#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kur isha e vogël m’i tregonte përrallat gjyshja, tani po m’i tregon Saliu

Gjyshi Berisha

Nga Megi Raspopi

Përditë, sa herë që e dëgjoj Sali Berishën që ligjëron bujshëm për jetën “luks” të shqiptarëve, ndesh diçka absurde e të papranueshme në qëndrimin e tij si kryeministër, më krijohet një pështjellim deri në neveri për qëndrimin e tij. Siç e kemi dëgjuar, Saliu nuk pranon asnjëherë dështimet, gabimet e krimet. Ai guxon e zbukuron të shëmtuarën, guxon e gënjen vazhdimisht, madje në mënyrë të rëndomtë e publike. Në Shqipëri ka shumë probleme politike, sociale, ekonomike, drejtësie, qeverisjeje, administrative, shoqërore, pronësore etj.

Ne i përjetojmë përditë këto “plagë” që na kanë mbushur jetën e që po na shtohen më shumicë dhe me shpejtësi. Përballë këtij realiteti traumatik mbarëshoqëror, qëndron “krenar” shkaktuesi i tyre, kryeministri Sali, ose siç e përfytyron dhe vet-trajton veten “Zeusi” primitiv e komik i kohëve moderne. Ky na thotë 100 herë në ditë, me zë të lartë e të çjerrë, se “nuk ekziston asnjë shqetësim”, se “jeta e shqiptarëve është parajsë”, se “Shqipëria është superfuqia ekonomike, turistike, energjetike dhe demokratike e botës”.

Unë, gjithë moshatarët e mi 18 vjeçarë, gjithë komuniteti mes të cilit jetoj, dëgjojmë kryeministrin ‘bojaxhi’ dhe shtangemi duke pyetur veten: Ku e kemi parajsën, mos vallë tek varfëria ekstreme, tek papunësia e lartë, apo tek mungesa e shpresës për të ardhmen? Unë dhe të gjithë ne, nuk e shikojmë në asnjë grimcë atë që po na “përrallis” prej 6 vjetësh kryeministri. Kjo “parajsë”, në realitet ekziston brenda familjeve dhe jetës së “bllokut” të njerëzve të pushtetit. Këtë zbukurim të së keqes, këtë mashtrim banal e komik, Saliu e bën përballë shqiptarëve, por dhe kur bisedon me ndërkombëtarët, të cilëve ua paraqet Shqipërinë dhe jetën e shqiptarëve si “mrekulli”.

Sa herë dëgjoj Saliun, më kujtohet fëmijëria ime, më kujtohet mosha kur më vinte gjyshja në gjumë duke më treguar përralla. Unë dëgjoja përrallat e saj, që më bënin sikur isha “mbretëreshë”, sikur kisha “një pallat luksoz në mes të pyjeve e buzë lumenjve”, sikur “sa fërkoja sytë më mbushej oborri me flori”, sikur “po fluturoja me një qilim të bukur në qiellin e lumturisë”, sikur “nesër kur të zgjohesha do isha e rrethuar nga mrekullitë” etj, etj. Në këtë “botë” ëndrrash e përrallash mikluese e mashtruese, më kanë futur dhe deklarimet që bënë Saliu. Më ndodh përherë që kujtoj gjyshen sa herë që dëgjoj Saliun. Kjo për shkak të ngjashmërisë mes veprimit të të dyve ndaj meje, por në kohë të ndryshme. Kur isha e vogël psh, m’i tregonte përrallat gjyshja, ndërsa tani që jam e rritur po m’i tregon kryeministri Sali. Ja disa nga përrallat që po më tregon kryeministri:

 

-Unë dhe çdo shqiptar jetojmë me 7400 dollarë të ardhura në vit për frymë (sipas FMN).

-Unë dhe gjithë të rinjtë shqiptarë kemi të garantuar vendin e punës sipas profesionit e arsimimit pas diplomimit.

-Unë dhe gjithë shqiptarët kemi të sigurt të drejtën e manifestimit publik, duke mos u cenuar as moralisht, as politikisht e as fizikisht.

-Unë dhe gjithë shqiptarët kemi të lirë e të sigurt destinacionin e votës që hedhim.

-Unë dhe çdo shqiptar jetojmë në vendin me rritjen më të madhe ekonomike në Europë e në botë.

-Unë dhe gjithë të rinjtë e fëmijët shqiptarë deri në skajin më të largët të vendit jetojmë në lumturi e mirëqenie të lartë.

-Unë dhe gjithë shqiptarët, jetojmë të drejtuar nga një qeveri shërbesash, që nuk shpërdoron e nuk vjedh taksat tona.

-Unë dhe gjithë shqiptarët jetojmë në një vend ku nuk na mohohet dhe nuk na grabitet prona.

-Të gjithë studentët shqiptarë trajtohen me gjithë të drejtat si studentët e vendeve të zhvilluara.

-Shqiptarët kanë pagat dhe pensionet më të larta në Europë.

-Shqipëria ka çmimet më të ulëta në Europë, për telefoninë, transportin, energjinë, ushqimet, veshjet etj.

-Unë dhe gjithë shqiptarët, ashtu si presidenti, kryeministri, ministrat, deputetët dhe familjarët e tyre, kemi liri, të drejta të plota e barazi përpara ligjit.

-Unë jetoj në vendim me turizmin me infrastrukturë më të kompletuar e me çmime më të lira në të gjithë botën.

 

Lutje SALIUT:

Përditë, që prej 6 vjetësh po i dëgjoj këto “përralla” nga Ty, kryeministri im. Përditë po na tregon ndonjë përrallë të re. Të lutem, mjaft o “gjysh Saliu”, sepse me përrallat kam mbaruar punë qysh në kohën e fëmijërisë, kur i dëgjoja prej gjyshes time.

72 komente në “Kur isha e vogël m’i tregonte përrallat gjyshja, tani po m’i tregon Saliu”

 1. andi ll says:

  7400$ per frym ,sipas llogaritjeve kjo eshte e vertet.
  MENYRA SE SI ESHTE LLOGARITUR ESHTE GABIM.

  NGUSHULLIME

  1. xha veli says:

   sipas perllogaritjeve te mia dielli do te shuhet pas 7400 ditesh.
   Ngushellime Andi II

   1. Realisti says:

    O ti qe ke shkruar artikullin sipas FMN te ardhurat per fryme ne Shqiperi jane 3,677 dollare ne vit me cupe shikoji dhe nje here te dhenat se po ja fut si e jema e Zeqoa ne maje te thanes.
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

    1. Realisti says:

     Komentin tim te meparshem e kisha me salen jo gazetaren ju drejtova gazetares nga nxitimi.

  2. korabi ilarte says:

   NJi her gomarit i vun nji fre ,dhe nji shal,u tha gomari une qenkam kale .vertet gomar ne pamje te jashteme dukesh kal,nga mendja jo ngelesh gomar.gomari vec te pellas di.

  3. eddy says:

   saliu eshte komuniste dhe cfare thote jane sllogane komuniste dhe nje pjese e popullit i hane ndaje dhe e votojne ndaje ligjero saliu yne ligjero se ka akoma derra qe nuk te kuptojne

 2. Rani says:

  Xhaxhi Sali o xhaxhi Sali me trego nje peralle, dhe xhaxhi Saliu fillon perallen; na ishte njehere…………..un dhe poplli shqiptar. Un u bana kryminister edhe president i ketij poplli dhe ja futa per 20 vjet edhe ata s’paten bythe me me ba asgja muee hahahhahah a e sheh sa i forte jam oj Megi e vogel. Une e bana Shqiprine te begate si Pakistani dhe Sri-lanka ose Bangladeshi dhe e futa Shqiprine ne rrugen e shtazerokracise nje term qe e shpika un oj Megi dhe per kete me dhane çmimin “Njeriu dhe shtaza”, jam edhe publicist kam botue librin “Saliu ne boten e çudirave” dmth ne Shqipri. Flej tash Megi se funin e prralls do te tregoj ma vone xhaxhi.

 3. LOLA says:

  me kujtohet ne kohe te enverit qe na thoshin “ku jane femiet me te lumtur?????ne shqiperi”edhe puna e saliut po me bahitfakti se edhe sikur te ishte binjak me enverin nuk do ti ngjante kaq shume

 4. Sociologu says:

  Nqs jeni vertet i indinjuar nga Berisha, Botoni keto fjale: ” NGRIHU, NGRIHU! MEMEDHE / QE TA ZHDUKIM KETE PLEH!”

 5. Tirona_ime says:

  po te tosit,si ishin moj megi?8 vjet te mira

  1. fule says:

   Tos per Sal e Met per Tos o katnar

 6. tg usa says:

  besoj se prrallat qe te tregonte gjyshja ty megi kane qene magjepse se gjyshja te tregonte prralla me xhaxhi enverin kurse tani prrallat e saliut jane kundra komunistve dhe nuk diskutohet qe jo qe nuk te pelqejne por edhe i urren.Nje gje me vjen keq per ty megi qe kurre nuk do te jesh e lumtur ne kete jete persa i perket ketyre prrallave te gjyshes apo te saliut se kurre nuk do te vine ne pushtet komunistet qe ti enderron megjithate te rekomandoj te rrosh me endrra por kurre nuk do te realizohen endrrat tende qe per shumicen e popullit shqipetar jane nje tmerr (prrallat e gjyshes tende)

  1. arjani says:

   Ndoshta por prape perralla mbeten dhe tregohen nga nje njeri pa dinjitet e pa ndergjegje si enveri.

  2. +10 says:

   Problemi eshte se Sala i perket te dyja periudhave, eshte ura lidhese per vazhdimesine e perrallave.

  3. Freidman says:

   Ne cfare shpelle jeton?? Te lutem mos na ca mender by…. me keto analiza prej idoti qe ben.

   1. hapkutite says:

    Mos u merr me tg usa se e ka fi

   2. hapkutite says:

    Tg usa ka nostalgji per luften kunder komunizimit te cilin per fat te keq jemi prape te fundit qe nuk e kemi zhdukur dot. Duhet te presim vdekjen natyrale te liderit tone Sali Berisha qe te themi me fund shpetuam nga komunistet.

    Po kam frike se tg usa ngaqe deshiron te luftoje akoma komunizmin sic donte dhe don kishoti, do te rezultoje i suksesshem ne perpjekjet e tij per gjetjen e ilacit cuditberes qe do ti zgjase jeten natyrale liderit tone. Prandaj antare te forumit pergatituni te luftoni komunizmin edhe per 30 vjet te tjera qe keshtu sic po e shoh une ne vend te na leje pas do ta leme pas.

  4. tg usa says:

   E burr e trim o rrush-nushi. Keta komunistat nuk shofin statistikat e fundit per luften e korrupsionit, lirine e Medias, besimin ndaj gjyqsorit e plot te jera ku ne fal politkes te Qeverise figurojme nder venet e para me Bjellrusine e Bosnjen.
   Komunistet jane shume te kqij. Osh rrenjos thelle komunizmi ketu.

   1. aleksander says:

    o tg usa je bo si qazim mulleti qe shihte komunista gjithandej.se mos na futesh poshte tavolines ndonje dite nga frika.si i thoshte katundareve te shkrete per ti mbush mendjen per te mirat e fashizmit:”fashizmi eshte gjo e omel si hallvasi apo si hurme arabije.”vetem njerez si puna jote mund ti hajne brockullat e perditshme qe ofron komunisti berisha.

   2. ela says:

    U tg Usa je rende fare lale..akoma sheh endrra ti me komunista..aman mo ku paskeni qene ju anti-komunistat per 50 vjet..E kam thene komunistin e vertete e ke ne krye te PD-se, fatkeqesisht per ne se per ty eshte mire ai..ca statistikash lexon ti or burre ketu korrupsioni ka dale ne televizion dhe sot prape bredh rrugeve i lire te na flet per raporte..jeton gje ne amerike ti se dhe aty perralla me duket se vazhdojne tu tregojne njerezve me chuck norris rambo etj

   3. tg usa says:

    Jo emrin tim te vesh ti more derr maloku por te vesh cfar te duash ti nuk mund ta ngaterrosh shkrimet qe bej une se ti je malok sigurims je komunist i peshtire por me qe ke qefe te vesh emrin tim vere se njerzit dine te lexojne cfar them une dhe cfar thuaj ti.Ti ke email tend une timin.Po ti vere tg usa si partia e punes qe e vuri parti socialiste por asnje nga populli shqipetar nuk i ha maskaralliqet tuaj verja emrin lenes prena por lena lene mbetet
    hajde te rroje partia me shokun rama e te na lene mbrapa

   4. pjeter mustakuqi says:

    ke shume te drejte kur kryeministri ka qene sekretar i komunisteve nuk ka si ndodh ndryshe

 7. Sociologu says:

  NGRIHU, NGRIHU, MEMEDHE,
  QE TA ZHDUKIM KETE PLEH!

  1. Tirona_ime says:

   ca e ke papagallin ti? sociolog eshte fjale qe jo vetem ta shkrush po ta hedhesh neper njerez si dicka (like pragmatik) por ti ehhhhhhhhhheeee

   1. tg usa says:

    Te kuptoj o trim Tirone, ndaj duhet me qene me pragmatik psh.: Poshte diktatori, vdekje tradhtarit Sali Berisha!

   2. Bosstony says:

    hec Bathorja eke myt

   3. sociologu says:

    Tirona-ime, vertete ashtu eshte, por ca ti besh se jemi ne dhe te huaj… dhe ndaj s’bejme dot me shume se kaq, tani per tani.

 8. Andi says:

  E dashur Megi!
  Po te te drejtohem me keto fjale duke menduar se je ne moshen e femijve te mi.
  Lexova me nje fryme shkrimin tuaj dhe natyrshem me lindi nje pyetje: Vertet beson se nje krijese e tille (si ai qe ju i drejtoheni), do te preket sadopak nga fjalet qe i shkruani?
  Ne foton ngjitur shkrimit shikoj familjen e tij dhe menjehere (po menjehere,ama), me dalin para syve femijet e vrare per buken e gojes si dhe jetimet e Gerdecit; me dalin para syve jetimet e 21 Janarit, me dalin para syve ata mijera femije me shkolla me tavane te rrezuara, pa ngrohje, pa as edhe kushtin me te vogel per te mesuar, me dalin para syve….. c’nuk me dalin, e dashur, por ky perbindesh nuk i sheh, syte e tij i ka zene parajsa ku familja e tij eshte zhytur duke thithur gjakun e mijera femijeve, duke thithur gjakun tend (aty ne Shqiperi) apo edhe gjakun e femijeve te mij (Ketu ne Canada), mijera kilometra larg Shqiperise.
  Ai ushqehet me gjak, ai nuk mund te jetoje dot pa thithur gjakun e te tjereve si ne boten e para ’90 ashtu edhe ne kete halene e pas ’90 qe ai dhe te tjere si ai ndertuan keto 21 vjet te mallkuara.
  Nuk ke pse i lutesh, lutja juaj per te eshte nje burim (ku ai pi e nuk nginjet), qe atij i shton vetem helm per te vrare e helmuar femijet e Shqiperise kudo ata ndodhen.
  Duke ju uruar gjithe te mirat ju dhe familjes tuaj, shpresoj te shpenzoni me pak kohe (mundesisht fare) me nje krijese ogurzeze e te mbrapshte.

  1. Besa Canada says:

   Ta leme te lire? Te livadhise,te vjedhe,te vrase,te na talli,te na perbuzi,te na beje idiot ne sy te botes? Kjo do te ishte e pafalshme per te gjitha moshat.

  2. tg usa says:

   “Andi” e lexova komentin tend dhe ne shkrimin tend me qe edhe bere te qart qe je edhe i vjeter une e them me besimin me te madh ne veten time se ti je nje sigurims qe ke vrare,futur ne burg,ke interrnuar me spiunimet dhe shpifjet tende dhe ti more komunis i ndyre dhe partia jote socialeste ish komuniste i keni duart me gjak deri ne bryl qe vrat pse mendonin ndryshe mijra shqipetar ti mor komunist nga me te ndyret qe kam lexuar njesoj se sajimi i krimit imagjinar te griseles.Ti vetem shpif, ti gjerat qe keni bere vete doni tua vini te tjerve ju more sigurims i temerrshem; me 1997 vajtet e rrembyet armet per te ardhur ne pushtet me dhune dhe paist popullin me arme qe keni veshur me te zeza mijra nena v mor i pa skrupull mor shpifes.Gerdeci qe nje fatkeqsi njesoj si ne teksas te amerikes qe u vrane me shume se ne gerdec para 2 vjetesh por nuk i tha njeri obames se i vrave ti kur plasen depot e ushtris.Por ju mor komunist te ndyre me te bdyre nga te gjithe komunistet e europes lindore doni te fitoni mbi fatkeqsin e tjetrit more pjell e mallkuar e enver hitler kriminelit.Ti shkruan sikur ke shpirt duke shpifur qe mbi fatkeqsin e tjetrit do ti besh varrin nje tjetri vetem per pushtet dhe eshte shume lehte per tu kuptuar ti se kush je qe nuk je gje tjeter vecse nje kriminel si ai qe lexonje mengjes per mengjes qe e kishe ne vend te ushqimit dhe ti je bere me keto shpifje me kriminel se ai.O zot kur do vije ajo dite qe te shporreni ju nga kjo tok shqipetare apo kudo qe jeni o zot mer hak tek keta pjelle e ndyre qe duan vetem gjak qe i thone tjetrit ke vrare qe ai nuk ka vrare nje zog pule deri tani dhe po e mbron nga ju fare djallit vetem zoti qe ju e mohuat dhe ai u ka pare kur i vrate ata fakira me 21janar more u vrafte ai qe shtje dhe gjemon.se sala dhe dimokracia nuk vrasin

   1. hapkutite says:

    Une te kuptoj vertete tg usa. Te gjitha mendjet e medha ( dhe jotja eshte nje e tille) vuajne nga deliret ne momente te caktuara. Por si gjithe mendjet e medha duhet ta kuptosh qe keto jane thjesht delire. Edhe une jam dakort me ty qe ne 21 janar ata njerezit i vrane komunistat. Vetem se ata kopuke komunista ishin brenda kryeministrise. Dhe keta antaret e forumit pikerish kete duan, qe zoti te marr hak per kete pjelle te ndyre qe duan vetem gjak dhe vrasin tjetrin kur ai rrinte me duar ne xhepa.

    Vetem ne nje pike e dhjet ti, kur thua sala. Pra po ta shikosh ( dhe une jam i sigurt qe truri yt e ka vene re) te gjithe antaret e forumit e kane me salen dhe jo me PD, jo me antare te tjere te PD ( flasim per figura qe kane dhene dicka per PD-ne dhe jo me kurva ordinere) por e kane vetem me salen. Ne kemi nje dru te shtrembet qe po prish gjithe barren. Prandaj thuhet e ka fajin saliu.

    Antaret e forumit nuk permendin demokratet me neverin qe thua ti socialistet por thone vetem sala me neveri me te madhe se e jotja. Ka dallim te madh, sepse po te mos jene socialistet i bie qe shqiperia te kete vetem nje parti dhe kthehemi ne kohen e xhaxhit, kurse po te mos jete sala iken druri i shtrembet nga barra.

    Prandaj ik shpik ilacin dhe leri bualliqet se nuk ke moshe per keto gjera. Mos harro ke nje mision te madh ne jete dhe koha po iken. Te jap te drejte vetem nese sala eshte babai yt biologjik, por nuk besoj sepse do te ishe ne dubai tani dhe jo duke shkruar komente.

 9. Mentari says:

  prallat qe tregon saliu trembin njerezit nuk te vene ne gjume por te nxjerin gjumin

 10. Sociologu says:

  NGRIHU, NGRIHU, MEMEDHE,
  QE TA ZHDUKIM KETE PLEH!

  NGRIHU, NGRIHU, MEMEDHE,
  S’KA C’TE DUHET KJO HALE!

  1. korabi ilarte says:

   o re je me rregulltio ,po pseo ne breket dota bejm neo,po jo mik haleja duht,pa hale e diti ska, ase kokalet nuk lejohen pa hale me jo nji shtet pa hale, ci ke keto o shoku

 11. Luan says:

  U bënë zotër të institucioneve gjithë kriiminelat që pivën gjakun e popullit dhe nuk vënë emrat e tyre por vënë emrat e langonjëve të tyre.Emri i firmës është TAÇI OIL po pasurinë kush e zotëron TAÇI OIL apo BERISHA?
  E KANË MARRË VESH EDHE TË VDEKURIT QË SALI RAM BERISHA ËSHTË KRYETRADHËTARI,KRYEKRIMINELI NUMUR NJË I POPULLIT SHQIPTAR.
  AS SLLOBODAN MILLOSHEVIÇI NUK KA BËRË AQ SHUMË KRIME NDAJ KOSOVARËVE SA KA BËRË SALI RAM BERISHA KUNDËR SHQIPTARËVE.SALI BERISHA ËSHTË SLLOBODAN MILLOSHEVIÇ I DYTË I SHQIPTARËVE
  TRADHËTARI I POPULLIT NUK E KA TË SHKRUAR NË BALLË, AS ME BRI NUK ËSHTË,POR PËRCAKTOHET KUR CËNON ME QËLLIM INTERESAT E POPULLIT SHQIPTAR.
  EDHE SËRBË APO GREK TË ISHTE SALI BERISHA NUK DO BËNTE KAQ SHUMË TRADHËTI E KRIME NDAJ POPULLIT SHQIPTAR. KRIMINELI SALI BERISHA NA KTHEU 100 VJET MBRAPA.KRYETRADHËTARIN E POPULLIT SHQIPTAR SALI BERISHËN NUK E BESON ASNJË SHQIPTAR POR E BESON VETËM LOBI ANTISHQIPTAR SËRBË DHE GREK QË FINANCUAN PËR TA VËNË NË KRYE TË QEVERISË PËR TË REALIZUAR PLANET DJALLËZORE NË SHQIPËRI QË TË ZHDUKIN POPULLIN SHQIPTAR .
  TË HESHTËSH DO TË THOTË TË PAJTOHESH ME TRADHËTINË ,ME KRIMINME KRIMINELËT EPOPULLIT SHQITAR.ÇFARË I KA MBETUR GJË TJETËR SALI BERISHËS PA I PUNUAR POPULLIT SHQIPTAR.
  NË SHQIPËRI NUK SUNDON LIGJI POR SUNDON TRADHËTIA KRIMI PËR ARSYE NË KRYE TË QEVERISË ËSHTË BANDA TRADHËTARE, KRIMINALE e SALI RAM BERISHËS.
  ARSYEN QË NUK E LË PUSHTETIN SALI BERISHA TREGON SE ËSHTË I ZHYTUR GJER NË FYT NË TRADHËTI E KRIM NDAJ POPULLIT SHQIPTAR.
  NUK NUMUROHEN TRADHËTITË ,KRIMET NË SERI TË SALI BERISHËS NDAJ POPULLIT SHQIPTAR .
  TRADHËTARI I KOMBIT SHQIPTAR SALI BERISHA KËTO JANË VETËM MAJA E AJZBERGUT PO TË HAPEN KARTAT MARVESHJET E FSHEHTA ANTISHQIPTARE QË KENI FIRMOSUR JU. TË BËHEN PUBLIKE TË GJITHA MARVESHJET E FSHEHTA ANTISHQIPTARE DALI NË DRITË VEPRIMTARIA TRADHËTARE ,KRIMINALE, AGJETURORE TË LIDHUR ME LOBIN ANTISHQIPTAR SËRBË DHE GREK TË KRYETRADHËTARIT SALI BERISHA QË KA CËNUAR ME QËLLIM INTERESAT E ATDHEUT
  SHPËRBËRJEN E KOMBIT SHQIPTAR.
  SA TA KUPTOJNË GJITHË SHQIPTARËT TRADHTITË E KRIMET PANUMURTA TË QEVERISË BERISHIJANE E KA MARRË FERA URATËN.
  ME REFERENDUM POPULLOR PËR VARJEN NË LITAR NË SHESHIN SKËNDERBE NË TIRANË KRYETRADHËTARIN E POPULLIT SHQIPTAR SALI RAM BERISHËN .
  LITARI ËSHTË SHUMË PAK PËR KRYETRADHËTARIN, KRYEKRIMINELIN, KRYEARMIKUN, ,KRYEFASHISTIN,KRYEGJAKPIRËSIN, KRYEAGJENTIN E LOBIT ANTISHQIPTAR SALI RAM BERISHËN .

  1. tg usa says:

   Keshtu kane shkruar komunistet me xhaxhin verin per 50vjet kapitalistet pine gjakun e popullit dhe u genjente; keshtu edhe ti o ‘luan’ paske mare shume nga xhaxhi

 12. osman says:

  ti z.sociolog ke nevoje te vizitoheshe te psikologu ose te shtrohesh ne psikiatri

  1. une says:

   s’shkon dot se vendin e fundit ne psikiatri ia zure ti. Eshte mbushur plot atje me njerez si zotrote

 13. preng sherri says:

  di qe shume qendra te banuara nuk kane as 3ore uje ne dite,kur vendi ka burime te medha uji.
  Per te zene nje vend pune ne administrate duhet te jesh i rekomanduar nga partia e rradhes.
  Eshte shkaterru gjithe vendi dhe e ardhmja e turizmit nga ndertimet pa leje.
  Por ka dhe arritje,nese deri tani ke be banditin ne Europe,mjaft te paguash dhe behesh deputet ose kryetar bashkie.
  A po ,fjala e lire,ne ndryshim nga e kaluara mund te ankohesh per patatet,por mos beni gabim e flisni apo denonoconi pushtetaret lokale.Nuk dihet pastaj nga te vjen…
  Don te mbarosh Universitetin,pago dhe gjithcka mbaroi,shkollen e mesme kur te kesh kohe!!!
  Dikush preket kur njerezit e kapin me s.berishen,per mendimin tim kane te drejte.Ne rast se nje person ka pushtet te forte sikur e ka pasur zoteria e tij,duhet te mbaje dhe pergjegjesite per shumicen e te keqijave qe kane mberthyer vendin tone,pa harruar dhe pergjegjesite personale te secilit prej nesh.

  1. tg usa says:

   Po e pati 8vjet perpara partia ish komuniste more burre 1997-2005 e late shqiperine pa drita e semuret dhe e helmuat popullin me elktromotorre dhe nuk bete as 100km rruge more burre dhe e cuat shqiperine me keq se ne 1944 kurse demokracia per 5 vjet po mbaron infrastrukturen duke bere me mijra km ruge dhe ke drita 24ore dhe shpejt edhe ujti do behet si puna e dritave.Ju e dini kete por qellimi juaj eshte te vije ne pushtet biri i kastes kuqe edvin kristaq rama qe te marri hakun e babllarve te tij qe te shkaterroje shqiperine ky eshte misioni juaj po kurre nuk do ta arrini asaj gjeje

   1. redalb77 says:

    tg usa ti qenke si kurva lagjes, fut hundet gjithandej, t’pakten t’paguajne per fjale apo per paragraf, trap, akuzon te tjeret kur ti je me i felliquri, roll over and die you fucking piece of shit!!

 14. geno says:

  Megi Raspopi te uroj suksese, ke shkruar dicka reale per njeriun qe po mashtron kete popull te mjere. ju brezxi i ri duhet te nderhyrni per ta shporru kete mosnter ashtu si ne vitin 1990. Te lumte pena per shkrimin, mbaj mend qe te kam lexuar edhe nje shkrim tjeter shume te bukur disa kohe me pare.

 15. nicolla disha says:

  Shqiptaret kane faj qe e thrasin Berishen kryeminister.

 16. shpresa presa says:

  Bravo Megi! ke dhene kontributin tend dhe kaq e dashur.. Kush do ja lexoje “gjyshit” kete artikull? Nuk ja paraqesin. I shkreti popull qe po vdes nga ‘varferite’ qe i vuri para gjyshi jone sali.

 17. evisi says:

  xhaxi sali e ke gojen me m… dhe me hurma lum PD qe te ka

 18. korabi ilarte says:

  nuk kan barim budallalleqet e saliut.

 19. preng sherri says:

  LUAN
  ke shume te drejte! me habit dicka cka ndodh me popullin tone.Dihet kush eshte ujku,ne kerkojme gjurmet,dhe kjo per fat te keq per cdo situate.Megi,ne kete leter prekese,shpreh ndjenjat e saj te pastra,shume prej nesh merren me llafe boshe,jo po gjyshja,jo po kjo ,jo po ajo.
  Meqe jemi te perrallat eshte e pavdekshme MBRETI LAKURIQ i H.K.Andersen,ku duhej ciltersia e nje femije per tu hapur syte njerezve.
  Te shkruash mbi bemat e DOKTOR MORTJES,eshte e kote,se po i shkruajme te gjithe perdite sa po biem ne perseritje,por me absurdja eshte kur paraqiten fakte mbi veprimtarine e Berishes,dhe ka akoma njerez qe thone jo po ai eshte patriot ,eshte i djathte!!!!!!

 20. Saimir says:

  Mos ju lut ko t e Megi se ai ate gje di te bej te tregoje perralla e te ve ne gjume nje popull e keshtu mund ta genjeje, ta vjedhi, ta shtypi e deri ta vrase. Kete gje ka bere dhe po ben me popullin shqiptar gjate ketyre 20 e kusur vjeteve. Me e keqja eshte qe ti je 18 vjec dhe je zgjuar ndersa populli yne ende eshte ne gjume.

 21. çami says:

  Megi te keqen xhaxhi, te drejtohem me dhimbje si prind te mos biesh ne pesimizem sepse jeta eshte e gjate dhe ti je e re si te gjithe moshataret e tu , por shqetesimet qe ngren jane shume te verteta dhe ka me shume, por mostra qe ju i drejtoheni nuk ka burreri, as turp dhe as dhimsuri,shiko me vemendje kete foto te tij me dinastine dhe vendi ku ndodhet,ka vazhduar me perpikmeri mesimet kriminale te paraardhesit E.H. Fisi hoxhe-berisha i dyte .PARIS

  1. tg usa says:

   megi mos i beso komunistet se te genjejne keta komunist qe te thone ty te keqen xhaxhi po te jesh vetem per vetem dhe tu shash enver hitlerin ata te vrasin ty pa ja u bere syri terrte jane te tmerrshem po tu shkosh ne shtepit e tyre te gjithe e kane fotografin e qofte largut
   Megi keta shpifin si shpifen per griselen keta jane fare qe duan vetem sheshe gjaku

 22. Eftimi says:

  S.B, erdhi ne historine politike te Shqiperise si spiun ( ish doktor ) i bllokut, Qeverisi si mashtrues dhe do iki si diktator

 23. emil says:

  Me vjen shume keq per disa si tg usa se ja paskan ngrene buken kot amerikes .

 24. Ericson says:

  My dear Besa! It’s my pleasure to support you about the most terrible joke of elections in Albania.You must know that our Matherland is occupied right now by a very bad,evil political class.
  I am so bored regarding of Albanian people who not deserve to rule by an animal,or better,human of Neandertal colled Salahudin Rahmadan Berisha,in some time,a old man gang,thief and a dirty peasant from goat country of Tropoja.
  Zonje e nderuar Besa,me lejoni t’ju shpreh Juve,familjes tuaj dhe komunitetit fqinj shqiptaro-kanadez pershendetjet e mia si qytetar shqiptaro-amerikan nga New York.
  Megjithate ju duhet te dini se kolera berishiste ka infektuar nje pjese te mire te kombit tone i cili eshte pa dyshim nje race e ashper e luftarake,mbase mund te jete i treti ne bote pas gjermaneve e ruseve dhe njekohesisht nje nga racat me te bukura e humane qe ka shpikur Perendia!
  Me keqardhje konstatoj se vendthi yne i bekuar nga Homeri shqiptar Naim Frasheri,ka rene ne duart e pocaqisura te nje kukudhi si Salahudin Berisha i pasuar nga nje aradhe halabakesh,edepsezesh e qafiresh te familjes se tij (sic thuhet rendom) politike e biologjike.
  Veshtroni ju lutem Topallen parlamentare se si fluturon kaluar mbi nje bisht fshese ne te kater anet e dynjase,Bamken tone president,e deputete pshatare qe i’u shkon kostumi tamam si shale gomari.
  E c’te te them me moj Zonje e nderuar,ja pershembull shihni surratin e nje fare Tom Ndreca,gjyqtar plepist i Kolegjit Zgjedhor e te mos te keputet ushkuri nga te qeshurit.
  Do ta shihni moj Zonje e dashur,se kur te zhduket figura fatale (taman si ato fytyrat e tmerrshme te Inkuizicionit te Santo Ufficcit) e Salahudinit,sebashku me mysybetet e zorzopet qe i jane qepur si m…pas kepuces se sa do te pastrohet ajri i dheuthit tone te bekuar.

 25. artur says:

  Sali Komiku,me siguri,vjehra e tij sllave,ja ka mbushur mendjen se i madhi Skenderbe,eshte sllav prandaj dhe ai enderon te jete nje Skenderbe i dyte.

 26. aqif kopertoni says:

  kjo sali eshte bota jote dhe une thjesht jetoj ne te…

 27. andi says:

  Familja Adams ne foto.Shume bukur!!!

 28. Himarjoti says:

  Tribuja berisha dhe ne foto dalin si katalet

 29. Ericson says:

  Ju lutem,Please,…! Cfaqeni komentin tim ku i dergoj nje pershendetje Zonjes Besa nga Kanadaja,please !
  Perndryshe do t’ju bej lanet,..nuk e di mbase eshte nje error i moderatoreve te gazetes “TemA” ,,ndodhin gabime te tilla teknike,
  Nuk kam deshire te prishem me Z.Baze,kolegun tim si inxhinjer e gazetar.
  Nuk jam soji i atyre qe per inat te sime vjehrre do vete te fle me mullixhine,dmth.me Salahudinin.
  Ju lutem ,ky eshte mesazh privat,qe kam besim se do te mbyllet midis miqsh,pa demtuar askend,madje as figuren fatale te Salih Berishes>

 30. tropojani says:

  Rrofsh sa malet o Sali Berisha,trimi madh me shok shume

 31. Bosstony says:

  spo na tregon ndonje peralle me shpata se une i kam qef…

 32. edvinis says:

  Po pse ste pelqejne perrallat e demokrateve apo kujton se socialistet I kane me te bukura

 33. miri says:

  merni luget ne xhep dhe mbani rradhen te bashkia, tju japin m ,d ,darke 1 garuzhde supe, dhe ngrohuni ne diell.popull pa byth e frikacak.miri suedi

 34. gogo says:

  Megi ka shume te drejte,se eshte gjeja me e dukeshme ne bote se kush eshte dhe cfare perfaqeson kjo monster!Sa per komunizmin,ata qe flasin per ‘te dhe simpatizojne Sali Shpellarin,e kane te gjalle monstren me te keqe te komunizmit,te cilit i ka sherbyer me devotshmeri dhe perulesi ne ate kohe dhe sot vazhdon t’i sherbeje me nje egersi dhe paturpesi te pashoqe,duke na mbajtur per 20 vjet ne nje rregjim edhe me te eger se mesuesi i tij shpirteror.Te vetmen te drejte qe kemi sot,eshte te flasesh si te duash e cfare te duash (me falni per shprehjen ”te llapesh”).se Saliu as qe i degjon kurre.
  Ata qe shprehin simpati per kete kafshe te diteve tona,ose jane bashkepuntore te tij dhe lepijne ndonje kocke,ose jane injorante qe nuk dine se cfare eshte jeta,duke kujtuar se jeta eshte vetem toka e grabitur,ku kane ndertuar shtepite dhe qe i beri pronare Saliu,pasi zbriten nga shpellat,ku jetonin si kafshe dhe bashke me kafshet!Turp per ata qe i thone vetes intelektuale dhe per nje kocke pranojne t’i thurrin hosanna nje krimineli dhe kusari te pafytyre!I zente mallkimi i ketij populli,qe po e shkel me kembe nje shtaze si Saliu!

 35. BESNIK DERVISHAJ says:

  MIKJA IME MEGI. TE LUTEM TE ME BENI NJE FAVOR POR FALAS SE JAM SHUME FUKARA.
  NGAQE JAM LARG SHQIPERISE ME TREGO NDONJE PERRALLE NGA ATO TE XHAXHI SALIUT SE KAM PLOT TREMBEDHJETEVJETE QE ME KA IKUR BUZEQESHJA.
  KENAQESHA KUR ISHA NE SHQIPERI .
  PER SHEMBULL ME THANE SE NJE DITE KISHTE SHKUAR TEK SHKOLLA E ANDIKAPATEVE DHE JU KISHTE THENE SE ATA ISHIN E “ARDHMJA E SHQIPERISE”. U KENAQA SHUME.
  O ZOT SA TE MENCUR QE E KEMI.
  NUK E DI NESE TA KANE THENE NJE HISTORI TE TILLE.
  PO ATE TJETREN E MBAN MEND, SE EDHE MUA MA KANE TREGUAR SE S’MUND TE RRIJA AFER XHAXHI SALIUT PER ARSYE SE XHAXHI SALIU PRANE DO NJEREZ TE ZGJUAR DHE TE NDERSHEM SI VEHTEN E TIJE.
  ATE MOJ KUR VAJTI NE SARANDE DHE NE FJALIMIN E TIJ MADHESHTOR I THA POPULLIT DEMOKRAT TE SARANDES QE “SARANDA BUZE DETIT ADRIATIK” HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA SE U KENAQA SHUME NJESOJ SI ATEHERE.
  TE LUTEM MEGI, TE LUTEM SHUME DUA NDONJE GJE TE FRESKET SE SA PER TE FRESKETA XHAXHI SALIU I THOTE NGA MENGJESI DERI NE DARKE.
  MI DERGO TE LUTEM TJUA TREGOJ EDHE TE HUAJVE KETU KU JETOJ SE DUA TE MBURREM NJECIK ME XHAXHI SALIUN QE RROFTE E NA LENTE PRAPA.
  BAY BAY MEGI..
  UNE KAM SHUME BESIM MEGI TEK XHAXHI SALIU, PER KOKEN E TIJA QE ME ESHTE MBUSHUR MENDJA TOP.
  NJE DITE KUR NE SHQIPERI ERDHI NJE DELEGACIN FRANCEZ NE KUC TE VLORES ATEHERE MEGI NE KOHEN E XHAXHI ENVERIT KUR ISHTE PARRULLA “DO TA BEJME FSHATIN NJESOJ SI QYTETIN”.
  KRYETARI I DELEGACIONIT I MAHNITUR NGA BUKURITE E KUCIT I THOTE PLAKES :-SHUME BUKUR GJYSHE, SHUME BUKUR.
  PLAKA ISHTE SHUME E ZGJUAR DHE MENJEHERE I PERGJIGJET :
  -TE KEQEN NENA MOS U MERZISNI SE DO TJU NDIHMOJE PARTIA TA BENI PARISIN TE BUKUR SI KUCIN.
  MEQENESE XHAXHI ENVER NUK JA ARRITI QELLIMIT PO E REALIZON XHAXHI SALI.
  AI PER SHEMBULL E BERI TIRANEN PER NJE PERIUDHE SHUME TE SHKURTER TAMAM SI NJE HALE.
  MEQE U PRISHEN EDHE BANJAT PUBLIKE SALIU I BERI NJERZIT TE DHISNIN OSE URINONIN NE LANE OSE NGA KODRAT E LIQENIT.
  TANI I KA VENE MENDER TE DHJESIN NE FLETAT E VOTIMIT BRENDA NE KOLEGJIN ZGJEDHOR.
  .A E PE DIREKT NE TV. SI DILNIN FLETET? U KENAQA SHUME.
  TE LUTEM MEGO NJEMIJE HERE.
  ME DERGO SE PO SME DERGOVE DO TE VDES NGA MERZIA.

  1. anticensurë says:

   “MEQENESE XHAXHI ENVER NUK JA ARRITI QELLIMIT PO E REALIZON XHAXHI SALI.
   AI PER SHEMBULL E BERI TIRANEN PER NJE PERIUDHE SHUME TE SHKURTER TAMAM SI NJE HALE.”
   mos ja fut kot beso!
   saliu e bëri në atë kohë tiranën tamam si një fragmet të parisit!kjo është e vërtetë!ti e ke jetuar vetë!ai bile kërkoi në atë kohë një fotografi direkt nga miterani!për fat të keq tonin miterani i dërgoi një foto të haleve të azilantëve të çadit!dhe sala duke e kopjuar fije e për pe e zbatoi!për fatin tonë të keq u ngrit populli me armë dhe nuk e la ta bënte të gjithë shqipërinë si haleja e parisit!mos u mërzit se e bën tashti!populli mësoi që të rrijë rrehat gjithashtu dhe edi rama bën punën e tij për të ndihmuar sal arkitektin në halezimin e shqipërisë!rama është shtyllë e fortë mbështetëse!kur të vish në shipëri herën tjetër nuk ke nevojë të kërkosh hale!dhit ku të të vijë se aq meritojmë ne!

 36. JOHN says:

  sociologu ik te psikologu tyryryyy tyryryyyyyyyy.

 37. pupi says:

  Megi!
  Me behet shume qejfi per shkrimin kurajoz ,por ti duhet ta shohesh jeten me shume ngjyra.E ardhmja e vendit duhet te jete ne doren tuaj.

 38. heretiku says:

  Perrallat me bukura Shpellari i Viçidolit i tregon kur vret njerezit e paarmatosur ne bulevard, si “manifestuesit u vrane nga opozita, qe organizoi manifestimin”, “per pistoletat qe ishin te maskuara si çadra shiu”, “per thika qe nga jashte dukeshin si stilolapsa” etj. Ketu, ne fantazi, duhet t’ja kaloje jo vetem gjyshes tende, por edhe mbreterve te letersise se verdhe si Agatha Christie, Edgar Allan Poe, Conan Doyle etj.
  Ketyre perrallave te Shpellarit, duhet t’i pergjigjet populli me nje perralle siç e di ai dhe siç e meriton Shpellari, nen udheheqjen e opozites. Per fat te keq, kjo perralle kaq e deshiruar nga shumica derrmuese e shqiptareve, akoma nuk po shfaqet ne horizont.
  Deri atehere, Shpellari i Mesjetes do te vazhdoje te tregoje perralla te tjera.

 39. preng sherri says:

  dikur,para shume vitesh,gazeta KOHA JONE ishte nje kundershtare e hapur e DOKTOR MORTJES.
  Nje nate,njerez te panjohur i vune flaken redaksise se gazetes dhe fill te nesermen,pikerisht ai qe ishte nen shenjestren e gazetes,i madherishmi,hiresia e tij haxhi sali el berisha deklaroi: banditet komuniste dogjen KOHA JONE!!!!
  per te qare apo te qeshur…

 40. PD deri ne vdekje says:

  IK DHE VDISNI O KOMUNISTA SE NA CAT TRAPIN DUKE LE SI QENT ENDACAK QE RUAJN PER NJE KORE BUK

 41. luli says:

  edhe un mendoj si andi ll

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X