#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kalvari i karro-atrecit

Nga Eduard Zaloshnja

Po të parkosh makinën në darkë në Tiranë, në vendin e gabuar, gjasat janë që të mos e gjesh në vendin ku e ke parkuar — një karro-atrec i policisë ta ka marrë nga vendi ku e ke parkuar. Bën kuptim — ke parkuar në një vend ku nuk duhet të parkosh! Po pse nuk ndodh kjo gjatë ditës, kur parkimi në vendin e palejuar pengon trafikun?!

Shkojmë më tej. Makinën nuk e gjen ku e ke parkuar, por nuk ka asnjë informacion zyrtar se ku mund ta gjesh makinën tënde –- në tabelën që ndalon parkimin atje ku ke parkuar, nuk është shënuar një numër telefoni ku mund të marrësh informacion. Pyet ndonjë dyqanxhi aty rrotull dhe ai të thotë që të shkosh një herë në një vend diku tek unaza e re, pas një benzinate Taçi Oil. Ti shkon atje dhe, pasi ke vozitur në një rrugicë të gjatë, plot gropa me ujë, përballesh me faktin se makina jote nuk ndodhet në atë vend. “Si ka mundësi?” – pyet. Këtu janë makinat që ka ngritur policia rrugore –- makinën tënde mund ta ketë ngritur policia bashkiake, të përgjigjen, dhe të thonë të shkosh tek ish-uzina Enver.

Atje janë zyrat e policisë bashkiake dhe makinën e gjen në oborr. Futesh brenda dhe bëhesh gati të paguash gjobën për të marrë makinën. Por kalvari s’ka mbaruar. Gjobën 30000-lekëshe duhet ta paguash në Bashki e pastaj të kthehesh përsëri për të paguar 40 mijë lekë për karro-atrecin. Në përfundim të procesit, pasi ke harxhuar nja tre orë duke u sorollatur, e merr të shkretën makinë…

Në përgjithësi, dhënësi i parave mundohet t’ia vështirësojë pagesën marrësit të tyre, por ai që do të marrë para, gjithnjë, ia bën sa më të lehtë pagesën dhënësit të tyre. Pse s’ndodh kjo e fundit në Tiranë?!

respublica.al

http://respublica.al/artikuj/2012/2/5/koment-i-shkurter-kalvari-i-karro-atrecit

41 komente në “Kalvari i karro-atrecit”

 1. ilir says:

  Kesaj i thone te vish ne Tirane me autobuz dhe ti besh menderen ketij kryeqyteti bastard qe drejtohet nga shpellare dhe njerez xhungle.

  1. xhoni says:

   Nje pusht-et i vjedhur me dhune,doemos ,qe do prodhoje DHUNE!!!Me ndodhi mua para nje jave:Perballe Fakultetit te Filologjise shkova te marr nipin ne kopesht dhe ndalova makinen buze rruges ,afer nje LAVAZHI,ku ishin parkuar edhe shume makina te tjera!!!Kur dal nga kopshti,habitem:MAKINA NUK ISHTE ATY!!!Pyes nje shites aty prane dhe me thote:Eh more vella!!Ky LAVAZHI KETU eshtew i nje BOSI TE POLICISE BASHKIAKE DHE CDO MAKINE,QE NUK FUTET NE LAVAZH,NJOFTOJNE MENJEHERE KARRO-ATRECIN DHE IKEN MAKINA TEK BASHKIA!!!Pagova 70 mije leke te vjetra,por me beri cudi,se pse MOREN vetem makinen time ,kur atje ishin edhe 10-12 makina te tjera????Behen seleksionime,o babush,me spjegon shitesi!!!Nuk e kruajne me CUBAT E LAGJES KETA SE I PJELL BELAJA!!!BIZNES I FELLIQUR ME NJEREZIT E THJESHTE,PRA ATA QYTETARET,QE BASHA I KISHTE TE PARET!!!PO TE PARET,PER T’I GRABITUR PARATE!!!IKU PENSIONI IM MUJOR VETEM ME KETE KARRO-ATREC BANDIT!!!

  2. elio says:

   Nejse po kete stil e filloi Rama, ai e filloi qe nje vit me pare te na hiqte makinat pa paralajmerim e pa asnje shenje qe tregonte karroattrezin tek parkimi.
   Disa gjera qe duhet ti dime e ti njohim…

 2. skrap ariu says:

  dukesh qe te paska dhembur nje cike prapanica dhe ashtu dhe si ai patrioti jot muc nano shkruani me vrap.nuk e di per cfare eshte ky artikull ??? gjithe shqiperine e kane marre jo nje por dhjetra karotrece
  dhe ti merresh me grafiqe dhe sofizma.te rrofshin ato doktoratura
  qe ke bere per “bageti & bujqesi” dhe ne usa (virxhinia).non sens !
  mire ta kane bere dhe e ke hallall sepse ke mbrojtur nje vrases si berisha dhe ti ben rolin e budallait.shko merru me arroret e boronicat e berishes se ke dhe profilin..

 3. beso says:

  I ndodhi nje kusheririt tim.Fillimisht kujtoi se ia kishin vjedhur,pastaj ca dyqanxhinj e sqaruan se kishte kaluar karroatreci dhe ka te ngjare ta kishte marre ai.Mirepo aty s’kishte tabele qe nuk lejohej parkimi.Vetem makinen e tij paskeshin marre,se te tjeret ishin te fortet.Thone qe ky eshte bere bisnes milioner.Gjeja me e shtrenjte ne Shqiperi eshte bere makina;ndoshta eshte mençuri te mos kesh makine!

  1. Tironci Lugano says:

   beso
   Kjo gje ka vite qe ndodh ne Tirane.Sigurisht nuk pajtohem me kete.Ke parkuar gabim pagon gjoben dhe iken e ske pse te sorrollatesh lart e poshte.Vetem qe tipa si Zaloshnja apo Muci shkruajne sipas oreksit te kohes.E kjo eshte me e keqja ne Shqiperi.
   pershendetje

   1. beso says:

    po,tironci,ka vite qe behet keshtu.Eshte masakruese te kesh makine ne Shqiperi.Une me vellain kishim nje qe e mbanim me targa shqiptare kur shkonim atje.E shitem pas nja 4-5 vjetesh.Kercisnin gjobat si ne Bagdad,pa lere ndonje difekt i vogel nxirrte tre te medhenj.Une kam punuar dy vjet ne ofiçine ne Greqi,por ne shqiperi,nuk them,ka dhe ustallare te mire,por shumica jane skandal.Eshte me lire,por palo pune.Tani shkoj me makinen time,se eshte hapur ketej nga Kroacia.Nqs do rri pak dite ikim me avion.Paguaj taksine kur leviz dhe asqe dua t’ia di per karroatrecat.Ne Itali,mua s’me ka ndodhur,por me kane thene qe gjejne pronarin nga targa dhe e lajmerojne ne celular.Njehere me ndaluan ne Tirane pas mesnate,se isha ne nje darke,dhe kisha makinen qe thashe,me targa rrethi.Policet me pyeten se kush ishte pronari,dhe une i dhashe emrin tim,se ne fakt ishte intestuar ne emrin tim.Per dy minuta e gjeten,se morren qendren,me duket quhet TIMS.Ketej nuk jane kaq te shpejte.E kam fjalen,se shpejtesine dhe mjetet i kane,pse nuk e bejne?Tek e fundit nje 1000 lekesh thirrje nuk eshte problem kur marrin 30-40 mije.Po keto pune do behen po te me veje Edi Rama minister,gje qe s’ka te ngjare!Ia kalofsh mire,le qe po thone se e gjithe java do beje ngrice siberiane!

    1. Tironci Lugano says:

     beso
     Dua te te kundershtoj por jo per hir te kundershtimit.Ne Tirane qendrova me shume se dy vjet.E keshtu mu desh te kisha makine.E makina ishte me targa te huaja.per hir te vertetes nuk te besdiste njeri.Edhe ne ndonje kontroll rutine qe behej pasi shihnin letrat shkoje i qete pa as me te voglen besdisje apo humbje kohe.E po normale nese ti gabon si kudo do i pergjigjesh gabimit.Me ndodhi nje here qe kisha parkuar gabim e ma kishin bllokuar.Normale duhej te paguaje gjoben si kudo.Por gjoba duhej te paguhej ne bashki.Per fat isha shum afer e se ndjeva shume pagova dhe ika.Por imagjinoje te jesh tek shkolla e bashkuar(meqe ti e njeh ate zone)duhet te humbesh te pakten nje ore te marresh makinen.E kjo per mua nuk eshte normale.Gjaba paguhet aty ku e ben gabimin(spo pretendoj te te vi ne shtepi me poste)E se kush e beri kete ligj e pa nevojshme ta shkruaj.
     pershendetje

     1. beso says:

      Tironci,bej nje rruge nga Tirana ne Vlore dhe kthim dhe flasim prape.Une kur bej Tirano-Milano,fiks 150 km si Tr-Vlore nuk gjej asnje polic rruges,dhe italianet ankohen per administrate te fryre.Meqe ka qene ushtarak ia kam hedhur paq gjobave,po ndonje te vogel e kam paguar,se me shume me kushtonte dreka ndonje shoku sesa gjoba.Po Tirana s’ka tabela,keta paskan modernizuar sherbimin e heqjes me detyrim nga vendet asfiksuese.Po erdhi ndonje i huaj nga ata tre milione turistet qe thote saliu dhe ti marrin makinen keshtu soji,ai lajmeron OKB-ne.Natyrisht gjobat dhe rregullat duhen ndjekur,absolutisht dakord,po kjo eshte banalizuar fare.Psh,tani qe po flasim,le te beje dikush nje prove,le ta beje Filip Cakuli.Te vere nje Pajero ngjyre blu me targa BC me dy flamuj te PD brenda,po te medhenj sa une ne kembe dhe ta veje ne nje parkim te gabuar.Ve bast qe polici s’do ta shikoje,dhe s’do kete carroatrezzo qe ta ngarkoje siper.He,mo se shaka po bej!Qofsh mire dhe pershendetje serish!

 4. Argita_B says:

  Problemi qe ngre Zaloshnja eshte nje fenomen i njohur, por mendoj se deri diku dhe i kerkuar vete nga ligjevenesi, dhe ne rastin konkret, nuk eshte monopol i mosfuksionimit shqiptar, por mbar evropian.
  Nese vizitoni Italine, Francen, Spanjen, Portugaline, Zvicren ( po ndaloj ketu) ndodh identik e njeta gje.
  Parate paguhen ne Bashki apo polici (varet se kush ka mar makinen) dhe me pas makina rekuperohet ne parkingun e garuar (shoqerite qe merren me transportin jane shoqeri private, qe kane kontrate koncesionare, pra nuk kane kompetenca te vene e te mbledhin gjoba).
  Pra deri ketu nuk ka diçka shokuese. Persa i perket faktit qe nuk ka ndonje numer telefoni, kete ka nje sherbim telefonik ku mund te gjehen numrat e telefonit, perpara se te shkosh, bjeri telefonit eshte apo jo aty.
  Nese krijohen keto komplikime, behen me qellim per te bindur shtetasit te mos parkojne makinen ne vende qe jane te ndaluara me ligj, pra nuk kemi te bejme me nje sherbim per shtetasit, po me nje akt qe denon shkelesit e ligjit, dhe ka boll shkeles ne Shqiperi.
  Ajo qe me shqetson, eshte fakti se ky fenomen egzistonte dhe para 1 viti, dy vjetesh, po Zaloshnja priti sa te behet Basha kryebashkiak qe ti faturoje kete “mos funksionim” sipas menyres si i shef gjerat Zaloshnja.

  1. Eri says:

   Ky fenomen ka funksionuar, por jo kaq intensiv si ne keto kohe. Ai eshte kthyer ne biznes per policine e shtetit dhe ata jane bere si hiena me qytetaret. E shohin qe parkojne gabimisht ne vende ku tabela eshte e fshehur poshte pemeve dhe nuk e lajmerojne ne moment qytetarin, por presin sa largohen dhe marrin menjehere ne telefon karroatrecin.
   Mbase ne bote funksionon qe gjoben e paguan ne bashki apo ne polici, por nuk duhet te shkosh nje here tek vendi ku ta kane bllokuar, te marresh dokumentat, t’i fotokopjosh te gjitha me taksa, patente, leje qarkullimi, kontrolli periodik, me pas te shkosh tek dega e qarkullimit rrugor qe eshte ne ekstremin tjeter te qytetit, te besh pagesen atje dhe me pas te cosh vertetimin tek pika e bllokimit per te nxjerr makinen. Kur ta bllokon policia minimumi te shkon 6,000 Lek te reja kostoja, pa marre parasysh qe mund te kesh ndonje gjobe nga viti i shkuar qe ti nuk e di se ku e ke marre, shpenzimet e levizjes nga njeri skaj ne tjetrin dhe diten e punes qe te iken per lesh.
   Eshte nje dhimbje shume e madhe koke.

  2. Tironci Lugano says:

   Argita-B
   Persa i perket Svicres je komplet gabim.Ste merr njeri ketu makinen me karotrec.

 5. Aleksander says:

  N.q.s kam parkuar me vej gjoben dhe u lam.Nuk ke pse i fut edhe karroatrecin sepse nuk ke te drejte.dhe une qe po flas nuk jam as /shpellar/e as/o me dele o me kapele/por jam qytetare shqiptare dhe kaq.Dua ta di ai polic qe i fut karroatrecin makines time e di cdo te thote 70.000 leke ne shqiperi dhe ne europe apo jan kaq / kompetente/ sa sdin as te numerojne deri ne dhjete.

  1. Gazi says:

   Jam dakort me ty “Aleksander” por ca te bej polici kur ti ke bllokur rrugen/parkimin/stacionin e autobuzit/hyrjen e spitali etc etc. A te pres ty deri sa te pish ti kafen!!!! Ne disa raste kane te drejt dhe pik.

   Por e kam then edhe tek komenti i mesiperm se ku duhet dhe nuk duhe ngritur makina nga policia.

   As nuk e diskutoj ate qe thua, se policet ne shqiperi e bejn edhe me shume per lek se e kam vuajtur vete kur vi ne shqiperi. Jan shume te paedukur dhe sdin te lidhin dy fjale!!

   Me jep nje mendim se cfare duhet te bej polici ne kete aspekt

   Te lutem shikoje linkun (mo mendo se jam i PD eee)

 6. Gazi says:

  Kjo gje ndodh ne ter shqiperin, jo vetem ne Tirane!!

  1- E bejn per leke (shtet pis)

  2- Policia mund ta ngri makinen vetem nese je parkuar ne zigzak ose ke bllokuar rrugen ose je parkuar vetem 2/3 metra larg semaforit.

  3- Ne rastet e tjera duhet te vendosin gjoben ne xham dhe makines duhet ti bejn foto, qe klienti (pronari) makines nese ankohet, policia duhet ti tregoj proven e duhur.

  Por, ne shqiperi nuk e gjen dote te drejten se edhe kur paguan gjoben te kerkojn 100lek per receten qe tregon se ti e ke paguar gjoben.

  Injorance e shteti shqipetar

 7. Quhem ADRIAN HAJDINAJ me ben cudi qe akoma jan ca tipa si z.ZALOSHNJA qe shkrun jashte cdo parametri ne fakt gazeta duhet mbush fazet me mendimet e ZALOSHNJES dhe tonat po ketu behet fjala per me shume se disa reshta per shqetesimin qe ka z.zaloshnja ..z.ZALOSHNJA besoj se ke dal jashte shpesh neper EVROPE a gjetke dhe e di shume mire sesi jan ligjet dhe regullat e botes dhe sidomos per trafik qe jan as shume te specifikuara sa ste len te maresh fryme ,ketu nuk po flasim per ruget me bropa as per tabelat e qarkullimit qe jan te PAKTA …ketu po flasim per nji dokuri qe jan KARro_ ATRECAT ,,per mendimin tim POLICIA po ben punen me te mire me keto KARROTRECAT qe ne shqiptaret te ndergjejsohemi dhe te duam ligjin dhe shtetin duke e zbatu ate pik per pik e nen per nen ashtu sic vemi jashte ne shqiptaret dhe i respoktojme regullat e te huajve duhet dhe ketu te kemi te njejten parim..persa i perket INFORMACIONIT qe akohet zoti ZALOSHNJA qe zdika se ku mund ta mari kete informacion i rikujtoj se dhe bota jashte keshtu esht nese arin deri aty sa ta mari karotreci makinen tende duhet te shkosh neper policira qe mezi ta gjesh se ku da kan cuar…( BESOJ SE KY INFORMACION NE ALBANIAN EKSISTON ) se esht llogjike se nga e mori vesh psh z.ZALOSHNJA qe ja paska mare karotreci apo jo HAJNIA …jo te gjitha fajet i ka SALI BERISHA mos ta baltosim nji shtet dhe nji qeveri ..z.berisha mbart gabimet e tija qe i ka aq shume sa zoti e di si mund te shpetoj por kur vjen puna tek zbatimi i ligjit duhet te jemi te gjithe njesoj para ligjit .ne cvend te botes ke pare ti te parkojne *DABELL * vetem ne shqiperi …ne shqiptaret duhet te ndergjesohemi ..derisa zaloshnja apo dikush tjeter mos ti duket apsurde kjo gje …opininisti adrian hajdinaj

  1. sorge says:

   Eh,more opinionisti( te thencin)adrian hajdinaj!!!Po pse nuk e di ti ,o teveqel se emri dhe mbiemri fillojne me shkronje te madhe???Ketu nuk behet fjale per te disiplinuar TRAFIKUN RRUGOR,por per te DENONCUAR TRAFIKUN MAFIOZ TE PUASHTETAREVE,qe e shfrytezojne detyre vetem per te mjele njerezit me gjoba te LLAHTARESHME!!!E dime,qe bota ka rregulla te forta,por ketu tek ne NUK I ZBATON NJERI RREGULLAT PER CDO RAST,POR ME SELEKSIONIM!!!Trafiku rrugor eshte SKANDAL!!!Me njerez,jo HAJDUTE,por PROFESIONISTE DHE IDEALISTE,ai mund te rregullohet perfundimisht per 6 MUAJ!!!LE TE BEJNE NJE STRATEGJI KOMBETARE TE SIGURISE RRUGORE NE SHQIPERI dhe pastaj flasim per disipline!!!Shiko cfare MENXYRE KRIMINALE NDODHI:I FUTEN CA MBALLOMA KODIT RRUGOR DUKE RRITUR GJOBAT 4-5 HERE dhe kujtojne se me gjoba e me frike mund te vendoset rregulli!!!SHTET MESJETAR NE ZEMER TE EUROPES!!!Brenda ne qytet,le te vendosen KAMERAT e duhura qe te filmojne te gjitha shkeljet dhe t’u veje gjoba ne shtepi me poste bashke me fotot e rregjistruara te shkeljeve!!!NUK KA NEVOJE TE SHTOHEN DHJETRA POLICE TE KORRUPTUAR,QE ME SHUME E KANE MENDJEN TE NXJERRIN NDONJE LEK se te rregullojne trafikun!!!LE TE VENDOSEN SPECIALISTE ME TE MIRE E TE SHPORREN MILITANTET TIP AHMETI NGA POLICIA!!!

   1. Argita_B says:

    Mendoj se ka te drejte Adrian Hajdinaj kur flet per zbatimin e ligjit.
    Ligji zbatohet fatkeqesisht vetem kur te dhemb xhepi, pra nuk duhen folur absurditete.
    Nese nuk do te kishte gjoba per shkeljen e kodit rrugor, dhe ne shoqerite me te zhvilluara si ato skandinave, qe neser shtetasit do fillonin te shkelnin ligjet.
    Shqiperia ka 20 shekuj qe lufton per egzistence, nga lufta ne lufte, dhe ka vetem 20 vjet tranzicion.
    Pra populli nuk mund te ndergjegjesohet ne nje periudhe kaq te shkurter, dhe pse te gjithe e enderojme kete.
    Mos harrojme qe populli shqiptar eshte i perpebre nga 75% fshatare, te cilet ndejten per me shume se 45 vjet ne injorance te plote, ndryshe nga fshataret evropiane qe kishin mundesine te hapnin syte.
    Pra per mua eshte Zaloshnja qe gabon ne analizen e tij, pasi e shtron problemin mbrapsh.

  2. rrofte Shqiperia says:

   Me vjen keq po nuk e njifke realitetin ne Tirane. Ne cilin djell te botes grohesh zotrote.Zaloshnja ka te drejte. Ky pisllek eshte biznes i ndyre. Shteti ka rene dhe o burra te bejme ca leke sa ska shtet.
   Pronari i Karrotresit ne momentin qe ngarkon makinen i jep policit 15.000 leke(ose 15 $) pasi gjoba trasportit eshte 40000lek(te vjetra), pra 10 makina ne dite polici fut 150.000 leke ne xhep+10% te gjobes. A e kuptove zotrote????? Vetem te stadiumi “Dinamo” merren rreth 20 makina ne dite qe nuk bllokojne as nje trafik dhe nuk ka as nje tabele. Tani vec policise rrugore ka hyre ne valle dhe ajo bashkiake, rrumpall kush ti marri leket i pari. Ketu shtet s’ka, mjere shqiptaret qe po i rrjepin ca rrugecer.

  3. Sinani says:

   Te lutem zoteri, veji pak shenjat e pikesimit qe temund ta lexojme, pa per tu kuptuar eshte e veshtire me duket!

 8. brazili says:

  Ky eshte nje turp qe ka kohe qe po zhvillohet ne Tirane,dhe duket qe nuk ka asnje prespektive qe te ndalohet kjo cmenduri.Karrotrecat rrine ne gadishmeri per te gjetur prehen e rradhes,vetem ti shohesh qe rrine si ujqer neper kryqezime,dhe sapo i merr polici ne tel,edhe ky polic merr bakshishin e vet,nisen me shpejtesi drejt prehes se rradhes.Eshte llogjike qe kur ke gabuar duhet te ndeshkohesh,por keta policet dhe shteti jone e kane kthyer ne biznes,shtojne hallka kot me kot,si puna karotrecave,dhe ja veshtirsojne jeten shume qutetari.Nuk prish ndonje pune qe te vendosin gjoben dhe mos te marrin makinen,dhe gjoben ta paguaj brenda pese diteve,pak a shume si gjobat e tjera.Porkorrupsioni si ne cdo qelize te jetes shqiptare,do tu fuste edhe ketu.

 9. daku says:

  Po mire si kishte shtruar te gjitha rruget Edi Rama ne 12 vjet bashki????????qe paska akoma rruge me gropa dhe uje??????????????

  1. lina says:

   po rama nuk ka shtruar asnje meter rruge.ai kishte hallin e popullit te ps

   1. Epirioti II says:

    Te abuzosh keqas me lirine e fjales eshte nje krim. Nqs nuk ke qene ne Tirane keto 10 vjet, je i papergjshem qe flet. Nese rron ne Tirane, je nje pervers i politikes.

    Tirana perpara se te vinte Rama kishte 1/5 e makinave qe ka sot dhe koha qe harxhonim ne trafik ishte dyfishi i asaj qe harxhojme sot. Gropat dhe balta ishin 20 fishi. Kur binte shi permbytej cdo rruge (tani permbyten vetem dy dhe ato sepse qeveria pengoi Bashkine te bente kanalizime te reja).

    1. Rama zgjeroi te gjitha rruget kryesore te Tiranes qe mund te zgjeroheshin duke luftuar me thonj me qeverite nuk i benin shpronesimet apo nuk e linin te prishte shtesat pa leje neper trotuare.
    2. Rama hapi rruge te reja (psh rruga buze Lanes nga Gjykata e Tiranes deri tek Pallati me shigjeta nuk ka pas ekzistuar).
    3. Asfaltoi 90% te rrugeve te Tiranes perfshi edhe rrugicat e lagjeve

    Dhe te gjitha keto i beri ne kushtet e nje buxheti modest dhe te leshuar nga qeverite Nano dhe Berisha me pikatore deri sa me 2009 e mbyllen fare. Dhe ku qeveria (duke filluar qe nga ajo e PS) ka sabotuar sa ka mund qe mos beheshin rruget dhe kur ato mbaroheshin leshonte qente e terbuar Albtelekomin, KESH dhe Ujesjellesin te hapnin kanale dhe puseta te reja pa e pjerdhur fare ligjin.

    Kush ne shpirt eshte i qelbur, ne qelbersirllek meriton te rroje gjithmone.

    Nuk keni faj ju horra apo morra, kur u tregua trap fare Rama se nuk i xhiroi njehere te gjitha rruget dhe trotuaret si ishin. As betonizimin skandaloz qe ju be Tiranes (dhe qe sot ja faturojne Rames) nuk e beri. Mire ti behet Rames. Edhe ato pak xhirime qe beri thone qe i kane zhdukur.

    1. beso says:

     Kjo eshte e vertete.Kurre a ben karriere politike Rama,por ate qe ka bere nuk i mohohet.I dha Tiranes njefare imazhi,se dukej si kosh plehrash.Po edhe ka gabuar gjekund,se po lejove zhvillim do kete edhe gabime,Rama nuk eshte shenjt!Ama i dha fryme Tiranes,fillimisht me pasion te madh,por me mire se askush tjeter,padyshim.Une sinqerisht mendoj se u detyrua te rikandidonte heren e fundit,kur logjika thoshte mjaft.Po kjo eshte tjeter gje.Mosmirenjohja eshte vesi me i keq i njeriut;kete po i bejne Rames!

  2. wert says:

   Merr pak informacion per punet e bashkise, kompetencat e saj, shtrirjen e juridiksionit te saj, etj. Zotrote, jane me kilometra te tere rruget qe te shtroi Edi Rama, per 12 vjet. Nuk besoj se mban mend rruget e Sales perpara 12 vjeteve qe ishin jo gropa por humnera.

   PS. Lexo te lutem librin Kurban…ke shume gjera si per rruget e per maskarallekun e berishes

 10. USD says:

  Biznes i paster paret e te cilit perfundojne ne duar kanibalesh.
  Njeri prej tyre eshte Drejtori i Policise Bashkiake i cili kontrollon dhe parkimet publike.
  Prandaj dhe vrasin keta.
  Shikoni si gafuren shoferet karotreceve. Si parkohen nga 6-7 njeheresh dhe si futen e ecin neper semafore.

  SHikoni se dhe ketyre te policise rrugore u reishet here pas here kompjuterat e qe perkthehet ne fshirjen e te dhenave te per gjobat qe paguhen.

  Super biznes.

  Dhe mos harroni ate plehren e Tropojes ( Alia ) qe eshte ne Drejtorine e pergjithshme per sigurine rrugore te cilin e ka akuzuar Krenar Ahmeri qe ishte komanda e nje grupi te madh vjedhjesh qe beheshin me karrotrec.

 11. fane mirdite says:

  une jam gjovalin marku or zotni eduart por me kete shkrimin qe ke ber i ke pjerdh ne te po ti je ne rregull nga trute, do kisha qejfe te shkruja si shkruan baba im qe ka ba 4 vjet shkolle ne kohe te zogut, dhe te informoj qe shkruan e lezo dhe mendon me mir sesa tej o trap ,gjete diten e djel qe nuk ke stafin kontrollues aty qeshte ky nivel po kujte i pellcet ore qe dikush ka parkuar gabim me i qa hallin p ???????????????? n?????????????????? nes.luje bythen venit se problemet e shqiptareve jane me bollek dhe jo ky qe trajton ti .por je i madh per batuta po gjej nje gazet tjeter p sh RD ata flasin per rritje ekonomike e njerezit skan buk me hanger debil lezoj gjithmon temen per te par kontrastin .

 12. Korrupsioni says:

  Ku do parkohjne njerezit e shkrete? Me paradoksalja eshte se 50 metra me tutje trotuaret jane te bllokuara me makinat qe kane tabele SHITET, te cilat s’kane paguar as dogana, taksarruge, taksa qarkullimi, etj dhe hane gjoba njerezit e thjeshte. Pale, u mburr Basha dhe Florenci i tij se mbas lirimit te trotuareve do te liroheshin edhe rruget nga makinat qe nuk leviznin. Apo edhe kjo premtim si hipotekat.
  Le te rrojme e te “shohim” perdite e me shume se ç’po ben ai qe punon 24 ore per qytetaret. Po, pasi vodhi votat,filloje per te vjedhur edhe makinat e xhepat e qytetareve.

 13. Koli says:

  para ca kohesh nje ish specialist na tregoi se si qendron puna e karroatreceve ne Tirane. Ky “biznes” i ndyre perpunonte nje xhiro mujor pre 250000 Euro. Nje sasi shume e vogel e ketyre parave shkon ne arkat e shtetit. Karroatrecet jane aktivitet privat. Peshkaqeni nr 1 k a qene Shkelzen Alia ish shef i qarkullimit ne Tirane, sot ne drejtorin e pergjithshme te policise. Shpesh here karroatreci ta grabit makinen pa qene policia atje dhe letrat plotesohen me vone. nese ka deshmi me te madhe te vjedhjes e grabitjes qe te ben shteti mafjoz ne mes te dites eshte kjo. Nuk ka shnce qe ndonjeri te kerkoje hde aq me teper te fitoje te drejten. Lul bashkia, ka futur hundet tashme ne kete biznes te felliqur. Dikur se paku vetem te bllokonin gomen. tani duhet nje dite ne dispozicion te gjesh e te marresh makinen. Psatj keta ustallare e kane zgjedhur vete tarifen e karro-grabiteses. Ne cdo vend te botes keto makina thirren nga vendqendrimet ekskluzivisht nga porositesit ( qe jane private ose shteterore) ndersa ketu te ne leshohen si hajdute te licensuar gati ne cdo cast te te grabisin mundin e nje jave pune. Plus gjobave fiktive qe te gjithe e dime se si i vene, kemi dhe kete mostruozitet. Askush ska force te beje gje. ne fakt ne debate televizive therritet krenar Ahmeti qe duke i zene vendin nje tjetri me te afte nder te tjera po ben edhe doktorature uren ne psikologji. Kjo ngjarje fill pasi ne gejdje te dehur ai goditi me makinen e policise, makinen e skortes se kryeministrit.

 14. Luani says:

  Eshte 120 % e sigurt qe pronaret e karrotrecave jane tropojane……ku ka fitim me te madhe se sa ne kete lloj biznesi dhe aq me teper kur bashkepunimin me policine e ke te garantuar….

 15. qytetari i zakonshem says:

  Me ka ndodhur ekzaktesisht njesoj para 3 ditesh….mire qe nuk kishte asnje tabele per ndalim parkimi (se nga ta dije njeriu), mire qe ta marrin fare pa lajmeruar (dhe per 1sek, te bie gjaku ne fund te kembeve)….mire dhe qe nuk ka 1 numer telefoni ku te pyesesh (sidomos policia bashkiake, se ajo rrugore e ka 126)….mire qe sorrollatesh, te shkosh njehere tek parkimi, pastaj ne bashki, pastaj prape tek parkimi (30+40, 70.000lek, nuk mund ta beje gjithe pagesen ne te njejtin vend???) (Shto ketu dhe 15-20.000lek taxi vara-vingo)……POR imagjino te shkosh dhe ta gjesh MAKINEN E GERVISHTUR, nga terheqja me karro-atrec!!!!!! Ku ta gjesh te drejten???
  Jam dakort qe shoferet shqiptare, jane cope-cope, por dhe shteti COPE-COPE eshte…
  Te gjithe ju qe flisni per rregullat e shtetit, thjesht nuk e keni provuar ne kurrizin tuaj kete KALVAR, prandaj…!
  P.S: kesaj fjales “karro a trezi” duhet me i gjet ndonje fjale shqip z.Zaloshnja! (Dikur kishte Institut Gjuhesie per keto pune….)

 16. dritani says:

  Shume police jane shnderruar ne “punonjes karroatreci” dhe kjo eshte abuzive pasi nese nuk ka tabelen perkatese qe te lajmeron nuk ka asnje te drejte ligjore ta marre me karroatrec.

  Nje te njohurit pas njohjesh ia moren me karroatrec;
  nuk qelloi dikush t’ia thoshte kete dhe ai shkoi ne polici te denonconte vjedhjen;
  ndodhi cudia – polici qe i kishte vene gjoben dhe kish lajmeruar karroatrecin i vinte prapa bythes qe te hiqte denoncimin pasi veprimi i tij s’kish se si te ish i ligjshem!!!
  Sigurisht humbi kohe por te pakten nuk humbi parate e gjobes, karroatrcit dhe parkingut.

  Une nuk di se c’do te bej ne nje situate te tille pasi nuk kam besim tek asnje, ndonese ngjarja e mesiperme duket e thjeshte nga ana ligjore.

 17. Lef Raguza Toronto Canada says:

  O Z.Zaloshnja Juve qe kini jetuar dhe punuar ne USA e dini fare mire se c’far ndodhe kur parkon gabim ,apo ne vende qe parapaguan e kalon limitin e asaj qe ke parapaguar !? Ja nje rast nga eksperienca ime ne USA ! Shkuam nga Michigani ne Cikago me 7 Nendor 2001 dhe parkaum para nje hoteli qe nuk kishte parking ,por aty mbas ores 2 te nates nuk lejohej parkimi i automjeteve ne ora 7 te mengjesit shkuam te marrim makinen se duhet te niseshim per rruge ,por ajo nuk ndodhej me aty ,lexuam ne nje tabele te vogel qe edhe diten duhej te ishe i vemendshem shume te vereje se c’far shkruhej !Jo vetem qe nuk kishte thirre apo na thirri kush te na njoftoj se ku ndodhej makina jone !!? Por neve ju drejtuam nje zyre permes telefonit qe jep sqarime per shume gjera qe nga drejtimi ne trafik apo adresat e tjera kur kane nevoje qytetaret nga aty e morem informacionin ku ndodhej makina jone ,pastaj morem taksi deri ne vendin ku e kshin cuar me karrotrec ,na dhane flete gjoben 190 dollar dhe mesa mbaj mend edhe dy pike te zbritura nga 12 qe ka krejt patenta ne Shtetin e Michiganit ! Pra kudo po shkel ligjin dhe kalon kohen e lejua ne parkinge qe kane limite apo ne te tjera vende qe nuk lejohet te merret makina dhe gjobitesh ! Prandaj duhet te mesohemi me zbatimin e rregullave sikudo edhe ne Shqiperi ,por me e keqja eshte qe edhe njerz qe kane jetuar me shume se nje dekade ne prendim si zoti Zaloshnja duan te bein tym ne kyte rast kur e din qe per cdo shkelje sado te vogel kendej gjobitesh dhe duhet te paguesh pa bere asnje fjale pevecse ke te drejte qe per cdo gjob mund ti drjetohesh gjykates e ne ndonje rast edhe te shlyhet gjoba ,por ne raste shum te radha sa qe nuk ja vlen ta provosh hic te shkuarit ne gjykat !

 18. Votren says:

  Kur ti parkon ne nje vend ku eshte ndalim parkimi,pse nuk duhet te ta marrin?

 19. vlora i says:

  ZALOSHNJA JA KE FUTUR KOTE PLAKO

 20. buni says:

  une banoj ne londer…
  ketu nqs ke parkuar gabim ne fillim te vene gjoben..pas gjbes nese nuk e ke hequr makinen pas 4 oresh atehere nuk ta marrin me karrotrec por tabllokojne ne vend me zinxhir tek gomat..aty te lene numrin e telefonit qe te kontaktosh..per gjoben e pare mund ta paguash ku te duash,on line,post ofice apo duqane rruge te vogla..biles e ke dhe gjysem cmimi nese e paguan brenda 15 ditesh..gjoben e dyte pra ate te bllokimit duhet ta paguash menjehere se ndryshe nuk ta shbllokojne..
  pr zaloshnja ka te drejte..

  problemi i shqiperise eshte se keta nuk duhet te bejne ndonje shpikje po thjesht te marrin eksperiencen e nje vendi ku kjo funksionon me mire..pra kopy and paste..por keta i bejne gjerat persprapthi..keta bejne rolin e bosit e jo te sherbimit qe duhet tu japin qytetareve..

  1. Gazi says:

   O “buni” ja ke fut kote per zotin!!!

   Un kam 13 vjet qe banoj ne Angli dhe kam 10 vjet qe eci me makin ketu.

   Shoku, ma thuaj pak se cndodh nese ti parkon ne bus station, zebra crossing, 2/3 metra afer semaforit (zigzag), apo ke bllokuar dike (sic te bllokojn ne shqiperi!

   Me pagesat jam dakort me ty. (e paguan ku te duash e si te duash)

   Ketu e ke nje gje te mire se te japin pak kohe por jo 4 ore. Aman nese ke parkuar ne vendet sic ti kam permendur me siper ke edhe 3 pike nga patenta (mos harro)

   Nuk po i dal pro ne shqiperi se e di se si jan “mother fucker jan” ta ngren makinen pa e mbyll mire!

   Klm

   1. buni says:

    flm per repliken
    po cdo ti o shoku ne buss lane,zebra crosin etcato jan raste xtreme e eshte e drejte te ti japin atte ndeshkim qe te permend me lart…
    gjeja e mire ketu eshte se tshoferi e di se po parkoj ne ato vende qe ti permende se cfare gjobe merr pra nese ti parkon aty ky eshte risku yt…po ne shqiperi ska as tabela e as viza e kur shkon te maresh makinen se ke me aty…po cu be valleee:::(((
    not..jam shofer taxie…e kam patenten prej97…ne londer prej 1994 pra17 vjet…
    klm Gazi

    1. Gazi says:

     Mos harro se edhe ne shqiperi nuk ta mer njeri makinen po nuk u parkove gabim!!! Nese je ne parkim te ven gjobe! Normale qe me sinjalistikat/tabelat jane 0-ro me bisht ne shqiperi nuk jam pro! Por aman a i ke pare ne shqiperi se si e bllokoj rrugen duke u parkuar vend a pa vend! Pra ne raste te tilla Polici nuk ka faj!!

     SHIKOJE PAK TE LUTEM

     http://www.youtube.com/watch?v=PefRnSL3Ado

     Klm

 21. APOKALYPSIS says:

  Te gjithe ju qe nuk e keni provuar kete pervoje te hidhur, ju uroj ta provoni kur shkoni ne atdheun tuaj te dashur dhe aq ligj-zbatues!!

  E para kujtoni pak absurditetin e sinjalistikave, dhe se sa te rregullta jane kto per te te treguar se ku lejohet dhe ku nuk lejohet parkimi!!

  Tjetra kujtoni pak sjelljen e policave barkederra, qe jane ca koka me cepa malesh qe rroba iu ka mbushur mendjen se jane pushteti!! Me keq se xhandaret e Zogut!!

  Tjetra te te marrin makinen pa te lene as me te voglin shenim, dhe nga i gjithe rreshti “i gabuar” te marrin vetem dhe vetem makinen tende, eshte pak si cmenduri apo jo!!!

  Edhe njehere, ua uroj me gjithe zemer kete pervoje, dhe do te doja te shkruanit perseri ketu!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34799
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34799
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X