i qarte si kristali.Zgjedhjet nuk i kishin
  plotesuar standartet nderkombetare dhe ne shume zona(nuk e di se ne sa perqind ne shkalle vendi?)duheshin perseritur.Presioni i Amerikaneve ne ate kohe,biles kercenimi qe shume i qarte.
  Me kete sjellje ne(Amerikanet)do ju rrezojme pameshirshem nga pushteti.Pra,nqs ju nuk perserisni zgjedhjet ne shume zona te vendit,situata juaj kundrejt nesh rendohet se tepermi.Menjefjale e kercenuan hapur dhe qarte per rrezimin e tij nga pushteti.Sali Berisha(si e thoni edhe ju,me tona me letrare)jo vetem qe nuk e vuri ujin ne zjarr,por kaloi ne kundersulm,duke i kercenuar ai vete Amerikanet.Nqs ju mendoni te beni kete,atehere vendi do destabilizohet.Dmth qe nqs Amerikanet guxonin ti preknin pushtetin,ai do e conte vendin ne lufte civile dhe bashke me te do destabilizonte gjithe rajonin.Amerikanet nuk u kane besuar vesheve per mendimin tim(kane thene me njeri tjetrin,si guxon nje krimb Shqipetar te mos i bindet SHBA-se,por shkon ne te paimagjinueshmen,kercenon ai SHBA-ne).Jane shume te rralle lideret ne bote qe mund te kene ndonje mjet kercenimi kunder Amerikaneve(aq me teper qe Amerikanet i rrezojne pa kompromis kercenimet nga cilido cep i botes qe tu mbrrije).Pra,patem nje kercenim nga Amerikanet,por per habine e tyre te madhe nje kunderkercenim.Ne ato kohe asnjera nga palet nuk u terhoq,as Amerikanet nga kercenimi i tyre,e aq me pak Berisha nga kercenimi qe u drejtoi ai vete Amerikaneve.Cfare ndodhi?U vertetua kercenimi Berishes.Vendi kaloi ndoshta nje nga krizat kombetare me te renda e qe nuk mbahen mend ne histori.Futi ne popullate percarjen veri-jug.Dergonte emisare ne veri te Shqiperise dhe benin propagande qe Vlora dhe Jugu ne pergjithesi nuk e donin Sali Berishen thjesht e vetem ngaqe ishte “malok”,edhe se ata i urrejne” maloket”,e duan te vijne ne veri te vrasin sa me shume verior.Veriu dhe vecanerisht Shkodra u revoltua dhe kercenoi edhe ajo me kryengritje me arme nese kercenohej sado pak karrigja e Berishes.Ju z.Baze e dini shume mire si rrodhen ngjarjet me tej edhe me mire se une.
  Mbas ketij eskursusi te shkurter ne historine tone jo fort te larget me Sali Berishen ne krye,pra mbas 15 vjetesh kalojme ne vitin 2011.Shume gjera ndodhen gjate ketyre 15 vjeteve.E me te vecantat nga keto ndryshime ishte hyrja e Shqiperise ne NATO dhe liberalizimi i vizave(kjo sdo te thote ,si thote Saliu,qe tani me hyrjen ne NATO dhe liberalizimin e vizave populli Shqipetar shpetoi njehere emire).Te hysh ne NATO do te thote ne radhe te pare qe Shqiperia eshte nje vend i denje per te qene partner i aleances ushtarake me te forte ne bote.Asnje vend jodemokratik nuk mund te hyje ne kete aleance.Por kjo ndodhi.Shqiperia,demokratike apo jo,u fut ne NATO.Ambasadori Amerikan por edhe zevendes sekretari Amerikan i shtetit T.Steinberg(zevend sekretar amerikan i shtetit per Europen dhe Azine)kane deklaruar se Shqiperia eshte nje vend demokratim funksional.Nuk thone dot qe Shqiperia nuk eshte vend me demokraci jofunksionale,apo si eshte e verteta e hidhur, ka pak,per mos te thene aspak demokraci ne Shqiperi.Nuk e thone dot kete edhe pse e dine shume mire qe po thone nje te pavertete.Jane te detyruar te bejne REALPOLITIK.Amerikanet prej dekadash po zbatojne idene tyre per rajonin,fuqizimin e Shqiperise dhe trasformimin e Shqiperise dhe faktorit mbarekombetar Shqipetar(kujto ketu pavaresine e Kosoves,kontribut dhe investim i palekundur i Amerikaneve) ne faktorin kyc te stabilitetit ne rajon.Por ky vend qe te jete faktor stabilizues ne radhe te pare duhet te jape shembullin e vet.Shembulli me i paster,me i mire,i pakontestueshem eshte se ky vend eshte me demokraci funksionale.Pikerisht se Shqiperia eshte nje vend me demokraci funksionale u fut ne NATO.Por qe te vertetosh qe je nje vend demokratik duhet ne radhe te pare te behen zgjedhje te lira dhe te ndershme.Sali Berisha nuk mund ta beje kete,sepse ai nuk e koncepton dot zbritjen nga kali:Amerikanet jane vene ne nje siklet shumete madh.U duhet me sesben te deklarojne qe ne Shqiperi ka demokraci.Dhe ne deklarata zyrtare ata e bejne kete.Por kur vjen puna tek zgjedhjet Saliu Ua thyen Enen baltore qe ata kerkojne te ndertojne.Ai njeri nuk ben dot zgjedhje dhe duke mos bere dot zgjedhje te lira dhe te ndershme i nxjerr lakuriq Amerikanet perballe armiqeve te tyre ne ballkan por pse jo edhe ne bote.Armiqte e tyre mund te propagandojne ne gjithe boten se Amerikanet per qellime strategjike te tyre ne rajone te ndryshme te botes bejne anetare te NATOS vende jo vetem jodemokratike,por 95 perqind despotike,e biles shume shume afer totalitarizmit.Dhe Amerikanet trumbetojne botes demokraci kur ata vete i sundon cinizmi extrem.Amerikanet do thoshin vendet e tyre kundershtare e madje armike genjejne median dhe publikun boteror kur deklarojne se ata pranojne ne aleancen e atlantikut te veriut exkluzivisht vetem vende demokratike.Prandaj i nderuar Baze ambasadori u ngrit nga gjumi dhe shkoi tek shkolla Vasil Shanto sepse ata donin me sesben qe ne Shqiperi te beheshin zgjedhje demokratike ne mase sa me te madhe te mundshme.E te nesermen ne mengjes e ne darke prape.I njejti debat do hapej per BE nqs do vertetohej qe ne Shqiperi votat vidhen(pra,qe ska demokraci)e prape BE-ja per interesat e ekuilibrimit te rajonit ja liberalizoi vizat Shqiperise(shyqyr zotit per mendimin tim,se mos mendon ndonjeri qe une jam kunder liberalizimit te vizave)edhe pse e dinte qe ne Shqiperi nuk ka shtet ligjor.Prandaj BE-ja trumbeton se ne Shqiperi institucionet funksionojne,sepse skane si e thone edhe pse e dine qe ne Shqiperi institucionet jane pothuajse inexzistente.Sepse po te vertetohej kjo e fundit atehere nje kriminel i pandeshkuar dhe shume i rrezikshem,qe ne Shqiperi eshte serial killer per intersat e partise ,per 2 ore e 30 minuta e ke ne mes te Brukselit.Prandaj edhe ambasadori Sequi ishte aq i shqetesuar se cfare po ndodhte te Vasil Shanto.Por BE-ja e mori goditjen bashke me SHBA-ne.Ne Shqiperi nuk ka demokraci e per rrjedhim as institucione funksionale e te pavaruara.E per rrjedhim nje i tille vend nuk mund te futet ne NATO sepse si e thashe nuk ka demokraci dhe nuk mund ti liberalizohen vizat sepse nuk ka institucione e gjykata te pavarura.Nje dite te bukur me diell,ndonje parlamentar Europian ne Bruksel qe mbase nuk ka folur ndonjehere do beje pyetjen aq pak te deshiruar nga zyrtaret Europiane.A ka shtet ligjor ne Shqiperi?Jo per ndonje gje,por nqs nuk eshte keshtu atehere shume kriminele dhe hajdute nga Shqiperia na paskan ardhur ne Bruksel sepse ua kemi hapur porten ne.Kurse ne OKB ndonje shtet kot me kot do thote.A eshte Shqiperia vend demokratik?Pyes kot do thote,se perderisa eshte ne NATO,ska dyshim se eshte?????Apo ka ndonje dyshim do pyes ai?Kjo eshte pyetja qe sdo donte ta degjonte Amerika nga kundershtaret dhe armiqte e saj ne institucione boterore.Sepse pergjigjet tashme dihen dhe jane te vertetuara nga zgjedhjet e 8 majit.Nuk eshte vend demokratik e as ligjor.Po te ishte vend demokratik,Sali Berisha nuk do jepte urdheresa nga konferencat e shtypit,e fill mbas mbarimit te ligjeratave KQZ e A.Ristanit zbatonte pike per pike fjalimet e tij duke i konvertuar ne ligje.Por,Shqiperia kishte shans te vertetonte e trumbetonte qe mund te mos ishte demokratik,por shtet ligjor ama,ajo ishte.Per kete te fundit pritej vendimi i kolegjit zgjedhor.Kolegji zgjedhor e dha verdiktin e tij:Shqiperia as shtet ligjor me institucione dhe gjykata te pavarura nuk eshte.Kjo ishte pergjigja e hidhur sidomos per Europianet(natyrisht edhe per Amerikanet).Ambasadoret e kercenuan Saliun qe mos te ndikonte te kolegji zgjedhor,jo se do nxinte faqen e tij(Saliu).Ata kishin frike se po nxinte SHBA-ne dhe BE-ne.Por Saliu si nje kamikaz qe eshte se ka vene ujin ne zjarr,por ka kaluar ne kunder kercenim(si shkruajta me pare per vitin 1996).U ka thene Amerikaneve dhe Europianeve.Me mua mos u perpiqni kot se une nuk kthej rruge,por po te doni te shpetoni shkooni dhe i kerkoni ndihme Edi Rames.Po doni te shpetoni shkoni i kerkoni Edi Rames te pranoje vendimin e kolegjit zgjedhor dhe rezultatin per Tiranen ne fund te te gjitha proceseve gjyqesore(e te deklaroje edhe ai se ne Shqiperi keto zgjedhje ishin sidoqofte me te mira se te kaluarat edhe pse me disa probleme),se une se kam per problem fare.Imazhi juaj do prishet,se une se kam problem se me nxirrni nga NATO dhe me anulloni vizat,se e kam te lehte fare t’ja hedh fajin opozites puciste,bllokmene,komuniste.Ambasadoret me sa kam kuptuar une,ate kane bere,i kane kerkuar ndihme Edi Rames.Te lutem mos kerko te drejten(edhe pse ke te drejte,se ne do degjenerohemi njehere e pergjithmone e kemi per ta humbur komplet kredibilitetin ne opinionin publik Shqipetar) por edhe ne ate nderkombetar,si e humbi europa ne vendet arabe dhe S.Fule me pahir deklaroi gabimet qe ka bere Europa me vendet arabe.Beje edhe per te miren e vendit tend ne fund te fundit.Edi Rama me sa po shikoj une po perpiqet ti ndihmoje nderkombetaret,por ska si ja ben me elektoratin e tij,sepse e ka bere katraure me deklaratat e tija te nxituara.Edi Rama ka per te pranuar rezultatin duke shpetuar shqiperine dhe faktorin nderkombetar ne te njejten kohe.Shqiperine nga nje lufte civile te tmerrshme si ne Rumanine e Causheskut,se Sali Berisha eshte edhe me gjakpires se ne vitin 1997 por edhe nderkombetaret qe Saliu i ka vene me shpatulla mbas murit.A do te hakmerren nderkombetret ndaj Sali Berishes,kete nuk e di,por nuk ma ha mendja,se administratat Amerikane nderrojne,po ashtu edhe ato europiane.I humbur ne kete mes do dali vetem Edi Rama.Por del i fituar populli Shqipetar.Nqs ai terhiqet do tregohet me te vertete nje HERO.Opsionin tjeter,ate me te frikshim jo se nuk e mendoj,por nuk dua ta pranoj.Nqs Edi Rama kalon ne kete opsionin e fundit,do jete bashkeshqelmuesi i kombit Shqipetar bashke me Sali Berishen:Nqs therret per dyndje popullore ne rruge dhe deri ne mosbindje civile do beje pikerisht ate qe deshiron Sali Berisha.Izolimin perfundimtar te Shqiperise nga bota e qyteteruar dhe hapjen e nje autostrades per suundimin perfundimtar te Sali Berishes dhe klikes se tij.

  1. Specialisti says:

   Shumë e vërtetë (e hidhur)

 23. Golem says:

  Mero titullin duhet ta kishte “Pse Perendimi po deshton me Ramen”. Ti e di shume mire qe nderkombetaret nuk e duan Ramen. Ja pse e sulmoi simotra e gazetes tende, Shekulli, ambasadorin amerikan, Arvizu. Te mos harrojme fjalimin e avokatit te djallit, Ngjales, i cili na kujtoi thirrjet antiamerikane te enverit” Te largohen nderkombetaret”.

  1. bbb says:

   Po ti avokati i Arvizus behesh?! Kur me 21 janar Saliur vr 4 vete, ai i tha burre shteti

  2. Xha Sulo says:

   Asgje nuk paske mesuar o Golem. Tani Nderkombetaret u binden perfunimisht se Sales tend nuk mund ti besohet me. Sala nuk po ia vjesh Edit keto zgjedhje porvete Nderkomebetareve qe investuan besimin e garancite e tyre kaq shume. Shih me mire ketej tutje si do jete reagimi i tyre.

  3. +10 says:

   Paska zene vapa keqas ne Golem, jane bere robt kuturu…

  4. bubi kacurel says:

   O Golemo dhe perendimoret te gjeten ty per ti percjelle popullit shqiptar faktin qe nuk e duan Ramen ,ik mor katunar muti se do jesh ndonje i punesuar ne administrate qe neser duhet tia tregosh shefit kete postim qe je me Salen .Sesi marrin guximin ca katunare te flasin ne emer te perendimit vetem keta kamikaze te cmendur te Sales mund ta dine .

 24. dreamerdays says:

  sepse shqipetaret jane me nje kembe ne lindje dhe me nje kembe ne perendim. Eqrem Çabej

 25. Besa says:

  Besoj ne nje fare mase tek demokracia perendimore,por ne Shqiperine e Mesme thuhet Bota qerelez do. Gomarin nga balta e nxjerr vetem i zoti dhe zoti i ketij vendi eshte Populli Ngrihuni e qerojeni plehrat se qelben jo vetem Shqiperine ,por edhe Boten!

 26. pelivan says:

  Z.Golemi !Ha haaa krushqit,ha haaa dhe nusja….Pse n’a futesh neper kembe o burri dheut,po C’pune ka perendimi me opoziten,apo me Ramen.,megjithate po t’a kujtoj une ate qe perendimi,s’i dha rames titullin,bashkjaku me i mire ne ballkan,apo me i miri ne evrope,por idha titullin,ME I MIRI NE BOTE !,Dhe Gazeta shekulli qendron mbi kembet e saj ne toke,nuk eshte si ato pesedhjet’e pesat,me paterica,edhe Spartak Ngjela nuk eshte avokati i djallit,por juristi me i zoti sot per sot ne shqiperine tende dhe timen,me vjen keq per shume si ju….

 27. ELTRIMI says:

  EUROPIANT MBUSHIN XHEPAT JA KA LIDH SALA NGA NJE RROGE TE MIRE .,, DHE SHQIPERIA ESHTE VEND EXPERIMENTAL .

 28. bbb says:

  O Mero. Ti thua se “perendimi gabon se nuk i perket shkolles se Saliut”. Ne kete pike jam plotsisht kunder sepse jane ata te perendimit me me krye SHBAne qe e kane ricikluar Berishen me 1997 dhe sidomos me 1998( ambasadoria amerikane Lino), nuk jane burra aq te mire sac mendoni ju. Me thuaj Mero ne cili vend perendimor mund te riciklohet nje shkeles ligji kushtetues si Saliu kur me 1998 pushtoi kryeministrine dhe RTSH duke thyer rendin kushtetues??? Ne cdo vend perendimor, Saliu do te kalbej me burgim te perjetshem. E pra ketu nis zanafilla sepse keta perendimoret, ne te vertete kane investuar tek Saliu, sepse edhe te huajt jane pjese e matrpazllqeve qe kane bere qeverite Berisha. Une te kujtoj vetem Gerdecin kur sapo Trebicka tha se ne loje ishte ambasadori amerikan, ai u vra ne menyre mafioze. Pra interesat mafioze te te huajve po e mabajne Saliun ne krye te shtetit, pavarsisht se Saliu ka merituar burgun bashke me gangsteret e tij. Ne kete pike, duke pasur suport nga te huajt, opozita del jashte loje dhe mesa po shihet edhe te huajt po tallin bythen me kete opozite qe per hir te vertetes eshte teper e dobet, pa ide dhe jo ne nivelin qe duhej. Nje opozite tamam e rrezonte Saliun menjehere pas Gerdecit…

 29. indrit says:

  Mero. Te pershendes. Je nga penat me te forta sot per sot. Sic duket kur shkruan me shpirt ate qe ndjen dhe shikon pena behet e fort. Mos te te vije keq nuk ke qene i tille me pare kur ishe te zerii Amerikes. Ishe jashte realitetit dhe flisje dicka qe edhe vete nuk e besoje. Por tani je per mua analisti me i mire i vendit, pasi ke jo vetem informacion( qe sigurisht te ka ndihmuar edhe njohja e afert me Saliun) por edhe fuqi e magji shprehese. Analistet mire te dikurshem i ke lene kilometra mbrapa.Urime.Tani kam nje merak. Shkrimi yt eshte teper i sakte por me shqeteson komenti i ‘” Labi Vlore” Mezi pres qe ta shikoj mendimin tend ne lidhje me kete ne shkrimet e tua ne te arthmen. Ti e di vete se si ta gjesh vendin dhe kohen per ta shtjelluar kete ide. Suksese.

 30. Drenica e Kuqe says:

  Analize e qelluar por, ç’e do!… “Pse perendimi po deshton me Sali Berishen?”… Ke deshtuar ti kur je radhitur krah tij. Po deshtojne shqiptaret qe po ia japin voten e, lere me nuk po deshton perendimi… Edhe Çfare do te degjojme nga “kokat tona te me’çme”!?!…

  Drenica e Kuqe

 31. zef says:

  Sofizma mister Mero. As vete nuk i besoni te gjitha ato qe shpikni, ndonese nepermjet tyre deduktoni ne forme deklaratash, postulatesh apo aksiomash te paverteta me te medha se sa Jeni vete. Shenimet e tuaja ne gazeten tuaj qe su be dot menaxhere ndertimesh pa leje dhe biznesesh te paligjshme, s’jane asgje tjeter perveçse sinteze shkrimesh te Muçit, Stefanit e kompani… Shqetesimi per zgjedhjet procesin dhe numerimin e keni patur melodi te dites prej me se tre vitesh. Tani flisni per rregulla loje te cilat Ju keni mbeshtetur se bashku me parlamentaret biznesmene socialiste.
  Sa per proceset e integrimit jeni shume i njeanshem, mbasi nuk permendi NATO-n dhe heqjen e vizave si merite te te qeverisjes, po si syleshesi te perendimit e Amerikes, dhe nuk krahasoni asgje me tete vitet e qeverisjes se ishkomunisteve, qe kishin mundesi ta benin, po se bene sepse nuk deshen. Nuk permendni asnjehere ne shenimet tuaja se pse opozita me qendrime rafraktare demton e kembengul me vetedije politiken mosintegrimin e Shqiperise. Nuk analizoni fare Ramen i cili se bashku me oligarket biznesmene (josocialiste) qe jane kujdesur edhe per gazeten tende,po gerryen PS dhe po gremis politiken e PS ne nje turme agresive nevrastenike, mbasi Rama i ka paralizuar trurin kesaj partie, por dhe demtuar interesat e vendit.
  Mbetesh nje propagandist mister Mero, nje propagandist qe fleterrufete tuaja nuk ua kalojne dot atyre te Muçit e Stefanit, aq me pak do ti aprovonte byroja politike e Rames.

  1. jashari says:

   he mr te lumte o zef!!!

   1. g. says:

    C’fare perfitimesh ka patur Shqiperia nga futja ne NATO? Dhe cfare do te kete te jete pjese e BE-se? Shqipetaret dhe kenaqesia me LUGEN BOSH!!!!!

 32. karaduzi says:

  Ne te gjithe vetem sa hamendesojme ,ose me mire shikojme shkumen siper dhe jo cfare zien poshte.Kjo puna jone mendoj une nuk eshte thjeshte saliu.Nderkombetaret qe na monitorojne
  e njohin shume mire gjendjen ,por duhet thene troc;nuk duan stabilitet ne shqiperi.,psene e dijne
  vetem ata.Saliu eshte njeriu me i pershtateshem per kete qellim.,prandaj edhe e mbajne..

 33. ardi says:

  Te vendosi PSja per revolta,e ta shoh Saliu se cfar burrash ka PSja

  1. jashari says:

   burra qe grate ju ngelin” me barre” dhe ata nuk dine gje.HAHAHAHAHAh

   1. tirana ne mergim says:

    ajo qe ata nuk dine nuk eshte asgje para asaj qe ti nuk di gje akoma per shkallen e larte te idiotesise tende…

 34. jack says:

  Ti ke nje qellim dhe vetem nje qellim,qe edhe me deklarata te marra andej e ketej te stisesh edhe historira si kjo qe po shoh tani.N.q.s mendon qe urrejtja patologjike qe te ndjek prej kohesh do te japi ndonje rezultat me keto artikuj ankimore,atehere une do te mendoj qe perendimit i ka ardhur fundi.Ti je i lire te shkruash cfar te duash ,por ne mes te Tiranes ti kerkon te ndersesh nje pjese te kombit tend kunder nje tjetre ,nuk ka sherbim me te keq qe ti i ben ardhmerise se vendit tim(pvs se ti mendon te kunderten ,pasi ka shume nga ata qe ti i ushqen me shume urrejteje dhe vetedija jote nuk arrin ta perceptoje se ku ke arritur me ç’ke shkruar deri me tani).Ti kerkon ti sherbesh jo kombit ,por vetem qellimit shtazarak qe te shoqeron prej vitesh.Qe te jesh trim eshte nje gje ,por te shkruash te tilla gjera eshte krejt nje gje tjeter.Une uroj qe ju mos t’a perdorni kete te drejte per shkrime kaq antikombetare.Dhe e fundit , njeriu qe sot drejton kete shtet as mua nuk me pelqen ,por mendoj se eshte pikerisht gjuha qe ju perdorni qe ben efektin e kundert.Uroj zoteri qe ju do te keni aresyetimin per t’a kuptuar drejt kete(megjithese jam skeptik)

 35. Koka says:

  Mero, ti duhet ta kuptosh se kjo eshte ne vijim te menyres si e ka ushtruar pushtetin Partia e Punes: 50 vjet izolim i Shqiperise nga bota per hir te pushtetit te Enver Hoxhes. Jane e njejta kaste: kasta e mashtruesve komuniste te betuar te veshur me petk demokratik, pjelle e kriminelit te kombit Ramiz Alise qe jane tashme bashke, pra Saliu, Fatosi, Xhuveli, plaku i rrjedhur Godo, Iliri i Monikes, Tani i Silvanes, Fatmiri me shoke, qe mashtrojne shqiptaret per ti neneshtruar e shfrytezuar si kurre ndonjehere.

  Perendimi ka shume per te bere; por ajo me efektivja mendoj se eshte qe te lere te lire rregjimin e vizave per Shqiptaret dhe te mbylle ne Shqiperi duke ju hequr te drejten te shkelin ne Europe e kudo ne vendet demokratike kete skote plehrash, se do qelbin boten sic e qelben Shqiperine. Ah, harova edhe Gimin e Gaqos mos ta izolojne, se ai eshte ekzemplar i rralle i qylaxhiut dhepo aq si bythec…

 36. Rrofte Shqiperia says:

  Perendimi deshton me Salibanden se dorezohet para pakos qe i vihet para, treshja NA(no)+SA(liu)+LI(kja) kan kapur pushtetin ekonomik dhe bejne ligjin ne gjith shqiperine prandaj eshte e veshtire ti mundesh.Po ti beni nje shikim ligjeve qe ka miratuar parlaleshi keto 5 vjetet e fundit, do kuptoni se si e kan vjedhur buxhetin e shtetit me VKM dhe ska per tu hyre gjemb ne kembe. Nqf merr Bashkine e Tiranes PS nuk fiton me kurr ne Tirane se listat do behen çorap me keq se kesaj here. Po nuk u ngritem, ta gezojme diktaturen kriminale.

 37. agime kera says:

  zoti mero je njeshi bravo artikuj ne momentin dhe kohen e duhur.tjeter here para se ti japesh makines ki kujdes se qente e rruges naten flene jashte. jam dakort me shkrimin e labit nga vlora tirana duhej te kishte vlonjate aty jane mbledhur kuku moj nene.une kam votuar ketu ne new jork as nuk do te ja dij njeri se per ke po voton dhe nuk guxon te pyes njeri se menjihere vjen 911.dhe habitem pse ambasadori arvizu nuk e ngreu zerin bashke me osbe odir.ore ti e ke gabim ketu po asgje.dhe populli nga ana tjeter shkojnee votojne per to athere le te vuaj injoranca.by by new jork

 38. drejtesi says:

  vetem revolucioni popullor do ta shpetoj kete popull nga djalli qe e ka mberthy.ka ardhur koha ta shdukim kete pushtet kriminal ..zgjohuni ,mos prisni qe te luftoj bota per ne

 39. Filipp says:

  Keto punet,labirinthet,anarshite… dhe shtet-rrethimet e Shqypnise prej sales,te cilat çojne drejt lufterave civile,ne i dime me mire se Perendimi,i cili, fatkeqesisht peshperit dhe psheretin perballe nje paranojàku pa kurrfare idé politike dhe ndjesi per Demokracine ne Shqiperi.Nuk jane vetem te djeshme,por prej gati dy dekadash.Aq me teper qe jane te bindur se Saliu eshte pasardhes i hélmit diktatorial, Ramiz ALIA.Ky qendrim néve na indinjon deri ne zemrate,pikerisht sepse né SHIKIMIN ne e kemi fiksuar vétem dhe VETEM tek SHPRESA e PERENDIMIT(!!!).( disident i Levizjes Studentore Shqiptare).

 40. Filip says:

  édhe ne se perserit ndonje shprehje,eshte SHPREHJE E ZAKONIT se PERSERITJA ESHTE MEMA E DIJES !

 41. Xhema nga Tirana says:

  Do ta dëshiroja megjithse duket e paarritshme!
  Sikur, në zgjedhjet e ardhshme, të gjithë votuesit antiberishë (përfshirë dhe gjithë opozitën) të mos shkojnë për të votuar.Por: Komisionerët e opozitës të marrin pjesë në komisionet zgjedhore (për të mos lejuar të paktën shtimin artificial të nr. të zgjedhësve).
  Morali i këtij veprimi: Ç’të votosh kot kur vota jote vidhet ditën për diell, e parë jo vetëm nga ne por nga e gjithë bota.
  XHEMA

 42. LUAN says:

  PIKESEPARI DUHET THENE SE AS NENA THOTE POPULLI SI JEP GJI FEMIJES PO NUK QAU.
  ME TE ESHTE PROVUAR QE AS NDERKOMBETARET NE 1997 NUK MUNDEN DOT TE BENIN GJE.
  KUCEDRA KA NJE CILESI TE CUDITSHME,PO TI PRESESH NJE KRAH RIPERTERIN NJE TJETER.
  HISTORIA KA TREGUAR SE KETA INDIVIDE TE RREZIKSHEM MUND TI BESH TE PADEMSHEM VETEM PO TI IZOLOSH NE NJE KAFAZ OSE QELI DHE TI LESH TE ULERASIN SE SBEJNE DOT NDRYSHE.PERENDIMORET KANE MENYRAT E TYRE TE NDESHKIMIT.ME SIGURI DHE NDONJE FANATIK E KUPTON PSE DUAN TE SHESIN HIDROCENTRALET.SKA ME LEK.GJENDJA EKONOMIKE DO TE PERKEQESOHET AKOMA ME SHUME DHE ATEHERE DHE ME BUDALLENJTE DO TA KUPTOJNE SE MUBARAKU I SHQIPTAREVE DUHET TE PERFUNDOJ NE QELI PER VRASJET E NJEREZVE TE PAFAJSHEM DHE PLACKITJEN E PASURISE KOMBETARE.KUSH MENDON SE NUK DUHEN BERE PERPJEKJE TITANIKE PER TE HEQUR KETE TE KEQE E KA GABIM.DUHEN PERDORUR TE GHITHA MJETET DEMOKRATIKE NE BASHKEPUNIM DHE ME FAKTORIN NDERKOMBETAR QE KESAJ RRADHE E PA ME SYTE E VET TE SEMURIN E SHQIPTAREVE.

 43. Veledin Cumani says:

  Per menimin tim, qofsha i gabuar ! > Me keto qe ndodhin ketu ne Shqiperi e me c’far shohim ne tel, mbaje vemendjen te Zonja, Dori Pack e cila te jep pershtypjen si nje esterike e pa permbajteshme gjithnje ne favore te Sali Berishes !!!!! A e shikon ky parlamenti Europjan keto veprime te asaj Eurodeputete qe mesiguri, perfitone te ardhura te shumeta ne kete vend te varfer e pa asnje shprese per nje te ardhme???!!!!! Ketu munde te kete edhe mostera te tjera qe e perkrahin ate Eurodeputete !!!!! Rregudhat e thyerja e ligjeve nga Gjykatat e Shqiperise, per mendimin tim e kane mbeshtetjen jashte dyerve te Shqiperise…………….!!!!!!!!!!!!! Ne qofte se vazhdojme keshtu, femijet tane nuk kane e do te
  kene me te ardhme per jeten e tyre ne vazhdim !!!

 44. çami says:

  Mero si ju edhe une dhe shumica e shqipetareve e kuptuan shume mire per ke binin kembanat ç do dite e çdo nate por krimineli S.B luan rolin e budallait dhe ai qe quhet popull nuk ha bar edhe me naivi .E keqa e Shqiperise eshte sepse shumica e shtreses se zgjuar apo intelektuale qytetare e nuhaten situaten se cili po merrte fatet e vendit u detyruan te mergojne dhe vendet e tyre u zevendesuan nga vandalet mesjetare te zbritur nga malet e Shqiperise qe zaptuan qytete e fusha pa para si ne mall qe u kishte lene nena dhe baba. PARIS

 45. njeri says:

  Deklarata e treshes sot, hedh poshte analizen dhe receten platonike te ketij artikulli.
  Apo jo Baze?

 46. parim musliu says:

  Sepse se pari grekoserbet komunist sllavo ortodokset socialist deshtuan me Berishen

 47. leona rama says:

  Nje titul i pavend pse?se pari pa saliun me ramen nuk do kishte liberalizim te vizave,Shqiperia nuk do ishte ne Nato,Shqioperia nuk do kishte autostrad qe u quajt rruga asgjekundit nga rama,Shqiperia do te lulzonte nga droga pasi vete rama eshte nje drogirash.

 48. arsen says:

  Artikulli na con larg qysh ne 1996
  S’ka nevoje fare. Qe te gjithe jemi deshmitare se cfare ndodh ne Shqiperi sot ne 2011.
  Mafia Boterore i ka shtrire thelle “thonjt”. Jane ata qe e mbrojne dhe e komandojne Sali Ram Bash Berishen
  Partia Socialiste dhe Opozita e qyteteruar folen. E udhezuan popullin ja ndricuan vizionin se ku te con DHUNA BERISHISTE, por jaqe Fukarralek-Maskaralleku …veproi. Shqipetaret i shiten votat per nje muaj rroge dhe tani rrine si QYRRSA dhe presin VOTIMET e RRADHES po njelloj.
  .PO TE VARFER DHE TE TALLUR
  Ditet qe vijne do flasim se si do perfundoje BETEJA LIGJORE.
  Me pas ..natyrisht…edhe populli do e thote fjalen e tij….
  Poshte berishizmi!
  .

 49. roni says:

  Z.Mero bravo, edhe pse disave jua nxe goja qe te kritikojne duhet marre ana pozitive e asaj qe te pakten me ose pa dashije i lexojne keto artikuj, dhe jane kategorija e ketyre artikujve te cilet ndoshta me vones por do te ndergjegjesojne kete populle qe qenije si Sali Berisha dhe stafi i tija meritojne jo te dalin nga skena politike,por te dalin para banges se te akuzuarve per:
  1-tradheti te larte ndaj kombit dhe popullit shqiptare.
  2-abuzime dhe perfitime te paligjesheme
  3-genocid kundra popullit shqiptare te filluar ne vitin 1997 kur me urdher te tije ngriti avion luftarake qe te godiste dhe te digjte zonat e jugut te shqiperise
  4-vrasije te 4 demostruesve + 1 vrasije si pasoj
  5-vrasije me qellim perfitimi te 26 personave ne gerdec
  6-shfrytezim te postit zyrtare
  7-………..
  8-………..
  etjera ku nese ekziston nje drejtesi ligjore ku thenija se “perpara ligjit jane te tere te barabarte” nuk do te nevojiteshe nje prokuror shume i zoti , por nje PROKUROR i zakonshem dhe i perkushtuar ne zbatimin e ligjeshemeris i cili do te bente te mundur qe Sali Berisha te jepte sqarimet e nevojsheme para trupit gjykues per te gjitha pikat e mesiperme por edhe per pasurit e tija nga e cila kullon GJAKE shqiptari.Saliut i intereson situata ne te cilen ndodhet vendi yne por te tere shqiptareve te cilet nuk jane pjese e felliqesive te saliut dhe grupit te tija nuk na intereson kjo situat,neve na intereson qetesija,e drejta dhe pasija mundesi e te punuarit ne mnyre qe sejcili nga ne te kete mundesin e realizimit te atyre qe planifikojme per kohe te qete dhe normalitet,gjera keto qe per QENIJE si SALI BERISHA dhe grupi i tija nuk jane te pranuesheme.Per situaten si kane rjedhur gjerat te linde e drejta qe te mendoshe qe Avni Rustemi nuk paska qene shqipetare,sepse ate qe Avniu qelloi ne Paris ne emer te shqiptareve, nuk ishte se kishte bere me shume se sa ky i ketushemi.Por mesa duket fisi i Avniut ne shqiperi paska mbaruar.Te pershendes Mero.

 50. shqip says:

  o vllezer kosovar ju mund ta duani kedo, por milloshi ju vrau ju dogji me naften qe i dha sali bisha, e me ato para po iblen votat, ndersa per kohe lufte ju ndihmoje me buke dhe me arme dikush tjeter

 51. mergim tari says:

  Jam dakord me mendimet e mesiperme qe te huajt nuk mund te zgjidhin dot hallin qe na ka zene me nje njeri te papergjegjshem si ky tipi ne fjale, pasi formalisht ata zbatojne parimin e “mosnderhyrjes ne punet e brendeshme”. Por per krime te caktuara te renda ata kane nje gjykate evropiane ate te Hages.

  Nese Sali Berisha nuk udhehoqi ushtrine serbe per te masakruar njerezit e pafajshem perfshire edhe popullaten kosovare sic beri Milloshevici, ai e ndihmoi ne menyre te drejperdrejt makinen ushtarake serbe te Milloshevicit duke e furnizuar ate me nafte ne nje kohe qe gjithe bota antifashiste demokratike i beri EMBARGO.
  Sali Berisha e ka pohuar kete gje me gojen e tij me justifikimin e paeprgjegjshem, duke thene qe cova nafte per te ngrohur kosovaret (pavaresisht se nafta shkonte gjetke).

  Vetem ky fakt do te mjaftonte qe per kete person shoqerisht te rrezikshem te hapej ceshtje penale ne Hage si mbeshtetes dhe bashkepunetor i nje regjimi fashist qe kreu genocide te paster (madje edhe mbi popullsine kosovare).

  Sot ne Libi po kerkohet denimi per genocid i Gadafit pasi paramendohet se ka dhene disa urdhera per te vrare qytetare. Duke ju rikthyer 1997 ne kemi te qarta atoq e ka thene Sali Berisha ne kohen kur beheshin protestat si psh … Do ti shtypim me hekur ….. ose rasti me flagrant eshte urdheri per te sulmuar me avione jugun e Shqiperise. Per ata qe nuk e dine du ate them se avionet u nisen por pilotet nuk zbatuan urhderat per te gjuajtur mbi popullsine e pafajshme por ate nate devijuan fluturimin dhe u ulen (me duket) ne Bari te Italise. Ishte nje akt atdhetar dhe profesionalisht teper i larte i atyre djemve pilote.

  Me pas nen sundimin e ketij personi me probleme u bene masakra te tjera si ajo e Gerdecit, por flagrante dhe pergjegjesi me elemente te paster genocide mbetet vrasja e 4 qytetareve ne rruge te madhe dhe pergjigja cinike per jetet e humbura se “Brenda gardhit une nuk vras 3 por 30, 300 edhe 3000 po te jete nevoja”.

  Ne Shqiperi nuk denohet as Mediu e jo me ky tjetri. Prandaj do te desha njE pergjigje pak me te kualifikuar. SI MUNDET QE NDAJ KETIJ PERSONI TE PERGATITET NJE AKTAKUZE PER NE HAGE, DUKE E SHOQERUAR NE EDHE ME RAPORTIN PERKATES MJEKO LIGJOR PER PERGJEGJSHMERI OSE PAPERGJEGJSHMERI TE PERSONIT NE FJALE.

  Me duket teper antishqiptar fakti qe atje kemi njeriun e gabuar Ramush Haradinajn (me pare edhe Fatmir Limajn) dhe nuk kemi ate qe duhet te ishim krenare qe me ne fund edhe ne shqiptaret po ja shperblenim evropes per gjithe ndihmen qe na ka dhene. A KA NDONJE SHPJEGIM PER KETE.

 52. benny says:

  I nderuar Z. Baze.
  E kam lexuar librin tend “VITI 97″dhe mendoj se nderkombetaret e njohin mire
  Z BERISHA,por problemi qendron se ne PARTINE DEMOKRATIKE nuk ka nje djale nena tjeter
  me e heqe doktorin dhe me e keqja eshte se e ka emrin PARTI DEMOKRATIKE
  U bej thirrje ndergjegjes te gjithe anetareve te PD dhe PS qe nuk kane lidhje me te pakten para 20
  viteve dhe qe kane pjekuri politike te largohen nga keto forca dhe te coheh te gjithe se bashku dhe ti largojne keto qe po e mbajne peng SHQIPERINE,behuni trima dhe hapini ato dosje te malluara
  se ato dosje po e mallkojne SHQIPERINE CDO DITE,PERENDIMI THOTE NUK MUND TE NDERHYJME NE PUNE TE BRENDSHME,POR TE NDERUAR POLITIKANE ATO PO KERKOJNE NGA JU TE BENI NJE LAVAZH TE MIRE NE MES TUAJ,NUK DUHET TE NDERRONI KOSTUMAT
  POR NDERRONIATO QE JUA ZGJEDIN KETO KOSTUMA SI SALI BERISHA,FATOS NANO
  Me vjen keq per LULEZIM BASHEN QE PO DIGJET SI POLITIKAN DUKE U BERE KRYEBASHKIAK
  I TIRANES SI EDI RAMA PARA 12 VITESH(MOS HARRONI KETE KOSTUM IA VESHI FATOS NANO).EDI RAMA megjithe se u mundua tu hiqte keto kostume anetareve te PS ,KOSTUMET E FATOS NANOS megjithese pak kishin kishin dale mall ne i forte(LEVIZJA PER MENDIM NDRYSHE)
  TANI PRITENI KUR I NDERUARI KRYETARI HISTORIK I PS TE KTHEHET NGA CAZINOTE I EUROPES DHE TE THOTE “ME THIRRI PARTIA’ DHE MOS U QUDISNI QE TA SHOHIM EDHE
  PRESIDENT(se nuk i ka mbete gje tjeter)DHE PERSERI TE SHOHIM KOSTUMAT E NDRITUR
  QE PERSERI U ZGJODHEN NGA TE NDRITURIT S A L I B E R I S H A – F A T O S N A N O.
  E NDERUAR Z MERO BAZE.
  ARTIKUJT E TU DHE TE SHUME INTELEKTUALEVE DHE GAZETAREVE SI JU , TE LUTEM
  SHKRUAJINI ME SHKRONJA TE MEDHA SE NDOSHTA DO TE ZGJOHEN NGA GJUMI ATO
  ASPIRUES SE TE ARDHMES SE SHQIPERISE TA LAJNE SHQIPERINE ME UJE TE PASTER
  ME UJE TE PASTER TE DRINIT(JO ME JOZEFINE),ME UJE TE PASER TE VALBONES(JO ME
  SALI) ME UJE TE PASTER TE UJIT TE FTOHTE TE VLORES : PO PO SI HIMARIOTET QE E PASTRUAN ATE PJESE TE SHQIPERISE NGA NJE “PATRIOT GREK”

 53. parim musliu says:

  Saliu nderohet ne universitetin e Prishtines si Hero i kombit shqiptar ,nderohet ne Gjakove,Prizren si qytetar nderi,Saliu ndertoi autostraden e kombit qe serbet greket dhe Edi rama ishin kunder,Saliu liberalizoi vizat qe Rama ishte kunder,Saliu futi Shqiperin ne Nato qe Rama ishte kunder,Ore injoranta ndaluni dhe mos u beni qesharak mos harroni se Shqiperia ka qene zero pa Saliun.

  1. agush says:

   O parim , u zgjove nga gjumi .? Me mire ndero krahun edhe fli dhe pak .

 54. thagma says:

  Analize shume e sakte Z.Baze , ke merita te vecanta. Por une do te shtoja dhe nje finale te cilen e kam bindje. Duke u nisur nga e kaluara e erret prej agjenti serb te Sali qenit ( tashme e vertetuar) kam bindjen qe te gjitha keto qe ai ben kane vetem nje qellim te vetem qe ai aspiron – shkatarrimin e Shqiperise , Pra fatkeqesia e shqiptareve te kohes se Saliut eshte shume here me e madhe se fatkeqesia e epokes komuniste sepse komunistet arriten te ndertonin nje shtet paradoksal por ama e ndertuan me te mirat e te keqijat e atij sistemi te instaluar ne gjysmen e Europes, kurse sot kemi nje bande qe synon vetem te vjedhe , te destabilizoje te turperoje dhe te shkaterroje perfundimisht Shqiperine. Saliu eshte shume prane te qellimit te tij final ( qe e tentoi ne 97 ). Me keqardhje po ju them se shume shpejt te gjithe ne do jemi te detyruar te presim biletat e avionit per te shpetuar nga ky ferr. Saliu eshte pjelle e djallit dhe Shqiperia tashme i perket djallit.

  1. mergim tari says:

   Pershendetje THAGMA,
   Lexova rreshtat e fundit tuaja ku thoni … “Saliu eshte pjelle e djallit dhe Shqiperia tashme i perket djallit”.
   Eshte nje shprehje surreale pra e kalon madje edhe kufirin e absurdes por megjithate duket teper e vertete.
   E lexoj, qeshur pa fund dhe me pas qaj. Arsyeja eshte se nuk kam lexuar nje fjali e cila shpreh kaq sakte dhe me sarkazem realitetin tone qe fatkeqesisht eshte kaq shume i zi.

 55. mira says:

  Mero analiza e sakte, por do shtoja se nuk mendoj se Perendimi po mundohet por duhet te tregohet me arrogant me saliun. Populli thote “Qeveria, (Perendimi) po te doje e ze lepurin me qere”. PO, PO TE DOJE AMA !!!
  ps Po ky Alban-Dega pse nuk behet i gjalle ?

 56. leona rama says:

  Nje pergjigje e shqipes -eshte e vertete qe milloshi vrau kosovar por eshte edhe e vertete qe kengetarite me antishqiptar Goran Bregoviq i dhurohet qelsi i Tiranes nga Edi Rama,eshte e vertete qe tre gishterinjt ne 97 qe ngriteshin ne Vlore (simbol i serbeve)ishin te paguar nga serbet,harruat se me 28 29 nentor ne Prishtine valviteshin flamuret kombetar shqiptar ndersa ne Tirane nuk kishte asnje pothuajse ishte dite zie ,mos harroni se serbet partin socialiste te Edi Rames e kan ne zemer.

 57. parim musliu says:

  Z.MERO KETE ANALIZE DO E KISHA TITULLUAR NDRYSHE SA DO TE DESHTONTE PERENDIMI ME RAMEN?SE PARI KJO RRUGE E KOMBIT NUK DO ISHTE?SE DYTI NATO DO HARROHEJ;SE TREETI LIBERALIZIM TE VIZAVE NUK DO KISHTE SE RAMA ESHTE ANMIK I TYRE ;PASI AI VETE I KA KRITIKUAR NDERKOM BETARET DUKE U THENE SE ASNJE SHQIPTAR NUK DO MBETET NE SHQIPERI;SE KATERTI DROGA RRJEDH NGA DROGMENI RAMA PRA SHQIPERIA DO ISHTE VENDI I PAR I DROGES;

 58. Reformer says:

  Jam me ju dhe me ty o Mero! Por jeni duke u lodh kot! Berisha do te ike vetem pasi euroja te kaloje 1500 lekeshin dhe pasi te na kete futur deri ne fyt ne borxhe! As Amerika s’ka c’ben ketij SHQIPTARI, te cilen kur e pyeten se sa pasuri donte tha: asgje, vetem merrjani vellait tim ate qe i dhate!!!!!!

 59. Reformer says:

  Une kam nje propozim: le te radhisim te gjitha rekordet e Shqiperise, qofshin ato te mira ose te keqia. Po e filloj une me disa:

  1. Vendi me i varfer ne Europen kontinentale.

  2. Deficiti me i larte tregetar ne bote: 4 import 1 eksport (per ata qe kuptojne nga ekonomia eshte njesoj si te thuash se harxhon 4 here me shume se rroga qe merr! Amerika e ka vetem 5 % dmth 80 here me te ulet dhe nuk e ze gjumi naten!)

  3. Humbjet me te larta ne rrjetin energjitik ne Ballkan (vetkuptohet edhe ne Europe).

  4. Shkalla me e larte e korrupsionit ne Ballkan (baraz me Afriken qendrore NIgeria, Kameruni etj).

  5. Shkalla me e ult e grumbullimit te taksave ne raport me GDP ne Ballkan (nuk e di te satet jemi ne Europe dhe ne Bote).

  6. Monopolizim i plote i tregtise me jashte dhe politizim i papare i administrates shteterore.

  Dhe lulja e luleve te qeverisjes Berisha 7. Vendi me cmimet me te larta dhe me pagat me te ulta ne Europe!

  A doni me per Shqiperine kopesht me lule!

  A mos harroni Euron: sot kaloi 142 leke te reja! “Te lumte xha Urith, sa shpejt me mih!” thoshte Hamleti!

  1. bbb says:

   Une do te shtoja se afro 50% e popullsise jetojne me borxhe apoi marrin buke me lsite. Po te dilni jashte Tirane do ta shikoni kete fakt

 60. Lumi says:

  Zotri Baze,
  Sic e keni vene re, une, kohe paskohe, bej ndonje koment ne shkrime tuaja. Kesaj rradhe, komenti im do jete pak me i gjate dhe kisha dashur, nese do donit kuptohet, te me demantonit ne pjeset ku Ju do keni argumente tjera. Edhe njeher do konstatoj se shume me mire do ishte qe shkrimet tuaja te jene “pa ngyre”, ashtu, une mendoj, do ti shohim vlerat e verteta profesionale te Mero Bazes!
  1.Ju thoni: “Ambasadori i SHBA, Aleksandër Arvizu, do të mbahet mend gjatë nga shqiptarët atë natë kur u ul tek shkolla Vasil Shanto me llërë të përveshura për të numëruar votat dhe për të shpëtuar procesin e degradimit të votave pro Ramës, për shkak të bojës së shtypshkronjës. Ai u bë realisht engjëlli mbrojtës i atij procesi.”
  Kjo eshte shume e vertet, por kjo do ishte sikur: nje perodhues te mbush shishe me vene, e ne fund me apo pa dashje te mos i vendos “tapat”, pra te mbull hermetikisht shishet. Pas tere ketyre veprimeve, te heroit kisha thene une, te Ambasadorit Amerikan, z. Arvizu, ai ne te njejten nate, per te cilen edhe Ju e konstatoni, e beri nje deklarate publike, qe Ju me apo pa qellim nuk e cekni, ku u bente dhirrje aktoreve kryesor te ketyre zgjedhjeve, qe mos te bejne ndonje shpallje eventuale te fitoreve, ngase rezulltati i ngushte, prej 10 votave, nuk va mundeson kete. Kete apel, Ambasadori e dergon edhe me SMS tre aktoreve personal: Berishes, Rames dhe Bashes. Ky apel i personit aq te rendesishem te ketyre zgjedhjeve, qe e vertetoni edhe Ju, nga Rama, as u ndegjua as u respektua! Ai, Rama, pas 15min, pasi u publikua ky apel, doli dhe shpalli fitore per bashkine e Tiranes! Ky eshte momenti me i rendesishem i tere asja nate qe permendet nga JU.
  2. “Por ndërsa ata shpëtuan procesin e numërimit, falë të cilit Edi Rama u shpall fitues i zgjedhjeve në Tiranë, u gjendën përballë një procesi që pakkush prej tyre e besonte…” , ketu kemi disa pyetje qe duhet te pergjigjeni:
  -Nga kush u shpall fitues Edi Rama?!
  -A ishte ne perputhje me apelin e Ambasadorit amerikan kjo shpallje?!
  -A ka ne Shqiperi orrgan zyrtar-ligjor qe bene shpalljen e fituesit ne zgjedhje?!
  Keto pyetje nuk duan koment, apo jo z. Baze?
  3.” Vendimi i djeshëm i Kolegjit ishte një leksion i qartë për Perëndimin…”, po eshte shume e vertet se ky vendim eshte i organit qe ai dhe vetem ai e ka te drejten te vendos. Por, me habit fakti se si per z. Baze, shpallja e fituesit nga z.Rama, eshte ne regull, kurse vendimi i Kolegjit zgjedhor ne shqiperi eshte jo ligjor. Kurse, nese lexohet me kujdes deklarata e “treshes” me te rendesishme ne Tirane, ajo eshte shume e qarte: “te pritet certifikimi i rezulltatit, dhe me pas te reflektoni hapa pozitiv”, ky mesazh nuk eshte ne vije te asaj qe Ju dhe z. Rama deklaron!
  4.” Unë nuk mbaj mend këto 20 vite që të kenë folur kaq qartë, kaq shumë, kaq fort dhe kaq sinkron gjithë ndërkombëtarët nga Uashingtoni në Bruksel, kundër atij vendimi që dha dje Kolegji. Por ja që Kolegji Berisha as që i dëgjoi. Ndaj recetat ndërkombëtare për këtë krizë nuk duhet të jenë standarde, dhe mbi të gjitha nuk duhet të llogariten si receta që i jepen një lideri që i dhimbset vendi i vet.”
  Z. Baze, nuk e di pse aq shume i shtrembroni gjerat!? Askush nga qendrat kryesore te vendosjes nuk ka shpreh dileme rreth vendimit te Kolegjit, nese zeri i ketyre qendrave realizohet permes “treshes” qe Ju referuam me larte, ateher qendrimi i tyre eshte shume i qarte, vetem per ty, z.Baze dhe per Ramen, siduket, nuk ju konvenon te jete ashtu!
  5.” Të gjithë e kuptojmë dëshpërimin dhe lodhjen e Perëndimit në këto momente. Të gjithë e kuptojmë atë shprehjen e tyre “të shikojmë përpara” se mos bëhet më keq. Në të vërtetë nëse Perëndimi dorëzohet këtu, ka hedhur në erë gjithë investimin e shkëlqyer që ka bërë për këto zgjedhje, ka hedhur në erë atë skenë mbresëlënëse për miliona shqiptarë, kur ambasadorët e Perëndimit shpëtuan si të rënë nga qielli procesin në Tiranë.”
  Z. Baze, me duket sikur doni, Ju dhe Rama, te luani rolin e “pilotit”, edhe per veprimet dhe vendimet e nderkombtareve! Kjo qe Ju po aludoni, eshte jashte cdo logjike dhe e pa pranueshme per nje gazetar apo analist, aq me pak per nderkombtaret!

  1. bbb says:

   Procesi i numerimi u ndoq per 6 dite direkt ne TV dhe dha rezultat 10 vota perpara per Ramen. Keshtu qe u pa qarte se fitoi. Natyrisht KQZ duhet te homologonte rezultatin. Por kjo nuk ndodhi dhe u hoq tinzarisht me veprim politik rezultati i kutise se fundit.
   Persa i takon te huajve, ata nuk mund te shone OK kur numeri i votave eshte me i madh se i votuesve. Edhe Enveri kur bente zgjedhje nje partiake, nuk thoshte se votuan 2 milion vete dhe dolen nga numerimi 3 milion

   1. Lumi says:

    Kjo qe Ju po thoni eshte vetem justifikim, nuk mund te thoni se KQZ qenka nje organ formal, e cila duhet te plotesoj vetem deshira! Jo zotri, apo zonje, nese pretendojme te behemi nje shtet demokratik me aspirata per anetarsim ne BE, se pari duhet mesohemi te respektojme vetveten, pra institucionet tona, e pastaj do te dime te respektojme edhe te tjeret. Derisa kete nuk e mesojme, apo nuk duam ta mesojme, ne mundet vetem te endrojme anetarsimin ne BE! A sa ju perket organeve se a sjellin vendime objektive apo subjektive, per kete perseri ne jemi fajtor, ne i kemi zgjedh dhe nga ne duhet te respektohen. Ne njeher e pergjithmone duhet te mesohemi qe nje shtet funksionon sipas regullave te shkruara e jo sipas deshirave momentale te njerit apo krahut tjeter politik. Nese nje krah politik mendon se Kushtetuta eshte nje “mjet” qe duhet respektuar vetem kur udheheq me pushtetin, ndersa, kur je ne opozite kjo rregull te mos vleje, pra nuk ka kushtetute, ateher ai subjekt nuk meriton qe te veproj e as te egzistoj. Kete denim duhet ta merr nga populli!
    Pra, sjellja e rregullave behet dhe miratohen me koncenzus, dhe mes respektimi i tyre nuk behet me koncenzus por eshte obligativ per cdo force politike, qofte ne pozite apo opozite!

 61. karaduzi says:

  Pasi degjuam prononcimin e tre ambasadoreve cdo gje eshte e qarte.Nderkombetaret e degjojne dhe e respektojne Saliun sepse Saliu u duhet.Na vjen keq qe shpresat tona u shuan,ashtu dhe analizat tuaja,zoti Mero.Neketo momente mu kujtua nje episod nga romani i famshemi Hashekut;Ushtari i mire shvejk.Eshte fjala per nje komision parlamentar qe do te hetonte abuzimet e komandes regjimentit ndaj ushtareve te naciolitetit Cek.Mbasi komisioni beri nje vrime ne uje dhe u largua,koloneli mblodhi regjimentin dhe i detyroi qe te parakalonin duke kenduar ne kor;Komisioni menduam se do na ndihmonte,por na ndihmoi nje mu…t.Te njejte gje do beje dhe sala,ne seancen e pare te parlamentit apo ne konference shtypi do ti drejtohet opozites dhe populli opozitar;Menduat se do tju ndihmonin nderkombetaret,por u ndihmuan nje mut.Ne kete rast do te jete i sinqert.

 62. Rani says:

  Rrofte Sali Berisha, rrofte sa malet, e paste Shqiperia dhe kafsheria.

 63. Besmiri nga Luari says:

  Kemi 20 vjete demokraci, por vetem fjalen kemi gezuar se asgje nuk ka ndryshuar. Ata qe ishin dje ne pushtet sot jane perseri dhe ne qoftese ndonjeri eshte larguar fizikishte ai ka lene beniaminet e vete, femijen, nipin apo mbesen. Nese do te ktheheshim sadopask mbrapa ne kohe do te kujtonim maredheniet tona me ish Bashkimin Sovjetik, Traktatin e Varshaves, me Kinen, dhe nje periudhe 10-12 vjeçare pa asnje perkrahje dhe shkuam ne gremine. Erdhen vitet 90 dhe klasa politike u mundua te beje nje fare terheqje nga kryeneçesia e vet per t’i shpetuar humbjes se pushtetit, erdhi e ashtuquajtura demokraci. Te gjithe e priten me gezim, por ky popull dinte se çkishte vuajtur se çdo te vuante kete nuk e dinte dhe as qe e mendonte nje dite se paska patur me keq se me pare dhe ja, kane kaluar plote 20 vjete ne te ashtu quajturen demokraci dhe vetem zhurme, zhurme dhe vetem zhurme. Askush nuk do tja dije se si jeton populli dhe aq me keqe se ku to te na çoje kjo rruge e nisur. Te gjithe vazhdojme me tifozllik dhe nuk gjejme rruget e zgjidhjes, por politika me te drejte vazhdon te loze me ne se e di qe asgje e keqe nuk ka per ta gjetur. Vijne tani nga perendimi, Evropa dhe Amerika dhe na japin mend, por mos valle ata duan qe ne te behemi me mire se ata? Une them jo. Ju pergezoje Z.Baze per artikullin por kam mendimin se popullit duhet thene troç, kjo klase politike eshte betuar qe ne vitin 92 kur terhoqen zvarre udheheqesin e tyre shpirteror qe edhe keta do ta terheqin te gjalle kete popull siç dhe po e terheqin. Klasa jone politike eshte me ngarkesa nga e kaluara dhe ne kete menyre nuk e lejone kete popull te beje hajer. Une them me te drejte nese sistemi i Enver Hoxhes e beri gjithe djersen e popullit bunkera, ky i sotem po hap tunele pa rentabilitet siç eshte rruga e kombit qe ne dite nuk kalojne me shume se 300-400 makina, A ja vlene gjithe ai investim? Ja pra kjo eshte nje nga treguesit baze te qendrimit te kesaj klase politike. Une e them me plote gojen NE SHQIPERI NUK KA OPOZITE TE VERTETE, POR KEMI LOJRA OPOZITARESH TE CILET I ZGJASIN JETEN NJERI TJETRIT NE PUSHTET DHE NA TREGOJNE PERRALLA KESHTU JANE BERE ZGJEDHJET NE AMERIKE, KESHTU….etj. KESAJ KLASE POLITIKANESH HAJDUTE, KRIMINELE, E KUDI UNE GJITHFARE EPITETESH MUND TE PERDORESH SEPSE E MERITOJNE TUA THUASH DHE NJE GJE TE VETME ATA NUK E MERITOJNE QE TE QEVERISIN KETE POPULL DHE KETE VEND TE MBREKULLUESHEM, POR NUK ESHTE PAK TRIM DHE GUXIMTAR. ESHTE NJE POPULL I MESUAR ME NENSHTRIME DHE NUK E KA NE GJAK KUNDERSHTINE. ME VJEN KEQ TA THEME POR KJO VJEN NGA NIVELI KULTUROR. NE JEMI TE GJITHE ME ORIGJINE FSHATARE DHE FSHATARI NUK SHQUHET PER KRYENGRITES. QYTETARET E SHQIPERISE E VLERESUAN SITUATEN QE NE VITIN 90 DHE ÇAN FERREN E U LARGUAN. VETE THOTE NJE FJALE E URTE POPULLORE “nJERIU MENÇUR LARGOHET NGA NJE VEND I VARFER SE NUK KA SE ÇPRET PREJ TIJ”. KETE DUAN EDHE KETA POLITIKANE QE TE LARGOHET GJITHE POPULLI SHQIPTAR DHE TE ZEVENDESOHET ME NJE POPULLSI TJETER. A DUHET LEJUAR KJO JO. KURREN E KURRES. DHE NE NUK DUHET TE PRESIM NGA TE HUAJTE POR PO JEMI NJEREZ ME KULTURE, ME DINJITET, ME KARAKTER DHE TE MENÇUR DUHET T’JA TREGOJME VENDIN KETYRE MASKARENJEVE QE S’U KENAQKAN SE TORTURUARI, VJEDHUR E NEPERKEMBUR KETE POPULL. KURRE ME. SKEMI ÇPRESIM NGA TE HUAJTE. SHTEPINE TONE DUHET TA RREGULLOJME VETE SE NUK MBAHET SHTEPIA ME MIELL HUA. O SOT O KURRE. NESER DO TE JETE VONE. DELNI O BIJTE E SHQIPES DHE MERRI NE DUART E TUA FATET E SHQIPERISE.ATDHEU SOT PRET SHUME NGA NE.

 64. real says:

  I seleksionoket komentet.Nuk do do e lexoj me kete gazete.

 65. Arjan says:

  Jam dakord per cfar shkruan ketu zoti Baze por deri ne nje pike dhe jo per gjithcka Zoti Baze flet per Amerikanet e Europianet me shume respekt sikur keta me te vertete po ropaten te installojne demokracine ne Shqiperi kjo seshte aspak e vertete po te deshin e kishin bere prej kohesh kete.Per USA e EU nje shtet eshte diktaorial kur 1-eshte vertet diktature dhe 2-kur atyre ju prishen interesat e tyre nga kjo diktature.Ne rast se nje vend eshte diktatorial por ata kane interesa ekonomike si p.sh Kina apo Arabia Saudite apo Qatari ata se kane shume problem te baskepunojne me keto qeveri.Ne radhe te pare ata shikojne interesat e kapitalit te tyre pastaj ato politike.Zoti Baze dhe shume te tjere flasin per te huajt sikur keta jane me te vertet te kulluar e te paster se keta punojne vetem per te sjelle demokracine dhe harojne qe keta politikane Amerikane e Europiane u sherbejne klaneve qe mbajne qeverine e tyre ne kembe keto klane shpesh jane dhe mafioze jane njerezit qe terheqin frenat e kesaj bote dhe Saliu eshte i lidhur koke e kembe me ta prandaj ai eshte aq i sigurte pasi klani Shqipetar qe ai perfaqeson eshte i lidhur me padronet e ketyre politikaneve qe ne kujtojme se jane aq te rendesishem,prandaj si behet von Saliut ne se vjen apo svjen Barozo pasi ai meret vesh me padronet e Barozos.Vetem kryengritjen popullore e kane frike USA e EU atehere ata vrapojne te gjejne nje zgjidhje dhe kete e bejne thjeshte qe te vendosin prape mbas kesaj kryengritje kontrollin me ane te njerezve te tyre.Tashti per tashti ata me sa duket nuk kane gjetur dot nje Nano te dyte qe te beje pingpong te pushtetit me Saliun pasi te tereve u ka dale boja kurse Ramen nuk e besojne pasi ai para interesave te tyre do vendose intersat e Shqiperise dhe kjo eshte aresyeja pse Saliu me tere keto krime e palacolleqe mbetet ne pushtet dhe mbeshtetet fshehurazi prej tyre.

 66. Zamira says:

  Bukur Z; Baze , Shkrimi juaj shume i qarte dhe mezazhi i ketij shkrimi shume origjinal; Aq te zotet jemi ne shqiptaret sa 1 Sali Berishe po na behet mbret. Une mendoj qe nderkombetaret si gjithmone vazhdojne lojen e kungulleshkes me ne. Dikush ne 1 koment thoshte se Ngjela e beri si Enveri. Dhe mire e beri per mua. Jashte nderkombetaret per deri sa mbrojne vrasesit e 2& Janarit. Do ishte tundur bota ,por me sa duket askujt nuk i intereson ta prishi me Saliun. Te gjithe kane blere nga nji cope me 1 euro. . Se mos jane nderkombetaret burra me te mire? jo se besoj. I takon popullit te kerkoje drejtesi. Nqs dhe kete here e lema athere duhet te pranojme qe jemi nji turme me bageti. Dhe na udheheq capi me Zile.

 67. anticensurë says:

  mero si gjithnjë shkruan bukur i kap gjërat por nuk jep një përfundim nuk kritikon!aq më pak atë që i rri në krahë!të marrim një shëmbull!OBJEKTIVI KRYESOR I POLITIKANËVE,POZITË OPOZITË KA QËNË:::::
  HYRJA NË NATO!
  LIBERALIZIMI I VIZAVE!
  HYRJA NË BASHKIMIN EUROPIAN!
  mos vallë të duken objektiva të një politike të një shteti këto?
  mos vallë si qeveria dhe opozita kanë objektiva serioze për shtetin shqiptar?
  mero ashtu si dhe gjithë të tjerët ti ke rënë në grackën e politikarucëve injorantë,dritshkurtër dhe kriminelë shqipëtar!
  POPULLI SHQIPTAR NUK KA ASNJË LEVERDI NGA KËTO “TRE OBJEKTIVA KRYESORË”TË POLITIKËS SHQIPTARE!MAJTË A DJATHTË!NUK JA VLEN TA SHPJEGOJ PËR TY DHE AS PËR 50% TË KOMENTUESVE!PJESA TJETËR ËSHTË E FRYRË ME INTERES DHE PROPAGANDË KËSHTU QË NUK MUND/DO TA KUPTOJË!
  mero këto gjëra duhet tu shpjegosh njerëzve!për këto gjëra duhet tu mbushësh mëndjen!JO TI LËSH TË NDJEKIN FLLUSKAT E SAPUNIT!
  ndërkombëtarët nuk kanë kuptuar se sali berisha nuk hiqet nga pushteti me ligje,me fjalë,me drejtësi ose me dredhi kalamajsh!në 2005 kur erdhi në pushtet shumë nga shokëve të mi ju thashë “a keni ruajtur armë nga ’97ta”?filluan të qeshnin!pa to saliu nuk largohet ju thash!qeshnin prapë!
  në maj të vitit të kaluar më thanë të njëjtit!kishe të drejtë!pa bërë profecinë e NAMIK HOTIT ai nuk lë pushtetin!
  nuk e di në amerikanët e dinë një gjë të tillë ose nuk duan ta dinë!?
  po se ditën!më vjen keq,por shërbimin inteligjent duhet ta hedhin në kosh të plerave!
  po qe se bëjnë sikur nuk e dijnë,atëherë ju lumtë!jua do interesi,siç iua ka dashur në kongo,kili argjentinë,nikaragua etj etj!kështu që ne nuk duhet të presim ndihmën e tyre për të filluar!
  pasi të kemi filluar ndërkombëtarët ta ofrojnë vet ndihmën!faktet i kemi të freskët!
  ps:MERO FILLO E KRITIKO MANGËSITË E OPOZITËS!LËRE SALIUN,ËSHTË GJË E DJEGUR!PO ASHTU LËRE RAMËN!NUK KA AFTËSI PËR TË DREJTUAR,AQ MË PAK TË JETË NJË KOMANDANT!

 68. Plarent says:

  Ne se dikush nuk eshte i qarte pas ketij shkrimi dhe analize te bere nga zoti Baze me mire te ndrroj kombesi se vetem Shqipetare nuk munde te jete !

 69. agime kera says:

  nuk jam dakord me shkrimin e leones pse se leona siduket nuk ka qene ndonjihere veri apo vuqidol te shikoje ata sy te lodhur te popullit qe skane asgje madje do thosha dhe buke lere shkollim femijeshetj….pamvarsisht se ata pa ekonomi e kane shpirtin epaster dhe mikpritjen ashtu buke e kripe.moj e dashur pse gjith ky mllef per edi ramen une kam ikur nga shqipria longtime prandaj une ndjek gjithshka ndodh atje se kam mall dhe shoh dhe votat e turpshme qe mori ai djali basha.une humba parate ne gjalica por prap me ndihmoi zoti per shkollimin e femijve.dhe si me thane femijet e mij i kam 2 ushtarak dhe goca biznes mame a sheh se cfare bahet atje ai vend nuk bahet kurre,e une ndihem keq.prandaj i thoni te bardhes ebardhe dhe e zeza e zeze.leona te uroj gjithe te mirat atje.kur vij nga punase kthehem ne mesnate ashtu e lodhur futem tek tema kam besim tek kjo gazete prestigjoze me duket me serioze qe ka albania urime te gjithve ju dua shume by by new jork

 70. e verteta says:

  Karaduz,
  E ke gabim per ato qe thua:Europa dhe Amerika nuk eshte se i preu malli per Saliun,por ata nuk duan komunizmin,qe e shohin qarte te ata qe jane pasardhesit e tij:Rucet,Gjinushet,Gjonet,Bushattet e tj.Si dhe ne komentet puro komuniste qe i shohin neper gazeta.Me c’far kujton ti se miret CIA? A e din ti se sa ka investuar perendimi per ta shembur komunizmin kudo neper bote.?Sepse ishte nje sistem shtypes dhe joproduktiv.Prandaj mos u nxito te nxjerresh konkluzione te gabuara.

 71. mjaftazanaj@gmail.com says:

  mero baze eshte shqiptare 24 karad.

 72. niko says:

  nuk e di nga e fillon leximin ky mero baze, qe na i ve tullin shkrimit apo recitimit te ti te zakonshem, se u lodhen nderkomtaret me saliun, po pse mo mero nuk e kupton qe po fyeni inteligjencen e shqiptareve, te cilet i shohin perdite nderkomtaret ik e hajde duke i mesuar edi rames se sa institucjone ka shteti i zotit rama, e duke i thene zotni rames qe te zbatoje ligjin elektoral qe e ka shkruar vete siq ka dashur ai , se ka kujtuar se do ishte vet ne pushtet e ta perdorte per te mos humbur asnje here, po tunde koken o mero e kthjellohu se shqiptaret nuk mun ti fyesh as ti e as edi rama, qe keni marre nje fyell te dy dhe i bini vetem me nje vrime, po prandaj jeni katandisur te dy ne kete terexhe, njeri kryetar partie qe me shum deputet i ikin se i vijne, e ti kryetar i nje gazete ne ilegalitet. TE GJITH SHQIPTARET JAN ME TE ZGHUAR SE TI EDHE SE RAMA.it

  1. Aleks says:

   ne cfare galaktike jeton ti nikos ,,apo ke pire ilacet e barres se gruas …. le qe qaf palaret e saliut njesoje lefin

 73. 21Janari says:

  Pyetja : Pse Perëndimi po dështon me Sali Berishën ?
  Pergjigja : Sepse shqiptaret po vonojne ti vene drurin.

 74. mira says:

  Nuk me pelqen te komentoj komentuesit, por nuk rri dot pa ju pergjigjur te vertetes.E verteta nuk e di mire te verteten, qe shoku Sali ka qene komunist me yll dhe pishtar i komunizmit. Po te jete e vertete ajo qe thua ti se perendimi nuk i do komunistet, atehere te lumte ajo goje se Saline do ta qeronin se shpejti. Po kam frike se perendimoret nuk pjerdhin per komunizmin po shohin interesat e tyre.

 75. Niko Maloku says:

  More zoterinj! Vetem se shpenzoni kot kohe me diskutime.Berisha i ka tejkaluar te gjithe parametrat. Fjala dhe protestat nuk bejne pune tek ai. A ka ndokund nder 8 milion shqiptare nje Avni Rustem? Kjo eshte zgjidhja.
  Mbetshi me shendet
  Niko

 76. libr says:

  ja si jeni katandisur ju te temes komentet kunder i fshini

 77. kurbetlliu says:

  Europa dhe USA nuk deshtuan me sali b…n por me kombin injorant shqiptar Mos harroni ishin shqiptaret dhe jo nderkombetaret qe risollen ne pushtet salib…n ne 2005,ata thjesht i ruhen nje situate te ngjashme me 97 qe per momentin do te ishte destabilizuese per rajonin dhe nuk jep aspak garanci per nje eleminim politik te sali b….s po te kemi parasysh ende mbeshtetjten e madhe qe ende gezon ne zonat me injorante te vendit por edhe ne Tirane e qytetet e tjera te medha.Te mos harrojme mbi te gjitha gjendjen ne te cilen ndodhet mender drejtesia apo mender shoqeria civile e “intelektualet” cka e ben plotesisht te paqarte te ardhmen edhe ne rast te nje mbeshtetje nderkombetare te cilet ndoshta vertet mund te besojne tek Edi Rama por kurrsesi tek PS e aq me pak tek aftesia e shqiptareve per te krijuar nje shtet vertet demokratik.Historia shqiptare na meson se kurre ne histori nuk kemi qene te zote te pranojme te udhehiqemi nga figura liberal-demokrate ne te kundert kemi qene te perulur e thurrur lavde ndaj figurave autokrate me te cilat historia jone eshte e mbushur plote deri ne ditet tona.Nderkombetaret jam i bindur qe do te mbeshtesin zhvillimet demokratike ne momentin kur para tyre te shfaqet vertet nje alternative e tille e kur vertet ky komb te jete i ndergjegjshem se e meriton nje sistem demokratik e kur te binden se ky komb eshte gati te sakrifikoje gjithcka ne emer te lirise e demokracise.Deri atehere ata do tallin b..n sic po bejne

 78. agime kera says:

  nuk e di kush na qenke ti e verteta po me vjen keq qe permende vetem gjinushet rucet more po bacen sale kujt ja shite po ai ja ka mbajte me nder shurren enver hoxhes cdo dite dhe cdo dite ja ka bere kesaj shurre analizat po dhe kur flini flisni me duket ne gjume sale sale mos ju ka bere magji hapni ndonji teqe dhe shkoni e faluni atje.by by new jork

 79. nicolla disha says:

  Berisha dhe opozita me Ramen, po na detyrojne te themi o sa keq me qen Shqiptare. Ne vecanti opozita te kete turpe qe nuk po mbron voten, zerin dhe dinjetetin e nje popullit qe po i shkon jeta duke prite per tu integruar.

 80. lali nga tirona says:

  Ti Niko nuk je ne ate lartesi te vleresosh Mero Baze, ashtu sikur une,je duke treguar qe je 1 cop injoranti qe zdi te shkruash, rri urt aty ke je dhe mos shkruaj gjebura, cop mishi, lexo qe te bohesh njeri.

 81. pa says:

  I dashur Mero!

  Editorialet tuaja jane perfekte, analitike, reale. Veshtire se mund te gjesh shkrime te tilla si te
  Mero Bazes, te qarta, serioze, pa aneshmeri, dhe qe te bindin me logjiken qe perdoret si mathematikan. Dhe pas kesaj, cdo lexues i pare kapet pas magnetit te Mero Bazes.
  Nje gje mendoj se duhet bere me editorialet e shkruara prej Mero Bazes. Keto te perkthehen ne Anglisht dhe t’i dergohen Ambasadoreve te vendeve te BE ne vendin tone, ambasadorit Amerikan, dhe shefave te Bashkimit Europian.

  Votimet ne Shqiperi i kam ndjekur me vemendje.
  Saliu i vodhi votimet e vitit 1996 dhe 2009. Votimet e Majit 2010 ai jo vetem qe i vodhi, por u duk qarte qe ai e mban nen teror gjthe popullin me nje bande qe ai e paguan. Ate e uren cdo shqiptar. Edhe ata qe ai ka rreth e rrotul s’e duan, heshtin se kane frike se i zhduk fizikisht. Sala hoqi si lecke kryetarin e PD Eduart Selamin duke bere votim jo te fshehte dhe nen teror banditesh. Keta bandite jane mercenare, katile, te pa edukuar. Po iku Sala ata s’kane me pagese, s’i mer kush ne pune. Sala theu embargon ndaj Serbise ne lufte me Kosoven. Drejtesia ne kohen e Fatos Nanos duhet ta gjykonte….
  Sala te gjitha emerimet i ka bere pa standartet e kohes, qe jane ato sipas aftesive profesionale per cdo pune.Sala puneson askushin duke e rrotulluar si Minister i Transportit, Minister i Brendshem, Minister i Jashtem. Ceshte Basha?
  Mbaroi shkollen e larte, u be translator ne Kosove, pastaj vajza e Sales e caktoi Minister ne Tirane
  ne kohen qe ai s’kishte asnje experience pune apo drejtuese, fare i ri per kariere, i papjekur, pa
  personalitet etj etj , vetem se i pelqente syrit te goces se Saliut. Pastaj minister perseri dhe perseri …. Ku e gjen kete te drejte Sala te beje c’te doje? Ai eshte anormal! Si do veje vendi yne ne BE me nje Sali te tille? Ku jane kreditet e Bashes qe t’i besohen drejtimet e Ministrive.C’kenka ky Bashe qe qenka aq gjenial qe mund te beje c’do gje. Vetem ne Shqiperine e Saliut mund te behen keto brockulla, cudira. Nje njeri pa qene autoritet ne nje fushe te caktuar, p.sh. pa qene autoritet ne fushen ekonomike s’mund te caktohet minister ekonomie. Aresyeja eshte e thjeshte. Cdo minister ne vendet e zhvilluara zgjidhet midis autoriteteve te fushes perkatese dhe kredive gjate eksperiences se punes se meparshme. Pranimi i cdo posti ministror prej Bashesh tregon qarte se ky njeri eshte pa personalitet dhe s’eshte gje tjeter, vecse i pafytyre dhe i pa moralshem. Me thoni ku gjendet nje tjeter Bashe, pa tru, pa kredincialet e duhura, nje kalama dhe aventurier, ne cilindo vend te botes qe te rrotullohet neper poste ministrore! Marja e nje detyre eshte pergjegjesi perpara popullit. Kjo eshte aresyeja qe Basha vrau 4 veta ne protestat paqesore te 21 Janarit. Si kalama qe ende se njeh jeten, ai pranoi detyren e ministrit te Brendshem dhe kjo e coi ate ne vrases. Pas kesaj vrasje Basha duhet te jepte doreheqjen, ashtusic bejne ministrat ne vendet demokratike. Ndoshta te pranonte te gjykohej nga drejtesia. Po doreheqje nga minister i mbrojtjes duhet ta bente edhe Mediu per ngjarjen tragjike ne Derdec. Kane tru keta lloj ministrash te Saliut apo jo? Ata s’kane lindur ministra. Lere postin kur ne institucionin qe je je kapedani ndodh tragjikja, dhe ministri ka pergjegjesine kryesore per kete deshtim.
  A ka Saliu tru apo jo qe ben keto marezira? Sala ka tru fizike, megjithese eshte psikopat, por ato tru te nje ngjyre mafioze i perdor per te mbajtur peng dhe terorizuar nje popull te tere Shqiptar.
  Kam qene profesor ne Universitetin e Tiranes dhe zborin e benim me Fakultetin e Mjekesise. Ketu e kam njohur edhe Saliun. Ne zbor njihen njerezit. Une dhe mjaft pedagoge te tjere na binin ne sy ca veprime anormale te Saliut ne ate kohe. Por, veprimet jo normale te Saliut jane bere virulente sidomos kohet e fundit dhe cdo shqiptar i shikon te pakten cdo nate ne TV. Deshmi jane bertitjet e zvargura dhe cjerjet skizofrenike ne mitingje.
  Mund te them se Saliu punon per Serbet. Me kujtohet Saliu kur qe mjek i ri dhe pedagog gjate viteve 1970-te. Ai shoqerohej gjithmone me disa profesore te vjeter kosovare. Ai pinte kafe ne Hotel Dajti. Kjo per ne pedagoget e rinj qe nje gje e cuditshme. Kush pinte kafe tek Dajti pothuajse perdite? Misterioze! Kafja aty qe e shtrejte dhe duhej t’i perkisje nje rangu te caktuar. Kush qe Saliu ne kete kohe? Ku i gjente leket dhe pse shkonte atje? Pedagoget e tjere te rinj shkonin tek Drini, Shtepia qendrore e Ushtrise etj, por jo tek Dajti. Nuk shihja pedagoge te tjere, pervec Sales te llafosnin ne Hotel Dajtin. Mundet qe ndonje nga pedagoget kosovare bashkepunonte me UDB-ne Jugosllave dhe per rrjedhim edhe Saliu.
  Zgjedhjet e vitit 1996 Saliu si kapo banda i mercenareve i vodhi votat. Di nje rast kur 5 apo 6
  makina zis ushtarake te mbushur me ushtare shkonin neper qendra votimi ne Tirane dhe votonin
  per Salen. Po ashtu mercenaret e Sales pa asnje shkak rrihnnin njerez neper rruge. Raste te tilla
  ka sa te duash edhe sot. Sala solli mercenare nga Kosova per t’u perballur me popullin para
  selise se PS ne Tirane. Ata s’dinin shqip, flisnin serbisht, qene katile, rahen pa meshire mjaft protestues. Pse i mer Saliu keta mercenare nga Kosova, apo Serbia? A do gjykohet Sala edhe per kete?
  Sala tashme perben nje ciban, nje rezikshmeri humnere per popullin dhe ceshtjen Sqiptare. Ai duhet te iki, te thyej qafen.
  Si mund te iki Sala:
  1. Protesta te pamposhtura para Presidences, ku te kerkohet largimi i Sales.
  2. Udhetimi per ne Bruksel, BE, i nje perfaqesie te popullit, ku tu kerkohet atyre ndihme per te
  shpetuar Shqiperine prej nje regjimi me teper se diktatorial dhe nje krimineli anti kombetar Shqiptar.
  3. Vdekja natyrale ose jo natyrale e Saliut.

  Shenim.
  Sa me lart eshte shprehur, ne Shqiperi kemi beteje midis te mires dhe te keqes, E keqja behet me me lehtesi, Mendja me thote se ekzekutuesit e eleminimit fizik prane diktatorit psikopat Sali kane
  bere dhe do bejne me egersisht te vrasin njerez qe flasin per te verteten dhe mbrojtjen e se drejtes.
  Kjo eshte me e mundshme te behet kundrejt mediave te pavarura. Atentat, krim eshte edhe blerja e disa medieve kohet e fundit.
  Mire u degjofshim,
  pa

 82. Gjeloshi says:

  Zoti Mero bravo je burre i zoti ti more , ishall rrnon shume dhe te pacim sa malet se na kenaqe , ishall ne vesh te perendise fjala jote

 83. arian says:

  saliun e keni ne pushtet deri ne 2017 pastaj behet lul basha kryeminister ndersa e majta ka kohe te reformohet deri atehere nga rucet doklet me shoke

 84. e verteta says:

  Mira,
  Ne e dime,ti e di dhe perendimi e di se Berisha e ka mohuar me kohe komunizmin,”boshtin e kuq”,kurse te tute ne asnje rast,perkundrazi kan nostalgji per te,sepse shihet ne shum aspekte.Perendimi i ka aq mend dhe informacion sa t’a kuptojne kete gje.

 85. everteta says:

  Niko maloku
  Ti nuk je malok shqiptare,je terrorist grek.,qe zene vendin e pare ne Bote per terrorizem.Nuk e besoj qe edhe PS-ja te kete nevoje per elemete si ti,qe kan synim percarjen e Shqiperise.

  1. nicolla disha says:

   everteta:
   Ore debile, ketu nuk behet fijale per te percare Shqiptaret. Por une fola sepse shoku i juaj Berisha po i detyron Shqiptaret te shprehen o sa keq me qene Shqiptare. Une nuk kam faje sepse ti je i percare ne tru. Per terrorizmin, dhe per Greket, ato jane shoket e tu. Prandaj mos rrepliko si mllefe.

 86. revolucion says:

  nguliteni mire ne koke te gjithe ju qe lexoni kete koment. amerika kerkon nje lider me te cilin te ruaje interesat e saja, ta kete sa me te lirshme rrugen e mbrojtjes se kapitaleve amerikane. shifni cdo vend te botes se trete kush eshte ne krye. ose dikush pro amerikan lehtesisht i manipulueshem, ose ndonje kunder amerikan qe shapallet direkt diktator.chavez psh. amerika pra do saliun i cili i thote te gjitheve hajdeni e beni si te doni me cfare menyre te doni dhe jo edi ramen i cili u rri koke me koke ketyre pseudoambasadoreve.kurse per europen mos te flasim fare, ajo vazhdon te mbetet ne kurve plake qe nuk ngre dot poturet e veta, doemos sepse ka 27 pale breke. keshtu pra derisa te vdese saliu ose ikni nga shqiperia, ose ulni kokat, ose dilni ne shesh e protestoni.

 87. nicolla disha says:

  lali nga tirona,
  une nuk kam vlersuar Mero Bazen ketu. Kur une thaqe o sa keq me qen Shqiptare, kjo ishte per te treguar qe Berisha po i detyron Shqiptaret te shprehen ne kete menyre. Une Shqiptare jam dhe Shqiptare do te vdes, kurse ti qe tregohesh kalama dhe injorante, mendoj qe nuk eshte faji im. Pra si nje laluc injorant largohu nga rreplikat dhe shkruaj si i pavarur

 88. debatiku says:

  Duke falenderuar z.Mero,per shkrime teper te drejta,kuptueshme,referuase dritedhenese,sistematike..pamvarsisht mendimeve nira apo keqia,qe kane dhene komentuesit..them..
  Popull duhet ngritur para k/ministrise vetem per te larguar Saline..sic po ben Greku…dhe bota kur te shohin gjithe popullin ne shesh..thote Sali largohu se neve ,nderkombetaret e kemi gabim..Sali,populli TY,NUK TE DON…ahere behet zgjidhje -Saliu te largohet.se ku e dine AI dhe mafja tij obortare…

 89. debatiku says:

  Duke falenderuar z.Mero,per shkrime teper te drejta,kuptueshme,referuase dritedhenese,sistematike..pamvarsisht mendimeve nira apo keqia,qe kane dhene komentuesit..them..
  Popull duhet ngritur para k/ministrise vetem per te larguar Saline..sic po ben Greku…dhe bota kur te shohin gjithe popullin ne shesh..thote Sali largohu se neve ,nderkombetaret e kemi gabim..Sali,populli TY,NUK TE DON…ahere behet zgjidhje -Saliu te largohet.se ku e dine AI dhe
  mafja tij obortare…ndac botoje ose jo.por mos provokoni…turpi juej…

 90. tg usa says:

  Mos u beni merak per kete me cdo njeri mund te deshtoje europa dhe amerika me sali berishen jo kurre se eshte i zgjuar,puntor,indershem,jo drogaxhi dhe jo i degjeneruar dhe eshte shume kembngules

  tg usa

 91. tg usa says:

  boll keni vjedh ju te majtet,tani eshte koha jone!dhe ne nuk kenaqemi me 8 vjet,prandaj nuk e leshojme pushtetin edhe 10 vjet te tjera!rroft sala,se burre me te zgjut nuk ka.se ai din dhe me be lek per vete dhe familjen por edhe per ne te tjeret!edhe te huajt prandaj e duan,se dhe ata ia kane pare te miren ketij njeriu qe nuk po vjedh vetem per vete por per tere kombin!mos guxoni me be gje se ndryshe do e hani me keq se ne 21 janar!se ju kemi pare se ca trimash jeni,sa ju shtijne ikni me vrap si lepuj!dhe kesaj rradhe keni me e ngrene me antitank dhe jo me kallash!nuk e leshojme pushtetin sikur cte behet!

  1. Revoltuesi says:

   Çdo gje qe prek Sala dhe takemi yt e shnderoni ne jashteqitje.
   Prandaj, mbajeni pushtetin tuaj, nuk e duam, e ju befte mire.

 92. joana says:

  Ej ti zoteri nga usa po hajde ketu o burre dhe te shohim sa trim je me gjakun tend,me njerez qe flet nje gjuhe dhe ke ndare te njejtat halle dhe skamje para se te shkoje “ne perndim”
  Sa per Salen dhe Ramen i kane rregullu punet e tyre keto qe ne shohim jane thjesht thermija

 93. derma says:

  Keta nderkombetaret o jane te trashe ose bejne vete,dhe me siguri eshte kjo e dyta.Ka nje llogjike te thjshte.Te numurohen 500000 vota dhe te kete nje diference prej 10 votash,dhe pastaj te numorohen 300 apo 500 flete votimi dhe te krijohet nje diference prej 80 votash kjo sja bythe ku te rrije.nga do qe ta rrotullosh eshte e pamundur.u krijua diferenca qe ne kutite e para qe shkeputen bashen, dhe pastaj sic e pame ne vijim, nuk kishte shkeputje .1per njerin dhe 2 per tjetrin dhe e e kunderta.dhe me diference te ngushte shkoi deri ne fund.Pra llogjika eshte qe,, edhe numurimi i votave te hedhura gabim duhet te ishte me nje diference te ngushte.por bravo u qofte .socialistet gezoheshin per fitoren,ata mbushnin kutite e minibashkive me vota te hedhura gabim.me aq vota sa u duheshin,,u treguan te zgjuar,jo si ne 96 dhe cdo here tjeter qe i mbushnin deri ne gryke.
  Sa per nderkombetaret ,nuk e duan edi ramen,jo se duan sali berishen me shume,por me edi ramen e kane si te pasigurt te ardhmen ne rajon,duke i njohur koken qe ka,pra…duan qe te ike njehere edi dhe pastaj ti thone sali berishes ne 2013…boll tani se ti dime te gjitha kush je dhe cke bere…ik me te mire…dhe sigurisht do te ishte luli i vocerr qe do te zinte vendin.(se ai eshte investim amerikan) dhe pastaj sipas tyre shqiperia do te hynte nje zhvillim te qete pa edin dhe pa salen.

 94. ALBAN DEGA says:

  NJE SIMBIOZE PERFEKTE ANTISHQIPTARE

  – Vjedhja sy ne sy e fitores se opozites ne Tirane u nxjerr syte
  hajnave edhe te 28 qershorit 2009… !

  – Lala Kros ore Lala Kros, vet shkruaj e vet vulos !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berishen edhe Lulezim Bashen i bashkon jo vetem jarania e hershme. I bashkon edhe cdo akt kusarie e vrastarie ne Shqiperi sidomos qysh prej korrikut te vitit 2005.
  Vjedhja sy ne sy e fitores se opozites ne Tirane nepermjet KQZ-se, Kolegjit Zgjedhor te hajnise, telalleve te kusarise ne fakt ua nxorri syte. Ua nxorri syte ne syte e mbare shqiptareve pa dallim po radhe ne syte e Botes. Ishte nje vjedhje e trashe, arrogante, injorante qe hoqi edhe medyshjen e skeptikut te fundit se Sali Berisha dhe qevezia e tij e hajnave eshte sot ne karrike me votat e vjedhura “duke numeruar ” keq ose shume keq nje te treten e votave te shqiptareve” sipas ODHIR-it. Regjizore te saj jane simbioza Berisha – Basha!
  Natyrisht simbioza dhe jarania e tyre eshte me e hershme…. Ajo filloi qysh kur femija 17 vjecar Lulezim Basha shperndante trakte si debatikasit dikur per Salen. Them femija sepse ketu ne SHBA deri ne moshen 18 vjec vleresohesh si i tille.
  I perkedheluri, benjanimi i Sali Berishes, Lulezim Basha me bashkimin e tij me kryedespotin e vulosi fatin e tij te zi. Nuk behet fjale per sot. Behet fjale per yllin e tij ogurzi qe u ngrit ne qiell bashke me venitjen e pare te atij te Berishes me piramidat e 96- 97-es.Tani renien do ta kene renie simbioze!
  Te dy jane nga perfituesit me te medhenje te qindra miliona dollareve te grabitura e transportuar me skafe per t’ i depozituar ne bankat e huaja ne llogari pirate. Nga piramidat e Berishes, “bukuroshi kokorosh” Lulezim Basha perfitoi jo vetem gruan, por se pari xhepat plot te saj te mbushura me milionat e babait te saj administrator financiar i “Vefa-s” se Alimucajt.
  Me nje gur Basha vrau dy zogj. Zogun e floririt dhe zogun ” e shpirtit”. Eshte mani e bukurosheve per te gjuajtur femra te pasura. Shkuesi i kesaj dashurie ishin pikerisht piramidat e Berishes, pra vete ish- Presidenti i Shqiperise qe per karrike ia futi zjarrin Shqiperise ne 1997-en.
  Kjo simbioze Berisha – Basha do te farketohej e kalitej edhe me shume me rreth 300 milione euro te vjedhura nga autostrada e kusarise se kombit. Fundi i tyre ishte i njejte me ato te piramidave te 97- es: llogari pirate ne banka te krimit te organizuar dhe korrupsionit. Se ne cfare emrash jane vendosur, kete do ta tregoje koha shume shpejt.
  Persa u perket pasaportave, vetem me emrin e vet Lulezim Basha i ka tani shtate. Se sa mund te kene me emra te tjere Berisha, Basha, Meta, Ruli, Bregu, Mediu dhe krejt ceta e kusareve te qeverise me te korruptuar ne hisitorine e Shqiperise nuk eshte e veshtire te merret me mend.
  Vete i firmosin e vete i vulosin. Kesaj i thone hic me shume as hic me pak se: Lala Kros or Lala Kros, vete shkruaj e vete vulos !
  Sali Berishen e Lulezim Bashen i bashkon nje me Beogradin, Athinen… dhe armiqte me te eger te kombit tone antishqiptarizmi me i zi e me i eger qe ia kalon edhe Hamza Kastriotit e Esat Pashe Toptanit.
  Spiunimi, keqtrajtimi, arrestimi, marrja peng e deri masakrimi dhe zhdukja pa nam e pa nishan e luftetareve te lirse se Kosoves si atdhetari Remzi Hoxha e thika mbas shpine ndaj UCK-se me grushtin klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998 e Rambujen jane prova te gjalla kunder Sali Berishes.
  Po aq jane te tilla edhe spiunimi, njollosja, pabesia e Lulezim Bashes ndaj heronjve te Kosoves Fatmir Limaj e Ramush Haradinaj etj. dhe “shtepia e verdhe” e sajuar prej tij, sipas mjekut peruan.
  Bashkejetesa e tyre antishqiptare do te arrinte kulmin me hartimin, bisedimin dhe nenshkrimin e marrveshjes atdheshitese te Otrantos qe i shiste ose dhuronte Athines 350 kilometra katrore ujera bregdetare, pra territor i shenjte i Shqiperise.
  Ky akt kriminal pa precedent u ndalua nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise, per cka jo vetem Berishes edhe Bashes duhet tu kercisnin prangat e burgut ne kyce po te vinte era shtet ligjor e kushtetutes ne Shqiperi… Drejtesia vonon por nuk harron!
  Te dy pervec damkes se zeze te kusareve te pasurive, te djerses dhe mundit te shqiptareve kane te perbashket edhe gjakun e dlire shqiptare ne duart e tyre. Ai do ti shoqeroje jo vetem ata por edhe brezat pasardhes se tyre edhe pertej varrit…
  Gjaku nuk behet uje, thote sovrani! As me shtet ligjor e as me shtetin kanunor te Berishes dhe Bashes, te dy pinjolle te krahinave ku Kanuni eshte me i forte se ligji.
  Zollumet e Sali Berishes dhe Lulezim Bashes kane prekur fillimin e fundit te tij ogurzi jo vetem per despotin faqezi, por edhe krejt banden e tij te kusareve dhe vrastareve. Ne krah i qendron edhe Lulezim Basha, qe ka te drejte te mos i gezohet dhe aq fitores me vota te vjedhura te Tiranes.
  Eshte fitore si e Pirros qe do tu kushtoje shtrenjte jo vetem regjizorit te saj Sali Berisha dhe aktorit te keq Lulezim Basha, por edhe bashkefajtoreve te tyre jo vetem shqiptare. Vete Lulezim Basha dhe Sali Berisha nuk jane gje tjeter vecse objekt dhe subjekt, pjelle bastarde edhe e kesaj shkerdho- diplomacie e sherdhatokracie!( Se shpejti do te lexoni analizen : Shkerdhatokracia shqiptare dhe shkerdho- diplomacia perendimore ! )
  Eshte koha per te kerkuar falje per krimet e tyre pa fund! Sot… Neser do te jete shume vone!
  Sali Berisha dhe Lulezim Basha jane jo vetem fytyra e kusarit, por edhe vrastarit te kesaj qeverie me vota te vjedhura e me gjak shqiptaresh ne duar. Nje simbioze, nje bashkejetese qe duket se do ti shoqeroje deri ne aktin e fundit para drejtesise dhe ne bankon e te akuzuarit.
  Eshte afati i fundit qe shqiptaret te marrin ne duar fatet e veta perballe krimit, korrupsionit, kusarise, hajnise se votave, vrasjeve ne sheshe publike…. te kesaj qeverie gangsteresh dhe kodosheve te tyre po aq te korruptuar qe per para jane gati te shkerdhejne edhe nenen e vet!
  Nje shkerdhatokraci perfekte! Nje simbioze per excellanse midis shkerdhatokracise se Tiranes dhe shkerdho- diplomacise ne Tirane!

 95. ALBAN DEGA says:

  E nderuar “Tema” Po ju dergoj nje poezi ne forme komenti derguar tek simotra juaj ne SHBA ” Kritika” per analizen ” Fillimi i fundit te despotit Berisha”

  Postuar nga j.pani
  04-06-2011 – 08:43:20 –
  KUSH ËSHTË XHAXHI SALI

  Ta njohin të vegjël e të mëdhenj

  Kush na erdh prej Viçidoli
  fshehur në lëkurë ariu,
  na tremb ëndrrat si gogoli?
  Ai është xhaxhi Saliu.

  Plagë u rrit e u mahis
  si çiban i keq na mbiu,
  barrë e kemi në kurriz,
  ja, ky është xhaxhi Saliu.

  Kush na thotë darkë e mëngjes
  kumbulla që s’i ha njeri,
  e na tremb dhe kur buzqesh?
  Ky na është xhaxhi Sali.

  Kush na vrau e na gënjeu,
  kush e veshi popullin zi,
  krimet që s’i tret as dheu?
  I ka bërë xhaxhi Sali.

  Kush centrale bërthamore
  do të ngrejë në Shqipëri,
  na sjell vdekjen me kosore?
  Ky na qenka xhaxhi Sali.

  Qysh se lindi, satanait
  shpirtin ia ka shitë ai,
  me Faslliçët e me djallin
  valle hedh xhaxhi Sali.

  As si krokodil s’derdh lotë
  të na hedhë hi në sy,
  satrap i fundit n’Europë
  ja, ky është xhaxhi Sali.

  E kush vallë ia prishi gjumin
  ambasadorit Arvziu?
  Kush e shton përditë zullumin?
  Ky po ky, xhaxhi Saliu.

  Kush si balta pas këpucës
  na u ngjit me neveri,
  kush na e solli në majë të hundës?
  Ky po ky, xhaxhi Sali.

  nga gjëmb murizi.

 96. agron says:

  ta e dine shume mire se elektorati shqiptar, dryshe nga popujt fqinj e me tej,eshte i majte ne masen 70-80%,sepse ai perjetoi ate sistem politik qe i siguronte shqiptareve te drejtat themelore te njeriut sic jane: sigurimi i punes per te gjithe, sig. i jetes, sig. shendetesor, arsimimi falas ne shkolla e universisiete me kerkese te larte per dije shencore,sgurimi i strehimit per te gjithe, sigurimi i pensionit te pleqerise per te gjithe etj. etj.Te gjitha keto jane ende te fresketa ne kujtesen njerzeve, sidomos te atyre te brezit te Meros ,si edhe pak me poshte o pak me larte se brezi i atij e per me teper qe borgjezia e sotme idiote shqiptare dhe perendimi reaksionar e i pa ngopur per fitime maksimale, nje populli qe ishte mesuar qe cdo gje t’ia siguronte shteti, me politiken e mbrapshte qe ndoqen, duke ia shkaterruar cdo gje qe u arrit gjate 50 vjeteve , krijuan ne ndergjegjen e njerzeve uurejtjen e thelle ndaj ketij sistemi politik.Kete gje e di mire Ameriqia se e ka mesuar nepemjet kostumzinjeve e kemishebardheve te CIA-s qe njihen me emrin ‘Korpusi i paqes’, te cilet nepermjet predikimit te Bibles tatojne pulsin e gjendjes moralo- politike te popullit tone dhe raportimet ata i bejne sic eshte e verteta. Shembull per kete eshte edhe, ish ambasadorit Uidhers i cili raportonte ne Departamenin amerikan se Berisha eshte trukuesi me i madh i zgjedhjeve ne Shqiperi.Ameriqia hesht.Pse? sepse asaj i pelqen Berisha.Ky ia shton friken asaj me gogolin e komunizmit dhe duke i quajtur drejtuesit e Partise Socialiste ‘bijte e eterve’, megjithese ne fakt ata jane renegatet e eterve te tyre, ne kete menyre kosolidon pushtetin e tij. E keni degjuar Doris Pak qe hapur ka thene :Mjafte qeveriset ju komunistet! Ka shume shembuj qe flasin qarte per mbeshetjen e hapur qe Ameriqia dhe dhe kurva Evrope e mbeshtesin te djadhten reaksionare dhe kuislingun Berisha ne shqiperi.Eshte me vend te kujtojme theniet e filozofit Xhon LOK se shpjeguesi me i mire i mendimeve te njeriut jane veprimet e tij. Shikoni veprimet 20 vjecare te perendimit ndaj Shqiperise dhe te gjithe, pervec atyre qe s’kane mend, duhet te kuptojne se perendimoret punojne per vete e jo per ne. Kur atyre u cenohet interesi , nuk njohin ,limite e kufinj per te nderhyre fuqishem. Kujtoni ligjin per SHISH-in si reaguan etj etj. Mbase te partia socialiste ata shikojne nje grup me interesa me shume kombetare se te partia qe ka pushtetin sot dhe nuk kane leverdi te rotacioni. Por per Bershen ka vetm nje rruge.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2158
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2158
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X