Gazeta Tema | Archive | Mars | 130
 
Home » 2012 » Mars (Page 130)
Akademikja: Bebet nuk janë njerëz realë test

Doktorët duhet të kenë të drejtën për të vrarë bebet e sapolindura nëse janë me probleme ose thjesht nuk dëshirohen nga nëna e tyre për shkak se nuk e përballon rritjen. Ky është qëndrimi i një akademike të universitetit të Oksfordit, Francesca Minerva. Filozofja dhe eticistja mjekësore argumenton se një bebe nuk është një person […]

Lexo me shume »

Nga Bashkim Kadiu Si një rrezatim i një grupi intelektualësh të mirëfilltë, si një element kapilar jetik për shoqërinë, ky grupim vihet në shërbim të shoqërisë vullnetarisht, por me konceptime shumë njerëzore. Ky grup akademikësh duke i bërë oponencë Akademisë së Shkencave shqiptare, i qas vlerat e saj shumë njerëzore kur sheh mos ndërhyrje apo […]

Lexo me shume »
Kundër fusnotës, kundër Evropës test

Të gjithë ata qytetarë kosovarë që e kundërshtojnë marrëveshjen e Brukselit, që Kosova të përfaqësohet me anë të një fusnote, janë kundër Evropës dhe kundër shtetit të tyre. Kështu deklaroi të mërkurën ambasadori gjerman në Kosovë, Ernst Reichel. “Teoria ime është se ata që nuk duan kompromis nuk e kanë kuptuar Bashkimin Evropian dhe se […]

Lexo me shume »
Vetëvendosje “fal” Kamishin test

Lëvizja Vetëvendosje ka hequr dorë nga deponimi i padisë ndaj deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu, që ndryshe njihet si “Kamishi”, i cili pati akuzuar rëndë Albin Kurtin për lidhje me Serbinë. Ndonëse subjekti opozitar VV pati premtuar se po shikon mundësinë e inicimit të një padie për shpifje ndaj ish-agjentit të SHIK-ut, edhe pas gati […]

Lexo me shume »
Opinioni i dites: Shume kunguj nen nje sqetull! test

Midis ngjarjeve politike qe po mbajne fort kuriozitetin e qytetareve shqiptare dhe audiencen nderkombetare jane edhe zhvillimet brenda partive me te medha politike, te cilat duket se tashme i kane hyre nje procesi qe shkel ne gjurme disi te panjohura per palet. E me konkretisht do te doja te fokusohesha tek zgjedhja e kryetarit te […]

Lexo me shume »
Feti Vogli dhe minatorët test

Nga Fiqiri Xibri Vetëm para pak ditësh opinioni shqiptar u njoh me incidentin e dy ushtarakëve shqiptarë të forcave paqeruajtëse në Afganistan, ku kapiten Feti Vogli humbi jetën. Në ditët vijuese u bëmë të gjithë dëshmitarë të një shpërthimi, sipas meje të pajustifikuar, patetizmi institucional, politik dhe mediatik. Kapiten Feti Vogli u shpall nga Ministria […]

Lexo me shume »
Pastrueset bëjnë më shumë fëmijë, artistet më pak test

Vendet ndryshojnë, por disa gjëra janë thuajse kudo njësoj. Kështu, zyra e statistikave në Gjermani ka bërë të ditur se pastrueset bëjnë më shumë fëmijë, ndërkohë që artistët më pak. Vetëm 7 përqind e pastrueseve në Gjermani nuk kanë fëmijë. Në të kundërt, 47 përqind e artisteve nuk kanë fëmijë. Pas pastrueseve, në vend të […]

Lexo me shume »
Ja pse na duhet kaq shumë gazifikimi! (FOTO) test

Nëse keni menduar ndonjëherë sa vështirë është që të sigurosh ngrohjen në Shqipëri, çoni ndërmend këta kinezë. Ata rrezikojnë jetën e tyre duke vjedhur gaz natyror, të cilin e marrin nga një fushë aty pranë. Janë shumë të varfër për të përballuar furnizimin me gaz direkt, ndaj lidhin këto qese gjigande me një makineri duke […]

Lexo me shume »
Kjo është arsyeja se përse demokracia nuk funksionon? test

Ky studim do të bënte të lumtur Hitlerin, Stalinin, por edhe shumë diktatorë të tjerë. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se teoria e demokracisë ka një problem të madh: shumica e publikut nuk ka aftësinë për të zgjedhur kandidatin e duhur për shkak se u mungon inteligjenca. Sipas teorisë së studiuesve të universitetit Cornell, procesi […]

Lexo me shume »
Rivendoset paqja mes Milanit e Juves test

Nevoja urgjente për paqe në Serinë A, pas incidenteve të arbitrimit në ndeshjen mes Juventusit dhe Milanit, e ka shtyrë presindentin e Juventusit, Andrea Agnelli që të hedhë hapin e parë drejt pajtimit. E ashtuquajtura “Aleancë e Shenjtë”, mes dy skuadrave është ndërtuar përgjatë viteve dhe duhej mbrojtur patjetër, edhe përballë një ndeshjeje si ajo […]

Lexo me shume »