#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Ballkani Perëndimor, para ndryshimeve të reja të kufijve

Ballkani Perëndimor mund të pësojë ndryshime të kufijve. Kështu është shprehur Instituti Gjerman për Politika dhe për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare në studimin e tij të fundit.
Studimi i titulluar “Rasti normal nuk planifikohet – dhjetë situata politike që meritojnë vëmendje”, i realizuar në nëntor të vitit 2011, ka analizuar situatën në Ballkanin Perëndimor, ku ka nxjerrë në pah që në Ballkan, në një të ardhme, mund të ketë sërish ndryshim të kufijve aktualë.

Fondacioni për shkenca dhe politika që është më i madhi i llojit të tillë në Evropë e i cili këshillon Bundestagun dhe Qeverinë e Gjermanisë në lidhje me politikat dhe me çështjet e sigurisë në rrafshin ndërkombëtar, ka porositur Perëndimin se në rast se vazhdon të pozicionohet kundër lëvizjeve autoktone që kanë për synim të përfundojnë procesin e krijimit të identitetit të tyre kombëtar në Ballkan, atëherë kjo do të mund të jetë e kushtueshme politikisht dhe jo produktive.

“Më e dobishme duket të jetë gjetja e një zgjidhjeje të mesme midis shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë”, kanë këshilluar hulumtuesit gjermanë. “Për këtë duhet shfrytëzuar diplomacinë, e cila ende nuk ka qenë aktive në këtë rajon, si p.sh. ajo e Norvegjisë, ndërsa ndihmat e konsiderueshme ekonomike dhe përforcimi i perspektivës drejt anëtarësimit në BE dhe në NATO duhet të shërbejnë si mjete për të lehtësuar heqjen dorë nga kërkesat maksimale të palëve”.

Instituti Gjerman për Politika dhe për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare ka folur se si Kosova dhe Bosnja e Hercegovina, edhe Maqedonia, vazhdojnë të mbeten të tensionuara politikisht, nën protektorat të vazhdueshëm perëndimor.

“Në këto vende sërish po krijohen konflikte etnopolitike. E përplasje të tilla gjatë dy dekadave të kaluara zakonisht kanë përfunduar me ndryshimin e kufijve politiko-administrativë të ish-Jugosllavisë”, kanë shkruar hulumtuesit gjermanë. “Këto procese vetëm në pak raste janë zhvilluar në mënyrë paqësore. Edhe tani është e paparashikueshme se a do të zhvillohen këto revizione të kufijve pa dhunë”.

Instituti gjerman ka paralajmëruar se ndryshimet e para të kufijve mund të priten në trekëndëshin Kosovë-Shqipëri-Maqedoni Perëndimore.

31 komente në “Ballkani Perëndimor, para ndryshimeve të reja të kufijve”

 1. Fatos says:

  Qeverite apo parlamentet e Shqiperise dhe Kosoves duhet te kene gati planin e bashkimit.Pra formula e bashkimit dhe hapat drejt bashkimit me Kosoven duhet te jene mbi tavoline dhe te hidhen per diskutim te gjere.
  Njekohesisht ne sirtar(pra nen tavoline) ,por njekohesisht i gatshem dhe i diskutuar ne rrethe me te mbyllura politike duhet te jete dhe bashkimi me pjesen shqiptare te Maqedonise.Shqiperia e Re duhet te marri nje rol me potencial ne Ballkan,qofte ekonomik,politik etj

  1. Albann says:

   Pse thua greku do e lejoje dicka te tille? E ke parasysh sa shqipetare jane asimiluar vitet e fundit,e shpallin veten greke???Shume prej tyre do kthehen si diversantet ne kohen e Enverit te bejne lemsh Shqiperine po qe se krijohet shqiperia etnike
   “E keqja shqipetarit i vjen nga shqipetaret”…
   Per me teper pyet turkofagos-in

   1. tourkofagos says:

    arapi mou st’arqidia mas,se c’do te beje Kosovo me Alvanine,madje jam shprehur edhe vete qe te bashkohen,normalisht der ne Shkumbin,ok!

    1. ALBANN says:

     That’s what I meant fagot.

    2. Shqip. says:

     Po ashtu si thua ti do ta arrini, kur të hypësh më këtë timin e të shoç Stambollin.

     1. hajriu says:

      Po ti e paske nderuar shume o shqipe………..ti kujton se keshtu e ofendon ? Mjaftojne 300 evro dhe nje hell dhe stambollesha nuk flet me.

    3. hizer says:

     Jo jo kesaj rradhe deri ne JANIN. vendosim baste se kush do kete te drejt ti anonim frigacak qe nuk perdor emrin tend po fshihesh si nje lavire . NUK KA FORCE QE NDAL BASHKIMIN , PLASNI TE GJITHE JU QE JENI KUNDER.

    4. Luani says:

     o tourkofagos kufiri yne me greqine do te jete preveza,ketu do te jemi,enjoy the show !!

     RROFTE SHQIPERIA !!

    5. gallata says:

     Deri ne ARTE turGOJORgos ! Ti ne Peloponez e ke vendin, e po s’te pelqeu kerce ne Krete e prej aty ne vendin e origjines ok?!

   2. hizer says:

    ore po kush e pyet grekun , po kush eshte greku . Flej rehat se edhe grekut i hiqet nje cope . Eshte koha e bashkimit nuk ka force qe e ndal, i erdhi apo si erdhi dikujt mire .E sa i perket tukofagosave qe kane frike edhe emrin ta shfaqin nuk merzitem shume se te tille ka cdokund, tek secili popull ose ndryshe then tradhetar,apo psikopat te llojit te till gjend cdo kund neper bote. NUK KA FORCE QE NDAL BASHKIMIN .MERUNI VELLEZER ME KISHA E GJAMIA SE SOT QESHTJES KOMBETARE PO I DALIN ZOT TE DYJA.

  2. Landi- Sverige says:

   Fatos. A thua se parlamentet dhe qeverite e Shqiperise dhe te Kosoves kan gje ne dore??!! Shiko realitetin dhe do shikosh se jo vetem nuk mund te vendosin per asgje, por jan gati te leshojne siperfaqe toke nga republikat e tyre dhe jo vetem per te qendruar ne pushtet. Pra, jan thjeshte dy pushtete kukulla ne dy krahina shqipefolesish, me te varferat e Europes, pa asnje potencial politik apo ekonomik. I vetmi potencial i tyre eshte korupsioni dhe mafia.

   1. stavri says:

    Kur pata shkruajtur per kete teme,disa kohe me pare,me kujtove “a i ke pire ilacet?”Jam kurioz te di,po sot a ke te njejtin opinion.Ne gjeopolitike,nuk kane vend emocionet i dashur.Per te kupuar me mire situaten,te lutem hidhi nje sy thirjes se sotme te primatit te kishes greke dhe do t’i ndjesh me nga afer kembanat e coptimit.E perseris,detyra e faktorit shqiptar
    jane Vilajeti i Janines se bashku me zonat e Konices

   2. hajriu says:

    Sado te korruptuara qe te jene qeverite tona me çorbe derrash se ajo e grekut nuk e bejne. Po ti mos u merzit se deri ne preveze e rregullojme vete ne o landi . Non c’e’ due senza tre o landi

    1. Landi- Sverige says:

     Me mire pak e sakte se sa shume e per lume, o hajri. Sa per “corbe derrash” eshte krahasimi me i mire per Shqiperine, me pluhurin, balten, mungesen e gjerave me elementare per te jetuar duke filluar me demokracine e drejtesine, tek dritat e uji, pastertia e siguria, e deri tek rruget, spitalet etj, etj. U larguam me Sali mbi 20 vjet me pare dhe vazhdojme me Sali (duan apo zduan shumica e shqiptareve). Ndersa ne Greqi qeverite bihen e ngrihen ashtu sic votojne qytetaret. Ishte Micotaki, erdhi A.Papandreu, Simiti, Karamanliu, J.Papandreu dhe tani perkohesisht Papadhimo. Do behen zgjedhjet do dali dikush tjeter dhe nuk mendon dikush se mund te vidhen votat si ne corben e derrave. Sa per Prevezen, ti si turist mund te shkosh, por qe te behesh zot shtepie me kalash ne dore, eh, e provuan gjyshrit e tu me ndihmen e Duces dhe ……… Ndersa sot apo neser, ne qoftese do e “provosh”, do te kapin prej veshesh si lepurush, o hajri gallata. Ri o mavri, rregullo kasollen tende po je i zoti, dhe leri vilat e botes se atje ka Cecua usta.

 2. tarrrasi says:

  ..une mendoj qe nqs pjesa e veriut te Kosoves qe pretendojne sebet nuk permban minierat apo dicka te tille qe eshte jetike per mbijetesen ekonomike te kosoves,ateher duhet mar seriozisht dhe kembimi i teritoreve se nuk shkon me keshtu qe Kosova te jet vazhdimisht ne qender te vemendjes te fuqive te medha,….po ne fund edhe per femijet e te rinjt e Kosoves qe po rriten ne ambjent te gjith kercenojne me lufte mbas cdo gjeje te vogel qe ndodh……duhet mbyll nji here e mire ceshtja Kosova dhe duhet shtruar per zgjidhje ceshtja CAMERIA,ne situat me te keqe skemi per ta gjetur grekun ndonjiher.

 3. Gjergji says:

  Planin e bashkimit me Saliun ne krye???
  Ha,ha,ha!

 4. BERISHA LARGOHU. MUNGESA E PROTESTES BEN QE BERISHA TE QENDROJE NE PUSHTET! says:

  Mendoj qe nuk jam per ndryshimin e kufijve. Ne nuk mund te pranojme qe Shqiperia te behet e madhe duke kopjuar Afganistanin si nje shtet i flakshem islamik, veprimet te tilla nuk sherbejne shqiptareve te moderuarve. Une jam per respektimin e kufijve qe kemi dhe per nje Kosove jo te coptuar.

  1. hajriu says:

   Shyqyr qe mendimet e idioteve nuk merren parasysh…….o copa e mishit me dy sy idioti ik ha ndonje tas grosh

 5. kumanova says:

  fatos-komentit tend skemi qkati shtojme,qarte,shkurt,bukur….bravo

 6. Juristi says:

  Une mendoj se esht nje loje e flliqet nga dikush, se ne maqedoni sllavo maqedonasit shum vende shqiptar i kan maqedonizu edhe ne kosove e ne mal te zi serbi, gjidhashtu edhe greku i ka fut hundet shum ne shqiperi, kshu qe me siguri shqiptaret do dalin te humbur, duhet pasur shum kujdes, se me kete politike qe ne kemi esht shum e veshtir te ralizohet dicka pozitive,duhet njeh politike e forte.

  1. Albann says:

   Sakte.Saliu di vetem te shese dhe te mbushe xhepat…eshte fatale te luhet me kufijte me kete kryeminister te shitur.

 7. MUJ TETOVA says:

  PAQETER SHQIPERI ETNIKE KOHA ERDHI dhe per shqip folsin me siper nje verejtje ,,berisha largohu,, cfar arsye ke o legen qe te pengoin shum muslimant dhe munde mendoish 25 ore ne dit, se trojet shqiptare paqeter te bashkohen fute ne kok sot e pergjithmon,se ti mendon se je nje far shqiptar i moderuar ndoshta sje dal asnjeher nga shqipria e te shohesh se bota eshte ngjyra ngjyra…

 8. Bazarxhevap says:

  Kjo do te thote, qe Kosova e ka humbur perfundimisht Veriun e pasur me minerale te Serbia. Serbia mund qe te marre edhe nje pjese te Bosnjes. Gjithashtu do te kete ndryshime ne Maqedoni, dhe ky shtet ndoshta do pushoj se ekzistuari duke u ndare perfundimisht midis Bullgarise Shqiperise dhe Greqise, fale kemenguljes dhe sakrifices Greke!

  Ndoshta pjesa e mbetur e Kosoves, mund bashkohet me Shqiperine pasi te kete humbur veriun, duke marre edhe kosensusin Grek Rus dhe ate Serb. Ky eshte skenari qe mund te ndodhi ne Ballkan, neqoftese i jepet drita jeshile nga interesat Euroatlantike.

  1. gallata says:

   Kush e pjerdh grekun !!!!?-Ishte dhe eshte ASKUSHI !Nje shtet dhe nje komb (QE komb s’eshte)i ndertuar mbi nje enderr te LUDOVIKUT te Bavarise .Tashme qe Europianet e sidomos amerikanet gjykojne mbi baza REALE e jo mbi hamendesi enderrash si ato te romanticizmit 200 vjet me pare,do te ndodhe ajo qe deklaroi Kryeministri britanik ne Kukes :ndreqja e GABIMEVE HISTORIKE te fuqive Europiane. Prit se radhen e ka GReqia dhe sidomos RIDIMENSIONIMI I KISHES ORTHODHOKSE GREKE.

   1. PrapambetjetOsmane says:

    Sa gallate ! Po si the ore, 1 nikolas, 1 angela edhe 1 deivid do te ulin 1 konstandin dhe do te ngren 1 mahmut ! Humori te zgjat jeten.

 9. mallakastrioti says:

  hapni syte neqofte se kjo vete ne interes te shqiperis mire ndryshe per te folur duhen me shume argumente ky eshte nje lajm i pergjithshem ska asqe konkrete per momentin besoj ..

 10. petrit says:

  shqipetari ne fillim te bene qefijn pastaj te ha me gjithe rrecka

 11. Χιμαρα says:

  Mund te thoni cte doni nga entusiazmi i pavend, por mos haroni Protokollin e Korfuzit te cilen e keni firmosur dhe eshte akoma ne fuqi.

  1. gallata says:

   Shko raporto te asfalia,thuaji qe shqiptaret po duan te na ndajne,pastaj kthehu ne Himare se ke harruar gomarin lidhur.

 12. Kosovari says:

  greku mbaroj the end. sonte degjoja lajmet ne ZDF gjermane se si kushtezohej qeverija greke.kjo metod kushtezimi behu i menqur ose te lem te fundosesh ne balte ishte keshtu komenti komentatorit te ZDFit,kjo tregon se ku ka ren morali i shtetit grek,per meshir heeem!!!!!per tjera mos te flasim a kur flitet keshtu ne publik,po pas perdeve te burreshtetaseve, bejn shaka hahahahaaaaaaa,greqija ka mbajt nje komoditet deri me sot duke genjy ,por komoditeti i rrejshum mbaroi ,duhet te ballafaqoni me realitetin te tregoni te verteten sa me heret me mir per ju.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8533
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8533
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X