mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Bujar Leskaj: Njeriu me “letrat në rregull”!

Nga Mero Baze


 

 

Një biografi e paautorizuar e njeriut që pritet të bëhet kryetar i Kontrollit të Shtetit. Historia e tij reale, lidhjet e tij me njerëzit e rrugës, kulturës dhe politikes si dhe shkëlqimi verbues i CV-së së trashë

 

 

Bujar Leskaj është duke u votuar si Kryetar i Kontrollit të Shtetit. Letrat i ka në rregull. Presidenti e ka firmosur dekretin dhe Sali Berisha po bën sikur po mendohet, por do ta miratojë. Opozita ka shprehur votën kundër për shkak të flagrancës se kandidati “me letra” është anëtar i Këshillit Kombëtar të PD-së, deputet i saj dhe në listën pritëse të deputetëve të Vlorës. Prej vitit 1997, Kryetari i Kontrollit të shtetit “me letra” ka qenë gjithnjë i opozitës, ndërsa Leskaj do të jetë një rikthim i modelit të vitit 1992, kur deputeti i PD-së, Blerim Çela, u bë dhe Kryetar i Kontrollit të Shtetit.

Befasia e parë për publikun nuk ishte emri i tij, por CV e gjatë që kishte përgatitur, ku binin në sy tri diploma.

E para, ajo e inxhinierit të shpimit të naftës, është një diplomë reale. Leskaj ka përfunduar universitetin në verën e vitit 1990, por nuk preferoi të punonte si inxhinier. Ai u angazhua në polikë dhe u emërua instruktor në Komitetin e Rinisë së Vlorës. Muajt që pasuan në Shqipëri ndodhën ndryshime dramatike, që kishin të bënin me përmbysjen e komunizmit dhe në zgjedhjet e para pluraliste të 31 marsit 1991, ai kandidoi si deputet i listës së organizatave luajale me Partinë e Punës së Shqipërisë, si kandidat i BRPSH për rrethin e Vlorës.

 

 Emri i Bujar Leskaj si kandidate per deputet i BRPSH ne vitin 1991. Siper tij bie ne sy emri i Sait Dollapit dhe Fatmir Xhafes.

 

Pas humbjes së zgjedhjeve dhe hapjes së kufijve, iku përkohësisht në emigracion në Greqi dhe u rikthye në Vlorë pasi PD kishte fituar pushtetin. Fati ishte me studentët e brezit të viteve ‘90-të. Një student i brezit tonë, Artan Hoxha, u bë në atë kohë Ministër i Tregtisë së Jashtme dhe Ekonomisë, dhe kaq mjaftoi që shumë bashkëstudentë të kursit të tij të punësoheshin si doganierë. Leskaj ishte ndër ta si doganier në doganën e Vlorës. Në fillim doganier i thjeshtë, ai arriti që në vitin e fundit të PD-së në pushtet të bëhej kreu i doganës së Vlorës.

Paralelisht me doganën ai kishte nisur dhe biznesin dhe shkollën. I frikësuar se biografia e tij ish- socialiste do t’i prishte punë në doganë, ai nisi me korrespondencë Fakultetin Ekonomik qysh në vitin 1993, i cili e afroi shume me dekanin e atij fakulteti Omer Stringa, një nga figurat më popullore të Fakultetit. Nën autoritetin e tij dhe natyrisht të ardhurave të doganës, rezultatet e larta nuk ishin të vështira për tu firmosur. Por nuk e la pas as biznesin. Së bashku me një biznesmen të respektuar,  atëherë në opozitë, që njihej si miku më i afërt i Fatos Nanos, Gaz Demi, ai investoi në ndërtimin e lokalit të njohur në ish- Parkun Rinia ‘Ledi Dajana’. Në këto kohë daton dhe miqësia e tij e fortë me Arben Malajn, i cili kishte ardhur si pedagog i jashtëm në Tiranë, pas një karriere si drejtues banke në Vlorë. Puna e tij ishte konsulent i firmës financiare piramidale Cenaj, por mbante dhe bilancet e ndërtimit të ‘Ledi Dajanës’.

Trazirat e vitit 1997 e gjetën Leskajn në krye të doganës së Vlorës, dhe e lidhën atë fort me një pjesë të grupeve të armatosura që vepronin në qytet, kryesisht kundërshtarë të Zani Çaushit. Qeveria e re e Pajtimit Kombëtar e bëri Arben Malajn Ministër të Financave dhe emërimi i tij i parë ishte ngritja e Leskajt në postin e Nëndrejtorit të Përgjithshëm të Doganave. Tashmë ai kishte marrë një hije të plotë si zyrtar socialist. Si një bashkëpronar i Ledi Dajanës’, e cila në atë kohë ishte selia paralele e Partisë Socialiste, dhe si një ofiqar i lartë doganash nën kontrollin e socialistëve, ai dukej se ishte në rrugë të mbarë për karrierë në atë parti. Por Vlora ka gjithmonë të papritura. Grupet rivale në Vlorë, sidomos beteja mes atyre që quheshin kundërshtarë të Zanit, ku futeshin personazhe me nofka të çuditshme si “Kakami” apo “Gaxhai” dhe Zanit, po shkonte në ekstrem. Kishte të vrarë mes tyre, pengje, ekzekutime makabër. Arben Malaj po futej përditë e më shumë nën ndikimin e grupit të pushtetit, tender që në Vlorë dukej se e kishte fituar Zani Çaushi. I pafuqishëm për të marrë të gjitha vendimet vetë, ai detyrohet të pushojë në fund të verës Bujar Leskajn nga detyra me arsyetimin nën zë se ishte pjesë e miqësisë me kundërshtarë të Zani Çaushit. Por kjo “jo me letra”. Me letra kishte arsye për realizime e mosrealizime të ardhurash në një kohë që shteti ishte han me 7 porta.

Këtu filloi dhe prishja e tij e madhe me Arben Malajn, i cili ishte tashmë yll në ngjitje i socialistëve. Shtypi i atëhershëm e lakoi emrin e tij si të lidhur me Zani Çaushin në dërgimin e anijes “Katër Radat” në Itali, që u mbyt në Otranto, por dukej se ai nuk kishte gisht në atë organizim përveç faktit që emrin e tij mund ta kenë përdorur lirshëm banditët që nisën anijen. Po ashtu një histori me makinën e tij në një vrasje në Rrogozhinë, u sqarua si ngatërresë në një garazh riparimesh. Ishte kohë e vështirë të ndaje veten nga bandat e armatosura nëse do të ishe politikan nga Vlora dhe dy njerëz që kishin nisur karrierën në ato ditë, Bujar Leskaj dhe Arben Malaj, po merrnin rrugë të ndryshme, jo aq me dëshirën e tyre se sa me pafuqinë e tyre.

Vitet që pasuan ishin të vështira. Leskaj u zhvendos në Tiranë, bleu shtëpi në qendër të kryeqytetit, pas Presidencës dhe tërhoqi familjen nga Vlora. Kështu po dilte mrekullisht nga spiralja e njerëzve, të cilët tani thuajse nuk jetojnë më. Dy miqtë e tij më të ngushtë, të fundit në atë listë njerëzish të armatosur në vitin 1997, u vranë në vitin 2006 dhe 2007, kur ai ishte Ministër. Ai i respektoi duke u shkuar në funeral.Mbaj mend qe jo pa shpoti kolegët e tij deputetë ju referoheshin viktimave si “njerëz të besës” një nofkë që Leskaj e përdorte për të justifikuar shoqërinë me ta.

Jeta e tij në Tiranë natyrisht kishte nevojë për një impuls të ri. Diploma e Ekonomikut nuk i duhej më. Ai e mori atë fiks kur e hoqën nga puna si doganier dhe ajo i mbeti po aq e papërdorshme sa ajo e Fakultetit të Inxhinierisë. Një diplomë e re i duhej doemos. Miku i tij i afërt, Dhori Sollaku, i rekomandoi Juridikun. Me Dhorin njihej nga viti 1997 në Fier. Dhori në atë kohë kishte qenë kandidat për deputet i Partisë Demokratike, dhe për shkak të situatës së vështirë që ishte në Fier, kishte nevojë të shoqërohej me njerëz të fortë. Leskaj i sugjeroi një mikun e tij, Arben Isufin, i cili i qëndroi Dhorit besnik si shofer dhe shoqërues gjatë trazirave. Isufi e forcoi edhe më shumë lidhjen Leskaj – Sollaku, për shkak dhe të ndikimit që Sollaku kishte në drejtësi si këshilltar i Presidentit të Republikës dhe si njeri që komandonte gjyqtarë e prokurorë nga KLD e Berishës dikur, e më pas e Mejdanit. Fieri, një qytet me aq shumë probleme me krimin, kishte tashmë një derë të hapur në zyrat e drejtësisë në Tiranë, që i zbuste problemet. Ishte dikush që i çonte fjalë Dhori Sollakut dhe mbyllej një sy. Sidomos kur u bë Kryeprokuror!

Kështu Leskaj filloi Juridikun, të cili e përfundoi me të njëjtin ritëm dhe mënyrë si Ekonomikun. Kur e përfundoi, nuk i duhej më. Kishin rrjedhur plot ujëra dhe ai po afrohej me PD.  Lokalin ‘Ledy Dajana’ e kishte shitur të gjithin tek ortaku i vet Gaz Demi, i cili ishte sjellë si një xhentëlmen i vërtet, duke e paguar ndoshta më shumë se sa vlente, po të kesh parasysh se një vit e gjysëm më pas ishte i detyruar ta prishte lokalin nga sherri politik Nano- Meta. Leskaj ishte i vetmi që doli i fituar dhe ato pare i investoi në blerjen e një hoteli të ri që sot është Hotel Nirvana tek rruga e Kavajës.

Si biznesmen, me Benz të ri dhe hotel, ishte afruar fillimisht me Fahri Balliun dhe më pas me strukturat e financimit të fushatës në PD. Fillimisht ka pasur hezitime të forta nga Topalli. Por ajo e mori një mësim shumë shpejt. Një udhëtim i saj në Vlorë në zonën e Bujar Leskajt, desh përfundoi në tragjedi. Vëllezërit Boraka, miq të afërt të Leskajt, i dolën para me kallashnikov dhe ngritën një re pluhuri me plumba të shkrehur kuturu. Topalli reagoi fort, Berisha po ashtu, por shërbimet e sigurisë të pushtetit bënë lidhjen mes Leskajt dhe njerëzve të armatosur dhe gjithçka u fashit. Më pas kjo u kthye për mbarë dhe Topalli e harroi. Leskaj filloi të çmohej për këtë gjë. Ajo që e bëri të binte në sy të Berishës ishte shkuarja e tij në Vlorë në maj të vitit 2000. Gjithkush që mban mend udhëtimin dramatik të Berishës, mes frikës së atentatit ndaj tij dhe fiksimit për të shkelur në një qytet që e kish mohuar, Bujar Leskaj mori përsipër shmangien e rrezikut. Të gjithë ia pranuan zotësinë e tij për lidhjet me elementët e rrezikshëm të qytetit. Zani ishte në burg, Kakami ishte vrarë, Gaxhai ishte arrestuar, por ushtarë të tyre ishin në terren. Leskaj arriti të negocionte që të mos kish incidente. Nuk jam i sigurt nëse Berisha e çmoi këtë, por badigardët e tij ja kujtonin çdo ditë. Ata ishin Agron Kuliçi dhe Ibrahim Ndreu, njëri sot bodigard i Topallit dhe tjetrin e njohin të gjithë, sidomos nga kabllogramet e SHBA.

Në fushatën e vitit 2001, ai mori dhe letrën e parë legale nga PD-ja. U bë anëtar i Bordit të Financimit të fushatës, një funksion që përkthehej në mënyrë banale si “njeri që gjen lek”.

 

Kështu rruga e tij u bë më e qartë. Do ishte me PD zyrtarisht. Dekanët e Fakultetit Ekonomik ishin ndërruar tashmë dhe Bujar Leskaj ishte afruar me Dhori Kulen, i cili po i premtonte një vend pune pedagog. Stringa, një burrë babaxhan dhe dashamirës, e mbante afër në Departamentin e tij Ekonomik në PD. Siç thoshte vetë me humor, tashmë Leskaj ishte një njeri që “e kishte lënë vjedhjen” dhe po merrej me politikë dhe CV-në e tij. Realisht ajo ishte fryrë më shumë se sa duhej me kurse kualifikimi në SHBA, pa ditur anglisht, me kurse në Gjermani, pa ditur gjermanisht, me “tema shkencore” dhe lëndë të nivelit të dytë dhe gjithçka që e bënte atë një pedagog. Biblioteka e tij në shtëpi po ashtu rritej, ndërsa muret e shtëpisë nuk kishin më vend për piktura. I duheshin të gjitha në një kohë. Librat, arti, ekonomia, juridiku, politika… Duheshin të harrohej gjithçka kish ndodhur. Lajmet e njëpasnjëshme muaj pas muaji e njoftonin se ata që kishte njohur në Vlorë nuk ishin më. E mbaj mend një natë vere në vitin 2000 në Vlorë, ndërsa isha i ftuar tek një TV lokal, Amantia TV. Pas emisionit e takova Leskaj në një kafe me shumë nga këta njerëz që nuk jetojnë më. Vetëquheshin nacionalistë! Nuk e di pse, por ishte alibia më e mirë në Vlorë ku Guardia di Financa u kishte zënë detin dhe s’i linte të iknin me skaf dhe “qeveria greke e Fatos Nanos” po i hiqte biznesin. Dy- tre vetë mund të jenë gjallë nga ata që kam parë atë natë.

Në pranverën e vitit 2005, Leskaj i kishte forcuar pozitat në PD. Ishte zgjedhur ndërkohë dhe anëtar i Këshillit Kombëtar. Në një nga tri zonat elektorale të qytetit, PD nuk kishte shpresa. Aty kandidonte Mezan Malaj, dikur ish Kryetar i Komitetit Ekzekutiv të Vlorës, në kohën që Leskaj ishte në Komitet të Rinisë. Berisha kishte pak shpesa se fitohej ajo zonë. Leskaj e mori përsipër dhe realisht ndryshoi gjeografinë elektorale të Vlorës. Me një eficencë të papërfytyrueshme elektorale, ai u bë palë me një deputet të PS në Vlorë kundër kandidatit të PD-së në atë zonë dhe mori mbështetjen e shumë socialistëve, që kishin inate të vjetra me Mezanin në zonën e vet. Miqtë e tij të vjetër u aktivizuan sërish dhe frika prej tyre në disa vende funksionoi. Fitoi bindshëm me mbi 1500 vota.

 

Fitorja e futi në Kuvend dhe Berisha, i cili i kishte premtuar Vlorës luftë kundër parkut industrial dhe TEC-it me qymyr, donte një ministër Turizmi nga Vlora. Duhet të zgjidhte mes tij dhe Kollozit. Të dy vinin nga e majta, por Kollozi ishte shkëputur prej tyre më vonë. Berisha zgjodhi Leskajn, duke cituar me një buzëqeshje të lehtë që ka “tre diploma” dhe që “është lab i zgjuar”. Pati disa zëra të mbytur në PD kundër tij, por u fashitën. Nuk ishte ai e keqja më e madhe. Ai bëri më pas gafat më të mëdha. Si çdo njeri që ambicia i kthehet në armik të madh kur tejkalon fuqitë e veta, dhe atij ajo detyrë ju kthye në varr për karrierën e tij. Daljet e tij publike ishin katastrofike. Fjalori i kufizuar, nëndialektor, dhe keqkuptimet për figurat e letërsisë dhe artit në vend ishin anekdotike. Herë- herë dinte njeri të madh Moikim Zeqon e Zhani Cikon se i shikonte në godina të mëdha, pastaj lëshonte veneracione për Aurel Plasarin, i cili më shumë ndjehej në siklet se mirë nga fakti që e lëvdonte ai, pastaj hidhej tek sportistët dhe më në fund tek beteja e humbur me Armand Dukën, dhe shprehjen e tij të famshme ‘do t’i ngul një gozhdë që të thotë “o lele sa më dhembi”’. Berisha e humbi qetësinë. Këshilla e tij e parë dhe e rreptë ishte të shmangte publikun. I izoluar pak nga pak shkëlqimi i tij filloi të binte. Miqtë e tij të vjetër nga Vlora dhe Fieri filluan të vizitonin në zyrë, pa prishur shumë qetësinë. Në betejën e tij kundër Sollakut, Berisha ishte në siklet, pasi sa herë përmendte që Sollaku ka qenë me një element të rrezikshëm duke ngrënë drekë në Radhimë, mbante gojën pasi i treti në tavolinë ishte gjithmonë Leskaj. Makina e tij filloi të përdorej jo rrallë si një ambulancë shpëtimi për personat në kërkim dhe zëvendësministri i sinqertë i Punëve të Brendshme, Strazimiri, në atë kohë dërgonte policë në aksion dhe ia çarmatosnin tek dera e furgonit. Emri i Bujarit shfaqej gjithandej. Me një kontrast të pazakontë mes korrektësisë zyrtare, me “letrat” e punës dhe abuzimit me elementë në kërkim jashtë punës, ai u bë u bezdisshëm për Berishën. Më në fund shpërtheu. Aleksandër Frangaj dhe Blendi Fevziu ishin në zyrën e tij për t’iu ankuar që Leskaj nuk po u hidhte një firmë për Kinostudion. Natyrisht Frangaj fliste për firmën dhe Fevziu për performancën e dobët të Ministrit. Berisha më thirri mua në telefon me sa duket si dëshmitar i asaj që do bënte. E kuptova se dy njerëzit e Klanit kishin folur kundër Leskajt. Biseda u hap prapë dhe më pyeti se ç’po bënte Leskaj. Me pa me djallëzi, i thashë di që ka financuar këtë spektaklin e Rudina Magjistarit, në atë kohë bashkëjetuese me Edi Ramën. Berisha u ngrit nga tavolina e vogël ku ishim ulur, shkoi në fund të zyrës dhe gati po ulërinte kundër tij. Trafikant, palaço, edepsëz, trafikant dëgjohej në çdo dy- tri fjalë. Ai po justifikohej për diçka. Berisha po zbutej dhe erdhi u ul përsëri. Unë i kisha thënë gjysmën e së vërtetës. Gjysma tjetër ishte që lekët i kishte marrë Sandri, pasi Rudina punonte aty. Berisha e tha me bezdi këtë fakt, u ra gjunjëve dhe ne u çuam. Vajguri në kandilin e Ministrit po mbaronte. Në rastin më të parë, Berisha e zëvendësoi atë me Pangon.

 

Prej asaj dite Leskaj u zhduk nga qarkullimi dhe u shfaq sërish në Radhimë duke organizuar një drekë me Bamir Topin dhe rreth 30 deputetë, shumica e të cilëve nuk ishin në sinkron me qëllimin publik të drekës. Në fund të drekës foli vetëm Leskaj dhe sulmoi Ilir Rusmalin si djalë komunisti. E gjitha ishte për të treguar se tani ai ishte në luftë me Berishën. Një muaj më pas e trashi zërin. Në një intervistë për MAPO tha se “Me Berishën do takohemi në shtator”. Ishte fjala që ai grup do rrëzonte Berishën. Por Topi u bë president dhe në shtator Leskaj u rikthye për t’i kërkuar ndjesë Berishës. Nga ajo ditë ka qenë në hije. Javën që shkoi u ngjall si kandidat i Bamir Topit për kryetar të KLSH. Sali Shehu është rrëzuar dy javë më parë me arsyetimin se është anëtar i PD-së dhe jurist. Leskaj është më shumë se anëtar, dhe thuajse pa profesion, pasi ka punuar vetëm doganier dhe Ministër. Por letrat i ka në rregull. Sidomos CV. Nuk kisha parë prej vitesh një gjë aq të trashë sa ajo.

 

80 komente në “Bujar Leskaj: Njeriu me “letrat në rregull”!”

 1. LORA says:

  Te gjitha cfare shkruan z.Baze shkojne ne sinkron me genin e spiunit
  qe te paret e tij e paskan trasheguar teresisht te Bokja “me letra e cv” te kopsitur.Ja,kete vule zgjyre si Bokja ka shumica e te vetquajtures klase politike.

  1. raimondi says:

   Mero je shume i sakte ne cdo gje vetem doshtoja ai ka filluar pune doganen e Vlores ne 1996, si drejtor dogane dhe ne ate pune e futi Fatmir Mediu te cilin e kishte shok kur ishte me pune ne Fier,dhe janeshume shoke me njeri tjetrin

   Problemi me Bujarin eshte se ai eshte Jashtezakonisht Injorant–Nuk e con dot nje fjali deri ne fund.

   Dhe eshte cudi si kane guxim njerez si ai te merren me politke kur kane difekt ne komunikim me njerezit .

   Por ama ka nje gje te mire vetem Bujari ..qe eshte Patriot,dhe e shpreh patriotizmin—-

   –Se keta politkanet e tjere nuk flasin asnje fjaleper patriotizmin

   –Por nga ana tjeter Bujari eshte njeriu me gomar i te gjitha koehrave — hahahahahaahhaahhahhahaha

   –Kam nje propozim per te bere nje ndryshim ne fjalorin e gjuhes shqipe :

   : Qe sot e tutje bythen e gomarit ta quajme :…..Bujar loooooool

   Mirpo nje gje eshte Interesante se te gjithe depudetet e Vlores jane tip Bujari
   –Kjo me ka cuditur

   –Edhe PS-ja,perfaqsuesit e saj ne Vlore i ka tip-Bujar

   —Une i njof te gjithe ata dhe interesant eshte se te gjithe politkanet e Vlores
   jane njeri me Bujar se tjetri–

   ———Si ka Mundesi? Ca kriteri perdorin keta kryetaret e partive per te zgjedh njerezit atje ?-
   -Sepse ne Vlore njerezit e thjeshte jane shume Inteligjente ,ndersa drejtuesit
   jane tegjithe Hajvane ,sorry Bujare loooooooooooo

   Megjithate duhet pergezuar Presidenti Topi qe nga gjithe Shqiperia gjeti nje nga te fisit te tij …….ne Vlore loooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

   1. Vlora says:

    nje analize e hollesishme ku nuk mund te shtosh asgje………
    do te ishte gabimi me i madh qe nje institucion i tille te drejtohej nge nje badakci si leskaj………..
    humbi shqiperia per njeres normal qe duhet te vertiten rreth ketyre fogurave……………..

    1. raimondi says:

     Megjithate e mira e vetme e Bujarit eshte qe eshte Patriot–dhe kjo sot ka shume peshe
     –Pasi as edhe nje depudet i parlamentit nuk e mbron patriotizmin –Absolutisht Asnjeri

     –Te pakten Bujari e mbron dhe e shpreh hapur patriotizmin–Kjo eshte gje shume e mire

     –Se tani ne kete lloj demnokracie ne Shqiperi ai Parlament duket
     si Parlament Internacionalist–por qe do speicifikuar Parlament Ballkanik Internacionalist–

     –Dhe i vetmi qe e mbron Identietin e Shqi[ptareve eshte Bujari
     ndersan gjithe depudetet e tjere mbrojne interesat e grekut dhe serbit,
     dhe kete menyre e kane kthyer ne nje Modernizem Parlamentar

     ——–Keta jane depudet qe nuk kane respekt aspak per popullin shqiptar
     se psh Saliu ju ben leshime serbeve ,kur sebret kane vrare me mijera shqip[tare
     Edi ju dergon sinjale miqeise grekeve duke mos folur as edhe nje fjale te vetme per Patriotizmin

     ———–Ndersa Bujari te pakten ngrihet ne Mbrojtje te Patriotizmit
     –Nuk behet kunder patriotizmit shqiptar—Dhe kjo duhet vleresuar se aty nuk ka asnje tjeter pat6riot

     –Ndaj Bujari do ishte mire te qendronte depudet— se do perkahte ndonje inisiative pro patriotizmit

    2. miri says:

     po ikni o legena.ku sje i zoti per vete do flasesh per te tjeret…………

   2. Aleko says:

    me duket se do ja punojne prap atij trapit tone ;Rama….se e ha sapunin per djath ai

  2. 21janari says:

   Me historite e Bokes mund te shkruhej nje roman i suksesshem satirik me titull :
   “Rruga e Bokes drejt suksesit ose si provinciali i vogel u turr per te bere plaçke ne metropol”

  3. sono battuto con olio e acetto says:

   die die die my darling…

   Eshte shume e sakte ajo qe thote Mero dhe iniciatori ketu eshte gjeologu Artan Hoxha ish ministri…
   Te tilla sqarime jane shume “sy-hapese” sepse mileti ne albanistan nuk i njeh njerzit qe i voton…
   Dhe cuditerisht ai fakultet i “urithave”, 🙂 ka nxjerre nje plejade “politikanesh” qe jane afersisht .65% te politikes shqipfolese.
   Nje urim te sinqerte pedagogeve te atij fakulteti… Mero no hard feelings…:)

 2. MEMEDHETARI says:

  Kete m… paska propozuar Presidenti???????????
  Ketij propozimi “i duhet bere TOPI”…
  Bravo i qofte Edi Rames!!!!!!

 3. geri says:

  e ka thane gax oketa po nuk pate teseren e PP nuk ben para me sali berishen.ky me sa duket e plotson ket kriter…

 4. Engjell says:

  Kjo eshte skandaloze!
  Brarvo i qofte presidences se ke vlereson per ne majen e piramides se kontrollit te nje shteti
  Nje inxhinier shpimi qe s’ka punuar asnje dite ne nafte dhe me siguri nuk e njeh se ç’eshte bishtuku ,nje “ekonomist” qe nuk di se ç’eshte ekonomia dhe s’ka bere nje bilanc ,nje “Jurist” qe nuk di ò’eshte jurispudenca dhe te beje nje akt padi.
  Ai merret vesh mire nga shkrimi se ç’di dhe ç’mund te beje,por veç atij e di mire edhe vete presidenti
  MIRE DO ISHTE Z. MERO QE ARTIKULLIN E RADHES TA BENI PER PRESIDENTIN
  Turp per ta 1000 here !!

 5. Artan says:

  Nje keshille per te gjithe ata qe duan me te vertete ta shijojne leximin e nje historie te tille: te mbushin nje gote te mire me xhin & tonic, te gjejne ca chillout music, e pastaj tia fillojne te lexuarit! nuk ka te paguar.

  Thank you Mero…

  1. fule says:

   plotesisht dakord …

 6. Mentor Lame says:

  Shkrimi per lidhjet e Z.Leskaj eshte i sakt.E njoh.Nuk Kam pasur lidhje me te,vec nje pershendetje te larget.Por mund te them vetem kaq qe Z.B.Leskaj ne permbajtje nuk eshte njeri i keq dhe,eshte nje liberal qe nuk ka kufje ne qendrimet e tij ndaj njerzve qe ka per-reth kush do qofte ai.Ka sencin qe ti ndihmoi njerzit pamvarsisht se kush jane dhe cfar perfaqsoin ne politik dhe shoqeri.Eshte njeri i kompromiseve dhe leshimeve.Perfundimisht kam mendimin qe Z.Leskaj ne permbajtje nuk eshte njeri i keq.Nryshon shume nga Z.A.Malaj qe eshte njeri delenxhi,ka pasur lidhje me Z.Caushin thjesht per interesa politike,lidhje te cilat weshte munduar ti mbaj te kamufluara,kete e di me mire z.Skender Gjinushi.Z.Leska ndryshon shume nga Z.Arben malaj ne permbajtje.Z.Arben eshte shpirti zi,kurse Z.Leskaj eshte shpirt bardhe.Njeri i kamufluar(Arbeni)tjetri i hapur(leskaj).Ju lutem zgjidhni ndermjet te dyve,mos thon as njer as tjetrin por zgjidhni njerin kush eshte me i mire ndermjet te dyve.

 7. Autori! says:

  Rrespekte Mero! Po e mban “zgjuar” kete popull! Opozitarizem deri ne fund!

 8. Illo says:

  Letersi e karaktereve . Me mire kurre nuk behet . Kyj eshte personazhi perfaqesus i karieres se pushtetarit te tranzicionit . Nikolla Gogol nuk do te mund ta pershkruante me bukur . Nuk jam i sigurte ne se eshte zotesija e autorit te shkrimit , apo zotesija adoptuse e nje intelektuali teresisht te cperfytyruar . Besoj te jete e dyta . Kyj eshte prototip i pushtetarit te suksesshem tranzitiv , qe leviz ne segmentin e njohur doganier -minister .Illo

 9. ire abc says:

  E lexova CV e Meros…me vjen keq qe hidhet balte mbi nje individ te tille.Si vlonjat qe jam uroj qe ky person te mund te ringrihet dhe te tregoje vlerat.Thjeshtesija e tij beri qe te triumfoje mbi megalomanine e M Malaj ne 2005…Mero,ku con shkrimi yt!?Kam respekt per publicistiken tuaj,por jo per arsyetimin dhe perfundimet qe ju nxirrni thjeshte ne menyre hipotetike.Bujari nuk eshte engjell kurrsesi por ne shpirt eshte gatuar vertet bujar,dhe une jam nje nder ata qe se kam honepsur dot kur permendi gozhden me ate theks…sepse nuk mundi do te cmontonte A Duken nje bajraktar i eger.Zoti Leskaj eshte nder te paktet vlonjate qe vuajti premtimin per TECin dhe e pagoi me doreheqjen pasi kishte dhe nje premtim.Gjeni dike tjeter ne ket vend qe mundet dhe ben nje reagim kaq kurajoz per qytetin e vet dhe pastaj ngrihuni dhe hidhni balte…Shpresoj qe KLSH te kete fatin te udhehiqet nga nje bujar…

  1. mira says:

   …ti Ire…qenke Bujari i kamufluar me 7 emra, na hape barkun me keto furce idiotesh.

 10. Jack says:

  Me sa duket nga keto qe shkruan Zoti Baze, Bamir Topi provon Saliun, do qe ti heqe kallajin. Me qenese Saliu nuk pranoi ate malokun qe ishte bere kunder tij, na tani nje propozim per kete labin e te nentedhjetenentave por qe eshte deputet i PD dhe ka poste te larta ne PD. Une cuditem perse nuk kerkon Edi Rama kete post per opoziten. Kontrolli i Shtetit duhet ti perkase Opozites.

 11. Niku says:

  Tani eshte e qarte per te gjithe. PD eshte streha e gjithe ish komunisteve shoke, miq e sherbetore te lidershipit aktual te saj.
  Pa keto gene nuk mund te ngjitesh lart ne PD. Shikoni Berisha, Pollo, Nishani, Olldashi, e kompani jane ish kantaret e PPSH apo femijet e tyre. Ndonje dallkauk si Bode, Gjana , Memia e kompani jane te lindur nga fisi per te qene sherbetore, lypesa nga nje ane e vemje nga ana tjeter per te rregulluar dhe mbajtur interesat e tyre peronale e familjare.
  Qelbi kullon nga plaga e hapur thelle nga 50 vite komunizem e 500 vjet turqi dhe 20 vjet pseudodemokraci ose shkerdhatodemokraci.
  Eshte bota e shkerdhatave o popull ndaj flini te qete me gjumin letargjik qe ju ka zene.

 12. mali says:

  Nje zberthim i perkryer i karakterit njerezor te tipit Leskaj, reflektim i tranzicionit i shoqerise shqiptare. Presidenti i republikes i ka lepire te gjitha fyerjet e Berishes malokut dhe me kete emerim eshte i sigurte per nje zgjedhje te dyte si president.Keto jane kompromiset e prapaskenat e ndyra per hir te pushtetit personal.Asnjeher nuk kam patur dhe kam konsiderate per kete lloj presidenti, pa ngjyre, pa gjak, pa mendim….Sali maloku e ka ne thes dhe e hap e mbyll gryken e thesit si t’i doje oreksi e muza..Populli shqiptare do te vazhdoje te zavrritet sa kohe do te kete ne krye keta politikane te ndyre….injorante, makiaveliste, pabese, pa origjine etj etj,,

 13. Skelari says:

  Zoti Mero,

  per te qene te sinqerte per disa gjera i bini kot ne qafe Bujarit. Qe Bujari ishte i lidhur me Kakamin e me Gaxhain nuk ishte faji i tij. Ne ate kohe ne Vlore ose do te ishe me Zanin ose me Gaxhain. Flas per keta pezzo-t se ne te tjeret rrinim brenda se mos na merrte ndonje plumb qorr.

  Bujarin kur e degjon qe flet te le pershtypjen e nje njeriu nga zonat e thella te Vlores, por nuk eshte njeri i keq. Nuk eshte as ndonje i zoti dhe i shkolluar. Ato diplomat qe ka jane diploma dogane. Por Bujari eshte me i sakti nga keta te PD-se ne Vlore. Krahasoje me

  – Adrian Kollozi, qe si plan per te fituar bashkine kishte qe te binte kampionatin e kaposhave ne Vlore
  – Kreshnik Cipi qe nuk lexon dot dy paragrafe
  – Dashi i Havase, qe s’di te lexoje fare

  Kur e krahasojme me keta, ne vlonjatet me Bujarin mburremi.

  1. Radio Palma says:

   Rrofte sinqeriteti!!!

  2. inf says:

   O Skelari
   Mire thua zotrote paskan qene te gjithe deputetet e Vlores njerez te hurit e litarit,njerez kok bosh njerez pa din e iman njrez te perlyre me te gjithe Mafien ordinere qe ka pasur dhe ka sot VLORA.
   Turp i madh turp i pa pame qe Ky Qytet Heroik Ky Qytet me nji Histori shekullore dhe me peshe ne Kombin ALBANIA te bjeri ktu sa keq e dhimshme per Vlonjatet ,e pa kuptimte shiko Tim Idrizin kaçaku i Nanos shiko Dashin te birin e Havase Cop Cop nji Kopuk i pjerrdhur ,shiko Ben Malajn nji shkerrdhate i pa fund shiko Patozin i hurit e litarit,shiko Kollozon nji Trafikant non limit,shiko Kandidatin e KLSH
   nji mashtrus dhe bagabond ku ka lene Koqen e namit gjithmone ky çoban dhish,shikoji te gjithe maskarenj .
   KUSH MBAROI SHKOLLEN KUR PLASI NE 89-90 NE ALBANI ,ASKUSH TE GJITHE E LANE SHKOLLEN QYSH ATE DHJETOR DHE U RRASEN NEPER PARTITE E TYRE DHE E BENE ALBANINE MUT SOT E KESAJ DITE.
   Nuk behet ALBANIA dhe nuk ka shprese te behet me rrembythje dhe me shkerrdhaterr si puna e Leskajt me kompani.
   Mjer shqiperia dhe mjer Mileti i shkrete ,mir qe LLAFOS MERO BAZE QE I NJEF DHE ESHTE I BESUSHEM SE I NJEF ME RRENJE DHE DHEMBALLE ,POR KETA QEKAN SHKERRDHATERR TE PA FUND.
   KSHU E BERI SALI+MET+NANO ALBANINE MUT ME LULE
   PTU JA U SHKERRDHEFSHIN SHQIPTARET RRACEN O FARA TE POSHTRRA O ARMIQ O HORRAT E SALI+MET+NANOS PTUUUU NJI MIJE ERE .
   KA MARRE FUND DHE ZORR SE DO BEHET KOMBI ALBANIA pikkk .

   1. Grupi says:

    O inf po pse je legen dhe kurv e njeh bujarin ti ik e thuaja ne sy ato qe shkruan pi…!

  3. bobi says:

   hallall te qofte o skelar se kam qeshur si budall me vete nja dy minuta me ato qe ke thene. jane te gjitha te verteta,dhe ne radhen qe duhet, nga trajneri i kaposhave deri tek dashi cam. kjo pune eshte fiks si historia e shefqet pecit. kur i tha komandanti gjirokastrit “shefqet ty do te te bejme minister te financave” u pataks i shkreti, hapi syte dhe me gjysme zeri i tha “une komandant …. me financat….ca lidhje kam” po ky tjetri ia preu ” e ben ti e ben, e di partia qe e ben ti ate” dhe komandanti lab nuk beri me as ciu. keshtu edhe sot, kaposha, desher, kuaj, gomere, etj, jane bere te gjithe si zogj pule, as e hapin me sqepin fare.

 14. daja says:

  BRAVO MERO, ME BEN SHUME PERSHTYPJE FAKTI SE JU GJERAT I DINI ME SHUME SAKTESI MILIMETRIKE. TE GJITHA KETO QE THONI JANE REALE POR SIÇ DUKET NE KETE VEND TE BESH KARRIERE DO TE THOTE TE JESH INJORANT, LLAPIST I TE TJEREVE, HIPOKRIT DHE SIDOMOS FSHATAR I PERJETSHEM.
  BRAVO.

 15. cendurimmadhi says:

  Tek lexoja kete shkrim brilant te Mero Bazes edhe nje here mu forcua bindja qe vone, shume vone mund te behet Shqiperia.Si ky Leskaj çdo njeri nga ne njeh me dhjetra ne rrethin e tij shoqeror.Si popull kemi probleme jo ndoshta me seleksionimin e personave qe duhet te bejne politiken por me sjelljen e tyre ndaj posteve qe politika u jep.Mentaliteti i nje populli te tere mbi drejtuesit e jetes politike te vendit i tille eshte.Shpesh here gjate bisedave mes miqsh,tek marim neper goje rastet tashme normale te abuzimit me postet qeveritare,korupsionin tashme legal qe kuterbon ne hapsiren e vendit,bashkebiseduesi yt,qe rastesish ben “kundershtarin”te drejtohet me shprehjen:”edhe ti po te ishe ne vendin e tij keshtu do kishe bere”.Insistojne ne nje qendrim te tille sa te çudisin me sigurine e plote qe kane ne njohjen e karakterit tend.E ne se ti mundohesh te sqarosh qendrimin , moralin e ndershmerine qe duhet te karakterizoje personin qe mban nje post ne sherbim te popullit,ata te kthehen me te famshmen shprehje:”Ti qenke i marre”.Ne si shoqeri nuk i shohim zyrtaret si sherbetore te qytetareve e te shtetit por si trashigimtare qe duhet te bejne administrimin e “feudes” qe partia i ka hedhur gjate shperndarjes se plaçkes.Kjo sjellje me pushtetin,kjo menyre administrimi eshte baza e Shqiperise ne vendin e fundit te tabeles ne renditjen social ekonomike.

 16. detar sima says:

  Klasa politike shqiptare jo vetem qe ka degraduar totalisht por fati i saj tashme eshte vulosur si e pandare nga krimi ordiner ne rrugen drejt te ashtuquajtures demokraci.

 17. frasherlliu says:

  Ja keshtu dhe mafja shqiptare ka shtetin e vet,tani te presim kur kreret e saj te hane koken e nj-tjetrit.

 18. Leskopulo says:

  Bujari duhet mbeshtetur se eshte valut, thote Fitimi nga Tragjasi

 19. vjosa says:

  Ah more Mero,vetem revolucioni mund ta pastroje kete glase-klase-te felliqur qe po i pi gjakun ketij vendi.Kesaj i thone’o te keqen o Shano,ke te marr e ke te le.Te ter njesoj jane

 20. Claus says:

  Faleminderit Mero qe na rikujton njerez dhe ngjarje qe ne si popull aq shpejt i harrojme.
  Ne shkrimin e meparshem per kete person e kisha vene ne dukje qe ky person ne vitin 97 ka qene nendrejtor i pergjithshme i doganave.
  Por qe te kete qene aq kameleon qe nderron ngjyren sa here qe i nevojitet nuk e dija. Interesant ishte fakti qe dikur ka qene edhe zinxhirdredhes ne BRPSH e dikurshme dhe kandidat i saj per deputet pas shpalljes se pluralizmit.
  E habitshme qe shumica e ketyre “reptileve ngyrendryshues” lindin, rriten dhe shumohen ne Vlore.
  Terren i pershtatshem si duket.

  1. 21janari says:

   Me kete mos do te thuash se, në se Shteti Shqiptar nuk do te qe themeluar ne Vlore, atehere ai do te ishte ndryshe nga cfare eshte sot???

 21. TIFOZI says:

  Po flitet shume qe ::Z Bujar na qenka injorante nuk di ti shkoje fjalise deri ne fund .Po keta persona i hijne ne pune Z berisha se po te jete i zgjuar do ta kundershtoje z berisha Dhe do te nisi konflikti pastaj.Keshtu qe i bije qe bujari do behet kryetar i KLD.Bujari eshte pare duke pire kafe me agron kuliqin sigurisht qe do miratohet ,pasi sala ta instruktojne pak dhe ti kallzoje rrugen qe duhet te ndjek per interres te sales .Dua te pyes opozita nuk ka kandidaturat e veta apo nuk ka te drejte te paraqese.Z.mere je gjithmone isakte dhe i perpiket,urimet e mia ju pershendes nga italia

  kld

 22. Keno Kotorri says:

  Verejtje te pergjitheshme :

  1. Kryetari i Kontrollit te Larte te Shtetit duhet te jete ekspert ne fushen e ekonomise-financave dhe drejtesise.Vetem me keto dije dhe pervoje te gjate pune dhe ndershmeri mund ta permbushi detyren. Ai duhet te gjykohet jo vetem nga diplomat por dhe nga pervoja ne kete leme.

  2. Ai nuk duhet te jete aktiv ne politike, pra te mos jete me njeren pale dhe kunder tjetres. Pra eshte absurde te thuash te jete nga opozitaa ,edhe sepse atehere duhet ndryshuar kur ndrron qeverisja.

  Keto verejtje duhet te ishin ne Ligj dhe te perzgjedhurit duhet te merrnin votat e kuvendit (71 ose 84). I njejti problem dhe me gjyqtaret qe nuk duhet te vine nga politika apo dhe policia politike (Sigurimi)

  1. Rrem Vogli katunar pri Rrashbulle says:

   Keno ke te drejte. Veçse duhet thene qe ne gabim eshte dhe Topi, qe duhet ta dije mire kete rregull perderisa eshte President i gjithe shqiptareve, dhe po aq dhe shoku Edvin qe pretendon, ne pazar me Salen, se avokatin e popullit ta kete ai.mos me thoni qe ka ngritur komision e te tjera.. se po te ishte keshtu mos i zgjidhte ai deputetet e PS dhe strukturate tjera por anetaresia…

   Nje gje eshte e qarte ne keto çrregullime te institucioneve qe Kushtetuta duhet ripare e permiresuar.

 23. vlora 1 says:

  Bujari eshte goxha cun e njeh shoqnine por e keqja eshte se nuk ben per shtetar aq me pak per Te Kontolluar Shtetin nga vjedhjet sepse eshte KRYEHAJDUT

 24. Hektori says:

  Jam me profesion mjek ketu ne Tirane. Me ben pershtypje qe z. Mero e njeh kaq mire Bujar Leskaj. Ose me sakte qe shkruan kaq hollesisht. Dhe ne pergjithesi nuk dua te shprehem per sa shkruan ai.E di qe ju zoti Mero (e çmoj shume si shkruani) kur merrni persiper te shkruani keshtu duhet te keni ndonje inat te forte personal se ndryshe nuk behet.Por duke ju referuar disa nga komenteve qe per fatin e keq nuk e di pse shfaqen me shume ne gazeten tuaj, e ndjej veheten te fyer kur lejohen te botohen shprehje te tilla si m… apo injorant per nje me tre diploma, pavaresisht si i ka marre dhe me sa di une me disa libra te shkruara dhe me nje jete aktive ne shtyp (gjate fushates kem lexuar disa shkrime te tij)Si intelktual mendoj.Pse kjo urrejtje,pse kjo gjuhe. Kurse si mjek ju keshilloja disa prej atyre qe shkruajne qe here pas here te bejne ndon je vizite.

  1. ivani i madh says:

   ORE HEKTOR ME QE QENKE ME PROFESION MJEK SIC THUA ME DEMEK E NA KESHILLON NE MOS ESHTE ME MIRE TE BESH TI NJE VIZITE TE THELLE SE SJE NE REGULL QE NA DERGON TE GJITHE NE PER VIZITE ME DUKESH SE EDHE TI I E KE MARE DIPLOMEN SI DIPLOMAT E BUJARIT E MJERE AI PACIENT QE TE BIJE NE DORE O I VRARE ME KETO MENT QE ME KE

   1. Hektori says:

    I dashur Ivan i madh! Kam marre nje diplome ne France dhe nje passtudim po atje vite me vone. Shume nga paceintet e mi jane te kenaqur nga une dhe kjo eshte e rendesihme per mua.Por nuk ka rendesi! Une shpreha vetem disa rezerva per fjalorin e perdorur dhe nuk doja te shprehesha per me shume.Jam i bindur se ti nuk ke nevoj per mua,prandaj mos ki frike se do biesh ne doren time, pasi ajo semundje qe une doja te thoja nuk ka mjeke ti beje derman perveç kryetareve te partive(Dhe ketu e kam per te gjithe i dashur).Nejse, kushedi se qenie te gjalla jemi mbase dhe takohemi, por mos ki frike, e njoh mire profesionin tim.Te uroj shendet, se pa ate nuk jetohet,kurse pa tifozllek partish e shtyn me gjate!

 25. Leka says:

  Mero Baze: Je nje Saviano shqiptar, ne vazhdimesine tende(mendja dhe intuita ime, me bejne te besoj se ate kohe perkrah Saliut e ke groposur pasi shoh vec te tjerave, qe nuk fale dhe te ashtuquajturen opozite), pra je trim, qe nuk te gjej shok ne boten shqiptare.Trim ne media eshte dhe Stefani,por ti ne ndryshim nga ai, pushka apo me shume se kaq pena tende eshte dhe investigative, qellon deri ne qelizat kanceroze te metastazes, qe vazhdon te shperndaje Saliu, ne kombin shqiptar.Edhe nje here shohim ketu qe ne karrigen e presidentit, nuk ka vene bythet nje mumje,por kjo mumje vjen dhe zgjohet, bile behet dhe i eger vetem ahere, kur ndjen ftohte tek menderjet e veta dhe kerkon ne menyre te verber te mbahet diku.

 26. Abedini says:

  Tifozit nga Italia, po te flas dhe une nga Italia. Mos i beso te gjitha sa shkruhen, se nuk jane te gjitha ashtu. Te pakten ne rastin e Bujar Leskaj, sepse e njoh vete, jo si e njeh Merua, Nuk ka si te quhet injorant qe lexon gati nje liber ne dite, qe ka shkruar vete disa te tille, qe ka bere dhe tre universite. Gjyko vete tani. Po ne te shkretet emigrante kur lexojme ndonje gje nga Shqiperia e lexojme me deshire, po nuk eshte e thene qe çdo gje eshte si shkruhet.

 27. Kastriot says:

  Bravo Daja me komentin tend. Jam nje ish student i Bujarit, ndoshta jo nga ata te njohurit e tij.Por te thuash per ate injorant, me tre diploma,pedagog ne universitet( dhe shume i pergatitur), me libra te shkruara…te thuash llapist.gje qe çuditerisht cilesi qe ai nuk e ka, hipokrit, me sa di une per kete te mos qenit hipokrit nuk mori ndonje post keto vite dhe e fundit te thuash fshatar, per nje qe nuk ka qene kurre ne fshat,por vetem se flet vlonjaçen, kjo eshte kulmi, njellpj ti thuash fshatar nga Shkodra atij qe flet ate dialekt.Sinqerisht se si me duket kur flitet keshtu!Nejse qenka e thene qe ne kete vend po lexove shume mund te jesh injiorant ne krahasim me atra qe ne jeten e tyre nuk kane kapur nje liber me dore. Tragjedi

 28. luli says:

  Z. Topi, po bene turpe pas turpi. Kisha mendur nje dite qe te futesha ne partine e tije te re, por me keto veprime qe ka bere eshte treguar nje fshatar injorant per te sulmuar Berishen, por Berisha ka qene, eshte e do te mbetet kapedan.
  Z. Topi a e din ti se Kryetari i KLSH-se gjate gjithe kohes eshte zgjedhur nga e djathta. Blerim Cela nga PD-ja; Mustafa Kercuku nga Balli Kombetar dhe Robert Ceku nga Partia republikane. Le ta marre nje here e majta pasi ajo eshte ne opezite dhe duhet ta kontrolloi qeverine. Nuk mund ta kontrolloi qeverine po e djathta. te tre kryetaret e e KLSH-se kane qene me tesra partie te djathte.

 29. orizioti vlore says:

  FORT TE NDERUAR BASHKE BISEDUES TE FORUMIT TEMA,JU LUTEM MOS ME TRAJTONI KEQE SHOKUN TIME TE FEMIJERISE BUJON.MOS KERKONI QE TA NXINI SE ESHTE NXIRE RRETH VITEVE 76 80 NE FUSHEN ME QYMYR TE SHKOLLES ISMAIL QEMALI.AH SE DESH HARROVA,ARDIAN KOLLOZI FILLONTE QE TE LOZTE KUR MBARONI NE.PERSHENDETJE TE GHITHEVE,SIDOMOS MEROS.

 30. kunde says:

  Si investigues, Mero Bazeja nuk ka shoq. Une se paku, nuk njof njeri tjeter qe te jete i sakte ne investigim si ai. Ai germon dhe nxier lakuriq çdo skute te veprimtarive mafjoze.
  Ne fakt e ka nje shok ne Itali i cili ka dhene nje kontribut te jashtezakonshem kunder mafjes, me Gomorren e vet. Shteti atje e konsideron THESAR dhe e ka marre ne mbrojtje. Tek ne shteti; Meron, e sulmon pa meshire.
  Kjo e ka nje shpjegim: SHTETI TEK NE ESHTE PJESE E MAFJES OSE ME SAKTE, ESHTE VEGEL E MAFJES.
  Ne keto kushte meritat e Mero Bazes jane te shume fishta.

 31. aqifi says:

  puna eshte se si bujoja ka dhe shume bujo te tjere o Mero djali. Sala i ka perzene te gjithe edhe te perndjekurit dhe i duhet ti ket pak si ca komuniste per ti terheq nga hunda. si bujoja ka shume por Sala nuk ka dit te afroje te perndjekurit te cilet duket qe mjeshterisht po ja marrin Rama dhe Topi me ata te cilet i nxjerrin neper media, Ndersa kryeministri edhe tani qe ka pushtetin nuk i gjen asnje te perndjekur ne funksione shteterore qofte edhe per kunderpeshe ndaj ketyre, nuk ka as dhe nje drejtor dhe habitem se si do te mund tu kerkoje voten apo mendon se do i genjej me therrimet e demshperblimit te cilat duhet te kishin marre sipas ligjit te pakten 2 ose 3 keste, per hajer i dalte por do lere njerezit rrugeve pastaj dhe nuk do te dije tu jape pergjigje. DEMOKRATI

 32. Ish-studenti says:

  Tek fakulteti i gjeologjise njiheshin ne Qyettin Studenti si alabake tre cuna nga Vlora:njeri ishte B Leskaj,tjetri nje gazep i gjate qe quhej Luan ,me duket dhe i treti qe nuk ja mbaj mend emrin.Ishin komplet alabake,sherxhinj dhe i njihnim te gjithe bile dhe ne qe nuk ishim ne ate fakultet.Tan Hoxhen e mbanin per djale te mire dhe teper te zgjuar(dhe eshte i zgjuar, ne fakt)Merua i njeh me mire se ka qene ne ate fakultet-nje ose dy vite para tyre,por ne te njejten godine(atehere kishte nr 14).
  Te transformohesh nga alabak ne “akademik” ,me duket pak e veshtire

 33. Mentor Lame says:

  Kam lexuar nje pjes te mire te komenteve.Komentet e shumta jane duke u bazuar thjesht tek shkrimi Z.M.Baze,por duhet te kuptoni qe Z.B.Leskaj eshte qytetar ne Vlore,ler e ritur ka njohje me te gjith ata qe jane te brezit te tij.Me lart ne komet shkruaja se eshte liberl ne mardhnje me njerzit pamvarsisht cfar perfaqsoin ata.Nga leximi komentev po beje nje refleksjon.Z.B.Leskaj si qytetar Vlonjat dhe me njoje nuk mund ti kerkoni te mbaj qendrim te prer,autoritar ndaj njerzve qe kan(moren) drejtime te dryeshme ne jet qofshin dhe per personat kriminel te 97.Mendoni kur shkruani,cfar do te bente kushdo nga Ju qe eshte ritur ne nje lagje a po te njohur te brezit te tij qe kane marre nje te keqe si Kakami a Gaxhai ne vitin l997?…Nuk jeni aq trima sa te thoni se do tja tregoja vendin Kakamit-Gaxhait etj.Z.B.Leska separi ka ruajtur ekujlibrin me ta duke i respektuar ne dukje,ndaj dhe shkrimi merre vertetsi.Z.B.Leskaj i ka perdorur ata jo per vete se sa per politikanet… (etj) ne vitit 2000-2001 kur kryeministri vendit s”kishte b..th te shkonte ne Vlore ashtu si nuk shkoi dote ne vedlindjen e tij per disa vjet.Sa per djalektin dhe gjuhen e pa latuar dua tju them se kjo nuk tregon injoranc,mos dije a muges kulture.Nuk mund ta krahasoni Z.Leskaj me injorancen e Z.Xhozefina,te ish ministrit te kulture qe s”dinte varin e I.Qemailit dhe qe donte te permirsonte diellin,smund ta krahasoni as me Z.Malaj qe ne qytet ka ardhur ne mosh madhore dhe qe lidhjet e tij me Z.Caushin i mbajti te kamufluara,fjesht i cfrytzoi per interesa te tij.Unenuk e shai dhe Z.M.Malaj si djale Vlore por dhe ky si qytetar i Vlores ritur ne nje kohe tjeter nuk i ka kthyr kurizin njerzve qe kan pasur probleme ne jete,jo pse Z.Malaj eshte si ata por eshte ritur ne Vlore ka njohje dhe s”mund te ndroi rrugen kur i dele perpara dhe mund te qendroi dhe bisedoi,por kjo nuk mund ta quhash se eshte i lidhur me
  keta njerze as si ata.Pra dua te them se dhe Z.B.Leskaj ritur ne kohe tjeter s”eshte si ata.Po te mendoim ke3shtu dhe Z.S.Gjinushi,N.Ceka jane te lidhur me krimin pasi ne 97 vinin ne Vlore hapur(B.Malaj fshehur) dhe kendonin Sali ule koken se Vlonjati te q.. motren,hanin dhe mish te pjekur me Z.Caushin.Ndaj qerat i merni me me gjkftotesi pa pasjon dhe i shihni ndodhit te ndodhura ne kohe dhe teren te ndryshem nga i sotmi dhe ne te arthmen dhe nga iu nesermi.Populli thot:E sotmja e shan te djeshmen.

 34. PATRIOTI USA. says:

  Ceshte kjo fatekeqsi e madhe me ate vend dhe me shume me njerzit qe e drejtojne ate vend. Nuke paska nje person te kompletuar me kulture dhe pervoje ne fushen ekonomike dhe juridike, mundesisht pa parti nga shoqeria civile, ose pa qene antar e besnik i asnje partie. Si do kontrolloi zbatimin e ligjeve te shtetit nje nje njeri qe propozohet nga partia ne pushtet dhe po ky person i duhet te kontrolloi qeverin dhe gjith administraten shteterore se sa dhe si i harxhon fondet publike. Pikerisht NJE PERSON I TILLE I DUHET SALES, PER TE MBULUAR VJEDHJEN E PASURIS KOMBETARE, SIC NDODHI ME RRUGEN DURRES KUKES, KU FORMALISHT KLSH NXORI SE ISHIN VJEDHUR MBI 250 MILION HERO DHE SALI BERISHA I MBULOI ME LLOI LLOI JUSTIFIKIMESH, NDERKOH KRYETARI I KLSH HESHTI NUK KERKOI NDJEKJE PENALE SEPSE ISHTE I PR. QE ESHTE NE KUALICJONIN QEVERISES. PO TE KISH QENE I PAMVARUR ROBERT CEKU DO KERKONTE NDJEKJE PENALE. Keshtu SALA E PATI TE LEHTETA MBULONTE VJEDHJEN. Kete radhe gafan me te madhe e ka bere presidenti i republikes qe dekreton nje njeri te hurit e te litarit, nje person te koruptuar pa karakter qe me parat e vjedhura neper dogana ka koruptuar kulet e lulet dhe pa punuar asnje dit e pa pervoj ka nderuar TESERAT e partis vetem e vetem per te perrfituar politikisht ne menyr te pamerituar.Tu vije turp zoti president per nje propozim te ketill. KUR NE SHQIPERI KA JO NJE POR QINDRA E MIJRA NJEREZ TE NDERSHEM DHE TEPAKORUPETUAR. OPZITA DUHET TA DISKRETITOI NJE PERSON TE TILLE DHE NESE E LEJON LIGJI TE VER NJE KANTIDATUR NGA KRAHU I I SAJ OSE NGA SHOQERIA CIVILE.

 35. tomori beratit says:

  E njoh mire Bujar Leskajn.Turp e faqe e zeze ku po rokullisesh o Shqiperia ime.Nuk ka me VAGABOND se ky qe do te jete kontrollori i parave tona.HAPU DHE TE FUTEMI TE GJITHE NE SHQIPETARET.Me turp nuk ka.

 36. Gezim Llojdia says:

  Ky nuk eshte investigim por mashtrime
  1-Fotua qe keni publikuar ne Web e kam bere une.Ne pervjetorin e I.Qemalit.Sa per kujtese Leskaj cdo vit organizon ne qytetin tone pervjetoret per I.Qemalit ,pavaresine e Kosoves,por keto s’hyjne ne shkimin tuaj.
  2-Biografia juaj e pautorizuar eshte e fallsifikuar dhe e genjeshter.Nuk eshte biografi por jane thashethemesh.Asgje nuk vertetohet nga kjo biografia e juaj dhe askush nga keta persona nuk ka bere ndonje deklarim te tille publik,per ta quajtur te besueshme.
  3-Të kujt degë lëkunden prej tufanit. Ndërmend më vjen një vargëzim poetësh mistik. Degët e forcueshme artificialisht. Dhe nuk i tremben degët e forta me rrënjë.Personat mund te jne konkrete por ngjarjet kurrsesi.Ato jane krijuar prej teje.
  4- Në karrigen e ish-ministrit të Kulturës ,ai i hapi këtij qyteti 2 site arkeologjike, duke i ngritur në rang kombëtar me personel më vete dhe fonde . Amantia e lokalizuar në Plocën sotme rreth 40 km nga qyteti, nga ishte dhender Mero Baze ,por vetëm 3km nga vendlindja e poetit Ali Asllani rreth 15 ha me një numër monumentesh të lakmueshme dhe me një histori të shkëlqyer si kryeqendër e fisit ilir të amatasëve. Oriku me 5 ha brenda zonës ushtarake të bazës detare të Pashalimanit rreth 22 km nga qyteti . Muzeu i Pavarësisë në Skelë të Vlorës .Disponohej deri në vitin 2005 nga qëndra kulturore Vlorë ,juridiksion i bashksië .Ai i dha statusin Muzeu Kombëtar i Pavarësisë me varësi të drejtpërdejt të M.T.K.R.S.
  5-I.Dobi,drejtor i qëndrës kulturore Vlorë të përmend një fakt të paharueshëm ndër ministrat edhe nga ata socialistë se vetëm B.Leskaj dha fonde për Vlorën .
  6-L.Gjika ish-drejtore e bibliotekës Vlorë ,përmend dhurimin që bëri në virtin 2006.Bujari 5 milion lekë për bibiliotekën dhe 300 libra në gjuhën angleze.Në librin e nderit të bibliotekës shkrimi i gazetës së kohës thotë:” Por dhurimi më imadh i përket Ministrit të Kultures Bujar Leskaj i cili i dhuroi kësaj bibloteke 5 milion lekë dhe 200 libra.Duke qënë i pari shtetar që dhuron për kulturën në këto vite tranzicioni.Dhurimi i Ministrit të Kulturës mundësoj blerjen e mbi 17 mijë librave ose 20% të fondit aktual të kësaj bibloteke.Ministri i kulturës ka qënë një ndër lexuesit më të mirë të biblotekës,pamjet e të cilit ishin ekspozuar në përvjetorin e biblotekës.Shëmbulli i ministrit të Kulturës regjistron të vetmin rast në Shqipëri,që një personalitet dhuron si paraardhësit e vet të viteve’30,financa dhe libra një bibloteke shqiptare të cilat kanë nevojë të madhe pas rrënimit të madh të vitit ’97.Emri i Ministrit të Kulturës Bujar Leskaj vendoset përkrah emrave të Eqrem Bej Vlorës, Shaban Demiraj, Petro Markos, Nermin Vlora Falaski ,Fatmir Toci etj.
  7-Bujar Leskaj shkroi
  “Senjorazhi”, punim doktorature, Tiranë 2009.
  “Paraja dhe banka” (cikël leksionesh), Tiranë 2011.
  “Leksione në financë” (pjesa I), Tiranë 2011.
  “Muzat e qëndresës (Nëpër libra të kryqëzuar)”, Tiranë 2011

  dy libra të vlefshëm për parlamentarizmin shqiptar. Pjesëtar i parlamentit shqiptar në legjislaturën e viteve 2005-2009 librat mbeten të vyer për punën e kuvendit shqiptar në një periudhë kyçe të tranzicionit . Të dy librat ruajnë të përbashkët njerëzit e qytetit të tij të lindjes . Parlamentarët e këtij qyteti që nga shpallja e pavarësisë kombëtare deri në ditët e fundit. Një përmbledhje historike dhe reale ku gëlojnë shumë figura të shquara patriotike të këtij qytetit. Kjo është një përpjekje serioze që duhet të merrte një indicia edhe për qarqet e tjera të e vendit për të njohur figurat që I kanë përfaqësuar në parlamentin shqiptar në rrollanën e historisë parlamentare shqiptare .Edhe libri i Leskaj mbetet një histori e parlamentarizmit shqiptar për Vlorën .Jo më pak interes sjell edhe botimi tjetër Brenda dhe jashtë parlamentit me një okelio domethënëse kushtuar reporterëve të medias të qytetit të tij .Ndonëse vëllimi voluminoz përmbante fjalime nga jeta në parlament ai ua kushton njerëzve të medias të qytetit të tij. Dy botime dhe shumë shkrime analitike në median e përditshme shqiptare ,si kritike letrare duke sjellë këtu në kujtesë kritikën profesionale për librin e Koco Kostës ,apo kushtuar poetëve të vrarë dhe të tjera analiza letrare tregojnë përkushtimin e edhe në fushën e letrave krahas asaj politike dhe komunikimi i tij i përhershëm me këtë kategori.
  8- Një vit kulturor me Vlorën . Duke pasur në epiqendër njerëzit letrave , ai promovoi veprën krijuese të shkrimtarëve të qytetit si Vilhema Vranari, Enver Qamo, librin me kujtime të Eqrem bej Vlorës ,librin e Ago Agaj, “Lufta e Vlorës”,supoziume kushtuar jetës së Ismail Qemalit, pavarësisë së Kosovës, hyrje në NATO .Një vit kulturor në një qytet në jugperëndim të vendit është gjallëri e jetës kulturore në forma të reja, kur qytetet të tilla mbyten nga plogështia ,që rrethon shpesh qytetet larg kryeqytetit të vendit
  9-Ka forma shtrigerie qe jane te ngjashme me gazeterin e sotme shqiptare si rasti i kesaj biografie te pautorizuar.Kam lexuar edhe disa rastesh te ketilla ketu te cilat s’bejne as gazetari por klasifikohen tek lloji tjeter ai i llafazanerise ose muhabete kafenesh.Kur keto i thone zakonisht te dehurit su merret per baze ose gazetaret qe kane prekur rrenien ,ndryshe rrezimin total eshte vuajtje per shoqerine.Gjynah i madh si ka shkare keshtu edhe Mero .Fali Zot pak shikim se sdi cpo shkruan.Fali Zot pak meshire se eshte bere per te meshiruar.

  1. mir says:

   O Bujar allias gezim Llojdia…po s’na the po numrin e kembes sa e ke ? Po le nam o burr duke mburrur veten me 700 pseudonime.

 37. nik nik says:

  fatkeqsi e rende per shtetin ky njeri . me makinen e tij levizte pas vrasjes vrasesi i leonora rames . kan paguar sh lek te presidenti , se ska arsye tjeter . si per nje anetar te gjykates se larte qe e din mir

 38. Patrioti says:

  Jam Nga Vlora dhe per te qene i sinqerte kam qene dhe ne fushaten shume intelktuale qe beri z.Leskaj,me shperndarje librash dhe prezantim vlerash.Ajo qe me ben shume pershtypje ne kete shkrim eshte se pikerisht ne kete fushate ju zoti Mero keni qene ne krah te Bujarit dhe shume aktiv,si spjegohet kjo kthese opinioni qe shkruani tani. Shume e pakupimte dhe njekohesisht shume e pamoraleshme. Po keshtu nder fotografite qe ju publikoni harrohet qe jane njerez qe i jane perkushtuar ne menyre normale jetes aktive dhe kane dhe identitetin dhe nderin e tyre.

 39. vali says:

  Po mirë o zoterinj ky e ka një Hotel me Nervana nuk i mjafton?.

 40. turi says:

  ke shume te drejte dhe nuk do hequr as dhe 1 gje,vetem do shtuar qe bujar leskaj,behet vetem me te fortet te ben çudi fatkti qe ai i doli kundra berishes,ka mundesi e mendoi te mundur ne 2009,eshte mashkulli me i pa bese i vlores,e ka flamurin me guzhinjeta.BRAVO MERO SI GJITHMON SHUME I SAKTE

 41. KLeshSH says:

  Edhe sikur ky pershkrim te ishte krejt i kundert, pa asnje te mete per Leskajn, si mund ta votoje ate PD?
  1- Eshte person me angazhim e funksione politike te nivelit te larte prane PD.
  2- Presidenti Topi nuk eshte konsultuar me Parlamentin.
  Eshte e pamundur qe deputetet, edhe pse b.. q… te PD te mohojne voten kunder dhe argumentet e perdorura per rrezimin e kandidatit paraardhes.
  Sa per figuren e Kryetarit te KLSH, mos e vrisni mendjen. Kushdo qe te zgjidhet, nga mazhoranca apo opzita qofte, nje zagar i tredhur ne sherbim te pushtetit dhe familjes se Berishes do te jete. Kopje e ketij zagarit qe po largohet.
  E keqja e opinionit dhe gjithe strukturave te shoqerise shqiptare eshte se lejne te kalojne lehte, pa kontroll, transparence e kerkese llogarie veprimtarine e funksionareve te tille me peshe per fatet e ekonomise dhe financave te vendit, siç eshte Kryetari i KLSH.

 42. niko ilia says:

  bravo zoti mero.e kam njohur zotin leskaj kur ishte drejtor dogane ne vlore,1996.bujari per cdo kalim maunoje merte 250000 leke, dhe kater doganeret nga 100000 sejcili,mendoj keto leke bene qe ai te hypte shpejt ne politike,,,,si njeri, ishte djal i beses.

 43. arian says:

  Nuk eshte ndonje cudi e madhe kjo qe ndodh ne shqiperi me keta emra.Po nje pyetje kam per z.baze se nuk na tha sa milion euro mund ti kete premtuar presidentit ky bujari po e aprovoi parlamenti se dhe 6 muaj eshte topi i duhen dhe ca pare

 44. Miri says:

  Dikur nga viti i larget 1997, do te behej nje mbledhje ne Doganen Durres. Kur e pashe per here te pare kete karafilin kunjtova se ishte ndonje shofer i Drejtorise Se Pergjithshme te Doganave, pasi kishte ne qafe nje zinxhir floriri i trashe sa nje zinxhir qensh, dhe kemishen e mbante te mberthyer vetem nje kopse. Komplet xhanavar.

 45. Filip Pulo Tragjasjoti says:

  Bujari ka qene dhe eshte flori nga çdo tipar.Une e kam patur student disa vite dhe ka qene i shkelqyer si ne mesime edhe ne mardheniet shoqerore,teper komunikues,dashamires me shoket,i zhdevjellet e teper inteligjent.Si te tille e kam aktivizuar ne keshillin e studenteve,dhe ne ate te radios “Studenti” sepse ishte i pjekur,izgjuar dhe kishte peshe fjala etij.Gjakftohte,babaxhan,depertues ne brendesine e shpirtit te shokeve…Si Musa Xhuveli e Bujari ishin te rralle studentet e atyre viteve;siç i thone fjales :per tu pire ne kupe.Pretendimet e “ish studenti”pak me larte jane te pa baza’le te thote emrin ketu dhe une do ti bej karakteristiken.Eshte poshtersi t’a perpiqesh per t’a nxire per hir te konkurences.Jam ne emigracion,Paris sot e 21 vjet se po te jem aty do sensibilizoja opinionin.Ja vlen shume per intelektuale te tille si prej floriri.TE TILLE INTELEKTUALE DUHET TE QEVERISIN SHQIPERINE…

  1. mira says:

   O Filip Bujar Leskaj..por le kokren e namit. Na e shpife o Bujar, qenke skizofren fare ke 7 pseudonime dhe mbete duke mburrur veten ketu tek Tema, ik keput qafen, je bere si prostitute.

  2. Ish -studenti says:

   Nuke di cfare emri kerkon.Une ta thashe ishte Bujari,Luani dhe nje tjeter qe nuk me kujtohet emri,qe njiheshin te tre si alabake dhe sherxhinj ne Q Studenti.Ne ate kohe ne Qendren Studenti ishte A Runa.Tani ti kerkon emrin tim qe te me besh mua biografine se nuk e kuptoj?

 46. Shpatar says:

  Per Bujarin jam dhe une ne si i takon ta vendosi PD.Nuk heq dhe shtoje azgje nga ato qe thuhen.Ne rrugen qe u fut Shqiperia rralle se gjen burre apo grua qe te mos kete dicka ne karieren e tyre .Vitet 90 -99 sollen ndryshime qe jane llogjike per kohen.Jo vetem Bujari qe ishte djali i ri e mendonte per nje jete me te mire por (Burra me mustaqe )ju futen rruges se aventurave per mbijetese.Ujrat u trubulluan aq shume sa te gjithe moren nje ngjyre.Ti lem biografit si ne kohen e Dulles dhe te vlersojme se sa peshon floriri.Nuk besoje se i ngjan Sales .Nuk ka burra nga jugu ti ngjaje harbutit nga veriu.Ne, qe jemi brezi i dyte mbas kohes se Zogut, na kane mbetur ne kujtese poshtersit qe kane bere Xhandaret e veriut ne krahinen e jugut.Dhe ja historia po perseritet .97 njolla qe s ka per tu shlyet kurre.Ngrirja e investimeve ne jug,talljet me diten e Pavarsise,strukturat e policise te mbushura vetem me kuadro te veriut,ligjet e pronsise se tokave jane jashte natyres se burrerise Vlonjate.U zgjata per te thene se nuk eshte si Kryetari i tije dhe mos kini dyshime per deryren qe do kryej.

 47. Ballush says:

  U jepni doren djemve e burrave te Vlores se na grine morrat.Nuk e ndieni thiken mbi trupin tone?!

 48. geno says:

  Ky e ka kthyer hotelin Nirvana ne Motel, atje ka ene dhe eshte qendra e tregutr te prostitutave, atje shkonte Fahri balliu dghe Edi Paloka e gjtihe kurvaret deputete e ministra te PD me dashnoret e tyre, ku shefe e hotelit sherbente vjehra e Bujar Leskajt

 49. valbona says:

  Ky eshte nje turp per presidenitn per keto emerime, tani i ngeli presidentit te propozj zani caushi ,te zhduket dhe ky nje sehat me pare ,njerezit e pregatitur ,te ndershem nuk i duan keta funderina se mendojne per vete e tyre se dine qe po ju vjene fundi,turppppppppppp per TOPIN

 50. ajdin says:

  Eshte e tmershme se si e transformoi Berisha PD. Nje parti qe kishim shpresa ne 90 se do na e bente jeten me te mire.Eshte bere nje parti qe duhet te dale e paligjme, sepse ideali i saj eshte vjedhja dhe lufta e klasave

 51. arben simaku says:

  Z. Mero, e lexova shkrimin tuaj per Z. Bujar Leskaj dhe si ish profesori i matematikes i juaj dhe i Bujarit dua te theksoje se ka shume te paverteta. Megjithate une do te ndalem tek periudha e fakultetit. Me duhet te kujtoje se ne matematike Bujari se bashku me Artan Hoxhen kane qene studentet me te mire te kursit dhe nga te paktet qe merrnin dhjeten pa problem. Biles kete fakt ma ka sjelle ne kujtese Prof. Viktore Kabili qe eshte edhe miku juaj,dhe do te thosha se ne kete kontekst te pakten ju qe e njihni nuk duhet te shkruani se Diplomat qe ka marre Bujari i ka mare pa merite.Ju e dini po aq mire se nje student shume i mire ne Matematike nuk ka problem per te mbaruar nje, dy apo me shume fakultete te tjera dhe me nota shume te mira.
  Flm per mirkuptimin,
  Arben SIMAKU
  Ish Pedagog ne UT

 52. I dashur Mero! Artikulli shume i gjate per nje mikun tend te vjeter me çuditi pa mase, per dy arsye: Se pari, gjithe krimet dhe te keqijat e Vlores,per te cilat ju flisni ja ke drejtuar nje njeriu te vetem,ish mikut tuaj te mire Bujar Leskaj;E dyta, ju çfaqeni si nje njeri fare i pasinqerte per faktin se numuroni krime te pafundme dhe po te ishit me te vertet ai qe pretendoni ju duhet ta kishit bere detyren si qytetar duke i denoncuar dhe si keshilltar besnik i Berishes duke ja raportuar atij.
  Fakti qe nuk keni bere as njeren as tjetren tregon fare qarte dhe prere se urrejtjen qe kini per Berishen, ne menyre te pamoraleshme e derdhni kunder Bujar Leskaj.
  Ju e dini se une qe po ju pergjigjem, per shkak te detyres shteterore qe kam pasur, e njoh ish mikun tuaj Bujar Leskaj me mire se ju dhe jo ne inat dhe urrejtje si e gjykoni ju. Dhe duke qene ne kushte te tilla nuk mund te gjykoni me drejtesi.
  Le ta gjykojme nga themeli. Ju e akuzoni Leskaj, per biografi socialiste. Mjafton te te kujtoj per kete se nje nga vlonjatet e pare qe u denua ne vitin 1945 si armik populli ishte gjyshi i Bujarit. Keshtu mund te vazhdoijme ne te gjitha argumentat e tjera qe ti sjell.
  Ju e beni fajtor Bujarin edhe se paska tre diploma universiteti. Natyrisht qe nuk keni te drejte se ne se une e ti nuk qeme te zot te merrnim nje diplome tjeter kjo nuk do te thote se eshte fajtor Bujar Leskaj.
  Se fundi çdo njeri vemendshem do te bente pytjen se ku i di ti Mero Baze gjithe keto gjera qe i rradhit!
  Sikur te gjithe te kishin folur kunder Bujar Leskaj dy njerez s’duhet te kishin hapur gojen kunder tij: Une qe po te shkruaj dhe ti Mero Baze !

 53. Xhonja says:

  Mbi te gjitha ka Shoqeri dhe me Librat!
  Bujari ka qene me dhjeta qe ne Fakultet ne 1986.

 54. Agron Hoxha says:

  Zotni i nderuar! Vazhdoj te jem nje adhurues i juaj,si shok te nje ideali dhe si avokat i madh i PD dhe i Sali Berishes qe keni qene.
  Une ndodhem me strehim politik ne Norvegji, i ndjekur nga bandat komuniste ne vitin 1997 per te vetmin krim se isha oficer i sherbimit sekret te vendit tim.
  Momentalisht ndodhem ne Tirane dhe me çuditi pa mase gazeta Tema qe ju drejtoni. Eshte e drejte e gjithkujt te ndryshoje mendim dhe pozicion, por kurre te derdhet aq helm dhe vrere kunder nje ish mikut tuaj te dikurshem Bujar Leskaj.
  Cuditem se si e ke mbajtur brenda gjithe ate helm dhe vrer kunder Bujar Leskaj. Detyrohem te te kujtoj dy çështje themelore percaktuese per personalitetin e Bujarit, qe ju i dini:
  E para, ne mars te vitit 1991, B.Leskaj, ka qene ne shtabin elektoral te Prof.Dr. Abedin Elmazit, kandidat i PD per deputet dhe qe doli fitues.
  E dyta, ne vitin 97, kur ndaheshin burrat nga pulat, ose kur shume antare te PD u fshehen, Bujar Leskaj me trimeri dhe me pasuri mbrojti idealet e PD dhe Sali Berishen.
  E treta, as nena dhe as babai i Bujarit dhe asnje i aferm i tij, nuk ka qene antar i partise se Punes, perkundrazi gjyshi i tij eshte denuar si “armik i popullit”.
  Do te shtoja dhe kete. Me ardhjen ketu ne Shqiperi mesova se Bujari ka botura dhe 2-3 libra, ku ky i fundit “Muzat e qendreses”
  megjithese akoma nuk e kam lexuar),gje ma shtoi me shume respektin per te.
  Ashtu si edhe me pare, me respekt Agron Hoxha

 55. geno vlore says:

  E respektoje pene e Meros,fatmiresisht i njoh te dy(Meron e Bujarin).Ka mundesi z.Mero te me tregosh nje person,afer jush,qe ju keni pershtypje pozitive(ne vazhdimesi),qe ju mund te thoni nje fjale te mire!Nuk kam ndonje problem me ty ,ju problemin e keni me shpirtin.(Si ke shpirtin ke surratin,ja bere dhise,na dogje fshatin.Me sa me kujtohet Mero shtrigu te thonin.

 56. unicron says:

  Sidoqe mendimet e shprehura ketu nuk kane ndonje rendesi te madhe,une do te them esencen e asaj qe di e ndiej se Bujar LESKAJ eshte nje kandidature e perkryer per te kryesuar Kontrollin e Larte te Shtetit.Sigurisht nuk mund te rri pa shpruhur dy mendime kundrejt disa anonimeve ketu,te cilet me japin nje pershtypje dashakeqe ndaj Bujarit.
  O njeres pa dinjitet! Sigurisht ju nuk kini arsye,megjithate intrigoni sepse u jepet rasti te hakmereni duke vjellurvrer.Ketu ju ngjasoni me djallin ,i cili kur s’kishte pune ja bente te birit.Kjo i pershtatet sidomos prostitutes.Edhe ti moj zoçke?!!!Gjete ujin e turbull qe te “peshkosh”?Fjala jote ketu nuk ngre asnje peshe.Bashke me dy-tre te tjere shfaqeni jo vetem si dashakeqes,Ndersa mua me kujtoni e me ngjasoni me ata krimbat qe u turren kokrave me te mira ne pemen Shqiperi.Edhe nje here TURP per ju vlonjate.Sidoqe e kini te veshtire te largoheni nga veset qe u kane percjelle gjithe jeten dhe s’kini cipe ne faqe une ju them perseri:TURP PER JU QE INTRGONI. unicron

 57. Noble says:

  Ne kete bote,qe te jesh i mire,eshte e mundeshme dhe relativisht e lehte;por qe te jesh i drejte,(per me teper kur je ne funksione te larta),eshte gje e veshtire,qe nuk arrihet lehte.BUJARI i ka te dyja keto cilesi te forta sepse eshte mbartes i vetive me te mira te nje intelektuali shembullor ne jete dhe ne detyre.Njerzit si Bujari,te drejte e humane i kuptojne e zbatojne drejte çeshtjet e detyrimet ndaj drejtesise e korekteses dhe keta jane gjithmone ne kontradikte me njerzit e rendomte,njerzit e interesit,te cilet shfaqen ketu me pseudonimet nik niki,..Keta njerez te shtrember, etalon kane interesin;por interesi dhe e drejta jane dy nocione qe shumicen e rasteve nuk shkojne bashke,keshtuqe keta ngelen te pakenaqur dhe nxjerin ne pah ketu shpirtligesine e tyre ne shenje hakmarje pse nuk u ka bere privilegje ne detyrat e funksionet qe ka kryer e kryen.
  Ne kete loje mashtruese,te ashtuquajtur investigim,krahas shpifjeve kunder Bujarit,shtrihet edhe nje biografi e genjeshter thashe themnajash e intrigash te sajuara.

  Ndersa e verteta eshte se Bujari eshte nje njeri,nje intelektual,nje pedagog,nje minister qe ka dhene e jep prova si per inteligjencen e admirueshme,si per pasionin,rendimentin ne pune etj.Per aritjet e tij flet edhe sv.Per mua ai eshte nje personaliteti devotshem per funksionin e kryetarit te kontrollit te Shtetit,nje shans qe nuk duhet humbur.Ma mer mendja se ketu perfaqesoj mendimin e shumices dermuese te opinionit per Bujarin. ..

 58. licorne says:

  Paradoksi eshte se disa njerez nuk i duan njerzit e afte sepse duan qe dielli te lindi e te rotullohet vetem per ata.Te tille tipa gjen edhe disa kone ne Vlore e rrethinat e saj.
  Une di te them se kandidatura e z.Bujar LESKAJ eshte nje shans i mireqene per te kryesuar K.L.Sh.
  Kete e bazoj ne njohjen qe kam per Bujarin,per aftesite e cilesite e tij te larta.

 59. fshatari says:

  Per arsye te mungeses informative timen shtroj pyetjen?a ka ne Shqiperi ndonje drejtues te paperlyer dhe te ndershem?do te isha mirnjohes per pergjigje realiste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81818
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81818
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 11
      [name] => Blogu TemA
      [slug] => blogu-tema
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 11
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8151
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 11
      [category_count] => 8151
      [category_description] => 
      [cat_name] => Blogu TemA
      [category_nicename] => blogu-tema
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34770
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34770
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [3] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24700
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24700
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X