#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Withers: Ligji i Berishës për SHISH më kujton Sigurimin e Shtetit

Kabllot diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës që u publikuan së fundmi, hedhin dritë mbi marrëdhëniet konfliktuale mes bashkësisë ndërkombëtare, Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit Sali Berisha, të cilat në përgjithësi janë zhvilluar larg vëmendjes së publikut të gjerë në Shqipëri.

Në një raport diplomatik me kodin 10TIRANA65 dhe me klasifikimin “Konfidencial”, flitet për një takim mes Presidentit Bamir Topi dhe ambasadorit Withers në vitin 2010, në kohën kur po diskutohej mbi një projektligj të përgatitur nga qeveria për Shërbimin Informativ Shtetëror. Projektligji nuk u miratua pas protestave të ashpra nga ambasada e SHBA-së, NATO e BE. Kabllogramat hedhin dritë mbi seriozitetin e problemit.

“Në thelb, synimi i këtij ligji është që të kufizohet përgjegjësia për spiunazh të huaj të SHISH, të rritet përgjegjësia e këtij institucioni për spiunim brenda vendit, të kryejë funksionet e zbatimit të ligjit dhe të rrisë varësinë e institucionit nga Kryeministri”, raporton ambasada amerikane mbi këtë ligj. “Ndonëse ka pasur disa protesta publike mbi problemin e kufizimit të mandatit të drejtorit të SHISH dhe mundësisë së heqjes së drejtorit aktual, Bahri Shaqiri, ka pasur shumë pak diskutim për çështjet e tjera të krijuara nga ky ligj shumë shqetësues”, vijon raporti i firmosur nga ish-ambasadori Withers. “Shërbimi, siç propozohet nga ky projektligj, mund të kthehet në një mjet në duart e Berishës apo çdo Kryeministri në të ardhmen, për të shtypur rivalët politikë. Ndryshimet do të ndalojnë gjithashtu bashkëpunimin me shërbimet e huaja të informacionit të klasifikuar (përfshirë edhe tonin [CIA-n]) dhe do të dëmtojë besueshmërinë e Shqipërisë dhe aftësinë e saj për të monitoruar të burgosurit e Guantanamos që ka pranuar ose që ka rënë dakord të pranojë në të ardhmen”.

Të njëjtin mendim mbi këtë ligj kishte në atë kohë edhe Presidenti Bamir Topi.

Në raportin mbi takimin me ambasadorin Withers thuhet: “Topi mbështeti shqetësimet e ambasadorit mbi projektligjin për SHISH dhe tha se ky shërbim i “reformuar” siç paraqitet në projektligj, i kujton atij të frikshmin “Sigurimi i Shtetit” gjatë kohës së komunizmit. Gjithsesi, Topi pranoi se zyra e tij nuk e ka marrë ende një kopje të ligjit dhe se nuk i ka kryer ende një vëzhgim tërësor. Topi tha se ai ka bërë gjithçka që ka mundur për të mbrojtur pavarësinë dhe profesionalizmin e shërbimit të informacionit dhe se do të këmbëngulë kundër këtij projektligji”,  vijon më tej kabllograma.

Gjatë takimit me Withers të zhvilluar më 27 janar 2010, Topi shprehu shqetësim të thellë për sulmet e qeverisë kundër institucioneve të pavarura, përfshirë prokurorinë, shërbimin sekret, median dhe gjykatat. Topi tha se bojkoti i Parlamentit nga opozita po bllokonte reformën në gjyqësor, reformë që kërkon 84 vota. Topi u ankua gjithashtu për mungesën e një opozite politike profesionale në Shqipëri, duke thënë se ai vetë nuk qe në gjendje të merrte këtë rol. Aftësia e tij për të negociuar mes qeverisë dhe opozitës qe e kufizuar për shkak se Partia Demokratike nuk e pranonte atë si negociator.

Ambasadori Withers tha se ai kishte të njëjtat shqetësime mbi presionin e qeverisë ndaj institucioneve të pavarura.

“Ai i tha Presidentit se Topi dhe shqiptarët e tjerë duhet të ngrihen dhe të flasin hapur mbi demokracinë shqiptare në përmasa shumë më të gjera sesa (bëjnë) aktualisht”, thotë kabllograma konfidenciale 10TIRANA65.

“Bashkësia ndërkombëtare mund t’i mbështesë veprimet e shqiptarëve, por nuk mund të flasë në emër të tyre apo në vend të vetë shqiptarëve”, vijon kabllograma.

Shqip

7 komente në “Withers: Ligji i Berishës për SHISH më kujton Sigurimin e Shtetit”

 1. gazi says:

  –nuk e kujtuar se sa i eger dhe sa fashist ishte sigurimi i saliu para 97-tes me ben te them se armet ne bem mir qe i morem se saliu do na rrinte edhe sot e kesaj dite sic rrau opoziten ne Tiran ne 96-ten
  sigurimi saliut eshte tamam si udb e serbis ku shqitari shikohet si shtaz qe duhet eleminuar
  prandaj mos e krahasoni me komunizmin se ata te pakten e kishin ne te mir te atdheut
  te kishim sherbime sekrete te pavarura ne sot sala me ca deputete te tij do ishte ne burg per tradheti ndaj atdheut

  1. Gazmend Nushi USA says:

   Ky Withersi dhe Topi duket qe jane pucista te klasit te pare, po besa, m’besoni ju mue.

   1. jimy says:

    A KA NA NJE GOTE RAKI MJAFTE ME PUCISTA E KOMUNISTA

 2. adiatiku pertej detit says:

  po tani flet ky kok qowshe pse sfoli sa i ishte ne detyr apo i pelqente servilixmi dhe majmelleku qe i bente sala apo kur mbushen mir nxjerin keta plera pa perjashtim asnje per vendin ton mjer o shqiperi ne cdor ke ren ngriu popull zgjohu njeher nga gjumi boll fjete se je ne te drejten tende shif cbehet ne bot hapi syt boll me kafe boll me bilardo se nuk ju sjellin asgje vec prapesira vetem me pun arrihet cdo gje

 3. tafuti says:

  Taman horra e puqista,me stilopca pistoleta e kan shkrue kabllogramen.

 4. Lirimi nga Hamburgu says:

  Ka shumë të drejtë ish Ambsadori Amerikan për ato që shkruan.Ky link e qartëson më shumë thënjet e Ambasadës Amerikane, Link i shkurtuar lexojeni http://www.proletari.com/?p=6016

 5. arsen says:

  Pervecse ishte njeri i zgjuar, Withers ishte njeri i drejte. Me fjalet e tij u radhit ne favor te shqiptareve. Kabllogramat e vertetojne me se miri kete fakt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24815
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24815
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X