#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Deutsche Welle: Ka pasur BISEDIME TE FSHEHTA për ndarjen e Kosovës mes Shqipërisë dhe Serbisë

Ilir Meta gjate vizites ne Serbi

(E PERDITESUAR)- Këto ditë zyrtarët serbë po flasin vazhdimisht për ndarjen e Kosovës dhe po mbështesin çuditërisht idenë e një Shqipërie të Madhe. Fillimisht zv/kryeministri i këtij vendi e më pas vetë presidenti Tadiç në një intervistë për një të përditshme gjermane kanë shprehur idenë e ndarjes së Kosovës mes Shqipërisë dhe Serbisë. Në një shkrim të saj, Deutsche Welle iu referohet disa burimeve diplomatike serbe që thonë se pas skene janë zhvilluar për disa kohë bisedime për ndarjen e Kosovës, me veriun që i shkon Serbisë dhe pjesën tjetër që i shkon Kosovës. Zyrtarët shqiptarë e mohojnë me forcë ndarjen e Kosovës, duke thënë se do ketë efekt domino.

Shkrimi është botuar në versionin anglisht të Deutsche Welle-s, ka për autor Zoran Arbutina dhe mban titullin “Kontestet për kufijtë ziejnë akoma në disa pjesë të Europës”..

“Në një intervistë të fundit me gazetën Frankfurter Allgemeine Zeitung, Tadiç shprehu idenë një “marrëveshje në të cilën të gjitha palët do të marrin diçka, duke krijuar një zgjidhje të qëndrueshme për paqen e stabilitetin”. Kjo, tha ai, do të ishte “jashtëzakonisht ndihmuese për të gjitha palët”. Në lidhje me këtë, ai foli për Shqipërinë e Madhe dhe Serbinë e Madhe. Burime diplomatike serbe thonë se pas skene për disa kohë ka pasur bisedime për ndarjen e Kosovës, me pjesën veriore që i bashkohet Serbisë dhe pjesën e mbetur që i shkon Shqipërisë”, shkruan gazetari i DW.

194 komente në “Deutsche Welle: Ka pasur BISEDIME TE FSHEHTA për ndarjen e Kosovës mes Shqipërisë dhe Serbisë”

 1. Kkoli says:

  Me kete qeveri Qe kemi Ne mos tju duket cudi..

  1. vinny says:

   Qe te ndash diçka e te pretentosh te maresh nje pjese duhet qe kjo gje te te perkasi te pakten pjeserisht.
   Kosova nuk eshte as e Sqhiperise, as e shqiptareve, as e serbise e as e servebeve, ajo i perket banoreve te Kosoves e vetem ata duhet te vendosin per fatin e tyre.
   Shqiperia nuk ka nevoj te bashkohet administrativisht me Kosoven, mjafton vetem ta konsideroje si partener strategjik e te vendosi nje strategji te bashkepunimit ekonomik te privilegjuar duke eleminuar taksat e kjo do te krijonte lidhje shume me te ngushta reciproke.

 2. Neorealizmi says:

  Po ndodhi kjo, eshte me teper se tradheti.

  1. zjarri says:

   Neorealizimi, familja e metes Monika Kryemadhja te paret e saj, dhe ajo vete jane te UDB-se vete kuptohet, Sali Berisha dhe Ilir Meta agjentet kryesor te serbit, Sala dhe Iliri jane me serbe se “serbet”…Salin dhe Ilir duhet ti djegim avash AVASH ne sheshin Skenderbej O SOT O KURRE, se neser do te jete shume VONE.

   1. Gimi says:

    eshte shume e drejte persa i perket Monikes ,,te paret e saj kane qene agjente te UDB…ne pallatet shllavare ku ka pas jetuar njerzit flisnin per kete gje ne vitet 1980…ishte familja me qelbesire ne ate lagje..Ilir meta eshte rekurtuar nga UDB ne vitet 1993-1994..asnjehere nuk ka qene opozitar i Berishes por thjesht nje kolone e peste ne PS sic tregoje dhe koha..berisha dhe meta plus te tjere marrin cekun nga serbia dhe paret e tyre jane ne bankat ne Beograd

   2. Luznak Spajci says:

    Fjala jote ne vesh te zotit. Fjalen tende e befshim realitet sa me shpejt te shpetoj i gjithe kombi shqiptar

  2. eddy says:

   Te besh bisedime nuk eshte tradheti bisedimet jane e vetmja forem democratike Franca dhe Anglia po bombardojne Libin dhe nga ana tjeter bejne takime marveshje me perfaqsuesit e Kadafit kjo eshte politika Megjithate duhet nje marveshje me Serbine dhe ne marveshje nuk del asnje pale e humbur Kosova eshte krahine Shqiptare ne nuk do leme qe cdo krahine te kete nje qeveri nje flamure sic po ndodhe ne kosove ndaj kushe eshte kunder marveshjes me Serbine eshte kunder bashkimit kombetar eshte kunder paqes democracise Kjo marveshje duhet pershendetur edhe nje ndarje te Kosoves duhet ta pranojme pasi Kosova nuk eshte e banuar vetem me shqiptare ne na interesone pjesa shqiptare mund te them qe kto bisedime jan ogur i mire si per Shqiperin dhe Serbin shikoni Francen dhe Gjermanine armiqe shekullore sote drejtojne comunitetin europian koha e luftes ka mbaruar gjithcka zgjidhet vetem me marveshje

   1. burimi,salzburg says:

    eddy mos harro se serbia po don me e nda kosoven e tashme qe eshte as gjysma e teritorit qe kan banu shqiptart para 100 vjetve

    1. eddy says:

     burim salzburg kur nuk kemi qene te zot te mbanim cfare kishim te pakten te mbajme keto qe kemi zgjidhje ideale nuk egziston

   2. Patriotja says:

    Eddy!! shttttttttttttttttttttttttt se do ngrihen nga varri gjithe ata qe kane derdhur gjakun ne shekuj per te mbrojtur shqiptarizmin ne kuptimin e plote te fjales! Harrove qe shqiptaret jane banore autoktone ne rajon prej mijera vjetesh (e dokumentuar). E ke parasysh kur kane ardhur sllavet ne rajon?!…deri ku ishin kufijte e Ilireve?!…I bie qe te na kthejne ca troje e jo t`ju falim dhe te tjera…..

    1. eddy says:

     Patriote e njohe historine si ju edhe sllavet i njohe mire kush jane nuk eshte e nevojshme te perdorim historine si do jete me mire per ju nje shqiperi e bashkuar me krahinen e saje e shkeputur prej shekuj apo nje shqiperi e ndare dhe nuk pranon bashkimin me nje pjese te popullsise se saje per nje qytet apo fshat asnjeri nuk do ta pranonte llogjiken e nacionalizmit imagjino qe edhe serbet edhe shqiptaret perkrahin nacionalizmin dhe askushe nuk leshone pe si do behet si do zgjidhet problemi i krahines se kosoves me lufte me viktima me djegje besoje se edhe ti nuk e pranon qe vellai juaj prindi juaj apo motra juaj te vritet eshte e thjeshte te shkruashe qe jape jeten per kosoven por ndodhe si ne kohen e luftes te gjithe djemte e kosoves iken dhe nuk pranuan te luftonin ta largojme njehere llogjiken e nacionalizmit dhe te vendosim llogjiken e paqes ate qytetare zgjidhja me e mire e problemit eshte ajo e bizedimeve ajo e paqes

   3. Litari says:

    eddy ti je Shkelzeni nipi i serbit edhe ti seshpejti LITARE NE FYT…

    1. eddy says:

     problemi eshte qe po te me shikoshe do te shpetoje shura nuk ta them per te trembur po eshte e vertet mos bej trimin mbrapa ordinatorit mos perdore urrejtje ne forum

 3. tekniku says:

  Kjo foto eshte turpi me i madh i politikaneve shqiptare.Te shterngosh duart me nje tjeter eshte normale por me etike diplomatike,por kjo menyre perulese ose konfidentale(mos ky kokelopa e ka shitur shpirtin me kohe tek serbi si Berisha) eshte jashtezakonisht fyese per ne shqiptaret.Sa per Shqiperine e madhe qe serbet dashamires po i bien tam-tameve te tyre do te shohim ku fle lepuri por s’duket kaq e thjeshte.

  1. plaku says:

   tekniku,
   Nuk e di ne se ke patur mundesi te lexoje ketu tek ThemaOnlin para disa ditesh deklaraten e Tadicit tek gazeta gjermane “Spiegel”, ku ai la te nenkuptoje se eshte gati qe Kosova te bashkohet me Shqiperine, por ama duhet dhe pjesa serbe e Bosnje Hercegovines te bashkohet me Serbine. Une mendoj se ketu fshihet lepuri. Kuptohet se nderkombetaret duan stabilitet dhe nuk mund te pranojne te kene probleme me qeverine e Bosnje Hercegovines. Pershendetje

 4. suzana says:

  shtrengoja fort, idiot, majmun…

  1. ca si larg nga aty says:

   Suzana,
   Ky qe ja shtrengon serbit, deri para pak kohesh ishte Zv. Kryeminister tek ne!!!!!!
   O tempores, o mores.
   A e ke kuptuar ti tani ndonjehere se cila eshte arsyeja qe nder ne, shqiptaret e shqiperise, ka reagime shume te forta ndaj kosovareve kur flasin budallalleqe ne favor te Sali Fazllicit?

  2. miri bushat says:

   Pershendetje znj.A po i kuptoni tani ato qe komentova pak nete me pare se nuk eshte rastesi qe shqiptaret nuk jane rehat sa here qe B(er)isha eshte ne pushtet ne Shqiperine tone por jo e tija e aq me pak e Ilir maskarait.Kam thene e do ta them ku e sa te mundem se historia do ta vertetoje se kush i sponsorizon keta fytyra te ndyra ne politiken shqiptare.

 5. veronika says:

  tamam me kete qeveri asgje nuk te cudit

 6. mendimi_im says:

  Une mendoj se ne Kosove duhet te futet si gjuhe zyrtare arabishtja qe te mund te shpetojne.http://gazetatema.net/web/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif

  1. mendimi_im says:

   I dashur ti qe shkruan duke perdorur nickun tim,
   Nuk te kam dot se je jo perballe meje, por fshihesh pas tastieres si skuth diku ne ndonje qoshe te globit…
   Te sugjeroj te mos perdoresh nickun tim “mendimi_im” por nese ke tru shkruaj me menjen tende dhe mos u ngaterro shum.

   Sadoqe te shkruash me ncikun tim un tashme e kam krijuar autoritetin tim ne forum dhe ata qe din shkrimet e mia do te njohin menjerher se je nje majmun kopjac fallco.

   Je shum i pa edukate, i pa formuar, i pa shkolle, pa familje, pa nene, pa baba, ba seder, pa moral, qe shkruan ne nen nickun tim.

   Ti po te duash shkruaj tere diten se nuk me behet vone.
   Un po te dua futem dhe bej komente me emer dhe mbiemer, me nr pashaporte dhe me shenja gishtash 🙂
   por ti perseri i mjere se i mjere ngelesh.

   Mos provoko.

   1. suzana says:

    Mendimi_im, me fale, nuk e dija qe dikush keqperdorte nick-un tend

    1. mendimi_im says:

     suzana,

     mirdita.

     Duke pasur parasysh se ne forum ka shum njerez qe jan te paedukate dhe te ulte edhe kesi lloj provokimesh ka, pra meqense ne nuk kemi password cdo njeri mund te futet me nick tendin dhe te bej komente ofenduese dhe te ulta.

     Un nuk merzitem sepse mendjen nuk ma vjedh askush…
     pra le te futet kush te doje te bej komente me nickun tim por nuk arrin asgje vetem se ul veten sepse tregon qe nuk eshte i afte te komentoj duke u bazuar ne dijen dhe kulturen e vete personale por vjedh gjoja ate te tjereve.

     Un i lutem gazetes tema te bej me password nickun e secilit dhe keshtu secili ka privatesine e vete dhe dinjitetin e vete.

     Nderime.

     1. TemA says:

      Pershendetje,
      Ka ndodhur nje keqkuptim dhe jane lejuar komentet e dikujt tjeter me nick-un tuaj, por problemi eshte se ne nuk i bejme serish me password komentet, pasi i kemi lene me te lira.

     2. mendimi_im says:

      i nderuar ti qe jep pergjigje me nickun Tema:

      1.nuk bindem se je vertet perfaqesues ose moderator i gazetes tema sepse po i njejti person mund te vazhdoje lojen…
      2. nese jeni vertet ju atehere nuk jam aspak ne dakort me ju me kete “liri” qe pretendoni.

      Si mund te jen me te lira komentet kur cdo kush fut hundet dhe behen corbe/rrush e kumbulla?
      Jemi njerez qe jemi te zene me pune dhe me halle te ndryshme por kur kemi pak kohe ju respektojm edhe juve si gazete duke bere pjese ne forumet tuaj edhe ju bejm reklame edhe mbase ju rrisim pak cent/euro ne xhep qofte edhe me nje koment tonin…

      Un nuk mund te shkruaj kur kam perreth njerez qe bejn provokime dhe percarje mes komnetuesve!!!!

      Nese eshte vendim i juaji si staf qe vetem ne kete menyre te me largoni nga forumi juaj ne menyre qe te mos shkruaj me, kjo eshte ne demin tuaj dhe jo timin personal.

      Un jam i liri dhe mendimet e mia mund te shpreh ehde ne vende te tjera, nuk eshte nje domosdo te komentoj ketu tek juve.

      Qellimet e mia personale un i kam arritur dhe i arroj edhe nese nuk shkruaj ne forumet tuaja dhe edhe nese disa njerez te paedukate vjedhin ncikun tim.

      Besoj se eshte me mire te mbroni te drejtat tona perderisa marrim mundim te komentojm ne gazeten tuaj, kjo ju sherben juve ne radhe te pare sepse eshte pjese e reklames tuaj…

      Reklamat kushtojn shum sot e dashur gazete Tema, mbroni atehere reklamen tuaj nese doni 🙂

      Keto jan vetem keshilla.

     3. mendimi_im says:

      Ju faleminderit.

   2. zana19 says:

    mendimi_im,

    plaku iu drejtua para disa kohesh moderatorit te gazetes qe dikush po perdorte te njejtin pseudonim si ai ne komente. Une kam vene re gjithashtu qe komentet e turkofagus shpesh duken sikur jane shkruar nga dy persona te ndryshem.

    Kur une u regjistrova fillimisht me emrin zana, mu kthye pergjigje qe dikush e perdor ate emer dhe duhet te zgjidhja nje tjeter, dhe une perfundova me zana19.

    Kjo procedure duhet te ndiqet per te gjithe qe kompletojne regjistrimin ne kete faqe. Kushdo qe ka krijuar faqen e temes nuk duhet te lejoje njerez te perdorin nje pseudonim qe eshte ne perdorim.

    1. mendimi_im says:

     E nderuar zana19,

     Un kete gje te ulet e urrej.
     Gazeta Tema ka aftesi ti bej me password nick’et dhe secili gezon origjinalitetin e vete por Tema arsyetohet duke thene se pa password ka me liri….

     Absolutisht nuk jam ne dakort 🙁

     1. Agim says:

      mendimi_im,
      une them qe zana19 ka te drejte dhe jam me shume dakort me arsyetimin e saj. Kam deshire te jem aktiv dhe te jap opinionin tim ne probleme te ndryshme. TemA Online ka qene me Pasword dikur dhe asnjehere nuk kam dhene mendim atehere ..ehu..fut paswordin. Nuk e dij pse ti e ke kete problem qe dikush shkruan me nikun tend..nejse kjo nuk eshte e hijeshme dhe nuk eshte faji i juaj gjithashtu. Mendoj se eshte nderhyrje nga jashte per te ulur reputacionin dhe vlerat e diskutimeve tek TemA Online qe po masivizohet dhe po terheq gjithmone e me shume dashamires.

      Nese do te behet me Pasword diskutimi..mendoj se une nuk do te jem i vetem qe do te pertoj te shkruaj.

      Zgjidhje e mire, shume e mire per mendimin tim, eshte qe mos te lejohen qe te jene dy nick-a njesoj.

      Mendimi_im, nese e ke vene re, kur jep ndonje mendim tek ndonje gazete tjeter aty te vonohet shume mendimi i “duke u monitoruar”…edhe tek TemA Online mendimi te monitorohet dhe behet shume mire, por te publikohet me shpejt.
      Kjo do te thote qe stafi dhe moderatoret e TemA Online jane me te shumte ne numer ose me serioze dhe me duket se punojne edhe turni i trete ..sepse kur une cfaq mendimin tim rreth mesnates ose rreth ores 2-3 te mengjezit me te Shqiperise..mbas 10-minutash moderimi me publikohet mendimi..dhe kjo gje ma ka shtuar me shume respektin per TemA Onlina.

      Shprezsoj se edhe problemi i juaj dso te gjeje zgjidhje.

     2. Agim says:

      moderator…ne opinionin tim me poshte..ju lutem shume deshiroja ta mbyllja me idene se
      “Shpresoj se edhe problemi i juaj do te gjeje zgjidhje”

      ..mirpo fjala “do” eshte shkruar gabimisht “dso” .
      Nuk dua te ngaterrohet me idene se kam dashur te shkruaj “sdo”..Shpresoj se do ta (jo sdo ta) korigjoni.
      Ju faleminderit.

  2. suzana says:

   po ti nuk na tregove njeher, je nga Shqiperia apo Kosova, zoteri abstrakt, po deshe fol ne shpi tane arabisht, na lodhe me kete arabizmin tend..

   1. mendimi_im says:

    Suzana si ja kalove?

    1. Nuk isha un qe shkrova por nje person tjeter qe perdori nickun tim.
    2.Un jam Tropojan
    3.pak dallim ka kosova me shqiprin, jemi shqiptar jemi vellzer
    4.komenti ut paksa i dobet me jep ndjenen se ishe ti qe shkrove me nickun tim!!!
    Nuk po dua te te akuzoj perderisa skam fakte, por je me e duruar kur replikon mos u nxito te ofendosh pa baza.

    1. suzana says:

     une nuk isha ajo, dhe as qe me ka shkue mendja se ekzistojn gjera te tilla, dhe te lutem mos ofendo njeri kur nuk je i sigurte, pastaj te kerkova falje,
     Une shkruaj ne gjuhen shqipe qe e kam mesuar ne Kosove, dialekti juaj mund te jete ndryshe nga imi,
     me vjen mire qe ti qenke aq i zgjuar, me vjen vetem keq qe propagandon aq shume fene islame, per te cilen kemi me se paku nevoj,

     1. tourkofagos says:

      nje pergjigje teper korrekte,bravo!!
      por dyshoj se do te kete interes,sepse i behet dikujt,qe me shume preferon te quhet arab,sesa shqiptar!!!!!!!!!!!!!
      e keqja eshte se jane shume dhe fatkeqesisht,bashkjetojme me keta mostra te turkezuara,,,,,,,fatale!!!!!

 7. geno says:

  Tani po i del tymi lidhjes sali – ilir ne mbeshtetje te serbeve, kot nuk hskoni pese here me rradhe brneda 2 muajve kokelopa i buthlopes Monik ne serbi

 8. petrit tepelena says:

  e shikoni ilir meten sa i turpshem qendrimi i tij perules ne takim me tadicin, duket se sa i ka lepire prapanicen, po behet gati ti puthe duart. tadici duket qarte i besdisur nga gjithe kjo sjllje servile e ilirit

  1. suzana says:

   ke plotesisht te drejte, iku krenaria jone kombetare me keta b….lepires, ti kishin lepire dikujt tjeter, o Zot, qfare turpi, pu pu pu

 9. inf says:

  Shikoheni ju o kosovar se si klyshi i sali serbit i shtrengon doren gjakpiresit te shqiptareve boris tadiqit shikoheni dhe mbushuni me mend se,sali dhandrri i SERBISE dhe Dobiçi meta ,dobiçi i skrraparit dhe hajduti nr 1 i shqiptareve,tradhtari dhe bashkepuntori i VUK VERREMICIT.
  Pra ju o kosovar qe vini interesat e juja private duke mbeshtet ,kete qeveri hajnash dhe tradhtaresh,tani po mduket se po e koptoni se sali ROMI berrisha ky sllav e bir spiuni e ka mbush kupen PLOT .
  Ne themi ky po shet shqiperine ju jo baci salihi ashte burr i mire po ku e njifni ju o te mjere ai dhe meta kane bo dhe po bejne planet per coptimin e trojeve se ka per gje as meta i ççorrovodes dhe as salihi i Viççidolit me e shit tokat e juja se per te vetat nuk i rruhet shume ketyne maskarenjve ketyne pizevenkeve qe per PARA shesin dhe BIJAT E TYNE TE SLLAVO+SERBET.
  Po o kosovar ju qe mbeshtesni tradhtine ju o i keni baballaret SERBE o i keni nanat e juja SERBE,o jeni MARTU me SHKINA ,se nuk ka kuptim qe neper forume te ndrushme mbrohet nji tradhtare i tipit NANO +META +BERRISHA.Kjo mjafton per ju dhe per gjithe ata mangupa qe i shkojne mbrapa nji palaçoje te tipit berrisha me oborrin e tije qe vjen era mut dhe era tradhti.
  e keni harru ju kosovaret se tradhtija denohet me plumb ne lule te ballit po po e keni harro ose ju keni lind neper BE dhe nuk keni marre as njiher era Shqiptari.
  Mos i mbroni hajnat mos i mbroni tradhtaret mos gaboni ti perkrahni keta halabakerr qe po tentojne me BEOGRAD TE SHFAROSIN KOMBIN TE SHESIN KOMBIN VETEM E VETEM PER DISA LEKE.
  VDEKJE TRADHTAREVE TE CDO LLOJ XHIBILET MILETI,VDEKJE FAZLLIQIT MILICES DHE GEJXHISTIT.DY JANE MIQTE MA TE NGUSHTE TE SHPISE SE SAHLIH TRADHTARIT DHENDRRIT TE SHKIJEVE DY DHE ATA JANE//////////////////////////////////////////////////////////////////
  DAMIR FAZLLIQI SERB+NIKOLA GEJXHI GREK.
  MERRENI ME MEND SE CFARE PO LUHET NEN RROGOZ KUNDRA KOMBIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  i MJERE POPULLI TE MJERET NE ME KET QEVERI ARMIQSH POSHTE META+NANO+BERRISHA ,RROFTE KOMBI JONE I MADH DHE I PA PERKULUR VDEKJE VDEKJE VDEKJE PER ARMIQT E KOMBIT PTU PTU PTU JU SHUFTE FARA E QELBUR QE JU KA KRIJU O FYTYRA TE NYTA O DELENXHILERE O GRABITQARE O SHEMTIRA TE ALBANISE…

 10. Vasilika says:

  Meta mund ta beje nje gje te tille(ndoshta mund te jete dhe montazh kjo fotografi) por Kosova nuk e ben kurre nje gje te tille.Kosovaret ishin ata qe u lane ne gjak dhe jo Meta.Kosova eshte shtet i pavarur dhe nuk ka pse te pyesi Meten n.q.s.do bashkohet ose do ndahet.Ne te gjitha kontaktet apo konfliktet qe ka patur Kosova me Serbine i ka zgjidhur me pjekuri dhe atdhetari.”Treni” kosovar eshte nisur dhe me nuk ndalet,eshte nisur drejt te mires.

  1. Mentari says:

   Meta ishte si zv. kryeminister i qeverise berisha dhe nuk ishte si privat..

 11. tom sojer says:

  Fuck! Fuck! Fuck! Kur dreqin behen keto bisedime te fshehta? Kush dreqin i miraton keto bisedime te fshehta? A di gje Parlamenti? A di gje Presidenti? Cfare dreqin po behet keshtu?

  1. plaku says:

   tom sojer,
   Nje proverb i bukur shqiptar thote : “Syte besojne me shume se veshet”
   Kush i ka pare qe kane bere bisedime te fshehta ? Mediat ? Mediat, mbijetojne vetem ne e here pas here jepin lajmin ne thonjeza. Ku e di ti se mediat edhe kesaj radhe nuk po genjejne.?
   Tom sojer, ke me te vertete nje nick shume e bukur , kur isha i vogel kam lexuar kurdore me shume endje aventurat e tom sojerit. Tom sojer, degja nje keshille nga nje plak shqiptar 64 e kusur vjec : ” Mos beso gjithshka se cfare media thone”. Pershendetje.

 12. Zigur Qarri says:

  Une mendoj se ne Kosove duhet te futet si gjuhe zyrtare arabishtja qe te mund te shpetojne.
  mendimi_im.

  E keni seriozisht,sepse kesisoj presupozimesh jo qe nuk artikulon asnje shqiptar,por as nuk i sjell ndermend.

 13. bazarhesap says:

  Dhe ju thoni pse populli Shqiptar mysliman ne gjithe trojet Shqiptare perkrah Turqine shifeni cdo na bejne kto mostra dona na ndajne copa copa te armiqte dhe do mari valizhet me euro dhe do ja mbajne ne per evrope pastaj.Ate qe se bene ne 1913 duan ta bejne tani. Sa ishin ato i kishim kufijte nga Presheva der ne Janine gjuhen dhe traditat ishin ne Perandorine Ottomane por ama me dinjitet.Cohu o Isa Boletini dhe mbaja ne ball ketyre qafirve tone ne fillim.

  1. suzana says:

   si thoni ju, me mire ti shtrengojme turqit se serbet, po pse kemi nevoje per nje gje te tille, more turk Prizreni, qe kam pase rastin ti njohe disa per pak kohe, njerez shume te piste, e kete nuk e them per turqit e Turqise, por per ju te Prizrenit..

   1. bazarhesap says:

    Jam mysliman-shqipetar dhe pak rendsi nga jam tirana,prizreni,shkodra etj. Kemi nevoje per nje gje te tille nga njerez si puna jote tek kjo foto e artikullit mund te shofesh veten tate deri sa i ndan shqiptaret neper qytete dhe krahina .

    1. suzana says:

     edhe une jam myslimane-shqiptare, por nuk kendoj kenge as turke, as serbe, dhe po ta them se nuk i dua turqit se ata na kane sjelle deri ketu ku jemi, nese nuk e dine (po je nga Shqiperia), ne kohen e Rankoviqit, Serbia shpernguli me dhune qindra-mijera shqiptare te Kosoves per ne Turqi, dhe Turqia i perdori per te populluar shkretetirat e Anadollit, prandaj as turqit as serbet nuk jane miqte tane.

     1. tourkofagos says:

      suzana,ku jeton?????
      ishte pyetja e pare dhe se dyti;a te irriton nick,im [tourkofagos]??

     2. bazarhesap says:

      Ti duhet te hapesh fletet e historise dhe ti lexosh pastaj te vish dhe te komentosh ketu mos ishte ajo perandori Ottomane kosova do ishte e populluar me serb nga Bosnja dhe Kroacia .Dhe une smbaj asnje kenge por vetem interesat e Shqiperise te madhe dhe sa per Kosovaret e shperngulur me dhune nga Serbi nuk jane ne shkretetire une kam qe ne disa here ne Turqi dhe per perjudha te gjata jo si turist si mund te mendosh ti dhe kam takuar shume Shqipetare nga te gjithe trojet Shqiptare kur isha ne Turqi dhe ato jane neper qytete sj Istanbull,Ankara,Izmir dhe Bursa dhe asnjeri prej tyre nuk e ndjen veten te diskriminuar sic ndodh neper vende te tjera . Mos fol pa lidhje por me fakte.

     3. ilir111 says:

      O bazarhesap po mire qe turqit qenkan kaq te sjellshem perse nuk i njohim shqiptaret e si pakice, per ata jane shqiptare te kthyer ne turq, e njetjta qe duan serbet dhe greket.
      Perandori osmane u largua nga ne kur po mbante ere kerme dhe po u fundoste.

   2. ca si larg nga aty says:

    Suzana,
    me mire na shtrengoni ne dhe veten tuaj 🙂
    Ju e keni Ameriken dhe fuqite e tjera qe ju bene shtet.
    Pse ju duhet Turqia apo Serbia?
    Nuk mjaftoi 500 vjet pushtim? Po ai gjak dhe dhunim qindravjecar prej Serbise, a valle nuk mjaftoi?
    Mos beni servilet e atyre qe ju ndryshuan karakterin kombetar, gjuhen dhe zakonet.
    Merni shembull nga Shqiperia e Jugut, ku i kane rezistuar asimilimit nga greket (packa se sot ja kane falur grekut cdo gje me urdher nga lart), e kam fjalen per ndjenjen popullore

    1. suzana says:

     Dakord, por une nuk jam ajo qe dua ti shtrengoj ata, Bazarhesap e ca te tjere jane, ju vie era…

     1. Tanush Topia says:

      nuk me duket se Bazarhesap po Shtrengon Turqine,varet sesi don ta kuptosh,per mua personalisht ne kete moment,me cpo ndodh(ujrat,varret e ku di une)greqia esht nje rrezik shum i madh per Shqiperin,jo turqia dhe jo se Bazarhesap esht kosovar apo turk,po esht Shqiptar qe si shum te tjere e she Turqin si nje Counter Balance te greqise…dhe per ta ofenduar nuk esht mire,qe te mos fillojm te ofendojm njeri tjetrin,jovjen era keshtu,jo te vjen era ashtu,se je dhe femer

    2. Andi says:

     @ca si larg nga aty
     Nje krahasim po bej une te ishte Shqiperia e mesme ose malsia aty ku eshte jugu gjeografisht dhe aty ku eshte Greqia te ishte turqia te tere te shqiperise se mesme dhe veriu do ishin bere turq rreth 90% e do e harronin krejt origjinen ndersa jugu sot e sidomos Korca jane mbi 90% shqiptar dhe e kan rrujatur traditat dhe zakonet qe para pushtimit turk dhe ndikimit grek keshtu qe vetem ju nuk keni goje te flisni kur Korca hapi shkollen e pare shqipe ju thoshit cok güzel Arnavut ose Ya?as?n Türkiye.

     1. suzana says:

      Tanush, me duket se po e tepron pak me Greqine, kur e dini se Greqia ka shume halle tjera tash e do te kete edhe shume vite te tjera. Une me sa e kam kuptuar Bazari thote qe viset shqiptare te vihen prape nen Turqi se ateher (nen Perandorine osmane) kishim kufijte deri ne Janine a ku ta dij une. Dhe si po duket, mund te kete edhe ndonje marreveshje te heshtur te perendimit qe Shqiperine, Kosoven, Bosnen (pa serbet), Maqedonine), tia “fale”prap Turqise si kompenzim qe nuk e pranon ne Union, e kjo gje me tmerron. Europianet nuk jane budallenj, ata shikojne qfare behet tek ne, Eulexi nuk eshte vetem per te ruajtur qetesin ne Kosove, ata njerez vezhgojne jeten e shqiptareve atje po edhe ne Shqiperi e Maqedoni. Kur shofin se shqiptaret bejne jete turke, duke filluar nga lindja e femijeve,
      zakone turke (te turqve te hershem, se tash Turqia eshte modernizuar), pijne qaj turk, kafe turke, gatuajne turqisht, vallezojne turqisht (nen tingujt e muzikes turke), kendojne turqisht me tekst shqip, dasmat turke me flamur shqiptar, dhe edhe varrimet i bejne me zakone turke, ateher qfare konkludimi mund te nxirret ketu, Qeveritaret tane vetem ne Turqi priten ngrohtesisht, askund tjeter.
      Po mire nese shumica e shqiptareve jane ti bashkohen Turqise, OK, per fat te mire une me femijet e mij nuk do te jetojme ne ate lloj vendi, nje ngushellim i vogel,

     2. suzana says:

      Tanush, me duket pak e ekzagjeruar frika jote dhe e te tjereve nga Greqia kur e dijme se Greqia ka gjithe ato probleme tash dhe edhe shume vite te tjera. Me sa kam kuptuar, Bazari ka deshire qe viset shqiptare te vihem prape nen tutelen e Turqise si ne kohen e Perandorise Osmane (ateher paska pas qene nje Shqiperi e madhe me plot liri, kjo gje me frikeson. Me duket se edhe Europa ka nje pelqim te heshtur, qe Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Bosna (pa serbet) ti dhurohen Turqise si kompenzim qe nuk po e pranojne ne Union. Nderkombetaret (Eulexi) nuk eshte ne Kosove vetem te ruaj rendin, ata njerez vezhgojne jeten tone, e ajo duket keshtu: qe nga lindja deri ne vdekje zakone turke, pihet qaj turk, kafe turke, gatuhet turqisht, vallezohet turqisht, kendohet turqisht me tekst shqip, dasmat turqisht me flamur shqiptar e shume gjera te tjera si keto, kjo me frikeson, por nese shumica e shqiptareve jane per kete zgjidhje, OK, une jo dhe si ngushllim i vogel per mua, une me femijet e mij, nuk do te jetojme ne ate lloj vendi.
      falemnderit,

     3. suzana says:

      e paskam shkruar dy here se mendova qe heren e pare deshtoi, sorry,

     4. ca si larg nga aty says:

      Andi,
      Mundohu te lexosh me mire, qe te mundesh te kuptosh.
      Une aty shkruaj pikerisht ate qe ti ma thua mua si ofeze.
      Qetesohu, te ben keq per qarkullimin e gjakut

 14. pa emer says:

  kjo foto sherben per te gjithe kosovaret qe e mbshtesin dhe e dua shum qeverin berisha…

   1. dymi says:

    Foto atdheshitesish e sahen lepiresish. Gjurmoni dhe do te shihni se edhe Sal-iu ka foto te tilla sidomos me Micotaqisin.

   2. suzana says:

    Popolo, une nuk e mbroj Rugoven, por kjo foto ka nje ndryshim shume te madh, nga ajo lart qe shofim, Rugova jam shume e sigurt qe eshte kidnapuar ne kohen e luftes dhe eshte dergue me dhune ne Beograd, po Ilir Meta qfare zori kishte ta shtrengonte aq fort armikun, nuk mund te beshe krahasime.

    1. bazarhesap says:

     buralec Rugova ai qe eshte burre nuk i dorzohet armikut por vdes si nje Hero edhe Adem Jasharit i thane te derzohej dhe do ta falshin por spranoj dhe u vra si Martir

 15. pif ! Sales! says:

  Po ndodhi kjo,ne u leme targen çeçeneve

  1. bazarhesap says:

   Shko dhe lexo pak per historine e popullit cecen se sa shekuj kane qe luftojne dhe nuk i dorzohen superfuqise ruse jane burra me 2 rr. Popull me trim veshtire te gjesh ne evrope.

 16. Ordak Minga says:

  Pasi lexova artikullin dhe pashe komentet me shkoi ndermend thenia e Mustafa Merlikes qe thote se kurre nuk mund ta shkruajne historine ato qe e jetojne sepse gjukojne sipas raporteve qe kane me ngjarjet ,gje qe e ben vleresimin te njeanshem.Mendoj qe Shiperia do behet e madhe por jo duke u nda kosova por pervec Kosoves do bashkohen e dhe pjeset Shqiptare te maqedonise dhe te malit te zi.

 17. tafuti says:

  Bashkimi i nje pjese te Kosoves me Shqiperine eshte qellimi strategjik i Berishes.Me kete akt ai perjeteson pushtetin e tij personal,me ndihmen e votuesve vellazen kosovare qe ne kete rast nuk ka pse te vijne “per plazh” ne det dhe te votojne tinzash;ata mund te votojne per “baben” e tyre,Sali Viçidolin ne kryeqendrat e tyre krahinore te Klines,Orahovacit,Bujanovcit dhe metropoleve te tjera kosovare.

 18. mendimi_im says:

  E nderuar Gazeta Tema,

  Jan disa pisa te cilet jan te pa edukuar dhe bejn komente duke perdorur nick name’in e te tjereve dhe bejn provokime te ulta.

  Ju lutem shum jo vetem per hir timin por per hir te se drejtes te privatesise te secilit a mund ti beni pjestaret e forumit me pasword ne menyre qe askush te mos kete mundesi te futet dhe te beje komente me nickun e tjeterit duke pasur qellime te ulta dhe ilegale dhe aspak morale???

  Nderime, faleminderit.

  1. popolo di Tirana says:

   Pergezime mendimi_yt.
   Kjo tergon se komentet e tua kane ngjallur interesimin (ziline) e te tjereve.

 19. saranda2001 says:

  Vetem motazh nuk eshte ,ajo foto eshte orgjinale kur Meta ish ne beograd.Dhe sa per keto qe shkrruen mos u cudisni.1- Kush i pajtoj dhe i beri bashke Saliun+ Nanon + Meten >vetem kur te zgjidhet ky problem i vogel arithmetik do ta kuptojme sa thelle na kane zhytur ne batak keta politikane neve. Por atehere do te jete vone,mjerre ne per fatin qe na ka takuar.Te bashkohemi sa nuk eshte vone…per te vendosur DEMOKRACI dhe FREJTESI.

 20. altin jaupi says:

  Ide interesante. Une do isha Ok, qe pjesa mbi lumin Iber ti jepej Serbise dhe pjesa tjeter ti bashkohej Shqiperise. Mendoj se kjo ndarje do sherbente per stabilitetin ne rajon.

  Altini

  1. ylli says:

   ku e gjete zgjidhjen kaq shpejt??mendje e ndritur.sikur po ndan fiq.stabilitetein e kane vendosur te tjeret se po te ishte per serbet ,tanket e tyre do ishin ne shqiperi sot.
   nqs vendoset ndarja do flitet per cdo cope toke shqiptare ne serbi,m. i zi,maq.e kudo ku ka shqiptare.Une mendoj qe kufinjte te rrine sic jane,sepse faktori shqiptare me levizjen e lire dhe vitalitetin e tij do te dominoje ne rrajon dhe dita e bashkimit do vije normalisht.Besoj kjo eshte frika me e madhe qe kane serbet ,prandaj duan kufij per te ndaluar kete proces te pa ndalshem.

 21. Ina says:

  Hallall ju kosovareve, mbajeni Saliun me shendet e mikun e tij Ilir Meten. Ai ju gjuan pas shpine, ju i lepini te ndenjurat. Kot nuk thone qe druri ka dale nga xhehneti…

 22. vjosa says:

  E shikoni ate “burrin” e shtetit qe ja ka marr doren Tadicit me te duja dockat e tija topolake?!Cfar pamje e peshtir-Ilir kokoroci ne Shqiperi dhe Ilir legeni ne Serbi..O ILIR META OOOO PEDERAST

 23. burimi,salzburg says:

  sjellja e metes poshtrueseeeeeeeeee ky lloj politikani met te vertet mund te mer vota vetem te ne shqiptart nuk po thom perse u taku me tadiqin po shikoje se si e ka pershendet shkaun , per korrupcionin qe e ka deshmu prifti me videokamere e shum tjera .e sa i perket ndarjes nuk ka shansa veq ne qoft se e ndrrojm me luginen e presheves dhe gjysmen e maqedonis

 24. ardi says:

  Edhe un do isha i nje mendje per veriun e Mitrovices,por ne kembim te Presheves,Bujanovcit dhe Medvegjes. Arsyeja pse jam pro eshte se ne nuk kemi as fuqi ushtarake e as ekonomike ti bejm ball Serbis-Greqis.Na kan mbetur ca pushk me gjalm dhe ca qerre dhe se tanket e avionet i shiti Shkelzen Berisha dhe Medi plera per skrap,e neser kur te forcohet Rusia ,e Amerika mos te ket me interes ne ballkan,kush do na dali per zot!!!askush,por do na marrin edhe Kosoven edhe Shqiperin,e do na len vetem Vicidolin.

 25. popolo di Tirana says:

  Komentet tuaja per kete foto to bere kulmin e sulmeve te Natos mbi Kosove

  http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-12225-3.html

 26. popolo di Tirana says:

  Aktualisht Qeveria dhe Mafia serbe jene me te pushtetshem ne Shqiperi se sa ne Serbi.

  1. enofieraku. says:

   Shum i sakt ne arsyetim, dhe eshte mesa reale kjo qe ju shprehni …!!!

 27. SHQIPONJA ME DY KRENA says:

  inf kuj ti besojm ne ilir meta ishte ps ne kohen kur ishte luft ne kosov fatos nano ps epriti millosheviqin me lule po nfund kosova ika kufit evet

  1. dymi says:

   Ore ti laraska me dy krena, a di te shkruashapo jo se na qorrove nga syte e s’po te marrim vesh se cdo te thuash. Shko ha ndonje tas corbe e mos u merr me shkrime.

 28. Qemal says:

  Shikoni, shikoni si i shterngon duart sahan lepirsi e TRADHETARI ILIR META ,shikoni si tulatet,shikojeni,une e kam pare edhe me pare kete fotografi dhe e kam quajtur TRADHETAR ME DAMKE,por tani po dalin ne shesh edhe bisedimet e fshehta qe ai ka bere me ARMIQTE E SHQIPERISE E TE SHQIPTAREVE .Ai duhet te hetohet sa me para,drejtesia dhe PRESIDENTI DUHET TE THONE FJALEN E TYRE SA ME SHPEJT…

  1. plaku says:

   Djema, me falni por une i lejoj vehtes te them keto gjera :
   – Une jam i majte dhe per mua ky horr Meta, duhet futur ne burg te perjetshem, se ka vjedhur gjakun e popullit. Eshte me te vertete nje vemje.
   – Me sa di une, ne kohen kur Meta ka takuar Tadicin, Meta ka qene zv.kryeminister dhe ministir i jashtem i Republikes se Shqiprise. Mendoj se, ai e ka takuar Tadicin ( nuk e di se ku ) por me siguri ne ndonje takim pune. Mos harroni se edhe neve jemi shtet dhe si shtet, ministri i jashtem duhet te kryeje detyren e ministrit te jashtem se, per kete paguhet. Nje nga detyrat e tija kryesore eshte te takoje usheheqes te shteteve te ndryshme te botes dhe sidomos presidentin e nje shteti fqinj. Shifni ju lutem harten e botes, ne nuk jetojme vetem ne kete bote. Kete deshi vetem Enver Hoxha. Pra, ne se duam te jetojme ne fqinjesi te mire, ne rregullat e lojes se nje fqinjesie te mire, edhte edhe takimi, bisedimet, ngrenja e drekave dhe darkave, vajtja ne konzerte ose plazhe te ndryshme. Keto jane gjerat normale te diplomacise. Ne se duam qe, te jemi shtet tamam, atehere duhet ti respektojme dhe zbatojme keto rregulla loje qe, nuk i kemi vene ne, por bota demokratike.
   – Jam shume dakord me shkrimet e mesipeme dhe denoj qendrimin prej servili te Metes para Tadicit. Me vjen me te vertet turp, kur e shof si si serviloset. Ai duhet ta dije shume mire se, perfaqeson nje popull te tere. Mendoj se, dora jepet me respekt dhe jo me kete servilizem te ndyre.
   – Para disa ditesh ketu ne forumin e TemaOnline ishte nje interviste qe, Tadic i kishte dhene gazetes se madhe gjermane “Spiegel” ku ai aludonte se, ishte dakord qe, Kosova te bashkohej me Shqiperine dhe si kompensim Serbise ti bashkohej pjesa serbe e Bosnje Hercegovines. Une mendoj se nderkombetaret nuk do jene dakord sepse :
   1.- Ata (nderkombetaret) jane shume te interesuar per stabilitetin ne rajon.
   2.- Bosnje Hercegovina eshte nje shtet i pamvarur dhe nuk do ta pranonte kurre kete gje. Mendoni per nje moment reagimin e popullit te bosnje hercegovines i cili, u vra dhe u masakrua nga fashistet serbe te tipit Mlladic.
   – Mendoj se, neve duhet te kemi shume kujdes nga loja e ndyre qe kryejne kudo ne bote mediat. Mediat duan “lajmin” qe te kene kuota ( TV) ose blerje gazetash. Media eshe si te shuash fuqia e katert, eshte gje e mire ne demokraci, por mund te blehet. Jo me kot njerez shume te pasur dhe me influence paguajne miljona per mediat. Shifni Belusconin ne Itali. Per mua Berlusconi eshte babai politik i Sales, i djathte, ka probleme me drejtesine, sulmon presidentin e republikes italjane, sulmon prokurorine duke e quajtur ate te kuqe, sulmon gjyqtaret . Kane te dy me te vertete nje analogji qe eshte per tu habitur.
   Pershendetje

   1. dymi says:

    Kjo foto eshte bere gjate takimit te Metes me presidentin serb ne Beograd. Takimet me personalitete te huaja duhen bere, por objekti duhet te jete transparent. Ndoshta gaboj, por fill pas ketij takimi apo po ate dite u botua edhe akuza e Dick Marty-t per UCK. Tani na del edhe deklarata per ndarjen e Kosoves midis Shqiperise e Serbise. Mund te jene edhe koincidenca, por edhe mund te mos jene.
    Per analogjine e Sal-iut me Berlusconin kam te njejtin mendim, por do te ishte fat i madh te kishim institucione te pavarura si Italia. Atehere te shikonte se cdo ti punonim shpellarit te Vicidolit.

    1. plaku says:

     dymi,
     Ti thua me shume te drejte ;
     “por do te ishte fat i madh te kishim institucione te pavarura si Italia.”
     Qe keto kohe do vine, asqe diskutohet, i ka vdekur nena kesaj pune. Problemi eshe se, nje pjese e mire e elektoratit shqiptare, i beson akoma genjeshtrat e Sales. Te uroj nje dite te djele te mbare. Pershendetje

   2. Vebbyy says:

    plaku, po ku je humbur o burri i dheut se na thave syte!
    Kjo foto eshte pasi Ilir Koklopa u be minister i jashtem dhe ate FIKS 2 DITE pasi u be minister! Me kujtohet si sot, sepse kame pyet veten: kaq shume e paska marre malli Kokelopen per Serbine, saqe pa u bere akoma 48 ore shkoj e iu perul Tadicit?!!
    plaku, dymi, kaloni me shpesh ketej nga forumi se na mori malli

    1. plaku says:

     Vebby,
     Te faleminderit per fjalet e mira. Te uroj nje te djele te mbare. Pershedetje

   3. bubi kacurel says:

    Ka ca ndryshime o Plaku se Berluskonin e kane cuar disa here perpara gjyqit si i pandehur kurse ky i joni nuk shkon as si deshmitar mgjths eshte thirrur disa here ne vite ,ndyshimi tjeter eshte se ky si gjithe aspirantet per diktatore eshte i pandjeshem ndaj seksit te bukur ,me thuaj ti mua kur ka pare bota keq nga qejflinjte ( Klinton me shoke ) .

 29. Rrofte Shqiperia says:

  Kjo gje dihet prej kohesh, se ky koalicion “politik” Greko-Serb eshte sajuar me bekimin e antishqiptarit Gejxh. Ky eshte shkaku qe u ça e majta ne dy parti dhe greku Nano hapi krahun. Kosova veriore qe duan serbet, jane bere disa evadime qe nga 1968. Ështe toka dhe vendlindja e ISA BOLETINIT. Nje nga objektivat e Penicilines ka qene boshatisja e veriut te shqiperise dhe me vone te silleshin kosovaret per banim qe Serbia te serbizonte trojet shqiptare(si skenari grek ne Çameri) Ky njeri e ka mbushur kupen per tradhetite 20 vjeçare. Me kete qe bene per Tiranen do te humbin dhe qeverine e vjedhur ne 2009.O sot o kurr, shqiptaret nuk jane nenshtruar ne 1920 e jo sot.

 30. suzana says:

  Per tourkofagos,
  nuk jetoj ne Shqiperi as ne Kosove, por jam nga Kosova,
  Emri (nick-u) yt nuk me pengon, sepse nuk e kuptoj qfare do te thote, tingellon turko-grek,
  me pengojne nganjeher pikepamjet tuaja, qe hedhin vrere kunder kosovareve, populli nuk i ka fajet, qeveria ka fajet qe lejon arabet ti fusin hundet ne Kosove.
  tung,

  1. tourkofagos says:

   E para,kuptohesh,[qe nuk jeton ne kosove,] nga menyra dhe perceptimi i temave qe na serviren ketu ne site,per diskutim! Se dyti,jo me kot te pyeta,ne se te irriton,nicku im[tourkofagos] sepse je nder te vetmet,mbase e vetmja,mes myslimanesh shqipfoles,qe urren turqit[kjo e thene prej teje] dhe jep shpjegimin,se ishin pikerisht turqit ,ata qe i kane shkaktuar per 500vjt,te keqija shqiptareve![ne nje kohe,kur bazarhesap,mysliman shqipfoles,turk ne nick,madje dhe ne gjak,shprehet ne rrepliken ndaj teje zojne/zonjushe Suzana se; po te mos ishin turqit[sipas tij] kosova dhe shqiperia,do te ishin absorbuar,nga serbet,kroatet,greket,,,,,,!!!!]Pra injorancia e ketyre pseudo shqiptareve arrin kulmin dhe eshte per te adhur keq,se jane shume,shume,shumeeeeeeeeee!!! Fatale!!!!!!!!!!
   Ne kohen e rilindesave[te gjithe kristiane] kishte dhe myslimane[per fat te keq,shume pak],rasti juaj,zonje/zonjush Suzana,me bene te besoj,se ka mendje te ndritura edhe ne mes te myslimaneve [reale ne ceshtjen kombetare] kjo eshte shume pozitive!Nicku im [tourkofagos] ne shqip do te thote[turkngrenes],figurative,i vene ne kundershtim me simpatine e pa justifikueshme,te shumices derrmuese te komentuesve,per turqit!!Madje cdo nje i tille[zigur qarri,bazarhesap,salistalin,mendimi im,hajriu etj,etj,,,],ne rreplikat ndaj meje,e fillon me fjalen;ti dukesh,qe ne nick,sa i keq je,madje cnjerzor!!![sepse,ha turqit]!!!sikur une te kisha nick;[albanofagos] pra shqiptarongrenes!!!
   Eshte e pabesueshme,mendoj,te kene kaq shume simpati per turqit,ne nje kohe kur ata na katandisen,shteti me mjeran ne Evrope!!!! Fatale!!! thx.

   1. suzana says:

    I nderuar “turk-ngrenes”, falemnderit per shpjegimin tuaj te sinqert,
    Problemi i popullit tone eshte se shpejt harron, shume shpejt, shume shpejt ka harruar se qfare ka bere Turqia (Perandoria osmane) ne trojet shqiptare, ashtu siq shume shpejt eshte duke u harruar se qfare ka bere Serbia ne Kosove, jo vetem gjate luftes por edhe me pare. Une per veten time jam shqiptare nga Kosova qe fatemiresisht nuk jam “shume muslimane”, apo aspak, kjo ka ndodhe kur isha femije, nje vella imi kishte huazuar nga dikush “Kuranin”, nga kurreshtja lexova disa fjali dhe edhe pse nuk kuptoja shume gjera, kuptova keto: vetem muslimanet meritojne parajsen (xhenetin), te tjeret ( te pafete, besimet tjera pra) do te digjen ne ferr, dhe duhet te luftohen (vriten, sido qe ta marresh).
    keto fjali me tmerruan (edhe pse kam qene femije ateher). Pastaj mendova ne vete, po si eshte e mundur kjo, te gjithe njerezit lindin te pafajshem, ata femije qe kane pasur fatin te lindin ne familjet e besimeve tjera (pa fajin e tyre), duhej te denoheshin, po per qka?/.
    Une besoj ne Zotin, dhe bindja ime eshte se Zoti nuk torturon asnjeri, Zoti duhet te jete nje qenie e dashur, dhe mendimi im eshte qe njerezit nuk duhet te behen skllever te Zotit (5 here ne dite te falesh, agjerosh e shume gjera te tjera).
    Une kam mesuar ne shkolle per Mihal Gramenon, Papa Kristo Negovanin, e shume patriot te tjere ortodoks shqiptar, qe faktikisht ishin shtylla e shtetit shqiptar, une nuk jam me Ramen, sepse nuk me pelqen fjalori i tij, dhe nuk qeshet kurre apo shume pak, dhe ai duhet ne nje rruge ndryshe ti shpjegoj popullit mesazhin e tij, jo me urrejtje ndaj pales tjeter, akuzat qe bene duhet ti argumentoj, ndryshe iu del boja, si beson askush.
    Une do te doja qe shume shpejt te vinte ndonje tjeter ne krye te atyre partive, njerez me pikepamje moderne europiane, qe kundershtarin politik nuk e shofin si armik te perbetuar, e shume gjera te tjera.
    Nuk me pelqen menyra e komunikimit mes shqiptareve (komentet si behen), po nuk e simpatizova PS-ne, jam injorante, turke, e gjitheqka tjeter, me vjen shume keq qe ata dy persona kane armiqesuar edhe popullin ne mes vete, e kjo nuk bene te ndodhe.
    te pershendes,

    1. tourkofagos says:

     Suzana!
     Nuk e di c’mosh ke,por ne dhjeto te 91,student,isha nder te paret qe enderrova,si simpatizant i PD dhe sali berishes,per nje shqiperi evropiane,per nje jete me te sigurt,madje e quaja vehten me fat,qe isha student,i ri,ne momentin kur shqiperia po ndryshonte!!Zhgenjimi,,,,,,nuk vonoi,PD dhe sali berisha,duke mbledhur llumin e shqiptareve,hajdute,kriminel,dhunues,njerez te nje kulture te ulet dhe me urrejtie per ata,qe mbronin te kunderten,,,,,,,largoi gjithe ata sa enderruan per nje PD e te gjithe shqiptareve,pro evropiane!Persa i peket E.Rames[mendimi im ky] eshte njeriu qe i duhet sot shqiperise,per zhdukjen e se keqes se kombit shqiptar,sali berishes!Ti thua se urren,palen tjeter,,,,,te sqaroj,apo te faktoj,argumentoj akuzat!!!! por une te pyes ty;A mund te besh dialog,politik ne nje menyre te kulturuar,evropiance,me nje killer,si sali berisha??????
     Normalisht,qe me vone ,pasi shqiperia te jet bere shtet demokratik,rrymat e rinovimit politik,ne ps, do te jene te arsyeshme dhe llogjike.Por sot,duhet njeriu qe do te rrezoj nga froni,antishqiptarin sali berisha!!Te mirat,nuk kane fund,ajo qe ju shpresoni per nje parti apo lider moderrn evropian,per momentin ne shqiperi eshte nje enderr!!
     Te shpresojme se nje dite,cdo gje do te rregullohet,se Zoti,eshte i vonuar per ne shqiptaret!thx

     1. suzana says:

      Ndoshta ke te drejte, vetem se po jetove larg, ne dhe te huaj, dhe shikon ato qfare ndodhin ne Shqiperi, qfare te them, turperohem nganjeher, nuk me vjen mire qe bota na shikon, nje grusht popull jemi (nje qytet normal europian ka aq banore sa gjithe Shqiperia), dhe nuk jemi ne gjendje ta qeverisim veten, kjo eshte e gjitha, shpresoj qe nje dite do te behet mire, (kur Saliu te kete vdeke apo te kete shkuar ne pension)…si dihet, ndoshta nuk shkon larg.
      naten e mire

     2. dymi says:

      Suzana e tourkofagos, ju kerkoj ndjese qe futem ne mes te dialugut tuaj, por e bej vetem per nje aresye: Perse na duhet te diskutojme per besimet fetare e ti fryjme urrejtjes e dasive prej tyre. Nje mysliman mund te jete i mire sic mund te jete edhe i keq. Po keshtu edhe nje i krishtere. C’na hyn ne pune te rrijme e te vrasim mendjen ne se ka pasur rilindas me shume te krishtere apo myslimane. Ata vete aktivitetin e tyre patriotik nuk e kane mbeshtetur mbi fene por mbi atdheun. Me duket se ne nje koment timin te meparshem jam shprehur per tourkofagos-in se e admiroj per qartesine e argumentave, por kam thene qe me dukesh ekstremist, paragjykues e joracional ndaj personave me perkatesi myslimane. Ndoshta gabohem por kete ndjesi me lene komentet e tua.

    2. bazarhesap says:

     Tani te kuptova me ke kam te bej 1 ti sje dhe nuk do jesh Myslimane sikur 100 here te jetosh 2 Kto budalliqe apo propagande-Jehovite qe hapa Quran dhe lexova kte apo kte dhe u tmerrova shko tregoja ndonje sherbysi te janullatos ose ndonjerit qe jeton ne xhungel se atje kane sukses (Jehova witness dhe Evangelical extremist konvertojne popujt africane per nje thas mjell) se kush e ka lexuar librin e shenjte Quran besimtar dhe jo besimtar jane mahnitur dhe 3 dhe e fundit ti je ajo qe perkrah cifutet dhe kjo tregon se ti nuk i perket besimit Myslimane dhe thjeshte mund te kesh mesuar gjuhen Shqipe ne ndonje shkolle se nuk i perket as asaj kombesie .Please dont censor me i try dint offend no one i just say the truth

     1. suzana says:

      Une nuk beje aspak propagande, ato qe kam thene jane te verteta dhe as ti nuk i demantove, nuk kam nevoje ti dua as qifutet as turqit, por kam me shume simpati per qifutet, sepse ishin ata qe shpetuan Kosoven nga Serbia, ishin kongresmenet e senatoret qifut-amerikane (Engel, Olbrijt, Klark, Klinton (hillary) e shume te tjere qe na ndihmuan, e me thuaj se qfare bene turqit tuaj, Bazarhesap, nuk kam qejf te shkruaj me shume se disave nuk ju nderrohet mendja kurre…Qao

     2. suzana says:

      Lexoje edhe Biblen njeher, Bazarhesap, ka shume gjera te mira, tjeter pune qe njerezit nuk i zbatojne..

   2. raimondi says:

    O Jevgu kaur qe i ke ngrene mune turkut per 500 vjet duke i sherbyer si haneme harremi dhe si Janisar -qen besnik i turkut

    –Ai nicku jot tregon vetem politiken qesharake dhe teper vulgare qe bejne greket sot
    –dhe eshte pikerisht kjo propgande ridikuloze e kaureve pro grek qe ju fyen shqiptareve intelektin e bythes

    — Shoku Afrikan ! — Sot ne kete realitet te sotem modern ,kjo teoria e prifterinjve pederaste grek nuk ka me efekt
    dhe eshte
    treguesi me i mire se kush jane prifterinjte e piste greke qe edhe koken e kane si bythe

    –Sot ne jemi ne nje realitet te ri ——-dhe nese me Turqine kemi luftuar 500 vjet kur greket benin Kruyshqi dhe i sherbenin me fanatizem poer 500 vjet –kjo nuk do te thote azgje
    per politiken e sotme ————-PERKUNDRAZI !!


    ——Sot i vetmi armik i betuar i Kombit Shqiptar eshte GREQIA — Kjo shtrige e ndryre
    ne dejet e te ciles rjedh nje gjak i hibrideve te Zvarranikve te Sahares jugore mundohet
    me te gjitha menyrat te shkateroje Shqiperine,por do i ruaje trapin me kalistir lol
    -,
    ——-Dhe ne te njejten kohe Greqia eshte edhe ne gjendje Lufte me Shqipeirne sepse ajo esht i vetmi vend qe ka nje ligj lufte kunder nesh ————-, dhe dihet se ca kane ne mendje ata rembythje popu
    ll ————-Por Shqiperia ja theu hundet grekut ne 1949 ,kur ishim te keputur fare ., pa arme dhe pa azgje –

    ———–Ndersa sot jemi me te fuqishem se kurre , jemi vete ne Jug dhe ne Veri te Shqiperise me shumte se atehere
    -por kemi edhe 2 Milione te Kosoves dhe 1 milione te Maqedonise shqiptare te betuar kunder Ju minjve greke

    ———–Ndaj jemi komplet pumped up tju shtypim turinjte njehere e pergjithmone ju minjve te grekut bashke me grekun ……..

    ————-Ndaj absolutisht —GREQIA eshte ARMIKU yne Numer 1 ,dhe i vetmi –Te gjithe duhet te jene kunder Grekut dhe pro Turqise , se ne luften tone kunder grekut
    Truqia eshte aleati yne natyral

    ————Ndaj sebashku me Turqine tja shtypim koken gjarperit grek ….-

    –Ndersa me Turqine kemi qene armiq dikur ———-ndersa sot jemi MIQ sepse kemi te njejtin Armik te perbashket –GREQINE

    -Shqiperia patjeter duhet te lidhet ne aleanca ushtarake me TURQINE dhe ne duhet te bejme
    manovra te perbashketa ushtarake ne jug te Shqiperise dhe ne detin Jon

    ————–Biles jemi te vonuar —Aleanca kuq e zi duhet tja kekroje Sales qe behen manovra te perbashketa Ushtarake :… Shqiperi – Turqi

    ————Urgjentisht Shqiperia duhet te pajiset me armatim detar dhe ajror dhe te kryeje Monovrat ushtarake sa me shpejt me mire dhe kur te behen manovcrat e perbashketa
    ndonje predhe duhet Patjeter te bjere “pa dahje ne Janine ” , jo per por per t’u thene grekeve :
    ——-Jasu more kaure -pordhaqis — me shume ne shenje dashnije dmth :Sagapordha ..looooooooooooool

    ———– Kaur ore , propaganda percarese qe ben ti kaur i vockel nuk ben azgje tjeter por rit akoma me shume urrejtjen e shqiptareve ndaj jush

    ————-Kur them shqiptaret,e kam fjalen per shqiptaret ne Jug te Shqiperise,
    sepse ne ju njohim ju
    me mire dhe natyrisht ne ju urrejme me shume se kushdo tjeter

    ——— Gjithe jugu i Shqiperise esht kunder jush ,minjve te grekut ———– E shikoj qe ju ka zene tmerri
    nga bashkepunimi midis Shqiperise dhe Turqise

    —————-Por ky bashkepunim do ritet akoma me shume deri sa tju mbysim ju ,minjve te grekut

    ——– Biles edhe me Serbine do behemi miq —————sepse Kosova do behet pjese e jona ,
    ngadale ngadale do marrim edhe pjesen e shqiptare te Maqedonise -dhe nuk kemi asnje arsye
    pse te mos kemi maredhenie normale me Serbine -sepse Kosoven qe eshte e jona per 2 vjet
    behet Pjese e Shqiperise bashke me Maqedonine shqiptare-dhe pastaj behu gati per pronat e cameve ,
    jo per gje por nuk dua te me rije me koke menjane hajriu se i kemi pronat prane e prane ..–

    ———Keshtu qe do ritemi me shume , edhe do armatosemi me armatim modern ,
    edhe miqesine me Turqine do e forcojme si dy Shtete Miq –dhe Greqine do e rrethojme si Miu ne hale……. —-
    ………….Do ta mbysim fare— Greket do ti cojme ne Etiopi atje te luftojne per Etiopine e Veriut — per Vorio Etiopine …..ok ?

    ——— Edhe gazeta Tema ben shume gabim qe lejon nje nickname si ai i joti sepse eshte nje fyerje racore
    qe eshte e denueshme ne cdo shtyp te perendimit dhe eshte pasoje e mentaliteti tuaj primitiv
    –qe s’ka azgje te perbashket me mentalitetin EUROPIAN ,ashtu sic nuk kane azgje te perbashket
    me Europen genet tuaja greko- afrikane

    –Po te ishe ketu ne USA me ate nicname qe ke vene aty, ti do veje ne burg dhe kjo gazete do paguante gjobe qe ta falimentonin

    1. plaku says:

     te gjithe anetareve te forumit,
     Kisha nje pyetje per te gjithe anetaret e forumit ne lidhje me :
     raimondi, nuk dua qe te polemizoj me ty ne kuptimin e mire te fjales.
     Ti thua se :

     “Dhe ne te njejten kohe Greqia eshte edhe ne gjendje Lufte me Shqipeirne sepse ajo esht i vetmi vend qe ka nje ligj lufte kunder nesh ”

     Ka shume mundesi qe, te kesh te drejte, nuk e diskutoj. Une para disa ditesh rastesisht, ne wikipedia.de ( me poshte do jap linkun ne gjermanisht ) dhe atje lexova se :

     “Maredhenjet me Shqiperine, me te cilen gjendja faktike e luftes vetem ne vitin 1987 mori fund, cilesohet sot nga nje bashkepunim i ngushte. ”

     Tani pyetje ime eshte ( desha ta mesoj nga ndonjeri qe eshte me i informuar se une ) a ka sot (aktualisht ) Greqia nje ligj lufte kunder Shqiperise ? Me kuptoni ju lutem se, kjo nuk eshte nje pyetje tendenziose, desha vetem ta di, si shqiptar-cam qe jam, se si eshte e verteta.

     Linku ku une kam lexuar fjaline e mesiperme eshte :

     http://de.wikipedia.org/wiki/Griechenland

     Pershendetje

     1. Vebbyy says:

      Ligji Grek i luftës dhe Shqiperia

      Historia e të ashtuquajturit “ligj i luftës” është një problem që ka të bëjë me të drejtën ndërkombëtare, me politikën e jashtme dhe diplomacinë. Në kohën e sulmit të Greqisë nga ana e Italisë fashiste, Shqipëria kishte pushuar së qëni subjekt i pavaruar i së drejtës ndërkombëtare, sepse ishte pushtuar qysh prej afro një viti e gjysmë më parë nga Italia. Ajo nuk ishte më një shtet i pavarur, por pjesë e Mbretërisë së Savojës. Dhe kur populli
      shqiptar i braktisur, përpiqej të mbrohej nga pushtimi i egër fashist, fqinjët tanë të jugut nuk harxhuan asnjë pikë bojë tipografike në mbrojtje të “vëllezërve pelazgjikë”.
      Shqipëria nuk i kishte shpallur asnjëherë luftë Greqisë. Në këtë kuptim ligji i luftës nuk ka të bëjë fare me Shqipërinë.
      Heqja e gjendjes së luftës midis Greqisë dhe Italisë pas kapitullimit të kësaj të fundit, e ezauronte edhe problemin e gjendjes së luftës me Shqipërinë.
      Konferenca e Paqes në Paris e radhiti Shqipërinë në anën e
      vendeve fituese, anëtare të koalicionit antifashisht, megjithë përpjekjet diabolike të kryeministrit grek të asaj kohe, Caldaris. Ajo u bë përfituese e reparacioneve të luftës nga Italia, çka tregonte në mënyrën më elokuente se Shqipëria ishte viktimë dhe jo agresore. Vendosja e marrëdhënieve
      diplomatike u parapri nga një seri bisedimesh midis përfaqësuesve diplomatikë të të dy vendeve. Në këto bisedime u bë e qartë se vendosja e marrëdhënieve diplomatike bëhej pa asnjë kusht nga secila palë. Kjo do te thoshte nuk kishte më asnjë pretendim as për ligjin e luftës dhe as për të
      ashtuquajturin Voirio Epir. Rivënia e “ligjit të luftës” më 1944, heqja e tij më 1987 dhe “rivendosja” më 1999 nuk është gjë tjetër vetëm se një ekspedient politik i Greqisë në përpjekjet e saj për të arritur synimet e saj politike. Por edhe nga pikëpamja e legjislacionit grek, është tepër e vështirë të justifikohet vazhdimi i gjendjes së luftës me Shqipërinë.
      Le t’i referohemi fakteve. Në muajin gusht 1987, në prag të vizitës së premtuar në Shqipëri të kryeministrit grek Andrea Papandreu, që për shkak të keqësimit të shëndetit të tij nuk u krye asnjëherë, Qeveria greke deklaroi heqjen e
      ligjit të luftës me Shqipërinë duke i dhënë kështu fund një gjendje anormale në marrëdhëniet midis dy vendeve. Sipas specialistëve grekë, ligji u hoq me një akt qeveritar për arsye se gjendja e luftës me Shqipërinë ishte vendosur
      jo me ligj të miratuar nga Parlamenti, por me një akt të Mbretit. Pas heqjes së “ligjit të luftës”, në Tiranë erdhi një delegacion ekonomik qeveritar grek me të cilin u nënshkrua Protokolli i bashkëpunimit ekonomik midis qeverive të dy vendeve. Në emër të qeverisë greke, Protokollin e nënshkroi zoti Janos Papantoniu, ministri aktual i Mbrojtjes i Greqisë.
      Në preambulën e Protokollit, me propozim të palës greke, në mënyrë eksplicite përmendej heqja e ligjit të luftës nga qeveria greke dhe influenca e tij pozitive në zhvillimin e gjithanshëm të marrëdhënieve midis dy vendeve”. Autori i këtyre radhëve, në atë kohë ishte drejtor i Bashkëpunimit Ekonomik në Ministrinë e
      Punëve të Jashtme, drejtoi bisedimet në nivel ekspertësh që çuan në finalizimin e dokumentit, si dhe ndoqi gjithë procedurat ligjore sipas legjislacionit të asaj kohe. Duke qenë se në atë kohë qeveria shqiptare e konsideronte ligjin e luftës si të paqenë, ishte përcaktuar edhe qëndrimi politik përkatës që në të gjitha aktet zyrtare dypalëshe shqiptaro-greke nuk pranohej që të përmendej ligji grek i luftës. Përmendja për herë të parë e ligjit në një dokument zyrtar ka historinë e vet. Ne u nisëm nga arsyetimi
      se meqënë se Protokolli do të ratifikohej nga Parlamenti grek, do të kishte një dokument zyrtar që do të konfirmonte heqjen e ligjit të luftës të shpallur nga qeveria greke. Nga ana tjetër, në mënyrë indirekte, Parlamenti grek do të miratonte njëkohësisht me Protokollin edhe aktin e qeverisë për abrogimin e këtij ligji famëkeq. Ky arsyetim u miratua nga nga presidenti
      dhe klauzola e propozuar nga pala greke u pranua.
      Në fund të vitit 1987, pala greke me Notë Verbale njoftoi për ratifikimin nga Parlamenti grek të Protokollit, ndërsa në fillim të vitit 1988 pala jonë nëpërmjet Ministrisë
      të Punëve të Jashtme i komunikoi palës greke miratimin e dhenë nga Këshilli i Ministrave. Në arkivin e Ministrisë së Punëve të Jashtme gjendet Nota Verbale e ambasadës greke dhe numri i dekretit të Parlamentit grek.
      Është e kuptueshme që në se Parlamenti grek do të kishtë vërejtje për abrogimin e ligjit të luftës nga ana e qeverisë, ai nuk do ta ratifikonte Protokollin.
      Pra, nga pikëpamja legale, nuk ka asnjë dyshim që abrogimi i ligjit të luftës me akt qeveritar është ratifikuar edhe nga Parlamenti grek, qoftë dhe në mënyrë indirekte. Gajtë paraqitjes se letrave kredenciale si ambasador i Shqipërisë në Greqi në vitin 1988, autoritetet më të larta të shtetit dhe qeverisë greke nuk lanë rast pa konfirmuar heqjen e ligjit absurd të luftës.
      Gjatë viteve pas 1987 shumë shtetas shqiptarë nëpërmjet
      procedurave ligjore kanë marrë pasuritë e tyre që më parë ishin të bllokuara nga vendosja e sekuestros konservative që kishte sjellë pas vetes ligji mbi gjendjen e luftës. Jo vetëm kaq, por tashmë është fakt i njohur se shumë shtetas shqiptarë kanë blerë pasuri të patundshme në Greqi, çka provon se
      ligji i luftës dhe pasojat e tij ligjore nuk ekzistojnë më. Është pikërisht për këtë arsye që presidentët e të dy vendeve nënshkruan Traktatin e miqësisë dhe bashkëpunimit midis të dy vendeve. Historia e marrëdhënieve ndërkombëtare nuk njeh asnjë rast që dy vende në gjendje lufte të lidhin një
      traktat miqësie.
      Kërkimi i shpjegimeve nga ana e Ministrisë tonë të Punëve të Jashtme ne vitin 1999, në se është e vërtetë ajo që njofton shtypi, është një gabim sa profesional aq edhe politik që mund të shpjegohet me dëmin e madh që pësoi diplomacia shqiptare nga humbja e kujtesës administrative dhe diplomatike pas spastrimeve radikale që u bënë në stafin e Ministrisë së Punëve të Jashtme në gjysmën e parë të periudhës së tranzicionit. Si kudo Shqipëria edhe këtu tregoi se është “e para” dhe dha “shembullin e saj udhërrefyes” për vendet e Europës lindore, por që si gjithnjë nuk u ndoq nga askush. Mendoj se do të ishte një gabim tjetër i madh në se do të vihej në
      jetë propozimi i bërë në Kuvend “për ngritjen e një grupi negociues mes dy parlamenteve për të gjetur një zgjidhje efikase dhe të shpejtë për abrogimin e ligjit të luftës” (cituar sipas gazetës “Korrieri” datë 24.12.2002).
      Të negociosh heqjen e gjendjes së luftës me Greqinë do të thotë që të pranosh që Shqipëria është në gjendje luftë me Greqinë që nga ana e vet do të thotë se Shqipëria i ka shpallur luftë Greqisë. Gjetja e zgjidhjes për një situatë të tillë zakonisht bëhet duke arritur një kompromis për të kompensuar dëmet
      morale, politike dhe financiare që i janë shkaktuar viktimës. Edhe në se në rastin më të mirë, pala greke do të kërkonte një kompensim moral, historisë
      së Shqipërisë do t’i vihej një njollë duke i ngarkuar asaj pa të drejtë fajin e një agresioni të pakryer. Në se Kuvendi e konsideron si fakt real ekzistencën e gjendjes së luftës, atëherë si duhet shpjeguar fakti që ai disa herë i ka akorduar Greqisë të drejtën për të dislokuar ne territorin shqiptar njësi të forcave të saj ushtarake? Problemi nuk shtrohet që të
      fshehim kokën si struci, apo të kthehemi në Peer Gynt që të mohojmë ekzistencën e problemeve midis dy vendeve. E vërteta është se problemi i gjendjes së luftës është një problem grek dhe i takon qeverisë greke të mbyll ciklin e akteve ligjore që mund të kenë mbetur akoma pa ndryshuar qysh nga heqja e ligjit të luftës në vitin 1987. Ky problem duhet trajtuar vetëm
      në rrugë diplomatike direkt me palën greke dhe me miqtë tanë euroatlantikë.
      Parlamenti shqiptar mund të luajë një rol të shquar në takimet me parlamentarët grekë dhe sidomos me ata europianë. Vizita e ministrit grek Jorgo Papandreu, që është shquar si një politikan dhe diplomat modern me një vizion bashkëkohor, është një rast tjetër i mirë për të biseduar hapur problemet që ekzistojnë. Për më tepër ai është djali dhe njëkohësisht trashëgimtari politik i Andrea Papandreut, i cili me largpamësinë dhe
      kurajon e tij politike kapërceu mbi pengesat e qarqeve shoviniste greke duke hapur një erë të re në marrëdhëniet midis dy vëndeve tona.
      Diplomacia greke duhet ta kuptojë se taktika të tilla duke përdorur ligjin e paqënë të luftës
      si deterrent për të penguar zgjidhjen e problemit çam, nuk kanë jetë të gjatë. Çamët kanë qenë nënshtetas grekë që janë shpërngulur me një dhunë të paparë nga tokat dhe pasurite e tyre. Grabitja e pronave të tyre nuk ka snjë lidhje me ligjin e luftës, sepse sekuestroja konservative pas
      shpalljes së gjendjes së luftës me Shqipërinë u vu vetëm për pronat e shtetasve shqiptarë. Prandaj pala greke duhet ta kuptojë se me gogolin e ligjit të luftës nuk tremb asnjë njeri në Shqipëri, por vetëm jep një shembull negativ për stabilitetin në rajon. Opinioni publik shqiptar me të
      drejtë pret të shikojë një politikë të jashtme greke në nivelin e politikës të Bashkimit Europian dhe të pozitës greke në të si kryetare e radhës e BE-së.

      Nga Izedin Hajdini
      ish -Ambasador i Shqipërisë në Athinë

     2. Zigur Qarri says:

      Plaku,
      Dabei handelt es sich um das Orthodoxe Christentum, wobei Griechenland der einzige Staat der Welt ist, der diese Konfession des Christentums zur Staatsreligion erklärt hat.
      Plaku,
      Ketu eshte fjala per Kristjanizmin Ortodoks ku Greqia eshte i vetmi shtet ne bote qe kete emertim te Kristjanizmit e ka deklaruar si fe shtetrore.
      Plaku ne nje diskum tjeter ke komentuar ndryshe per lidhjen e shtetit me fene ne Greqi.
      Jeni Cam apo jo?
      Camet qe kam njohur i shkaktonte alergji fjala grek.

    2. plaku says:

     Vebby,
     Nuk gjej fjale se, si te te falederoj per materjalin. Ishte shume informativ.
     Pata fat, qe ne forum ka nje njeri si ti. Jo, per gje, por si cam, jam shume i ndjeshem kur vjen puna per maredhenjet midis Greqise dhe Shqiperise.
     E di qe, po i lejoj vehtes te kerkoj shume. Populli thote : ” I jep doren dhe ai te merr gjithe krahun”. Nuk kam se cfare ti bej, jam shume kurjoz per historine e popullit tim cam. Pra shkurt muhabeti, ne se ketu ne internet ka ndonje artikull te kesaj fushe, do te ta dija per, shume te faleminderit ne se me jep linkun. Une lexoj ne anglishte, gjermanisht, italisht dhe frengjisht. Pra te falenderoj paraprakisht more mik. Pershendetje.

     1. tourkofagos says:

      plaku ,kam disa materiale,[ne lidhje me temen,qe je i ineresuar]qe s’besoj se do ti kesh lexuar ndonjehere,por kam frike,se do te humbesh gjumin,per nja 3 muaj!!!

    3. Tanush Topia says:

     o Rajmond,hallall sdi cfar komenti te bej…kalofsh nje muaj shume te mire RRESPECT dhe vetem RRESPECT per ty or mik.tung.Dublin IRL

     1. raimondi says:

      Tek ligjil i luftes me Greqine ka dicka — Shteti shqiptar nuk duhet te futet ne hollesira te cilat te largojne nga realiteti

      ——–Ne kemi nje kundershtim nga qeveria grek qe thote :– Nuk i kthejme pronat e cameve sepse kemi ligjin e luftes me Shqiptaret

      —— OK.

      ——– Tani shteti shqiptar duhet te shfrytezoje EU, Parlamentin Europian per ta zgjidhur ceshtjen
      Pra ne e zgjidhim problemin e ligjit te luftes nepermjet kesaj Skeme :.
      —————– Shqiperia – __ EU__ Greqia————Pra ne perdorim EU
      si arbiter per te zgjidhur njehere e pergjithmone ligjin e luftes qe ata kane kunder nesh

      ———Dmth ne nuk futemi ne negociata direkt me shteitn grek ,
      por futemi ne Negociata me greket nepermjet EU —————————-Ne kete rast ne kemi garancine e drejtesisse se EU per mos lejimin e manipulimeve te zakonshme te grekut
      dhe te mos harrojme qe Ligji i luftes eshte i NJEANSHEM —dmth vetem nga pala greke ,

      ———– Futja ne negociata nuk i ben as edhe nje dem Shqiperise perkundrazi ,
      pastron njehere e mire kete isntrument djallezor
      te politikes greke,
      diskretiton Greqine si nje shtet Luftenxites ne mes te EU dhe ne te njejtne kohe
      hap rugen per marjen e pronave te cameve por edhe pronat e Kolonjareve dhe korcareve te pasur qe i kane pronat ne Greqi

      ———Ne fakt ka te drejte Vehbiu se ky ligj lufte nuk i ndalon pronat e cameve , sepse ligji ka dale per kohen e luftes kunder Italise ,
      porse kur ata e perdorin ate si justifkim –atehere duke e heq ate justifikim hapet
      edhe ruga per pronatt e cameve dhe greket nuk mund te gjejne dot asnje justifikim

      ———Ne fakt ky ligj lufte eshte dicka qe greket e mbajne per te ardhmen per qellime me te erreta , si pjese e politkes se tyre afatgjate -dhe kuptohen shume lehte qellimet e grekut , jane shume te lexueshme …..

      ——–Sipas historianeve Papandreu me kerkesen e Enver Hoxhes e hoqi ligjin e luftes dhe e coi ne parlemntin grek per ta miratuar –Por parlamenti grek nuk e miratoi anullimin e ligjit te luftes (–Interesant eshte se Enveri atehere kerkoi edhe te drejtat e Arvaniteve , ,kjo i hutoi greket )

      — Dmth ligji i luftes u la ne fuqi , sepse Greqia eshte nje Republkike Parlamentare— pavaresisht se cfare ben qeveria , eshte parlamenti ai qe vendos ne nje republike parlamentare

      ——–Dhe kete fakt e konfirmoi edhe historiani dhe depudeti Pellumb Xhufi ne nje interviste ne tv para disa muajsh

      ———- Pra nuk ka asnje dyshim se ligji i luftes eshte

      ——— Ndaj Shqiptaret nuk duhet te merren me hollesirat qe publikojne zyrtaret per te justifikuar grekun, kur greket vete thone qe
      :….ne nuk i japim pronat e cameve se kemi ligj lufte per kete pune …” -Pike

      ————Ok — Kur ata e thone vete qe kane ligj lufte kunder nesh , po ne pse duhet te themi te kunderten ???

      –Kjo eshte si puna e asaj qe thone : –I zoti e shet , tellalli s’e jep … —

      ————Ndaj kur greket thone qe kane ligj lufte kunder nesh –atehere shteti shqiptar
      nepermjet depudeteve Came qe ka ne parlamentin Europain ne Strasburg
      ta hedhi per Shqyrtim ne Parlamentin Europian duke bere paraprakisht nje njohje te EURODEPUDETEVE me ceshtjen ne fjale ———- Duke ua treguar atyre gjithe historine e ketij ligji lufte

      ——- -Dhe pastaj pala shqiptare te kerkoje qe pala greke te dali me nje deklarate zyrtare te aprovuar nga parlamenti grek qe eshte hequr ligji i luftes me Shqiperine———-Dhe merr fund ky muhabet

      ———Kjo eshte ruga me e mire qe Shteti Shqiptar duhet te ndjeki per ta hequr qafe ate ligj lufte,
      dhe ne te njejten kohe per te hapur rugen per pronat e Shqiptareve ne Greqi

      -dhe ne te njejten kohe Shqiperia duhet te armatoset qe krijoje nje flote ajrore,
      tokesore dhe detare me amratime te NATOS , per te qene ne gadishmeri per cdo te papritur qe mund te sjelle e ardhmja ,sepse ne jemi nje shtet me probleme pasi kemi vellezerit dhe motrat tona ne Luginen e Presheves Kosove ,Maqedoni,Mal I zi –por edhe ne Greqine e veriut jane me qindra mijera came ortodoxe te cilet jane me mendje dhe me zemer me ne

      ———-Nje gje doja te thosha ketu :————Kur kam qene ne Athine kam takuar Aristidh Kolen –ish kryetar i lidhjes se Arvanitasve dhe ai me tha :

      –‘….Njerezit qe jane ne organizatat e Vorio Epirit ketu ne Greqi jane njerezit me te fuqishem te Greqise si nga ana financiare
      dhe nga ajo politike–Ata mund ta rezojne qeverine greke brenda dites
      ndaj Shqiperia duhet te kete shume kudjes ne maredhenie me shtetin grek…”

      -Ato muhabetet qe thote Vehbiu per ardhjen e ushtareve greke ne Shqiperi etj,
      ato jane ne vargun e leshimeve te njepasnjeshme qe ben qeveri e Sales kundrejt grekut dhe ato nuk do te thone aspak qe ligji nuk existon …..

      -Tanush ! Te mos keni asnje dyshim ju te Kosoves se kudo ne Shqiperine e Jugut ne ju konsiderojme ju me shume se vellezer ,

      keta qe shajne juve ketu jane jashtezakonsith shume pake
      —— dhe keta jane spiune te drekut dhe spiunet e grekut jane pjese e urrejtjes sone

      –Ja kalofsh shkelqyer edhe ti –Tungjatjeta !

      Post Scriptum : Ne Shqiperi ne e themi kete fjalen Tungjatjeta shkurtimisht keshtu :– Njatjeta !

    4. plaku says:

     tourkofagos,
     Te thashe se jam shume i interesuar dhe do te ta dija per faleminderit ne se me jep linkun. Pershendetje

     1. Visar says:

      @plaku
      koqet ne b!the ka ai jo materialet

    5. hajriu says:

     Pershendetje dhe respekte raimondi. I joti mishin ta ha por kockat ti ruan, gjaku nuk behet uje. Edhe nje here RESPEKTE

     1. tourkofagos says:

      filluan vehabistet te urojne njeri tjetrin,,,,,,hahahaha

     2. Andi says:

      hahaha filluan vehabistet t’ja bejne glasen ne koke tourkofagosit :))))))))))

    6. hajriu says:

     —– R E S P E K T E ——

    7. ilir111 says:

     Ti thua qe nuk duhet te botohen komentet e faggot-it qe eshte i marrosur me arabet ok deri ketu dakort.
     Po edhe te tuat ama se 1-2 shan, kauret sipas teje jane qenie me zhvillim te ulet, romet i ofendon gati ne cdo koment si jevgjite te palare etj.
     Prano edhe gabimet e tua jo vetem te te tjereve.

     1. raimondi says:

      — I Shajj kauret –sepse keta kauret ketu kane nje Mungese Totale Luajaliteti kundrejt vendit tone ,Shqiperise –Jane tamam te PA-BESE

      -Ketu keta kauret bejne propgande percarese dhe fyese kunder shqiptareve

      dhe nga ana tjeter ketu jemi nje site shqip[tar –dhe eshte totlaisht e PAJUSTIFIKUESHME qe te fyen shqiptaret

      -Por te mos i ngaterojme gjerat –Une shaj kauret –jo ortodoxet shqiptare ne pergjithesi

      -Dhe kaure jane ajo pjese e ortodoxeve qe jane te PA-BESE ndaj kombit te tyre

      Romet nuk i ofendoj –Asnjehre nuk kam share romet –I perdor ata si nje figure of speech ,si metafore

      -Kauret qei sherbejne grekut ne radhet e Partise Socialiste jane me te vertete me zhvillim te ulet nga sa shofim ne keto 20 vjet

      –Se po i ben Sala sallate fare –dhe nga ana tjeter ata nuk duhet te jene ne krye te politikes socialiste pasi keto 20 vjet po tregojne se kame mungese te thexuar PATRIOTIZMI ——-Kjoeshte edhe nje nga arsyet qe PS- ngelet ne opozite

      ———-Nuk mund ti kekrosh ti voten popullit tim kur me ben letra mallenjgyese te tipit:….Agapimeno Ppandreu –Looooool

      –Ku i keni pare ju keto maredhenie te ketij lloji , kur ai shtet eshte i deklaruar shtet armik i Shqiperise

      –Ne fakt duhet thene fakti se Papandreu eshte pro shqiptar –por ai nuk mund te levize as gishtin pro Shqiperise pasi atje ka nje politike shtetore Armiuqesore ne extrem kunder Shqiperise e cila shfaqet ne cdo aspket te maredhenieve shqiptaro -greke

      Le pastaj ai Blushi i PS-se eshte armik i betuar i Shqiperise, nje spiun grek i rendomte

      ——-Apo Majko spiun grek i demaskuar nga vete politikanet e PS-se

      Angjelli Fytyre e poshter antishqiptare

      –Nano qelbesira me e felliqur e spiunve Greke ne Shqiperi , etj etj

      -Me thuaj nje kaur te PS-se dhe une do te japprova qe ai eshte SPIUN GREK————–Ndaj ata duhet te largohen nga PS-ja –Boll me !-
      ————-Per 20 vjet i pame se cfare palacosh antishqiptare dhe pro greke ishin ata
      —Tammam simbol i PABESISE

      -Tani te shporren nga PS-ja
      ————-Ne partine e njerezve tane nuk ka vend per SPIUNET E GREKUT

      –Ja psh eshte Ngjela ortodox , por eshte puro patriot –inteligjent dhe e mbron me zjarr Shqiperine edhe e shpreh patriotizmin e tij
      ——– TAMAM Kristian Shqiptar

      Apo eshte akademiku i nderuar Kristo Frasheri ———- Tamam Patriot si Rilindasit –etj etj

      ————-Keta jane kristianet –ndersa ata ne PS-jane Kauret ,dmth te Pa beset

      ———-Po kam bere ndonje gabim edhe e pranoj por ama e kam bere ne sherbim te Shqiperise dhe jo kunder saj

    8. plaku says:

     Zigur Qarri,
     Kisha per te thene keto gjera :
     -A e lexove gjysmen e shkrimit tim ne lidhje se si mund te luhet me devizen nga Zvicra ne Tirane. Pjesen e dyte, te me falesh, por nuk e kalova dot
     -Persa i perket faktit qe feja orthodokse greke, eshte fe shteterore apo jo, mendoj se kjo eshte nje pune e popullit grek dhe jo puna ime.
     Desha te te kujtoj se :
     „Ne vitin 1982 u hoq martesa e detyruar fetare ne te drejten e familjes dhe u njof duke patur te njejten vlere edhe martesa ne zyren civile. Ne fund te viteve 1990, u hoq shenimi i fese ne pasaportat personale. Ne gusht 2008 u hoq shkollimi i detyruar fetar orthodoks nga shkolla. Cdi nxenes qe nuk do te frekuentoje mesimin fetar, mundet qe ne kete kohe te kerkoje ndihme per lendet qe ai do vete. Kisha orthodokse e quan kete Regullore si “ gabim dhe ne kundershtim me kushtetuten” dhe heqjen e mesimit fetar me detyrim per nxenesit e shteteve te tjere e quan te drejte”
     Pra sic e shef feja ne Greqi po e humbet dale nga dale ndikimin e saj.
     Kete materjal e ke ne gjermanisht ne linkun e meposhtem.
     -Me sqaro se si kam thene : “ne nje diskum tjeter ke komentuar ndryshe per lidhjen e shtetit me fene ne Greqi”
     Sepse nuk e mbaj mend. Sot neve nuk kemi diskutuar fare ne lidhje me fene ne Greqi.
     -Une jam cam. Nenen e kam patur nga Igumenica dhe babane nga Filati.
     -Mua NUK me shkakton alergji fjala grek, m.gj.s. nacjonalistet greke (jo populli grek) me kane vrare dy dajat dhe gjyshin. Une kam mendimin se, neve me greket duhet te bashkejetojme ne fqinjesi te mire ne interes te perbashket dhe jo ne lufte me njeri tjetrin. Historia e Gjermanise dhe Frances me ka frymezuar per kete qendrim.
     -Pastaj mos harro se e djathta ekstremiste greke ka nje pakice te vogel ne parlamentin grek dhe konkretisht ja rezulatatet e zgjedhjeve te dates 4 tetor 2009 ne Greqi :
     – PA.SO.K 43,92%
     – N.D 33,48%
     – K.K.E 7,54 %
     – L.A.O.S 5,63 %
     – SY.RIZ.A 4,6 %
     -Edhe kete tabele me siper e ke tek linku i meposhtem ne gjermanisht.

     http://de.wikipedia.org/wiki/Griechenland#Parlament

     Pershendetje

     1. Zigur Qarri says:

      Plaku,
      kam takuar nje cam me origjine nga Filati.
      Jetonte ne Athine dhe ishte konvertuar ne ortodoks.
      Me tha qe ishte nipi i Idriz Hallunit qe ka vdekur prej kohesh.
      E ke degjuar kete emer?

    9. ca si larg nga aty says:

     Hej Raimond,
     po deshe te te marim seriozisht per miqesine tende pro turke, shko nderro emrin…
     Mos bej thirrje revolucionare se mu duk si fjalim i Fidel Kastros, dhe me nderrim termash.
     Dhe e fundit, meqe paske kaq vrull, permbahu pak dhe respekto fjalorin, etiken dhe gramatiken, se ndryshe na del si prifti qe thoshte, beni si them une, po mos beni si bej une.

     1. raimondi says:

      -Ca thirje revolucionare shikon ti ????

      –Nxiri te gjithe emrat e kaureve q ejane ne K

     2. raimondi says:

      Ca thirje per revolucion shikon ti aty ??

      Ume po te them, faktet –Te gjithe ortodoxet ne krye te PS-ne veprimtarine e tyre politike jane udhehequr nga parimi duke i sherbyer interesave greke ne dem te interesave shqiptare

      –Ata kane qene totalisht antishqiptare —Gjerat duhen thene me emrin e tyre te vertete –

      ———-Ndaj meqense ne keto 20 vjet PS-ja eshte udhehqeur nga ortodoxet te cilent jane karakterizuar nje nje plolitike E PA -Bese dhe antishqiptare dhe ne dem te interesave te popullit shqiptar
      por edhe nga nje nivel medoker ne te berit politike si ai deficenti Damiani , apo Vasilqiia etj

      ——-Tani e tutje ada , ortodoxet e PS-se duhet te zbythen dhe te vene atje ne rresht se ata jane vetem per iventar ne PS
      por jo per te drejtuar , se kane nje deficnece skandaloze ne drejtim –
      –Jane komplet slow ne cdo aspekt dhe ne vendimet e tyre te politkes ekonomike nuk kane azgje te perbashket me Partine socialiste –Ndaj ata me mire te largohen fare nga PS
      –Dhe jane edhe shume te korruptuar –Hajdute te piste

      -Sa per Turqine e ke marre gabim —Asnje shqiptar nuke ruan per ato ideologjite fetare myslymane ,biles edhe vete Turqia eshte nje shtet sekularist

      —Ne me Turqine do kemi maredhenie bashkepunimi dhe aleance ,
      por kjo nuk do te thote te behemi si ata ——-Natyrisht ti nuk harin ta kuptosh dot kete mentalitet qe eshte normal sot , sepse
      ti je nen efektin e teorive bizantine qe mendon se jane te vlefshme akoma edhe sot

      –Jo mor mik gabohesh , ne me Turqine kemi vetem miqesi , por sic thote populli yne
      –qesja te veje e te vije .———Pra kemi aleance ,sepse kemi armik te perbashket Greqine –dhe ketu s’ka azgje nacionaliste
      —Ketu ka vetem Real Politics

      —–Pra ne duhet te jemi te ndergjegjshem qe nje shtet si Greqia qe ka nje ligj te njeanshem lufte kunder nesh , dhe qe prodhon
      nje propagnde shume te madhe antishqiptare cdo dite dhe qe mban
      dhe financon organizata terroriste kudner nesh
      eshte normale ta konsiderojme sic na konsideron dhe ne kete rast po ashtu eshte normale te zgjedhim aleanca me ata qe jane kudner armikut tone ——–Dhe ne kete rast Turqia eshte aleati yne qe ka te njejtin armik sic kemi edhe ne GREQINE

      —Ndaj s’ka nevoje te nderoj emrin une , se kjo quhet poltike nuk quhet Dashuri

      —Ne poltike sot me dike je aleat , neser mund te behesh armik

      –Keshtu eshte edhe puna e Turqise –dije ishim armiq me turqit ,
      sot jemi aleate …………….Neser nuk i dihet

      ———E rendesishme eshte qe keto aleanca ti krijojme qe te perfitoje dhe te mbrohet Shqiperia, vendi yne

      ———-Cdo gje behet me qellimin qe Shqiperia dhe identiteti shqiptar te forochen dhe lulezojne ———Te tjerat s’kane rendesi,
      ato jane vetem mjete ne sherbim te ketij qellimi Fisnik

     3. tourkofagos says:

      zotni [ca si larg] i kerkon nje kafshe vehabiste,qe te tregoje kulturen e nje njeriu,,,,,,,hhahahaha,ai vec marmides,qe i mban ere livando,nuk ka asgje te perbashket,me nje njeri,madje,mashtron me emrin,raimond,se ne brendesi eshte hasan!!!! hahahaha!!!!

    10. plaku says:

     Zigur Qarri,
     Me vjen keq, por te them me siguri qe, ne fisin e nenes sime dhe te babait tim nuk kam njohur njeri me emrin Idriz Halluni.
     Di qe, ne fisim e babit tim, kushuri i larget eshte ish lojtari i kombetares shqiptare Iljaz Ceco. Ai me njef mua shume mire. Ne se njef Iljazin pyet se kush ka qene perkthyesi i pare i organizates Cameria. Pershendetje.

 31. kosova-shqiperi says:

  ftyren e ka ky meta si mu kan serb po pse nuk ja ke puth edhe kpucat mor shpiun se per kosov ka kush flet e ka kush e shet mor derr

 32. çami says:

  Suzana te lumte padrejtesite e deri sotme i kemi dhurate nga Turqia , boshatisjen e trojeve shqiptare nga shqiptaret qe nga sanxhaku i Nishit ,sanxhaku i Pazarit te ri ne Maqedonine jugore deri ne Selanik shto ketu jugun e vilajetit te Janines me Follorinen Kosturin Grebenene Kosturin Konicen vete Janinen
  komplet krahinen e çamerise deri ne Preveze e Narte ose Arta e sotme .Nje keshille per te rinjte qe kane fene myslimane praktikante ose jo ti kthejne shpinen lindjes ,Turqia ka 100vjet qe na trajtoi si plaçke tregu per demshperblim lufte tek fqinjet .PARIS

  1. tourkofagos says:

   bravoooooooooooooooo,kjo eshte e verteta!
   e di qe nuk e prisje nga une nje bravo,por rrealiteti eshte i mirepritur edhe pse me vonese!!bravo!

  2. bazarhesap says:

   O greku deri dje luftoshit per greqine kur ju khtye dhe ju vrau greku per fene u bete skipetare po harram buken qe ju kane dhene ne shqiperi familjet Myslimane mor cifute i evropes si ti mban goja ato fjale mor tradhetar.Kot nuk thojne came me bese dhe kal jeshil nuk ka

   1. hajriu says:

    O bazarhesap ti me dukesh me shume se jeshil , me dukesh jeshilllik komplet.
    Po te nis nje pjese te vjershes se F.S.NOLIT te vitit 1924 qe te shohesh dhe kuptosh kush eshte jeshili, po ti mos u merzit .
    A do urte njerezite te rine
    Nen komande te kesh ushtrine
    ne tabjate te kesh njerezine
    Merre te gjithe Laberine /

    Ne do buke e bujari
    Ne do bese e trimeri
    Ne do njerez per katandi
    Shko e gjeji ne Çameri /

    Do per pune,nje Korçar?
    I ke bujq e ustallare,
    Me gra bashke e hapin varre
    krah e koke su ka te share. /

    A do te ruash florine?
    Katandine e shtepine?
    Me dy qofte mbush sinine
    Ec e mere Gjirokastrine.

  3. Zigur Qarri says:

   çami,
   Turqia na shkaktoi deme ne kulture.Por jo vetem neve.
   Greqia i ka mohuar cdo kerkese elementare shqiptareve te Greqise.
   Armiqte tane te terbuar qe ndoshta do jene deri ne diten kur te permbytet bota jan
   Greket dhe Serbet.
   Ne marrveshjen e Lozanes çamet u perzune nga trojet e tyre per ne Turqi per tu zevendesuar me turq ortodoks,qafzinj te shkurter e te pabes qe perbejne sot gati 70% te popullsise se Greqise.I njejti gjenocid ndodhi edhe ne luften e dyte botrore.
   Me thuaj tani kush jan armiqt tane ?
   Politika grekofile kerkon te manipuloje shqiptaret kunder Turqise per te pasur krahet e ngrohte ne nje konflikt te mundeshem me Turqine.Kokat hengshin dhe do tja hajne nje dite njeri tjetrit,por ky nuk eshte problemi yne.Problemi yne eshte qe te mbajme gjalle atdhedashurine qe nje dite ne ato troje qe greket e pabese i moren padrejtesisht te banojne perseri shqiptaret.
   Greket kan hyre ne histori qe prej 3000 mije vjetesh si te pabese dhe ashtu do te mbesin ne jete te jeteve.
   Tung.

   1. Tanush Topia says:

    Zigur dhe Bazarhesap,personi qe ka nick(cami)nuk esht cam ne te vertet miku im,por esht nga keta greket e pontit apo te smyrnes qe i ndoqi katili Nurettin Pasha nga asia minore ne 22shin dhe ca erdhen u vendosen kendej nga jugu,dhe tani ka vene kete nick per te krijuar percarje…ehhh esht method shum e vjeter,prandaj i Shfarrosi turku

    1. tourkofagos says:

     hahaha,,,,,u ka hyre percarja tukoshakeve dhe cdo njeri qe u thote te kundrten,si sali turku,i thone se nuk je shqiptar,por i shitur,qe medemek do te fuse percarjen mes turkoshqiptareve,,,,,,hahaha,va pate na gamitheite vrromotourkoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     1. hajriu says:

      o lekurzi ik bej adetin e grekut …….

     2. Tanush Topia says:

      turkoshak haaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaa
      cok gyzel NURETTIN EFENDI

     3. Tanush Topia says:

      haaaaaaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaaa
      po tahir cakalli ku esht,mos ka ik gje ke papa jani….haaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaa esht ora tani

 33. Landi says:

  jo te gjithe kosovaret jane ne krah te Berishes ,ka dhe kosovare qe jane te civilizuar dhe patriot .. fatkeqsisht ka dhe ca nga ata qe urrejne shqiptaret…mbas shpalljes pamvarsise se kosoves ,ne nje restorant ne NYC kam pare nje kosovar qe u fut ne restoran qe ishte prone e nje shqiptari dhe shkoi drejt e te flamuri shqiptar ne cep,dhe e hoqi e hodhi ne toke dhe tha -cfare mbani kete recke ketu… e berem qe ndenji nja nje jave ne spital me oksigjen ..po fjalen e kam qe ka dhe te tille, dhe jane pikerisht keta qe jane tifozet e Saliut,,njerez me te kaluar kriminale ne Europe apo USA …

 34. Donika says:

  Sa servil ai Meta, Meta as babait vet nuk ja shtrengon ashtu doren, nejse, mjeran hesapi, e sa i perket ndarjes se Kosoves, nuk ka mbet Kosova shkret, i ka banoret e vet Kosova, ka UQK etj etj.

 35. vlora says:

  me ne fund shyqyr qe i lat te lira komentet

 36. Labi Vlore says:

  Kosovaret duhet te dijne se Meta ne ato kohe ka qene minister i Saliut.
  Te ma falin.Minister i figures se dyte me te rendesishme te kombit mbas Skenderbeut si e quajne ata Saiun.Pershendetje gjithe Kosovareve,sepse edhe pse me pikepamje te ndryshme vellai mbetet vella.

 37. une them says:

  turpe te qeverise shqipetare. qeveritaret shqipetare meritojne vetem nje gje.
  Pushkatimin dhe litarin

 38. çami says:

  Turkofagos e para nuk me vjen mire qe te drejtohem me kete pseodenim megjithese eshte zgjedhja juaj dhe e dyta une mirepres respektin nga te tjeret pa mendjemadhesi sepse i dua te gjithe ata qe meritojnerespekt .Une jam rritur me dashurine per atdheun per vete kushtet familjare historike dhe sot te gjithe neqoftese nuk e dine nga kane ardhur nuk do dine nga te vene dmth qorra me sy ,ne shkrimet e mia kam thene feja ime eshte shqiptaria dhe me kete kam edukuar dhe femijet dhe pse te lindur jashte ata kane shqipen per komunikim pastaj gjuhen e vendlindjes .Respekt per te gjithe ata qe i thone bukes buke dhe nenes nene. Naten e mire.PARIS

  1. tourkofagos says:

   nuk ka pse te irriton nick im,tourkofagos,sepse nuk je turk,por shqiptar!!
   per te tjerat,jam dakord,ne kritikojme te keqen,se te miren ekemi ne xhep!
   te uroj nje dite te rehatshme,thx.

 39. tb says:

  Ca eshte kjo foto ? Keta dy duket sikur po martohen..

  1. suzana says:

   Ha ha ha, ashtu duket, me pak ndryshime, Meta i thote aman te lutem, Tadiqit neveritet,
   (sa nuk i vjen te vjelle).

 40. interesanti says:

  Po mire , cfare i duhet pales shqipatre qe perzihet ne kesij punesh.
  Ka Kosova njerz te shquar qe i dijne vete ato pune.
  Pse perzihet sala me ilirin ne kesij lojrash , cju duket vetja.
  te rrijne rehat se nuk jane keto pune si marrinat e hordheqet qe bejne ne shqiperi.

 41. pro-struga says:

  Një përshëndetje të gjithëve dhe duke parë në forum tema interesante për të ndarë mendime të dryshme rreth tragjedisë historike të shqipëtarëve..përshëndetje…

 42. Edi/Sarande says:

  Ne nuk duhet te merremi as me Meten as me Berishen dhe as me Ramen as me Thacin as me…kur diskutojme per gjera te tilla si bashkimi kombetar.Politikanet ne te dy krahet e kufirit duhet te na pyesin ne direkt ,permes dy referendumeve dhe mbi bazen e rezultateve te ketyre referendumeve duhet te ecin politikisht.Personalisht jam per ndarjen e Kosoves dhe shkembimin e teritorreve dhe bashkimin me shqiperine(ende nuk eshte etnike..se prape ka shume mungesa..).Kjo duhet te hidhet ne tavoline dhe mendoj qe nuk do me shume se 10 vjet per tu realizuar
  Flm.

 43. pro-struga says:

  Shumë interesante tema në lidhje me marrëdhëniet turko-shqipëtare gjatë shekujve të kaluar deri më sot.Gati 500 vjet sundim nën Perandorinë Turke dhe me miliona shembuj mund të përmendim se si janë persekutuar shqipëtarët nga kjo fuqi botërore e asaj kohe.Nuk mund të kuptojë se si është e mundur që akoma egzistojnë “shqipëtarë”që pushtuesve aziat akoma me plotëgojë i thirrin vëllezër e kur është në pyetje çështja jonä madhore askush nuk i hap rrugën njëri tjetrit dhe kjo është për të ardhur keq.Cka na lidhë me këta aziatë akoma???gjaku,gjuha,kultura,apo feja islame që gjithmonë ka predikuar tolerancën në teori dhe nga ana tjetër asimilimin e popullit tonë në praktikë…

  1. Zigur Qarri says:

   Gati 500 vjet sundim nen perandorine Turke dhe me miliona shembuj mund të përmendim se si janë persekutuar shqipëtarët nga kjo fuqi botërore e asaj kohe. pro-struga.

   Keni te drejte.Turqia ishte nje nga perandorite qe na pushtuan,logjika e kohes se atehershme.Kujto kolonializmin sa brutal ka qene.
   Problemi eshte qe ata qe propogandojne urrejtje karshi Turqise e kan hallin diku tjeter.
   Te rrimorkjojn shqiptaret ne qerren e Greqise per ta pasur aleat kundra Turqise.
   Dhe kush,Greqia qe eshte armiku yne gjeografik qe i ka zhdukur shqiptaret fizikisht.
   Gjakderdhjen e 97-tes ishin greket ata qe e pregatiten per te shkeputur jugun e Shqiperise.
   Keshtu qe per ne shqiptaret nese Turqia dhe Greqia fillon ndonje lufte jo qe nuk duhet ti mbajme anen Greqise,por te shfrytezojme rastin historik e ti futemi e ti hedhim ne Afrike andej nga kan ardhur qe mos te kemi me probleme se boll na kan shqetesuar te pabeset.
   Tung.

 44. Arben says:

  I takon vetem Kosoves dhe popullit te saj te vendose per fatet dhe te ardhmen e tij. Ato qe u vrane, ato qe u dogjen, ato qe u perdhunuan nga serbia e Millosheviçit ishin kosovaret, shqiptaret e Kosoves. Te vendosesh per to, ne emer te tyre, qofte kjo dhe nga qeveria e Shqiperise eshte ti trajtosh, te pakten, pa respekt. Per me teper à duhet valle te ndajme dhe vete Serbine, Maqedonine dhe Malin e Zi? pasi brenda kufijve te tyre ka edhe shqiptare? Kjo menyre per te “rregulluar” marredheniet midis shteteve i perket nje epoke tashme te tejkaluar qe akoma qendron i ngulitur ne kokat nacionaliste Serbe. I gjithe komuniteti nderkombetar eshte kunder dhe çdokush e kupton qe per Serbet, Shqiptaret dhe gjithe popujt e ballkanit sot egziston vetem nje horizont demakracie, qe po behet gjithnje e me i prekshem: EUROPA E BASHKUAR

 45. nicolla disha says:

  Une jam kunder ndryshimeve te kufijve, kurse per bashkimin me kosoven, prap une jam kunder. Jam pro nje shteti te pavarur te kosoves. Kosova te qendroje ashtu sic eshte e lire dhe pavarur. Me Shqiperine Kosova nuk ka kuptime qe te bashkohet. Ishte vete qeveria e Kosoves qe i kerkoje Botes qe ta pranonin Kosoven si shtet i pavarur. Nderkombetaret nuk mund te fillojne edhe njehere nga oo per te diskotuar bashkimin e shqiperise me ate ne fijale. Pra me Kosoven nuk do te kete bashkime.

 46. VFLP says:

  Me duket e cuditshme se si te dy keta jane veshur ne menyre te ngashme me njeri-tjetrin. Xhaketen e kane njesoj, kemishen njesoj, kollaren njesoj, vetem se Meta e ka me ngjyre pak me te hapur.
  Gjithashtu me duket neveritese se si ia mban doren Meta Tadicit.

 47. Savo Dukati! says:

  Mjerë kush e drejton Sqipërin: Këta b. pa larë, agjent dhe shitës permanent. Shqipëria shtetërore ka vetëm një të tretën e territorit që i takon. Tashti Shitsit e U:DB-së shqipëtare duan ti japin dhe gjysmën e territorit të kosovës, sikur ta kenë territorin e babait. Ilir Metoviqi kërkon gjith L.S.I-në ta korruptojë në tradhëtin e lartë. Këta bandit nga martesat e FERMAVE SHQIPËTARE ME SËRBË QË U BË MASIVE NË SHKIODËR FILLUAN MARTESAT HOMO SIKURSE SHIHET NË FOTOGRAFIN E TURPIT TADIQIT ME ETOVIQIN. Mirë të na gjejë i paskemi tradhëtarët me oqean.

 48. Mentor Lame says:

  Shini foton,mimiken menyren e shtregimit te dores,eshte perulese.Mendoi se kjo vjen nga nje servilizem dhe pazare qe mund te ket bere Ilir Meta me serbet duke demtuar interesta kombetare per llogarit personal te.Sali Berisha. Z.Sali dergoi z.Meta ne Serbi per ta kompromentuar perfundimisht ,se dyti relizon dhe qllimet e tij te mbrapshta, pa demtuar figuren e tij.Keshtu LSI me Ilirin ngelen per gjith jeten b ishti Saliut.

 49. bregdetasi says:

  I bej thirrje Z. Mero Baze, me gjithe respektin qe kam per ty,ke bere gabimin me te madh duke na treguar foton e mesiperme,te lutem hiqe foton , ne shqiptareve na dhembin syte kur shohim duart e kokelopes te shtrengojne duart e kriminelit ne ate menyre perulese, TUUUUURP

 50. Miku qe ju don te miren says:

  Kjo foto eshte fytyra me e vertet e atyre qe sote sundojne shqiperin.
  Eshte e drejta ligjitime e popullit te kosoves te vendos per fatet e veta.Tani te ashtequjturit kosovar qe kane per baba shpirteror Sali Berishen te hapine mire syte e veshet te shohin e te degjoin se kushe jan sala,iliri,luli e krasniqi qe ju kame shpjegue ne opinjonet me pare
  I mbajshi me shendet.

 51. Miku qe ju don te miren says:

  Jeni te qarte per fotografin ju vllezer kosovar .

 52. Valon says:

  Mjaft na quajtet Kosovar !
  Ndalni kto terme te bastardizuara qe jan pjell e Enver Hoxhes !

  Une jam nga Kosova por nuk jam Kosovar dhe nuk do jem kurr. Une jam Shqiptar dhe do jem pergjithmon.

  Ca na akuzoni ne Shqiptarve te Kosoves? Nuk eshte me rendsi a e perkrahim ne apo jo sepse ne nuk kemi te drejt vote ne Shqiperi,jeni ju ata qe e votoni dhe ju jeni pergjegjes pse ai eshte ne pushtet.

  Personalisht une nuk e qaj koken as per Salen as per Meten as per Ramen,te gjith jan te njejt per mua-tradhtar te kombit !
  Partia ime eshte Shqiperia !

  Kosova eshte krahine e Shqiperise dhe do jete pergjithmon dhe ai qe nuk e don bashkimin komtar eshte tradhtar i kombit.

  E pash qe permendet gjuhen Arabe dhe Turqine.

  Gjuha Arabe mund te behet gjuh zyrtare ne Kosove vetem kur td vdesin Shqiptart pastaj me Turqit nuk i kemi asgje ne e aq me pak vllezer. Ne shfrytzojm Turqin vetem si interes ekonomik,asgje tjeter nuk na mban te lidhur.

  Vllezrit e mi jan vetem Shqiptart asnje komb tjeter e aq me pak Arabet apo Turqit e Mallkuar !

  KOHA ESHTE E MASKARENJEVE POR ATDHEU I SHQIPTARVE !

  SHQIPERIA E SHQIPTARVE,VDEKJE TRADHTARVE !

  1. Vebbyy says:

   o Te LUMTE. Aty me qendro. Shkrim si thjesht dhe shume domethenes. Bravo

  2. suzana says:

   Te lumte Valon…100% pajtohem me ty..

  3. Zigur Qarri says:

   E pash qe permendet gjuhen Arabe dhe Turqine.Valon.

   Valon vllai ke te drejte,por ajo qe nje loje e rrafinuar e atyre qe perkrahin greket.
   Nje person i fshehur ,natyrisht djall grekofon ka perdorur nick name mendimi_im.
   Nga qe mendimi_im eshte besimtar mysliman donin te tregonin se arabizimi eshte qellimi i myslimaneve.Kjo eshte shkolla e priftit grek Janullatos qe ka pushtuar kishen shqiptare dhe nuk sheh punet e Zotit por te djallit se djall eshte edhe vete,pra ben politike antishqiptare.Shqiptaret e vertete ortodoks e kan kundershtuar,por ka disa gjak thartuar qe i lajne breket dhe i pijne lengun.
   Serbi eshte barbar e kaluar barbarit,Greku eshte dinak e i pabese,eshte virus qe efektin e jep shum vone,por me permasa katastrofale te pandreqeshme e te pakthyeshme.
   Tung o shqype.

   1. tourkofagos says:

    NGELE DUKE SHARE GREKET,POR NJEHERE NUK DEKLAROVE SE SA BURRE I MIRE JE TI SI SHQIPTAR!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   2. tourkofagos says:

    mjafte i re gerrnetes,o zike,,,je katandisur si mjeran arab,vetem callma dhe pantallonat trecerekshe te mungojne dhe mjekra!!!!hahahaha!!!!!!!!!!

    1. Zigur Qarri says:

     tuorgofagos,
     sa burre i mir jam si shqiptar le tja lejme kohes.
     Por shqiptaret nuk i kam situr ashtu si ben ti.
     Per mua eshte vella cdo shqiptar pamvaresisht se cfar feje ka.
     Ti nuk ke per te me kuptuar kurre,per sa koh indetifikon besimin me kombin.Kjo eshte ideologji greke dhe jo shqiptare.
     Ta kam thene edhe ta them perseri nje fetar nuk shan dhe percmon kurre besimet apo kombet e tjera.
     Por ti nuk je fetar sepse as nuk i njeh as nuk i praktikon principet e fese.Qendrimet dhe qellimet e mija jan te qarta dhe te pasterta:vellazerim ndermjet shqiptareve.
     Sa per greket eshte e tepert te pergjigjem se kam shkruajtur me dhjetra here.Po te permend vetem nje:akoma nuk njeh Kosoven.
     Idhulli dhe frymezimi im eshte kolonjari i zgjuar edhe trim
     Sali Butka
     qe i dha dermen turkut dhe grerkut dhe i vuri kufirin tek thana Haxhi Qamilit .
     Te tha dhe Himarjoti,je i vogel.
     O Lipe bota eshte e madhe,por tahmaja e madhe te falimenton.

   3. Tanush Topia says:

    rrofte Shqipja Meme,rrofte Kosova por mbi te gjitha rrofte Korca Lozonjare djepi i Patriotizmit Shqiptar qyteti me i bukur ne bote ku jam rritur,me ajrin e saj te paster dhe me eren e blirit dhe qershite vishnje….pa miu i zi dhe i pabese grek,armiku me i madh( i Jugut),eshte ghithmone idestinuar te Humbi.Humbja eshte tashme nje tradite 500 vjecare e grekut.Dhe nese ka ndonje qe merr nanji 300 evro,asnje nuk esht korcar mysliman aq me pak orthodox te pakten qe njoh une ,por dhe ata qe marrin (qe sjane korcar por nga fshatrat,tallin b!then hiqen, si grek,pa nderpritja 300 evrot dhe shife sa greke jane)pershendetje IRL

    1. ilir111 says:

     Na cate tra….in me keto punet e fese me tere turq, arab, grek kush me pak e me shume.
     Armiku me i madh i shqiptarit eshte vete shqiptari.

 53. ismeti says:

  ket lufte ban ky slavo-maloku se i lun dinari nga shkau,si i erdhi nga greku me jonin,
  QOHUNI OTE MJER SHPORRNI KET SERBOFIL JASHT SHQIPRIS

 54. besmiri says:

  Komenti me i goditur qe me beri per here te pare te qesh me shpirt ishte i atij qe thoshte se kta te dy duken sikur po martohen…dmth Iliri duket “gruaja” ne kte martese..haaaaaaa

 55. loni says:

  i ka bere HAJDUTI Meta nga ish zyra e tij , ndoshta Tadici do t’i jape 700 000 euro te tjera per kete biznes ha ha ha …Futeni ne burg kete kokegjyle, bir komisari nga Skrapari qe na turperoi te gjitheve ne skraparllinjeve duke vjedhur e henger me te dyja duart nga pasuria e popullit.
  para se ta denoni merrjani te gjitha pasurite qe ka vjedhur dhe jepini perseri valixhen e drurit me te cilen erdhi nga Skrapari

 56. lori says:

  Pas ketij shkrimi qe s’besoj qe te jete i vertete por as i pa vertete nuk na mbetet gje tjeter veçse te kuptojme nje gje themeltare “N.q.se BERLUSKONI SHKERDHEU NJE VEND TE TERE (ITALINE),POLITIKA AMERIKANE (SALINJTE,NANOT,METET) PO SHKERDHEN SHQIPERINE”!.

 57. GEGA says:

  O VALON PREJ CILIT VEN TE JUGUT SHQIPNIS JE SE NA GERDITE SE PO FOL NE EMER TE KOSOVES O QURAN.PO KY ISMETI QA KA KANA FORTE I NXEHTE NKRY PERDOR TERMIN MALOK PA E DIT QKA DO ME THANE KJO FJALE ME KSI BERRASH NUK SHKOHET PERPARA.

 58. SERENA bAJRAKTARI says:

  Ilir Metadhe S.Berisha jane gati ti dergojne GRATE e tyre ne c’do bordello te botes vetem te sigurojne kolltukun.Ata jane pa NDER, pa MORAL.Ata sajojne c’gje per vete.

 59. land tironci says:

  vllezer un nonen e kom prej kosove baben e kom nga vlora jom shqiptar me SH te modhe te ndash kosoven oshte tradheti por ne duhet te tregohemi te zgjut ta ulim poshte berishen sa nuk oshte von se ai po ndan shqipnin njerzit e denu me vdekje nga populli shqiptar jan 3 nano berisha meta poshte keta plehera qe vendi jon te mari pak frym te jet i lir te ngriemo vellezer sa nuk oshte von se do ngelemi si qent qe presin nji kock mos lejoni ndarien e shqipnis mos lejoni qe vendi jon te katandiset si banjot e evropes <pershendetje te gjith vellezerve e motrave shqiptar kudo qe jan

 60. vlora says:

  Nuk kam asgje me kosoven apo kosovaret se te gjith jemi shqiptar……por duke u nisur nga komentet qe bejne shum kosovar, them e atyre i jam eresuar syte ,dhe nuk e shofin se nga u vjen e keqja.Eshte pikerisht,,, idhulli i tyre Sali Berisha qe po e copton kosoven njesoj si shqiperine.

 61. QUNI ISHES says:

  VERTET E PASKE NONEN NGA KOSOVA E LUSHNJES KTE E BESOJ SE DUKESH.

 62. aliko says:

  Shikojeni ne youtube kete takim. Shtrengimi i duarve qe i ben ky kokmadhi Tadicit eshte shume i vertete dhe njekohesisht i peshtire.

 63. Frederik says:

  Shikoni ndjenje te larte kenaqesie ka Ilir Meta qe ka takuar komandantin e tij Tadiç. Hiqi kete fytyre te ndyre nga gazeta o Mero se na prish gjakun gjithe diten .

 64. vjosa says:

  Ilirua ja ka shtrenguar doren Tadicit me dy dockat e tija topolake,dhe nuk ja leshon.Sa politikan i “math” eshte Liri(nuk te mbetet qejfi qe te them Liri).

 65. ardi says:

  ooooo Ilir,nuk eshte Papa ai qe ja ke marr doren dhe po behesh gati me ja pyth.Esht Tadici,dhe me mir ti kishe puthur b…. se i je falur ashtu.

 66. enrik says:

  shikoni sa me servilizem ia shtrengon doren kurva koklope serbit me pamje triumfuese.

 67. sherif says:

  Per fatin e Kosoves nuke vendosin tradhtaret e sahanlepirsat e cfardo ngjyre,grupi a bande qofshin.Kemi organet e zgjedhura legjitime,ata vendosin per shume gjera,e sa i perket kufijve vendos populli me referendum.Nuke mund te jete Ilir Meta as Sali Berisha pergjegjes per ket pune,aq ma pake kur haptazi kan shit integritetin e Shqiprise.nuke kontrollojn kufijt e shume gjera tjera.Keta njerz duhet te pergjigjen para gjyqit te popullit.

 68. i shipnis says:

  Per suzanen.1Emri yte eshte perzierje e vllaznim bashkimit. 2. fEJA-Mjaft paske lexuar vetem faqja e pare mjafton ,3.Paske lexuar vetem rilindasit ortodoks ne shkolle. A ke pyrtur ndonjeher pse.4.A e ke lexuar ndonjeher Bardhen e Temalit,Kanunin e Lekdugagjinit a ke ndegjuar per Fishten e Konicen.Per Nolin nuk po te pyes se kena pas material sa te duash.A ke ndegjuar ndonjeher per Mbretin Zog.6.A e ke pa 97 ne Shqiperin e jugut VETEM FLAMURI GREK DHE TREGISHTI ORTODOKS.7.E ke perjetu luften tone kur ne ndihme erdhen edhe vellezerit arab e turq por u kthyen te deshperuar duke murmuritur se keta[shqiptaret turq e arab]nuk po luftojkan per zot por luften po e bajken per atdhe dhe komb.8.A e ke pyetur ndokend pse shkijet e dojn vetem veriun e nuk i dojn shkijet me magar ne Sharr.9.A e ke pyetur ndonjeher redaksin e Temes pse ne te njejten koh ka qendrua thiu Met

  1. tourkofagos says:

   c’fare je dhe c’ gjuhe flet!!!!!!!!!???????????????

 69. shanko says:

  Berisha ,gjithmone ka ka pasur mardhenie te fsheta me Serbin,ne kohen e embargos,Saliu i dha karburant Milloshevicit ,ndersa Bukoshi tha se e beri per te miren Kosoves,
  Salia asgje nuk ka bere te mre per Kosoven por te kundren po,ne nje kohe kur Bota i ve sanksione Serbit,Saliha e ushqen dhe kjo eshte e mire per Kosoven,Hajde ,Hajde cvete,tani fsheurazi neper mjet Metes qe takohet fsheurazi me Tadicin kerkon ndarjen e Kosoves pa turp fare,Kosova eshte nje shtet dhe do te mbetet e Kosoves per gjithmone.

  1. tb says:

   Jo jo Kosova do ndahet siç do Tadiçi me Salen. Per kete keni faj vet ju kosovare. Ju e keni mbeshtetur salen 20 vjet dhe keni urruer te tjeret se ashtu ju thoshte Sala. Mbajeni tani Sali serbin se vet e deshet.

 70. i shipnis says:

  Bajeni baraz peshimin;Kur Meta ka qen ne beograd edhe Rama ka qen ne Athin.

 71. liripopullit says:

  o kok pace po kujt ja shtrengon duart o sahanlepires o jashteqitje e ketij vendi te vuajtur.

 72. Remi says:

  Nuk besoi qe Shqipria ka bisedu ose bisedon per kosoven asht shteti i Kosoves ai i cili vendos per vehten e tij …sa i perket klases politike ne shqipri ne i njohum shum mir por nuk kem te drejt te perzihemi,…ata u ban hor si brenda si me faktorin nderkomtar ,…le ti ndreqin punt ne shqipri se ai Anastasi ai grekomani jau beri Shqiprin deri ne Vlor Grek e vin ne Kosov me shit filozofi bashkimi si Mojsovi…Kosova ka qen Vilajet sikur Shqipria qe perbahet nga dy vilajete ,..po astu edhe ne ILIRI ka qen shteti DARDAN edhe shum i fort po asdhtu edhe tani jemi Shtet …Pra si dy Shtete mund te Bashkohemi me an te nje referendumi ne Shqipri dhe Kosov..,Sa i perket Serbis nuk ka ndarje ,..Serbia boll na marr Krahinen eToplices….

 73. haskoduka says:

  Mos i vini faj Ilirit te kjo foto, nuk është as i pari dhe as i fundit që i përulet sërbit. Stafeta kalon dorë më dorë.Komentet e tjera besoj janë të tepërta.

 74. gashi-Kosovar says:

  Ky fare iliri meta shume servil ka dale ne kete takim,ky njeri ska te beje fare me burr-shteti.Ata qe nuk e dine,pas ketij takimi ilir blloku shkoi ne Presheve dhe hodhi nje valle me Shqipetaret e atjeshem!Sa i tmerrshem eshte ky njeri.

 75. sherif says:

  Fare mos i nxehni kokat kot.Nese bashkohemi do te jemi me te forte,por kursesi nuke do te bashkohemi pa gjymtyre.Pra me serbin akoma si kemi qerue hesapet,nuke do t’ia hedhim belat ne Shqipri,mjafte probleme ka ajo me eliten politike qe fare si intereson as shteti as kombi por vetem pasurimi i tyre qofte edhe duke shitur interesat kombetare.Ne nga Kosova po mendoj shqiptaret qe e cliruam Kosoven dhe kurr nuke u perkulem ndaj armikut nuke e kemi perkrahur as politiken aktuale Shqiptare e cila ne asnje moment nuke tregoi aftesi e as vizion per te nxjerr vendin nga qorr sokaku,por vazhdimisht qe 20 vjet kritikon sistemin komunist e me veprimet e veta del se eshte nji sistem totalitar qe tradhton popullin,e len rrugve te pa pune,te neneshtruar duke kerkuar lemoshe neper rruget e metropoleve botrore,duke shitur edhe nderin.Turp pe r Sali Berishen dhe ter politikajt e Shqiperise pas komuniste.Ata jo qe nuke e ndihmuan Kosoven por ne pabesi e ndihmuan okupatorin sllav qe dihet botrisht ne cfar forma,si kjo qe ai kok tuli bisedon me Tadiqin per coptimin e Kosoves,derisa ne kerkojm bashkimin edhe te pjesve tjera te banuara me shqiptar ai edhe kete don ta cungoj.Ne kosove kemi mjafte tradhtar te cilet pas luftes u moren me hajni klasike e jo per shtet ,nga keto as ne nuke presim shume,por tragjedija ma e madhe do te ndodhte po qe se bashkohen hajnat.Ata ne fillim i shesi interesat kombetare ne favor te xhepave te tyre ,ashtu te gjymt apo me teritore te rrudhura bashkohen e me pas prap fillojn grindjet mes tyre per interesa pesonale dhe vjen deri te shkatrrimi i shtetit te perbashket.Me ket dua te them se”BASHKIMI KOMBETAR DUHET PATJETER TE NDODH,POR NGA NJERZ TE PASTER.KETA QE JANE NE PUSHTET AKTUALISHT NUKE E BEJN DOT” !!!!

 76. Miku qe ju dane te miren says:

  Sal e Meta sa ky i fundit nuke e meriton emrin ILIR por Sllav jane te lidhur koke e kembe me serbin shpirterisht ekonomikisht e moralisht em FASLLICIN e TADICIN ndoshta kane edhe lidhje gjakut me ta se me serbet eshte e siguret.Nuke jane vetem keto dy mansta por kane edhe Nanon Bukoshin e Krasniqin.Vlezer ka ardhur koha te ju japim denimin e merituar ketyreTRADHTARVE TE KOMBIT te cilet jane te gatshem te shesin cdo gje shqipetare te fshijne edhe emrin Shqiperi nga harta vetem per ti plotsue deshiren PADRONIT serbo grek . Perpara duhet te pastrojme shtepin tone nga keto PLEHRA pastaj te merremi me te tjeret.Kete duhete ta bejme ne Shqipetaret me cdo cmime e sakrifc se po pritem Evropen e Ameriken ato kane interesat e tyre ne kete mes .Nuke i shihn si zbatojne politiken terhiq e mos e keput keshtu ju interesone atyre.

 77. pinoku says:

  Ndodh 1 here ne 100vjet.
  Zogu fali qe te qendroj ne pushtet, kjo qeveri po ben te njeten histori.

 78. turi says:

  ju lutem zevendesoni fjalet e huaja ne abetare ne fjale shqipe

 79. musa prishtine says:

  po nese duhet te bisedohet me serbin ,duhet qelur letrat Berlinit,e SHIPNIA duhet me i kerkue te gjitha trojet e veta deri ne Nishe e tj…………………..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8545
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8545
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X