#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Doktori nervozohet nga partia çame

Doktorit iu prish gjaku dje nga Shpëtim Idrizi. Sa herë që bëhet përkujtimorja e çamëve të  zbuar nga Greqia, Doktori gjen një sebep të mos jetë në qendër të vemendjes. Por dje iu krijua një situatë e sikletshme.

I pari e mori në telefon Idrizi dhe i tha se grekët kanë ndaluar Dashin të kalojë kufirin bashkë me disa gazetarë.

-Shiko Shpëtim,- i tha Doktori. Tani, dakord kjo është njëra anë dhe është një çështje e rëndësishme, por ana tjetër, dakord ne duhet të shikojmë dhe emocionet e tyre. Tani do thuash ti që ata çdo bënin në Greqi, jam dakord me ty s’do bënin asgjë, por dhe ata kanë emocionet e tyre. Tani pse i ndaluan do thoshe ti, shiko kam të dhënat e mia që flasin ndryshe. Gazetarët kanë provokuar.

-Jo doktor janë sjell shumë mirë,thjesht kanë dasht të kalojnë.

-Jo Shpëtim, shiko, mua ma thanë nga Ministria e Jashtme që një prej gazetarëve, ndërsa polici i mbante në kufi, i ka thënë deri ku doni të merrni ujërat tona. Shiko kjo është provokim dhe ju nuk duhet ta lejoni kurrë këtë provokim.

-Jo doktor nuk është e vërtetë, nuk është e vërtetë që kemi pyetur pë ujërat tona, ne jemi shumë të kujdeshëm në këtë pikë, ne nuk provokojmë kurrë.

-Jo Shpëtim shiko, ti duhet ta dish mirë këtë që ata gazetarët e kanë bërë. Pse e kanë bërë si e kanë bërë, kush iu paguan të shpifin sikur ne po u japim ujërat tona Greqisë kjo është çështje tjetër. Unë jam dakord që ju keni trojet tuaja atje, por dhe grekët kanë ujrat e tyre këtu. Kanë dhe ata varrezat e  tyre këtu. Varret ua kemi dhënë, ujrat po ua japim dakord dhe ata duhet t’u lënë ju të shikoni varret.Kaq.

-Po jo doktor, nuk është e vërtetë që ne kemi fyer grekët, as i kemi provokuar, ne e dimë që është situate delikate, ne nuk bëjmë provokime. Thjesht ata s’na kanë lënë.

-Tani, Shpëtim, disa gjëra i di dhe unë. Keni provoku dhe s’keni ba mirë. Kemi thënë do ta zgjidhim çështjen çame, kam rënë dakord me Spiro Kserën dhe Kosta Barkën ta pranojnë si çështje, e kanë pranuar me rezevra, po punojmë që në të ardhmen ta pranojnë plotësiht. Tani me grekët s’mund të merem unë zotëri, kam hallet e mia. Vangjel Dulja që nuk e pranon, nuk e qas më në koalicion sa të jeni ju. Po ikët, ju normal e pranoj.

-Jo doktor, unë desha të të them në rradhë të parë që informacioni që ju keni se ne kemi provokuar grekët duke i pyet ku janë ujërat tona është i qëllimshëm dhe kërkon të na fusë ne në sherr  me ju dhe Greqinë. Këtë nuk e bëjmë kurrë. Së dyti, unë e kam thënë dhe në fushatë që për dy njerëz kemi respekt, për ju dhe Lulëzim Bashën dhe s’ka asnjë arsye të provokojmë tek çështja  e ujrave. Së treti, unë kam shumë presion për t’u bërë ministër Turizmi dhe Kulture dhe s’ma lejon kultura që të provokoj një çështje që nesër do të ndeshem me të.

-Shiko Shpëtim, dakord, ti je më i përmbajtur se je gjysëm çam, por ai Dashi, ai ka problem. Ai e tepron ndonjë herë dhe nxitohet. Shiko, duhet të bëni kujdes. Mos më vini në pozitë të vështirë me Greqinë. Ju kam premtuar që do ta zgjidh atë çështje dhe kemi përparuar mjaft. Të përmenda pak më parë avancimin në bisedimet me Kserën dhe Barkën. Edhe minoritarë të tjerë do ta pranojnë si problem. Kjo na duhet ne. Kështu zgjerojmë koalicionin dhe fitojmë në zgjedhje. Po fituem ne Shpëtim, ka fitu Çamëria, ka fitu Filati, ka fitu Paramithia, ka fitu çdo shqiptar dhe çam i ndershëm. Ju s’mund të më provokoni mue marrëdhëniet e mira me Greqinë. Se nuk i la disa gazetarë su bë qameti. Le të shkojnë në Itali më mirë po deshën. Vizat ua kemi heq për gjithë Evropën. Për Çamërinë nuk i heqim dot se nuk e njeh Evropa. Kur ta njohë i heqim dhe për atje. Tani duhet të distancoheni nga kjo që keni bërë dhe mos më hapni telashe.

-Po jo Doktor ne kaluam shumë mirë ishte dhe zonja Zana…

-Shiko mirë që ma përmende. Dhe këtu keni provoku. Më mori ambasadori grek dhe tha, një zëvendësministër ke me mbiemër Turku  dhe atë ke dërgu tek kufiri grek. Keni ba gabim. Të më kishit pyet. Nikollën të kishit marrë. E di që mendoni se nuk e kam qejf, por për këto raste duhet. Jo keni gabim. Keni provoku dhe me zonjën Turku në kufirin grek. Jo, s’kanë faj ata.

 

 

 

18 komente në “Doktori nervozohet nga partia çame”

 1. Luli says:

  Fantastike! S’kam c’far te them! I thate te gjitha!
  Sa me shume ta lexojne, aq me shume do kuptojne!

  Shpetimil, ta mari sa me shpesh doktorin ne telefon, se mbase nje dite (se dime se kur), por nje dite do bej ndonje gje per te!. Mundet edhe t’ja fshij numrin fare.

 2. +10 says:

  Chameria was mostly used as a term for the region of modern Thesprotia, during the Ottoman rule.It is of uncertain etymology. It possibly derives from the ancient Greek name of the Thyamis river, which in Albanian language is called Cham (Çam).Since the Medieval Ages, the population of the region of Chameria was of mixed and complex ethnicity, with a blurring of group identities such as Albanian and Greek, along with many other ethnic groups. Information on the ethnic composition of the region over several centuries is almost entirely absent, with the strong likelihood that they did not fit into standard “national” patterns, as the 19th century revolutionary nationalist movements wanted.In 1930’s the population was approximately 70.000, the Albanian speakers estimated around 18.000-20.000.

  1. raimondi says:

   O Qelbesire mos fol anglisht kot se nuk impresionon asnje te huaj per problemin e Camerise

   —- Problemi i Camerise njihet shume mire nga Kongresi Amerikan dhe Senati –biles ne 2005 senatorja Clinton kekroi seance degjimi ne lidhje me masakrat e grekut kunder cameve –dhe ajo e njifte problemin cam shume mire ————— Ndaj mos u lodh kot me pislleqet e tua se nk i beson njeri ato

 3. tg usa says:

  plak mashtrues dhe shakaxhi

 4. Zani-tirane says:

  Mjere ne dhe camet po priten te kene hajer nga keta allasoj politikanesh.

 5. Artemis.S says:

  Te zgjedhesh te jesh pa nder + 10 je i lire,por te mashtrosh pa piken e turpit kurrsesi.Vetem gjenocidi i qafe botes ne 1948 morri afro 26 000 jete Shqiptaresh nga trevat e Camerise.Nderkohe qe ne te njejten periudhe dhjetra mijra te tjere u shperngulen forcerisht nga shtepite e tyre.Megjithate vala e ’48-tes ishte te pakten e 4-ta ,pas atyre te 1878,1913 dhe 1918.Intelektualet greke i pranojne masakrat e vazhdueshme mbi Shqiptaret e Camerise,por as me radikalet nuk pretendojne se ‘camet’ perbenin me pak se 1/3 e trevave Shqiptare ne Epirin e jugut.Ti pervecse je kafshe e ndyre qe nuk respekton viktimat e disa gjenocideve,je dhe nje bastard i peshtire,por jo i rrezikshem,sepse si shtaze qe je dominohesh rendeshem nga injoranca,ne mos ke shitur nderin e ke mohu babe,nene e atdhe per 100 euro.Si bastarde i denje qe je,zelli per te qene sa me i neveritshem te shtyn deri ne kete pike sa te shpifesh ne ate fare feje qe nuk guxojne as jevgjitet e emertuar greke nga Britania e madhe.Si ka mundesi qe nuk ekziston asnje lidhje midis greqishtes,me fal jevgjitshes se sotme dhe ‘greqishtes’ se lashte te perdorur nga homeri( Ilirishtes se hershme ‘post’ pellazgjishtes).psh-(Zeus-ze ushton;Afrodita(Aphrodite)-afron diten).Nderkohe qe prejardhja e jevgjitshes te ashtuquajtur greqishte mbetet ‘unknown’,jane te shumte studiuesit nga gjithe europa,por jo vetem qe bejne lidhjen midis Shqipes/Ilirishtes/Pellazgjishtes dhe ‘Greqishtes’ se lashte.Ti perkasesh popullit me te lashte ne Europe dhe ta mohosh e te zgjedhesh te jesh pjese e nje mix-i arrixhio-jevgjito-libanezo-maroken,vetem nje moster si puna jote mund ta bente.Si jashtqitje qe je ndihesh vella i denje i arrixhinjve ‘greke’.

 6. Artemis.S says:

  P.S:Once More Time, The Royal Institute Of Sweden, The Most Prestigious Institution In The World Of Languages And Other Doctorates Along With Trinity College And Oxford, Has Published That The Albanian Language Is The Oldest Indo-European Language and the Albanians are the oldest nation in Europe.
  The Albanian language has been determined to be the oldest of the European languages by DNA/genes studies at Stanford U.The Albanian language is thus the “Mother-Language” of all the European languages existing today.

  (George Fred Williams 1914) – If we return to pre-history, before rhapsodic homer sang to goddesses and methodology heroes, before Greek language was written, one well known nation lived with the name of Pellazg. Albanians are the only ancestors who have the origins from this powerful prehistoric race. Recently has been established that Pellazg – et were ancient Ilirs. Albanian was the true language of Homer, as the Greeks have copied from rapsodian Pellazg their wealthy epos.

  Johann Georg von Hahn in his 1854 Albanesische Studien identified the Pelasgian language with Albanian.In this, he followed earlier suggestions by Giuseppe Crispi (Memoria sulla lingua albanese, Palermo 1831). This “Pelasgian theory” of Albanian origins was shared by some other 19th-century authors

  (Simon Mcllwaine, The Strange Case of the Invisible Minorities, Institutional Racism in the Greek State, International Society for Human Rights, British Section, Dec 1993.)-“It is a fact that in the early nineteenth century the population of Athens was 24 per cent Albanian, 32 per cent Turkish and only 44 per cent Greek.”

  Yet you remain an Albanian faeces,thus you fill so close with ordinary gypsies.

  1. Cakalli7 says:

   shtoje pak tek wikipedia anglisht po pati mundesi kete qe nuk paska nevoje ta perkthesh, rregullohe ate artikullin per camerine po tek wikipedia me shifra si te te pelqeje ty.
   Ka nje pyetje kot nga keta 24 % shqiptare sa erdhen ne shqiperi te rronin me turqit pasi shpalli pavaresine greqija?

  2. zana19 says:

   Artemis.S,
   Ju faleminderit per kete informacion interesant. A eshte e mundur te na jepni nje link nqs e keni gjetur ne internet, ose burimin se nga e keni kopjuar kete studim.
   Ju faleminderit,
   Zana

 7. rexha10 says:

  Nuke e keni kuptuar ju zoti SHpetim se kure doktorri jote thote se 5 + 5 = 8 ti duhet te thuash ,po doktore aqe bejne,sic keni bere gjithmone.Beje dhe kete rradhe se nuke ndodhe fundi i botes

 8. Artemis.S says:

  Te lutem Zana.
  Mu deshen vec 2 min kerkim ne internet,duke qen se kisha dijeni per kete ceshtje.Jane te pafund albanologet por edhe historianet qe konfirmojne shkencerisht se Latinishtja dhe Greqishtja e lashte(me te cilen Greqishtja e sotme ska asnje lidhje fakt i njohur nga te gjithe)jane derivate te Shqipes.Nje fakt trondites nga historiania Elena Kocaqi:
  Shqip Greqishtja Homerike Greqishtja sot
  nëm nëm katara
  anda ënda andha efkaristis
  arë arura horafi
  bashkë vask porevume
  deti theti thalasa
  dhe dheu dhor, dha ji
  dru dris ksilo
  edhe dhe idhe qe
  Imagjinoni “Greqishtja Homerike”(Ilirishtja)!
  Sipas mendimit te Filologut te shquar nga Roma Giuseppe Catapano shqipja,me sakte ilirishtja flitet prej mese 12000 vjetesh,ndersa sipas Horald Whitehall-it, profesor i linguistikës anglo gjermane në universitetin Indiana (SHBA), shqipja është dega më e vjetër e trungut të familjes së gjuhëve indoevropiane.http://www.zeriyt.com/albanian-history-culture/thot-tat-parlava-albanese-thoti-tati-fliste-shqip-t40271.0.html.Ke informacion plote Zana ,kur te kesh kohe hulumto.Po te rrefej nje ndodhi personale.Kam pasur nje komeshi nga nje ‘republike’ myslymane brenda Rusise diku ne Kaukaze.Kur ju prezantova si Shqiptar me tha duke qeshur Skenderbeu.Me intrigoi tej mase dhe tentova ta pyes megjithese komunikonim me perkthyes,dhe me tha se Skenderbeu eshte heroi juaj,e kam ber ne histori!Un qe nuk po e besoja,kur ai vazhdoi me tej dhe tha se disa mijera vjet me pare mbreterite Shqiptare(i referohej Pellazgo-Ilireve) shtriheshin deri ne Kaukaz.Me la pa fjale vertet!Grekeve te sotem prejardhjen ja caktoi Anglia rreth shek. te 18(para kesaj date e prap ne mesjete e me tej nuk figurojne gjekundi ‘greket’).K vakum mbi 1 mije vjacare.)Ku kane qene valle gjithe kete kohe?!!!

  1. Cakalli7 says:

   shtoje edhe kete tek en.wikipedia.org, mos harro ta perkthesh anglisht

  2. bacanikajmertur says:

   ky link mund tju ndihmoje pak per te kuptuar se cfare kemi humbur nder shekuj e cfare fshihet akoma . ja cfare eshte zbuluar ne mesaplik ne vlores …nje mozaik me shkrim shqip qe daton qe ne shekullin e 6 te eres sone

  3. flas si evropa says:

   problemi eshte qe e gjithe bota njeh historine e ballkanit dhe kush eshte epiri por ”shqiperia” aktuale kur u formua? po te analizojme fjalen shqiperi” ka fjalet shqi ”’ shque, shqep,,, epiri,, me djalektin e jugut eshte me e sakte, epiriotet qe flisnin shqipen deri vone kjo shqiperia e re nuk ja dha krenarine tja u mesojne femijeve te tyre, dhe sot preferojne te quhen grek se helenet jane te tjere, ne greqi i njohin nga emerat. nje oferte ne perendim per perkthimin e 25 vollumeve ne nje keshtjelle te gjitha te shkruajtura ne shqip latinisht te vjeter, historia qe populli shqiptar duhet te mare eshte shume here me e lavdishme se ajo qe po mer nga pizevengat qe po e drejtojn. felicitation pour Artemis

 9. Artemis.S says:

  Duhet kuptuar se kjo teme eshte tabu ne qarqet zyrtare sidomos ne Shqiperi!Petro Zheji pse ka zbuluar fakte tronditese,mbi historine e lashte tone eshte i rrezikuar ne Shqiperi dhe jeton ne mergim.Gjithsesi edhe jashte,e sidomos ne Itali,France, e per me teper ne Britani mbetet nje teme shume e ‘sikletshme’.Britania(ose me mire forcat pas saj) si krijuese e Greqise dhe copetuese e Shqiperise e ka fshehur mire kete histori(forcat pas saj kontrrollojne mbi 90% te kanaleve mediatike ne Europe Sh.B.A e shume me gjere),duke izoluar e ‘mbytyr’ provat dhe faktet e pakundershtueshme.Megjithate ka edhe studiues dhe intelektual britanike te pavarur qe kane folur per kete ceshtje,por edhe per ceshtjen aktuale Shqiptare.

 10. valimir says:

  O ju cam mos i besoni shume SHPETIMIT tuaj ai eshte by…. levizur shkon nga i fryne era psh ai ne 90 u bashku me salen pastaj e drodhi me fatosin pastaj me edin tani prape me salen po te vi zogu ne fuqi do vej me zogun ,ai shikon vetem by e tij jo te ju cameve,mendo gruan e ka me origjin cifute mere me mend se cbehet

 11. tiranare says:

  Po mundohem te jap pak shembuj gjuhesor, qe mund te ndihmojne ndoshta per kete teme. Nje nga parimet baze te vjetersise se gjuhes eshte prejardhja e fjaleve. Psh;
  Shi, ujk, ari, ere, mama. baba, nena. uje etj tregojne nje origjine shume te hereshme. Keto emertime vijne nga tingulli ose zhurma, qe kane prodhuar keto objekte, qe kane rethuar njeriun e lashte.
  Fjala Lla ose llo. Ne Ilirishten e vjeter ka patur kuptimin e fjales. Prej saj vjen edhe emeri”llape”. Ndersa llogjo, qendronte per gjale te nxjera nga goja. Prej ketej vjen edhe shprehja edhe sot e kesaj dite “llogje Kavaje”. Pra per njerezit e lashte ishte e thjeshte te shqipetonin lla lla. Prej kesaj rjedh edhe folja “flas”. Ne ditet e soteme kemi termin “Llogo”, qe do te thote shkence sispas Greqishtes, por po ti hedhim nje sy shpjegimit te mesiperm ka shume mundesi, qe kjo fjale ta kete prejardhjen nga Ilirishtja.
  Ne Ilirishten e vjeter perdorej fjala “Yll”. Nga kjo rjedh pastaj fjala “Pyll”, “Shpell” dhe “Shpi”. Pra kjo tregon edhe kalimin e njeriut nga jeta ne natyre ne ate me te mbrojtur si shpelle e me vone shtepi. Sigurisht, qe edhe shqipetimet duhet te kene qene dicka me ndryshe, por gjithnje duke ruajtur rrenjen.
  Po te vihet re vetem ne shqip fjala mama dhe nene perdoren ne menyre te ndersjellte. Pra mund te themi mama ose nena, ashtu sic belbezohet nga bebet.
  Fjala Buze ka lidhje direkte me menyren se si do te tregonim buzet.
  Foljet ha dhe pi tregojne nje tjeter veprim te buzeve, qe ka lidhje direkte me veprimin qe bejme kur hame ose pijme. Pra keto jane vetem nje pjese shume e vogel e asaj qe mund te tregoje lashtesine dhe prejardhjen e shume fjaleve qe perdoren sot ne gjuhe te ndryshme te Evropes.

  1. ami net says:

   Shume interesante keto qe shkruani por duhet te bejme kujdes qe mos publikojme gjera kot me kot pa lidhje ose te tentojme te behemi ne shkenctaret e gjuhesise.Ku e di ti si ka qene Ilirishtja cfare dokumenti ke ti te shkruar ne Ilirisht se deri me sot une nuk kam pare ndonje…Ne qofte se e dime qe kane ekzistuar Iliret e dime vetem se komshinjte tane Greke kane qene me te civilizuar se ne dhe kane shkruar per to.Prandaj ti jemi pak mirenjohes se po mos te shkruanin Greket ne nuk do te dinim gje per paraardhesit tane.
   Ne qofte se duam te bejme nje gje te mire per kombin tone sot eshte qe brezi jone te tregohet me i civilizuar vetem keshtu e nderojme veten ne radhe te pare dhe kombin tend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 10
      [name] => Antena
      [slug] => antena
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 10
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2108
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 10
      [category_count] => 2108
      [category_description] => 
      [cat_name] => Antena
      [category_nicename] => antena
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X