#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kush janë gjyqtarët e “Gërdecit” ?

Vendimmarrja e Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë, ndaj 29 të pandehurve të tragjedisë së Gërdecit, siç duket nuk ka qenë i lehtë për treshen gjykuese të kësaj çështje, të cilët nuk i kanë shpëtuar debatit juridik dhe parimor mes tyre brenda dhomës së këshillimit. Ky fakt konfirmohet nga burimet zyrtare të kësaj gjykate, ku mësohet se kryesuesi i treshes gjykuese, gjyqtari Rdivan Hado disa herë është “përplasur juridikisht” me anëtarët Fatmira Hajdari e Shefkije Demiraj dhe anasjelltas.

Kush janë gjyqtarët

Gjyqtari Ridvan Hado, prej shumë vitesh është gjyqtar karriere pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë. Karriera e tij në këtë fushë është zhvilluar nëpërmjet dhjetëra proceseve gjyqësore ku ka qenë kryesues apo edhe anëtar. Kryesisht njihet si gjyqtar i trupave penale, pavarësisht se pas ndarjes së seksioneve, ai është caktuar si anëtar i seksionit civil. Me ardhjen në detyrë të Presidentit të Republikës z.Bamir Topi gjyqtari Hado ishte njëri ndër juristët që u dekoruan me medalje.

Gjyqtarja Fatmira Hajdari, njihet ndryshe si bashkëshortja e heroit të demokracisë të ndjerit Azam Hajdari. Si gjyqtare u emërua pas vdekjes së bashkëshortit dhe ushtron prej vitesh punën e gjyqtares pranë Gjykatës së Shkallës së Parë. Karriera e saj në këtë fushë, është ngritur bazuar në shumë procese penale dhe civile. Ajo njihet edhe si gjyqtare penaliste, por, prej disa kohësh ka kaluar si gjyqtare pranë seksionit civil. Gjatë ushtrimit të detyrës, ka gjykuar shumë procese të rëndësishme, ndër ata rasti “Basha” për afatet e hetimit të dosjes nga prokuroria. Gjykimin dhe pafajësinë e shtetasit Arben Isufi nga Fieri i njohur ndryshe si “Ben Qimja”, dënimin e Aldo Bares dhe shumë procese të tjera.

Gjyqtarja Shefkije Demiraj, prej disa vitesh është transferuar si gjyqtare pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë, nga ushtrimi i kësaj detyrë në Tropojë. Transferimi i saj është bërë pas vitit 2005 dhe është pjesë e gjyqtarëve penalist të kësaj Gjykate. Gjatë ushtrimit të kësaj detyre, ajo ka qenë kryesuese apo edhe anëtare e trupës gjyqësore, ku janë dënuar disa nga të pandehurit e “bandës” së Lushnjës, dënimin e britanikëve për akuzën e “pedofilisë”. Ndërkohë, njihet edhe si motra e dy vëllezërve të vrarë gjatë vitit 1996-’99 në Tropojë, që dyshohet se i kanë vrarë familja Haklaj./shekulli

29 komente në “Kush janë gjyqtarët e “Gërdecit” ?”

 1. Reni says:

  Me një fjalë, plehra…!

   1. Agron says:

    C’te kane bere maloket mo shoku? Nuk jane te gjithe njelloj! Edhe vlonjatet p.sh. nuk jane te gjithe idiote?

 2. saliberberi says:

  ku qendron informacioni ketu ? cilet jane dihen, qe me hapjen e gjykimit. mendova se do analizohej cilesia e tyre dhe bazueshmeria e vendimit ne kete shkrim. asgje e tille. mbase do flitet me prapa.

 3. Kalciani. says:

  Replike per Reni!

  Jo vetem plehra,por injorante ne kulm,ne fushen e se drejtes dhe sidemos asj penale.Antivlera ka gjithandej sot ne Shqiperi,por si keto pacavure debile,zor se do te gjesh ne kete stade te administrates dhe gjyqesorit.

 4. endri says:

  ku eshte komenti im

 5. Emigranti_UK says:

  I nderuar gazetar kisha nje sugjerim per tij presonalisht se artikulli duhet te cilsohet:KUSH JAVE GJYQETARET QE MBOJNE VRASESIT E GERDECIT.
  Trupi gykus duhet te gjikohet per mbrojtjen e kriminelit Berisha dhe familjes se tij

 6. Artan says:

  Me e deshiruara dhe e lumtura per ti sherbyer Saliut nga keta te tre eshte Hajdarevica sepse duke i vrare Hajdarin e cliroi nga dajaku i perhershem qe i jepte burri dhe i hapi horizonte te reja ne jete.

 7. hero i dragobise says:

  Na mbyten tropojanet,Zoti tha “Do ju ve nen komanden e tropojaneve,dhe do ju bej te vuani gjithe jeten”kjo pjese e shkeputur nga kurani

 8. Delli USA says:

  E vetmja merit e zonjes Hajdari eshte se eshte gruaja e Azem Hajdarit. Nga hici, te besh nje gjoja shkolle mbas vrasjes se Azemit dhe te maresh pergjegjesi per te gjykuar njerezit,keto cudira ndodhin vetem ne Shqiperi.

 9. Fatmir says:

  Opozita e tha fjalën e saj, për Gërdecin. Sot ham-hami e ciu-ciu janë në Elbasan, festojnë ditën e verës.

 10. G.Lumi says:

  Gangrena drejtesi.
  Gjyqtaret e Shqiperise
  Dhe pensioin e kane shume
  Gjithe gjyqet qe bene
  Ti hedhim ne lume
  I komandoi politika
  Si robote o si kuklla
  Nga frika punuan
  Drjtesine e gangrenizuan.

 11. cimka says:

  gjyqtaret e Gerdecit jane ish komunistet.

 12. Eduard Halimi says:

  Fatmira, eshte nje ish-gruaja e Azemit. Ketu mbaron CV e saj. Pa asnje merite tjeter dhe paasnje aftesi profesionale.

  Shefkija – eshte ish-sekretarja e komitetit ekzekutiv te rrethit te Tropojes, me pedagogjike. Vellezrit e saj ishin ne priten ku u vrane heronjt e UCK-se, komandant Ilir Konushevci dhe dr. Hazir Mala. Kjo eshte edhe arsyeja e vrasjes se tyre. Nuk dihet pse Shefkija eshte gjyqtare, per te kaluaren e saj, apo per sherbimin e vellezerve. Eshte e papranueshme qe nje krim shteteror te nje permase te tille ta “gjykojne”, keto. Mjerim i madh kombetar!

 13. patrioti says:

  Per Sali Berberin po jap ca llafka te verteta prej korce.Hado eshte nga Elbasani,por nenen e ka rumune?? Vejusha eshte nga nje fshat Dru me pre i Librazhdit qe ndryshe i quajne corapekuqte .Ndersa e treta po duke qene motra e dy vellezerve te vrare nga Haklajt,ka ca haqe per te marre dhe zbaton cdo porosi apo urdher te padronit te cilin fatmiresisht e ka nga e njejta krahine.

 14. Rani says:

  Po ça jane ato medaljet qe ka dhene ky debili Topi per keta gjyqtare, ne cilin vend te botes jepen medalje per gjyqesorin o top o idiot, po gjyqesori eshte gjoja i pavarur dhe duhet te jesh kritik ndaj tij dhe jo ti japesh medalje per poshtersite qe ben mor k.r muti mor katunar tirane, ncncnccn ça nuk degjon e ça nuk sheh ne vendin e çudirave. Edhe gazeta mjaft me ato epitetet “hero i mutokracise” per burrin e asaj plehres Hajdari se plehre ka qene edhe ai vete.

  1. armand says:

   Bravo Rani.Kohet e fundit po lexoj shpesh “heroi i demokracise A.H.”
   Ishte thjesht nje kriminel ordiner dhe asgje me shume.E hoqen qafe se ishte i pakomandueshem.

 15. ALBAN DEGA says:

  GRUSHTET I NJE VIKTIME GJASHTEVJECARE MBI FYTYREN E SALI GERDECIT

  -… apo varete popullore mbi drejtesine se shtremberuar shqiptare!?

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  12 Mars 2012… Pamje tronditese… Vajtime mortore… Klithma te nje zemre nene te cfilitur tash e gati 4 vjet nga dhimbja per vrasjen makaber e djalit te saj njomzak vetem 6 vjecar.
  … Grushtet i nje nene perplasen me gjithe fuqine mbi muret, mbi dritaret dhe peshoren e cakorduar plotesisht te drejtesise se sotme shqiptare. Jane grushte nene qe merr fuqi nga trupi njomezak e shpirti engjellor i nje viktime gjashte vjecare krejt te pafajshme, Edison Durdes.
  Eshte shpirti dhe fantazma engjellore e Edison Durdes qe sillet e do te sillet mbi kokat e cartuna te korrupsionit dhe kusarise qeveritare shqiptare derisa te jepet drejtesia per Padrinon dhe regjizoret e vertete te tragjedise se tij me emrat e Sali Berishes, Fatmir Mediut, Shkelzen Berishes, Enkeljed Alibeajt, Aldo Bumcit, Selman Selmalllarit, Fahri Balliut, … . Jo vetem te tij por edhe 26 viktimave te tjera dhe qindra sklleverve qe shfrytezoheshin per nje krodhe buke nga ” Kjo mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”
  Eshte e njejta Mafia qe tund para shqiptareve vellon e bukur te demokracise qe e kane perdhunuar, felliqur , sakatuar e ekzekutuar qysh nga getot e vdekjes se Gerdecit e deri nga bunkeret e shpelles se vdekjes me emrin “Keshilli i Ministrave” te Shqiperise.
  Eshte e njejta Mafia qe vjedh voten e shqiptareve per te plackitur pasurite e tyre, qe ka privatizuar me hajni elektorale pushtetin per te akaparuar e kthyer ne ciflik te saj krejt Shqiperine.
  Eshte e njejta Mafia qe vret demokracine duke i plackitur shpirtin e saj voten e lire per te vrare vocerraket 4 e 6 vjecare te Gerdecit e per te ekzekutuar pa gjyq prinderit e tyre para selise se qeverise, qe ka si detyre mbi detyrat, si kryedetyre ligjore e kushttuese mbrojtjen e jetes se qetetareve e taksapaguesve qe e mbajne ne kembe shtetin e vet qe ne vend ti mbroje i vret.
  Eshte e njejta Mafia qe me nje mije e nje kurthe e sterkembesha u hoqi autoreve te Gerdecit sot per ti liruar regjizoret e tij neser nga akuza e vrasjes masive duke marre peng e shtremberuar drejtesine e privatizuar nga e njejta Mafia shqiptare.
  Me vendimin e saj te diktuar e imponuar Sashenkave e Tom Ndrecave te drejtesises shqiptare, Mafia berishiane e 97-es, e Otrantos, e 14 shtatorit te zi 98, e Gerdecit … e 21 Janarit te zi 2011, rivrau edhe nje here Edisonin gjashtevjecar e 25 bashkevendasit e tij prej 2 e deri ne 70 vjec…
  Eshte fatkeqesi qe vendimi i diktuar i drejtsise krejt te shtremberuar shqiptare mban edhe emrat e e nenshkrimet e dy nenave shqiptare. Midis tyre eshte edhe nena e Azemit 13 vjecar dhe bashkeshortja e heroit te demokracise shqiptare! Duke nenshkruar ate vendim turpi ato rivrane jo vetem 26 viktimat e Gerdecit dhe Edisonin 6 vjecar, por edhe babain e Azemit te saj dhe bashkeshortin e vet, qe kerkon drejtesine e munguar edhe ndaj tij nga e njejta Mafia qe e nxorri ne prite dhe bashke- ekzekutoi ne mes te Tiranes me 12 shtator 1998.
  Nuk e di cfare ndjene ato kur pane me syte e tyre grushtet e motres se tyre Zamira Durda, nëna e Edisonit 6 vjeçar, te perplaseshin ne muret, ne dyert, ne dritaret e gjykates se Tiranes.
  Ato nuk ishin as grushte as klithma, as vajtime as trisht morti!
  Ato grushte nene zemerprishur e shpirtethyer perjete nuk ishin vetem te saj. Se pari e mbigjithcka ato ishin grushtet njomzake te Edisonit 6 vjecar mbi fytyren e cartun e shpirtin e percudnuar te Sali Berishes… Ato ishin grushtet e Edisonit gjashtevjecar mbi kusarine dhe vrastarine shqiptare.
  Ato ishin kushtrim… sirene alarmi… Ato ishin varet e nje populli te tere mbi peshoren e Hyjneshes se drejtesise se perdhunuar e poshteruar shqiptare.
  Ato grushte do ta ndjekin Sali Berishen dhe ceten e tij te kusareve e vrastareve edhe pertej varrit.
  Ato grushte do te godasin gjithnje me fuqishem kete bande gansgteresh e “kete Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” derisa te vihet ne vend drejtesia!
  Ajo mund te tredhet, por nuk mund te tretet!
  Varete e shpirtit te plasur te nenes dhe grushtet e Edisonit 6 vjecar jane kambana drejtesie! Ato bien e do te bien pa pushim e gjithnje e me fort derisa regjizoret e tragjedise se Gerdecit dhe te te gjithe tragjedive shqiptare te vihen ne banken e te akuzuarit e te japin llogari para Hyjneshes symbyllur te Drejtesise!
  Drejtesia edhe vonon, por asnjehere …. kurre nuk harron! Never ever !

 16. Jane gjykates te tipit ( me falni per shprehjen ) , vari trapin.Ajo e injoranitit dhe kriminelit te demokracise ( prandaj dhe “demokracia” jone eshte kjo qe eshte ), Hajdari , qe nuk e dime akoma pse u vra , para 20 vjetesh strehohej ne komisariat se mos e vriste i shoqi,sot vjen dhe na ben drejtesi . Ky eshte kulmi i injorances qe ka mberthyer shoqerine shqiptare.edhe ata gjykates qe mund te jene me te “fisem”,i ka mberthyer per fyti manija e te berit leke me çdo forme e menyre, keshtu qe nuk mund te jene personat e duhur per te dhene drejtesi. Mjafton te shikosh se ku jetojne, si jetojne ,ç’fare pronash kane me takemin e tyre dhe ta marresh vesh se sa te interesuar jane per te bere drejtesi.Jemi nje shoqeri e degjeneruar dhe pa as me te voglin moral.

 17. Alibaba says:

  SHqiperia ka vuajtur ter jeten e saj per dretesi mos prisni ndonje gje te madhe ne kohet e sotme e sidomos kur na qeveris nje qeveritar qe eshte me vrases nga vrasesit qe bejne sikur i gjykojen. A do kete ndonjeher qofte edhe nje her nje burre te mendoj per kete kombe?

 18. NUK KA NEVOJE PER SHUME KOMENT . TE TRE KETA GJYQTARE DUHET TE NDIQEN PENALISHT :- PER SHKELJE TE RENDE TE KODIT PENAL TE REPUBLIKES SE SHQIPERISE . PER MOS ZBATIM TE KOMPETENCAVE , PER SHKAK TE DETYRES SE TYRE FUNKSIONALE , SHTETERORE .

 19. Lorenc says:

  Pa u spastruar politika dhe drejtesia nga maloko-tropojanet nuk do te kete kurre qetesi dhe te ardhme ky vend.

 20. mire o njerez qe gjykoni gjykatesit, po kur politika ka bere te nenshtruar nje opozit te tere, ju prisni te luftoj mafien shteterore nje gjykates ??????!!!!!!!!

 21. loni says:

  perse gruaja e azem hajdarit nuk kerkon nga prokuroria vrasjen e burrit te vete,,apo ajo tjetra qe dyshohet se vellezrit jan vrare nga hallkat,,prandaj zoto agron quhen maloke,,se jane te pabese,,tradhetare,,legena,te trashe,,te pameshirshem,,idjota,,shpellare,,nuk njohin njerezit e tyre te zemres sic jane vellezrit e njeres dhe burri i tjetres,,etj etj,,kjo eshte diferenca qe quhen maloke te trashe,,dhe kur bie ne dore te tyre,,ata per leket denojne ne padrejtesi edhe baben e tyre,,se njihen per te pabese,,gjykate kurvash….

 22. arsen says:

  Nje gje nuk e mora vesh?!!!!!!!!!
  PSE NUK UA HODHEN PRANGAT TE DENUARVE NE SALLE?
  Akoma do livadhisin ata te lire???
  Plehra!

 23. orli says:

  Kur drejtesine e bejne kurvat!!eshte veshtire te gjenden”fajtoret”ata jane me shumice…

 24. Myzeqari says:

  O Zot kerkoni drejtesi nga Hajdarevica po cfare po behet ne Albanistan more, hajde bota e trete hajde……..

 25. Leka says:

  Ne kete vend tragji-komizmi ekstrem, eshte ne cdo qeliz: Bordellerit, apo haremet me te ndyra dhe te peshtira jane ato te kryeministrise, parlamentit,pd-erasteve,apo gjykates, dhe vene dhe denojne bordellerine, me te natyreshme, qe ka egzistuar, bashke me racen njerzore, ku seksi sherben dhe si kenaqesi dhe si e ardhur ekonomike, me pelqimin e dy paleve.Por perse mos te vazhdoje te ndodhe keshtu:Kur Saliu e ka shndrruar gjithe Shqiperine ne bordello, ku te gjithe ne e ndjejme siper per dy dekada,kete malok te percudnuar, por vecanrisht opozita, me Ramen, qe tani dhe me shume e tkurur, nga frika, nuk po guxon te nxjerre as koken, nga kulla ku eshte ngujuar,pa le me te filloj te beje protesta.Sipas kokes edhe festen na e ka prere maloku.

 26. ana says:

  Nuk ka gjyqtar me te korruptur se Ridvan Hado. AI ka arritur deri aty,sa te mos pranoje ne gjykim palen e paditur. Kete e ka bere per perfitime te medha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 16285
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 16285
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X