mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Ja si llogaritet dogana e re e makinave

Çdo qytetar që posedon një automjet me targa të huaja, pranë autoritetit doganor do paguajë vetëm 20 %  TVSH.

Automjetet mbi dhjete vjet përdorim që është diferenca e vitit 2011 -vitin e prodhimit të automjetit, kemi nje çmim dysheme që ndroshon nga fuqia motorrike e automjetit.
Automjetet deri në 1400 cc, kanë  çmim dysheme  100.000 lekë  (të reja) x 20 % = 20.000 lekë  (të reja) detyrim doganor.
Nga 1401 cc-1900 cc, çmimi dysheme është       150.000 lekë x 20%  = 30.000 lekë detyrimi doganor.

Nga 1901 cc – 2500 cc ,      – //-                         250.000 leke x 20 % = 50.000 lekë -//-

Nga 2501- 3500 cc           – //-                          300.000 leke x20 % =  60.000 lekë  -//-

Mbi 3500 cc                      -//-                          350.000 leke x20%  =  70.000 lekë  -//-

Nëse qytetari disponon faturë blerje me vlerë më të lartë se dyshemeja e automjetit,atëherë ai do paguajë TVSH në bazë të faturës.

Shembull: Nëse dispononi një automjet me targa të huaja 1400cc, detyrimi do të jetë 20.000 lekë të reja

Çmimi dysheme,është vënë për automjetet me vlerë të ulët.

Shembull : Nëse keni blerë një automjet 1400 cc, që kushon 90.000 lekë të reja,do paguani taksë njëlloj sikur ta kishit blerë 100.000 lekë të reja.Ky është çmimi që quhet ,çmim dysheme.
Ndërsa për automjete brenda 10 vjeçarit , vlera  merret në Revist Quatro Rotte , italiane, që në vendin tone  quhet  libri i referencave. me një shkresë të Ministrisë së Financave (para disa viteve) , references që është  në reviste i zbitet 30% , shifra që mbetet x me kursin e monedhës  Euro, nga e cila  del dhe 20%   TVSH-ja.

Shembull: Një automjeti me vit prodhimi  2004 që kushton 13.000 euro ,i hiqet 30% , vlera e automjetit del 9.100 euro x kursin e euros x 20% = 9.100 x 140.19 x 20 % =255.150 leke detyrimi doganor.

93 komente në “Ja si llogaritet dogana e re e makinave”

 1. marko thotë:

  po prape per te mbledhur hekurishte eshte bere ky ligj?Hajde shqipe hajde.Ne vend te stimuloje futjen e makinave te reja stimulon rrangallat.

  1. vahit thotë:

   Kam ne fjale per te blere 2 makina 1.passat 2.5 nafte viti i prodhimit 2004 si dhe opel corsa 1.3 nafte viti i prodhimit 2005 mundet te me ndihmoni sa leke duhet te paguaje per secilen per c’doganimin e tyre.
   faleminderit

  2. rozherprifti thotë:

   pse ku je ti ne usa jeton qe nukpranon makinat e perdorura ne shqiperi

   1. rozherprifti thotë:

    ligji eshte shume i mire se jo i gjithe populli ka leke per te blere maakina te reja, po ata qe shesin makina te reja ,koncesionaret ne shqiperi, bejne namin qe te ndryshoje ligjin pasi duan te shesin makinat e tyre te shtrenjta

  3. rozherprifti thotë:

   makina e perdorura vella, nuk jane hekurishte dhe e gjithe bota i perdor

  4. Shkelzen thotë:

   Pershendetje kam nje golf 4 2000 1.9 nafte sa i shkon dogana por ka nja 5 vjet qe ka ne shqiperi me targa italjane

  5. Gjergj thotë:

   Sa kushton degana e ml 63 Amg viti 2013 e perdorur 55mij kl

 2. Toni thotë:

  nese une blej nje makine 2500 euro me 1600cc sa do te jete shuma qe do te paguaj ne dogane? dikush mund ta beje llogarine ju lutem?

  1. Or taj! thotë:

   Beji vet or taj. katnar pa tabele shumezimi.

   1. armand thotë:

    ahahahahahahahahahah

 3. Gjethi i thate thotë:

  Per Tonin qe do bleje makine 2500 euro dhe 1600 cc dogana do te kushtoje:
  2500€ x 140(kursi i €)=350.000 leke x 20% T.V.SH=70.000 leke te reja do paguash ne dogane.
  Po ta besh faturen 150.000 leke (sepse kaq eshte referenca ne dogane) do paguash vetem 30.000 leke ne dogane.Ta gezosh makinen.

  1. jeti thotë:

   une kam nje fiat bravo 1.6 benzine te 1996 dua ti vendos targa shqiptare.sa paguaj dogane?po taksa vjetore sa jane a ka ndonje qe mund te me thote ju faleminderit.

  2. fitim thotë:

   jam i interesum ta di sa me kushton dugana per ni makin te markes passat 1998 dizel 1900cc nese mundesh tma tregosh

 4. patrik thotë:

  saliu na hoqi dy taksa te qarkullimit dhe regjistrimit, 125 mije leke n4e vit dhe meqe mendon per te miren e popullit na e ka futur sa krahu. kemi rene nga shiu ne bresher.nga pamundesia per te shitur makinen me ligjin paraardhes sepse ishte sikur tia falje shtetit, tani na hoqi dy taksat dhe na rritin takes e makines3-4 fish.makinat benz 190 shumica e te cilave jane perpara 1990, do te paguajne nga 350 derin 550 mije ne vit. shteti do te nxise blerjen e makinave te reja, po a e kane mundesine mijra qytetare qe kane benza 190 me rroga modeste qe te paguajne 400-500 mije leke cdo vit?a eshte ne terezi ai debili Bode bashke me idiotin berisha? mund te pranohej dyfishimi i takses por jo tre dhe katerfishimi i saj.

 5. Saimir thotë:

  sa ben dogana e nje makine 2001? 1400cc benzin flm

  1. krokodili thotë:

   Saimir ,makina jote eshte me e vjeter se 10 vjet pasi po te heqesh 2012 -10 vjet = 2002, nderkohe qe makina jote eshte e viti 2001, pra ty saimir te kap cmimi dysheme me 100000leke te reja. dhe kur ti te blesh makinen supozojme ne itali duhet te kesh nje fature blerje me te vogel se 700 eur me qellim qe te mos e kaloje shumen 100000 leke. kesaj shume i shtohet vlera 20000 leke te reja shpenzime transporti dhe dogana per makinen tende eshte
   Det doganor = (cmim dysheme + shp.transporti) x 20%
   Det Doganor= (100000 leke + 20000leke ) x 20% = 24000 leke e cila eshte e gjitha tvsh. pasi taksa doganoreper automjetet eshte vere 0.
   dikur paguhej ne dogane taksa CAR ( taksa e karbonit ) per ndotje ambienti nderkohe qe kjo takse me ligjin e ri paguhet ne momentin qe blejme karburantin dhe eshte 3 leke /liter

 6. ai Burri thotë:

  Ej, Sa ka shku nje bilete autobuzi?
  Jap nje shtepi me qera ne Tropoje, afer qendres, mu te Skernderbeu.
  Blej nje Biciklete kursi, me goma Mountain Bike, trup BMX.

  Keni ngaterru website o shoke 🙂

 7. Darence thotë:

  Ah yes, necily put, everyone.

 8. bojkeni thotë:

  kam nje makine fiat dukat por qe ka mbi nje vit qe eshte sjelle ne shqiperi deshta te di mbas dhjetorit a do kete rritje te doganes…

 9. klinton thotë:

  sa kushton dogana e ketoj mjeti
  2001 MERCEDES-BENZ E220 CDi Avantgarde me cilinder 2155 cc e cila kushton 2 milon e gjyesem ju lutem sa mund ti kushtoje dogana faleminderit.

 10. renti thotë:

  sa me kushton dogana per nja fuoristrad jeep grand 3.1 nafte e vitit shtator 2001

 11. megi hoxha thotë:

  SA ME DUHET TE PAGUAJ DOGANN PER NJE MAKINN TE VITIT TE PRODHIMIT TE 2003 ME CILINNDER MOTORRIK 1.9

 12. romeo rira thotë:

  sa kushton nje benz C200 CDI 2002 llogjikisht ka kaluar 10 vjecarin i behet dogana 56000 lek apo vazhdon 1500000

 13. Elidon thotë:

  kam nje makine te tipit alfa romeo 147 viti prodhimit 2003 nafte 1900 kuj fuqi 115 dhe dua te dij se sa eshte dogana

 14. nushi thotë:

  nese mundeni mem tregu sa kushton dogan per nje golf 3 viti prodhimit 1994 me tarka te slovenis kobikazh ka 1.8 benxins

 15. Gezimi Nezha thotë:

  Doja ta di e kam makinen ne shqipri ce vjet ne muajn korrik cfar veprimesh duhet te bej ce ta kthej me tarka shciptare dhe sa i kushton dogana per ni renault megan kupe me tarka greke viti prodhimit 2002 kobik 1.4 benzine ju flm

 16. moza thotë:

  sa mund te vej dogana e nje fiat punto e 2000. 1.9naft 44kw 60cv,,,,,

 17. enoss thotë:

  kam nje makin golf 4 disel 1.6tdi.viti 1999 sa paguaj per dogane

 18. eni thotë:

  kam nje makine opel combo vit prodhimi 2003 motor 1700 nafte 175kw sa mund ti vere dogana

 19. klajdi thotë:

  kam nji makin audia3 viti2003 2.0 nafte i40 kaval sa i kushton me dogan targa edhe nji vit assicurazione ? po kishit mundesi pergjijuni flm.

 20. EDISON thotë:

  Kam nje makine me targa italie, hyundai cuope te vitit 2002 benzine 1600cc ,,, sa kushton dogana e re dhe askuracioni per nje vite? po pate munsi me u pergjigje flm!!

 21. arben thotë:

  kam nje makine ford focus 2006 1.6 benzine.mund te me thoni se sa shkon dogana

 22. besart thotë:

  ju lutem a mundet mem tregu a asht dogana ma lir nese asaht vetura 99 apo 2000

 23. Endriol thotë:

  Nje touareg 5000 v10 313kuaj fuqi viti 2004 mund te me thoni sa taks duhet te paguaj

 24. renatobali thotë:

  kam nje seat ibiza model 1999 1.4 benzine sa i kushton dogana qe ta bej me letra shqiptare

 25. klodi thotë:

  pershendetje .kam nje makine mod 2008 cmimi i makines kur e mora kushtonte 23000 euro .sa dogane do paguaj ……

 26. anita thotë:

  desha te pyes sa me kushton dogana e nje makine te vitit 1999, motorr 1400.dhe ne letra sa duhet te bej cmimin qe te mos paguaj shume ne shqiperi?ju lutem me ktheni pergj

 27. bledi thotë:

  kam nje motorr kawasaki 750cc i 2004,e kam marr 1800 euro,sa i shkon dogana?

 28. ledio thotë:

  sa i kushton dogana nje audi A3 viti 2004 motorri 1.9 nafte

 29. KLAUDIO thotë:

  PERSHENDETJE SA I KUSHTON DOGANA NJE GOLF4 I 2003 1.4 BENZIN FLM

 30. ilir thotë:

  po i nje benz 270 viti prodhimit 2003 naft

 31. aldi thotë:

  Po ne qofte se ble nje passat te 2006 4000 euro sa del dogana dhe ca duhet te besh qe te dali sa me pak….flm

 32. Jonis thotë:

  O njerez a jeni kafsha a ça jeni e keni rehat ta llogaritni doganen per makinat vetem laps, letere dhe makine llogaritse ju duhet!
  Problemi eshte si llogaritet per nji motorr mbi 45km/h?? me te njejten menyre? po ku ta marr une vlersimin e nji motorri? ne Quattro ruote ka veç vleresime makinash!
  Faleminderit!

 33. elvis thotë:

  Pershendetje. Ju lutem sa shkon cmimi i references per nje makine tip Ford Fiesta, viti prodhimit 10/2004, fuqia motorike 1399cc nafte. Faleminderit

 34. nekiu thotë:

  sa kushton nje makin tip benz furgon malli e vitit 2008 motor 2500cc 136 kuaj fuqi .

 35. nekiu thotë:

  sa kushton nje makin tip benz furgon malli e vitit 2008 motor 2500cc 136 kuaj fuqi faleminderit.

 36. Fitim Toci thotë:

  Me fal per shqetesimin por kam nje passat 2.0 nafte I 2006 sa I kushton dogana ju lutem flm

 37. toni thotë:

  citroen ax 1.1 benzin e 94 sa mund ti shkojne letrat

 38. ilir thotë:

  Sa mund te kushtoje dogana per nje makine Tip Tojota Aris 1000, nafte,viti i prodhimit 2011.
  faleminderit

 39. Edri thotë:

  njè makin me targa italiane, mè shum se 10 vjet 2000cc deri 2500 kubik me naft suposojm , por te dokumenti i shitjes “foglio complementare” italisht esht shkruajtu qe makina esht bler 500 euro
  dersa shitsi esht person i thjesht ,

  taksa e doganes esht fiks 30.000 lek ?

 40. fatmir thotë:

  sa eshte dogana per autobus model 1998 ,11000cc?di dikush te me pergjigjet? flm

 41. Elind thotë:

  Un kam bler nje makin Audi A3 i 2004 me targa italiane due dua ta kyhej me targa shqitare sa me kushton dogana
  ???

  1. Elind thotë:

   Makina eshte 1.9 TDI

 42. marjel gashi thotë:

  mirmenqjesi. Ne shqiperi kam nje fiat panda 2007, 1100 kubik me targa te huaja.Sa do me kushtoje kthimi targave?

 43. dorian duro thotë:

  mua mi ka mbush makina 10 vjet dhe prap me kap dogana 720,000.kurnefakt duet te priet me 300,000. arsyea qe me nxoren esht senjer ne 6 muaj vjen urdhri i ktyere dhe i bie qe mua teme kap koriku???

 44. dorian duro thotë:

  makina esht volsvagen golf 5 .1.6 fsi, 23.01.2004.sa duet ta kem saktesisht doganen, sepo na vete me shum gjoba e doganjerve sesa vet dogana???

 45. geni thotë:

  sa kushto dogana e njan benzi 220 c klas i 2007 me 170 kw

 46. Ervin thotë:

  Persh sa kushton dogana e nje Opel vectra I 2004 1910 kb diesel

 47. redon thotë:

  do ble nje wolfswagen 5 i 2006 motor 2.000…mund tme ndihmoni sa vete dogana

 48. klejton thotë:

  Do blej 1 audi a4 viti 2003 motorr 2500 tdi 3500 euro sa i shkon dogana ?

 49. landi thotë:

  dua te blej 1 makine peugeot 308 te vitit 2011 ne gjermani qe kushto 5500euro sa do paguaj dogane ju lutem a me ndimoni dot se me llogarine time me dalin shume leke

 50. joti thotë:

  dua te mar nje range rover sport 2.7cc e vitit 2009 ajo me kushton 15 mije euro ,,a mund te me thuje kush sa i kushton dogana asajt se kur nuk jeton ne shqipri nuk dihen mir kto gjera

 51. Ardian thotë:

  Opel zafira e vitit 2000 cilindrata 2000 Sa paguaj zhdoganim ju lutem me ndihmoni

 52. lirim thotë:

  me ndodhet nje makine fiat panda e 97 besoj.1.1 benzine me letra italiane sa mund ti shkoje dogana ka nje vit qe eshte fut ne shqiperi……por nuk i ka prere dokumentat shqiptare……..sa mund ti shkoje dogana dhe taksat vjetore……….flm per mirkuptimin.klm respekte lirimi

 53. festim darsi thotë:

  Kam nje makin benz mercedez e 220 viti 2007 sa kushton dogana

  1. festim darsi thotë:

   Kam ni makin benz mercedez e 220 viti 2007 dumedit sa kushton dogana

   1. festim darsi thotë:

    Kam ni makin bez vit 2007 e 220 sa kushton dogana

   2. besi thotë:

    dua te blej nje makine benzine 1.6cc e vitit 2007 dua te di sa i shkon dogana ju lutem me ktheni nje pergji

 54. orgest thotë:

  Ju lutem mund te me thoni sa kushton dogana per Mercedes Benz cls320 nafte e vitit 2005?nuk arrij ta kuptoj si llogaritet me duket sh e komplikuar.flm

 55. Bledi thotë:

  Dua te ble nje makin me motor 200 benzin e vitit 2008 ..sa i shkon dogana …makinen do ta ble 400 mij euro

 56. Ruru thotë:

  pershendetje! Kam nje makine Jaguar s type te vitit 99 300 BENZINE makina ka ardhur na itl do doja te dija se sa i vete dogana??? flm!!!

 57. ardiana thotë:

  Pershendetje.

  Ju lutem mund te me thoni se sa kushon dogana per nje makin tip landrover ,nafte prodhim i 2004.

 58. shaip thotë:

  pershendetje jam nga kosova kam nje mercedes 220s viti 1956 me benzin 2200cc
  sa me kushton doganimi dhe regjistrimi ne shqiperi se kom me e dergu ne gjermani a mun kush me me tregu si tja boj pasi qe ne kosov nuk lejohet me u rezhistru ma i vjeter se 13 vjet

 59. Kliton thotë:

  Pershendetje
  Desha te di sa kushton zhdoganimi targat etj per nje ford kuga 2008?
  Dhe si funksionon ajo puna e fatures nqs e bej me te ulet
  Flm

 60. altin demleka thotë:

  Kam nje makine te prodhimit 1995 dhe dua ta shdoganoij. Por problemi eshte se une ekam makinen ketu prej 4vitesh dhe targat ikam dorëzuar cfarë dogane me kap ose cmimi i doganes

 61. Toni thotë:

  Pershendetje…
  Mund te me thote dikush , sa duhet te paguaj dogane, per nje motorr
  250 cc dhe prodhim te vitit 2002 ?
  Ju faleminderi !

 62. xnxx thotë:

  ju lutem mund te me thoni sa lek kushton dogana kam nje makin tip seat ibiza viti 2003 1.4 benzin ? .. esht me letra greke por dua ta bej me letra shqiptare por nuk kam as edhe cregjistrim ?

 63. klodian thotë:

  Kam.nje Ford focus 1900cc e vitit 2001 mund ta dij sa i kushton dogana ?

 64. cimi thotë:

  pershendetje! kam nje makin bmw 2010 model disel 520,ketu ne kosove me thone se nese dua ta regjistroj me targa te kosoves me kushton perafersisht 4000euro,kisha pas deshire ta di sa me kishte kushtuar e njejta vetur nese kisha me e regjistru ne targa te shqiperis ne euro.

  klm

 65. eri thotë:

  dua te bi nje makin nga amerika Acura/Honda MDX 2007/08/09 me motorr 3.7 Benzin… sa mund tme kushtojn zhdoganimi, taksat etj etj?

 66. afrim gjergji thotë:

  Ju lutem me ktheni nje pergjigje dua te blej nje toyota corolla verso te 2005 sa kushton dogana

 67. ergys halilaj thotë:

  a mund te me tregoni sa lek shkojne prerja e letrave te mkines ,siguracion,kualidim,dhe taksat qe duhen te paguhen ne shtet.eshte mercedenz benz c200

 68. Indrit thotë:

  Prsh, ju lutem me tregoni sa kushton tvsh per nje makin wolksvagen Touran1.9 viti 2008 une jam ne gjermani per momentin dhe dua te vij shpejt

 69. ervis thotë:

  prsh mund te me thoni sa i kushton dogana kesaj makine Peugeot 307HDI SW 135 premium MOTORSCHADEN

 70. ervis thotë:

  PRSH sa i kushton kesaj makine dogana Peugeot 307 HDi SW 135 Premium MOTORSCHADEN e 07/2004 e kam blere 1400 euro te lutem me kethe pergjigje.

 71. hysen thotë:

  kame blere nje makine Ford Fiesta te vitit 2012 neITALI. Sa me kushton dogna per ta futer ne shqiperi. Ju lutem me ktheni pergjigje. JU lutemme ktheni pergjigje.FALEMINDERIT.

 72. shkelzen thotë:

  hysen jo shum l para aty tek 200 euro

 73. Alki thotë:

  Altin kam blere nje Audi a6 ne gjermani 2700 cubik me naft .Ju lutem mund te me thot ndonjeri sa kushton dogana

 74. Luan thotë:

  Sa kushton per Kia sorento 2009…… 2500 nafte

 75. Shqiptari thotë:

  Po per nje makine 600 kubikshe e 1991 sa kushton dogana ju lutem

 76. Mico thotë:

  PRSH . Sa mund ti shkoj Dogana nje Mitsubishi montero Te 2002 3000cc gaz benzin dhe fattura edhe 7000€

 77. elvisi thotë:

  prsh sa mund te me kushtoj dogana nje opel astra te 2006 1400 ccgaz benzin

 78. ILIR thotë:

  Dua te sjell nje makine me targa te huaja Micubishi Outlander 4×4 2400cc e 2009 me benzine sa me shkon dogana ju lutem po patet mundesi me ktheni nje pergjigje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 79365
      [filter] => raw
      [object_id] => 36919
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 79365
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X