#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Athina do të vendos statujë gjigante të Aleksandrit të Madh

Një statujë gjigantë e Aleksandrit të Madh së shpejti do të vendoset edhe në sheshin e Athinës.

Sipas mediave maqedonase, projekti i tillë vjen vetëm disa muaj pasi që statuja gjigante e figurës kontroverse historike u vendos në Shkup, por me emrin “Ushtari në kal”, me qëllim të shmangies së provokimeve ndaj Athinës.

Paralajmërimi për ngritjen e statujës gjigante në Athinë u bë në një konferencë ndërkombëtare me temën “Aleksandri në mitet dhe historinë” që u mbajt në Athinë, ku pjesëmarrësit diskutuan se ky personalitet i historisë ka qenë një grek i pastër.

Profesori britanik i historisë Robin Lein Foks ka deklaruar në këtë konferencë se maqedonasit janë të paditur dhe të thjeshtë në tentimet e tyre për të përvetësuar figura historike greke. Projekti për vendosjen e statujës do të nis të realizohet dhe pritet vendosja e saj gjatë vitit të ardhshëm, ku Aleksandri do të ketë një pamje të periudhës së tij të rinisë. (INA)

65 komente në “Athina do të vendos statujë gjigante të Aleksandrit të Madh”

 1. sokoli says:

  Shume zhurme per asgje.Aleksandri i madh ishte thjesht nje pushtues dhe asgje me teper.

 2. ervin says:

  SHUME SHPEJTE DO TA SHOHIM EDHE NE NJE TE TILLE NE TIRANE,SE MAMANE E KISHTE CAME THESPROTE…DO ZOTI NUK NA SPOSTOJN SKENDERBEUN,,,,

  1. tourkofagos says:

   hahaha,ce do Alexandrin ti mer kopan,Big Xhamine ne mes te sheshit e tut’ok!
   po qe se manen e ka pas came[sipas teje] e ke te zgjidhur problemin.po te dergoj nje agalmataq te vogel te [plakut] vendose ne ballkon e je m rregull ti…..!

   1. Adi says:

    Aleksandri i madh biond, syboqelli grek!! fatale, ik ore tourkofagos gjeje rrenjet e tua ne azi dhe egypt, se le nam, ju jeni te gjithe si bythe e kusise.

   2. vlora says:

    Aleksandri ka qene shqiptar si nga baba ashtu edhe nga nana, baba i tij ka qene me fis macedon dhe nana me fis epir, si baba dhe nana i tij kan fole gjuhen shqipe, sic e ka fole edhe vet Aleksandri me prinderit, shoket, dhe me ushtaret e vet, asnjuhere ne histori nuk permendet gjuha “macedone” por vetem si fis macedon, poashtu asnjihere ne historin boterore nuk permendet shtet macedon perpos rajon me fis macedon. Tash FYROMi si rajon i ish jugosllavis (jo si shtet) ka te drejt te kete statune e Aleksandrit nga ana e babes, po ashtu edhe Cameria ka drejt te kete statune e Aleksandrit nga ana e nanes. Fisi macedon ka qene dhe osht popull shqiptar. Sot ata qe ndihen si “makedon” (edhe pse ky fis osht asimilua dhe zhduke) jane ne te vertet sllavo-bullgar qe flasin gjuhen Bullgare. Poashtru oshte e vertet qe Aleksandri ka qene pushtues, por asnjihere nuk permendet ne histori qe ka pushtua Epirin apo Dardanin, apo Dalmatin se ska pas nevoj te lufton me popullin e vete shqiptar! Fisi shqiptar ka qene me rajone ne tere anen e Adriatikut, prej veriut deri ne jug

   3. vlora says:

    Aleksandri ka qene shqiptar si nga baba ashtu edhe nga nana, baba i tij ka qene me fis macedon dhe nana me fis epir, si baba dhe nana i tij kan fole gjuhen shqipe, sic e ka fole edhe vet Aleksandri me prinderit, shoket, dhe me ushtaret e vet, asnjuhere ne histori nuk permendet gjuha “macedone” por vetem si fis macedon, poashtu asnjihere ne historin boterore nuk permendet shtet macedon perpos rajon me fis macedon. Tash FYROMi si rajon i ish jugosllavis (jo si shtet) ka te drejt te kete statune e Aleksandrit nga ana e babes, po ashtu edhe Cameria ka drejt te kete statune e Aleksandrit nga ana e nanes. Fisi macedon ka qene dhe osht popull shqiptar. Sot ata qe ndihen si “makedon” (edhe pse ky fis osht asimilua dhe zhduke) jane ne te vertet sllavo-bullgar qe flasin gjuhen Bullgare. Poashtru oshte e vertet qe Aleksandri ka qene pushtues, por asnjihere nuk permendet ne histori qe ka pushtua Epirin apo Dardanin, apo Dalmatin se ska pas nevoj te lufton me popullin e vete shqiptar! Fiset shqiptare ka qene me rajone ne tere anen e Adriatikut, prej veriut deri ne jug

  2. lili says:

   ervin

   Dhe po te bejne nje bust ne Tirane te Aleksandrit te madh do benin shume mire dhe mos te lejojne te huajt ta rrembejne ata qe se kane te tyre.

   Aleksandri I madh kurre nuk I besonte greket, Gjuha greke u perdor si gjuhe zyrtare ne ate kohe, ashtu si gjuha latine u be me vone, me pas frengjisht dhe tani anglisht.

   Filipi I jati I aleksandrit angazhoi mesusit me te mire per Leken, ai filloi te lexoj dhe te shkruaj gjuhen greke , kur ai ishte vetëm 13 vjeç.

   Per shkak te antipatis reciproke midis Filipit dhe grekeve, ata qe drejtpërdrejtë ishin pergjegjes per edukimin e aleksandri nuk ishin grek.

   vitet 480-323 janë quajtur periudhe klasike.

   Në fund të periudhës klasike Aleksandri madh pushtoj të gjithë greqine si dhe Perandorin Persiane

   Aleksandri nuk eshte as sllave dhe as grek. Por shqiptar

   Sa bukur e ka shkruar Naim frashri kete poem

   Historia e Skenderbeut nga Naim Frasheri 1898

   Aleksandr’i Math e burrë,
   I cili s’pat shok në jetë,
   Nukë ka pasurë kurrë
   Dhe kurrë do të mos ketë
   Piro trimi e të tjerë
   Burra shumë të lëvduar,
   Që kanë qënë një herë,
   Edhe sot s’janë harruar,
   Qenë gjithë shqipëtarë,
   Ishin djemt’ e Shipërisë,
   Nuk’ ishin grek e bullgarë,

   http://www.albasoul.com/letersia/Rilindja/nfrasheri/kreu1.htm

 3. anastasi says:

  eshte e vertete qe aleksandri i maqedonseve barbare nuk ka qene grek
  por kur studioi ne grekqistan mori huqet e profesoreve te grekqistanit dhe filloi ti kruhej marmita si gjith grekerve
  aleksandri duhet te kaleroje duke u mbajtur nga freri i poshtem i kalit qe te vertetoje qe kishte marre nenshtetesi greke nga ku dhe perfitonte pencjonin e bythshiturit prej 200evrosh

 4. plaku says:

  Nuk e di. Nga njera ana jana mbushur me borxhe dhe bota po i mban me buke, nga ana tjeter duan te harxhojne leke per budallalliqe.
  Fshati digjet kurva krihet.

  1. Zigur Qarri says:

   Kot nuk thone dhi e zgjebosur bishtin perpjete.
   Çfar mund te presesh nga nje komb qe kerkon te indetifikoi veten me figura historike aq te diskutueshme!
   Çfar mund te presesh nga nje komb qe njeson indetitetin nacional me ate fetaro-shpirteror!
   Atehere te gjithe greket qe jetojne jasht Greqise nuk duhet te jene me greker sipas kesaj logjike.
   Po perse hedhin zyrtaret greke parat e taksapaguesve te thjeshte per disa lapanjoze qe jetojne jasht kufijve te tyre?
   Historianet greke te lashtesise i kan quajtur maqedonasit barbare,pra te huaj.
   Greket kan qene detare te njohur,prandaj kan themeluar qytete bregdetare dhe jo qytete ne mbrendesite e teritoreve.
   Selaniku ne kohen e pushtimit osman ka pasur vetem 10% greke dhe deri ne luften e dyte boterore mbi 50% hebrej.
   Greket vuajn nga ndjenja e inferioritetit sepse e kan te qarte se nuk jan trashgimetaret e heleneve por te anadollakeve.

   1. tourkofagos says:

    logjika e nje korraku te Erdoganit gjithmone le per te deshiruar,si e tille komenti eshte i pavlere,,,,,!!!

    1. plaku says:

     turko lepuri,
     Po ti je vete me origjine turko-iraniane more qelbesire :
     http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147/p8340
     Pra gjeta :
     1.-
     Ne anglisht :
     Turkey in Europe and Europe in Turkey by Turgut Ozal (Paperback – 1991)
     ISBN-13: 978-9963565146
     ==========
     “Genetic researches have shown that the people of Turkey today … have no affinity with the Uzbeks, or the Ouigurs, even with Mongols … but integral close genetic relationship with the Greeks … but also Iran”.

     Perkthimi shqip : Studimet e gjenetikes kane treguar se populli turk sot….nuk ka ngjashmeri me uzbeket ose Ouguret, bile edhe me Mongolet…por ngjashmeri integrale shume te afert me greket…..por edhe me iranianet.”

     Shko ne ndonje forum turk more turkoshak. Pershendtje

    2. Zigur Qarri says:

     tourkofagos — 14 Nëntor, 2011 në 5:43 pm

     logjika e nje korraku te Erdoganit gjithmone le per te deshiruar,si e tille komenti eshte i pavlere,,,,,!!!

     Lipe mavria nuk na the ndonje gje me rendesi.Ne fakt ti e mban veten per arber te vertete perse te djegin faktet qe flasin kundra grekeve?
     Per ty ka rendesi feja dhe jo faktet historike qe mund te favorizojne shqiptaret o shqipo i “paster”.
     Me sa kam lexuar ti ke mbjellur akoma me shume urrejtje se sa nje vit me pare.Kete e tregon dhe numri i forumistave qe jan kundra teje.Me qe ty te indetifikojne me greket atehere krijohet automatikisht edhe urrejtje karshi grekeve.Un do te lutesha mos u largo nga forumi sepse nxit padashur nacionalizmin e fjetur pasiv te shqiptareve qe ndoshta mund edhe te radikalizohet nje dite.Ne se do te isha un shefi yt grek do ta nderpreja pencjonin sepse ke bere te kunderten e asaj per te cilen paguhesh dhe ne te kunderten sinqerisht do te lidhja nje pencjon per efekte te kunderta.Ben me tregti leckash me turqit apo jo?
     Dikur ke thene qe kur beje tregti ne Turqi hiqesh si arnaut mysliman.

   2. Ke te drejte o Zigurke, po hajde mbushja mendjen grekeve qe e jema e aleksandrit e kishte emrin Zenepe dhe babai qerim. Keta greket te vjedhin historine sy per sy.

    1. PrapambetjetOsmane says:

     Hahaha ! Une nga cok gyzelet kam degjuar qe baban ja quanin Mahmut dhe maman Emine ! Ka mundesi te jete sic thua ti. Dhe keta historianet greke ja fusin me topin e mato grudes !

    2. lili says:

     Taqo Dhemballa

     beni mire te lexoni dhe te kuptoni sesa te flisni budallalleqe.

     Kjo eshte nje vidjo qe tregon qe paraja shqiptare mbante fotografin e aleksandrit te madh . dhe kjo para qarkullonte deri ne vitin 1946 ne shqiperi,

     http://www.youtube.com/watch?v=QS98WZf8mOw

     Ketu jane 27 libra nga historian dhe shkrimtar te huaj qe tregojn se aleksandri I madh eshte shqiptar

     http://alexanderthegreat.wordpress.com/

  2. Χιμαρα says:

   plaku,
   po pse budallalliqe, statuje per dajon tend do bejne…sic thote dhe Ervini me larte mamin came e kishte nga fshati i haj..iut…

 5. isa says:

  tejesh ortodoks asht njesoj sikur kafsha raca me eposhter po ikaqu zoti pesh se turqija doimerr kto dy shtete te flliqta

 6. ujk marsi says:

  me gjithe urrejtjen qe kam per grekote, Aleksandri eshte grek. nuk kane pune sllavo bullgaret.

  1. lili says:

   ujk marsi
   aleksandri i madh nuk eshte grek.

   Nga germimet e fundit ne vendin Pela , e cila ka qene kryeqytet ne kohen Aleksandrit te madh. solli ne drite nje document te bere nga ai

   Ky document eshte shkruar ne gjuhen trake –ilire dhe jo greqisht.

   Edhe pse zbulimet arkeologjike shtonin njohuritë e vlefshme për historinë e botës, qeveria greke nuk e dha kete informacion, te gjithe fotografet dhe gazetaret i larguan nga vendi i germimit . Megjithatë, nuk mund të deshifroj alfabetit ilire, ato kërkuan dhe gjeten, një profesor nga Universiteti i Vjenës, i cili dha përkthimimin për ta.

   Aleksander ligjerat eshte si vijon 100 shqip
   Excavating Pela
   Page 32- 33

   “Neve jemi nga. Nje ate dhe prej njememex Illyria, Thraco Malsia dhe Macedonia . Kemi nje gjak nje gjuhe. Ndryshojme jo shume ne petka, illyrianet veshin ne krahe lekure dele dhe neve veshim burro kapa prej leshi te dhivet. Me bessa — bessa qe tani sapo beme me General Kliton, dhe me ndihmene trimave Illyrian, Malsore dhe macedonasit,

   Siguroj darmimin. Armikut, Persian kete here dote mundim te perhapim ndryten qutetrore tere botes qe jane ne arresyre”

   http://www.scribd.com/doc/30538382/Albanian-Antology-et-al-some-chapters-Chika-John

   1. Kalorsi i zi says:

    Lili, keto popuj kane pasur te njejten histori, ate te luftes kunder perseve. Beteja e persepolise dhe djegia e qytetit te persepolise u be nga ushtria e Aleksandrit, per hakun e djegjes te Akropolit nga ushtria e Darius. Problemi qe shtrohet sot nga historianet eshte. Keto popuj jane perziere dhe mbas pushtimit otoman del qe Krishteret jane pasardhesit dhe autoktonet qe lidhen direkt me kete civilizacion. Ziguri i madh, erdhi ne shqiperi ne shekullin e 17 dhe nuk na solli ndonje pasuri por dhe ate qe e kishim na e fshiu nga duart.

    1. lili says:

     Kalorsi i zi

     E keni shume gabim, nuk kane ardhur ne shqiperi popullsi turke qe te vendoseshin ne shqiperi, popullsia shqiptare banonte mbi 90% ne fshat dhe njerzit e njinin shum mire njeri tjetrin, keto qe thu ti jane propaganda qe behet nga kishat greke dhe serbe. Mos u be prehe tyre. Mos ngatroni fene me etnicitetin

     Kush jane popullsi e paster greket, apo arumunet qe e kane origjinen nga kolonizatort roman, apo serbet qe jane nje fis Iranian qe flisnin arabik dhe adobtuan gjuhen sllave!!

     Ja cfar thone histroianet

     Shqiptarët janë pasardhësit e Pelasgve te lashtë, dhe shumë shume here më të pastër nga grekët moderne.

     Shqiptaret jane nje race fisnike qe nuk mund te krahsohen fare me racat sllave.

     gjeje ketu

     Albania: a narrative of recent travel
     By Edward Frederick Knight

     Albania – 1880 – 278 pages

     Page 124-125

     The Albanians are by some supposed to be the descendants of the ancient Pelasgi, and of a far purer race than are the modern Greeks.
     One cannot be long among the Albanians before perceiving that they are evidently of a noble and ancient race, to which the Montenegrin and other Slavs races will bear no compare.

     http://books.google.com/books?id=kUwpAAAAYAAJ&pg=PA124&dq=The+Albanians+are+by+some+supposed+to+be+the+descendants+of+the+ancient+Pelasgi,+and+of+a+far+purer+race+than+are+the+modern+Greeks&ei=3RnnS4avLpH8yASf_KSECg&cd=1#v=onepage&q=The%20Albanians%20are%20by%20some%20supposed%20to%20be%20the%20descendants%20of%20the%20ancient%20Pelasgi%2C%20and%20of%20a%20far%20purer%20race%20than%20are%20the%20modern%20Greeks&f=false

     1. Kalorsi i zi says:

      Lili, me fal se po dal nga tema dhe ju drejtohem me dy pyetje.

      1- Cfare mendoni ju per ndryshimin e historise persa i perket pushtimit otoman ?

      Une mendoj, dhe jetoj ne tirane prej 40 vjetesh duke pasur dhe vellain qe quhet Aleksander. Kam shoke femijerie dhe nuk vejme re fene, me emra modern nga me te ndryshmet por Aleksander nuk kam takuar akoma, mbase nuk kam pasur fat. (flas per shqiptaret me fe myslymane)

      2- si mendoni ju, ne bote do te ishte me kredibel te shitej historia e Aleksandrit te madh nga nje popull qe prezanton te ”verteten” persa i perket autencitetit dhe civilizacionit si psh, greqia sot, apo nga nje popull Shqiptar i konvertuar qe sinjifjon nje humbje e Mbretit te luftes dhe madheshtise si Aleksandri i madh. Dicka nuk shkon me historine shqiptare per te pervetesuar historine dhe pasurine qe i takon.

      1. lili says:

       Kalorsi i zi

       Nuk ka per ta patur ndonje ndryshim historie mbi pushtimin otoman, une mendoj se do te zbuten disa terma por jo se turqia nuk do te quhet pushtues. Turqia ishte pushtues, perandoria otomane, perandora bizantine romake ose perandoria romake me perpara, te gjitha kan qene pushtuese dhe kane bere krime.

       Asnje nuk duhet te quhet njera me e mira se tjetra. Pavarsisht se ne dime shume per mizorit qe kane bere turqit sepse dhe koha nuk eshte shume e larget.

       Dhe kjo perandori turke nuk ishte si ne fillim kur pushtoi, sepse nese dite per dite do te kishte lufte, ata nuk do te qendroni ne ballkan afersisht 500 vjet.

       Persa i perket emrit aleksander qe ju nuk keni patur fat te takoni te ndoje shqiptar myslyman. Une doja te thosha ty, se me duket e cudishme.

       Konvertimi I shqiptareve filloi ne mase te madhe ne fund te shekullit 17 deri ne shekullin e 18te dhe ca ne shekullin e 19te . te gjitha familjet shqiptare qe ndryshuan fene per shkaqet qe ne i dime nga historia,

       Shqiptaret gjate kohes se kovertimit deri ne vitin 1912 mbanin dy emra, nje kristian per ne shtepi dhe nje tjeter myslyman per ne publike, dhe jo vetem emrat por dhe mbiemrat qe ndryshonin, dhe ne dime, shume familje shqiptare qe kishin dy mbiemra .

       Shqiperia ishte qendra qe lidhte lindjen me perendimin dhe kjo beri qe Turqia te ishte me e ashper me shqiperin se me vendet e tjera te balkanit .duke mos u lejuar dhe gjuhen shqipe, dhe qe beri qe ne shqiperi te ndryshesh me shume feja se ne greqi, serbi, bullgari etj.

       Shqiperia perfaqeson nje shtet laik, kur ka fe te ndryshme dhe pjesa me e madhe e popullit nuk eshte fetare.

       Ne jetojme ne shekullin e 21te , kur ligjin nuk e bene me feja si ne shekullin e 19te .

       Bota e ka kthyer koken tek shkenca, gjerat kane ndryshuar.
       Fene cdo kush ta mbaj per vete, ajo eshte nje ideologji qe nuk ka te beje me etnicitetin, cfar do feje qe beson ose nuk beson eshte ceshtje individuale

       Në fund të periudhës klasike Aleksandri madh e pushtoj të gjithë greqine, si mund ta quani pushtuesin hero!

       Figura e aleksandrit nuk ka te beje me fene ortodokse, kjo fe nuk kishte lindur akoma , sic dihet feja ortodokse u shpik ne shekullin e 5te ne kohen e bizantit romak

       Greqia u formua si shtet mbas 2mije vjetesh , si nje shtet fetar dhe I vuri emrin shtetit te saj Heladha dhe veten e quajti helen ne shekullin 19te. Kurse ne shekullin e 11te murgjerit grek i quanin helenet djall per arsye se ata ishin pagan.

       Sipas antropologut Roger Just ne shekullin e 19te greket te cilet kishin fituar pavarsin nga turku nuk e quanin veten Helens por Romei (ata e mesuan kete emërtim nga intelektual nacionalist) ata bile nuk dinin flisnin as greqisht. por më tepër flisnin Shqip, sllave, ose vllah dialekt.

       Sokrates deklaron ne shekullin e katert, qe emri Helen nuk esht race por nje kulture, dhe emri Helen adresohet më tepër për ata të cilët kane kulturën tonë, se sa me ata të cilët ndajnë një gjakë të përbashkët

       Vetem shqiptaret jane ata qe perfaqesojne pasardhesit aleksandrit te madh. Kjo u la pas dore ne kohen e Enver Hoxhes, se ashtu ja donte politika, deri ne shekullin e 20te pothuajse te gjitha librat e shprehnin ate.

       Aleksandri i madh eshte shqiptar.

    2. lili says:

     Oh Kalorsi i zi

     Ja cfar thone dijetaret:

     Formimin i kafkës dhe karakteristika të tjera të dallueshme racore flasin për një origjinë të pastër dhe sigurisht afërsisht një të antikitetit të madh.

     Dijetaret mendojne qe shqiptaret jane nje nga racat me te pasterta ta evropes

     gjeni ketu

     The Journal of race development, Volume 2
     By Clark University ( Worcester , Mass. )

     Morris H. Turk
     Page 56

     The formation of the skull and other distinct racial characteristics indicate an approximately pure ancestry and certainly one of great antiquity.

     The concensus of scholarly opinion is that the Albanians were derived from the ancient Pelasgan race, the oldest race of Europe.

     Thus the Albanians can justly claim to be one of the oldest and purest races in Europe ; and this is further attested by the fact that they are a most virile people.

     http://books.google.com/books?id=UloMAAAAYAAJ&pg=PA56&dq=Thus+the+Albanians+can+justly+claim+to+be+one+of+the+oldest+and+purest+races+in+Europe&lr=&cd=2#v=onepage&q=Thus%20the%20Albanians%20can%20justly%20claim%20to%20be%20one%20of%20the%20oldest%20and%20purest%20races%20in%20Europe&f=false

    3. lili says:

     perseri Oh Kalorsi i zi

     Ja cfar thone historianet

     Populli shqiptar eshte nje nga popujte me te lashte te ballkanit.Gjuha e tyre eshte gjuha me e vjeter ne ballkan. Turqit kurre nuk arriten ti pushtonin vertet, edhe pse shumë prej shqiptarëve u bë muhamedan

     Kurse greket flasi nje gjuhe moderne te gjuhes se vjeter greke, por ata jane shume te perzjer, ata jane kryesisht sllave.

     gjeje ketu

     A School History of the Great War

     by Albert Edward McKinley, Charles Augustin Coulomb, Armand Jacques Gerson – World War, 1914-1918 – 1918 – 192 pages

     The Albanians.— The Albanian people are descended from the most ancient of all the races in the Balkan peninsula;

     their language is the oldest language spoken in Europe .
     For centuries they were nominally subject to Turkey ; but the Turks never really succeeded in conquering them, though many of the Albanians became Mohammedans.

     The Greeks.— Though the Greeks are descended in part from the people who inhabited their country in ancient times, and though they speak a modern form of the old Greek language, it is certain that the present inhabitants are a much mixed race. They are largely Slav

     http://books.google.com/books?id=dloAAAAAYAAJ&pg=PA62&dq=The+Albanian+people+are+descended+from+the+most+ancient+of+all+the+races+in+the+Balkan+peninsula&ei=fTnKS-7CNJ-8zgTU-JCMCw&cd=1#v=onepage&q=The%20Albanian%20people%20are%20descended%20from%20the%20most%20ancient%20of%20all%20the%20races%20in%20the%20Balkan%20peninsula&f=false

    4. lili says:

     ja cfar thote Paul Carus ne librin e tij The Open court, Volume 27

     Shqiptaret jane raca origjinale , dhe eshte e sigurte qe ata kane mbetur raca me e paster e paraardhësve të grekëve. dhe gjuha shqipe eshte gjuha para-Helenike.

     gjeje ketu

     The Open court, Volume 27
     By Paul Carus
     Religion – 1913

     Page 70

     In its original and main stock the Albanian race is most probably the purest remnant of the ancestors of the Greeks. The present language seems to preserve some traces of pre-Hellenic speech

     http://books.google.com/books?id=-AsXAAAAYAAJ&pg=PA70&dq=In+its+original+and+main+stock+the+Albanian+race+is+most+probably+the+purest+remnant+of+the+ancestors+of+the+Greeks&ei=HzvKS8uaE5OozAT5_5nbBw&cd=1#v=onepage&q=In%20its%20original%20and%20main%20stock%20the%20Albanian%20race%20is%20most%20probably%20the%20purest%20remnant%20of%20the%20ancestors%20of%20the%20Greeks&f=false

     1. Kalorsi i zi says:

      olympia kur ishte shtatezene me aleksandrin, mbasi kishte bere nje ender te keqe, therret Apollonin, Medium . Kur i tregon endren ku nje gjarper i madh sulmonte ruajomin etj, Apolloni i thote ; Ju do lindni nje djale qe do te kete shenjen e nje shpate ne krahun e tije dhe do jete luftetari dhe mbreti me i madh te te gjitha koheve. ketu del dhe emri Aleksander,

      Asht (A)
      Le (LE)
      krejt (K)
      Si (S)
      Ander

      Kjo eshte e verteta dhe bashkohet qe historia e popujve helen e ilir ishin te njejta. Po flas per ate kohe

    5. lili says:

     Ajo Greqia jote oh Oh Kalorsi i zi qe ju e doni kaq shume, eshte formuar si nje shtet fetar, domethen nje shtet artificial, shiko

     cfar thote Charles W. Eliot ne librin Harvard Classics, volume 28

     Ata jane greket, jo helen te vertet, por te mbledhur dhe te asimiluar ne helens

     Ato formojnë një komb artificial, të përcaktuara nga gjuha greke dhe besimi ortodoks.

     Nje grek i cili kthehet Musulman nuk quhet grek, dhe ai që kthehet Katolike mbetet grek vetëm në një kuptim shumë të papërsosur?

     Greket nuk kane mbi jetuar si komb. Gjiton me greket jane shqiptaret nje race tjeter e antikitetit, qe asnje nuk ka dyshim qe ata perfaqesojne ilirete lashte

     Mund ta gjeni ketu

     Harvard Classics, Volume 28

     By Charles W. Eliot – 2009 – 504 pages

     Page 285

     There are the Greeks, if not all true Hellenes, yet an aggregate of adopted Hellenes gathered round and assimilated to a true Hellenic kernel. They form an artificial nation, defined by the union of Greek speech and Orthodox faith. This last qualification is not to be left out; the Greek who turns Mussulman ceases altogether to be Greek, and he who turns Catholic remains Greek only in a very imperfect sense?

     The Greeks are no survival of a nation; they are a true and living nation, a nation whose importance to the matter in hand is quite out of its proportion to its extent in mere numbers.

     In near neighborhood to the Greeks still live another race of equal antiquity, the Shqipetar or Albanians. These, as I believe is no longer doubted, represent the ancient Illyrians.

     Mund ta gjeni edhe ketu

     The living age

     Volume 132

     By Eliakim Littell, Robert S. Littell, Making of America Project 1877

     Page 372

     There are the Greeks, if not all true Hellenes, yet an aggregate of adopted Hellenes gathered round and assimilated to a true Hellenic kernel. They form an artificial nation, defined by the union of Greek speech and Orthodox faith.

     http://books.google.com/books?id=d09NHVCL_voC&pg=PA372&lpg=PA372&dq=There+are+the+Greeks,+if+not+all+true+Hellenes,+yet+an+aggregate+of+adopted+Hellenes+gathered+round+and+assimilated+to+a+true+Hellenic+kernel.&source=bl&ots=O4YmTYzLYu&sig=gXeEVYALFl7rpJ9Cti3x3myoQ_A&hl=en&ei=YaG9TtKrJabg0QHSn9HWBA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CBoQ6AEwAA#v=onepage&q=There%20are%20the%20Greeks%2C%20if%20not%20all%20true%20Hellenes%2C%20yet%20an%20aggregate%20of%20adopted%20Hellenes%20gathered%20round%20and%20assimilated%20to%20a%20true%20Hellenic%20kernel.&f=false

     1. Kalorsi i zi says:

      Lili,
      Problemi juaj eshte qe ju nuk pranoni te verteten, Shqiperia eshte shtet nga 1912, flas per terminologjine ”shqiperi” para shqiperise jetonte EPIRI pra po te bejme analogjine e emrit ”Shqiperi” del nje pjese e shqyer e EPIRIT, ndersa me histori Maqedonia ishte pjese e EPIRIT dhe jo e shqiperise qe lindi me vone. Prandaj ata qe reflektojne me shume Aleksandrin e madh jane EPIRIOTET dhe te krishteret. Dhe jo shqiptaret. KJO ESHTE E VERTETA dhe do te jete gjithemone. NE ne shqiperi flasim shqip qe eshte gjuha qe flisnin te paret tane Epiriote dhe jo Aziatike gjithashtu dhe kjo fale te krishtereve, si pasardhes te ketyre civilizacione dhe mbrojtes te gjuhes Shqip.

      1. lili says:

       Kalorsi i zi

       Mos indentifikoni njerzit nepermjet fese, ne nuk jemi grek ose populli I lindjes se mesme ku fene e kane etnicitet.
       Feja eshte ideollogji, ashtu sic ka ardhur ashtu do te shkoj prape

       Epiri, ne kohen antike treva qe shtrihej nga lumi Vjosa ne veri, deri ne gjirin e Ambrakise ne jug dhe pertej detit Jon deri ne malet e Pindit ne lindje, formonte nje njesi gjeografike e politike me vete, qe njihej me emrin Epor (apeiros-toke, stere).

       Ne kete treve banonin 14 fise, si Tesprotet, Kaonet, Moloset etj, te cilet sipas burimeve te shkruara te autoreve antike greke, ishin “barbare”, dmth popuj jo greke

       lere propoganden antishqiptare se nuk te shkon tek ne.

      2. tourkofagos says:

       file,gjithe naten te mundohesh ti mbushesh koken te mjerit nuk do te arrish kurre,jo me kot dhe Krishti i tha Zotit;Fale o Zot mjeranin……

       1. lili says:

        oh tourkofagos po ke mbetur si ne shekullin e 19te. Po civilizohu oh i mjere, se ke mbetur prapa. apo je gje prift!!

 7. APOKALYPSIS says:

  Vini re albanistanet, sa shume kommente ne cdo gje qe ka te beje me komshiun e tij, dhe asnje komment per bomben qe iu hodhi birish kafsha per rrezimin e monumentit te Pavaresise ne Vlore, dhe ndertimin ne vend te tij te nje permendoreje te Saliut me flamur ne dore …

  Mire ua ben ai o mavrinj, ua ka kthyer turinjte dhe ftyren nga Greku, kurse marmiten nga ana e vet dhe ua leron mire … e ju ndiheni shume te lumtur biles, ua ka gjetur fiks pozicionin!!

  1. Pelasgian says:

   Forumi ? = Shqiptar ! Ti jevgjit greqie cfare do ketu ???
   marrsh per ne Asia Minor , jevg i poshter , shiko gerrqine tende ti se jeni turpi i evropes ! leri allvanet ne punen e tyre , nuk jemi ne nè nje forum grek po je ti ne nje forum shqiptar prandaj shporru qe ktu !

   1. APOKALYPSIS says:

    Te vegjel pa e ditur kuptimin shanim “ik o pellazg”
    Po ti je per te thene “o pllazme e mjere”
    Nga te gjitha sa shkruan nuk me vjen te te pergjigjem pervecse me nje p…rdhe te madhe! 😉 He he he he!

 8. kv says:

  pa dyshim aleksandri ishte grek .nuk eshte sllav .ata ne shekullin e 6 erdhen aty ku jane sot .betejen e pare ai e ose babai i tij filipi qe ishte ne krye te falanges maqedonse me 16000 ushtare e fitoj ne lamia drama etj .pasi fitoj pushtet ne territoret shtete greke sulmoj egjiptin
  etj. nenen pa dyshim e kishte came tashi pse luftrat e para i beri me greket eshte enigme cfare eshte se keta turkkofagosit na nxorren greke skenderbeun.ali pashea kolokotronin qe i formoj shtetin se u vran me njeri-tjetrin zabion esheme te tjere .me gjithmente turkofagje je shume i peshtire

 9. Pelasgian says:

  nuk ka renci se cfare ishte e ema e Alexandrit , ai vet ndihej si grek dhe i pelqente te q*hej nga mbrapa si greket kshtu qe ju shqiptar mos ja varni shum ktij pederit !
  KEMI KASTRIOTIN NE !

 10. Albanezi says:

  Padyshim Aleksandri i Madh nuk ishte grek,Ishte maqedonas, po jo keta maqedonas qe popullojne sot ate teritor, keta vetem kane vjedhur emrin tokat dhe po tentojne te vjedhin dhe historine e maqedonasve barbare, te afert me popujt ilirike dhe epirote pasardhes te te cileve jane shqiptaret.Padyshim Aleksandri i madh u shkollua ne Greqine e Lashte,dhe me qe ishte ijashtezakonshem ne cdo pikpamje, nga mendja, nga fiziku, nje i ri me energji dh ambicje te jashtezakonshme,vendosi te perhapte kulturen greke,jo vetem se e njihte por dhe se ajo ishte kultura me e perparuar e kohes.Por mjeti me te cilen vendosi ta perhapte kulturen greke ishte me mjete antikulturore, dmth me tehun e shpates.Ai e revolucionarizoi boten(e njohur te asaj kohe,)artin e te luftarit,jeteh e shtresave te ndryshme te popujve,ndryshoi perandori dhe kufij,shkaterroi dhe ndertoi shtete e qytete,vepra arti e kulture,dhe te gjitha keto e te tjera ne vetem 10 vjet,kur ai vete ishte nje djalosh i ri, 23-33vjec,dhe prandaj dhe i thone “i Madh”. Por sipas historianit ushtarak anglez Xhon Kigam,ai s’ishte vecse nje Hitler i koheve antike.(Maska e komandimit, Sh. B. e Ushtrise, Tirane 1996).Aleksandri eshte pra nje mal shume i madh, dhe hijae tij ka vend per te gjithe,greket, maqedonasit, shqiptaret, mgjs duket qarte qe ata qe kane perfituar jane ca njerez me te mencur se ne, studiuesit amerikane, angleze,gjermane etj,pasi njeriu ne librarite dhe bibliotekat e tyre sheh me kilometra te tera libra per kete njeri te jashtezakonshem.

 11. Shkupi says:

  Filipi u martua me Iliren, te ciles maqedonasit ja nderruan emrin ne Olimpia.Martesa u be me 359 ndersa Aleksandri lindi me 356(para eres sone)!

  1. Cakalli7 says:

   harram ca osht ky emer filip me, babai i skenerit e kishte emrin mahmut kurse nona sulltana, ene 3 here ne dite shtronte sixhadene edhe falej nga meka

   1. lili says:

    Cakalli7

    Sir William Woodthorpe Tarn, i Akademisë Britanike, thote per Aleksandrin e Madh, në paragrafin e hapjes së librit te tij per Aleksandrin e Madh, se Aleksandri ishte nga babai i tij (Filipi II) dhe nga nena e tij (Olymbia) ilire, pra gjak shqiptar.

    Sir William Woodthorpe Tarn, of the British Academy, regarded worldwide as having written the definitive work on Alexander the Great, states in the opening paragraph of his book Alexander the Great that “Alexander certainly had from his father (Philip II) and probably from his mother (Olymbia) Illyrian, i.e. Albanian, blood!”

    Aleksandri I madh eshte shqiptar, akoma deri vone kendohej kenga folklorike per aleksandrin e madh nga fshati Vuno:

    Kush ka qene trim nje here Aleksander i madh me vlere , pirrua me shoke te tjere , por nga te gjithe me i zoti ishte Gjergj Kastrioti

  2. Taqkua says:

   Po ty o djalke kush ta vuri, emrin shkop ? apo salltun mhamuti i maqedonise

 12. Andreas says:

  Aleksandri i Madh ne te gjitha linbrat e historise boterore, eshte grek. Ne te gjitha shkollat e botes, nga klasa e pare fillore e deri ne kurset pasuniversitare, eshte grek. Nese ndonje historian teoricjen, per qejf ose per provokim ka dale me ndonje teze ndryshe mga kjo, fakti qe keto teza nuk kane zene vend ne histori, tegon se jane dilentateske dhe te pa vertetueshme. Vetem ne librat e shkollave shqiptare jepen si te mirefillta teorite dilentateske. Po si gjithnje “topi bam e Muçua tutje!”. Ndaj edhe formimi i njeriut shqiptar eshte dilentatesk. Ndaj edhe paaftesia eshte gangrena e çdo profesioni ne shqiperi. Ndaj edhe asnje sektor i jetes ne ate vend nuk ecen perpara.

  1. X says:

   Qe nuk qe grek ai ju greket e sotem jemi perzier kaq shume sa veshtire te keni lidhje me ata te vjetrit.Plus faktit qe ju greket e sotem nuk po i jepni asgje botes ndersa ata te vjetrit kane nxjerre koka te medha.

   1. APOKALYPSIS says:

    x eshte pseudonimi qe ke zgjedhur per kujtim te tyt eti qe firmoste me x? 😉

   2. Andreas says:

    Tani qe na bere historine e grekeve te vjeter dhe te sotem, na bej pak edhe historine krahasuese midis shqiptareve te vjeter(!!!!!) dhe shqiptareve te rinj. çfare koka(!!!) kane nxjerre shqiptaret e vjeter dhe ne çfare fushe? dhe ça i kane dhene e po i japin botes shqiptaret e rinj?

  2. lili says:

   Andreas

   Librat e historise nuk e kane quajtur aleksandrin e madh grek. Stili i luftes ilire ishte rrënjosur thellë në shpirtin e Aleksandrit,

   Ne gjithe pushtimet e aleksandrit vetem iliria dhe greqia e veriut nuk ka qene e prekur nga ushtrite e tij. Dhe keto fise ilire nuk kishin ushtri per te perballuar aleksandrin e madh,.aleksandri i konsideronte ata si nje, ata te gjithe ishin shqiptar. Aleksandri nuk mund te pushtonte vendin e tij.

   1. Andreas says:

    Femijet e mi ne Itali(klase e tete dhe e 5) dhe niperit dhe mbesat e mia ne amerike nuk e kane studiuar ne librat e shkolles keshtu. KAq e di me siguri se i kam lexuar vete dhe Aleksandri i Madh ne keto libra ku formohen brezat e te rinjve italiane dhe amerikane eshte dhe studiohet si GREK i mirefillte.
    Nese ne Japoni apo Gabon e studiojne ndryshe, ok. NE te kundert ti vazhdo me moton “topi bam e Muçua tutje!”.

    1. lili says:

     Andreas

     Nese aleksandri do te ishte grek ai nuk do te quhesh aleksandri I maqedonise, le qe ju nuk keni emer aleksander fare, ju aleksandrin e quani aleksandros.

     aleksandri i madh nuk eshte grek. Herodi dhe Tukidi r pershkruajn maqedonasit si te huaj qe jetonin jasht qyteteve shtete te greqise.

     Both Herodotus and Thucydides describe the Macedonians as foreigners, a distinct people living outside the frontiers of the Greek city-states
     Nga Eugene N. Borza – 1992, faqja 96, libri I titulluar : In the shadow of Olympus: the emergence of Macedon

     Ja cfar shkruan Herodi.
     Atika ishte pellazgjike ne periudhen e larget dhe duket se i ka paraprirë një popullsi lllyriane në Maqedoni.

     Gjeje ketu

     History of Herodotus, Volume 3
     1862

     Page 440

     They were not, however, limited to the three countries which have been mentioned.
     Attica was Pelasgic at a very remote period;’ and a Pelasgian seems to have preceded an lllyrian population in Macedonia.

     http://books.google.com/books?id=ZCQTAAAAQAAJ&pg=PA440&dq=They+were+not,+however,+limited+to+the+three+countries+which+have+been+mentioned.+Attica+was+Pelasgic+at+a+very+remote+period&hl=en&ei=1ec0TLeUOYGKlwfMrIXVBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CCoQ6AEwAQ#v=onepage&q=They%20were%20not%2C%20however%2C%20limited%20to%20the%20three%20countries%20which%20have%20been%20mentioned.%20Attica%20was%20Pelasgic%20at%20a%20very%20remote%20period&f=false

     Aleksandri neper shkolla cilesohet aleksandri i madh I maqedonise. dhe jo aleksandri I greqise. Dhe qe maqedonia I ka rrenjet thrako –ilire.

     Kur u realizua filimi I ri per aleksandrin e madh ne televizorin amerikan u tha qe ai ishte shqiptar.

     1. Andreas says:

      Mjaftojne tre rreshtat e para te komentit tend per te shumezuar me zero mundimin qe bera duke tu pergjigjur deri tani. Si gjithnje; gjithe bota me boten, ju me te tjeret. Ose e thene ndryshe “topi bam e Muçua tutje!”.

      1. lili says:

       e oh Andreas ju ka mbetur ne mendje historia e fallsifikuar qe behet ne gregi. Aleksandri e pushtoi greqin, dhe deri ne moshen 13 vjec ai nuk dinte te fliste greqisht. as nuk dua tja di se cfar mendon ti, mu me intereson cfar thone Historianet.

       Ja cfar thote libri The New York times current history: The European war, Volume 19

       Shqiptarët janë raca më e lashtë të Evropës. Ata janë pasardhës të drejtpërdrejtë të Ilirëve të vjetër dhe maqedonasve, të cilët pushtuan lindje nën Aleksandrin e Madh dhe mundën Romën, te drejtuata nga mbreti Piro

       Në Mesjetë e shekullit të dytë para Krishtit kanë kaluar nën sundimin romak . ajo i dha Perandorisë Romake disa nga Perandoret e tij më të famshme, si Konstandini i Madh, Dioklecianit, Julian, Marcus Aurelius. dhe Justinian.

       Gjeje ketu

       The New York times current history: The European war, Volume 19
       Page 41 History – 1919

       The Albanians are the most ancient race of Europe . They are the direct descendants of the old Illyrians and Macedonians, who conquered the east under Alexander the Great and defeated Rome under their King Pyrhus.

       In the Middle Ages of the second century B. C. they passed under Roman domination and gave to the Roman Empire some of its most famous Emperors, like Constantine the Great, Diocletian, Julian, Marcus Aurelius. and Justinian.

       http://books.google.com/books?id=DHczWUKjRrEC&pg=PA41&dq=They+are+the+direct+descendants+of+the+old+Illyrians+and+Macedonians,+who+conquered+the+east+under+Alexander+the+Great+and+defeated+Rome+under+their+King+Pyrhus&hl=en&ei=VcypTqanNqrb0QG1yISmDg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CC4Q6AEwAA#v=onepage&q=They%20are%20the%20direct%20descendants%20of%20the%20old%20Illyrians%20and%20Macedonians%2C%20who%20conquered%20the%20east%20under%20Alexander%20the%20Great%20and%20defeated%20Rome%20under%20their%20King%20Pyrhus&f=false

  3. lili says:

   pse qeveria greke nuk e di qe aleksandri I madh eshte shqiptar, por eshte politika e tyre qe duhan te bejne cdo gje per veten e tyre

   Një diskutim i tillë është dhe ai midis ministres së jashtme greke Bakojani dhe ministrit maqedonas Milloshovski para ca kohësh, që është publikuar në faqe të internetit

   ku Bakojanis thotë: “Ju, Sllavët, keni ardhur këndej në shek. e VII-të mbas Krishtit dhe nuk mund të keni lidhje me popullin antik maqedonas dhe me Maqedoninë Antike, të cilët kanë ekzistuar gjatë kushedi sa shekujve të para Krishtit”.

   Milloshovski i përgjigjet : “…dhe një gjë tjetër po ju them zonjë, më mirëështë që të merremi vesh shpejt e shpejt, se ju e dini fort mirë dhe ne dimë fort mirë se cilit komb i përket emri Maqedoni, prandaj është më mirë ta mbyllim këtë punë, ju mbani atë pjesë që keni, kurse ne ta mbajmë këtë pjesë të Maqedonisë mos ta marrin vesh të tjerët”.

   Dhe Bakojanis pyet dhe përgjigjet: “Për cilin komb e ke fjalën, për Shqiptarët a?

   Për ata mos u mërzitë fare, ata janë në gjumë e nuk dinë as vetë se kurë do të zgjohen, se po u zgjuan ata, na mori dreqi edhe ne edhe ju !….prandaj duhet të merremi vesh sa më shpejt…”

   http://www.albaniapress.com/lajme/9405/INDETITETI-SHQIPTARE-DOMOSDOSHMERI-PER-EMRIN-E-MAQEDONISE.html

   Takimi tete a tete i ministrave të jashtëm sllavomaqedonë-grekë (Antonio Miloshovski – Dora Bakoianis, i bërë në Nju-Jork të Amerikës, më 18 shtator 2008) lidhur me pasivitetin dhe me inferiotitetin shekullor të shqiptarëve në disfavor të identitetit të tyre kombëtar dhe shtetëror, është plotësisht real dhe objektiv, ashtu siç e ka “incizuar” saktësisht, në origjinal, Mr. Gafurr Adili (Kryetar i Përgjithshëm i Frontit Demokratik i Bashkimit Kombëtare

   (Shih: http://www.albaniapress.com, 9 korrik 2009).

 13. lili says:

  Oh X
  eta le te flasin si pas qefit, por aleksandri i madh ose Leka si i therisnin eshte shqiptar.

  kjo eshte letra e skenderbeut derguar princit te Torontos

  Letër nga Skënderbeu te princi i Tarantos

  Këtë pjesë e gjithe eshte shkruar fillimisht në frëngjisht nga Pagnel, një shkrimtar në shekullin e XV në botimin e tij të titulluar
  ÒTHE TURKS AND THE HISTORY OF SKANDERBEGÓ
  Histroia e SKANDERBEUT . [Kjo është përkthyer në italisht (ndoshta nga Conforti?) Dhe perkthye nga italisht në anglisht. – Vara Dick, 1997

  I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?

  Unë nuk duhet të flas për Epiroti. Ata janë shumë burra të fortë se Tarantini tuaj, një specie të njerëzve lagësht të cilët kanë lindur vetëm për të peshkuar.

  Nëse ju doni të thoni se Shqipëria është pjesë e Maqedonisë do të pranojnë se shumë më tepër të të parëve tanë ishin fisnikë të cilët shkuan deri në Indi nën Aleksandrin e Madh dhe mundën gjithë ata që popujt me vështirësi të pabesueshme

  http://s14.invisionfree.com/AlbanianLibrary/ar/t144.htm

 14. Cakalli7 says:

  Ngado qe ta ktheni si Aleksandrin (Leken apo skenderin) edhe Gjergjin (skenderin tjeter) shume shume i keni daje grupi, se xhaxhain e keni me gamile ju

  1. tourkofagos says:

   hahahaha,sakt madje une do te thosha nga fshati ,se daje i bie shume afer……!

   1. Cakalli7 says:

    po daje e kane se kete popull e shkerdh… pushtimi edhe doci qe lindi mesio shqip edhe thote qe eshte shqiptar po ermin e ka mahmut. Ka hero kombetar Gjerjgin qe ishte “atleti i krishterimit” po ama ka vella Erdoganin. Do ameriken po erdhe arabin. Me nje shale ne evrope e nje ne azi

    1. lili says:

     Besoj se flet per racen tende greke, ti Cakalli7 !!

     me mijra vajza greke u morren nga turqit dhe u vendosen ne harremin e sulltanit ne kostandinopoje, apo nuk e di ti cakalli!!

     ju greket i kishit aleat turqit mos i shani shume se u jepnit dhe priceshat greke per gra.

     Nje numri i pafund i princeshave greke u martua me sulltanët osmane kjo do të thotë, nga dijetari Bryer, se me 1453 Mehmet II duhet te pretendonte me shume per fronin e bizantit se sa Kantakouzenos

    2. lili says:

     Meso historin Cakalli7

     Ne historit e trubullta shume shqiptare ndryshonin fen nga nje tjeter te nje tjeter , duke u bere ortodoks, katolik myslyman si I sherbente interesit ne ata kohe . feja nuk eshte kombesi, skenderbeu luftoi per vendin e tij, dhe jo per fe.

     Skenderbeu nuk ka luftuar vetem kundra turkut por dhe kundra grekut, serbit dhe te tjereve.

     dhe vete babai is skenderbeut ndryshoi tre fe , se pari ai ishte katolik ne 1407, pastaj u be ortodoks ne vitin 1419 deri ne vitin 1426 pastaj e ndryshoi fene ne myslyman nga viti 1430 deri 1438

     Ai ishte një katolike si një aleat i Venecias dhe u kthye në një ortodokse si një aleat i Stefan Lazarevic të Serbisë pastaj u kthye në mysliman me pas u u kthyen në fenë e tij.

     Skenderbeu si babai i tij Gjon kastrioti ndryshoi fene disa here ne jeten e tij , u pagezua si kristian , u rrit myslyman, dhe u be kristian kur u rykthye ne vendi e tij ne shqiperi.

     Mund ta gjeni

     He even fought against Greeks, Serbs and Hungarians, and some sources says that he used to maintain secret links with Raguse, Venice, Vladislas of Hungary et Alphonse V of Naples. Sultan Murat II gave him the title Vali which made him the General Governor of some provinces in central Albania. He was respected everywhere but he missed his country.

     Noli, Fan S.: George Castrioti Scanderbeg, New York, 1947
     Logoreci, Anton: The Albanians, London, 1977.

     http://www.mzv.cz/tirana/en/about_albania/gjergj_kastrioti_skenderbeg_1405_1468.html

     mund ta gjeni :

     History and social anthropology
     Association of Social Anthropologists of the Commonwealth, I. M. Lewis – 1968
     Page 275
     Such changes may seem curious to us, but it must be remembered that John Kastrioti, the father of the great Albanian Christian culture-hero, Skenderbeg, was a Catholic in 1407, Greek Orthodox from 1419 to 1426, Muslim from 1430 to 1438
     ———————————————————-

     Ku mund ta gjeni :

     Religion and the politics of identity in Kosovo – Page 159

     Gerlachlus Duijzings – 2000

     Skanderbeg (like his father Gjon Kastrioti) changed religious allegiance several times during his lifetime: he was baptised as a Christian, raised as a Muslim, and became Christian again on his return to Albania.

     1. Cakalli7 says:

      “Lili” une nuk kam ndonje me emrin mahmut ne shtepi, flas shqip edhe jo greqosht turqisht apo arabisht. Ty po te dogji mbaje.

      1. lili says:

       Cakalli7

       Une nuk njoh ndonje person me emrin qe ju permend, jo ta kem ne shtepi. Emri nuk tregon etnicitet, ne shqiperi jane vendosur emra sipas fese. Ka emra qe shqiptaret mbajn qe nuk kane kuptim ne shqip, por mund te ken kuptim ne italisht, ne anglisht, greqisht, turqisht, por kjo sdo te thote qe ata nuk jane shqiptare, dhe ne ti ofendojm.

       Familja ime eshte kristiane, une nuk jam fetare, dhe emrat e familjes sime duken si Italian, Francez, Rus, Grek, Anglez etj por ne jemi shqiptar.

       Respektoje tjetrin qe te respektoj.

   2. lili says:

    Oh kush flet tourkofagos!! ha ha ha po ik ore çoban se po te presin delet dhe dhite. po kete profesion do te kesh edhe ne Greqi se ujku qimen e nderon por zakonin se harron.

    Fatale !!

 15. lili says:

  oh cakalli7, ti mundohesh te flasesh per historin, por nga do qe ta rrotullosh ti prape mbetesh ne vende numero,ti mund te jesh cakall por historian jo.

 16. niku says:

  ndersa ne shqiptaret te ngrejme nje statuje qe te jete shejn mirnjohse per respektin qe greket dhe sllavet kane per shqiptarin e madh leken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8525
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8525
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X