#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Qafë Botë, deputeti Dashamir Tahiri ndalohet nga policia greke

Paraditen e sotme është shënuar një tjetër incident në kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë. Deputeti i PDIU-së, Dashamir Tahiri, është ndaluar nga autoritetet greke që të kalojë pikën kufitare të Qafë Botës në Sarandë.

Pas shumë debatesh, deputeti ka mundur që të kalojë, por kreu i komunës Markat dhe gazetarët që e shoqëronin atë, nuk kanë mundur që të kalojnë.

Argumenti i punonjësve të policisë greke për ndalimin e tyre, ka qenë se këta persona përbëjnë rrezik për rendin dhe qetësinë.

Ky incident vjen në kohën kur çamët do të mbajnë sot në Qafë Botë marshimin e tyre të përvitshëm, në kuadër të javës came.

 

256 komente në “Qafë Botë, deputeti Dashamir Tahiri ndalohet nga policia greke”

 1. nicolla disha says:

  Po pyes seriozishte, kush jane Camet sepse nuk i kuptoje??? Jam Shqiptare dhe nuk dije se c’fare do te thote Came. Shqpresoje qe te dije edhe per keto Camet. Kam degjuar Plakun se eshte Cam, por shpresoje nga Plaku te me ktheje pergjigjen ose nga te tjeret qe jane Came.

  1. flas si evropa says:

   ND, camet jane epiriot te kthyer nga feja si disa shqiptar qe mbas ikjes perandoris otomane nuk ndruan emerin , psh ne france eshte nje animater TF1 , quhet Nikos ALIagaS dhe thote eshte grek, ne te vertete eshte epiriot (pire) sic e thote greku, helenet jane greket. epiriotet flisnin gjuhen qe flasin shqiptaret pra camet jane epiriote qe nuk ndryshuan fene mbas ikjes se turkut si ne bosnje ku hasani u be hasanovic, probleme ballkani, une them lidhja me token duhet dhe mund te shpetoje ballkanin, historia e tokes duhet te jete primare, toka eshte e krishtere.

   1. nicolla disha says:

    Pak a shume po ju kuptoje. Por une dua te dije se c’kerkojne Camet nga Greket???????????

    1. ferme ta gueule says:

     shqiperia ben pjese ne lidhjen islamike dhe per metode qeverisje eshte marre ajo e libise (gadafit) ndarja e popullit ne korrente per ti kontrolluar, korrenti cam i siguron ne radhe te pare votat e se dyti nje lloj patriotizmi kunder grekut per imazhin e Sberishes per unifikimin me kosoven dhe maqedonis etj, gabimi i shqiperise eshte vendosja mbas 70 vjetesh ne pashaporte vendlindja cameri, per te bere nje deklarim te tille duhet nje akor dy palesh ndryshe mund te bejme 500 mije cam, kjo loje mund te degjeneroje rajonin.

    2. E VERTETA E CAMERIS says:

     Nga Partia “SHPRESA DEMOKRATE” – z. Pellump G. Pilinci – Kryetar…… CAMERIA, KJO TOKE E GRABITUR S’ka shqiptar qe te mos e kete te rrenjosur thelle ne shpirt e ne zemer emrin e bukur te Camerise.. S’ka shqiptar qe te mos e dije e te mos e kete mesuar. Me qindra fshatra te djegura, me mijera Njerez te masakruar, gra te turperuara, femije te shpuar nga bajonetat e ushtrive greke te Zograf- osit ( O Sali Berisha ) jane vellezerit tane fatzinj, te cilet nga roberia otomane kaluan nen zgjedhen Barbare te fqinjve shoviniste….. Te gjitheve na dhemb zemra nga renkimet dhe gulcimet e nje kombi, per krahinat e bukura, qe na i grabiten pikerisht ne castin kur prisnim te na qeshte buza, Pas shekujsh te tere S’ ka RRUGE, S’ka lagje, s’ka shesh, s’ka hotel, s’ka klub qe populli te mos e Kete pagezura me emrin e bukur te Camerise,vetem e vetem per te mbajtur gjalle kujtimine saj dhe Shpresen e kthimit ne gjirin e Memedheut. I madh ishte krimi i Konferences se Londeres, me 1913, Qe, pa marre parasysh ngjarjet historike, pa marre parasysh te drejtat etnografike, pa marre parasysh shqiptaresine e pakontestueshme te Camerise, ia dorezoi padrejtesisht Greqise kete krahine te bukur te Shqiperise. Akoma me i madh dhe me i hidhur ishte krimi i Konferences se Parisit, me 1920, qe, duke mbyllur syte perpara kasaphanes greke te 1913-1914, vertetoi vendimin Arbitrar te Konferences se Londeres per Camerine dhe viset e tjera te Shqiperise se Jugut. Kan Kaluar 90 vjet qe nga dita fatale, kur Konferenca e Londres ia kaloi Camerine e martirizuar fqinjes se Jugut. Kaluar 90 vjet qe nga ngjarjet e hidhura te asaj kohe, nje tmerr i papare dhe i pathene u mboll qe nga Cameria deri ne Vlore prej ushtrive greke te Zografosit. ( Te gjitha keto i vertetojne dekumentet zyrtare te komisionit Nderkombetar te Kontrollit o Sale Berisha ) I kemi te gjalla karvanet pa mbarim te muhaxhireve te Toskerise, qe, per t’u shpetuar masakrave Shtazore te gjiritllinjve, braktisen cdo gje, deri edhe foshnjat ne djep, per te gjetur mbrojtje dhe strehe ne fushat dhe ne ullinjte e Vlores… Kaluan 90 vjet, O Sali Berisha. Por ne sternipat e Skenderbeut, e niperit e Myslym Gjolekes se Laberis, nuk mund te harrojme qe popullsia came vuan nen despotizing grek, duke pritur me padurim diten qe te triufoje LIRIA dhe Drejtesia…. Fqinjet tane duhet ta kene te qarte se padrejtesia historike nuk mund te shkoje aq larg.(Aq sa shkoj renia e Murit te Berlinit se fameshem.) Partia “SHPRESA DEMOKRATE” nuk do te reshte KURRE punen per t’i bere shqiptaret te ndjehen e te jetojne si komb unik, ashtu si na ka krijuar Vete natyra, ne trojet e STERGJYSHERVE tane, me te lasht…Nuk do te reshte KURRE se punuari per at bere REALITET aspiraten, per te cilen derdhen GJAKUN dhe na e lane AMANET te paret Tane: “ Bashkimin e Kombit Shqiptar brenda KUFIJVE NATYROR”… O Sali Berisha .Ne shqiptaret e vjeter ne Amerike dime se cebejme, gjysherit tane kane punuare per Ameriken, dhe Ne jemi dikushi, ( kurse ju sjeni kurkush, Vetem sherbetor dhe masha e “UDB” ..Ne Ua tregojme te gjitha atyre qe s’e dine, ua kujtojme atyre qe s’duan ta dine se Cameri quhet vazhdimi i Tokes sone, qe shtrihet nga Kepi i Stilosit kundrejt Kanalit te Korfuzit, gjate Bregdetit te Jonit e deri ne Gjirin e Artes. Theksojme se Cameri quhet krahina, qe perfshin ne gjirin e saj qytetet e mirefillta shqiptare: Konice, Pogon, Margellec, Filat, Paramithis, Preveze, Janine, etj. Jetojne me qindra emijera njerez te mbetur prej asaj kohe, te cilet, me gjithe perpjekjet e grekeve per t’i shkombetarizuar, ruajne gjuhen, zakonet dhe veshjet ( ARBERORE)….. Mjafton t’i kujtojme Maqedonve-Grekove,Serbve dhe agjenteve te tipave “Sali-Nano-Godo-Meta” e shume te te tjerve, qe t’i hethe nje veshtrim hartes gjeografike, per te konstatuar lehte se, si nga pikepamja topografike ashtu edhe nga pikepamja gjeopolitike, krahina e Camerise eshte pjesa e pandare e trungut shqiptar. (*) Ne vitin 1442, kur Shqiperia ndodhej ne lufte me Turqine, Ne Kalane e Janines shqiptaret luftuan ne emer te kombit tone…( b) Kur Kongresi i Berlinit, me 1878, ia dha Epirin Greqise deri ne lumin Kalama, shqiptaret e mbrojten me gjak vendin e tyre, aq sa Greqia mundi te pushtoje vetem nje fare te vogel te kesaj krahine. (c) Ne vitin 1880, si pasoje e protestave te rrepta te Lidhjes se Prizrenit ndaj kerkesave te padrejta greke si dhe nga kryengritjet e shqiptareve, te lidhur me besa-besen per te mos leshuar asnje pellembe te Atdheut te tyre, Evropa arriti ta njihte Janinen si qytet shqiptar. (d)Ne vitin 1897, ne Luften Greko-Turke, kur milicia te shkelte Shqiperine e Jugut, forcat vullnetare Shqiptare i sprapsen dhe i munden ne menyre te turpshme….Po ne kete kohe, kur 500 greke, te udhehequr nga vullnetari Italian Milanez Conte Conturbia, zbarkuan ne Lekures, afer Sarandes, Duke pasur si qellim ngritjen e popullsise epirote per aneksimin e epirit greqise, asnje i krishtere Shqiptar nuk u bashkua me greket, por i famshmi Myslym Gjoleka, me nje grusht vullnetaresh nga Laberia trime, e shtypi lehtesisht kete ndermarrje qesharake. C’nevoje eshte te gjurmojme poshte e Lart per te hetuar se c’thone bota, se c’thone Janullatos-Gage-Bollano, se c’thone Nano-Berisha, per Shqiperine e vertete, kur proven me te qarte, me te plote dhe te pamohuar te shqiptaresise se Camerise e ka dhene vete greqia me masakrat e ushtruara ndaj shqiptareve dhe shkretimet e vitit 1913-1914, vetem e vetem per ta fshire Shqiperine e vertete dhe per ta cunguar trungun e memedheut tone..Si eshte e mundur qe qeveria e Sali Berishes dhe parlamenti i Jozefina Topallit hesht perpara te gjitha masakrave te historise, si eshte e mundur qe nuk proteston ndaj pretendimeve te (Bollanos) duke i shkaktuar keshtu nje dem te pamohueshem ceshtjes sone Kombetare,Ky parlament i Jozofines qe mundet te merret me gjithcka tjeter, por vetem perpara ceshtjeve madhore te Kombit hesht, hesht.. Partia Shpresa Demokrate; eshte parti e djathte; Se shpejti do te krijoi qeverine teknike…. Qeveria me Shqiptaret te ( Mirefillte ) Qeveria e re do kete te njejtin ligje si ne Amerike..Antishqiptaret (Tradhetaret) kudo qe te jeni; ne banken (e te Akuzuarve) nuk do te kete (SHPETIM); as Berish-Nano as Janullatos-Bollano, keta do jene ne banken (e te akuzuarve). Nuk do te lejohen, si deri me sot, ambasadoreve te huaj te nderhyjne ne veprimtarine e organeve te Shtetit shqiptar, te kryejne veprimtarin ne dem te interesave te kombit, duke implikuar struktura Te pushtetit e duke rekrutuar nepunes. Do te mbahet qendrim,do te penalizohen. BIEN KAMBANAT NE TE GJITHE SHQIPERINE! Bashkohuni me ne, motra dhe velezer! Shqiptare te mirefillte, Veri, Jug, Lindje dhe Perendim! Jemi te nje race, te nje gjaku, te nje gjuhe e te nje kombi! Jemi vellezer! Sjemi myslimane Turke-Arabik, jemi Myslimane Shqiptare! Sjemi Krishtere-orthodoks serbemaqedongrekocigane, jemi Shqiptare ! Sjemi katolik Italan, jemi Shqiptare ! Memedheu na therret ! Le t’i japim besen njeri-tjetrit per permbushjen e amanetit te te pareve tane, per realizimin e interesave dhe te aspiratave te kombit, per te punuar e per te luftuar,qe femijeve tane t’u krijojme nje AMERIKE te vogel e t’u leme parajsen, krenarine kombetare,dinjitetin e nje kombi te bashkuar, Shqiperine e lire e te siguruar Brenda Kufijve te saj Natyrore! O sternip i Skenderbeut: c’ pret? NGREU, mos fli gjume: mos prit lirine nga serbomaqedongreko, Erdhi koha te ngrihesh, se shqiptareve nuk i dhimbet jeta per atdhene, c’pret ? ……. Partia “SHPRESA DEMOKRATE” Selia: Rruga Hoxha Tasimi Nr.155/1 Tirana.. partiashpresa@aol.com

     1. shpulla says:

      po pronat e shqiptareve ne shqiperi kur do ti marrim?

     2. PrapambetjetOsmane says:

      Kjo eshte e verteta si ju intereson juve. Disa pyetje : Perse u bashkuat me turkun duke nderruar fene dhe u bet sherbetore te tyre (po te ishim ne sherbetore te turkut do kishim nderruar edhe fene edhe do kishim tapi turke!)? Perse u bashkuat me gjermanin? Pse dilni e kerkoni tokat tuaja me tapi Turke? Ne periudhen e tranzicionit ne shqiperi qet ju te paret qe zhvatet pasurine e perbashket dhe tani dilni si tregetare te medhenj. Arvanitasit ortodoks qe jetojne ne greqi nuk kan asnje problem me grekun, dhe disa e ruajne gjuhen shqipe sepse jane me prejardhje shqiptare njekohesisht. Arvanitasit ortodoks ndihmuan ne luften kundra turkut dhe jo ju. Ju krijonit probleme gjithmon dhe kerkonit gjithmon ndihmen e turkut per te ruajtur privilegjet dhe pasurite qe kishit (ate beni edhe sot) duke ditur qe rajoni yne ka pas probleme me osmanet pushtues. Ju jeni shkaku i mardhenjeve te keqia me fqinjet. Ju beni mire te mbani fort ato qe moret tek ne dhe ti qendroni ne qafe myzeqareve, por andej nuk pini uje sepse historine tuaj e njeh nje popull i tere. Perdorni dhunen tek ne, sepse ne durojme dhe nuk e njohim demokracine, forcen e ligjit dhe te institucioneve sepse e ka pasur gjithmone dore Maliqi.

     3. reli says:

      e drejt
      HISTORIA qe shperehe
      por e gabuar KERKESA
      jote/tendja/ytja

    3. plaku berati says:

     O nikola disha, po si nuk e kupton ti se çfare duan çamet. Vatani i çameve eshte ne çameri dhe Greku zi duhet te ja njohe me hire ose me pahire trashegimet ketyre. Ndersa ti qe se kupton se çfare duan çamet je nje …….. me i keq se Greket vete.

    4. suzi says:

     po hic mo duan tokat e tyre qe i kan debuar po ju nuk keni degjuar azgje per camet perderisa nuk kuptoni azgje pse hyni ne kete debat.

   2. plaku says:

    nicolla disha,
    Ne lidhje me pyetjen tende desha te te thosha :
    – Camet ne shqip quhen çame dhe ne greqisht tsamides.
    – Camet jane vendosur ne te dy anet e kufirit te sotem shqiptaro-grek qysh ne kohen e mesme.
    – Ata jetonin se bashku me greket dhe vllahet (aromunen).
    – Ne Shekullin e 15 erdhen dhe turqit.
    – Nje pjese e çameve morri fene myslimane dhe pjesa tjeter mbajti fene orthodokse.
    – Ne shekullin 19 dhe 20 shume çame u detyruan te shkonin ne Turqi me pretekstin e nderrimit te turqeve ( ne fakt ishin çame myslimane ) me greket qe jetonin ne Turqi.
    – Ne vitin 1913 Cameria kaloi brenda kufirit te shtetit te ri grek si nje pakice etnike.
    – Gjate luftes se dyte boterore nje pjese e çamve bashkepunoi me pushtuesit italjane dhe me
    pas gjermane dhe mori pjese ne administraten e tyre. Kjo u perdor si shkak nga ushtria
    nacionaliste greke e udhehequr nga Napoleon Zervas per te larguar çamet myslimane ne
    manyre kolektive dhe me force e masakra ( mendoj se ne kete rast ishte nje genocid i vertete ne kuptimin e vertete te fjales sic thote akademiku Rexhep Qosja ).
    -Nje pjese e çameve komuniste qe ishin ne ushtrine partizane te EAMIT ( babai im vajti me urdher te PKSh atje dhe ishte komisari i bataljonit CAMERIA ), pas perfundimit me humbje te luftes civile ne Greqi u kthyen ne Shqiperi me deshiren e tyre.
    – Disa çame emigrante ne Shqiperi tentuan te krijonin “KOMITETIN E CAMEVE ANTIFASHISTE NE EXIL” i cili u shkri dhe u ndalua nga PKSH.
    – Ne lidhje me çamet orthodoks qe kane mbetur ne Cameri nuk ka shume te dhena. Nuk ka shifra dhe nuk njihen si pakice ethnike nga pala greke.
    – Ne gjuhen greke ata e quajne vetvehten, si gjithe greket me origjine shqiptare, si Arvanitas.
    – Dialektin çam e degjon edhe sot ne Igumenice, Filat dhe gjithe fshatrat e tjere te Camerise.
    – Ne camet kerkojme te marrim pasurite tona dhe te kethehemi ne tokat tona sepse na kane detyruar me genocid te vertete te largohemi nga vendi yne.
    Pershendetje

    1. tourkofagos says:

     bravo plaku edhe pse e erret historia,ti merr guximin ta pranosh!
     jo si disa kopuke qe vjellin vrere,pa ditur se c’eshte historia came!!shendet.

     1. zjarri says:

      plaku meso nga intelektualet e “Partis SHPRESA DEMOKRATE” pershendetje

    2. askushi says:

     Camet ti marrin pasurite se ju takojne.
     Po greket qe u debuan nga Stambolli dhe shumica u theren a duhet ti marrin pasurite e tyre???
     Po e dini kete histori na thoni te verteten se keta greket ketu ne greqi thone se kane te drejte ti marrin…
     Faleminderit…

     1. plaku says:

      tourkofagos, askushi,
      I gjithe materjali i mesiperm eshte perkthyer fjale per fjale nga enciklopedia gjermane wikipedia.de dhe linku eshte :

      http://de.wikipedia.org/wiki/Griechenland

      Bile ne te njejten link keni edhe kete fakt, qe edhe e djathta e greke e EDES ka bashkepunuar me gjermanet :
      “Rezistenca e armatosur perbehej kryesisht nga ushtria nacional clirimtare greke nen influencen e komunisteve ELAS. Pervec kesaj ishin dhe republikant, me vone partisanet mbreterore te EDES, te cilet pas fundit te vitit 1943 bashkepunuan me ushtrine gjermane dhe te cilet ne betejen per Athinen u ndihmuan nga Aglia. Ne fund te vitit 1944 EDES pas humbjeve te renda u shkri vetvetiu. Pas nderhyrjes se Anglise me 5 dhjetor 1944 ushtria e ELAS sipas marreveshjes se Varkizes ne 12. shkurt 1945 u carmatos dhe cmobilisua.”

      Lexoni dhe kontrolloni ne se nuk eshte perkthyer korrekt.
      Pershendetje.

     2. plaku says:

      askushi,
      Ti pyet :
      “Po greket qe u debuan nga Stambolli ….”
      Ketu behet fjale per nje problem tjeter. Ne te njejten link ke edhe materjalin e meposhtem :
      http://de.wikipedia.org/wiki/Griechenland

      “Ne vitin 1922 Greqia humbi rende ne luften greko-turke. Ne kontraten e Lozanes ne vitin 1923 u ra dakord per shkembimin e banoreve. Pjesa me e madhe e grekeve ne Turqi ( reth 1,5miljon ) u shperngulen me force ne Greqi dhe me shume se 500.000 myslimane turq lane Greqine, me perjashtim te mylimaneve ne Thrakien. Popullsia e Athines u katerfishua per nje kohe te shkurter.”

      Pra, sic e shef edhe vete ketu kemi dy pale kepuce te ndryshme :
      Populli cam mysliman u largua me genocid nga trojet e veta.
      Populli grek qe jetonte ne Turqi U SHKEMBYE me marreveshje nderkombetare me popullin turk qe jetonte ne Greqi.
      Pra sic e shef eshe vete nuk eshte e njejta gje.
      Pershendetje.

     3. plaku says:

      askushi,
      Ti thua :
      “Po greket qe u debuan nga Stambolli dhe shumica u theren …”
      Desha te bej te kjarte dy gjera ( sic i kuptoj une nga leximi i linkut gjerman, sepse une nuk jam historian, une vetem perkthej fjale per fjale ) :
      1.- Greket nuk i DEBOI njeri nga Turqia. Per kete pune pati MARREVESHJEN NDERKOMBETARE te Lozanes ne vitin 1923 dhe kuptohet se, shkembimi i grekeve me turqit, u be nen mbikqyrjen e organizatave nderkombetare.
      2.- Sic e thashe me siper, nga enciklopedia gjermane nuk rezulton ne ASNJE MENYRE qe, ndonje grek u therr. Si mund te behej kjo kur, SHKEMBIMI i grekeve dhe turqve kontrollohej nga organizata nderkombetare.
      Me fal po e mbyll se, ora eshte 00:29. Naten e mire dhe gjume te embel. Pershendetje.

     4. askushi says:

      rrofsh o “plaku”
      flm per link
      do i bej ata greket qe punojme bashke te flasin me vete
      shendet.

     5. shpend kosova says:

      PO AEDINI JU NJE QE ESHTE EVERTET SE POPULL GREK NUK KA EKZISTUAR POPULLIN GREK EKAN FORMUAR EVROPJANET ELASHTE TEKINI KUJDES ME HISTORI SE GREQI NUK DOTE EGZISTOJ SE JAN POPPULL ARTIFICIJAL

     6. bazarhesap says:

      Top.. e xha Sulos do marin ahahahahahahahahahah spo mbaj dot gazin greket,Stamboll dy fjale qe skane lidhje . Shofin shume endra te cuditshme keto greket . Aty eshte pse nuk shkojne ta marin spo i ndalon njeri 😉 🙂 🙂 🙂 🙂
      Thuaji atyre hanemeve te Sulltanit ta mbyllin se ky Tahip Erdogan kaq don dhe i nisi Spahite per Janine 🙂 😀 😀 😀
      Shume falemderit per humorin ta paca borxh kushi

     7. serbska says:

      po pronaret e vertete ne shqiperi kur do ti marrin pronat e tyre? apo duhet te shkojne ne greqi ti kerkojne?

    3. plaku says:

     askushi,
     Shume faleminderit per fjalet e mira. Ne se je i interesuar po te jap linkun dhe perkthimin ne shqip ne lidhja me cfare u vendos ne kontraten e Lozanes. Edhe nje here faleminderit dhe mire u degjofshim. Nuk te them naten e mire, sepse me siguri je duke fjetur tani. Ora eshte 02:24. Pershendetje.

     1. plaku says:

      askushi,
      Une pata mundesi te perktheja nje pjese te materjalit ne lidhje me kontraten e Losanes. Materjali eshte :
      Persa i perket kontrtes se Losanes kam perkthyer vetem keto gjera :
      Kontrata e Losanes u perfundua me daten 24 korrik 1923 ne keshtjellen Ouchy midis Turqise si dhe Anglise, Frances, Italise, Japonise, Greqise, Rumanise dhe shtetit Serb-Kroat dhe Sloven.
      Me anen e kesaj kontrate Turqia pati mundesi, pasi ajo kishte fituar ne vitin 1922 luften greko-turke, te rinovoheshin edhe nje here sipas kerkesave te saj, vendimet e kontrates se Séveres qe ishte perfunduar pas luftes se pare boterore.
      Qellimi i shkembimit te popullsive ishte qe te zvogeloheshin tensionet qe kishin lindur midis pakicave kombetare. Ne kete menyre duhej qe te sigurohej paqja ne bazen e kufijve definitive nacjonale. Per politikanet e fuqishem te asaj kohe si Winston Churchi lose Edvard Benes si dhe per Bashkesine e Popujve shkembimi i popullsive vleresohej si nje shembull per zgjidhjen paqesore te konflikteve ethnike. Tashme ne kontraten e Neilla-sur-Seine ne vitin 1919 Greqia dhe Bullgaria kishin rene dakord per nje shkembim popujsh.
      Sidoqofte shkembimi solli probleme per ata qe duhet te shkembeheshin sepse ata humben vendin e tyre dhe lejoheshin te merrnin me vete vetem pasurine e tyre te levizeshme, e cila ishte e mbrojtur ne menyre te vecante nga vendimet e konferences. Pasuria e pa tundeshme u shkaterua ( likujdua ) dhe pronaret u kompensuan per vleren e saj. Shume vdiqen gjate shkembimit te kryer shpesh me force. Pjesa me e madhe e grupit te popullsise qe ishte parashikuar per shkembim ishin shperngulur me force tashme prepara vitit 1923 dhe shume pjestare te pakicave edhe u vrane.
      Ministri i jashtem anglez George N.Curzon e quajti kontraten e Losanes si nje zgjidhje shume e keqe, per te cilen bota gjate shekujve te ardhshem duhet ta paguante rende.
      Nje kurjozitet.Presidenti i Zvicres Pascal Coushepin i dhuroi Turqise ne 11 nendor 2008, gjate vizites se presidentit turk Abdullah Gül, tavolinen ne te cilen ishte nenshkruar kontrata e Losanes se vitit 1923.

      Materjalin e me siperm e ke ne linkun :
      http://de.wikipedia.org/wiki/Vertrag_von_Lausanne
      Pershendetje

    4. zjarri says:

     plaku meso nga intelektualet e “Partis SHPRESA DEMOKRATE” pershendetje.

    5. tefta alikaj says:

     Homeri ;poeti me i pare i rraces se bardhe europiane e emerton Camerine e sotme SELET ( sot Suli dhe populli njihet Suljotet qe jane dhe kane mbetur ortodokse dhe jane po keta qe bene revolucionin e ashtuquatur grek ,per tu shkeputur nga osmanlliu ) Lopesia, Thesprotia, Tschamuria ,Molosia, Kaonia dhe Epiri DHE KETO NUK KANE FOLUR HISTORIKISHT GREQISHT POR FLASIN GJUHEN ARVANITE QE ESHTE SHQIPE SI E LABERISE DHE E SHQIPETAREVE TE MAQEDONISE NE VERI;

     1. TeFiku says:

      tefta alikaj : Mund te me spjegoni perse Agallaret e Camerise banoret e Sulit i quajne — te meremi vesh me RUMERIT e Sulit -tek marveshja kunder Ali Pashes .

     2. PrapambetjetOsmane says:

      Tefta ashtu eshte, e njohin edhe historianet greke kete qe thua, por nuk ben te njejten gje edhe camet myslimane ama. Ata u shiten tek turku dhe nuk e luftuan. Prandaj mardhenjet e tyre me grekun kan qene dhe vazhdojne te jene te acaruara. Ta mos marrin levdatat e arvanitasve ortodoks per te ngaterruar historine.

    6. PrapambetjetOsmane says:

     Jam dakort me historine qe tregon. Dmth, camet nderruan fene, i sherbyen turkut ne kurris te vellezerve te tyre ortodoks dhe per sherbimet qe ben moren tituj dhe toka. Kete pasuri me vone e perdoren se feudal dhe si tregetar dhe e rriten me tej. Kur u shporren Osmanet, pasurite e tyre u vune ne dyshime nga vendasit, dhe per te mbrojtur pasurite e tyre, shfrytezonin miqesine dhe lidhjen fetare qe kishin me turqit, ose pushtimin italian apo ate gjerman, kjo sjellje kushtezoi dhe ate cka ndodhi me vone. Kete gje bejne edhe sot, na perdorin per interesa te tyre.

    7. reli says:

     plako
     mu duke shume REALIST
     mbiate qe shprehe

   3. serbi says:

    camet jane nje grup kriminelash qe i perzu turku nga bemat e tyre, ne vitet 1770 te strehuar ne greqi, pasi edhe atje kane kryarkrime ta llahtarshme, ne luften e dyte boterore,dhe u bashkuan me te dy bataljonet shqiptare, dhe italjane, qe sulmuan greqin, kur mbaroi lufta me fitoren popullit heroik grek, [ sic tha edhe corcill qe heronjte luftojne si greket, nuk tha qe greket luftojne si heronje]pasi dy bataljonet shqiptare iken si dizertore, nga frika se pune shqipetaresh[ halabak]camet iken nga frika ca ne shqiperi ca ne turqise mos denoheshin per krimet qe kane bere kur mungonin trimat greke,,,, por faktikisht atje nuk kishin prona atje ishin si mysafira,,,te fala s,,,,,

  2. Tanush Topia says:

   e ke mbaru 12 vjecaren,apo te kan dergu prinderit qe 10 vjec ne greqi me bo na nji lek…po per greket e pontit qe i therrrren barbaret turq,a ke degjuar ndonjehere,se un skam degjuar ndonjehere…se ceshte nje qe ankohet,se me demek greket i kane masakruar dhe perzene me miljona nga tokat e tyre shumeshekullore,per te mos u kthyer me kurre,ne pontos ne turqine veriperendimore,a eshte e vertet thua,se turqit thone qe ska pase asnjehere grek atje,apo ja fut pordhes kot ai……a ka ndonje grek te ma shpegoje kete pune se nuk e kuptoj dot vertet.ju lutem.

   1. bazarhesap says:

    T&T ti duhesh ta dish qe greke ka deri ne pakistan 🙂 🙂 po deshe fakte ti sjell (documentar al jazeera)

  3. Kkoli says:

   Ta shpjegoj une Cfare Jane camet dhe Cfare duan ata nga greket. Nikollaqis ke degjuar ndonjehere ti per emra krahinash , si per shembull laberia, lunxheria, laleria, malasia e pra 1. Cameria Eshte nje krahine Shqipetare si te gjitha krahinat e tjera po per fat te keq nuk ndodhet mbrenda teritorit tone. Histiria e Greqise se re Eshte ndertuar rreth kultit Cam , komplet veshjet tradicionale greke nuk Jane Greke Por Came komplet folku Grek nuk Eshte Greke Por Came edhe shume te tjera qe ti mund ti dish po Ben sikur si di .. Cameria Eshte nje nga krahinat me te vjetra dhe me me histori te bukur Ashtu si Dardania e vjeter Qe ka nxjere figura Dhe prijesa Qe bota I ka zili…pra te gjitha Keto Jan Shqipere Dhe skan lidhje fare me faren e keqe greke …
   Ja kete duan camet Tu njihet e drejta e tyre e ekzistences…Dhe si po rrotullohet historia mos te duket habi edhe nje ribashkim I shpejt me pjesen tjeter te te Shqiperise….
   Hajde Ne te semes te gjithe greket.

   1. tourkofagos says:

    kjo kokel….qe komentues,eshte njera ane e medaljes,por anen tjeter pse nuk e komenton!!!!!![merr shembull,nga komentuesi,plaku]

   2. Cakalli7 says:

    PO cben akoma ketu ti pse nuk vete te cliroc kete krahinen me 100milione banore e 1milione km katrore?

  4. 1444 says:

   for Greece,with love from Chameria 😉 ?r???????????

 2. Albani=Checheni says:

  Mire bejne greket, besoj se tregohen shume vigjilente, se nuk eshte shume e rastesishme kjo levizje kaq masive e camo-talebanerise drejt GR.
  Shume mire bejne qe nuk i lene te mblidhen te behen kope neper Preveze, pse budallenj jane?? I bjene gjarprit ne koke pa arritur te levize mire

  1. Neorealizmi says:

   Ne kete rast gjarpri je ti.

  2. une them says:

   sa te te themi, na thua, na hadh ato te tuat.
   po ti na flet, dhe shqip! aaa po, je nga grupi, 300-es.

  3. vjosa says:

   Nderro emrin o pler se nuk je Alban ti,por je mi pusetash

  4. hajriu says:

   Mos fol shqip o produkt greqie

  5. tourkofagos says:

   hahaha,,,,,reaguan vehabistet,hahaha cilet jane shqiptaret dhe cilet berrtasin se jane te tille!!!!!!!!
   historia more mjerane shqipfolesa[por jo shqiptare] eshte e shkruar me gjake,si e tille eshte dhe e vertete dhe nuk mund te nderrohet me extremiste te qelbur,qe na hiqen si patriote,me turkoshqiptarin Spahiu me taboret e AK!!!!!!!!!!!!!!! YSHTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT!!!

   1. Objektiv says:

    o grek vajte kohe pa pare stambollin he? 🙂

    1. tourkofagos says:

     haha ,,,,,,,ja dhe nje vehabist tjeter,t’e…..n,e s’e,,,,,s jeni shume ore,nuk keni te mbaruar,yshttttttttttttttttttttttttt!!!!

    2. hajriu says:

     Objektivi , ja ke bere pyetjen gabim . Duhet ta pyesje sa kohe ke qe nuk ke pastruar marmiten ne stamboll ? Duhet te jesh me preçiz here tjeter me gocat e greqise. Tung

   2. mark radi says:

    Do ti shikosh mire taboret e AK …..vec bej pak durim ore F-a-g-g-o-t.

  6. National Security Agency says:

   Eshte e vertete Alban. Ketyre talebaneve, qe kane vjedh identitetin e Gjergj Kastriotit dhe ketu ne Shqiperi pronat e Shqiptareve, ju duhet prere koka, sepse me cfare shikoj une keta morra duan qe te na fusin ne Shqiptareve ne lufte me Grekun, dhe pastaj tja mbathin e te shikojne nga larg se mos kushedi marrin ndonje shperblim nga katrahura. Came hesapi, nuk ju ve shume faj, sepse keshtu jane te gatuar. Megjithate keta nuk duhet qe te tolerohen sepse perbejne nje rrezik per sigurine kombetare.

   1. hajriu says:

    U puqen pushtat e greqise me njeri tjetrin . Pse kam idene qe je i njejti pusht grek

  7. Zigur Qarri says:

   Chechenis,apoLYPSI,Kapterris.

  8. stalinsali says:

   Apokalesh mori agapi mou haramsazi ! Po na paske dale me emer tjeter , hiqe kete Albani=Greqi se nuk te shkon. Beje me mire Apokoqelyps. Shko lahu tani se tu bo morri si kokrra orizit jevg nga colja

 3. Search38 says:

  Kete ndyresiren e Shpetim Idrizit, do ishte mire mos ta linin te kalonte fare, dhe pastaj ky te ankohej te Eprori tij, dhe ai pastaj do ankohej te Saliu, perfundimisht ky i fundit do ta zgjidhte kete pune, keta CAMET me mire do ishte, mos te ishin fare ne Shqiperi, se vetem te keqija po na sjellin, ajo qe thone, CAM I PABESE ME THIKE NE BREZ, eshte e vertete.

  1. ARBENI nga vlora says:

   po pse ore legen qenka ndyresirre apo se nuk i vjen pas qejfit edvin rames. per mua eshte nje pateriot qe po ben detyren e tij. ti ndyresire duhet te jesh ndonje kulish i enver hoxhes se ai i ka hapur ato parrulla per popullin e nderuar te chamerise…..shikoni sa popull felliqsire qe jemi, shajme njeri tjetrin cham, lab, malok, kaur i mutit e ku ta di une. shikoni greket o felliqsira, megjithse jane ne krize te thelle nuk kam degjuar asnje te zeri ne goje eurot qe u jepen gjoja grekeve ne shqiperi, bullgari, maqedoni e ku ta di une sa te tjerap…….perfundimisht jemi pa shprese

   1. Search38 says:

    ARBENI nga vlora, jemi pa shprese, se Shpetim Idrizi mori votat e PS, pastaj mori MILJONA NA SALIU, dhe beri nje Parti Qesharake qe gjoja lufton per te drejtat e Shqiptareve, u fut ne koalicion me Saliun, DUKE DITUR QE KY I FUNDIT I SHITI DETIN GREQISE, ne sot po humbasim INTEGRIMIN EVROPIAN, DHE EKONOMIA PO SHKON DREJT FALIMENTIMIT, ky njeri eshte nje nga shkaktaret e shkaterrimit te vendit bashke me Ilir Meten, vetem per interesa personale pasuri pra, TANI BESOJ SE E KUPTON ZOTI LEGEN, pse jam une kaq i indinjuar, nuk me plas fare mua per CAMET, kur mua po me shkaterrohet vendi, dhe po me rreshket toka nen kembe, kur e ardhmja jone dhe e femijeve tane po SHKATERROHET MGA KAFSHA E VICIDOLIT, une te jap ti vetem nje KESHILL, hapi syte zgjohu sa nuk eshte vone, po se kuptove kurre mos e kuptofsh.

    1. ARBENI nga vlora says:

     SHOKU , TI JE I PASHPRESE… Shpetim idrizi eshte nje pateriot dhe urrejtja jote ndaj chameve eshte e trasheguar nga komunizmi. ti thua qe nuk me plas per chamet ….une them qe jane vellezrit e mij , dhe ti je vellau im…… ndoshta ti quan vellain tend vetem ke voton edi ramen , atehere qetsohu se dhe une e kam votuar edi ramen dhe nuk jam pishman ……..sa per syte une i kam hapur 360 grade po ti shiko syte e tu , ke probleme serioze me shikimin
     ..qe te thashe legen nuk e kam per ty vetem por per te gjithe ata qe mendojne si ti.

     1. hapkutite says:

      Nese e mban mend marreveshjen e detit dhe nese e mban mend qe u miratua ne kuvend duhet te mbash mend edhe qe cimi dhe cami tjeter votuan kunder marreveshjes.

      Po ajo qe nuk mban mend eshte se po te mos kishin marre pjese camet ne parlament sic nuk mori pjese ps nuk formohej kuorumi dhe nuk do te kishte marreveshje. Prandaj camet jane po aq fajtor sa dhe berisha per marreveshjen e detit.

      Kur erdhi puna ja sheshi ja mejdani ja dhe cimi kapedani cimi nuk na doli kapedan por doli lamash sic i thoni ju nga vlora.

      Me dengla ne i themi vetes se jemi patriote e shkuar patriotit. Per momentin patriot une i them vetem Myslim Pashes te tjeret jane thjesht injorante.

    2. Frige says:

     TE dashur komentues;Po lexoj shume nga komentet tuaja,ne te cilat ju shprehni mendimet tuaja te lira,por dua t’ju kujtoj du proverba te popullit tone.E para;Me barin e thate digjet edhe i njomi,qe do te thote se per nje pakice qe kane bere krime[qe kete nuk e ve njeri ne dyshim]dhe te pergjithesojme nje krahine te tere,mua me duket se nuk eshte e drejte.Dhe e dyta;te gjitha gishtat nuk jane te barabarte,qe dua te them se;Shpetim Idrizi dhe Dashamir Tahiri te krahasohet me ate pjese te ndershme te popullit Cam.Pse keta te dy jane per mendimin timnjerezit me te urryer te popullit cam sepse shiten dinjitetin e tyre per nje dore para tek nje kriminel qe e urren e gjithe Shqiperia.Prandaj te dashur komentues te mos t’i pergjithesojme disa gjera qe nuk duhen.Sa per dijeni nuk jam cam.Ju respektoj per mendimet tuaja.

     1. Objektiv says:

      Te pakten nje koment i sakte !! se o frige siç e sheh jane mbledhur inteligjentet e shekullit te XXI.ju ngeli ketyre te gjykojne !!

     2. Kkoli says:

      Jam plotesisht dakort me ty. Mjaft me urrejtje per njerin tjetrin Jemi te gjith Shqiptar ….

     3. une them says:

      habitem me sa lehtesi, i justifikoni krimet dhe genoxitin ndaj je populli. dhe do te mesosh dicka, masakrat kundra njerezimit jane te pajustifikushme.dhe sa per shitje dinjiteti e nderi tek e majta apo e djathta, jane gjera midis shqipetareve. te gjith i respektojm mendimet, e te tjerve, por ne fillim, duhet te jesh shqipetar. se le te kuptojme se, grekerit e bejne per te miren ton ate qe bejne. imagjino, po te ndothte e kunderta?

     4. plaku says:

      Frige,
      Shume te faleminderit. Pershendetje

     5. ARBENI nga vlora says:

      bravo frige , ti po qe je i pavarur dhe i paanshem…….dmth ti si shume i zgjuar qe qenke del ne konkluzionin se …..VETEM CHAMET QE VOTOJNE EDI RAMEN JANE TE MIRE, KURSE ATA QE VOTOJNE SALEN JANE TE URRYER……….
      …….ik ore pirdhu

    3. plaku says:

     Objektiv, Kkoli, une them,
     Shume faleminderit more miq. Pershendetje.

  2. hajriu says:

   Sa kohe qe do te ekzistojne k.rva si ty kjo pune do jete. Ik bej grekun

   1. Albani=Checheni says:

    Mos u nceh mi hajrijee

    1. hajriu says:

     Nuk nxefem une me goca te nershme ti ty, biles te “respektoje” deri ne rreze

 4. Slayer says:

  Meqe je deputet shko tek foltorja e kuvendit tend dhe futi nji shure, meqe s’funksjononi si politikane kombetare te pakten perdornja parlamentin per banjo punesoni ndonje fukara cigan te pakten,e mos na u qani neve pse Grekt s’ju lejne me kalu!

  1. Naim Frasheri says:

   Camet jane Te pabese kjo eshte shprehje e popullit , dhe kete e verteton vete dashamir tahiri dhe ai legeni Shpetim Idrizin qe ishte te Ps-ja,keta jane camet , shikoji njehere i fitojne votat me Partine Sicjaliste , dhe ikin me salen per Lek , keta jane Camet , Turp per keta Legena.

   1. hajriu says:

    Hiqe mor pusht grek kete emer se nuk e meriton . Funderrina greko-komunist

    1. Kristo Negovani says:

     Ik ore mbushu ti Hajrie Xhevrie. Hik e mbushu andej nga lindja e mesme, se nuk jeni Shqiptare ju. nuk ka shqiptare me callme e citjane.

     1. tourkofagos says:

      hahahaha,,,,,,,,Hajriu pisogledi turkoshqiptar po na hiqet si original shqiptare kur ne te vertete eshte nje korrak arab!
      yshtttttttttttttttttttttttttttttt marmida!

     2. Objektiv says:

      po ja o kristaq do te marrim doren ty se ke do ti ne shqiperi apo jo?? ik mor plehra qe u blen greku me 5 cent

     3. GALILE says:

      Papa Kristo Negovani- u helmua nga greket se u mesonte fshatareve te vet gjuhen e nenes ,gjuhen shqipe. ky eshte fakt.
      Camet u perzune nga fashistet greke ne fund te luftes se dyte boterore , ata kane akoma shtepite,varret ne cameri
      persa i perket se kush eshte me shume shqiptar le te behen analizat e adn. ne qofte se ka rendesi kjo ,por te flasesh me nje siguri 100% se kush eshte mysliman eshte turk ,kjo eshte mendjeshkurtesi,injorance.Imagjinoni se c’do ndodh sikur turgofagos le te themi se pas analizave te adn del turk ose iranian , jam i sigurt qe eshte ezmer dhe floke te zinje.
      prandaj kjo lloj gjuhe nuk te con asgjekundi, Ideja se te qenit grek je aoutmatikisht me i mire se nje turk eshte idioteske dhe nga njerez te deshtuar qe perpiqen te futen dhe te behen pjese e nje grupi shoqeror qe te identifikohem me ta ,por personalisht jane te deshtuar dhe ndjejne nevojen qe te ndihen superior vetem se jane le te themi greke , ose italian. ose egjiptian. Keta njerez jane te deshtuar ne planin personal, familiar dhe shoqeror, keta jane skllever.

     4. hajriu says:

      Kam frik se po ta rriten pencionin ti behesh edhe kongolez ,prandaj marrsh per ne kongoli o gjakprishur greqie .Faktet po tregojne se sa bura k.rva jeni or gjakprishur

     5. hajriu says:

      Eshte turp te paerfaqsohet shqiperia nga gjakprishur dhe lekurzinj si ju .Ne greqi ka vend sa te duash per ju goca .

    2. shqiptari says:

     Mire e ka Naimi , Legena jane te Pabese ,
     me Komunistat mos e kruj se te kane djel dhe ti i ke baballare, Pyet njehere Prinderit se ata e dine mire se cdo te thote Komunist ,

     1. hajriu says:

      Ndrroje emrin se qelbesh greko-komunist 100km larg. Çdo te thote komunist?Obobo…..Ik tako brigadierin se ta shpiegon ai.

   2. Zigur Qarri says:

    Naim Frasheri,
    po te ishte adashi yt i gjalle besoj se do te thonte:mos e shaj kurre popullin tend.
    Nese beson se ne politike ka ndershmeri mor mik,mos u perzje kurre se do keshe vetem dhembje koke dhe zhgenjime pa fund.
    Politika nuk eshte as me shume e as me pak biznes,ku cdo kush mundohet te perfitoje sa me shume.
    Pse kan menduar ne menyre te ndershme shqiptaret ne politike kan humbur kaq shume ndaj atyre qe mashtrimin politik e kan kthyer ne kulture.
    I perjetshem qofte kujtimi i vellezerve came qe u vrane nga dora e pabese greke.
    Nje popull vdes kur fshine memorien historike dhe jo kur humb nje beteje.
    Pershendetje.

    1. Frige says:

     Turp per ata qe flasin kundra po[ullit shqiptare.

    2. Objektiv says:

     Falememinderit per komentin Zigur,
     Pershendetje.

    3. shqiptari says:

     Naimi e ka nga Inati , Po keta smund kurre ti krahasosh me ata Trima , Shpetim Idrizi dhe ai Dashamir Tahiri , jane te Pabese , kush e mohon kete , athere duhet te cohen Camet dhe ti perzene keta Plera.#

   3. une them says:

    do te kish me shume lezet, emer, si p.sh. anastas, papandreu, micotaqis.
    ose ti biem shkurt legeni.

 5. popolo di Tirana says:

  A e keni degjuar ndonjehere kete deputet te flase gjekundi?
  Degjojeni se sa bukur i shpalos ai mendimet e tij, qe s’ka fare, dhe pastaj flasim.

 6. popolo di Tirana says:

  Mendimi im:
  Mjaft me keto reminishenca te se kaluares, te nxitura nga pushtetaret shqiptare, qe kane qellim te vetem shperqendrimin e vemendjes nga problemet themelore te shoqerise shqiptare.
  Keto qendrime edhe per Ballkanin tashme quhen te vjeteruara (kujtoni serbet, Bosnjen etj).

  Mjaft më me trapllëqe : shtrojuni punes dhe krijoni te ardhmen tuaj si EUROPIANE!
  Te fillojme nga largimi i sali berishes e Familjes!

 7. taulant devolli says:

  Neper forme o ka te huaje qe flasin e shkruajne shqipe ose eshte e pamundur kjo gje kudo qe hyen lezon gjera te pabesueshme kombi nuk ben dallime me krahina po eshte nje qofte i mire apo i keqe -po ka persona qe vjellin por ne funde te fundit edhe ai ben pjese ne kete vjellje -ore nicolla perderisa je ne gjendje te shkruash nje koment ne internet athere provoje nje here fjalen came apo epiriot se mos del ndonje pergjigje -edhe gjermani me i varfer ketu qe shteti cfare nuk i ka bere nuk e mohon veten -interesant kjo pune

  1. une them says:

   po c’ti besh o taulant? keta legenat e huaj qe shkruajne shqip, jane cibanet e tokes dhe popullit ton.

 8. Artemis.S says:

  3 Komentuesit e pare jane 3 militante po aq te peshtire sa shpellaret e saliut,madje edhe me te ndyre.Tre bastarda qe urrejne gjithe camet pse idrizi me porosi te rames ka shkuar perkohesisht me saliun.Cfare do thoni o plera te ndyra kur idrizi ti bashkohet prap Rames?Me siguri ju vemje ne 2007 thurnit lavde per meten tani e mallkoni.Militante te peshtire.

  1. fieriboy says:

   Artemis, bashkimi i came me shpellaret e saliut ka te beje me historine e perbashket pro otomane dhe me vone me nazi fashistete. Problemi eshte se e bene ne pabesi duke vjedhur votat e socialisteve idrizi tha mbeshtes bashen si kelysh cecen ish nazi-fashisi.

   1. tourkofagos says:

    bravo patrioti,ashtu eshte camet dhe gjithe myslimanet shqipfoles u bashkuan me turqit,te njejten gje po bejne edhe sote mbeturinat e partise came duke bashkepunuar me tradhetarin vehabist sali turkun,kjo eshte e pamohueshme!
    perplasjani ne fytyre te verteten gjithe sorrave arabe shqipefolese qe kane mbushur sitet e interrnetit dhe na hiqen si extrem patriote shqiptare,cilet,,,,,!!!ata qe kane 600vjt,qe rrine me marmiden perpjete dhe qe sot po katandisin shqiperine e mjere ne nje vend arab,larg evropes!!! forca!!!

    1. Objektiv says:

     Ti o grek ngele ne cdo koment duke shkruajtur per “marmiden”. ju greket skeni pune tjeter vetem keto gjera shihni..edhe plaken te te kishin … arabet prape sdo berrtisje kaq shume..duket qe eshte efekti lek qe te ben te lehesh kaq shume !!

 9. ncuku says:

  Nuk kuptoj ku eshte faji i Edi Rames pse nuk lene kete te kaloje kufirin. Ai eshte nje cam qe kerkon te drejtat e tij. Ok. Po te drejtat e tij jane mohuar ne greqi. Ok
  Qe te gjeje ata duhet te shkoje pra ne GR. OK. Po duke kerkuar ato Greqia e kthen pas se ben rremuje . C faj ka Edi Rama apo ka faj se ju mori Himaren ?
  PDIU nuk ka kujht ti qahet e te mos qurravitet se eshte parti ne pushtet, ne ate pushtet qe i fali toke e det greqise. Cfare do tani te leftojme per te ky deputeti? Pika qe si bie. Ka marre vota, ka marre pushtet dhe llap per Edi Ramen.

 10. Arian says:

  Nuk me vjen keq per urrejtejen qe tregojne per Shqiptaret disa komentues,por me vjen cudi si merr mundimin dhe ben koment nje njeri qe nuk njeh historine e vendit te vet dhe shtron pytjen se kush jane camet.E sa per thiken ne brez qe mbajn camet komentusi i mesiperm e ka pare me syzet e Janullatosit,po nese do ishte e verete puna e thikes camet do ishin ne cameri edhe sot e kesaj dite.

  1. PrapambetjetOsmane says:

   Jo o zoteri, se atje e di nje popull i tere se kush jane camet dhe mire apo keq e zgjidhen kete pune. Tek ne shijne ata sepse e ka ligjin maliqi dhe ne ndihemi te paforce tja marrim. Ata zhvaten tek ne ne periudhen e tranzicionit dhe tani jane “tregetare”. U bashkuan dhe me kosovaret (i bashkon feja dhe interesi) dhe na perdorin ne per interesa te tyre. Ne i njohim (camet edhe kosovaret) ne shqiperi sesa te drejt jane, sesa te dialogut jane dhe “jo te dhunshem”, dhe evropa i njeh per trafik femrash, droge, dhe banda rrugecesh qe e kan per trimeri dhunen dhe se njohin dialogun (kuptohet jo te gjithe sepse ka plot familje qe buken e dites e nxjerrin me djersen e ballit, dmth qe i jane bindur atij ligji qe i jemi bindur gjithe ne te tjeret).

 11. fieriboy says:

  Greku ka te drejte se camet jane otomane dhe nazi fashist edhe sote. Nuk eshte rastesi qe camet iken tek shpellaret si ish sherbetor jo vetem te turqise por edhe te nazisteve dhe fashistev. Ata e bene kete ne pabesi te plote si nje parazit ata moren votat e socialisteve dhe i cuan te basha.

  1. gazi says:

   –Kush ishte njeriu me I URRYER ne Fier deri para pak kohesh?

   Julian cami qe e urrente i madh dhe i vogel–qe kur doli nga burgu nuk i fliste asnjeri as kalamaqte e lagjes aq njeri i LIG i PABESE ishte.
   —Deri sa e vran Fieraket ne menyr barbare,me fjalet—-TE VRAVA MORE QEN–e hodhen ne kosh te plehrave e mbuluan me mbeturina.

   Numri 2 i urryer ne Fier vjene fisi Borici te cilet s’jan Kosovar por mbetje mbeshtyme e serbise.
   Me respekt per disa CAM nga Fieri nga lagja 11janari.

   1. hajriu says:

    O gazi dhe ti fiergirl i meritoni dy metra basme……..ik beni xixellonjen tani.

    1. tourkofagos says:

     pisogledi hajria,te keshilloj te largohesh nga site,se te doli boja,po qe se vesh pantallona[jo tricerekshe te bardha arabe] dhe i thua vetes burre[une nuk te besoj] largohu!!!

     1. hajriu says:

      Nuk iki pa te “nedruar” alla grekshe ashtu si e meritojne xixellonjat e greqise. Puç Puç te gjithe nuseve te greqise k.rve

  2. popolo di Tirana says:

   Duket qe trillimet e grekerve per çamet paskan bere punen e tyre tek pak njerez…

 12. Perparim.M says:

  Veprimet e Grekerve sigurisht qe nuk justifikohen.Ajo qe ben pershtypje eshte fakti qe Camet si popull inteligjent e punetor votojne per tu parfaqesuar ne parlament nivelet me te ulta te popullsise came.Si mud te justifikohet ky qendim i tyre?

  1. popolo di Tirana says:

   Edhe çamet nuk bejne perjashtim nga pjesa tjeter e shqiptareve : ata jane shume keq te pefaqesuar ( kupto” te tradhetuar”).

   1. Zigur Qarri says:

    popolo di Tirana,
    asgje nuk vjen menjehere.
    Deri dje shqiptaret e Maqedonis nuk kishin asnje te drejte.
    Vellezerit çame jan ne rruge te mbare.Ky eshte vetem fillimi.
    Zhduket dot grami?
    Pershendetje.

    1. Albani=Checheni says:

     MIre e ke gjetur, cemerit jane si grami ne bujqesi .. po s’e pastrove qe ne fillim e mori lumi prodhimin

     1. Zigur Qarri says:

      Albani=Checheni,
      po pra,nuk e zhduk dot greku faren e Zotit.

      Ej o Albano,
      nuk e pij dot Uzon.
      E di ti qe Rakia eshte pije kombetare Turke.
      Rakia Turke eshte me e perafert me Uzon Greke,se me Rakin Shqiptare.Behet me Anis dhe Rrush.
      Rakija jon eshte ne te vertete Shnaps dhe shijon me teper se Rakija Turke dhe Uzo Greke.
      Pershendetje.

     2. hajriu says:

      Ndrroje emrin o lekurzi , veje greku = pusht se te shkon me shume oj nuse.

 13. une them says:

  tashme eshte bere normale. dhe qeveris ton nuk i ben me pershtypje.
  nuk i kam degjuar, ndonjeher te ankohen te nderkombetaret, se kane frik.
  eshte e kote te flasim per keta. se nuk kane as dinjitet, e as karakter.

 14. Genti says:

  Per ata qe nuk e njohin, Dashamir Tahiri, alias Dashi i Havase, mik i ngushte i Zanit dhe kusheri i Malkos. Ne dosjet e misionit italian Interforza gjen me shumice informacione qe e implikojne ne shume aktivitete kriminale. Personazh analog me te njejtin e romanit “Pirati qe u be Pape”. Policia greke do kete pasur parasysh fakte te tilla kur e ka ndaluar. Ky eshte thjesht nje batakci me imunitet!

 15. skelar says:

  shikoni pak videot e 1997 kush eshte dashi i havase( dashamir tahiri) bashke me zanin, turpi i shqiperise me te tille deputet ku ju con mushka, pastaj e kane fajin greket. Camet e vjeter gjitonet e mij e te dashit e pohonin me gojen e tyre se kishin bere masakra ne greqi, pastaj ka dhe vendime gjyqi per kete ceshtje qe ka denuar kriminelet came, ne ne vlore dhe camet bashke mos tju duket cudi thonim “camin me te mire ta varesh ne sheshin e flamurit” cami i pabese me nje thike ne brez, nqs i quani shqiptare camet mos u mburni se keni bese jeni te pabese. deri dje i shanit camet kur ju lindi kjo dashuri per ta?

  1. hajriu says:

   Po ti mos u merzit o skelar per dashurine tone, se edhe ty ne do te ti dhurojme dy metra basme e do te te nisim fanareve te greqise qe te quhesh tamam greke .

  2. Objektiv says:

   Kam qejf te di se cili skelar je ti? se zerin ne skele nuk ta ka degjuar ndonjeher? a po, je shume i paafte para çameve besoj dhe nuk afrohesh shume 🙂 çamet na qenkan te pabes se nuk ndryshuan fen dhe kombesine e tyre ndersa tipa si ju qe per 2 leke shesin dhe grate na qenkan patriote.. mjaft mor me keto pergjithesime se late nam..nisur nga nje person qe njeh ti gjykon nje krahine te tere..po ske faj ty me duket te ka ngel saati ne kohen e xhaxhit enver..
   pershendetje o skelar !!

 16. Lex Rex says:

  Dashamir Tahiri dhe Shpetim Idrizi jane dallkauke, ceshtjen came e perdorin per koperture
  http://tschameria.blogspot.com/2010/01/kush-jane-spiunet-dashamir-tahiri-dhe.html

 17. shqiptar says:

  shpetim idrizi per vangjel dulen e grekerve.shikojeni ku fillon minuta 1.00

  1. stalinsali says:

   Po c’pret nga renegatet pseudominoritare, ketyre vetem belciku ju ben derman

 18. +10 says:

  Asfalia greke dhe sherbimet policore kane te dhena te detajuara te qytetarit Dashamir Tahiri per periudhen para, gjate dhe pas vitit 1997. Disa video mund t’i gjeni edhe ne U-tube. Eshte tjeter gje qe ne shqiptaret jemi pa memorje….

  1. Albani=Checheni says:

   Sakte, shqiptaret = peshk akuariumi!

   1. hajriu says:

    E thene nga gocat e greqise si puna jote nuk ka vlere.

    1. +10 says:

     Ha,ha,ha,ha,ha,ha…..jriu!!!!!!!

 19. shpellar says:

  keta jane ne aleance me komandantin qe shiti detin,tani ankohen pse nuk i le greku.nuk ju le sepse jeni te gjithe vasale te tyre,jeni came dhe alvanos dhe greku ben si te doje me ju.

 20. GREKOFUGAS says:

  sa qelbsira qe jeni ore nukdini kush jan qamet ju kini shpirt te ndyr idijota

 21. nela says:

  Edhe nga keto komente kuptohet shume mire arsyeja pse shqiptaret jane ne kete derexhe. Ne keto momente shume kritike qe po kalojne shqiptaret eshte lluks i madhe te hame koken me njeri-tjetrin. Kjo eshte strategjia e sali-serbit, dhe mjere kush nuk e kupton. Shqiperise nuk i mungon elita, por ajo eshte e tulatur dhe zbythur nen presionin e saliut por jo vetem. Kjo elite, ( jo intelektualet bythlepires te listes se saliut) te mbildhet me urgjence nen drejtimin e Meros se bashku me te gjithe shqiptaret e guximshem e te mençur si shume dhe nga komentuesit e ketij forumi,te organizojne popullin e ti dalim zot vendit. NESER ESHTE VONE!

 22. Artemis.S says:

  O Skelar o shpellar,po Zanin e sollen greket mor cope injoranti,qe e ke hallin te justifikosh kriminelat greke,me fal kriminelat jevgj,ato jane jevgj,arixhinj,me stamp greke.Zani Caushi mbi ne vlore nga greqia megjithese ishte i denuar me burgim te perjetshem,dhe burgu ne te cilin ndodhej nuk lajmeroi ‘arratisjen’ e tij,sepse ai ishte i derguar i sherbimit sekret greke.Pse jane legena idrizi me tahirin,si gjithe deputetet e kuvendit kjo sdo te thote se camet jane te keqinj,per kundrazi jane njerez te mrekulllueshem.Po ju jeni ca basard qe arrini orgazem duke share cdo krahine pervec tuajes,madje duke justifikuar edhe kriminelat greke.Te gjithe ju qe thoni mir ju a bejne greket gezoni qe keni Saliun ne krye e ska shtet se te kish shtet edhe ju qena do ishit tredhur.

  1. plaku says:

   Artemis.S,
   Shume faleminderit per shkrimin, vella. Pershendetje.

   1. Frige says:

    Z.Skelar,sic e kam shkruajtur edhe me larte nuk duhet qe ti pergjithesojme gjerat,sepse nje pakice nuk perfaqeson asnjehere shumicen ,porsi shume nxitohesh kur thua cami i pabese me thike ne bres.Edhe sikur juve t’ju kish bere ndonje came nje te keqe ai nuk perfaqesone te gjithe camet pervecse vehten e tij[sic thot populli yne qe cdo qingj varet nga kembet e tije]dhe te me falesh qe po ta them nuk ke asnje te drejte qe per nje ose 100 veta te ofendosh nje krahine.Dhe ne qofte se shan camet qe jane shqiptare ,po ne te tjeret nuk jemi shqiptare?.Prandaj i dashur nuk duhet nxitur percarje ndermjet komuniteteve.Jemi te gjithe shqiptare dhe duhet te jemi bashke qe te largojme koleren sali.Te me falesh por me duket me e arsyeshme kjo qe te thashe.

 23. Atdhetar says:

  O Shqipetar,
  Sic beri Turku me pare po e ben Serbi dhe Greku sot, “Shqiperia e madhe” per ta eshte problem. Serbi qe keni ne krye po e ben mjaft mire detyren, perca e sundo, eshte si perralla e “ukut me tre qete”. ju sot po hidhni ne goje te ujkut camin, neser kushedi korcaret por ama neser do te vije rradha e juaj.
  Keshtu vazhdoni, trute po ja u shpelajne mire klyshet Serbo-Grek. Me thoni kush e shiti detin ne jug,
  kush e futi Fazllicin, pergjigjen e dini shume mire vete.
  Ossana-Baraba

  1. ARBENI nga vlora says:

   nuk na e ka fajin serbi e greku, por na e kane keta renegatet qe flasin shqip

  2. plaku says:

   Atdhetar,
   Shume te faleminderit per komenitn inteligjent more vella. Pershendetje.

 24. perse ndodhin ? says:

  keto ofendime jane si nje peme qe sben fruta,e keto turbullira jane si rezultate e politikes se keqe qe ka pasur gjithmone e per fat te keq populli yne.po te dish me drejtuar nje popull me kulture e me dipllomaci nuk do kesh keto rezultate.ska popull te keqinj por politikane te keqinj po,e vendi yne ka vuajtur per drejtimin e poshter e me qellime te poshtera te shume politikaneve prej shume vitesh.kane kultivuar kjo lloj qeverisje nacionalizmin e urryer te nje popull kaq te vogel e kjo sjell nje rrezik shume te madh per shume gjera e nder keta eshte gjakderdhja ne mase te gjere.kjo i leverdis ketyreve hajduteve.

 25. raimondi says:

  Shume mire ka bere Tahiri qe vajti ne Qafe Bote –ai duhet ta coje ceshtjen ne Parlamentin Europian , qe pse Greqia ben ndalimin e cameve te shkojne ne totkat e tyre ————-Ta beje problem te madh ne EU, se tani Greqia eshte me nje kembe ne varr edhe diskretitohet lehte

  –Kjo gazete ben shume gabim qe lejon keto komente ku ofendohen camet nga keta minjte e grekut

  1. gazi says:

   Kur flet ti o shoku mondi qe e ke pergequr you tubin me sharje nga me te digjeneruarat ne bote per camet..”.Patriot” i leshit–te urren gjysma e new yorkut.

   Sa shok ke cam ti o monda…asnje!–un kam gjith lagjen11 janarin dhe gjysmen e nje majit.Prandaj mbylle puseten dhe vazhdo laj ndonje banjo ku jashteqitin ata kakarocat…

   1. tourkofagos says:

    hahaha,,,,,,,ku paske qene ti file gazi,me ke kenaqur,me komentet teper bindese kunder ketyre marmidave,si rajmondi,zike,hajriu etj,,,,,vazhdo keshtu!

    1. hajriu says:

     Hajt se dale nga dale po e gjeni njera – tjetren ju pipaxheshat e greqise

      1. tourkofagos says:

       plaku nuk ke pse acarohesh,me duket se bene dallim nga te tjeret,kjo eshte ne favorin tend,qe ne jemi tolerant ndaj teje,flm!

     1. stalinsali says:

      Hahahahaaaa, e madhe kjo video e fundit.
      Po dhe ju o gjakprishur, as nje fije satire nuk honepsni dot ?!?!?

    2. raimondi says:

     o Kaur gazi eshte deficent si puna jote qe nuk e kupton fare se c’do me thene te Respektosh te drejten e tjetriit —

     –Kaur ju jeni Turp Gjenetik se i keni genet si jevgjit e Afrikes Sub Sahariane, meqense ju e quani veten greke–greket jane Shkencerisht Race – sub-Sahariane

     ————-Kaur ju jeni Turp Intelektual __se nuk keni as konceptin me primitiv te nje njeriu me intelekt fillestar per te bere dallimin e asaj kur ua fut Sala me duart tuaja
     —–Jeni Hajvane te degraduar fare …….. Ku keni jetuar ju more minj qe nuk keni haberin\
     as per nje mendim konceptual primitiv qe si te flsini e t ejeni bindes kur kundershtari juaj vjedhe vret si i do bytha

     ————Kaur ju jeni edhe shume njerez me psiqike te shtremberuar nga mungesa e personalitetit ne maredheniet me njerezit ———–Jeni langaraqe fare

     — Ne fund do thosha kete :–Pthuuu !! –Ju dhjefhsa racen e ndytre prej Jeniceri evgjit ,
     qe te mos ket eme nga fara juaj e kalbur

     1. gazi says:

      oo monda– kaur,katolik,myslyman s’na duhen fare ne keto.
      Edi Rama aq by..e ka ne e dim-edhe qe z.Tahiri nuk duhej ndaluar.
      -Edhe qe gjysma e cameve jan te ndershem–edhe qe greku eshte rrac hajvane e degraduar si thua dhe ti.
      Po puna esht se kemi nje theksim te madh te cameve nga ana e ligesise dhe pabesise–dhe ti “patriot”po ishe burre shprehe mendimin tend ashtu si e shpreh edhe ne vende te tjera.

      -Dhe u tregova i kulturuar qe s’ta tregova nikneimin e you tubit–hajvane Vlore.

   2. hajriu says:

    A e kupton se çfare flet mor i pabese? K.rvlliku paska arrit kulmin

 26. skelar says:

  Artemis se paske dhe emer grek, injoranten po e ben ti ne kete rast, Zanin greket e prune po Dashin e gjeti aty midis jush dhe e kish krahe te djathte, problemi qendron tek Dashi tani dhe te te gjith ata si puna jote qe e votuat zere se keni votuar dhe Zanin dhe jam i bindur qe do ta benit po te hidhte kandidature.

 27. zani_tirane says:

  Raimondi jam plotesisht dakort me ju per njerez te papergjegjshem qe fyejn komunitetin shqiptar cam,i cili per hir te vertetes ne asnje kenge te tijen nuk thote ,sikur ne nje rresht te vetem qe eshte shqiptar.Jo me larg se pardje kryetari i kesaj partie e deputteti Idrize deklaroi ne parlament se parlamenti i sotem nuk eshte se ai i 2004 qe tradhetoi ceshtjen came.Kerkoi te behet nje rezolute e mori noc rrokun,edhe per ate te shkret nje minute heshtje per masakren came,deputet e nderuar miqte e tij te nje llogoreje mezi i levizen prapanicat e trashura per qejf nga karriket me virbator.

  1. hajriu says:

   O zani i dehur rri gjithmone ti apo vetem sot? Opo budallalliku s’paska fund

   1. zani_tirane says:

    Me jep nje argument kundra shkrimit tim te lutem.Sa per pijen do te doja shume nje birre.

    1. hajriu says:

     Argument qe une jam shqiptar??? Ke fitu ti o zono…mendja e shkrete te bene hatane

     1. Zani-tirane says:

      Me vjen mire qe ke kurajo e debaton,kundershton,fyen ,shan e mundohesh te besh ironi e sarkazem me te gjithe diskutantet.Leri keto ironi prej karrocieri.Le ta gjykojne lexuesit kujt i ka bere hatane mendja.

    2. hajriu says:

     O zono leji karrocieret dhe qerraxhinjte se edhe ata ndoshta dine me shume se ty. Zono nje aksiome nuk ka nevoje per vertetim. Bofsh qejf

 28. Shefqet Cela says:

  ESHTE PER TE ARDHUR KEQ ME SHUME KOMENTUES, QE MBJELLIN URREJTJE MIDIS PJESEVE TE TRUNGUT TONE: VERI-JUGE, CAM, KOSOVAR ETJ. KA EDHE MASKARENJ TE TJERE, QE FUTIN PYKA EDHE MIDIS FEVE.
  NE JEMI NJE KOMB, MEGJITHSE NA KANE NDARE COPA-COPA DHE TENTOJNE TE NA PERCAJNE.
  PER TEMEN NE FJALE, KA VETEM NJE PROBLEM TE BRENDESHEM: QEVERIJA JONE ATDHESHITESE E NEGLIZHON PROBLEMIN CAM ME DASHJE. E DEGJUAT MINISTRIN HAXHINASTO? problemi na qenka tek “emertimet e vendeve te camerise, qe jane ndryshuar” dhe ne nuk ditkemi gje! NJE TALLJE E HAPUR ME GENOCIDIN CAM DHE KERKESAT E TYRE LEGJITIME DREJT VEND LINDJES.
  PJESEMARRJA E DREJTUESVE TE PARTISE CAME NE QEVERI, ESHTE NAIVITET, NE MOS ORTAKERI…

 29. GREKOFUGAS says:

  po moste ishin qamt greku kish kerku troje tjera ne shqipri tethem tedrejten qamet jon tevetmit qe kan gjak te paster shqiptar qamet din kush asht armiku

  1. Albani=Checheni says:

   Ha ha ha ha tani do na i nxirrni cemerit qe na cliruan Shqiperine?! Po si, gjate luftes ata ishin breke e bythe me nazizmin qe vriste dhe femijet ne djep

   1. endri says:

    kush ti ka thene keto teori,eeeee a mund te ma thuash,pasi te vetmit qe thone keshtu jane greket,per te justifikuar masakren!
    palaco

    1. Zigur Qarri says:

     endri,
     eshte shqiptar gjakprishur qe merr pencjon tek greku.
     Qeqenis,kapterris apo Lypsi,ekuaakopoLYPSI.
     Pershendetje.

   2. mark radi says:

    Femijet ne bark te nenes ore i felliqur qe duhet te ndryshosh jo emrin por nickname qe ke vene i bene greket me bandat e tyre. Cfare te benin edhe ata came qe u genjyen dhe vajten ne anen e nazisteve ? Te vazhdonin e te benin sehir me grekerit qe e kishin filluar genocidin kunder tyre qe nga 1913-1914 ? Sado e trishtueshme qe duket sot ajo qe kane bere nje pjese e cameve ( por edhe e grekerve ) duke u bashkuar me fashizmin apo nazizmin nuk duhet te harrojme se ne sot po gjykojme mbas denimit te rregjimit fashisto-nazist te luftes se dyte boterore. Po me kete teori i bie qe edhe Irlanda duhet te shuhej nga faqja e dheut nga Mbreteria e Bashkuar sepse irlandezet i shikonin gjermanet si aleatet e mundeshem te tyre gjate po te njejtes kohe ( 1939 – 1945 ) per te arritur qellimin e tyre te mundeshem te bashkimit te Irlandes me Irlanden e Veriut ceshtje kjo qe edhe sot nuk po gjen zgjidhje. Por kjo nuk solli ndonje spastrim etnik te Irlandes se Veriut nga anglezet. Pra, pse te vleresojme te njejtat qendrime me DOUBLE STANDARD ? Dhe kudo tjeter qe gjermanet bene aleanca te njejten persekutim dhe genocid morren si shpagim komunitetet e atyre vendeve ? Jam shume i sigurte qe jo. Por le t’ja lejme vendin HISTORIANEVE ne keto ceshtje kaq delikate.

   3. plaku says:

    Albani-Checheni,
    Ja se cfare eshte shkruar ne wikipedia.de, ne lidhje me bashkepunimin e te djathtes greke me pushtuesit gjermane :
    “Rezistenca e armatosur perbehej kryesisht nga ushtria nacional clirimtare greke nen influencen e komunisteve ELAS. Pervec kesaj ishin dhe republikant, me vone partisanet mbreterore te EDES, te cilet pas fundit te vitit 1943 bashkepunuan me ushtrine gjermane dhe te cilet ne betejen per Athinen u ndihmuan nga Aglia. Ne fund te vitit 1944 EDES pas humbjeve te renda u shkri vetvetiu. Pas nderhyrjes se Anglise me 5 dhjetor 1944 ushtria e ELAS sipas marreveshjes se Varkizes ne 12. shkurt 1945 u carmatos dhe cmobilisua.”
    Ne gjermanisht ke linkun e meposhtem, nga i cili une fjale per fjale kam perkthyer ne shqip me siper :

    http://de.wikipedia.org/wiki/Griechenland

    Problemi eshte se, edhe ata pake came qe bashkepunuan me italjanet dhe gjermanet kishin pasaporta greke si dhe greket e EDES qe bashkepunuan me gjermanet. Pra sic e shef edhe vete, nen pretekstin e pak cameve myslimane qe, bashkepunuan me itljanet dhe gjermanet i gjithe populli cam mysliman u denua me genocid ( mua p.sh. me kane vrare dy dajat dhe gjyshin ) dhe pjesa tjeter e grekeve te EDES gje bashkepunoi me gjermanet ( e njejta pasaporte si e cameve ) nuk u prek. Perfitoj nga rasti qe, te them se, nuk eshte mire, per ata qe komentojne dhe ofendojne rende ketu kunder popullit tim, duke mos ditur se bejne lojen e atyre qe nuk e duan Shqiperine dhe shqiptaret. Pershendetje.

 30. endri says:

  Nuk e di perse perbenlajm kjo gje. Autoritetet e nje vendi kane te drejte te bejne cfare te duan me ke te duan dhe si ta shikojne te arsyeshme.

  Nese do flasim per camet, a ka mundesi ndonjeri ketu te na pergjigjet per krimet e cameve kundra shqiptareve ne bashkepunim me ballistet??????

  1. endri says:

   kush je ti o pusht qe me ndot emrin tim,camet jane shqiptare o idiot dhe jane patriote!
   keto teori ballistesh jane tezat e grekut prandaj ik thyej qafen andej nga bordellot e greqise !

   1. PrapambetjetOsmane says:

    Dakort ato jane teorite e grekut dhe jane te vjetra. Per te rejat qe nuk jane te grekut, ke degjuar qe camet zaptuan me force ne kohen e tranzicionit pasurine e perbashket, qe njihen si me te dhuneshmit ne jug bashk me kosovaret??? Apo u takonte se ishin vendalinj?! Dhe dhunen e barazoni me trimerine ! Sepse nuk ka shtet prandaj! Sepse maliqi thot qe jam ligji ! Ju perdornei sa here qe ju intereson ate shprehjen “te bashkuar”. Po ja, te bashkuar kemi qene gjithmon ne por kane vendosuar shoket tuaj me ate menyren lindore “do behet keshtu sic them une” dhe jo mbi baze vlerash-perendimore, sepse po te ishte ndryshe do ishin zhvilluar tek ne vlerat e verteta. Ne duam te jemi te bashkuar por jo ju te jeni shefat dhe ne sherbetoret e rendomt, por per nje maredhenje te ndertuar mbi vlera te verteta demokratike, sepse ne fund te fundit ne evropen kristiane po shkojme dhe jo ne lindjen islame.

 31. Savo Dukati! says:

  Mos shani, por kuptoni tradhëtarin dhe ta sulmojmë atë. Veçse po bëj një pyetje: “Shitja e territorit detar greqis a përbën tradhëti të lart”?.Kjo kristalizon ose ndan kombtarin nga antikombtarin.

 32. Luli says:

  S’E KUPTOJ PSE ANKOHENI ?
  NE NJERZIT E THJESHTE S’JU NDIHMOJME DOT!
  A JA DHATE VOTAT QEVERISE ME KENAQESI?
  ANKOHUNI TE SALA DHE TE SHPETIMI!
  ATA DO T’JU NDIHMOJNE.

 33. s says:

  O Atdhetar,jame plotesishte me mendimin tuaj,se tani qe po flitet per nje Shqiperi te madhe,degjon e lexon te gjithe keto komente anti Shqiptare,ke te drejte kur thua se kete vende e kane shitur pushtetaret,dhe leri keto zagare te lehin ne tym,nga kjo pjelle qe bene kot gam gam,dhe qe shkruan me pseudonime nuk te gjene asgje,Shqiptaret keshtu kane qene historikishte te percare te sunduar e kondra njeri tjetrit.Kjo jo per faje te tyre se ato (flase per nje pjese si keto qe kane shprehur mllefe anti Shqiptare) kane qene injorante gjithmon,vegla te klaneve e te grupeve kriminale,dje po nga ky llum pezgjidhte ish sigurimi i shtetit,me nje fjale neve shqiptaret jemi xheloz ndaje njeri tjetrit,dhe e theme kete,se jemi bere xheloz se keto camet kane vene pasuri,kane te ardhura,e jane kursimtare te mire,kete e theme se kame patur disa familje came ne lagje dhe te theme te drejten une dhe familja ime kemi mesuar shume prej tyre kuptohet per te mire.Me kujtohet nje plake e urte ne Rogozhine e quajtur nane Deje e cila ishte mbi 90 vjece,qe mua edhe disa te tjerve ne bisede tek tregu i qytetit ku ne mes tone kishim nje cam,kjo plake kur e mori vesh se ishte cam ka thene,te jesh me jete mor bire,juve camet na mesuat qe te shkulnim ferrat dhe drizat,e ne vendin e tyre te mbillnim trendafila,eshte shume kuptim plote fjala e kesaj neneje.Por cuditerishte neve shqiptaret po ecim kunder rrymes,neve edhe thjeshte per kot,duam te kundeshtojme,te replikojme kot se koti,te shpifim,te mashtrojme e te tjera te tjera,por kujte i sherbejne keto,dihet Grekut,dhe Serbit.Ashtu si edhe gjithe trevat Shqiptare edhe Cameria ka historine e vete,zakonet e veta,kulturen dhe kenget e veta,qe cuditerishte ngjasojne dhe jane te njejte me ato Shqiptare qe neve ne kete raste i poshterojme,i ulim me nje qellim qe ti a bejme qefin Grekut,dhe perdorim disa fjale popullore te thene kushedi kur dhe per cfare qellimi nga kushe,ja si keto qe harlisin e harbojne me qellim mbi komunitetin e nderuar Came,kur edhe per komunitetet e tjera ke sa te duhash,dhe me e keqja perdoren ne momente kur behet prezente ndonje lajme,apo ndonje ngjarje,dhe o bura te japim mend,duke mos pare para e mbrapa se po na ha ujku,e neve themi ishalla jemi ne gjume.Te me falesh o ATDHETAR se zgjodha te beje me juve repliken,se mu duke me i pjekur mendimi juaj,dhe ftoje te gjithe qe te gjykojne me frymen tuaj historin Came e ate Shqiptare.

  1. plaku says:

   s thote,
   Shume faleminderit per shkrimin inteligjent, patriot dhe me ndjenje dhe respekt per popullin tim shqiptar-cam. Te uroj ty dhe familjes tende, jete te gjate dhe lumturi ne jete. Feleminderit shume, vella. Pershendetje.

 34. Petrit Kola says:

  Me rastin e pervjetorit te masakres greke mbi shqiptaret cam i propozoje PDIU dhe vecanarisht deputeve Shpetim Idrizi dhe Dashamir Tahiri qe ta ndrojne mbiemrin e tyre. Per mbiemer ata te marin emra vendesh ne Cameri. Konkretisht Shpetim (Idrizi) Preveza dhe Dashamir (Tahiri) Paramithia…
  Pasi ta kene bere kete veprim ata te krekojne qe te debuarit shqiptar came te ndjekin shembullin e tyre dhe te vendosin per mbiemra emra vendesh te Camerise.

  1. tourkofagos says:

   po gjakun turk,me se do e nderrojne,,,,,,,apo me sh,,,,rre shqiptari!!!!

   1. hajriu says:

    Mjafton te mos jete grek. Me mire harixhi se k.urve greke

    1. tourkofagos says:

     hallall cok gyzel,se shqiptar nuk behesh kurre,sa do qe te berrtasesh!!!!!

     1. hajriu says:

      Ama grek kurrrrrrre o turkob.tha

 35. gashi-Kosovar says:

  O Arbeni nga Vlora, ke folur SHQIP.

 36. nicolla disha says:

  Une kam degjuar se Camet jane te pabese, a mos valle eshte e vertete???

  1. hajriu says:

   Kot nuk thone qe nena e injorantit eshte gjithmone me barre. Ik o niko ha ndonje tas grosh

  2. Zigur Qarri says:

   Pyetjen e ben si shqiptare i nje krahine a besimi tjeter,
   apo si i huaj?

  3. fieriboy says:

   Ti ke degjuar por edhe e ke pare me syt e tu si lideret cam vodhen votat e socialisteve dhe i cuan tek ish bashkpunetoret e tyre te turqise dhe nazi fashisteve. Duhet ti kesh pare dhe ne jeten e perditshme, ne themi cam cifut coban cecen dhe duhet te kesh shume kujdes se me pabesine nuk e merr vesh derisa te jete teper vone.

  4. vjosa says:

   Me ke vesh e ke degjuar me ate me xham apo ate pa xham Nikoll?

  5. Amerikani says:

   Vazhdon telenovela, cfare del nga kryqezimi i nje gomari me nje lope? Pergjigja eshte nicolla disha. Te me falin lopa dhe gomarit per ofendimin dhe cilesimin si te tille.

 37. tourkofagos says:

  fshati qe duket,nuk do kallauz,,,!!!

  1. nicolla disha says:

   tourkofagos, c’kerkojene Camet nga Greket? a mos valle di gje??

   1. tourkofagos says:

    moderator,besoj se nuk te prishe pune,ti pergjigjem patriotit nicolla,se camet ne greqi kerkojne,veshet dhe gishtat e femrave greke,te prere nga stergjysherit e tyre[per ti grabitur,florinjte]!thx

    1. hajriu says:

     O turkob.tha po ja kalon dhe grekut ne trillime me keto qe thua. Arsyeja kryesore e masakres greke ndaj Çameve ishte pasuria e Çameve. Ato qe ju na bete neve , ti i kthen ne versionin grek?Ptuuuuu……lypsiar greqie, po ju ishit brekgrizur mor harixhi , ju vetem morrat ju kishin ngelur.

     1. tourkofagos says:

      arsyeja kryesore e masakres greke,ishte se kur burrat e fshatit shkonin ne lufte kunder pushtuesve turq,stergjysherit e tu came,vrane ,perdhunuan dhe grabiten famijet e lena pas me grate ne shtepi.Pas clirimit te greqise nga turqit,Zerva u kethye nga malet dhe masakroi gjithe camet e pabese,shumica e te cileve shkuan mbas turqeve,nje ppjese e vogel doli me ket’ane,duke na u bere peshqesh neve ketej dhe nje pjese tjeter u shpernda neper greqi!Bashkepunimi i cameve,me pushtuesit e greqise ,u vazhdua edhe ne luften e dyte boterore,me gjermanet!E,tradhetia came[kjo vazhdon edhe sot,me partite came,bashkepunetore te turkoshqiptarit sali berisha]mori pergjigjen qe meritonte!!Ajde Hajrie,tregoja ndonje bebushi ato perralla qe te ka mesuar gjyshi yt e jo neve qe dime te verteten.

    2. vjosa says:

     Nderro marmiten turkofagos se po te nxjerr bloz

    3. PrapambetjetOsmane says:

     Turkofagos ke then te verteten qe shumica akoma nuk e dine, edhe pse shohin qe shume came ashtu sillen edhe sot – dhunshem (pa harruar edhe kosovaret). Na kan ven neve zgjedhen edhe duan ndihmen ton per atje ku nuk pine dot uje. Po pse nuk ndoqi greku arvanitasit ortodoks, shqiptar ishin edhe ata?! Sepse jetonin ne paqe dhe jo te pabese. Ashtu sic jemi ne sot qe mundohemi te jetojme me djersen e ballit, pa prekur as edhe nje lule nga oborri i tjetrit dhe jo me te kercenojme e ta bejme te tonen me zor. Nejse sot jane “tregetare” ata! Ja tek e kan partine e tyre, pse na ankohen ne per interesa te tyre !

  2. vjosa says:

   Kjo thenie vlen fiks per ty turkofag

 38. BESNIK DERVISHAJ says:

  Eshte mire sikur qeveria shqiptare te njohe sa me gjere politiken shoviniste greke.
  Leqe qeveria shiti gjithe shqiperine dhe jo te flase per shovinistet greke.

 39. mark radi says:

  Ore po degjoj mori votat e PS , mori votat e PS Shpetim Idrizi !!! Po me 8 Maj ( rreth 70.000 ) votat e kujt mori PDIU mor zonja e zoterinj ? Te juajat ? Jo se jo. Se perderisa i vini shqipetari-shqipetarit lloj lloj epitetesh cfare t’ju thuash me shume juve ore derebardheeeeee. Po lerini keto komente kaq te uleta qe s’kane as nivelin me te pranueshem te mundeshem. Ne vend qe te na behet qejfi qe nje parti e kesaj lloj natyre qe po ngrihet dita-dites ne numra shkoni dhe kepusni MUFKA nga me te ndryshmet. Kjo force politike po ben nje balance aq te natyrshme kundrejt asaj force politike qe e quan vehten parti e te drejtave te njeriut por qe ska lidhje fare me ate term per vete faktin e thjeshte se eshte pastertisht Partia e Minoritetit grek ne Shqiperi. Jo e minoriteteve te tjera por vetem e minoritetit grek. Ah me falni edhe e disa VLLEHEVE qe skane dinjitet dhe duan ta quajne vehten e tyre greke duke neperkembur keshtu IDENTITETIN e tyre. Dhe ka mese 20 vjet qe PBDNJ kerkon te fryhet me zor me “injeksionet sintetike” qe vijne nga shteti fqinj. Por E DREJTA VONON POR KURRE S’HARRON dhe vjen dita dhe shikojme qe votat e cameve ne 2009 kishin ate rezultat qe shume nuk e prisnin dhe me 2011 po keta SHQIPETARE, e perseris SHQIPETARE kane mundur qe per here te pare ne historine e pluralizmit ne Shqiperi te krijojne dicka krejt natyrshme duke pare mefshtesine e qeverive te ndryshme te vendit te tyre qe nga viti i mbrapshte 1944. Kjo duhet te na gezoje, te na gezoje qe cke me te se me ne fund nje padrejtesi qe ka filluar qe para me shume se nje shekulli do te duhet te vihet me ne fund ne vend. Dhe ky vend fillon qe nga parlamenti i Shqiperise. Le te plasin e te bejne PUUUFFF filogreket po te duan nga rritja e kesaj partie. Me zor e nxorren nje deputet Partia e Minoritetit grek ne 2009 dhe mire jane aty ky jane. Le te thone qarqet e caktuara ne Greqi se jane 500.000 apo 600.000 grek minoritare ne Shqiperi. Jo vetem ne 2009 por ne cdo zgjedhje qe te marrin pjese greket dhe filot e tyre mbrapa e para aq do ta marrin HAKEN nga shqipetaret. Edhe per nje gje tjeter te jeni te sigurte te dashur miq : PDIU me shume vota do te marri ne 2013 sepse kauza e tyre eshte e drejte dhe ska si te ndodhe ndryshe. Ata po dijne te marrin thjesht votat e komunitetit te tyre dhe asgje me teper, as majtas e as djathtas. Keshtu qe as mos tju shkoj ndermend qe camet po marrin votat e socialisteve apo demokrateve. Kaq tani per tani.

  1. hajriu says:

   O Mark mua nuk me vjen keq per gjakprishurit grek qe vjellin vrer ndaj Çameve ne veçanti dhe Shqiptareve ne pergjithesi, se helbete grek hesapi dhe ne i njohim me rrenje e me dege keta m.ter, mua me vjen keq per disa shqiptar qe thesht per bindje politike apo fetare apo thjeshte nga injoranca hedhin balte mbi Fisniket e Çamerise Martire dhe bien viktime e trillimeve greke . Nuk behet floriri baker se keshtu duan pushtat e greqise . Grekerit ne te gjithe boten njihen vetem per dy gjera : 1- PABESINE e TRILLIMET dhe 2 – PEDERASTINE
   Kurre mos i besoni nje greku edhe kur ju ben dhurat(shprehje amerikane)

  2. tourkofagos says:

   me marmiden file[mos o zot] si dukesh!!

   1. vjosa says:

    Vere veshin ke marmita ta degjosh turkofagos si duket

  3. plaku says:

   mark radi,
   Ti more mik, me shume te drejte thua : “Ata po dijne te marrin thjesht votat e komunitetit te tyre dhe asgje me teper, as majtas e as djathtas. Keshtu qe as mos tju shkoj ndermend qe camet po marrin votat e socialisteve apo demokrateve.”
   Te faleminderit per fjalet e mira, per popullin tim shqiptaro-cam. Me njerez te zgjuar dhe te urte si ty nuk vdes Shqiperia. Pershendetje.

   1. mark radi says:

    Pershendetje te kesh miku im.

 40. Search38 says:

  Partia KRIMINALO – MAFIOZE PDIU, e NDYRESIRES Idrizi DHE IDIOTIT Muhedini, eshte nje Parti , KAFSHESH, SHTAZESH, NJEREZ TE QUAJTUR MISH ME DY SY, ETJ, ETJ, kjo Parti ne bashkepunim me KRIMINELIN Sali Berisha, punon kunder interesave te vendit, kush eshte me kete Parti, eshte Antishqiptar dhe Antikombetar.

  1. hajriu says:

   Mos shkruaj me se e morrem vesh qe je grek dhe do qe te nderohesh alla grekshe. Por duhet te mbash radhen se goca si ty greqia ka plot, rrofshin vajzat greke.

  2. mark radi says:

   See you in 2013 man.

 41. GREKOFUGAS says:

  80 perqin te shiptarve jan me kit parti edhe me berishen kurse 20 me edi kristaqin edhe bollanon pekupton ti qfar shqiptarsh jan tipat si ti

  1. tourkofagos says:

   muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu,,,,si ka mundesi qe dera e stallesh ishte e hapur,qe dole ti mor magjyp!!!!!!!!

   1. hajriu says:

    Po kur dole ti oj harixheshk pse pyet per te tjere, apo si gjithmon po ben greken?

  2. fieriboy says:

   Shume mire paske shkuar tek rraca juaj otomane. Po ta shikosh kjo qe thua permbjedh otomaizmin dhe nazi fashismin e para 100 vjeteve. Pabesija juaj efundit eshte se e ngrini otomanizmin si nje ceshtje patriotizmi, sic do te beje idrizi muhedini xhellali talibani.

 42. marko says:

  po cdiskutoni o njerez.shpetim kurva nuk eshte i zoti te mbroje vetveten dhe jo me ceshtjen came.thoni qofte dhe nje here te vetme ta kete ngritur zerin ne parlament ose ne europe.por vec per te mbledhur vota me mashtrime.do bej ate e kete e nje mute te haje.vec per euro e dollare.ata jane turpi i cameve.dhe camet jane te nderuar.ka dhe plehra si kudo per cdo komb.por nuk pergjithesohen gjerat.me te qete o njerz dhe pa tifozeri

 43. hajriu says:

  KETE VJERSHEN E F.S. NOLIT DUHET TA LEXOJNE TE GJITHA GOCAT GREKE DHE PROGREKE
  QE TA MARRIN VESH SE KUSH JANE ÇAMET DHE SHQIPTARET

  ……………………………
  A do male me debore
  Trima te forte e malesore
  Fort bujar e burrerore
  Shkon ne Kukes i ken ne dore

  A do njerez per aheng
  Per tryeza e e per kuvend
  Burra e gra kercejne me loder
  Keta i gjen veç ne Shkoder

  Njerez te zgjuar me lezet
  Qe i gjen ne çdo ane
  qe te bejne muhabet
  Keta jane mjeshterit dibrane.

  A do urte njerezite te rine
  Nen komande te kesh ushtrine
  ne tabjate te kesh njerezine
  Merre te gjithe Laberine

  Ne do buke e bujari
  Ne do bese e trimeri
  Ne do njerez per katandi
  Shko e gjeji ne Çameri

  Do per pune,nje Korçar?
  I ke bujq e ustallare,
  Me gra bashke e hapin varre
  krah e koke su ka te share

  A do te ruash florine?
  Katandine e shtepine?
  Me dy qofte mbush sinine
  Ec e mere Gjirokastrine

  A do te hash e te besh qejf?
  Sofra e shtruar si per mbret
  Pasterti e per yzmet,
  Te tille gjen veç ne Permet
  …………………………
  1924 , FS NOLI

  NJE PERSHENDETJE TE GJITHE PATRIOTEVE DHE NACIONALISTEVE SHQIPTAR KUDO QE NDODHENI . ZOTI JU DHENTE SHENDET , GEZIM E LUMTURI .
  RROFTE SHQIPERIA ETNIKE
  NE TE SEMES GREKET DHE SERBET DHE TE GJITHE ANTISHQIPTARET.

  P.S. Tema ju lutem botojeni te plote. Faleminderit

  1. tourkofagos says:

   mori hajria,me cte drejte komenton duke perdorur,Te Madhin,NOLI!!!!
   Vetem une dhe te gjithe kristianet,mund te komentojne me emerin e NOLIT,ti je korrak turk,me thjesht marmide!!!

   1. hajriu says:

    Ke harruar nje gje shoqja buçja qe Noli eshte Shqiptar si une dhe jo grek si ty oj funderrine dhe se feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria . Po ti lexo pak qe mesosh dhe te kuptosh oj lavire greqie

    1. tourkofagos says:

     hahaha,,,,,po te ishte Noli gjalle e te degjonte qe ta quaje vella,do te te cante marmiden!!!Ja bej nje analize te ADN,po qe se e ke te njejte me te Madhin Noli,une do te hidhem nga AKROPOLI!!!

     1. Zigur Qarri says:

      Nuk ke koh te shkosh ne AKROPOL o Lipe mavria.
      Ve bast,
      je roje kishe,
      jeton ne nje ishull ku shetit me gomar per te bere pazar dhe per te mbushur uje ne pus.
      Jasht ishullit largohesh vetem me varke me lopata.
      Bingo.
      Mos me thuaj qe je ne Tirane per te demonstruar.

     2. stalinsali says:

      File turkofagos, ca thone keta, Fan Noli, George Kastrioti kane qene greke apo jo ! Thuaju pak thuaju

     3. une them says:

      ti je hedhur dhe ke rene ne mes te gjirizit. po ti nuk ke, as sy, as, vesh, e as hund. je nj gje bajate dhe peshtir.

     4. hajriu says:

      Atehere i bie qe te ishe hedhur me kohe o marmit shqyer dhe ishalla bie ne preherin e ndonje zezaku qe te ikje nga kjo bote i lumtur dhe i nderuar.
      Degjo ketu o marmit shqyer, ti do qe te futesh perçarje fetare midis shqiptareve por kurre nuk ke per t’ja arritur.
      Po te ishte Noli i Madh gjalle do te ta shqyente vete marmiten ty dhe ca lavireve te tjera si puna jote.
      Ik pastro marmiten tek ndonje turk tani.

     5. tourkofagos says:

      po po po ,,,,,nje pordhe cova,4 vehabiste u versulen per ta kapur,,,,hahahahaha!!
      ade shkoni per gjume se u be vone,,,,ti zike rri se, qe te te zere gumi ty,si plak qe je,duhet me i fut nja 3 kokrra davor!!
      motra naten e mire dhe kujdes marmiden…….!!!!

   2. emigranti athine says:

    O turkofagos.Meqenese flet shume per marmiden.E di ti se si i heqin njerezit si puna jote perzevativet?Ta them une:I fusin nje pordhe dhe del vete perzevativi

    1. tourkofagos says:

     hahaha,,,,file e ke nga pervoja jote kete,po te pakten te mesoshe dhe vellezerit e tu marmida te shqiperise,qe te mos vuajne!!

   3. une them says:

    vetem ti dhe gjith kristianet? po ne fillim duhet te jesh shqipetar, o gje e shtrember.

    1. tourkofagos says:

     pikereisht se jam shqiptar,por ty nuk te takon

     1. Zigur Qarri says:

      Po po, pordh me rigon je,ti e ke shitur shpirtin per 5-se leke.
      Laj gojen kur te thuash shqiptar,nastradin me gomar.
      E hengre pilafin e mbetur ne pjaten e Papa Janit?

     2. stalinsali says:

      @Zigur_Qarri

      Jo pilafin po gjysmen tjeter te spektrit te Papa Janit. Gjysma e pare qe per nxemje

  2. une them says:

   ej hajri po e komentoj vjerhsen e NOLIT me nje vjershe te CAJUPIT

   GREKU DHE SHQIPTARI

   pyet greku -Pse, ju SHqipetare,
   kini djem te mbare,
   te zgjuar, te zote,
   te forte e te plote?

   shiko djemte tane,
   sikur nkue hane,
   te verdhe, te thate,
   te trembur si grate,

   te liq, te pabese,
   pa turp e pa shprese,
   gjak ne zemer s’kane!
   tuajte pse jane
   trima te vertete?

   pergjigjet shqipetari –

   se i bejme vete,
   s’na ndihmojne te tjere,
   si ju mor te mjere.

   1. tourkofagos says:

    replika ndaj hajries,vlene dhe per ty korrak shqipfoles!

    1. une them says:

     po nuk thua c’far ndihesh, shqipetar apo grek? apo lere mos u pergjigj,
     te njohin te gjith qe ben pjes ne grupin e g.s.l. te 300-es, ngele duke u jargosur. he he duket si emer greku!

     1. hajriu says:

      E ke gabim .Ky turko b.tha nuk eshte nga ata te 300-ave por….. 301…..350….400…401….405…kurba shkon gjithnje ne rritje.
      E ke degjuar shprehjen qe thote: greku dhe k.rva kane nje gje te perbashket , shkojne me ate qe i ofron me shume.

   2. hajriu says:

    Çajupi e paska then ne menyre te persosur dhe me shume realitet. Perveç turkobythes (qe e paska lexuar) duhet ta lexojne edhe pushtet e tjere grek qe ta kuptojne se nga vijne e se ku kane per te perfunduar.
    Respekte

  3. 2011 says:

   Te lumte HAJRI, nqs ke mundesi vazhdoji vargjet per tropojanet, gjithnje sipas Nolit te madh.

   1. hajriu says:

    Vjershen e kam te gjithen por per etike nuk e botova te gjithen.
    Respekte edhe ty

   2. emigranti athine says:

    A të duhen sharlatanë,
    që të lëpihen në ç’do anë,
    që të përçajnë vatanë?
    Ke sa të duash Tropojanë

 44. nicolla disha says:

  Une mendoje qe Idrizi eshte shume i rrezikshem per te arrdhmen e Shqiperise, Idrizi u be pjese edhe e vjedhjes se votes duke perdore Camet per te sigurua Berishen ne pushtet. Camet mafioza me ne krye Idrizin po mundojne qe ti bejne keq Shqiptareve duke bllokuar demokracine dhe te arrdhmen e Shqiperise. Shpetim Idrizi eshte shume i rrezikshem per kombin Shqiptare. Ato qe rreplikojne kunder ketije komenti do ti konsideroje si persona qe bashkepunojne me injorancen.

  1. hajriu says:

   Epo ky eshte kulmi , flet inoranti per injorancen. O nikoooooooo…….
   Ik meso shqipen dhe historine e Shqiperise dhe pastaj hajde fol o analfabet.

  2. plaku says:

   nicolla disha,
   -Me siper ti shkruajte :
   “Po pyes seriozishte, kush jane Camet sepse nuk i kuptoje??? Jam Shqiptare dhe nuk dije se c’fare do te thote Came. Shqpresoje qe te dije edhe per keto Camet. Kam degjuar Plakun se eshte Cam, por shpresoje nga Plaku te me ktheje pergjigjen ose nga te tjeret qe jane Came.”
   Une, per te respektuar deshiren tende, kerkova me se nje ore ne internet materjale dhe te dhashe pergjigje. Pergjigjen e lexove dhe me poshte shkruan :

   “nicolla disha thotë:
   25 Qershor, 2011 më 7:44 pm Une kam degjuar se Camet jane te pabese, a mos valle eshte e vertete???”

   Me poshte perseri shkruan :
   “nicolla disha thotë:
   25 Qershor, 2011 më 8:37 pm tourkofagos, c’kerkojene Camet nga Greket? a mos valle di gje??”

   Me poshte vazhdon e shkruan :
   “Camet mafioza me ne krye Idrizin po mundojne qe ti bejne keq Shqiptareve duke bllokuar demokracine dhe te arrdhmen e Shqiperise. Shpetim Idrizi eshte shume i rrezikshem per kombin Shqiptare. Ato qe rreplikojne kunder ketije komenti do ti konsideroje si persona qe bashkepunojne me injorancen.”

   Nicolla disha, desha te te beja kete pyetje, cfare do te mendoje ti, po te ishe ne vendin tim ne lidhje me keto gjera qe, ti shkruan per popullin tim ?
   Ti e di qe une jam i majte. Nuk kuptoje keto gjera tek ty :
   – Ti e more pergjigjen nga une per ate qe pyete.
   – Pse provokon duke pyetur ne njeri pa atdhe si tourkofagos se, cfare duan camet ne Greqi ? Ti e more pergjigjen nga une. Cjane keto provokime qe ben more njeri i mire?

   – Ti pyet, “Une kam degjuar se Camet jane te pabese, a mos valle eshte e vertete???”
   Cjane keto pyetje more njeri i mire. Camet jane nje pjese e popullit tend.
   – Ne fund thua :
   “Camet mafioza me ne krye Idrizin po mundojne qe ti bejne keq Shqiptareve duke bllokuar demokracine dhe te arrdhmen e Shqiperise. Shpetim Idrizi eshte shume i rrezikshem per kombin Shqiptare. Ato qe rreplikojne kunder ketije komenti do ti konsideroje si persona qe bashkepunojne me injorancen.”
   Jemi ne demokraci more mik apo jo. Camet votojne per ate parti qe duan dhe nuk te marrin leje ty. Nga e di ti se gjithe camet kane votuar per Idrizin? Pse i pergjitheson gjerat? Pergjithesimin e gjerave e bejne vetem diktatoret. Populli thote se, cdo qingj varet nga kembet e veta.
   Pse nuk quan edhe shkodranet mafioza. Edhe shkodranet votuan per Jesefinen dhe ti nuk the asnje fjale. Shkodranet dhe camet jane shqiptare dhe duhet matur me te njejtin meter dhe jo me dy metra te ndryshem.
   Shpetim Idrizi ( une nuk e njof personalisht ) eshte zgjedhur me vota nga shqiptaret dhe kush te jep te drejte ty, te mos i njofesh keto vota. Camet jane shqiptare dhe kane pasaporta shqiptare njesoj si ty dhe kane te drejte te votojne njesoj si ty. Kete te drejte nuk ja dhe ti ose une, por populli shqiptare e fitoi vete ne luften kunde diktatures. Nuk jemi ne kohen e diktatures tani, jemi ne demokraci ku secili voton sic e mendon ai dhe jo sic do ti dhe une.
   Pastaj komenti i fundit, sipas te cilit ai qe, replikon kunder komentit tend do ta konsiderosh si person qe bashkepunon me injorancen. Une jam krenar qe, po replikoj kunder komentit tend dhe e kam per nder te quhem injorant nga nje njeri si ty.
   Dhe te mendosh, qe une per respekt per pyetjet e tua, harxhova nje ore duke kerkuar materjale ne interent. Te lutem si shqiptar qe, ne te ardhmen te mos me kerkosh cfardo lloj informacjoni nga une, sepse nuk te pergjigjem, sepse nuk e merriton, sepse ti me pyetjet e tua nuk do te mesosh dicka, por ke vetem qellim qe te provokosh dhe pra nuk je i sinqerte.
   Pershendetje.

   1. nicolla disha says:

    Plaku, kur kam jetuar ne Shqiperi i shikoja Camet ne Durres, por une asnjehere nuk kam komonikuar me Camet nuk ka qene sepse nuk kam dashte, por kam pase rrethin e shoqerise per komnikim. Plaku: Une mendoj se Camet nuk jane te gjithe njelloje, ka te mire ka edhe te keqije. Plaku, une i denoje ato Cam qe bashkepunuan me Idrizin duke vjedhe voten, Jo te gjithe jeni te keqije. Une do te kerkoje falje per mos ndamjen e se keqes nga e mira. Une bera nje koment me siper sepse isha shume i rrevultuar kur disa Came vodhen votat me 8 maj.

    1. hajriu says:

     O copa e idiotit mos fol me se sa here qe flet vetem mbrokulla nxjerr nga goja. Çamet vodhen vota???? Hahaha ……ik or pall ha ndonje tas grosh, ne na vodhen dhe nuk vodhem or Niko idioti . Si mund te vidhnim kur ne nuk kishim as komisioner ,as numerues dhe as veshgues?? Po kujt ja them dhe une copes se mishit me dy sy prej idioti .
     O Niko ça pune ke bere me pare ti????

 45. +10 says:

  Chameria was mostly used as a term for the region of modern Thesprotia, during the Ottoman rule.It is of uncertain etymology. It possibly derives from the ancient Greek name of the Thyamis river, which in Albanian language is called Cham (Çam).Since the Medieval Ages, the population of the region of Chameria was of mixed and complex ethnicity, with a blurring of group identities such as Albanian and Greek, along with many other ethnic groups. Information on the ethnic composition of the region over several centuries is almost entirely absent, with the strong likelihood that they did not fit into standard “national” patterns, as the 19th century revolutionary nationalist movements wanted.In 1930’s the population was approximately 70.000, the Albanian speakers estimated around 18.000-20.000.

  1. une them says:

   bravo, bravo. do na e perkethesh pak.

  2. mark radi says:

   Merre 10+ e xhaxhi Dulles dhe gjeje vendin ore teveqel. Nuk kemi nevoje per copy/paste te wikipedias ne or i humbur. Dhe sa per ata “kristianet” e mesiperm po i them se nuk linden fete para kombeve por kombet para feve ore njerez qe doni te na jepni edhe leksione. Por kjo eshte plage e pasherueshme per sllavo-greko-orthodoksine. Eshte thjesht koncepti i verber i disa prej tyre ne menyren e besimit qe ushtrojne dhe qe s’kane asgje te perbashket as me Nolin, Petro N. Luarasin as edhe me armaten e madhe te atyre prifterinjte shqipetare qe luftuan per MEMEDHENE dhe AUTOQEFALINE e KISHES SHQIPTARE, SHQIPTARE, SHQIPTARE Orthodokse te cilen disa lapanjose e kane marre perkohesisht ne duar. Madje keta “kristiane” te thekur nuk kane asgje te perbashket as me mua si nje shqiptar orthodoks i thjeshte. Por pergjigja me e mire i vjen nga NOLI edhe CAJUPI. Cdo koment tjeter eshte i tepert. I falenderoj HAJRIUN dhe UNE THEM per freskimin e kujteses se shkurter qe kane disa te “verber” qe nuk duan te shikojne dhe disa te “shurdher” qe nuk duan te degjojne.

   1. +10 says:

    Te genjen mendja ne se beson se je me i sakte se wikipedia…

    1. plaku says:

     + 10
     Duhet te dish nje gje more mik se, wikipedia eshte shkruar nga njerez qe nuk paguhen dhe nuk kontrollohen per shkrimin qe bejne. Pra wikipedia eshte nje informacjon per publikun e gjere, si mua dhe ti qe, nuk jemi profesjonista. Po pate ndonjehere kohe, shif ne wikipedia se per te njejtin problem ndryshe shkruhet ne wikipedia anglisht dhe ndryshe shkruhet ne wikipedia gjermanisht. Nuk eshte se cdo artikull qe shkruhet ne wikipedia anglisht eshte perkthyer fjale per fjale ne wikipedia gjermanisht. Mua me ka ndodhur kjo pune ne lidhje me historine e popullit tim. Ndryshe shkruhet ne gjermanishte dhe ndryshe shkruhet ne anglisht. Pra kjo pune varet shume se, kush ka shkruar dicka per cilen teme. Ata qe shkruajne nuk jane te gjithe profesore ose akademike. Mos harro se, loby grek eshte shume i fuqishem ne Amerike dhe Europe dhe ata kane edhe shume mjete financjare nga organizata te ndryshme nacjonaliste greke. Pershendetje.

     1. mark radi says:

      PER 10+…..cfare nofke e pakuptimte??!!
      Wikipedia e nentorit 2008 e kishte nxjerre 10% minoritetin grek ne Shqiperi. Sot shifra ka zbritur ne 6% duke e llogaritur me 215.000 te perqendruar ne Gjirokaster……..dhe cuditerisht permenden VLORA, KORCA DHE BERATI dhe jo Saranda. Ju duket e paqellishme kjo ? Une dhe miliona shqipetare te tjere i ftojme zonjat dhe zoterinjte e wikipedias te vijne dhe te na i gjejne keta 215.000 minoritare greke vecanerisht ne vendet ku ATA permendin megjithe fallsifikimet e viteve te fundit neper zyrat e gjendjes civile nga punonjes te papergjegjshem dhe te korruptuar. Per nje gje jam i bindur te dashur miq . Mbas disa vitesh shifra 215.000 apo 6% do te pesoje nje tjeter SHFRYRJE.

   2. Zigur Qarri says:

    disa te “verber” qe nuk duan te shikojne dhe disa te “shurdher” qe nuk duan te degjojne.mark radi

    mark radi,
    pershendetje.
    Ke te drejte kur thua qe jan te shurdher,se i kan perplasur aq shum kapaket qe te degjohen mjeranet,sa “fatkeqsisht” kan shurdhuar veten.
    Gjith te mirat.

 46. zhaku i pamposhtur says:

  ore djema mos u irritoni nga komentet e ketyre pleherave mendjeshkurter,keta jane funderinat e sherbimit sekret grek qe shprehen me urrejtje per ne pasi nuk ia arriten dot qellimit te tyre megalloman dhe ata e kuptojne qe tani eshte radha jone,hmmm,po eshte portokalle kjo bote more,jetoj ketu ne athine dhe kaloj sh mire me greket,nuk ka faj populli por politika e poshter greke,ne duhet tu tregojme ketyre pleherave qe jemi nje popull me vlera te pa mohueshme dhe me histori me te lashte se greket,dhe jo nacionaliste por demokrate pasi ketu ne keto site shkruan kush te doje e si te doje ,grek ,turk, shqiptar pa iu mohuar liria e fjales..ja hajdeni ketu ne athine e shprehuni kundra greqise?le ti lejojme keta tipa te thone fjalen e tyre te mekur qofshin politikane apo himariote te paguar,prifterinj apo ‘vorioepiriot’ te 300 eurove xaxaxaaaa!!ceshtja kombetare shqiptare ngjan si nje lum i fryre tejmase…por a ka diga qe ta ndalojne rrjedhen e ketij lumi?? aq sa e ndaloi z .geixh e lobimi i tij luften e kosoves aq do ta ndalojne edhe serbogreket RIBASHKIMIN E KOMBIT LEGJENDAR SHQIPTAR,prandaj as mos iu pergjigjni provokimeve te tyre,qente le te lehin…ne jemi ketu ne athine dhe ketu do ta festojme ribashkimin,madje ne mes te omonias se bashku me qytetaret greke qe na duan e na mbajne me pune,problemin cam ka kush e zgjidh,le tia leme kohes cdo gje,punet e mira behen avash avash,do shkoj haka tek i zoti,le te plasin nga inati keto funderrina qe krenohen se e fituan lirine me gjak(por a e dine ata ne erdhi liria nga gjaku grek apo nga gjaku i kuq shqiptar) mos i pirdhni fare qe te flasin me veten hahahaaaaaaa hahahaaaaaaa!!

  1. tourkofagos says:

   hasan i athines,u thuaj ketyre pseudo patrioteve te tu,se ti ha buken e grekut dhe bene duan e turkut,tipik sorre turke!!!sa per sqarim,ne qe themi te kunderten e extremeve shqipfoles,nuk jemi greke,vorioipirot,etj si i thua ti,por shqiptare me bole dhe po qe se nuk na beson

  2. Zigur Qarri says:

   zhaku i pamposhtur,
   Zoti qofte me ty dhe tu mbushte shtepija plot me cicerima shqiposh.
   Pershendetje.

  3. Zigur Qarri says:

   tourkofagos thotë:
   13 Qershor, 2011 më 4:32 pm si po shkojne gjerat,cdo gje e peshtire dhe jo kredibile,mendoj se shqiperia duhet te ndahet ne mes,jugu me vete dhe pjesa tjeter te bashkanggjitet me kosoven! te behet shkembimi i shqiptareve me baze besimi fetar dhe ndjenjes kombetare,ku extremisti spahiu,ta kete me te lehte per te kandiduar per myfti i pjeses ultranacionale,pra asaj 100% patriote!!!!Sa per pjesen jugore,ler ta zgjedhim vete,fatin tone!!!!sa per ata 5 labe te qelbur,po i hedhim ne vjose!!!!

   zhaku i pamposhtur,
   e more vesh tani se kush eshte tourkofagos dhe nuk eshte i vetmi.
   Ngaqe e telendisen tek Shekulli me nick-un i pashprese
   u be tourgofagos.A ka karkter besimtari ky njeri?
   E ka shitur veten,eshte bere grek vetem se punon roje kishe ne nje ishull ku shetit gjith diten me gomar.Nuk kam degjuar nje besimtar te devotshem deri tani qe te vjelli vrer kunder besimeve te tjera.
   Shqiptari i vertete eshte zog i lir,nuk e shet shpirtin kurr.
   Pershendetje.

 47. kunadhja thote says:

  Ne do buke e bujari
  Ne do bese e trimeri
  Ne do njerez per katandi
  Shko e gjeji ne Çameri.
  Erdhen pa asgje ,vetem me rrobat e trupit ne vitet e genocidit ,dhe jane njerzit me te pasur ne Shqiperi .
  Keta jane camet ..Te jesh i pasur do te thote te jesh i mencur .

  1. mark radi says:

   Sakte. Mos fol me shume se e prish o KUNADHE. Vetem nje KOMB ka arritur sot ne bote qe ta beje kete gje qe kane bere camet ne Shqiperi pamvaresisht se ne c’pjese te globit komuniteti i tyre eshte vendosur. Besoj te dashur miq se e kuptoni per cilet e kam fjalen ..!!!

  2. motogp says:

   edhe luli-argita-meta jane te pasur…

   1. mark radi says:

    Po flasim per te pasur qe nuk kane qene me pushtet, por qe e kane filluar nga ZEROJA ore djalke……llogjika jote s’ka vend ketu.

 48. GREKOFUGAS says:

  HAJRIU RRNOFSH GJITHMON O VLLA TEPAQUM SE KSI SI TI IDUHEN KOMBIT TE PERSHENDES NGA SHPIRTI

 49. s says:

  Mjere te gjithe ne te shkret
  Kau i yne po na vret
  Na ka vrare gjith keto vite
  dhe ka mbire kjo race hibrite
  2
  Flasin burrat sic i do palla
  Na perdorin fjale te radha
  Shajne ter diten por si grat
  Dhe te vdekmit si len rehat
  3
  Moj Shqiopnje me dy krena
  Tradhetoret i ke mbrena
  Ndaje ske pare drite me sy
  Keta tradhetor ta kane nxi
  4
  Shitur tek Greku per nje leke
  Qe dikur nuk kishin brek
  Kakarisin ne maje te plehut
  Si nuk zhduken nga faqja e dheut
  5
  U bene Greke , shiten Grate
  Me Efendikojte nate per nate
  I ushqeu greku i derrit
  kete faret te keqe si e Hitlerit
  6.
  Vajten zogje u kthyen korba
  Se te tille i beri corba
  Corba greke heret gatuar
  Ne kete vend te mallkuar
  7
  Mor Shqiptare kudo jeni
  Dilni zote keti vendi
  Lerni Serbe e Grekoman
  Italjan e Turkoman
  8
  Kujt i shisni tangarllekun
  Ku gjith jeten tundet dybekun
  Shani camerin dhe Tropojen
  Vetes tuaj i nxirni bojen
  9
  Plote komente e replika
  Jemi bere si nga Afrika
  Kot qendrojme ne mes evropes
  Dhe ja fusim si kahu lopes
  10
  Ckeni mor me camerin
  Shihni Grekun qe po ju pin
  Si kafshe pune po ju trajton
  edhe grate ju a P………….
  11
  Ne si kombe na mori lumi
  Qe kur na drejton llumi
  Ndaje bashkou o Shqiptare
  Dhe armiqve tu bejme vare.

  1. plaku says:

   s,
   Shume faleminderit per poezine e bukur more vella. Pershendetje.

 50. danaos says:

  Greket perpiqen ta mbajne tabu çeshtjen çame, njesoj si vellezrit e tyre serb kosoven,te ndihmuar edhe nga sllavo-ortodokset e gjithe botes por edhe nga komunisto-ortodokset shqipefoles ne shqiperi,Shqiperia duhet te ruhet nga shqipefolesit vlleho-ortodoks sepse jane njerzit me te rrezikshem per çeshtjen shqiptare,lexoni komentet e tyre ne kete forum sa urrejtje kane per myslymanet ose turqit,Ne fakt nuk eshte urrejtje per myslymanet dhe turqit por per Shqiperine.Duhet kujdes me vlleho-kauret-greko-serbet e shqiperise,kjo pjese shqipefolsish me indentitet te dyshimte, jane,armiqte tane edhe me te rrezikshem se greket serbet ruset etj,

  1. PrapambetjetOsmane says:

   Ortodokset qe jan vendalinj jan te rrezikshem per vendin tone (me hipoteza), kurse myslimanet qe e kan treguar me fakte – me ndryshimin e fese – cfare jan, patriotat e lindjes? Dakort e ndryshuan te paret e tyre, por te pakten huazojne menyren e te menduarit dhe te jetuarit te evropes kristiane meqenese duam te futemi ne evrope dhe mos beni ortodokset per fajtore. Se me te vertete ju ketu nuk kercenoni, por futuni ne faqe te tjera, qe i dini, dhe shikoni pak ata te fese tuaj sesi kercenojne. Apo quhet trimeri kercenimi, dhe arsyetimi quhet armiqesi ?!

 51. fieriboy says:

  Per dite e me shume greqia po ve drejtesi ne shqiperi. Tahirat dhe idrizat ti fusi ne burg here tjeter e jo ti kthej ketej nga ne.

  1. hajriu says:

   Ti degjonte zoti deshirat e k.rvave kjo bote do ishte shuar me kohe , po ti mos u merzit moj vajze greqie se edhe ty do te te “respektojme” ashtu si e meriton nje greke. Puç Puç nuse greqie

 52. HAJREDINI says:

  NASHI TAHIIRIT DO JA NDERROJME EMRIN NGA TAHIR NE SOTIR NGA IDRIZ NE PROKOP EPO KESHTU E DONE GREKU DHE CA SKIPETARE ME KETO EMRA QE MBURREN SE JANE SHQIPTAR .

 53. mamo says:

  partia e çameve nuk duhet te beje aleance per disa karrige te thyera qe i ofrojne me sale berishen.sala nuk do dhe nuk ka dashur kurre te zgjidhe çeshtjen çame.ai thoshte se nuk duhet te nxehim greket pasi nuk japin driten jeshile per te hyre ne europe.por tani nga vjedhjet qe ju bene ne zgjedhjet e 8 majit drita jeshile eshte thyer fare dhe europa eshte nje mirazh per shqiperine,a valle nuk ka ardhur koha te dalin nga koalizioni ma sale berishen ? keshtu tregojne qe çamet duan me te vertete te zgjidhin problemin e tyre ,ose ne raste te kundert ata jane tradhtare te çeshtje çame .tregohuni nje here burra dhe pastaj poltikane zoti idrizi dhe ju te tjere.kush po shkruan eshte nje çame si ju dhe asnjehere nuk i ka pelqyer koalizioni me serbin berisha.rrofte çameria dhe populli çame .

 54. dritan74 says:

  sa qenka shendoshur ky djali.kur fitoi i binin pantallonat.bravo

 55. emigranti athine says:

  Fjala “Cam”mendohet se vjen nga fjala “Thiami”.Qe eshte emri i vjeter i lumit Kallama i cili derdhet diku afer Saiadhes.Dhe banoret qe jetonin rreth ketije lumi quheshin “Thiame”dhe qe me pas u transformua ne ciame apo came.Pra ata jane banore te vjeter te atije vendi.Fatkeqesia e tyre ishte se ishin myslimane.Prandaj dhe u debuan nga vendi i tyre.Ne ato krahina nuk kane jetuar vetem myslimane por edhe ortodoks shqipetare.Ata nuk u preken.Bile edhe sot po te hysh ne ndonje kafene ne Igumenice mund te degjosh te flitet shqip nga te vjetrit.Dhe kjo eshte e vertete.Dikush ketu flet per pabesine e Cameve.Dhe kete e ben ne menyre te qellimshme.Une iu them se kam shume miq came.Dhe nuk me ka dalur asnje i pa bese.Por e kunderta.Kur kam ardhur ne fillimet e viteve 90 ne athine.Ata qe me ndihmuan te gjej pune ishin came.Flisnin shqip ne menyre te perkryer.Came nuk jane vetem myslimanet e camerise.Por edhe ortodokset shqiptare te saje.Ata mund te njihen fare mire edhe nga mbiemret e tyre.Si p.sh.”Daka,Pica,Cami,Suli “Etj.Suliotet,me te cilet greqia krenohet;jane cam.sepse kane folur shqip dhe jo greqisht.Edhe vete emri Preveze po te hapesh enciklopedine Greke pranohet qe eshte me prejardhje shqiptare.Parga gjithashtu.Ceshtja came nuk eshte mbyllur.Ajo ekziston,perderisa ekzistojne camet.Aq me teper qe jetojne akoma te moshuar qe e kane jetuar genocidin cam.Grekerit flasin per bashkepunim te cameve me pushtuesit.Vertete mund te besohet nje perralle e tille sot ne shekullin e 21.Si ka mundesi qe nje popull i tere te bashkepunije me pushtuesin.Persa i perket ketije fenomeni mund te lexoni vepren e historianit dhe shkrimtarit te njohur grek me origjine nga Igumenica Jani Sharra.Nga vete mbiemri kuptohet se kujt etniteti i perket ky shkrimtar i madh.Ai thote:Para se të hynte në Greqi, ushtria fashiste italiane, qeveria greke filloi një fushatë të re masakrash dhe krimesh nga më monstruozët kundër popullsisë shqiptare.Në këtë mënyrë-shkruan Jani Sharra-qeveria e vendosi elementin shqiptar, mysliman, haptazi në kampin e armikut” duke e paragjykuar popullsinë çame.Kjo eshte historia dhe historia e cameve nuk filloi me ardhjen e pushtueseve italiane apo gjermane.Ajo ka rrenje te hereshme masakrash dhe perndjekjesh sidomos ne qeverisjen e fashistit Metaksa.

  1. PrapambetjetOsmane says:

   Emigranti i athines, nuk ishte fatkeqesi se ishin mysliman, por u ben mysliman. Fatkeqesi ishte per ata qe ishin nga i njejti fshat dhe i kishin keta mbi koke ne kohen e turkut. Ata qe te ndihmuan ty ne fillim te viteve 90 ne athine ishin ortodoks shqiptare-te greqizuar- arvanitas, po qe se i mbane mend nga emrat. Dhe ata suliotet qe krenohet greqia dhe shqiperia nuk e kishin emrin axmet, zoti emigrant i athines qe ha buken e athines dhe permbys kupen (kuptohet me krahet e tua, por me krahet e tua rrije punoje edhe ketu, ose shkoje punoje ne nje vend tjeter meqenese ta paskan me hile).

 56. agim balliu says:

  ishin te krishtere apo myslyman apo ….evangjeliste,nje gje dihet ishin shqiptare,vellezerit tane .kur do vije dita te shofim çamet ne [bellat] tokat e tyre qe zoti ja u dha,mjaft duke share njeri-tjetein,por çfar mund te bejme per çamerine martire.une nuk jam nga çameria ,por me dhimset si kandavia[librazhdi] zgjohuni sa nuk eshte vone .rrespekte per te gjithe ata qe kontribojne per shqiperi etnike te majte edhe te djathte.

 57. hari says:

  Shqiptari nuk eshte Grek , po Greku eshte Shqiptar se ne argate e sherbyse i kemi pase Greket gjate gjithe historise

  1. serbi says:

   ahahahahahahahahhahahahahhahahahahhahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pse nuk i mer edhe tani qe kane krize ?????????????? ahahhahahahahahahhahahhahahahahahhahahahahhahahahahhahhahahahhahahahahaha pa na thuaj edhe vitin ik mor shtrembaluq ikkkkkkkk ahahahahahahahahasa greke jane ne ate vend qe nuk do as shqipekkari me ardh ik mor qafpalare hari hari katunari ta kesh koken nga eshte k,,i

 58. shqipo says:

  kot nuk kane thene:

  CAM,COPAN,CIFUT, ne shtepi mos i fut!!

  1. SHQIPTAR says:

   Ti “shqipo” që shkruan nga greqia,
   akoma nuk bleve ndonjë kompjuter në shqipëri,
   që mos të shkruash [C],por ta shkruash shkronjën [Ç] me lehtësi.
   JASU “shqipo” palikari!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X