Zbulohet vertebrori më i vogël në botë (FOTO) | Gazeta Tema
 

Zbulohet vertebrori më i vogël në botë (FOTO)

Postuar në: Lifestyle |

Më e vogël se një monedhë 5 peni – kjo është bretkosa më e vogël në botë, e cila është vetëm 7.7 milimetër. Shkencëtarët e kanë zbuluar krijesën në Papua Guinea e Re. Ajo ka fituar në këtë mënyrë titullin e vertebrorit më të vogël ndër 66 mijë krijesa vertebrore që njeh bota. Më përpara titulli mbahej nga një peshk i vogël në Indonezi, me një gjatësi 7.9 milimetër. Ekspertët janë befasuar për shkak se më përpara mendohej se ekstremet e vertebrorëve- të mëdhenj dhe të vegjël- jetojnë në ujë.

Peshku qe mbante rekordin me pare

Vertebrori me i madh- nje balene

Nje Pergjigje per Zbulohet vertebrori më i vogël në botë (FOTO)

  1. USA all the way  --  12 Janar, 2012 në 7:25 pm

    hahahah eshte ( dime ) dhe eshte 10 penny. ose 10 cent, qe eshte me e vogel ne madhesi se 5 penny hahahah

    Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *