#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Russell Crowe: Synetllëku është barbari dhe budallallëk

Aktori i njohur, fitues i çmimit Oscar, ka rrezikuar të marrë përsipër zemërimin e komunitetit mysliman dhe atij çifut kur ka deklaruar se synetllëku është një budallallëk dhe barbari. Deklarimet ai i ka bërë gjatë një bisede në Twitter. Por pas reagimeve të para, aktori është detyruar të kërkojë ndjesë.

41 komente në “Russell Crowe: Synetllëku është barbari dhe budallallëk”

 1. tourkofagos says:

  [mendimi im],,,,,verteto te kunderten,pse synetlleku,eshte kulture!!!!!
  duket se do tja kalosh dhe R.Crowe ne fame,,,,,hahahaha!!!!

  1. Zigur Qarri says:

   Dhjata e vjeter e pranon synetllekun,o mavri.
   Ore din te te lexosh apo jo se me komente e ke menderosur?
   Si more katran beje pazare me turqit qe nuk ke lene gje pa i thene.
   Edhe spiun edhe besimtar nuk behesh dot se kto pislleqe i bejne vetem greket.
   Ne je vertete shqiptar nderro sa nuk eshte von se me keto qe ben ferri eshte pak per ju.

  2. mendimi_im says:

   ti greku,
   nuk jam ketu per te ju mesuar te tjereve gjera qe duhet ti mesojn vete…

   Kush na qenka ky Russell sorra yt qe qenka me i zgjuar se vete Ai qe e ka kriuaj, Zoti?

   pse eshte vip ne hollywood nuk dmth qe eshte doktor apo teolog.
   shum njerez jan vip por jan te pa dije.
   edhe nje hajdut mund te behet vip, edhe hitleri ishte vip por quhet kriminel etj…
   — ——–
   nuk po te jap spjegime ty sepse nuk ja vlen por FORUMIT po:

   ——–

   “Natyrshmëri per burrin janë pesë: bërja synet, rruajtja e pjesëve të turpshme, shkulja e qimeve nga sqetullat, prerja e thonjve, shkurtimi i mustaqeve”.[2]

   Keto jan bazat e higjenes se mashkullit.
   ————–
   Bërja synet ndërmjet peshores së Islamit dhe të mjekësisë-I-
   1. Pasqyrim historik rreth synetimit.

   Disa burime historike tregojnë se popuj të lashtë e kanë njohur bërjen synet. Në ungjillin e Bernabës tregohet se njeriu i parë që ishte bërë synet ishte Ademi/Adami (alejhi selam/paqja qofte mbi te) dhe se ai e kishte bërë këtë, pasi ishte penduar për ngrënien e pemës. Ndoshta pasardhësit e tij më vonë e kanë lënë këtë praktikë, derisa Allahu i Lartësuar urdhëroi Ibrahimin/Abrahamin (alejhi selam) që ta ngjallë atë sërish; ashtu siç vërtetohet në hadithe/transmetime të sakta, se Allahu i Lartësuar e urdhëroi Ibrahimin (alejhi selam) me këtë praktikë.

   Në disa pllaka të gdhendura që i përkasin dy civilizimeve më të lashta, asaj babilonase dhe sumeriane (3500 para erës së re) përmendet në mënyrë të detajuar forma e bërjes synet. Një pllakë në varrin e Anak Amonit (2200 para erës së re) përshkruan edhe formën e bërjes synet te faraonët. Në këto shkrime tregohet se ata kanë përdorur melhem mpirjeje (si lloj kremi) para fillimit të tij dhe se janë bërë synet për qëllime shëndetësore.

   Çifutët i kanë dhënë rëndësi të madhe bërjes synet. Telmudi (Teurati) e konsideron atë person që nuk është i bërë synet se është nga idhujtarët dhe të këqijtë. Në të thuhet: “Bëhuni synet për hir të Zotit dhe largoni nga zemrat tuaja pëlhurën (e mosbesimit) o burra jehudë dhe banorë të Orshlimit”.

   Kurse te të krishterët bërja synet është esencë, pasi citatet e ungjillit të Bernabës tregojnë se Isai/Krishti (alejhi selam) ishte bërë synet dhe i urdhëroi pasuesit e tij të bëheshin synet, por të krishterët bashkëkohorë nuk e praktikojnë dhe bërja synet nuk është pjesë e fesë së tyre.

   Ne Bible tek Kapitulli i Luka 2:21 thuhet:

   21

   “”””Dhe kur kaluan të tetë ditët, pas të cilave ai duhej rrethprerë, ia vunë emrin Jezus, emër të dhënë nga engjëlli para se ai të ngjizej në bark.””””

   Pra te nderuar edhe ata të krishterët që e bëjnë këtë praktikë, e bëjnë për shkak të aspektit shëndetësor dhe urdheresat fetare jan per te miren e njerezve.
   ———
   Arabët para Muhamedit (bekimi dhe paqja qoftë mbi të!), bëheshin synet duke pasuar traditën e paraardhësit të tyre, Profetit Ibrahimi/Abrahami, paqja qoftë mbi të.
   Ibrahimi eshte urdheruar nga Zoti dhe ne moshen 80 vejcare eshte ber sunet.

   4. Bërja sunet është duke triumfuar.

   Në vitin 1990, profesor Wizëili ka shkruar: “Isha një nga kundërshtarët më të mëdhenj të bërjes synet dhe në vitin 1975 jam angazhuar kundër aplikimi të tij. Por gjatë fillimit të viteve të tetëdhjeta dolën disa studime mjekësore që vërtetonin se infektimi te fëmijët e pabërë synet ishte më i madh se te të tjerët. Pas hulumtimit të studimeve që u botuan, arrita në përfundimin e kundërt me atë që mendoja. Pastaj fillova të bëja thirrje në atë se aplikimi i bërjes synet është i domosdoshëm për çdo të lindur.”
   Faktet mjeksore te tjera :

   1 – Protection against local infection in the penis
   (mbrojtje nga infeksione te organit)
   2 – Infections of the urethra
   mbrojtje nga infeksionet e urethra
   3 – Protection against cancer of the penis
   (nga kanceri i penisit)
   4 – Sexually transmitted diseases (STDs)
   (nga semundje seksualisht te transmetueshme)
   5 – Protection of wives against cervical cancer
   (mbrojtja nga kanceri cervical tek grate pasi bejn marredhenie me burrat)

   1. Ton says:

    Ik meso anglisht njehere pastaj bej si profesor. ”Sorra” po te ishte do te ”ishte” Crow not Crowe. Ne te vertet Crow eshte Korbi.
    Berja ”synet” po triumfon ? Besoj qe e di qe berja synet eshte e shkruajtur ne Judaism dhe jo ne Kuran, keshtu qe eshte me shume Cifute (qe ti duhet t’i duash shume patjeter) dhe jo myslimane. Ne te gjithe boten 30% e burrave jane te bere ”synet” keshtu qe nuk eshte triumfante .
    Megjithate jane ca pergjigje me te thjeshta se ta presesh, terhiqe dhe laje, sa per sqetullat ”krasiti” dhe veri kundra-djerse.
    Sa per krahasimet e Hitlerit me Rusell Crowe, ke ik per lesh me duket.

   2. Ton says:

    Meqe ke deshire te postosh artikuj anglisht lexoje pak edhe kete dhe eduko veten ne problemet seksuale qe shkakton ”syneti”.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_effects_of_circumcision.
    Nuk e marr vesh, kur t’a jep zoti pse duhet t’a presesh? Pr efekt higjene?
    Pse nuk bejne operacione per heqje te perhershme te flokeve, thonjeve, leshit te sqetullave, kuptohet per efekt higjene, se si pret me por mbledh mendjen.
    Sa per fetare, une besoj qe eshte komplet kundra Zotit. Zoti e beri dhe ti e heq. Dmth ti je me i zgjuar se Zoti?
    Meqe je fetar i madh.

    1. mendimi_im says:

     ckemi?

     Nuk je i pari qe ben pyetje te tilla si pse ashtu pse keshtu…
     🙂
     Njeriut i cili ben pyetje eshte per tu respektuar sepse afrohet tek dija.
     Por,
     pyetjet e tua jan edhe nje pergjigje per mua se sa i zgjuar je ti.
     Pra kur shtrohet nje pyetje, nga menyra se si pyet aty tregohet edhe se sa eshte kapaciteti yt per te kuptuar.

     Jan shum gjana qe edhe nese jan totalisht te qarta per disa njerez jan “mjegull” si domos per tipa si ti 🙂

     ska problem po mundohem te te qartesoj pak edhe pse pak rezultat do te kete 🙁
     ——
     1.Sa per anglishten dukesh qe nuk je i afte te kutptosh se kur thash “sorra” nuk kishta si qellim perkthimin e sakte, por ishte nje injorim ndaj Russel…
     2.di 5 gjuhe te huaja jam duke mesuar te 6 ten, nuk jam perfekt ne anglisht por di te bej dallimin e sorres me korbin.
     Me fal e leme anglishten, ti e din se kush korbi njeher apo…?
     Se un ne moshen 12 vjecare kam kap shqiponje dhe edhe pse me prer pak me kthetra ne dor nuk e lash te me ikte 🙂
     Nejse, ti ke zene ndonje her zog me dore?
     hahahahah
     ———–
     3.Nuk je i vemendshem kur lexon sepse suneti nuk eshte vetem ne judaizem apo ne islam, eshte edhe ne krishterim dhe ne traditen e shum popujve te ndryshem te kohrave qofte te vjetra qofte moderne.

     Ne kapitullin Luka 2:21 e ke te shkruar se si Jezus u be sunet ne moshen 8 ditore…
     4.Shum gjana jan te pakonceptueshme nga ana njote, nuk te ve faj sepse je jo studiues dhe jo i pajisur me dije te majftueshme.
     5.Abrahami eshte pike kyce si orientim per ne te verteten qofte nga ana cifute/krishtere por edhe muslimane, me nje fjale nese ka nje transmetim te sakte si nje veper e Abrahamit atehere as pale nuk e kundershton dot sepse eshte si te thuash babai i te trejave…

     Zoti e ka lindur njeriun lakuriq, sipas logjikes tende atehere pse ne duhet te vishemi?
     Pra gabohesh kur thua se meqense Zoti e ka krijuar njeriun me ate copez lekure pse duhet hequr…
     Pse pret thonjt ti?
     Meqenese Zoti ti rrit atehere ne jemi kundra Zotit qe presim thonjte??

     Ke nje llogjike shummmmm te dobet ne arsyetim, me fal por ska gje do piqesh…

     Disa gjana jan edhe testim nga Zoti, cfare dua te them me kete:
     ta spjegoj,

     Zoti i jep njerut shum gjera qe ne fakt mbase nuk i duhen por me ane te tyre e teston nese bindet apo nuk bindet, teston devotshmerine pra.

     Shembull, te ka dhene mundesin te zgjedhesh midis te mires dhe te keqes, por njerezit e sinqerte dhe te ditur nuk zgjedhin te keqen…

     “Ti thua Zoti e beri dhe ti e heq” je shum gabim.

     Te jap nje shmebull:

     Ne ara me misir ka shum barishte te keqija qe nese nuk i heq te demtojn misirin dhe nuk arrin te kesh te ardhura prej tij.
     Edhe misiren e rrit Zoti edhe barishtet e keqija i rrit Zoti.
     Ti tani si thua, te mos i heqim barishtet sepse Zoti i jep dhe ne i heqim??????????????

     je shum i dobet ne arsyetim, por nuk po te ve faj, perkundrazi po te ndihmoj te kesh sado pak drite.
     ———
     Mos gjyko me urretje, por ule koken behu me i sinqerte. Urretja te vret llogjiken e shendoshe.
     Keto fakte qe ti jap un jan te vertetuar nga mjeket me te famshem ne bote.
     Nuk besoj se Russel Crowe eshte mjek me i mire se sa ata, as ti nuk je.
     Secili eshte i specializuar ne fushen e vete, Russel Crowe ka shprehur mendimin e vete pa baza dhe duke u nxituar po tipike edhe ti.

     Tung

     1. ilir111 says:

      O Tropoja po ti marresh thelle ne thelb “Krishterimi, Islamizmi dhe Judaizmi dalin njelloj ne shume pika ndoshta jo komplet po ngjasojne shume apo e kam gabim??

     2. mendimi_im says:

      i dashur iliir111

      Zoti eshte 1 dhe edhe feja e tij eshte 1.

      Jan njerzit qe devijojn apo percarjn ne baze interesash te ulta te kesaj bote kalimtare…

      Njeriu me i aferm per te tri “fet” kryesore ajo cifute, krishtere, muslimane eshte Abrahami, ose eshte njeriu kyc per te vertetuar cdo gje dhe per te pare te bardhen krejt qarte ashtu sic shihet hena e plote ne qiellin pa ré te dimrit…

      Abrahami ishte besimtare ne Zot, kete e pranojm te tere.
      Ai nuk adhuronte askend vetem se Zotin, biles prinderit e tij qe ishin idhujtar te gjerave te kota e debuan birin e tyre Abrahamin vetem se Abrahami nuk besonte ne Zotat e tyre prej druri.
      Po te tregoj nje histori te vertet te Abrahamit:

      prinderit dhe populli i tij adhuronin zota druri e gjera te tilla.
      Nje nate Abrahami i shkaterron te tere zotat prej druri dhe len vetem ate “kryesorin”.
      Kur shohin ne mengjes shohin se jan shkaterruar zotat.
      Duke e ditur mendjen kundershtuese te Abrahamit e kapin dhe duan ta marrin ne pyetje.
      E pyesin se kush i prishi zotat.
      Ai thote se meqense paska shpetuar njeri prej zotave dhe me kryesori pse nuk e pyesin ate dhe te ju jap pergjigje…
      Por nje cope druri cmund te flase??
      E kuptuan qe jan gabim dhe fajtore por xhelozia ndaj zgjuarsise se Abrahamit dhe urretja qe ai ju prishi planet e tyre deshen te djegin ne turr te druve.
      Zoti urdheron Zjarrin qe te mos e djeg Abrahamin, dhe nuk digjet.

      Abrahami largohet pergjithmone nga populli i tij sepse ne mos tani nje her tjeter do ta vrisnin.

      Te mos zgjatem shum ilir111,

      Abrahami besonte ne nje Zot, Moisiu, Davidi, Zekeria, Jezusi, Muhameti. Te tere jan vellezer te nje feje, por jan vellezer sepse jan edhe gjak me njeri tjeterin.

      1.Dallimi eshte se cifutet nuk pranojn asnje profet tjeter pas Musait, as Jeszus as Muhamed.
      2.Te krishteret nuk pranoj askend pas Jezusit,
      3. Kurse muslimanet jan te vetmit qe pranojn edhe Musan edhe Jezusin dhe te tere vargun e zinxhirit profetik qe nga Adami deri tek Muhamedi.
      Perkundrazi muslimanet kan dashuri dhe respekt qofte per Musan profetin gjoja te cifuteve qofte per Jezusin ate te krishterve.
      Jan cifutet dhe te krishteret qe nuk pranojn Muhamedin si profet, ne fakt vete Muhamedi pranon si vella ne fe Krishtin dhe po edhe Musain.

      Muhamedi nuk eshte i vetmi profet por eshte i fundit i tyre.
      Cdo musliman ka respekt dhe dashuri te papare ndaj te tere librave te shenjte dhe te profeteve sepse nuk mund te jesh musliman nese nuk pranon ate qe ka ardhur prej Zotit pa dallim kohe dhe vendi.


      Besimi musliman ndahet ne keto shtylla:

      Një Zot i Vetëm i Vërtetë
      Engjëjt
      Librat – Shkrimet e shenjta
      Profetët
      Ringjallja dhe Ahireti
      Paracaktimi Hyjnor, Kaderi

      Nese flasim per profetet atehere:

      ne Kuran thuhet:
      Ne dërguam tek çdo popull një profet. (16:36)
      Megjithëse Kur’ani përmend me emër vetëm 25 profetë, Zoti na e bën të qartë që Ai i ka dërguar shumë profetë njerëzimit. Nuk ekziston asnjë fis, popull apo racë tek i cili Zoti të mos ketë dërguar Udhëzimet e Tij. Një numër prej 124 mijë profetësh përmendet në një nga hadithet e Profetit Muhamed (historitë rreth Dhulkarnejnit, Llukmanit dhe Uzejrit gjithashtu përmenden në Kuran, megjithëse profetësia e tyre nuk është e shprehur qartë).

      Profetët më të mëdhenj (Ulul adhm arabisht – mjeshtrat e vendosmërisë), janë: Nuhu (Noah), Ibrahimi (Abrahami), Musai (Moisiu), Isai (Jezusi) dhe Muhamedi, paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të gjithë ata.

      Një tipar dallues i besimit Islam në lidhje me profetësinë është se muslimanët i besojnë dhe i respektojnë të gjithë të dërguarit e Allahut, pa asnjë përjashtim. Meqenëse të gjithë profetët u dërguan nga i njëjti Zot i Vetëm dhe për të njëjtin qëllim – për ta udhëhequr njerëzimin drejt rrugës së Zotit – besimi në të gjithë ata është thelbësor dhe logjik.

      Profetët ishin që të gjithë qenie njerëzore. Ata kishin të njëjtat cilësi sikurse edhe njerëzit e tjerë si të ushqyerit, të fjeturit, gjetja e një partnereje për martesë dhe të sëmururit. Megjithatë ata kishin disa karakteristika të veçanta që i dallonin ata, si besnikëria (sidk), amaneti, zgjuarsia (fetanet), aftësia për të komunikuar mesazhe hyjnore (teblig), pagabueshmëria (ismet), etj. Profetët i zotëronin këto cilësi në shkallën më të lartë gjatë jetës së tyre. Ata u pajisën edhe me aftësinë për të bërë mrekulli, për të provuar kështu se nuk ishin mashtrues. Mrekullitë e tyre u bënë të mundura me anë të fuqisë dhe lejes së Zotit dhe zakonisht ndodhnin në fushën në të cilën komuniteti ku ata ishin dërguar, e ndiente veten superior. Secili prej profetëve e ka shprehur qartë se çdo gjë të veçantë që ai kishte, i ishte dhënë vetëm prej Zotit për të mirën e njerëzimit. Ata konfirmonin ato që ishin shpallur përpara dhe ato që do të shpalleshin pas tyre. Në këtë kuptim mesazhi ishte i njëjtë në thelb dhe synonte tek i njëjti objektiv.

      Ajo cka mund te quhet mosperputhje me te krishteret shembull:
      eshte se ata thojn 3 zota pra dalin te devijuar sipas muslimaneve por edhe sipas cifuteve sepse qofte musliman qofte cifut besojn ne nje Zot.
      Te krishteret thojn se Zoti, i biri dhe shpirti i shenjt(gabrieli), biles ka prej tyre qe edhe Maria eshte zot sepse eshte nena e zotit…
      Kurse ne themi qe jo, Jezus ishte vetem se nje njeri por me mrekullira te dhenura prej Zotit, ishte profet dhe kishte te njejtin mision si te tere te tjeret.

      Kurse mes muslimaneve dhe cifuteve dallimi eshte shum i vogel sepse te dyja palet besojn ne nje zot, por cifutet nuk pranojn Muhamedin dhe Kuranin si urdherin e fundit te Zotit.

    2. mendimi_im says:

     lexova faqen qe me sugjerove ,bi efetktet.

     Asgje interesante, te tera mendimet ne lidhje me efektet ishin ne lidhje me “qefin” pra ishin te lidhura me orgazmen apo me kohen e prishjes…

     Suneti eshte nje baze higjenike per tu ruajtur nga semundjet, nuk ka si baze qefin…
     tipa si ti mbase nuk jan te fokusuar ne te mirat qe ofron suneti sidomos ne ato te mira per mbrojtje nga semundjet…por ju jeni te fokusuar se nese behesh sunet ke orgazem me te forte apo jo 🙂
     nese e ke orgazmen me te forte atehere ejani o burra te behemi sunet te tere nese jo kujt i plasi suneti…

     ky eshte mendimi yt qesharak?
     kjo eshte llogjika juaj qesharake??
     cdo gje e lidhni me qefin …

     suneti nuk e rrit kenaqesin dhe as nuk e zvogelon ate,
     suneti rrit vetem se MBROJTJEN NDA SEMUNDJEVE.
     pike..
     tani nuk pse te zgjatem me shum, kuptove mir nuk kuptove ska kohe te merrem me ty.

  3. plaku says:

   tourkofagos,
   More mik isha kurjoz te dija se, kush eshte R.Crowe? Ai eshte nje artist kinemaje australian, as filosof dhe asgje tjeter. Lexo te lutem ( e ke ne shqip ) autobiografine e artisti amerikan ( ka marre dy here cmimin Oscar ) Marlon Brando.
   Ai ne autobiografine e tij thote vete se, nuk eshte cquar kurre ne shkolle per inteligjence. Ai thote se, suksesin e tij ja dedikon nje fare talenti, pamjes se jashteme, fatit dhe dashurise qe ai kishte per kinemtografine. A e di ti se, sa vete e kane marre cmimin Oscar ? Merre me mend edhe Sofia Loren. A e ke degjuar ndonje here se cfare budallalliqesh thote ajo neper intervista?
   Sa per synetllikun, kam lexuar ketu ne Zvicer, ku shume doktore e rekomandojne per femijet. Turkofagos, jo gjithshka qe nuk eshte greke, nuk eshte gje e mire. Ji me tolerant dhe respekto kulturat e tjera, qe nuk jane greke. Shif harten, dhe do shofesh se sa e madhe edhte Greqia. Le vend ne zemren tende per dashuri edhe per kulturat e tjera qe nuk jane greke.Me fal, por nuk arrij dot te kuptoj kete miopine tende shpirterore. Natyra nuk ka vetem ngjyrat bardhe e zi.A e ke pare ndonje here ylberin? Mos me thuaj te lutem se, nuk ka ngjyra te bukura. Fakti qe, ne kete bote ka kultura dhe fe te ndryshme e ben kete bote me interesante, me te bukur. E di qe, fjalet e mija te hyn nga nje vesh dhe te dalin nga tjetri. Nuk ka shurdh me te madh, se ai qe nuk do te ndigjoje.
   Shif per shembull, artistin e madh Marlon Brando, cmimin e dyte Nobel, ai nuk e mori vete por dergoi ta merrte nje perfaqesues i nje fisi indian ne Amerike. Marlon Brando ishte nje mbrojtes i madhe i te drejtave te indianeve te amerikes, pra ai nuk ishe kunder gjithshkaje qe nuk ishte amerikane. Pershendetje.

   1. hajriu says:

    O plako ça i thu mik ketij lekurziut grek ???? Je apo bon vete ?

   2. beso says:

    Plaku,ti ke aftesi qe nje argument ta pasurosh gjithmone me nje tjeter.Russell Crow eshte aktor i shkelqyer;behet fjale per diskutime ne Twiter,dhe nuk i duhet marre per keq.Shikoj dhe mendimi_im qe eshte detyruar te jape mjaft pergjigje,po kemi dhe pune te tjera.Psh dje une bera 17 ore pune pa nderprerje,ti e di qe shqipot kur hane spaghetti alla carbonara(qe e ke idene sa shpejt gatuhen)shtyjne pjaten tutje se duan 1 kile mish me kocka;dikush lodhet te gatuaje dhe ate qe shtyhet.Mezi eshte krijuar ne mijevjeçare nje praktike synetlleku(une s’jam bere synet se plaku im bektashi ishte komunist i bindur),qe shyqyr gjen konsensus ne tre besimet kryesore,dhe shiko,atje ku tre fete bashkohen dalin prape disa qe ndukin buzet.Po diskutimi eshte gje e mire,apo jo,dhe te mbush me dije kur behet me argumenta dhe kulture.Per mua Crow eshte prape nje idhull i kinemase,kete diskutim e ka mbyllur po aty duke kerkuar ndjese;pak ben se e kerkoi per imazh apo e pa qe eshte ne nje nivel ku duhet te flase me kujdes.Russell pi dhe alkool si lume ndonjehere,qe e ka ves te keq,por prape eshte aktor yll.Ne nje vend tjeter ti na i ndeze kersherine,me shpjegimet per devizen;thashe une,shiko plaku lozka bixhoz!Prandaj ra socializmi,se ata qe merreshin me tregtine loznin me humbje…Hahhaha!Shaka po bej,se nuk besoj te ma marresh per keq.Dhe shpresoj te mos kesh humbur.E di?Nese mundesh,me aq sa di,se une nga ekonomia s’ia them fare;hesapet e shtepise i ben gruaja,se une i bej me laps shume te trashe;poi sikur mos te ekzistonte shkembimi i frenetik i valutave,sa do rendonte kjo ne dy deget kryesore te tregtise;tregun e financave dhe ate te te mirave materiale?Mesa di,ne vlera te pergjithshme,ne bote qarkullojne perdite reth 2000 miliarde$ ne cirkutitin financiar;une po e quaj tregun spekulativ.Vetem 3-4 dite te tilla ne vit shkojne direkt ne ekonomine reale;360 ditet e tjera ku shkojne?Plaku,po flas me te trasha,se jam komplet i injorant ne kete fushe.Nje nga pikat principale te themelimit te FMN ishte qe SHBA i permbaheshin shkembimit fiks te dollarit me arin,gje kjo qe u prish ne vitet’70,sipas ndonjerit per te favorizuar spekulacionin.Po e mbyll ketu qe te mos them ndonje gafe!Shendet dhe na shpjego ndonje gje!

    1. plaku says:

     beso,
     Desha te te thosha keto gjera :
     – Ti ke shume te drejte ne lidhje me aftesite e aktorit australjan Russell Crow dhe se edhe ai nje njeri eshte dhe nuk i duhet marre per keq.
     Problemi eshte se, kur lexova tourkofagos dhe ai shkruan : “duket se do tja kalosh dhe R.Crowe ne fame,,,,,hahahaha ”
     atehere u acarova dhe shkruajta shkrimin per tourkofagos. Beso, nuk e di ne se, e ke vene re qe, une jam tip shume impulsiv. Pendohem me vone, por atehere e ka marre ferra uraten. Pra, shkurt muhabeti per R.Crow ti ke te drejte , une rashe ne gracken e tourkofagos.
     – Mendimet e mendimi-im, per sa i perket synetllekut me kane pelqyer.
     – Ne fakt edhe une nuk jame bere synet, sepse babai im nuk donte. Ndoshta me qe ka qene komunist.
     – Ta kam thene se, ta kam zili qe, di te gatuash. Une vete deri tani di vetem, te beje veze te skuqura. Kuptohet se nuk jam krenar per kete.
     -Beso, desha te te bej nje pyetje qe, ja bej vehtes shpesh. Une per fat i kam ngjare babait i cili, ( gjithe raca e babait ) nuk pinte pothuaj fare. Ai pinte shume duhan ( une kam 20vjet qe e kam lene ) dhe ishte shume tifoz me partizanin. Me fal se, po kaloj nga dega ne dege. Pra, pyetja ime eshte, si shpjegohet fakti qe, njerez te medhenj te artit dhe kultures pine shume, marrin droge shume,etj ? Diku kam lexuar se, artistet e medhenj nuk duhet te ishin as meshkuj dhe as femra, por dicka midis tyre. Pse pine kaq shume, pse marrin kaq shume droge. Ne se di dicka per kete pune, do te isha mirenjohes ne se, shkruan dicka.
     – Persa i perket luajtjes me devize. E pranoj se kam luajtur shume para dy vjetesh dhe brenda 6muajsh kam humbur mbi 30mije dollare.
     Tani para 6 muajsh kam filluar prape. Kam kthyer ketu ne Zvicer 12mije franga ne dollare me kursin 1,3290 dhe shpresoj qe kursi te rritet deri 1,4590 ( ka qene para nje viti ). Per momentin, per shkak te Irlandes, Portugalise dhe Greqise kursi ka vajtur shume poshte reth 1.2050 dhe ne se une do riktheje dollaret ne franga zvicerjane, do humbja reth 1200 franga. Natyrisht qe, pres qe pas 6 muajsh kursi te ritet. Sic e shef, shuma qe kam vene ne loje eshte shume e vogel. Para dy vjetesh, shuma qe vija ne loje ishte reth 70mije dollare. Sic e thashe edhe ne shkrimet e djeshme, kjo eshte nje gje shume e keqe dhe merr ne qafe shendetin tend, familjen tende dhe ve ne rrezik shkollimin e femijeve.Nuk e di para disa vjetesh kam lexuar nje tregim te Stefan Cvajg ne shqip, ku ai vlet per nje njeri qe luante ne rolete. Cvajgu shpjegon shume bukur gjera qe i kam jetuar vete. Beso, ne se luan ( skalper ) per kohe max. 5 minuta, kur shef se qiriri japonez ( keshtu quhet ) ne kurve ne drejtimin tend, atehere kam mendimin se eshte me bukur se seksi vete, dridhesh i teri, te duket vejta si njeriu me i lumtur ne bote. Une tani, nuk jam skalpar une jam postion trader ( qe luan per kohe shume te gjata deri nje vit ). Eshte si nje qen i keq qe nuk te ndahet.
     – Ti ke te drejte kur flet ne lidhje me levizjen fiktive ( ka nje fjale shume te bukur qe, per momentin nuk me kujtohet ) te miljarda e miljarda dollare neper globus. P.sh. Bangat e medha, sigurimet e medha te pensioneve, sigurime te medhe shendetesore ne bote, te gjithe ne vend qe te bejne investime ne industri, ekonomi, energjite e reja,ata preferojne te luajne ne burse dhe tregun e devizes. P.sh. per momentin, ata vene bast qe ekonomia greke nuk do jete ne gjendje te perballoje krizen dhe thone p.sh. se, banga shteterore greke do emetoje ne tregun boteror bono thesari me interesa vjetore ( per 10vjet ) prej deri 25 %. E di qe, kjo eshte cmenduri por eshte e vertete. Problemi eshte se, politika nuk i kontrollon dot, per shkak te globalizimit dhe te rrjetes financjare qe eshte krijuar ne bote. Pra per momentin vihet bast ( shiten e blihen letra me vlere ) qe Greqia te falimentoje. Desha te jem i sinqerte me ty se edhe vete keto gjera nuk i kuptoj shume mire. Pra bota finanzjare eshte me e interesuar te luaje ne kazino se, sa te investoje ne industri dhe ekonomi per te prodhuar te mira materjale dhe politika nuk ben dot gje. Mere me mend si ka ardhur puna, Gjermania leshon bono thesari prej 2 deri 3 % dhe banga greke duhet te emetoje bono thesari me 25%, sepse ne te kundert nuk ja blen njeri. Problemi eshte se bleresit ( bangat e medha, sigurimet etj ) luajne me risiko te madhe, ne se blejne bono thesari greke, sepse nuk jane te sigurte qe, do marrin perseri leket apo jo, sepse Greqia mund te falimentoje ( kuptohet Eurozone do bej cfare eshte e mundur qe te pengoje kete gje ). Mendo ( dje lexova ne gjermanisht nje shkrim interesant per Greqine, linkun ne gjermanisht e ke me poshte, se banga qendrore e eurozones ka qene e detyruar te bleje 50miljarde bono thesari greke.
     E gjithe pasuria totale e shtetit grek eshte maksimumi 250miljarede Euro dhe borxhi i saj shteteror eshte 350 miljarede Euro. Qeveria greke m,gj, masave e forta te kursimit shpreson qe per vitin 2011 te arrije te kurseje vetem 8miljard Euro.
     Greqia me paketen e pare te ndihmes ( ka marre nje pjese ) prej 110miljard dollare, tani nuk eshte ne gjendje te paguaje nje pjese te borxheve dhe prandaj qeverite e Eurozone, Banga Qendrore e Eurozones dhe FMN duhet ti japin patjeter brenda 1 korrikut edhe nje pakete tjeter ndihme ( nje borxh te ri i cili si te thuash duhet te perdoret per larjen e borxheve te vjetra dhe ne asnje menyre per qellime sociale ) prej 90miljarde Euro. Kjo pakete e dyte do te ndahet ne pjese te vogla. Pra brenda 1korrikut 2011, Greqise i duhen pa tjeter edhe 16miljarda Euro nga paketa e dyte ( pra si te thuash marr borxh te ri per te lare nje pjese te borxhit te vjeter ). Prandaj per kete problem do te takohen dhe bisedojne ne datat 23 dhe 24 qershor kryeministrat e vendeve te Eurozone, ku do jete pa tjeter edhe kryeministri grek. Problem eshte se treshja e mesiperme ( Banga qendrore e Eurozone, FMN dhe qeverite e Eurozone ) nuk ta japin asnje lek pa patur sigurime nga qeveria greke si p.sh. privatizime te nje pjese te sektorit shteteror ( shpresojne te marrin 50miljard Euro ), zvogelimi i administrates shteterore ( papunesi), forcimi i sistemit te vjeljes se taksave, shkurtime ne sektorin e ndihmes sociale etj.
     Beso, eshte me te vertete shume interesante te lexosh problemet financjare ne bote. Me sa shof une, politika nuk e kontrollon dot me boten e finances. Mere me mend kryeministri zvicerjan ( qendron vetem nje vit ne fuqi ) merr reth 500mije franga ne vit, ndersa shefi i banges se dyte me te madhe ne Zvicer Credit Suisse, nje anglez, mori vitin e kaluar 130miljon franga. Hajde gjeje kete pune.
     Me fal beso, se e zgjata shume. Une per vete zgjohem reth ores 10 ose 11 te mengjezit. Te uroj nje gjume te embel , ne se je zgjuar. Pershendetje.

     C:\Dokumente und Einstellungen\agim\Eigene Dateien\Eigene Dateien\Materjale kulture\Ekonimi\Staatsschulden\griechenland in freien fall.mht

 2. ardi says:

  Turkofagos-shko ne Turqi ta shuash kureshtjen e synetllikut

 3. Heron says:

  Po caja fut pordhes ky r.c. Ketu ne usa kur lind cuni te pyesin tja presim apo jo . Arsyeja higjena gje qe ska te beje fare me fene. Futja pordhes kot o Anglez leshk
  o .

  1. trust_no1 says:

   Ne fakt eshte australian. Po kokrra e injorantit duhet te jete sepse synetlleku behet ose per arsye besimi ose shendetsore.

  2. beso says:

   KIam lexuar nje mjek italian,qe e justifikonte synetllekun per arsye higjiene dhe mire funksionimi,sidomos me femijet qe kane probleme me djegien ne urinim.Russell Crow eshte aktori qe me pelqen shume;jam kurioz nese eshte mjek i shkelqyer siç eshte aktor i shkelqyer?!

   1. mendimi_im says:

    beso ckemi, sapo futa komentin tim, lexoje.

   2. raimondi says:

    Synetlleku eshte i mire –eshte pasterti ,dhe ben parandalim te semundjeve infektive tek femijet e vegjel por edhe tek te riturit

    –Ketu ne Amerike eshte i detyrueshem synetlleku —–Ato qe thote Russell Crow jane idiotizma ..–RussellCrow eshte nje trap q

    1. Ton says:

     Ne Amerike i detyrueshem synetlleku?? Kush ta ka thene , apo hoxha ne xhamine tende?

     1. Realisti says:

      @Ton
      eshte e vertet ore buf te pyesin ne maternitet dhe prindi zgjedh pastaj per djalin.

 4. Frank says:

  Jam kurioz te degjoj cfare mendon ai shoku me nickun mendimi_im !

  1. mendimi_im says:

   http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=circumcision-and-aids

   Fact or Fiction: Does circumcision help prevent HIV infection?
   We unpack whether a controversial prevention method works
   By Barbara Juncosa | December 1, 2008 | 31

   AIDS Today–And Tomorrow

   In the late 1980s observations of heterosexual men in Africa indicated that those who had been circumcised might be at less risk of contracting HIV than men who left their foreskins intact. To definitely test the hypothesis, researchers initiated clinical trials in at-risk populations with low rates of circumcision.

   Two studies focused on young urban men (ages 18 to 24) in Kenya and South Africa, whereas a third concentrated on a larger cross-section of rural men (ages 15 to 49) in Uganda. Over 11,000 men volunteered for the trials with one group receiving circumcision on enrollment and a control group delaying surgery until the end of the study.

   By tracking newly acquired infections in both groups, investigators discovered that circumcision cut HIV transmission rates by 55 to 65 percent.

   “”””””””””””””””””””””””””””””””””” 55 TO 65 PERCENT “””””””””””””””””””””””””””
   komentues, un nuk lodhem me fakte ju nuk lodheni me shpifje dhe me te shara te pabaza…

   In fact, all three trials were stopped early due to the overwhelming evidence of circumcision’s protective effect.

   “It was striking that the trials were in very different settings, but yielded consistent results,” says Ronald Gray, study leader for the Uganda trial and epidemiologist at Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health in Baltimore. “This was the largest protective effect ever seen next to condom use,” adds Sten Vermund, director of the Institute for Global Health at Vanderbilt University School of Medicine in Nashville, Tenn. But the question remained: Why?

   Microscopic examination of the foreskin yielded important clues for unraveling the benefits of circumcision. Normally, the skin provides a thick protective barrier stemming from keratin—a tough structural protein also found in hair and fingernails. But on the inner surface of the foreskin, the keratin layer is much thinner, resembling the inner lining of the mouth or eyelid more than the palm of the hand.

   In uncircumcised men Langerhans cells—immune cells that are primary targets for HIV transmission—”are more richly concentrated near the surface of the foreskin,” says Anthony Fauci, director of the U.S. National Institute of Allergy and Infectious Diseases in Bethesda, Md. Without the keratin barrier, HIV can easily access these cells in the foreskin. Following infection, Langerhans cells not only serve as reservoirs for replicating virus, but also transport the virus to nearby lymph nodes where HIV spreads to other immune cells.

   In fact, the foreskin’s anatomical function actually amplifies the risks. In uncircumcised men the foreskin covers and protects the tip of the penis, paradoxically making the skin there more delicate and prone to microscopic abrasions. These tiny injuries promote inflammation, Fauci says, allowing the virus to come into closer contact with target immune cells. The moist environment that forms under the foreskin also enhances the growth of microbes on the penis’s tip, Fauci adds, further stimulating immune responses near the skin’s surface.

 5. Erion Gjoni says:

  Russell Crowe eshte aktori im me i dashur, pasi ka luajtur me mjeshtri te rralle rolin e matematicienit nobelist ne filmin “Beautiful mind”. Filmi percjell te shikuesit nje koncept shume filozofik: njeriu duhet t’i njohe te metat e lindura te temperamentit dhe karakterit te tij dhe te ruhet te mos tundohet prej tyre. Po ta takoja keto dite Mr. Crowe-n do t’i thosha se, para dy muajsh, djali im, 31 vjec, nje kristian fanatik, u detyrua nga mjeket amerikane te behej “synet” per arsye shendetesore. Ata i thane se po te ishte bere “synet” qe kur ishte i vogel, do ta kishte me te lehte problemin. Une jam i bindur se “suneti” eshte nje zakon shume i mire per higjenen personale te meshkujve.

 6. mendimi_im says:

  greku,
  nuk jam ketu per te ju mesuar te tjereve gjera qe duhet ti mesojn vete…

  Kush na qenka ky Russell sorra yt qe qenka me i zgjuar se vete Ai qe e ka kriuaj, Zoti?

  pse eshte vip ne hollywood nuk dmth qe eshte doktor apo teolog.
  shum njerez jan vip por jan te pa dije.
  edhe nje hajdut mund te behet vip, edhe hitleri ishte vip por quhet kriminel etj…
  ———-
  nuk po te jap spjegime ty sepse nuk ja vlen por FORUMIT po:

  ——–

  “Natyrshmëri per burrin janë pesë: bërja synet, rruajtja e pjesëve të turpshme, shkulja e qimeve nga sqetullat, prerja e thonjve, shkurtimi i mustaqeve”.[2]

  Keto jan bazat e higjenes se mashkullit.
  ————–
  Bërja synet ndërmjet peshores së Islamit dhe të mjekësisë-I-
  1. Pasqyrim historik rreth synetimit.

  Disa burime historike tregojnë se popuj të lashtë e kanë njohur bërjen synet. Në ungjillin e Bernabës tregohet se njeriu i parë që ishte bërë synet ishte Ademi/Adami (alejhi selam/paqja qofte mbi te) dhe se ai e kishte bërë këtë, pasi ishte penduar për ngrënien e pemës. Ndoshta pasardhësit e tij më vonë e kanë lënë këtë praktikë, derisa Allahu i Lartësuar urdhëroi Ibrahimin/Abrahamin (alejhi selam) që ta ngjallë atë sërish; ashtu siç vërtetohet në hadithe/transmetime të sakta, se Allahu i Lartësuar e urdhëroi Ibrahimin (alejhi selam) me këtë praktikë.

  Në disa pllaka të gdhendura që i përkasin dy civilizimeve më të lashta, asaj babilonase dhe sumeriane (3500 para erës së re) përmendet në mënyrë të detajuar forma e bërjes synet. Një pllakë në varrin e Anak Amonit (2200 para erës së re) përshkruan edhe formën e bërjes synet te faraonët. Në këto shkrime tregohet se ata kanë përdorur melhem mpirjeje (si lloj kremi) para fillimit të tij dhe se janë bërë synet për qëllime shëndetësore.

  Çifutët i kanë dhënë rëndësi të madhe bërjes synet. Telmudi (Teurati) e konsideron atë person që nuk është i bërë synet se është nga idhujtarët dhe të këqijtë. Në të thuhet: “Bëhuni synet për hir të Zotit dhe largoni nga zemrat tuaja pëlhurën (e mosbesimit) o burra jehudë dhe banorë të Orshlimit”.

  Kurse te të krishterët bërja synet është esencë, pasi citatet e ungjillit të Bernabës tregojnë se Isai/Krishti (alejhi selam) ishte bërë synet dhe i urdhëroi pasuesit e tij të bëheshin synet, por të krishterët bashkëkohorë nuk e praktikojnë dhe bërja synet nuk është pjesë e fesë së tyre.

  Ne Bible tek Kapitulli i Luka 2:21 thuhet:

  21

  “”””Dhe kur kaluan të tetë ditët, pas të cilave ai duhej rrethprerë, ia vunë emrin Jezus, emër të dhënë nga engjëlli para se ai të ngjizej në bark.””””

  Pra te nderuar edhe ata të krishterët që e bëjnë këtë praktikë, e bëjnë për shkak të aspektit shëndetësor dhe urdheresat fetare jan per te miren e njerezve.
  ———
  Arabët para Muhamedit (bekimi dhe paqja qoftë mbi të!), bëheshin synet duke pasuar traditën e paraardhësit të tyre, Profetit Ibrahimi/Abrahami, paqja qoftë mbi të.
  Ibrahimi eshte urdheruar nga Zoti dhe ne moshen 80 vejcare eshte ber sunet.

  4. Bërja sunet është duke triumfuar.

  Në vitin 1990, profesor Wizëili ka shkruar: “Isha një nga kundërshtarët më të mëdhenj të bërjes synet dhe në vitin 1975 jam angazhuar kundër aplikimi të tij. Por gjatë fillimit të viteve të tetëdhjeta dolën disa studime mjekësore që vërtetonin se infektimi te fëmijët e pabërë synet ishte më i madh se te të tjerët. Pas hulumtimit të studimeve që u botuan, arrita në përfundimin e kundërt me atë që mendoja. Pastaj fillova të bëja thirrje në atë se aplikimi i bërjes synet është i domosdoshëm për çdo të lindur.”
  Faktet mjeksore te tjera :

  1 – Protection against local infection in the penis
  (mbrojtje nga infeksione te organit)
  2 – Infections of the urethra
  mbrojtje nga infeksionet e urethra
  3 – Protection against cancer of the penis
  (nga kanceri i penisit)
  4 – Sexually transmitted diseases (STDs)
  (nga semundje seksualisht te transmetueshme)
  5 – Protection of wives against cervical cancer
  (mbrojtja nga kanceri cervical tek grate pasi bejn marredhenie me burrat)

 7. jodashakeqi says:

  Ne SHBA ,kur lind djale ,ne spital i pyesin prindet ne se duan ta bejne synet.Mjeksia amerikane u merrka me budallalleqe dhe barbari.Hajde Russell hajde…

 8. Cakalli7 says:

  E spermatozide anadolli po u shane meten kerceni si pleashta

  1. Zigur Qarri says:

   Po ti cfar spermazoidi je,serb?
   Per Mlladicin sikur kishe simpati.
   Sulltan Murati II u martua me princeshën serbe Mara, vajzën e despotit të Serbisë, Brankovic.
   Jeniceret ishin shumica dermuese serbe dhe boshnjake.

   1. Cakalli7 says:

    Kujt ju nxi “henri”?

    1. Zigur Qarri says:

     Heinrich Heinz Hendrick Henrick Heiner Heino Heiko Henry Henri Enrico Arrigo Enzio Heimerich Rico Hendrik Harry Hinrich Hinrik Enrique Rik Jendrik Henrik Ricco Enriko Henner Haiko Endrik Henk Riko Rikus Henriko Hennin

     Zgjidh cilin don nga variantet tjera te emrit Henrit.
     Ne do te komentosh me argumente kundershto personin qe te ka prek ku te te dhemb,por mos kalo ne pergjithsime.
     Shqipfolesit mysliman nuk jan turq,se ndryshe do flitej turqishtja ne Shqiperi dhe jo shqipja.
     Ne Amerike flitet gjuha e banoreve vendas,apo e kolonizatoreve?

 9. D malesia says:

  mendimi _im shkruan teper dhe pa lidhje , eshte taman si thote russell dy fjale qe nuk qiten poshte edhe te shkruash libra ,,,,,,,

  1. mendimi_im says:

   Kur ti nuk kutpon kur shkruaj shum si mund te kuptosh kur shkruaj pak?

   Nga anet tona ne fakt ne flasim pak sepse brenda kemi mesazhe te gjata…
   🙂
   Por ti malsia ku bazohesh qe un e kam gabim, PROVOJE TE KUNDERTEN NESE KE BYTH,

 10. arian says:

  O Shqipetar feja jote eshte Shqiptaria jo … ajo qe pushtuesi ju la.
  Synetlleku u shpik per ato kohra ku njerzit nuk kishin uje per te pire e jo per tu lare, burrat infektoheshin
  dhe semundja perhapej, per vendet e nxehta kjo ishte akoma me keqe dhe u shpik sunetlleku,
  Sot per kohet tona sunetlleku eshte ashtu sic thote Crow, por injorantet fetare dhe fshataret e comentojne me tifozllek nga ana fetare,
  Une mendoj se shqiptaret e vertete duhet te largohen nga injoranca idiote feja muslimane e injektuar nga armiku i vet i asaj kohe.

  1. tourkofagos says:

   hahahaha,,,,eshte pikerisht ashtu si thua,por tani qe ka uje e sapun pse duhet te presesh majen e ciftes,por me duket se keta duke prere ciften,regjenerojne marmiden,,,,,,,,!!!!

  2. bazarhesap says:

   Arjan kauri nuk ke na nevoj ne tna japesh mend ti cfar feje duhet te ndjekim.Une per vete jam Mysliman jo se ma ka lene njeri por se jam i bindur qe feja e vertete eshte Islami dhe Quran eshte fjala e Allahut per njerzimin. Pijaneci dhe drogaxhiu RED-NECK r.crow mos ka gje M.D per mjekesi? Pra arjan kauri idiotizmi dhe injoranca (Jahiliyyah) eshte vetem te ty qe mundohesh ne ke kohe ti kthesh njerezit nga rruga e drejte e Allahut dhe te ndjekin mendjen tende dhe te ketyre cifutve ne hollywood.Me qe feja jote eshte Shqiptaria kush eshte simboli i asaj feje mos valle Shqiponja me 2 koka e Bizantit shenje fetare e Krishtere-Ortodokse kunkluzioni i kesaj feje tende ka vetem qellime kundra fese Islame dhe jo atyre te tjera.

 11. mali says:

  per mendimin tim synetlliku nuk ka te beje me fene fare une jetoj ne itali dhe kam nje djale 8 vjec dhe qe ne moshen 4 vjecare eshte bere synet ketu ne itali me rekomandim te mjekut dhe mjeku qe e beri synet ishte tek te 60 dhe kur me pyeti se cfare feje kisha une une i thashe se jam myslyman dhe une e pyeta pse ndikon kjo nga feja jo me tha se po ky operim se keshtu i thonte doktori ketu te ne e bejne po kushton shume po ta beje per qejf dhe nuk mund ta beje kushdo ndersa femija im e kishte te detyruar dhe une e pyeta po pse mund ta beje kushdo dhe ketu ne itali se italianet nuk e ka zakon ai me tha kjo eshte nje pasterti per vete mashkullin nuk ka te beje me fene fare por ta beje pa recomandim te mjekut kjo kushton shume per mendimin tim ja fusin kot ato qe thone se ka lidhje me fene feja nuk hyn fare ne shendetin e njeriut

 12. kozma says:

  te nderuar miq ,po rihni uje ne hava ,sunetlliku asht komplet budallallik.

 13. arian says:

  Bazar – arab – turk- kazakistan kushedi se nga je?!
  Urrejtja jote tregon nivelin tend te ulet si te gjithe ata qe e quajne veten ” mu..”. Une jam krenar per shqiponjen tone dykrenare, ndersa per qenie si ty qe jane jashteqitja e kombit ajo s’mund te jete.

  1. bazarhesap says:

   Si kaur qe je duhesh te jeshe krenar per shenjen e perandorise Bizante-Ortodokse.Jemi ne shumica dhe po ste pelqeu mallko te paret e tuaj qe ishin sherbysat e te parve tone e ke te kote me kete propaganda nacionaliste-kaure se ju nuk perfaqsoni Shqiperine por ne Mysliman Shqipetar.Shko informohu pak pastaj hajde dhe bej ndonje koment se me duket te qe ka mbushur koka me propagande fallco nacionaliste-enveriste pa baza .

 14. kozma says:

  po vij perseri per tu a spieguar me se miri.zoti apo natyra ka ditur cka bere,pra ka bee gjithcka te njeriu ne menyre te perkryer ,…ka bere lekuren qe mbron penisin nga ndotjet e per te mos i humbur sensibilitetin ..ka bere zoren e verber per te depozitu mbeturinat …etj etj .Syzet per ti mbrojtur u bejme kallef …pra lekura qe idiotet e presin ka funksion mbrojtjeje,,,,mirpo ndodh qe ajo infektohet nga mos mbajtje e higjenes ,atehete pritet, zora e verber ndodh qe infektohet atehere hiqet, operohet, Temthi ndodh qe ka gure ,infektohet atehere hiqet …Kjo nuk do te thote qe sa lind femija apo edhe me tej ti heqim lekuren ,ti heqim apandesitin apo ti heqim temthin ….perallat qe tregojne gjoja fetaret me muhamet e me krisht jane hic gje ,jane perralla ,imagjinoni qe ne shqiperi para demokracise shumica e njerezve ndronin te mbathurat 1 here ne jave ,apo nje here ne muaj ,keto te mbathura beheshin zhul ,imagjinoni qe nuk kishte leter higjenike ,por perdoreshin gazetat ne qytet ndersa ne fshatra ….asgje ,imagjinoni keto te mbathura nje muaj ,pra nqse do hiqej lekura kontakti i penisit me qelbersilleqet do ishte shumei madh ,prandaj perendia beri lekuren ,per ta mbrojtur ate pjese ,imagjinoni tani mijra vjet me perpara crol fantastik mbrojtes luante lekura,,,,mirpo injorantet ,chahilet ,barbaret filluan synetllikun ,duke ja vene fajin lekures per infeksionet ,ne fakt ajo ishte pararoja qe binte ne kontakt me pisllikun ,,,ta presesh pa qene e infektuar eshte tamam barbarizem ,injorance ,gomarllek,se keshtu i bije qe edhe apandesiti sa lind femija duhet hequr ,pse jo edhe temthi …etj idiotesira.Myslimanizmi nuk e ha mishin e derrit apo muhameti e paska mallkuar derrin po perse???flitet se ato kohe perdorej mishi i dwrit pwr ushtrine por nga mbajtja e tij per nje kohe te gjate u prish e infektoi gjithe ushtrine ,nga kjo muhameti e mallkoi ,por a e kishte fajin mishi i derrit…Jo pra keshtu edhe synetlliku asht thjesht barbari e idiotesi ……

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22689
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22689
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X