#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

“Party” me armë në Kosovë (VIDEO)

Nuk është gjendje lufte. Pamjet i takojnë periudhës së pasluftës, madje muajve të fundit. Kosovarë të dehur nga dasma, të shumtë që qëllojnë drejt qiellit me automatikë AK-47, pistoleta dhe armë tjera.

Dëfrim paranojak i shumë të rinjve që shikojnë vërdallë, të etur për të marr pjesë në ‘ahengun e kallashëve’.

Kjo nuk është videoja e vetme e shpërndarë në rrjetin Youtube, që tregon mjerimin e kosovarëve për tu dëfryer me armë. Pamjet ende nuk dihen në cilin vend të Kosovës janë xhiruar, ndërsa tashmë videoja është shpërndarë nëpër internet.

Kjo video është një ftesë publike Policisë së Kosovës dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme për të ndërhyrë, dhe jo të shpenzojnë në fushata marramendëse “Festo pa armë në dasma”. Mbase së shpejti, CNN dhe mediat e fuqishme botërore do ta portretizojnë Kosovën e kallashëve. /indeksonline/

51 komente në ““Party” me armë në Kosovë (VIDEO)”

 1. tourkofagos says:

  These are the Libians,,,,

  1. shqiptari says:

   trim asht ai qe del ne lufte dhe di ti perdore armet jo neper dasma , gjithsesi eshte mani e shqiptarit , ne luft kan shku keto trima qe qellojne ketu , nuk besoj , nanji noshta…

 2. Ska nevoje te shkojme ne Kosove edhe ne fshatrat tona deri para 4-5 vitesh qellohej me arme,,,,,dhe nuk besoj qe jete zhdukur si fenomen thjesht do jete pakesuar,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 3. çlirim uça says:

  MOS I VRISNI CICËRIMAT!

  Mbi degë hypë, n’ma t`naltën pemë,
  zogjtë e fshatit ç’po bajnë shend:
  janë dasmorë e kanë hare,
  n`fshat po u vjen një nuse e re.
  ..
  Hedhin valle degë në degë,
  këndojnë, qeshin e kërcejnë,
  me gu-gu e me ci-ci-ci,
  urojnë fat çiftit të ri.
  .
  Ja, mbas pak e mbrrijnë makinat,
  me aq zhurmë, sa ndjen trishtim,
  ta, ta, ta, e ty, ty, ty,
  kangën zogjëve tue u mbytë.
  .
  Pa dalë mirë nusja nga qerrja
  kërcet pushka e revolverja
  ba, ba, bam, e tak, tuk, tik,
  thue se nusja desht me u ikë.
  .
  Ikun zogjtë tue u tmerrue,
  sa ma larg tue fluturue,
  lypin strehë n`ferra kaçuba
  deri sa pak t’u ikën tuta.
  .
  Zemërvramë ata keq mbeten,
  se nuk panë jo nuse shkreten,
  prap ia nisen: ci, ci, ci,
  u kthye kanga n’ elegji.
  .
  U kthye shendi në trishtim,
  ikën zogjtë, moren lendinat.
  kangën n’mes ju mos ua prisni,
  mos ua vrisni cicërimat.

  1. mustafa says:

   BUKUR!!!
   Te kishte me shume shqiptare me kete mendje, do ishte tjeter vend Shqiperia, Kosova e Maqedonia.
   Edhe per atyre qe tremben nga gegerishtja, apo dialektet ne pergjithesi u ben mire ta lexojne.
   Keshtu eshte bukur, edhe dialektit i ben nder, edhe gjuhen standarde e pasuron.
   Po i bej nje copy-paste e ta shperndaj ngado.

   1. Shefqet Cela says:

    Mu duk sikur po lexoja vargje nga Ndre Mjeda. Nje shqipe e paster, e embel, burimore.
    Shqipja jone, megjithse ka dy dialekte dhe shume nen dialekte (nje nga te cilat, mjerisht ne menyre te shtremberuar, flet kryeministri), eshte nje burimeshe. Rrjedh nga i njejti rrem.
    Kjo vjershe nuk ka asnje te mekat ndaj shqipes letrare, perkundrazi e pasuron ate. Vetem keshtu do te unifikohen te dy dialektet, duke sjelle seicili thesarin e vet gjuhesor.
    Pergezime!

 4. çlirim uça says:

  Kjo ashte mjafte, sa per te te ardhe turp qe je shqiptare.

 5. Shefqet Cela says:

  Te tilla bresheri kam pare vetem nga Libija. Dihet, atje fisheket jane me bollek se ja u kaq lene peshqesh Gadafi. Po ne Kosove, kush ja u dha?
  Nuk kuptova te çfare marke jane, por pashe automatik, mitroloz te lehte, patllake.
  Dy gjera me bejne brengosje: Ku bien keto plumba? Nuk tremben nga plumbat qorr ose rikoshete?
  Po shteti eshte i pranishem atje?
  Brengosem gjithashtu edhe per faktin se keto arme trafikohen edhe kendej kufirit. Vrasja e argjendarit eshte akoma ne rend te dites.

 6. Glenn says:

  Per fat te keq tema bie pre e propogandave dhe propagandisteve te tipit del ponte dhe marti per denigrimin e arsyeve politike te nderhyrjes se natos ne clirimin e kosoves dhe te favorimin e tezes serbe qe kosova nuk e meriton pavaresine.ky favorizim i kryer nga politikane dhe burakrate medioker europian “luftetare te kryqit te bardhe” eshte aq mjerane sa do duhen shume video te tjera idiote si kjo per te perligjur nje aksion politik te eksituar nga perralla per femije per neokryqezata dhe akoma me teper kesaj farse do ti duhen edhe shume libra te tjere fantastikoshkencor te karla del pontes..status quo eshte e qarte.piaca e shqiptareve po rritet.nese serbet kerkojne destabilizimin e veriut presheva shume shpejt do behet nje kauze edhe me shume europiane..le ra zgjidhin ata burokratet barkemedhenj pastaj qe nga brukseli. Kush mendon te riktheje kosoven ne situaten para 99 jo vetem qe nuk ka idene fare te politikes por rezikon te ndjell kriza te reja ne ballkan dhe europe.duhet ta dine barkmedhenjt e brukselit qe shqiptaret jane faktor negociues ne cdo krize ne rajon.kush perpiqet ti anashkaloj eshte ose miop ose dashakeqes qe nuk kontribion per paqe.

  1. tourkofagos says:

   nqs i bere analizat dhe akoma nuk kane dale perfundimet,ty islamist duhet te te kufizohet veprimi,me justifikimin;si person i rrezikshem per jeten e njerezve,,,!

   1. glenn says:

    Prap ti o katunar “greek wanna be”!!!! Sa per mua islamist je shume gabim.edhe une megjithese jam i krishter kam kurajon ta shikoj historine jo sipas syzeve te mbushura me rrjete merimange te priftit te fshatit qe megjithese ka vetem dy klase shkolle ka zotesine te genjeje nje pendthym si puna jote.Une e dua krishterimin por ne ndryshim nga ty o “katunar”(dhe je katunar jo vtem ne origjine gje qe nuk ka asgje per te share por ne mendime gje qe eshte e pafalshme per ty o vemje) nuk mendoj se historia e europes moderne duhet te behet nga libra me perralla me kopertine te mykur qe flasin per historine krishtere dhe per kryqezatat qe duhen ber te shpetojme nga “te pafete”. Tani meqe jemi ketu te krishterimi europian o katunar i vogel me duhet te te kujtoj mendjes tende te ngushte, qe idhull ka nje analfabet me veladon qe flet per politike, qe shqiperia dhe shqiptaret kane kontribuar shume here me teper se gayreket ne historine e krishterimit europian( me lejo te kujtoj qe kisha bizantine nuk ben pjese ne te dhe konsiderohej here here njelloj me turqit nga vatikani.Dhe duhet ta dish ti QIRje DICKofagos qe kur flitet per portat e Vjenes nuk behet fjale fare per greke dhe bizantine.Zere se nuk egzistonin. Tani sa per Kosoven pse te djege ty miza more katunar vemje.Mos valle po e ndjen qe venia e historise ne vend qeka e rrezikshme per ty..Po edhe nese po (gje qe e deshiroj megjithe shpirt) me duket se vemje si puna jote e meritojne te paguajne per masakrat qe baballaret e tu kane bere ndaj shqiptareve qofte mysliman qofte ortodoks(gjithmone nese nuk je thjesht nje coban pa identitet ose nje shqiptare qe i eshte mykur gjaku nga ndonje plak i veremosur i ardhur nga mali Athos. E di qe te lodh shume zhgualli i rende qe ke ne kurriz o breshke e shemtuar por me duket ka ardhur koha te te ndihmojme pakez ty dhe te mbash vetem peshen qe te perket.Peshen e historise tuaj prej cobanesh dhe jo ajo fallco e aristotelit dhe e platonit.Ju nuk meritoni te jeni as zhuli i gishtave te kemebeve te tyre more katunar.

    1. tourkofagos says:

     viktim e Jahovait,nuk ja vlen te merresh me ty,good luck….ne paradhiso!

 7. fieraku4u says:

  Gjithmone si ne kohen prehistorike mbeten keta. Njerez dru me pre.

 8. sali kakabuba says:

  mjerim!

 9. ROBERT PRIFTI says:

  Po femrat (nenat motrat dhe grate) i kane lene pa ftuar ne dasem,çudira !!!dasma me meshkuj u bekan ne kosove apo martesa qe behet ne kete rast eshte midis meshkujsh!!!???Sa para kan hec vllaznit tane ne kosove.

 10. saviano says:

  Per nje te q…. gjithe kjo lufte me duket e pa kuptimte. Po kosovaret lene koken per pjeshket si Saliu.

 11. Kalorsi i zi says:

  Popull i cilivizuar jemi,,,, me te vjeterit ne evrope.

  1. fule says:

   hmm, edhe mua nuk me duken si pasardhesit e Ilirve…
   Keta anojne nga ngushtica Bosforit, 🙂 haha

 12. Bushi says:

  Nëpërmjet pamjeve filmike, policia duhet të bëjë identifikimin e personave të cilët qëllojnë me armë. Këta persona duhet të përgjigjen para drejtësisë për veprën penale të armëmbajtjes pa leje, si dhe përdorimin e paligjshëm të tyre. As në dasmat talebane nuk ndodhin sot këto incidente luftarake.

 13. katastrof says:

  KATASTROF, TMERR, INJORANC.
  Kjo vjen si rezultat i frymjeve qe gjoja shqiptaret jan njerzit e armes njerzit me trima ne bote etj, dhe te rinjt sot duke u droguar me keto frymzime ja ku jan…

 14. Ledi says:

  Taman sikur ne shqiperi

 15. s says:

  He me ju lumte cuna, ta marri vesh Bota se ne jemi shtepi Pushke .Radhen tjeter do bejme gare kush e ka me te madh kalibrion.

 16. vjosa says:

  C’far ka per t’u habitur kaq shum?!E mbani ment filmin “pylli i lirise” qe nga gezimi qe i lindi djal qelloi me cifte? kjo eshte tradita jon,dhe nuk mendoj se ka ndonje cudi te madhe.As po vrasin njeri,e as po fyejn njeri-thjesht po “thone” jemi ketu,ne token ton.Aty esht fshat dhe jo mesi i Prishtines apo Berlinit.Keto jan zakonet tona Shqiptare dhe nuk ka te bej as me Libin e as me gjoja “te pa zhvilluar” Mos u beni me katolik se papa.

  1. Olti says:

   Kjo eshte anarki totale! Qitja behet Ne poligon dhe jo prane femijeve! Kush nuk e ndalon e kthen gezimin Ne mort! Ka lezet Nje qitje sipas zakonit te plakut te shtepise me arme prej sermi Po keta Jane cunake qe I Kane shpetuar kontrollit te familjes! Keta vec me vra njeri tjetrin Jane e Jo me Bo lufte! Shifni njonin qello me kallash me Nje dore! Budalleqe!

 17. Gashi/Kosove says:

  Kjo video eshte shume e vjeter menjeher pas lufte.
  Gazeta tema po i fryn percarjes nder- Shqipetare!
  ne video shihen 5-6 njerz te qmendur me arme ne dore qe nuk e dine se qfare bejne.

  1. sadushi says:

   Mos e ki per turp ti Gashi/Kosove .Kam ne shtepi nje foto me rreth 30 dasmore ,krushq qe kthehen me nusen ne shtepine e dhenderrit.Ne mes tyre ka edhe vajza dhe gra te reja me pushke ne dore .Kur zbriste nusja nga kali dhe vint kemben ne oborr te shtepise , te burrit te saj ,shtinin nga gezimi me pushke dhe kobure .Per mua ishte nje zakon i bukur.Une nuk shikoj asgje te keqe ne kete video vec me ngjall nostalgji .( va pensiero).

 18. ekegjet says:

  Po kjo eshe nje tradite madje edhe ne shume fshatra edhe ne shqiperi ne raste gezimi spo e mar vesh pse genke munduar kaq shume qe te shkruash nje gjithe kete artikull.

 19. Bato says:

  kur ishte puna ti shkrehnin kundra serbeve iken duke marre gjyshet me karroce dhe moren rruget e europes dhe USA

 20. Eni says:

  Pse e vrisni mendjen e kritikoni sjelljen e çdokujt, me pushke e ka pritur malësori nusen, por nuk ka percjelle vajzen, e cila do te lente merzi pas, pasi nuk do te kthehej me. Sot martesa po e humbe kuptimin. Por mire ne ato vende ku femra mund te jetoje ekonomikisht e pavarur, ndersa ne ende nuk hyme ne kete rresht sepse jemi jo vetem te varfer por dhe tani pa strategji e objektiv si popull.

 21. eno.durres says:

  po po kshu bejne si trima keto…po kur ishte pune me luftu me serbin cane ferren!!boft hajer usa se ketyre me nga nje hell ne byth do i kish fut arkani!!!

 22. net says:

  kjo eshte nje fryerje qe ben gazeta tema dhe nuk ben mir…
  kjo video ishte pas luftes,

  me duket se punen e CNN po e lehteson gazeta tema duke na e nxire fytyren pa qene nevoja neve shqiptareve…

  1. tourkofagos says:

   hahaha,pse Tema ta ka fajin,po ti kur e ke pas ndonjehere fytyren te bardhe,jo me kot dhe korrak,eshte teper e goditur!

 23. arber says:

  pushken e kemi tradite qofte vetem per dasma..bukur

  1. drini says:

   Arber dhe sadush

   Nga shkrimet e juaja mund te vijme ne nje koknludim se akoma qenkeni para eres sone. apo me mire qenkeni koktula

 24. BERISHA LARGOHU PER TI HAPE RRUGE INTEGRIMIT. says:

  Afganistani me kosoven nuk kane ndryshim, Kosova ka vendosur ti tregoje botes qe prapambetia eshte jetike ne Kosoven e islamit.

 25. Alban says:

  KY ESHTE FSHAT THELL NE KUFI ME SERBIN, PAS NJE KONFLIKTI MES BANORERVE TE FSHATRAVE SERBE TE SERBIS DHE SHQIPTAREVE DHE KERCNIMIT TE SERBVE SE DO TE HYJM NE KOSOVE DHE DO TJU PRESIM NE FYT KETA JANE MBLEDHUR NE QENDER TE FSHATIT DHE NJE FAR MENYRE U KAN THEN HYNI SE MEZI PO JU PRESIM, NUK ESHTE DASEM KJO SEPSE NUK SHIHET ASNJE FEMER ATY, AI QKA E CEKA ME LART ESHTE E VERTETA, origjina ime eshte nga ai fshat.

  1. Olti says:

   Faleminderit per shpjegimin! Une ju besoj se me ngjan me miting I njerezve te acaruar e nuk shoh momente gezimi! Sidoqofte qitjet Jane me rrezikshmeri per jeten e te rinjve! Po shpjegimi juaj ka kuptim e eshte I pranueshem Ne kete kontekst!

  2. Arben Kosova says:

   Me vie shume mire qe se paku ti e thua te verteten.Pa marre parasysh se ne q,gjendje ishte ky fshate kjo nuk guxon te ndodhte,ti ruanit (fisheket)per armikun do ishte me e mire.Kjo Video tregon se ku jemi per nga mendja,te rinje dhe te vjeter.T,mjeret ne ,ne q,shekull jetojm.
   Dhe sa per ate qe ne kemi dallim apo jo Shqipetar-Kosovare me vie keq po i njejti M.t.jemi.Pa keqekuptime.Diten.

 26. PISHA FLAMUR says:

  jo! nuk është fryrje e temës, por një realtet Shqipëtar. Lexoje mirë Migjenin, i cili të mëson se Shqipëtari pa pranuar cenet nuk korigjohet. Pikërisht se nuk doni ta kuptoni gjëmën që po i bëjnë kombit së pari Kosovës…renegatë Sërbo Shqipëtare, po na çoni drejt ndarjes, duke u frymëzuar nga babai juqaj fondamentalist, i cili gëlbazën anti shqipëtare ja heth gazetës më kombtare Tema.
  Këswaj i thonë aanalizë alla Berishë…

 27. PISHA FLAMUR says:

  Kush ju ka mësuar të akuzoni gazetën kombtare tema. Sërbi shqip folës?

 28. Tani says:

  injoranca e fshataresise shqiptare. Kjo klase shoqerore e gangrenizuar

 29. emigranti athine says:

  Asgje te keqe nuk ka ketu.Shikoni kete linkun me poshte
  http://www.youtube.com/watch?v=EV6-zrdEQII&feature=related
  Mos ndofta edhe kretianet jane Libi o TF i b..es.Sic duket edhe ne linkun e mesiperm me AK qellojne edhe atje dasmoret.

 30. emigranti athine says:

  Turkofagos.Shikoje kete
  http://www.youtube.com/watch?v=EV6-zrdEQII&feature=related
  Nuk eshte ne kosove por ne krete.

  1. hizeri says:

   te lumte EMIGRANT ATHINE ,kurse sa i perket ketij injoranti qe e quan veten Turkofagos nuk kam cka te shtoj veqse keta Idiot shohin qimen ne koke te huaj nuk shohin traun ne koke te vet.

 31. PISHA FLAMUR says:

  Z- Mero ka disa ditë që komentet nuk dalin dhe na përgjigjen se gabimin e ka adresa. Ju them se adresa është e sakt se me këtë adres kam muaj që postoj.Në rast se nuk përgjigji sakt, do drejtohem me njoftim të hapët në gazetë.

 32. analist says:

  Orgji primitive.
  Nga keto ka nevoje Evropa,prandaj i duan shqiptaret patjeter ne BE,se jane trima e te marrin gjak ne vetull kur eshte puna te gjuajne qiellin. Kur vjen puna te bashkohen kunder armikut,aha,gjysmen i ke matane frontit,gjysmen te dhjere ne brekushe.

 33. kjo video tregon mentalitetin ton te ulet ,armet si ne ket rast qe perdoren nuk kan aspak te bejn me traditen ton ,per martes,dihet se kur behet darsum ka nje organizim te rrept dhe nje gezim qe nuk mund te ndodh ndonje tragjedi prej gjuajtjeve te pa kontrolluar.po ndodhi ndonje tragjedi,te vritet ndokush,ateher si do e quajm darsmen,darsum tragjike.
  Ne traditen ton te dasmave eshte zakon qe prindi i familjes gjuan vetum nje te kersitme kur nusja i behet per hajr nga babai nuses.Pastaj kur arrin nusja ne shtepi dhe hyn ne oborrin ku ka per te kalu jeten,prap prindi djalit qet vetum dy krisma edhe ate largohet prej turmes qe mos te ndodh diqka e keqe.e une kam pasur rastin te qelloj me nje gazmend martesor te po njejtit veprim,isha me nje femi,kam mbuluar femin dhe disi jam largu prej asaj darsem e te treneteve ne u thomi kendej nga kosova,pas keti rasti dy apo tri dit nje nje gazmend te till erdhi lajmi se vran femin 4 vjeq duke gjuajtur per gezim,kjo me pikelloi shum po qeti besh,kultures son,por edhe shteti duhet bej ma shum, ne ket drejtim,por shteti nuk mund qe ne qdo aheng dasme te jet prezent,ktu mese shumti ndihmon,ndergjegjesimi i shoqeris.eshte fatekeqesi qe qdo femi apo iri mund te ket arm.

 34. Riza kumi says:

  Shqipetare njhni ligjin mos beni si kafshe.Arma eshte bere perte vrare njerez dhe jo per dasme. Kthehuni ne boten e civilizuar o njerez me bisht.
  Emigranti
  US

 35. PLISI says:

  o tf mongoli,po nuk e sheh,se nuk asht dasem o miop,

 36. david says:

  me ardh shkau te tan,e lan kalloshin e ikun vrap qaq trima jan .ma mir me shku me gjujt shkaun si po bllokon rrugen qdo dit spo u le me kalu ,po jeni frigacak

 37. qfare njerz jemi ne shqiptaret kush um trego halall i qofte

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X