Ja si llogaritet dogana e re e makinave | Gazeta Tema
 

Ja si llogaritet dogana e re e makinave

Postuar në: Aktualitet |

Çdo qytetar që posedon një automjet me targa të huaja, pranë autoritetit doganor do paguajë vetëm 20 %  TVSH.

Automjetet mbi dhjete vjet përdorim që është diferenca e vitit 2011 -vitin e prodhimit të automjetit, kemi nje çmim dysheme që ndroshon nga fuqia motorrike e automjetit.
Automjetet deri në 1400 cc, kanë  çmim dysheme  100.000 lekë  (të reja) x 20 % = 20.000 lekë  (të reja) detyrim doganor.
Nga 1401 cc-1900 cc, çmimi dysheme është       150.000 lekë x 20%  = 30.000 lekë detyrimi doganor.

Nga 1901 cc – 2500 cc ,      – //-                         250.000 leke x 20 % = 50.000 lekë -//-

Nga 2501- 3500 cc           – //-                          300.000 leke x20 % =  60.000 lekë  -//-

Mbi 3500 cc                      -//-                          350.000 leke x20%  =  70.000 lekë  -//-

Nëse qytetari disponon faturë blerje me vlerë më të lartë se dyshemeja e automjetit,atëherë ai do paguajë TVSH në bazë të faturës.

Shembull: Nëse dispononi një automjet me targa të huaja 1400cc, detyrimi do të jetë 20.000 lekë të reja

Çmimi dysheme,është vënë për automjetet me vlerë të ulët.

Shembull : Nëse keni blerë një automjet 1400 cc, që kushon 90.000 lekë të reja,do paguani taksë njëlloj sikur ta kishit blerë 100.000 lekë të reja.Ky është çmimi që quhet ,çmim dysheme.
Ndërsa për automjete brenda 10 vjeçarit , vlera  merret në Revist Quatro Rotte , italiane, që në vendin tone  quhet  libri i referencave. me një shkresë të Ministrisë së Financave (para disa viteve) , references që është  në reviste i zbitet 30% , shifra që mbetet x me kursin e monedhës  Euro, nga e cila  del dhe 20%   TVSH-ja.

Shembull: Një automjeti me vit prodhimi  2004 që kushton 13.000 euro ,i hiqet 30% , vlera e automjetit del 9.100 euro x kursin e euros x 20% = 9.100 x 140.19 x 20 % =255.150 leke detyrimi doganor.

79 Pergjigje per Ja si llogaritet dogana e re e makinave

 1. marko  --  20 Gusht, 2011 në 8:28 pm

  po prape per te mbledhur hekurishte eshte bere ky ligj?Hajde shqipe hajde.Ne vend te stimuloje futjen e makinave te reja stimulon rrangallat.

  Përgjigjjuni

  • vahit  --  18 Korrik, 2013 në 1:17 pm

   Kam ne fjale per te blere 2 makina 1.passat 2.5 nafte viti i prodhimit 2004 si dhe opel corsa 1.3 nafte viti i prodhimit 2005 mundet te me ndihmoni sa leke duhet te paguaje per secilen per c’doganimin e tyre.
   faleminderit

   Përgjigjjuni

  • rozherprifti  --  29 Maj, 2015 në 12:55 pm

   pse ku je ti ne usa jeton qe nukpranon makinat e perdorura ne shqiperi

   Përgjigjjuni

   • rozherprifti  --  29 Maj, 2015 në 12:59 pm

    ligji eshte shume i mire se jo i gjithe populli ka leke per te blere maakina te reja, po ata qe shesin makina te reja ,koncesionaret ne shqiperi, bejne namin qe te ndryshoje ligjin pasi duan te shesin makinat e tyre te shtrenjta

    Përgjigjjuni

  • rozherprifti  --  29 Maj, 2015 në 1:00 pm

   makina e perdorura vella, nuk jane hekurishte dhe e gjithe bota i perdor

   Përgjigjjuni

 2. Toni  --  20 Gusht, 2011 në 9:02 pm

  nese une blej nje makine 2500 euro me 1600cc sa do te jete shuma qe do te paguaj ne dogane? dikush mund ta beje llogarine ju lutem?

  Përgjigjjuni

  • Or taj!  --  21 Gusht, 2011 në 5:26 am

   Beji vet or taj. katnar pa tabele shumezimi.

   Përgjigjjuni

   • armand  --  9 Nëntor, 2015 në 5:57 pm

    ahahahahahahahahahah

    Përgjigjjuni

 3. Gjethi i thate  --  20 Gusht, 2011 në 10:38 pm

  Per Tonin qe do bleje makine 2500 euro dhe 1600 cc dogana do te kushtoje:
  2500€ x 140(kursi i €)=350.000 leke x 20% T.V.SH=70.000 leke te reja do paguash ne dogane.
  Po ta besh faturen 150.000 leke (sepse kaq eshte referenca ne dogane) do paguash vetem 30.000 leke ne dogane.Ta gezosh makinen.

  Përgjigjjuni

  • jeti  --  4 Prill, 2012 në 5:35 pm

   une kam nje fiat bravo 1.6 benzine te 1996 dua ti vendos targa shqiptare.sa paguaj dogane?po taksa vjetore sa jane a ka ndonje qe mund te me thote ju faleminderit.

   Përgjigjjuni

  • fitim  --  5 Nëntor, 2013 në 8:07 pm

   jam i interesum ta di sa me kushton dugana per ni makin te markes passat 1998 dizel 1900cc nese mundesh tma tregosh

   Përgjigjjuni

 4. patrik  --  21 Gusht, 2011 në 12:11 am

  saliu na hoqi dy taksa te qarkullimit dhe regjistrimit, 125 mije leke n4e vit dhe meqe mendon per te miren e popullit na e ka futur sa krahu. kemi rene nga shiu ne bresher.nga pamundesia per te shitur makinen me ligjin paraardhes sepse ishte sikur tia falje shtetit, tani na hoqi dy taksat dhe na rritin takes e makines3-4 fish.makinat benz 190 shumica e te cilave jane perpara 1990, do te paguajne nga 350 derin 550 mije ne vit. shteti do te nxise blerjen e makinave te reja, po a e kane mundesine mijra qytetare qe kane benza 190 me rroga modeste qe te paguajne 400-500 mije leke cdo vit?a eshte ne terezi ai debili Bode bashke me idiotin berisha? mund te pranohej dyfishimi i takses por jo tre dhe katerfishimi i saj.

  Përgjigjjuni

 5. Saimir  --  2 Nëntor, 2011 në 6:39 pm

  sa ben dogana e nje makine 2001? 1400cc benzin flm

  Përgjigjjuni

  • krokodili  --  9 Korrik, 2012 në 9:00 pm

   Saimir ,makina jote eshte me e vjeter se 10 vjet pasi po te heqesh 2012 -10 vjet = 2002, nderkohe qe makina jote eshte e viti 2001, pra ty saimir te kap cmimi dysheme me 100000leke te reja. dhe kur ti te blesh makinen supozojme ne itali duhet te kesh nje fature blerje me te vogel se 700 eur me qellim qe te mos e kaloje shumen 100000 leke. kesaj shume i shtohet vlera 20000 leke te reja shpenzime transporti dhe dogana per makinen tende eshte
   Det doganor = (cmim dysheme + shp.transporti) x 20%
   Det Doganor= (100000 leke + 20000leke ) x 20% = 24000 leke e cila eshte e gjitha tvsh. pasi taksa doganoreper automjetet eshte vere 0.
   dikur paguhej ne dogane taksa CAR ( taksa e karbonit ) per ndotje ambienti nderkohe qe kjo takse me ligjin e ri paguhet ne momentin qe blejme karburantin dhe eshte 3 leke /liter

   Përgjigjjuni

 6. ai Burri  --  2 Nëntor, 2011 në 7:07 pm

  Ej, Sa ka shku nje bilete autobuzi?
  Jap nje shtepi me qera ne Tropoje, afer qendres, mu te Skernderbeu.
  Blej nje Biciklete kursi, me goma Mountain Bike, trup BMX.

  Keni ngaterru website o shoke :)

  Përgjigjjuni

 7. Darence  --  7 Nëntor, 2011 në 5:46 am

  Ah yes, necily put, everyone.

  Përgjigjjuni

 8. bojkeni  --  8 Dhjetor, 2011 në 7:43 pm

  kam nje makine fiat dukat por qe ka mbi nje vit qe eshte sjelle ne shqiperi deshta te di mbas dhjetorit a do kete rritje te doganes…

  Përgjigjjuni

 9. klinton  --  3 Janar, 2012 në 12:36 am

  sa kushton dogana e ketoj mjeti
  2001 MERCEDES-BENZ E220 CDi Avantgarde me cilinder 2155 cc e cila kushton 2 milon e gjyesem ju lutem sa mund ti kushtoje dogana faleminderit.

  Përgjigjjuni

 10. renti  --  3 Shkurt, 2012 në 10:08 pm

  sa me kushton dogana per nja fuoristrad jeep grand 3.1 nafte e vitit shtator 2001

  Përgjigjjuni

 11. megi hoxha  --  5 Shkurt, 2012 në 7:07 pm

  SA ME DUHET TE PAGUAJ DOGANN PER NJE MAKINN TE VITIT TE PRODHIMIT TE 2003 ME CILINNDER MOTORRIK 1.9

  Përgjigjjuni

 12. romeo rira  --  10 Shkurt, 2012 në 10:18 pm

  sa kushton nje benz C200 CDI 2002 llogjikisht ka kaluar 10 vjecarin i behet dogana 56000 lek apo vazhdon 1500000

  Përgjigjjuni

 13. Elidon  --  12 Shkurt, 2012 në 3:49 pm

  kam nje makine te tipit alfa romeo 147 viti prodhimit 2003 nafte 1900 kuj fuqi 115 dhe dua te dij se sa eshte dogana

  Përgjigjjuni

 14. nushi  --  12 Mars, 2012 në 8:30 pm

  nese mundeni mem tregu sa kushton dogan per nje golf 3 viti prodhimit 1994 me tarka te slovenis kobikazh ka 1.8 benxins

  Përgjigjjuni

 15. Gezimi Nezha  --  6 Maj, 2012 në 7:37 pm

  Doja ta di e kam makinen ne shqipri ce vjet ne muajn korrik cfar veprimesh duhet te bej ce ta kthej me tarka shciptare dhe sa i kushton dogana per ni renault megan kupe me tarka greke viti prodhimit 2002 kobik 1.4 benzine ju flm

  Përgjigjjuni

 16. moza  --  26 Maj, 2012 në 2:36 pm

  sa mund te vej dogana e nje fiat punto e 2000. 1.9naft 44kw 60cv,,,,,

  Përgjigjjuni

 17. enoss  --  31 Korrik, 2012 në 11:10 am

  kam nje makin golf 4 disel 1.6tdi.viti 1999 sa paguaj per dogane

  Përgjigjjuni

 18. eni  --  13 Shtator, 2012 në 2:46 pm

  kam nje makine opel combo vit prodhimi 2003 motor 1700 nafte 175kw sa mund ti vere dogana

  Përgjigjjuni

 19. klajdi  --  21 Shtator, 2012 në 12:37 am

  kam nji makin audia3 viti2003 2.0 nafte i40 kaval sa i kushton me dogan targa edhe nji vit assicurazione ? po kishit mundesi pergjijuni flm.

  Përgjigjjuni

 20. EDISON  --  5 Nëntor, 2012 në 2:12 am

  Kam nje makine me targa italie, hyundai cuope te vitit 2002 benzine 1600cc ,,, sa kushton dogana e re dhe askuracioni per nje vite? po pate munsi me u pergjigje flm!!

  Përgjigjjuni

 21. arben  --  14 Nëntor, 2012 në 9:31 am

  kam nje makine ford focus 2006 1.6 benzine.mund te me thoni se sa shkon dogana

  Përgjigjjuni

 22. besart  --  26 Dhjetor, 2012 në 5:07 pm

  ju lutem a mundet mem tregu a asht dogana ma lir nese asaht vetura 99 apo 2000

  Përgjigjjuni

 23. Endriol  --  28 Dhjetor, 2012 në 12:25 am

  Nje touareg 5000 v10 313kuaj fuqi viti 2004 mund te me thoni sa taks duhet te paguaj

  Përgjigjjuni

 24. renatobali  --  24 Shkurt, 2013 në 10:40 am

  kam nje seat ibiza model 1999 1.4 benzine sa i kushton dogana qe ta bej me letra shqiptare

  Përgjigjjuni

 25. klodi  --  14 Mars, 2013 në 11:28 am

  pershendetje .kam nje makine mod 2008 cmimi i makines kur e mora kushtonte 23000 euro .sa dogane do paguaj ……

  Përgjigjjuni

 26. anita  --  18 Mars, 2013 në 11:41 am

  desha te pyes sa me kushton dogana e nje makine te vitit 1999, motorr 1400.dhe ne letra sa duhet te bej cmimin qe te mos paguaj shume ne shqiperi?ju lutem me ktheni pergj

  Përgjigjjuni

 27. bledi  --  19 Mars, 2013 në 8:39 pm

  kam nje motorr kawasaki 750cc i 2004,e kam marr 1800 euro,sa i shkon dogana?

  Përgjigjjuni

 28. ledio  --  2 Maj, 2013 në 5:22 pm

  sa i kushton dogana nje audi A3 viti 2004 motorri 1.9 nafte

  Përgjigjjuni

 29. KLAUDIO  --  16 Maj, 2013 në 12:55 pm

  PERSHENDETJE SA I KUSHTON DOGANA NJE GOLF4 I 2003 1.4 BENZIN FLM

  Përgjigjjuni

 30. ilir  --  18 Maj, 2013 në 10:17 am

  po i nje benz 270 viti prodhimit 2003 naft

  Përgjigjjuni

 31. aldi  --  22 Qershor, 2013 në 6:31 pm

  Po ne qofte se ble nje passat te 2006 4000 euro sa del dogana dhe ca duhet te besh qe te dali sa me pak….flm

  Përgjigjjuni

 32. Jonis  --  23 Korrik, 2013 në 6:24 pm

  O njerez a jeni kafsha a ça jeni e keni rehat ta llogaritni doganen per makinat vetem laps, letere dhe makine llogaritse ju duhet!
  Problemi eshte si llogaritet per nji motorr mbi 45km/h?? me te njejten menyre? po ku ta marr une vlersimin e nji motorri? ne Quattro ruote ka veç vleresime makinash!
  Faleminderit!

  Përgjigjjuni

 33. elvis  --  27 Korrik, 2013 në 8:22 pm

  Pershendetje. Ju lutem sa shkon cmimi i references per nje makine tip Ford Fiesta, viti prodhimit 10/2004, fuqia motorike 1399cc nafte. Faleminderit

  Përgjigjjuni

 34. nekiu  --  2 Gusht, 2013 në 8:48 pm

  sa kushton nje makin tip benz furgon malli e vitit 2008 motor 2500cc 136 kuaj fuqi .

  Përgjigjjuni

 35. nekiu  --  2 Gusht, 2013 në 8:49 pm

  sa kushton nje makin tip benz furgon malli e vitit 2008 motor 2500cc 136 kuaj fuqi faleminderit.

  Përgjigjjuni

 36. Fitim Toci  --  21 Gusht, 2013 në 1:16 am

  Me fal per shqetesimin por kam nje passat 2.0 nafte I 2006 sa I kushton dogana ju lutem flm

  Përgjigjjuni

 37. toni  --  11 Shtator, 2013 në 6:17 pm

  citroen ax 1.1 benzin e 94 sa mund ti shkojne letrat

  Përgjigjjuni

 38. ilir  --  8 Tetor, 2013 në 10:06 am

  Sa mund te kushtoje dogana per nje makine Tip Tojota Aris 1000, nafte,viti i prodhimit 2011.
  faleminderit

  Përgjigjjuni

 39. Edri  --  22 Tetor, 2013 në 8:10 pm

  njè makin me targa italiane, mè shum se 10 vjet 2000cc deri 2500 kubik me naft suposojm , por te dokumenti i shitjes “foglio complementare” italisht esht shkruajtu qe makina esht bler 500 euro
  dersa shitsi esht person i thjesht ,

  taksa e doganes esht fiks 30.000 lek ?

  Përgjigjjuni

 40. fatmir  --  5 Nëntor, 2013 në 8:33 am

  sa eshte dogana per autobus model 1998 ,11000cc?di dikush te me pergjigjet? flm

  Përgjigjjuni

 41. Elind  --  7 Dhjetor, 2013 në 8:06 pm

  Un kam bler nje makin Audi A3 i 2004 me targa italiane due dua ta kyhej me targa shqitare sa me kushton dogana
  ???

  Përgjigjjuni

  • Elind  --  7 Dhjetor, 2013 në 8:07 pm

   Makina eshte 1.9 TDI

   Përgjigjjuni

 42. marjel gashi  --  23 Janar, 2014 në 9:26 am

  mirmenqjesi. Ne shqiperi kam nje fiat panda 2007, 1100 kubik me targa te huaja.Sa do me kushtoje kthimi targave?

  Përgjigjjuni

 43. dorian duro  --  28 Janar, 2014 në 11:54 am

  mua mi ka mbush makina 10 vjet dhe prap me kap dogana 720,000.kurnefakt duet te priet me 300,000. arsyea qe me nxoren esht senjer ne 6 muaj vjen urdhri i ktyere dhe i bie qe mua teme kap koriku???

  Përgjigjjuni

 44. dorian duro  --  28 Janar, 2014 në 11:57 am

  makina esht volsvagen golf 5 .1.6 fsi, 23.01.2004.sa duet ta kem saktesisht doganen, sepo na vete me shum gjoba e doganjerve sesa vet dogana???

  Përgjigjjuni

 45. geni  --  15 Shkurt, 2014 në 11:03 pm

  sa kushto dogana e njan benzi 220 c klas i 2007 me 170 kw

  Përgjigjjuni

 46. Ervin  --  27 Shkurt, 2014 në 8:25 pm

  Persh sa kushton dogana e nje Opel vectra I 2004 1910 kb diesel

  Përgjigjjuni

 47. redon  --  23 Prill, 2014 në 8:09 am

  do ble nje wolfswagen 5 i 2006 motor 2.000…mund tme ndihmoni sa vete dogana

  Përgjigjjuni

 48. klejton  --  23 Prill, 2014 në 7:17 pm

  Do blej 1 audi a4 viti 2003 motorr 2500 tdi 3500 euro sa i shkon dogana ?

  Përgjigjjuni

 49. landi  --  19 Maj, 2014 në 7:59 pm

  dua te blej 1 makine peugeot 308 te vitit 2011 ne gjermani qe kushto 5500euro sa do paguaj dogane ju lutem a me ndimoni dot se me llogarine time me dalin shume leke

  Përgjigjjuni

 50. joti  --  28 Maj, 2014 në 5:44 am

  dua te mar nje range rover sport 2.7cc e vitit 2009 ajo me kushton 15 mije euro ,,a mund te me thuje kush sa i kushton dogana asajt se kur nuk jeton ne shqipri nuk dihen mir kto gjera

  Përgjigjjuni

 51. Ardian  --  12 Qershor, 2014 në 6:44 am

  Opel zafira e vitit 2000 cilindrata 2000 Sa paguaj zhdoganim ju lutem me ndihmoni

  Përgjigjjuni

 52. lirim  --  25 Qershor, 2014 në 7:29 pm

  me ndodhet nje makine fiat panda e 97 besoj.1.1 benzine me letra italiane sa mund ti shkoje dogana ka nje vit qe eshte fut ne shqiperi……por nuk i ka prere dokumentat shqiptare……..sa mund ti shkoje dogana dhe taksat vjetore……….flm per mirkuptimin.klm respekte lirimi

  Përgjigjjuni

 53. festim darsi  --  12 Korrik, 2014 në 7:44 pm

  Kam nje makin benz mercedez e 220 viti 2007 sa kushton dogana

  Përgjigjjuni

  • festim darsi  --  12 Korrik, 2014 në 8:40 pm

   Kam ni makin benz mercedez e 220 viti 2007 dumedit sa kushton dogana

   Përgjigjjuni

   • festim darsi  --  14 Korrik, 2014 në 6:44 pm

    Kam ni makin bez vit 2007 e 220 sa kushton dogana

    Përgjigjjuni

 54. orgest  --  17 Korrik, 2014 në 10:53 pm

  Ju lutem mund te me thoni sa kushton dogana per Mercedes Benz cls320 nafte e vitit 2005?nuk arrij ta kuptoj si llogaritet me duket sh e komplikuar.flm

  Përgjigjjuni

 55. Bledi  --  24 Gusht, 2014 në 11:23 pm

  Dua te ble nje makin me motor 200 benzin e vitit 2008 ..sa i shkon dogana …makinen do ta ble 400 mij euro

  Përgjigjjuni

 56. Ruru  --  3 Tetor, 2014 në 4:53 am

  pershendetje! Kam nje makine Jaguar s type te vitit 99 300 BENZINE makina ka ardhur na itl do doja te dija se sa i vete dogana??? flm!!!

  Përgjigjjuni

 57. ardiana  --  20 Nëntor, 2014 në 5:44 pm

  Pershendetje.

  Ju lutem mund te me thoni se sa kushon dogana per nje makin tip landrover ,nafte prodhim i 2004.

  Përgjigjjuni

 58. shaip  --  13 Janar, 2015 në 11:38 am

  pershendetje jam nga kosova kam nje mercedes 220s viti 1956 me benzin 2200cc
  sa me kushton doganimi dhe regjistrimi ne shqiperi se kom me e dergu ne gjermani a mun kush me me tregu si tja boj pasi qe ne kosov nuk lejohet me u rezhistru ma i vjeter se 13 vjet

  Përgjigjjuni

 59. Kliton  --  18 Janar, 2015 në 7:02 pm

  Pershendetje
  Desha te di sa kushton zhdoganimi targat etj per nje ford kuga 2008?
  Dhe si funksionon ajo puna e fatures nqs e bej me te ulet
  Flm

  Përgjigjjuni

 60. altin demleka  --  26 Janar, 2015 në 9:21 pm

  Kam nje makine te prodhimit 1995 dhe dua ta shdoganoij. Por problemi eshte se une ekam makinen ketu prej 4vitesh dhe targat ikam dorëzuar cfarë dogane me kap ose cmimi i doganes

  Përgjigjjuni

 61. Toni  --  2 Maj, 2015 në 8:24 pm

  Pershendetje…
  Mund te me thote dikush , sa duhet te paguaj dogane, per nje motorr
  250 cc dhe prodhim te vitit 2002 ?
  Ju faleminderi !

  Përgjigjjuni

 62. xnxx  --  2 Korrik, 2015 në 12:39 am

  ju lutem mund te me thoni sa lek kushton dogana kam nje makin tip seat ibiza viti 2003 1.4 benzin ? .. esht me letra greke por dua ta bej me letra shqiptare por nuk kam as edhe cregjistrim ?

  Përgjigjjuni

 63. klodian  --  19 Korrik, 2015 në 9:57 pm

  Kam.nje Ford focus 1900cc e vitit 2001 mund ta dij sa i kushton dogana ?

  Përgjigjjuni

 64. cimi  --  23 Korrik, 2015 në 10:04 am

  pershendetje! kam nje makin bmw 2010 model disel 520,ketu ne kosove me thone se nese dua ta regjistroj me targa te kosoves me kushton perafersisht 4000euro,kisha pas deshire ta di sa me kishte kushtuar e njejta vetur nese kisha me e regjistru ne targa te shqiperis ne euro.

  klm

  Përgjigjjuni

 65. eri  --  29 Gusht, 2015 në 6:11 pm

  dua te bi nje makin nga amerika Acura/Honda MDX 2007/08/09 me motorr 3.7 Benzin… sa mund tme kushtojn zhdoganimi, taksat etj etj?

  Përgjigjjuni

 66. afrim gjergji  --  20 Shtator, 2015 në 12:34 pm

  Ju lutem me ktheni nje pergjigje dua te blej nje toyota corolla verso te 2005 sa kushton dogana

  Përgjigjjuni

 67. ergys halilaj  --  19 Nëntor, 2015 në 10:17 pm

  a mund te me tregoni sa lek shkojne prerja e letrave te mkines ,siguracion,kualidim,dhe taksat qe duhen te paguhen ne shtet.eshte mercedenz benz c200

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *