mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Turqia betohet për hakmarrje ndaj kurdëve, pas vrasjes së 26 ushtarëve

Presidenti turk,  Abdullah Gul, i cili duhet te ruaje taktin diplomatik, ishte i pari qe e theu ate. Ai u betua per hakmarrje.  26 ushtare turq mbeten te vrare, nje bilanc ky qe shenon dhe humbjen me te madhe prej vitesh te tera ne radhet e forcave turke te sigurise. Menjehere pas episodit te rende, trupat e Ankarase kaluan kufirin ne veri te Irakut, ku ndodhen bazat e rebeleve kurde.

“Askush nuk duhet ta harroje kete. Ai qe na shkakton nje dhimbje te tille, do te pesoje nje dhimbje shume here me te madhe. Ata qe mendojne se me sulme te tilla dobesojne shtetin tone, do ta shohin sa e madhe do te jete hakmarrja jone”, tha presidenti turk, Abdullah Gyl.

Sulmet, shumica e te cilave ndodhen ne nje province me shumice kurde, vijne nje dite pas shperthimit ne rajonin juglindor te Bitlisit, ku u vrane 5 oficere policie e u plagosen tre te tjere. Presidenti Gyl nuk ka shume qe vizitoi zonen me qellimin te ngrinte moralin e trupave, pas nje shtimi te dhunes se rebeleve kurde.

Kryengritesit pretendojne autonomi me te madhe per rajonin e dominuar nga kurdet ne juglindje te Turqise dhe qe prej muajit korrik, fushata e re e dhunes i ka marre jeten dhjetera pjesetareve te forcave te sigurise dhe te pakten 17 civileve. Vete konflikti i nisur ne 1984-ten ka sjelle vdekjen e mijera personave. Ankaraja ankohet se ne kufirin me Irakun verior mungojne kontrollet, çka i lejon rebeleve te hyjne lehtesisht ne Turqi. Perpjekjet e mehershme per shkaterrimin e bazave te tyre nuk kane pasur efektin e deshiruar mbi aktivitetin e rebeleve kurde.

Pranvera arabe duket se ka zgjuar shpresat e kurdeve per nje shtet kurd mes Irakut, Turqise dhe Iranit.

99 komente në “Turqia betohet për hakmarrje ndaj kurdëve, pas vrasjes së 26 ushtarëve”

 1. tourkofagos says:

  hallall,kur thone byrazeret e Davoutoglout,,,

  1. Jürgen says:

   Si ka mundesi qe nje grek te urreje kaq shume turqit.Ne Gjermani greket shoqerohen me se shumti me turqit.Para tre vjetesh ne metron e Mynihut nje grek dhe nje turk rrahen per vdekje nje plak gjerman sepse u tha eshte e ndaluar te pihet cigare ne tren.Ngjarja e filmuar nga kamerat e metros qe deshmia qe i kapi autoret e krimit te cilet u denuan ashper.Turqit dhe greket nuk i dallon fare nga pamja se duken si vellezer te nje gjaku.

   1. Edmond Seferaj says:

    Ke shume te drejte, te dy keta kombe te paciviliuar per drejtesi quajne hakmarrjen dhe per fqinjesi quajne mohimin total te identitetit te tjetrit.

   2. Landi- Sverige says:

    Sepse Turqia e kishte pushtuar Greqine per me shume se kater shekuj.
    Sepse Turqia vazhdoje edhe me pas te beje gjenocid ne popullsine greke qe banonte ne token e saj, ne shtepite e saj si ne Kostandinupoli(Istambul), Zmirni(Ismir)etj., duke i vrare, vjedhur dhe hedhur ne det, si periudhen e viteve 1920 por edhe me pas 1950-1960.
    Sepse Turqia sulmoje dhe pushtoje Qipron duke vrare mijra greko qipriot dhe duke krijuar Qipron Veriore, 1974, te cilen vetem Turqia e njeh.
    Sepse Turqia me forcen e armeve kercenon akoma ishujt grek ne Egje.
    Sa per ate qe thua se grekrit shoqerohen me shume me turqit ne Gjermani, mund te ekzistoje ne nje fare mase, per te vetmen arsye se jane qe te dy emigrante ne nje vend te huaj.

    1. Antitalebani says:

     O Landi, jo se jam me turqit, por mos i ekzagjero te dhenat.

     Ne qipro svrane me mijra. Ku i ke lexuar keto traplleqe?

    2. Antitalebani says:

     Nga ana tjeter, Turqit jane nje shtet qe ashtu si Greket, kane shkelur shume ne kallo kombe te tjera. Edhe kurdet, fakiret, qe jane nje komb shume i civilizuar per statusin qe kane (jane shperndare sa endej kendej, ne tre kombe dhe sjane pake). Por spo kane as edhe nje perkrahje sado te vogel per krijimin e nje shteti. E turqit ankohen dhe thone qe do marrin hak. Do marrin hak ne popullin kurd te shkretet.
     Pse smarrin hak per 9 turq qe u vrane nga qeveria izraelite? Per me teper ishin dhe civile, kurse keta 26 ishin ushtarake dhe ushtari edhe mund e vritet? Sua u mban bytha te kruhen me Izraelin, se ja u fut koken te bytha dhe i kthen edhe nje here ne epoken e gurit. Popull burracak.

     1. Landi- Sverige says:

      Ne pushtimin e Qipros pervec te vrareve gjat luftimeve, u kapen rrob 1619 qiprio-grek. Asnje prej tyre nuk u kthye me prane familjeve te tyre. Nga te gjith vetem 31 eshtra u indetifikuan kohet e fundit me metoden DNA. Te tjeret njihen si te zhdukur dhe jane 1588 njerez, nga te cilet 613 civila dhe 116 gra dhe femije.
      Sa per problemin Kurd, eshte nje problem shume i nderlikuar sepse, megjithese kurdeve u njihet azili politik, lufta e tyre per nje shtet te pavarur quhet teroriste ne arenen nderkombetare. Kjo per faktin se popullsia kurde shtrihet ne tre shtete, ne Turqine juglindore, ne Irakun veriperendimor dhe ne Sirine verire. Pra eshte nje problem politik qe do te sillte probleme te jashtezakonshme ne ate zone por dhe me tej, si dhe prblemi ekonomik duke ditur qe ajo eshte nje nga zonat me te pasura me nafte dhe gaz. Te paret amerikanet nuk e duan nje gje te tille.
      Sa per problemin Turqi-Izrael, eshte nje loje e Erdoganit per te treguar forcen brenda Turqise dhe te dali si udheheqes i vendeve arabe. Por Izraeli me teknologjine ushtarake qe disponon eshte superjor ndaj ushtrise turke. Te vetmen perparesi qe ka ushtria turke eshte flota detare, por edhe ajo mund te demtohet fare lehte nga nendecet berthamore izraelite. Mos te harojme qe mbrojtja turke eshte e teknologjise izraelite, keshtu qe Izraeli ka edhe kete avantazh duke corjentuar aparaturat e mbrojtjes turke.

    3. Miri says:

     O Land Suedezi, po te heqesh paralelet, Greket inatin e turqve ja nxjerrin shqiptareve (qe perbejne ndoshta 1/2 e popullsise se Greqise). Eshte me e rende ajo qe u ndodhi Cameve me pare e te gjithe te tjereve se fundmi. Prandaj edhe une bashkohem me mendimin se Greket dhe Turqit jane e njejta fare muti.

   3. LexuesiTemes says:

    Jürgen, pergjigja e pyetjes tende eshte e thjeshte;
    Turkofagos eshte nje individ pa identitet, dhe kete e lexon shume thjesht nga pergjigjet qe ai jep!

    Ky eshte nje fenomen psikologjik. Personat e dhunuar -kane tendencen te dhunojne, personat pa identitet -perpiqen te demtojne identitetin e te tjereve apo ta godasin ate, e keshtu me radhe…

    Turkofagos merret gjithnje me te njejten teme; gjithcka qe ngjet, nje vrasje, nje ngjarje, nje lajm ai kanalizon ne krahasimin turk-grek apo fete e tyre perkatese.
    Pseudonimi eshte gjithashtu domethenes; Turkofagos. Personalisht mendoj se ai ka nje problem serioz psikologjik ne lidhje me faktin turk apo turqise. Tematika e trajtimit te problemeve nga ai eshte me teper se e varfer, dhe nderkohe e referuar fort rreth lidhjes se tij psiokologjike.
    Gjithashtu ai ka tendence te qarte qe me komentet te krijoje konflikt, thjesht gjen prehje kur konflikti eshte krijuar,-fenomen ky i nje personi te demtuar nga konflkiti.

    Jürgen, ti nuk mund te kuptosh dot kurre nje tip si Turkofagos. Gjermania gjithsesi nuk e ka kuptuar kurre menyren se si Greket duan te konceptojne jeten e tyre, ekonomine, jetesen, botekuptimin, etj.. Kesisoji mos u merr me Turkofagos; eshte thjesht humbje kohe. Ai komenton per te qetesuar problematiken psikologjike qe ai vete ka, dhe jo per te trajtuar nje problem te shtjelluar te Tema.

    Alles Gute Jürgen ‘just be German’ so einfach ist :), lass es Turkofagos in sich selbst!

    1. bazarxhevap says:

     Kurse juve zoteri jeni nje njeri qe shtireni shume keq. Ky “Turkofagosi”, me cfare lexoj une, me teper shan Turqit,dhe mire bene, sepse ata jane pushtuesit dhe armiqte shekullor te Arberise, te cilet lane mbrapa vetem percarje dhe prapambetje ne Shqiperi!

     Neqoftese juve apo dikush tjeter ka problem me kete, atehere per mua kjo ka 2-arsye. Ose jeni me prejardhje Turke dhe ju duket vetja Shqiptare, sepse keshtu ju kane thene, ose jeni Islamike pa identitet qe e ktheni antenen nga vjen sinjali me i forte. Per nje gje jam i sigurt: Shqiptare te vertete, as nuk jeni dhe as beheni dot kurre ! Kujt i djeg le ta krruaj qe te lehtesohet pak.

     1. LexuesiTemes says:

      shoku, nuk ke kuptuar gje: komenti im nuk ka lidhje fare me Turqit. Komenti im ka te beje me tematiken dhe nivelin e ceket te debateve qe ben ‘turkofagos’. Une kam permendur fjalen turq dhe turqi vetem duke ju referuar ‘turkofagosit’

      Hah, ça jam une dhe ça shtirem.. Kjo eshte puna ime. Qe te jesh ti rehat, une nuk merrem as me turkofagos, as me turqit dhe as me grekerit, -per qa kohe sa ata nuk merren me mua. Shqiperia, vendi im ka akoma aq shume probleme sa une kam me ç’fare te merrem.
      Te komentosh pse Greku jap pensione ne Shqiperi (per individe qe quhen ‘minoritare’ dhe po e marr te qene kete emer), pra te japesh pensione per nje indivi i cili nuk ka kontribuar fare ne nje skeme sigurimi, kjo s’ka vend. Dhe per me teper pastaj i qahen Gjermanise, per ndihma!!!!

      Kjo, nqs kupton kapitalizmin, – eshte pa sens.

      Megjithate nuk e kam problem edhe po te mos me kuptosh ne komente. Kjo eshte normale dhe per Turkofagos.. Ai prape nje vrime i bie fyellit, sepse normalisht fyelli i tij vetem me nje vrime ka.

     2. Kalorsi i zi says:

      Z Lexues i temes, Ju thoni qe shqiperia ka shume probleme dhe ju nuk keni kohe te mereni me TF, turqine apo greqine, po si ka mundesi qe na beni 2 analiza si carcafe per TF, prandaj zoti lexues, mesoni te degjoni dhe ti respektoni shqiptaret, se per te ndertuar nje shtepi ka nevoje per te gjithe ”gurat” dhe nuk eshte faji i asnjerit por i shtetit shqiptar, Me qe analizoni personazhe , cfare mendoni per kryeministrin Sali dhe thellesine e mendimit te tije ‘?

    2. Antitalebani says:

     Daku ti sje mire per vete me duket, sa thelle i paske hy. Merre me shtruar. Turkofagu eshte thjesht nje k…..r i teri dhe kaq. Sa ja ke bere analizen mo!

    3. Miri says:

     Shkurt, ai eshte “a piece of shit” 🙂

  2. olti says:

   Eshte zgjuar keq Turku sot se i duhet te marre fshesen e te pastroje plehrat para dritares ne Greqi.

  3. Aqifi says:

   Pune islamesh! Le te vrasin njeri-tjetrin se pakesohen…

   1. DJ Achmed i kil you says:

    po e kruan me gjethe fiku vete keta,,,,,i bene si trima Izraleit dhe !!!!!!!!!bum bam

  4. Izrael says:

   Minus 26-Turks! Hey I think is one step further, to a better World.

   1. Kanina says:

    Be careful Israel ! You look like a Greek !!!!!!

   2. Antitalebani says:

    Edhe pse jam pro-izraelit, sdo te thote se jam dakort dhe i kenaqur me faktin qe u vrane 26 turq.

 2. stalinsali says:

  Pas kurdeve, qafzinjte greke ne sater !

 3. Montekarlo says:

  Eshte fatkeqesi qe nje popull afro 25 miljone njerez te mos ket shtetin e tyre autonom si te gjith shtet e tjera te botes por me keto rrebelime kunder Turqise ai popull (Kurdish) kurre nuk ka paer te fituar pamvaresine sepse turqia eshte nje shtet i madh,nje shtet i fuqishem dhe nje shtet me pozicion gjeografik qe shtet e perendimit ja kane nevojen dhe nuk mund te ndihmojne popullin Kurd kunder Turqisedhe kjo eshte nje fatkeqesi historike e atij populli.Sot Turqia te shkaterron komplet,Ka me shum aeroplane luftarake (F-16)sesa ka Franca,Ka aq shum Tanke e artileri dhe ushtare sa kane te gjitha shtet e Ballkanit te marra se bashku dhe mbi te gjitha Turqia ka nj popull qe nuk e njeh friken dhe cdo gje eshtene dem te popullit Kurd dhe ai popull vetem me paqe e demokraci mund te perparoje ne shtetin Turk dhe si Kurds jane edhe Cecenet e Rusise,Tibetians,Kashmiret,Busket,shqiptaret e Ballkanit e te tjere qe ju mohohet pamvaresia.

  1. tourkofagos says:

   arapo,mund te me saktesosh,se cilet jane trimat turq[brenda popullit turk ka;armene,greke,gjeorgjiane,kurde,came,shqipfoles,etj]dhe sa jane keta ne numer .nga 60mln qe ka Turqia!!!!!

   1. ai Burri says:

    Kujdes me ate “Shqipfoles” ti katundar i falimentuar.
    Ka Shqiptare thuaj, shqipfoles pa dashje mos je vete.
    Degjove more Papa Jani.

    1. tourkofagos says:

     Te perdoresh nick Burri, nuk do te thote te jesh vertet burre,sepse jo te gjithe ata qe veshin pantallona dhe lene mustaqe,mund te quhen burra!!Nje nga ata,duket se je dhe ti.Jo te gjthe ata qe flasin shqip jane shqiptare,por shqipfolesa!Per fat te keq,nje nga ata je dhe ti,cok gyzel i Erdoganit,,,,

     1. hajriu says:

      Sido qe te jete minin dhe tangat mos i hiq oj kurtisane,pastaj persa i perket mustaqeve ndaç hiqi ndaç mbaji oj stambolleshe.

     2. ai Burri says:

      Se sa burre jam unë, ta tregoj kur te duash.
      Te kesh kaq urrejtje per nje komb, ose ai komb te ka bere robt, ose po ti ben akoma.
      Por mos u merzit o njeri i vogel, me goje te madhe, turqit edhe pse nuk kane lidhje me mua ti nuk i han dot me ate goje, mundesh vetim ti lepish. Deri poshte belit, se nuk i arrin dot.
      Une jam 100% Shqiptar, dhe nuk merzitem per dallimet qe ti ben ne fe apo ne shtetet qe ti i ke kaq frike.
      Feja e Shqiptarit, Eshte Shqiptaria.
      * Shqip: Te na e rruac (mqse shan greqisht).

     3. ai Burri says:

      TurkoThithes, u bere Hajrie tani?
      hahahaha.
      Jeni shume Anti-Shqiptare ketu gjasme?
      * Shqip: Te na e rruac (mqse shan greqisht).
      ______________________________________________________________________
      ******Admin, ca halli ke qe nuk publikon? Nuk ju lexojme fare dhe biem rehat, si eshte puna???

    2. hajriu says:

     Je keqkuptuar o “ai Burri” , te gjitha ato i kam thene per stambolleshen turkomarmita. Se here pas here kjo goca greke shkon ne stamboll per te pastruar “tubin e sobes” . Tung

     1. Kalorsi i zi says:

      ahahaajriaaaha , pranoje qe ben loje te dyfishte moj kollona e 5

     2. hajriu says:

      Nuk arrije te kuptoje nese ti je apo bene vete ? Pse flet perçart moj xixellonje? Si gjithmone vetem greken dine te besh ti moj pela e zeze? E more pensionin? Per punen e devoteshme qe ben per grekerit e meriton teri ne rreze pensionin o miss 300-ja.

   2. tupac says:

    Etille oshte dhe Greqia jote turkofagos sllave turq armene cifut ukrahinas rusen dhe arvanitet prandaj mos u hap shume b…me vendin e pinxhove te tuaj

   3. Kanina says:

    Jane si jane, por them se mjaftojne per t’ju a ngrohur vezet grekeve lavire….

   4. Miri says:

    O shkerdhate e zeze. Pse thua shqipfoles e jo Shqiptare. s’ke faj ti po keta qe ti botojen komentet e tua qe nuk sjellin asgje me vlere por te acarojne me filozofine e deshtuar greke qe ne mengjes. Ata Turqit mund edhe te ta blejne greqine sot (ne lente gje Kina se portin i Selanikut tani eshte Kinez). Ik o skerbythje laj halete e grekeve eshe hajde ne vere me ndonje Hunday shkerdhat e na blloko trafikun. Katunar muti.

    1. ai Burri says:

     laj halete e blloko trafikun me hyundai, hahahahaha, i madh Miri…
     Turko-Thithesi dhe Shqiptar-Thithesi i falimentuar…

 4. greketjane homo says:

  keta vrasin nga 30 //turqit nga 200 po nuk i nxjerrin neper lajme/duhet te vijne edhe ketej nga keta epiriotet mbasi te mbarojne pune me kurdet//eshte loje izraelite//izraeli i meson keta kunder turqise//lexoni lajmet me vone se cfare i ka ndodhur kurdeve//vetem greket nuk kan goje te flasin per turqit//nuk e kuptoj turqine se cfare pret ti hyj nji here ketyre grekve deri ne athine//2 ore pune kan me greket/ky turkofagosi do ta nderronte fene menjehere nga friga//

  1. tourkofagos says:

   vetem nje shqipfoles mysliman,mund te nderroi fene,ju kujtoj se stergjysherit e mi,u dogjen te gjalle,por fene dhe gjuhen nuk e nderruan,gjuhen qe ti arap shqipfoles flet sot ne interrnet,,,ade cok gyzel Instambuli,bej ndonje service marmides se te do hoxha te paster ne xhami,,,,

   1. olti says:

    Gjysherit e tu u sollen nga bejleret turkoshake te punonin tokat ne Jug te Shqiperise. Argatet fatkeqesisht shiteshin si bagetija, si fryme keshtu qe ju e keni shume te veshtire te percaktoni kush jane te paret tuaj. Ju u shitet nga mema Greqi qe sju do me dhe ju la peshqesh tek ne.

   2. ai Burri says:

    Kalove na Papa Jani sot? Marmite i thuhet asaj qe te plas papui o katundar, jo marmide. Ade meso Skip, pastaj fol.

   3. Denis says:

    Pse mo derezi nga cili fshat minoritar na qenke ti qe te paskan djegur stergjyshet meqe ishin ortodokse? Pa he njehere…

    1. Ballkani pa Turqine says:

     Po juve nga cili fshat i Turqise jeni. Korrrak !!

     1. Denis says:

      Une me origjine para 5 brezash jam nga Gjirokastra, ortodoks i paster por SHQIPTAR! Ndryshe nga ju qe nga Nazmi u bete Lefter!

  2. Antitalebani says:

   Ja foli vellai grekut. Hahahaha. O loqe, se ke kuptuar qe greket na urrejne aq sa urrejme veten tone ne, jo me teper.

   Jane njesoj si ne edhe ata.

 5. Sadushi says:

  BRAVO U .C . K .( Ushtria Klirimit Kurdistanit)

 6. Rilind says:

  Tu rruani bishtin kurdeve. Keni 500 vjet e nuk i poshtni dot. U jepni autonomine se u takon, ne mos do fitojne pavaresine vete. Se pastaj do beni gabimin si me Shqiperine ne 1909-1912 qe nuk u dhate asgje e tani i quani velelzer. Ptuu, lanet rrac e shpifur.

  1. tourkofagos says:

   sakt,fare e keqe,qe fatalisht eshte e perhapur dhe nder truajet shqiptare……..

   1. ai Burri says:

    “Trojet” re file mou, jo “truajet”, mëso skip te thomi…

    1. tourkofagos says:

     Po re ,truajet o i trullosur shqipfoles,,,,hahahaha

     1. ai Burri says:

      Jam 100% Shqiptar te thomi, ore greku TurkoThithes.
      Oqi Foles re, Shqiptari, o te hyft …

  2. Antitalebani says:

   Hallall. Ke fol tamam

 7. Holland says:

  Këta kanë shumë hesape (fjalë e tyrja kjo) për të larë, sepse nuk kanë paguar asgjë për sa u bënë popujve që pushtuan. Mongolëve po u vjen dita të bëhen mikroshtet se shumë e kanë zgjeruar oreksin. Kudo ku venë probleme sjellin. Shqiptarë mos harroni thënien: Ku shkel turku, nuk mbin bari. Vranë e prenë për 500 vjet dhe na hiqen si vëllezër. Të gjithë mendojnë se shkollat shqipe nuk i lejonte Kisha, por thua se këta që kishin pushtetin absolut i donin shkollat shqipe? Po të donin këta, priftërinjtë nuk do të bënin gëk mëk. Duhet t’i kërkojnë falje kurdëve, armenëve, por edhe neve për sa na kanë bërë!

  1. tourkofagos says:

   Ne viziten e fundit,qe beri gjigandi 2 metrosh Nicola Sarkozy ne Armeni tha;Tyrkie duhet te njohe genocidin armen,ajo mund te jete nje ure lidhese mes Evropes dhe arabeve,por kurrsesi nuk ka vend ne BE!
   Kjo deklarate beri qe,Davoutoglou te shqyej bythen nga inati,,,duke u pergjigjur,qe Franca te shikoi krizen ekonomike evropiane e mos te merret me historine e Tyrkie!!

   1. Jürgen says:

    Zoteri mos genje se pergjigja ishte qe Franca te shikoje gjenocidet ne kohen koloniale se vetem ne Algjeri para 60 vitesh kan vrare mbi nje milion e gjysem algjeriane.
    Edhe njhere zoteri mod genjeni se me bindni se vetem genjeshtra shkruani.

    1. Kalorsi i zi says:

     Franca e ka njohur gjenocidin ne algjeri.
     Po keshtu u be kjo bote , USA me borxhin me te madh ne bote jep mesime si te besh ekonomine, Turku nje shtet pa demokraci meson BE cfare eshte demokracia, po ne te shkretet na shkoi jeta kthehu nga hurdha kthehu nga qepa.

     1. Antitalebani says:

      Hahahaha

     2. Miri says:

      Ajo USA zijosh e ngre dhe e ul Greqine. Me sa duket tani e ka ndare mendjen ta zhduki fare. Jo per gje po te marrim pronat qe na mbajne keta bythezinjte (nuk jam Cam edhe pse nuk do ta kisha turp te isha). Si thua per kete pjese te genocidit? Apo eshte genocid perparimtar se eshte greku. Y fare e trazuar keq. Po fale zotit ju erdhi fundi e tani qe s’do keni me ato pensjone e shohim sa greke to mbeteni. Nje shoku im i ka marre dy greke ne pune. punojne pa llafe. Edhe une po e mendoj mundesine qe te marr nja 2 bythzinj nga Athina.

     3. Kalorsi i zi says:

      Miri, nuk me plas per grekun, Turkun, USa apo te gjithe te tjeret, Une jam shqiptar dhe dua shqiperine shtet qe te mbroje interesat tona. Kaq, ata qe thone po te kritikosh shtetin tend je grek apo ,,, nuk kane mundesine ta kuptojne se kritika nuk eshte tradhti.. Cfare do mendonit ju per prinderit tane qe na kritikonin per te na rritur me vlerat e tyre? Mblidhni mendjen dhe komentoni per problemet e shqiptareve se jane me te vertet kritike.

   2. net says:

    sarkozi, cifut hungarez, cifutet urrejn te krishteret, pastaj muslimanet

  2. lili says:

   Holland

   Qeveria Turke sebashku me patriarkanen Greke te cilet ishin aleate e ndalonin gjuhen shqipen.

   Shiko cfar shkruan Fan Stylian Noli

   Shkollat shqipe, shtypi shqiptar në gjuhën shqipe ishin të ndaluara me dënime të rënda. Udhëheqësit shqiptarë dhe mësuesit dergoheshin në burg, pa asnjë gjyq.

   Patriarkana greke dhe peshkopët grek aleate me qeverinë turke terrorizonin shqiptarët me anë të banditëve grekë të importuara nga Greqia , qe te mos flitesh gjuha shqipe ose ata qe merrnin pjese në lëvizjen për rigjenerimin e kombit.

   Përdorimi i gjuhës shqipe në kishë ishte e ndaluar rreptësisht. At Kristo Negovan dhe At Stathi Melani u vranë nga vrasësit grek në rrethanat më revoltuese, pse predikonin në gjuhën shqipe, priftërinjtë e tjerë u dërguan në burg, excommunicated, ose të detyruar të largohen nga vendi.

   Ku mund ta gjeni

   The Adriatic review
   By Fan Stylian Noli

   History – 1918

   Page 99

   The savage persecutions that followed are well-known to students of Balkan affairs. Albanian schools, Albanian societies, any printed matter in Albanian were prohibited under severe penalties. Albanian leaders and teachers were sent to jail or to exile without any trial.

   The Greek Patriarchate and the Creek bishops of Albania allied themselves with the Turkish government and terrorised the Albanians through Greek bandits imported from Greece and through solemnly stupid excommunications of the Albanian language and of all those participating in the movement for national regeneration.

   The use of the Albanian language in the church was strictly forbidden. Father Christo Negovan and Father Stathi Melani were murdered by Greek assassins under the most revolting circumstances for preaching in Albanian; other priests were sent to prison, excommunicated, or forced to leave the country.

   http://books.google.com/books?id=dyopAAAAYAAJ&pg=PA99&dq=The+Greek+Patriarchate+and+the+Creek+bishops+of+Albania+allied+themselves+with+the+Turkish+government+and+terrorised+the+Albanians+through+Greek+bandits&hl=en&ei=RFiCTsOfBanl0QGHipVt&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CC0Q6AEwAA#v=onepage&q=The%20Greek%20Patriarchate%20and%20the%20Creek%20bishops%20of%20Albania%20allied%20themselves%20with%20the%20Turkish%20government%20and%20terrorised%20the%20Albanians%20through%20Greek%20bandits&f=false

 8. BERISHA LARGOHU PER TI HAPE RRUGE INTEGRIMIT. says:

  Rraca Turke dhe Kurtistane jane shume te keqija, prandaj nuk mund te perkrahi asnjenen nga keto.

  1. Kalorsi i zi says:

   jo BL, keta jane per haeng nuk jane per lufte
   http://youtu.be/_chmqHMlqzc

   1. BERISHA LARGOHU PER TI HAPE RRUGE INTEGRIMIT. says:

    Kalorsi i zi e shikova vidion, kjo rrace Turke eshte shume e ndyhre. Me habite shume se si kjo rrace gabelesh pushtuan Shqiperine duke e mbajtur 500 vjet?

    1. Antitalebani says:

     Mongolet gati shkaterruan Kinen. U desh nje murr i kinez qe ti ndlonte. Ata kur pane qe skicin cti benin Kines, ju futen Romes.

     Mongolet race barbarre ishin dhe paten momentin qe i njhnin armet mire dhe o burra. Tani kane frike nga izraeli e behen trima me kurdet

 9. Cajupi says:

  Bere derrin dhe arine,
  po c’deshe qe bere Turqine ……

  U shofte fara e turkut njehere e mire!!!

  1. po po:
   mashtrove europen,
   i vure minen
   tashti do shqepesh
   do hash Kinen…
   kur me Kinen te mbaroni
   edhe b.then te ferkoni
   do kaloni ju kufine
   qe te hani dhe Turqine.

   u shofte gjithashtu edhe fara e kines…

  2. Rilind says:

   E turkut bashke me te grekut e te serbit. Ku na kane mbire ne keta fqinje plehra ???

 10. akil says:

  ketyre nuk ka cfare ti bej as SHBA-ja se i duhet aq shume per te perballuar ruset pastaj kane ushtrine e dyte me te madhe ne nato pas SHBA-se keshtu qe populli kurd do e vuaj kete gje gjithmone.

  1. EDI DETROIT says:

   Sakte,Turqia eshte partneri kryesor strategjik,I USA,per vete pozicionin e saj ne Euroazi,si nje kunderpeshe ndaj Rusise.Kjo eshte arsyeja qe kurdet nuk do krijojne asnjehere shtetin e tyre.Meqe ra fjala,cfare u be me kete Ocalanin udheheqesin e kurdeve,qe Turqia ja u morri evgjiteve greke ne mes te Athines??

   1. len says:

    HAHAHA,ocalan abdullai,ESHTE NE BURG,KU BEN THIRRJE PER VELLAZERI,mjaft me,po do te shkruj dhe liber per pajtimin TURK-KURD,po s’ja var njeri,Greket jane aq te zote sa i premtun siguri dhe dhjene gjak,nga turqit kur u vajte ne ambasade andej nga afrika e jua moren,s’dua t’ja di per turqit,por i urrej keta greket,sidomos keta qe hapen bythesh,AJDE GAMISU GREKO MASKARA!

   2. Antitalebani says:

    Me duket se ka ca kohe qe amerika po mundohet ta shmangi dhe ta anashkaloje si pertner kryesor. Do tja beje sic cja berri Greiqse.

 11. vini says:

  Shpresoj te ndergjegjesohen edhe ata miljona shqiptare ne Turqi ashtu si kurdet qe kerkojne autonomi.

  1. tourkofagos says:

   hahaha,po na hap orexin,,,,per nje mini shtet shqipfoles,ne mes te Instambulit!
   mendoj se,Arrnautistan do te ishte emer perfekt,,,,!

   1. BardhiRKS says:

    turgofagos-pse ja fut kot me keto komente?kurdet jan popull pa shtet,jetoin ne Turqi,Irak,Siri,Iran,kurdet e turqise jane te integruar ne shoqerin turke madje edhe te turqizuar,njejt me arvanitasit ne Greqi,ata kurdet qe luftoin ne Turqi jane nje grup terrorist PKK e cila kurre nuk ka qen levizje me perkrahje te gjere te popullata kurde.
    Shqiptaret ne Stamboll nuk e kan ruajtur gjuhen shqipe,gjuhen shqipe e flasin shqipetaret ne viset rurale Bafra etj.

   2. vini says:

    Turkofaggot… shqiptareve apo “arnauteve” sic i thone ne gjuhen tende meme, shteti Turk ua ka shtypur identitetin ne menyre sistematike, njelloj si Greqia me arvanite. Mjafton te shikosh shtypjen qe po i ben popullsise kurde dhe te kuptosh se c’ka bere turku me shqiptaret e Turqise (dhe me shqiptaret ne Shqiperi per 500 vjet). Prandaj ka ardhur koha qe ashtu si kurdet edhe shqiptaret atje te kerkojne te drejtat e tyre per autonomi dhe shkolla shqipe.

   3. Miri says:

    Mos bej si hasem i Turqve o gabel. Kur vjen puna kunder Shqiptareve greket dhe turqit bashkohen.
    Per info ne shekullin e 19 ne Shqiperi kishte rreth 200 shkolla turke dhe po aq shkolla greke. Ndersa shkollat Shqiptare ishin te ndaluara si me ligj ashtu edhe nga 2 fete e mutit oRTODOKSE (qe nga emri eshte shume shkerdhate) dhe mYSLYMANE (qe s’ka nevoje per komente). Edhe ngjyra e lekures njesoj eshte.

 12. pjeter gjini says:

  akil po pulli kurt i vuajtur ka qene gjithmone ,por populli turk do te vazhdoje te vuaj deri sa turqia nuk ju jep shtetin e tyre .

  1. plaku says:

   pjeter gjini,
   Une personalisht mendoj se Turqia ben gabim te madh qe nuk i jep statusin e nje Republike te Pamvarur ne kuadrin e Turqise kurdeve qe jetojne ne Turqi. Edhe kurdet si shiptaret jetojne ne tre vende te ndryshme Irak, Turqi dhe Siri me duket. Une kam mendimin se, Kurdet e Turqise kane te drejte te vendosin ata vete fatin e popullit te tyre, kjo eshte e drejta e tyre.Kam mendimin qe, ne debatet tona te perdorim nje meter per matje dhe jo disa metra. Sic kerkoi Kosova te ndahej nga Serbia ashtu eshte edhe e drejta e kurdeve te turqise qe ose te kene nje Republike te tyre ne kuadrin e Turqise ose te jene shtet me vete.
   Problemi eshte se Kosova pati fat se, interesat strategjike te USA u perputhen me interesat e popullit kosovar dhe ndodhi mrekullia. Me sa di une Turqia ze nje vend shume te rendesishem ne harten gjeopolitike te botes dhe USA zor se do mbeshteti popullin kurd ne Turqi.

 13. franko says:

  Po si nuk doli Erdogani te leshoj denglat e tij? Mesa duket e kuptoj qe i morren vesh bllofat e tij.
  Turqit kur arrestuan Ocalanin deklaruan me pompozitet se u mbyll ceshtja kurde. Mesa shohim ceshtja kurde eshte nje zjarr qe po shtohet ngadale.

 14. pjeter gjini says:

  turqia akuzon izraelin per palestine !!!po harron se ne gjirin e saj ka nje palestin shum me te madhe qe po kekon liri!!!!………….

 15. elmaz says:

  Shume ja ka mbajtur bota ketyre halldup egersirave otomane.Ka ardhur koha qe kjo bote tu kthehet ashtu sic e meritojne.Nga nje fis i vogel, selxhuket e pagdhendur e te eger vazhdojne te sundojne ne nje shtet, qe e kane pushtuar qindra vjet me pare, me toke greke dhe iraniane.Keta egersira kane bere spastrim etnik mizor duke vrare miliona armen dhe grek.Dhe ne vazhdim lketo kohe pushtojne me arme nje pjese te Qipros, te cilen e ,mbajne dhe sot dhe kesaj dite. Kurdet i bjen hakut dhe duket nga ata nuk kane per te gjetur kurre karar.Ne fund te fumdit haku vonon por nuk harron

  1. tourkofagos says:

   sakt.ja te presim reagimin e turkoshakut te pare shqipfoles,se cfare mendon per byrazeret e Erdoganit….!!!!!!!!

   1. vini says:

    Ti turkofagot je i vetmi ne kete forum qe nuk e ve trurin ne perdorim (pervec bithes), ka plot debila te tjere ketu por ne raste te caktuara edhe ata dine te arsyetojne, kurse ti gjithmone i qendron besnik bithes tende multifunksionale. Lopcar i dreqit!

    1. Antitalebani says:

     Hahahaha, une thashe se e paska kritikuar me shume.

     Hahahaha, bravo te qofte gjirokastra

  2. vini says:

   O Elmaz, ke konceptime te gabuara te politikes, historise, gjeopolitikes, etj… se faktikisht shtetet, kombet dhe mozaiku etnik kane ndryshuar gjithmone me kalimin e historise, ndaj historia nuk mund te merret per baze kunder asaj qe eshte fakt i kryer sot e kesaj dite. Kujto SHBA-ne dhe gjithe kontinentin Amerikan (te veriut e te jugut); ai nuk ka patur asnje Evropian para shek 15 por vetem indiane. Kjo nuk do te thote qe tani ata duhet te largohen nga ai kontinent, apo te vriten me gjenocid, a ku di une. E njejta gje per Australine, Afriken e Jugut, Zelanden e Re, ose per dyndjet sllave ne Evrope, e me radhe.

 16. i drejti says:

  TURQI!NQS – DO TE ZGJIDHESH PROBLEMIN ME KURDET;MER HUA BEN IMAMIN NGA ALBANIA – KA PERVOJE – NGA GJENERAL NE PROTESTAT E 97 KUNDER BERISHES – SOT MINISTER I MBROJTJES SE BERISHES – BURR ME SERIOS NUK KA BOTA – NUK SHKRUAJ ME SHUME SE – MODERATORI ESHTE – KOMUNIST.

 17. Leon says:

  vetem zoti mund ti shpetoje keta evgjitet kurde qe jane shperndare neper bote si minjte ,nga terbimi i turqeve .. keta paguahen nga nje vend qe ka falimentuar dhe eshte kthyer ne humor..Turkofagus eshte koha te veshesh rrobet e zborit..mos harro tangat

 18. enh says:

  kur sulltan sulejmani mori konstandinopolin,ose per disa stambollin,qe ne thelb jane qe te dyja emra greke dhe i dyti do te thote qyteti i istmit,ne katedrale i egzaltuar pa nje numur 555,dhe ne moment degjoi nje ze,per 555 vjet keto do jene te tuat,dhe pas ketij afati kur te shikosh ikonat e profiteve te shfaqen perseri ne mure(renie e suvave ne xhamine blu dhe shfaqje e pikturave bizantine)duhet te kthehet perseri tek te zotet. kot e sorollat erdogan te erdhi ora,nuk i shpeton dot profecise,cke per te bere beje shpejt,per here te fundit,nuk jeni thjesht te semure,eshte kancer.

 19. pjeter gjini says:

  turqia e ka gabim me politiken qe po ndjek ,turqia betohet per hakmarrie !!!??? hak mund te marresh sikur te kishte sulmuar nje shtet tjeter ,jo nje populli qe po lufton per liri dhe te drejtat e tyre ,turqia keshtu sikur vepron thote e dua kurdistanin pa kurte ,,ose sikur thote milloshi e dua kosoven pa shqiptare!!!!!!!plus kurdet jan mbi 10 000 000 (milion)ato sa do vone te shkoje dota krijojn shtetin e tyre,se ato te gjith bashke me ato qe jan ne SIRI IRAN TURQI JAN GATI 50 000 000( MILION )sa te gjitha shtetet e ballkanit bashke !!kshuqe veshtire e ka turqia punen dhe vetem per fajt te vet.

 20. saba says:

  Turqia ka ngelur me barre me kurdet ose eshte kanguri i madh qe mban ne xhep kangurin e vogel.E ardhmja? Interesat.Turqia eshte nje vend shume strategjik e me rendesi shume te madhe per Ameriken e perendimin e nuk ja prishin asaj per asnje gje,prandaj dhe i kane harruar te drejtat demokratike te kurdeve. Nje prishje e Turqise me perendimin dhe lidhja e saj me nje aleance me Rusine apo fuqi te tjera aziatike do ishte nje humbje e madhe per perendimin,prandaj ata e mbajne prane e do ta fusin edhe ne bashkimin europian.

 21. toni says:

  Ca flet o elmaz,kur ka qene turqia perandori greqia nuk ka ekzistu fare,te ishte per pushtim turqia ka shku dhe me larg se irani e greqia,lexo pak para se te flasesh mos u moleps nga disa qe ja fusin kot,e sa per kurdistan eshte nje problem artificial se shumica e tyre jane asimiluar.Kam pare shume prej tyre ketu ne zvicer dhe kam pasur rastin te diskutoj,i kane shitur te gjitha atje me toke e katandi dhe kane dale ne europe.Imagjinoni te ishte e vertete qe te benin lufte aq milione sa jane cishte bere,por mos te harrojme se dhe turqia eshte vendi trete ne nato per sa i perket forces ushtarake,une besoj se hakmarrja do jete e forte.

 22. greketjane homo says:

  keta turqit qe ju i shani te zinje etj etj na mbrojten qe nga 1389//por ne nuk do ekzistonim nese nuk do te vinin ata//sepse car dushani na pushtoj para turqve per 100 vite/faktet jane historia////pastaj kur ata iken ne shum fshatra te jugut greket theren gra femije i nxorren femijet nga barku me bajoneta/pyesni gjysherit tuaj ju qe nuk jeni kaurre minoritare ne korce erseke permet gjirokaster//kosovaret shqiptaret u dogjen nga vellezerit e grekeve serbet//pra u shperngulen 100 mijra dhe ku shkuan ?ne turqi//prandaj politika dhe historia genjeshter qe eshte servirur jane te gjitha legjenda dhe hiperbola te sistemit komunist dhe kishes ortodokse///turqia eshte vellai yn i vetem sot per sot pa interes///jane ata qe na pushtuan dhe nuk e humbem gjuhen per 550 vite//ndersa ne greqi per njezet vite jane asimiluar me mijra ne greke/por politika ortodokse eshte shum e ndyre jo vetem ndaj myslimanve por dhe katolikve//kur thone se jemi te rrethuar nga armiq eshte jo e vertete///te rrethuar nga armiq jane greket/shqiptaret turqit italia//greket kane vetem nje dalje ne detin egje nese duan te mbyten//te mbytur jan dhe nese duan ndonje pjate me gyros dhe djath feta te rrijne urte//se juve minoritarve do tja u bejme si atij djaloshit para nje viti ne himare kur fliste greqisht per inat te shqiptarve/////mos u kruani se bollano nuk ju ndihmon dot

  1. palasaplake says:

   ik ti ore tartaromongol se ca si puna jote i bejne shqiptaret te urrehen nga te gjithe,pa ik provo te kalosh ne turqi ne nje autobuz qe niset nga greqia per ne stamboll po pate pashaporte greke kalon pa asnje problem po e pate shqiptare kontroll te imtesishem, prandaj mos te duket vetja aleat me turqit se dhe ata ne fund te listes te kane sepse shume here ne histori turqit dhe greket bile dhe venedikasit jane bere bashke per te shpartalluar kacaket shqiptare dhe ti i asaj sere duhet te jesh,aty bisht qeni ke per te ngelur i urryer dhe i perbuzur nga te gjithe nuk behet asnje aleat me ty vetem korrak si puna jote do te mbeshtesin deri sa te vriteni me njeri tjetrin

  2. Miri says:

   Ik o i debil. Je i vetmi rob ne bote qe thote se pushtimi otoman eshte i dobishem. Ik o qorr e var nje gur ne qafe megjithe ata bythzinje e greqise.

  3. Landi- Sverige says:

   Shporru ore mbeturine e ujrave te zeza.

 23. pjeter gjini says:

  politika greke dihet se eshte politike kurve sikur beri shpernguljeen e qamve me force, edhe kto si turku me armenet greket dhe kurdet shtet okupator pik muhabetit .

  1. Antitalebani says:

   Foli katoliku i drejte te bytha, se zotin e kane harruar me kohe.

   Spres gje nga disa fanatike me teper se myslimanet, njerez qe jane dakort me cdo gje qe thone Jezuitet. Njerez qe per hir te kishes katolike (jo zotit) spranoni MIGJENIN si figure. E pse, sepse ja ka nxirre Klerit jeten ne Shqiperi. Jo vetem klerit katolik, por te gjitheve, po ju ne dallim nga fete e tjera, thoni qe predikusit kane te drejte qe se duan MIGJENIN dhe qe duhet te shkaterrohen dorreshkrimet e tij. Ja kush jeni ju.

   Nese sje nga ata, te kerkoj ndjese.

 24. emer says:

  o ti katunar, qe mendon se je grek, dhe mendon e shkruan shqip. Me vrap ne Athine te mbrosh te drejtat e tua, atje shko katunari, se neve s’na plas shume per tipa si puna jote qe nuk ju do as rraca juaj, se ju quajne hibrid juve…po ku di ti more katunar…ta kam thene sa e rende eshte per ty, qe mendon shqip,flet shqip, ne pashaporte e ke shqip…apapapa sa keq, i shkreti ti…biles me fal per ofezen,,, nuk e meriton, je per te qare hallin…ik p-irdhu tani se skam kohe te merrem me ty!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81850
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81850
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8975
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 8975
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34775
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34775
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X