#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

10 milionë euro për dasmat shqiptare në Maqedoni

Kthimi i mërgimtarëve për pushime si gjithmonë ka ngjallur ekonominë në Tetovë. Edhe kësaj vere në Tetovë erdhën shumë mërgimtarë për t’u çmallur me prindërit, farefisin, pastaj për syneti, fejesa dhe për dasma, që do të ndodhin këtë verë. Pronarët e lokaleve thonë se kriza globale ka prekur buxhetin familjar të mërgimtarëve, por, megjithatë, nuk dyshojnë që këta muaj mërgimtarët do të hedhin shumë para për organizimin e solemniteteve familjare.

“Ne mezi që presim sezonin e verës ku mërgimtarët kthehen në vendlindje, organizojnë dasmat e tyre të shtrenjta që natyrisht sjellin përfitime në fushën e afarizmit”, thotë Bukurije Selmani, pronare e një butiku për fustane nusërie.

Në faturën e një martese përfshihen veshja e nuses dhe e dhëndrit me të gjitha pajisjet e mundshme, salloni i dasmës ku do të zhvillohet martesa, paja e nusërisë, duke përfshirë këtu edhe sasi të konsiderueshme ari, shërbimi fotografik, xhirimet, muzika, duke mos harruar edhe muajin e mjaltit. /KD/

11 komente në “10 milionë euro për dasmat shqiptare në Maqedoni”

 1. JIMMY says:

  AMON nuk i duroj dot keto injorante sepse ka dy vjet qe jetoj ne nje lagje me keta ketu ne fundin e botes ne zejlande e re keto jane 1000 vjet mbrapa pavarsishte se shume mire ekonomikisht per inat te komshiut don ta beje shtepine me 3 kate dhe nuk njohin gje ne jete pune nga 12 ore ne dite dhe gjume dhe puntoret i trajtojne si skllever kur e fejojne djalin nusja do te shkoje tek shpija e djalit vetem ne diten e marteses

  1. ca si larg nga aty, dmth ne Kopenhagen says:

   Jetojne akoma ne vitet 50, vetem se tani me ndikim akoma me te theksuar turko islamik.
   Sapo fejohen, keta qe jane ne Evrope, udhetimin e pare e kane ne kryeqytetin e tyre shpirteror…. Sta´mboll, sepse blejne stoli ari atje.
   Thjesht, kane ngelur 60 vjet pas.
   Ketu ne Kopenhagen, bene nej “qender kulturore shqiptare”, qe permban banjot per te lare kembet dhe xhamine.
   Se ku eshte kultura aty, ec e gjeje, po ndoshta na e shpjegon ndonje nga keta islamiket e faqes ketu.

   1. Arbeni/Tetove says:

    Eshte e vertete ajo qe thua, por nuk duhet pare bardh e zi! Duhet kerkuar arsyet dhe ato jane te shumta dhejio gjithmone jane varur nga ne! Ne qofte se kapemi per fe e te ngjashme, mund te te numeroj dhjetra budallaleqe qe bejne te krishteret apo te tjeret! Megjithate nuk dua te futem ne kete teme! Permende punen e arit. Ari ne rast martese eshte pasuri qe mund te perdoret ne momente te veshtira! Kjo me ka ndoshur mua – dhe nga ato para kam jetuar sa isha pa pune e derisa u rregulluan gjerat! Pra, nuk jane gjerat aq bardh e zi! Fundja – a nuk haroxhi ju asgje per dasem! Kush me pak e kush me shume! Ne Amerike ka nga ata qe harxhojne miliona per dasma e ahengje! Kush ka harxhon… kush ska komenton dhe gjen ngushllime per veten!

   2. Vebby says:

    Jimmy dhe pak si larg, vazhdoni e shfryni kunder vellezerve tuaj. Me rendesi eshte qe ju te ndjeheni rehat pas gjithe ati mastrubimi.

 2. çami says:

  Te gjithe jemi hipokrite sepse ne qe u rritem ne kohen e E .Hoxhes , nuk jemi edukuar me mesime feje dhe na ka bere shume mire sepse ne kemi tre fe dhe ishim te perçaredhe , arritem ta largojme kete te keqe duke u bere nje te gjithe , kombi mbi te gjitha dhe mos i paragjykojme bashke kombasit tone qe u rriten ne trojet shqiptare jashte REP. SHQIP. Populli thote fshat e zanat dere e tabiat ,te gjithe jemi te ndryshem , na bashkon gjaku , gjuha , tradita shqiptare .Ju uroj te gjitheve kudo ndodheni paçi vetem gezime ne familjet tuaja .PARIS

 3. fitim says:

  Po Budallakija Nuk ka Kufij Thot Nje Fjal Popullore

 4. liburno says:

  te trashegohet cifti dhe
  me nji djale.

 5. GJINI says:

  Po,shume mire qi paret i shpenzojne per diten e dasmes ,se mbrapa grueja,apo bashkeshortja nder shqiptaret e Maqedonise e humb edhe emnin e vet e vec thirret ” EJ TI MOJ” ” NA TI MOJ KTU” etj etj. Ajo cka fiton ne diten e dasmes i humb te gjitha sa po mbrrin te shtepia e burrit edhe me dale prej shtepie i duhet me marre leje jo vec te burri ,por edhe nji femije. Edhe ne rruge nuk mund te dale e pa mbulueme ,apo t’i flasi ndokuje,as edhe nji njeriu,..Ma shume ka te drejta nji LOPE se nji nuse e re nder shtepiat e shqiptareve te Maqedonise.

 6. Shqiptar Kosovari says:

  Mund te shpjegoi diçka me njefar”komoetence” ? Jam dakort me Çamin dhe nje mosdakortim me Arbenin. Problemi do shtruar kështu: Çami tha nje te vertete. Shqiptaret e Shqiperise 28 klm. mijekatrorshe kane patur nje fat qe nuk u edukuan me fene ,e cila veç perçarjes ,asgje te mire nuk solli kombit tone .
  Neve ketu ne Kosove e kemi patur te njejtin problem deri pas viteve 70-ta. Sistemi i atehershem i Tito-Rankoviçit, me shume kujdesej te hapte xhamia se sa shkolla. Ketu ne Kosove (ku koncentrimi i shqiptareve ishte me i madh), ishte ne njefar mase me e lehte se e shqiptareve ne viset tjera te ish Jugosllavise (por qe nuk krahasohet me ate te popullit shqiptar ne Shqiperi), kjo edhe per shkak te grupeve te organizuara ilegale te cilat funksiononin ketu. Pastaj propaganda qe vinte ne ate kohe nga shteti shqiptar ,ka luajtur rol shume te madh ,qe te ishim ne njefar mase me liberal ndaj fese sesa, ta zeme ne Tetove apo Shkup ,pasi shqiptaret aty ishin me inferiore dhe shtypeshin dy her brutalisht,edhe nga shteti Jugosllav por edhe nga vet republika e Maqedonise,(pasi dihet qeKosova kishte njefar autonomie ku lejohej qe grupe te ndryshme muzikore e artistike dhe profesoresh te vinin nga shteti am ketu ,qe dhane ndihmese te jashtezakonshme). Por kjo nuk do te thot se edhe ne Kosove nuk u ruajten gjate(edhe sot e kesaj dite eshte mjaft evidente) ruajtja e ca zakoneve te mbrapshta . Qe te mos zgjatem me shume,ketyre zakoneve te vjetra u duhet lufte e hapur,pa kompromis qe nga kopshtet e deri ne shkollat e larta. Duhet te kultivohet kudo perparimtarja,qytetarja tek te gjithe.

 7. Shefqeti says:

  Te gjitha diskutimet më pëlqyen,sepse bëhën për brengen e përbashket qe kemi dhe është më mirë të flitet e dertohet se të heshtet.Gjeneratave të reja në Maqedoni ,mendoi unë u duhet ndihma jonë e gjithëmbarshme sidomos në arësimimin e tyre sa më të shpejtë.

 8. gramoz says:

  SHQIPETARET E MAQEDONISE JANE CMENDUR KUR PRISHIN 10 MILION EURO PER DASMA ATA BEJNE SUNETLLEQE KU PRISHIN NGA 2000 MIJE EURO APO FESTAT FETARE ,ALI AHMETI I BEN THIRJE TE BEHEMI 10 MILION MUSLIMANE KU LIGJIN E BEJNE IMAMET E KANE KTHYER SHQIPETARET MAQEDONISE SI PERANDORINE OSMANE PO KESHTU VEPRON KOSOVA DHE VERIU I SHQIPERISE ATA NUK BEHEN MUSLIMANE I QUAJNE KOMUNISTE..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X