#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Vlerësohet me mirënjohje konsulli grek Theodhoros Ikonomu

Këto ditë Fondacioni grek për Amerikën ka vlerësuar me mirënjohje të lartë Konsullin e përgjithshëm grek në Korçë Theodhoros Ikonomu Kamarinos, me motivacionin “Për shërbime të shquara për përhapjen e greqizmit në Vorio Epirit( Jugun e Shqipërisë)”.

Diplomati grek është është i njohur për deklaratat antishqiptar në fillim të vitit 2011, ai gjatë një ceremonie në qytetin e Korçës me rastin e 20-vjetorit të organizatës OMONIA, bëri thirrje korçarëve që të mos kenë frikë të thonë se janë grekë.

“Do të jap edhe njëherë të njëjtin mesazh: Po, ekzistojnë grekë në Korçë. Po, vllehët janë grekë. Grekë, mos u trembni nga regjistrimi i popullsisë të shpallni origjinën reale dhe të gjithë atyre që janë në dyshim dhe me frikë dhe pyesin veten jam me siguri grek, ju them një gjë, shkoni në varreza dhe shikoni varrezat e etërve dhe gjyshërve tuaj dhe gjuhën në të cilën janë shkruar dhe merrni vendimin tuaj. Janë në gjuhën greke. Ky është Vorio Epiri. Në Vorio Epir eksitojnë grekë, kjo vërtetohet dhe do vërtetohet më tepër kur të regjistrohet popullata dhe këtu duhet të funksionojnë të drejtat e minoritetit. Kurajë, shpresë dhe betejë. Kishte thënë Konsulli i Përgjithshëm Theodhoros Ikonomu Kamarinos

Në atë kohë deputeti i Partisë Demokratike, Gazmend Oketa, (tashmë i përjashtuar nga organet e larta të PD) kërkojë nga qeveria shqiptare shpalljen “non grata” të konsullit grek në Korçë, Theodhoro Ikonomus. Deputeti Oketa e bëri këtë apel në mbledhjen e komisionit të Kuvendit për Politikën e Jashtme, ku u zhvillua një seancë dëgjimore me përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Jashtme në lidhje me deklaratat e konsullit Ikonomu. Nga ana e tij Sekretari i Përgjithshëm i MPJ-së, Gazmend Turdiu informoi deputetët për takimin e zhvilluar me ambasadorin grek në Tiranë, Nikolas Pazios. Turdiu bëri të qartë se për palën shqiptare deklaratat e konsullit janë “të papranueshme” dhe “kundër rrymës së marrëdhënieve dhe frymës së miqësisë që ekziston mes dy vendeve”

Por siç duket deklarata e ambasadorit greke në Tiranë kanë qenë sa për sy e faqe në periudhën e acarimit diplomatik sepse siç shihet Fondacioni grek për Amerikën i cili luan një rol të rëndësishëm në qeverinë greke e vlerësojë Theodhoros Ikonomu Kamarinos me Mirënjohje të lartë për kontributin e dhënë në greqizmin e Jugut të Shqipërisë.  (Arben LLALLA-INA)

124 komente në “Vlerësohet me mirënjohje konsulli grek Theodhoros Ikonomu”

 1. geno says:

  u lumte bytha grekeve qe po i vene shkelmin Shqiperise, kane sherbetor spiunin Sali Kerma

  1. jimmy says:

   ETO VLERESIMET NA KUJTOJNE KOHEN E ENVERIT QE NUKE KANE VLERE ASE ME FSHIRE BYTHEN IKE ET TE HANE NDONJE PACE TE NGROHIN PAKE BARKUN KETO PEDERASTA GREKE

   1. Rani says:

    erdhe me ne fund se thame si ka mundesi qe se ke pare akoma kete artikull, he punove noi çike me greket sot hahahahaahh turkofagosi yne i vogel hahahah punetor. Kujdes mos ha shume turq se te bejne dem hahahaah

    1. tourkofagos says:

     nuk isha ne pune,por kam qysh ne mengjes,qe kethej evrote,se kane filluar te myken,,,,,,hahaha,ti kaneis re file?? po shikoj qe marmidat jane acaruar keq,por vendosa te mos rreplikoj me,se nuk ja vlen,korraket nuk ndryshojne!!! Greku thote;Arapin,sa do qe ta lashe,vec sapunin harxhon,,,,!!Kshq,kur nuk jetojme atje me ta,pse duhet te acarojme nervat,se ata jane off,nuk kane cte acarojne,,,,,,,,vec marmides! jasou file,ne mos gaboj,Jahova je???

     1. leonardi says:

      ky hiqet sikur eshte ortodoks i thekur por vete nuk e njeh ortodoksine thjesht eshte nje i molepsur i shovinizmit te llojit mercenar

  2. preng sherri says:

   lal Prenga habitet pse nuk i kane dhene ndonje medalje dhe zoterise shume te ndritur Sali Haxhi el Berishes.Por me sa di,nuk i pelqejne me keto letrat kot,i ka alergji qe nga koha e monizmit.Tani i pelqen vetem dollari.

 2. nardi says:

  Po kur kane gjetur ketu ata mire bejne vetem shikoni cfare i bejne maqedonasit grekeve verdall i sjellin kurse keta tanet rrine hane mut per mendimin tim do zoti e marrin greket epirin e veriut e me fal per shprehejen shqiptaret le te hane mut dhe njehere me shume se keshtu eshte kur nuk je patriot.Keshtu do ti vertetetohet edhe njehere mire shqipetareve sidomos atyre moderniste internacionaliste se kush eshte greku po do jete vone e kur mend te vine vone as qente nuk ti hane.Vend gomeresh ngelen duke ja zbathur breket fqinjet.

  1. Rani says:

   Qe nga vdekja e Enverit ky vend ka vdekur ne te gjitha aspektet.

   1. nardi says:

    po enveri i la njerzit aq te varfer sa morren rruget e kurbetit pas viteve 90 e harrove si iknin njerzit me vapora nga shqiperia po te kishte ardhur demokracia me heret sic ndodhi ne greqi do ishe vend i zhvilluar sot dhe i pasur dhe nuk do i kishe probleme me greqin qe do ti blje shqiptaret me pensione duke perfituar se jane te varfer.Megjithse ai ja u dhjente ketyre grekeve mire.

    1. Rani says:

     Enveri i la njerezit fukarenj po nuk ju tha te shkaterronin fabrikat e uzinat dhe te prisnin “çekun e bardhe” nga te huajt. Nuk ka faj Enveri qe jemi popull i trashe dhe kemi nxjerre nga gjiri yne kafshe per te na drejtuar, pikerisht se e ka ditur Enveri se ça populli injorant ka prandaj nuk i ka lene qe te “kakarisin” shume sqepa aq sa mos ta merrte vesh i pari te dytin si sot. Shqiptaret jane nje popull i vonuar nga formimi intelektual dhe te gjitha analizat e ndryshme nuk mund te zvenitin kete realitet te hidhur. Edhe bota kane njerez budallenj, po sikur e them une shpesh, edhe pse kane budallenj, njerezit qe ata zgjedhin qe ti udheheqin i kane ne terezi, ndersa ne edhe si popull edhe si udheheqes jemi mut. Po pse Evropa lindore si doli nga komunizmi, po sot ku jane ata dhe ku jemi neve? Mos u nis vetem nga pasioni per t’ja lene Enverit fajet, se kur evropa lindore doli ne te njejten kohe me ne nga komunizmi ata u munduan qe te ecin para ndersa tek ne u verejt nje fenomen komplet tjeter, shkaterimi masiv i te gjithe sektoreve ekzistues te ekonomise filloi me ritem te shfrenuar aq sa e mbaj mend edhe shkrepse nuk prodhoheshin me ne Shqiperi ne 91-92 dhe shkrepset qe daja im shiste ne fillimet e aktivitetit te tij vinin nga Serbia e Bullgaria. A e kupton se jemi nje turme e eger pa asnje lloj drejtimi pa asnje lloj ndenje per te kerkuar llogari atyre qe kemi ne koke, shkurt nuk jemi popull o vlla, se nje popull qe nuk meson per te saten here nga historia ça do te diskutosh me per keta njerez. Deri ne 2005 edhe mund te justifikoheshim se gjoja deri atehere kemi qene duke pare kush eshte i mire e kush i keq, po qe te votohet prape ne 2005 njeriu i zi me emrin Sali hartuesi i shkaterrimit te Shqiperise, kjo ben vaki vetem ne Ruanda dhe ne Bregun e fildishte dhe askund ne Evrope. Le ta mbajme me shendet Saliun tani. Historia do ta mbuloje me turp kete kafshe te eger si Esat pashe Toptanin, ky do te studiohet nga brezat e rinj si shembulli me i keq i shkaterrimtarit i egersires i te shiturit te Shqiptareve qe s’beri asgje te mire gjate qeverisjes se tij. Nuk mund te thuhet e njejta gje per komandantin legjendar Enver Hoxha qe nuk nguronte te ngrinte zerin pa kompleksin me te vogel te inferioritetit kunder armiqve te Shqiperise qe po na shkelin me kembe sot se ju ka ardhur ora. Kurre nuk do te kthehet periudha e Enverit kur ky popull i vogel ulej i barabarte me te huajt, gjeopolitka eshte e tille qe per ne behet e pamundur te arrijme kohen e Enverit dhe te jemi te respektuar si ne kohen e tij. Nuk ke si te respektohesh kur nuk ke ushtri, dhe kjo eshte nder dhuratat kryesore qe politika e ketyre 20 viteve i fali shqiptareve. Neve jemi popull i vogel me kapacitete te kufizuara gjeneruese dhe eshte shume e veshtire qe te arrijme nje dite te konkurojme fqinjet denjesisht si ne kohen e Enverit. Ndoshta nuk do te perseritet kurre me ajo kohe (jo ne kuptimin e ekonomise apo sistemit) persa i perket reputacionit te Shqiperise ne arenen nderkombetare.

     1. nardi says:

      O shoku shqiperi ka qene kore e veriut para vendeve te tjera komuniste ketu dhe bicikleten duhet ta merrje me lej nga partia dhe te flisje dhe te merrje ushqimin ndersa n vendet fqinje bullgrai per shembull makinat ishin kudo plus ai njeri e la vendin e izoluar plot 50 vjet nderkohe qe ne jugosllavi dilja jashte sa here te doje nuk qene njerzit te papare si ketu.Kuptohet qe dhe politka ka fajin e saj qe na ka lene mbrapa po nuk mund te mburesh kurrsesi ate sistem megjithse dhe ai kishte gjera te mira.

     2. jimmy says:

      q ran mire eke por kujte tja mbushesh mendjen kafshet ferra duan ora 2 e mengjezit

    2. Arberor says:

     nardi te gjithe popujt e botes vene ne emigrim, nuk eshte ndonje misteri! Ja shiko sot Greqine mbas kaq vjetesh kane filluar te mergojne prape, por kjo nuk do te thote ta dhjesin vendin e tyre si e dhjesin Saliu me shoke!

     1. nardi says:

      @arberoro te gjithe popujt e botes se dija qe dhe francezet anglezet amerikanet gjermanete iatlianet spanjollet zviceranet austriket japonezet etj jane emigrante mund te jene shperngulur nga vendi i tyre per pune po rjo per buken e gojes si shqiptaret.sa per Greqine greqia i ka te ardhurat per fryme 27.000 dollare dhe nuk ka nevoje te bredhi neper tere europen si shqiptaret dhe ata emigrante qe ka jane ne amerike qe kur por kuptohet ne nje vend shume me i pasur se ajo.

     2. eribcn says:

      sa per informacion per nardin, o shoku greket kan vite qe emigrojne dhe me keq se shqiptaret , thuaj ne na ra halli qe kemi ata afer se asnje shqiptar sdo kishte ne greqi, dhe sa per ato te ardhurat qe nxjerrin ata .. do jen si ato qe i thonin europes dhe ne fund doli qe skishin brek ne byth si shtet..

  2. PrapambetjetOsmane says:

   zoti nardi, greqia eshte ne bashkimin evropian, dhe nuk mund te pushtoj territore te vendeve fqinje, sepse edhe sikur te doje nuk te lejon evropa. Eshte e veshtire te shkeputemi nga fandazmat e te kaluares.

   1. nardi says:

    @PrapambetjetOsmane Pse Kosoven e pushtoi gje shqiperia qe sot nuk eshte pjese e serbise.Ka shume menyra qe nje vend te ankesohet ndaj atij fqinji.ose tjetra mund te ndodh si me bosnjen qe te shpallet repubilke autonome ne te ardhmen me shqiptare te blere dikur ish myslimane dhe pastaj te jesh nje shtet multietnik dhe i varuar per cdo gje nga kjo republike autonome ashtu sic eshte bosnja ndaj kroateve dhe serbeve.

    1. shpulla says:

     Nardi, Shume po e degjoj kete fjalen multi etnik, ose shqiperia etnike?
     Multi etnike ishte ish jugosllavia, Multi etnike do te thote, popuj me gjuhe te ndryshme qe jetojne ne nje konfederate, Ne ne shqiperi kemi te gjithe nje gjuhe, gjuhen e nenes dhe te babes, qofte per mazllumin ose thanasin e kemi shqip, cne multietnik? mund te thuash multikulturor. po jo multietnik.

     1. nardi says:

      @Shpulla Po dhe boshnjaket kroatet serbet flasin nje gjuhe po prape jane te ndare dhe bosnja quhet shtet multietnik.

     2. nardi says:

      @shpulla Dhe boshnjaket kroatet serbet nje gjuhe flasin po prape Bosnja eshte e ndare dhe eshte shtet multietnik.Tema ma botoni komentin.

     3. Cakalli7 says:

      e njihke mire ish jugosllavine nardi, eshte e vertete sebet edhe kroatet jane nje komb por i ndan vesioni i fese edhe i dialektit. po keshtu edhe myslymanet e bosnjes qe Alia Izetbegovic i nxorri “komb” me vete. Hipoteze: Po te ndjekim kete standart kemi 2 kombe ne shqiperi toske edhe gege te cilet mund ti ndajme akoma ne perkatesi fetare. Pefundim: kjo eshte aryeja qe disa komentues ketu nga ish jugosllavia qe kane bere shkolle te larte ne tirane edhe qe jane ndjekes te vendosur te fese te arapeve u duket shprehja “feja e shqiptarit edhe shqiperia” si parulla “bashkim vellazerim” e titios

     4. nardi says:

      @Cakalli7 O eksperti i jugosllavise me diplome Beogradi.Nese keta sic thua ti jane nje komb athere pse kane histori te ndryshme nga njeri tjetri?Shqiptaret qe thua ti ne toske dhe gege kane nje histori dhe asnjehere nuk kane qene te ndara ne shtete te ndryshme tosket vec dhe geget vec si kroatet serbet dhe boshnjaket.Serbet dhe bosnjaket dhe kroatet dhe ne mesjete kane patur mbreteri dhe shtete te ndryshme.
      http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Croatia
      http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Serbia
      http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Bosnia_and_Herzegovina

     5. shpulla says:

      Nardi, isjugosllavia gjuha qe flitej ishte serbokroat, Kroatet jane Dalmacian, autoktone, serbet jane sllave, bosnja ka mysylmane, sllave, kroat, por myslymanet ne bosnje shume e perdorur ishte gjuha turke, ky eshte multietniciteti qe shpertheu ne lute. po ne, flasim nje gjuhe, po mund te themi kemi kultura besimi te ndryshme,

     6. nardi says:

      @shpulla kroatet jane sllave por ka mes tyre dhe ilire te sllavizuar ashtu si ne bosnje.pastaj greket ne shqiperi fushaten elektorale e bejne ne greqisht dhe dalin me parrulla te mbrojme megali idea.

     7. Cakalli7 says:

      =O grupi kroatet edhe serbet kane nje histori te perbashket 100 vitet e fundit ashtu si tosket edhe geget shqiptare qe ishin ne vilajete te ndryshme te vatanit tend turqise. Keshtu qe “gjuha e perbashket” nuk eshte kusht per kombin as tek sllavet e jugut e as tek gjermanet. As fakti i perkatesise se njejte fetare nuk vlen psh midis bavarise+ austrise+ kantonevegjermanenezvicer, ose midis serbeve + shetasvesllavetemaqedonise. Pra kujdes kur merr shembuj jugosllave se nuk te leverdis panosman. Ashtu si serbet edhe kroatet, tosket edhe geget kane nje dialekt te ndryshem te te njejtes gjuhe edhe kane po ashtu zakona edhe zhvillime te ndryshme historike jo ne 100 po ne 1000 vitete e fundit. Skenderbeu Prijes i Arberise edhe i Epirit, edhe epiri si gjeografikisht edhe historiksht nuk ka qene ndonjehere vetem zonan ne jug te kufirit te sotem te republikes se shqiperise.

     8. nardi says:

      @Cakalli7 Shikojeni injorancen e ketij njeriu aman.

      grupi kroatet edhe serbet kane nje histori te perbashket 100 vitet e fundit

      O pan sllav dhe AustroHungaria kane pasur histori te perbashket me njeri tjetrin per qindra vjet dhe cfare do te thote kjo se jane nje komb?

      tosket edhe geget shqiptare qe ishin ne vilajete te ndryshme te vatanit tend turqise

      Shqiperia ka qene e ndare ne kater vilajete njesi adiminstrative ne kohen e turkut po vilajetet nuk kane qene shtete po njesi administrative te varura nga otomanet dhe kishin lidhje me njera tjetren.ndryshe nga vatani yt sllav.Se une jam katolik brez pas brezi.Ndersa ata kane pasur shtete te ndryshme qe para ardhjes se turkut ne ballkan.

      srebet edhe kroatet jane nje komb por i ndan vesioni i fese edhe i dialektit. po keshtu edhe myslymanet e bosnjes
      po te tere sllavet ajo I ndan o grupi shurupi feja dhe menyra ose dialekti si e flasin gjuhet sllave por a mund te themi se te tere jane nje komb?

      Ndersa kroatet dhe boshnjaket dhe serbet vetem ne kohen e jugsollavise kane qene bashke tani po me flet per ngjasite qe kane me njeri tjetrin te tere sllavet kane ngjasime me njeri tjetrin dhe meren vesh me njeri tjetrin kur flasin por nuk do te thote se jane te tere nje komb.Jane nje grup etnik por jo nje komb.

     9. Cakalli7 says:

      une i qendroj asaj qe thashe palle, po ne 100 vitet e fundit 2 here me radhe kane qene te kenaqur kroatet te jene nje me serbet, edhe 2 here te tjeta i kane yshtur pepinot per jo. Titoja nuk qe serb me sa mbaj mend une. Prandaj fashist i vogel, ca gjera jane fakte sllavet e jugut (pa bullgaret) kane ndenjur bashke 100 vjet, edhe sa here u eshte dhene mundesia jane ndare. Sa per shqiptaret ja te te jap une nje fakt historik: Ali Pasha (tepelema) eshte i pari person qe deshi te shkeputej nga Osmanlleku jot, edhe kur u shtyp qene vellezerit sum-nite mbi e nen shkumbin qe i kish kundra. Gjithe “aristokracia” shqiptare e shekullit te XIX i ka ngritur veten e saj mbi kocakat e tij edhe sherbimin qe i beri turkut. Ishte kjo aryeja qe ata “shqiptaret” qe luftuan krahas grekeve ne greqi e kane per turp te jene nje me ty edhe nuk erdhen te rronin mbas revolucioni me gjyshin e haxhi qamilit, esat toptanit edhe ate skllavin tjeter paraardhesin tend.

    2. shpulla says:

     nardi interesohu mire para se te komentosh

     1. nardi says:

      @shpulla Po mire sipas teje athere shqiptaret e maqedonise jane njepopull me sllavete e maqedonise meqe e dine gjuhen e tyre.

     2. shpulla says:

      nardi, perse i kupton mbrapsh gjerat, maqedonia eshte multietnike, gjuha e nenes meret per baze,

     3. nardi says:

      @shpulla
      Multi etnike do te thote, popuj me gjuhe te ndryshme qe jetojne ne nje konfederate, Ne ne shqiperi kemi te gjithe nje gjuhe, gjuhen e nenes dhe te babes, qofte per mazllumin ose thanasin e kemi shqip, cne multietnik?

      Minoritaret grek gjuhe te nenes kane greqishten(vete e thone nje gje te tille kur i kam takuar ne Himara ca djem) dhe rrjedhin nga populli grek ti thua flasim te njejten gjuhe minroitaret grek flasin dy gjuhe greqishten gjuhen ame dhe shqipen gjuhen e vendit ku banojne ndersa shqiptaret flasin vetem shqipen.Dhe minoritaret grek nuk jane i njejti grup etnik me shqiptaret dhe sa me shume te rritet numri ose perqindja e minoritareve ne nje shtet aq shume etnikesh ose multietnik behet ai.

     4. Tetova says:

      0 i pa edukat mos komento kot se shum shekuj je pas kohes te ka shkelur rrota historike ke ngel i mjer historin greke e lexon ate qe u a servojn greket dhe del shitesh patriot shum mire te shpjegoj njeriu se cka esht etnike dhe cka esht multietnike po ti je ende i bllokum ne trurin e vogel te mungon nje pjes eja te ne ketu se ta gjejm neper berllogje po prap une te them se ne greqin tende multietnike shqiptaret e cameris do ken autonomi dhe bo behet shqipri etnike tung grekoooo fobb

     5. nardi says:

      @Tetova me mua e ke ate repliken ti.

     6. shpulla says:

      nardi, keto 20 vjet ne shqiperi jane bere mrekullira aq shume qe shqiptaret e kane per ”nder” te jene shqiptar. po te jene grek le te shkojne me grekun me gjithe tokat qe ja dha saliu, se kur shkonin ”ata” cunat e himares ne greqi i prisnin si heronj, i thonin grek. pika qe su bije me patriotizmin injorant shqiptar qe behen dhe jugosllav per buken e gojes, sic u bene turq do behen grek, dhe kur te fryje era e azise behen me kinez se kinezi.

     7. nardi says:

      @shpulla Nuk e ndron njeri kombesine se ka qef te behet grek por thjesht per parat e pensionit keshtu qe mos i fry me kot me tej.Dhe kush te tha qe shqiptaret jane patriote ose nacionaliste asnjeri nuk eshte kuptohet qe patriotizem ka dhe aty ku ka mirqenie sa per jugosllavine nuk di ndonjeri te jete bere jugosllav sepse jugosllavia ka marre fund me kohe nuk egziston.
      Greket jane shume nacionaliste dhe patriot deri ne ekstrem dhe ti ata i quan injorant kombi pa patriotizem eshte si nje trup pa shpirt.

  3. Kkoli says:

   Shikojeni kete korrakun sa I zi eshte shembelltyra e nje jenicerit Turk ahaaaaaaaaa…
   Hej Nardi sa per te zbathur bythen po e ngateron muhabetin me duket jemi ne qe Ua zbathim mire aman …
   Ky I ashtuquajtur Grek qe lufton per veriun e Epirit ta garontoj une qe Eshte Kushuriri I par I Turkofagosit = me vjen keq 100% Turk ( 24 e kater karat jenicer Turk).
   Keshtu ju Themi ne nga zonat e veriut te Piros…

   1. nardi says:

    Ahatu do doje dhe une o Kkoli po ky konsulli thote ketu ka vorioepir ne mes te nje salle plot me shqiptare ne mes te Korces e asnje njeri nuk reagon e justifikohen se nuk e kuptuan mire perkthimin.

    1. Kkoli says:

     O Nardi Eshte popull I bute Korca, e di ti Kush Eshte sharja me e rende ne Korce ,,, Eshte uuuuuuuuuuuu …
     Po te tha ndonje Korcar uuuuuu dije se te ka shar nga fisi…
     Jan popull I zgjuar ata nuk e bejn dot vezen e korcareve Greket …
     Pra lere te lehin Greket ne Korce sa te duan , mos u fiqiros shum plako…

 3. ss skenderbeg says:

  ju lumte gjejne edhe bejne.shikoni sa hapur duket gazmend oketa qe kundra ketij edhe e perjashtuan shqiptaret vete.dmth i bie qe derjtuesit me te larte jane tradhetar.grekrit e dekorojne kete kurse ne pateriotet i perjashtojme.do ta marrin me kete vend e drejtues qe kemi ne sdo jete larg dita.vetem me vjen keq per njerzit se grekerve su plasi per njerzit ne jug te shqiperise po vetem per tokat.u thone jeni greke po kur te vije dita do i perzene si camet.hallall maqedonise zbor u bejne grekerve barvo tamam per vend te tyre.me maqedonasit si bejne keta filma keta se si pjerdhin ata jane me seder e pateriota ta pashitur te nje grek i qelbur.

  1. Cakalli7 says:

   aman me thuaj ca u bejne keta maqedonsit grekeve, po greqia i shk… e nuk po i le te futen as ne nato e as ne be

  2. hasafi says:

   Shifeni si futet shqiperia ne BE
   http://youtu.be/uw_fA9O2nXY

 4. S.Molla says:

  PERCARESIT E UNITETIT.
  Kur nje shqiptar mysliman kerkon shkak te ofendoje,te deboje,te largoje nje Korcar nga progresi i tij, ne Tirane o kudoqofte,perdor gjuhen e gjarprit duke i thene: Ajt mor grek i piste,shko largoju prej ketej ti je grek.Ka dhe shqipo qe urejne Korcaret sepse jane ortodokse,Keta injorante nuk dijne sa percarje futin ne popull,por duhet thene qe edhe politikane te Tiranes, kane zbatuar nen rogos politike renuse per progresin e qytetareve Korcare.Eshte fakt qe e kane shfrytezuar kulturen,edukaten e Korcareve dhe me pas si nje limua te shtrydhur e kane hedhur o larguar nga kariera e tij politike apo profesionale.Shkaterimi i begatise se Korces,i banoreve tradicionale te saj ne komunizem ishte nje lloj genocidi i heshtur.Vereni ku jane sot familjet me tradita disa brezash Korcare? te sikterisur andej ketej, neper bote, te debuar nga shtepite e tyre me metoda te qelbura te mjerimit dhe varferimit.Nderkohe ne banesat e tyre jetojne myslimanet e konvertuar.Edhe buke pjekesit me tradita te qytetit u zaptuan nga Kosovaret sikur s’dinin Korcaret te gatuanin buken.Mos kuitojme ketu sa Korcare me kulture vdiqen burgjeve kot se koti.Ne arkitekture renimi i Shengjergjit ishte krimi me i math psikologjik qe ju be banoreve te qytetit, shkateruan nje kryeveper te gurit me gdhendje te Polenes.Tempull te tille e gjithe Shqiperia s’ka per te pasur me.Edhe varin e atij qe financoi e coptuan duke mos ditur ku ja cuan kockat ketij humanisti te math.C’faj kishte qyteti dhe banoret e saj se ishin me te zhvilluar ne ate kohe ndaj qyteteve fshatra te Shqiperise? Kristaq Venetiku,Vangjush Tushi,etj,etj,burra me edukate,orizont,kulture vdiqen burgjeve si te ishin me keq se qener.Ai Baleta kur derdellit llogot e tij me demek patriot i math,se pari duhet te konvertohet ne fene e te pareve pastaj te shese denglat e tij fallco.Shqiperia s’ka pasur kure myslimane autoktone zoteria Balete.Perse me Bira Korcen nuk ju dha mundesia banoreve tradicionale te qytetit te jene pronarert e saj por eshte sekret kush e ka,si e qysh e zaptoi,qe mos e kishin ortodokset te cilet vetem sa te marin fryme? Boll me intrigat ndaj qytetareve te vertete Korcare,boll me genocide te fshehura ndaj tyre.S.Molla

  1. PrapambetjetOsmane says:

   Pershendetje zoteri ! Jam dakort me ato qe thua. Mund te shtoja ketu nje koment te terzgjatur lidhur me vlerat e verteta dhe antivlerat, por nuk e shoh shume te nevojshme sepse ne dim te dallojme vlerat nga antivlerat, kurse antivlerat gjithmon do te gjejne ato te astuquajtura argumente sipas tyre per ti hedhur posht. Nuk ndihem aspak i zhgenjyer sepse keshtu ka qene gjithmon ne shekuj, per ata qe dine te lexojne historine tone. Po qe se pret te te kuptoj nje mysliman atehere te them qe eshte thjesht nje iluzion qe ushqen, per arye se, myslimanet (e arabise dhe te turqise) lan mbrapa shkretetiren, cadiret, jeten e dhunshme, eren e djerses dhe erdhen ne evropen e civilizuar (ndryshim shume i madhe qe nuk eshte e veshtire te vihet re), dhe sapo ngopen barkun me buke filluan avazin e vjeret te shkretetires dmth nuk kuptuan ose me sakt keqkuptuan se ceshte evropa e qyteteruar, kurse ti tani do qe te kuptoj vlerat e verteta shqiptare myslimani i shqiperise qe eshte me i moderuar dhe qe ndryshimi nuk eshte aq i dukshem sa ai qe lartpermenda, dhe jo vetem aq por e quan per ofendim ti hedhesh posht ate mentalitet qe ai nuk do tja vesh fare ne diskutim. Mos e prish gjakun zoteri sepse keshtu kane vuajtur edhe te paret tane per nje jete me te civilizuar. Ndaj shume shqiptare te civilizuar te pashpres e lidhen endren e tyre per nje jete te civilizuar ne vende te civilizuara, me dhimbje ne zemer per atedheun.

   1. tourkofagos says:

    fatale,qe na ra ne pjese,te ndajme oxigjenin,me keta korrake,,,,te importuar!!

  2. jimmy says:

   populli yne i percare ka qene me shekuj edhe do te jete se keshtu e done krimineli salja rrame bjeshkisha

  3. tourkofagos says:

   file mos u merr me marmidat,se jane njerez me bisht,,,,,,,

  4. Gjergji says:

   O molla e tere korca ortodokse eshte po puna eshte se greket ju erdhen ju ngriten flamurin e vorio epirit tani ju thone se ketu ka vorio epirote e ju nuk reagoni hic e na nxjerr sikur gjoja ju quajne greke shqiptaret e tjere jane rracista me korcaret qe nuk eshte e vertete aspak e shpikur prej teje.ti pastaj je percares i unitetit qe kur fillon ti ndash shqiptaret sipas fese ik o minoritar rri rrehat se ti nuk je korcar i vertete ti.

   1. tourkofagos says:

    o gjeko,thua se doli,adashi [tfg 2]!!!!!qe percan shqipfolesit?????
    nuk do ti veja faje,nje korraku,te bente kete koment,por nqs je gjergj puro,jo thjesht nick,eshte fatale qe ti,i bene hije tokes,,,,,,,!!!!

    1. demokrati says:

     Si shpjegohet qe ju grekomanet dhe turkoshaket keni nje te perbashket: Sado e urreni deri ne vdekje njeri tjetrin beheni bashke vetem ne nje pike, urrejtjen qe keni ndaj shqiptarise dhe sidomos kur ajo mbrohet nga besimtare orthodokse dhe myslimane, por qe ne radhe te pare ven kombin dhe shqiptarine por jane edhe besimtare te mire. Pse? Pse kjo urrejtje patologjike. Vazhdoni ne tuajen si ju edhe turkoshaket, por jeni te humbur. Zjarri i shqiptarise djeg me shume se zjarri i Krishtit dhe Muhametit ne zemrat e shqiptareve. Lexo pak per Branko Manolovskin, shqiptarin orthodoks te rilindur, lexo pak per ndasine qe mbollen njerizit si ty dhe turkoshaket dhe shpresen e tij se nje dite e drejta, e verteta do te fitonte dhe vertet fitoi.

     1. tourkofagos says:

      fli ne ate krahe ti,se po vijne deshmitaret e jahovait e po te sjellin parajsen,,,,,cope mishi me dy sy,qe nuk mund te rrishe drejt,se e ke bythen si veze turtulli!!
      pjelle enveriste,,,,,i pa fe!!!

    2. Gjergji says:

     @tourkofagos Me vjen keq por nuk kam cafre ti sqaroj nje fatalisti si puna jote.

     1. Tetova says:

      Keti greku vec turku i vjen hakesh nuk ka nevoj te besiedosh se turku u a ci robt le ta harojn shqiprin se as ne endrat sen e shifni tash e tutje po edhe ajo cameri esht ngri ne kemb dhe shum shpejt do behemi krejt bashk ashtu si u ka hije shqiptarve ore grek i poshter

    3. eribcn says:

     ore po sa i papar qenke ti , sa mire ta paska ngulitur greku racizmin per shqiptaret,ju qe beni kshu ne 90 e keni pas hasan. ne 91 ju …. greku maman u bet jorgo…ne 98 ju dha pension por ju beri qe ridhni shum vaj nga pas mo shoku, LE TE MUNDOHEN SA TE DUAN LEGENA SI TY , shqiptaret nje komb kan qen e do jen dhe asnjeher nuk i percan feja ,por nuk e kuptoj pse lodheni dhe beni komente ketu kur keni eleftherotipin ne eladhen tuaj te dhjer..

     1. tourkofagos says:

      ptuuuu,,race persiane,u bere ti mor korrak te njehesohesh me shqiptaret kristiane!!! Te ma dish per nder mor korrak,qe flet shqip,se po mos te rezistonin te paret e mi,ndaj turqeve,ti sot do te flisje turqisht e do te shkruaje me germa arabe,,,,,! Eshte fatale,qe une ndaj oxigjenin me ty,,,,,,,,!

  5. emigranti athine says:

   Mos harro te marrësh ilaçet rregullisht o zotëri.Ç’janë këto budallallëqe që na dërdëllis?Shqipot myslimanë i paskërkan inatë korçarët sepse janë ortodoks.Je në vete mo derzi?Unë në kërë forum nuk lexova asnjë mysliman shqipëtar që te shajë ortodoksët apo të krishterët e tjerë.Ndërsa disa ortodoksë këtu si puna jote,që besoj se nuk janë shqipëtare,i mëshojne me të madhe tezës se dasisë fetare.O trangull,edhe themeluesi i Korcës tënde të “dashur”(e vendos në thonjëza sepse nuk e di se sa e dashuron korçën ti) ishte mysliman.Dhe pikërisht Iliaz bej Mirahori apo Iliaz Koja.Mesuesi i sulltan Bajazidit të dytë.
   Korça është vërtetë një nga qendrat kulturore më të rëndësishme të Shqipërisë.Por debila si ti nuk i duhen korçës.Thuaje troç të pëlqen apo jo qëndrimi i konsullit grek në korçë.Dhe mos u hidh nga dega ne degë.Persona si puna jote shkruajnë këtu vetëm për nje qëllim.Përçarje dhe vëllavrasje.

   1. Zigur Qarri says:

    emigranti athine,
    rrespekt,nuk eshte hera e pare qe je kaq preciz ne shkrime.Vecanerisht ato te dokumentuara me fakte e data kan po aq vlere sa menyra se si i akcepton maredheniet nderfetare ndermjet shqiptareve qe nuk kan qene asnje here te tensionuara.Dihet kush jan ata qe nxisin dhe u intereson dasia fetare.Pa dallim, ata qe mundohen te denigrojne besimet e tjera,nuk jan vetem se keqadashes te udhezuar,por jo fetare.Kur nuk konceptojne besimet qe ekzistojne prej qindra vitesh ne Shqiperi keta Nastradine ,si do tja bejne kur Shqiperia te mbushet me Budiste,Hindu apo me besime tjera qe me hapjen akoma me shume te Shqiperise natyrisht qe do te lulezojne edhe kultura te tjera?
    Tung.

    1. Cakalli7 says:

     po ky tunxhi si perkthehet ne gjuhen zyrtare po ne toskerish o xhin, te pakten perktheje per kocarin se te siguroj qe ai nuk e kupton

     1. Zigur Qarri says:

      T je çakall Permeti dhe jo Korçe.
      Si thoje qe e njeh mire gjeografine dhe ishe i sigurte se asnje lum Shqiptare nuk derdhej ne Detin e Zi?
      Ha,ha,ha.Fol pak per historine tani…….?

     2. Cakalli7 says:

      po perktheje per ate kolegun tat pra apo e ka mesuar kur qe ne angli ai, e mer pilaf dylber ca tboni enveri te te vuni prape me vellezerit e tu ne tirone.

     3. Cakalli7 says:

      asnje lume shqiptar nuk derdhet ne detin e zi (ndoshta ndonje nga kosova por ajo ligjerisht eshte shtet me vete)

     4. Zigur Qarri says:

      O çakalli i Permetit ta kam thene nje here,por me qe nuk e mban mend ne rrespekt per Permetaret po e perseris,
      Lumi i Limit ose Lumi i Vermoshit derdhet ne Danub e pastaj ne Detin e Zi.

     5. Cakalli7 says:

      prape me metoda teknike ju? kemi ambasade ne kine, jane 10 veta bejne shurren, si rrjedhim edhe ne kemi nje rreke ne detin e kines

 5. ss skenderbeg says:

  sa i bardhe duket ky konsulli.tamam si thote turkogagosi korrak ky duket sikur eshte ambasdori i sirise apo iranit sa ngjan mor burre i dheut me keto shtetet qe permneda jo se kam inat po shikojeni me vemendje shikoni drejtuesit iraniane sa ngjajne me kete.

  1. ?? says:

   he mo he,se vetem ky dhe ministri i jashtem jane me origjine sirjane,te gjithe te tjeret jane te bardhe,hahahahha

 6. vasilika says:

  Jo mor qen bir qeni !!! sepse vellai i gjyshit tim
  Dr. Gjergj Pekmezi ne vitin 1913 jua terhoqi nga thonjte Korcen grekut dhe
  nuk keni per ta marre ndonjehere Korcen ju.
  Edhe sikur te vdes por me perpara do te vdesesh ti dhe amanetin e te pareve
  nuk do ta le te shkoje kot.

  1. Cakalli7 says:

   =i lumte familje tende patriote zonje per ate qe ka bere ne te shkuaren, tani me thuaj cfare do beje familja jote patriote kur kosovaret (te cilet besoj se i ke pare degjuar e lexuar keto vite kur kanalet tv e shtypi shqiptar po na tregojne njeritejtrin) te vijne te te ulen kembekryq ne shtepi edhe te te thone qe ta behesh myslyman sunit edhe ta prishesh ate kishen e ta besh “gjami” e po se bere nuk je patriot shqiptar por je “b…q..” grek.

   1. fresku says:

    Cakalli7 shikon shpesh endra me kosovar?

    1. Cakalli7 says:

     eshte njesoj si te shohesh endra me morra une nuk shoh endra me insekte por shikoj mire cngjet rrotull te keqen xhaxhi, kesthu eshte per ne qe kemi pare edhe kohen e enverit edhe te ramizit edhe te saliut

 7. qerosi says:

  KETA QE E LAVDEROJNE NGA AMERIKA JANE DJAJ ;POR NUK ESHTE OBAMA

 8. endri says:

  hahhahahah dhe na thone neve qe jeni nacionaliste …. HALETE E EUROPES

  RRACE E POSHTER !

 9. Nikolin says:

  “Konsulli me xhup”. Shifeni njehere se cfare perfaqesuesi eshte, veshja e ti tregon me shume se cdo koment. ka nje bluze te bardhe guzhinjeri poshte e mbi te ka veshur nje tjeter pullover me zinxhir ne mes, si kamjonistat e sharrave qemoti, sikur te mos mjaftonte ka hedhur siper dhe nje xhup ngjyre bezhe demode.Mban syze me xhama te medhenj e me skelet te galvanizuar flori,thua se moda nuk e ka prekur ate pjese te greqise nga vjek ky kopuk. duket sheshit se brisku dhe sapuni i rrojes nuk shkojne deri ne katundprovincen e ketij personazhi grotesk, qe vetem greqia mund ta emeronte konsull ne nje zone ku i genjen ajo mendja e tyre e prapambetur se eshte Vorio epir. Vorio Epiri nuk ekziston si nuk egsiton Duckburg qyteti i personazheve te Disney.

 10. qerosi says:

  MBRAPA KETIJ FONDACIONI FSHIHEN POLITIKANET AMERIKANE NE BASHKEPONIM TE NGUSHTE ME PUSHTETIN E SOTEM SHQIPETAR;SE PRANDAJ ESHTE LENE I GJITHE JUGU NE DITE TE HALLIT ;SE KETE TEORI NE EDEGJOJME CDO DITE: ZOTI DHE PATRIOTET E VERTETE MARRCIN HAK!

 11. Zigur Qarri says:

  Interesant lobi grek ne Amerike leh me shume se qeveria greke.Presioni per menjanimin e Oketes ka ardhur nga Amerika apo qeveria greke?
  Megjithate çdo tentative politike nga cilado ane qofte,per te injoruar nacionalizmin Shqiptare do te jete me pasoja qe do te shfaqet ne nje te ardhme jo te larget me konfrontimin e nje lufte guerile qe te paret qe do ta paguajn do te jene familjet e politikaneve.

  1. Cakalli7 says:

   nuk je per lufte ti me grup ike futi ndonje pilaf me mire, se po e morren vesh gjermanet do te te nisin gabimisht ne anadoll

 12. Arian says:

  Mos u merzisni mor Shqiptare se nuk kane marre gje dhe nuk do marrin,a nuk e kuptoni qe politika shqiptare po tallet me keta,po fundja kur tallen disa fshatare nga malet e shqiperise dhe i marrin pension si Grek imagjinoni se cfar mund te bej me Greket nje qytetar nga cdo qytet i shqiperise.Nje shembull,te gjithe thone se Berisha malok e cfare do tjeter po kur kthehesh e shikon ca ka bere me Greket keto kohe te vjen te qeshesh,fundja dhe detin menduan se e moren po qenin e ngordhur.flm

 13. V-E says:

  konsulli eshte nje hero,fjalet e tij jane mese te verteta.

 14. liripopullit says:

  Po ca vorio epiri duan keta larot e greqise!? Ky eshte konsulli grek ne korce? uaaauuu duket si fatorino furgoni.Hej Shqiperia ka qene eshte dhe do te jete nga viset e Dalmacise ne Veri deri ne Korinthos ne Jug. Kujt i pelqen, kujt nuk i pelqen ne te semes vafte. Dhe keta kerma qe te qelbin ere (greke, greko amerikane, apo grekokolofaguromenos) kur zene Korcen tone ne goje te mendohen mire.

 15. kozma says:

  Po perse ziheni kot se koti more miq,Korca ne fakt eshte vorio Epir ,korcaret e pare kane qene greke te thekur ,shikoni varezat e vjetra ne Korce ,ne shentriadha ,vetem mbishkrime Greqisht ,Greqisht ,,,,kudo, pra konsulli ka te drejte ,kjo eshte e verteta ,por regjimi komunist futi friken e tmerrin ,keshtu qe greket vetqueshin shqiptare ,e gjuhen greke e haruan bile nga frika e terrorit as femijve te tyre nuk ja u mesonin,kjo eshte e verteta lakuriq,bile edhe sot kane frike prandaj konsulli hero flet drejt dhe e ka kuptuar shume mire situaten ,akshelli gjithejugu i shqiperise eshte Votio Epir ,kjo nuk do te thote qe kjo pjese ti kaloje Greqise ,jo ,pikerisht Bashkimi europian e zgjith kete ceshtje ,kufijte jane te pa ndryshueshem ,keshtu qe mos u trembni te shtrenjte shqiptare ,,,e shikoni te verteten ne sy mos mashtroni …….

  1. tourkofagos says:

   sakt,patrioti,po hajde e mbushu kokat,,,monky-ve!!

   1. preng sherri says:

    TURKOFAGOS
    vetem dje e gabove shqipen nja dy here dhe pretendoje se te tjeret e kane gabim!
    Po vazhdove keshtu do te ta heqin sufllaqen! po ti mor te paste lal Prenga si ka mundesi qe je 24 ore ketu ne forum? Punon me murgjit ne ndonje ishull te humbur te Kalkidhes? Te mungon oksigjeni po ngele gjithe kohen nen fustanet e murgjerve,merr fryme me shpesh se te ngaterrohen idete.

    1. tourkofagos says:

     hahaha,,,po pse ore oxigjenin tim po thithe e jo tuajin,pse duhet te merziteni ,perkundrazi ju te kenaqeni qe nje shqiptar,ha,pi,rri e ben qef,,,,te jeni krenar e jo shpirtzinje,si zakonisht! Une jam ne grafio ,bejme do pune,duke ndihmuar te lodhurit patriote te gjejne pune,te ushqehen,,,,dhe per kete marrim pjesen tone,kupton,apo jo,file mou preng!!!Xikes[z.qarri] i kam dal borxh,ta vendos ne nje vend te mire,por si extrem qe eshte,pranon te haj dhe bar e nuk e shet,vatanin!!Tani,sorry,file preng,se erdhi pjesa[evrote] e mbasdites e me duhet ti numeroj,se shen Kozmai,ka thene;Beso e kontrollo!!

   2. tomorri says:

    te quajne turk-fag se e ke ngrene nga turqit apo ke “babane” mor mbeturine toksike ??!! nje gje te dish ti dhe te gjithe plehrat si ti, nje dite SHQIPERIA DO BEHET doni apo nuk doni JU dhe ai xhupisti lart ne foto.nuk te eshte sheruar kolotripa vlepo dhe ke filluar na xezeis apo to stoma. ne cilin liber e ke lexuar se korca eshte greke??!! si ka mundesi qe historia e greqise ka nje vakum prej 400 vitesh??!! kurse ne ate te SHqiperise nuk ekziston??!! jane 400 vitet e erreta te historise greke mor sharlatan. te lutem beji nje nder vetes mos e moho kete fakt, se do biesh ne deshperim dhe do ndotesh detin kur te mbytesh…. etj etj per ty

  2. zana19 says:

   nga na i nxorre keto perralla o kozma, o grek i lepire. Si s’ke turp qe i shkruan keto gjera. Ik or njeri andej nga ke ardhur e mos fut hundet aty ku s’te takon. Pis i ndyre i paguar nga greket!

   1. shpulla says:

    zana19, Lufta italo greke ne 1941 aneksoi shqiperise aktuale tokat e vorioepirit, nuk beri lufte greku me italine per qef, qe mbas luftes se dyte boterore u vendosen kufijte e shqiperise. historia eshte ndryshe nga se e kemi mesuar ne shqiperi. Shqiptaret flasin gjuhen e epirioteve dhe epiriotet ndryshuan gjuhen flasin greqisht, keto lemshe jane bere per 500 vjet ne rajon.

   2. tourkofagos says:

    te qenurit femer,por myslimane,,,,eshte teper i besueshem karakteri yt extrem e injorant,,,,,fatale!!

    1. preng sherri says:

     per fanatizem je ne nje shkalle me Mendimi-Im,vecse me nje ndryshim.
     Mendimi -im thote te veten ne menyre paqesore,pa sharje dhe fyerje ne dallim me ty.
     Ik ne forumet e Kalkidhes apo nuk te pranojne as atje?! Dhe ata nuk ju pranojne,gjakprishurin nuk e do kush!

     1. Edi Detroit says:

      Jam dakort me ty Preng.

     2. Zigur Qarri says:

      preng sherri thotë:
      per fanatizem je ne nje shkalle me Mendimi-Im,vecse me nje ndryshim.
      Mendimi -im thote te veten ne menyre paqesore,pa sharje dhe fyerje ne dallim me ty.

      Perkufizim ekzakt,vetem me nje verejtje te vogel.Fakti qe tourkofagosi nuk diskuton per fene por vetem militon ne favor te saj tregon se nuk eshte fetar.
      Shqiptaret dhe byrekun e benin pergjysem kur burri ose gruaja ishin te besimeve te ndryshme.
      Mark Milani tregon se si ne nje familje Shqiptare kishte vellezer te besimeve te ndryshme,mysliman dhe katolik pa pasur probleme.
      http://www.youtube.com/watch?v=1WIoSY20wTU

      http://www.youtube.com/watch?v=x_XBnQ69mow&feature=grec_index

     3. Kapterri says:

      Zigo, po ti i ke prinderit ne fe te ndryshme qe te kane bere dy gjysma, ???

     4. Cakalli7 says:

      po ziguraqi po ketu jemi ne jug nuk ka katolike po keshtu i ngaterron gjerat kur rritesh ne tirane

  3. Aleksandri says:

   Eshte per tu vlersuar fakti,se djallezie e minoritareve ka harritur kulmin,jane kaqe te pabes e manipuluas keto bisha pa identitet,sa qe vijne e hedhin komente gjoja sikur jane ortodoks shqipetar,e me vlera te medha qytetare?!une jame nje prej ortodokseve shqipetar qe kur te vija ora juve kam per tu kaluar ne kryq per pabesit,edhe per pervetesimin e Jezu Krishtit sikur te ishte babai juaj personal……Ju kujtoni se jemi akoma ne shekullin e nentembedhjet o te mjer,o rraca me e degjeneruar e ketij planeti….Keto fjal po jua thot nje ortodoks shqipetar,qe ju nje nga afer,e ju ka studjuar cdo qeliz te historis suaj manipuluse e te shpifur,te cilet ju te pabes perdorni per te pervetesuar popuj te nje identiteti krejt ndryshe nga fara juaj misterize,Historia perseritet edhe per kete te jeni te sigurt se do vij ora,sic edhe ka filluar me Kosoven legjendare…..

   1. preng sherri says:

    ALEKSANDRI
    jane vertet te djallezuar.Keshtu dhe zoteria e tij TURKOFAGOS na hiqej si shqiptar por e ka treguar qarte kush eshte.Por faji nuk eshte i tyre,jo…
    kane pas perhere bujarine dhe miqesine e popullit tone dhe perhere na kane ngul thiken kur ju eshte paraqit rasti.Por problemi yne eshte se nuk kemi kujtese historike,i harrojme shpejt ato qe na kan ndodh,urojme te jete ndryshe ne te ardhmen.
    pershendetje

    1. Kalorsi i zi says:

     Preng sherri, Ky tourkofagos (skenderbeu) po na habit te gjitheve me kurajon qe ka , si ka mundesi qe 100 shqiptar mikprites ne forum po i cmend, mos po na ben reklama per skenderbeun. ? ky duhet te jete me te vertet shpirti trim i skenderbeut,

     1. tourkofagos says:

      hahaha,,,,prengu eshte hamza kastrioti,qe tradhetoi,por ne fund i mundur plasi nga inati,mgjt Zoti i fal te pavetdijshmit,,,,,

     2. preng sherri says:

      kaloresi i zi
      e vertete ,trim eshte,por dhe me shoke shume.Mbaja afer,kije kujdes!

    2. Rani says:

     Duhen zhdukur keta perkrahesit e piste shqipfoles te grekeve se nuk na duhen asgje. Do te vije dita kur t’ja u fuse greku ne bythe se kane harruar se vete greku ju ka thene “se grek nuk behesh po lind” ndersa keta bytherrjepur per 300 evro (po e shkruaj siç kane qejf ta shkruajne ata) shesin bythen te rraca me e urryer nga te gjithe evropianet per genjeshtrat qe i kane thene BE per mese 10 vjet dhe qe tani kane filluar te qajne se kane ngelur pa buke. Kjo eshte shenje e mire se shteti grek po fundoset pa e kuptuar ngadale ngadale dhe keshtu na duhet neve. Ne nje emision nje gazetar i huaj aludoi me ironi kur tha “mesa duket kali grek i genjeshtrave kesaj radhe nuk beri pune per te shpetuar Greqine nga falimentimi”. Ata dhe ky fytyre bytha ketu bashke me greket e forumit te hane mut sa te duan se kurre nuk do te kthehet koha e grekut, sipas parashikimeve te specialisteve Greqia do te mbetet ne vend numero per nja 20 vjet nga borxhi qe duhet te laje.

    3. tourkofagos says:

     prengo e ke dhi fare tani,mos komento me, se nuk dua te te heq trurin,me ato qe mund te te them,kshq e lem me kaq,mos fluturo ,se ty te mungon marmida,,,,me kupton drejte,se nuk je mysliman dhe per kete tia dish per nder Zotit.ade jasou e ver mend!

   2. PrapambetjetOsmane says:

    Jezu krishti eshte i te gjithe atyre qe besojne tek ai dhe nuk ka sesi te pervetesohet, por ti nuk beson tek ai dhe eshte e drejta jote qe te mos te besosh por mos akuzo se ta ka pervetesuar dikush tjeter. Zoteri ka shume histori te shkruara, ju ke keni studiuar, ate te qarqeve lindore turko-arabe?! Problemi eshte sesa objektive jane. Nuk them te lexoni ate greke sepse do te quhej e njeanshme, por lexoni ate institucionale evropiane qe te mesoni te verteten me te afert. Ato qe ju degjoni sa ketej andej nuk quhen histori por thashetheme. Permbahu pak o i vetquajturi aleksander !

    1. tourkofagos says:

     sakt file,[p.osm]alexandri,prengu,apo ndonje tjeter jane viktima te injorancise dhe historise se shtrember qe sajoi e shkroi bastardi enver hoxha!! Por Zoti tu hape syte,se eshte fatale,mos te njohesh prejardhjen tende,cilet ishin te paret e tu dhe cili e ka obligim te quhet shqiptar dhe cileve,nuk u takon te mashtrojne nen emerin shqiptare,,,!!thx.

    2. eribcn says:

     o ti shoku i zgjuar , sa per dijeni kei studiuar dhe kemi par pak me shum se ty , dhe po i referohem cfare thon europianet.. 1 te muzeu i madh ne suedi , eshte dhe pema e madhe e gjuheve te botes , dhe si per dreq ne rrenjet e saj eshte gjuha jon, sa cudi eee, ne harten e muzeut te romes iliria shtrihet deri ne arta.. sa cudi prap..jo mor zoteri nuk jan cudira , cudira jan theniet e greqis qe dhe skenderbeun e ben jorgo dhe ne disa pulle poste e nxjerrin hero epiriot, e ngaterojne se siduket krutanet qe u vendosen ne himar pas vdekjes se tij i dhan me von pension dhe i ben grek …

     1. tourkofagos says:

      per cfare evrapiane e letra bythe qe ke lexuar ti mer kopan,kur ne i tregonim botes per dhimokratia[demokraci] evropianet kacavirreshin neper peme,per te kapur ndonje banane,,,,,!!!!!

     2. PrapambetjetOsmane says:

      Zoti eribcn, ate historine evropiane e ke mesuar dhe e interpreton me te njejtat kritere, me ato “kritere” qe rezulton se ke pare me shume se une, sepse ti nuk di sesa kam pare une, atehere mbetet te jete 1 shfaqje egoizmi. Ajo qe thua per “rrenjet dhe deget”, gjuha jone ka ngjitur ate greke dhe jo ate turke. Po ashtu edhe iliria atje ku shtrihej kishte ngjitur ate greke dhe jo ate turkoarabe. Pra ne duhet te pranojme qe jemi me te afert me greket dhe italiane sesa me turqet dhe arabet. Por cte bejme ne qe ju keni shtytje te brendeshme per te pranuar nje realitet tjeter te ndikuar nga trashegimnia juaj traditcinal-kulturore. Perpiqu te kuptosh, shkalla e veshtiresise se analizes apo e rrefimit qe bera nuk kerkon IQ te larte.

    3. Aleksander says:

     Po padyshim lexoj historin qe europiani Flamauer ka shkruar per rracen tuaj te bastarduar….Por ju ata europian i quani anthelines,sepse genjeshtren e fallsitetin e keni menyr jetese.

   3. Cakalli7 says:

    skenero di gje si i quajne keta “vellezerit” e tu nga kosova ortodokset e jugut te shqiperise me ndihmon dot se nuk po me kujtohet tani

  4. Urimi says:

   Zoti Kozma: historikisht dihet se greket e vjeter kane qene deri ne Egjipt. A mos duhet qe greket e sotem te pretendojne helenizimin e ndonje pjese te Egjiptit aktualisht. Korca ka qene dhe do mbetet shqiptare.

   1. preng sherri says:

    Kozma eshte thjesht nje shkop sh….
    Sipas tyre dhe Marseja e Sicilia i bjen te jete Greqi.
    Pastaj e din dhe magjari im se ne nuk kemi pas alfabetin tone deri vonepor jane perdorur dhe alfabetet e huaja ne lidhje me fene.Te gjithe ortodokset ne bote quhen te kishes greke por jo se jane greke,sikur ato te kishes katolike apo ndryshe latine,por jo te gjithe jane italiane.
    puna eshte se ne po flasim ketu,po a thu ka vlere?

    1. Edi Detroit says:

     Jo ska vlere, por problemi qendron te prgjigja qe ju jepet 2-3 grekerve ketu ne forum duke i bere me te rendesishem se sa jane.Kjo eshte FATALE si thote edhe greku i forumit tone.F…k all of them.

  5. Edi Detroit says:

   KOZMA debili,gjithe ata patriote ortodokse qe luftuan per gjuhen dhe fene e tyre, i vrau greku dhe ishin ne lufte me grekun.Idjot perdor edhe fjale anglisht pale.Do te jesh ndonje coban pa atdhe, qe ben Korcen greke.Je dhe injorant pa shkolle cfare ke qene Komke, mekanik te qelqi .apo te leshpunuesja, nga ata spiunet e sigurimit qe kur erdhi demokracia nuk ishin per asgje.Per cilat varre na tregon idjot ike pare kishat e Korces dhe voskopojes.Megjithate ke disa cobener te tjere ne forum qe jane tape topi si ty.

  6. tom says:

   edhe ne myslimanet greke jemi po na kane ndrruar fene me dhune ndersa kauret jane shqiptare turq ortodokse po tu shikosh dhe turkofagu dhe kozmai i kane varret ne rrogozhine te kanali mutit

  7. eribcn says:

   korcaret kan qen grek???????? po ku e lexove o kozi, kush ta tha , do ta ket patur me te futur prefesori i historis se ska mundesi, ose do kesh copa… trari ne kok dhe ske kuptuar gje , ose ngelet te jesh kokerr legeni qe te ka shqyer greku tapin e sadokartit dhe rjedh vaj

 16. jim says:

  e thjesht fare, kush ndiehet grek le te shporret nga territori yne, akoma kto plehrat greke mundohen te injektojn gjuhen e zakonet greke ne shqiperi dhe ne kohet e sotme, e hengert mortja shtetin ton qe akoma lejojn te vihet ne diskutim kjo gje

 17. Marko says:

  U bete ju ore bederast te ndyr,te vini e te na beni politik dizinformuese ketu,po ikni e rrini urt more te mjer,se nuk i han me shqiptaret perrallat tuaj fantastikoshkencore.Ne e rrespektojm prejardhjen tuaj prej Aristotelit,por historia e vertet,e jo ajo mitologjike,ka treguar se ju jeni vetem kopjac te historis,duke shfrytezuar intiligjencen e popujve qe ju rrethojn.Ju pervetsuat fustanellen ton e sot e mbani si veshjen tuaj kombetare,pervetesuat te gjith heronjt me origjin shqiptare qi ishin balli i revulicionit te ashtuquajtur(grek),fjalen grek e vura ne thonjza jo pa arsye.!Ne ate koh o te mjer Athina popullohej vetem nga shqipetar,qe me termin grek quhen Arvanit,po cti bejm Gjermanis,Frances,Rusis,e Anglis qe per te ndertuar mitin e greqis se lashte i futen te gjitha rracat ne nje corb,qe zien e zien edhe nje dit do te derdhet nga kazani.!!!

  1. preng sherri says:

   MARKO
   Greqi quhej nje here e nje kohe,tani e ka ndryshu emrin.Quhet Kalkidha dhe banoret kalkidhas.

  2. Kapterri says:

   Marko e ke perzier te ka zene me duket, po e do fustanellen vishe vape eshte,

  3. PrapambetjetOsmane says:

   Po e perseris : ata qe ndihmuan ne revolucionin-luften greke kunder osmaneve ishin arvanitasit-shqiptar ortodoks, dhe jo myslimanet Ahmet, Mahmut, ata u bashkuan me interesat turke. Eshte rastesi qe po te njejtet e shikojne shpetimin nga Turqia sot kundra grekut ?!

 18. kozma says:

  edi nga detroiti eZana e shtrenjte ato qe thashe me lart nuk i luan as topi ,Varezat e Korces ,Shentriadha, eshte akoma ,keshtu qe mund te vini ti vizitoni vete e do te shikoni vetem mbishkrime ne greqisht ,ne greqisht po ju them ,dje isha e i verifikova perseri ,Keshtu Zana ato qo thashe nuk jane perralla por te verteta,Nuk jam Grek por jam shqiptar Ortodoks, prandaj zoti Edi turkoman mos u merzit e mos u dhjaks ,juve mund te kerkoni baben ,si haxhiu por ska me babe, boll na mbajti 500 vjet ,shqiperia do behet zonje se shpejti ,e do renditet nder kombet me te perparuara ,krah per krah meGreqine mike ,Italine fqinje, Maqedonine mike e tere Europen pjese e se ciles do jemi se shpejti ,por drejtesia asht drejtesi ,e verteta asht e vertete ,argumentat jane kokeforta ,ka thene Lenini i madh prandaj mos na u hiqni si shenjtore o miqte e mij ,,,,,mereni me shtruar ,,ofendimet tuaje nuk pine uje vetem tregojne se kush jeni,,,,,.by

  1. tourkofagos says:

   Bravo Komi,je teper rreal,majmunat e pazbutur,mjaftone te thuash nje gje qe atyre nuk u duket e drejte,gjeja e pare qe bejne eshte;te ofendojne,te shajne,te quajne grek[edhe kur nuk je i tile] etj,etj,E kam thexuar qe ne komentin e pare,kur mu versulen me gjuhen,qe i karakterizone,se;Une qe po ju shkruaj,jam shqiptar kristian e jo minoritar grek,por rrealiteti duhet pranuar edhe pse eshte i hidhur,,,eshte kulture! Por majmunat vazhdojne ne te njejtin ritem vallezimi,hedhje kembe pupthi e me te dyja duart te ngjtur,mbas vesheve,,,,,,!!!!

 19. eribcn says:

  kot nuk e tha.. DHE MOS SHIKONI KISHA DHE XHAMIRA, FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA,,mira e tha po kujt ja tha , kujt ja tha pa

 20. Adriatik says:

  Ky maskara duhej shporrur njehere e pergjithmone nga Shqiperia, por kur nuk kemi zot ose me mire kur kemi atje ne krye nje anti-shqiptar te betuar, keto herezira kane per te na shoqeruar deri ne fund!
  Nuk lane gje pa i shitur grekut te peshtire, edhe Kishen tone ortodokse ia falen Anastaseve te Athines, atyre qe helmonin rilindasit tane qe te vetmin faj qe kishin ishte atdhedashuria dhe mesimdhenia ne gjuhen shqipe.
  Une besimtari ortodoks qe kthehem ne atdhe dhe e gjej kishen e eterve te mi te perdhunuar nga fashistet greke me nje pederast Athine ne krye. Paradoksi me i madh eshte qe ketu ne Itali shkoj shpesh ne kishe, por ne atdheun tim jo. O ZOT kur do t’i zhdukesh funderrinat e Greqise nga vendi im dhe bashke me to edhe funderrinat e shpellave te veriut qe na kane uzurpuar shtetin?

 21. ujk marsi says:

  ore kellire prape ketu ti?e kam per ty turkoxhan , shiko peshqesh nuk eshte as hera e pare dhe nuk do jete as e fundit qe ju gjake prishurit flisni keshtu, enver hoxha nje gabim beri , beri ate qe nuk duhet te kish bere, e ktheu shqiperine ateiste, ju duhet vorio kellirat duhet ta ngrinit marmiten ne xhami sic beri ali pashai , pese here dita, zoti vonon po nuk harron , ne hell do vini te gjithe, urimi im per ju e per njerez lanet si ju eshte turkoxhan eshte ne xhehnem do te vini , te gjithe , pa perjashtim , i keni te gjitha kredencialet per ne ferr, cok gyzel

 22. ujk marsi says:

  me bej qe te dyshoj per gazeten tema, si ka mundesi qe nje pacavure si turkoxhan-i shan e ofendon dhe njeri nuk ja ndalon kurse neve qe i pergjigjemi na fshin komentet?! kam marre dhe ne tel redaksine dhe njeri nuk me pregjigjet, si ka mundesi zoti Baze?!

  1. shpulla says:

   Po kush e do ujkun o jaran, pergjigjiet e tua jane gjakatare, Tourkofagos nuk thote do tju fusim ne hell, megjithese te pelqen helli, por ti i ngjan me shume atij kasapit qe dashi e ndjek nga pas se e ka te zotin e tije dhe e therr ne mes te tiranes per nje kriminel, duke treguar besnikerine qe keni, mjere ata qe ju besojne.

 23. PrapambetjetOsmane says:

  Ke te drejte ! E ke degjuar, nje 1 tip i till nga keta e kalloi me te vertete nje te njohurin e tij emigrant ne greqi ne hell. Po ashtu nje i till i preu duart edhe kembet gruas se tij sepse mesoi se e kishte tradhetuar, sepse e thon ata “do te pres duart, kembet, vesht, hunden, dhe jane te beses e mbajne fjalen ! Akte barbare !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82618
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82618
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X