#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kjo është urrejtje! Grekët ndezin luftën me Gjermaninë

Është vështirë të kalojë një ditë në median gjermane pa një shkrim kundër grekëve. Por edhe këta të fundit nuk kanë të ndaluar. Gjermanët i quajnë grekët dështakë, mosmirënjohës, të korruptuar e të papërgjegjshëm. Kurse grekët u përgjigjen duke u kujtuar nazizmin.

Një fotomontazh ku duket Hitleri me kancelaren Angela Merkel është bërë lajtmotivi i protestës së grekëve përpara ambasadës gjermane, në prag të vizitës së zëvendëskancelarit Filip Rosler. Kancelaria mban vëthë me kryqin nazist ndërsa përqafon Hitlerin. Por nuk ndalet me kaq.

Në televizionin Mega, Rosler është fyer në emisionin e mëngjesit. “Çfarë do ky gjermano- japonez në Greqi? Gjermania e Japonia janë aksi i Luftës së Dytë Botërore, këta janë nazistët”, deklaroi moderatori.

Në gazetën “To Vima” shkruhet: “Nëse Gjermania do na kishte paguar reparacionet nga Lufta e Dytë Botërore, Greqia nuk do kishte probleme kaq të mëdha me borxhet”.

Kurse gazeta “Ethnos” duke publikuar një foto të Oktoberfest, shkruan: “Gjermanët dehen në kurriz të të tjerëve. Ata pinë për shëndetin e BE- ne vuajmë nën urdhrat e tyre. Duket se e kanë si zanat këtë”.

Në një spot radiofonik të sindikatave thuhet: “Anëtarësohuni në sindikatë. Nazistët po vijnë, ne do ju mbrojmë”.

Ndërsa zëvendëskryeministri Theodors Pangalos në një intervistë tha: “Gjermanët na kanë vjedhur arin e paratë në Luftën e Dytë Botërore. Ata janë racistë dhe moralizues”.

265 komente në “Kjo është urrejtje! Grekët ndezin luftën me Gjermaninë”

 1. rezi vlore says:

  kta greket nuk ndryshojn kurre ja u kan fajin gjithmone te tjeret

  1. dashi says:

   jo fajin nuk ja ka asnji po ka ardh momenti qe me ja tregu grekeve dhe filo grek qe nuk vlejn me pak fjal jan kot po kot fare me e thon me fjal te varfra jan legena.

  2. raimondi says:

   Kjo tregon se cfare elite poltiike extremiste dhe te pa pegjegjeshme ka Greqia

   Ai Pangallos qenkerka hajvan fare ,por edhe shume njeri i ulet

   1. djali nga Tirana says:

    Pangallos eshte me origjine shqiptare,kohet e fundit per arsye te
    moshes por edhe te peshes trupore keput vetem mufka.

   2. elnik says:

    raimondi ai pangallos eshte shqiptar me origjine dhe e di shqipen me mire se ty kur nuk e njifni realitetin me mire mos flisni fare e gjithe ceshtja eshte se ne greqi jane zbuluar nafte e gaz natyror me nje vlere prej 3-4 triliard( jo miliard!!) sidomos ne krete(qe dihej qe ne vitet 70_te) dhe gjermania do qe ta ‘mare’ per 350 miliard euro aq sa eshte dhe borxhi dhe mundohen te bejne falimentim artificial te greqise e shume eshume te tjera qe nuk i them dot se do me duhej nje dite e tere qe te shkruaja por qe gjermanet ate qe sarriten ne luften e dyte b duan ta arijne tani me ‘kalin e trojes’

    1. Gjykatesi USA says:

     Ore elnik, ne rast se je Shqiptar nuk duhet te te vije keq per greket e posher ( per qeverine) Greket akuzojne te tjeret per racizem, po ka me racista se greket , me te poshter e kriminel,nga ana tjeter pse cfare duan greket,te punoje qori e te haje hori.pastaj mos haro per gjermanet ne jemi race Arjane ,prej ,e njejta preargje , Hitleri ishte si ishte por nuk deshte ta prekte shqiperine.po cka se si vane punet….ne e kruajtem by…n vete.

    2. Gjykatesi USA says:

     Ore elnik, ne rast se je Shqiptar nuk duhet te te vije keq per greket e posher ( per qeverine) Greket akuzojne te tjeret per racizem, po ka me racista se greket , me te poshter e kriminel,nga ana tjeter pse cfare duan greket,te punoje qori e te haje hori.pastaj mos haro per gjermanet ne jemi race Arjane ,prej ,e njejta preardje , Hitleri ishte si ishte por nuk deshte ta prekte shqiperine.po cka se si vane punet….ne e kruajtem by…n vete.

     1. elnik says:

      gjykates meso njehere sec ishin arianet pastaj fole kur ju jeni arian pse germanet vajten ne akropol ne athine pse hitleri te tera ndertesat ne gjermani i ndertonte me arqitekturen e akropolit? ti si thua?keni ju ne shqiperi ndonje akropol dhe nuk e kemi pare?prandaj lerini pordhet per race ariane e ku di une me te vertet myslymanet e shqiperise qe jane mbi 60% e popullsise futen dhe ata ne racen ariane (dhe harjullahu apo hasani?)

    3. Denis says:

     elnik mos shkruaj idiotesira sepse e para i thone trilion dhe jo triliarde. meso bazat e ekonomise pastaj hajde e fol ketu per borxhin. borxhin greqise nuk ja dha njeri me zor, e mori se e deshi dhe njesoj si saliu e shpenzoi dhe nuk e investoi e sot nuk arrin te permbushe dot asnje target te vendosur nga trojka (FMN/BQE/BE) sepse jane me dallavere se shqiptaret. Nese ti zoteri i nderuar merr kredi dhe nuk e paguan, sigurisht qe kredidhenesi ka te drejte te te sekuestroje kolateralin, ndonese ketu as qe flitet fare per pushtim apo idiotesira te ketij lloji. Me vjen keq te ta them por ca si ti jane aq injorante sa nuk e kuptojne qe nese ju debojne nga eurozona, sic edhe e meritoni sepse keni shkelur te gjitha limitet e vendosur, qe nga deficiti e deri te inflacioni, do te ktheheshit prapa ne Greqine e 1970. Por mbase keshtu duhet t’jua bejne sepse mesa duket nuk e kuptoni qe po hani buke vetem fale durimit te tepruar te Gjermanise dhe Frances. Tipik ballkanas, bukeshkale, mosmirenjohes per doren qe ju ushqen.

     1. elnik says:

      denis je i pa informuar sepse edhe vet gjermanet duan te dalin nga eurozona por makari te dalim nga eurozona(jam greke nese e kuptove dhe mos u kap nese eshte trilion apo triliard)dhe makari te kthehemi ne vitet 70 dhe sa per buken qe po hame fale durimit te gjermaneve lere se e dhjeve fare por e shoh qe je bere gjerman dhe ti e po mir race ariane

     2. Dorela says:

      Kur Gjermanet paguanin taksat rregullsiht, greket thyenin pjata neper buzuqe e bridhnin me Porsche, duke mos paguar taksat apo deklaruar te ardhura minimale. Mire t’ua beje Gjermania ti derrmoje se e meritojne. Ca kujtojne se BE eshte vend per ti rene qylit, apo per te mbajtur mentalitetin pertac te grekeve.

      Jane mesuar vec te ngaterrojne dynjane me pa besite e tyre.
      Imazhi greqise eshte Kali trojes…. ta mbaje kalin njehere e i befte mire.

      Pagofshin gjithe pabesite e sjelljet raciste qe u kane bere Shqiptareve, duke trumpetuar djepin e kultures kur vete s’dine te shkruajne as emrin.

    4. raimondi says:

     Qe Pangallos eshte shqiptar ate e di une .Ne fakt ai eshte renegat Shqiptar
     ,por qe eshte edhe gomar tani po e marr vesh ,nga menyra si shprehet kundrejt gjermaneve

     –Dhe i thote vetes politikan!!!!___Ai shprehet si nje karroxhi

     Gjermanet nuk i marin rezervat e naftes grekut ,sepsene pergjithesi ata nuk jane te specializuar en ate lloj biznesi —

     Por qe sidoqfte greket nuk e nxjerin dot vete ate lloj nafte ne det.
     —Keshtu qe shumekombeshet e medha te naftes do merren me ate punen e naftes greke

     Por ajo qe me cudit mua eshte se greket keta dembele palaco , nuk i thone
     as faleminderit gjermanit por i cajne trapin me protestat e tyre qesharake

     Pthuu, Komb i felliqur !– Greek Garbages ..

     1. gerti says:

      per elnik(ose turgofagu i maskuar)..
      je me te vertete karagjoz qe beson ato qe te thone politikanet greke aty …ne krete edhe rrethe rrotull nuk ka nafte leri prrallat me nafte e gaz…..kthehu ne realitet greqia nuk prodhon asnje gje,nuk eksporton asnje gje.ekonomia greke eshte turizmi dhe agrumet.pjesmarrjak ne euro eshte bere duke fallsifikuar te arrdhurat dhe numrat e ekonomise.(pse nuk po denojne asnje????).greku dhe po tja japin kete kestin e 23 tetorit,ka per te falimentuar(po jo qe falimentimi te trondise dhe bankat franko gjermane dhe do behet i kontrolluar),ka per te falimentuar se nuk kane moral dhe eshte nje shtet i bazuar te genjeshtra.ta them si shqiptar me qe flet shqip,per greqine iken vitet e ARTA 70,80 DHE BUMI ME PUNEN E PAPAGUAR TE SHQIPTARVE VITET 90.ne greqi do kesh vetem klimen e mire po te tjerat harroje….dhe nje gje tjeter ky.shife me pak vemendje cfare superfuqie ekonomike ,ushtarake dhe kulturore po lind pak kilometra me tutje.TURQIA…eshte spostuar kufiri i gjeopolitikes,,,greqia ka humbur dhe nga kjo…kupton???plus qe jane genjeshtar aman zjohu

    5. goni says:

     Eleniku eshte shqiptar nga ata qe nuk kane probleme me greket.Qe duhen e ferkohen shume me njeri tjetrin.Medemek eshte ashtu… Puna mbare elenik.Chatistet le te lehin ty ai muhabeti te te ece.ahahahahaha sa jane shtuar edhe keta

    6. nafta says:

     po more…nga na e nxorren naften kta tani??!! po rri ore se kta jan maestro per retorik e genjeshtra…bla bla bla

  3. turi says:

   Ezi eshte e vertete qe greket kur kane nevoje gjithmone bejne te pa diturin vetem e vetem per te ruajtur ate per te cilen duhen fajsuar.Greket na i kerkojne gjermaneve demet e luftes po maskrat e mjira camerve te Camerise Thesalise Shqiptare kur do ti njohin e cdemtojne?

   1. elnik says:

    turi mire cameria por edhe thesalia na doli shqiptare?!heu bre burre me vone do na thoni qe edhe buqefalla (kali i aleksantrit te madhe)e riten dhe e sterviten shqiptaret.dhe ndryshimi midis gjermaneve dhe cameve eshte se gjermanet i ben agresion greqise dhe camet iken vete

 2. tourkofagos says:

  hahahaha,kjo eshte e vertete dhe eshte mese e besueshme se ,para se gjithash eshte thene nga gjiganti arvanitis Th.Pangalos.Ju lutem korrakeve te Erdoganit te jene sa me te kulturuar dhe rreal ne komentet e tyre.U kujtoj se gjermanet,gjysherit e Merkel,vrane mijera shqiptare,pervec ballistave,qe ne total 100% ishin shqipfoles myslimane,,,,,,,!

  1. Galbaq says:

   TFagot ; Kryetari i ballit kombetar ishte pinjolli patriotik Mitat Frasheri te cilin e barazoj me marshall Peten te Frances , numeri dy i ballit kombetar ishte Vasil Andoni , meso mire historite e Shqiperise dhe Greqise tende . OK ?

   1. Argita_B says:

    Ai nuk e di se nga lidhet gomari jo te dij historine e Shqiperise.
    Nje cope fshatar qe per here te pare ka dale nga fhsati ne qytet pas 1990…
    Erdhi dita qe fshatari i Himares te kete nderin te diskutoj me qytetarin e Tiranes…Rrofte demokracia…

  2. hajriu says:

   Keta shqipfolsa qe thua ti moj marmita , gjermani i quajti arjane dhe ju bythezinjeve ju quajti jevgjitet e ballkanit . Mos u merzisni se ate qe gjermanet e lane pergjysem ne 44-en do ta perfundojne tani . Marmita,se shpejti pencioni 300 do te te nderpritet prandaj nisu ne stamboll po do te shpetosh dhe ti besh hyzmet menderes se ndryshe te puth janulla ne dy faqe.

   1. Kalorsi i zi says:

    Hajriu shko ble kepucet se keq puna per ty. sot mer fund PD e saliut dhe atyre qe perfitojne ose qe kane votuar. Shtet ligjor , ble kepucet je per rruge

    1. hajriu says:

     Pse nuk do vish ne tr ti oj pela e zeze? Hajde se do ngelesh me goje hap , pastaj kam me t’dhuru edhe nja 2m akllaz te kuq flak qe te dallohesh nga te tjerat

     1. Ton says:

      Hahahaha, Hajro me ke kenaq me ca komente…gallate.. Pela e Zeze?? Hahaha!
      Ti dhe plaku kur i thote elefterise: Moj zonje!
      Hahahahaha!

   2. elnik says:

    hajriu apo hajrulla?! me duket se zotrotja tate ke ardhur jo nga stambolli po nga anadolli

    1. hajriu says:

     U shtua edhe nje semaforiste tjeter greke!

     1. xhixhi says:

      o hajri….nje shprehje e urte popullore denbabaden shqiptare thote..mos e ngacmo mutin me shkop se mban ere. Leri muterat se per bythe e goje si mban njeri keta. Te fshehur nen petkun e anonimitetit keta bejne kerdine ne hapsiren virtuale. Ju te “Temes” na beni nji nder ose na lini te post ose censurojini te gjithe pa seleksionim. Kuptohet qe postet duhet jene brenda standarteve te etikes dhe moralit qe ju ti lejoni, po besoj se c’shkrova me lart eshte shume e kulturuar dhe totalisht brenda standarteve sidomos kur kemi parasysh nga clloj pusete vijne subjektet qe hajriu i ka rremuar me shkop.

    2. Ton says:

     Eleniko! Hajriu dhe ca te tjere ketu jane Shqiptare qe fatkeqesisht kane ardhur(shperngulur me force nga plehrat greke)nga Greqia (pjesa a Camerise).
     Po deshe plehra Anadolli nuk i shikon te komentojne ketu por atje ku flitet per fene dhe flasin te gjithe arabisht..

  3. anticensurë says:

   O TURKOLESH!
   që je i shkundur,nuk do diskutim,por që më fillon e flet për “gjiganti arvanitis Th.Pangalos”kjo sk bythë ku të rijë!
   mor legen!
   pangallosi tënd nuk di një fjalë shqip dhe bën pjesë në atë grup që do të coptojë më tepër shqipërinë!
   or debil para se ta quash gjigand parangallosin shiko e mos shaj ballistët si myslyman!ata bënë të njëjtën gjë që pobën parangallosi tënd!bashkpunuan me të huajin kundër shqipërisë dhe shqiptarëve!nuk po bën të njëjtën gjë dhe parangallosi tënd kristian????
   nuk po bashkpunon me gërkun kundër shqipërisë dhe shqiptarëve?
   nuk po punon vetëm për llogari të gërkut dhe aspak të shqiptarëve në greqi?çfarë ka bërë ai për gjunën shqipe në greqi?çfarë ka bërë që shqiptarët e greqisë,si të vjetër dhe të rinj,të përdorin gjuhën shqipe?
   shko mor legen!nqs pjesa me e madhe e ballistëve të luftës së dytë ishin analfabet dhe u përdorën mish për top nga njerëz si parangallosi tënd gjigant!u përdorën nga njerëz të arsimuar dhe të pa skrupuj si parangallosi tënd,që jo vetëm është kundër shqiptarëve,por dhe kundër grekëve!
   kundër shqiptarëve,sepse iu mohon të drejtat legjitime që ka çdo popull!
   kundër grekërve,sepse i detyron të paguajnë gjithë ato pasuri që klasa e pasur dhe politikanët si ai i kanë grabitur popullit grek!
   ashtu si ti dhe “gjiganti arvanitis Th.Pangalos”bën pjesë jo vetëm në llumun e shqiptarëve por dhe në rracën e kriminelëve të legalizuar,”politikanëve pa skrupuj”!në radhën e berishës gadafit!kuptohet me mundësi të kufizuar!

   1. tourkofagos says:

    myfti efendi,nqs ti nuk je diagnostikuar akoma,je shume i vonuar dhe kjo paraqet shqetsim ,per familjen dhe te afermit qe te rrethojne……fatale!
    sherim te shpejt e na lenc pas…..!

    1. anticensurë says:

     turkolesh!
     këto që ke shkruar janë një përgjigje për komentin tim?????????

    2. Argita_B says:

     Ne korrik te vitit tjeter kur te ta bej me dore nga tavolina qe do jem ulur ne buze te detit ne himare, kafen ma sill me vrape se nuk te jap 5 lek bakshish pastaj.
     Greqia mori fund, keshtu qe do kerkosh azil ekonomik ne Shqiperi.
     Meqe ke nja 10 vjet andej, ke shance qe te dalesh ne trotuar se e ke mesuar patjeter zanatin..

   2. elnik says:

    anticensur bravo bravo por mundohu te kuptosh ndryshimin midis arvanitasve dhe turko- kaukasin qe jane ne shqiperi pangallos eshte arvanitas(alban) dhe jo shqiptar

   3. emigranti athine says:

    58-te shtepia ka muti.Ka punuar shume qe ti beje.Me fal ka vjedhur shume.

  4. Kapterri says:

   Turk Fagu 🙂 I kam lexuar the approvuar deri tani pothuajse te gjitha kommentet e tua dhe mendimet qe fshihen pas tyre. Ky i fundit, thone kosovaret eshte pa lidhje. Ja ke fut kot, kur ti e di shume mire kush eshte problemi ne gjithe kete mesele. Nuk ka lidhje nazizmi me pordhet e grekeve qe nuk dine te kursejne. Ne kete pike jemi vellezer. Se kur dhe ke vrane gjysherit e Merkel, nuk i hyn ne pune askerkujt dhe aq me pak grekeve. Po te jene te zgjuar, duhet ta mbajne mire me gjermanet, se po ja mbyllen vijen e ujtit, do vine perseri ne Dropull si argate

   1. elnik says:

    kapteri clidhje ke ti me dropullin?! mos je gje nga lazarati? apo nepravishta?lere dropullin rehat

  5. Greku i vertete says:

   Skatofatsa tourkofagos i tha Papandreu Merkelit,mos e fusni Turqine ne KE,pa ju nxjerr nje here ju nga KE jo i tha Merkeli.

   1. elnik says:

    meso te flasesh dhe e verteta eshte qe greket duan qe turqia te futet ne evrope ato qe nuk duan jane franca austria dania etj

    1. emigranti athine says:

     Nuk thuhet dania por danimarka.Meso edhe ti te shkruash shqip.

  6. kliton says:

   o turkofaggot po pse kaq i terbuar kunder shqiptareve ti e do ti ndash ne baze feje .sa per vrasesit e shqiptareve ata kane qene te shumte por me keq kane qene Greket e tu Serbet e Turqit.Gjakprishur si ti nuk i duhen askujt sidomos grekeve se ata jane te njohur si plangprishes.

  7. Kanina says:

   Gjermanet nuk kane vrare shqiptare, se nuk ishi pushtues ne Shqiperi.Ju greket doni te na fusni gjithmone ne valle ashtu si ne luften italo-greke. Por kohet kane ndryshuar dhe nuk eshte faji i shqipetareve qe jane rrace arine dhe jo hibride me gjak te perzier si ju greket e zinj. Tregohuni dinjitoze te pakten nje here ne histori!

   1. elnik says:

    Kanina ne luften italo-greke ne valle ju futi italia dhe jo greqia dhe e moret nje mesim te mire si ju ashtu edhe makaronaxhinjt italianet e kuptuat mire atehere se cdo te thote helenas

    1. elnik says:

     dhe sa per race ariane(arine!) race arrinjsh po ariane jo. pastaj cdomethene race ariane? e di? ma merr mendja nuk e di! ta thom u: ne mitologjine greke thuhet (besohej) qe perendite e olymbit jane ta ardhura nga planeti aris qe ne latinisht eshte planeti mars dhe nasa thote qe dikur planeti ‘aris’ dmth marsi kishte jete prandaj mos u mundo me mitologjine greke te kundershtosh greket do me per belulin te gjithe historianet e socem shqiptar bazohen tek historianet greke tuqididi etj

     1. Kanina says:

      Jam shume dakort me ty ne lidhje me mitologjine greke, por ajo qe ti nuk ditke, ose qe ben sikur nuk e di, eshte fakti se greket e sotem (te ashtuquajturit helene), nuk kane asnje lidhje as gjuhe e as rrace me ata te Odisese apo Agamamnonit. Sa per kesaj rradhe, qe ti kthehemi argumentit, e keni ne tullum, ju ka mbetur brenda dhe nuk e nxirrni dot. Ato perralla qe shkruan shko tregoi ne Athine dhe jo ketu tek ne !

  8. dolofonos tij tourkofagou says:

   Orë bythec,ku rri ti?

   1. elnik says:

    pse do ta vrases?po qenke shume trim ti! ulu llazi se te cau lepuri!do ti vish per peshk apo ke frike nga peshku?!

  9. X says:

   kruaje me gjermanin o b!thzi i karaxheferrit kruaje kur te perfundosh per sapun pastaj si ne luften e dyte botrore.

   1. elnik says:

    x e di qe germanet e tu luften e humben nga greket1 dy muaj u vonuan ne greqi me pasoja qe kur ariten ne rusi i zuri dimri e pranoi dhe vete hitleri ja pyeti germanet e tu c mendim kane per kreten dhe kretanet? germanet u detyruan te hynin ne greqi sepse makoranaxhinjtqe ju ndihmuat nuk ja dolen dot dhe ben pas dhe u detyruan germanet te nderhynin( ne greqi) me pasojat qe sot njihen

    1. X says:

     @elnik Po kujt i plasi se c ndodhi pastaj a ja vuri flaken greqise ai kjo eshte e rendesishme e humbi se humbi luften ai juve ju theu me dysh sa dhe sot ankoheni ole le le na dhemb b!tha e i kerkoni parat meqe i late njehere marmiden me qera gjermanit.Hajde morre greke mos u merzitni jeni mesuar ju njehere turkut njehere gjermanit ju eshte bere zakon po me vjen keq per grate tuaja.

     1. elnik says:

      mister x ne gjermanit dhe turkut e kemi kthyer pushken ju i keni kthyer bythen

     2. X says:

      @elenik E shof qe i keni kthyer pushken qe kur avionet turq vine cdo dite ne egje ndersa sot jeni ne dore te gjermaneve.Ate pushken mesa duket keta ja u paskan futur ne b!the e ju po ju lezeton sa besoni se ja keni drejtuar atyre.

    2. Ajsbergu says:

     Hahahaha

     Si mund te flasesh kaq ipainfromuar apo nuk e ke mbaruar shkollen ngaqe te duhej te nxirje para duke komentuar kot me kot si tek Tema???!!!

     Lufta e Kretes nuk ishte midis Grekerve dhe Gjermaneve por midis Forcave Angleze dhe Gjermane, ku me humbje te konsiderueshme Gjermanet fituan dhe shkaterruan Britaniket…

     A mund te me gjesh nje reference se cfare ka bere Kreta dhe Kretanet???

  10. Obergruppenfuhrer says:

   Der Fuhrer Adolf Hitler! Sieg Heil! Sieg Heil! Sieg Heil!

   1. elnik says:

    Obergruppenfuhrer je bere me fiksime mer ilacet sa s’eshte vone

  11. Obergruppenfuhrer says:

   Nje jevg i zi 7 metra nen toke eshte jevg i mire!

   1. Cakalli7 says:

    po do filloje me turqit gjermani se sic ka thene merkeli ata po ua merzisin shpirtin

 3. Argita_B says:

  Nese mediat shkruajne, kjo nuk eshte dhe aq shokuese, pasi profesioni i tyre eshte shnderruar ne shitje sensacionesh, kur zv Kryeministri deklaron se populli gjerman eshte popull racist dhe moralizues…kjo i kalon limitet e demokracise dhe e shnderron ate ne nje provokator ordiner qe nxit urrejtjen nderetnike ne Evrope.
  Kur gjermanet thone se greket jane deshtake, deri diku kane te drjete, pasi nese sistemi grek po shkaterrohet, fajin kryesor per kete e kane qeveria greke dhe vete greket, me pas Evropa ka fajin e saj.
  Kur zv Kryeministri grek thote se na kane vjedhur parate, kjo eshte e vertete, por ai harron te shtoje se u be dhjetra vjeçare qe Gjermania dhe taksapaguesi gjerman paguan ndihmat per Greqine dhe greket.
  Pra kur thuhet vetem ajo pjese e te vertetes qe na intereson, kjo behet per efekt manipulimi.

  1. franko says:

   Dhe ti zonje tregon nje pjese te se vertetes.
   Gjermania dhe taksapaguesi gjerman nuk ka paguar ndihma, thjeshte ka dhene borxhe. Dhe tani shqetesohen se ndoshta si marrin pas.
   Edhe kur ka dhene ndonje pakete ndihmash Gjermania keto 20 vjetet e fundit, i ka marre pas ato para duke marre te tere veprat e medha qe u bene ne Greqi vitet e fundit me kosto te shumefishte.
   Tani po del e verteta mbi SIEMENS. Kjo firme korupton 60 vitet e fundit ne Greqi. U jepte nje kocke politikaneve grek dhe nenshkruante kontrata te medha mbivlere.
   Le te shohim sa kushtoj aeroporti i Athines qe u be vitet e fundit nga firma gjermane. Shumefish sesa mund te kushtonte ne Gjermani.
   Keshtu qe ato para qe ka dhene ndihme Gjermania i ka marre pas.
   Fajin kuptohet e kane Greket se ata jane te zotet e shtepise. Por dhe Gjermanet mos te hiqen sikur nuk e dinin se c`ndodhte.

   1. olti says:

    Keto artikuj vec rrisin urrejtjen midis popujve; jane jo etik dhe jane deshmi se si as media Greke as ajo Gjermane nuk i kane shpetuar korrenteve raciste. Nga Media Greke e prisja, sepse disi e njoh nivelin e saj, por eshte turp per Gjermanine, udheheqesen industriale te Europes qe sot aspiron te rikthehet ne djepin e artit, kultures e krijimtarise sic ka qene para se te vinte Hitleri ne fuqi. Artikuj te tille nuk duhet te mbesin ne tavolinen e kryeredaktorit te gazetes e jo te shohin drite.Sigurish mund te perdoren ne artikuj krahasues te asaj qe quhet ‘hate speech’ ose gjuha e urrejtjes. Shihni komentet tuaja, po ju bejne te urreni njeri tjetrin kur shumica juaj as ka marre pare borxh nga Gjermania as i ka dhene ndonje lek Grekut; sigurisht qe shumica jone nuk do te vizitoje kurre ishujt turk qe i pretendojne Greket.
    Weekend te mbare bashke lexues.

   2. Mr. G says:

    Franko(s), nuk mendoi se te mbetet qejfi qe i vura nje (s) emrit tend ne funde. Nga komentet e tua duket qarte qe nuk je nje latin, por nje fillo-grek qe prrallis shume dhe nuk thua asgje. Llogjika tende shkone per bukuri me llogjiken mjerane te “Elefthropidhes”, dukesh tamam si burri i saje.
    O njeri, a ke ndonje ide se cfare shkruan ne ato postimet e tua qe i leshon ngado si lopa bajgen?! Gjithcka qe thua jo vetem qe eshte idjotizem me oke, por dreqi ta haje nuk ka as elementin me te thjehte te gjuhesis, rrjedhshmerine e fjales qe te kuptohet qarte mendimi qe kerkon te thuash. Shqip dhe me dy fjale desha te thosha kete: ta mere me shkeputje dhe skuptohesh fare, thua marzira pa funde. Nje nga keto cmendurira eshte dhe krahasimi idjotesk qe kerkon te beshe mes nivelit, kultures dhe gjendjes ekonomike te nje shteti te fuqishem si Gjermania me ksizofrenet paranojak parazite greke qe kane 200 vjete qe jetoin me lemoshen e Evropes dhe perseri s’munden te behen njerez me arsye e te japin nje falenderim te thjeshte zemere per bamirsit e tyre ?! Kjo eshte vecse mosmirnjohje, nje karakteristik tjeter turpi qe i shkone per shatete kultures dhe pabesis greke. Katallavenes “file”?

    1. djali nga Tirana says:

     …plako rrofsh se m’ke bo me qesh me t’modhe,m’kujtove nji shokun
     tim qe sa here qe vij ne Tirane tall bythen me mu duke perdor
     te tilla gjymsa fjalesh greqisht.ciao

   3. elnik says:

    bravo franko eshte e vertete ajo qe thua dhe qe ta dine te tjeret qe nga 350miliard qe ka greqia borxh ka mare vetem 120-130 miliard diferenca jane keste dhe ajer i kopanisur dhe me ruge e aerodrome qe shteti grek i ka paguar 10fish te germanet. kush e ka fajin? patjeter greket(politikanet) megjithate nje politikan german nuk ja mbaj mend emrin tha se po ta zgjohen greket dhe popuj te tjere te evropes dhe te na kerkojne demshperblimet e luftes do na marin dhe breket dhe merkeli e di realiteti prandaj ben sikur ndihmon dhe duhet te kuptoni ndryshimin e ndihmes nga borxhi asnjeri nuk te jep falas por edhe shqiperia ka borxhe goxha te medhaja te shohis sesi do ti shlyeni

 4. BREZI I RI I PERGJAKUR says:

  Me falni o te Qirrjes Greke ( κύριος ελληνικά) po keshtu eshte e peson kur i bene vickla ati qe te rrite koken.

  Ju kujtohet kur dogjet flamurin Amerikan ne kohen kur president Bill Klinton. Kujt ia bete vetes ja bete. Aji ju mbajti me buke se kishte bazat e saja ju Kurva me gure. “Rrit qenin te haje kembet” i thone kesaj. Dhe per çudi çfare ju ndodhi ?????’ morret te gjatin tani dhe vajtet ne te semes. Bytha juaj kujtonin se ishit te afte te benit si Te Garripa. Ikni ne Siri tani se atje e keni gjakun tuaj te vertet se andej keni ardhur te gjuithe ju Kurva te liga.

  1. franko says:

   USA dhe Greqia jane aleate shume dhjetevjecare dhe kjo aleance tashme eshte e sprovuar dhe nuk prishet aq lehte. Dhe kjo duket dhe nga interesimi i jashtezakonshem amerikan per krizen greke.
   Aleancat kane vlere me te madhe kur behen nga popuj dinjitoze, qe guxojne te kene dhe te shfaqin opinion ndryshe.
   Jo si shqiptaret qe aty ku shanin me 1989, aty lepinin me 1991.
   Per pritjen qe iu be Bejkerit me 1991, shume shqiptare kane turp akoma dhe sot.
   Sido qe te jete USA dhe Perendimi aleat stabil ne Ballkan kane Greqine, se me Shqiperine nuk e dine cfare u gdhin, eshte heret per te gjykuar mbi kete aleance.

   1. X says:

    aleatet i sprovuar hahahaha prandaj bashkpunoi me turkun me 1974 per te pushtuar qipron e veriut?Vete greket thone qe amerika e pengoi greqine ti conte ndihma qipros kur u be lufta per me teper eshte wikileaks deshmitare kur kishit interes ju greket e donit ameriken tani i digjni flamurin.

    1. Andon says:

     i rruajten … vijat, se donin ta digjnin por nuk u ndezi.

     ky eshte artikulli:

     Club coach disgusted by display

     [Associated Press]

     EDINBURGH, Scotland — Fans of the Greek soccer club AEK Athens tried to burn the American flag before the team’s match against Scotland club Hibernian, and booed during a moment of silence for the victims of the terrorist attacks in the United States.

     “What went on in Athens disgusted me,” Hibernian coach Alex McLeish said Saturday. “With what happened last week, innocent people of all nationalities in America, anyone would show respect.”

     There was a minute’s silence at all 77 European games played during the week. But McLeish said that as the players stood in silence to pay their respects in the Athens stadium before Thursday’s UEFA Cup game, many AEK fans jeered through the silence and tried to burn the American flag.

     “What badly disappointed me was that there was no effort made by anyone, the police included, to do anything about it,” McLeish said. “When I first heard all the shouting and jeering, I thought it was their way of doing the minute’s silence. Then I was told by someone who said, `Look, they’re burning the American flag.’

     “I could not believe such anti-American feeling in a European country.”

     Several hundred fans booed and jeered, and a group set fire to an Israeli flag, while others tried to burn an American flag but couldn’t get it to light.

     per ata qe nuk kuptojne anglisht, ne fjaline e fundit thuhet se nje grup tifozesh dogjen flamurin Izraelit, ndersa te tjere u perpoqen te digjnin flamurin Amerikan, POR NUK E NDEZEN DOT.

     e gjithe kjo u be nje jave pas 11 Shtatorit 2001

   2. Arjani says:

    Greqia aleat strategjik dhe shpirteror ka ….RUSIIIIIIINEEEEEEEE !!

    1. preng sherri says:

     arjan
     eshte e vertete,keta qirjet ne zemer kane rusine,por po presin dite te tjera!
     prit gomar te mbije bar,megjithate si dinake qe jane luajne rolin,dhe kjo shihet dhe ne komentet e qirjeve tane te nderuar.
     Aleatet e tyre jane rusia dhe serbia.

   3. Ardian says:

    E qelluan klintonin me domate ne greqi dhe u tha keshtu:I mbani mos I harxhoni se do vi nje dite qe do tu duhen per te ngrene. Ta thote kete fjale nje president amerikan dhe mos te dali ska ndodhur ndonjehere.

 5. stalinsali says:

  Xaxaxaxaxaxaxaxxaaaaa ! Tipike greke ! Kur jane mire atehere jane te gjithe te mire, kur jane keq nuk duan dhe nenat e tyre.

  Scheiß Parasiten! Ihr Penner, euer Land gehört uns !

  Cyklon B erwartet euch allen, ihr verdammte Rattenmeute!

  1. elnik says:

   stalinsali nuk ta mban bytha ta thosh ne shqip, po te jete e tuaja toka qasuni ta merni por do zhdukeni nje here emire nga ballkani,por jeni aq frikacake sa edhe dropullin qe eshte ketu e 20vjet i braktisur nuk jua mban bytha te qaseni

   1. Che says:

    Degjo ti elenik ! Nese do ta dije se sa shume ofendon ata qytetare greke te ndershem qe pa asnje interes kane ndihmuar plot fukarenj shqiptare keta 20 vjet me keto qe shkruan, do ta mbyllje gojen . Gjerat nuk jane fare keshtu sic po i komentojne qofte super-patriotet shqiptare qofte ata greke. Me duket se shume nga ata po tregojne mizerjen qe po mbajne brenda vetes.

 6. shezo says:

  Greqise shume shpejt do ti vije nje fund qe nuk e kane parashikuar, por qe e kane me hak.Ajo do te pergjigjet per te gjitha padrejtesite qe i ka bere Turqise, Shqiperise,Maqedonise bile do te denohet (nga zoti) edhe per Trojen. Duroni dhe ca te shikoni edhe nje here grekun te punoje argat ne tokat tona qe kane mbetur pa u punuar.Le te japin pensione per gjysmen e shqipetareve per ti kthyer ne greke, le te hedhin edhe njehere si letra bixhozi dhramite e tyre te qelbura ne buzuqet e lagjeve, le te vjedhin buxhetin e Evropes, dhe hajde pastaj mos ti quash te korruptuar, deshtake, mosmirenjohes.

  1. Latif Dreqi says:

   o Shezo, me fal por dakord per Shqiperine, por Turqise cfare padrejtesie i ka bere Greqia?? apo maqedonise sipas teje?! nqs di gje na e thuaj ore..pasi une di qe Osmanet u turren ne keto vise dhe jo greket!! apo me ate dallge ke ardhe dhe ti ketej?

   1. Dj Acmed i kil you says:

    Latif e ke gabim daku,,,,,osmanet erdhen per turizem dhe peisazhin turistik nuk ishin pushtues dhe plackites sic duan te ne thone ca shqipo,,,,,edhe Skenderbeu ishte nje opozitar arrogant i sulltanit, kur atyre ju fiksua te qendronin pa vize pas 90 diteve.

   2. Leonard says:

    Ishujt e Egjeut Latif, ishujt qe perpara Luftes II ishin ishuj turq e sot jane greke. Nuk te mjafton kaq valle? Per mendimin tim, duhet pergatitur nje aleance ushtarake turko-shqiptaro-bullgaro-maedonase per te sulmuar Greqine e per t’i lene asaj vetem Athinen e Korinthin. Lufte rrufe nga te gjitha anet e horizontit, me Atnine qe do te binte ne gjunje per 24h.
    Kjo eshte zgjidhja me e mire per nje popull artificial qe identifikohet vetem ne nje fe!

    1. Latif Dreqi says:

     Me fal per shprehjen por ku gopin e s’emes i gjeti Turqia ishujt ne Egje more? apo nderhyrjen ushtarake ne Qipro? Para luftes II ishin ishuj turq ee? Epo mire ashtu e leme! Aleance ushtarake turko-shqiptare-maqedone-bullgare?!!!! lere se nuk po e ngas me shume muhabetin!!

     1. Dj Acmed i kil you says:

      o Latif edhe ti mer daje,,,,,nuk e shef se ky i ka la durt me ket dynja,,,,ka ik per lesh bubi,,,,komplet——-ne 2011 thote aleanca turko-bullgare-arnavutluk,,,pirdh pirdh

     2. Leonard says:

      O Tife po kush dreqin ta paska mesuar historine qe thenka qe Turqia paska patur dy ishuj te Egjeut!? Na ndriço mendjet dreqo se ku i dihet mbase mesojme diçka te re…!
      Se jo per gje po historia e Botes qe kam studjuar une, flet per dhjetera e dhjetera ishuj te zhvatur Turqise si aleate e Aksit dhe te kaluar Greqise si mbeshtetese te Aleances. Deshiron te te citoj faqet e historise apo do te na tregosh ketu ate historine tende te rrjedhur?
      Mesymja kunder Greqise eshte jo e mundur, por shume e mundur dhe me kete rast do te zgjidheshin shume padrejtesi te vjetra qe ende jane plage te hapura qe kullojne gjak.
      Sa per kaçurrelet grekoetiopiane qe na komentojne ketu, do t’u thoja se heret a vone çdo gje shkon tek i zoti, ndersa mut*rat e zinj me ere qe tradhtojne atdheun per 300 euro, shkojne ne hale. Eshte vetem çeshtje kohe.

    2. franko says:

     Ore shkunde njehere koken. Pa degjo ben glu glu.

    3. tourkofagos says:

     dhe turk dhe Leonard nuk shkone,mos duhet te vetquhesh HASAN,,,!!ade cok gyzel i Davoutoglout,,,,,,,,

     1. stalinsali says:

      Eine gutes Griechen ist eine totes Griechen!

    4. elnik says:

     leonard je si nje transexual(mashkull ne trup femre) sepse ke nje emer latin por dukesh qe je turkoshak(davutoglu) nga i gjeti turkia ishuj e egjeut? per ke ishull e ke fjalen? rhodhos?mitilin? karpathos?per ke? nga historia je zero.ta dish qe per pak greqia do te kishte zmirnin dhe stambollin e humbi ne 22in,per bizantin di ndonje gje apo hic?!per ionianet? pse turqit i thone greqise junanistan? a e di ti qe deri me 1453 pjesa perendimore e turqise ishte greke? ishin ionianet atje prandaj arabet dhe turqit i thone grekeve junanistan,sa per ate luften rufe mire qe ma the te mbaj nje rufepritese

     1. Leonard says:

      Po te duash te provosh virilitetin tim, me jep numrin e motres se pastaj ta tregon ajo sesa femer jam une moj Elnika femerushe!
      Me 1000 Leonarde pushtohet vrrrroma Gerrqi per 24 ore, kete ta garantoj 100%!!!

   3. arbeni nga tepelena says:

    o latif a ke degjuar pse u thon selaniksave bullgar.para shum vitesh 50 dhe me lart me ka then nje grek me shkoll shumica e tyre nuk dinin greqisht,dhe une kam nje shoqe qe rri ne bilisht por fshatin e ka ne greqi dhe po mos te ikte ti e di mir se ce priste.komandanti i fundit turk qe ka qen ne selanik ka qene shqiptar dhe bullgaret e paguan qe ta mernin ate selanikun por si duket keta e paguan me shum

  2. anticensurë says:

   shezo ja ke fut si kau pelës!
   më shumë nuk ja vlen me shkrujt për shkrimin tënd!

  3. elnik says:

   shezo(ne greqisht shezo do te thote dhjes me mut) po qenke shume filozof ben bam qe je turkoshak qe 1000km larg kush jane ato padrejtesi qe i kane bere grekt turqise( asaj ‘fuqie’ kaq te madhe)por me duket se sheh endra me sy hapur

 7. Latif Dreqi says:

  Keto jane idiotesira! Askush nuk e mohon historine e Gjermanise..as vete gjermanet nuk jane hic krenar per kete gje..madje sa here ua kujton ulin koken…te mbulosh problemet ekonomike apo politike me ato historike s’eshte hic mencuri, perkundrazi! Gjermanet nuk i kane bere aq dem Greqise sa i ben Frances, Britanise apo Rusise! Greket si shume popuj te ballkanit perfshi edhe ne mundohemi ti mbulojme problemet duke kujtuar te kaluaren..Revista Bild ka thene te drejten, shtrengojuni rripin politikaneve tuaj..le te filloje nga ata kursimi! Megjithate ne BE, Greqia ka nej rol te dores se trete besoj..mbahet vec per prodhim vaj ulliri, dhe portokalle!

  1. elnik says:

   latif dreqi frances gjermanet nuk i ben asnje dem kater jane shtetet qe pesuan shkaterimet me te medha nga gjermanet sipas radhes jane:polonia,rusia.jugosllavia dhe ekaterta greqia ne baze te popullsise eshte mbere matja e demeve sa per portokallet bien poshte dhe si mbledh njeri megjithese problemi eshte diku tjeter dmth qe ne vitet 70-te dihej e dinin amerikanet dhe te gjithe qe deti egje dhe ion dhe ne krete ka nafte dhe gaz natyror sidomos gaz per te mbajtur evropen me energji per 40+vjet por amerikanet thoshin o te tre nenkuptonin dhe turqine o asnjeri dhe greqia nuk guxonte ti shfrytezonte keto pasuri ishte dhe marveshja cooper midis greqise dhe amerikes qe skadoi ne 2010 qe thoshte se greket skan te drejt te shfrytezojne pasurite natyrore(cooper 1940-2010)nesje evropa do qe te behete pavarur nga rusia apo myslymanet e katarit dhe i ka varur shpresat ne lindjen e mesme greqi qipro israel etj

 8. xha sulo says:

  dhe greket na kane vjedhe ne arten ,follorinen e igumenicen,ku akoma gjen xhami te kohes se ali pashes.greket te na japin tokat,te vendosin drejtesi me ne me pare,pastaj te kerkojn paret nga lufta e dyte boterore,dhe e fundit e di sa e pjerdhin gjermanet greqine apo jo?Greket qe kujtojn se shpiken demokracine ,ku jane tashti,ja si po vujn si qen.ata jan vec arxhinj,qe ja ka pallu nonat persianet.dhe muziken dhe ushqimin te ngjashem me iranianet e kane,kshu qe mos na cajn trapin shume

  1. franko says:

   Epo kur flet dhe Sulejmani…

 9. hajriu says:

  Krruajeni me gjermanine or greker se hellin do hani nga te gjitha anet

  1. franko says:

   Hajria
   Po ju camet c`do beni kesaj rradhe? Do rruani asnjanesine, keni vene mend apo jo?

   1. hajriu says:

    Kesaj radhe ne do bashkohemi me tere mend me gjermanet dhe duke fillu nga ty e para dhe deri tek greku i fundit ………… behet fjale per hellin

   2. plaku says:

    franco,
    Une kam mendimin se, populli grek ( jo ai ultranacjonalist dhe ultarorthodoks ) duhet te trejgoje zgjuaresi dhe maturi dhe te mos bjeri edhe nje here viktime e kastes politike ne Greqi. Mendoj se, edhe ti vete ke mbetur i shokuar kur ke lexuar se, cfare rrogash dhe shperblimesh te pa drjeta merr klasa politike e Greqsise. Nuk them ne asnje menyre se klasa politike aktuale e Shqiperise eshte me e mire. E them viktime se, edhe mediat duan te mbijetojne dhe nje pjese e mire e tyre eshte shitur tek qeveria. Qeveria dhe klasa politike greke per momentin ka probleme te medha sidomos qe, te mbijetoje edhe pas krizes dhe te ruaje privilegjet qe ka pa te drejte. Prandaj, mendoj une klasa politike greke kerkon me poshtersine e saja te gjeje nje FAJTOR, dhe fajtori i radhes eshte Gjermania, pra qe deshperimin e drejte te popullit grek ta kanalizoje ne nje rruge te gabuar duke fryre urrejtje te vjetra kunder Gjermanise. Ti thua se cfare qendirmi do mbajme ne camet.Camet kane pare dhe do shofin gjithmone interesat e tyre. E para camet myslimane i vrau e preu Napoleon Zerva ( ke linkun poshte ) i cili ishte vete nje bashkepunetor i gjermaneve.
    http://de.wikipedia.org/wiki/Napoleon_Zervas
    Pra me kete qe thua ti, tregon se taktika e politikaneve greke per tja hedhur edhe nje here popullit te tyre funksjonon. Une e kam thene disa here ketu ne forum se falimentimi i Greqise ( une personalisht nuk besoj ne falimentim por ne nje shkurtim te borxheve ne 50% ) nuk na intereson neve si shqiptare se ne kami atje shume shqiptare qe punojne dhe jetojne dhe e dyta mua personalisht me vjen keq per popullin e thjeshte grek( jo ultranacjonalistet dhe ultraorthodokset )dhe i uroj atij me gjithe zemer qe te dali sa me pare nga kriza. Populli grek duhet te shofi me sy tjeter politikanet e tij te cilet e prune ne kete terexhe ( edhe neve ne Shqiperi nuk i kemi politikanet me te mire )dhe te mos bjeri prape viktime e lojrave te rezikeshme qe ben qeveria greke nepermjet mediave te djathta. Ti e di edhe vete se, kush eshte dhe cfare force ka Gjermania. Mik, Gjermania nuk ti dha kredite e me pareshme ( per ndertime aeroportesh, rrugesh etj. ) per syte e bukur te grekeve. Gjermanet me keto kredi i dhane pune industrise gjermane per te prodhuar materjalet qe duheshin per ndertimin e ketyre aeroporteve dhe rrugeve etj. dhe kuptohet morren edhe interesin e ketyre kredive. Keto jane rregullat e lojes ne demokraci dhe kapitalizem.Ne se nuk je dakord mos i merr keto kredi se Gjermania nuk ka problem per ti dhene keto kredi ne vende te tjera. Kesaj i thone ” win-win ” ( qe te dy palet fitojne ose kane interes , gjermanet nuk ti dhane kredite me forece, ti desha kredi ai ti dha se edhe ai kishte interesin e vet. Edhe nena qe eshte nene nuk ja jep babes pa interes.
    Edhe nje here i uroj popullit te thjeshte grek qe, te dali sa me pare nga kriza dhe qe te jete vigjilente dhe te mos beje ( sic bejme edhe ne ne Shqiperi ) lojen e ndyre te politikaneve te tij.
    Pershendetje.

    1. franko says:

     Plaku
     Ngacmimi per camet ishte nje shaka.
     Jam dakort per ato qe shkruan. Nuk eshte vetem klasa politike qe do ta drejtoje tjeterkund revolten popullore. Eshte dhe natyra e atij populli (grek) qe jepet shume pas konspiracioneve te paqena.
     Ne kete rast u jap te drejte gjermaneve dhe do jete gje e mire nqs u vene mend grekeve.
     Sido qe te jete, te kjo krize qe e ka epiqendren ne Greqi, luhen shume me teper sesa marrja apo kthimi i borxhit midis ketyre 2 vendeve. Kjo krize ose do e unifikoje akoma me shume Evropen, ose mund ta coje hapa mbrapa, bile edhe drejt shperberjes. Kjo varet kryesisht nga Gjermania, ketu do duket roli lider i saj. Nje rol qe ne fakt Gjermania si fuqi evropiane se ka pase ndonjehere tjeter.

     1. plaku says:

      franco,
      Se pari me fal se nuk e kuptova shakane. Franco, desha te te kujtoj se ne fakt Greqia i ka me teper borxhe Frances se Gjermanise. Ndersa Irlanda i ka me shume borxhe Gjermanise se Frances dhe ketu mendoj se eshte bere nje ndarje diplomatike e punes ne kuptimin qe, ne se vjen puna e Irlandes te dale ne plan te pare Franca si te thuash per ti kthyer nderin Gjermanise ne rastin e Greqise. Une, me sa kam pare ne tv dhe lexuar nuk eshte vetem Greqia ne loje, ketu eshte fati i stabilitetit te Euros si monedhe. Europa ze si popullsi vetem 4,7 te popullsise boterore. Ne bote po ndryshohet harta gjeopolitike ne kuptimin qe po lindin fuqi te reja ekonomike si Kina, Brazili, Hindia etj. Pra Europa ne luften per mbijetese duhet te jete e bashkuar politikisht dhe ekonomikisht dhe sidomos te kete nje valute ( Euro ) shume te stabilizuar. Prandaj une jam pothuajse i bindur se Greqia nuk do lihet te bjere si nje patate e nxehte, perkundrazi ajo do ndihmohet nga BE. Ne mes te nendorit Greqia do marri pjese e gjashte te ndihmes prej 8miljard Euro te paketes se pare te ndihmes prej 110miljon euro. Pas kesaj mendoj se do shifet se si hecen Greqia dhe ne rastin me te keq do behet nje “Haircut” (ulje) te borxheve prej 50 %. Kjo eshte gje e mire edhe per ne shqiptaret. Pershendetje.

     2. franko says:

      4.7% e popullsise boterore me duket pak. Me shume duhet te jete. BE ka nje popullsi mbi 400 milione. Popullsia e globit eshte me pak se 6 miliarde.

  2. tourkofagos says:

   arap i Erdoganit,kjo nuk do te thote,qe te gjithe te kene fatin tende,te katandisen me shume vryma ,,,,,,,,,,,hahahahaha

   1. hajriu says:

    ……. stambollesha do me bo humor grek ….hahahahaa . Oj stambollesh po ti ske vrime , ti e ke tub sobe

    1. X says:

     hahahaha s’ke vrime po tub sobe sa e madhe kjo.

   2. Gelbaza greke e qelbur says:

    meso gjermanisht,o turkoleshi,leji pordhet greke,pa kuptim.

 10. Dj Acmed i kil you says:

  Gjermanët i quajnë grekët dështakë, mosmirënjohës, të korruptuar e të papërgjegjshëm
  dhe kane te drejte:
  Greket ju kujtojne Hitlerin,,,,,dmth i pranojne keto, se skane tjeter ca te thone, kot pa lidhje,,, edhe gazetat greke ne vend qe ta kapin demin nga briret e kapin per koqesh.

  1. hajriu says:

   hahaha ….. po keta mendjen po ke koqet e kane, eshte nje nga vitytet me te njohura te tyre

   1. shpulla § says:

    O Hajri po si mor burre nuk kupton, Po dhe llukaniku grek e ka kuptuar kush jane te miret e kush jane te keqinjte, po tradhtar do ngelesh ter jeten, ( llukaniku, qeni epiriot )
    shko ble kepucet se sot eshte dita fundit

    1. hajriu says:

     hahahahaha….spula greki, simboli i ligesise dhe i piederastise…..Puç Puç nuse

     1. stalinsali says:

      E di pse e ka nickun “Shpujlla” ? Se praktikon SM me turkoarxidefagos dhe Apopsolilypso. Ketyre te dyve ju pelqen kur ja u fut “Shpulla” noi her me shpulle ne marmite !

  2. franko says:

   Greket e dine problemin e tyre.
   Por ne kete ceshtje provokimet e FOCUS apo te ndonje gazete gjermane nuk japin ndonje ndihmese. Dhe keto provokime sjellin kunderprovokime.
   Gjermanet duhet te vendosin, do vazhdojne te jene lideri politik i Evropes, apo do shikojne interesa e tyre te ngushta. Problemi i tanishem nuk eshte vetem ekonomik, eshte dhe politik. Nqs Gjermanet duan te shesin moral,atehere kete mund ta tregojne duke ndihmuar Evropen te dale nga kjo krize (Evropa eshte tregu i tyre). Ashtu sic u ndihmuan dhe ata nga USA pas luftes se dyte boterore per arsyet politike te asaj kohe.

 11. Greku i vertete says:

  Zonja Merkel i tha Papandreu e din ti qe ne kemi qene nje popull filozof,e di tha merkel dhe ashtu keni mbetur,kurse ne e kemi filluar me lufte dhe financ i tha Merkel.Ju jeni popull luftarak Merkel i tha Papandreu,por ne luften e dyte botrore Greqia ju rezistoi plot dy jave.Eshte e vertete tha Merkeli se aq koh i duhej autokolones gjermane te dilte ne anen tjeter te Greqis.Po me kamatat e larta te borxheve si do tja bejm do te na i falni zonja Merkel e pyeti Papandreu,po i tha Merkeli atehere kur ta rruajne te gjith prifterijte grek mjekrren.

 12. plaku says:

  Djema une di me siguri se zenendes kanzelari i Gjermanise Philipp Rösler eshte nje femije VJETNAMEZ i adoptuar nga nje familje gjermane.
  Ai nuk eshte ne asnje menyre japonez. Pershendetje.

 13. Laterza says:

  Greket te rine urte se po paten shpetim kete here, vetem nga Gjermania do kene se perndryshe do ngelen ne batakun ku jane zhytur.Greket kene nje fate qe ne krye te qeverise kane nje grekoamerikan si Papandreu i cili po bene te pamundern qe ta shpetoj greqine e lene ne kete batak nga qoftexhiu i meparshem, i cili fatkeqesisht si mik i Berishes i ka dhene dhe ketij merhumit spunto alla greke qe ta marre me vete edhe Shqiperine ne kete falimentim…

 14. taipi says:

  profetet e medhenj kane thene qe botes do i vij fundi nga raca e verdhe dhe shifni emisaret e rraces se verdhe arvizu ,resler ky eshte fillimi i fundit,sa per histori te vetmit popuj te vegjel qe i bene rezistence te armatosur ushtrive fashiste naziste ishin greket dhe serbet te tjeret belgjika holanda franca polonia cekia hungaria u pushtuan brenda nje nate rumania bulgaria shqiperia norvegjia kroacia kishin qeveri kuislinge te cilat u bashkuan me gjermanet,ndersa greket me luften e kretes e detyruan dhe curcillin te deklaronte se “heronjte luftojne si greke”,dhe hakmarja gjermane ishte e madhe ata dogjen me 100nra fshatra dhe pushkatuan me mijra njerezprandaj kane borxhe qe nuk lahen kurre dhe femijet e nazisteve te dikurshem te “bild” siduket nuk e harrojne rezistencen greke megjithate kam pershtypjen se bota me shume respekt dhe me shume ndihma japin per shtete konseguente se sa per shtete legene qe shkojne nga fryn era

  1. Dj Acmed i kil you says:

   taip
   Sllavet i bene rezistence se nazistet donin ti debojne sllavet ne Siberi ata ushtruan gjenocid sidomos kunder serbeve dhe malazezeve (ne bashkepunim me Ustascia force politike dhe ushtarake kroate) ,,,,qe sipas tyre nuk duhet te qendrojne ne Europe.
   Greket shpetuan per shkak te historise se tyre dhe njeri nga gjeneralet Stenier ne mos gaboj e bindi Hitlerin (qe i konsideronte ata si te degjeneruar dmth rrace e perzier) te lere menjane greket,,,,,
   Kurse per shqiptaret ishte i bindur se jemi ariane per shkak te gjuhes shqipe qe 99% e studimimeve e cilesonin si gjuhe me perberje Pellazgo-Ilire

  2. hajriu says:

   O taip jorgua i ke ndrru bebelinat ? Sa idiote mbaka kjo bote?
   Heronjte luftojne si grek?????? …… hahahahaha ,je i modh fare per nga idiotesia qe ke , nejse grek hesapi. Kjo shprehje nuk mbaron me kaq ,kesaj shprehje duhet ti shtosh edhe nje fjali ….siç luftojne greket me bythe. Ik punohu o jorgo

   1. Andreas says:

    te djeg hajrie te djeg, se ju çemerit benit trimat duke therrur gra e femije greke kur burrat ishin maleve dhe luftonin fashistet e nazistet. po kur u kthyen trimat e vertete, ju jashteqitjet turke te çdo shoqerie ku keni jetuar e mbajtet frymen ne shqiperi.

    1. dy fise trimash ka pasur i gjithe ballkani historikisht:Klanet e Malesoreve te Shqiperise se veriut edhe Kapedanet Came(myslymane edhe kristjane) te Shqiperise se jugut,
     nuk dua ti hy aspak,jo “i trashe”jo “malok”,jo”me bese”jo “i pabese”
     jo”turk” etj..
     Ketu flas vetem per Trimeri shoku,nuk e di,ne e di apo se di ti por nje tufe kapedanesh came i kishte frike e gjithe greqia kjo mbase ishin edhe nje cike te”pameshirshem”.psh nje nga metodat e preferuara te eleminimit fizik ndaj atyre qe i kundershtonin ishte edhe mbytja me tel,te cilen grekerit se kishin dhe shume qef…gjithsesi per Trmeri…..te rralle i kishin shoket,pa e politizuar

     1. Ximara says:

      pa na thuaj ca emra kapedanesh cam. apo e ke fjalen per kusaret?

     2. Andreas says:

      Kapedan myslyman çam??!! Zakonisht kapedanet luftonin turqit, po keta kapedanet e shpikur prej teje ke luftonin, apo i quan kapedane ti dhe perdhunuesit dhe vrasesit e femijeve? Edhe ky perkufizimi i “trimit” si mbytes me tel, qenka shume kurioz po tregon edhe ne menyre te paster qe terminologjia tek ty paska gjetur shtepine e shpirterave. Ngaterron hajdutet me kapedanet, kriminelet me trimat. Per persona si ty ka dale dhe shprehja “ngaterron kekun me byrekun” me duket.

     3. se tani e kapa,ca eshte kjo”termin.ka gjet tek ty shtepine e shpirterave”?!!!!hahahahahaha….bobobobobo…o katnar dropulli,don te flasesh me fjale te medha ee?
      o 5 leksh(cent) bakri,shtrengoje mire greqine se mezi e ke,hajt qofsh i lumtur

     4. hahahaha o turkofagos do beje mire sikur ti lidhje me zinxhir keta kelyshet e tu te vegjel se pak si shume po i le te livadhisin…hahahaha

     5. Andreas says:

      E kape, e kape po Κ… kuptove. O budalla me zile, sa shkolle kam une, ti nuk e ke si fis.

     6. hahahahahaha…e kapa e kapa!!!!!!!!!!! oooooooooooooooooooooooooooo katnar dropulli…ik o rrote

     7. Mr. G says:

      O Ximara!
      Ja po te jape une nje fakt te mire mes qindra fakteve qe ka historia per trimat shqiptare te Camerise. Nje nga keta eshte cami Haxhi Dalani, Heroi i Kretes, kurse te tjeret i gjene kollai po te cfletoshe historine e vertete. Sigurisht o skupire greke qe ti nuk e ke fare idene se kush eshte ky Hero?! Po kush do ta thote ti kete , papuli injorant krromash i fshatit Ximar, apo Karri Xhaferit?

    2. hajriu says:

     Aq “trima” ishit sa qe me pabesi na çarmatoset dhe moret me vete dhe ushtaret anglez dhe bete pakt me ushtrine gjermane . Aha iqiris andreas me trillime nuk shkohet larg , aq me teper qe tani ju njohin te gjithe.

     1. Andreas says:

      Po nga shqiperia ku do ta mbani frymen Hajrie se ju nuk jetoni dot gjate ne nje shoqeri. Vjen momenti qe e mbushni kupen dhe ju perzene. Ju hodhen turqit si çiban te keq ne Epir dhe e qelbet çdo pellembe toke ku keni shkelur. Se si ju zgjodhen per kete pune, ata e dine po paskan goditur ne shenje.

     2. hajriu says:

      Iqiris andreas ik abdetohu nga fanari se te vajti vone.Jane dhe ditet me produktivitet me te madh per ju goca se jeni edhe ne krize
      http://youtu.be/bsjUKLn9c94
      http://youtu.be/VxiJ8DgNEVQ

     3. Mr. G says:

      O vurrkari Andreas!
      Veri veshin fjalve me poshte se aty do te gjeshe origjinen tende, origjinen e nje qeni- greke qe e sollen si arrgat per te punuar tokat e Agallarve shqipetare. Ti o greko-vurrko pa toke, te kane sjelle ne trrojet Shqiptare si punetor me meditje. Te ka sjelle Ali Pasha si arrgat qe te punoje tokat e Tij ne Ali-ko dhe te agallarve te tjere Gjirokastrit, Delvinjote e Came te Konispolit, qe sigurisht shtriheshin qe nga Dobr- Vagalati, dilnin ne Vurgun e famshem te baltes, prona te Aliut dhe te agallarve Gjirokastrit dhe Delvinjot, arinin ne Dervi-©han dhe duke perfunduar ne Dropullin e Murto Hamzait, ku zoter ishin shqiptaret dhe jo ju skupirat rracore te buthes se keqe me dyzet damare. Pra sic e shikone o tepegere e bythes se keqe me dyzet damare, Shqiperia as nuk ka qene dhe as nuk do te jete kurre vendi juaj. Per kete flije mendje dhe mos guxo kurre te shofesh endra me sy hapur. Po ta mbajti bytha e keqe e dyzet damareve, guxo dhe ngrije zerin aty hapur mes shqiptarve te Jugut dhe do at shofesh se cfar te prete, do te ta presin bishtin. Degjove o rrace e keqe dhe e farmakosur kafshesh me dy kembe, o rraca me mosmirnjohese dhe e pabese e globit?

    3. Demi says:

     Zagar i mu.tit, ata qe vrane gra e femij ishin hordhite Greke dhe jo Camet, pasi keto i deshmojne me se mire arkivat Anglo-Amerikane o qelbesire. Prandaj gayqia jote trembet deri ne palce kur vetem sa permended emri Cameri.

    4. Mr. G says:

     O vurrkari Andreas, o hipokrit, o cope mishi me dy sy!

     Greqia beri barbarizmat me te medha kunder popullsise shqiptare te Camerise. Masakrat kunder popullsise came ishin nje genocide i paster qe u krye nga Qevera Greke kunder nje popullsie te pafajshme, ishte nje pastrim i paster etnik kunder shqiptarve atokton te Epirit Jugor. Pjesetar aktiv ne keto masakra kunder shqiptarve te Camerise ka qene dhe kleri Orthodoks Greke me propagandimin e parullave idjote se “cdo orthodoks eshte grek dhe cdo musliman eshte Turk” per te percare me dyshe shqiptaret e Camerise, por dhe pjesmarjen direkte ne vrasje te pafajshmish, ne hajdutlleqe shpish, deri tek perdhunimet dhe debimet masive te kesaj popullsie martire. Ketu me poshte po sjelle nje nga faktet e shumta qe i tregoin qarte dhe me hollesi barbarizmat, krrimet dhe vjedhjet e shumta kunder popullsise se pafajshme Came, por njekohesishte tregone dhe konkretisht se si kleriku i larte orthodoks Bishopi i Paramithise ishte pjestar aktiv ne vrasje, perdhunime dhe vjedhje shpish. Ky skupire e ndyre dilte nga shpite e camve me thesa te mbushur perplote me placka te vjedhur nga djersa dhe mundi i camve.

     Ja se ku e ke o skupira greko-vurrkare Andreas dhe ju legenet e tjere greko-vurrkar te pacipe dhe te piset qe mes injorances suaj te theksuar perpiqeni ti mohoni keto fakte historike qe e tregoin qarte barbarizmat tuaja. Ky fakt esht ne anglisht dhe ju mund ta perktheni tek Papuli injorant dhe pisanjoz i Alikos qe e keni zjedhur udheheqes shpirteror.

     “27 June 1944 in the district of Paramithya, when this forces captured the town, killing approximately 600 Muslim Chams, men women and children, many having been raped and tortured before death. 2 British officers described it as “a most disgraceful affair involving an orgy of revenge with the local guerrillas looting and wantonly destroying everything”. British Foreign Office reported that “The bishop of Paramythia joined in the searching of houses for booty and came out of one house to find his already heavily laden mule had been meanwhile stripped by some andartes” This day, was announced in Albania in 1994 as The Day of Greek Chauvinist Genocide Against the Albanians of Chameria.”

     Ky fakt eshte mare nga deshmia e dy 2 oficerve Britanik drejtuar sherbimit te tyre.

  3. BardhiRKS says:

   edhe serbet kishin qeveri kuislinge(qeveria e nedicit) o taip,ata me propagand perpicen ta mbuloin kete fakt,ne teritorin e serbise nuk ka pase rezistence kunder gjermanise naziste,rezizstence te armatosur ka pase vetem ne bosne,kroaci dhe mal te zi.Greket eshte e vertet se luftuan por mos harro se luften greke e ndihmuan britaniket,nuk mund te thuhet qe greket nuk bashkpunuan me nacistet bashkpunuan edhe shume shembull per kete eshte debimi i hebrejve nga Selaniku.Shqiperin nuk e di pse e fut ne ket thes,Shqiperia ishte okupu nga italia 1939 dhe askujt ne europ nuk i shkoi mendja ti ndihmoi Shqiperise,shtete si greqia e serbia ndihmohen nga perendimi jo pse jan konsekuente po pse ekziston rreziku qe keto shtete per shkak te lidhjeve religjioze,kulturore etj te lidhen me konkurentin e perendimit Rusine.
   Gjermanet ishin nacist dhe dihet cka jane sot,po greket cka ishin monarkist,komunist,hunta ushtarake,demokrat te korruptuar st jane lypsar !!!

  4. eshte e vertete e Churchill ka thene”heronjte luftojne si greke”por kjo ishte per luften Italo-Greke,kur forcat italiane po thyeshin,edhe Churchil pervecse e kishte pike te dobet Mithologjine Greke,gjithashtu e perdori si nje shembull per te inkurajuar edhe popuj te tjere ne luften kunder Boshtit.
   Ndersa persa i perket pushtimit te Kretes nga Parashutistet e Luftwaffes gjermane?!…..po te them vetem qe u drodh nga tmerri jo vetem e gjithe Kreta,por dhe forcat Britanike australiane a ca leshin kishte aty.

   1. Dj Acmed i kil you says:

    sakte Churchill,,,,,,e kishte fjalen per Spartanet dhe greket e lashte,,,,,,,,,,,jo per keta turqit ortodoks te sotem

  5. elnik says:

   bravo taip eshte everte qe curcilli e tha qe heronjte luftojne si greke por mesa kuptova une me te shumtit qe shkruajne ketu jan came nesje greqia ne lufte e dyte b kishte nje milion e 100mije te vdekur nga te cilet reth 700mije nga urrija sidomos ne athine dhe 400mije ne lufte dhe te ekzecutuar vetem ne luften italo-greeke u vrane mbi 230mije greke,qe camet bashkpunuan me italianet dhe germanet eshte vertetuar dhe nga oficeret anglez qe ishin ne greqi ashtu dhe nga arshivat germane biles kohet e fundit eshte gjetur nje video qe tregon nje came qe i mban kalikatorin e mitrolozit nje gjermani,ceshtja came eshte mbyllur ne gjyqin e hages pike.ne ballkan kuner germaneve luftuan vetem greket dhe serbet biles bullgaret dolen kunder greqise 660mije trupa gjermane erdhen nga te cilat 60mije ishin bullgare,sa per belgjike france danimark etj rane brenda nje ore

 15. Ilir says:

  Sa keq dhe Mire me vjen per ju o greker te mjere. Kjo qe po ndodh sot, duhet te kishte ndodhur shume kohe me pare ,mgjth sot duket se Europa dhe Amerika jane merzitur duke fjetur tere keto vite me te njejten Kurve .
  Kjo mund te kete ndodhur edhe per shkak te evolimit te deshirave seksuale gjate viteve , e mbase Europa ose Amerika jane bere biseksuale ,por nje gje eshte e sigurte , Greqia ke qene nje Kurve e shkelqyer tere keto vite.
  Sa me pelqen kjo pamje qe shoh sot , nje Greqi e peshtire , me Kurve se kurre , por qe spo ja var me asnje .

  Dhe ju o greker te sotem mos harroni nje gje , jemi pjelle a nje shteti Kurve dhe si te tille , jeni te gjithe kopila qe sot renkoni se jeni braktisur nga Baballarret Tuaj (Europa dhe Amerika).

  Me duket se ajo shprehja e famshme ” Pac Fatin a Kurves ” nuk vlen me .

 16. Landi- Sverige says:

  Racizmi dhe ekstremizmi nga te dyja anet eshte i denushem. Nuk me pelqeu aspak shou i disa artistave grek duke krahasuar popullin gjerman dhe qeverine e tyre me nazizmin dhe Hitlerin. Gjermania gabimet e saj ne histori i pagoj shtrenjte por ariti te rimekembet dhe te jete ndoshta fuqia me e madhe ekonomike boterore. Pervec kesaj Gjermania ka ne gjirin e saj emigrante nga e gjith bota me te drejta te barabarta si edhe gjermanet. Shume prej tyre jane dhe ministra, deputete dhe ne shume sektore te jetes gjermane si grek, turq etj.
  Por ketu dua te theksoj dicka. Nuk eshte Greqia qe solli krizen boterore dhe per kete ta flakim tutje. Mos harojme se kriza erdhi nga bankat me te fuqishme amerikane. pra nga koka e kapitalizmit duke u percjelle ne Europe. Dhe kjo krize qe prej vitit 2008 ka gjynjezuar si Europen ashtu edhe ShBA-ne. Por periferia e Europes me ekonomi me te dobet, ketu fus ne radhe te pare Greqine, nuk po e perballon dot kete krize. Dhe mendoje qe eshte detyra e Europes te ndihmoje vendet ne rrezik dhe te largohemi nga mentalitetet si dembelat e jugut apo Hitlerat e Europes.

  1. agbi says:

   Landi-sverige , do te kisha shume deshire qe te diskutonim edhe me shume te tjere ne frymen e analizes te shkurter qe bene me lart [ te ciles nuk i heq asnje presje ]por me c’shikoj ne shumicen dermuese te shkrimeve , nuk merren me pyllin por analizojne deget e thara dhe gjethet e rena ne toke .

  2. elnik says:

   po fol o landi fol se keta injorante qe shkruajne ketu kujtojne se kriza erdhi nga greqia,greqia eshte vetem 2% e gdp evropiane dmth nje qime nga b por problemi eshte qe gjeten greqine pike te dobet dhe i bertasin ‘nuses’ qe te degjoje vjera problemi i vertete i evropes eshte spania dhe italia qe kane borxhe shteterore 5-10x te madhe se te greqise

   1. arbeni nga tepelena says:

    vertet e ka ita borxhin 10 her me shum por eshte dhe si komb afro 7 her me shum ,ita eshte vend industrialist ndersa greqia bujqesor apo jo,se ca prodhojne njera dhe tjetra e di besoj.

 17. stalinsali says:

  Oooo mavros Grcki, do katandiseni si ne ’70 qe vinit ne Alvania per te blere ushqime e djathe.

  1. franko says:

   Sic thua edhe ti vinin per te blere. Dmth gjera normale, tregti. Cfare ka ketu per tu tallur?
   Dhe jo ne vitet 70, por ne vitet 40, korrigjohu.

   1. stalinsali says:

    Nuk po tallem,e thashe me sarkazem. Vitet 40 nuk e di, po di qe ne vitet e para kur u futen ne EU ( kur ishte, rreth viteve 70-80 ? ) vinin ne shqiperi per te bere pazar.

    1. elnik says:

     po vinin e blenin qengja per pashke cte keqe ka ketu?

 18. albani says:

  O taipi ty i vaftisur me emrin karipidis po te shkojme aty ti bjem lapsit qe duhen paguar dhe deme e luftes, duhen qe ti biem duhen paguar dhe demet e popullsis came ne genocidin q

 19. albani says:

  O taipi ty i vaftisur me emrin karipidis po te shkojme aty ti bjem lapsit qe duhen paguar dhe deme e luftes, duhen qe ti bie te paguajne greket dhe genocidin qe eshte bere popullsis came ! Lere fare karipidis se humb me shume se sa ke per te mare. Pastaj gjermania i paguaj nje here detyrimet e luftes 2 boterore , dhe sa per luften ishin anglezet ata qe e vonuan 2 jave germanet duke hedhur urat ne ere greket sa per te treguar rruget i kishin.

 20. Kalorsi i zi says:

  Djem nuk po kuptoni cfare behet, BE dmth jane ne Evrope dhe SHTETI LIGJOR po vendoset, Shteti ligjor dmth Franca Gjermania do vine te vendosin rregull ne shtetet e BE, te tjerat jane filma. Prisni kur ti kapin te gjithe te Korruptuarit, shikoni ne shqiperi filloi qe sot. Shikoni Saliun ku do haje buken sot.

 21. grisallate says:

  Te pakten greket kane fuqine dhe luftojne ne nje fare menyre per te mbrojtur vendin e vete.Jo si ne,qe ngreme parullen “shqiperia 1 euro”.
  Duket qarte tashme,qe Gjermanet kerkojne ishujt,apo nje cope toke nga greqia.Ne u japim grekeve detin,amerikaneve bregdetin,serbeve akses per te vjedhur pasurite e Shqiperise!!!

  E verteta eshte,qe Greqia do mbijetoje,nuk do falimentoje.Do shesi dy ishuj,e do marri detin e Shqiperise,po ashtu dhe naften qe gjendet nen te. Po ne si do kullandrisemi?!!

  1. Zani says:

   Hajvan qeke or i shkret. Lexo dhe kupto se cdo te thote Shqiperia nji/1 Euro. Nuk eshte Shqiperia 1 Euro o kafshe me dy kembe, ti ose nuk merr vesh ose e ben qellimisht si keta zagaret e grekut ne kete forum, qe e kane qelbur fare.
   1 Euro eshte kapitali konkurus i kompanive per tu mundesuar per tu regjistruar. Kjo eshte nji praktike ne Amerike dhe ne Evrope per te terhequr kapital dhe punesim.
   Ik o qorr e merr pensionin e fundit nga Jorgot….

   1. arbeni nga tepelena says:

    e mor zani keshtu eshte po ke ke par ti te investoj te ky kapital? a po ke par fazllicin mikun e shtepise se salos qe bleu per 1 euro hektare toke ne durres dhe ia shiti shtetit disa milion se nuk e di cfar dreqin do bejne atje.

 22. rob i mire says:

  Keta Greket ankohen ankohen e vetem ankohen, pune tjeter nuk dine te bejne.
  Flasin, hane, pine e pjesen me te madhe te jetes se tyre e kane kaluar duke ndenjur e jetuar ne kurriz te te tjereve, perfshire dhe shqipetareve.
  Keta nuk kane faj se evropa u tregua goxha bujare dhe i ndihmoi nje here dhe keta akoma vazhdojne e jetojne duke bere gam gam nga mengjesi ne darke kunder kujtdo qe nuk i thote po cdo kerkese te tyre.
  Me gjermanine kot e kruajne se Gjermania eshte lokomotiva evropes dhe fuqi kryesore ekonomomiko financiare boterore.
  Grek futjuni punes se keshtu si e keni nisur nuk keni gje ne vije.

  1. elnik says:

   rob imire borxhet nuk imernin greket nga evropa po nga bankat evropine te cilat jane kapitale boterore shumekombeshe por qe nga pas tyre jane hebrenjt

 23. Kanina says:

  Ne fakt gjermanet po duken shume te trembur nga ajo qe thone greket kunder tyre ..! E kujt i bie ndermend per greket ne Gjermani ?! Ka ikur koha kur greqia hante ne kurriz te europianeve….

 24. xha Kasua says:

  Sa me shpejt te nis lufta Gjermano-Gerrrqi. Grrreket si komb me seder te vogel, por bythe te madhe, qe jane do perfundojne te gjithe ne prehrin e ngrohte e vellait te tyre te madh, Turqise. Ha ha ha, dhe historia vazhdon atje ku e nderpreu Ali Pasha, burra grrrek te mbetur shtatzane nga vellezrit e tyre turq.

  1. hajriu says:

   …hahahahaaaa , me bere te qesh me lot

 25. arber says:

  greket populli me ksenofob dhe nacionalist ne europe ose bote! te poshter dhe dembela qe kane jetuar gjithmone ne kurriz te europes, po n vjedhin c’do dite, nuk njohin kosoven dhe duan ta bejne shtet multietnik legenat me ata priftat me mjekrra

 26. Ramy says:

  Greket jane populli me i lig i ndyre dhe parazit, ja nje shkrim qe po e lexoja per emigrantet ne Greqi. The Greek government gets money from EU to take care of immigrants, but were the money goes nobody knows except those who have it. so instead of having money until they can go elswhere or get papers so they can work ligally, the immigrants are forced to sell ,bootlegs, CD-s, handbags, watches or stand at busy intersecitons and whash windshields or sell tissues.
  Le te kuptojm drejt, qe parate qe i merre Qeveria Greke per emingrantet i mbane per vete, kurse emigrantet detyrohen te merren me aktivitete ilegale per te mbijetuar. ketu tregohet shpirti i tyre prej katili

 27. Ekstremisti Majte says:

  Nacionalizmi i skajshem dhe rracizmi i marre po i merr ne qaf greket….Hajt udhe te mbare drejt fundit…

 28. Gelbaza greke e qelbur says:

  po kur greket i bejne pordhe bishae ,le te falientojne e ke me te,,,,,,Pisat e europes,le te rrine si pisa

 29. Holland says:

  Në fakt Greqia duhet nxjerrë nga eurozona dhe meqë janë kaq shumë të zotë dhe të drejtë, le të bëhen fanar ndriçues për gjithë botën, por me paret e tyre ama! Këta gjermanët i bënë shtet pas 1921, po ashtu pas 1974. Këta janë turq që flasin greqisht!

 30. Une them... says:

  Te isha une ne vend te Gjermanis do ti lija te vdisnin urije kesaj i thon “dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjet” hahahahaha aman keta greket si me buk si pa buk vetem te shajne din.

  1. APOKALYPSIS says:

   Ha haha ha .. greket nuk kane qene asnjehere pa buke, bile aty ngopen barkun me buke edhe allvanite ..

   Problemi eshte qe ju allvanite, dhe pa buke, dhe pa breke ne b..the dhe te palare dhe kokat me cepa dhe ftyrat me gunga dhe surratet te thara si mumje prehistorike, e megjithate 24 ore ne dite e kaloni vetem me sharje me mllef me urrejtje, me gezim ligesi etc.etc.

   A harrova dhe ne cdo te share pertypni nga nje fare ose pini ate qe berluska ua jep per ekspres po e di une c’ekspress eshte ai qe pini …

   1. anastasi says:

    hahahahaha qenke matufepsur fare si turkofagosi
    ne psikiatri jeton o plak matuf
    pse te moren pelen ke lojtur more pyke hahahahahahaha

   2. Obergruppenfuhrer says:

    Pse peshkaqenet nuk kafshojne asnjehere jevgj etiopie?
    Se kujtojne se kane te bejne me m… e balenes!

   3. Zani says:

    greket nuk kane mbetur pa buke!!!!?hahahahhah me bere te qesh me te madhe.
    Po Thanaset e tu e kane te skalitur mire ne memorien tyre kur hanin mace edhe mij. prandaj kane vershuar edhe ne trojet Shqiptare si hyzmeqar.
    Por tani u doli boja dhe keshtu do ta mbyllin si lypesa te vertet….qen rrugesh hesapi.

 31. BERISHA LARGOHU PER TI HAPE RRUGE INTEGRIMIT. says:

  Greqia eshte nje shtet i pavarur dhe nuk ka nevoje per analizat e shqiptareve ne lidhje me problemet qe ka me Gjermanine, prandaj te shikojne problemet e shumta qe kane me Berishen dhe me ekonomine e skaduar shqiptare. Shqiptareve i interreson largimi i Berishes dhe jo te merremi me problemet e Greqise.

 32. Claus says:

  Si gjithmone greket demostrojne, protestojne, qahen, ankohen por dhe akuzojne me plot te padrejte. Si duket e paskan tipar ne karakterin e tyre. Kam dashur gjithmone ti shmangem ketyre debateve, por krahasimi qe i ben shtypi grek Kancelares Merkel me Adolf Hitler eshte padyshim qellimkeq dhe paturpesi qe kalon cdo cak normal. Nuk trysnohet qeveria gjermane nga shtypi dhe gazetat bulevardeste greke, kete greket e harrojne, megjithate nuk dua te relikoj kuturu por dua ti permbahem vetem shifrave dhe fakteve marre nga nje diskutim me nje zyrtar te larte gjerman.
  E them me bindje, c`ka degjova vete, qe Gjermania do te hape driten jeshile per ndihmen e ardhshme. Merkel eshte e vendosur te ndihmoje Greqine per mos rene nga zona e Euros.
  Ja disa fakte qe u paraqiten ne ate takim:
  Gjermani mban rreth 27% te shumes 440 Mrd. €(me shume se cdo shtet tjeter) te kapacitetit per dhenie kredish qe i takon ombrelles mbrojtese, ESFS, gjithashtu del garant po ashtu me 27% perkundrjet 780Mrd per ombrellen tjeter ESM.
  Gjermani ka blere ne masen 10Mrd. Eurobonde te qeverise greke, kur te gjithe nuk duan ti prekin me dore. Ka dhe fakte te tjera, por nuk dua te zgjatem.
  Greket ta kuptojne njehere e pergjithmone qe koha e buzuqit ka marre fund njehere e pergjithmone. Te heqin dore nga bonuset qe merrnin edhe per nje ndezje taksie se me sa shihet kane jetuar ne nje “komunizem te tille” tamam sipas parimit ” sipas nevojave, sipas qejfit”.

 33. Akritas Konomi says:

  falimentimi i Greqise eshte nje shenje e qarte se kapitalizmi dhe tregu i lire i shfrenuar po shkon drejt fundit. Borxhi grek eshte dhe nga papergjegjshmeria e bankave e nje pjese e mire e bankave jane gjermane e franceze. Politikanet greke nuk ndryshojne nga politikanet e vendeve te tjera. Te pakten populli grek po ben dicka e del ne rruge kurse ne Shqiperi asgje.
  Jam vete me origjine greke nga ana e tim ati. po e quaj kulture greke e jo kombesi. Une nuk kam turp te jem shqiptare e te rri me myslimane, apo lesh e li.
  Me bejne pershtypje keto shkrimet e turkofagosit. A ka mundesi te me shkruash dicka ne greqisht e te me thuash nga cili fshat minoritar je? Te te shoh ate gramatiken e gjuhes greke dhe te shikojme pak kete gjenealogjine tende greke. Mgjth mendoj se je nje njeri thjeshte i pashkolle. Sokrates thoshte qe njerezit shkruajne gomarlleqe nga padituria.

  1. anastasi says:

   cfar grek leshi thua ti per turkofagosin
   ai eshte shqiptar muti qe ka shitur bythen per 200evro
   dhe sa per kapitalizmin lali kur te mos perdoret me paraja
   atehere do ti vije fundi kapitalizmit qe ta mat koken me pe
   ke vene re se kush beson ne permbytjen e botes
   ata qe kan borxhe ose ata qe i kan xhepat bosh
   ό, τι καλό

  2. plaku says:

   Akritats Konomi,
   Respekt. Faleminderit per shkrimin dinjitos. Pershendetje

  3. Diogjeni Akritas says:

   sokrates ishte lojtar brazilian mos do te thuash sokrati pa na e shkruaj ti njehere gramatiken greke psh si i thone fjales mashtrues

 34. miku says:

  -Para do kohesh ne maqedoni pati ca shkrime mbi T. Pangallos dhe prejardhjen e tij shqiptare, madje thuhej se e flet bukur shqipen. Sa per thenien e tij, ndoshta deshiron qe t’i iritoje gjermanet akoma me shume qe t’ua punojne grekeve. Persa i perket qendrimit grek ndaj sllaveve, mire ua bejne se keta ndertojne histori mbi fakte te rrejshme.

 35. Torino says:

  O turkofag, nje gje duhet te pranosh qe ortodoksit grek nuk kane guts per te luftuar ndryshe nga muslimanet qe kane luftuar per greqine tende.

 36. APOKALYPSIS says:

  Eshte e vertete qe ka plasur nje polemike e gjate midis medias se Gjermanise dhe Greqise, po mua me habit deri ne neveri zelli i morracakve allvani, per ta bere faqe te pare te gjithe kete!

  Per te gjithe sorrat e Erdoganit kur thote the tfagos, eshte e vertete qe pas lufte, Gjermania u perfshi ne planin marshall (qe ishte nje nder organizatoret e Luftes II) kurse Greqia jo!!
  Nuk po flas per kampin socialist e kumunist te cilet e zgjodhen vete rrugen e mjerimit (dhe vazhdojne ta vuajne deri me sot) jo vetem ne materiale po dhe ne evolucion njerezor …

  Shume mire bejne mediat greke qe ju pergjigjen talljes se Gjermanise. Ju jeni zhaba te nje mocali te qelbur (nga plehrat e Erdoghanit & Berluskes) se po te shikoni ndonje analize, EU e bashkuar nuke eshte qe shtetet e zhvilluara industrialisht te perdorin ato me “te dobetat” per te eksportuar industri, pra per t’u pasuraur, dhe nga ana tjeter nese vjen nje moment qe duhet te balancohen peshat, te heqin b..then menjane!

  Ne kohen e Luftes II boterore gjermani ju shkoi ne sater, po ju allvanite e kemi thene, duhet t’u lerojne plaken qe t’u thoni babe!! Kete po beni dhe tani!!

  Tjetra si e merrni kaq ne balle per gjermanin kur po te qe per ju gjermanet do shkruanin 1000 here me neveritshem … eh morra allvani e te mjere qe i vetmi gezim & challenge qe u ka ngelur eshte fatkeqesia e komshiut …

  1. anastasi says:

   nje komshi te peshtire si ty kurr mos e patshim
   e gjete pelen mor marmite e ndryshkur
   po tangat cfar ngjyre i mban hahahahaha

  2. KIMI, Washington says:

   Cfare flet ore injorant. Jo vetem qe Greqia u perfshi por u perfshi bashke me Turqine ne planin Marshall nr II sic njihet ndryshe me emrin e vertete DOKTRINA TRUMAN dhe mori qe nga 1947 e deri tutje ndihma. Turqia u be potence ushtarake dhe ekonomike, Greqia u be potence deshtake dhe ngatrrestaresh. Ne Greqi sot e kesaj dite mesohet se njerezimi u ka borxh civilizimin. Me keto mend, nuk shkohet larg. Taktika e viktimizimit nuk sjell gje hic. Greqia ka 18 vjet ne “default” thone ekonomistet Amerikan. Jeni komb DESHTAK. Ne fakt as duhet te ekzistonit, por cti besh romantizmit te semur Gjermano-Anglez.

   Shqiperia qe ajo qe nuk morri KURRFARE ndihme por vec ju coptuan territoret. Po te kemi ne mend, i themi Gjermanit ne cast te na mbeshtesi per EPIRIN TONE qe na eshte vjedhur, se Epirote kane pas qujt qysh ne mesjete vec Shqiptaret ore aziat.

   1. anastasi says:

    e di ti qe apokalipsi ka qene me trimi i fshatit
    por fatkeqsisht i kan marrur allvanitet pelen hahahahaha
    pyete pyete se cfar ngjyre i mban tangat
    eshte plak qefli hahahahaha

   2. djali nga Tirana says:

    bravo!

   3. elnik says:

    Epirote kane qene shqiptaret nga e nxore kete teori? po te jete ashtu sic thua ti pse asnnje krahine e shqiperise nuk quhwt epir por vetem ne greqi ka epir.qeshtja eshte e thjesht po mundohene te dilni epirot sepse skenderbeu ne baze te biografise te marin barletit ishte epirot. cu be me prejardhjen tuaj nga iliret? jeni epirot apo ilir? se der dje skenderbeun e nxirnit ilir

  3. Zani says:

   po cfare iu prish evgjiteve te tu qe te perfshiheshin ne planin Marshall o turklepires???
   Gjermania dhe Evropa perendimore kishin industri ndersa greqia ia uli breket gjermaneve dhe te njejtet oficere qe luftuan kundra italianve bashkpunuan me gjermanet, biles i ndihmuan qe te shfarosnin popullsine Hebreje nga greqia. Ik o skorrje greke se tani te mbetet cmedina. Merri masat e shko vete e ta zgjedhesh Cmendine para se te marrim e te cojme ne…

 37. zani_tirane says:

  Jane nje komb karagjos e bythecesh.Nga 93-94-a e kruajten me Tansu Cillerin,e nxirrnin ne foto deri dhe lakuriq kur ajo deklaroi se jam per dy ore ne Athine,duke i thene dhe eja te te pallojme.Por kur zonja turke dergoi destrojeret ne Egje, i mbushen poturet dhe per tere naten kane derguar kete bicim kryeministri qe kane sot ne Libi tek Kadafi qe te nderhynte tek Turku per te mos i sulmuar.Keta brekcjerre kane gjetur politikanet tane qe shesin pordhe se me popullin shqiptar nuk e kruajne dot e dine sa u vlen lekura ,por jane dhe pjella jone.

  1. franko says:

   Ne Dijarbakir ti kane thene keto?

  2. adriatik says:

   Ngaqe e ke te vogel vet mburresh me ate qe ka turku??

   Po shqiptaret pse bien ne kete nivel. Gjithmone i kujtojne turkun greqise. O budallenj…po turqit dhe greket bejne sikur zihen po ne fakt jane dashnore me njeri tjetrin. Kshu ka qene gjithmone. Dhe mbasi bejn seks i bejn ndonje padrejtsi shqiperise.

   Bojn gam gam ne tv…pastaj shkojn ne buzuqe dhe hajne gjiro e doner.
   Dhe kendojne kenge. Dhe thurin intriga.

 38. toni says:

  Me vjen te qesh kur lexoj komentet e grekafoneve,a sikur te dinit ca eshte gjermania,po nese ne ate ferre te omonias ku jetoni nuk keni faj,gjermania nuk eshte lapraka mo debila,hajt se do e merrni pergjigjen,po njehere duhet te mbaroni pune me hesapet e para qe po i lani tani,apo e kei harruar kur e quanit h illari Klintonin janki ne akropolis.

  1. KIMI, Washington says:

   Keta e kane pritur me gure Bill Clintonin se gjoja u fut ne Kosove te shpetonte nje gjenocid barbar. Nuk lane biznes Amerikan, banke etj pa sulmuar ate dite. Populli liridashes Helen !

 39. BERISHA LARGOHU PER TI HAPE RRUGE INTEGRIMIT. says:

  O shqiptar nuk na takon neve te fusim hundet ne problemet Greke.

 40. demokrati says:

  Sikur shqiptaret te donin dhe te mbronin me kaq pathos Shqiperine, sa c’mbrojne nje pjese “biondesh” Greqine dhe nje “ezmeresh” Turqine do kishim arritur me se paku ne Hene, dhe te imagjinosh qe behet fjale per nje konflikt greko-gjerman, imagjino c’mund te behet ne nje konflikt greko-turk, lume ka per tu derdhur gjaku shqiptar per patridhen dhe dovletin.
  Problemi i ekonomise greke nuk eshte Gjermania, dhe as reparacionet e papaguara te Luftes se Dyte, problemi eshte te funksionimi i ekonomise greke dhe politika greke. Gjermania nuk mund te beje rolin e strucit, dhe te fshehe koken. Gjermania ka detyrimin moral, te permbushe pjesen e saj te detyrimeve pa iu hyre problemeve te moralit grek, nese e bejne kete atehere duhet te pergatiten edhe per anen tjeter te medaljes, qe eshte se Gjermania ka detyrime te cilat Greqia ne 1954 kur ekonomia gjermane perballej me paaftesine per te perballuar reparacionet, i jane falur ne masen 50%. Gjjermanet e Hitlerit te paftuar as nga Tirana as nga Athina,vrane, prene, dogjen, shkaterruan. Kjo eshte e verteta, dhe gjermanet nuk kane moralin te japin leksione grekave, e aq me shume shqiptareve sic ju mohuan reparacionet ne 1988 me ksuhtezimin per rivendosjen e marredhenieve diplomatike. Gjermanet vajten deri ne Krete, dogjen vrane, shkaterruan, kur ua donte interesi me doren e bashkepunetoreve greke, dogjen , vrane, percelluan shqiptaret e Epirit te Jugut. E shumta greket deri ne Berat kane arritur, edhe ata si turqit me pare dhe italianet dhe gjermanet me vone kusur nuk lane,por kjo nuk do te thote se shqiptaret per problemet qe paraqet Shqiperia sot te faqesojne turqit, greket, italianet , gjermanet.
  Edhe dicka per kolosin Pangallos, eshte shqiptar, por i nje lloji te vecante,i atij lloji qe eshte ne zhdukje e siper, eshte i asaj race qe i dha lirine Greqise, dhe i saj race qe do ta nxjerre Greqine nga humnera ku e futen “korraket” shpirtvegjel te ardhur nga Azia e Vogel per te cilet flet kolosi tjeter arberor, Aristidh Kola.

 41. franko says:

  Tjeter gje artikujt bulevardesk dhe tjeter gje politika.
  Politikanet nuk merren me gjera te tilla te uleta.
  Sot vizitoj Greqine zevendeskancelari Gjerman. Ishte ky qe e kishte bere moto falimentimin e Greqise para zgjedhjeve rajonale ne Gjermani dhe u fundos.
  Mesazhet qe dha ishin shume inkurajuese. I morri mbrapsht gjithe ato gjera pikante qe tha per Greqine dhe ne deklaratat e tij nuk la asnje shteg per keqkuptime. E shoqeronin shume biznesmene gjermane qe planifikojne investime ne Greqi. Nuk jane idiote Gjermanet te investojne ne nje vend nqs eshte per te falimentuar. Greqia do shpetohet. Po bashke me shpetimin mire eshte te reformohet edhe shteti grek qe krijon vazhdimisht borxhe. Kjo eshte me kryesorja. Se edhe sikur te shuhet tere borxhi grek, ky shtet ashtu sic funksionon pas pak vitesh do kete prape borxhe te medha. Nqs nuk eshte ne gjendje politika greke ta reformoj shtetin grek, i ngelet Evropes ta detyroje.

  1. tourkofagos says:

   file,meqe ra fjala per vizita,sot gjiganti 2 metrosh Nicola Sarkozy vizitoi Armenine dhe deklaroi;
   Turqia duhet te njohe genocidin armen,nje shtet i madh,quhet i tille kur shikon historine ne sy edhe kur ajo eshte e hidhur!Turqia vertet eshte nje ure lidhese e Evropes me vendet arabe,por ajo nuk ka vend ne BE.
   Reagimi i turkut Davoutoglu dhe i ministrit per integrim!!!!!,ishte i menjehershem;Nicola Sarkozy ,ben mire te merret me krizen ekonomike evropiane e mos te merret me historine e Turqise!!

   1. labforever says:

    Te pershendes mık nga Stambollı !Deklarata e z.Davutoglu nuk ıshte ajo qe ju ı referohenı ,ajo ı perket mınıstrıt te ıntegrımıt,kurse mınıstrı ı jashtem thjesht ı kujtojı z .Sarkozı (gjıgandıt 2 metrosh)te shıkohej ne pasqyre para se te flase per hıstorıne dhe termın gjenocıd.Kete ınformacıon per korektesı mund ta gjesh ne ”Zaman today”.

 42. Hillas says:

  Njatjeta patriote,
  E para ziheni kote se jeni the gjithe nje race.
  Pangallosi eshte vertet Arbanitas po keta te sotmit e lexojne B-ne V.
  Ndaj i thone veriut Borea (atje ku bie bore)
  Sa per qeverine kukull te Prift-Ndreut jane po te gjithe Arbanitas

  President i republikes
  Babuli e bene Papulias nga Janina e keni
  Ministra/Zv ministra

  Tina Bilbili
  Kosta Gjon Leka
  Dhimitri Dru-CA
  Kosta Djelave-korra
  Theo-Dhuro Pangalli (dhurate zoti)

  Deputete si Llapazani apo kryetar opozite si Andon Samari
  apo paraardhessi Kosta Ka-ra(ren)-mali
  Kengetare si Andon Bardhi (Vardhi)
  Jorgo Margariti (Nga Margariti i Filatit, kendon dhe shqip po te doni)
  Melina Merkuri (pilurjote)
  Dhespina Van(me)-Dhi
  Burri i saj Demi Nikolla-idhi (emer katolik)
  Jane te gjithe Arbanitas!.

  Noti Bocari thote :
  Greku para se te quhej grek ishte Arbanitas
  sepse Greku seshte gje tjeter vecse nje arbanitas i shkolluar.
  Greket quanin grek Ismail Qemalin se qe shkolluar ne Janine.

  Thash me larte qeveri kukull se nuk jane ata qe qeverisin.
  Ne greqi qeverisin ne dukje pasardhesit e atyre qe luftuan e cliruan greqine Arbanitasit ne dukje!.
  Ne te vertete qeverisin ata qe e bene dhe njohen shtetin Grek si nje entitet artificial fetar jo kombetar ku u perfshine vetem Arbanitet ortodokse e vella-het dhe zbuan myslimanet!.
  E krijuan
  Ruset
  Francezet
  Anglezet

  E kontrollojne e qeverisin Nepermjet kishes ortodokse Ruse qe kontrollon Fanarin dhe Athinen!.
  Presidenti e kryeministri betohen para priftit jo kushtetutes!.

  E keni vene re qe populli po pergjaket dhe kisha vazhdon te mos paguaj asnje takse ose nje takse qesharake 5% kur eshte pronarja me e madhe ne greqi!.
  Ligjet e natyres jane universale.
  Krijesat artificiale pa perjashtim qofshin po deshen dhe krijesa shteterore jatojne vetem per aq kohe sa egziztojne interesat qe i krijuan.

  Ra Bashkimi Sovjetik
  Jugosllavia
  Chekosllovakia
  Tani e ka radhen Greqia
  Pastaj e ashtuquajtura Miq-i-doni a
  Serbia
  Galia

  Cuditerisht gjithe krijesat komunisto fetare armiqte e Hitlerit.
  Anglezet thone kur je nje hap perpara te tjereve quhesh gjeni
  Kur je dy quhesh i cmendur.
  Hitleri qe 5 ose 6 hapa perpara.
  Ai tha lufta e trete boterore do te jete lufte ekonomike!.

  Sa per shqiptaret qe vrau Hitleri kjo eshte vetem propagande e peshtire komuniste.
  Gjyshi im e jetoi luften dhe une besoj deshmitarin okular para librave te Komisareve sovjetike e jugosllave.
  Mitat Frasheri ishte Balli i kombit Shqiptar
  Komunistet e quajten Kolaburacionist!
  Me ke te bashkepunonte Greket?,Jugosllavet,Ruset,francezet,Anglezet
  Armiqte e kombit shqiptar!

  Bashkepunoi me Miqte Austro-Hungarezet,Vellezerit e Tyre Gjermanet dhe Italo-Arbereshet.
  Shikoni pemen e gjuheve europiane
  Arberishtja vlen direkt nga trungu arian dhe menjehere me pas Gjermanishtja.

  Nuk eshte vetem raca per te cilet Austro-Ghjermanet vleresojne shqiptaret.
  I vleresojne se jane Popull qe shikon punen e tij ne token e tij dhe reziston Grbitesit nomade si serbo-sllavet qe jane po ashtu nje entitet slav i mbivendosur mbi Arbanitasit e asimiluar.

  Dac-ic
  Gjel-ic
  Shijak-ovic
  Bogdan-ovic
  Gjukaj-novic
  Vujan-ovic
  Djalo-vic (futbollisti i kombetares malazeze)
  Lexoni Edit durham

  Pa permendur boshnjaket, emrat e tyre ja bejne muuuu!.
  Emir Kusturi-ca

  Robert Anzholi – Shqiptaret jane mamaja e te gjitha kombeve Ballkanike.

  Leshoni disa qen race ne natyre dhe shikoni si do te vene drejt zhdukjes, kurse ujku mbijeton per mijera vjet!.
  Historianet Austriake thone po mos te ishin shqiptaret qe i rezizstuan expansionit sllav gjithe ballkani e greqia do qene sllavizuar e kultura e lashte zhdukur!.

  Hitleri Nuk luftoi per te pushtuar por per te cliruar Gjermanine dhe evropen nga skllaveria e karteleve Judeo-komuniste boterore te naftes qe vazhdojne te skllaverojne boten nepermjet kontrollit te energjise dhe sistemit bankar!.Ku e gjeti naften Gjermania per te furnizuar 266 divizione ne frontin sovjetik,66 ne ate francez e 26 ne Itali?.Ata nuk kishin pushtime ne lindjen e mesme apo irak.

  Gjermanet i kishin konvertuar motorat qe te punonin me uje prandaj ju nrine tanket ne frontin e Lindjes!.
  Kjo e vertete nuk u intereson kompanive te naftes te dali se humbasin miliarda.

  Ate qe po pesojne vellezrit e shqipetareve Arbanitasit sot do ta pesojne shqiptaret neser po nuk hoqen qafe kete qeveri e opozite qe punon per interesat e Ruso-ortodoksise duke marre borxhe ne kurriz te popullit e duke penguar kthimin a pronave te trasheguara me qellim qe ti grabisin.

  Shikoni lajmet o njerez dhe mendoni jashte kutise.
  Forca eknomike e Gjemanise eshte natyrale vjen nga puna e ndershme vendosmeria e intelekti jo nga pirja e frapeve ne paralia oli mera!.

  Gjithe evropa e pastaj bota do ti nenshtrohet nje sistemi te ri ekonomik te ndershem dhe te bazuar te puna jo kredia e dembelizmi.
  Ata qe reziztojne do shkaterojne vetveten si uthulla e forte shishen e vet!.

  Palla mbaroi, kur milingona punonte ne pike te vapes gjinkalla kendonte tani qe erdhi dimri i thote milingones nema se s’ma ke!.
  Po duan leke Arbanitasit duhet ti drejtohen kishes qe i kane falur pronat gjithe jeten brez pas brezi e qe i ka bere prifterinjte te hane me luge floriri pa dhene asnje kontribut per popullin e vendin!.

  Sa per patriotet, Ate qe ha turqit dhe zbulimin e dine vet ata se cilet jane mos u percani vellezer per hir te fese se armiku ate do perca e sundo.
  Greket e vertete quhen Hellene dhe vendi Hellas ku e-ja lexohet i domethene Hillas
  Arbereshet e lashte quhen nga te tjeret Hillirian
  Te dyja fjalet vijne nga fjala

  Illi ne dialektin Epirot te jugut – Yll ne shqipen pseudo letrare
  Tu-qe(ne)i diti i dituri thote Jane kusherinj illiret dhe hellenet
  Jane te gjithe te bere nga ara – toka Are-ber
  Te paret ne toke Gje-Gje nga Gjea mema toke sot quhen Gege malesore.
  Lexoni Illiaden ose epopene e illit ose epopeja e illireve ose epopeja e luftrave illiro – illire qe sot quhet Heleno – Trojane kur duhet te quhet Illiro – Dardane se troje do te thote vetem truall dhe Trojane do te thote Vendas dhe vendasit ne illiade e quajne veten Dardane!.
  Greqia, Arvanitia do te veje te origjina kur te jete shkeputur nga kthetrat e Fanarit dhe kishes ortodokse Ruse qe e beri te mbeshteste Serbet e ardhur kunder vellezerve natyrale Arbereshe.
  Kjo dite nuk eshte larg!.
  Atehere nuk do te mundohen te na Vjedhin detin
  Jon
  do kemi bashke detin E-Gjere
  dhe me Arbereshet e italise detin E-Tyre-n.
  Vellezer Gjermania po ju cliron nga skllaveria monetare ruso-fetare doni apo sdoni.
  Ata qe po humbasin pushtetin po ju trembin duke u thene se po behet hataja. Hataja po behet per ta jo juve.
  Jeni i vetmi shtet ne evrope ku kisha nuk eshte ndare nga shteti
  Ata po humbasin pushtetin dhe duan tju a fusin juve faturen per abuzimet e tyre.
  Zgjohuni Arban-ite e mos i bini njeri tjetrit po armikut.
  Me respekt

  1. tourkofagos says:

   ti file ke probleme serioze,nuk e dija qe mes nesh jetojne akoma njerez me bisht!!!!!!!!!
   ne nje rreplike ne site grek[Pare Dwse]Adriano[shqiptar] i shpjegon nje greku;se fjala maximal,vjen nga shqipja ,mal i madh dhe minimal mal i vogel!!!!madje arrin der aty sa thote; fjala gjineka,vjen nga shqipja gjine-ka prandaj dhe quhet e tille,se ka gji!!!por nuk jep shpjegim per nje transexual pse ka gji e si quhet!!!! O Zot sa shkencetare qe po nxjerrim!!!!

   1. elnik says:

    turkofagos hillas ka pak te drejte vetem ne faktin se me te vertete helenet dhe iliret ishin vllezer por kursesi fjalet qe thte me larte nuk e kane ate kuptim me perjashtim te disave eshte evertete qe shqipja dhe greqishtja kane fjale te perbashketa sipershmb spiti-shpia pirgos- pirg kinisi-nis(u nis)vano- ve eteron-tieter gitonas- gitone odho-udhe molle-millo aytu -aty akoma-akoma etj biles omiros te iliada ka shume fjale shqip si kelis(kali) ethe perpara etj ne prohistori kater fiset prohelene ishin akejt ionet eolet dhe dorianet(qe perfshihen edhe epirotet)arvanitasit jane dorian te pacivilizuar dhe jo greke sic thote hillas seepse termi grek eshte vetem nje term 200vjecar. bashkimi i ketyre kater fisene solli ate qe themi qyteterim helen. helenet ishin shic themi sot usa dmth shtete te bashkuara
    para qyteterimit helene ishte ai i mikenes qe ishte qyteterim me i larte se ai helen por arkeologet thone se pas shperthimit te vullkanit te santorinit qe ateher quhej hera qyteterimi i mikenes ra dhe bashkimi ikater fiseve te medha qe thashe me pare solli qyteterimin helene, dorianet ishin verior shtriheshin nga epiri e deri ne maqedoni eme lart mundet dhe ne dardani pra dorianet flisnin nje dialekt te helenishtes arvanitasit ishin fise doriane qe nuk moren pjese ne civilizim(helenizimit)dhe mbeten si te thuash pa shkolle meghithate sot propaganta turke apo e fuqive te medha faktikisht qe ne vitet 1820 nuk dun qe ta kuptojme qe shqiptaret e sotem dhe greket e sotem jane vllezer sepse i tremben bashkimit greko-shqiptar qe mund te sjelli mundesine e nje aleksandri te madhe2 pse jo dhe kjo nuk i interesosn askujt
    hillas hith nje sy ketu per dorianet
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B5%CE%AF%CF%82
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dorians

  2. Landi- Sverige says:

   Me fal, por kur e zgjat shume shkruan dhe budalleqe.

   1. tourkofagos says:

    hahaha,nga te gjitha ato qe shkruan,2% jane te verteta,athere do te ishte fatkeqsi te kesh prane nje papagall te tille.

    1. Landi- Sverige says:

     Nuk e di, por nuk po ja lidh dot idjotizmat.

     1. Dj Acmed i kil you says:

      Ky ka mundesi te jete shoku i myftiu_fluturues———se edhe ai sheh kudo xhinde, shtriga, masone, dhe aliene me tre koka, qe bejne trillime dhe konspiracione nga me te ndyshmet,,,,,

  3. Greku i vertete says:

   Bogdan ne te vertete nuk eshte shqip.Po kjo nuk do te thote qe shqiptaret qe kan kete mbiemer qe ka te beje me besimin fetar nuk jan shqiptar.Bogdan(sllavisht)-dhurate e zotit.
   Ne boten sllave perdoret per emer ne shqip si mbiemer.
   Papandreu vjen nga emri Andreas qe ne greqisht do te thote burre.
   Qe Papa-ndreu te jete arvanites ka shume mundesi.
   Ndreu eshte emri Andreas i pershtatur ne shqip qe shqiptaret e perdorin si mbiemer ku ne Shqiperi gjendet me shumice tek familjet kristjane apo myslimane.
   Andreas perdoret edhe si mbiemer Anderson(djali andreas)
   Faleminderit per informacionin.

   1. tourkofagos says:

    ja dhe nje tjeter njeri me bisht,,,,,,,hahahaha!

    1. xhixhi says:

     akoma si ke dhene pergjigje akritas konomit

   2. elnik says:

    nena e papandreut margarita eshte hebre nga fisi mineiko polonoebre dhe ta dini qe sot boten e sundojne hebrenjt te tera bangat j&p morgan rockfeler tera bankat amerikane nga pas jane hebrenjt prandj hitleri donte ti zhdukte dhe armiku me i madh i helenizmit eshte hebraizmi jane dy ideologji krejt te kunderta

  4. Dj Acmed i kil you says:

   hahahahahhaahahah——–pse nuk thua ti qe ne e paskemi marre kalane nga brenda———–Elladha qenka e jona,,,,,,,,,,,,hahahahahahahahahah

   p.s ke ndonje ide si tja fusin edhe turkut,,,se xhep dogani ka shume vellezer nga anet tona,,,

   1. Greku i vertete says:

    O Preng peshku ke ndonje shpjegim ti per mbiemrin Ndreu,Ndrea ose Mandrea?Mos u bej debil edhe ti si tourkofagosi qe tallin koqet te gjith.

 43. Andon says:

  Hillas!
  pajtohem per disa gjera me ato qe thua ti, nje nga ato eshte per ballistet dhe ballin kombetar.

  Me duket se ja ke keputur PAK kot per ate interpretimin e emrave

  Atehere Mozart = Moz (nga shkurtimi i Mimoza) + Art(i arte) dmth Mimoze e Arte???

  nuk mund te luash me emrat sepse paskan tinguj te ngjashem.

  do isha kurioz te dija nese edhe Ornela Muti eshte shqiptare, te pakten do ishte me e lehte nga ato te tjerat

  nese greket paskan te njejten prejardhje si Iliret, atehere nga cilet e kane pesuar arbanitasit?

  1. Landi- Sverige says:

   Kam gjysem ore qe po qesh me lote me samaret dhe me dhite hahahaha….

 44. niku says:

  shume te dashur vellezer greke. eshte kohe e veshtire dhe ne kohe te tilla komshiu, komshiut i jep keshilla. Ndaj do ju thosha eshte me mire ” Thanas shtrengo rripin” dhe lerini gjermat te qete.

 45. Hillas says:

  Njatjeta Andon, Faleminderit per komentin.
  Une nuk pretendoj qe te gjitha ato qe thash te jene 100% korrekte.
  Qellimi im ishte qe te nxisja njerezit te mendohen dhe hetojne vet per te gjitha ceshtjet e debatuara dhe mos ti marrin gjerat per te qena vetem se dikush me pare na ka lare trurin duke na bindur qe jane sic thone ata ne librat e historive shteteroro shkollore.
  Per Ornela Mutin apo Adrian Mutu nuk kam informacion.
  Por kam degjuar nje interviste te Antonio Beluccit kryetarit te arberesheve te Italise qe tha se sipas informacioneve qe ata ruajne dinastia Belucci dhe Belushajt e Italise jane Arberes-h.
  Rumunet i thone femijes kopil dhe kur vene ne banje thon nevoja!.
  A mund te jete rastesi?. Ka shume mundesi por Noel Malcom historiani anglez nuk mendon ashtu.Lexo Kosova ose Bosja nje histori e shkurter.
  Sipas tij bota Thraco – ilire u nda nga dyndjet sllave dhe u zhvillua e ndare qe pas shekullit te 12 e si rezultat dialektet evoluan ne pothuajse gjuhe te ndryshme.
  Le te na thone patriotet pse kisha greke eliminoi Koliain,kristoforidhin,Papa kristo negovanin,Mihal Gramenon,
  Pse u rras ne burg heroi kombetar i greqise Theodhor Kollokotroni Bithguri?.
  Pse Odisea Andrucua thote qe kollokotroni ishte aq arvanitas saqe fliste greqishten e re me veshtiresi.
  Pse u dogj shtepia e Noti Bocarit djalit te Markos HEROIT TE Elladhes ne Amfise?
  Se ruante ne tavan pemen familjare te Suljoteve sipas Historianit Suliot Leondios Leondius ne librin To Allvaniko Zitima ose Ceshtja Shqiptare.
  Pema familjare vertetonte prejardhjen e suljoteve.
  Pse ne arte Arqipeshkvi i foli popullit ne gjuhen shqipe para mbretit te greqise Othon qe mbeti I Cuditur kur arqipeshvi i shpjegoi se shqip eshte gjuha qe flet populli jot madheri!.

  lexoni Eduart Lear Udhetimet e nje piktori anglez ne shqiperi dhe greqi ku permendet ndryshimi i emrave te 150 fshatrave te Epirit me emra te rinj nga qeveria sipas autorit per te ndryshuar demografine e krahines
  Pse ne qender te ishullit ZA-QIN-THON NDODHET STATUJA E Mjaullit
  Mos mjaullijne macet gje ne greqishten e re?.
  Pse Greket i thone Homerit O-Miros I miri?!.
  Edhe ishulli Kefa-le-nia quhet kot ashtu?
  Kush e la qafen atje.
  Kiafa ose qafa quhet dhe fortesa e sulioteve.
  Pse e mesojne greket e sotem greqishten e lashte ne shkolle?.
  Pse e ka emrin lagjja Varri ne A-THEN cfare eshte thene?.
  Pse quhet qyteti trikalla?.
  Lexoni nje shkrim te Pukevillit ne Luvre per dokumentat e lashta qe mbaheshin nga kisha ortodokse ne Janine per origjinen e emrit te
  Dropullit nga qyqteti ilir i Dru polit qyteti i drunjte!.

  Ju lutem lexoni Apollogjine e JANI VRETOS.
  Kush ka argumenta eshte i mirepritur.

  1. daniel says:

   e kishe filluar paksa mire historine por aty ku the se gjermanet i kishin motoret me uje e menderose muhabetin dhe mu duke paksa i rjedhur nejse mbase sje i tille asnje ne greqi se mohon qe shume heronj te revolucionit grek ishin arvanitas kolokotroni karaiskaqi miauli bubulina suliotet e shume te tjere e cfare pastaj?kunder kujt luftuan ata ata spastruan greqine e atehershme 100% nga turqitdhe nga feja e tyre e prapambetur dhe u bashkuan mes njeri tjetrit greke arvanitas vllehe nen udheheqjen e ortodoksise dhe krijuan shtetin grek pa turq ne mes dhe mos me thoni qe per shkak te kesaj nuk jane nr 1 ne ballkan shume shkalle me larte se vendet e tjera ballkanike ,prandaj shume komentues ketu nuk jane kunder shqiptareve qe jane ndoshta ashtu si thua ti por kunder turkoshakeve sepse gjithe te zezat ne ballkan i kane sjelle turqit barbare sot ne evrope po deshe te shash ndonje i thua ik o “turk” keta mongolotartarojevgjit qe nuk lane qyteterim pa shkateruar dhe asnje gje perparimtare nuk i dhane njerezimit pervec bakllavase dhe kabunise .”maqedoni”=ma ke dhon ti thoshte nje akademik nga tetova pse ore me keto argumenta do i mbushim mendjen botes pervecse do na qeshin ndersa vrasjet dhe burgjet u bene sepse cdo revolucion ha bijte e vete

   1. tourkofagos says:

    sakt,nuk ka nevoj te shtoj aspak.
    vdekje turkoshakeve

  2. elnik says:

   hillas dropulli nuk vjen na qyteti i drunjte po vjen nga adrianipolis qe eshte qyteti i adrianit adriani eshte hero i mitologjise greke qe mori dhe emrin deti adriatik megjithate shqiptaret dhe greket po te vene mbase ne kohe do takohen ne nje pike ne greqishten e vjeter(helenishtja) historia e popullit grek e shqiptar eshte shume e madhe dhe e perbashket por fatkeqsisht u nda ne 1453 dhe populli shqiptar e njeh shume pak historine megjithate ballkani eshte ngateruar perzier kaq shume saqe te gjithe jemi ballkanas

  3. Landi- Sverige says:

   Nuk dua te te ofendoje, por shume nga ato qe shkruan nuk kane asnje lidhje dhe asgje shkencore. Nuk dua te futem ne hollesira, por rrenjet e fjaleve qe shkruan me larte nuk kane ate origjine qe thua ti, bile shume prej tyre qe i ke shqiperuar nuk jane fare me prejardhje nga gjuha shqipe, por nga turqishtja etj. Megjithese e shikoje qe te pelqen te lexoshe te keshilloj te hedhesh nje sy enciklopedise se akademikut Babinjoti qe pershkruan me hollesi prejardhjen e te gjitha fjaleve qe fliten e shkruhen sot ne greqisht.
   Te keshilloje te lexosh edhe mithologjine greke ku aty thuhet se ishin dy vellezer njeri quhej Ilir dhe tjetri Grek. Aty do te shikoshe dhe shume gjera te tjera interesante.

  4. Kolonjari says:

   http://www.gazetakritika.net/literatur/rumuno/shqipe.html

   Shqiptaro-rrumuni Baki Ymeri ka bere perkthime te vlefshme te historianeve rrumune lidhur me afersine e gjuhes shqipe me ate rrumune ose te ilirishtes me ate thrakase.
   Pershendetje.

 46. LUAN says:

  KINI MESHIRE PER GREKERIT .

 47. bobi says:

  Kur lexoj se car shkrujn ne kto komente ca tra la la qe e mbajn veten per greke si turkofagos elnike elefteridhke e ca kok bosh te tjere oshte per t ardhe keq se cfare idiotesh e injorantesh ka mbajt kjo toke kur i thone i fjale nuk ka bythe ku ta ulesh injorancen e ktyne hajvonve

 48. ximi al says:

  o ti turkofagos me mire shiko pse maqedonia quhet me kohe maqedoni dhe ju greket qe nuk flisni maqedonisht thoni qe emri eshte grek,pastaj ti je grek apo dropullit se ju as gjuhen nuk e keni njesoj se po te jesh dropullit kot i mbron greket e sotem se ata jane gjysem rus ose pondus si i quajne ndryshe ose me sakte pushti.

 49. kercovari says:

  turkofagos .. turko fog, vet emri jot thot se je me turk se turku.
  i perkas fes islame dhe kombit shqiptar (per ty shqipfoles).
  po sma ni fare, jo mua por askujt nga ne si na thrrasin kryqezatat te qelbur katolik apo ortodoks… feja ime nuk eshte shqiptaria,po eshte feja islame dhe kombi im nuk eshte kombesia turke po ILIRE-SHQIPTARE.
  haje m..tin me fjalet kunder nesh ashtu si qiproja me qipriotet turk deri kur ja rrasi turku deri ne fyt
  te beft mir karroc e shqiperise, tet gezoj pak o VORR i epirit…ahahah qe kur sdo jet e juaja

  1. elnik says:

   ja fut kot clidhje ka feja islame me iliro shqiptaret

 50. Bylis says:

  GREKU ZAGAR DHE PROPANGANDUES KA QEN DHE ESHTE,,GENJEU NJE BOT TE TER QE KA SHPIKUR DEMOKRACIN KUR DUKET MUUUU SA DEMOKRAT JAN KETA PLERA,,I HODHEN HI SYVE TE BOTES PER HISTORIN E TYRE TE LASHT DUKE DITUR SE ETERA AJO HISTORI U PERKET SHQIPETARVE,,DHE KETA ZORRA BYTHE QE MBROJN GREQIN JAN THJESHT CA KAPUZHELA QE I KAN ARDHUR GJYSHERIT KETEJ PER NJE KOTHERE BUK DHE NGECEN KETEJ,,MIR QE NGELEN PO NA BEJN DHE PROPAGAND,,NE DO HYM NE EUROP PO SI SHQIPETAR SI NIPERIT E ALEKSANDRIT DHE TE SKENDERBEUT DHE JO SI JU PAPA JANA BYTH SHQYERA

  1. elnik says:

   o ballshuk na dole dhe nipi i alexantrit pa me thje nje cik ne gjuhen tende ballshuke cdomethene alexander? ketu hollivudi e nxori alexantrin grek ti e nxjer balshuk te ka godityr trurin e vogel ajo uzina e naftes atje ne ballsh

   1. Leonard says:

    Elnika me minifund, e bere pazarin sot apo s’pate shume kliente naten?
    Se jo per gje po kur e ke barkun bosh, flet ca si perçart zoçka! 😉

   2. arbeni nga tepelena says:

    o elenik pse deri ne 1850 alexandri nuk ishte grek,sipas tyre.dhe kur fillun megalo idet u be grek?

  2. tourkofagos says:

   arapi mou,komenti i nje mallakastrioti kercikuq,mbetet gjithmone i pavlere,,,,,

  1. elnik says:

   hidh nje sy ketu
   http://en.wikipedia.org/wiki/Pelasgians
   injoranca pa fund jo per ndonje gje por ta kuptosh se c ishin pelasget

   1. elnik says:

    po ke ndonje teoreme tjeter ma thuaj

    1. Andon says:

     Yes Elnik Pelasgians were pre Greek, Before the Greeks, and they did not speak greek

     Pelasgians

     The term ‘Pelasgian’ (or Pelasgoi) was used by the Classical Greeks to denote pre-Hellenic peoples in Greece, Crete and beyond. They spoke a language or languages which were identifiably non-Greek at the time. Traditionally they were thought of as peoples who pre-dated the Mycenaeans throughout a large part of Greece, these parts generally being in the east of the country which had been attributed to speakers of ancient East Greek, otherwise known as Ionians. They were already identifiable by the time of the Trojan War, when several contingents fought in support of Troy. By the Classical period various enclaves of Pelasgians could be found in Greece, the Aegean islands and western Anatolia.

     To date, the question of whether the Pelasgians really were pre-Mycenaean Greeks, or were related to them in some way, has not been answered. Various studies have been conducted to try and find identifiable non-Indo-European language elements, while some archaeological digs (notably on Lemnos) identify weaponry which is clearly different from that of the Classical Greeks, but which preserves many elements of Mycenaean weaponry. A possible conclusion is that the native Pelasgians were heavily influenced by the Mycenaeans, but not necessarily part of their culture.

 51. Hillas says:

  Njatjeta Daniel,
  Faleminderit per komentin. Shpresoj qe te mos kem rrjedhur.
  Une bera nje pyetje se si mendojne njerezit se sigurohej nafta qe i duhej ushtrise gjermane per te furnizuar gjithe makinerine ushtarake, floten ajrore e detare si dhe forcat e kembesorise gjate luftes se dyte?.Gjermania nuk i kishte burimet e mjaftueshme brenda vendit dhe as nuk kish koloni naftembajtese sic ka amerika sot ne lindjen e mesme. Gjermanet edhe sot e blejne naften dhe gazin nga Ukraina dhe Rusia.Ne qoftese dikush ka nje pergjigje le ta ofroje.
  Be nje kerkim ne Google te lutem : Engine water conversion kit. dhe do gjesh faqe ne amerike qe i shesin convertuesit per 200 dollare. Studioje dhe pastaj krijo vet opininin tend.Ose po ke njohuri mekanike bleje dhe instaloje ne makinen tende.Cdo makine mund te punoje me uje.Seshte ndonje gje e re.Gjermanet u sulmuan nga aleatet e tyre Anglo amerikane kur u kuptua se donin te shkeputeshin nga varesia ekonomike dhe energjitike e Zionisteve qe kontrollonin sistemin bankar boteror, Ameriken, Angline dhe burimet e naftes ne bote.
  Kjo i beri ata me te rezikshem se Bashkimi Sovjetik qe ishte nje vend i prapambetur e i varfer ekonomikisht.
  Sa per Turqit une skam ndonje koment se gjerat dihen.
  Turqia u be shtet laik nen drejtimin e Arnautit Mustafa Qe-mal.
  Pas kongresit te Manastirit ata ndruan dhe alfabetin e tyre nga arab ne latin menjehere pas shqiperise.
  Ne Turqi vazhdon te jete garant i kushtetutes ushtria ashtu sic e vendosi Mustafa Qemali ne kushtetute.
  Erdogani po ben te gjitha perpjekjet per ti nxjerre jashte loje.
  Po ja doli dot turqia do beje hapa mbrapa ne drejtim te laicizmit ne shtet.Po nuk do te jete ndonje hata e madhe.Greqia eshte akoma nje shtet fetar dhe po ja kalon shume mire ne mes te Europes.
  Feja nuk e krijoi progresin ne Greqi, Shembull Gjermania,Anglia,suedia etj.Keto vende kane me shume musliman se Greqia dhe jane mjaft te avancuara.
  Shqiptaret kane akoma nevoje te mbajne mardhenie te mira me turqine sepse ndihen akoma te kercenuar nga shtetet aktuale fetare greke dhe serbe qe bejne politiken e armikut numur 1 te shqiptareve ne bote Rusise.
  Kur Greqia te tregohet e sinqerte ndaj shqiptareve dhe te braktisi mardheniet me serbet ne kurriz te shqiptareve ballkani do te qetesohet dhe roli i Turqise si ballance do te bjere.
  Kush ka argumenta eshte i mirepritur.

 52. kercovari says:

  grek pedofila, turkofagos..shqiptarit i punon mir naleti kur shtohet nataliteti, vazhdoni pranoni shqiptar ne greqi me vetdeklarim dhe nderrim te emrit, po do vij koha se gjaku nuk eshte uje, se SHQIPTARI eshte dhe do mbetet SHQIPTAR musliman apo krishter.. fundja do jet, kur te zgjohet i vet deklaruari jorgo(s) me kemb kunder jush,sdo ta kuptoni se nga vjen
  ahahaha nga mbrenda te greqis juaj…perkrahje per QAMERIN … rroft SHQIPERIA

 53. Hillas says:

  Landi-Sverige.
  Faleminderit per komentin.
  Une mundohem sa me pak te lexoj studiues ballkanike qofshin Greke apo Shqiptare se dashur pa dashur jane sadopak te njeanshem.
  Mundohem te lexoj Amerikane, Anglez,Francez dhe mbi te gjitha Austriake,Italiane e Kroate si ne Rastin e Aleksander Stipcevic qe kane qene me afer dhe njohur ngjarjet por kane qene dhe pak te ndikur nga menyra politike ballkanike e te shkruarit te historise.
  Armiku i shqiptareve dhe Grekeve eshte i njejte.
  Eshte po ai armik qe pasi grabiti ghjithe pasurite e Gjermanise e la ne diell para luftes se pare e te dyte.
  Po e njejta gje ndodh sot me Shtetet e bashkuara, Angline,francen,spanjen,Italine, Irlanden,Portugaline dhe Greqine.

  Kush do ta kuptoje e ka ne Youtube ne Anglisht dhe Gjermanisht.
  Lidhjet me poshte per ata ke kane interes te kuptojne cfar luhet.
  Quhet perca e sundo.

  http://www.youtube.com/watch?v=HgsO0rE6EcE&feature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=GPpEQuatcTU&feature=related

  Copy & Paste keto lidhje dhe do kuptoni shume.
  Shqiptaret e Greket jane nje komb qe zihen per pune besimi fetar e jo origjine.Prejardhja nuk cbehet nga feja.
  Noti Bocari drejtuar vellezerve myslimane u thote vellezer edhe pse feja na ndan ne jemi prape vellezer se Gjaku Arbanitas nuk behet uje.
  Vetem se tjetri do te besoj ne fene Katolike apo fundja ne Scientology Nuk do te thote qe duhet te nderroje dhe kombesine ose te quhet Turk apo ku di une.
  Nje pjese e madhe e Turqve jane me prejardhje Shqiptare per vete.
  Edhe sot shqiptaret kane influence te madhe ne Turqi.Historikisht qe nga koha e Arbereshit te madh Mustafa Qemal Shqiptare kontrollojne levat e pushtetit ne ushtrine Turke dhe jane garant i shtetit laik.
  Shqitaret nuk ja ndiejne per fe por si gjemanet vriten per komb e memedhe si bene dhe per clirimin e Greqise nga pushtuesit Otomane.
  Kur shqiptaret kishin nevoje per ndihme Arbanitet e greqise i ndihmuan.
  Kur arbanitet ne Greqi te jene ne pike te hallit arbanitet ne shqiperi do ti ndihmojne me sa te munden se i kane vellezer.
  Mos prisni ndihme nga serbi se vetem ju perdor per interesat e tij!.
  Feja u krijua dhe perdoret per ti percare e rrjepur me lehte popujt.
  Pasi ujku te kete rrjepur greqine do ti kthehet Shqipereise e te tjereve nje nga nje.
  Ai ujk nuk eshte gjermania as japonia po i njejti ujk i vjeter qe hengri Gjermanine dhe japonine ne luften e dyte.
  Te njejten gje ka ne plan ti beje Amerikes.
  Kenedy e paralajmeroi dhe e pagoi me jete!.
  Eshte paraziti me i madh ne historine e njerezimit qe pi gjakun e kombeve nuk njeh kombesi e nuk ka atdhe!.

  Kush ka argumenta eshte i mirepritur

  1. Dj Acmed i kil you says:

   Me fal shoku po mua me dukesh si shoku i mytiut_fluturues qe shtron carcafe nga Kurani dhe ben propagande per kulturen arabe beduine.

   si ore qenkemi nje komb me greket gjysme aziatike dhe gjysme afrikane??????????po kemi fe te ndryshme!!! feja ka lindur mijera vjet me pas se ne jetojne ne kete vend.

   shoku mos ma mer per ters——–po ik i here ke noj doktor se paske problem,,,,me kto konspiracirat dhe masonet

  2. plaku says:

   hillas,
   Me fal por une kisha disa pyetje :
   – Me fal per injorancen time por, nuk e kuptova se kush ishte ky ujk qe hengri Gjermanine dhe Japonine ne luften e dyte boterore dhe te njejten gje ka ne plan ti beje Amerikes ?
   – Ti thua : “Armiku i shqiptareve dhe Grekeve eshte i njejte.
   Eshte po ai armik qe pasi grabiti ghjithe pasurite e Gjermanise e la ne diell para luftes se pare e te dyte.”
   Kush eshte ky armik ?
   – Ti thua : “Shqitaret nuk ja ndiejne per fe por si gjemanet vriten per komb e memedhe…”
   Per cilin komb u vrane gjermanet ne luften e dyte boterore. Me sa di une asnje shtet nuk i sulmoi gjermanet. E kunderta gjermanet sulmuan dhe pushtuan e vrane e prene shtete te tjera. Me fal por desha te dija se me cfare gjyslyqesh e lexon ti historine ?
   – Ti thua : “Shqiptaret e Greket jane nje komb qe zihen per pune besimi fetar e jo origjine.”
   Nuk arrij ta kuptoj fjalen “zihen”. Ultra nacjonaliste greke te Zerves ( bashkepunetor te gjermaneve shif linkun poshte gjermanisht ) vrane e prene gra e femije came dhe ti thua “zihen”. Hap fjalorin dhe shif ndryshimin e fjales “genocid” dhe “zihen”.
   Shqiptaret e Greket jane nje komb qe zihen per pune besimi fetar e jo origjine.
   http://de.wikipedia.org/wiki/Napoleon_Zervas
   Ja dhe perkthimi :”Pas luftes Zervas ishte anetar i qeverise se Dimitrios Maximos si minister per rregullin publik si dhe ne qeverine e Sophoklis Venizelos si minister i punes. Pasi trupat e tij u sulmuan nga partizanet komuniste, dolen ne drite informacjone ne lidhje me kontaktet e tij me pushtuesit gjermane. Si rezultat i kesaj Zerva u detyrua te hiqte dore nga karjera e tij politike. Pervec kesaj ai u fajesua nga politikane te majte se ai kishte kryer nje pastrim ethnik kunder shqiptareve came, nje pjese e te cileve si ndeshkim per bashkepunimin me gjermanet u larguan me force nga Epiri per ne Shqiperi, gjate te cilit pati shume te vrare edhe nga popullsia civile.”

   Pershendetje.

  3. tourkofagos says:

   ,,,,,,vete turqit jane me origjine arbereshe!!!!!!!!!!
   ,,,,,,arbereshi i madh Kemal Mustafa!!!!!!!!!!!!!!!!!
   ti arapi mou duhet te diagnostikohesh sa me shpejt,sepse paraqet rrezikshmeri per te afermit qe te rrethojne,,,,,sepse per ne ,st’arqidhia mas,njerez si ty i cojme ne fund te detit tek B.Laden!

 54. Hillas says:

  Landi Sverige
  Urdhero dhe nje lidhje qe mund ta gjesh me interes dhe harrova ta shtoja.

 55. Hillas says:

  Dj Acmend i kil u.
  Une kam jetuar ne greqi per disa vite dhe kam pare qe gjysma e popullsise ose di shqip ose e ka mbiemrin Arvaniti. Cfare mund te jene ata?. Gjeorgjiane?.
  Si ne cdo vend dhe atje ka shume te ardhur po ata perbejne jo me shume se 40%.
  Shumica e poullsise Jane Arvanitas e Vellah.
  Lexo Falmerayer.
  Sa per sugjerimin tend per te doktori te falenderoj dhe nuk e mar per keq, po mos u nxito te lutem
  Be njehere hulumtimet e duhura se punet e mire behen avash avash.
  Une nuk pretendoj qe ato qe them une ti pranojne te gjithe menjehere.
  Po mundohem ti nxit njerezit te mendojne jashte kutise e ti shikojne gjerat nga lart.
  Kush kupton me shume se cbehet ne miting ai qe eshte ne mes apo ai qe eshte ne tracen e godines?!.
  Sheret,sharjet, perplasjet nuk sjellin frut.
  Bashkepunimi po.

  Pershendetje.

  1. Dj Acmed i kil you says:

   Hillas
   e kuptoj qe ti je i bindur ne ato qe thua————dhe sinqerisht nuk doja te te fyeja——–thjesht bera ironi———-per konspiracirat

 56. Hillas says:

  Gandi i Madh Thoshte :

  Ne fillim qeshin me ti
  Me pas te tallin
  Pastaj te luftojne
  Dhe pastaj ti fiton!.

  Me ne fund ndodhi qe Anglezet u zbuan nga India!.

 57. Denis says:

  elnik se cfare rrace jam une e tregon gjuha qe flas dhe nuk jam ketu as per te mbrojtur gjermanet dhe as per te marre ndonje pension grek duke harruar se babain mbase ma quajne edhe Ismail, por nejse. Une jam shume me i informuar zoteri sepse gjithe diten merrem me ato shifra qe ti s’i di cfare jane, prandaj mos ja shkrep kot. Merr dhe bej nje krahasim te indekseve kryesore makro dhe mikroekonomike te te gjitha vendeve te eurozones dhe do te zbulosh se vendet e Europes veriore kane perfituar me shume nga monedha e perbashket ndersa vendet periferike kane humbur pasi ju ka munguar historikisht avantazhi konkurrues. Tani te rri te te shpjegoj ty cfare eshte avantazhi konkurrues i nje vendi do duhej kohe prandaj logjika dhe fakti i thjeshte eshte se Gjermania eshte perfituesi kryesor nga monedha e perbashket dhe eshte vendi i fundit qe do te dale nga ky sistem. Mos u bej qesharake por jep mend vetem ne fushat ku merr vesh. Po ta perseris, eshte faji i gjermaneve dhe francezeve qe po ju durojne pak me shume sec duhet, kur nje punetor i thjeshte ngarkim-shkarkimi (me pirun) merr 1,200 euro pension mujor. Ku deficiti eshte dyshifror, evazioni fiskal galopant, pragu i pensionit shume i ulet, nje shtet super social… e perse u dashka te paguaje gjermani per qejfet qe kane bere greket ne 20 vjet me lek te marre borxh? Eshte njesoj sikur ti te marresh 100,000 eur hua, dhe t’i harxhosh me udhetime neper bote dhe kur te vije momenti i pageses se kestit te mos kesh te paguash, dhe pastaj nis te qahesh e te ankohesh si femije. Rrituni dhe merrni persiper pergjegjesite qe ju takojne. Greqia eshte futur ne BE aksidentalisht, vetem si rrjedhoje e faktit qe i gjithe Ballkani ishte komunist, por jo se e ka merituar ndonjehere. Po flasim per nje shtet qe deri pak vjet para futjes ne BE ka qene junte ushtarake! Hajde shendet e mos te te vije turp te thuash “jam shqiptare” sepse ke shkruar qe “jam greke” por harron qe shkruan ne gjuhen shqipe!

 58. Denis says:

  Mos te kene merak greket se do ta shohin kur te shpallin falimentin e pjesshem ne pak muaj dhe pastaj do ta kuptojne cfare nderi ju kane bere gjermanet e francezet. Dhe ky do te jete vetem faliment i pjesshem se te ishte i plote do te dyndeshin ata ne Shqiperi te kerkonin pune ne kete mrekulli ekonomike qe jemi ne!

 59. Hillas says:

  Njatjeta plaku. Faleminderit per komentin.
  Kur thashe zihen e kisha fjalen per ata qe shahen ne keke forum e te tjere si ky dite per dite.
  Sa per gjenocidin grek ne cameri une nuk thashe qe nuk ka ndodhur dhe as qe e permenda po meqe ceshtja u hap une mund te them qe chamet ortodokse jane akoma atje. Greku zboi chamet myslimane qe i shihte si te pa asimilueshem.Konflikte fetare kane ndodh shpesh brenda perbrenda kombeve per te krijuar entitete te pastra fetare si shteti grek i 1878 dhe 1914.Te lutem lexo komentet e mia te mesiperme.
  Sa per gjysliket e mia historike une perdor ato te tipit anti genjeshtr judeo ruso komuniste.
  Me qe permende qe e njeh gjuhen gjermane te lutem shiko pak videot qe kam lidhur me komentin tim te meparshem dhe po deshe thuam cmenon.
  Armiku i gjermaneve nuk eshte shtet eshte nje formacion qe kontrollon sistemin bankar dhe burimet e naftes ne bote. Ata qe kontrollonin ekonomine gjermane dhe europiane deri sa i zboi Hitleri. Qe e çuan inflacionin ne 600% dhe renuan marken. Ata qe po bejne te njejten gje sot ne Amerike e evrope duke hedhur te ardhurat ne azi e kine e pasi ta kene majmur mire do ti pine gjakun dhe kines. Deri atehere evropa dhe amerika do ta kene zevendesuar gjakun e humbur dhe do vije koha per fazen tjeter Shikoi videot dhe flasim.
  Kush ka argumenta eshte i mirepritur

 60. Hillas says:

  Natjeta elnik
  Jam plotesisht dakort me ju per komentet qe bete ne lidhje me gjuhen dhe kontrollin qe kane Hebrenjte mbi sistemin bankar boteror.
  Shpjegojua pak patrioteve tane Arbanitas se po i bien ne qafe kot gjermanit.
  Gjermani eshte aleati me i forte kunder Hebrenjve dhe i ka dhene provat per kete.
  Me dobesimin e shteteve europiane kerkohe te harihet te dobesimi i gjermanise.
  Sa me shume te ndihmoje gjermania shtetet ne krize aq me shume dobesohet ekonomia gjermane!.

  1. Denis says:

   Hillas dhe Elnik

   ekzistojne dy lloj njerezish, ne varesi te kontrollit, ata me pike te brendshme kontrolli dhe ata me pike te jashtme kontrolli.

   Te paret jane ata njerez qe kane guxim ne jete dhe per deshtimet dine te thone, ishte faji im, dhe mesojne e ecin perpara.

   Te dytet jane njerez qe njohin vetem deshtimin nga mungesa e guximit dhe per kete fajesojne mjedisin apo njerezit qe i rrethojne sikur ata ju sjellin gjithe te keqijat ne jete.

   Mbase beni mire te ngriheni mbi kete nivel dhe te kaloni ne nivelin e pikes se brendshme. Tani na dolen serish hebrenjte fajtoret e krizes boterore?! Injoranca perfundimisht nuk paska fund…

 61. Hillas says:

  Njatjeta Denis.
  Faleminderit per komentin.
  Po pate mundesi shikoi pak ato 3 videot duke klikuar ne lidhjet qe postova ne komentet e mia te mesiperme.
  Debati behet me i shendetshem kur ka mosrakordime.
  Po mire eshte te ofrohen dhe argumenta per mosperfshirjen e hebrenjve super te pasur ne skemat per kontrollin e financave boterore.
  E mban mend njeri falimentimin e argjentines?.
  Populli humbi te gjitha kursimet bankat shpallen falimentin dhe bossat judaiste morren parate e i deposituan diku tjeter.
  I humbur del gjithmone i papregatituri ai qe nuk beson se mund te ndodhi nje gje e tille

  pershendetje.

  1. Denis says:

   Hillas,

   Para se te me pyesesh per falimentin e Argjentines duhet te mesosh se sa here ka falimentuar Argjentina, dhe cilit faliment po i referohesh. Une nuk merrem me video dhe nuk po debatoj me pasion ketu por me logjiken e shifrave. Po ta riperseris qe personalisht e shoh te palogjikshme te fajesohet nje race per gjithcka te keqe qe po ndodh, dhe po te ribej pyetjen qe i bera koleges tende Elnik, mos valle ja dha kush me zor ato para hua Greqise? Mos valle shteti dhe shoqeria greke i investuan dhe humben nga investimi? JO! I shpenzuan dhe sot jane ne kete situate. Po te ripyes ty, nese merr 100,000 eur kredi, qofte edhe nga nje hebre super i krimbur ne para, dhe i shperdoron e nuk i kthen, cfare te drejte ke te ankohesh? Mos u merr me parate e te tjereve po shiko te sigurosh jeten tende. Dhe nese jane te krimbur ne para nuk e kane bere ne kurrizin tend por duke punuar dhe duke shfrytezuar raste qe shumekush nuk ka ditur t’i shfrytezoje per 1001 arsye. Te keshilloj te lexosh “Tregtarin e Venedikut” nga Shekspiri qe te kuptosh sadopak kete qe po te them. Eshte teper e thjeshte te akuzosh te tjeret per problemet e tua, por problemi nis nga vetja. Po nga vetja nis edhe gjetja e zgjidhjes. Merru me te tjeret e s’ke per te gjetur kurre zgjidhje. Merruni me gjermanin e me cifutin se jua thashe, per pak muaj do te kuptoni se cfare nderi ju kane bere qe ju kane mbajtur me para qe nga 2010 ndonese keni shkelur shume pika te traktateve te perbashketa ekonomike dhe keni MASHTRUAR prej vitesh me te dhena false mbi treguesit ekonomike dhe financiare.

   Hajde shendet.

 62. Balua says:

  Greket ti hane m… Gjermanise, se u ka bere koken.

 63. Hillas says:

  Njatjeta Turk-ngrenes

  Ne qofte se ti nuk mendon qe Mustafai qe mal une them te imagjinosh skenarin e nje Turqie pa reformat qe ndermori nje figure si ai.
  Do te ishte nje turqi fanatike islamike shume me e rezikshme dhe agresive se kjo e sotmja dhe nje problem madhor per vendet ballkanike e sidomos per Greqine qe e ka ne krah!.
  Ai qe i madh per patridhen e tij Turqine se atje jetonte sic qene te medhenj Arvanitasit per Greqine tjter qe ne te njejten kohe dashur pa dashur demtonin interesat e SHqiperise.
  Sa per epitetet qe ju ve njerzve ti bravo te qofte po une nuk kam nder mend te bie ne nivelin tend.
  Ne TUrqi jetojne reth 5 milione turq me origjine shqiptre do apo nuk do ti dhe ata quhen Arnaut qe vjen nga turqizimi i fjales Arvanit ne arnavut.
  Lexo pak biografine e mustafa Qemalit.
  E di gjithe TUrqia qe eshte Shqiptar se e ka pohuar vet kur u bene shkembimet e popullsise dhe vuri emrin e tij ne krye te listes te shqiptreve ortodokse qe duhet te deboheshin nga TUrqia kur i dhane listen per ta firmosur.
  Sa per arap po mos te qene arvanitasit nuk do gjeje asnje bjond ne GReqi ose TUrqi.
  Po je i zoti leji sharjet personale dhe mundohu te paraqesesh argumenta.
  Pershendetje

  1. tourkofagos says:

   Ti i fryne marmides ,por i fryne me nota turke!Ose je budalla[gje qe te perjashton nga fajsia]ose je i lig.Arapi mou,shqiptaret e Turqise,qe sipas teje jane rreth 5mln,jane 100% shqipfoles myslimane,bashkpunetore e simpatizante te turqeve,came te ikur nga Greqia e jo kristiane.Po keshtu dhe ata arvanite,qe luftuan perkrahe popullit grek,ndaj turqeve ishin kristiane.Historiani arvanitis,Niko Dimou shkruan;
   Arvanitet kristiane,pavaresisht se nuk flisnin gjuhen greke,luftuan perkrah grekeve kunder turqeve,ndersa pjesa tjeter,muamedanet[turkoshqipfolesit] luftuan bashke me turqit!

   Οι μισοί Αρβανίτες ήταν χριστιανοί και πολεμούσαν μαζί με τους Έλληνες, ασχέτως αν δεν ήξεραν τη γλώσσα. Οι άλλοι μισοί ήταν Μωαμεθανοί (Τουρκαλβανοί) και πολεμούσαν με τους Τούρκους.
   Διαβάστε περισσότερα: http://www.pare-dose.net/?p=2799#ixzz1aJyI6dMj
   Pra e thene me sakte,mos ngaterro qellimisht,arvanitet kristiane qe sot jane bere greke,me ata myslimane qe shkuan ne Tyrkie e u bene turq.Vajtia e nje turkoshqipfolesi ne Turqi,kishte interesat e veta,shpetonte nga padrejtesite ose krimet,qe kishte bere ne Shqiperi ose ne Greqi[camet].Pyet nje arvanit,ne Greqi ne e quan veten vella,me nje shqipfoles mysliman ne Shqiperi,apo me keq me nje arrnaut te Turqise,,,,! Ade cok gyzel,futi nje kafe turke tani dhe drejto marmiden……!

   1. Beni says:

    o turkofagos njeriu eshte produkt me shume i shoqerise se ku formohet se sa i asaj se nga e kane origjinen ata.Ai arvanitasi ne greqi sot eshte asimiluar e i thote vetes grek dhe eshte vllezer me greket po ashtu dhe shqiptaret e turqise qe ti thua se ishin myslimane por qe me perpara kane qene te krishtere po te mos ishin asimiluar te dy palet sot do indetifikoheshin shqiptare sic bejne arbereshet e Italise sot.

    1. arbeni nga tepelena says:

     dy rruge kishi o te asimiloheshin ose ne thike.por perseri mosha e madhe di shum mir shqip

    2. tourkofagos says:

     sakt,por nje gje eshte e sigurt,qe zakonisht ne jete,pershtatemi ne nje gje, ku gjejme vetveten,ajo qe na perfaqson,ate qe dashurojme keshtu qe shqipfolesit myslimane perqafuan turqizimin dhe ata kristiane greqezimin.Per te dy,eshte teper normale!

   2. arbeni nga tepelena says:

    a mund te me thuash cfar kombi jane ARVANITET KRISTIANE?.po para se te beheshin kristian cfare ishin?po keta arvanitas(shqipetare)te thoshin se jane shqipetare sa prej tyre do kishin mbijetuar.po mbesa e PAPA KRISTO MEGOVANIT doli para disa ditesh dhe tha se ai ishte grek.nje banor atje ne megovan e sqaroi pse.ne turqi shqiptaret e debuar nga kosova dhe cameria nuk jan privuar asnjeher per gjuhen.pse depertimi i cameve nga vendlindja e tyre u nderpre pas presionit te usa dhe fuqive te medha,dhe greket si te beses qe jane shfrytezun luften e 2 per te therur pop shqipetar.

    1. tourkofagos says:

     file arbeni,arvanitet kristiane ishin,arbereshet kristiane,qe mbas vdekjes se heroit kombetar,gj.kastrioti duke mos duruar dote shtypjen turke,udhetuan drejt greqise e italise.Mbas largimit te mijera arberesheve nga trojet arbereshe,turqit sollen hordhi te tera ushtaresh dhe skllavesh nga Kaukazi i larget,per te ruajtur existencen e pushtimit turk ne shqiperi e me gjere.Keta kaukaze,u pershtaten duke mesuar gjuhen shqipe,nga ata pak arberesh qe kishin mbetur ne trojet shqiptare autoktone.Te favorizuar keta turkoshake,duke pasur mbeshtetje nga turqit,filluan shume shpejt te gllaberonin cdo gje,kjo shpjegon edhe pasurite e tyre edhe sote e kesaj dite,prona te pa blera,por te gllaberuara e te falura nga turqit.Kjo pakashume duket edhe sot ne politiken dhe metoden turkoshake te islamistit sali berisha.Per pyetjen qe ti ben se cfare ishin keta kristiane para se te beheshin te tille,2000vjt me pare,une theme se te gjithe ishin majmune,sepse te thuash se cishte nje njeri perpara 2000vjetesh eshte cmenduri,ok!Saper myslimanet shqipfolesa qe shkuan ne Tyrkie dhe qe[sipas teje] nuk u privuan te deklaronin arrnaute,pyet nje turkoshak ketu ne site[mendimi im,hajriu,plaku]te te sqaroi me shume,ok!

     1. lili says:

      kush ti ka mesuar keto pallavra juve tourkofagos qarqet e reaksionit grek, apo priti juaj zeshkan!! Kush studion historin e di shume mire qe nuk ka rekorde, qe shqiptaret te kene ardhur ndonje vend tjeter, shqiptaret jane autokton, dhe jane cilesuar nga historian dhe dijetar te huaj si nje nga popujte me race me te paster ne evrope.

      Mbete duke share shqiptaret, oh ditezi, jo vetem priceshat tuaja greke martoheshin me sultanet por dhe mijra vajza greke kane qene neper harremet e sulltanit

      Nje numri i pafund i princeshave greke u martua me sulltanët osmane kjo do të thotë, nga dijetari Bryer, se me 1453 Mehmet II duhet te pretendonte me shume per fronin e bizantit se sa Kantakouzenos.

      Mund ta gjeni.

      Two faiths, one banner: when Muslims marched with Christians across Europe’s
      By Ian Almond 2009

      Harvard University Press
      Page 126

      The endless number of Greek princesses who married Ottoman sultans means, as the scholar Bryer points out, that by 1453 Mehmet II had a much more convincing claim to the Byzantine throne than Kantakouzenos

      me mijra vajza greke u morren nga turqit dhe u vendosen ne harremin e sulltanit ne kostandinopoje
      mund ta gjeni
      Giorgi’s Greek Tragedy – Page 226

      Pauline Hager – 2010

      She was taken by the Turks and placed in the sultan’s harem in Constantinople, just like thousands of other Greek girls.

      http://books.google.com/books?id=8YgJti2iYawC&pg=PA226&dq=She+was+taken+by+the+Turks+and+placed+in+the+sultan%27s+harem+in+Constantinople,+just+like+thousands+of+other+Greek+girls.&hl=en&ei=xv2RTpNwwujRAfy1hE8&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CC0Q6AEwAA#v=onepage&q=She%20was%20taken%20by%20the%20Turks%20and%20placed%20in%20the%20sultan%27s%20harem%20in%20Constantinople%2C%20just%20like%20thousands%20of%20other%20Greek%20girls.&f=false

 64. Hillas says:

  Njatjeta Denis.

  Zinxhiri keputet atje ku eshte me i dobet dhe eshte me i dobet ne greqi.
  Edhe Italia,spanja,irlanda e portugalia jane dobet.
  Une nuk po mundohem te justifikoj greqine se ata po perballen me papergjejshmerine qeverisese te tyre,Fryrjen e administrates mbi normat,mos deklarimin e te ardhurave,mos pagimin e taksave etj etj qe permende vet me lart.
  Greqia ka jetuar mbi mundesite e saj per vite me radhe duke mare borxhe qe e ka ditur mire se nuk ka qene ne gjendje te ktheje.
  Si rezultat po paguajne pasojat.
  Por ama dhe huadhenesit e kane ditur shume mire kete dhe kane vazhduar qe ti ofrojne e japin hua pas huaje si dashi qe e dhjamosin para se ta bejne kurban.
  Kete bejne spekulatoret financiar Hebrenj ne gjithe boten dhe pastaj kur behesh adikt te presin furnizimin qe te te kthejne ne sklav!.
  Ti nuk do te merresh me video po ajo video eshte fjalimi i ish Presidentit te Amerikes JF Kennedy para se te egzekutohej nga ata qe po behej gati te diskretitonte per menyren e piste te skllaverimit te politikes,medias dhe shteteve nepermjet korrupsionit te financimeve e parase se piste.
  Pastaj i dashur mos mu drejto mua me juve te lutem se une nuk jam as minoritar e as vorioepirot por shqiptar i paster dhe smund te flas per te tjeret se nuk kam ndonjerin koleg ne forum me shume se cte kam ty koleg.
  Une thjesht jap mendimin tim
  Kjo nuk do te thote qe une nuk duhet te them te verteten ashtu si e di per hir te pseudonacionalizmit.
  Te thuash te verteten eshte virtyt.
  Pershendetje

  1. Denis says:

   Hillas,

   Qe greket kane jetuar mbi mundesite e tyre kete e dine te gjithe, por kur thua qe huadhenesit e dinin situaten, ketu gabon. Asnje huadhenes nuk e dinte situaten financiare te Greqise sepse

 65. kercovari says:

  jan fut kreit krishteret andej e kendej ne internet ne lloj forumesh per te sheruar smundjet anti SHQIPTARE-ISLAME.. hahaha sherim te kendshem vllezer se do behet si thoni ju ashtu si ishin te parit dhe ashtu si ishte jezu krishti (GREK) .. edhe shqiptaret do behen grek se ashtu don jezu krishti GREK.. endrra te lehta dhe te embla ju uroj nga zemra
  gjum te kendshem .. ahahaha

 66. arbeni nga tepelena says:

  gjermanet jane nder popujt me elitar,shumum thjesht sepse e kane treguar historikisht,jane popull punetor dhe me tru.dhe greket jane puntor kjo eshte e vertet por normal nuk kan asnje lidhje me gjermanet.ne greqi ndodhi historia e bretkoces qe tha widhers per berishen.

 67. Denis says:

  Hillas,

  Qe greket kane jetuar mbi mundesite e tyre kete e dine te gjithe, por kur thua qe huadhenesit e dinin situaten, ketu gabon. Asnje huadhenes nuk e dinte situaten financiare te Greqise sepse QEVERITE GREKE KANE MASHTRUAR ME TE DHENAT FINANCIARE DHE EKONOMIKE. Si mund ta dinte SocGen apo Deutsche Bank gjendjen reale te financave greke kur zyrtarisht ne Eurostat qeveria greke deklaronte te dhena fiktive per deficitin, nivelin e arketimeve, borxhin, etj etj? Mos valle harrove qe ishte Papandreu ai qe doli e tha ne tetor 2009 (ne mos gaboj me muajin) qe Greqia kishte mashturar BE per treguesit makroekonomike? Ti nuk e di por ate dite dhe ne ditet qe pasuan tregjet u goditen fort dhe i zuri paniku sepse te gjithe nisen te kuptonin VETEM ne ate cast se cfare kishte ndodhur ne te vertete. Prandaj mos akuzo kot bankieret pse mashtron qeveria greke me te dhenat. Dhe sa per dijeni po te kontrollosh strukturen e aksionereve te bankave me te ekspozuara ndaj borxhit grek, nuk do te gjesh ndonje hebre mes tyre, keshtu qe serish te keshilloj te informohesh. Por edhe sikur te kishte hebrenj, po ta perseris qe ata jane njerez si te gjithe ne dhe kur shohin nje mundesi per fitim, e shfrytezojne, sic do te bente gjithkush nga ne. Faji eshte teresisht i qeverive greke qe merrnin hua dhe mashtronin duke falsifikuar treguesit kryesore ekonomike. Madje sa per dijeni ne prill te 2010 Greqise ju vendos edhe nje gjobe e majme per keto mashtrime me shifrat dhe neper tregje qarkulloi barcaleti qe Gjermania po i jepte borxh per bailout e pare qe t’i shlyente edhe gjoben mbrapsht.

  Sa per J.F.K. ai u kthye ne mit vetem pse pati nje fund aq tragjik, por nese lexon libra mbi biografine e tij, libra te shkruar nga mbeshtetesit dhe kundershtaret e tij, do te kuptosh se ka qene nje nder presidentet me populiste dhe imorale, me te paafte emocionalisht dhe fizikisht per te drejtuar ShBA. Personalisht kur krijoj nje mendim per nje njeri historik lexoj edhe cfare kane shkruar kundershtaret dhe keshtu krijoj nje pershtypje me te qarte, te keshilloj te besh te njejten gje. Nuk e di cfare ka thene aty JFK por si nje njeri i cili mendohej se kishte lidhje me rrethet mafioze, nuk besoj se do te permendej kaq shume sot sikur te mos kishte pasur ate fund tragjik qe pati. Sa per denoncimin e parave te pista, kjo mund te quhet thjesht demagogji, nese eshte thene nga goja e JFK. Ti e di kush jane kompanite me te medha te lobingut sot dhe ata qe mbeshtesin me shume financiarisht fushatat elektorale te presidenteve? Korporatat e medha, dhe ne kohen e Kenedit ishin kompanite ushtarake dhe ato te frutave, kontrolloje njehere dhe pastaj do ta kuptosh qe Kenedi ka bere thjesht demagogji sepse nuk mund tu kundervihej atyre qe i kishin financuar fushaten elektorale per president.

  Gjithe te mirat.

  1. shpulla § says:

   Denis, problemi grek eshte ne te gjithe boten, nuk eshte vetem greqia qe kundershton por popujt e botes oksidentale te zhytur neper borxhe nga neoliberalet qe per te krijuar konsomatorin e ri boteror kane krijuar nje sistem te skllaverise moderne duke vendosur vlerat e lekut mbi vlerat njerezore.

 68. Kanina says:

  Ne komentuesit shqiptare, nganjehere rrembehemi dhe fillojme te diskurojme seriozisht mbi Greqine. Por, a mund te merret me seriozisht Greqia. Kur permendet emri Greqi, nuk di pse me kujtohen ce punetore nate diku rreth portit te Hamburgut?!

 69. pangallos pallaveshi says:

  “Gjermanët na kanë vjedhur arin e paratë në Luftën e Dytë Botërore. Ata janë racistë dhe moralizues”.

  Po kte pangallo pallaveshin e ka zen alcaimeri apo i ka fut ndonje uzo metaksa??!!
  1- nqs gjermanet e kan vjedh arin e greqis, ky ar u sekuestrua nga forcat aleate (SHBA-Angli-Franc) dhe u shpernda sipas dèmeve qe pesuan shtetet..nqs greqia nuk ka marr asnje kacidhe (qe esht per tu vertetuar) kujt i esht faji?? I Gjermanis?! ..Gjermanis ja moren per vete, por diferenca midis Gjermanis dhe ktyre pseudo-hellenas-harixhinj esht se Gjermani u rimekemb si asnji shtet tjeter dhe kta ngelen ashtu sic ishin.Grek. Edhe Shqiperis ja moren arin Gjermanet, por shqipria nuk ja kerkoi gjermaneve, por anglezve…anglezet nuk na e dhan sepse e mbajten si demshperblim per atentatin qe i ben shqipot anijes angleze ne vitin 1947 me mina ne ngushticen e Korfuzit. Ca do bejm ne tani? do rrafim kembet e te fillojm te qajm ne kinezce??

  2-flet ky pallaveshi per racizem qe nuk len gje pa ber e pa then, jo vetem per shqiptaret, por per gjith boten..kujtojn kta harixhinjt se bota rrjedh nga kta e nuk ben pa kta.
  Lèreni luften o pallavesha po pervishini menget e futjuni punes se boll bet efendikoin me leket e te tjreve.

 70. Daku says:

  Do zoti dhe ja jepja mendja MERKELIT dhe ti HYJ me themel grrrrrrrrrrreqqqqqqqqqqqqqqqqqqqiiiiiiissssssssssssss.
  greket jane kombi me i pabes qe ekziston ne kete PLANET.

 71. franko says:

  Daku
  E di ate barcaleten me gomarin qe thote tani kuptova te paren?

 72. lodi says:

  Qe greket kane kulture nuk mohohet,por ama jo keta greker qe jetojne sot pasi jetojne me luksin e ndertuar nga te paret e tyre,ata ua krijuan kulturen,letersine e sidomos artin me te cilin ata mburren aq shume dhe qe sigurisht eshte madheshtor.Por te flasesh per greket e sotem nuk ja vlen pasi jane nje popull i cili mundohet ku e ku te zaptoje,e ku e ku te perfitoje.E ndersa po te flasesh per gjermanet eshte tjeter liber.Jane nje popull qe kerkojne gjithmone shume e me shume.Nuk mjaftohen me ate qe kane pasi kane ambicje per te qene lider kudo.
  Keto jane mendimet e mia te pakten dhe doja te thoja dicka pas disa komenteve qe lexova pak me lart,pse duhet qe cdo diskutim me patjeter te lidhet me politiken ktu ne vendin tone.
  Permendeni politiken por jo kudo pasi jo te gjitha temat jane mbi politiken.

 73. Leon says:

  Sipas nje studimi te bere me ADN-ne e popujve te ndryshem ne nje nga laboratoret me te medhenj te botes ne Danimarke, rezulton se vetem 6 per qind e banoreve te sotem greke jane pasardhes te heleneve. Pjesa tjeter jane te racave te ndryshme. Kjo shpjegon shume gjera:
  E para, shpjegon faktin se perse greket e dikurshem ishin ne balle te kultures boterore, ndersa sot jane ne fund.
  E dyta, shpjegon faktin se si greket e dikurshem kishin nje organizim te jashtezakonshem nga cdo pikepamje krahasuar me popujt e tjere, ndersa sot kane nje corganizim te jashtezakonshem.
  E treta, shpjegon faktin se si greket e dikurshem ishin ata qe shpiken demokracine, ndersa sot (me falni per shprehjen) e dhjesin demokracine me cifla korrupsioni te gjithanshem.
  E katerta, shpjegon faktin se si greket e dikurshem ishin shume me te sinqerte ne lidhje me popujt dhe territoret perreth tyre, ndersa sot kujtojne se edhe Tropoja eshte toke greke.

  Dhe, ne fund, desha t’ju sqaroj se pse greket e sotem s’kane asnje lidhje me ato te dikurshmit: sepse, duke qene se greket e lashtesise ishin shume te perparuar, merrnin skllever (pergjithesisht zezake). Mirepo kjo coi ne perzierjen e races helene, e gati deri ne zhdukjen e saj. Dhe kjo eshte normale. Kryqezimi i nje zezaku me nje helen te dikurshem, nuk nxirrte nje grek qind per qind, por nje grek 50 per qind. Prandaj, kushdo nga ju truthatet e mesiperm qe kerkoni te mbroni greket, duhet te dini, se pari, se nuk ka greke. Ata pak qe kane mbetur, nuk dalin te lehin si ju e as si ata qe ju perfaqesojne juve.

 74. shaba says:

  Greket ndaj Gjermanise lujan rolin e femijes se vetme tee perkedhelur prej nenes se vet. Kjo loje e Grekeve te kujton provebin “Po s’qau femija s’i jep te pij sise e ema”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8545
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8545
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X