#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Pesë arsyet pse Izraeli do sulmojë Iranin

Kjo deklaratë pritej. Pas sulmeve mbi diplomatët izraelit në Indi dhe Gjeorgji dhe pas bombave në Tajlandë, pas të cilave qëndronin iranianët, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu ka thënë se Irani duhet ndalur. Sipas tij, aktiviteti terrorist i Iranit është tani evident për gjithkënd në botë.

Deklaratat e tij vijnë pikërisht në ditën kur televizioni iranian bëri të ditur se shumë shpejt do bëhet publike një gjeneratë e re e centrifugave pas pasurimin e uraniumit. Sipas Iranit, këto centrifuga të reja janë shumë më të shpejta dhe më eficente.

Perëndimi druhet se Irani po përgatit bombën bërthamore, kurse revista gjermane Der Spiegel sjell pesë arsye pse Izraeli do e sulmojë Iranin.

 

E para, presioni kohor

Që në fillim të vitit është bërë e ditur se Irani ka nisur që të vendosë nën tokë fabrikën e pasurimit të uraniumit. Aq thellë do vendoset, sa do jetë shumë e vështirë edhe për bombat më të rënda për tu shkatërruar. Izraeli mendon se nëse fabrika do futet 90 metër nën tokë, atëherë askush nuk e ndal Iranin në prodhimin e armës bërthamore.

 

E dyta, dështimi i alternativës joushtarake

Prej vitesh Perëndimi po tenton që të bëjë presion politik mbi Iranin, por pa asnjë sukses. As sanksionet dhe as premtimet për investime nuk kanë ndryshuar gjë. Për më tepër, shtete të tilla si Kina, Rusia dhe India nuk kanë marrë pjesë në sanksione, çka ka bërë që ato të jenë të paefektshme.

 

E treta, bomba bërthamore destabilizon Lindjen e Mesme

Një Iran i armatosur me bombë bërthamore do shtonte rrezikun e luftës bërthamore në rajon. Mes dy vendeve nuk do ketë asnjë paralajmërim në rast të goditjes. Nuk ka një hotline komunikimi mes qeverive siç kishte mes SHBA e Bashkimit Sovjetik. Goditja do ishte fatale pasi mund të sillte zhdukjen e një vendi të tërë.

 

E katërta, përshkallëzimi i duhet Izraelit

Shumë thonë se sulmi izraelit do të shkaktonte një vatër të madhe zjarri në Lindjen e Mesme me shumë të vdekur. Por tani ka nga ata që mendojnë se një sulm i Izraelit do ishte zgjidhje më e mirë pasi do bombardoheshin jo vetëm zonat ku mund të prodhohet arma bërthamore, por edhe industria e Iranit, rrjetet e komunikacionit dhe ato të energjisë. Mos harrojmë se Irani po kërcënon për të mbyllur Ngushticën e Hormuzit. Ekspertët amerikanë thonë se Hezbollahu dhe Hamasi nuk do i vijnë dot tani në ndihmë Iranit. Kurse raketat balistike iraniane nuk janë kërcënim për forcat amerikane që gjenden në rajon.

 

E pesta, Izraeli ka përvoja të mira me këto sulme

Izraeli mund të marrë zemër nga sukseset në sulmet e të kaluarës. Në vitin 1981 ata shkatërruan në një sulm të befasishëm një reaktor bërthamor në Irak. Në vitin 2007 po ashtu sulmuan një kamp ushtarak në Siri. Edhe në këtë rast mendohet se aty kishte një reaktor bërthamor. Të dyja sulmet nuk patën asnjë pasojë për Izraelin. Iraku dhe Siria nuk u përgjigjën.

98 komente në “Pesë arsyet pse Izraeli do sulmojë Iranin”

 1. Kalorsi i zi says:

  Keni haruar arsyen e gjashte.

  Sali berisha urdheroi Izraelin te sulmoje Iranin kur ishte ne vizite,,,

  Eh more kaukazian mbaji dhe keta qe do vdesin nga kjo lufte ne kurrizin tend prej gomari qe gjithe bota te ka hypur.

  1. tourkofagos says:

   file mou,korraket zike farfalla and company do te deshperohen shume ne nje sulm te mundshem izraelit ,kunder byrazerit Ahmadinejaad……

   1. Cakalli7 says:

    duhet te kuptosh qe irani eshte balanca e vetme kunder selefeve nga arabia edhe vendet e gjirit, po qe se ai iken asgje nuk i permban ata pervecse lufta qe te vijne ne bruksel. edhe lufte eshte ajo qe do amerika qe te mbaje nen thunder evropen edhe per 50 vjet te tjera.

  2. sorge says:

   KENI HARRUAR TE PYESNI EDHE HANXHIUN:MOS KUJTONI SE IRANI ESHTE PALESTINA APO IRAKU????ARMATIMIN,QE KA IRANI E NJEH MIRE VETE SHBA-ja DHE RUSIA!!!NE SE DONI TE FILLOJE LUFTA E TRETE BOTERORE,KRUAJINI BRIRET ME IRANIN!!!

   1. Robi says:

    Eee,ashtu sic e kishte e mburrej dje Iraku i Sadamit qe thoshte se ne rast sulmi ndaj nesh , perendimi do gjeje ferrin.Hajt se keta evgjitet nje surrat e nje takat kane.Harrove or iranian luften 8 vjecare Irak -Iran,ku asnjeri nuk predominoi tek tjetri? Do shikojme se si do shkoje per lesh edhe Ajatollahu me gjithe callme dhe Ahmedinexhadi me ate xhaketen e tij te palare.

    1. sorge says:

     A e mban mend,kur IRANI i ARRESTOI TERE PERSONELIN E AMBASADES SE SHBA-se dhe nuk munden t’i bejne gje???Mosharro,se dikur IRANI merrte 50% te ndihmes USHTARAKE,qe SHBA jepte ne bote per regjimet pro tij :RRETH 11 MILIARD DOLLARE te llogaritur keto ne AVIONE,TANKE,LUFTANIJE,RAKETA etj!!!E di AMERIKA kete gje,ndaj ndersen QENIN E VET NE ARABI,IZRAELIN,por ne rast se sulmon IRANIN,ka per te nenshkruar ZHDUKJEN E VET!!!A ju kujtohet se cfare ka bere CIA DHE TE TJERET per te permbysur Enver Hoxhen,por nje VERE ne uje bene????XHANDARI NDERKOMBETAR BEN ATJE KU I ECEN,DERI SA TE DALE NDONJE HUNDELESH!!!Keshtu beri edhe HITLERI,deri sa u KRUAJT ME STALININ,qe e peri PLEH!!!Haaaa!!!!CDO SHTET TE RRIJE BRENDA KUFIJVE TE VET E NUK KA PUNE TE KOMANDOJE BOTEN!!!

     1. Alblondon says:

      Sorge Israeli ishte shtet aty ku ishte sot qe ne kohen kur america nuk dihej se exsistonte si kontiment, dhe arabet jetonin si njerez te eger ne shkretetire. Si mund ta quash Izraelin qen te amerikes ne arabi kur Israeli ishte shtet perpara babilonise se lashte? Meso pak histori pastaj quaje Izraelin qen te amerikes ne arabi

 2. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

  Shpirterisht mbeshtes Izraelin per te bombarduar Iranin si pasoje e ndalimit te terrorizmit iranian.

 3. Agron Berisha says:

  Po pse keto plehrat cifut, duhet me fut boten ne lufte, nga lufta ato vete e pesuan, apo nuk u mjaftoje ato jete qe u marrin botes cdo dite nga globalizmi i tyre i pacipe, keto u shofshin se fare e keqe, as zotin nuk duan dhe ti doje Zoti keto. dita e gjykimit po vjen per popullin e Izraelit.

  1. Kkoli says:

   Yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyysht’ë rret Agron ,
   Muhabete Islamistësh Po na bënë.
   Edhe Ky Mahmutadinexhan do iki për leshë si gjithë korrakët Islamist, është vetëm çështje kohe.

   1. tourkofagos says:

    ke ndonje autorizim,qe pedor fjalen korrak….!!!????
    ti qe na caje menderen se jemi te gjithe shqiptare,ja ku i ke korraket e Ahmadinejaad-it qe edhe pse flasin shqip,zemra u rreh per babane Ahm/jaad…..!!!!!

    1. gallata says:

     Hahahahaha po kerkon te drejten e autorit tf ?!

     1. tourkofagos says:

      hahahaha jetojme ne ekonomi tregu,mos te kem une nje % fitimi per orig. e kesaj fjale!!!??

    2. Ton says:

     Aha turgofagos, jeni nje me nje! Edhe ti e keperdorur ate Yyyyyyyyyyyyyysht te Kolit me dhjetra here pa i kerkuar leje per autoresine…

     1. Po ti more dhjeraman kur na u bere arbiter ? ahaha
      Te mbrojti Taqkua bre Capedan Tourkofagos.

      1. tourkofagos says:

       efxariminderit Taqke,por Ton eshte i joni,ok!
       Kkoli shpesh na acaronte nervat me justifikimet pro korrakeve….!!

       1. Ton says:

        Turkofagos, Koli se rruan fare per plehrat arabe ….

       2. Me fal bre Tonke, Po ku di Taqkua bre Capedanos. Taqkua ka per detyre te mbroje Gjergj Kastriotin nga korraket.

 4. luftetari i lirise says:

  per mendimin tim eshte vonuar shume izraeli. keta po e kerkojne vdekjen dhe zhdukjen nga faqia e dheut me ngulm. dhe besoj se do e pesojne.

 5. Ton says:

  Irani ka kohe qe leh si buçe e terbuar se do t’a shuaje Izraelin. Keshtu qe Izraeli t’a fshije me pare, se i ka mundesite.

 6. niku says:

  izraeli ka bombe atomike per vete
  te tjeret nuk i le
  hahahaha
  nuk dueht harruar se izraeli ehste 60 vjet shtet
  dhe ka arme berthamore
  po kur te behet sa ne ai qe kemi me shume se 3 mijle ketu ku jemi
  kushedi se car mund te kete

  1. armand says:

   Nje nderhyrje te vogel qe do ti japi kuptim komentit tend.
   60 vjet shtet de jure se de facto edhe ata jane po aq te vjeter sa edhe ne.E thote bibla dhe jo une.Varet pastaj nga ndergjegja dhe aftesia jone per te njohur dhe pranuar te verteten historike.
   pershendetje.

  2. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

   niku, Shqiperia ka 100 vjet shtet dhe shqiptaret po vdesin per buken e gojes, kurse Izraeli ka 60 vjet shtet dhe jane te zhvilluar me ekonomi, armatim, e politike. Kurse shqiptaret kane 100 vjet krize ekonomike dhe nuk dijne te behen bashke.

   1. Agi says:

    Po Janë 60 vjet Shtet ama nuk kan qenë shtet KOMUNIST si ne 50 vjet.

 7. asllan-palla says:

  Po jepini pra zhdukeni ket morrin bythzi te Iranit se na çau menderen gam gam,,,,,,,

  p.s edhe mos hani shume pambuk ju beduinet shqipfoles ne mbrojtje te Iranit

 8. net says:

  Te tera jan gjepura dhe skan lidhje me qellimet e verteta sioniste.

  Te tri fete kryesore, cifutet, te krishteret dhe muslimanet duke u bazuar ne librat e tyre te shenjte presin Mesihun i cili do te mbreteroje nga Jeruzalemi.

  Cifutet presin profetin, krishteret presin Krishtin, muslimanet presin Isain a.s.

  Ceshtja eshte qe do te kete 2 njerez qe do te vijne ne kete bote, mesihu i vertet dhe ai i rreme.
  mesihu i vertet eshte Isa a.s(krishti) i rremi eshte Dexhali(antikrishti)

  Secili pretendon ne ate te veten…
  Por mbi te gjitha jan cifutet qe pretendojn se jan populli i zgjedhur dhe do te mbreterojne mbi te tjeret pasi jan te zgjdhurit e Zotit…


  Qe cifutet te mbreterojn mbi te tjeret atehere ata duhet te kalojn keto etapa:

  1.Te formojn shtetin e izraelit, gje qe e bene ne 1947.
  2.te sundojne shtete arabe, gje qe e filluan ne 2001 me goditjen e kullave gjoja terrorizmi islamik dhe e vazhduan me gjoja pranvera arabe ne 2010 dhe jan duke e perfunduar me iranin dhe pakistanin…
  3. te sundojne si fuqi boterore

  qe te sundojn si fuqi supreme duhet te zene vendin USA s,
  po me pare do te zhvleresojne dollarin nje gje e qe e arriten duke i dhene goditjen e pare ne 2008 me ane te krizes bankare por ende jan duke punuar per kete…

  qe te sundojn mbi boten atehere Izraeli terhoqi ne luftera USA n, duke dashur te bejn usa n armik te shum popujve dhe duke ja humbur autoritetin ne bote, por ende nuk mbaron me kaq, izraeli ka plane me te medhaja se te goditjen e iranit, plani eshte te fus ne lufte USAn dhe europen se bashku kunder RUsis dhe Kines dhe iranit dhe pakistanit se bashku.
  Pra blloku i perendimit kunder atij te lindjes.

  Ne kete lufte usa do te humbas kunder bllokut te lindjes dhe pastaj cifutet do te nderhyjne gjoja per te shpetuar usa n dhe do te veteshpallet fuqia supreme e kohes…

  Izraelin do ta bllokoje vetem Ushtria e Mehdiut, od te ja thyej turite qe kurr me izraeli nuk do ta marr veten dhe kurren e kurres nuk do te tendoje me deri ne apokalips.

  Ja kjo eshte e tera.

  nese nuk pajtoheni me mua, atehere vetem prisni dhe do te shihni nese pata te drejte apo jo.

  Irani eshte vetem se shkak per te nisur lufta e 3 boterore. Irani nuk eshte agjenda e vertet e cifuteve.

  1. Dean says:

   Ndonje numer LLotari a na parashiko dot o ”net”???Numrat e Euromillions dua une,he tu befsha.

   1. net says:

    luaj pa merak se ti e ke te fituar lloton pak rendesi ka se si luan

 9. Qerimi says:

  Kot nuk i beri Hitleri kopsa dhe sapu cifutet. E dinte ai ca rrace jane. Megjithate edhe Iraniant rrace e eger dhe rrace leshi jane.

 10. Claus says:

  Ja pra si gjithmone ne prag te fushatave elektrorale ne USA do te kemi nje lufte tjeter. Obames i duhet nje lufte e re per te marre votat se ndryshe…

  Fitoi Bushi me luften kunder Irakut, po me te njejtin pretekst. Iraku zoteron bomben atomike. Colin Powell nxirrte ca foto skandaloze ne Keshillin e Sigurimit per ti mbushur mendjen botes se Iraku ka laboratore ndertimi bombash atomike.
  Kur u futen nuk gjeten jo Uran por as copa bakri neper shkreterirat e Irakut.

  Kete pranvere padyshim do te kemi lufte. Lobi cifut ne USA e ka projektuar me kohe kete pune dhe mashe kane Izraelin por edhe vete do te futen me siguri ne kete “mesele”.
  Duket qe kriza e borxheve po ben punen e saj.
  Do te kemi nje shkarkim deposh armatimi, rritje te metejshme te cmimit te naftes, pa zene ne goje viktima ne Iran dhe ne fund nje fitore ngadhenjyese te Obames ne zgjedhje sipas motos:

  “Yes we can, shkaterruam kercenimin e se keqes!”
  Dhe zgjedhesit: Urrraaaa!

  1. elinor says:

   Mire se ‘net-i’ dihet qe eshte i semure rende, por edhe ti Claus dole nga binaret??
   Mendon ti se mund t’i besohet Ahmedinexhadit kur thote se po e pasuron uraniumin per arsye energjetike?! Pra ketu nuk shtrohet puna a ka reaktore berthamore Irani apo jo, se kete e ka pohu edhe vete i cmenduri ‘dinexhad, por shtrohet ceshtja e arsyes se perdorimit te ketyre berthamoreve. Sidomos kur behet fjale per ndonje Iran qe betohet se “do ta zhdukim Izraelin nga harta”, a gjenden njerez aq naïve qe te mendojne se Khamenei po shqetesohet per mjedisin dhe prandaj kerkon energji te gjelber?!
   Po bllokimi i ngushtices se Hormuzit, si te duket? Nuk e di se ku banon ti por, prit sa t’i shkoje cmimi dyfish naftes, se pastaj do te hidhesh perpjete kur te shtrenjtohet gjithcka tjeter – edhe letrat qe fshin me nderen!! Sa per dijeni, para dy oresh u dha lajmi se Irani ka pezulluar eksportin e naftes tek 6 vende europiane ne shenje hakmarrjeje per embargon. Dhe menjehere cmimi i naftes u rrit.
   Dilni nga ajo guacka antiamerikane dhe shifeni realitetin ne sy.
   Per te gjithe ata te tjeret qe dalin me argumentin “pse ta kete Izraeli bomben berthamore dhe mos ta kete Irani”, futeni ne tru njehere e mire: Izraeli eshte nje vend demokratik, pra populli vendos, kurse Irani jo. Ne Iran vendosin 2 te cmendur e gjysem. Pjesa tjeter ngrejne duart drejt Allahut duke i thene liderit – “don’t do anything stupid”. Kur edhe Irani te kete demokraci te rregullt, pra kur shumica te vendose nese duan te vrasin veten apo te jetojne me gjate, atehere do t’i lejohet Iranit te kete reaktore berthamore!

   1. TR says:

    Te lutem mos na mbaj fjalimin per vendet “demokratike” qe duhet te zoterojne armet berthamore. Ti mendon se Rusia, Pakistani apo Izraeli jane vende “demokratike” dhe prandaj e gezojne te drejten e bombes berthamore???
    Eshte gjithcka nje loje pushteti dhe balancash si ne rastin e luftes se ftohte SHBA-Rusi, apo situates midis Pakistanit dhe Indise, ose midis vendeve kryesore Evropiane (Angli, France, Gjermani, Itali, Turqi). Te vetmet zona ku nuk egziston kjo balance jane Azia ku e ka vetem Kina dhe Lindja e Mesme ku e ka vetem Izraeli. Jo me kot ne Azi bomben berthamore po kerkon te zoteroj dhe Koreja e Veriut, ndersa ne Lindjen e Mesme Irani. Mos te harrojme se Izraeli i ka ndaluar me pare Irakun dhe Sirine qe te ndertojne bomben berthmore dhe po te njejten gje do te kerkoje te beje dhe me Iranin. Sepse nese nuk e ben dhe ne nje fare menyre Irani arrin ta ndertoje bomben ateher Izraeli e humb ne moment gjithe supremacine qe zoteron aktualisht ne rajon.
    Problemi i vertete eshte se keto dy shtete drejtohen nga politika te cmendura dhe jane te gatshem qe te terheqin ne lufte te gjithe boten, duke e kthyer ne nje konflikt midis amerikaneve dhe/ose perendimoreve dhe vendeve islamike dhe anti-perendimore (rusia, kina).
    Sa per ngushticen Irani ka te drejte te beje cte doje sepse fundja eshte territor i veti. Perderisa perendimi i vendos embargo naftes iraniane dhe Irani nuk e lejon te kaloje naften perendimore midis territorit te vet. Eshte pak a shume si masat e reciprocitetit qe kerkon te vendos Kosova ndaj Serbise.

    1. elinor says:

     1. Nuk thashe se vendet demokratike DUHET te kene arme apo teknologji berthamore. Nqs ato i kerkojne per nevoja te tyret atehere jam i sigurte se komuniteti boteror nuk do ta kete problem kete gje.
     2. Kur Rusia ka pase ne arsenalin e saj arme berthamore ti nuk ishe as ne ndonje planifikim ndokund. Keshtu qe, edhe po te duash, Rusine nuk e ndalon dot. Pastaj edhe Rusia presupozohet te jete nje vend demokratik me zgjedhje te lira, pavaresisht se edhe atje gjendet nje sali si ky i joni.
     3. Edhe Pakistani organizon zgjedhje te lira (te pakten ky eshte perceptimi) dhe aq me teper nuk del rrotull neper bote duke bere kercenime idiote.
     4. Izraeli nuk po perpiqet te ruaje dominimin e tij ne ate rajon. Ai thjeshte po mundohet te mbijetoje. Dhe ka nje ekonomi dhe nje ushtri per t’u patur zili, qe keto vendet arabe do te duhen dekada t’i afrohen sadopak.
     5. Kur thua “jane kunder perendimit” kjo tregon se as qe e ke idene se c’do te thote ai term. Vendet perendimore ka kuptimin vendet demokratike. Nje i tille po aspirojme te jemi edhe ne. Edhe Rusia ben gjoja se deshiron po ate gje. Pra ato nuk mund te jene kunder perendimit se jane vete te tilla. Sa per Kinen, ata kane lidhje te forta biznesi me ameriken keshtu qe mos shko me mendimin se do te dalin kunder amerikes.
     6. Koreja e Veriut nuk po kerkon ta zoteroje se e zoteron tashme bomben atomike…ka vite kjo pune.
     7. Po qe per ngushticen e Hormuzit, prape po ia fut kot se ka ligje nderkombetare qe i percaktojne kufijte ne nje largesi te caktuar nga vija bregdetare e nje vendi – nuk mund te kete nje vend ne pronesi nje ngushtice detare. Diku ne mes te kesaj ngushtice jane ujerat nderkombetare.
     8. Punen e embargos e permenda per te treguar se cfare ndodh kur Irani pret naften; nuk dhashe opinion nese ai shtet ka te drejte te bllokoje eksportin e naftes apo jo. Nje shtet normal, do te varej nga rregullat e OPEK-ut. Kjo gje nuk ndodh me Iranin
     9. Po pate nevoje ndonje gje tjeter me trego. Per kete pune jam ketu une qe te vras kohen duke lexuar tangerllekun dhe injorancen e bashkekombasve te mij dhe te mundohem t’u jap sadopak frymen e arsyes. Kush e di – ndoshta mbas nja nje shekulli edhe Shqiperia behet dicka me mire!!

     1. TR says:

      1.Te qenit demokratik apo jo nuk i jep te drejten nje shteti te zoteroje arme te tilla te shkaterrimit ne mase.
      2.3.Sesa demokratike jane Rusia dhe Pakistani me mire te mos flasim.
      4.Je kontradiktor ne ato qe thua per Izraelin sepse thua qe thjesht perpiqet te mbijetoje dhe pastaj qe eshte shume perpara arabeve. Izraeli nuk mbijeton por sundon dhe pikerisht sepse eshte me e forte ushtarakisht dhe si rrjedhoje ekonomikisht, prandaj do ta ruaje kete pozicion aktual qe ka.
      5. Pikerisht pra, vendet qe se pelqejne shume demokracine si Rusia jane kunder vendeve demokratike perendimore (te kuptohemi: elita drejtuese sepse populli rus popull perendimor esht) ndersa Kina mund te jet partner biznesi me SHBA por nuk eshte e varur dhe mund tja kthej kurrizin nese deshiron me nje “sorry, it’s just business”
      6. Ato thojn se e kane, amerikanet besojne se ato e kan, po te jap te drejte por me ler te drejten e dyshimit.
      7.8. Ka ligje nderkombtare e drejte, sic ka dhe ligje per hapsirat ajrore kombetare te cilat SHBA nuk i respekton ne rastin e Iranit. Fakti eshte qe shtetet e fuqishme i bejne vete ligjet dhe Iranit po i duket vetja i tille dhe po i hyn kesaj valleje.
      9. Jo ska problem. Me fal nese bezdisa me tangerllikun dhe injorancen e arsyes time te munguar 😛 Gjithsesi me behet qefi qe dikush ketu arrin te paraqese dhe mendime te argumentuara

      1. elinor says:

       Me vjen keq por une shqip shkruajta dhe ti prape nuk me paske kuptuar. Vecanerisht ne piken e pare, gje te cilen e them edhe une, dhe ne ate te treten, ku qenkam “kontradiktor” – nuk thashe se Izraeli po perpiqet te mbijetoje ne kuptimin e “te jetoje mbi te tjeret” por thjeshte te ngelet gjalle, si te thuash. Te gjitha vendet qe ka rrotull po mundohen ta shqyejne.
       Nuk jam thjeshte nje fanatik proamerikan (megjithese shpesh e gjej veten duke qene ne anen e amerikes), por une e mbeshtes plotesisht nje sistem demokratik. Amerika dhe Izraeli jane vende te tilla; Irani nuk eshte. Kaq! Nuk mund ta mbeshtes Iranin ne cmendurite e tij.
       Tani mos te futemi ne teorite konspirative se nga ato ka sa te duash. Po ashtu ka edhe disa qe e portretizojne ameriken si nje vend monster qe i indoktrinon shtetasit e saj me nje politike te fshehte dhe jo transparente. Kjo nuk ka sesi te jete me larg te vertetes. Natyrisht qe amerika eshte larg se qenit perfekte, por te jesh i/e sigurte qe atje cdo gje del ne drite te diellit, ose te pakten, behen perpjekje te forta per nje gje te tille.
       Nejse, flm per debatin. Shpresoj te te mos kem fyer; thjeshte nuk me pelqeu ai urdheri “per te mos mbajtur fjalime ne lidhje me demokracine”. Klm

  2. net says:

   claus pershendetje,

   pajtohem me komentin tend.

   1. Saliu dv says:

    HAHAHAHAAAHAAAAA net-i dashka mbeshtetje !!!-Po ik o i mjere kerkoje te “vellezerit” e tu ,jo te myslimanet e thjeshte e te ndershem po te ata qe hedhin veten ne ere hahahahahaha !!!

 11. reli says:

  pse me leju izraelin me bo ligjet e botes, pse ata te kene arme berthamore dhe irani te mos kete, qfar kan ma shum çifutet??

  1. Gjergji says:

   Ca kan mo teper gjermont se ne?

 12. dritani says:

  Arsyeja e gjashte:

  si t’ia bejme ne qe duhet te japim patjeter mendje edhe per keto ceshtje?

  p.s. per Nukin:
  Mehdiu nuk eshte me minister i Mbrojtjes por i Ambientit.
  Po pret me padurim nje lufte qe te jape eksperiencen e tij ne pastrimin e ambientit pas shperthimeve.

  1. net says:

   Dritan, po behet fjale per njeriun e zgjedhur Imam Mehdiu, nje njeri qe do te jete nga gjaku i Muhamedit a.s, nje njeri qe do te jete i vetmi te bashkoje te tere muslimanet pa dallim kombesie ne nje ushtri te vetme dhe te perball cdo gje qe ti dale para qofshin keta edhe cifutet.

   Nuk behet fjale per aktor amator bolivudi shqiptar si mehdiu i MOD ne shqiperi, pra nuk eshte fjala per beni ecen vete.

   Dritan, meqe ra fjala, ti ecen dot vete apo ke nevoje per shtytje mediatike?

   1. dritani says:

    Si thua ti Net? Eci dot vete?
    Me duket se me ngaterron me veten qe per te ecur duhet te hapesh me pune e pa pune Kuranin.
    Ju dhe per te qeshur duhet te konsultoheni me Kuranin se keni hall se qeshni pa dashje dhe ju quhet haram.

    Mos flit kot per filma se keshtu si konsulton ti Kuranin nuk ma do mendja se ke pare me shume se 10. Thene ndryshe je injorant ne kete fushe.

    Qe ta marresh vesh se ndoshta iluminohesh:
    ‘Beni ecen vete’ eshte Ben Blushi, djali i Kico Blushit, autorit te romanit me te njejtin titull te femijerise time dhe te shume te tjereve.

    Hajt naten dhe na fal per humorin qe te preku heroin e enderrave te tua!

    Me qe ra fjala: e di pse enderrat jane te bukura?

    1. net says:

     nuk e kisha fjalen per ben blushin ne beni ecen vete, por ishte shakaja ime, nejse ju i merrni te thena e te bera cdo gje…

     Por fundja ke te drejte pasi un nuk jam rritur me filma por ne libra tek koka.
     Filmat ja bota juaj prandaj jeni ne iluzione.
     Enderrat jan ne 3 grupe kryesore

     enderra qe jan vizione reale te shfaqura ndaj profeteve,
     enderra fallco nga djalli, pra mashtrime dhe enderra nga zoti qe jan keshilluese, qortuese, paralajmeruese, apo me raste pergezuese.
     Enderrat e keqija ne shumicen e rasteve jan cytje te djallit.

     1. dritani says:

      Po o Net po!
      Nuk kemi lexuar fare libra.

      Nuk hulumtohet dot e gjithe bota nga dritarja e nje libri sado i perkryer te jete.
      Se sheh filma por edhe ndonje ekspozite pikture a fotografie nuk ben keq.

      Edhe mos u shqeteso se nuk jane haram.
      Kete e thone ca qe e lexojne kuranin si ne shekullin e 8-te.

  2. NUKI says:

   besoj se p.s i juaj ishte per net dhe jo per mua. Dhe net ta shpjegoi me lart se behet fjale per Imam Mehdin :)dhe jo per ministrin tone. Ministrave tane do ju keshilloja qe te shpetonin veten nga akumulimi i mekateve, te padrejtesive dhe vjedhjeve ndaj popullit shqipetar.
   Do te jap nje ilustrim te vogel nga jeta e Kalifit te dyte te Islamit, Omar ibn AlKhatab r.a.
   Nje here Omar dhe nje bashkekohes i profetit tone s.a.a.s po udhetonin dhe takohen me nje coban qe po kulloste dhite. Ky cobani ishte nje djale i ri. Omar dhe shoku i tij ishin te uritur nga rruga dhe i kerkojne cobanit qe tu shese njeren nga dhite. Cobani i thote se dhite nuk ishin te tijat. Omar i kerkon atij qe t’ja shese dhine dhe qe ti thote te zotit qe ia preu ujku dhe si pasoje u detyrua qe ta shese mishin, dhe duke pasur parasysh cmimin e larte qe Omar ishte gati te paguante, i zoti i dhive nuk do ti nxirrte probleme.
   Cobani qe ne fakt ishte skllav i te zotit te dhive ju pergjigj Omarit:
   “Po mire, ja dhe arrij dhe ia hedh masterit tim! Po si t’ja bej per ate MASTERIN e vertete qe shikon cdo gje, degjon cdo gje, dhe ka cdo gje nen kontroll!” Omari i prekur nga fjalet e skllavit qan me denese. Me pas shkon tek pronari i tij dhe ia blen lirine. Me tej i drejtohet djaloshit: Besimi dhe frika ndaj te Plotefuqishmit te cliroi ne kete bote, duke ta hequr skllaverine. Mbaje kete besim ne zemer dhe mos ler asgje te ta komprometoje, dhe do te jete ky besim qe do te te shpetoje nga hekurat e skllaverise ne diten e gjykimit; dite ne te cilen njerezit nuk do te kene mundesi qe ta blejne lirine e tyre me DINARE(dollare, flori) por vetem me veprat e mirat qe kane kryer gjate jetes se tyre dhe mbi te gjitha arsyeja Kryesore e shpetimit ne ate dite do te jete Meshira e FUQIPLOTIT per ata qe besuan.

   1. dritani says:

    “Besimi dhe frika ndaj te Plotefuqishmit te cliroi ne kete bote, duke ta hequr skllaverine.”

    E kam vene re edhe ne komente te tjera dhe duket sikur e keni kthyer FRIKEN ne institucion.

    Per ne te anes tjeter (te krishte, pagane, ateiste etj.) me e vlefshme eshte e VERTETA. (p.sh. John 8:32)

 13. Drejtesi says:

  po izraeli nuk mundi dot muxhahedinet e libanit e jo me me iranin,me iranin vetem amerika mund te matet,por ata e dine qe iranianet jane kamikazet me te medhenj ne bote qe e japin jeten pa problem per kauzen e tyre ,respekt per popullin iranian nga nje i krishter

 14. Mos u shqetesoni se asgje nuk ka per te ndodhur. Mbasi te bjere Siria, kur Rusia te kete mare cfare do ne Ballkan, Irani do te izolohet per tu dorezuar me pas ne rruge paqesore. Mos haroni se Amerika, Kina dhe Rusia, gjoja si pa u ndiere, po rindajne zonat e influences se tyre ne bote, dhe ky proces sot eshte aq i ngopur me revolta dhe luftra lokale sa nuk mban me uje pilafi. Edhe paqja lufte eshte por me mjete jo te dhunshme….. .

 15. Landi- Sverige says:

  Eshte fatkeqesi e nje populli me kaq kulture e histori te ket nje udheheqes diktator, agresiv dhe me ide te rezikshme raciste e antiperendimore. Ne nje vend ku nga njera ane opozita shtypet me dhune, ku mungon liria e fjales dhe te drejtat njerezore, nga ana tjeter po perfundon programi berthamor dhe po shtohet kercenimi ndaj Izraelit dhe perendimit ne pergjithesi. Mbas akteve teroriste nga agjend iranian, sot po ky vend vendosi nderprerjen e gazit dhe naftes drejt vendeve te BE-se si kunderpergjigje per saksionet e BE-se ndaj Iranit qe do te fillonin ne zbatim ne korrik. Kam mendimin se sulmi do te jet me i shpejte nga sa mendohet duke patur parasysh Lojnat Olimpike ne Londer. Izraeli nuk mund te rrezikoj ekzistencen e tij, por do nisi i vetem sulmin packa se ne gjirin Persik ndodhen edhe dy aeroplanmbajtese amerikane gati per cdo te papritur duke mos pritur “lejen” e OKB-se si ne rastin e Sirise. Tashme pritet lajmi live nga CNN per nderhyrjen “kirurgjikale” me arme super moderne ndaj Iranit.

  1. elinor says:

   …me precizion te frikshem…haha
   Kam hall se po na merzitet ‘net-i’ :p

   1. net says:

    “Te merzitesh” bjen ndesh me parimet e mia.

    Nje besimtar i vertet nuk merzitet por pret lehtesim ceshtjesh vetem prej te Ndihmuesit, te Fortit, Te Vetmit.

    Me qe ra fjala per merzine, po te tregoj se si e largojme ne MUSLIMANET merzine dhe se si gjem paqe e shpetim.
    Forumi nese i zgjuar le te mesoje dicka me vlere sonte:

    “Dhe çdo të mirë që e keni, ajo është prej All-llahut, madje edhe kur ju godet e keqja, ju vetëm te Ai e greni zërin (me lutje)”. (En-Nahl: 53).

    Kur thahet toka, vdesin bimët, thahen gjitë, vyshken lulet dhe pemët, mungon uji, pakësohet ushqimi, shtohen sprovat, dalin pleqtë, fëmijët e vegjël dhe kafshët e luten duke thënë: All-llah, o All-llah!

    “…E ti e sheh tokën e tharë – të vdekur, e kur Ne ia lëshojmë asaj ujin ajo gjallërohet, shtohet dhe nga të gjitha llojet rritë bimë të këndshme”. (El-Haxh: 5).

    Kur ti shtohet sëmundja njeriut të sëmurë, kur ti dobësohet trupi, ti ikë ngjyra, ti dobësohet fuqia, të jetë i paaftë mjeku, të trishtohet njeriu, t’i dridhet dora, ti thahet zemra, të dorëzohet i sëmuri, kurse i sëmuri i drejtohet All-llahut të Lartë e Fisnik: All-llah, o All-llah!

    “(Përkujto) Edhe Ejubin kur iu drejtua Zotit të vet me lutje: “Më gjeti belaja, e Ti je më Mëshiruesi ndër Mëshiruesit!” Ne iu përgjigjëm atij nga mëshira Jonë, ia hoqëm ato vështirësi që i kishte, i dhamë familjen e tij dhe aq sa ishin ata, dhe e bëmë përkujtim për të devotshmit”. (El-Enbija: 83- 84).

    Nëse mbetemi në mes të detit në anije, na vijnë valët e vrullshme, mbushet qielli me re e bëhet i zymtë, vetëton vetëtima dhe bubullon bubullima, errësira e madhe kaplon çdo anë, rrokulliset anija herë në të djathtë e herë në të majtë, zemra do të del nga gjoksi, vdekjen e sheh me sy, atëherë krejt zemrat drejtohen kah All-llahu dhe njëzëri brohorisin: All-llah, o All-llah!

    “Ai (All-llahu) ua bëri të mundshëm udhëtimin në tokë e në det, deri kur jeni në anije që lundrojnë me ta (me udhëtarët) me anë të një ere të lehtë dhe janë të lumtur me të (me erën e lehtë), ia beh një erë e fortë dhe nga të gjitha anët rrethohen nga valët dhe binden se janë të shkatërruar, e lusin All-llahun pa farë përzierje të idhujve (duke thënë): “Nëse na shpëton nga kjo (katastrofë), ne do të jemi gjithnjë falënderues!” E kur Ai (All-llahu) i shpëtoi ata, ja, ata veprojnë mbrapshtë në tokë, pa arsye. O ju njerëz! Kryeneçësia juaj është vetëm kundër vetes suaj, është përjetim i jetës së kësaj bote, pastaj kthimi juaj është te Ne, e Ne ju shpërblejmë për veprimet tuaja”. (Junus: 22- 23).

 16. net says:

  claus pershendetje,..

  pajtohem me komentin tend.

  1. elinor says:

   E mori vesh mor (humbje) neto, mos e thuj dy here.

 17. askushi says:

  Nje amerikan shkoi per vizite ne Izrael e tha:”Izraeli qenka shume i bukur si {“Amerike e vogel”}”.Jo i thote cifuti,e ke gabim:Amerika eshte “Izrael i Madh”.

 18. SHTETE QE KANE ARME BERTHAMORE
  USA- 8500
  RUSIA – 11000
  ANGLIA – 225
  FRANCA – 300
  KINA – 240
  INDIA – 100
  PAKISTANI – 90
  KOREA JUGUT – 10
  IZRAELI – 80
  Llogjika qe perdor shumica e komentuesve eshte “DUHET TA BOMBARDOJME SE PASTAJ BEHET E RREZIKSHME PER SHTETET E TJERA,ATA JANE TERRORISTE,DUHEN VRARE”
  Po flisni si ministri italian para disa ditesh kur e i thane qe edhe izraeli e ka arme berthamore.Dhe ai u pergjigj”IZRAELI KA BOMBE BERTHAMORE PAQESORE!!!!!!!”………..Ca dreqin do te thote bombe berthamore paqesore,qe kur plas,shprendan paqe??!!!E verteta eshte njerez qe nuk ka popujt te keqinj,vetem politikane te keqinj.Filloni mendoni me koken tuaj dhe jo me koken e TV,propaganda mediatike eshte ajo qe ushqen luftrat dhe shtetet gjakpires si USA dhe Izraeli jane ata qe perfitojn.I vetmi rezultat qe do kete kjo lufte do jene ata miliona njerezit e pafajshem qe do vdesin.

  1. I liri says:

   Keni harruar Bjellorusine dhe Ukrainen.Luften nuk e pregatitin shtetet por lobet financiare …

  2. elinor says:

   Ehh,…interneti ka edhe anet e tij negative se dalin shume ‘perfesora’ e bejne analiza te forta!!

  3. TR says:

   Ke shume te drejte. Problemi kryesor i botes sot eshte qe njerezit indoktrinohen shume lehte dhe bien ne lojen e propagandes mediatike. Nuk mendojne me mendjen e tyre por shohin vetem bardhe e zi dhe rreshtohen ne llogore

 19. ivani i madh says:

  Izraeli kjo kobure e amerikanve cpune ka me Iranin kur mbi supe kane cfareosjen e milionave cifute nga Hitleri dhe e gjithe bota e ngushellon tani po ju bej nje pyetje kish te drejte Hitleri apo jo kete dua te me sqaroni ne lidhje me izraelitet.

  1. shqipetari says:

   Ivan i Vogel nuk besoj se ke pyetur pa u menduar mire… Hitleri ishte e keqja e gjithe njerezimit. Ndaj viktimave te pafajshme lipset me shume respekt e nderim. Ne nuk kemi te drejte ti perdhosim. Ndoshta… ta ka mbushur mendjen Net se viktimat e Hitlerit e meritonin vdekjen dhe dhomat me gaz… Ne fakt pyetje te tilla gjithmone e kane marre pergjigjen ne kohen e duhur dhe te plote. Disa lusin, fatmiresisht nuk jane shume, te kene fatin e madh te Hitlerit : te permjere nga frika,ne shoqerine e nje qeni besnik pa harruar dashnoren besnike, ne nje furrik thelle nen toke, poshte germadhave duke dhene shpirt, te mbytur ne klithmat e marrezise se tyre…eshte FAT i MADH !

 20. ujk marsi says:

  interesant fakti qe ju fagos po e mbroni izraelin! asnje grek , aq me shume nje prift nuk e don izraelin , si nga ana fetare dhe ajo gjeopolitike.

  1. tourkofagos says:

   me ate pa xham e shikon qe une mbroj Izraelin….!!!

 21. EMIGRANTI says:

  RRNOFT ISRAELI DHE VDEKJE KTYRE BYTHGRISURVE CADHMACIVE TE IRANIT DHE ATA QE I MBESHTESIN SI NE QOFSHIN NGA SHQIPERIA DHNE JASHTE
  PERSHENDETJE TE JITH SHQIPETARVE TE VERTET

 22. kola says:

  net ju pergezoj per komentet je shum i sakt , edhe claus ka bere nje koment te sakt , ai qe nuk e kupton eshte mendjeleht , allahu na ruajt nga mendjelehtet

  1. elinor says:

   Doktori te ka thene qe t’mos pish me koka-kola se te bejne keq!

   1. Saliu dv says:

    EEeeee duket i semuri, ka te njejten semundje si net-i(ne mos net-i eshte bere kole)

   2. mendim i lire says:

    @elinor,ne shume raste kam qene ne nje mendim me ty,por per temen ne fjale jo.Sa per coca-colen (pavaresisht se dy persona kane formulen,ku njeri ka gjysmen dhe nuk e njohin nj-tj)eshte e vertete qe “izraelitet” financojne shuma te medha kolosale per prodhimin e kesaj pije freskuese dhe jo vetem per kete.Nese fjala Coca-Cola lexohet ne pasqyre do te thote JO MUHAMEDIT. Mbase dhe i ke lexuar,por do te rekomandoja te lexoje disa libra qe shtepia botuese “Bota Shqiptare” i ka nxjerre ne qarkullim si “kush e sundon Boten”, “Sekreti i trete” mund te mesosh dicka me shume…

    1. elinor says:

     OK, me mjaftojne ato heret e tjera qe ke qene dakord me mua… 🙂

  2. net says:

   Esselamu alejkum vlla, allahu te shperblefte me te mira si ne kete bote dhe ne ahiret.

   Un nuk merzitem, eshte miresi qe i dijme hilet e armiqve tane.
   Armiku mund te jete i zgjuar, por ne jemi TE URTE…

 23. Adi says:

  Retorika boshe..Nuk ka lufte..Nje luft me iranin do ta shpartallonte Izraelin: Kete e shprehu vete Shefi i inteligjences Izraelite,mosad.
  Ska klleqe dhe as kapacitet ushtarak Izraeli te sulmoje nje vend si Irani…keto jane retorika idioteske. Irani ka nje nga ushtrite me te fuqishme ne lindjen e mesme, gjithashtu ka lidhje te forta ekonomike me Rusine dhe Kinen te cilat i treguan dhembet ne rastin e OKB me Sirine
  Izraeli nuk pati takat te shtypte Hezbullahun qe ka ne kufi ne luften e 2009 lere me te filloje lufte me nje vend si Irani.

  1. elinor says:

   Ok, rri i ulur dhe shijo shfaqjen!

 24. BERISHA LARGOHU. TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES! says:

  Disa ish shqiptar te shitur tek organizatat islamike qe prodhojne terror ne emer te ahllaut nuk mund te analizojne nje shtet te fuqishem ekonomikisht sic eshte Izraeli!

 25. enh says:

  ne opinionin tim te ceket politik,me duket se irani e siria,nuk do shtohen ne listen e pranveres arabe,se shikoj qe dhe te tjeret qe,qe interesohen per te ardhmen e tyre gjeostrategjike ne rajon,kane filluar dhe vene ne pune shtete te tjera te rajonit,shtete si qiprua,qe vazhdon kerkimet ne det per nafte e gaz,kush e di mun te vene edhe ndonje shtet tjeter,ne kete loje,te detyrojne turqine te dale ne menyre energjitike.eshte e qarte ne rast se shtetet e rajonit,vine ne konflikt midis tyre,nje zhvillim i tille,perben kushtin ideal per rusine,te avancoj drejt rajonit,dhe mund te jape nje goditje te papare interesave te perendimit,dhe po zbriten asnje sdi ku do ndalojne,megjithese nje goditje drejt iranit e ndermare nga izraeli eshte e paevitueshme,dhe zgjidhja me e mire,qe do e binte perendimin ne rolin e pillatit diplomatikisht,por pa dyshim ajo qe do sjelle nje goditje drejt iranit,eshte destabilizimi i gjithe rajonit,si dhe jo vetem pjesemarja e gjithe te medhenjve,por dhe nje mobilizim i papare.

 26. Albi says:

  NJe gje nuk kuptoj une ketu ne komente: cfare lidhje ka feja ne ketelufte te pritshme dhe pse duhet te kete shqiptare qe perkrahin Iranin ne kete aventure kaq trashanike sa c’eshte bomba berthamore. Realiteti i sotem e ka nxjerre jashte diskutimit kerkcenimin me bomba berthamore, kurme nje shtypur te butonit mbetesh pa buke, uje, karburant, transportdhe me plote revolta civile qe kane efekt qindra here me te madh se bombat berthamore. Shihni cfare po behet ne Greqi dhe kuptoni qe nuk ka pse te kete kercenime me arme. Nga nje konflikt me Iranin do vuajne me shume Irani per mungese totale eksportesh dhe Kina per mungese te rendesishme nafte pasi do te kontrollohet ushtarakisht nga amerikanet ngushtica e Hormuzit. Lufta do filloje vetem nese lideri i ardhshem i Kines Xi do te kete rene ne parim dakord ne Amerike me Obamen qe te ekzekutojne Ahmadinexhadin. NGa Rusia eshte dhene OK pasi nuk po reagohet fare, per kundrapeshe te Sirise. Keto jane pazare superfuqish, ndersa Izraeli eshte ekzekutuesi. Plus qe eshte marre bekimi i vendeve arabe totalisht.

 27. luani u.s.a. says:

  Komentues Robi,asllan palla,,Ton,luftetari i lirise,Kkoli,tourgofagos,BERISHA LARGOHU.TE ZHGENJYER EDHE NGA OPOZITA E RAMES, nekomentet ejuaj me larte si dhe ne propozim te Rabinit Sali Ram Berisha te mesuarit e gjuhes Kinezishte, dukshem eshte arritur e mesuarjes se gjuhes,ne te ardhmen e mbajtjes se kursit dy mujore do te filloni ne mesuarjes e gjuhes hebreje ne propozim te rabinit shqiptare z. Berisha,e cila situata klimatike ne rreshje debore ne vend eshte nen kontrolle,energjia eletrike nuk do te mungoj,rritje per kete vite ekonomike nga vitet e kaluara do ishte 0…1%,qe eshte zhvillim ekonomike me e larte europiane,boterore,turizmi per kete vite ne Shqiperi parashikohet te jete mbi 10(dhjete)milione turiste,ne krahasim dhe perberje me numrin te popullates dhe te bagetive ne shqiperi,ne baze te raporteve te marre nga institucione perkateshe siq eshte siguria,vrasje, kriminalitet,krime i organizuar,korrupsion,hajni ne shqiperi eshte ne nivel me te ulet ne baze te dhenave statistikore europiane dhe boterore,prandaj ,,Shqiperia po ndryshon”,me kete komentues te nderuar ne dhenje te komenteve ndaj situates te krizave globale sidomos se fundi ne perkeqesim e mardhenjeve Amerikane,Israelite ndaj Iranit, me kete arritje shqiptaret kane menquri te rralle njerezore, ne mundesi te zgjidhjes te krizave globale!!!???

 28. Claus says:

  Dikush me keshillonte te dal nga guacka “antiamerikane”, e falenderoj per keshillen por nje gje dua te shpreh:
  Nuk jam antiamerikan, se nuk ka perse, por politika amerikane ne shume raste ka qene politike “ku rafsha, mos u vrafsha”.
  Shikoni sot Egjiptin, se si eshte katandisur, as qetesi dhe as rend nuk ka me. Perse? Bene, c`bene e hoqen Mubarakun nje faktor me te vertete stabiliteti, me Izralin kishte nenshkruar paqe me kohe, prisni dhe ca dhe do te shikoni rezultatet ne Siri. Ne gund te fundit do te vine ne fuqi forca islamike qe Mubarakun dhe Asadin do ti kerkojne por nuk do ti gjejne me. Aq me shume kete do ta beje Izraeli, se USA eshte nja 6000 km larg.

  Mbaj mend ekipin e OKB-se qe kerkonin prova ne Irak. Ishte njeri prej tyre qe pa doreza dhe pa mbrojtje kunder radioaktivitetit kqyrte “objektet e dyshimta” me sy duke i marre ato ne dore!!! Po or miq, ishte per te qeshur, por ja qe raporti i OKB u be ne ate kohe sipas El-Baradeit dhe ne Irak hyne forcat amerikane, por per te gjetur nuk gjeten gje prej gjeje. Ke paqe? Zor te thuash.

  Fushatat elektrorale ne USA gjithmone jane shoqeruar me luftera edhe kete radhe lufte do te kemi, jam i sigurte, por kush do te vuaje pasojat, ky eshte problemi.

  Politika “sy per sy dhe dhembe per dhembe” nuk te con gjekundi, vetem pasoja sjell.
  Me vjen keq se si nje popull i tere genjehet nga nje fushate elektorale pa permbajtje por vetem me slogane.
  Per te hedhur raketa eshte e lehte, por per te shuar urrejtjet e vendeve arabe eshte e veshtire. Po ashtu jane mesuar. Duan te kene armiq kudo si USA dhe Izraeli, ndryshe nuk mund te jetojne.

  1. net says:

   perseri nje koment me vlere

   1. Claus says:

    flmn, net per vleresimin.

    1. elinor says:

     Mubarakun dhe te tjere e rrezoi populli, me shume gjak biles, jo amerika. Gjithashtu edhe Asadin po e rrezon populli i tij. Edhe mund te jete ashtu sic thua ti, qe keta i sherbenin paqes ne rajon dhe, duke perfituar nga kjo, kishin marre pushtet absolut per te shtypur njerezit e tyre. Por a nuk e meritonin keta popuj te shpetonin nga tentakulat e ketyre gjakpiresve?! Sipas teje, NATO do te duhej ta furnizonte me arme Gadafin dhe jo ta sulmonte??
     Dhe nuk e besoj se qeverite e ardhshme ne vendet arabe te sapo dala nga diktatura do te jene problematike per perendimin. Nqs po, atehere perendimit do t’i duhet te merret perseri me ato vende. Me mire heret se vone, kur dihet se ai konfrontim do te ishte i pashmangshem.
     Dhe nje keshille te fundit: kur arrin puna qe te ben komplimente edhe neti, dije se je duke iu ngjite malit kuturu! Hajt shnet e te mira tani.

    2. dritani says:

     SPEKULLIM qe Net dhe ca te tjereve ju vjen per shtat:

     El Baradei e ka kundershtuar argumentimin e Colin Powell dhe USA:

     ElBaradei disputed the U.S. rationale for the 2003 invasion of Iraq from the time of the 2002 Iraq disarmament crisis, when he, along with Hans Blix, led a team of UN weapons inspectors in Iraq. ElBaradei told the UN Security Council in March 2003 that documents purporting to show that Iraq had tried to acquire uranium from Niger were not authentic…

     http://worldpress.org/specials/iraq/

     Prandaj e kane krijuar Google imperialistet judeo-kristiane qe t’ju ndihmoje.

     Mjafton nje spekulim qe ta beje komentin nul.

  2. dikushi (elinor) says:

   Me fal ti dickaja qe po keshilloheshe nga ky dikushi se harrova te t’them se nuk eshte nevoja te argumentosh gjate me pika te perseritura. Jam i bindur se ti dhe keta anetaret e ‘Muslim Brotherhood’ keni shume te drejte ne gjithcka! Mire se te pakten amerika thote “mos u vrafsha”, po si t’ja bejme Iranit qe thote “ku rafsha u vrafsha”?? Ty te shqetesoka politika amerikane por ajo iraniane nuk te ben pershtypje?! Ai njeri e ka deklaru hapur qe do ta fshije Izraelin nga faqja e dheut. Kur Irani arrin dhe e thote kete publikisht, imagjino ti tani se cfare fantazirash te tjera te semura ka ai neper mend!! Nje organizate terroriste rrezoi dy kulla ne New York duke perdore thika xhepi per te marre peng avionet; mendoje pak se c’mund te beje nje shtet terrorist qe ka bomba atomike ne arsenalin e tij!
   Te thuash qe ta lejme Iranin te qete se po acarojme arabet, kjo eshte deshtim. Ndoshta ka ardhe koha qe arabet te zgjohen nga gjumi dhe te kuptojne marrezite e udheheqesve te tyre!

   1. net says:

    izraeli jo vetem qe ka deklaruar we don te shfarose cdo gje qe i del para por po e ben cdo dite minimalisht me palestinen, duke vrar femije…

    Kjo nuk te shqeteson ty?

    1. elinor says:

     Kush ta ka shpla trunin me keto budalleqe o net?? Ku e lexove ti se Izraeli po vret femije?? Mos harro se disa terrorista patetike si Hamas ishin ata qe perdornin shkolla si mburoje per te leshu rraketa ne token izraelite dhe si pasoje Izraeli godiste ndoshta duke mos e mendu se cfare objekti eshte. Hamas jane te njohur per t’u fshehur ne zona civile nga ku hapin zjarr. Me ligjet nderkombetare, eshte e ndaluar te instalosh njesi ushtarake ne zona civile. Po ku ka ligje per disa brekegrisur si Hamasi!!

 29. net says:

  Rothschild Wants Iran’s Banks

  Some researchers are pointing out that Iran is one of only three countries left in the world whose central bank is not under Rothschild control.

  http://www.moneytrendsresearch.com/rothschild-wants-irans-banks/

  1. Landi- Sverige says:

   O net. Ai Mehdiu jot do te vi nga qielli si alien apo si eshte puna? Mos eshte si ata filmat fantastiko-shkencor me disqe fluturuese dhe me ushtar me arme qe leshojne lejzer? Kur isha i vogel ndiqja tek RAI nje film serial te till, ndoshta rreth vitit 1975, “Spazio 1999”.
   Me sa shikoj dhe ti po ben pergatitjen e ushtrise islamike qe do te luftoj e mbijetoj ne toke mbas zhdukjes se cdo gjeje jo islamike qe do ju dali perpara. Keshtu nuk shkruan ne nje koment me larte duke shpjeguar se kush eshte Mehdiu? Net, mos je dhe ti alien se nuk ka mundesi me kete mendje qe ke te futesh ne speciet njerezore qe jetojne ne toke?

  2. shqipetari says:

   Net… pa perralla…nuk me ze gjumi … me trego edhe nje …njecke, te vockel fare… dua nje me… iraniane…me Ben ( Beni qe shkoi ne hale )…me trego nje perralle filozofike, dua te meditoj…ose rrefe ate qe reciton cdo dite…!
   Net ke hyre ne Histori !

  3. net says:

   landi,

   mehdiu nuk vjen nga qielli. Eshte njeri si un si ti.
   Nga qielli do te zbrese Isai a.s.
   Por pas Mehdiut.
   Mehdiu vete eshte shenje paraljmeruese se do vije Isai a.s

   edhe Jahja (gjoni) nuk erdhi nga qielli por iste mes njerezve dhe ishte paralajmerues per lindjen e Isait a.s

   Nehidu emrin e verte e ka Muhamed dhe edhe babi i tij do te quhet Abdullah po ashtu sic quhej babai i Profetit Muhamed, eshte prej gjakut te profeti Muhamed.

 30. X says:

  For the truth:

  1. Bollyn dot

  2. IAmTheWitness dot

  3. ZionCrimFactory dot

  4. KeepTheTruthAlive dot

  Read about Dr. Alan Sobrosky PhD, Former Director of US War College, part Jewish himself. “IF AMERICANS KNEW ISRAEL DID 9/11, TEL AVIV WILL BE WIPED OFF THE MAP”

  and read the work of Adrian Salbuchi, that intelligent Argentinian chap. MAINSTREAM MEDIA is bought, hook, line and sinker by these Ashkenazim TERRORIST Jews that converted to Judaism in 740AD by the Khazar KAGAN (King Bulan)
  Kush di Anglisht le ti lexoj, pastaj te komentoj!

  1. dritani says:

   Nuk mund te jete ndryshe.

   Shume nuk e kane kuptuar se kush e leviz Ameriken. The rule of law.
   Ata detyruan Bill Clinton ne sy te se bijes, te se shoqes dhe miliona amerikaneve te pranonte qe ia kishta marre ne goje Monika Lewinski.
   Jo me te vrasesh mijera ne mes te New York dhe te besh teorira komploti te tipit ebrenjte i mbushen mendjen ca amerikaneve etj.etj.

   Bullshit!

   1. net says:

    billi yt dhe edhe gruaja e tij jan memeber te shoqerive sekrete te cilat nuk punojn ne sherbim te rule of law qe mendon ti…
    Jan njerez te prsihur dhe nuk ka moral, sa per dije vajza e tij mund ti kercej te dashurit ne sy te prinderve dhe nuk i plas, edhe billi yt i kercen monikas e nuk i plas, edhe hillari yt ja kercen kujt te doje e nuk i plas, te tera keto jan lojra politike qe sherbejn vetem judes dhelper…

    Ti mendon se qenka rule of law? Haaaahhaahaha shih enderra shih.

    1. dritani says:

     Per enderra je rekordmeni i ketij artikulli: endrra e Mehdiut, endrra e El Baradeit, endrra e dhelpres sioniste. (nuk me the per Ajnshtajn c’mendon…)

     Nje pyetje te vogel: A i pjerdh Irani dhe Ahmadinexhad arabet apo i konsideron inferiore?

     Te lutem me sinqeritet!

 31. firenze says:

  heyyyyy, pse izraeli duhet te ket bomb atomike edhe pse irani jo? i can not belive that israel has 100 sit, fuck why iran can’t have one? who is israel to rule the world? fuck israel ever….

 32. firenze says:

  si ka mundesi qe izraeli qahet gjithmone jemi fukarenj te ndihmojme izraelin e tjer e tjer, nga ana tjeter nje popull as 10 milion banor i hap lufte gjith botes? ikni o amerikon edhe pirdhuni se 10 senator cifut tallin bythen me gjith ameriken e me gjith boten, amerika eshte popull i marum ka qen eshte dhe do mbetet sepse anglezt e amerikes nuk ekzistojn me por vetem cifutet, keta jan cifutet qe te rrjepin te gjall….

  1. eduardsylaj says:

   izraeli eshte popull i zgjedhur jaran
   edhe asht i pathyeshem .

   Ska kush se e nal.

 33. Superb, what a web position it is! This blog presents helpful records to us, save it up.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82431
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82431
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 9028
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 9028
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34837
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34837
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X