Kriza, rreth 10% e emigrantëve shqiptarë të Greqisë janë kthyer në atdhe | Gazeta Tema
 

Kriza, rreth 10% e emigrantëve shqiptarë të Greqisë janë kthyer në atdhe

Postuar në: Aktualitet,Kryesore,Sociale |

Gazeta greke “Ekathimerini” raporton se rreth 10% e emigrantëve shqiptarë të Greqisë janë kthyer në atdheun e tyre gjatë 5 vjetëve të fundit. Shkaku kryesor, sipas gazetës, ka qenë kriza e thellë ekonomike e Greqisë. Kthimin në atdhe e ka stimuluar dhe fakti që shumë emigrantë shqiptarë kanë blerë apartamente në qytetet shqiptare gjatë bumit të ndërtimeve në Shqipëri. Në Athinë, shumica e emigrantëve shqiptarë jetojnë me qera në lagjet Neapoli, Kypseli, Omonia, Victoria, Aghios Panteleimonas dhe Patissia. “Ekathimerini” raporton se në këto lagje tani të kap syri ngado lajmërime “Jepet me qera”.

Rikthimi i emigrantëve në atdhe shton trysninë në tregun e punës, pasi ata me origjinë rurale nuk shkojnë të punojnë tokat e lëna djerrë, por vijnë të jetojnë në qytete. Shumica e tyre kanë punuar për një kohë të gjatë në sektorin e ndërtimit në Greqi, sektor që edhe në Shqipëri ndodhet në vështirësi të mëdha. Ndërsa familjet emigrante që hapin ndonjë dyqan apo biznes tjetër të vogël zakonisht punësojnë vetveten në to.

Respublica.al

http://respublica.al/artikuj/2011/9/2/rreth-10-e-emigranteve-shqiptare-te-greqise-jane-kthyer-ne-atdhe

41 Pergjigje per Kriza, rreth 10% e emigrantëve shqiptarë të Greqisë janë kthyer në atdhe

 1. tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 3:31 pm

  oxi re adherfia,mos u ketheni ,se sa do keq qe te jet ne Greqi ne Albanistan do tu hane te gjalle,,,,,,!!!!

  Përgjigjjuni

  • Kkoli  --  2 Shtator, 2011 në 4:07 pm

   Me sa duket e paske marre rrogen e ketij muaji qenke ne qef .
   Qef o qerata mik te fort paske ne Helada vre malaka .
   Ke frik se po te ikin te gjith Shqipot ngeles pa Dhrahmas se ste pagon me patridha,
   Po trembesh mos te fut dhe Ty ndonje shkelm bytheve te thot ik vre alvane piso sto Qhimara .. Dhe ske nga tja mbash te kthenesh ne Qhimar Apo te vesh tek gjyerrit e tu ne Ankara.
   Ta qaj hallin vre maga..

   Përgjigjjuni

  • ??  --  2 Shtator, 2011 në 4:19 pm

   po kur ska pune ne greqi,ca te bejne “kycin”?

   Përgjigjjuni

  • stalinsali  --  2 Shtator, 2011 në 4:35 pm

   hahahahaaa, dhe ti file turkopertypes palio adelfia je. alvanote keq do ta kene po dhe heladhjate me keq do ta kene se ju iku krahu i dhuljase. lexoje agapi mou lexoje te gjithe lajmiqine.
   ade jasou

   Përgjigjjuni

   • tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 5:29 pm

    re esy file,nuk me behet shume vone,per vehte jam ok,st’arqidhia mou se do te shkojne adherfiat ne alvania e te festojne ramazonin duke ngrene fara luledielli te pjekura dhe te pine esspresso,,,

    Përgjigjjuni

    • stalinsali  --  2 Shtator, 2011 në 9:40 pm

     Hahahahaaa, kala kala endaxi.

     Përgjigjjuni

  • jimy  --  3 Shtator, 2011 në 2:21 pm

   cfare do te shikojme mostren salije vampirin a terrorristin ilija me lule bashen atdheun ja kemi falure malokerise e fshatarsise perpara me hapat vigane te hajduterise

   Përgjigjjuni

 2. Korcari1  --  2 Shtator, 2011 në 4:17 pm

  po tani si do ti veje halli kesaj pune?

  Përgjigjjuni

  • korcari1  --  2 Shtator, 2011 në 10:36 pm

   Nuk e di kush shkruan me nick tim,Gazeta Tema,sa per sqarim kujdo qe shkruan mos ma qaje hallin,se Greqia nuk me mban me buke mua,,asnjehere nuk kam punuar per greket.tung

   Përgjigjjuni

   • Korcari1  --  2 Shtator, 2011 në 11:05 pm

    kush je ti qe me ke vjedhur nick timin?

    Përgjigjjuni

    • korcari1  --  3 Shtator, 2011 në 3:36 am

     Kushdo qe je ,po shkruan per here te pare,dhe te thuash kush ma ka vjedhur do te thote qe e ke pasur.ska rendesi,si patriot qe te kam te uroj gjithe te mirat.

     Përgjigjjuni

     • Korcari1  --  3 Shtator, 2011 në 11:35 am

      rofsh ti gjithashtu,atehere po te hap rruge,sdo perdor me kete nick

      Përgjigjjuni

 3. Saranda  --  2 Shtator, 2011 në 5:09 pm

  Ne kemi ngrene dhe barut more mut po ju si do beni qe vdisni per cik pisoglendi malaqes,hahaha

  Përgjigjjuni

 4. Proletari  --  2 Shtator, 2011 në 5:13 pm

  Ska gje qe ikin shqiptaret! Nuk thua shyqyr! Pa ta shikojne keta dembela shkerdhata se cfare eshte puna!! Se boll fituan nga djersa e sklleverve!! Me mire ha mender mut ne vendin tend si mbret sesa bakllava si mut ne vend te huaj!!! Sidomos ne Megali Malakia qe eshte Greqia!! Do vdesin e do vene ne pith te robeve!! Tere jeten ngelem duke i mbajtur me buke keta buke shkelur dhe ngelen duke na mallkuar e duke na lakmuar edhe token nen kembe!!! Ikni shqipetare ikni!!! Lerini te hane bajgat e dhive!!!

  Përgjigjjuni

  • tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 5:34 pm

   po ti mer lyrash,me kete fjalor flet dhe ne familjen tende!!!????
   nuk e dija se paska dhe korrak turkoproletar!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Përgjigjjuni

 5. Olti  --  2 Shtator, 2011 në 6:25 pm

  Iken kohet e arta kur rinia shqiptare e 1990 pranonte te bente cdo lloj Pune e me cfaredo page! Greqise do Ti duhet te gjeje burim fuqije njerezore diku tjeter per te dale nga kriza sepse rinija e tyre vec per Pune nuk eshte!

  Përgjigjjuni

 6. tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 6:27 pm

  eshte e pabesueshme,ne keto momente qe po shkruaj,tv Alfa,po jep nje reportazh nga stacioni i shqiptarve ne Athine,,,,,,disa shqiptare te pyetur nga gazetari grek shprehen me lot nder sy se;Po shkojme ne shqiperi,por do te ndjehemi te huaj,pa miqe,pa shoke…….!!!! Dikush pergjigjet,se ;Kam nje vit qe jam kethyer ne shqiperi,por shpesh kerkoj pune ketu ne Greqi,sepse ne shqiperi ,nuk rrohet,,,,,,,

  Përgjigjjuni

  • turku i kostandinopojes  --  2 Shtator, 2011 në 6:56 pm

   E pabesueshme ne keto momente qe po shkruaj BBC po tregon sesi disa turq kishin bere orgjira me ca grecka mu ne mes te stambollit ndersa burrat e tyre rrinin huv e i shikonin greckat e tyre si shpartalloheshin nga Turqit njesoj si ne luften Turko-Greke kur marmidat greke u shpartalluan keqazi nga Ataturku megjithse greket kishin arme moderne dhe mbeshtetejen e perendimit.

   Përgjigjjuni

   • tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 7:14 pm

    re cok gyzel,sternip i PERDHUNUESVE ushtare turq,ti mundohesh te harrosh se cfare hoqen stergjyshet e tua,qe dole ti marmide shqipfolese,,,,,,yshtttttttt ,korrak turk,vrromotourko!!!!!!!!!!

    Përgjigjjuni

    • turku i kostandinopojes  --  2 Shtator, 2011 në 10:21 pm

     @tourkofagos hahaha biri im ato femrat tuaja kane hequr shume nga ne prandaj e solle dhe ti koken ketu ysht o gomar me rrush grek shqipfoles qe ju ka …… turku per 400 vjet e vini e beni te forte ketu ne Shqiperi ik kerkoje Kostandinopojen po ta mbajti o “trim” se te forte jeni vetem ne internet ik thrrisni perendimin si me 1922 po na shpartallon tuku marmiden hajde na ndihmoni hahaha

     Përgjigjjuni

  • JIMMY  --  3 Shtator, 2011 në 12:25 am

   une qe jame tironse i vjeter kure isha perhere te fundit ne tirane mu duke vetja si ne tropoje.. .me mire jashte atije vendi se te jeshe me katunare e malokeri me koken krejte qoshe si vampira qe po te shikuan drejte e ne sy sikure do te hane me gjithe lecka…modeli si salije berisha me familjen e tije kriminele

   Përgjigjjuni

 7. Ramy  --  2 Shtator, 2011 në 7:59 pm

  hahahah Ky eshte lajmi me i dashur per tourkofagos , ferkoje marmiden pa merak se nuk do qendroj me shqiptare i veretet ne kete vend te qelbure

  Përgjigjjuni

 8. S.S  --  2 Shtator, 2011 në 8:10 pm

  Ndersa ketu ku jam une po shoh dita dites grekozinj qe bejne gati valixhet per t’u larguar nga Gerqiva. Po ikin me koken ulur e xhepat e grisur drejt Evropes veriore e Amerikes, per te ndertuar gjithçka nga zero. U shoh fytyrat e ngrysura, nofullat e tendosura qe neper dhembe mallkojne gjithçka kolaqe, tek perplasin dyert me neveri. Pashe edhe Jorgon, dikur te parin e fshatit, qe me serrat i tij te mbushura me luleshtrydhe, i jepte pune gjysmes se fshatit. Fjala e fundit qe tha kur u takuam, ishte: ”
  “ky vend m*ti nuk behet me, ketu alvano i dashur, pas pak do te haje njeriu njeriun dhe une s’do te doja ta shihja nje spektakel kaq te shemtuar. Ata qe rrine me qafe paçin veten! U thase niperve, jeni te shendoshe si derra e xhironi rrugeve pa asnje qellim, hajdeni me mua ne Gjermani, mos rrini ne ate shtepi te kalbur qe do t’u zere brenda, po ata s’ma vune veshin. Ik daje, thane, ik se ne s’duam pune. Mire jemi ketu e po u be lufte do t’i pershtatemi situates. Ah Greqizì Greqizì, si u katandise, fjalet e Jorgos.
  Ata shqiptaret e kthyer jane pak, shume pak. Duhet te kthehen te gjithe ne Shqiperi, ne menyre qe te bejne kryengritjen sa me pare duke qeruar Sale fashistin nga froni. E dyta: Gerqiva do t’i afrohej vdekjes me hapa edhe me te shpejte, se u mesua keq me shqiptaret.

  Përgjigjjuni

  • seferi  --  2 Shtator, 2011 në 8:54 pm

   @ eS.eS ; Qenkan kapedane niperit e Jorgos te cilet edhe luftes do i pershtaten . Mbas luftes II boterore asnje gjerman nuk emigroi ,megjirthse vendi ishte germadhe .

   Përgjigjjuni

  • JIMMY  --  3 Shtator, 2011 në 12:29 am

   po te vijne ne ate vende te mjeresh do te duhet 100 vjete te tjera qe munde te ndryshoje ndo pake

   Përgjigjjuni

 9. vlora  --  2 Shtator, 2011 në 8:22 pm

  O TURKOFAG QE TU MBYLLTE AI EZOFAG CFARE NA SHET PORDHE O LYRASH SIKUR JETON NE USA DHE JO NE ATE GREQIN E NDYRE QE PO VDESIN PER BUKE DHE PO KERKOJNE LEMOSHE NGA GJITHE BOTA PRITE EDHE CA MUAJ AKOMA POR DO TE DUHET TE SHESESH BYTHEN PER TE JETUAR TI DHE TE GJITHE ATA GREKOFONET(JE NDONJE CIK I BUKUR TE PAKTEN SE NE SHQIPTARVE POR EDHE TURQEVE SNA I KTHEN DOT MENDJEN)

  Përgjigjjuni

  • tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 9:37 pm

   korrak i ali pashait,tema ne kete site per diskutim nuk jam une,por fati i keq i refugjateve shqiptare,qe shkuan der tek burimi e uje nuk pine!Sa per shqetesimin tend per greket,se gjoja nuk do te kene te hane,une te bej me dite,korrak i ali pashait,se greku me i varfer,jep me qera te pakten 2 shtepi dhe ben 1 muaj plazh,kurse shqiptaret ,,,,,?????????
   ade vrromotourko,bej ndonje service marmides,se ramazoni te do te bjere ere livando,,,,hahahaha,cok gyzel i Davoutoglout!!!

   Përgjigjjuni

 10. hugo  --  2 Shtator, 2011 në 8:44 pm

  O TFAGOS MOS JE NGA VURGU OSE DROPULLI QE DH ISNI E SHIKONI MBASE SE MOSE BETE SHUME

  Përgjigjjuni

 11. fr-dkorc  --  2 Shtator, 2011 në 10:01 pm

  o turkofagos kam respekt per minoritaret se e kam gruan nga minoriteti grek,por ti den trogese me tipota
  ne kemi jetuar bashke dhe bashke do jetojme deri sa te shuhet dielli prandaj te jap nje keshille mos bej lojen e Dules dhe Bollanos ,po s;ju pelqen shqiperia pse sjetoni per fare ne greqi jo jo dhe ata s’ju duan
  me jep nje shifer sa greke jane martuar me” voriqipriote” dhe sa minorritare me shqiptare por ti duhet te jesh i vogel ne moshe dhe nuk te kane mesuar ne shtepi se c;dote thote fjala bashkejetoj hajde jasu file!!!!!!!!!!!!!!!!

  Përgjigjjuni

  • tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 10:20 pm

   hahaha,,,,,per ty eshte fat,qe ke marre nje minoritare,nuk e di ne mund te thoshja te njejten gje edhe per zonjen tende,qe te mori ty,,,,,!!! por jam i sigurt,se po te kettheheshin vitet pas,nuk do te bente te njejtin gabim,,,,do te ishte Fatale, ndersa asaj qe thua se ;sa greke jane martuar me vorio qipriote[sipas teje]!!!!!!! kete pyetje beja grekeve dhe qiprioteve!!!!!!

   Përgjigjjuni

  • cakalli7  --  2 Shtator, 2011 në 10:35 pm

   sa per kuriozitetin tend une jam 42 vjec dhe beqar,merem me buzzyness

   Përgjigjjuni

 12. shqiptar  --  2 Shtator, 2011 në 10:07 pm

  tourgopfagos ka haalin qe mos te kthehen shqiptaret se pastaj athina si do bej presion se dihet qe ben presion me ane te emigranteve.sikur te kthehen te gjitha apo shumica skane si bejen presion edhe minoritaret ikin driket ne greqi me bisht nene shale.

  Përgjigjjuni

  • tourkofagos  --  2 Shtator, 2011 në 10:11 pm

   shqipo,sikur mos te kishe edhe trurin te vogel,si te majmunit,nuk do te me irritonte nick-u yt,por fatkeqsisht llogjika jote zbulon ADN tende,,,,,dhe kjo eshte Fatale!!!

   Përgjigjjuni

 13. Olti  --  3 Shtator, 2011 në 2:36 am

  Une jam shqiptar dhe nuk ka asgje te keqe Ne adn time sic thone ca parafoles! Shqiptaret e viteve 1990 zevendesuan emigrantet Polake e Serb Ne greqi por me gjithe krahun e lire te punes Greqia eshte Ne kolaps ekonomik! Greqia nuk do te jete me Ne gjendje te perfitoje nga ky krah i lire Pune! 18 vjecaret e sotem shqiptare nuk do te mbledhin me portokallat e greqise! Se sa keq eshte Shqiperia nen Salih Berishen e dime te gjithe por edhe Ne Greqi Jo te gjithe shqiptaret Kane gezuar frytet e demokracise! Ka edhe shume shqiptare Ne greqi qe Jane mire nga Ana ekonomike dhe do te kerkojne krah Pune nga rinia greke e do Ta gjejne me shume veshtiresi

  Përgjigjjuni

  • shpulla  --  3 Shtator, 2011 në 12:43 pm

   ore djem, mos mendoni si grek ose si turq, nqse flisni shqip jeni shqiptar, nqse interesoheni per problemet e shqiperise atehere reagoni si shqiptare. Greku eshte ne BE dhe standartet e jetes jane shume me te larta se ne shqiperi, nqse shqiptaret do largohen nga greqia po prape mallra greke do hane se nuk prodhojne hicgje, dmth do kete gjithemone emigracion ne greqi, ose ne BE, mos mendoni se Turku na do me shume se greku, i gjithe problemi eshte toka, kush ta zoteroje, prandaj ka ardhur koha qe shqiptaret patriote te ndershem te reagojne si shqiptare e jo si perfaqsues te fqinjeve.

   Përgjigjjuni

 14. Fiku Detit  --  3 Shtator, 2011 në 12:26 pm

  Krahehapur ju presim ne Shqiperi,te na ndrisni,zhvilloni e ndryshoni,po qe se jeni ndritur,zhvilluar e ndryshuar edhe ju.Po na qenka bere greqishtja gjuhe e dyte,o miq.Te gjithe me fjale te zgjedhura Omonias!…

  Përgjigjjuni

 15. grekndrydhesi  --  3 Shtator, 2011 në 9:09 pm

  Djema, po nje detaj nuk e keni vene re me duket: qe “cakalli7” dhe “turkoleshi”, jane i njejti person. Shihni repliken per moshen ndaj komentuesit “fr-dkorc”. Pyetja i drejtohet “turkoleshit”, por kush pergjigjet? Cakalli7. Ky syleshi renegat grekoqen komenton me 100 pseudonime dhe kete radhe ne vend te zgjidhte “turkoleshin”, zgjodhi te gabuarin.
  Ha ha ha, siç duket sot i ka rene shume marmites se Janulle pedofilit, se i jane veshur syte fare!
  Amin turkolesh cako shqipfolesi, shkove per dhjame qeni edhe ti!

  Përgjigjjuni

 16. vlora  --  4 Shtator, 2011 në 12:18 am

  O TURKOFAG KA TE DREJTE GREKNDRYDHSI QE TE JANE VESHUR SYTE MOS KE DALE GJE NATEN NE RUGE DHE MENDOJ SE SKE BERE SHUME PUNESE 42 VJEC QENKE GOMAR I PLAKUR MOR ISHKRETE STA VAR NJERI POR HAJDE SI BASHKE SHTETAS QE ISHIM PO TA MBESHTES NJE HERE ME SHUME PER TE NDIMUAR EKONOMIKISHT PER TE ZGJERUAR BISNESIN TEND POR ME KUSHT QE TE ME BESH SCONTO SE UNE VIJ NGA ITALIJA DHE PAGUAJ EDHE RUGEN POR SI SHQIPTARE NE KEMI NJE THENIE (NUK E DI TE KUJTOHET APO JO ) ” NE RREZIK E NE NEVOJ NJERI TJETRIN TA NDIMOJME”.

  Përgjigjjuni

  • tourkofagos  --  4 Shtator, 2011 në 9:11 am

   korrak i Davoutoglout,dyfytyresia eshte karakteristike vetem e shqipfolesve myslimane,kshq une si nje kristian i Zotit,nuk me lejon ndergjegjia ime te bej komente ne nick te huaj!!!!
   por,jam i bindur se dhe[cakalli 7 ] i vertete nuk do te komentonte,ne nick tim,kshq kerko turkoshakun qe bene keto komente ne emer te te tjereve,,,,,,,,,!!!

   Përgjigjjuni

 17. grekndrydhesi  --  5 Shtator, 2011 në 6:57 pm

  Po ishe ti i Zotit , o qafezi veshepalare, thefte koken ai zot sa me pare! Shko dylberi i Janulles shko e ferko marmitat e pedove me mjekerrat e gjata, po mos ngaterro ato felliqesira me Zotin!
  Sa keq ua paska shternguar rripin Papa Jani per ato €300 evro, nga hundet e nga b*tha po ua nxjerr se te rrish dite e nate neper site shqiptare duke zhgarravitur me 100 pseudonime te ndryshme, ndeshkim me te madh nuk ka! Edhe t’u kishte nxjerre neper trotuaret e Athines si prostituta, do te kishte qene me njerezore!
  Te fala Janulles edhe beja sherbimn te plote… se te mallkon! 😉

  Përgjigjjuni

  • shpulla  --  5 Shtator, 2011 në 7:05 pm

   Hajrie, e nxore bicakun, perse nuk flet me nick tendin apo nuk e do me veten. qylaxhi

   Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *