#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

N’ Tiranë kosovari bëhet “malok”, “laluce”, “jorgo” …

Nga Halil Matoshi

Pse dhe si po rritet racizmi i shqiptarëve në Republikën e Shqipërisë ndaj shqiptarëve kosovarë dhe a ka ndokush normal që i duron termat përçmuese dhe pezhorativë si “malok”, “laluce”, “jorgo”, etj.,

 

Porse duke qenë se shqipe e bukur është edhe ajo e Atë Gjergj Fishtës dhe e Ndre Mjedës sikur edhe e Anton Pashkut e Esad Mekulit dhe po aq e bukur është edhe shqipja e Naim Frashërit e Lasgush Poradecit, çfarë të thuhet për ata shqiptarë që shajnë e pështyjnë një prishtinali, një kamenicali ose një llapjan (me Ll), vetëm nga shkaku se gjuha e tyre shqipe (varianti gegë) është sakatuar me një vendim të Partisë Komuniste dhe Enver Hoxhës!?

Sharësit racistë vafshin në dreq. Ndërkaq më neveritin ata shqiptarë kosovarë që në Tiranë luftojnë me veten për ta ndërruar theksin, fillimisht e mundësisht edhe gjuhën…

E ç’faj kanë kosovarët për vendimet e Enverit?

Duke qenë nën okupimin gati njëshekullor të tri Jugosllavive të dominuara nga Serbia, shqiptarët kosovarë janë në hall se si të jenë më të pranueshëm në Shqipëri (sidomos në Tiranë e më poshtë) pra, a duhet që të jenë krenarë me prejardhjen dhe mënyrën se si flasin dhe të kërkojnë nga pjesa tjetër e atyre njerëzve që konsiderohen apo perceptohen “krejt si na” apo duhet ta pranojnë dhe të vuajnë nga kompleksi i vlerës më të ulët dhe të bien në inferioritet duke “thyer” gjuhën keqas, duke rrëshqitur shpesh në situata qesharake. Këtë vikend në Tiranë, disa kolegë të atjeshëm tregojnë një barsoletë kur një kosovar nga Llapi qëllon në një ndejë shumë vëllazërore në Vlorë dhe kosovari kureshtar po i pyet të pranishmit se nga cili vend janë. I pari thotë se ishte nga Lezha, nga Libohova i dyti, kurse i treti nga Leskoviku. E tashti njëri nga shqiptarët anas do ta pyesin siç e do rendi kosovarin se prej nga vjen. Ai, duke dashur që të fliste si ata, thotë shkurt: Nga Lapi (me l)!?

Nga kjo barsoletë mund të dekonstruktohet miti i një gjuhe unike sipas standardit të vitit 1972, ndonëse shumë kosovarë krekosen se e kanë absolvuar standardin e shqipes, por kjo gjë as që u shkon ndërmend shkodranëve ta zëmë, apo tropojanëve e hasjanëve, të cilët, megjithatë, ndonëse kuptohen mirë me gjirokastritët, së paku nuk fyhen sikur shumë kosovarë.

Gazetarët janë observatorë të mirë, atyre shpesh u ndodh të vëzhgojnë situata të “mosmarrëveshjeve”, sepse hetimi dhe shkrimi është vokacioni i tyre është vëzhgimi.

Çka të thuhet kur në një dyqan në Tiranë, sipas një rrëfenjëze të një kolegu tjetër, hyjnë një grup maqedonasish sllavë dhe fillojnë të flasin gjuhën e tyre, ndërsa shitësja që s’i kupton ankohet tek shqiptarët e tjerë, se si nuk flitkan shqip maqedonët sllavë!?

Në vërejtjen e gazetarit se ata nuk e flasin shqipen, sepse janë sllavë, shitësja përgjigjet: “… edhe kosovarët nuk e flasin shqipen ama e kuptojnë mirë”!?

Nuk më kishte shkuar mendja se vërtet shumica e shqiptarëve të rëndomtë në Republikën e Shqipërisë kombin e kuptojnë të ndarë në rende qytetare, por do të kisha menduar në rastin më ekstrem se kosovarët fyhen vetëm nga qarqe nacionaliste shqiptare, mirëpo duke e bërë një lexim të shpejtë në komentet e shkruara nga kosovarët e të botuara në shtypin e Tiranës (“Tema” dhe “Shqip”) vërejta se në kombin shqiptar, sipas “puritanëve” të Tiranës rendin e qytetarisë e përbëjnë ata vetë, të parët, pastaj në rendin e dytë të qytetarisë shqiptare janë kosovarët, në të tretin shqiptarët e Maqedonisë dhe në të fundit ata nga hapësira e Malit të Zi dhe e Luginës së Preshevës.

Kjo ndodh beli, për shkak të modelit imperialist mbi të cilin është ndërtuar kombi serb, dhe është përqafuar nga shqiptarët, model, i cili, nga Vuk Karadzici ndahej në rende qytetare, ngase sllavët që konsideroheshin serbë flisnin dialekte madje edhe gjuhë të ndryshme nga serbishtja. Në rendin e parë natyrisht ishin imperialët serbë, në të dytin serbët e besimit katolik (që ishin kroatët) dhe në të tretin serbët që flisnin serbisht, por që ishin të besimit mysliman e që nënkuptoheshin myslimanët e Bosnjës dhe të Sanxhakut.

Dhe pikërisht ky imperializëm dhe kjo ndarje në rende qytetare e çoi Serbinë në luftëra të tmerrshme kundër të gjithëve, pra edhe kundër sllovenëve e kroatëve që ishin katolikë dhe kundër boshnjakëve që ishin myslimanë.

Qasja ksenofobike ndaj kosovarëve mund të shihet në komente si këto, p.sh. shqiptari që mban një pseudonim kafshe për veten “Çakalli”, thotë:

“Mësoni shqip o bylmezat turq të Titos, mësoni shqip ose vërini një emër tjetër asaj gjuhës tuaj të “kriposur” me fjalë që nuk i kupton njeri”!?

Në këso komentesh has opinionisti apo kolumnisti kosovar, por edhe lexuesi këtej Bjeshkëve të Nemuna, kur rastis që gazeta “Shqip” ose “Tema” i huazojnë për publikun e gjerë shqiptarë komentet e kolumnistëve që shkruajnë për shtypin e Prishtinës lexuesi tipik kosovar. Ndonëse këso mendimesh janë individuale dhe si të tilla duhet gjykuar, një pjesë e madhe e atdheut të shqiptarëve e ka këtë paragjykim për kosovarët që flasin dhe shkruajnë gjuhën e tyre të vetme që kanë: shqipen!

Ose edhe më vrazhdë: “O “Tema”, pse na i nxirrni këta serbë që flasin shqip gjysma- gjysma? Hiqu këtij plehre se s’na nevojiten thëniet e serbëve. Ne çdo të dytën fjali përmend thëniet e serbëve…”

Kjo gjuhë e cila përdoret për përshkrimin e kosovarëve është aq e neveritshme dhe gërditëse, sa që njeriut mesatar i vjen të pështyjë.

Mirëpo, në këso rastesh të duhet pak racionalitet dhe ftohtësi në shkallë gati indiference, sepse nuk mendojnë tërë shqiptarët kështu, aq më pak ta ngrehin këtë në doktrinë, me gjithë tendencat e hapura, diku më të zëshme e në disa qarqe me më tepër fleksibilitet. Ndonëse disa nga këto qarqe trumbetojnë të krijojnë edhe polici ndërgjegjeje për ta mbrojtur shqipen nga të folmet ndryshe, në Kosovë e gjetkë.

E disa të tjerë i mëshojnë fort tezës se nuk bën të lejohet forcimi i shtetit kosovar, sepse kjo krijon qasje disparate dhe e dëmtojnë luftën për bashkim kombëtar!?

Pra kombi unik në këso rastesh është kthyer në një mit dhe prononcim politik, sa për t’i bindur votuesit e tyre, të cilët ende janë në pakicë.

Këtë e dëshmojnë edhe lëvizjet më të reja në Kosovë, si koalicioni që u thye për lekët, ndonëse angazhohej për të futur në debatin publik tregime të mëdha, historike, idealiste.

Është fjala për lëvizjen “Vetëvendosje” dhe atë për Bashkimin, që i kanë drejtuar shigjetat kundër njëra-tjetrës, jo më për shkabën në flamur, por për eurot, që njëra palë pretendon se i janë vjedhur nga pala tjetër!?

E në anën tjetër, në Shqipëri ka edhe komentues racionalë që kritikojnë qasjet e tilla përjashtuese. Një lexues shqiptar thotë: “Kjo që thotë në fund Çakalli7 përfaqëson qartë mendimin dhe qasjen raciste që kanë një pjesë e gjerë e shqiptarëve të Republikës së Shqipërisë me arsim të mesëm dhe të ulët, për shqiptarët e Republikës së Kosovës. Por asgjë për t’u habitur, sepse racizma të tillë vërehen edhe në nivele ende më lokale në Shqipëri dhe përmblidhen në terma përçmues dhe pezhorativë si “malok”, “laluce”, “jorgo”, etj.

Kurse në Kosovë, ka qytetarë shembullorë (patriotë konstitucionalë) që përmbysjen e kamionëve me mallra të importuara nga Serbia në akset kombëtare të Kosovës e konsiderojnë vepër penale, ndërlidhur me terrorizmin!?

Akti i sharësve të kosovarëve andej kufirit është terrorizëm verbal, kurse akti i aktivistëve të lëvizjes “Vetëvendosje”, kur u rrotullua një kamion dhe u dëmtua prona private (që në demokraci cilësohet si e shenjtë) është marrje e ligjit në dorë, pra terrorizëm klasik!

Kush ka garanci tutje në këtë vend (nëse ky akt kalohet heshtur) se nuk do t’i dalin kësi aktivistësh që prezantohen rrejshëm, me jelekë fluoreshentë si zyrtarë shteti në rrugët nacionale, për ta gozhduar në kryq!?

Jo, zonja e zotërinj, me këtë gjuhë fyese dhe me shtyrje kamionësh në humnerë nuk bëhet bashkimi kombëtar. Këta njerëz i bën bashkë vetëm urrejtja ndaj tjetrit (ksenofobia) dhe asgjë tjetër…

192 komente në “N’ Tiranë kosovari bëhet “malok”, “laluce”, “jorgo” …”

 1. SKENDER BEU I VJETER says:

  AKTI YT O HALIL QE HEDH FAREN E PERCARJES DHE UREJTJES ME SHUME SE TE BASHKIMIT ME KETE SHKRIM ESHTE AI I SHERBETORVE TE SERBIT DHE VARREMIHESVE TE KOMBIT.

  1. skerdi says:

   HALILI KA TE DREJTE SKENDER,,, MUA MA ÇPIFIN CA IDJOTE E FSHATARE QE SHAJNE DIALEKTET DHE SHQIPTARET E KOSOVES OSE TE MAQEDONISE QE TE DUKEN ME INTERESANTE… ska dialekte te shemtuara po njerez te shemtuar, si nga Kosova, Maqedonia, Jugu , Veriu, Shqiperia e mesme etj… Ne kemi qene ne fund te botes dhe kemi degjar lloj-lloj gjuhesh dhe theksesh dhe na kane duruar theksin tone vendasit,, kurse ca injorante qe skane levizur ndo1 here nga fshati i tyre u duket ndo1 hata e madhe theksi ndryshe…..

   Pastaj kurvat e Saliut jane nga te gjitha krahinat,, si Pollo, e olldash e bashe e topalle,, kurveria s´ka krahine… Ate qe mund te them eshte se ne shqiptaret e Shqiperise se duam Shqiperine sa c´e duan dhe e perkrahin shqiptaret e Kosoves….
   E pse qenkemi ne me qytetare,, qe hedhim plehrat rruges,, e si hapim rrugen njeri-tjetrit ne rruge por behemi lemsh ne semafor si kafshe kush te hyje i pari… Kosova eshte e varfer po te pakten njerezit i kane ca rregulla baze te bashkjeteses,, edhe pse ne ndo1 qytet te varfer te duket se je ne qytet,,, ketu fryen njerezit rruges si katunare te “94-es…

   Ata e paten aq qytetari sa te ngriheshin kunder milloshevicit,, ne s´kemi aq sa te ngrihemi kunder Saliut,, imagjino te kishim Milloshevicin ne, kishin dhj**re ne brek te gjithe,, KJO ESHTE QYTETARIA TONE???

   1. stapi says:

    degjo z.skerdi,ne qofte se ti bashkohesh me shkrimin aty larte e ke gabim.shkrimi i zoteris eshte percares dhe fyes per ne shqiptaret autokton,ai shkrim do te thot qe ne ishim mire me serbin po bota na mori meqaf qe na shkeputi nga thonjt e serbis,persa i perket kultures qe thuaj ti qe kan me shum kosovaret se ne shqiptaret atehere i bie qe ti te jesh nga vucidoli se vucidoli eshte dermjet kosoves dhe shiperis dhe kan kulturrrrr.ndersa neper semafore e bajn te huajet rregullin aty se ne i kemi pare radhe dhe rregulli mbajn keta.

    1. Vlora says:

     te pakten ne kete forum kosovaret nuk i shan njeri per dialektin e tyre,,,,,por i shajne per permbajtejen e komentit.
     cfar ti thuash nje kosovari qe vertet nuk di as te shkruaj dhe na i krahason salen me heroin ton kombetar skenderbeun…..
     nuk kemi gje me gjuhen se shqiptaret kan kuptuar kinezcen,po me vleresimet idjote qe bejne…….

     1. raimondi says:

      Ky zoteria qe ka bere kete artikull ka nje mangesi te thexuar se perdor metoden e Induxionitper te dale ne konkluzione te pergjithshme

      — Artikullshkruaesi ketu permend disa kokra qe shajne kosovaret (dhe keta jane disa minj te futur nga kisha greke te cilet bejne propagande percarese ) dhe me keto ky del ne konkluzionin se Shqiptaret e Shqiperise i shajne kosovaret dhe per kete arsye nuk mund te behet dot bashkimi
      –Me keto qe thote zoti Matoshi ka rene ne kurthin e propgandes greke qe bejne spiunet e grekut ne Shqiperi

      -Kosovaret duhet t ekene parasysh se midis nesh tani gjenden keta njerez te grekut , te paguar ne kisha ortodoxe e cila ka ne krye nje primat grek,dhe keta tani kane shperndare njereazit e tyre ne cdo forum shqiptar dhe bejne propagande percarese ,sepse politika grekee shikon qe bashkimi i Kosoves me Shqiperine eshte VDEKJE E INTERESAVE GREKE NE SHQIPERI ————-Pasi Shqiperia ne rastin e bashkimit me Kosoven fuqizohet jashtezakonisht shume dhe Elementi shqiptar behet dominues ne Ballkan dhe kjo con direkt ne prosperitetin e kombit shqiptar , cka eshte vdekje e kombit grek –Sepse me fuqizimin e peshes se kombit shqiptar ne Ballkan ,Greqia do kete gjithmone probleme pasi atje jetojne 3 milion arvanitas te cilet thelle thelle e ndjejne veten shqiptar , por nuk shprehen dot sepse ne jemi shume te dobet

      ———Pra probelmi eshte ketu se pavaresisht se cfare thone keta Cakejte qesharake te grekut ketu ne Tema dhe gjetke –Ju te Kosoves duhet te kuptoni se NE shqiptaret e Jugut te Shqiperise i URREJME PER VDEKJE KETA KAURET E GREKUT –

      ———- Te mos keni asnje dyshim ju te KSOVES se ne JUG TE SHQIPERISE URREJTJA PER KETA MINJTE E GREKUT ESHTE E …………..PAFUND ——–dhe sa me shumeju shajne keta Cakejte juve ,aq me shume ju duma ne Shqiptaret ne Jug te Shqiperise ———-Ju ne Kosove nuk e njifni kete realitet , por kjo qe them une eshte e verteta

      ——Se ja psh , pavaresisht se Saliu ka nje qeverisje Skandaloze te keqe , prape se prape SALEN e votjne ne Jug te Shqiperis me shume se EDI kaurin

      ——-Biles edhe ne 1997, ne Jug Salavotohej me shume se Kauri Nano,por atehre Sala beri gabimin e firmave , ndaj edhe e humbi pushtetin

      ———–Kosovaret duhet te kuptojne dicka qe keto komentet ketu kunder Kosovareve
      nuk duhen marre parasysh nga ana juaj sepse pervec spiuneve te grekut qe flasin ketu kunder jush
      –Eshte edhe nje pjese tjeter qe i ben komentet nen efektin e politikes partiake

      -Prandaj keto komente nuk paraqesin relaitetin

      -Por ne duhet t ekemi edhe dicka parasysh ne lidhje me BASHKIMIN SHQIPERI-KOSOVE

      ——Nuk eshte e thene qe ne t ekemi konsiderata siperore per njeri tjetrin dhe atehere t ebehet bashkimi ———–Por Bashkimi duhet bere sa me apre dhe gradualisht te bashkua ne i shkrijme akujt e ndarjes qe na u imponua per qindra vjet

      ———-Keshtu qe po te jemi te bashkuar do kemi me shume isntrumenta politike dhe institucionale ne duar ne sherbim te ritjes se kohezionit te shoqerise shqiptare ne dy anet ekufriit
      ——–Dhe kjo mund te filloje qe tani,me njehsimin e gjuhes shqipe ne gjithe trojet tona , si fillim pastaj gradualisht me aktivitete te perbashketa te te rinjve tane te Shkollave , univesriteteve te dy aneve te kufirit etj etj –ka menrya plot se is tepunohet -DH ene kete drjetim duhet t ejapin idet e etyre intelektualet , gazetaret,historianet etj etj

      ——– Ne kemi pare qe shtete me kombe te ndryshme dhe kane aplikuar politika te tilla integruese ne menyre qe te mesohen t e jetojne me njeri tjetrin,e jo me ne qe jemi nje komb e nje gjuhe
      dhe pavaresisht nga shkopinjte qe fusnin ne rota armiqte e kombit shqiptar, ne duhet te punojme ne ate menyre qe te nxisim kulturen e integrimit dhe te bashkepunimit te shqiptareve me nejri tjetrin dhe jo te merremi me ato gjera se qe na ndajne , se bejme pa dashje politiken e armikut ,por te focusohemi dhe te nxisim ato gjera qe na bashkojne

      -Pra zoti Matosh dhe gjithe kosovaret te mos ju kushtoni asnje vemdnje komenteve te atyre kukuvajkave shpifarake te Megalidhese qe flasin kunder rjush, se ata jane pakica e pakices
      por te jepni dhe te japim ide se si te praktikojme politika te tilla te perbashketa qe na afrojne me njeri tjetrin dhe na bejne nje komb , nje atdhe , nje ..Shtet…

      –Dhe absolutisht qe do behemi nje shtet , per te plotesuar deshiren e madhe te rilindasve tane por edhe te popullit shqiptar ne dy anet e kufirit

      –Sic thoshte Lasgushi i madh :–Mos vdeksha pa e pare Kosven te bashkuar me Shqiperine ……
      Te punojme tegjithe ta bejme enderren e tyre per Bashkimin tone realitet

     2. janullatosi says:

      @raimondi o qen mos e hap me gojen se na i nxorre te tere te palarat ne shesh.

     3. Kolonjari says:

      Raimondi,rrespek per shkrimin dhe logjiken qe tregon.
      Matoshi ka vetem fjalen e nje intelektuali por ne logjike eshte naiv si nje femije.Ke te drejte kur thua se ai nuk e njeh realitetin shqiptar dhe merret me shkrimet e disa halabakeve.Kolonja ka qene,eshte dhe do te jete varri i grekerve.Kosova eshte e jona dhe se shpejti do bashkohemi.
      Me rrespekt.

     4. loni says:

      O rajmond,. Qe ky komenti yt te dale fare i qarte, hiqi ate citimin e Lasgushit ne fund sepse dhe ate e ke “kaurr” si Fatos Nanon dhe Edi Ramen. Pastaj po me degjove mua futi nje te freskuar asaj histrise se shkolles tetevjecare dhe do mesosh se kush jane shqiptaret. E kam fjalen per historine e shkolles publike dhe jo ate te ndonje medreseje.
      Hajt tung dhe lexim te mbare.

   2. gazi says:

    Halil,shikoni ate fen myslymane ju se ajo po na mban te ndar ne—po leri keto analiza bazuar ne komentet e Temes qe nje pjese te tyre e bejne njerez pa jete dhe shpirt te mbushur me urrejtje…ose njerez qe tallen,shtyn kohen
    ky muhabet esht si te thuash nuk me pelqen groshi se ke ngren ndonje pjat te keqe ose ke ngren shume…

  2. jimmy says:

   nuke eshte rracizem kure flete rrealitetin se cfare jane kosovaret e shqiptaret e maqedonise.Persa i njohe une ne jeten e perditeshme per 22 vjetesh ne emigracjone kame nxjerrur kete pershtypje qe nuke behen njerez kurre ku ju mbizoteron ai mentaliteti preje injoranti te fshatarit apo malokut te pa formuare mire nga ana mendore sice eshte edhe rasti i kafshes se egere qe drejton nje kombe sali berisha . Kjo nuke eshte ofendim pore nje rrealitet fatkeq qe une si Tiranase i vjeter nuke e durova dote te jetoje. aty edhe u largova njehere e pergjithmone nga venlindja per tju hapure rrugen malokeve e fshatareve te jetojne ne tirane edhe me shprese se do te behen njerez e jo si prijsi i tyre SALI E SHKELZEN BERISHA . Me rrespekte nga Zejlanda e Re

   1. shqiptari kosoves says:

    Mos ja fut kot, oreee, po ku mund te perfishish ti gjith Kosovaret e Shqiptaret e Maqedonise vetem me ca precedente negative qe ti ek pare ne emigracion diku, ik oreee mos na fyej se s’te ka kush borgjin per kete… Sipas asaj ne qe kemi pare ndoshta me mijera kriminel ne shqiperi duke bere krime monstruoze atehere qenka dashur t’i shpallim te gjith Shqiptaret e Shqiperise Kriminel e Rrugaq??? Jo zotri nuk eshte kjo logjika e te menduarit te drejte te gjerave, ne kemi shume respekt per Shqiptaret e Shqiperise por ky respekt duhet te jete reciprok dhe mos te na kthehet me perbuzje e injorance. Sa per Sali Berishen ai eshte nje politikan qe po demton rende interesat e Shqiperise dhe te Shqiptareve ne pergjithsi ne Ballkan, por ai u takon ju ta largoni sepse ai qeverisjen e tij te tmerrshme po e zhvillon ne Shqiperi dhe jo diku tjeter…

   2. miri bushat says:

    Nuk ke te drejte morale ti te kritikosh askend per komentet e tyre dhe per dialektin e tyre aq me teper qe na hiqesh si tirons i vjeter e nuk e di shqipen.Lexo komentin tend e do te gjesh gabime trashanike

    1. jimy says:

     Miri. une nukejame i shkrimeve e diktimeve ase i hartimemevet pore i qejfit e te jetuarit si njeri ne boten e qyteteruar e jo ne ate vende te hipokrizise . .mbase 22 vjetesh po shkruaje ketu se smehyne ne pune qe te shkruaje njeriut ne shqipe pra ase jeta ne tirane smeintereson pore me vjene keqe qe injorantet fshatare e maloke drejtojne ate vende te mjere edhe ashtu do te mbese per gjithe mone .Sa per gabimet trashanike mundem ti beje ne te shkruare pore jo si sali maloku e shkelzen berisha qe po vrasin njerez te pafajshem . E harruate 97 . gerdecin . 21 janarin. ketop jane maloket te pabese ashtu jane edhe kosovare e shqiptaret e maqedonise te pabese plehrat e nje kombi qe zdote nge krye ngaketo mostra

   3. emigranti says:

    Hajde o raimond hajde jo,ke ber nji shkrim qe te besh popin mu ne shkrimt.shkrimi yte eshte me percares se i matoshit fyerjet jote jane si te nji muzhaidini.vertet ne shqiperi ka shum fe por mos harro qe harmonija nedermjet feve ka qen per tu pasur zili, politika e shpellareve kerkon te fusin luften e fes ne shqiperi. qe si puna jote njerit i thuaj kaur etjeterirt turk,se gjoja ju qenkeni me te mire nga kauret e derrit,tani kush ma mbush mendjen mua qe edhe ti nuk je i infiltruar i turkut se na qenke mysliman i jugut.turpe ca plera si puna jote shkeruajn me kete gjuh.feja e shqiptarit eshte mbi te gjitha shqiptari,na duhet te medoim per kombin pastai per fet,qe nuk kan qen asenjiher problem bashkejetese fetare pore dalin ca si puna jote e njerit i thon turk e tjaterit kaur.sa per djenin jote shqiptaret kan qen popull me nji fe erdhi ai turku jot dhe na beri muzhajdin,un jam bektashi por para kombit nuk ve fen,ti shkeruajta keto dy llafe ne gjuhen jote,se per mua shqiptarizmi eshte me i vleshem se feja,fete jan parti politike,qe duan pushtet, zoti eshte 1 per te gjithe.

   4. raiomondi says:

    Po mire ti e thua realitetin duke e pare me syrin e tiransit –Dhe natyrisht realiteti jote eshte tipik turkoshak i mbartur nga itngujt e kengeve tuaja “moderne” qe thone :
    –byreke, byerek o usta Murat–
    E kater qofte bejne shtate leke o usta Murat

    Dhe duke pasur keta tinguj kenge mallengjyese qe bejne jehone brenda trurit tend te kalbur prej gelbazave te Anadollit –ti nuke e shikon dot se ate Berishen e voton 50 perqind e elktoratit shqiptar ne Jug te Shqiperise per 20 vjet rresht

    –Dhe pikerisht sepse e voton jugu ndaj edhe fiton Sala —— Ndersa ate kaurin tuaj ne krye te PS-se e urren gjithe Shqieporia e Jugut –ABSOLKUTISHT AI ESHTE NJE FIGURE E URRYER NE JUG

    —— Tani duke pasur nje elektorat qe e voton Salen ne jug me shumice , dhe sa me shume kalon koha aq me shume votohet Sala ne jug , pavaresisht se Saliu e ka dhjere fare me qeverisjen –Po pse ndodh kjo ?

    ——Se ne krye te PS-sa jane nje cete andartesh greke qe i urren gjithe Shqiepria e jugut

    -Keshtu qe kjo tregon se KSOVARET JANE TE MIREPRITUR NE JUG ——Ndersa KAURET Jane njerezit me te Urryer ne jug

    E kam fjalen per Kauret , qe jane te PABESE ndaj popullit shqiptar,
    dhe qe shumica e tyre jane ne Tirane dhe nuk e kam fjalen per ortodoxet e Korces Kolonjes e me rradhe te cilet jane tamam KRISTIANE SHQIPTARE —Pasardhes te denje te rilindasve tane

    -Ja psh Ortodoxet e Vodices ne Kolonje u treguan tamam Patriote FISNIKE shqiptare ,
    kur nuk ja dhane voten aspak Gramzo Pashkos

    -Edhe kusherinjte e tij nuk e votuan Gramoz Pashkon —-AI mori vetem 6 vota, edhe ato i vodhi
    Ata treguan tamam virtytin e tyre patriotik rilindas te KRISTIANIT -SHQIPTAR , per te cili9n Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

  3. analist says:

   Ky Matosh kosovari,po te qe aq patriot i vlerave te gjuhes se vet,duhej te shkruante ne ate dialekt dhe jo te na shkruaje ne dialektin “e neveritshem” te Enver Hoxhes (?!?!),si e quan zotnia.
   Desha po ashtu vetem ti them se “vikend” qe perdot ky halldup nuk eshte as shqip,as kosovarshe,as..anglisht.
   Kurse se fundi,dikush qe vetquhet “llapjan”,nuk ka si ta beje bashkbiseduesin te qeshe.

  4. Labi Vlore says:

   Hallal te qofte ore SKENDER BEU I VJETER.Fjale me vend.Nuk i shtoj e as i heq asnje presje ketij shkrimi tuajit aq te shkurter,te goditur e me mend.

  5. elio says:

   Mbase ky zoteria nuk e ka kuptuar por Gazeta tema nuk eshte gazeta e malokeve…dhe e kosovareve, keta le te shkruajne tek RD apo tek koha jone…ketu shkruhet shqip se shkruajne dhe lexojsne tosket…ne djall vafte ndre mjeda dhe bashkimi kombetar…ne jemi shqipetare epirote jo arber…kemi identitetin tone, eshte e kote qe mundohet te na fusin ne kllapa veriore…sejcili me identitetin dhe ndryshimet e tij…ky halili le te kendoje mjeden..ne kendojme naimin…

   1. alondra says:

    nen efektin e kujt substance narkotike e ke shkruar kete copezen me siper….mjere ti per mend qe paske. Shqiperia eshte 1 dhe ska dallim per geg e toske. Luften e klasave e beri tjeter kush….stop injorances se lindur dhe asaj te kultivuar si e ketij me siper.

   2. raiomondi says:

    hahahahahaahahahahahaha–Shiko si flasin minjte e grekut –Tema ben shume gabim qe i lejon komentet e ketyre palacove te futur nga kisha greke ,
    sepse keshtu perkrah propaganden e tyre dhe kjo nuk paraqet realitetin
    ne Shqiperi por paraqet Realitetin brenda Oborrit te Kishes se Janullatosit

    —– Kunder Shqiperise behet shume propagande kudo ne JU Tube neper forume te ndryshme te huaja ku futen njerezit e grekut dhe te serbit dhe flasin kunder nesh

    Dhe ata jane shume , kane shume njerez, kane dhe mjete financiare te shumta
    –Ndersa ne jemi shume pake dhe nuk kemi mundesi tju pergjigjemi te gjitheve ,sepse kjo eshte nje lufte mediatike dhe greko-serbet e perdorin per te formuar nje opinion negativ per kombin tone ,
    dhe ne jemi sic thashe me siper shume pake ne numer dhe nuk ja dalim dot tu pergjigjemi te gjitheve , neper forume te ndryshme pasi kemi edhe problemet tona personale

    -Por te pakten te mos lejohen keta spiunet te bejne propagande ne gjuhen shqipe ,
    sepse mire jashte qe na luftojne por te pakten brenda te ruajme te paprekur unitetin tone kombetar dhe ta forcojme ate …..

    Ndaj do ishte mire qe Tema te mos i lejonte komentet antishqitpare dhe anti kosovare

    ——Ne te kudnert do tju them dicka ———–Une keto komentet raciste antishqiptare qe ju i lejoni ketu do ti mbledh te gjitha komentet racsite sipas datave, do i perkethej
    dhe do ti coj ne zyren e KOMBEVE TE BASHKUARA KETU NE New Yrok city –Gazetaret pa kufij
    Dhe do kerkoj qe gazeta juaj te gjobohet sepse sherben si nje TRIBUNE E nxitjes SE RACIZMIT NE SHQIPERIS

    ——DUKET sikur eshte tamam Nje organ i shtypi NAZISKIN e drejtuar nga GEBELSI LABUSH Mero Baze —-

    ——Hey Motherfuckers ,I’m dead serious ——Po lejuat keto komente raciste
    antikosovare dhe antishqiptare qe bejne keta kauret e grekut ketu –
    —- Edhe Sali Berishen do e telefonoj per kete gazete qe sherben si Burie e Zerves ne kohet moderne

    Ne forumet e gazetave greke ne anglisht ata nuk t elejojne apsak te thuash as nje gjysem fjale kunder tyre–ndaj edhe ne perse ti lejojme njerezit e tyre te na shajne ne forumet tona ?
    Pse te mos kemi reciprocitet ?–Dhe aq me teper pse te lejohen sharjet e ketyre kaureve te grekut qe jane sharje raciste , sepse ata shajen kombin tone ?

 2. shqiptari kosoves says:

  Kjo vertete po behet shqetesuese, dhe nje gje edhe une do te kisha dashur nga Shqipetaret e Shqiperise dhe veqnerisht ata te Tiranes: mos i fyeni Kosovaret vetem pse flasin nje dialekt tjeter te po te njejtes Gjuhe, mos u fyeni inteligjencen njerzve vetem se nuk perdorin fjale pershkrimin siq do te doni ju, keto nuk guxojne te ndodhin pasi rrezikojme thellimin e fragmentarizimit kulturor e gjuhesor mes njerzve te po te njejtit popull e komb. Edhe nje gje kam, mos kujtoni ju te nderuar Tiranas, se dikush ne skenen politike te juajen ne Shqiperi perfiton politikisht nga ky fragmentarizim, kjo nuk eshte nje gje qe nuk eshte e nxitur edhe nga politikan qe ju sot jeni shume shume te investuar ti hiqni qafe, prandaj komunikimi me Kosovaret nga ana juaj ne pikpamje racionale duhet te jete komunikim afrues, bashkepunues sepse Kosovaret eshte e vertete qe jane te pa informuar me ato se qka ndodh ne Shqiperi dhe mund te kene qasje te gabuar lidhur me ambientin politik e shoqeror tek ju mirepo kjo nuk eshte tjeter gje per veq mungese e informimit por, te jeni shume te bindur se ata kuptojne jashtezakonisht mire, dhe ju jeni ata qe ju takon te jeni bashkepunues me ta, prandaj mos i fyeni se nuk keni aspak te drejte, duhet te vendoset komunikim normal.

  1. zalo says:

   zoterinj flisni shqip.mos flisni ne dialekt ,dialekti flitet kure ti je me nji patrijotin jot.

   1. Albogentivlora says:

    Mos deshe te thuash ” Zoterinj, flisni shqip. Mos flisni ne dialekt. Dialekti flitet kur ti je me nje patriotin tend”. Ti perpiqesh te flasesh shqip por do dhe pak pune.

  2. goni uk says:

   o shqipetar i Kosoves per ca leshin po i vecon qytetaret e Tiranes?ku leshin e ke mor ket informacion qe ne i ofendojm shqiptaret e Kosoves tirona esht bo lesh arapi esht perzi keq ka nga prishtina nga te tova nga korca nga vlora etj.dhe mos e krruj fort se te del gjak masanej,kur ti nxjeresh fjalet mati mire mos te flasi bytha para gojes.

   1. shqiptari kosoves says:

    Oreee pra me qe e meriton (kerkoj falje nga te tjeret per shprehejn) mbyll ti ate bythen tende qe flet se ajo e ytja nuk eshte goje por pikerisht bythe, sepse ti nuk di te lexosh e kuptosh e lere me te besh vleresime e analiza, askush e me se paku une kam shprehur qfardo pakenaqesie me Tiranasit te cilet i qmoj dhe vleresoj ndoshta si njerezit me mendjengritur ne gjith hapsiren Shqipetare, por kam bere thirrje qe zera aty ketu qe kohen e fundit jane bere gogja te shpeshte qe perdorin fjale fyese ndaj Kosovareve pikerisht ne saje te asaj se nuk flasin a si thone nuk kuptohen mire dhe qe thone se Kosovaret jane njerez te trashe e ta pa formuar, une u jam drejtuar atyre se nuk duhet te referoheni vetem ne nje gje: ate fjalorit apo dialektit, sepse ai nuk eshte matesi i vertete i asaj se sa eshte i menqur e i ngritur nje njeri, jane te tjere kritere. Dhe ku une e bazoj kete qe them se ka nje lloj animoziteti nder Shqiptar Kosove e Shqiperie them se pikerisht ketu ne TEMA po fillon te lexosh diq per Kosoven e para qe dominon nder komentues eshte fyerja qe behet per keto qe permenda. Kjo eshte vetem njera nga ato qe tregon se ku e bazoj une vleresimin tim. Prandaj mesohu te kuptosh me mire…

  3. vinny says:

   Po mir, po kur ata te gjakoves nuk duan ata te Prizrenit, po kur ata qe e mbajne veten per familje “aristrokrate” ne Prizren flasin turqisht e perbuzin ata qe nuk flasin!?
   Si quhet ne keto raste!!
   Perse duhet gjithmone kerkuar fjai apo fajtori te te tjeret e jo te vetja?
   Halil Matoshi qe shkruan me siper, harron te permendi faktin se me çfare syri i shikojne vertete shqiptaret e Kosoves ata te Shqiperise, pra nuk flet hapur, harron gjithashtu te permendi faktin se pjesa me e madhe e shqiptareve te Hosoves qe erdhen pas 1990 ne Shqiperi, vinin me makina te mara me qira e prezantoheshin si pasanike ke “vellezeit” e tyre shqiptare te Shqiperise!
   Qe vinin per tu “fejuar” me shqiptare duke qene te martuar ne vendet ku jetonin, qe Hajdin Sejdia filloi piramiden e pare duke vjedhur vellezerit e tij shqiptar!
   Haron gjithashtu te permendi faktin se mbi 500 mije shqiptare te Kosoves gjeten dyert e hapura ne Shqiperi, ku shqiptaret ndane çdo gje qe kishin me ta, dhe pse jane populli me i varfer ne Evrope.
   Pra te pergjithesosh tre komente eshte nje shkurtim i qellimshem manipulimi.
   Ajo qe duhet thene dhe eshte e verteta qe ne pjesen me te madhe te rasteve kam konstatuar nje nivel me te ulet intelektual te shqiptaret e Kosoves ne krahasim ata me te Shqiperise!
   Nga vjen kjo diference nuk e di, ndoshta pjesa me e madhe e emigranteve kosovare jane nga fshati dhe kane pas nivel me te ulet perpara, kete se di, se nuk jam studjues fenomenesh, po qe niveli eshte me i ulet ky eshte fakt.
   E dyta, ajo qe me shokon gjithashtu eshte fakti se shqiptaret e Kosoves flasin ne menyre shume vullgare, une qe jam mashkull dhe me vjen zorr te perdor fjalorin e femrave nga Kosova!
   Pra çfare eshte normale ne Kosove ndoshta nuk eshte ne Shqiperi dhe e kunderta.
   Qe te mosh kesh simpati per nje popull tjeter nuk eshte diçka qe me shqeteson, pasi asnje nuk detyron tjetrin qe ta doje, te flasesh me denigrim aty po, jam dakort me autorin e artikullit, dhe eshte e vetmja pike qe jam dakort me te.

  4. tg usa says:

   ju kosovaret jeni njerez normale si shumica e njerezve ne bote
   keni thene qe do shpallni gjuhen tuaj kosovarishten,sa me shpejt aq me mire per te dy kombet shqiptar dhe kosovar
   dhe sa me pak te fusni hundet ne punet e shqiptareve aq me mire

 3. stapi says:

  o kosovare ti per enver hoxhen ke degjuare sali shpellarin,qe per te nxitur lufte etenije hethe vrer mbi enver hoxhen.po ti je nji cop injoranti dhe jo nji gazetar i mirfillte vazhdo edhe ti me keto shkrime percarese ndermjet kombit shqiptare,se te ka dhen serbi ndoshta ndo nji dore pare,se shisni edhe kombin per nji cop pashaport serbe.turp per ju dashakeqesa te kombit shiptar

  1. X says:

   @stapi boll merr ti komunist se enveri ti la si trashgimni saliun e te tjeret qe jane ish komunista ju muter keni vrare shqiptare me ata partizanet tuaj sic benin cetniket komunizmi eshte nje cop teori pansllave yshttttttt.

   1. stapi says:

    degjo x .une te kam ber mutin ty e saliut dhe sllaveve te tu, po ju jeni vertet injorant se injoranti nuke e dallon dot te miren nga e keqa.me kete mendje qe keni, keni per te vuajtur shume.fjalorin po ta kethej simbas oreksit dhe kultures se shpellave.inj….t

    1. X says:

     @stapi Dhe une te ka bere shurrren e mutin ne koke ty enverit dhe tere sllavo-grekeve si puna jot ore bolshevik.Enveri ishte ai qe e shiti Kosoven tek tito e nuk e ngriti njehere si ceshtje ne OKB e sa shqiptare te tjere ka vrare ai.Degjove o kokra e shpellarit qe masturbohesh me arushen.

     1. emigranti says:

      injoranca nuke ka kufi, padituria nuke ka kufi,pore edhe skizofrenia nuke ka kufi,keshtu i bie te zedhesh njeren nga keto te trea.o x vucidolas,pore hyne edhe qorrelleku ketu se harrova,mudet te jesh edhe i verber dhe te falet kjo se eshte natyrale,z.x

     2. Albann says:

      Meqe Enveri gaboi shko dhe ngrije ceshtjen Came ne OKB.Shko dhe mere Presheven,Dibren e Madhe,Ohrin dhe Camerine….Kur Greqia sulmoi Shqiperine ne 49 Enveri iu pergjigj me lufte,kur Serbia minonte Tropojen ,Saliu bashke me ty (ketu e kame per gjithe shqipetaret) nuk i shpallen lufte ,qe te clironin dhe Kosoven,por i kthyen bythen..Kur nuk e di se c m…je mos fole.Lere Enverin ne paqe.

 4. Claus says:

  Urime “Cakalli” qenke bere publik.

  Kete Halil Matoshin nuk e marre vesh. Nuk dua te hyj ne diskutime boshe se dallimet duhen dhe shihen qarte, por dua ti ze ne goje nje fakt qe nese do ta lexoje do te jete ne nder te tij te me jape nje pergjgje te shkurter.

  Ne nje emsion te “Top Chanel-it” para dy vitesh mos gaboj me moderator Sokol Balla midis analisteve te ndryshem kane qene te ftuar Albin Kurti, Paska Milo, Ardian Klosi dhe Halil Matoshi.

  Te gjithe ishin te nje mendimi per nje unifikim shqiptaresh ne sfera te ndryshme te jetes.

  Halil Matoshi mbronte tezen “se Kosova ka nje identitet te vetin si ne gjuhe, kulture, arsim etj!!”

  Te gjitha mundoheshin te argumentonin qe kjo teze nuk eshte e vertete dhe eshte perkrahur fort nga shovinistet serbe. Nuk qe e mundur te bisedoje me te. Ai e mbronte kete teze duke ngritur fort dallimet midis dy popujve, shqiptar dhe atij kosovar.

  Me ka mbetur ne mendje ai emision dhe personazhi i vecante i atij emisioni, Halil Matoshi.
  Ai debat u shfaq dhe te nje blogg tjeter ne ate kohe tek “Peshku pa Uje”, ku komentet nuk kishin te mbaruar per shkak te teorive “matoshiane” qe nuk ishin gje tjeter vecse shfaqje e injorances se tij qe shfaqej aq hapur ne nje emision aq te ndjekur te Sokol Balles.
  Mos ka ndryshuar tani?

  1. shpulla § says:

   Claus, shume perspikas, eshte nje korent i krijuar nga BE, Hyrja e serbise ne BE dhe ngelja e kosoves mes dy alternativash, ose te ri me shqiperine jashte BE ose te futet ne BE si republike autonome. Mendoj se te gjitha fenomenet po na cojne drejt kesaj alternative. diten e mire

 5. X says:

  O halil nje pjese e atyre qe permende ti jane ca te shitur tek greku qe shkruajne me nick name te ndryshem per tu dukur se jane shume.Por dhe kosovaret kane paragjykimet e tyre e plot e sidomos fetare sa bashke me shqiptaret e maqedonise sulmoni figurat e krishtera shqiptare plus dhe ndarje te tjera si te tere te krishteret i quajne grek ose serb po ashtu dhe ata qe jane kunder Sali Berishes tani kjo eshte injorance e theksuar.Ju vete jeni rracista e sidomos rracista fetare madje ne internet ne plot forume dhe you tube kam degjuar kosovare qe thone se kur te bashkohemi me shqiperine ne do jena 100% muslimana dhe te krishteret do ti ndjekim se jane misionara greko-serb dhe pastaj ja fusin nje hahahaha ne fund.Apo gjera te tipit sali berisha eshte babai i kombit kur sala eshte esat pashe toptani i dyte me ato qe po ben.

 6. bela says:

  jam deri diku me tekstin qe njerezit nuk duhet ti vecojme ose injorojme per shkak te dialektit,pasi cdo vend e i botes ka dialektizmat e veta,psh

  Deri diku jam dakort me tekstin pasi njerezit nuk duhet t“vecojme ose injorojme nga gjuha qe ato flasin,cdo vend i botes ka dialektizmat e veta si psh:anglishtja e amerikes me ate te anglise ka dallim te madh ose gjermanishtja e gjermanise me ate te austrise po ashtu kane dallim,problemi qendron tek shkollimi i tyre qe le per te deshiruar.Sa perqind e popullsise dine te shkruaje sakte,shume pak,kam lexuar ne shum gazeta komentet e tyre papapapa nuk kuptohen aspak por dhe me fjalor shum te ulet.

  .

 7. Shqiponja says:

  Bravo Halil, nje teme e tille na mungonte! Une per vete banoj ne Tirane prej vitit 1994, por jam vlonjat. Problemi qe ngre eshte shume delikat dhe kerkon zgjidhje, zgjidhje qe sot per dy arsye fondamentale, ate te mbeshtetjes masive nga ana e kosovareve kryesisht te Malesise se Gjakoves, te dikatorit kriminel Sali Berisha dhe te injorances mjaft te perhapur ne trojet shqiptare, nga Veriu deri ne Jug.
  Keto jane problemet kryesore qe kerkojne zgjidhje, por nese i pari do te zgjidhej me renien e regjimit fashist berishist, i dyti kerkon kohe dhe pune te madhe. Sepse te prishesh mendjet e njerezve duhen pak muaj; ndersa t’i ndreqesh, duhen vite e dekada.
  Mallkuar qofshin te gjithe ata shqiptare qe urrejne njeri-tjetrin per arsye gjeografike, gjuhesore, zakonore, fetare! Mallkuar edhe ata shqiptare te shitur si çakej tek greku apo tek serbi, qe te vetmin qellim ne jete, kane mbjelljen e fares se perçarjes dhe urrejtjes mes njerezve!
  Arian Duni nga Vlora

  1. Juli says:

   Te lumte dora dhe mendja e ndritshme ,ke nje gjykim te nivelit te larte,gjithashtu dhe shpirt patriotik,sic e ka vertetuar historikisht Vlora .Keta jane shqiptaret e vertete….

  2. Enerti Begaj(Labi Vlore) says:

   Te lumte dora per shkrimin i nderuar pateriot.
   Nuk i shtoj e nuk i heq asnje presje shkrimit tend vecse fjalen KOMPLIMENTE.

   1. fatos says:

    o shqiptar po pse mereni me llafe kot po ke degjoni halil matoshin ai ne rradhe te pare duhet temesoje flasi mire shqip pastal te dale edhe te na jape mendeje neve ata shqiptare qe e perkrahin nuk duan qe shqiperi edhe kosova te mos behen bashke

 8. Majmuni says:

  Halil, nuk mendoj se i tere shqetesimi qendron te preferencat se si shqiptaret kerkojne te flitet apo te shkruhet, por te fakti se inferioriteti eshte pjese e shoqerise shqiptare, kudo shtrihet ajo. Sa per shqiptaret e Kosoves, nuk me duket pozitive kjo marrje ne “mbrojtje” pasi ne fakt vetem sa ua deshmon ndjenjen e inferioretit. Eshte pak e cuditeshme pse kaq e infektuar shoqeria jone, por me e cuditeshme fakti qe kerkon te fsheh inferioritetin.

 9. esmi1950 says:

  joooo, nje shkrim medioker per diten e sotme…. une te lexoj shpesh ty zoteri, por sot ja ke futur kot…. mendohu mire…., jo per gje ,por ne e kemi nje standart dhe ska pse ta ndryshojme….. kur te vendose me ligj dhe shkencerisht nga ana gjuhesore…, po…, atehere ja vlen te diskutohet…. e kupton ti i dashur ,qe profesori i universitetit te tetoves, kur une flisja…., ai me kuptonte qind per qind, kurse une ate e mora vesh vetem 30 perqind….. mos ja fut

 10. Altin Ocelli says:

  MIRDITA, JU PERGEZOJ PER KETE SHKRIM . NA DUHEN SHUME JNEREZ SI JU ,DHE SHUME PUNE E VITE TE TERA QE TE REGULLOHEN GJERAT.UROJ QE NE TE JEMI VENDI I PARE NE BALLKAN JO RACIST.

 11. S says:

  o robo nuk i shane njeri kosovaret nga gjuha por nga ato qe mendojne:1 ju kosovaret jeni te vetmit qe turqit qe ju kan shkel me kembe per 500 vjet i beni vellezer.2 te gjithe shqiptaret qe nuk quhen bajram o mahmut per ju jane greke e serbe.3 sali berisha shet naften serbit e shet token shqiptare te greku e ju thoni rrofte saliu.4 vjen turku e thote te ndrrojme historine se ne nuk ishim pushtues por ishim administrues dhe ju i thoni lepe.5 figurat me te shquara qe ka nzjere kombi shqiptar SKENDRRBEU e NENNE TERZA QE NA I KA ZILI GJITHE BOTA> ju nuk i doni vetem se nuk jane mysliman.6 nuk kam pare ndonjehere kosovar te ngreje zerin per buke ,pune,o shkolla o universitete..por per te mbajtur ferxhene ne shkolle o per te ngritur xhamira kame pare edhe tubime e protesta. ndaje vella i dashur nuk jemi ne shqiptaret qe ju paragjukojme por jeni ju kosovaret qe me veprimet tuaja paragjkoni veten..

  1. macc says:

   Je shume i sakte!

  2. Kalorsi i zi says:

   sakte, vetem nje precizim , NENE Terze me emer Gonxhe Bojaxhi, ka nderuar fene, po cfar rendesie ka, ajo ishte e devotshme per njerezimin dhe faja islamike nuk kishte struktura per ndihme kundrejt te varfereve as per grate e ketij niveli te larte shpirteror,

  3. PrapambetjetOsmane says:

   Nuk ka vetem ne kosove te till, ka dhe ne shqiperi plote.

  4. TEFTA ALIKAJ says:

   shume e drejte

  5. PERMETARI says:

   shum e drejte. bravo.

 12. sorge says:

  Para 90-tes ju kosovaret e mbanit per HERO ENVER HOXHEN,aq sa ne stadiumet serbe therrisnit ne kor “E-HO”!!!Babai im,PARTIZAN I BRIGADES 22-te SULMUESE TE USHTRISE SE LAVDISHME PARTIZANE,qe me urdher te ENVER HOXHES LUFTUAN ME SHUME SE NJE VIT PER CLIRIMIN E TE GJITHE TROJEVE SHQIPTARE NE ISH JUGOSLLAVI,,derdhi GJAK ne emer te VELLAZERIMIT ME JU,NDIHMUAN PER KRIJIMIN E NJESIVE TE PARA PARTIZANE KOSOVARE,se deri ne ate kohe TITUA I KISHTE INKUADRUAR KOSOVARET NE BRIGADAT MAQEDONASE!!Kjo u dha te drejten kosovareve,qe te FITONIN TE DREJTEN KRAHINES AUTONOME,me te drejtat e REPUBLIKAVE TE TJERA!!Enveri ndikoi shume,qe kosovaret te mos LARGOHESHIN NE MASE,nga trojet e tyre kunder politikes SHFAROSESE TE TITOS duke i quajtur ata TURQ!!!Ansamblet popullore,PEDSAGOGET E SHUMTE DHE LIBRASH NE MASE,qe shkonin ne Kosove,ishin nje ndihme e madhe!!!Mbajtja ndezur e ATDHETARIZMIT nder kosovaret,aq sa ne 1981-shin filloi nje levizje e madhe per te drejta e liri,qe coi ne ORGANIZIMIN E REZISTENCES ANTI SERBE,qe me ndihmen e SHBA-ve dhe qeverisjes SOCIALISTE ne Shqiperi ne ate kohe,beri te mundur SHPORRJEN E SERBEVE PERFUNDIMISHT!!Sali Berisha ishte kunder RAMBUJESE,MIK I MILLOSHEVICIT BASHKE ME RUGOVEN,FURNIZUESI I TANKEVE SERBE ME NAFTE PER TE VRARE KOSOVARET dhe ju i beni HERONJ!!TURPI JU MBULOFTE!!!RUGOVA ISHTE KUNDER LUFTES DHE U STREHUA PER 6 MUAJ NE SHTEPINE E MILLOSHEVICIT NE BEOGRAD,E JU E BENI HERO!!TE DY JANE TRADHETARE TE KOMBIT SHQIPTAR!!!-JO PER GJUHEN,POR PER PERKRAHJEN,QE KOSOVARET I KANE DHENE E PO I JAPIN BERISHES(kur ne e quajme ARMIK E VRASES),BEN QE ju te mos FITONI SIMPATINE TONE,AQ ME TEPER TE JUGUT TE SHQIPERISE,QE JU SHPESH E QUANI GREKE!!!KURRE NUK DUAM BASHKIM ME JU!!!

  1. Einstein says:

   dhe gjyshi im ka qene partizan ne kosov dhe nuk fliste mire per kosovaret.ai thoshte se as buke nuk u jepnin ne fshatrat ku kalonin biles i spiunonin te gjermanet megjithate ne i morem dhe i mbajtem 2 familje kosovare ne 1999 kur erdhen ne Fier dhe i mbajtem gati 1 vit ishte pikerisht gjyshi ai qe nguli kemb ti ndihmonim se jemi vllezer.

   1. tg usa says:

    a jeni penduar?

    1. alondra says:

     tg usa po te pergjigjem une. Pervec faktit se i dhame per te ngrene e veshur dhe asnje leke s’u morem na kishin edhe pretendime, donin mish e pula cdo dreke a thua se coc kishin ardher te benin. Edhe rrobat e tyre donin tia lanim ne…duruam ca e i thame shkoni atje tek liqeni se ju plotesohen me mire kushtet….nderkohen qe shkuann diku gjetke dhe paguan qira sa frengu pulen….mosmirnjohje pa kufi

  2. tiransi says:

   sorge e kujt po i kontribuon ti tani me kete shkrim? nuk ka e nuk duhet te kete halil apo Matoshe te tjere qe te thyejne dhe shperbejne qenien tone shqiptare prej nishit ne arte, dhe idealin tone per bashkim dhe prosperitet kombetar. Jemi shume pak per te qene te ndare dhe te percare. Jemi shume per te qene te roberuar dhe neshtruar. Kujdes pasi kjo atdhetari nuk con askund vec ne beograd dhe athine.

  3. arbeni -kumanove-ilirida says:

   te lumt SORGE,pajtohem plotsisht me ty,por nje gje duhet ditur,se serbin e larguan hashim thaqi me shok(dardani),ali ahmeti me shok(ilirid) dhe socialistet me shok(shqiperia londineze),dhe mu per ket shkak nuk duhet askush te lodh trurin per ket injorant si cifti i H.M(henkt mutin) qe tentojn akoma te percajn kombin ton,sepse soji i till rugovo-berishiane sdo ken te ndalur per deri sa juve vellezer nga ajo an e pertej kufirin nuk do shporrni nga faqja e dheut SALI FAZLIC BERISHEN,e qe me pas te ju pamundsohet bishave te tilla te paraqiten neper mediume,horrave qe diten te qajn e naten te helmojn,por dijeni nje o vellezer se as ALI AHMETI e as HASHIM THAQI nuk perkrahin berishen,ashtu sic nuk e perkrahin votuesit e ketyre 2 prijsave tan,dhe nese dikush ketej kufirit berishen e shpall skenderbeg ai o esht i painformuar,o degjon berishen ne mediume dhe nuk din ti lexoj mes rreshtat
   se cfar gjuhe folmi ne kendej kufirit,te gjith flasim SHQIP,te caluar,dialektike,apo cfar do qoft shtremberimi esht shkak shtypja e kahmotshme sllave,e qe me kalimin e kohes do kalojn te gjitha pengesat e medha e te voglat do mbesin,por qe sdo jen problem,se LABI do mbetet LAB,SHKODRANI do mbetet SHKODRAN,TETOVARI prap TETOVARCE do flas,ama ne komunikim me vellezerit te gjith do kuptohemi,kurse ketyre H.M mos ja u varni shum………..mvjen keq qe gazeta TEMA lejon kso shkrime
   me respekt ……..

   1. arbeni nga tepelena says:

    mos harro dhe heroin e uck ilir ne mos gaboj bashke me njerzit e haklajt qe u vrane nga njerzit e sales.pasi ai dihet qe eshte spiun i UDB,mikun e tij fazllicin,vrasjen nga larot e tij te REMZI HOXHES i vrar nga shiku i tij.dhe per cudi shum kosovar perloten per te salin.

 13. gjin pulti says:

  mendoj shkrimi asht i pavend e pa esence, .shamje fyemje racizem shofim e nigjojme cdo here kur nigjojme parlamentaret , ministrat, kryeministrat e kryetatet e partive e ne pergjithsi parin e e ktij vendi pa perjashtu edhe gazetaret..nji gazetar ,duhet te kerkoje se si mun te korrigjohen shtremnimete diktature se flliqte envero-komuniste jo te merret me gjana vulgare te denja per klube e pazare te rremujshme.

 14. ROBERT PRIFTI says:

  ZOTNI HALIL MATOSHI (njeri nga analistet apo gazetaret e rralle qe pelqej nga pertej kufirit shqiptar) rrekeni me kot te sensibilizoni opinionin lexues ketej dhe andej kufirit persa i perket shqetesimit tuaj qytetar per racizmin (une do te thoja perçmimin)e shqiptareve te shqiperis ndaj atyre te kosoves.Eshte maturi prej MATOSHI qe nuk kerkoni “dashuri”patriotike siç eshte e rastit tani nga pseudo patriote por te pakten pak me shume respekt ,respekt qytetaresk qe duhet te reflektoje nje njeri dhe me kulture minimale sot ne shek e 21.Por veshtire ta kerkosh respektin ne nje vend ku ofendimi,perbuzja,perçmimi,vrasja,vjedhja,grabitja,perveriteti,poshterimi jane bere “virtyte” te kesaj shoqerie ,ku bazat e kesaj shoqerie “post moderne demokratike” jane pikerisht keto “virtyte”.Me vjen keq ZOT MATOSHI por po lodhesh kot se koti te gjesh “dashurine” respektin, humanizmin ne çorben alla shqiptare te gatuar nga politika keto njezet vitet e fundit.Z MATOSHI keto shkrime tuajat do te jene te vlefshme per brezat (ne shqiperi behet fjale)pas nja njeqind apo dyqind vite me tej.Me respekte .

 15. emigranti athine says:

  Edhe mua me duket se ky artikull ka bere nje vrime ne uje.C’do te thote autori ne kete rast?Qe shqiptaret e shqiperise dhe dhe ne vecanti ata te tiranes,kane nje qasje percmuese ndaj shqiptareve te kosoves dhe dialektit te tyre?Kjo nuk eshte eshte aspak e vertete.E verteta eshte se rinia kosovare eshte pak e veshtire te kuptohet nga nga nje shqiptar i lindur dhe i rritur ne tirane.Pale pastaj nga nje korcar.Them rinia kosovare sepse me duket se me huazimet e ndryshme dhe me thekset e ka bastarduar gjuhen e vertete shqiptare te kosoves.Une ndjek shpesh r.t.k.-ne dhe ju them te verteten veshtiresohem ne shume raste.Sidomos ne disa seriale televizive.Ndersa e kunderta ndodh kur,fjala vjen,flet ndonje i moshuar.Ne dialektin e tije te paster.Nuk veshtiresohem aspak.Ne kete rast rinia kosovare duhet te beje kujdes.Sepse eshte ajo qe po i largohet shqipes zyrtare.Ndersa persa i perket epiteteve “malok” “kosovar” “fshatar” “cam” “laluc’ “lab” Besoj se nuk duhet te merzitet shume njeriu.Keto jane ne karakterin e popullit shqiptar ne pergjithesi.Dhe besoj jo vetem te popullit shqiptar.
  Sa here vij ne shqiperi me thone “jorgo” Cfare duhet te bej.Te merzitem? Jo. Vetem qesh. Sepse edhe une kur rrije pak kohe ne vendim tim dhe sho ndonje makine me targa greke.Them: Ja Jorgua.Dua te them se te gjitha keto epitete ne vetevete nuk nenkuptojne urrejtje.

 16. Arian says:

  Si gjithmone edhe ky qe ka bere ket shkrim eshte nisur nga padija,fale zot me shume nuk kam ca them …

 17. iliri says:

  Ky eshte shkrimi me i dobet qe kam lexuar ndonjehere.Dialekti i veriut ka qene i pranishem gjithmone ne Shqiperi dhe asnjeri nuk te fyen per kete. Por kur vjen ne Shqiperi nga Kosova dhe voton Lulzim Bashen atehere pjesa tjeter eshte e pakenaqur me ty dhe shfrun dufin me sharje te ndryshme. Pra disa kosovare, perfshire artikullshruesin nuk mendojne gjate se cfare jane duke bere ne Shqiperi, qe po u prishin pune atyre qe nuk e duan Berishen. Ne rast se te gjithe kosovaret tregohen te ngritur ne mendime dhe sjellje, asnjeri nuk te fyen se flet nje dialekt tjeter nga gjuha zyrtare.

  1. olti says:

   Nese ca Kosovare votojne per Lul Bashes faji eshte i Sales qe i terheq prej hunde me atdhetarizmin e tij fiktiv. Hap nje tynel me Napolin e per 50 evro te sjell 1 milion Napolitan te votojne per Lulin. Po thelbi i artikullit eshte racizmi qe ne Shqiptaret e kemi me pashe. dy dite me pare kryeministri i drejtohet deputetin Brace me neveri e racizem; i thote po te durojme si njeriu mizen, e ku ne foltoren e fjales se lire. Po gjerat thjesht fillojne ketu me xenofobine qe kemi per njerezit me ngjyre; femrat liberale i quajme kurva; njerezit qe respektojne ligjin i quajme pedera. Pse u veme ne dukje Kosovareve dialektin e jo urtesine e respektin qe kane ndaj ligjit? Ka ardhur koha te kthejme makinen mbrapa e te mendohemi se edhe po u futem ne Be po nuk respektuan veten do na perzene perseri.

 18. Olti says:

  Zoti Matoshi ka shume te drejte por duhet te kuptoje qe Ne Shqiptaret e Shqiperise shprehim racizem edhe ndaj vedit ketu brenda! Eshte Nje e mete qe pavaresisht se e kemi te perbashket me Greket e Serbet tek Ne Ben me shume dem se jemi Nje popull fizikisht I ndare vec dasive kulturore APo kulinare qesharake qe mund te kemi! Eshte Nje prapambetje e trasheguar qe Lind nga oshilacionet e ndjenjes se superioriteti dhe inferioriteti qe kemi! Ne Po tregojme edhe mungese respekti Ne marredheniet Brenda familjes, burre – grua, prinder-femij! Vetem emancipimi I vazhdueshem I shoqerise do sjelle respektin e Jo agresivitetin ndaj asaj qe eshte ndryshe! Por duhet kohe …..

 19. mira says:

  e dhimbeshme kjo,jo me larg se dje ne nje keqkuptim me nje shokun tim fierak nuk ma kurseu ate ” maloke ” prizreni :((( por eshte ajo shtresa e injoranteve dhe njerezve te pashkolluar qe perdorin kete fjalor, cfaredo qe bejm per vete e bejm dhe askujt me keq se kombit tone si bejm

  1. Kalorsi i zi says:

   po vuajtjen qe kosovaret qe vijne dhe votojne per saliun, lulin qfare emri ti vejme ?

   1. Ja Vdekje Ja Liri says:

    Ca ke fol pa lidhje krejt,

 20. paskuqani says:

  KY zotria i gjo nuk ka te qarte seENVER HOXHAe rregulloj gjuhen shqipe nuk e prishi,se çdo ven i botes ka nje gjuhe zyrtare,dhe kjo esht njisoj, per te gjith shqiptaret kudo ndodhen,kosovaret jan populli me i varfer ne gjuhen gramatikore SHQIPTARE,ktyre po nuk i pelqeu kjo lloj shqipe zyrtare, le ta bojn si te dun gjuhen ne kosov, por nuk kan te drejt te na imponohen ne ne SHQIPRI,ne jemi dum apo nuk dum dy shtete, dhe se si flasim ne nuk i japim llogari ktyne njerzve,qe nuk msojn dot shqipen korrekte ,dhe dun me na bo ne me fol ate shqipe te masakrume qe flasin vet,kosovaret po e nin veten keq ne shqipni,fai nuk esht i askujt, pse kur shkojn ne gjermani nuk flasin kosovarçe,apo ket lloj gjuhtari,e genjen mendia se po dalin e po na diktojn ne se çfar duet te bojm,boll e kemi nji malok qe na osht qep keq e po na ça trapin ka dy dekada edhe kta dhe teorit e ktyne kemi mongut,me teorin se i ka bo komunizmi,nuk po lejn gjo pa shkatrru,i gjo duet me pas te qart qe çdo gjo ne shqipni sistemi kalum e boni,bashk me ne te gjith,se para kti sistemi dum apo jo ne nuk ka pas shtet te mirfillt ky ven,qu ne koh te Skenderbeut,

  1. Ja Vdekje Ja Liri says:

   O paskuqanso, haahahahahaaaaa je I modh
   Lale je I modh,po nji gjo e ke gabim:

   Ja ke fut rroma pertoma komplet

 21. epiroti says:

  Shume interesant eshte ky Halil Matoshi , ne kete shkrim ka mbi 35 % fjale te huaja qe nuk ka Google translate qe ta perktheje.Megjithate , i shtuquajtur “shovinizem” i shqiptareve ndaj kosovareve nuk e ka burimin nga menyra se si e flasin gjuhen shqipe , por ka te beje thellesisht dhe qartesisht me profilin psikologjik,me mentalitetin, me stilin e te menduarit , bile dhe me stilin qartesisht absurd te besimit islam qe kerkojne te imponojne ne menyre agresive ndaj shqiptareve te Shqiperise, ku pothuaj me duket se sikur nuk kemi fqinj Kosoven , por Pakistanin Lindor.

 22. Paul Tedeschini-Europe says:

  Shqipja e kosovarve asht ajo e imamit vehabist te Prishtines Shefqet Krasniqit.
  Perderisa ju kosovart te shkoni mbas imamve dhe perderisa kreyministri i juej Hashim Thaçi i thote vlla turku si dhe kryemyftiu i juej Naim Terrnava i thote vlla turkut dhe feston 600 e sa vjetorin e perndorise osmane dhe te lindjes se sullatn pushtuesit turk-osman Murat e Mehmetit Fetihut-pushtuesit, juve asht pak me ju thane se jeni “maloke”. Ju nuk jeni as shqiptar perderisa pranoni publikisht keto gjana.

 23. ca si larg nga aty, dmth ne Kopenhagen says:

  Halil,
  ky eshte nje shqetesim i drejte, dhe eshte per te na ardhur turp qe jemi katandisur ne kete fare feje.
  Fjala vjen une jam i krishtere, por ne Berat kam 5 rrenje ulliri, te cilat babai i nje shokut tim i ka mbjellur per mua, qe une te shkoj atje ne fshatin e tyre per tu bere sherbimet dhe mbledhur prodhimin (shkak), por qe ne te vertete ka si qellim qe te kujtojme njeri tjetrin.
  Shoku im eshte mysliman.
  Ne Kopenhagen, njeri nga shoket e mi me te mire eshte nga Mitrovica.
  Pse ti permenda keto? Qe te te them, se ajo qe te duket si racizem krahinor (diskriminim), nuk ekziston, ose eshte thjesht injorance (qe ka ne cdo komb).
  Nga ana tjeter, eshte edhe nje dukuri tjeter, shumica e kosovareve pozicionohen haptaz ne nje krah politik (ti e di mire se cilin), dhe kjo i shtyn njerezit te “hakmerren” me ane te shprehjeve ofenduese.
  Eshte edhe dicka, qe ne te vertete eshte nje mine me sahat per unitetin kombetar, qe ka te beje me anen fetare. Ne Shqiperi, shumica, (ndoshta per shkak te sistemit te meparshem) jane shume tolerante ne lidhje me fene. Shembull po te jap familjen time, ku kemi martesa te perziera, ose gjyshi im eshte bere vella me dy myslimane te mirefillte, biles njeri prej tyre ishte hoxhe ne Ballaj te Kavajes.
  Kembengulja ne mbrojtjen e myslimanizmit qe bejne kosovaret (me teper tetovaret), i bezdis shqiptaret ne Shqiperi. Feja eshte njera ane, ana tjeter eshte pozicionimi i tyre si “vellezer” ose “bij” te otomaneve (lexo turqve).
  Nuk thote kush qe njerezit te nderrojne fe dhe te behen ortodokse ose katolike.
  Por te kujtosh ne shtepine e te varurit litarin, kjo eshte e patolerueshme.
  Shiko per kete komentimet ne shkrimet e N. Spahiut, dhe do te bindesh, ose komentimet ne lajmin e takimit te Ali Mehmetit me Erdogan.
  Nese pretendojme se jemi me bindje perendimore, dhe presim nga Perendimi te na hape dyert dhe te na rikonfirmoje se jemi pjese e tij, atehere pse na duhen flirtet me islamiket dhe Turqine?
  Me radhet e mesiperme, nuk do te thote se jam per flirte me Greqine dhe aq me keq me Serbine (si I Meta ne Beograd).
  Qe mos zgjatem me teper, nuk eshte terrorizem permbysja e kamioneve me mallra serbe. Fakt eshte qe zeri i Albin Kurtit eshte nga te paktet qe duhen respektuar per sot.
  Pjesa tjeter e veprimeve tona, mund te quhet me plot gojen terrorizem, por me vetem nje viktime: Kombin tone, veten tone.
  Deri kur keshtu?
  Kur do vije ora te zgjohemi, te clirohemi nga idhujt jashte kufijve te trojeve tona, pasi jemi nder te paktet kombe qe kerkojme me cdo kusht te jemi vellezer me ata qe na kane shkelur me kembe ne shekuj. Ca duan grekun, ca turkun dhe tek tuk ndonje do edhe serbin.
  Pse mos duam veten tone?
  Shiko greket, serbet, danezet, turqit, amerikanet dhe plot te tjere.
  Shpirti dhe zemra e tyre edhe vetem per vendin e tyre.
  Me falni qe u zgjata kaq shume.

 24. pelasgian3 says:

  Ky Halili mire e ka thene ne kete shkrim dhe shqetesimi i tij eshte per tu kuptuar. Mirepo zoteria e kupton shume mire qe ajo shkalle e larte sensibilizimi qe pretendon ai eshte pothuajse a pamundur per tu arritur per shkak se niveli kulturor dhe arsimor ne Shqiperi dhe me gjere eshte nen medioker. Ky rracizem vjen si rrjedhoje e shume faktoreve dhe veshtire se mund te zhduket ne situaten aktuale qe eshte Shqiperia dhe Kosova. Nje revolucion vlerash ne fushen kulturore dhe nje rikthim ne “Shqiptarizem” do te ishte zgjidhja e vetme.

 25. besniku says:

  O Z. matoshi!

  Nuk eshte faji tyre qe jane maloke. Nuk eshte per gjuhen se sa per sjelljen e tyre prej maloku. Por do te “qyteterizohen” edhe maloket. Sigurisht duhen nja njeqind vjet, por me mire vone se kurre. Ja shiko kryeministrin shqiptar si eshte qytetarizuar.

 26. albani says:

  fFjin nuk e kane shqiptaret e Shqiperise, por kosovaret e Kosoves. A duhet te mbajne pergjegjesi shqiptaret se vellezerit e tyre nga Kosova jane 600 vjet prapa ne arsimim, kulture, edukate? Se jetojne akoma si ne kohen e osmaneve dhe te Xhon Turqve? Sigurisht ka edhe kosovare te nivelit te larte, por jane shume pak. A mund te thuash se perse viojne ketu ca kengetare nga Kosova dhe tregojne haptas se jane si ato kurvat e Shtepive Publike, edhe per kete e kane fajin shqiptaret?

 27. velid haxha says:

  halil ne ecim me tonen ata met veten ndaqin me pas respektin te na e kan mos daqin se kan kshtu qe na zbon mu merzit shum e ti paul mos na trego neve ktu kush e qka kqyri ti punt e tuja se edhe koke ik atje nevrop e ki lshu vendin e sa per shefqetin e hashim kta ktu ka luftu sa kan mujt kur ju jeni ik ton ti je zog i don anton kqires se po dallohesh

  1. epiroti says:

   Ne cfare gjuhe po shkruan more tutkun i turkut , zhduku nga kjo gazete mor kafsh anadolli.

   1. velid haxha says:

    u more zog enevri po ky dialekt i cili quhet gege oshte taman shqiptar more rrot gomari po qa din ti po kosovart e kan mbrojt shipnin e ne sjemi turk po musliman shqiptar edhe jemi ma trima se ju edhe ma patriota edhe ma dishem edhe ma tpaster nshpirt ktu osht fjala mbasi po na dan se ne si kosov me tgjitha jena ma perpara se ju more enverist hahaaahh

    1. alondra says:

     lexo mor i mjere gjuhen e migjenit dhe fishtes e plot gegerve dhe gjeje ti te perbashkten.. Asnje pike e asnje presje. Po mjere ju si nuk u gdhendet njehere…

     1. Achmed the dead terrorist says:

      Ai truthari do lexoje Fishten e Migjenin———per ate jane serbe ose greke

 28. velid haxha says:

  halil ne ecim me tonen ata met veten ndaqin me pas respektin te na e kan mos daqin se kan kshtu qe na zbon mu merzit shum e ti paul mos na trego neve ktu kush e qka kqyri ti punt e tuja se edhe koke ik atje nevrop e ki lshu vendin e sa per shefqetin e hashim kta ktu ka luftu sa kan mujt kur ju jeni ik ton ti je zog i don anton kqires se po dallohesh

  1. tg usa says:

   ketu shkruhet shqip jo kosovarisht

   1. velid haxha says:

    po qdin ti qa osht shqipja more cung

    1. tg usa says:

     ketu shkruhet shqip jo kosovarisht
     po ta perseris
     prape ke shkruar kosovarisht

 29. tiransi says:

  Titulli i shkrimit me intrigoi ne te njejten mase sa edhe me irritoi.
  Emri i autorit me nervozoi dhe portreti i tij me beri te blasfemoj.
  Para pak kohesh pash te publikuar ne YouTube nje vidio me titullin tradhetaret e kombit te publikuar nga vllezerit tane dardane te vetvendosjes, dhe a e dini se cili i printe listes- Halil matoshi, i cili ne nje debat televiziv ishte duke bere kapriata majmunesh per te bindur auditorin apo shikuesin mbi ndasite e dardaneve me shqiptaret e shqiperise dhe sidomos me shqiptaret e jugut.
  Qe prej asaj dite pata vene qellim vetes te interesohem pak per kete tip.
  Sigurisht rutina e diteve te zakonshme me rrembeu e nuk kisha bere asgje ne kete drejtim, por edhe kur ulesha para kompjuterit ne momentet e lira dhe e coja neper mend kete gje, me vinte ne mendja ajo fjala jone e urte- nje budalla hedh nje gure ne lume dhe gjithe te mencurit mblidhen e nuk e nxjerrin dot, ndaj edhe nuk e ngava ket mjeran ne fatkeqsin e vet.
  Por nuk paska qene e thene qe une, apo shqitaret me mire te them, te shpetonin nga ky zvarranik me tipare homosapiensi.
  Nuk mjafton situata ne veri te Kosoves por duhet te dalin edhe te tille gjarprinj per te na shtuar dozen e ankthit.
  Apo mos ndoshta eshte pikerisht kjo arsyeja dhe shkaku i aktivizimit te ketij antishqiptari?!

  Ne momentin kur te gjthe gjejne tek kauza e mitrovices shqetsimin unifikues mbareshqiptar, del nje injorant qe mundohet te terheq vemendjen dhe percaje kombin me pallavra per te cilet as pronaret e tij serb nuk besoj tia bejne hallall parate.

  E sa per ato epitete apo nofka, ti cope e injorantit duhet ta dishe se kane ekzistuar edhe para se shqiptaret e dy aneve te rivendosnin kontaktet pas gjysem shekulli, dhe nuk i adresoheshin dardaneve por njeri tjetrit perbrenda vendit, si shprehje te nje rivaliteti krahinor, shume te parendesishem, pasi kur e ka dashur nevoja pushket jane bere bashke dhe sofrat jane bashkuar.

  Po cmund te na thuash mor kokrra e tradhetarit per ata mijra shqiptare qe hapen deren per vellezrit dardan ne ’99 dhe ndan buken me ta? A e di ti mor i pafytyre se sa familje tiranase e ben kete?

  Ti je nje mjeran dhe asgje tjeter, dhe mjerimi dhe fatkesia jote do te ngelen vetem te tuat dhe misioni yt do te te terheq ne greminen e harreses dhe perbuzjes kombetare.

  1. epiroti says:

   Personalisht jam marr ne Bashkine e Qytetit tim per pritjen dhe sistemimin e kosovareve kur i shpernguli ushtria serbe. Nga 3500 kosovare qe u strehuan ne shtepite e bashkqytetareve te mi , vetem nje syresh u kthye per ti ritakuar…… Me terbon fakti qe jane kaq mosmirenjohes ….

  2. po pra says:

   Me pelqeu shume komenti juaj shume racional. Edhe une ndaj te njejtin mendim, sidmomos duke njohur prej me heret mentalitetin dhe veprimtarine e Matoshit. E keni kapur shume mire thelbin:”Ne momentin kur te gjthe gjejne tek kauza e mitrovices shqetsimin unifikues mbareshqiptar, del nje injorant qe mundohet te terheq vemendjen dhe percaje kombin me pallavra per te cilet as pronaret e tij serb nuk besoj tia bejne hallall parate.”. Ky ka qene gjithmone modus operandi i Matoshit dhe te ngjashmeve te tij.
   Shkrimi me siguri do te coje shum pluhur-nese lexuesit nuk e kan te kjarte kush eshte Matoshi. Perndryshe po ta dijne per kend behet fjale, nuk besoj qe do ta merrnin seriozisht.
   Ndersa meqe po merr hov ceshtja e “dallimeve” ndermjet shqiptareve -mjafton te kujtojme qe edhe brenda familjeve tona jemi te ndryshem, e megjithate eshte gjaku i njejte qe na mban bashke.
   Sa i perket nofkave dhe “ofendimeve”-po ne edhe neper qyteza fare te vogla, edhe neper fshatra gjejme serish njerez qe jane aq te ndryshem e qe etiketohen ne menyra te ndryshme nga njeri tjetri, e prap s’prish ndonje pune. Nuk mendoj qe jemi aq sensitiv si komb kshtu qe te ofendohemi apo te prekemi aq lehte. “le ta gjuaje gurin i pari ai qe nuk ka mekatuar kurre”-po pse, vertet askush nga komentuesit nuk e ka etiketuar askend asnjehere ne baze te prejardhjes nga ndonje fshat apo krahine e caktuar? Apo Matoshit nuk i kane rene ne vesh si etiketohen “te ardhurit” Prishtine? Shkur e shqip- vrima ne uje, por ne nje moment shume kritik-e ky eshte krimi i vertete i Matoshit.

   1. tiransi says:

    Faleminderit per mbeshtetjen tuaj, qe me te vertet eshte shume inkurajues po te kesh parasysh se shume nga komentuesit e humbasin fillin e bien ne lojen e ketij njeriu djallezor. Te pershendes!

 30. Nuredin Kila says:

  Ky pershembull eshte nje shkrim qe un do ta quaja “Malok Propagande”

  1. koli says:

   zoti gazetar, problemi me i madh qe kane shqiptaret nga kosova me shqipen, nuk eshte dialekti gege, por jane fjalet e shumta turqisht dhe serbisht qe ju perdorni eshte ngaterrimi qe i beni ju ç me q, xh me gj. dhe ti qe ne thelb ke te drejte kur ngre problemin e tolerances mes shqiptareve, shkruan nje artikull te mbushur me fjale te huaja. prandaj mos u mundoni te na mesoni neve qe ti themi frenave “koshnica”, ose dhomes “sob” ose qytetit “grad” ose patateve “kumpira” ose vajit “zajtin” ose e verdhe “e carit” etj etj etj.. pra para se te mundoheni me na mesu neve serbishten, mundohuni dhe krijoni strukturat qe te rigjeni dhe te mesoni ju shqipen, ska poblem dhe pse eshte gegerisht.

 31. luis says:

  Edhe nga komentet i dashur gazetare e kupton nivelin e shqiptareve te Shqiperise qe eshte vertet per tu admiruar,qe flasin me fakte dhe kulture,prandaj i dashur Halil mos u perpiq ti mbroshe ata sepse nuk i urren kush per dialektin,por per perkrahjen qe vete ata i japin injorances dhe qe me nje palo xhinse dhe me nje kapele mbi koke te sjellur pas kokes si ata zezaket e Amerikes te hiqet me qytetare se nje tiranse.
  Tiransit dhe qytetaret e tjere te Shqiperise nuk urrejne thjeshtesine por budallekun e tyre qe e shfaqin si modernizem,kjo i neverite,sepse ata nuk po dine se si te integrohen ne nje shoqeri qe pavaresisht izolimit,pjesa e madhe e shqiptareve te Shqiperise kane paraqitur vlera qytetare europiane.

 32. Jack says:

  Ore Matoshi, nuk eshte gjuha ajo qe ju ben te dalloheni nga shqiptaret e Shqiperise, eshte arsimi, kultura, e feja qe ju bene te dalloheni. Me vjen keq por 100 vjet te ndare nga shqiperia jane pak si shume apo jo?. Ju jeni mysliman fanatik, salist fanatike dhe te pa arsimuar- ju shkollen e keni bere ne bace, shtepi private si i thoni ju.

 33. turi 1 says:

  eshte i vertets shkrimi i ketij zotnis ?ne shqiperi deri 90 jetonte 70 % E POPULLSIS ne fshat dhe vershimi i popullsin neper qytete pa kriter pa stategji urbanistike pa mbeshtetje nga qeveria vendore ,dhe kan pru me veti injorancen dhe budallekun .por keto duan kohe mund te kalojn dhe 50 vjet . por me 2 qeveri qe punojn per kombin shqipetar dhe me kryesorja me abetare dhe libra shkollore te perbashketa gjithka behet e kalur. per momentin lezhjanet dhe shkodranet jan malok. lezha 4 metra nen nivelin e detit dhe shkodra 2 metra mbi nivel deti , ky eshte mentaliteti shqipetar sot?

 34. Sinani says:

  O Halil! Ne jemi shqiptare, ju jeni kosovare. Ne jetojme ne Shqiperi, ju ne Kosove. Ne flasim shqip, ju kosovarce. Gjuha shqipe, eshte gjuhe shqipe. Kosovarcja, nuk eshte shqip, e as ndonje dialekt i saj. Ajo ka marre ca nga shqipja, ca nga serbishtja, ca nga gjuhet e tjera e eshte bere nje konglomerat qe lere mos e pyet. Sigurisht nje pjese e mir e kosovareve e duan gjuhen shqipe e mesojne ta shkruajne e ta flasin bukur ate. Disa te tjere, si puna jote na cajne trapin! Kur vijne ne Shqiperi e hyjne lokaleve, flasin serbisht qe te mos kuptohen se cfare thone! Prandaj ka pakenaqesi ndaj njerezve te llojit tend dhe jo ndaj kosovareve qe e duan Shqiperine e shqiptaret dhe kerkojne tu ngjajne atyre. Pastaj se kush jane shqiptaret e kosovaret, kete me mire e treguan ngjarjet e 99. Ate qe kane bere shqiptaret per kosovaret gjate luftes se Kosoves, nuk e ka bere asnje komb ne bote. Dhe shperblimi dihet si ka qene. Nje pjese e kosovareve ulin koken nga turpi, por ka dhe si ti qe te cajne trapin!

  1. tiransi says:

   O Sinan, me mire mbylle e mos na flliq me kete punen e dygjuhesis. Ke degjuar ti per dialektet?!. Keshtu vec po kontribuon ne konfirmimin e tezave te ketij antishqiptari.

   1. Sinani says:

    O tirons ” i vjeter”! Lexoji mire ato cfare kam shkruar dhe mbi te gjitha mundohu ti kuptosh.

  2. Ja Vdekje Ja Liri says:

   Boll kallxove se je injorant o djale,
   Po mati pak fjalt e fol me llogjik,se komente
   Si ky ti cojne nervat e prishin rrjedhen e
   Normale te komenteve

 35. fieraku4u says:

  Bije shume dakort me analizen e ketij artikullit, ka shume racizem krahinor ne Shqiperi…Por te jemi realist, kur flasin Shqiptaret Kosovar shqipen eshte shume veshtir per ti kuptuar…. Kjo me ka ndodhur dhe vet mua. Nusen e kam nga Veriu i Shqiperise, per heren e pare kur kam takuar fisin e saj, ka qene shume veshtire per mua per ti kuptuar, mos te them qe NUK I KUPTOJA FARE. Dhe detyrohesha te qeshja kot, edhe pse nuk i kuptoja. Por Shqiperia edhe Shqiptaret jan nje kudo qe te jen.

 36. albani says:

  Nuk i pata lexuar komentet e siperme kur shpreha mendimin tim lidhur me kete shkrim.
  Z. matoshi, me kete rast duhet te dije se trafikimin e femrave ne Shqiperi e sollen kosovart, kurverine e sollen te paret kosovaret, drogen dhe krimin bashke me te e sollen te paret kosovaret. Ja perse kosovaret, sigurisht jo te gjithe, kane marre opinionin me te keq nga shiptaret e ketushem. Pra faji nuk eshte i yni, por i ketyre kosovareve, dhe keta nuk jane pak, jane aq shume sa ne Evrope jane at qe drejtojne drogen dhe trafikimin e vajzave dhe te femijve. Z. Matoshi jo pa qellim ngaterron gjuhen shqipe me edukaten. Le te vije ndonje dite ne Tirane Z. .Matoshi dhe t’i dalloje kosovaret “maloket” jo nga te folurit, pra jo nga theksi, por nga sjellja dhe veprimet e tyre prej rrugaci. Z. Matoshi, ne i vleresojme njerezit jo nga theksi, por nga te qenurit njerez. Ju ku futeni?

 37. vesa says:

  I shoh se si disa komentues i kane forcuar bindjen e tyre kunder kosovareve mbi stereotipin se kosovaret na qenkan islamiste. Kjo eshte genjeshter. Halil Matoshi eshte nje prej njerezve me te zeshem kunder rrymave islamike qe kane hyre ne Kosove dhe Shqiperi. Tjetra, Kosova eshte formuar si shtet mbi parimet e sekuratitetit (Kujtoni Ibrahim Rugoven). UCK kishte oferta per tu perkrahur nga grupet islamiste, por refuzoi dhe mbajti kursin pro-perendimor. Ndryshe nga Shqiperise qe vrapoi te behet anetare i Organizates se Konferences Islamike.
  Mos harroni edhe nje gje: Kosova eshte bere shtet fal angazhimit te kosovareve. Ndryshe nga DDR qe u bashkua fale angazhimit te Berlinit…
  Edhe dicka, mos mendoni se krejt Kosova e do Sali Berishen. Keto jane gjepura. Ne dime se lufta jone nuk do te fitohej kurre pa ndihmen e Fatos Nanos, Pandeli Majkos dhe gjithe socialisteve-progresive te Shqiperise.
  Por krejt keto ndoshta jane te kota. Duhet te takohemi me shpesh qe t’i zhdukim keto paragjykime.

  1. alondra says:

   vesa ti je nga kosova sepse u identifikove e tille. Dhe une nuk pata kurrfare veshtiresie per te te kuptuar ,sikunder nuk gjeta as edhe nje gabim ne te shkruaren tende. Ath??? Perse jo te gjithe mund te shkruajne dhe flasin sikunder ti???
   Pjesa e komentit eshte shume ok..shpresoj te jete realisht keshtu,sepse heroi sali nga kosovaret eshte shpallur dhe nga nje mase e jona eshte aprovuar.

 38. emigranti says:

  simbas zoteris se shkrimit i bie qe te dryshoim gjuhen shqipe e te flasim dialektin e matushit e te salushit e te jozushit,pune dreqi me injoratet,larg qofshin sa te tresh, vertet per te ardhur keq per ta.

 39. saimir says:

  I nderuar mik prej Kosove, meqe je edhe gazetar duhet ti kolaudosh pak opinionet per te mos krijuar inerpretime te gabuara, nuk e ka fajin Enveri por Tito qe nuk ju shkolloj me gjuhen tuaj por me serbishten, aq e vertet eshte kjo sa pak muaj me pare degjova qe per nivelin e ulet qe zotrohet ne nivelet studentore gjuha shqipe ndaj u vendos qe kjo lende te futet edhe ne nivelet universitare.
  Enveri ka fajet e veta qe i kemi vujtur ne dhe jo ju qe bridhnit dynjane me gjithe llapiane (Ll), dhe as e ke idene e bemave te Enveri, por nese e ke degjuar ate shprehjen” ri shtrember por flit drejt” ai nga te paktat gjera qe beri mire ishte pikerisht arsimi qe e unifikoj dhe e beri te detyrueshem KUPTOVE o Halil. Sa per laluc, malok, fshatr e katunar varet ku eshef veten ti o mik se ka edhe qytetar, por qe duhet pak shkoll, pak kultur dhe pse jo edhe nje gjuhe e perpunuar (letrare i themi ne). Nuk ka pse te ndiehesh i ofenduar o Halil kur eshte gjthe ajo Itali me bema ne kulture shum here me teper se trevat e Llapit dhe e kane unifikuar gjuhen e folur me gjuhen e Dantes, dhe nuk kam degjuar ndonje koment nga Lapianet e italise (sardenja) qe te mund te aludoj me teori aspak te ngjashme si kto muhabetet e tua alla shqitarce (kosovarce nese do).

 40. sos says:

  malcor,katunar,malok,laluc,lab,cam,mistrec,tiranc,kosovari ishqipnies,pukjan,jorgo,grek,turk,serb,qytetar(katunar pa tok) verior,jugorgeg,toske ska shqiptar qe nuk ban pjese nenjaninprej ktyne grupimeve,nje vit mundena me diskutu fundi dalte hajer

 41. Besa,Canada says:

  I nderuari Halil. Shqetesimi juaj eshte plotesisht i drejte.Sot eshte ne plan te pare shqetesimi qe duhet te kemi per percarjen e kombit.Urrejtje te madhe sheh dhe degjon ne jeten e perditeshme dhe kjo eshte llahtari.Ne kundershtim me pikpamjen tuaj se kjo erdhi nga E Hoxha,une mendoj se ajo kohe punoi per bashkimin,vellazerimin e krahinave te Shqiperise,u edukua nje respekt per perpjekjet e kosovareve per liri ndaj serbit.E Hoxha ndaloi literaturen shqiptare qe kishin ne permbajtjen e tyre urrejtje per krahinat apo vendin tone(bejtet e Nolit,ose Konica etj) Une jam e atij brezi qe nuk e kam perdorur kurre fjalen malok. Nuk jam nga veriu por kam punuar dhe jetuar ne Kukes me vite dhe kam respekt. Mendoj se fjala malok kaq eger dhe kaq hapur po perdoret sot dhe shkaku e di kush eshte? Politika e piste e Sali Rame Berishes. Kjo kerkon nje analize me vehte qe po e deshe vertete kombin ,merr nisme e diskutoni

 42. katarakti says:

  Ky fare Halili me kete shkrim do qe te rrise ndasine ndermjet shqiptarve te Shqiperise dhe atyre te Kosoves. Jane disa nga keto lloj “intelektualesh” kosovare qe kane mbaruar ndonje kurs ne Beograd apo Zagreb qe enderrojne gjithmone per Bashkim – Vellazerimin. Keta nuk e durojne dot bashkimin, qofte edhe kulturor, te shqiptareve ne te dyja anet e kufirit dhe metojne si dikur “Shalli” i tyre per Prishtinen te barazlarguar nga Tirana dhe Beogradi! Pergjithesisht keta e urrejne dhe e denigrojne Levizjen Vetvendosje qe e konsideron Kosoven jo si shtet te veçante, por si pjese te Shqiperise te shkeputur padrejtesisht nga Fuqite e Medha me 1913. Ata jane kundershtare te terbuar edhe te gjuhes se njehesuar shqiptare te vendosur ne Kongresin e Drejtshkrimit ne Shqiperi me 1971, ne te cilin moren pjese edhe shume akademike dhe gjuhetare kosovare. Me djallezi ata e cilesojne gjuhen zyrtare shqipe si te vendosur nga Enver Hoxha, kur ne fakt gjuha e njehsuar shqipe ka marre per baze modelin e gjuhes se shkruar dhe te folur te Normales se Elbasanit, shkolles se pare shqipe qe ka pergatitur mesues shqiptare per te gjitha trojet. Dua t’i kujtoj ketij merhumi se nder drejtoret e kesaj shkolle te famshme ka qene edhe kosovari i nderuar Ahmet Gashi. Me nje fjale ky fare haliti perfaqeson rrymen (strumen) me negative ne trendet e afrimit te kombit shqiptar. Shkurt plehe, berllok, siç i thone andej nga Kosova. Ja çfare eshte.

 43. Mati says:

  Ne shkrimin e Matoshit ka disa te verteta persa i takon nje niveli te ulet te disa nga komentuesve. Si per kulturen e shprehjes, sharjet e fyerjet, edhe per nivelin gjuhesor.Absolutisht diskutimet duhen pastruar, dhe moderatori duhet te hjetre i pameshirshem.Por si gjithnje Matoshi mbetet Matosh, konsekuent ne misionin e tij per te bere punen e serbit dhe te grekut, duke peshtyre ne ceshtjen e madhe te bashkimit shqiptar,Vini re se sa ma zell kapet pas rrefenjash tavoline,jo Lapi, jo LLapi, jo shitesja qe se di qe sllavet nuk flasin shqip,etj. brockulla. Vetem te vdekurit jane te perkryer, ne te gjallet kemi te meta, le te jesh ti nga Vlora apo nga Mitrovica, nga Tirana apo nga Tetova, i shkolluar apo gjysem itille,por Atdheun , Kombin Shqiperine, nga Konispoli ne Buletin, nga Shkupi ne Sazan e Ulqin e kemi te shtrenjte,njesoj. Natyrisht, ka edhe provokatore, edhe shqiptare qe nuk e duan ate vend, por besoj se po flasim per ata qe bukes i thone buke ,endrrat i shohin ne gjuhen shqipe dhe per flamur njohin shqiponjen dykrenore,ne fushe te kuqe.

 44. Nasi/Gjirokaster says:

  Matoshi! Pse nuk e thekson qe pezhorativat jane per shume krahina te Shqiperise dhe jo vetem per krahinen e Kosoves.Ju besoj e keni degjuar pezhorativat laluc,lab me gjysem opinge ,malok(qe ne origjinal nuk eshte per Kosoven ,por per veriun).Pse ja vesh vetem Kosoves????
  Ti e di!
  Nuk nxirren konkluzionet e pergjithshme duke u nisur nga nje “cakall”,”gomar”apo “majmun” apo cdo lloj kafshe.
  Sepse ne nuk dime shkollimin e ketyre kafsheve (pa thonjeza) ,trashegimine familjare te tyre apo patriotizmin familjar .
  Dardha bie nen dardhe,apo jo?
  Mund te jene te pashkolluar,mund te vijne nga familje pa taban,spiunesh apo interesaxhinjsh.
  Te gjithe e dime qe me qytetaret shqiptare te Kosoves na ndan vetem kufiri dhe nuk na ndan as gjaku, as gjuha ,as trashegimia kulturore e as historike
  Meqe ra fjala une jam 100% jugor.
  E keni idene sa ndryshon italishtja e jugut me te veriut?!!!!!

 45. arbeni nga tepelena says:

  o zotri Halit nuk te kuptova ku doje te dilje.qe jemi 3.5 milion shqip brenda kufijve dhe nje njeri me pak haber eshte ne gjendje qe po ti intervistoj keta eshte ne gjendje tu gjej dhe lagjen e fshatin se rrethin e me gdheri e gjen?.mos po e quan kete mburrjre te flasim sa me si nga zona? kaq dilektizem eshte injoranc dhe jo mburrje.

 46. mendimi_im says:

  Prsh.

  Nuk dua te zgjatem shum.

  -Shqiptaret jan nje popull qe ne pergjithesi kan pasur te mira te pafundme prej te madhit Zot duke qene te rrethuar me pasuri natyrore qofte det, male, fusha, lumenj por kan qene te rrethuar edhe me dije (shkence) qofte dije e ardhur nga lindja qofte nga perendimi dhe c’fare?

  Ka me qindra shekuj qe jan duke vrar njeri tjeterin, duke urryer zakonet, traditat gjuhen (dialektin) e njeri-tjeterit dhe nuk behen kurr njerez te hajrit.

  Pse?

  Pikerisht shkaku nr1 eshte pozita gjeografike.

  Shqiperia eshte nje ure midis lindjes dhe perendimit. Ererat e forta “mentalitet ndryshuese” qe her kan ardhur nga perendimi dhe her kan ardhur nga lindja kan cuar qe shqiptaret te mos kene balance me veten e vete pasi keto turbolenca, keto rryma te ndryshme me dallge jo te vogla kan bere te dridhen inetersat personale sidomos ato materiale, e thesoj ato MATERIALE.

  Kam vene re qe shqiptaret kan rene preh e materializmit ose perfitimit vetjak gjithmone duke derguar kombin ne percarje.

  Dijm mir se qe nga Iliria me se shumti ishte peremdimi qe ka percare shqiptaret duke permendur Romen dhe edhe Bizantin me vone, dijm shum mire qe edhe pse gjoja te nje feje (krishtere) katoliket dhe ortodokset vellezerit e shqiptareve te krishtere ne fe nje her e nje kohe jan ujqerit qe shyejne shqiperine qe nga kohe te lashta edhe sot.
  E kuptoj qe shum prej jush nuk do te jene ne dakort por vetem ne kohen e osmane shqiptaret gjeten pakez paqe dhe prehje apo lulezim.

  Kjo paqe disa rilindesave iluminat (masonik) shqiptar nuk ju pelqeu dhe thane me mire pa osmanet, por c’fare?
  O cepetuan nga miqete e tyre si Rusi, France, Angli, etj traktati is hen stefanit qe te mos hyj thelle…
  Sot ka nje afrim me Turqit, dhe ketij afrimi i shoh ane pozitive, pse?

  Sepse pres te kthehet edhe nje her ajo copez paqe qe na mungonte…

  Jam i bindur qe edhe shqiptaret e krishtere do te gjen paqe me afrimin me Turqit, per kete te jeni te bindur.
  Ne stamboll ka liri fetare qindravjecare, kisha, sinagoga, xhamia.
  Nuk ka urretje po armiqsi sic ka ne shqiperi mes ketyre gjerave.
  A nuk eshte je shenje dhe argument?

  1. X says:

   eshte e vertete shqiptaret qene ne kohen e otomaneve pakez paqe e lumturi prandaj dhe pas ikjes se saj shqiperia kishte 70% te popullsise anlafabete.Kjo tregon sa mire ja kane kaluar.

   1. mendimi_im says:

    shqiptaret mesonin dhe kerkonin dijen po ashtu sic osmanet ne arabisht, me largimin e arabishtes shqipteret mbeten analfabete ti dele e dashur.

    1. Arberor says:

     Je shume idiot, ama shume!

   2. mendimi_im says:

    Gjyshja ime e lindur ne 1908 dhe vdiq ne 1991 rahmet paste ka mesuar ne arabisht cdo gje, dhe mbaj mend mire se kur me futjen e latinishtes njerezit ishin shum te corjentuar per te qene koherente me jeten, pasi ishte njelloj sikur ty tani dhe te tere shqiptareve per nje cast te ju fusim ne literature arabishten ku te cilen nuk e njihni aspakt pasi ka ndryshim total qe nga germat, nuk eshte se po meson anglisht me te njejtat germa apo jo?
    Keshtu pra, cdo dije dhe burim dijeje qe ishte ne arabisht u dogj apo u hodh ne plehra dhe brezat e rinj ai 70% i yt mbeti analfabet…
    More vesh i nderuar?

    1. X says:

     Ore bageti 70% e popullsise shqiptare ishin anlfabete nuk dinin te shkruanin e lexonin shqip perse nuk u hapen shkolla shqip ashtu sic u hapen serbisht apo greqisht?Po takse per te krishteret pse kishte kur kishte liri fetare?Pasi shqiperia morri pavarsine ishte vend shume i prapambetur vend blegtoral ku nuk ishte bere asnje investim.

  2. suzana says:

   ha ha mendimi_im, e the ne fillim qe nuk do te zgjateshe shume, por nuk e mbajte fjalen, prape u zgjate shume, po ta kishe mbaruar aty nga gjysma (e siperme) shkrimin, do te dilte shume me efektiv (efektiv!!!) eshte fjale shqipe kjo?, nese nuk eshte, mos me sulmoni ju lutem

   P.S. Mos shani shume Matoshin, se me te vertete neve nga Kosova e kemi pakez te veshtire tiu pershtatemi kritereve tuaja ne Shqiperi, duhet te mendohemi se qfare te shkruajme qe te ju shpetojme fyerjeve nga ana e shqiptareve te shqiperise.

   1. mendimi_im says:

    suzana, flm per keshillen…
    me duhen edhe keshillat e tua

   2. tg usa says:

    po te jete per mua do ishte mire te mos shkruani ne gazetat shqiptare
    dhe te mos nderhyni ne punet e shqiptareve

    1. Achmed the dead terrorist says:

     ti je bombe o shoku—–flet qarte perhere pa doreza—-hahahhahahahahahaahahaah

  3. Achmed the dead terrorist says:

   Mytiu_fluturues me falni ndoshta e kam kuptuar gabim!——-sipas jush Rilindasit tane qenka mason dhe bene gabim qe u kerkuan Paveresine,,,,,,,,,,,,ke quan lulezim e zhvillim ti——-te flesh me kafshet se ne ate kohe ishim 3-4 shekuj larg botes se qyteteruar dhe te paten 150 vite pas vete osmaneve.
   Je ne vete kur thua flitej arabisht e ishim te shkolluar,,,,,,,,,,,,ca lesh kombi do ishin ne,,,,,,,,,qe me njeri tjetrin do flisnin arabisht qe nuk ka asnje lidhje me ne——–as me pushtuesit osmane te cilet nuk jane arabe.
   Kam kujtuar se ishe i zgjuar por ti paske ikur me kohe,,,,,,,,,,,,nuk e di ca mendojne (denkoka, dhe M.r G) per perle te myftiut_fluturues

 47. skenderi says:

  shqipetare feja e shqipetareve eshte shqipetaria, ne cdo treve te shqiperise ku shkon i nxjerrin llapen,treves tjeter qe keshtu mos u lodhni shume origjina jone deri ne mesjete ka qene cobane.si mund te dilet ne nje te pergjitheshme me kete histori tonen.

  1. X says:

   feja e shqiptarit sot eshte paraja.

 48. Savo Dukati. says:

  Megjithse komentet e më tejshëme janë të tepërta, para komentit të Tiransit, i cili ka vënë pikën mbi i mbi “Merakun” e këtyre antikombtarëve. Desha të shtoj se edhe kosovarët që janë të gabuar, të cilët janë në pakic dhe përkrahin anti kombtarin, Roso-Shqiptar, Sali Berishën, janë të pa iformuar se është ESAT PASHA I dytë Shqiptar. Kur ta marrë vesh gjith kosova se mijrat e trupave të grave dhe fëmijëve si dhe burrave të masakruar kanë një vulë me emrin Sali Berisha, ata do e nxjerrin dhe nga varri. Ndërsa kur të marrin vesh se shiti 350 km katror det dhe shqipërin e Jugut, do i djegin dhe pluhurin me rreze. Pra merre vesh matosh se kosovën me jugun po e përçani ju dhe qesëndisjet e Tiranasve, të cilët janë komuniteti më me kultur i Shqipëris, për faktin se janë dhe trashgimia reale kryeqytetasve. Ngushlluar për së gjalli tradhëtar!

 49. miku says:

  – Per mendimin tim Matoshi ngrit nje problem te mirefillte. Te gjithe ne jemi deshmitar te dallimeve dhe gabimeve te pales tjeter.Eshte fakt se ne shqiptaret e maqedonise dhe ata te Kosoves kemi nje mase me te madhe te te paarsimuarve. Por duke marre parasyshe historike, politike, sistemin e eger sllav mire ia kemi dalur, ka mundur edhe me keq, sic ka ndodhur me shqiptaret ortodoks.(dikush e permendi Gonxhe Bojaxhiun, ajo nuk ka nderruar fe, ka qene nga baba e nene katolike)) A ka qe e simpatizojne pushtetin aktual? po. Megjithese une nuk pajtohem te nderhyjne (me votu per dikend) ajo eshte e drejte e popullit rezident. A duhet te perkrahemi nga populli brenda shqiperise dhe nga qeverite? PO. Pasiqe jemi pjese e te te njejtit komb, sepse nese fillojme te ndahemi ne baza krahinore apo koheve te fundit ne ato fetare DO na merr lumi ne pakthim , sepse kete edhe po presin fqinjet e shqiperis. Kete e them sepse duke qene i lindur jashte shqiperise me se miri e ndjejme dhe dallojme si shqiptar nderkohe disa forumiste perpiqen te tregojne se e paskan mire ne vendet ku kane shkuar si emigrante (materialishte po, por nuk te llogarit me teper se nje hyzmetqar) Guri peshon ne vend te vet.

 50. Albani says:

  Ore e ka lexuar njeri shkrimin nga kta qe bene komente apo jo ?
  Nga ajo qe kuptova une zoteria thote: Se shpesh per shkak te injorances (padijes) njerezit shpesh paragjykojne edhe i etiketojne te ndryshmit nga ata, me epitete fyese. Asnji kosovar nuk ndjehet mire nese kur flet ti i thua, fol shqip. Nuk mund te pretendosh qe dikujt qe e ofendon qe ne takimin e pare, e ta shohesh si inferior, ti thuash pse nuk kerkon bashkim kombetar etj. Ai me te drejte do mendoje, qe une po vij ne shqiperi edhe po kaloj pushimet, por harxhoj eurot e mia, ti me ofendon, po sikur te jemi ne nji shtet a duhet te ngrihem si zezaket dikur ne USA, per ti liruar vendin nje te bardhi, te ngrihem per ti liruar vendin nje shqiptari te shqiperise ? Me mire ne shtet me vete, sesa i diskriminuar.
  Megjithese ai shqip po flet, nuk eshte faji i tij, se kur u caktua dialekti toske me se shumti ne 1972 si gjuhe zyrtare, atij i qelloi fati i keq te jete nga ana e tjeter e kufirit, edhe i luftuar nga nje pushtues i cili nuk e ka lene asnjehere qe te mesoje shqip. edhe fjalet e reja i ehste dashur ti zevendesoje me fjale, gjermane apo serbe.
  Behen bashke tere ajo Europe me 22 gjuhe te ndryshme ehde 500 milinon popullsi edhe merren vesh, sbehemi dot 5 milion shqiptar ne ballkan, qe shqipen e flasim ne dialektet tona.

 51. fkpartizoni says:

  Halil, mos u merr me keto pune. Se nuk di.

 52. Landi- Sverige says:

  Jo, qe ne fillim te shkrimit Tuaj e keni nisur gabim. Gjuha shqipe nuk eshte produkt as i Enver Hoxhes, as i komunizmit dhe as i toskeve. Gjuha letrare dhe moderne shqipe eshte nje gershetim i te gjith dialekteve dhe e ndertuar shkencerisht nga gjuhetaret me te medhenj shqiptare. Me gjuhen shqipe nuk duhet te lozni dhe ta deformoni. Kjo gjuhe eshte pastruar ne nje perqindje teper te larte nga fjalet e huaja. Ne qofte se do te bisedoshe me nje kosovar ne pjesen me te madhe te fjaleve pervec dialektit te rende do te kete dhe shum fjale te huaja si nga serbishtja ose turqishtja. Gjuha shqipe ka gramatiken e saj ku p.sh. folja zghedhohet dhe ndryshon . Po te jap nje shembull te vogel. Une shkruaj, ti shkruan. Ju do te thoshit: une jam tu shkru, ti je tu shkru. Pra nuk shikoni nje deformim te plote te gjuhes? Por diderencat midis nesh nuk jane vetem gjuhesore. Kjo ka dhe nje arsye sepse Kosova nuk ka qene kurr nje shtet me Shqiperine. Megjithate ne jemi dy kultura te ndryshme. Kur ju ndjeni racizem ne Tirane qe ka te pakten gjuhen e Shqiperise se Mesme cfar do te thoshit per me ne jug p.sh. ne Vlore. Nje tjeter gje eshte edhe besimi juaj fetar. Ju fene e lidhni me kombin dhe me mbrojtjen nga armiqte e tij. Ne kete rast ngateroni historine duke quajtur Turqine si shpetimtari i kombit tone. Keto pikpamje pervec gjuhes nuk i them per Ju personalisht por per nje pjese te mire te kosovareve. Shqiptaret deri ne shek.XIV nuk kishin armiqesi me fqinjet. Ne periudhen Bizantine principatat shqiptare kishin nje zhvillim ekonomik te mire dhe jetonin ne harmoni si me serbet ashtu edhe me grekrit. Te kujtojme vetem kur princat e bizantit u bashkuan ne lufte kunder hordhive otomane ne Fush Kosove. Atje ishte edhe Gjin Kastrioti babaj i heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti. Mos harojme qe mamaja e Gjergj Kastriotit ishte serbe. Me pas tradhetia e shume feudaleve shqiptare ndryshuan edhe mardheniet fqinjesore.

  1. TEFTA ALIKAJ says:

   GJON BUE SHPATA NE JUG;GJON KASTRIOTI NE MAT ;BALSHAJT E SHKODRES;LEKE ZAHARIA NE SHKODER ;LEKE DUKAGJINI NE DUKAGJIN;GJERGJ ARIANITASI NE VLORE ;GJON MUZAKA NE BERAT; GJERGJ KASTRIOTI NE KRUJE; MAMICA KASTRIOT I; MOISI GOLEMI NE DIBER; PRINCESHA ARGJIRO E GJIROKASTRES ;MARO KONDA ME GRATE E BREGDETIT NE VLORE; GRATE E SULIT NE CAMERI;ALI PASHA TEPELENA NE JANINE;MARKO BOCARI DHE BUBULINA NE GREQI;CERCIZ TOPULLIDHE MIHAL GRAMENO NE GJIROKASTER;PARASHQEVI QIRIAZI DHE PETRO NINI LUARASI NE KORCE; ISMAIL QEMALI DHE ISA BULETINI E LUIGJ GURAKUQI I SHKODRES E SHUME E SHUME TE TJERE
   LUFTUAN DHE RANE NE LUFTE KUNDRA PUSHTIMIT TURK

 53. Pelasgian says:

  tashti kam me ju shkrujt ne gegnisht . Kot me je pyt o Shqiptar ( Sidomos ju te Shqiperise mesme ) cfare dialekti keni ju ??? a keni harru se edhe dialekti i Shqipnis mesne futet tek dialekti GEG ???
  na kallxoni pak kush jan njerzit ma te rencishem si ka nxjerr Shqipnia ????
  a nuk krenoheni ju me Verior si Gjergj Kastrioti , Lek Dukagjini , Nene Tereza , Gjergj Fishta , Gjon Buzuku , Pjeter Bogdani , Pjeter Budi , Migjeni , Pashko Vasa , Luigj Gurakuqi ,Isa Boletini ( KOSOVAR ) qe luftoi per pavarsine e Shqiperise , Ded Gjon Luli ( Malsori qe shpalli pavarsine e Shqiperise bashkuar ne 1911 ) , Malesia Heroike qe sju ul kurre ne gjunje turkut te fuqishem bashk me Mirditen , a harrut se kto KOSOVAR E AJO KOSOVE ASHT LA ME GJAK PER PAVARSINE TONE . Luftrat ma te ashpra mes shqiptarve e turqve jan ba ne Kosove . PRA O SHQIPTAR MALOK JEMI TAN SE KREJT SHQIPNIA MAL ASHT , NE MALOK VERIU E JU MALOK JUGU . SBAN ME BA PERCARJE ! Ju krenoheni me kto Malok qe un permena e un krenohen me vellezerit FRASHERI , ME FAN NOLIN , ME ISMAIL KADAREN , ME GJERGJ ARIANITIN , ME ARVANITASIT QE U TREGUN ” EDHE MA MALSOR SE NA VET ” E NE DET , NE FUSHA E NE MALE E LUFTUN TURKUN PA JU UL NE GJUNJE KURRE ! edhe ju te Shqipnis mesme ( E THASHE MA PARA SDU ME BA PERCARJE ) por me than drejten jeni pak rracista edhe pse jeni ata qe me pak kan kontribu per ket Shqipni . TE VERTETEN JAM TU THAN ! dale po deshe njani e ta mohoje me fakte 😉

  1. X says:

   Kur shqiptaret ne jug e ne veri luftonin per pavarsine e shqiperise keta te shqiperise se mesme thoshin DUM BABEN dmth sulltanin.

   1. Mati says:

    “Dumbaben” eshte thirrje ca injoranteve si Haxhi Qamili, por shqiptaret e vertete te Shqiperise se Mesme i vune shpatullat Shqiperise, dhe mos harroni Aqif Pashen e Elbasanit, nje krah te Toptaneve, Xhanin ne Kavaje, dhe patriote te tjerte asj treve. Jepini Cezarit ci takon Cezari, thoshin latinet.

 54. Bato says:

  Shkrimi eshte i nje niveli medioker. —-Gjuha shqipe eshte :-GJUHE E PERENDIVE.Kudo qe flitet shqip si, Presheve,Llap,Prizren,Plave,Tivar,Puke,Kumanove,Manastir,Tirane,Korce,Janine,Berat,Vlore,KonispolArte, eshte Shqiperi,Dialektet jane kolorit, jane burime te pastra qe derdhen ne lumin e madh te gjuhes sone qe eshte Nena e shume gjuheve te sotme ne Europe.
  Gjuha nuk ka fe —Ajo eshte ,me e madhja pasuri qe ne kemi.
  Epitet;-si laluc,Jorgo….etj nuk kane rendesi,perdoren kudo ne bote.Jane humor,shaka,konsum per kohe te lire.
  Matoshi per t’u dukur-‘Ejjj, jam dhe une .Ngre furtune ne filxhan te kafese.
  Fjale me humor,shpotitese jane kulture.Ngacmon vellai vellane,lagjia-lagjen,qyteti-qytetin,etj.
  Englezet dallohen per kete(lexo Nolin)
  Barbarizmat jane te demshme ne cdo gjuhe.
  Shqiptaret e Kosoves e kane te veshtire gjuhen letrare per momentin,kane qene te shtypur e te vecuer per shume kohe,do kaloje.
  Drejtuesit tane,mund te jene;-Veriore,jugore,Shqiperia e Mesme,mjafton te jene shqiptare.
  Duhet te mesohemi me kete,t’a pranojme,mjaft me, me dasira.
  Male Shqiperia ka kudo,pra,’Maloke,ka ne Veri,Juge,Lindje.Une vete jam Jugor.
  Mjaft me krahinizma.Kjo sjellje eshte,mungese kulture,naivitet,shqip-Rrugaceri.
  PRA,duhet urtesi,urtesi,urtesi..Kulture.
  “Matoshet,,-ne Shqiperi,Kosove,Maqedoni,Mal te Zi,e kudo;- jane ‘Miza qe nuk bejne-Mjalte.
  Ushqehen me kesi lloj shkrimesh,qe s’ vlejne.Kesi,sot ka shume.Mjere ne qe i botojme dhe i
  lexojme.Shqiptare,,,kujdes nga-gjinkallat,pervishni lleret,punoni,punoni,punoni,,,.
  Shkencen-shkencetareve,Gjuhen-gjuhetareve,Politiken politikaneve,etj (Kujtoni 5 konkluzionet e
  Nolit)
  Kujtoni…”Ti Shqiperi me jep nder,me jep emrin Shqipetar”
  Kujtoni….”Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.
  S’kemi kohe per te humbur me ”Matoshet,,

  1. hajriu says:

   Bravo dhe Respeketet me te sinqerta Bato

  2. Genci says:

   Rrespekte Bato,
   Maloke ka gjithe Shqiperia. Malokeria eshte ne maje te kokes, jo ne maje te malit apo ne maje te gjuhes.
   Bojkotoj cdo shkrim qe sot e tutje te Matosheve, nuk i lexoj, e per rrjedhoje as nuk mund ti komentoj…

   * ”Ti Shqiperi me jep nder,me jep emrin Shqipetar”

 55. BUSHI says:

  HALIL MATOSHI!
  Problemi nuk qendron tek dialekti i kosovarëve. Një pjesë e kosovarëve etiketohen si malokë në Tiranë për arësyen e vetme sepse në gjuhën e tyre pasqyrojnë karakterin dhe mentalitetin e tyre malok. Pjesë e kësaj strukture je dhe t’i, edhe pse Kosova ka më tepër se 11 vjet që është cliruar, mendon ende serbisht. Cështja e dialektit nuk përbën problem pasi dialektet janë krejtësisht të pranueshme.Gabimi i yt dhe i shumë kosovarëve të tjerë është se ju flitni dhe e shkruani shqipen të përkthyer nga serbishtja. Rregullat sintaksore të serbishtes mbizotërojnë tek ju. Më poshtë po ju përshkruaj dy raste tipike, se si ju vendosni mbiemrin para emërit në fjalinë shqipe. Ju nuk thoni se “banoj në katin e dytë” por shpreheni se “banoj në të dytin kat”. Një përkthim i kulluar nga serbët të cilët shprehen , citoj : ja zivim na drugoj spratom. Ju nuk thoni se ora është ” gjashtë e gjysëm” por thoni se ora është “gjysëm në shtatë”, “polla sedam” në serbisht. Pra mbiemëri vendoset para emërit. Ky është rregull i papranueshëm në gramatikën shqipe. Mendoj se për këtë nuk e ka fajin diktatori Enver Hoxha, që nuk ju paska lejuar ju kosovarëve të shpreheni dhe të shkruani në dialektin gegë krahinor tuajin. Përdorimi i shqipes tënde është rezultat i presionit serb që ju mos të flisni gjuhën shqipe natyrale. Por nuk do të nguroja të them se ishte dhe dëshirë e juaja që lexonit me zell Vuk Karaxhicin. Edhe shkodranët , me traditë të madhe kulturore e civilizuese, kanë dialekt të theksuar gegënisht, por asnjeri nuk e merr guximin t,i etiketojë malokë sepse flasin gjuhën e Mjedës dhe të Fishtës. Sofizmat tuaja mund t’i shitni vetëm në diasporën kosovare , pasi në Kosovë nuk ju a beson njeri, dhe aq më tepër në Shqipëri. Sinqerisht , më vjen keq për kompleksin tuaj të inferioritetit prej njeriut të paqytetruar.

 56. grava says:

  HALIL Matoshi me sa ka shkruar e zbulon vehten, nje agjent te mirefillte serb.Ky i pacipe na e quan gjuhen e memedhetareve te medhenj, gjuhen e Çabeut ,si te felliqur.Ky pleh i rritur mbi pleh, na leshon te vjellat e tharetiren e vet, dale qe prej fundit te stomakut dhe ndryshuar drejtimin natyror.Kosovaret i kemidashur, shume ne kohen e atij Enverit, i deshem pakufi kur u ra halli.I futem ne gji kur mbeten jashte.U dhame ç`kishim kur mbeten iftiaç.Por ne shume spekte te pareve qe erdhen u kemi pare sherrin.Sa i perket gjuhes se folur le tua themi drejt e ne sy.Shume si ky hallate jashti halil, flasin shqipen me intonacionet e serbishtes.Shume e trashe! Ne nuk mund te pelqejme ate qe nuk na e don shpirti sepse na e dashka halilleshi.Me kot lodhet halilleshi ta njehesoje shqipen e vet allabraca, me shkodranishten qe eshte melodi.Por dhe me te foluren e Prishtines.
  Me ne fund si lexuam tere te vjellat e halilleshit duam ti themi …
  Na u lagen drute sa lehe zotrote!Ne se kjo shqipe qe flasim qenka e vendosurnga Enver Hoxha…..Mirenjohje te thelle Atij

 57. Drenica e Kuqe says:

  Mos ja shihni per t’madhe Matoshit, se shkite e kane mesu me mendue keshtu si shkruan. Nuk ka “shqiptare kosovare”, o i marre prej kreje!… A e di ai mut shkau se nuk ka gjuhe gegerishte dhe toskerishte? Gjuha e shqiptareve eshte gjuha e njesuar shqipe!… Populli shqiptar duhet ta dije se serbet i kemi perzene prej Shqiperise Veriore, por kane mbete disa ne Veri te Mitrovices shqiptare dhe shume shkie te tjere si puna e Halilit te shkrete!… S’ka faj Halili, po ka faj TemA Online qe u jep fryme ererave te tij antishqiptare…

  Drenica e Kuqe

  1. Labi Vlore says:

   Te lumte dora Drenica e Kuqe.

 58. Artur says:

  PER ARTIKULLSHKRUESIN:Meqë po flet për gjuhën shqipe mundohu edhe ti të shkruash shqip…pezhorative..okupim..vikend…dekonstruktohet…absolvuar…observues..kolumnisti…etj nuk janë fjalë shqip.Të këshilloj të hapësh fjalorin herë pas here..

 59. Cakalli7 says:

  temene i paska bere pershtypje komenti im udheheqjes

  1. Cakalli7 says:

   Mbeshtes z. Halil Matoshi megjithese ai nuk me “honeps hic” ne qendrimin e tij qe 100 vjet serbi edhe 10 vjet liri kane krijuar nje komb kosovar, po ate gjuhen “gjyhof” mos te vije ose qefi mos te te ngelet sic themi ne ketej poshte une perseri nuk e marr vesh. Une jam per 2 gjuhe zyrtare zoteri toske edhe gege ashtu sic kane qene.

   1. stalinsali says:

    O i ndrituri i janullatosit jane dy dialekte jo dy gjuhe.Po te jesh me 8 vjecare ose shkolle te mesme kete do thuash.

   2. EDI DETROIT says:

    Ti je nje F…. stupid, injorant, budall , jep mendime dhe ide pa kuptim shkurt nje konglomerat, Grek , pa shtyll kurrizore, ashtu sic e ke edhe nickun tend. Keshilla sa me pak shkruan aq me mire per te gjithe. Edhe shqip nuk di te shkruash tamam, prandaj te ka mare per shembull ky kosovari.

  2. PERMETARI says:

   cakalli , qente le te lehin , karvani te ec perpara. kur jua thua te verteten ketyre turqve te kosoves ju djeg. keta jan patriote kunder vendeve te krishtera dhe jo patriote kunder vendeve myslo.

 60. Eduart says:

  Jam dakort me Baton…Do te jepja edhe jeten per Shqiperine Etnike megjithese kurre nuk kam qene as ne Shkoder (Kruja eshte qyteti me verior qe kam pare)

 61. doni 22 says:

  problemi i vetem esht si te behem i famshem ket punen e famshmeris une mendoj qe e ka enderr ku halili i matoshve esht shum i pa faktushum shum i dhunshum shum njeri pa vler ne ditet e sotem kur na erdh dita edhe neve ne kosov edhe juve ne shqipri me fol per bashkim kombetar del ni halile e na fol per shovenizem shqipataro shqpatare esht turp qe kem ksi njeri neper medja po edhe ma turp per ata qe ja japin mundesin kti njeri te shitur e pro grek e pro sllav turp te ket aj edhe e gjith ata qe e pershnednetin ni njeri kaq te ult , TURP. PER HALILIN EDHE ATA QE MENDOJN PER VLLANDARSE………..

 62. visi says:

  mos e egzagjeroni me kto shkrime, ata qe vijne nga kosova nuk kane pse ta nderrojne thksin se po ate theks kane edhe gjithe shqipetaret e veriut qe kane ardhur ne tirane. Pastaj ktu ka edhe nga ata kurvat qe shkojne ne greqi e vijne na cajne k…. duke folur greqisht po kjo sdo te thote qe gjithe shqip qe jetojne ne greqi jane te tille. plus qe keto sharje midis krahinave te ndryshme te nje vendi jane fenomene kudo ne bote. e eke egzagjeruar shume me shkrimin, nuk eshte kjo e verteta.

 63. Taulanti says:

  I cnderuar, Halil serbo-turku (nuk ke damar shqipetari) me siper me kishe cituar.une i qendroje prape asaj shprehjes qe ju drejtova temes:ju lutem o Tema, mos botoni serb gjys a shqipfoles. Halil per fat te keq ty te japin akses ne gazeta. Ti je vetem nje zedhenes serb qe sigurisht edhe paguhesh nga padronet. Me shqipen Halil , ti dhe rraca jote (nuk perfshije ate pjese te kosovareve qe ndihen akoma shqiptar. Ti Halil ke dhene shume intervista(keto i jep me shume zell)ne serbisht, dhe ekspert te serbishtes thone qe e flet jo keq dhe pa dialekt. Dmth i permbahesh serbishtes letrare, po pse o kungull nuk perdor shqipen letrare edhe ne intervista shqip? O halil injoranti , ne te gjithe boten e perparuar ka dialekte dhe shume me teper se ne shqip, por ka edhe nje gjuhe letrare, zyrtare ku ne vende publike eshte e keshillueshme. Kjp gjuhe letrare o Halil kungulli eshte miratuar edhe prej kosovareve ne kongresin e gjuhes, shpalose pak ate defter bakalli qe ke. Dhe se fundi si shume leksione na jep, ne cdo interviste se cfare kane thene idhujt e tu serb. A nuk e kupton o i trashe se ne ne shqiperi neveritemi vetem kur degjojme emra te ashtuquajtur filozofesh serb? Apo si miop qe je vetem ata ke lexuar? Thirri mendjes o Halil se le nam. Nqs ti e ke te veshtire te flasesh rrjedhshem gjuhen e bukur shqipe dhe njekohesisht nuk shkeputesh dot nga idhujt e tu serb, rri me mire e mos shkruaj ne gazeta shqiptare se nuk te adhuron njeri.

 64. Aliko says:

  kosovaret do jene shkaterrimi i shqiperise ….ata skane pse nderrojne as dialekt as mentalitet ..ata duhet vetem mos hyne ne kufirin shqiptare se jane vetem kolone turq te vendosur aty dhe jo shqiptar

 65. Niko Maloku says:

  Halil! Me ne fund, duhet te arrish te kuptosh se theniet percmuese ndaj kosovareve jane:
  1. Thenie te disa individeve pa kulture e moral (dhe keta nuk perfaqsojne Shqiperine e shqiptaret e ketushem).
  2. Jo rralle nxiten edhe nga puna e panderprere qe bejne serbet per krijimin e nje klime te tille midis dy pjeseve te ndara te Shqiperise.
  3. Ne disa raste, keto thenie nxiten nga disa sjellje te padenja te disa elementeve kosovare ne Shqiperi (qe nuk perfaqsojne Kosoven, por vehten e tyre).
  4. Theniet percmuese ndaj kosovareve nuk kane lidhje me Gjuhen Letrare te 1972. As korcaret, as leberit etj. nuk e flasin neper ambiente private gjuhen letrare. Si ne gjithe boten, gjuha letrare flitet e shkruhet nga pjesa me e iluminuar e shoqerise dhe perdoret ne komunikimet publike dhe mediatike. A beson ti Halil se po ta permbysim Gjuhen Letrare Shqipe dhe te vendosim si te tille ndonje nendialekt (apo qofte dhe dialekt) te Veriut, do te zhduken fjalet percmuese? Fjalet percmuese ndaj individeve apo grupindivideve nuk e kane burimin tek gjuha, por tek sjelljet e tyre. Pra, jane reagim ndaj sjelljeve te tyre.
  Gjuha Letrare, zoteri Halil, ne te gjitha vendet e qyteteruara te botes, konsiderohet element bashkimi dhe jo ndarjeje ( pavaresisht hatermbetjeve provinciale te disa shqiptareve anadollake, ketej dhe andej kufirit).
  Niko

 66. Berisha largohu says:

  Ne disa raste e meritojne qe te ofendohen qytetaret e kosoves.

 67. Berisha largohu says:

  Une respektoj dhe mbeshtes shtetin e kosoves, por jam kadigorikisht kunder bashkimit Kosove-Shqiperi. Ky bashkim do te mbaje Berishen ne pushtet dhe llumin qe e rrethon ate.

 68. Pena says:

  Nuk do ta deshironim kurre nje percarje kombetare me kosovaret,por shkakun duhet ta kerkoni me se pari tek vetja.Qeveria qe ka sot mbi krye Shqiperia eshte misherim dhe simbol i injorances,paaftesise dhe e shitur tek te huajt.Institucionet qeveritare jane fryre me njerez te korruptuar deri ne fy,hipokrite e te pa gedhendur,qe me zor kuptohen qe flasin e shkruajne shqip (aq sa eshte dikutuar disa here te shperbejme dhe gjuhen zyrtare letrare shqipe),populli e mbare jeta ne Shqiperi eshte vene nen terror.Ne planin kombetar mbareshqiptar nuk eshte punuar asnjehere me keq se kaq, ne dem te ceshtjes shqiptare.Imazhi i shqiptareve dhe i Shqiperise ka rene me poshte se kurre.Dhe,qe ta kuptoni mire juve zoti Matoshi,ne te gjithe kete katrahur (kjo qe thashe s`eshte as nje e mijta) Saliu me banden e tij ka me vete bekimin e pjeses me te madhe te shqiptareve te Kosoves dhe ca me teper atyre te Maqedonise.Kete nuk ua kemi borxh. Une qe po te flas ketu,ne vitin 1999 e hapa shtepine time per Kosovaret,si vellai per vellane,pa asnje interes tjeter,por dijeni mire,se ne paci nevoje me tej,nuk jam i sigurte ne se do te beja dicka te ngjashme.Shikoni veten se s`jeni ne rregull.

 69. Votren says:

  Ne pak komente qe lexova ja paska arrit qellimit ky anti-shqiptar i betuar.Po te ishin shqiptaret e kosoves te gjithe haliloviqa,vertete i meritonin ato qe thote ky.Nuk e kuptoj Temen pse merret me nje injorant si ky.

 70. Pena says:

  Tironsi ! Jam kaq shume dakord me mendimet e tua,sa qe me duket se e kemi bere bashke ate koment. Shume respekt.

 71. Vasil Gjika says:

  Ky artikull eshte shume i dobet dhe percares.
  Kam shume respekt per Kosovaret ketu ku jetoj dhe ska Shqiptare me patriote nga ata, nga te gjitha viset.
  Kosovaret skane nevoj ti mbroj nje Halil i cili ne kete artikull ??? i bene me shume sulm “Vetevendosjes”

  Halil Matoshi akoma edhe ne kete artikull nuk e fshehu dahsnine e tij per armikun serb.

  ——————————
  Kurse në Kosovë, ka qytetarë shembullorë (patriotë konstitucionalë) që përmbysjen e kamionëve me mallra të importuara nga Serbia në akset kombëtare të Kosovës e konsiderojnë vepër penale, ndërlidhur me terrorizmin!?

  Akti i sharësve të kosovarëve andej kufirit është terrorizëm verbal, kurse akti i aktivistëve të lëvizjes “Vetëvendosje”, kur u rrotullua një kamion dhe u dëmtua prona private (që në demokraci cilësohet si e shenjtë) është marrje e ligjit në dorë, pra terrorizëm klasik!
  _______________________________________________________nga Halil Matoshi

  Fatkeqesisht TEMA nuk duhet te perdoret nga njerez te tille qe duan te mbine percarje midis Shqiptareve.

  Vasil Gjika – New York

 72. hajriu says:

  Sa pislliqe dhe injorante mbaka kjo toke! Disa shqiptare bihen preh e propagandes greko-serbe e bere ketu nga ca 300 -sha , disa bien preh per efekte partiake dhe disa nga ndonje histori apo ndodhi jo e mire me ndonje kosovare. Ku kerkoni te çoni uje me keto mbroçkulla qe thoni mor te mjere , qe ju jane erresuar syte nga idotesia mor copa mishi me dy sy .Te jesh shqiptar dhe shash kosovaret eshte njesoj sikur te peshtyshe lart , eshte njesoj sikur te peshtyshe ne pjaten ku do te hashe . Zoti ju falte.
  RESPEKTE KOSOVAREVE , AJKES SE NACIONALIZMITE TE KOMBIT SHQIPTAR.

  1. Cakalli7 says:

   hajriu ku do vec te leftoc te marc ullinjte qe ti mori greku, apo te ka dhene sala toka te shqiptareve edhe nuk te hyjne ne sy me, merr edhe ca kosovare me vete edhe shkoni shikoni sa u vlen lekura nipcja i jorgos

   1. shpulla says:

    ehu i qan hallin hajriut ti,me e pakta hajriu i futen nje te ikur ne Turqi,aplikon per Letrat dhe automatikisht mer toke falas ne Qipron e veriut te te parave tane,po une e ti qe po q……mi ne b…..the per 275 evro si do ja bejme hallit?
    shpulla(I VERTETI)

    1. shpulla § says:

     nuk ke problem ta shkruash i verteti (shpulla) dukesh nga larg qe je jeshil,

   2. hajriu says:

    Oj ulkonje ty do te te beje nje nder do te te le ta zgjedhesh vete fanarin .

 73. ilir says:

  e mbeshtes komentin e raimondit edhe te drenices se kuqe edhe une jam kosovar po krejt pershtypje tjeter kam per shqiperin edhe shyqyr qe e kemi po edhe ke batallin me falni cakallin nuk me pelqejn komentet e tij palidhje po shyqyr ka pak ne shqiperi si batalli

 74. Troplini says:

  Ne perpjekjen per te shkruar dicka kunder VETEVENDOSJES,,,Z.Matoshi sheh dhe “zbulon” racizmin shqiptaro-shqiptar ne cdo cep te rrugeve te Tiranes. Kosova dhe shqiptarizmi nuk kane nevoje per shkrime te tilla fyese dhe boshe. Nuk eshte prejardhja, ajo qe vendos nese je njeri i trashe apo jo. Kosova ka shqiptare qe per mua personalisht, jane shembulli se si mund te jesh i tille. Nje prej tyre eshte Albin Kurti. Askush ne Shqiperi nuk do te fliste me fjale percmuese per nje shqiptar si ai. Si qytetar i Tiranes, mund tu them se epiteti malok eshte nje permbledhje per mungesen e ndjenjes se qytetarise, amplifikuar me babezine shtazarake si tipar dallues i sjelljes. MALOK ka ne Tirane, Vlore, Sarande,Gjakove dhe Mitrovice. Maloku nuk jeton pergjithesisht ne zonen veriore te Shqiperise. Atje jetojne malesoret dhe ndryshimi midis ketyre dy termave eshte si ndryshimi midis se mires dhe se keqes. Malesori shqiptar eshte bajtesi i tradites se bukur shqiptare,,simbol i rezistences dhe fisnikerise. Pra e thene shkurt,,,,,,shqiptaret kendej e andej kufirit nuk i ndan dot me epitete fyese por mund ti klasilfikosh ne menyre subjektive ne baze te mbresave qe ka gjithsecili pas takimeve personale.

 75. Riza kumi says:

  Z. Matoshi, artikulli jot per kete problem eshte i nivelit shume te ulet nga te gjtha pikpamjet, krahasohet vetem me njerezit nene nivelin mesatar qe nuk dine akoma fjalen komb dhe fjalen histori. Perse nuk u referohesh perpjekjeve te medhaja te intelektualeve Shqipetare, pa permendur Shqipetare kosovar apo nga Shqiperia per te njehesuar gjuhen shqipe. Shqipetaret historikishte kane vuajtur nen terrorin e te huajeve nga te gjtha pikpamjet qe lidhen me egzistences e rraces njerezore. Pa dashur te bejme historine, ne mundem te mbijetojme dhe jemi ata qe jemi sot me diferenca te medhaja ne zhvillimin kulturor, ekonomik, infrastrukture e shume te tjera. Aq me keq qe ne njeqinvjecarin e fundit gjysma e kombit ngeli jashte kufijeve dhe ju bashkua sllaveve dhe grekeve. Te gjtha keto fatekeqesi, shkurt, kane influencuar dhe do vazhdojne te egzistojne dhe per nje kohe akoma me te gjate. Duke qene se njehesimi eshte proces ai do vazhdoj gjate. Kete duhet ta kuptosh o Z Matoshi dhe mos u merr me zhargonin e rruges. Njehesime i gjuhes eshte arritja me e madhe e kombit tone ne keto njeqind vjecar. Nuk ka rendesi c’fare dialektu u zgjodh. Ka plot shembuj nga bota e qyteteruar, Une po te jap vetem nje. Gjuha e njehesuar Franceze eshte vendosur ne kohen e Liugjt te trete. Ai urdheroj gjuhetaret te benin nje studim dhe te vendosnin. Vazhdoj kohe dhe ata nuk po merreshin vesh me njeri tjetrin. I thirri dhe e pyeti a kishin arritur ne konkluzion, por pa qe te gjithe kishin mendime te ndryshme dhe zor se arritnin ne nje mendje. Me ne fund i urdheroi qe te merrej per baze dialekti i krahines se tij dhe keshtu u be. Pyetja ime per z. Matoshi dhe te tjere qe i fryjne ketij zjarri eshte: A eshte gjuha Frange nje gjhuhe e prapambetur dhe ka penguar zhvillimin kulturor gjithe perfshires te francezeve?. Ne shqipetaret me gjuhen po e bejme si legjenda e kalase qe ndertohej diten dhe shkaterrohej naten.
  Kush i frun ketij zjarri ose eshte nene nivelin kulturor ose bene lojen e sllaveve qe thone se “ne shqipetaret na ndajne shume gjera”. Jo o mjereane ne jemi nje komb qe i kemi rezistuar historise se ashper dashakeqe dhe sote kemi shansin te bashkohemi. Pra duhet te gjejme te ndricojme argumentata e bashkimit dhe jo keto zhargone.
  Me respekte
  Emigranti
  US

 76. Ana/Permet says:

  Kosove dhe shqiptare nga Kosova(jo kosovare-se aty hyjne dhe serbet e Kosoves) ,megjithese jam 100% dhe pa asnje njohje apo lidhje me Kosoven ,ju ndiej dhe ju dua si te gjitha krahinat e Shqiperise,pa as me te voglin ndryshim,biles pak me shume se keni arritur qe permes shtypjes ,diskriminit dhe 1001 te zezave te serbit ,te mbijetoni dhe te ruani identitetin kombetar shqiptar.Ne ju jemi borxhlinj per kete.Flm dhe jemi krenar per Shqiperine tone qe nga Saranda ne Mitrovice

  1. tourkofagos says:

   ti sigurisht qe je bjonde,,,,,,,,,dhe kjo eshte fatale!!!!!!!!!!

   1. kali kuq e ka nji huq says:

    hahaha jo po e kuqe si Pollo hahaha

   2. alondra says:

    dhe bjondje ne lindje deshe te theshe looool

  2. PERMETARI says:

   ti moj shoqe kur si njeh kosovaret, mbyll gojen dhe mos fol brockulla. kosovaret nuk te kan ruajtur indntitetin shqiptar por te kan ruajtur indentitetin turk. kur nuk di mbyll gojen. borxhlli mbase ju je ti kosovarve por jo ter shqiptaret.

   1. raiomondi says:

    Ca genjen ore kaur i pjerdhur –Kosovaret jane tamam shqiptare patriote——-Por ky qe ka bere artikullin ka rene ne gracken tuaj dhe nuk e kutpon se ju qe shani kosovaret ketu jeni-N nje pakice fare e vogel e futur nga kisha greke qe te mbillni percarjen midis nesh dhe kosovareve

    ——Ky zotnia qe ka bere artikullin duhet te dije se ne jug te Shqiperise
    ju kauret e grekut jeni njerezit me te URRYER nga ne shqiptaret e jugut
    Dhe ne jug te Shqieprise gjithe populli eshte pro Ksoves —–

    Ndersa te gjithe keta qe shkruajne ketu ne internet nuk jetojne ne Shqiperi por jane emigrante

    Shqiptaret e Shqiperise nuk rijne fare ne internet —sepse mbi 90 perqind e tyre nuk kane kompiuter fare ,
    dhe edhe ata qe kane nuk e cajne koken fare te futen neper forume INTERNETI,sepse e kalojne gjithe kohen ne kafene dhe Bingo

    ,
    –Por ne qe jemi emigrante e kalojme gjithe diten ne internet, se se na merr malliper Shqiperine ,
    dhe edhe spiunet e grekut rijne gjithe diten ne internet duke ber propagande antishqiptare,sepse i paguan Kisha greke per te percare shqiptaret me kosovaret

 77. tg usa says:

  sa percarje shkaktove o matosh
  hudh nje gur ne lume nje budall dhe 100 te mencem nuk e nxjerin dot

 78. murg says:

  Matoshi,po ta kishe filluar nga vetja jote per te spieguar kete fenomen te epiteteve,s’kishe per ta bere kete shkrim.Diku stonojme prandaj kudo gjejme redaktore e moderatore,jo vetem ne Tirane por edhe Paris,Bruksel, Vicidol etj.

 79. Albann says:

  Z Matoshi …uroj qe gjithe kosovaret te shkruajne me kete dialektin tend te shqipes. Nqs do te mbrosh dialektin geg duhet qe shkrimin ta beje ne gegerishte te paster.Kjo tregon qe vet ti ke preferenca ne perdorimin e dialekteve.
  E dyta nese dikush shan kosovaret,i shan se ata s shkruajne as dialektin e shqipes qe flitet ne Kosove ,sic duhet.Sepse ti e di mire qe kur dikush kur shkruans perdor egzaktesisht fjalet qe perdor ne nje diskutim mes shokesh,por ka ca rregulla gramatike qe duhen perdorur.Fjala vjen ,perdor fjali te plota jo gjysmake,perdor ndonje presje,pike apo pikepyetje dhe cdo fjali nis me shkronje te madhe.Po te shohesh ca kosovare e nisin diskutimin dhe s meret vesh ku mbaron nje fjali dhe ku nis tjetra.Nga fillimi ne fund eshte vetem nje fjali.Ne anen tjeter, ti mendon qe kjo qe po shkruaj une eshte gjuha e nje tiranasi,vlonjati apo korcari???? Jo nuk eshte egzaktesisht gjuha e tyre ,kjo eshte gjuha letrare ,eshte gjuha qe na mundeson te gjitheve te kuptohemi me mire .Prandaj nuk i ben keq njeriu qe kur shkruan ne forum te perdore standartin,sepse audienca nuk eshte bashkefshatari i tij por nje qytetar qe ka lindur ne Sarande,Tirane,Shkoder,Prizeren apo Prishtine.Prandaj na pelqen apo jo duhet te perpiqem te perdorim standartin kur jemi ne nje mjedis te perzier,dhe dialektin kur flasim me individe qe perdorin te njejtin dialekt.Sipas vendit dhe kuvendi.

 80. kela cela says:

  O Halilo mesoju atyre shqipetareve te kosoves qe keta shqiptaret e Shqiperise ti shohin si shqipetar, si te majtet e te djthtet, e jo ashtu si jane duke i pare deri tani. Ti e di mire se cfar beni ju per PD e Sali Berishen, vini me autobuza vetem per te votuar manipulativisht ne Shqiperi, e shpesh keni qene gati e per te marr armet kunder atyre qe rrezikojne pushtetin e Berishes. Keshtu more patriot i madh kerkoji rrenjet e ketij rracizmi atje ne Kosove se ne ketej e kemi treguar me vepra ne 99 qe sjemi te tille. Duajini dhe respekojini te gjith njelloj, si te majte e te djadhte e ke per ta pare qe sdo te kete sharje e fyerje mes nesh. Zoti Halil uroj qe ta besh ke te analiz, TE KEQEN PARA SE TA KERKOSH TEK TJETRI KERKOJE NJEHER TEK VETJA

 81. ali says:

  Z.Matoshi,
  Ne vitin 1994 nje grua kosovare. nga nje familje e njohur sic eshte ajo Krasniqi, vjen per here te pare ne Shqiperi.
  Pershtypja e pare qe na tregoi nga kjo vizite ishte se, ne piken hyrese ne Qafe Thane,ajo ishte perballur me nje gjuhe ( dialekt sipas jush) te folur te bukur si nje cicerime zogu.
  E kush ja kerkoi kesaj gruaje kete pershtypje, pervec se ndjenjes qe nje njeri pa paragjykime ka nga shpirti i saj i paster, sic per fat te keq nuk ndodh dhe ben MUUU… ne nje shkrim si ky i juaji.

  Z. Matoshi,
  Per dijenine tuaj, qe besoj te mos jete e panjohur, ne Austri flitet nje gjermanishte ne dialekt, por qe ne ligjin zyrtar eshte e detyrueshme qe te praktikohet dhe te mesohet gjuha zyrtare gjermane ne cdo ambient publik, dhe njekohesisht nuk eshte e ndaluar qe dialekti te perdoret ne ambientet familjare.
  Ky rregull, ndryshe ligj, zbatohet ne nje shtet me rrenje te thella ne historine e tij.

  Per sa i perket epiteteve per shqiptaret e Malit te Zi dhe te Maqedonise, qe ju mundoheni te vini ne gojen e shqiptareve te Shqiperise, eshte shume e dukshme qe, fatkeqesisht, ju keni nje qellim percares, ne se kjo nuk eshte nje lajthitje e formimit tuaj.

  Shqiptaret jane nje komb, me te mirat dhe te metat e tyre kudo qe jetojne, dhe ne te gjithe duhet t.i shohim ato ne sy.

  Ne se nje pjese e shqiptareve te Kosoves ( per shembull kjo vlen shume pak ose aspak per popullaten e Gjakoves) mund te kene me shume veshtiresi ne te praktikuarit e gjuhes Shqipe te cicerueshme, kjo s’do te thote qe ato nuk mund te korrigjohen, gjithmone per sa i perket dialektit thellesisht te veshtire qe ato praktikojne.
  Kjo gje vlen edhe per zona te caktuara brenda Shqiperise.
  Ne se nuk beni ndonje politike te caktuar percarese, referojuni historise se Austrise dhe terhiquni nga ky artikull thellesisht i demshem per jetshkrimin tuaj, pasi ju nuk mund te demtoni dot bashkejetesen e shqiptareve ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi,Turqi, Greqi, Itali e ku do qe ato ndodhen.

  Geget, Tosket, Labet apo Camet jane nje komb qe nuk mund t’i shperndaje kush, pavaresisht ku banojne ne Kosove, Shqiperi, Mal te Zi, Maqedoni, Turqi, Greqi, Itali etj…

 82. Cakalli7 says:

  kete e kam per ata qe po e bejne cimcakiz emrin tim: une jam si cercilli zoterinj i mas ato qe bej me nr e armiqve qe kam, po su pelqeu kjo eshte demokraci por jemi ne faqen e temes ju ngelet tu thoni te me bllokojne nje here e mire qe ketu

 83. liburn-8 says:

  Une nuk ju kutptoj pse e lomentoni aq shum ket shkrim te shkjaut i quajtur halil matosheviç e viçave tjer siç jan spahioviç kelmendoviç mos i lodheni o vllezer se kta jan jugosllav e te ndershem

 84. tony says:

  cakalli7 mos u brengos .Kjo eshte demokraci une ta mbeshtet mire

 85. Hana says:

  Halil Matoshi, nuk mund te jet kurre nje perçares, vetem se njerezit duhet t`a kuptojne drejt. Ai nuk ka ofenduar, ai ka shkruar per nje teme te ndieshme, por qe ja vlene te diskutohet. Gjuha: pse jo dy dialekte?! Identiteti i shqipetareve te Kosoves, ishte, eshte dhe do mbetet kosovare, dhe dialekti ashtu do te mbetet, edhe pse ne gjuhen zyretare do te shkruhet gjuha e unisuar, ne shkolla , e universitete do te mesohet kjo gjuhe. Nga komentet, e shume lexueseve, del se nejerzit ende nuk jan mesuar te debatojne ne nivel pa sharje e etiketime te ndryshme. Shoh vetem nje gabim tek Matoshi, ai i perket nje niveli me te larte se sa te debatoj me njerez qe nuk shohin pertej hundes. E si ka mundesi te behet Matoshi tradhetare, kur dihet se ai u malltertua e u burgos nga serbet?!!!
  Halil Matoshi duhet te terhiqet nga ky nivel i komunikimit me disa, sepse ai meriton shume, ai eshte Legjende!

  1. Arberor says:

   Halili eshte nje rracist i papare. Ne te gjitha shkrimet dhe debatet e tij televizive flet vec per komb kosovar. Ne nje kohe kur Kosova mundohet te perfaqesohet nga Shqiperia nepermjet ambasadave te shtetit ame, dalin tipat si Matoshi te na bejne moral te njeanshem! Ky fenomen nuk ndodh vetem ne Shqiperi dhe trevat e saj, por tek cdo popull tjeter ne kete rruzull tokesor, dhe kjo tregon injorancine qe ka ky njeri. Halilit kerkon te fusi percarje midis shqiptareve, se pak kemi te tjere verdall qe mundohen ta bejne kete…nqs Halili kerkon komb kosovar ta beje ate brenda deres se tij, por mos ti beje keto lojera me Shqiptaret. Tipa te tille jane fatkeqesia e kombit tone.

   1. Hana says:

    Arberor, disa njerezve ju ka ikur truri dhe nuk mund te kuptojn Halilin se cfare thote!!!!!
    Kujdes!!!

 86. Leka says:

  Ky eshte shkrim cifteli(e dini qe ciftelia eshte vegel e ardhur me pushtimin osman?), me tekst banal: Vazhdojme te qeshim hidhur ne ketej, kur pozicionoheni per “patriotizem“te madh dhe flisni dhe shkruani nje shqipe fare te masakruar. Apo kur qytetet tuaja si Prizreni, ndryshojne dhe shenjat e shqiptarizmes dhe e quajne per nder te flasin dhe te quhen turk.Apo qe po nderroni dhe historine duke zevendesuar Skenderben tone te madh, qe ne shekuj vazhdon ta nderoje bota e qyteteruar, kurse ju e keni zevendesuar me sullltanin; etj,etj.Prandaj Halil, mos genje vehten me keto rapsodi,por vazhdoni rrugen drejt asaj qe doni dhe keni perqafuar:Erresires otomane.

 87. Ana/Permet says:

  Turkofagos,
  meqe perpiqesh te me intimidosh mund te te them me bindje qe gjysherit e tu kan qene sherbetore dhe sahanlepiresave te grekut .Shko kerko ne arkiva per prinderit e tu per kohen e Enverit ,dhe te garantoj qe kane qene spiuna.Po na e di ti?-mund te pyesesh.E di dhe garancia eshte karakteri yt i peshtire.Dy prinder me karakter nuk mund te lindin nje njeri si ty,vetem dy spiuna denbabaden mund te pjellin nje qenie (jo njeri) si ty.Shko ne arkiva dhe do te ndijmoje arkiva si nje pasqyre e vertete per trungun familjar.Vetem pasardhesit e spiunave dhe inferioret mund te mendojne si ty

 88. Ana/Permet says:

  Shqiptaret e Kosoves jane pjese vitale e popullit tone.nese flisni per gjuhen mund t’ju them qe gjuha ne Puke apo fshatrat e Mirdites eshte shume here me e rende sesa ne Prishtine.Me ben pershtypje qe njerez arrijne ne konkluzione duke marre nje shembull apo nje person te vetem.Kjo eshte qesharake.Nese ne shqiperi nuk do te ishte ndaluar feja qe nga 67(me ligj se lufta kishte filluar qe ne 45) e dini kush do te ishin qytetet me besimtare:Tirana dhe Elbasani.Atehere duhet ti percmojme ne?Pra kushtet nuk kane qene te njejta dhe ne nuk duhet te mendojme si nje disavantazh por duhet ti zbusim keto dallime qe na dhane kushtet historike.
  Sa per gjuhen :kushe ka idene e italishtes le te krahasoj napoletanen me gjuhen e Milanos…dhe ta krahasoj GJLK me cdo dialekt ne Kosove…

  1. Dj Achmed Silence! says:

   Ana
   Ne rast se ti nuk kupton nje fshatar nga Puka ose Mirdita,,,,,,,,,ai ata nuk kuptojne ju, sepse ti flet dialektin “Toske” puro 100% qe u vendos si gjuhe zyrtare diku nga 1972 besoj,,,,,,,,dhe sot eshte gjuhe zyrtare———por ti sot nuk kupton dot as ne p.sh nje fshatar nga fshati Shengjergj i Tiranes——prandaj kemi gjuhe zyrtare “Toske” edhe pse e nuk flet as 10% e shqiptareve,,,,pos Jugut te thelle———-ajo eshte gjuhe zyrtare dhe duhet respektuar.
   p.s nuk mund te besh krahsim me gjuhen italiane sepse eshte gjuhe artifiale——Sicilia, Napoli kane qene mbreteri shtete me vete,,,,,,,,,,dhe Serenissima ose Venediku ishin me vete dhe u bashkuan nen mbreterine e Savoia-s qe kishim ndikim francez ne gjuhen e tyre,,,,,,,,,venecianet thone edhe sot ne dialektin e tyre “dime can no talian” me thuaj qen por jo italian.
   Pershendetje.

 89. Arberor says:

  Ky zotnia eshte nje rracist per vete…keto artikuj dalin pikerisht kur Levizja VV kerkon qe Shqiperia te perfaqesoj Kosoven ne ato vende qe nuk ka ambasada. Nqs ky karakteri kerkon nje komb kosovar per te cilin flet gjithmone, le ta beje ne kullen e tij, por mos tu shesi shqiptareve perralla te tilla, sepse etiketime te tilla ka jo vetem midis Shqiptareve brenda dhe jashte trevave, por edhe cdo popull tjeter ne kete rruzull tokesor.

 90. suzana says:

  Para luftes, Halil Matoshi ka shkruar per gazeten “Zeri i Rinise”, kam lexuar gjithemone shkrimet e tij, gjithemone ka lene pershtypjen e nje atdhetari te flaket, ashtu sic ka ngele edhe sot, te lumte Halil.
  Per ata qe “hidherohen” ne gazeten Tema, se perse kjo gazete i lejon Halilit te shkruaj per te, dua tua bej me dije se H.M. kete dhe shkrimet e tij te tjera i ka bere per Kohen Ditore, gazeta Tema sigurisht edhe me pelqimin e K. D. dhe vet Halilit i ka huazuar per Temen, ashtu sic edhe gazetat e Kosoves nxjerrin shkrimet e gazetave te Shqiperise. Asgje e keqe ketu. Nga komentet e juaja, shumica e sulmoni sikur ky po perqajka Unitetin tone Kombetar, ju o shqiptare Shqypnie jeni ata qe perqani dhe askush tjeter, ju o te mjere perbuzni dhe denigroni dashurine qe shqiptaret e Kosoves dhe viseve tjera kane ndjere dikur per juve, tash jo me, me te pare se kush jeni, iku dashuria, humbi. Me kujtohet nje kohe kur isha femije, papritmas televizori yne “kapi” RTSH-ne, mblidheshim komplet familja, bile vinin edhe fqinj, nuk degjohej njeri i gjalle, degjonim dhe shikonim per here te pare “vellezerit” tane matane kufirit, gezimi ishte i papershkruar, por nuk zgjati shume pasiqe Serbia pengonte me cdo menyre valet e RTSH-se. Po keni harruar ju se sa djem te rinj kosovare jane kalbur burgjeve serbe per te vetmen arsye, Shqiperine, dhe mos thoni E. Hoxhen, dashuria ishte per Shqiperine dhe ne kujtonim qe ju e adhuronit Enverin, prandaj neve e donim edhe Enverin se bashku me Shqiperine. Ku ta dinte populli i shkrete ateher qe Enveri se bashku me Shqiperine e tij, i kishte futur thiken pas shpine Kosoves, me marreveshjet e tij te fshehta me serbet, e ketej per te na hedhur hi syve, uleronte nganjeher “dashurine”e tij per Kosoven.
  Lexova me lart nga njeri prej jush, kur gjyshi tij kishte vajtur gjate kohes se luftes me urdher te Enverit ne Kosove qe te krijonte atje aradhat e para partizane, dhe gjyshi i tij paska pasur frike se mos e spiunojne kosovaret te gjermani….ha ha ha ha, po te kisha qene une ne ate kohe, nuk do ta kisha spiunuar fare, do ta zhdukja vet. Qfare pafytyresie, Shqiperia qe nga 1912-ta, me te fituar ate pavaresi te brishte, nuk u ndje me e gjalle, ju beheni sikur nuk e kuptoni, vitet e “Okupimit” gjerman dhe italian per Kosoven, kane qene 4 VITE lirie per Kosoven, pasi qe gjermanet per 4 vite hoqen shtypjen barbare te serbeve ndaj Kosoves, dhe ja na dolen komunistet e Shqiperise me ata te Serbise te na ndihmonin neve te luftojme gjermanin.
  Beheni se ju jeni me te menqurit e botes, se ju shkruani bukur, ju flisni bukur, se kosovaret jane injorante, te paarsimuar…ore te mjere, normal qe ju jeni me te arsimuar, pasi qe keni pavaresine 100 vjet, neve e kemi ate nja 3 vjet, ne Kosove dashira ka qene shume e madhe per arsim, por kur pushteti nuk te lejonte te shkolloheshe, jo zyrtarisht nuk ta ndalonte, mund te beje edhe universitet, por kot, punen e merrte serbi, keshtuqe detyrimisht te rinjte tane vetem prisnin moshen madhore per te marre nje pasaporte dhe per te merguar.
  Kur ju e mbani veten aq te zgjuar, perse nuk na nxoret asnje dijetar qe do ta njihte te pakten Ballkani? As mua nuk me pelqen dialekti juaj, flisni shpejt, nuk keni durim te degjoni, secili mundohet te dale me i menqur se tjetri. Shikoj nganjeher ORA-NEWS ne internet, vetem lajmet jane te “degjueshme” programet tjra-FATALE, ishte nje emisio Alarm quhej, qfare te degjoje, gjuhe gjinkallash, sikur benin gare me njeri-tjetrin nje burre dhe nje grua gazetare se cili do te fliste me shpejt, me zuri koka, mi mbyten veshet.
  Perse Halilin , mua dhe shume te tjereve nga Kosova na dhemb kur juve na fyeni? ja perse: Serbia ka bere nje propagande qe nuk pershkruhet me fjale kunder nesh, gjithemone, por sidomos nga viti 1987, gjitheqka na ka quajtur, i dini edhe ju vet, por kurre nuk na ka quajtur injorant e budallenj, fyerjet tuaja jane shume me te renda se ato qe kemi degjuar nga serbet, ata bile i kemi pasur armiq te perbetuar shekullor, qfare ju kemi juve borgj???,kosovaret dhane jeten per pavaresine tuaj, si nuk keni pak respekt Per Isa Boletinin, Idriz Seferin e gjithe ata te tjere? shkaku se disa kosovare paskan ngare makina te shtrenjta neper Tirane kur ju ishit keq, po perse nuk i kapet ata kosovare e tu jepnit dru derisa te kenaqeshit? kush jua ndaloi?, gjithemone e theksoni se si kosovaret nuk ju falenderuan per pritjen qe ju bete? per kete nuk i arsytoj, nje gje duhet ta dini, ne qfare gjendje kane qene ata njerez ne ate kohe, me familjare te zhdukur qe nuk kane dite se a jane gjalle apo jo, me frike se nuk do te kene ku te ktheheshin, a do ti gjenin shtepite si i kane lene apo do ti gjenin te djegura? por ju nuk i mendoni ato.
  Edhe nje gje dua te them, lezoj nganjeher edhe gazetat e Beogradit, shikoj se qfare komentojne serbet, kurre, asnjeher nuk kam lexuar apo degjuar serbet e Serbise qe ti fyejne serbet e Bosnes, Kroacise apo Kosoves, asnjeher, mesoni nga ata.
  Perse populli i Kosoves i cili kurre nuk ka dashur Turqine, tash po ndjene gati me shume simpati per turqit se sa per juve, arsyet jane fyerjet dhe perbuzjet qe vijne nga ana juaj, asgje tjeter.
  Ne syte tane Shqiperia eshte nje shtet xhungel, nuk ka rregull, nuk ka respekt per njeri-tjetrin, nuk keni respekt per qeverine tuaj sido qe te jete ajo, nuk keni respekt per te moshuarit (ketu kam pare nje program qe jipte se ne qfare kushtesh tragjike jetonin pleqte e plakat ne Shqiperi gjate kohes se dimrit, vetem ne Moldavi ishte akoma me keq), nuk keni respekt per kembesoret ne trafik, nuk keni respekt per natyren, nuk keni respekt per ambientin ku jetoni, kujt i jepini leksione ju?
  Ne Kosove edhe “budallenjte” nuk durojne fyerje, per nje fyerje qe ju e quani shume te vogel, jane vrare njerezit atje.
  Halil Matoshi krenohet me fshatin e tij, me qytetin dhe me Kosoven, neve na dhemb kur ju na fyeni, pasi qe ju per veti nuk jeni askushi, por thone “I shari te shane”.
  PER HALILIN, nese e lexon kete shkrim:
  Para 3 javeve pashe ne TV e Prishtines nje program qe kishte per teme religjionin, dhe ishe i ftuar ti, Dy profesor tjere te nderuar dhe Dy taleban shqiptare, njeri prej tyre minister i shendetesise, tjetri deputet, permes kesaj dua te te falenderoj per paraqitjen tuaj aty,
  do te ishte ndoshta skandaloze, por po ti kishe futur ndonje boks hundeve atij deputetit, do te kishe merituar QMIMIN PER PAQE,
  edhe njeher te falemnderit,

  1. Hana says:

   Te lumte Suzana, deri te boksi ahah, Halili eshte legjende dhe nuk i bene ato gjera!
   Respekte Hana

   1. Dj Achmed Silence! says:

    SUzana je fantastike———-dy profesor dhe dy talebane shqiptare,,,,,,,,hahahaahahhahahahaahah

 91. Nora Gashi says:

  S´KA GABEL E AS S´KA BIRË SHKINE QË PËRQANË SHQIPTARINË!

  E shihni, lexues të nderuar shqiptar, se si një gabel nga Kosova nxite publikisht përçarje mes shqiptarëve. Njësoj si ky, këtë e bëjnë disa byrokrat të korruptuar shqiptar dhe gabelët lypsar nga Shqipëria londineze me invazionet e veta në Kosovë. A po mendon ky maskara se hala ka mahalla parapatriotike primitive që besojnë rrenat e kujt do qofte me nxit shqiptaret mes veti. Iku ajo kohë kur shqiptarët ju kanë besua fjalëve të sherr budallenjve dhe misionarëve të armiqve, si ky. Halil Matoshi jo vetëm në Tiranë por edhe në Prishtinë është “malok”, “laluce”, “jorgo” …! Këto nuk janë ofendime por epitete personale të tij.

  Tani shqiptarët ju besojnë vetëm veprave konkrete të secilit. Për Halil Matoshin, Spahiun, Kelmendi, Robellin dhe për fisin e pistë të flamurit te Ahtisarit e kam një lajm shumë të mirë: Kopili i lindur jashtëmartesor dhe i pa vakt, nga politika e lëvirës së vjetër evropiane e i Ahtisarit, i quajtur “kosovari mutietnik” me flamurin me banane, ka cof në inkubator po atë dite kur lindi, dhe lajmi tjetër se Malësia, Republika e Kosovës me flamurin kuq e zi, Kosova Lindore, Maqedonia Perëndimore dhe Çamëria, brenda kësaj dekade do të bashkohen me shtetin e vet Amë, me Republikën e Shqipërisë.

  Shqipëria do të behet anëtare e Konfederatës së SHBA si janë Ujdhesat e Folklande pjese e Sovranitetit të Britanisë së Madhe. SHBA do të fitojnë edhe një shtet sovran të quajtur RBSH (Republikat e Bashkuara Shqiptare). Ne do ta quajimë RREBESHI SHQIPTAR! Sllavo-Ortodoksët po arabizohen në muxhahedin. Evropa po e fiton Izraelin evropian. Urime Shqiptar – Shqipëria e Lidhjes se Prizrenit po bëhet! Rroftë Shqipëria e bashkuar ! Rroftë flamuri i Kuq e Zi!

  1. Hana says:

   Ti Nora vet gjuha jote qe ti e perdore ne kete koment eshte shume perçarese, fyese, radikale, raciset dhe nuk permban asnje element te zivilizuar.Ja se si flet: S`ka gabel e as bire shkine! Po ku do te jetojsh ti me kete gjuhe te piste e raciste?!!! Ti nuk mund te mbrosh kombin tend kurre me kete gjuhe duke ofenduar kombet e tjera me gjuhen me te psite e raciste. Halil Matoshi nuk e ka kompleks racizmin andaj dhe flet hapur per njerezit si ti, sepse vet ata njerez ( si ti)jan perçares e shkaterrues te dy shteteve. Ti mundesh me pa enderra, por Shqipetaret mund te takohen vetem ne Evrope, edhe nese nuk te pelqen,keshtu do te ndodhe.Kisha dasht shume me e dit se çfare kontributi ke dhene ti per Shqiperi e Kosove, apo flet keshtu vetem pse te pelqejn “plazhet”, dhe vallja tallava?!!!
   Si duket ke harruar se kush te kthej para dymbedhjet viteve ne shtepi!
   Njerezit si ti qe ofendojne me gjuhe raciste e te piste, nuk e kuptojne definicionin e lirise, dhe si te tille nuk din se si te sillen ne liri, pra keqperdorin lirine dhe ne kete rast dhe veten e tyre.
   E kam thene me larte, Halil Matoshi ka bere mire qe e ka bere kete shkrim, por njerezit si ti duhet me i la duarte kur te debatojne me Halil Matoshin.Ne kete rast ti dhe ata qe mendojne si ti keni nevoje per riedukim…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X