#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kompania e burrit të Albana Vokshit, partnere e kompanisë mashtruese për evazion fiskal

Kompania Stream Oil Gaz, me të cilën ka deklaruar transaksione fallco, është kompania ku është pronar Arian Tartari, burri i Albana Vokshit, deputete e PD.

Prokuroria e Përgjithshme njoftoi sot se ka ndaluar tre shtetas dhe ka nën hetim 11 të tjerë të dyshuar për transaksione fallco dhe si rrjedhim evazion fiskal përmes krijimit të një kompanie fantazëm, e cila shkarkonte fatura si partnere e kompanisë Stream Oil Gaz.

Burime zyrtare të Prokurorise së Përgjithshme dhe Policia e Shtetit, i thanë medies se  prokuroria e Fierit, në bashkëpunim me Policinë e Përgjithshme të Shtetit, gjatë operacionit të koduar “Kompania guaskë” bënë të mundur arrestimin e shtetasve Besnik Murataj, 37 vjeç, Dylejman Qerimi, 58 vjeç, Ervis Sinanaj, 32 vjeç, dhe detyrim paraqitje për Vangjel Profka, 58 vjeç dhe Sotiraq Sollaku, 51-vjeç.

Sipas organit qëndror të akuzës, të ndaluarit dyshohen për veprat penale të “pastrimit të produkteve të veprës” dhe “mashtrimit” në bashkëpunim, “fallsifikimit të dokumentave”, për “moskallëzimit të krimit”, “falsifikimit të formularëve vulave dhe stampave”, si dhe për “deklarimit të rremë përpara prokurorit”.
Sipas prokurorise, në muajin Prill të vitit 2010, shtetasi Murataj, në bashkëpunim me Ervis Sinanaj dhe Dylejman Qerimi, kanë krijuar një shoqëri tregtare “Guaskë”, inekzistente, të cilën e kanë regjistruar në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit, me administrator Selman Doçin, dhe emrin e shoqërisë “Mobil Albania”, me objekt veprimtarie private në fushën e tregtisë me shumicë e pakicë, import eksporte të prodhimit të mobiljeve, mallrave të ndryshëm industrialë etj.
Sipas hetimeve rezulton se, kjo shoqëri është krijuar prej tyre me qëllim futjen në qarkullim dhe mbulimin e natyrës së krijimit të shumës se lekëve prej 50.000.000 lekë të reja. Gjithçka është bërë e mundur të realizohet prej tyre, vetëm pasi kanë siguruar një person të papunë dhe në gjëndje tepër të vështirë ekonomike, shtetasin Selman Doçi, të cilit i kanë premtuar një rrogë mujore prej 100.000 lekësh.
Shoqëria “Mobil Albania”, rezulton të ketë kryer blerje te naftës bruto te shoqëria “Stream Oil Gas l”, si dhe me pas shitjen e saj. Ndërkohë që, nga hetimet rezulton që ky subjekt nuk ka deklaruar shitje sasinë prej 1266.562 ton.
Shoqëria Mobil Albania ka shmangur të gjitha detyrimet tatimore, ndërsa nuk ka paguar as TVSH-ën, Tatimin mbi të ardhurat apo sigurimet shoqërore, duke shmangur në këtë mënyrë të gjitha detyrimet ligjore, që kapin shumën 15.986.415 lekë. Hetimet kane konkluduar se, Dylejman Qerimi ka shërbyer si ndërmjetës kryesor për të lidhur Besnik Murataj me Selman Doçi.
Po ashtu i gjithë dokumentacioni është përpiluar nga shtetasi Ervis Sinanaj, me profesion ekonomist dhe me njohuritë e duhura ligjore si dhe të gjitha transaksionet bankare, ndërkohë që janë nënshkruar nga ana e shtetasit Selman Doçi.
Shtetasi Ervis Sinanaj, veprimet bankare i ka kryer ne BNT, duke u ndihmuar nga fakti se drejtor i kësaj banke ishte vëllai i tij, shtetasi Ilir Sinanaj.
Zedhenesja e Policise se Shtetit, Kledja Plangarica beri te ditur sot pasdite ne nje konference per shtyp se po hetohet edhe për 11 persona te tjere, pasi dyshohen si të përfshirë në këtë veprimtari te paligjshme.

Kompania Stream Oil, me të cilën ka deklaruar transaksione fallco është kompania ku është pronar Arian Tartari, burri i Albana Vokshit, deputete e PD.

17 komente në “Kompania e burrit të Albana Vokshit, partnere e kompanisë mashtruese për evazion fiskal”

 1. zjarri says:

  gazeta TemA njeoftoj se; ” Sali Berisha person non grata”. Kjo eshte mesa e vertet…dikush munde te thote ja pra! Sala po udheton drej Amerikes. Ne kombet e bashkuara nuk eshte nevoja per (ftese) Dhe Kadafi ishte (Non grata) dhe kryetari i Bashkis te N.Y. beri cmose per te mose e pranuar (Kadafin), por “Kombet e Bashkuara ne N.Y. nuk administrohen nga amerika. “Por administrohet nga gjithe bota” .Kadafi mbajti dhe nje fjalim brenda selise se Kombeve te Bashkuara,por sa u-kethye ne vendin e vet, indodhi ajo qe ndodhi… “Kabllogramet te qellimshme ne sy te publikut, Amerika eshte shtet gjigante i diplomacise publike, kabllogramet jane reale dhe zyrtare” Pra Sala kur te vije ketu ne Tiran, drejte burrgut…

  1. Sharky says:

   No complaints on this end, siplmy a good piece.

 2. lola says:

  qe eshte non grata ai eshte 100% shkon ne ndonje mbledhje lagjesh ne amerike dhe vjen prape na tregon fotot njeri i urryer

  1. Maribeth says:

   Dude, right on there brhoter.

 3. Tironci Lugano says:

  Perse eshte martuar Albana?

  1. Nroqaliu says:

   Jo mor çun nuk eshte martuar, por ky e perdor si grua per momentin.

  1. Pebbles says:

   Knowledge wants to be free, just like these arcitles!

 4. Ilia says:

  Sistemi i drejtesise ne Shqiperi eshte si makineria me gjetona qe kerkon ne cdo lloj forme kliente per ta furnizuar. Peshku qelbet nga koka, i thone llafit.
  Koka e sistemit te drejtesise tek ne eshte Presidenti, i cili u zgjodh me disa vota te opozites, qe nuk perfaqesonin vullnetin politik te saj.
  Eshte gje tjeter problemi se eshte e drejte apo jo te vendosej ne kushtetute domosdoshmeria e zgjedhjes se Presidentit me shumice te cilesuar dhe gje tjeter fakti se si u arrit ky kompromis nen rrogoz.
  Kompromisi i arritur ne kete rast i jep efektet per aq sa zgjat mandati.
  Kur kreu i sistemit gjyqesor zgjidhet duke pasur “borxhe” ndaj sponsorizueseve te tij, si do arrije te jete i pavarur nga ta?

  Pergjigja eshte duke shlyer “nderin” e bere me venien ne dispozicion te kompetencave, ku me kryesorja eshte emerimi i gjyqetareve dhe prokuroreve.

  E keshtu vazhdon piramida tek gjobat qe paguajne gjyqtaret, prokuroret, e te gjitha shkalleve te gjyqesorit.
  Rregulli eshte i thjeshte, kur tregohesh “djal tamom”, je OK dhe kur nuk tregohesh, te sjellim ne ne islla.
  Sistemi i drejtesise tek ne, nuk vuan nga nderhyrjet politike.
  Ate, politika ja ka shitur krimit te organizuar dhe disa bishtave te Sigurimit, per te mbyllur “disa pune te tyre”, si dhe kur del rasti te bejne ndonje lek per vete, se nuk i kerkon njeri llogari.
  Eshte shume jonormale te flasesh per te vdekurit, por sistemi i drejtesise e ka vete ne dore zbardhjen e vrasjes makabre qe ndodhi ne Vlore, nuk ka se ben deklarata sikur po persekutohet.
  Nuk e njoh dhe nuk mund te flas per te ndjerin Z. S.Konomi, por perceptimi i shoqerise per gjyqetaret eshte se ata e mbushin gojen sa tu nxeje fyti dhe nuk i kerkon llogari asnjeri.
  Dua te them se ka shume raste te tilla padrejtesish qe realizohen me ndikimin e personave qe punojne ne gjyqesor, te cilat mbyllen nen heshtjen poshteruese te qytetareve te demtuar.
  Rasti i para disa muajve i avokatit qe u denua, pasi u kap ne flagrance duke marre nje shume te madhe parash nga nje person ne gjykim per trafik droge, ku kryetare e trupes gjykuese ishte e shoqja, dhe gjykata mori vendim, denimin e avokatit, duke mos i prekur as fijen e flokut gjyqetares, e cila vazhdon gjykon edhe sot raste te tilla,
  eshte nje rast per manualin e korrupsionit ne drejtesi.

 5. Shqiptar Guximtari says:

  Kaja nanen shqipe… po cfare pret Prokuroria me ? Kjo qenka bombe fare apo presin te vije ambulanca me ndonje furgon policie taksi nga prapa, hajde gallate hajde, …kaja nanen shqipe kaja ….

 6. ardian belulu says:

  Besnik Murataj nje kontigjent i policise se fierit, nipii kryetarit te PD Fier, punoka dhe ne port pale pupupupup ka marre fund gjithcka..

 7. Na ruaj o zot nga qeveria says:

  Nuk eshte vetem kjo e korruptuar

  N’drangheta dhe hija e ministres shqiptare

  http://fjala.shkoder.net/?p=10533

 8. Thana says:

  BESOJ SE KY TARTARI KA VENE NE PRAKTIKE MESIMET E PRUDENTINOS.

 9. fyelli i malesise says:

  sali bushtra ka mbledhur mbas vete gjithe baxhellat me krysim jozefinen,kurva plake pastaj vjen cilieta gjoksvarmja,pastaj vjen kjo albana qe e ka gojen si corap nga stermundimet qe e ka bere vetem me goje dhe me e keqja eshte se u ka dhene pushtet qe te vjedhin e te shine leme…..kjo albana eshte e mire vetem per gojore,se ndyshe nuk ja vlen per femer,te merresh me te ul vlerat cdo njeri

  1. Youngy says:

   Such a deep asnewr! GD&RVVF

 10. fyelli i malesise says:

  ah se harrova dhe personazhin qesharak surrat kalin,majlinda bregun,fastaj na vjen dhe rajmonda bulkun,kjo antikomunistja qe eshte rritur ne bllok dhe e ka filluar kurvellikun pak si vone,e kapi icik ne moshte te madhe po nejse.pastaj na vjen laljla pernaska,nje cope injorante debile qe se ka shoqen,qe mi ka floket si kacube per filmat me kukulla,
  keto jane femrat me te paafta ne politike,qe vetem per kallam sheqeri mund te jene,ta lepijne e te joshin pleqte nga 80 vjec…se ne te rinjve nuk na e ngrefin fare

 11. Gertrude says:

  No question this is the place to get this info, tnhkas y’all.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82262
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82262
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 7
      [name] => Ekonomia
      [slug] => ekonomia
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 7
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 5238
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 7
      [category_count] => 5238
      [category_description] => 
      [cat_name] => Ekonomia
      [category_nicename] => ekonomia
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34819
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34819
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X