#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Henri Çili: UET, i pari për doktoraturat, por nuk duhet të mbetet i vetmi

Flet Henri Çili, një nga themeluesit e UET, lidhur me promovimin e programeve doktorale në UET.

 

Zoti Çili, Universiteti Europian i Tiranës promovon sot hapjen e programeve të doktoraturës, që njihen zyrtarisht si Programet e Ciklit të Tretë, duke qenë i parë insitucion i arsimit të lartë privat që hap programe të këtij cikli. Cilat janë këto programe?

Siç dhe ju e thatë, sot UET promovon hapjen e programeve të doktoraturës, duke shënuar jo thjesht një datë historike për të si institucion në 5 vjetorin e themelimit, por një datë me rëndësi për arsimin e lartë dhe veçanërisht për arsimin privat. Aplikimi i UET për programet e doktoraturës ka marrë vendimin pozitiv të Këshillit të Akreditimit, organi kryesor i Agjensisë së Akredimit të Arsimit të Lartë në Shqipëri, me vendimin e datës 29/ 07 / 2011, çka përfaqëson hapin kryesor në licensimin zyrtar e juridik të këtyre programeve. UET po vijon procedurën e mbetur juridike, bashkë më shndërrimin e statusit nga “shkollë e lartë” në Universitet sipas legjislacionit në fuqi, për të finalizuar edhe juridikisht procesin që tashmë e kemi ta apovuar akademikisht.

Ky promovim është një mundësi për të forcuar në sistemin universitar shqiptar polin e kërkimit shkencor, i cili është qëllimi kryesor i ciklit të tretë kudo në Perëndim, i cili për shumë arsye, ka qenë i kufizuar, i mangët, me koncept të prapambetur dhe mbi të gjitha monopol në Shqipëri. Liberalizimi i sistemit të arsimit të lartë, nevoja për më shumë kualifikim shkencor dhe më shumë personel akademik bazë për sistemin tashmë të zgjeruar të arsimit të lartë në Shqipëri, kërkonte me kohë pikërisht përmbylljen e këtij procesi liberalizimi edhe në majën e këtij sistemi, qëështë pikërisht cikli i tretë/doktoratura.

Ndaj si i tillë ky lajm duhet pritur realisht me rëndësinë e një lajmi në mjedisin akademik shqiptar, me vlerë për të gjithë ata kërkues, studentë, institucione, kërkues shkencorë që kërkojnë të promovohen në kërkimin shkencor dhe karrierën akademike.

UET, është vërtet i pari në sektorin privat, por ne asesi nuk duam, le që nuk mundemi të jemi të vetëm, në këtë proces, që synon, sigurisht në respekt të kritereve rigoroze në fuqi, të sjellë me shumë operatorë privatë dhe publikë në studimet e ciklit të tretë/doktoraturë. Ne besojmë që me siguri dhe kolegë të tjerë në sektor do të kenë ambicjen dhe do të meritojnë studimet e ciklit të tretë.

 

UET, po përgatitet të hapë tre programe doktorature, në përputhje me profilin e specialitetin e tij: Doktoraturë në Shkencat ekonomike, Doktoraturë në Shkencat juridike dhe Doktoraturë në Shkencat sociale. Secila prej tyre me katër profile.

Thuhet se nuk ka bazë ligjore që institucionet private të japin programe të tilla?

Baza ligjore për hapjen e programeve të doktoraturës ka ekzistuar dhe ekziston, më përjashtim të një periudhe vakuumi juridik, fund të shkurtit dhe gushtit të vitit 2011 kur, ishte anulluar shtesa e Udhëzimit nr. 30 të ministrit Fatos Beja, i njohur si udhëzimi 24, date 2/ 09/ 2009 dhe u fut në fuqi Udhëzimi nr 11 i datës 28/ 02/ 2011 dhe gushtit të këtij viti, kur Këshilli i Ministrave me ndryshimin e vendimit të në 846 datë 5/ 12 / 2007, datë 18 gusht 2011, i cili, tashmë në një nivel VKM –je rregullon barazinë e universiteteve private si dhe ato publike lidhur me studimet e doktoraturës. Me këtë ndryshim të gjithë operatorët në arsimin e lartë, publik apo privat, mund të aplikojnë për programet e doktoraturës.

UET, ka apikuar dhe është trajtuar me parimin e “trajtimit sipas legjislacionit në fuqi “ në momentin e aplikimit, pikërisht me udhëzimin nr 24 (shtesa për vendimin nr. 30) datë 2/09/ 2011 të ministrit Beja. Arsyeja është e thjeshtë: në kemi aplikuar për programet e doktoraturës, qëmë 22/ 02/ 2010, pastaj kemi ri-aplikuar pas përgjigjes së parë negative të Këshillit të Akreditimit në 3/ 10/ 2010, duke aplikuar sërish në një format me standard më të lartë akademik, përfshi edhe bashkëpunimin me Universitetin Aston, Angli dhe Universitetin Politeknik të Tiranës, në 15 dhjetor 2010.

Kështu që në pikëpamje të standardeve dhe legjislacionit, përfshi këtu dhe tarifat në jemi trajtuar me legjislacionin në fuqi në kohën e aplikimit, që do të thotë, me udhëzimin nr. 24 datë 2/09/ 2011.

Urdheri i Ministri te Arsimit Fatos Beja tek i cili eshte mbeshtetur vendimi per programin e doktoratures ne UET

A është kjo një konkurrencë e barabartë me aktorët e tjerë në treg?

Absolutisht po, madje meritojmë edhe meritat e proceseve-pioner në këtë drejtim, pasi vendosim precedent në dobi të sektorit në përgjithësi dhe në rastin konkret në çështjen më prestigjoze të arsimit të lartë, që janë studimet e doktoraturës.

Ne urojmë që të kemi bashkëudhëtarë në këtë sistem për të legjitimuar më tej veprimin e sektorit privat në vend, aksioni i të cilit është vital për reformimin e arsimit të lartë në Shqipëri. Ne jemi me parimin e konkurencës dhe jotë monopolit, madje për ironi të fatit programet tona të doktoraturës janë thyerje e një monopoli që deri tani ekishte vetëm universiteti publik lidhur me doktoraturat dhe promovimin shkencor në vend.

Ne kemi promovuar gjithë kooperimin dhe lobimin në sektorin tonë, në përpjekje për të lobuar për reformimin e politikave të arsimit të arsimit të lartë në Shqipëri, në reformën e financimin, në legjitimimin e sektorit privat në arsimin e lartë, qëende shihet si “kulak” në këtë vend, fatkeqësisht.

Afro 10 vjet pas hapjes së universitetit të parë privat, atij të New Yorkut, nga i ndjeri dhe i nderuari Gramoz Pashko, është koha që ky sektor e meriton ciklin e tretë të studimeve/ doktoraturë. Sigurisht falë legjislacionit të ri dhe standardeve të reja që ka shpallur Agjensia e Akredimit të Arsimit të Lartë dhe Ministria e Arsimit të cilat, duhet të theksoj, janë plotësisht bashkëkohore e Perëndimore, janë të gjitha mundësitë që të liberalizohetedhe cikli i tretë dhe të ruhen rigorozisht standardet për ta qetësuar publikun.

Po ju, si e garantoni publikun për këto standarde?

Sigurisht që e garantojmë. UET ka mbyllur vitin e 5-të të jetës akademike dhe hyn në vitin e 6 me një bilanc mjaft të mirë. Ai ka licensuar dhe akredituar të gjitha programet paraardhëse: programet Bachelor, programet Master shkencor, Master profesional apo masterat e Nivelit të parë dhe ato të nivelet të dytë të cilat janë transformuar tashmë në sistemin e ri të diplomave.

UET ka një staf të qëndrueshëm dhe ekskluziv, të brendshëm (këtë e vërtetojnë sigurimet shoqërore) me mbi 85 pedagogë të brendshëm, nga të cilat 35 janë që sot me gradën PhD apo doktoraturë e përfunduar në universitetet perëndimore, prof. assoc. dhe profesorë e akademikë, por sipas standardeve në fuqi mund të drejtojnë doktoratura. Kurse në total gati 50 pedagogë tanë të brendshëm janë me titull Dr.e lart.

UET boton katër revista shkencore periodike, tre ne shqip dhe një në anglisht. Ka rreth 100 botime akademike dhe shkencore në shtëpinë botuese UET Press dhe shumë elementë të tjerë të cilësisë akademike.

UET ishte praktikisht i pari në tre fakultete në rankimin e këtij viti që bëri agjensia gjermane CHE, duke patur të gjithë treguesit “shumë mirë” dhe “mirë”, duke mos patur asnjë tregues negativ dhe duke patur në total treguesit më të mirë.

Infrastruktura fizike dhe ajo e burimeve mbështetëse është një avantazh që e shohin të gjithë ata që kanë vizituar kampusin tonë në qendër të Tiranës.

 

 

 

 

31 komente në “Henri Çili: UET, i pari për doktoraturat, por nuk duhet të mbetet i vetmi”

 1. eli-Tiv says:

  ….cfare …ka nga ata qe presin te marrin doktorature nga Cili??…po Cili vete ka…?
  Mos harxhoni para e kohe per budallalleqe…me aq sa eshte k/bashkie Luli ..e berisha k/min…edhe ky Cili ka universitet…cdo gje eshte fallco , mashtrim dhe e vjedhur…Cte besh mor cili je kerpudhe…o kepushe e rritur nen hijen e saliut..”-ne saje te”…..

  1. raimondi says:

   Ky eshte Universitet pararoje e zhvillimit total te vendit, ku shkollohen profesionistet e ardhshem, te cilet edhe nese dalin ashtu sic hyne (me nje fjale dru), prape mund te justifikohen me shprehjen “po me do trapi mo”.

   Falenderimet i shkojne kryeministrit tone provincialit Sal, te ashtuquajturit shpellar nga dashakeqesit (kamunistet).

 2. vangjel says:

  Ne regjimin e saliut .vegjetojne te pa aftet e sahan lepiresit e tij .Ashtu sic po shkateron cdo gje ne shqiperi radha i erdhi arsimit tashti te shkaterohet .Shteti shqiptar nuk ka patur kaq shkaterim edhe kur ishte ne pushtimin italian e gjerman sesa nen pushtimin BERISHIST .UROJME TE CLIROHET SHQIPERIJA SA ME PARE NGA KY PUSHTET MASKARENJSH

 3. durim hushi says:

  Kur u be dhe Ky katunar Labinoti ( me nder teje lexues) te jap doktoratura

 4. toke nasari says:

  po ka me sahane lepires se ky tip ky analist pederast ky pjell e fari balliut

 5. Vorra bomsi says:

  Bo bo prape doli ky vemje e sales.Dashka me na dhon dhe doktoraturen pale?!

 6. Docenti says:

  O Naje per ke i ke ato doktoraturat? A do te paisesh ministrat me to

 7. +10 says:

  U shperblye edhe ky qe i donte trapi te ishte ne krah te Salimutit. Hajt ne te sateme edhe ti Naim Cili qe ke turp edhe nga emri yt.

 8. Kastriot FRASHERI says:

  Gazeta TemA nuk duhet te promovoje Mafien Intelektuale te Tiranes te strukur apo konvertuar nen ngrehinat e marra me qera e te pagezuara si Universitete private. Arsimi i ketij pesevjecari te fundit ne kete vend i ngjan as me shume e as me pak kompanieve(Piramidave) Financiare te 1996. Henri Cili eshte vetem nje instrument ne duart e kesaj mafie qe zoteron dhe komandon arsimin shqip te kthyer tani ne nje biznes shume fitimprures, ne te cilin nga njera ane po pasurohen keta matrapaze, dallkauke e bandite dhe nga ana tjeter po shkaterohet me shume shpejtesi sistemi arsimor kombetar shqiptar i ngritur me shume mund e djerse. Kur qytetaret kreditore dhe opozita politike ta kuptoje kete fenomen, Shqiperia do te kete falimentuar e gjitha, me gjithe shoqerine e saj… Tashme te gjithe do te kene mundesine, qe pa mbaruar rregullisht qofte edhe nje klase apo vit shkollor, te shpallen nga Henri Cili dhe shpura e tyre, mjafton te paguajne tarifen e vendosur nga keta pseudouniversitete me pedagoge te marre borxh nga universitetet publike apo administrata e larte, me titujt “Dr.”, “Profesor”, Doctor “Honorary Cause” e koleksione te tjera te tipit “Labinot Fushe” per ti perdorur per te siguruar nje vend pune dhe nderi ne administraten publike dhe shoqeri.

 9. durrsaku i vjeter says:

  UET dhe henri cili e kane merituar.
  mjafton te shikosh seriozitetin e stafit per te kuptuar punen dhe faktinqe UET e meriton gjithshka

 10. Bisha says:

  Bravo Jorgo.Por kush te degjon se…

 11. cendurimmadhi says:

  Ky çilokarota ka probleme fillimisht me te verteten.Ky duhet te pergjigjet moralisht per deformimet qe
  i ben te vertetes gjate interpretimeve me demek te pavarura gjate dhenies se opinjoneve ne tv te ndryshme.Mjafton kaq per te vleresuar seriozitetin mbi kete teme.Bravo çilo,bravo.

 12. +10 says:

  Mire e ke ti Jorgo, po ku kane ngelur me tiranas ne Tirane.

 13. pelasgian3 says:

  O Zot hapu dhe, hapu dhe!!!!….Doktoratura!?!?!?! Per c’fare?????
  Mbaruan me MAsterat dhe do fillojne me Doktoraturat keta tani!!!!…Sa injorant ndjhemi ne qe jemi rritur dhe dhe kemi mbaruar vetem nje universitet jashte Shqiperise. Sinqerisht mendoj si ka mundesi qe kjo ndodh ne Shqiperi. Ketu ne Toronto, per doktorature shkojne vetem ata qe kane qellime akademike..pra synimin per t’u bere profesore ne universitet ose reseracher ne ndonje institut shkencor per nje fushe te caktuar.

  1. Latif Dreqi says:

   Mire e ke vella, por keta qe jane ne pushtet sot, ca para i kane vene menjane…keshtu qe edhe ata e dine se nuk do jene perjete ne pushtet..do vije nje dite qe do bien nga kali..ndaj pse e marrin dhe nje PhD tani, nuk eshte keq..neser do vijne ata tjeret ne pushtet dhe keta fap, do na shperfaqen ne universitete, ne katedra, en simpoziume ne top-show e me radhe..duke na na shitur edhe “dijen”. Kjo eshte skema..Sa per Toronton, qe aty shkojne vetem akademiket dhe researcher..Hej, please, e ben jo pak pis ate vend po ta krahasosh me Tiranen…lere aman!

 14. enofieraku. says:

  o ky i shemtuari, FAIKU QE U BE HENRI, eeee kur u be dhe ky zogu pa pupla mos ngelt kafsh mbi dhe , FAIKU KUSH JA FIKU.

 15. enofieraku. says:

  FAUKU QE U BE HENRI, nje fjale e urte popullore thote , e bukur eshte dhe bora por cedo e dhjesin edhe qente, i puna e faikiut , ooo me fal faik se ti u bere henri o fshatar i degjeneruar.

 16. Or taj! says:

  Henri duhet te ndryshosh modelin e surratit prej fshatari me pare qe te merresh me PHD ra.

 17. ardian says:

  Ne keto 5 vjet, sa vete jane punesuar, nga ky Universitet ?

 18. 078 says:

  HAHAHAHAHAHA firma PIRAMIDALE cili,sali & co

 19. CILJETA says:

  Ik ore idiot, gomar, debil, ti s’ke fytyre per 8-vjecare jo PHD. Ptuuuuuuuuuu jazek te qofte qe medioker si puna jote quhen intelektuale.

 20. Devolliu says:

  Medet për Shqipërinë. Tërë maskarenjtë, mafiozët, kusarët, banditët talebanë dhe dallkaukët e pusht- pushtetit të Salih Shpellarit, duke filluar nga ky Çili e deri tek Ilir Floriri, do na u pajiskan me nga një diplomë “DOKTORI”

 21. ALBAN DEGA says:

  UNIVERSITETET E DOMOSDOVES PO VRASIN SHKENCEN SHQIPTARE DHE RJEPIN XHEPAT E SHPUAR TE SHQIPTAREVE NGA MAFIA QEVERITARE

  Shih kush drejton keto universitete private, qe kane mbire si kerpurdhat pas shiut. Te gjithe ushtare te Partise dhe te Sali Kadafit…. Cfare mund te presish nga Univrsitete qe drejtohen nga nje bythelepires i pacipe , i pafytyre, injorant si Henri Cili!?
  Nuk do ta pranoja as te me fshinte kepucet nje legen llapaqen, nje yesmen i peshtire si ky mjeran i analizes, ky ofendim i gazetarise, ky megainjorant i poltikes shqiptare qe e sheh Shqiperine dhe Boten me syzet e despotit Berisha dhe partise se tij mafioze.
  Ai mund te drejtoje vetem Universitetet e Domosdoves dhe Akademite e Plepave te Sali Kadafit qe prodhojne diploma dhe tituj shkencore papunesie ndersa rrjepin xhepat e shpuar te shqiptareve te boshatisur nga qevezia qe po i rjep per se gjalli.

 22. ALBAN DEGA says:

  RREGJISTROHUNI NE SHKOLLEN E LARTE TE PARTISE V.I. SALI-N

  Nuk do tu mungojne titujt me te larte shkencore dhe vende te sigurta pune tek Partia e Sali-nit dhe Henri Cilit… Ata do te njihen edhe nga koleget e tyre kudo ne Bote Lukashenko ne Bjellorusi, Kim Jong Il ne Korene e Veriut, Ahmedinaxhad ne Teheran, Hugo Chavez ne Venezuele…
  Numri i vendeve eshte i kufizuar… Ndaj nxitoni te rregjistroheni ju doktoret, profesoret e Plepave dhe Domosdoves qe do keni nderin te mbani firmen e rektorit te shquar, akademikut te llapaqenerise dhe bythelepirjes se Sali Kadafit, Henri Cilit! ne diplomat dhe titujt tuaj te larte shkencore!

 23. lum llumi says:

  tani po jemi nje parajse fiskale, seksuale, akademike, fetare
  http://kokqepa.com/2011/09/nje-parajse-fiskale-seksuale-akademike-fetare/

 24. Shqiptari says:

  Kjo eshte Skeme Mashtrimi e rradhes e njejte me ate te Masterave. Ne kete moment personat qe kane nje Master nuk kane asnje lloj privilegji ne shtet. E njejta gje edhe per PHD e mbaruara qe do jape ky Universitet.
  Njerez mos harxhoni leket kot me keta Sharlatane qe perdorin dijen si mall konsumi, Dija eshte e shenjte dhe kurrsesi nuk mund te ngelet ne doren e njerezve si puna e ketij buburrecit qe ta perdore per perfitime personale dhe te klanit qe e rrethon.

 25. mekaniku says:

  Enxori koken ku deshte me dal dhe ky salopari,per te fitu kto te drejta,e beri bythen govat tek SALA,na çau trapin ky legen,me ket miemr çili,qe ne kohen e partis punes çili,jevgjit e pasuris shtetit i vejshin emrat kuajve,dhe te gjith kuajt e TIRONES ne ate koh u qujshin çili,por me ket miemer s paska patur vetem kuaj,por dhe zagar.

 26. agime kera says:

  zoti henri eshte nji emer per te ardhur keq me vjen keq po ju nuk keni mundesi te jepni asnji opinion dhe asnji sugherim e keni treguar zgjuarsine tuaj ne zgjedhjet e fundit mendoj se cdo gje qe lidhet me karieren tuaj ka mbaruar jeni gjeja me e neveritur qe kam pare

 27. shkodrani says:

  Pse e veni kete intervist te keti MUTI…per te pa se kush e ka fjalorin ma te bukur…ky MUT kur del ndonjihere te SOKOL BALLA e uli zanin e nuk e ndigjoj hiç ose ndroj program…aman mos e veni ma kete shkerdhate te degjenerum e te poshter qe per nji vend pune shet nderin e tije edhe te fare e fisit..kjo fundrrine e Elbasanit

 28. beso says:

  Bled Mane thoshte qe universiteti qe ka çuni i madh i saliut po shperndan njoftime per tu futur aty,se kush del me diplome qeaty e vene ne vendin e Aldo Bumçit. Oburra te gjithe tek universiteti “Banaku”,se keshtu na do trapi…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6901
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6901
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X