#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

33 artistët më të famshëm shqiptarë, ose me origjinë shqiptare

Ata ia kanë dalë të fitojnë një emër në Shqipëri. Më pas ia kanë dalë që nëpërmjet këtij emri të përcjellin vlerat e kombit tonë në mbarë botën. Në të gjitha kohërat ka pasur shumë shqiptarë që kanë shërbyer si ambasadorë të kulturës dhe vlerave shqiptare në botë. Dhe në këtë kohë, ja cilët janë shqiptarët fama e të cilëve shkoi përtej kufijve të vendit tonë.

 

1. Robert De Niro, aktor

Kemi dëgjuar për mjaft personazhe të famshëm për të cilët spekulohet se kanë në venat e tyre gjak shqiptari, por që kjo të ndodhte për të famshmin Robert de Niro, nuk na kishte shkuar mendja.

Natën e parafundit të festivalit të 61-të italian të këngës, “Sanremo”, i ftuari special, Robert de Niro, e pohoi me gojën e tij në “Rai 1”, se origjinën e ka të përzier mes Siçilisë dhe Shqipëri. De Niro, që pa hamendje mund të thuash se është aktori më i mirë në botë, edhe në faqen zyrtare të “Wikipedias” në biografinë e De Niros, shkruhet se babai i tij ka qenë shqiptar.

2. Ana Oxa – këngëtare, Itali

Këngëtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbërritur në Itali nga Shqipëria dhe pikërisht nga Kruja.

3. Sandra Bullock, aktore SHBA

Është bërë e ditur se babai i Sandra Bullock është me origjinë shqiptare.

4. James Belushi – aktor, SHBA

Aktori i famshëm amerikan, James Belushi, dhe vëllai i të ndjerit John Belushi, është me origjinë shqiptare.

5. Angjelin Prelocaj

Balet-maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj, është fitues i një sërë çmimesh ndërkombëtare.

6. Eliza Dushku – aktore, SHBA

Aktorja e cila luajti përkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s në filmin “Historia e një djali”, është me origjinë shqiptare.

7. Agim Kaba – aktor, SHBA

Shumë pak e dinë se djaloshi simpatik që ka luajtur në telenovelën “Ndërsa bota rrotullohet”, është me origjinë shqiptare.

8. Stan Dragoti – regjisor, SHBA

Regjisori dhe producenti hollivudian e bëri të ditur para disa vjetësh kur mbërriti në Shqipëri, prejardhjen e tij shqiptare.

9. Emina Cunmulaj – modele, SHBA

Supermodelja me origjinë shqiptare, Emina Cunmulaj, është shpallur ylli i ri i revistës së famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” në SHBA.

10. James Biberi – aktor, SHBA

Aktor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërkohë që prindërit e tij janë shqiptarë.

11. Kristine Elezaj – këngëtare

E njohur si “Kebe” tek fansat e saj, është një këngëtare shqiptaro-amerikane. Ajo është bërë mjaft e famshme në SHBA. Kristina e lancoi këngën e parë “Let You know” një vit më pare e ndjekur nga “Souvenirs”. Elezaj para ca ditësh doli e 53-ta në çmimet “Grammy”.

12.Laureta Meci – aktore, SHBA

Laureta Meci, e lindur në Kuçovë, ka përfunduar shkollën prestigjioze të aktrimit “Stella Adler” në Nju-Jork dhe po avancon me karrierën e saj.

13. Ilir Shaqiri – balerin, Itali

Balerin i famshëm shqiptar në Itali, u bë i njohur nga programi televiziv “Amici”.

14. Kledi Kadiu – balerin, Itali

Balerin shqiptar me famë të madhe në Itali, pas pjesëmarrjes dhe suksesit të tij në programin televiziv “Amici”.

15. Leon Cino – balerin, Itali

Si shumë balerinë të tjerë shqiptarë, edhe Leon Cino u bë i njohur shumë shpejt në Itali.

16. Klajdi Selimi – balerin, Itali

Sërish një balerin shqiptar që u bë shumë shpejt protagonist i programit “Amici”.

17. Donald Llambro – gazetar

Ai është një nga gazetarët më të njohur në SHBA. Aktualisht është shef i korrespodencës politike në gazetën “The Washinton Times”. Ai është lindur më 14 korrik 1940 në Masacusets nga prindër shqiptarë. Është i martuar dhe ka një djalë. Një nga artikujt e tij më të spikatur është zbulimi i disa kundërthënieve në debatin presidencial mes Xhon Kerri dhe Xhorxh Bush.

18.Tedi Papavrami – violinist, Francë

I lindur në Tiranë, ai studioi në konservatorin kombëtar “Superieur de Musique” në Paris. Ai ka interpretuar në shumë skena të botës.

19. Saimir Pirgu – tenor

Pavarësisht se në moshë të re, Saimir Pirgu u bë shumë shpejt i njohur si tenor, duke fituar një sërë çmimesh në Itali.

20.Fadil Berisha-fotograf

Cilësohet si fotografi më i madh në botë. Fadil Berisha është shqiptar. Disa nga personalitet që janë klientë të studios janë emra të tillë si: Halle Berry, Placido Domingo, Snoop Dog, Bill Clinton, Donald Trump, etj.

21.Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)

Ata që kanë parë seritë e filmit “Ninja” duhet ta kenë parë pa e ditur se ai është shqiptar. Ai gjithashtu ka luajtur edhe në “Chinatown”.

22. Liria Begeja – regjisore, Francë

Liria Begeja është regjisorja e njohur franko-shqiptare.

23.Elsa Lila – këngëtare, Itali

Pasi korri mjaft sukses me çmimet e saj të para në Festivalin Kombëtar Shqiptar, ajo u bë e njohur edhe në Itali, ku mori pjesë në festivalin e “Sanremos”.

24. Nik Xhelilaj, aktor

I lindur në Tiranë në vitin 1983, debutimin në ekranin e kinemasë e ka në vitin 2008 me filmin “Trishtimi i Zonjës Shnajder”. Por filmi dramatik mbi plagët e emigracionit, me titullin “Shqiptari”, të regjisorit Johanes Naber, ku Xhelilaj është dhe protagonist, e solli atë në “Shooting Star”, duke qenë dhe aktori i parë shqiptar që arrin këtë sukses. Para ca ditësh ai u shpall një nga 10 aktorët e rinj më të mirë europianë të momentit.

25.Miriam Cani – këngëtare, Gjermani

Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmë e njohur në Gjermani dhe në vende të tjera evropiane, është nga Elbasani.

26. Ambeta Toromani – balerinë, Itali

Si shumë balerinë të tjerë shqiptarë edhe Ambeta Toromani u bë shumë shpejt e njohur në Itali.

27.Oni Pustina – model, Itali

I shfaqur në reklama të ndryshme, Oni Pustina është modeli i famshëm shqiptar që luan rolin e postierit në emisionin “Ce posta per te”.

28. Valbona Çoba – modele, aktore, SHBA

Ajo u bë e njohur fillimisht në Shqipëri, më pas në Greqi si një modele e famshme, ndërsa tani është modele dhe aktore në SHBA.

29. Aris Golemi – balet maestro, koreograf

I diplomuar në Shkollën e Baletit në Tiranë, ai ka performuar live me këngëtarin e muzikës kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenë koreograf i disa pjesëve të grupit N’SYNC.

30. Eda Zari – këngëtare, Gjermani

Lindur në Tiranë, Eda Zari jeton prej vitesh në Gjermani, ku është një këngëtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo është gjithashtu ambasadore e kulturës së Shqipërisë.

31. Aleksandër Moisiu – aktor

Moisiu sot adhurohet dhe respektohet në botë, por sidomos në Shqipëri si një ndër aktorët më të mëdhenj të vendit, edhe pse ai që nga rinia e tij më nuk e vizitoi Shqipërinë. Aleksandër Moisiu është stërgjyshi i aktorit Gedeon Burkhard, ndër të tjera i njohur me rolin e tij kryesor në serinë “Komisar Re”

32. Laura Mersini Houghton, shkencëtare

Ajo është kozmologe dhe është shqiptare, si dhe një nga femrat e pakta në botë që merren me këtë shkencë.

33. Andamion Murataj – kineast

Ështe kineast shqiptar i cili ka punuar si skenarist dhe kineast ne New York gjate 12- vjetëve të fundit. Ai është diplomuar ne Universitetin Amerikan (Washington DC). Si kineast ai ka xhiruar shumë filma dhe dokumentare midis të cilëve dhe dokumentarin

(Shqipëria.com)

68 komente në “33 artistët më të famshëm shqiptarë, ose me origjinë shqiptare”

 1. Edi Detroit says:

  R.De Niro shqiptar???. Sandra Bullock shqiptare????.Boll shkruajtet budalleqe, por mundohuni te vini ne list Tony Dovolani,nje maestro ketu ne kercim qe, i ben vertet shqiptaret krenar.Ka dal mania qe nje artist apo shkencetar ta nxjerrim me origjin shqiptare, kjo si duket iu sjell lehtesim e shfajsim me veten,dhe gjendjen qe eshte Shqiperia, duke,thene qe ne shqiptaret jemi shume te zot, por fajin per vendin tone na e kane politikanet,,Sa te ik Sala dhe te shikosh si do behet Shqiperia,,,kopesht me lule.

  1. Tea says:

   Po po,De Niro vet e ka pohuar ne emision qe ka origjinë shqiptare,Sandra e ka gjyshen shqiptare,krejt keta jane ashtu siq shkruan,qka eshte per t`u quditur,s`eshte kjo kurrfar manie…edhe ka shqiptar te zot,te talentuar e te sukseseshem ketu e ne bote,ne vend se t`ju vij mire ju hedhni dyshime,…mani eshte sot te dyshohet ne gjithqka edhe kur eshte e vertete!

   1. Pittsburgh says:

    De Niro nuk thote kam origjine shqiptare ..ai ben nje paralelizem..degjoje mire intervisten e tij…Sandra Bulldok nuk ka snje lidhje me shqiperine ..jane thashetheme forumesh dhe face book..shumica e ketyre qe jane rreshtuar ketu as qe jane te degjuar..nqs ka artiste te nivelit boterror dhe te mirnjohur ne bote kjo eshte vetem Inva mula qe ne kete liste nuk eshte fare

    1. puttitdown says:

     …e ka hartuar listen Pirro Çako!

     1. Kuluf Vucidoli says:

      pirro cako eshte dylberi i nje nga katlaleve te PD prandaj dhe inva i dha duart

    2. enver kelmendi says:

     ….as Inva Mula nuk eshte shqiptare por gjysem shqiptare! E ema e saje eshte nje sllave-pra ruse te cilen Avni Komunist Mula e solli nga toka armike e shqiptarit-nga Rusia. Cdo shqiptar qe pranon te krijoje familje me nje sllave apo sllave-nuk mund te jete shqiptar oqe.
     as shqiptare. Andaj perpjekjet per te krijuar pseudo shqiptare-nga bastardet jane shume tipike ne boten shqiptare.jane absurde dhe marr

   2. raimondi says:

    Sandra Bulock nuk eshte shqiptare,ndaj nuk duhej ta vinte aty

    Ne fakt Sandra ka komshijen shqiptare –looooooooool

    Ai duhej te vinte aty Toni Dovolani i cili eshte edhe patriot shqiptar ,
    por edhe nje nga balerinet me te mire te USA

    —Toni mer pjese ne show :”Dancing with the stars”

    –Aty Toni ka vallzuar disa here me nje xhiboks te kuq dhe me shqiponjen dy krenare te zeze ne pjesen e shpines

    Njehere tjeter ka vallzuar me nje golf sintetikte kuq dhe me shqiponjen tone ne shpine

    –Dukej shume shume bukur —

    –Shume turp qe ti nuk e ke vendosur Tonin

    –Eddhe Regis Filbin,qe kaqene nje great show man ka thene njehere qe eshte shqiptar ne nje takim me Eliza Dushkun ne LateNight Show
    dhe biles foli nje fjale shqip –Fjalen Buke ( e ke dhe ne ju tube kete moment )

    Ai ne fakt eshte irlandes ,por sic duket do kete ndonje damar shqiptar

    –Ndaj korigjoje listen ,

    Ajo qe me vjen inat mue eshte, se ky ka harruar te vendosi edhe mua ne ate liste
    –Kjo me ngre xhindet…loooooool

    1. oli says:

     po keni shum te drejt ,toni e meriton te jet ne krye te kesaj liste.

  2. Patriot says:

   Edi po per kengetaren Kara Di Guardi qe artikull shkruesi e la ne harese si shume eshume te tjere,a ke digjuar apo dhe kjo nuk eshte me origjine Shqiptare?Te flasesh per kontributin e shqiptareve kudo ne bote nuk eshte padije por kulture,dije e nderim per te gjithe ato shqiptare qe me pune dhe kontrikutin e tyre i sherbyen progresit njerezor.Respekt e nderim per te gjithe ato shqiptare qe si brenda dhe jasht i sherbejne me te mires se mundeshme progresive njerezore.Zoti i shtofte e i bekofte ato ne perjetesi.Amen

   1. De Niro eshte shprehur konkretisht nese e shikon te plote intervisten:
    “youve got blond sicilian,,,, you have Albanian-Italian..”…
    “ne shume vende,madje dhe ne Europe ose ne Kulturera me te Vjetra(vendet me kulture akoma me te vjetre)qe perbehen ne menyre konstante nga 1 Grup(popullsie,rrace),,edhe ne keto vende mund te gjesh Influenca te Kulturerave te ndryshme,psh ne Itali keni(gjen)Sicilian Bjond..keni Shqiptar-Italian..etj”

  3. snuk says:

   Meqe tani e kemi pare qe shqiperia nuk eshte vendi me i bukur ne bote perpiqemi ta bejme boten shqiperi. Artikuj te tille pervecse me bejne te qesh me bejne qe te dyshoj ne vertetesin e artikujve te tjere mbi tema serioze qe “Tema” boton.

  4. Satelit says:

   Te drejt ke edi si harruan tonin keta traprit the world clas dencer qe ne me te shumten e rasteve ne pisten e kercimeve nuk le pa veshur ngjyrat e flamurit ka ber gjith ameriken per vete sidomos moshat e reja turp

  5. Vlora says:

   ndofta eshte haruar INVA MULA …………….

  6. almir avdia says:

   degjo, edi,deniro e ka deklaruar vet ,ndersa bullok eshte i ati qe e ka deklaruar.po nuk besove ,ateher interesohu me mir…

  7. SHPETIM SHEHU says:

   Kur mendoni ju keshtu,qe jeni shqipetare,cfare mund te thone te tjeret per ne?Qe Robert de Niro e ka pohuar me gojen e vet qe ka origjin shqipetare,e kam degjuar kur kam ndjekur festivalin e Sanremos!Ketu nuk ka agje per tu cuditur dhe kjo nuk ndryshon gje per jeten e shqipetarit!Respekte!

 2. Historia says:

  TALENTET NE ALLBANISTAN ENDE VUAJNE.
  33 artistet vertetojne mjerimin shqiptar qe i sikterisi neper bote ngaqe artisti pa kushte ku talenti i tij lulezon eshte si peshku pa uje.Me kete grup shqiptaresh bashkohen gjithe talentet e atdheut qe ne fushat te ndryshme ku kishin talent prapambetja,mungesa e lirise,qeverite injorante,varferia,dhe shume idiotizma turko-komuniste,i degedisen neper bote te zhvillonin aftesite e tyre.
  Ndersa turma me e madhe e shqiptareve thjesht per buken e gojes moren aratine neper bote,pse? sepse qeveritaret e Tiranes zgjithnin vetem hallet e jetes se tyre,te stomakut te tyre,populli ne Shqiperi ishte dhe eshte rota e peste e qeres.Shikoni sot si jetojne artist dhe si nje palopolitikan,apo kleptokrat.Ka me poshtersi:I.Meta edhe ajdut edhe s’e kap ligji i saliut.

 3. +pandelimon says:

  Ia keni futur pordhes kot per nr 1 dhe 3. Na jepni nje link ku te lexojme origjinen e tyre shqiptare…nese keni.

 4. greket jane homo says:

  po denzel washington?po michael jordan?snoop dog?eminem?mel gibson me origjine nga lushnja?clint eastwood shkodran?val kilmer nga lezhjan?brad pitt tropojan?lista duhet te vazhdoje

  1. Ton says:

   Harruan Lebron James dhe Bushet e Teksasit!

 5. Linda says:

  Gjith kjo qe keni shkruar te jete e vertete….????

 6. linda says:

  po arta dobroshi?!

 7. ALDAR LLANAJ says:

  MOLTO INTERESSANTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. FilanFisteku says:

  Qekur gazetaria dhe shkenca u quanka art! (17,32)

 9. Genti says:

  De Niro nuk ka deklaruar qe origjinen e ka te perzier mes Sicilise dhe Shqiperise. Stergjysherit e tij emigruan nga Italia ne SHBA ne shekullin XIX, ai ka prejardhje italiane dhe irlandeze nga ana e babait (ndoshta edhe pak shqiptare) ndersa nga ana e mamase prejardhja eshte gjermane, angleze, franceze dhe hollandeze.
  Wikipedia nuk mund te konsiderohet burim i sakte informacioni.

 10. FilanFisteku says:

  Meqe jemi tek arti:

  34- Tania Doko – këngëtare, Australi
  35- Mirela Tafaj – soprano, Kanada
  36- Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA
  37- Altin Kaftira – balerin, regjisor, Hollande
  38- Marina Malota – aktore SHBA
  39- Mirsa Adami – pianiste Hollande
  40- Nate Dushku – aktor, SHBA
  41- Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
  42- Mariela Cingo – pianianiste, Angli
  43- Anri Sala -Aktor e Fotograf artistesh,France
  44- Gjon Mili -Fotograf, SHBA
  45- Enver Gjoka – Aktor, SHBA

  E shume te tjere qe nuk i njohim ende…

 11. ardi says:

  Danilo Zeka, balerini shqiptar, ka tetë vjet që punon si solist në Teatrin e Operës dhe Baletit në Greqi.

  1. Arbereshi says:

   Parashkruesi “Ton” as te mos e vere fare shenjen e pikepyetjes pas emrit Masiela Lusha.Ajo eshte nje nder yjet ne ngritje te kinematografise amerikane.Si aktore dhe producente filmash eshte bere nje “success-story” ne artin kinematografik amerikan dhe ka fituar cmime te nderuara.Ajo ka emigruar ne vitin 1990 se bashku me babane dhe nenen e saj,te dy puro shqiptare.Per t’u njohur me tej me arritjet dhe sukseset e kesaj artistjeje shqiptaro-amerikane ju ftoj te futeni ne websitin e saj “www.masielalusha.com”.

   1. Ton says:

    I dashur Arberesh! Nuk e lexova Masielen ne liste dhe pikepyetja eshte per ate qe ka bere listen jo per Masielen!

 12. tana says:

  Me nje studim me te vemendshem mund te permendet edhe shkrimtaret shqiptare; Viktor Eftimiu dhe Adrian Kyçyku.

  1. Gjergj says:

   shqiptaro-arumune

 13. xhaxhi ariu says:

  Ermonela Jaho!!!

 14. Fuck berisha says:

  Ky f.byrisha eshte nji cop muti jo me shume.

 15. betixho says:

  Po Ermonela Jahon,Inva Mulen,Josif Gjipalin,disa piktore te famshem te sotem,disa instrumentiste te medhenj si Oleg Cezarietj.ku i kini?

 16. Shqiptari says:

  Robert De Niro nuk eshte shqiptar, ai nuk thote Blood (gjak) por blonde (bjond) degjojeni mire

  1. Sali=Geddaf says:

   ca e keni kete ndjenjen e inferioritetit!!!

   o Shqiptari nuk thote blonde (bjond) se nuk po bisedojne per model flokesh ne ate pasazh te videos por per origjinen, por thote gjak sicilian, Albanian – Italian, qe domethen me rrenje Arberesh, mos harro se ne Sicili ka me mijra Arberesh qe kan emigruar qe ne kohen e Skenderbeut, ndiqe me kujdes videon

 17. lıne says:

  po kopozıtorı paul Leka qe ka ba muzıken na na na yeh yeh qe kendohet ne cdo end te botes,e qe dıq para pak kohe? Po guıtarıstet e vıteve po hıppı,etj etj po aı qe rrıt qenetedhe meson se sı me ı edukuar qenet,po gazetarj aganı ne cnn,po rose dostı ne los angeles chronıcle,po ne egypt apo e turqı … Mıs bruxeles eshte shqıptareme orıgıne kuzhınjerı ma ı mıre ne bote u shpll shqıptarodanezı Rexhepı,

 18. eri says:

  keni harruar enver gjokaj qe ka luajtur ne dollhouse se bashku me eliza dushkun. http://www.youtube.com/watch?v=ZVFMEL-gJZM
  pastaj keni harruar me te rendesishme,prejardhjen e George Washington shoqeruar me nje artikull me poshte:

  Amaneti i Washingtonit

  Autori i mirënjohur amerikan, Carl Woodward, që ka shkruar dhjetëra libra dokumentarë për presidentët amerikanë dhe historitë nga Shtëpia e Bardhë, thotë se gjatë hulumtimit të arkivave për librin e tij rreth presidencës Clinton, botuar më 2004 me titullin “Shtëpia Clinton”, ka gjetur një letër-proklamatë të vetë George Washingtonit, në lidhje me shqiptarët.
  “Më kujtohet, kur e mora letrën për t’ia treguar Bill Clintonit në njërën nga intervistat e shumta për libër, dhe i thash, ‘shih, Bill, çka kam zbuluar nga arkivat e Washingtonit’, ai, me të parë letrën, më tha: ‘E kam parë Carl, e kam parë. Mos ta kisha parë, një Zot e di nëse do të kishim intervenuar në Kosovë”, tregon Woodward, i njohur si gazetar, reporter e autor që ka fituar deri tani katër çmime “Pulitzer”.Ai thotë të mos e ketë përfshirë letrën e Washingtonit në librin për Clintonin, sepse tani përgatit librin e posaçëm për Washingtonin dhe prejardhjen e tij shqiptare.
  Woodward thotë se mendohet nëse do ta titullojë librin “George Washington: Shqiptari i parë në Shtëpinë e Bardhë”, apo ndoshta “Shqiptari nga Kosova që krijoi shtetin e Amerikës”.
  “Në një farë mënyre, angazhimi i SHBA-së në favor të shqiptarëve është një borxh që Amerika tani ia kthen popullit që lindi themeluesin e vetë Amerikës. Shihni, nga hulumtimet e mia del qartë se edhe presidenti Woodrow Wilson e kishte lexuar këtë letër në kohën kur duhej vendosur për krijimin e shtetit të pavarur të Shqipërisë”, thotë Woodward, dhe shton se njëlloj, presidenti Nixon ishte njeriu kyç që ka kontribuuar në arritjen e autonomisë së Kosovës, me Kushtetutën e vitit 1974.
  “Nixon dhe Tito kishin një takim, diku në vitin 1970, në të cilin presidenti amerikan zotoi një ndihmë të pakthyeshme prej 5 miliardë dollarësh për Jugosllavinë, nga 500 milionë në vit deri më 1980, në shkëmbim për dhënien e autonomisë së plotë për Kosovën. Titoja u dakordua, dhe gjithçka nisi aty – krijimi i Universitetit të Prishtinës, amendamentet kushtetuese të vitit 1971, Kushtetuta e vitit 1974, e kështu me radhë”, tregon Woodward.
  “Madje, një vazhdim i ndihmës ka qenë i paraparë në një diskutim mes Titos dhe presidentit tjetër amerikan, Jimmy Carter, për vitet 1980-1990, për marrjen e të cilit Titoja ishte i pajtimit që Kosovës t’i jepte statusin e republikës. Por, Titoja vdiq, serbët lëvizën kundër autonomisë, amerikanët ndërprenë ndihmën… të tjerat i dini”, tha ai.

 19. Anila says:

  Une jam i nje mendimi me Edin Detroit, nje artist qe me te vertete te ben te jesh krenar ketu ne USA eshte Tony Dovojani, kercimtar i njohur. Shume here e kemi pare te kerceje me jelekun e tij me flamurin shqipetar. Per sa i perket origjines shqiptare dhe i famshmi Regis Philbin shpesh ka deklaruar origjinen e tij arbereshe. Ne Youtube keni nje bisede te Regis, Jim Belushit dhe Eliza Dushkut ku thone se jemi te tre me origjine shqiptare…..
  Anila

 20. Juliana says:

  Po Inva Mula ???

 21. Sal Palla says:

  Sandra Bullock NUK eshte shqiptare dhe kjo eshte konfirmuar zyrtarisht prej saj… gjithashtu edhe Robert De Niro, ate qe ka thene ne Sanremo, e ka thene ne FORME SHAKAJE dhe mund ta kuptoni duke ndjekur videon shume lehte. Ata qe duheshin vene ne listen e mesiperme jane Toni Dovolani dhe Paul Leka… i pari nje balerin me emer te madh ne USA qe e ka per krenari te thote kudo se eshte shqiptar dhe i dyti, Paul Leka, kompozitori i famshem i kenges himn te tifozerive, “Na Na na Hey hey, Goodbye”. Korrigjoni listen tuaj dhe artikull shkruesit (se bashku me redaktoret e shqiptarja.com) duhet te jene me te matur dhe me kerkues ne te dhenat qe publikojne, pa krijuar te tilla mosperputhje faktesh si Bullock apo De Niro.

 22. Une do te thoja se edhe ne qofshin nuk kemi pse ti rendisim si te tille,Shqiptare jane vetem ata qe duke patur origjinen te tille punojne qofte edhe vetem 1% per vendin e origjines,te tjere qe nuk ja kane pare as deren ketij vendi nuk meritojne te permenden me krenari.

 23. Shqiperia ne per bote says:

  Shqiptar jan edhe ndjehemi krenar per te, plasni ju qe jeni kundera, edhe flisni me aq siguri thua se i njifni personalisht, legena njerz anti shqiptar, se kuptoj cfare kerkojne ne forume shqiptar kete legena m.. anti shqiptar,,ikni more mbytuni se na flliqet gjuhen shqipe lloij lloij mbeturinash anti shqiptar.

 24. hahaha says:

  turp t’i vije de niros qe nuk u martua me nje shqiptare…hahaha

 25. de Niro says:

  Robert De Niro nuk eshte shqiptar…po ta degjoni mire deklaraten e tij do te kuptoni qe nuk thote qe eshte me orgjine shqiptare ( degjoheni ne you tube – roberto de Niro, festiva di san remo)

  1. almir avdia says:

   heeee degjeje me mir ,thot edhe kete ,ne venat e mia rrjedh edhe gjak shqpetar..pra n’se stergjyshi i ti ka qen shqipetar,ateher sigurishte qe eshte me prejardhje shqipetare….

 26. Anduelinda says:

  Tema lexojeni mire ne faqen e Robert De Niro-s se nga e ka prejardhjen babai i tij. Ne “Wikipedia” shkruhet se eshte italian.

  Sandra Bullok jooooooooooooooooooooooooo shqiptare.

 27. james says:

  tek video thote: Im sicilian and you have albanian-italian

 28. LEDI says:

  PO TA SHOHESH NE INTERNET ROBERTO DE NIERO NUK ESHTE SHQIPTAR POR ME ORIGJINE ITALIANE IRLANDESE

 29. Lul 21 thot says:

  po gruan time mo e haruat. eshte shqiptare e frikshme, oh me falni e famshme me banim ne Holland.

 30. Amant Dregjoni says:

  Keni haruar edhe yllin e gazetarise amerikane i viteve 70-80 te, Bill Kovaç i Nju Jork Taims i cili eshte krejtesisht i pastert shqiptar nga te dy prinderit. babain nga nje fshat i Fierit, me duket kryekuq dhe nenen nga Lekli i Tepelenes. vete Billi fliste shqip ne shtepi deri ne moshen 11-12 vjeçare;
  Eshte zbuluesi i disa skandaleve qeveritare ne Amerika deri tek doreheqia e Niksonit.
  Para ca ditesh Zeri i amerikes dhe nje reportazh dhe nje inteviste me te drejtperdrejte nga gazetari ilir ikonomi.
  Kontrolloni biografine

 31. Brunilda says:

  Robert de Niro nuk eshte me origjine shqiptare . Ne festivalin e Sanremos nuk tha qe eshte Shqiptar por u shpreh se italianet vete jane te perzier dhe kane minoranca dhe konkretisht ne sicili ka Shqiptar pra Arberesh…Se nga i gjejne keto lajthitje keta “gazetare” nuk e kuptoj…

  1. VFLP says:

   Me se e vertete. Gazetaria shqiptare eshte shume e dobet. Pastaj i mbushet mendja shqiptareve qe tjetri eshte shqiptar dhe ngulin kembe si mushka. Edhe mos te dine anglisht, prape jane shume te sigurte, qe ai tha qe eshte shqiptar.
   De Niro thote qarte qe vendet europiane, si Italia, nuk jane popuj te paster, por jane te perziere. Ne Itali gjenden shqiptare, siciliane bjonde… Pra s’ka shume rendesi prejardhja e tij italiane. Ai eshte krenar qe eshte amerikan. Kete ka dashur te thoje De Niro.
   Hajt mirupafshim, edhe perpiquni te mesoni pak anglisht, pastaj beni perkthime.

 32. greket jane homo says:

  de niro shqiptar?haaaaaa popull leshi edhe mutin me e bo deniro ne shqiperihttp://www.youtube.com/watch?v=KSF_LSN-jHg ja hani e thoni eshte kuq e zi..shiko videon

 33. Arben says:

  Faleminderit redaksise qe ben publike artistet shqiptare neper bote por duhet te beje hulumtime te plota mendoj.Une jam nje shqiptare me banim ne Mynih te Gjermanise dhe ndjehem shume krenare kur me pyesin per balerinin tone te talentuar Z.Marlon Dino dhe flasin me superlativa per aftesite e talenin e atij ,ku fotot e tija jane te ekspozuara ne te gjithe qytetin e te cilit Bashkia i paska dhene Celsin e arte pas 40 vjetesh,E une e mesoj kete nga qytetaret Gjermane,[pergezime ketij djali dhe familjes se tij!

 34. Joe-NYC says:

  Nje shkrim i tille do bente mire po te ishte ne nivelin e duhur dhe jo te shkruheshin gjera pa fakte. Ose te liheshin emra qe vertete i njeh bota. Te tille jane:
  1-Regis Philbin, i cili vete pa e pyety ne nje interviste televizive ka deklaruar se nena e tij ka gjak shqiptarje. Pasi kishte emigruar nga Shqiperia ne Itali dhe perfundoi ne USA.
  2-Toni Dovolani, nje kercimtar i talentuar ne USA. Ai ka vite qe eshte ne shown “Dancing with stars”. Dhe nuk duhet harruar xhamadani i tij me shqiponjen dykrenare ne shpine te tij.
  3- Mariela Lushaj, nje aktore e re shqiptare qe luan ne “Georg Lopez Show”
  4- Kara Di Guardi, nje poete sideomos autore e disa kengeve te kengetareve me te njohur ne USA.

  Une permenda vec keta me te njohurit ne USA. Te tille ka dhe ne shtete te tjera.

 35. ALBAN-DARDANI says:

  —GAZETA TEMA,KA BER SHUM MIRE QE KA BOTUAR NJE LISTE T TILLE. – -PASAKTESIT APO HARRESAT,JAN KREJT TE NATYRSHME SEPSE AJO NUK ESHTE INSTITUCION APO GJENDJE CIVILE.–MENDOJ SE DUHET FALNDERUAR PER NISMEN APO NXITJEN QE BEN NEPERMJET PUBLIKIMIT TE NJE LISTE TE TILLE, QOFTE EDHE SIKUR 50% TE JETE E PA SAKTE. ——–Pa shikoni,si po psurohet lista me emra vertet te njohur. Po pasurohet me ata qe e kane thene apo e deklarojne kudo orgjinen shqiptar.—Do te sugjeroja qe kjo kategori artistesh apo figurash te shquara (te cdo fushe qofshin) duhen te renditen te paret, dhe pstaj le te renditen edhe ate qe kane prejardhje shqiptare ,sado e larget qofte, prfshi ketu edhe ata,qe jo vetme qe se flasin shqipen,por edhese kan shkelur ate . –Evidentimi i rraces e gjakut shqiptar le te jete i vazhdushem,por,pa ekzagjerime(manipulime). –KOMUNITETI NEW YORK-ut(dhe kudo ne USA) kemi mbi 5 vjet qe ndjekim me kenaqsi kecimtarin(me sa di me origjine nga Diba e madhe)TONY DOVALANI NE PROGRAMIN TELEVIZIV “VALLZIM ME YJET”- MENDOJ SE KETA DUHET TE AFISHOHEN TE PARET.–SUKSESE NE PUBLIKIMIN E EMRAVE HER TJETER EDHE NE FUSHA TE TJERA,

 36. nuriu says:

  sa per dijeni, xhorxh bush ka origjine shqipetare, nga boboshtica e korces, po ashtu edhe bardhyl ose bill ne anglisht klinton, kane origjine shqipetare, bill klinton ose bardhyli, eshte nga kolonja e korces babai tij ikur qysh 1934 ne shba. po nuk besuat hapni arkivat e shba.

 37. Goodluck Jonathan says:

  Kush eshte mendjendrtituri qe ka bere kete liste? Po behemi me keq se serbet qe duan te pervetesojne ke te mundin.

  De Niro nuk ka thene aspak qe eshte me origjine nga Shqiperia, degjojeni mire.

  Po Inva Mula ku eshte? Po Nik Xhelilaj para Aleksander Moisiut?!

  Mero, mos e bej pis gazeten me te tilla pacavure!

 38. Enver Kelmendi says:

  ….sa e mjere eshte bota shqiptare ,sa naive dhe patetika shqiptaria! Si ka mundesi qe te futet ne nje thes Aleksander Moisiu,artisti i rangut europian dhe boteror,me nje grup majmunesh-striptizeresh,semi arnautesh e gjysem analfabete te cilet jane te gjenetikes,kultures,identitetit diverz-te lloj-llojsdhem por shume me pak te atije shqiptar! Marko Pollo eshte me origjine shqiptare por per kete shqiptaret nuk e dine!Si ka mundesi qe te quajme shqiptare disa persona qe kane shume pak vlera njerzore-artistike-kulturore dhe intelektuale,vetem e vetem pse tregojne lekure,lakuriqohen vallxojne-gjysem cullake neper sallone te ndryshme te italise apo vendeve te tjera dhe ne i quajme artiste-balerin-aktore-kengatare !(ndryshe quhen edhe striptizer te mjere).! Une nuk njof artiste qe meriton te permendet me merin Biberaj!Une e di se Inva Mula eshte gjysem ruse-pra gjysem shqiptare e jo shqiptare.e ema e saje eshte sllave-nuk eshte shqiptare . Te gjithe keta pseudo-artiste-gjysem apo fare pak shqiptare te permendur ne listen e 33,nuk e kane vleren e kembes se majte te avni Rrustemit…apo te artistit te popullit-Naim Frasherit,!Te gjithe keta de niro e Bellusha,balosha e emine cun striptizerka,nuk kane aq vlere sa kishte dhe ka vetem buzeqeshja e te madhit Bekijm Fehmiu.Te gjithe kata gabel qe figurojne ne kete liste-perjashtuar Aleksander moisiun(i cili nuk ishte edhe aq shqiptare sa neve pohojme qe ishte)…nuk e kane vleren e nje relikti apo< kostymi te cilin e mbante ne trup Sander Prosi…krenaria e rtit filmik shqiptar.Po si ka mundesi qe shqiptar injoranti perpiqet te krijoje shqiptare nga disa njerz te cilet nuk kane as dinjitet as krenari as identitet njerzor,dhe i quan ata artiste pa qene artiste i quan shqiptare pa patur gjak shqiptarit. Robert de niro eshte nje aktore nder miliona aktore ne bote dhe as me shume e as me pak.Ai do te deklaronte vete po te ishte shqiptar-e jo te shkruajne ca pseudo-gazetare shqipfoles.Nuk ka nevoje kombi yne per majmune te huaj-edhe nese ata jane artiste te medhenje! kombi shqiptare ka aktore gjigante te cilet jane harruar dhe nuk respektohen sepse vlerat nuk respektohen-por nenvlerat-dekadenca dhe shundi.A ka personalitet me te madh,a ka artiste me gjigante a ka njeri me dinjitoz dhe me krenar se adem Jashari i cili u flijua me familje per lirine e kombit te vet?! Mos ndertoni shqiptare dhe artiste nga jevgjit te cilet as vet nuk pohojne se jane shqiptare.Shqiptaria eshte art vetvetiu dhe si te tille vlerat tona nuk mund te dekorohen me disa majmune qe quhen artiste-por me keta vetem coroditet dhe turperohet identiteti dhe historia mijevjecare e kombit ilir.kush e qan pallen se cfare rrenje ka de niro apo sandra bullok…apo ndonje model lakuriq apo ndonje tjeter psikopat semi shqiptar. Kombi ane ka vlera te cilat nuk i ka as nje komb ne bote-dhe keto vlera nuk fotografohen as nuk shiten as nuk ekspozohen.Jam krenar qe i takoj gjakut te Avni Rrustemit,Adem Jasharit dhe Sander prosit-e kuurre mos ta harrojme ambasadorin e hijeshise dhe te burrerise artistike e krenarise kombetare te Bekim Fehmiut.Keta ishin shqiptare te pastert te plote te nderit dhe krenarise ILIRO SHQIPTARE.

 39. almir avdia says:

  shoku enver, nuk ka lidhje fare kjo qe thua,nuk them qe sjane shqipetare ata qe permende ti por edhe keta sado’pak jane me gjak shqipetari…..

  1. stela says:

   me plqen shume intervista juaj e bukur

 40. Irene Dini says:

  Me pelqen te ndjek kulturen shqiptare dhe artiset e saj.Me te vertet jan te famshem po flitet pak.ju ftoj te merrni pjes ne prezantimin e librit tim te par, Pasolini e la terza generazione, mas pak do publikoj volumi e dyte,e besoj ne fillim te vitit 2016 volumin e tret te cilet i shkruaj me nje nga femijet e periferive te Romes ne vitet 50 75 deri ne ditet e fundit te poetit te madh Pier Paolo Pasolini. Ju uroj nje mbrembje te kendeshme kudo qe ndodheni.Un bacio grande al mio paese più bello del mondo. Viva Albania, viva Mirdita, viva l’italia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22614
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22614
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X