Pesë shkencëtarët rusë, që ndihmonin Iranin me sekrete bërthamore, u vranë në avion | Gazeta Tema
 

Pesë shkencëtarët rusë, që ndihmonin Iranin me sekrete bërthamore, u vranë në avion

Postuar në: Kryesore |

Pesë shkencëtarë rusë, që vdiqën nga rrëzimi i një avioni të martën, ishin duke ndihmuar Iranin me sekrete bërthamore.

Ata ishin në mesin e 45 personave të vrarë kur avioni u rrëzua në Rusinë Perëndimore. Autoritetet thanë se aksidenti ndodhi për shkak të mjegullës, por konspiracionistët thonë se ishte një komplot për të vrarë ekspertët bërthamorë.

Vetëm sot burime nga shërbimet e sigurisë në Rusi thanë se shkencëtarët punonin për centralin atomik të shumë përfolur të Bushehrit në Iran.

Ky central ka ngritur shqetësim tek ndërkombëtarët që mendojnë se ai po përdoret si mbulesë për të prodhuar armë atomike për Iranin.

Mes shkencëtarëve të vdekur ishte edhe Andrej Trokinov, një nga ekspertët më të mëdhenj të Rusisë në fushën e teknologjisë bërthamore. Vdekja e tij do jetë një humbje e madhe për industrinë bërthamore në Rusi e Iran.

Edhe në të shkuarën shkencëtarët bërthamorë iranianë janë përfshirë në aksidente të pashpjegueshme dhe në rrëzime avionësh.

26 Pergjigje per Pesë shkencëtarët rusë, që ndihmonin Iranin me sekrete bërthamore, u vranë në avion

 1. tekniku  --  23 Qershor, 2011 në 9:02 pm

  I perjetshem qofte kujtimi i tyre.Rusia mund te dergoje 5 te tjere te ndihmojne “popullin”iranian te ndertoje perandorine e dikurshme te Perseve again.

  Përgjigjjuni

  • Ton  --  23 Qershor, 2011 në 9:28 pm

   ”Edhe në të shkuarën shkencëtarët bërthamorë iranianë janë përfshirë në aksidente të pashpjegueshme dhe në rrëzime avionësh.”

   Kush t’i rrezoje valle?
   Tekniko, kam frike se edhe keta 5 te tjeret do t’ju bjeri ”alloprani”

   Përgjigjjuni

 2. gjethi  --  23 Qershor, 2011 në 9:42 pm

  Ky avioni rus ka pesuar aksident teknologjik,njelloj si ne Gerdec ku Xeni u conte Hizbullahut katjusha dhe raketa supi. Atje e hengren shkenctaret berthamore ruse ketu te ne katundaret e Gerdecit dhe burri i tezes i Xenit. O zot cfare koincidence tipike e markes: Made in Mossad!

  Përgjigjjuni

  • Nje qytetare  --  23 Qershor, 2011 në 11:24 pm

   Gjethi,
   Mos e ngaterro Mossad’in se nuk ka te beje me arabet e co,. Mbase ti nuk e di por Mossad eshte sherbimi i fshehte izraelit (Institute for Intelligence and Special Operations), nje nga sherbime sekrete me te afta, ne mos me i miri ne bote.

   Përgjigjjuni

   • Kapterri  --  24 Qershor, 2011 në 7:39 am

    zonja qytetare. Gjethi mesi eshte duke qeshur nen buze me komentin tend. Kudo ku preken direkt ose indirekt interesat e Izraelit, MOSSADI (CIA izraelite) e ka per detyre te eliminoje cdo rrezik me cdo mjet. Kjo ndoshta ka qene edhe detyra per ti vene flaken Gerdecit, pas informacioneve qe kishte qe Shqiperia po i shiste arme Sirise dhe terroristeve te tjere rreth Izraelit. I jap te drejte Gjethit me hamendjen e tij

    Përgjigjjuni

 3. mendimi_im  --  23 Qershor, 2011 në 10:20 pm

  Nese vret te zgjuarit pjesa tjeter e lojes behet me e lehte.
  Por nuk besoj se keta shkencetaret kan qene ne sherbim te Iranit sepse po te ishte keshtu nuk do te ishin vrar kurr, besoj se kan qene ne sherbim te pakistanit.

  Përgjigjjuni

  • ca si larg nga aty  --  23 Qershor, 2011 në 11:00 pm

   Perrallat e tua vijne ere Irani.
   Ka dy mundesi, oseje nga Teherani, ose nga Tropoja, se ke teori konspiracioni qe ngjajne me ato te dy vellezerve siameze B(er)isha- Ahmadinexhad.

   Përgjigjjuni

   • mendimi_im  --  23 Qershor, 2011 në 11:30 pm

    :)

    ti ske as teori, as konspiracione, as te verteta as genjeshtra.
    je kot dmth

    Përgjigjjuni

    • ca si larg nga aty  --  24 Qershor, 2011 në 8:34 am

     Me mire kot, sesa paranoid ose akoma me keq, fanatik qe mbush koqet me bomba si zotrote.

     Përgjigjjuni

 4. une them  --  23 Qershor, 2011 në 11:05 pm

  po c’te keqe ka, te kene te gjitha shtetet, nga nje bombe atomike? njerezit do jene me paqesor, ose do mar fund njeher e mir.

  Përgjigjjuni

 5. edi kristaq greku  --  23 Qershor, 2011 në 11:11 pm

  qfar kafsh ishit ju pse ore sikqyrni punt ejuve po qfar ndodh ne rusi ju poknaqshit kur ndegjoni qe ikandodh dikuj nje ekeqe turp ju nukjeni normal

  Përgjigjjuni

  • enofieraku.  --  23 Qershor, 2011 në 11:26 pm

   Kush ka mundesi ta perkthej kete analfabet , ik ore te marte menderja shalet e tua te marte, ik meso shqip e pastaj shkruaj e fol , e lensh penen shkret ishalla , e more vesh o tutkun kosove..!!!

   Përgjigjjuni

   • albaniac  --  24 Qershor, 2011 në 6:35 pm

    sa kam qesh…..

    Përgjigjjuni

  • Sali Ram Serbi  --  24 Qershor, 2011 në 12:20 am

   Ka vend te shpella edhe per ty.
   Ka lezet ta kesh nje militant si ky ne parti…te knoqet shpirti mor aman.

   Përgjigjjuni

  • miri bushat  --  24 Qershor, 2011 në 1:33 am

   Ben mire te rrish zgjuar sonte se ku i dihet mos rrezohet balona e sales se perendimi te pabindurve ua gjen nga nje derman per te shpetuar njerezimin ne rastin konkret te popullit shqiptar.

   Përgjigjjuni

  • ca si larg nga aty  --  24 Qershor, 2011 në 8:36 am

   Ketij ja ka ngrene keci abetaren, prandaj edhe shkruan keshtu.
   Jo vetem fatkeq, po edhe patru

   Përgjigjjuni

 6. kunadhja thote  --  24 Qershor, 2011 në 12:20 am

  per kete koment po ju kujtoj keshillat e Arvizuze per Ramen dhe Bracen kur numeroheshin kutite e njesise 5.

  Përgjigjjuni

 7. roland  --  24 Qershor, 2011 në 12:40 am

  rradhen tjeter me shum

  Përgjigjjuni

 8. Mark Gjonaj  --  24 Qershor, 2011 në 1:14 am

  Pikerisht para pak diteve, Medvedev, presidenti i Rusise i terhiqte vemendjen Iranit per armen atomike dhe mund te kete qene dhe urdheri qe kane marre shkencetaret e atomit per t’u terhequr. S’ka mundesi veprimi diversioni ne terheqje, avioni i kompanise me difekt dhe ne pergjithsi avionet e lindjes kane pesuar aksidente, keshtu ndodhi dhe ne pyellin e Katinskit me Presidentin polak ne bord.

  Përgjigjjuni

 9. Kaonia  --  24 Qershor, 2011 në 1:35 am

  DEGJONI O MILET.THUHET C FARE ME C , JO QFAR ME Q.Sa per keto aksidentet ne ajer,nje historik kane te gjtha ,pranohen pas 30 vjetesh nga autoret,nje falje ne heshtje dhe ne fund nje dokumentar per teleshikusit.kuptohet me lejen e autotiteteve ,kjo edhe ne baze te te drejtes per informim te publikut….BAGETI E BUJQESI NGA NAIM FRASHERI.

  Përgjigjjuni

 10. ismeti  --  24 Qershor, 2011 në 8:30 am

  kur do ta hiqin ket ATOMIN ton

  Përgjigjjuni

 11. Dule Bisha  --  24 Qershor, 2011 në 9:51 am

  Hajde CIA hajde ka fillu me satelit tani goditjet hahahahaha

  Përgjigjjuni

 12. sul korriku  --  24 Qershor, 2011 në 10:19 am

  Ka shume mundesi qe ne nje avjon te tille te kete qene edhe i ndjeri Trebicka (?!)

  Përgjigjjuni

 13. griselda  --  24 Qershor, 2011 në 12:45 pm

  FAJIN E KA SALIU

  Përgjigjjuni

 14. griselda  --  24 Qershor, 2011 në 12:52 pm

  KA SHUME MUNDESI QE AVJIONI ISHTE SHTATEZENE NE MUAJIN E 9 SALIU E RREZOI PER TI HEQUR FOSHNJEN,PO SBESUAT PYETNI TE GJITHE SOCIALISTET DHE KOMUNISTAT BASHKE…
  PASTAJ EDI RAMA ERION VIOLINISTI,MAJKO,BRACEDHE KOMUNISTAT E TJERE E PANE VETE AVJONIN TE LYER ME GJAK.

  Përgjigjjuni

  • Ton  --  24 Qershor, 2011 në 1:52 pm

   Grifshelda! Me ke kenaqur me ”mencurine”tende…Papapa sa e zgjuar!
   Le te shikojme pak emrat e mesiperm kush kane qene KAMUNISTA!
   Edi Rama – JO
   Erion Violinisti – JO
   Majko -JO
   Brace -JO
   Sali Dodge Ram Berisha – PO dhe SEKRETAR PARTIE.
   Keshtu moj cupe e Sales bej kujdes kur quan komunista ata qe s’kane qene!
   Apo stili i Sales. Te vret vete dhe fakeson te tjeret? I ka bere vet dhe ja vesh te tjereve!

   Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *