#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

50 gra preken nga “magjia” gjatë një dasme

Në Kosovë ka ndodhur një ngjarje e çuditshme gjatë një dasme, teksa 50 grave u ka rënë të fikët njëra pas tjetrës.

Sipas “Koha Ditore”, nusja më e re e familjes Kastrati kishte rënë përtokë. Violeta, rreth të 20-ve, ditën e dytë të martesës është dërguar te hoxha për t’i shkruar. Ajo së bashku me rreth 50 gra e vajza, shumica banorë të lagjes së quajtur “Kuvajti” në Podujevë, janë alivanosur brenda pak minutash.

Qëndrimi, 16 vjeç, po e shikonte kunatën kur ishte rrëzuar. Pas saj ishte rrëzuar një nuse tjetër e veshur me dimi e jelek ari, e pak më vonë edhe motra e dhëndrit. Brenda gjysmë ore numri i të alivanosurave kishte arritur në 50, çka kishte shkaktuar panik e ulërimë në mesin e grave që kishin shkuar në këtë familje për ta parë nusen ditën që njihet edhe si dita e grave.

Sipas tij nusja nuk po qante, por po qeshte teksa të tjerët po përpiqeshin t’i jepnin ndihmë. Ai nuk kishte pasur shumë mundësi të shihte se çfarë po ndodhte me nusen e gratë e tjera. Pa pritur edhe atij i kishte rënë të fikët e vetë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i kishte ardhur vetëdija. Ai beson se kjo gjendje i është shkaktuar nga një grua e njohur në anën e Podujevës për “magji të zeza”.

Banorët e atyshëm tregojnë se janë mobilizuar për t’u dalë në ndihmë pacientëve. Disa ishin dërguar te mjeku e më shumë te hoxhallarë e hoxhenica gjithandej në Komunën e Podujevës e deri në Gjilan.

174 komente në “50 gra preken nga “magjia” gjatë një dasme”

 1. Arbeni says:

  Gazeta tema ,po fotografia qka paska lidhje me temen, cili eshte qellimi juaj gazeta Tema kushjeni ju

  1. TemA Online says:

   Eshte fotoja nga eshte marre shkrimi, “Koha Ditore”.

   1. suzana says:

    Une nuk e dij se ku eshte marre kjo foto, dhe cili vend eshte ky,
    por jam shume e sigurt qe kjo nuk eshte foto qe eshte botua te “koha ditore”,
    prandaj ju lutem, mos na genjeni ne mes te dites….

    1. TemA Online says:

     http://koha.net/?page=1,13,62323. Linku ku eshte marre shkrimi dhe ku eshte fotoja.

     1. suzana says:

      Une nuk e gjeta kete foto ne kohen ditore, aty ishte fotoja e nje gruaje, asgje tjeter, po mire ska gje, e di qe talebane shetisin neper Kosove, por nuk kam pare akoma kete race me fustana te bardhe, si duket arabet “do na fusin ne Europe”, shume, shumme keq,

     2. patrioti says:

      ore nuk e shikon ti qe kjo foto eshte edhe tek koha ditore..pse ben kot debat me temen

    2. Joni says:

     Vertete qe kjo foto eshte dhe ne “Koha Ditore”. Po mua me vjen keq pse shqiptaret e Kosoves duhet ti bejne jehone dhe “duva” muslymanizmit?!!!
     O Shqiptare kudo qe jeni, jemi SHQIPETARE mbajeni mend kete ne nuk kemi asnje te mire nga fete orthodokse, katolike dhe muslimane…Fete le te jene per aq sa i perket besimit te individit te tjera gjera jane kot, prandaj ju shqiptaret e Kosoves tregoni me shume unitet si shqiptare jo si muslimane.

    3. ledion says:

     DO KENE NGRENE LLOKUME TE PRISHURA

    4. afrim says:

     Po si moj suzana nuk e paske gjetur foton tek koha ditore? kliko linkun edhe dallohet fotoja…. Kaq e thjeshte!

  2. tarasi says:

   o arben ik laj bythen o malok i keq

   1. Arbeni says:

    Qka ki o Tarasi ke problem mendor

  3. grushti says:

   ta paska fut dhe ty hoxha Arben, tashti do bohesh pilot Helkopteri. po si kujton ti qe prinderit lejojne femijet e tyre te hidhen ne ere, mjere shqiptare nuk e njihni akoma manipulacionet e fese me rrenjet tek vdekja.

 2. king says:

  Jo eshte marre ne Arabi Saudite

 3. Andreas says:

  Mos kini merak se do i rregulloi hoxha keto vajzat siç kane rregulluar gjithe te vetequajturit shqiptare per 500 vjet rresht. 🙂

  1. stalinsali says:

   Edhe ti vetem mullirin e kafese ke per te henger kur te vish ne alvania ! Ke per ta lene dashnorin grek fare masandaj !

   1. nardi says:

    andreasi mullirin e ka ngerene me kohe po mos na haj dhe “patillxhanin” thuaj.

   2. Andreas says:

    E verteta eshte e hidhur po ju rri kollaro fare 🙂
    Shqiptaret e vertete dhe greket jane nje komb. Ju te vetequajturit shqiptare jeni si mish i huaj i ketij kombi.

    1. stalinsali says:

     Te drejte ke deri diku, shqiptaret dhe arvanitasit kan qene nje komb, greket merri dhe futi ( aty ku ju kruhet gjithmone juve gjakrpishurve ).
     Pasi u ndane dhe u asimiluan arvanitasit nga greket, tani ndihen me shume greke dhe ato.
     Vertet, mire u thote grekeve turkoleshi qe mos te ishin arvanitasit tani do kendonte mullai ne mes te athines ! Ca te besh rrace e poshter shqiptari dhe arvanitasit !

     1. nardi says:

      O palikari Afendikoi shko vajis marmiden o jabanxhi e mos u merakos per mua se nje biznes e kam e me ato para qe nxjerr mund te te blej ty dhe tere familjen tende si sherbetore ashtu sic bente Ali Pasha me greket ne sarajet e tij zhblloko marmiden nga hajdaret qe te kan ngecur se keshtu eshte kur ti lerojne vreshtat te tjeret o jabanxhi.Shko gjuaj tek tergu i cameve ndonje pale brek te lira te mbulosh marmiden.Jasu jasu o palikari.

     2. Tironsi says:

      Turku sa ben dengla kot se ishte ne Greqi per 500 vjet dhe vetem grekun nuk e ndryshoi dot.Sa per shqiptaret i coroditi me ca pilaf falas e me ca tituj pasha e bej dhe i beri lesh trapi.Nje maqedonas me tha nje dite qe nese Greku ka zgjedhur fene ne shqiptaret kemi zgjedhur patriotizmin.E cuditshme i thashe se greku ka edhe nje fe te unifikuar qe nuk e nderron edhe nje vend te pacopetuar.Ndersa ne fene e kemi ndryshuar dhe e ndryshojme perdite dhe vendin sapo iku turku e kemi te copetuar ne 5 shtete.Ne nuk jemi as fetare e as patriote por veme ku ka petulla.

    2. nardi says:

     @Andreas Thuaja nanji greku kete qe na the neve e te shkosh ne te semes bashke me gomarin e bashtes pastaj or cun kur ta degjojne kete.Pastaj cfare grekesh e ke llafin te gjithe femrat u perdhunuan nga turqit ndersa meshkujt u vrane kur u pushtua kostandinopoja keshtu qe ata i bien te jene turq ortodoks dhe me duket se po shan origjinen tende o mavri 🙂
     Se une vij nga iliret e jam katolik qe 2 mij vjetit e nuk e di qe iliret te kene qene greke.

     1. Afendikoi says:

      kalimera i qirje o Nardi, cfar ben, po kap ndonji peshk apo lesh thuaj, eh jaran iku peshku sa e mori vesh qe fitoi Lulka e saliut, po ti o jaran me cfar do ushqehesh? mos e prish me turcofagosin se eshte Afendiko i mire te gjene pune, shko ble nje pale kepuce se eshte sezoni ne patras.

     2. nardi says:

      O palikari Afendikoi shko vajis marmiden o jabanxhi e mos u merakos per mua se nje biznes e kam.Shko gjuaj tek tergu i cameve ndonje pale brek te lira te mbulosh marmiden.Jasu jasu o palikari.

    3. preng sherri says:

     Andreas
     ke te drejte,por u duhet kohe dhe pune te dy popujve ta kuptojne.

     1. Andreas says:

      E çfare mund te jene ata qe kundershtojne me kaq zell perkatesine e perbashket rracore te shqiptareve dhe grekeve?! Shqiptare jo se mbiemri i heroit kombetar(Kastriotis) flet me shume se çdo pseudo-teori e tyre! Greke jo patjeter se greket i kane arvanitasit ne gjirin e tyre dhe present ne çdo fushe te shoqerise greke! Atehere çfare mbetet te jene? Thjesht arabistanas te fekonduar neper çadra jeniçeresh. Kollaro fare ju rri 🙂

   3. tourkofagos says:

    byrazer,stalinstali,nuk kisha qef sot te komentoja,por a mund te rri pa komentuar,kur me jepet material!!! te jesh krenar,mor byrazer[ptuuu,byrazer nje korrak arab] per ate qe perfaqesoni,,,,,,jeni turpi i evropes,jo me kote,rumuni tha te verteten!!jasu cok gyzel,dhe mos i coni grate ne dasem,,,,,hahahaha!

    1. stalinsali says:

     Palio Adelfia mou turkoleshiqia, nuk jam mohamedan sa per djeni !
     Ketyre u ka kenduar mullai ne vesh po ju gjakprishurve u ka kenduar Papa Jani ne marmite ! Hahahahaha, tartabiqe patetike !
     Jasu palikari

     1. Gjergji says:

      Boooo c’fare trapi qe eshte ky bole torkofagusi! Grek i felliqur! Bravo stalinsali per pergjigjen qe i dhe. Kete e kane perdhunuar arabet me duket qe i ka kaq shume qejf.

    2. ina says:

     ik ore turkofagos merri pipa ndonje greku te mbyllesh gojen

    3. ina says:

     ik ore turkofagos merri pipa ndonje grku te mbyllesh gojen

   4. grushti says:

    po ti qenke dhe stalin dhe sali, ti qenke pjek para kohe, mos u nzito djal se 11 shtatori do festohet ket vit, vizat ti ka bo gati Sali Hoxha,

    1. stalinsali says:

     Ik o grushto futi noi sufllaqe mbush barkun, zorraxhi athine.

     1. Afendikoi says:

      ore jorgo do vish te vjelet rusht kete vit apo merresh me turogafos, lere ate se eshte afendiko ai por ti mbete kopan tere jeten, O TURKOFAGOS mjaft se na i perzure te tere tek 55 , me ke do lozim ne.

  2. APOKALYPSIS says:

   Ha ha ha iu paska bere magji ajo gruja e zeze e fshatit ajo shtriga ha ha ha ha 3000 vjet mbrapa me saktesi matematikore!
   Po per Harry Potterin c’keni per te na thene by the way?
   Tjeter edhe kete carcafbordhin e fotos e kishte zene magjia??
   Eh muor koqvare c’paskeni qene !!

 4. Vlora says:

  kjo eshte dadua e Berishes,,,,,, qe ju ben nga nje leng ambasadoreve_________ Amerikan,,,, BE,,,, OSBE e me radhe

  1. deso74 says:

   hahahahahahahahahahahahaha,o Vlora,na shkrive,e bukur kjo!!!!

 5. trokthi says:

  te nderuar Zotrinj komentues. valle problemi juaj eshte linku nga eshte shkeputur fotoja apo budallalleku i ketyre njerezve vudu? le te shkojne ca te mjeku a te hapin ndonje qitap shkencor se s’i dihet gjendet dhe pergjigja e cudise per turpin e magji-marrokeve. po pika qe su bie

 6. trokthi says:

  sa per ate Zotin Hoxhe ku i kane cuar per ti shkruar, shpresoj te jete burre i zgjuar e tu shkruaj nje nuske per budallenjte

 7. anticensurë says:

  A TË LUMTURIT NE PËR KËTO QË PO DËGJOJMË!
  më duket vetja në shekujt më të errët të mesjetës!
  “Qëndrimi, 16 vjeç merret si ekspert magjish”!
  KOHA DITORE dihet se çfarë niveli ka!
  po ju të temës nuk keni gjëra të tjera për të shkruar!??????
  aman mor njerëz lërini idjotët në punët e tyre dhe shkruani ndo një gjë për të qënë!

  1. tourkofagos says:

   pse mor korrak arab,nuk te pelqen,kur thexohet e verteta,madje kritikon dhe Temen[!!!!] se cduhet te bejne,,,! bravo Tema,te shpartallohen injorantet shqipfoles,qe te shikojme pakez,drite se po na injorojne si komb,mes evropianeve!

   1. gazi says:

    -he kaur, mire? c’kemi,si e ke greken,mire?

   2. anticensurë says:

    oj mbretëreshë e stambollit,të qënka bllokuar prapë sifoni?
    pi ca gota dhe bërtit prap në mes të stambollit se je mbret i tij!
    të nesërmen do të zgjohesh me sifon të zhbllokuar!

   3. arbeni nga tepelena says:

    ca kombi je ti.sipas atyre qe shkruan duhet te jesh bastard prandaj mos e zer me ne goj kombin shqiptar

   4. deso74 says:

    Ej,miku im,anticensures po i vjen turp,qe i perket te njejtit komb,me gjithe keta injorantet qe u bje te fiket se u kendon hoxha,,, e kam thene dhe e them,,,,,,,,,,SHERBIMI ME I MADH QE I KA BERE ENVERI SHQIPERISE ESHTE SE LUFTOI MYSLIMANIZMIN,,,,,,nje shkrimtar historian turk e pershkruan keshtu Tiranen e vitit 1938………..Ecja rrugeve te Tiranes e me dukej vetja si ne ndonje qytet te anadollit,,,ne nje vend te huaj i rrethuar nga njerez qe mund te merresha vesh pa perkthyes…….kjo tregon gjithcka se si ka qene Shqiperia para 45,,eshte fatkeqesi qe sidomos kosova e maqedonia(shqiptaret)jane kaq te turqizuar,se ekziston kjo injorance na qeveris Saleh Berishah e Joz Calamenja,kalofsh mire!!

    1. tourkofagos says:

     ate pyetje i beje vehtes;pse kemi kaq shume injorante!!!!
     ndersa,persa i perket,bastardit laver,ai eshte antikrishti,njeriu me i keq qe nxorri ndonjehere shqiperia! Ai njeri katandisi robin,te dale nga inkubatori,pa gjak,pa patriotizem,pa identitet,,,,,thjesht bastard!
     jane pikerisht te keqijat e tij,qe prodhoi per 45vjt,ato qe vuajme ne sot,kshq,shqiperia do te behet,kur te vdese dhe shqiptari i fundit,qe pa enver hoxhen gjalle,,,,,,thx.

  2. grushti says:

   ti e ke vene edhe emrin Anticensure, Ky eshte nga problemet qe shqiptaret do pengohen per Bashkimin Kombetar dhe gjithashtu per hyrjen ne BE, Po nuk dolem nga lidhja islamike keto ngjarje do te behen te perditshme dhe do jetojme si ne Palestine.

 8. arsen says:

  Injoranca dhe opiumi fetra te bjne te biesh ne hipnoze.
  Kjo quhet HISTERI KOLEKTIVE dhe ndodh ngaqe njerzit shohin dhe imitojne njeri-tjetrin ne nje kohe fare te shkurter.
  Psikologeve dhe intelektualeve te kesaj zone “te humbur” duhet te takojne njerzit dhe tua spiegojne se cka ndodhur!
  Sa keq qe nuk paska qene nje njeri qe ti bente te qeshnin kolektivisht, derisa tu shpetonte shurra!
  Pale e quajne “magji”?!!!
  Injorante kolektive!

 9. bubi kacurrel says:

  Shtet islamik ne mes te Europes do behet Kosova ,grate me ferexhe dhe burrat me mjeker dhe pantallona deri te kyci i kembes ,edhe une musliman jam ne fe po nuk ka nevoje te behesh si terrorist per te shprehur fene tende .

  1. mendimi_im says:

   nuk mund te jesh musliman nese nuk zbaton 5 principet kryesore:

   1. shehadeti
   2. namazi
   3.agjerimi
   4. zekati
   5 haxhi

   i zbaton keto bubi?
   nese po je nese jo nuk je musliman.

   1. Ton says:

    Ca gjuhe jane keto? Shqip jo! Mbase Pakistançe. Por kur piloton ”mendimo” cfare ben? Autopilot dhe bythen nga dielli? Po avionin qe piloton kush e ka prodhuar? Kaurret apo islamiket. Bej kujdes mos piloto aeroplan te bere nga kaurret se eshte ”GJUNAHH”!

    1. mendimi_im says:

     Ik ore kalama!

     me thuaj c’profesion ke ti te tregoj kush je!
     ke bere llac ne ndonje mur te italise apo kamarier ne ndonje pub ne angli??
     u bere ti leckaman te me tregosh mua pilotimin…
     injorant.

     1. Ton says:

      Mendim islamiku! Une me profesion jam Inxhinier Mekanik. Ne Amerike kam 3 restorante.
      Leckaman? Me nis emrin dhe te nis nje ftese ne facebook te shikojme kush eshte leckaman o plehre Tropoje.

     2. bazarhesap says:

      Ky Ton eshte nga Detroit ku shpite jane me te lira se ne brake LOOL

     3. mendimi_im says:

      tek 21 ne tiran ke mbaru inxherine ti?

      e dija qe je pune restoranti, te ndihet era qe hurdhes dhe e qepes 15 010 km larg 🙂

      pastaj pak te kam un ty ne forum pa lere edhe ne facebook duhet te te shoh un ty tani?

      ehhh cna ka gjet o vlla, mbarojn me fasule inxheneri mekanike dhe pastaj te gatuajn pilav…
      dhe edhe te japin menje ne zanat tendin qe se kan haberin fare…

     4. Ton says:

      Te dy ju koklo..et islamike te semura nga kanceri i ndyre terrorist! Neqoftese doni m’i nisni emrat te shikojme kush vjen era hudher.
      Ti bazarhesap (lol what a fucking sick name) dhe ti maloku islamik komshi me Saliun inxhinerine une e kam mbaruar tek Korpusi.
      Tani, na flisni pak per veten tuaj. Si u kthyet ne islamike te ndyre dhe kush u’a pret pantallonat ne 3/4?
      Kulmi i ironise eshte kur ”mendim malok tropojani” deklaron qe eshte pilot.
      Mendimo une jam fierak dhe jo malok si puna jote.
      Plehra si puna jote qe andej nga zbret dhia me frena dore nuk mund te krahasohen kurre me mua apo me Jugun.
      Juve ju bren inferioriteti.
      Ndersa per bazarhesap trecerekshin ….bazar hesapi, cfare pret me shume.
      Ju jeni turpi i Shqiperise. Plehra si puna juaj prishin imazhin e vendit tone ne bote duke na afruar me vendet qe mbarojne me ”stan”.
      Meqe ra fjala mendim islamiku, cfare dome thene ”pilav”?
      Eshte ne gjuhen e Kuranit dhe shkrua sakte ”pilaf”!
      Mos bej ”GJUNAH” se te vret allahu ne gjume!

   2. arsen says:

    Jam surprizuar kur mora pjese ne nje varrim dhe hoxha foli shqip!!!
    Sinqerisht (lidhur edhe me ambjentin e varrezave) te ben qe te mendosh per “mekatet” !!
    Pra??? Ne shqip
    E keqia e klerikeve muslimane(te prapambetur dhe qe nuk flasin gjuhe te perpunuar shqip) eshte se nuk perkthejne lutjet ne shqip.
    Ti or mik, ke permendur 5 gjera.
    Une qe s’mar vesh, nuk e kuptoj se cfare duan te thone ato 5 rregulla.
    Qe ketu fillon dhe vazhdon prapambetja e predikimit te Islamit. Njerzit po ngaterrohen duke ui folur shqip, e jome ne arabisht!!!
    Kultura e popullit shqipetar te krishtere dallohet. Njerez te mencur klerike ose jo, kerkuan Autoqefaline nga Patrikana dhe predikimin ne kisha ne gjuhen amtare qe ne 1900.
    Po ju muslimanet ..kur do e beni kete? Zoti kupton cdo gjuhe te Botes, nuk ka nevoje ti flasesh vetem arabisht

    1. mendimi_im says:

     nuk te pyeta as ty as ton,

     ai qe eshte musliman duhet ti dije,

     ju nuk jeni pse perziheni,

     nese doni te dini cdomethene interesohuni se e gjeni…

    2. mendimi_im says:

     Un kam spjeguar me dhjetera her pse arabisht…
     ti kerko se egjen.

     Zoti i din tera gjuhet botes dhe ska nevoje per perkthyes por ishte po Zoti qe e solli Kuranin arabisht.
     sipas teje Ai nuk mund ta sillte shqip????

     pikerisht ai zgjodhi qe te jete arabisht…
     mos valle tani do ti japesh mend Zotit pse zgjodhi Kuranin arabisht???

     pa diskutim qe ne i dime shkaqet se pse ai e zgjodhi arabisht dhe jo shqip… por eshte teme e gjate per kete forum…
     un nuk kam kohe te bej forumin musliman apo te jape leksione…
     nese te intereson feja islame ik ne xhami se atje mesohet mesemiri dhe do gjesh cdo pergjigje te pyetjeve te tua.

     1. taxi driver says:

      o piloto ato G negative te paskan be shume dem

   3. tourkofagos says:

    po marmiden,byrazeri duhet ta mbaje te vajisur!!!!!desha me thene eshte e parashikuar,si pike e 6-te!!!??? hahahaha

   4. grushti says:

    E shifni cfar ju pret o popull me Mendimin e tymit dhe te Saliut, megjithese deri ke pika 3 keni shkuar edhe dy dhe jeni fix per pilota kamikaz.

   5. Ton says:

    Hahaha! i zbaton keto Bubi??Po i zbatove je nje qen i vertete, BUBI!

    1. bubi kacurrel says:

     Nga keto qe ka shkruar ky robi arabisht nuk di te them cfare zbatoj po di te them qe per ndonje feste si Bajrami ose Novruz kur therrim ndonje mish ju japim edhe atyre qe nuk kane,i perkas nje familje me parime laike dhe thjesht e dime qe te paret tane kane qene muslimane ,pastaj ne festojme edhe Krishtlindje ,Pashke dhe festat e tjera se i perkasim muslimaneve te vjeter shqiptare qe ishin tolerante dhe jo si keta palacot e Iranit dhe Sirise qe shkruajne ketu .

   6. deso74 says:

    o bobobobo,ti je nga ata te Rruges se Kavajes,po ik ne azi mor derezi,c’na u bete peshqesh ju injorantet neve,na lini mor rehat,,,s’kemi lidhje me fene e arabit,jemi pasardhes te KASTRIOTIT,NENE TEREZES,c’pune kemi me ju???/

  2. bardhyli says:

   Bubi, njerez injorante qe besojne ne magji ka edhe ne Shqiperi, madje edhe ne Italine e jugut. Kjo lidhet me nivelin e ulet arsimor te popullsise, jo domosdosshmerisht me fene.

 10. Arbeni says:

  Bardhyl pajtohem me komentin tand , e ti mendimi_im ato te kofshin, edhe fol shqip tlutem

  1. mendimi_im says:

   Nu te bera pyetje ty.
   Cke qe perzihesh?

   Pastaj gjuha e kuranit eshte arabisht, ty nese nuk te pelqen ik shiko punen tende

 11. Ilda says:

  Mendoj se mund te kete ndikim ndonje solucion qe perdorin per ruajtjen e rrobave me vlere, qe te mos prishen nga koha (mqs kane bveshur dimiq e duvak). Sa per pamjen, ajo eshte publikuar me artikullin tek koha.net, por nuk e di ku e kane gjetur…Ndoshta nga lagjja Kuvajt, ku ka ndodhur ngjarja???? Shume e thelle….

 12. PAL says:

  Zhelet i paskan njesoj si harapt e kuvajtit, po me pare m’duket se nuk i ngjasojn fort. Gjithsesi kenka ma e çuditshme fotoja sesa lajmi ne vetvete. (çudira shqiptare!!!) bah…

  1. arsen says:

   Kane bere ndertime si Izraeli ne Bregun Perendimor
   Meqe Konferenca Islamike nuk mund te “dali hapur” ne Shqiperine laike, keta sheiker e kane bere kete “bamiresi” ne Kosove
   Pale bejne edhe show “magjistaresh”
   yyyyyyyy xhihadista!

   1. mendimi_im says:

    muslimanet nuk bejn magji se e kan te ndaluar, ata sherojn ata qe ju jan bere magji…
    magjia behet nga njerez qe nuk jan musliman

 13. suzana says:

  ato shtepi prapa, sigurisht i ka bere Kuvajti….
  shqiptaret ne Kosove (jo te gjithe, natyrisht), po shesin shpirtin dhe nderin per nje shtepi te bukur dhe per nje grusht para, injoranca dhe lakmia per shtepi te bukura shumekateshe ka arrite kulmin…
  kam frike se po kthehemi ne nje periudhe shume me te keqe se kur ishim nen Serbi…
  po pse nuk degjohen “intelektualet” e p…. ???

  1. APOKALYPSIS says:

   Mbase te bukura duken, po pak si prej kartoni dhe kshu njesoj dhe ne rresht pak si zone konvitkore apo jo .. 😉
   Te na rrojne kosovart & malokeria qe po sjellin islamizmin fondamentalist me kuc e me mac ne Ballkan!

 14. mendimi_im says:

  Nga aspekti i sheriatit nuk diskutohet ekzistimi dhe veprimi (ndikimi) i sihrit. Këtë e vërtetojnë shumë ajete kuranore dhe hadithe të Pejgamberit alejhi salatu ue selam. Buhariu dhe Muslimi shënojnë transmetimin e Aishes, Allahu qoftë i kënaqur me të, në të cilin thuhet se Lebid ibën El-Easami, një magjistar i njohur hebre i kishte përgatitur sihër Pejgamberit tonë, me qëllim që ta vriste.

  Sihrin e kishte përgatitur në një krehër dhe kishte vënë qime në lëvoren e palmës, pastaj atë e kishte hedhur në gurin e pusit Zervan. Allahu i Madhërishëm i dërgoi melekët të lajmërojnë se ku gjendet sihri dhe kur u zbulua e u zhduk, Pejgamberi alejhi salatu ue selam u shërua.

  Historiku i magjisë

  Historiku i magjisë është shumë i vjetër. Në shumicën e kulturave antike, besimet dhe praktikat magjike kanë ekzistuar që në lindjen e qytetërimeve. Karakteristikat janë të ngjashme, ndërsa mënyra e zbatimit ndryshon. Magjia njihej në Babiloninë e lashtë, tek Egjiptianët e vjetër, Indi, Persi, te Grekët e vjetër, Tibet, Kinë etj. Në Francë janë gjetur disa piktura të periudhës së Paleolitit, të cilat provojnë përdorimin e magjisë për ndihmë në aktivitete të ndryshme, si gjuetia, ose për mënjanimin e reshjeve. Në librin “Historia e civilizimeve”[1] të Uill Durantit thuhet: “Në mendjet e njerëzve në kohët e hershme mbretëronte ideja, se nëpër male dhe xhungla jetojnë xhinët, shejtanët, magjistarët, lugetërit, kukudhët, bëhen dasmat e xhinëve…”.

  Në shkrimet e muslimanëve vërtetohet se historia e magjisë kthehet në kohën para ardhjes së Nuhut alejhi selam. Kjo për faktin se ndodhia e Harutit dhe Marutit e përmendur në Kuran ka ngjarë para Nuhit alejhi selam. Këtë e përmendin historianët e njohur muslimanë si Ibën Is’haku dhe të tjerë. Tregohet se si populli i Nuhut e akuzoi Nuhun se ishte magjistar, nga kjo nënkuptohet se ata dinin për magjinë. Gjithashtu edhe në kohën e Ibrahimit alejhi selam ishte e njohur magjia. Babilonasit adhuronin yjet dhe feja e tyre ishte e përzier me idhujtari dhe magji. Ndërsa në kohën e faraonëve të Egjiptit magjia ishte shumë e përhapur dhe ata garonin në magji. Për këtë Allahu i Lartësuar e dërgoi Musain alejhi selam me nëntë mrekulli, me të cilat i sfidoi banorët e Egjiptit dhe magjistarët e kuptuan se këto nuk ishin magji sikurse të tyret, por ishin mrekulli (muxhize) nga Allahu i Plotfuqishëm. Gjithashtu edhe në kohën e të Dërguarit Sulejman magjia ishte e përhapur, madje çifutët e akuzojnë atë si magjistar. Për këtë kur në Kuran zbritën emrat e disa të Dërguarve, ndër ta edhe emri i Sulejmanit alejhi selam, çifutët refuzuan që Sulejmani të ketë qenë i Dërguar, por thanë se ai ka qenë magjistar.[2]

  Trajtimi i magjisë (sihrit) te njerëzit

  Në të gjitha kohët dhe në të gjitha vendet, si në perëndim ashtu edhe në lindje, magjia është trajtuar si diçka e keqe dhe jo e mirë. Shumë shoqëri dhe shtete në të kaluarën kanë paraparë dënime nga më të rëndat për ata që merren me magji. Dënimi më i lehtë për magjistarët ishte varja, ndërsa ata që akuzoheshin se merren me magji i dënonin me tortura, poshtërim, nënçmim, mallkim, konfiskim të pasurisë, internimin e familjes dhe shumë dënime të tjera. Franca, Gjermania dhe Italia i gjykonte magjistarët me ekzekutim duke i djegur për së gjalli. Kurse në Skoci i ekzekutonin duke i hedhur në një enë të madhe të mbushur me ujë të vluar. Në Angli i ekzekutonin me varje nëpër vende publike. Më të ashprit në dënimin dhe gjykimin e magjistarëve ishin inkuizitorët e krishterë në Spanjë. Kjo ishte për shkak se magjia ishte shumë e përhapur në atë kohë dhe shkaktonte probleme dhe rreziqe për njerëzit, prandaj ata përdornin forma nga më të rëndat, që të parandalojnë përhapjen e këtyre punëve të këqija. Në anën tjetër, në kohët e lashta kishte edhe perandorë, që i mbanin afër magjistarët për të realizuar qëllimet e tyre të ulëta nëpërmjet tyre gjatë sundimit. Nga fundi i shek. 18 u hoq dënimi i magjistarëve me ekzekutim dhe u zëvendësua me burgosje. Pas kësaj kohe prapë u ngjall interesimi i njerëzve për magjinë. Kështu u hapën disa vende, klube, që mblidhnin njerëzit e taborëve të ndryshme, te cilët mësonin dhe praktikonin magjinë (sihrin). Karakteristika e kësaj kohe ishte se te njerëzit u fillua të shikohet magjia me një sy pak më të mirë dhe jo me rrezikshmërinë që shihej në kohët e mëhershme. Nëse dikush akuzohej për magji, atëherë ai e mbulonte veten me pretendimin se është njohës i shkencës së kimisë dhe veprimet që bënte kishin të bënin me eksperimente kimike. Kështu filloi të përhapet sihri te njerëzit në një formë tjetër dhe pranimi i saj te njerëzit ishte më i lehtë.

  Në kohën tonë sihri është gjithashtu i përhapur në forma të ndryshme dhe perceptimet e njerëzve ndaj tij janë të ndryshme. Disa e mohojnë tërësisht, disa ndiejnë frikë dhe nga dobësia e besimit që kanë i janë nënshtruar pothuajse plotësisht asaj. Nuk bëjnë asnjë lëvizje në jetë dhe për çdo vështirësi e problem shkojnë te magjistarët dhe kërkojnë nga ata që t`i ndihmojnë me magji, që të realizojnë apo të tejkalojnë problemet me të cilat ballafaqohen. Ndërsa kemi edhe disa të tjerë, që e gjykojnë sihrin si formë e marifeteve që përdorin disa të ashtuquajtur “iluzionistë”, të cilët me anë të performancave nëpër shfaqje dhe cirqe i joshin dhe i mashtrojnë njerëzit.

  Magjia e bardhë dhe e zezë

  Dy termat e lartpërmendur rreth magjive janë të njohur nga kohët e hershme dhe janë mjaft të përhapura, posaçërisht në kohën tonë. Nocionet magji e bardhë dhe magji e zezë interpretohen në mënyra nga më të ndryshmet, por esenca e tyre mund të përmblidhet në atë se magjia e zezë merret si sinonim i së keqes (magjisë së rrezikshme dhe të dëmshme), ndërsa magjia e bardhë është sinonim i së mirës (magjisë së dobishme dhe të mirë).
  Në shekullin e 18-të pas lehtësimit të dënimit të magjistarëve, u shfaqën disa magjistarë që e mbanin vetes se janë të dijshëm dhe merren me shkencë, të cilët filluan të pretendojnë se jo të gjitha veprimet e sihrit janë të dëmshme. Këta argumentonin me disa veprime sihri, të cilat i kryenin në disa punë të nevojshme për njerëzit, si shërimi nga sëmundjet, rregullimi i raporteve familjare (mes burrit dhe gruas), ndihmesa në tejkalimin e problemeve etj. Kështu ata filluan t`i arsyetojnë magjitë e tyre dhe t’i konsiderojnë si të dobishme dhe të nevojshme këto veprime të tyre dhe i quajtën magji e bardhë. Mirëpo faktin që duhet ta kuptojë secili në lidhje me sihrin është se për t`u realizuar magjia, pa marrë parasysh për çfarë qëllimi duhet, nevojitet bashkëpunimi me shejtanët dhe xhinët. Ne duhet ta dimë se Islami ka zbritur që t`i mbrojë njerëzit nga të gjitha rreziqet dhe dëmet, kështu shohim se çdo dispozitë, ndalesë qoftë apo urdhëresë synon ruajtjen e interesit të njeriut, e cila përmblidhet në pesë gjëra: feja, jeta, mendja, pasuria dhe nderi i njeriut. Këto pesë domosdoshmëri Islami i bëri baza në përligjjen e dispozitave, prandaj ndalohet vrasja pa të drejtë, ndalohet zinaja, ndalohet alkooli, urdhërohemi për xhihad, etj. Në Islam sihri nuk është i përligjur të jetë njëri nga mekanizmat me të cilat arrihet ruajtja e njërit nga këta pesë objektiva të përmendur më lart. Sihri dhe kufri shumë pak kanë dallim në mes vete; magjia është formë me të cilën njerëzit humbin pasuri, magjia është rrugë e përhapjes së amoralitetit, historia e sihrit është vetëm terr dhe errësirë. Ajo është ana e zezë e “përparimit” njerëzor nëpër historinë e intrigave, tradhtive e iluzioneve të shejtanit si mjete për mashtrimin e robërve të Allahut, që për pasojë të fundit të shkrihen në llojet më të rënda të gjynaheve të pafalshme të mosbesimit (kufrit, shirkut dhe devijimit), prej nga nuk ka më kthim në rrugët e shpëtimit. Kur kemi folur për realitetin e sihrit kemi sqaruar se për të realizuar sihrin duhet të shkelen shumë ndalesa, pasi shërbimi të cilin ia kryejnë xhinët magjistarit bëhet duke e rikthyer magjistari këtë shërbim me ndonjë vepër tjetër që arrin shkallën e kufrit, sikurse therja kurban për xhinët, lutja e tyre, kryerja e disa veprimeve të këqija dhe të ulët.

  Realiteti i magjisë dhe i magjistarëve nga pikëpamja Islame

  Sihri është një lloj shkathtësie dhe njohurie, që fitohet me mësime e ushtrime, pas bërjes së punëve të ndaluara, të cilat arrijnë shkallën e kufrit dhe shirkut, krejt kjo si kusht për të hyrë në fshehtësitë e magjisë, e cila ndalohet rreptësisht me sheriat. Kjo është një kontratë e magjistarit me xhinin (shejtanin), që në një mënyrë të caktuar t`i bëjë sihër ndonjë personi. Me sihër shkaktohen shumë gjëra; impotenca, ndarja mes burrit dhe gruas, probleme të natyrave të ndryshme, futje e frikës në njerëz, dhembja e kokës, migrena, marrja e të folurit, paralizimi i pjesshëm apo total etj. Krejt kjo bën pjesë në sihër, gjatë së cilës magjistari e përdor xhinin ose shejtanin, si shërbëtor për realizimin e këtyre të këqijave dhe e drejton atë me sihër te personi i caktuar me të cilin ai lidhet, hyn në trupin e tij dhe shkakton simptomat e sëmundjeve të përmendura. Magjistari në këtë rast është projektues i gjendjes së sëmundjes, kurse xhini realizues praktik i projektit të tij. Në përgatitjen e sihrit shfrytëzohen gjëra të ndryshme, që i përkasin të sëmurit (të sulmuarit), siç janë: rrobat, flokët, thonjtë e të ngjashme. Pastaj sihri i përgatitur futet në gropë apo fshihet, pasi këndohen apo bëhen ritualet e caktuara magjike, që me siguri përmbajnë elemente të kufrit. Pas kësaj xhini zbaton pjesën e vet të punës, që e ka pranuar ta bëjë me kryerjen e ritualit të caktuar dhe këndimit të magjistarit.
  Thirrja e xhinit dhe kontrata në mes magjistarit dhe xhinit bazohet pikërisht në fjalë e vepra kufri dhe shirku. Me fjalë të tjera, sihri përgatitet në bazë të dëgjueshmërisë dhe adhurimit të shejtanit. Dëshira më e madhe e shejtanit është që t’i kthejë njerëzit nga adhurimi i drejtë i Allahut të Madhërishëm dhe t’i shtijë në ujërat e mosbesimit. Në këtë drejtim ai ka paramenduar forma, rrugë e programe të mrekullueshme veprimi, që çojnë në pasojën e fundit, në kufër.

  Dispozita sheriatike rreth magjisë dhe fallit

  Magjia dhe falli janë vepra të ndaluara dhe të rrezikshme në Islam, në këtë ka unanimitet mes ulemave në përgjithësi. Ibën Kudame thotë: “Mësimi i magjisë dhe mësimi i të tjerëve është haram dhe nuk dimë nëse ka dikush nga ulematë, që e ka kundërshtuar këtë dispozitë.” Njësoj shprehet edhe Neveviu në komentimin e Sahihut të Muslimit dhe shumë dijetarë të tjerë në libra të ndryshëm theksojnë dhe tërheqin vërejtjen për këtë vepër të rrezikshme. Madje shumica e dijetarëve, si Ebu Hanifja, Maliku, Ahmedi dhe të tjerë janë të mendimit se marrja me magji është kufër (mosbesim).

  Allahu i Lartësuar thotë: “O ju që besuat, s’ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyra nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar.” (Maide, 90)

  Shërimi i magjisë

  Ndër specifikat me të cilat karakterizohet Kurani është edhe ajo, se është shërues për njerëzit, gjegjësisht për besimtarët. Allahu i Lartësuar thotë: “Ne të shpallim Kuranin që është shërim dhe mëshirë për besimtarët.” (Isra, 72). Prandaj leximi i Kuranit me qëllimin e mbrojtjes nga magjia, mësyshi, cytjet e shejtanit dhe të xhinëve është forma më e mirë për besimtarin. Nuk do të zgjerohem shumë në çështjen e shërimit nga sihri, pasi në disa raste të tjera kemi folur për këtë, por dëshiroj t`i bëj me dije lexuesit, se kur Muhamedit sal-lallahu alejhi ue selem i kishin bërë magji, ai është shëruar me Kuran. Tregohet se ky ishte edhe shkaku i zbritjes së dy sureve të fundit të Kuranit, kapitujt “Felek” dhe “Nas”. Udhëzimi të cilin duhet ta pasojë muslimani në të gjitha gjërat duhet të jetë ai i Muhamedit sal-lallahu alejhi ue selem. Sot ekzistojnë njerëz të dijshëm, të cilët e bëjnë shërimin e sihrit me anë të “rukjes” , prandaj nga ne kërkohet të shkojmë tek ata, nëse ndiejmë nevojë. Këta njerëz më së pari janë hoxhallarë të vërtetë, pastaj njihen te njerëzit për mirësi dhe praktikim të denjë të Islamit. Gjithashtu këta njerëz nuk përdorin metoda të ndaluara për shërim, por shërimin e kryejnë duke lexuar Kuran dhe duke i lexuar lutjet e Muhamedit sal-lallahu alejhi ue selem. Në anën tjetër, duhet të kemi kujdes nga shkuarja te njerëzit, të cilët pretendojnë se shërojnë nga magjia. Ata vetëquhen “hoxhallarë” dhe muslimanë, por me praktikat, të cilat i përdorin dhe me realitetin e tyre në raport me praktikën islame shohim se janë njerëz mashtrues. Qëllimi i tyre është përfitimi material dhe kjo arrihet shumë lehtë nga njerëzit që kanë nevojë, janë në vështirësi dhe janë të sëmurë.

  1. NSA says:

   HALLALL MENDIMI IM, NJE ISLAMIK I DEVOTSHEN, VETEM KUJDES PRAPANICEN KUR E NGRE PERPJETE, SE KA FILLUAR E LESHON SHUME SINJALE GPS-I KOHET E FUNDIT AJO PRAPANICA JUAJ. NUK I DIHET, MUND TIU NGJITET NDONJE KRUIZ-MISSLE IZRAELITE OSE AMERIKANE ATY, DICKA QE NUK ESHTE SHUME E KENDESHME. SALAM ALEKUM BROTHER!!

   1. mendimi_im says:

    Wa alejkum.

    who the f… u are?
    u are not my brother at all !!!

    1. Ton says:

     Get the sarcasm moron!

   2. Nuki says:

    NSA…Sura Al-Alaq (14-19)
    “…alem jaa alem bien Allahi jarra,
    kaALe, La ilam jaa, dahila nastaAhiin nahila
    nahilatin, kadhibatin katija
    faljeduhu nadije
    saneduhu zabanije
    kale le tutib u uazxhud ue katerib”

    Per ata qe duan tu bejne keq myslimaneve Zoti thote:
    “Nuk e kuptojne dot keta qe Zoti i shikon
    Mos u merzitni, ne rast se juve nuk ndaloni….
    Une do t’ju kap per flokesh,
    Do t’ju kap prej flokeve te tua Genjeshtare,
    Atehere thirni ne ndihme “Miqte tuaj”
    Ne do te therrasim Engjejt e Denimit
    Mos i degjo keta kafir o Muhammed
    Por kthehu nga zoti e lutu me endje”

    LA HAWLA WALA KOWATA ILA BI ALLAH? ! Nuk ka fuqi mbi zotin!
    Kruiz-Missles nuk jane gje ne krahasim me ate qe do te te gjeje ty o NSA po nuk nderrove drejtim…

    1. Afendikoi says:

     O NUKI , po Saliu qe po na genjen kaq vjet, pse spo e kap ai zoti?

     1. Nuki says:

      I dashur Afendikoi! Mos u merzit se e drejta vonon po nuk harron. Ne Kuran thuhet:
      “Fa mei mithkala dharratin hajrannjarra
      Ua meiii jahmel mithkala dharratin sharraiinjarra”(
      Sura 99 Al-Zalzala(v7-8)

      “Ne diten e kijametit ai qe ka bere te mira cofte sa nje atom do ti shohe,
      Po ashtu ai qe ka bere te keqije cofte sa nje atom gjithashtu do it shohe”

      Subhana Allah

     2. nardi says:

      Kesaj o Nuki i thone prit gomare permbi barre sa te vije kiameti Sales i ka mbire barri permbi sy 3 metra.

     3. LUL BACA says:

      Ishallah O SALI ku do e futesh koken tani qe dhe adhau te kerkon mor edepsez

     4. Nuki says:

      Nardi, Ne diten e kijametit do te ngrihet Sala dhe i gjithe njerezimi te japin llogari.
      Jeta qe ke jetuar ne kete bote, ate dite(diten e kijametit) do te te duket si nje mbasdite. Nje dijetar ka thene: “Njerezit ne kete bote jane ne gjume dhe nuk e kuptojne dot. Ne momentin qe vdesin u del gjumi. Por atehere eshte teper vone”….

     5. nardi says:

      Nuki kiameti mund te vije dhe pas 100 vjetesh deri athere salen do durojme jeta eshte gjume thote dijetari po ce do se ne Shqiperi jeta eshte gjume pa krevat.

     6. Nuki says:

      Nuk them te durosh njeri. Duhet te qendrosh per te drejtat e tua. Ki besim tek Zoti qe te ti hape rruget por njekohesisht beje punen sikur mbahesh VETEM nga krahet e tu…

     7. Ton says:

      Typical words of a 21st century muslim. Sounds like you live in Bethnal Green. Typical expression of poor ignorance mixed with the usual ” allah is the greatest”.
      Never accepted always pushed.
      Inferiority at its best.

     8. NUKI says:

      What is the alternative you imbecile? Go out and beg? May be you are a beggar in which case after your tin cup is full head over to your local church and have your priest give you your daily molestation doze…

     9. Ton says:

      NUKI. Your name reflects clearly who you are. Apparently you have no metes and bounds set in your sick mind.
      BTW, what does Allah say about beggars?
      Can’t be a beggar in an Islamic Society?
      What, they stone you to death or cut both your hands for begging?
      Now, lllalalllallallala zwa , blah blah blah. Get e life islamic shit.

     10. NUKI says:

      O enemy of Allah! First you deny him and then you confirm him when it behoolves your case. It can’t be both ways. Islam says to help everybody. I was going to throw some nickels in your cup not cut anything :). I would love to cut your level of ignorance though, but I guess that’s your curse that you have to live with. I invite you to read the Kuran, maybe you’ll take heed. It’s not too late!
      Allah’s Mercy encompasses Everything

    2. NSA says:

     MBAHU NUKI MBAHU, SE PO SU MBAJTE, THEY GONE NUKE YOUR ASS, ALL THE WAY.

     NUK KA SHANS PER PLEHRA ISLAMIKE NE VENDIN E SHQIPEVE, DHE PO E TEPRUAT, SHQIPONJA BIZANTINE DYKRENARE E GJERGJ KASTRIOTIT., DO JU SHQYEJ PRAPANICEN DHE ATE GJYSEM HENEN, DO JUA NGULI MIRE ATY KU JU DHEMB ME SHUME!!

     1. besi says:

      @ NSA meanwhile u can go to f… yourself..and if you want you can take your dear hero with you. You and the people spreading racial discriminations make me feel pity.Did you see any Muslim here spreading discrimination as you do? You think that you are someone existing on the earth surface but in fact you are not. you are a nonexisting living organism. There is no way out.Not you nor America nor Jews can stop ISLAM… There is no other god than ALLAH. who wants to find the right path is never late to do so , who doesnt, well pay the consequences of your actions my dear !

     2. Nuki says:

      Consider yourself ignored!

     3. Ton says:

      Besa.
      Aren’t you sick? Why should we embrace your God instead of ours?
      We have had our God for thousands of years, unlike you that switched 500 years ago when fucking turks invaded Albania.
      If we survived and stood strong for almost 600 yrs why should we switch now?
      Yes, and wake up you sick asshole there are other beliefs which you sick mofos insult 24/7. Unfortunately (for you) these other beliefs rule the world and the most powerful countries on Earth embrace them.
      Your belief is applied to countries that are the scum of the Earth.
      One more thing, this is not a racial discrimination!

     4. zylyfi says:

      besi ; Une nuk di amerikance , meqense jemi ne gazete SHQIP ju lutem shkruani shqip.

     5. besi says:

      Tona,
      You know why, because all come up from the simple cause which is called logic. You people see religion as a tradition. Myself i am muslim, but didnt go to ask arabs or turks to make me convert in muslim. Instead i read the Bible i read the Kuran and all the logic complying with the belief brought me to accept Islam as my religion.All the materials containig both of them are very similiar and word of the only God. Why i didnt choose Christianity? for the simple reason that Muhammed (peace of God be upon him) was prophet as Jesus was before him.If the christians have political reasons for not accepting it, i dont.. I am obliged to believe all the books sent by God..
      You guys consider religion as smth political,racial, traditional. I dont.. I see it as a system of living. And btw Islam=Peace so the word terrorism is smth far away related to it. You cant judge a whole community based on 1,2,3,4 people actions…
      Hope sb understood me, if not well, everybody on his own way 🙂

     6. Ton says:

      Typical words of a 21st century muslim. Sounds like you live in Bethnal Green. Typical expression of poor ignorance mixed with the usual ” allah is the greatest”.
      Never accepted always pushed.
      Inferiority at its best.

     7. besi says:

      At least when using some expressions get to know their meaning first 🙂 It looks like your brain is somewhere else located rather than your head. If you dont understand the logic of what i wrote, then im sorry i cant help you. Dont hate, appreciate !! watch less manipulated tv and read more books.

     8. bazarhesap says:

      Me ato shenjat bizantine tjuaj meshimin dyshemet per 500,sic po vijne kohet do fillojme prap dhe kesaj rradhe do ta bejme 5000 vjet Inshallah

    3. Grigor says:

     O Koqe kandari me K te madhe. Meso shqip vjershat e Naimit, Mjedes, Fishtes, Cajupit, Nolit. Meso te behesh pak shqiptar. Zemra dhe goja te flasin shqip. Flet nje gjuhe qe tingellon si b… kur pjerdh. C’lidhje kemi ne me arabishten dhe Arabine?! Te gjithe duan te marrin pak Europe. Kur them Europe kam parasysh kulturen e punes, menyren e jeteses, ligjet, respektimin e te drejtave te njerzve dhe te kafsheve. E kafsheve qe po behen njerez dhe te njerzve si ju qe po behen kafshe. Ne duam te identifikohemi me vendin dhe mentalitetin me te prapambetur. C’fare do mesojme nga arabet? Si te martohemi me kusherirat e para? Si te marrim shtate gra? Si te vishemi me fundet e tyre? SI te bejme festime dhe harxhime pa fund per synete? Si te skllaverojme grate? Apo si te ndertojme shtete injorantesh ku norme eshte sundimi mbi injorancen e njerezve, shkelja e te dretjave te njeriut, intoleranca, allishverishi etj. Apo do heqim shtetin laik dhe te vendosim ate fetar ku ligjet e Kuranit te jene ligjet e shtetit? Ku ka denime mesjetare si prsh rrahje me kamzhik ne publik, peshtyrje ne publik, vrasje me gure ne sheshe publike. Oh oh c’mjerim kur i permend e jo me te jetosh kete sketerre. A ka njeri normal qe te zgjedhe kete menyre jetese ofenduese per dinjitetin njerezor? Askund jo vec jush dhe shteteve arabe, Somalise, Afgainistanit, Cecenise, Pakistanit, Sudanit, Xhibutit. Keta jane modelet tane te zhvillimit dhe perparimit?! Gjithmone e kam dhe do ta kem krenar qe jam shqiptar. Ky eshte nder te paktat, ne mos i vetmi rast kur une ndihem i turperuar qe jam shqiptar. I turperuar qe kete emer e mbajne ca surrogato si puna juaj. Ju po te doni shkoni jetoni ne Arabi apo ne shpellat e Tora Bora-s qe ngelen bosh ne Afganistan pas vdekjes se kukudhit Bin Laden. Shqiperia dhe shqiptaret e kane zgjedhur rrugen etyre si komb. Drejt perendimit. Jo drejt lindjes. Ne mbyllje te them te shkuara dhe sherim te shpejte.

     1. Nuki says:

      Qendrofsh ne rrugen qe ke zgjedhur deri ne fund!

     2. Grigor says:

      O Nukqi e shoh ne komentet e tua qe je nje nga vahabistet me te dvotshem. ne pergjigje per komentin tim thua;-Vazhdo ne rrugen qe ke nisur. Do me pelqente te shihja si do mbroje “demokracine” dhe jeten e “mrekullueshme” ne vendet arabe, ne Somali, Xhibuti, Nigeri, Somali, Pakistan pasi qe kete model shoqeror dhe menyre jetese po predikoni. Uroj te jetosh ne kryeqendren e fanatizmit islamik. Ne Kandahar ku behet nje jete qe edhe morrit i duket e padurueshme.

     3. NUKI says:

      Une po predikoj etalonin o gje e trashe. Etaloni eshte Islami. Se si zbatohet ai eshte krejt problem tjeter. Ti, perderisa paske nje “insight” kaq te qarte per Kandaharin e vendet e tjera duhet te kesh jetuar atje vete. Prandaj, zoti Morr apo Morravec po te besoj se eshte vertete sic thua ti. Une nuk kam asnje deshire te jetoj ne Kandahar pasi te jetuarit atje s’ka te beje fare me fene time. Une jetoj ne token e Zotit kudo qe te jem dhe besoj ne Kuranin qe Ai i ka derguar njerezimit. Une te garantoj qe ti nuk e ke lexuar Kuranin prandaj si mund te arrish ne konkluzione pa analizuar evidencen e vertete. Njerezit jane te dobet nga natyra dhe cdo shoqeri ka problemet e tyre qe ndoshta ne pamje te pare mund te te duken si te vogla por qe ne te verte jane fondamentale dhe dizastruoze. Islami eshte perfekt, njerezit qe e aplikojne jo te gjithe e bejne sic duhet.
      Pershendetje Morr…avec

      1. Genti says:

       @NUKI E di cfare me ben pershtypje me shum me ju qe jeni predikues te fes islame ?! keni cuditerisht nje ngjyre karakteri te njejte dhe nje hiprokrizi tipike qe vetem ju mund ta praktikoni ku nga njera ane shfaqni nje urtesi te shtirur e tregoni njeriun paqesor e beni njeriun gardian te moralit e nga ana tjeter shfaqni nje djallezi te rrezikshme deri diku te padallushme por qe jeni shum te rrezikshem e eshte e frikshme fakti qe ju kte “karakter social” e kultivoni ne emer te zotit, me fal po ky esht mendimi im e kam evidentuar kte te jo pak njerez te kalibrit “intelektual” dhe sinqerisht vashdimisht kam menduar se njerez te tille jetojne ne iluzion e ne fallsitet , me vjen keq per ju 🙁

     4. Grigor says:

      O Nukqi pse u ofendove ti kur thashe qe edhe morrit do i dukej jeta e padurueshme ne Kandahar? U ndjeve keq per morrin apo per Kandaharin? Une nuk te ofendova per ndonje gje. Po kjo tregon ne fund te fundit kulturen e gjitheseicilit. Tregon dhe sa besimtar “i mire” je. Po futem ne teme. Keto vende qe te permenda ne komentin e pare kane nje model shoqeror dhe nje shoqeri qe eshte e bazuar ne islamin. Ok deri ketu? Dhe menyra e veshjes, e jeteses, e mendimit, e perceptimit te gjerave ne keto vende eshte islame. Keto jane vende te intolerances fetare, abuzimit me ligjin, shtypjes se me te dobetit, kafsherise, injorances etj. Pra ky model shoqeror dhe fetar ka dhene kete produkt. Ky model mbrohet nga ty, nga vulehumburit e tjere dhe “kuvajtjanet” e Podujeves. Tani kur predikon kete model, normalisht qe veten tende e gjen ne keto shoqeri dhe keto shtete. Normalisht qe je i lire te jetosh ku te duash ne faqen e dheut. Por vetvetiu lind pyetja pse nuk tundohesh te jetosh ne keto vende kur keto shoqeri islame dhe keto vlera shoqerore jane modeli yt qe mbron me pasion. Kete nuk kuptoj. SI arabo-islamo-shqiptar i kenduar qe je a ma jep arsyen? Tani sipas meje jane dy alternativat. Ose nuk di se c’thua, dmth je idiot. Ose e ndryshe thua ndryshe ben. Dmth je hipokrit. Gjeje ti veten se cili nga keto dy tipa je.
      P.S Te me ndjesh per dy epitetet qe te citova ne fund, por ky konkluzion del na menyra si flet dhe si arsyeton. U mundova sinqerisht te thoja dicka te larte per ty, por fatkesisht ne komentet e tua ka vetem mjerim intelektual, gjuhe harbutesh dhe arsyetim foshnjeror perzier me mentalitet arabo-anadollak. Po e mbyll duke ta kthyer me te njejten monedhe;- Qendrofsh ne rrugen qe ke zgjedhur deri ne fund!

     5. NUKI says:

      O Hipokrit i Ndyre ! A nuk je ti ai qe filloi mesiper me ofendime (psh. Koce Kandari, Nukqi, kafshe etj)? Atehere cfare pret si pergjigje nje gje e paciviliziuar si puna jote ne keto raste ? Kujton se vetem ti di te ofendosh dhe te tjeret nuk te pergjigjen dot me te njejten monedhe? Ne retrospekt, me vjen vertete keq qe e ula veten ne nivelin tend…
      Nuk me erdhi keq mesiper per njerezit qe jetojne ne Kandahar, me erdhi keq per ty qe si Morr qe je, ke jetuar atje dhe ke vuajtur aq shume. E kupton llogjiken? Po ta sqaroj me tutje: Ti kishe njohuri te hollesishme se as Morri nuk jeton dot ne Kandahar. Te posejduarit te kesaj njohurije nga ana jote rezulton se juve nuk jeni gje tjeter pervecse morr. Jo morr dosido por morr qe ka kaluar nje kohe te konsiderushme ne Kandahar dhe eshte merzitur shume atje.
      Po te rishikosh komentet e mia ne forum do vesh re se te gjitha komentet jane ne forme ftese per te shqyrtuar/analizuar ate per te cilen une jam bindur nepermjet studimit tim se eshte vertete fjala e Kreatorit te universit. Kur paraqitet me nje ftese, cdo njeri qe e quan veten sadopak te civilizuar, ka dy opsione: 1) te pranoje ftesen ose 2) ta hedhe poshte ate. Ne rastin tend ti ke zgjedhur nje opsion te trete qe eshte opsioni i te ofenduarit te atij qe po te ben nje ftese. Kjo eshte shenje e nje njeriu “brut” qe s’ka asgje te perbashket me civilizimin.
      Gjithashtu ti provove faktin qe ti nuk e ke lexuar Kuranin. Po ta kishe lexuar duke I dhene kohen qe ky liber meriton per studim, dhe me pas te kishe te njejten bindje qe ke tani, atehere une do te te jepja respektin e duhur dhe se paku “do te kishim rene ne dakord qe te mos jemi dakord” (Agree to disagree!). Po perderisa ti e ke krijuar mendimin tend pa e lexuar librin(dicka idioteske kjo qe provon se juve ose jeni idiot OSE jeni idiot…pra jeni idiot nuk ka opsion tjeter) atehere une nuk kam asnje gje tjeter per te biseduar me ty. Me njerez te tille si puna jote Kurani na keshillon te themi: “Lakum deenukum, wa lija deen”(Ti mba besimin tend, une do te mbaj timin!)
      Te falenderoj ngrohte per urimin tend ndaj meje qe te qendroj ne rrugen qe kam zgjedhur…AMIN

    4. taxi driver says:

     u dhje fare dhe ky forumi,po iki te shoh ndonji porno me mire,e shihni ca beni ma prishet karakterin

  2. shqiptare says:

   Ik o mbushu me gjithe keto komente. Pse nuk e pranon faktin qe ky lajm tregon injorance te thelle tek zonat e Kosoves por edhe ne Shqiperi, kur bejne si budallenj pas magjive? Po keto veprime e dhjesin kete popull. Me mesjete nuk behet. Turp me keto lajme. Gra idiote dhe kokrra injoranteve me burra dembele e qe qelben ere si vete arabet.

  3. maz-llumi says:

   more po faleminderit zotit qe eshte mendimi yt por bota maz-llume kurre nuk do te behet e qyteteruar

   1. Nuki says:

    Vertete faleminderit per nje vella si mendimi_im…amin. Ai po ju jep dawa qe ndoshta do te ket efekt positiv inshallah por me sa shoh une juve ju ka hypur shejtani mbi qafe dhe po ju sjell nga te doje dhe nuk ia vini veshin mesimeve te islamit…audu bilah…

    1. realisti says:

     Ik mor K… Mos fol arabisht o trushplar.

  4. tefta alikaj says:

   shume faleminderit per kete informacion ,ishte interesant dhe shtoj qe magjistaret jane njerez te ditur, qe kane njohuri praktike te kimise,fizikes,matematikes, anatomise astronomisdhe psikologjise

   1. mendimi_im says:

    ke te drejte tefta 🙂

    1. Ton says:

     Me ngadale ju te dy se mos kaloni ne orgazem.

     1. besi says:

      Fjale tipike te nje inxhinieri te shekullit XXI !!

  5. Cakalli7 says:

   ca m.. zoti eshte ky allafi kur nuk kupton shqip?

   1. mendimi_im says:

    cakall, sapo hengra, ti lash ca kocka edhe ty se shoh qe lepihesh pasdere

    1. Cakalli7 says:

     mos haj shume kastavec se nuk te ben mire

  6. deso74 says:

   po ik te GAZETA 55 o mjekercjap ik,se na e shpifet dhe ket te vetmen gazete qe na ka ngele…………

  7. Ton says:

   Shikojeni cfare semundje! Nqs e doni Kuranin mund t’a lexoni ketu nga ”piloti” i famshem islamik ”mendimi i semure”.
   O semundje, ty dhe myslimanet nuk te durojne dot o arab i ndyre.

  8. preng sherri says:

   mendimi-im
   a mund te me shpjegosh pse njerezit qe vijne nga kombet islamike jane nerez me nivel te ulet kulturor,te pabese,injorante.
   Feja islame eshte thjesht percuese e zakoneve dhe traditave te arabeve dhe popujve te shkretetires? Dhe e shikon fene islame si force apo shkaterrim per kombin shqiptar?
   Gjithashtu ne se mund te me mdihmosh me nje informacion mbi rolin qe ka pas sulltani ne raport me zotin,kur sulltani turk ishte ne krye te nje pernadorie me rreth 40 popuj?

 15. lorenc says:

  ej o cuna po ky turkofagos shume po na can hajdarin se i kam lexuar shume komente qe na ofendon o ti grek muti paske qene shume djali peder me gjithe zemer ta them ti 1000 per qind je peder po ne realitet jo ne tallje…..

  1. tourkofagos says:

   po ti mer korrak arab,nuk po na can menderen me arabet e tu,,,,hajt marmide shqipfolese,qe na paske vene dhe emer evropiani,ptuuuuuu,rasat i keq!!!

  2. LUL BACA says:

   Lorenc, mos e prish me Turkofagos se po vine dite te keqija, po te gjen pune se eshte dhe sezoni ne vollos me turqit qe vijne emigrant per vjelje rrushi

  3. preng sherri says:

   LORENC
   me mire komentet e turkofagos se ato te talebaneve.
   Me fyerjet e tepron,kurse shume gjera jane thjesht realiteti i Albanistanit.

   1. bazarhesap says:

    Shume shpejt dota bejme Al-bania.Ne dore tone eshte se ne jemi shumica 1)Presidentin Myslimane,2) Kryeministrin Mysliman,3) Kryetarin e bashkise te kryeqytetit (Tirones) Myslimane 🙂 🙂 ju kaurut mund te shkoni neper bote dhe tna leni rehat se ne keshtu e duam Ikhwani Islami .
    Kte te fundit e kam cun mahalle te Medresja,na ka dhone fjalen do ta boj mahallen persmari para ramazanit

    1. shpulla says:

     kurse populli do tju nxjere si jashteqitje qe jeni, po jo ne wc po ne det qe tju hane peshqit O BAZARHESAP se nuk je shqiptar asnje fije,

     1. bazarhesap says:

      Ne jemi populli kurse ti me ato filogreket dhe Italiano-vero e tuaj shume shpejt do u jepet aqo qe meritoni nga populli si tradhetar dhe gjakprishur qe jeni.

 16. zogi says:

  ilus tegjith kosovart ikni nga ktu se nukjavlen te komentojsh me kafsh injoranta ktajan njerz te prisht

  1. LUL BACA says:

   Qysh po shkon zogi? kojke krejt i kall, qysh po tutesh ani ska problem, na ja kena van emrin lagjve kuvajt, ju veni bushin ne fushkruj na po vojm ben ladenin, dhe po vojm president Osman el Haurja al Bashar Cherif el Berish, qysh spo doni me u bashkanu me na ani na kena petrol ne kuvajt, hajt tung

  2. preng sherri says:

   ikni,ikni po ndaleni vrapin ne anadoll,jo me afer.

  3. Augustin says:

   gjithashtu i luls edhe une jo vetem kosovaret por te gjith shqiptaret le te ikin nga ktu, ne te vertet nuk ia vlen te komentojsh ktu e kum vrejt ktu qe vetem ato qe kan deshtu ne jet marrin pjes ,ktu qfar do qet te jet tema prap nuk she ndonje mirkuptim ne mes komentuseve por
   vetem sharje ofendime !,injoranta kafsh. , dhe jam shum i sigurt qe ktu eshte vetem nje grup i vogel i paradoksave dhe qe mirren vetem me sharje dhe ofendime ….

 17. EDI DETROIT says:

  Lagje me emrin KuVAjt ne POdujeve????. Eshte e frikshme se si po rreshqet nje pjese e popullsise ne Kosove dhe ne shqiptaret e Maqedonise drejt islamizimit total te jetes se tyre. Natyrisht eshte pjesa me e fepashkolluar dhe me e varfer por kjo prape eshte shume shqetesuse..Them e pashkolluar sepse ky fenomen I islamizimit nuk po gjen terren ne SHqiperi,me perjashtime te
  Rralla ne zonat e pazhvilluara! Te verilindjes.Ska si ndodh ndryshe kur Kosova ka minister kulture nje islamike terrorist dhe per habi repist.Repist islamik…. OMG

  1. preng sherri says:

   EDI DETROIT
   po rep ka lidhje me islamizmin por ti edi nuk e kupton kete.Rep perfaqeson kulturen e orgjise njelloj si haremi.Po ne shqipot nuk i kuptojme keto,jemi pak mbrapa.

 18. Putini says:

  “Pamvarsija e Kosoves do te jete nje goditje e forte nga mbrapa per Europen”

 19. praktiku says:

  Magjia e ka emrin Hashash.

 20. arbeni nga tepelena says:

  kjo foto eshte skandalizuse, tregon se ku po e katandisin kombin shqiptar,me te vertet skandal, dhe kjo besoj se bashku me sulmet ndaj ushtareve amerikan dhe planeve per sulm ndaj tyre tregon shum shum..

 21. qerosi says:

  te shkojne ta gjejne tek hoxha dhe shehu shkakun ,se ata tePodujeves qenkan tranu me emrat e lagjeve qe i paskan ngjite dhe jo ti vinin emrate atyre qe u vrane ne luften e kosoves

 22. joice says:

  pak me shum se hashashi

 23. Cakalli7 says:

  kur semuremi ne te tjeret veme ne spital tek doktori, keta kur semuren vene ne xhami tek hogja. Edhe zezaket te vodoja vene. He mer a doni me u bashku me keta a u duke njesoj, se po te jete keshtu edhe pakistanezet njesoj jane pse nuk bashkohemi me ata?

 24. hasanTubi says:

  kot nuk punsohet nga klan tv magjistarja e zez si gazetare,sepse ne seancat plenare do na gezonte nese rreon nje parlament te tere para populli,me te vertet do te ishte nje hilaritet ,ku joefines do i bente te fikt

 25. Frederik says:

  Pa veprim aktiv te ndonje elementi kimik te ushtruar mbi dasmoret , nuk mund te kete pasoja te tilla. Dihet qarte se ne shekuj zbulimet e shkences , feja i perdorte si magji apo veprime nga Zoti. Nje nga keto gjera psh ishte fuqia e avullit i cili nepermjet lidhjeve te sakta hidraulike ishte lidhur me dyert e kishes apo xhamise ( pak rendesi ka se kush) . Pasi nxehej uji ne piken e vlimit dhe avullimi qe ne masen maksimale , avulli shkaktonte levizjen e dyerve , ne rastin ne fjale hoxha apo prifti e nxirrte si magji qe ato do te hapeshin kur ai thoshte . Dhe dyert hapeshin dhe njerezit besonin , pasi nuk dinin hilete dhe s’kishin dije.
  Pra o njerez te mire , mos besoni ne njerezit e magjive , por shikoni shkencen dhe lerini menjane keto marifete per te vjele njerezit nga parate. Ajo apo ai qe ka shkaktuar kete efekt ne 50 vete , po te kete polici dhe ekspertize te sakte , e ka vendin ne hetuesi dhe me tej ne burg.

  1. Cakalli7 says:

   do u ket bo keq mishi hallall

 26. Cakalli7 says:

  kam nje pietje pse fjala magji edhe fjala magjyp ngjajne shume?

  1. Juristi says:

   si thone te ne , Pallo nje jevge ke 40 dite shanc, kurse ne shqiperi ka shume magjupa prandaj kemi shume vite shanc ne.

   1. Cakalli7 says:

    kushedi sa do na shtohet tani qe u mbushem me arape

  2. Cakalli7 says:

   do na mbys shanci me arapet qe shtohen cdo dite dmth

 27. D_malesia says:

  keto te mira sjell feja islame , kurrkund ne vendet kristjane nuk ndodh kjo . ndoshta eshte impurtuar nga kuvajti kjo mesele e papare dhe e padegjuar ne europe . POSHTE ISLAMI

    1. mendimi_im says:

     tema ishte magjia zemra, ti dole jashte teme…
     por edhe keta qe na tregove nuk jan gje vecse kafshe…
     cdo dhune e tille nuk ka te bej me besimin eshte kafsheri, pra mos kujto se u ofendova un nga ato qe me ofron, sepse eshte injorance

     1. nardi says:

      o malok islamik ti je kafshe dhe jo uen qe vini dore mbi grate hipokrite

   1. Ton says:

    Sado qe te bejne keta te tanet, keto qe bejne keta te tute jane krime te legjitimizuara nga libri qe ti boton ketu gjithe diten.
    http://www.debbieschlussel.com/5787/the-hamas-marries-450-child-brides-video-of-the-dayb/

    http://ngm.nationalgeographic.com/2011/06/child-brides/sinclair-photography

    Keto te rrenqethin mishin o kellire jo pastori.

    1. mendimi_im says:

     cdo veper qe nuk ka baze ne islam nuk asht e pranueshme.
     kot qe lodhesh, se nuk ma ndien fare…

     ma mir ik na baj noj gjell me qepe se ate din ti te besh, he te keqen…

     1. Ton says:

      Kur s’ta ndjen pse pergjigjesh?
      Me jep adresen qe te dergoj çomlekun (gjellen me qepe)

     2. shpulla says:

      mos perdor emrat e te tjereve, se nuk po i nderon me budalleqet e tua. injorant

    2. Nje qytetar says:

     Ton ti e shikon sec njeri eshte kujdes nga keta ne jete reale te vrasin per tilla gjera qendroji larg personave te rrezikshem.

 28. vl says:

  Kjo eshte kosova apo kosovia saudite ???

  Myslymane te forte kta – ik or zhdukuni andej se late nam

 29. D_malesia says:

  50 gra per hoxhen ? kjo eshte dita me e bukur e jetes se tij ……..

  1. Cakalli7 says:

   hogja me “shkop” ne dore duke u pergatit te plugoje “bacen” e tjeterkujt

  2. Cakalli7 says:

   hogja tu ua kenu nuseve po pse si sjellin tek un me un kam nje goxha shkop magjik

 30. Tefta Cani says:

  Mendoj se ky fenomen shpjegohet me bioenergjinë, një shkencë e njohur që do të zhvillohet e praktikohet gjërësisht në këtë shekull. Në mjediset e dasmës, me siguri, ka qenë e pranishme ndonjë grua që disponon energji të veçanta në trurin e saj dhe që i ka drejtuar me vullnetin e saj keqdashës. Po qe se ajo grua njihet, mendoj se duhet të diagnostikohet nga ndonjë klinikë e specializuar në Evropë apo Botë dhe të shfrytëzohen aftësitë e saj bioenergjike në dobi të shërimit të njerëzve. Tefta Cani

  1. i cmenduri says:

   Tefta mos ke qene minisre e kultures ne kohen e monizmit ti?! Qe kur te pyeten se se gjuhe di iu pergjigje se di vetem gjuhen e Nenes.

 31. Grigor says:

  Lagjia Kuvajti ne qytetin e Podujeves. Shihet nje arab duke shetitur rrugeve te lagjes Kuvajti. Nje mini-arabi brenda Kosoves dhe Evropes. Per keto kemi vuajtur? Te behemi Kuvajt, Somali, Jemen, SUdan apo Afganistan. Eshte trishtueshme por kjo fe eshte bere vegel ne duart e shoqatave arabe me synim arabizimin e Ballkanit. Po te kishte ndonje gje te hajrit ec mo, po nga Arabia vetem mjerim intelektual dhe material vjen. Ne vend te shohim te perparojme dhe te evropianizohemi, shohim si te veshim poture, citjane, funde burrash arabe, callma, brekushe etj. Me nje fjale veshje allahu na ruajte.

 32. emigranti says:

  DJEMA po ku eshte kjo magjistare ……ta marrim shpejt se kam nje mendim …..se ndoshta ben ndonje magji per SALEN …….por prap nuk jam i sigurt do ta kapi magjia SALEN apo jo, kam frik se do VDESI magjistaria….????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! AMAn kush e njef te bej dicka ……..do shpetojme te gjithe

 33. D_malesia says:

  mendimi keshtu e don kosoven ti ….. nje shkrimtar i madh shqiptare ka thene . e dua kosoven por pa kosovare

  1. mendimi_im says:

   paska qen serb ky qe ka thene kete …

  2. sllobo says:

   Kete fraze e kam thene un.

   1. nardi says:

    sllobo mos u ngop shume me mut ler dhe per pataj se aty e ke halen loooool

 34. Cakalli7 says:

  cojani keto serbit se kane nje ilac te mire ata

 35. nexhat says:

  pse po lujini me fejen islame nuk keni pune tjeter leje qe nuk e praktikoni fejen mekate sat dush po ehde po e mohoni padsyhim se gjunaqaret jan te humbur si ne ket bot dhe en boten tjeter padyshim kjamti doty te ndodh se secili dot mer shperbilim apo denimin e merituar

  1. Cakalli7 says:

   ne do shkojme ne ferr/xhehenem me kurvat (te gjitha femrat e hajrit ne perendim), ju do vinin ne parasje/xhenet me lopet qe nuk ua var njeri. Ne do jemi me fitim me duket, edhe kete xhenetin/xhehenemin nga kauret e keni marre.

  2. Qazim Mullai says:

   e po tashti asht radha juej dhe me mbas do jet prap e jueja se ju jeni mesu me hy pa radhe,

 36. D_malesia says:

  shut up ti MENDIM PILLOti

 37. EDI DETROIT says:

  Nexhat,cfare thua mor burre,po na thua te pratikojme fene islame te behemi injorante si cje ti.Pse nuk ben ndonje klase filloreje te mesosh gjuhen tende idjot, po humbet kohen me pallavrat e hoxhallareve, apo edhe tani sju le serbi te mesoni shqip.yyyyyyy na turperuat fare raca juaj,injorante yyyyyyyyyyy.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8545
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8545
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X