#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Berisha: Me turqit kemi lidhje gjaku

Konferenca me Erdogan u shoqerua vetem nga grimasa te Berishes

 

“Çfarëdo që pësuam në dheun tonë, mynxyra dhe pushtime shekullore, ne lindëm shqiptare dhe vdiqëm shqiptarë, falë moralit të grave dhe nënave shqiptare. Ndaj dhe sot në këtë 100 vjetor, nderimi më i madh ju përket, grave dhe nënave shqiptare”. Kështu deklaron kryeministri Sali Berisha sa herë më 8 mars, në Ditën e Gruas.

Por ndërsa ka qenë në konferencë për shtyp me kryeministrin turk, ka deklaruar se kemi lidhje gjaku me turqit. Natyrisht diçka e tillë është normale për kryeministrin, i cili edhe kur shkoi në Azerbajxhan, na bëri me origjinë azere. Kësaj here Berisha tha se kemi lidhje gjaku me turqit. “Edhe njëherë, zoti kryeministër dua tu falënderoj shumë përzemërsisht për pritjen vëllazërore. E them vëllazërore sepse e theksuat ju që kemi lidhje gjaku. Çfarë më ndodh mua, të dashur miq? Çdo delegacioni turk që unë takoj, pasi merr fund pjesa zyrtare unë ju shtroj një pyetje. Cili nga ju ka gjak shqiptar në deje? Nuk kam gjetur deri më sot asnjë. Juve zoti kryeministër nuk ja u kam shtruar ndonjëherë këtë pyetje se jam i sigurtë që nuk bëni përjashtim,” tha Berisha.

Në të vërtetë në fjalën e zbardhur nga kryeministria nuk duket gjëkundi konstatimi i Erdogan se jemi vëllezër apo kemi lidhje gjaku. Por normalisht Erdogan ka rezervuar shumë lavdërime për Berishën.

“Së pari, dëshiroj të falënderoj Kryeministrin e Shqipërisë, mikun e shtrenjtë zotin Sali Berisha. Shqipëria është aleat strategjik i Turqisë në Ballkan. Sigurisht që vizitat e ndërsjella kanë ndikuar në rritjen e bashkëpunimit mes dy vendeve tona. Unë, kur kam vizituar Shqipërinë kam ndjerë emocione të veçanta. Zoti Sali Berisha e vizitoi vendin tonë në 2006 dhe gjatë kësaj vizite në të gjitha takimet që ne kemi bërë kemi marrë në shqyrtim tema, të cilat i përkasin bashkëpunimit mes dy vendeve tona,” tha Berisha.

Sërish i entuziazmuar, Berisha e ftoi Erdoganin të vinte të festonte 100 vjetorin e pavarësisë nga Turqia. Kryeministri turk nuk dha një përgjigje për këtë ftesë. Të paktën jo në konferencë për shtyp.

“Kam ardhur këtu me ftese te kryeministrit Erdogan, në një vizitë që përkon me 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe ky është një rast i shkëlqyer për mua të shpreh mirënjohjen më të thellë ndaj kombit turk dhe Republikës së Turqisë për mbështetjen 100 vjeçare që i ka dhëne Shqipërisë dhe shqiptarëve në përpjekjet e tyre për liri dhe dinjitet kombëtar. Unë shfrytëzova rastin të ftoj mikun tim kryeministrin Erdogan në një vizitë në Shqipëri në kuadrin e këtij 100 vjetori. Dua të shpreh shumë mirënjohje ndaj kryeministrit Erdogan, qeverisë së tij, popullit mik turk për mbështetjen e madhe që i kanë dhënë Shqipërisë gjatë këtyre 20 viteve, pas daljes së saj nga një diktaturë infernale, përpjekje e kurorëzuar me sukses,” tha Berisha.

Ndërkohë Erdogan ka premtuar shtim të bashkëpunimit ekonomik me Shqipërinë dhe ka shprehur mbështetje për projektin e gazsjellësit Transadriatik.

“Ne i qëndrojmë fjalës tone. Këtu kemi përpjekjet e Azerbajxhanit në këtë drejtim. Ne kemi shansin që të japim këtu mbështetjen me potencialin tone. Çështja është pasi gazi të dalë nga Turqia, kemi çështjen e kalimit te tij në Shqipëri, pra të projektit të gazsjellësit. Këtu ju e dini qe ne i kemi dhënë Greqisë gaz natyror. Tani në rend të ditës është Italia. Ne duam që Italia me Shqipërinë të ndihmohen së bashku. Pra, ashtu siç do t’i jepet Italisë në të njëjtën mënyrë ti jepet edhe Shqipërisë. Kështu do zgjidhet problemi i gazit natyror. Ne nuk kemi ndonjë pikëpamje negative në këtë drejtim. Ne jemi te vendosur të mbështesim Shqipërinë ne projektin e gazsjellësit Transadriatik,” tha Erdogan.

 

117 komente në “Berisha: Me turqit kemi lidhje gjaku”

 1. Shkodrani says:

  Po Salih, na trego me rradhe te tan dashnoret e Sheqeres tende dhe vllaznit e tu biologjik te padeklarum ma par.
  http://imageshack.us/photo/my-images/715/welcomemrsalihgadaffi.jpg/

  1. Aishja prej Sauku says:

   Cfar eshte Neo-Otomanizmi???
   Nga Profesore-Daktore Aishja prej Sauku….me Diplom Fallco

   …..Neo do me than cuna te rinj,Otoman do me than qi e kon te preme qylafin.
   Pra Turq te rinj qi sot perdorin prezervativa.
   Pse Turqia e meriton me u ftu ne 100 vjetorin e Pavarsise!?!?!?
   Dikur ishim Koloni e Osmanllinjve,ndersa sot,Turqia osht bo Superfuqi ne Ballkan,dhe kjo duhet ene te na gezoje ene te na shqetsoje.
   Turqia osht garante per mbrojtjen ton si komb dhe lidhjet tona me te ..edhe pse ishte nji martes me DHUNE,….na e kon fut qylafin thelle-thelle…..pa klufa……Tani osht vone…shum vone.
   Politikan osht ai qe din te beje politik per te perparu dhe zhvillu si popull dhe vend.
   Turqia nuk mohoet se ka ndikim dhe fuqi ne pulitiken shqiptare,per sa koh qi greknit na e kan me hile dhe munohen me na vjedh ene at pak det qi na ka met.
   Neo-otomanizmi i Sali Berishes nuk eshte i besueshem se ai eshte agjent i serbve.
   Neo-Otomanizmi i Zholefina Tapalloj,qi her hiqet si italjone katalike her si arapk,qi munohet me mulu gjunjet me fundin e care,esht i shtirun…
   Por vetem njoni eshte tipik Neo-Otoman.
   Lul-Kleopatra-Basha qi ndertoi rrugen e kombit me Bechtel-Enka.
   Neo se ka studju ne Holland tek ai profesori i famshem,qi nuk dihet pse ndrroi jet si Gazidedja!!!!!!!!!!,dhe otoman se shkoi dhe puthej ma Gadaffin
   Pra mos u shqetsoni se turqit na dun te miren,..jan mbi 4 milion arnaut ne Stamboll-Izmir dhe Bursa.
   Puna osht se Berisha si dhelper qi osht beri ate qe don te bonte Kreshniku i Spahive….ndera Edushi i Rames osht tu shkrujt librin tjater. Si tua ulim taksat infermierve te spitaleve qi po i rrjepin te semuret, duke u kerku pare te thata.
   Pra mre shqiptar ne na duhet Erdokani,ene mos u shqetsoni se dhe ai na don pa hile,….keshtu te pakten duhet me besu..
   Rrnoft Pavarisa me Turqin e Ismail Pashes.

   1. raimondi says:

    Sa ne qejf duket Sala ….hahahahahaahahaha

    Mir aty me turkun –Kohet kane dnryshuar –Armiku i djeshem , eshte miku i sotem __
    Saliu ben tamam politke Bismarkiane-…real politics

    –Duhet urgjentisht te fillojne manovrat e perbashketa Shqiptaro -Turke
    ne gjirin e Korfuzit dhe aty pastaj ndonje predhe qe iken ku i do qejfi im
    godet drejt e ne…. Korfuz dhe e ben hale turke looooooooooool

   2. laberishte e shtruar says:

    Ore i pa fytyre,ore edebsez,ore karagjoz,
    po si e the edhe kete llaf o i paudhi i Shqipoerise.
    Po si more qen,na fyen ne kete fare feje,
    kujt i thua ti more zagar qe jemi te nje gjaku
    me turkoshalet. A e je ne metro apo ke lajthitur
    nga fiqiri.Jazek te qofte,more qenef.
    Cdo gje mund ta falnim,por kete poshterim,
    kursesi nuk kemi ndermend ta anashkalojme.
    Ti na shave boterisht,me liber shtepie,deri ne kerthize te origjines,
    e po turp me te madh nuk mund te kete,dhe as nuk mund te
    gjesh ndonje k/min,te dyte qe mund te jete si Ty…
    Nga e gjithe kjo,del e qarte se karakteri yt familjar
    qenkerka i perzjere me Turq,Serbe Boshnjak,apo
    gjithcka qe familjen tende e mban me para…
    Perfundimisht te urrej,ndonse te uroj per
    ate parade me flamur plote ngjyra si te Ylberit
    qe mezi po e pret…
    (tani e kuptoje perse te ka pelqyer Kavaja o……)

   3. raimondi says:

    Saliu ketu ka te drejte

    –Shumica e njerezve te shquiar ne Turqi kane origjine shqiptare,

    1. paemer says:

     ciles rac i perkasin turqit te bardh apo te verdh

   4. Vlora1912 says:

    Kreshniku apo Nicku i kesaj AKqZi do nxehet keq tani dhe do bej nje deklarat te fuqishme…..Patriotike medemek!!!!

    Te gjith AKqZI-stat e “Miredukuar” do terbohen fare dhe do dalin shesheve duke harbuar, me shprehjen ne gojë “Ohhh.. sa mir.. me ken Shqiptar ..ohhh.. ooohhh.. lere fare”..

    Dhe kan te drejt te dalin sepse sapo i kan quajtur Turq….Njesoj sikur Kosovaret(shqipot e Kosoves) pas 100 vitesh te quhen vellezer gjaku me serbet…eh histori perdhunimesh qe ju i mbani mend se ndodhen para 10 vitesh….Ato qe kan ndodhur 100 vjet me pare jan harru-e…

    Do dali thoni ju… apo e kam gabim e ja fus kot u,

    Le te presim e te shohim se sa Shqiptar ndihet ky Spahiu Kreshnik me mbiemer Jeniçeri Turk…

   5. Mallakastrioti says:

    @Aishja prej sauku@..Pershendes…Ne kendej nga Mallakastra, edhe pse e kami pa “Prem” Qylafin, kemi kenaqsi te madhe me ja Bo dermanin noji Turkeje(Vajze apo Grua) Qofte..Duket se Nena e Sali Berishes..apo Gjyshja dhe Stergjyshja, na e kane Sojin dhe Gjakun nje me Turqit…Ne kendej nga Mallakastra jua “Kendojme” kengen Turqve…

  2. anti moslem says:

   o fare e keqe e vicidolit or plehre i paftyre or kellire islamike po ti mor qen edhe emrin sali mut turku e ke, po paske qene njeriu me i degjeneruar more psikopat or skizofren or te befsha te teme ty dhe Turqise po c vellezer Muti jane Turqit me Shqipetaret or kamikaz i Tropojes o felliqesire…Ptuuuuuu fare e qelbet…Vijne Arabet ti i ben vellezer vine Turqit osmane ne shqiperi ti i ben vellezer vete ne Azerbajxhan dhe atje na i ben vellezer….o sali lopcari or ftyre e deformuar mbase ty te ka marre joteme me Turqit or kellire Por nuk mnd te perfaqesosh ti Shqiperine o tradhetar i kombit Shqipetaret me ne Krye Gladiotorin Katolik te Ballkanit luftuan 25 vjet rresht kunder kesaj fare te keqe Osmane kurse ti sot or varfanjaku i arabeve dhe i Turqeve na i ben keta te fundit vellezer. FUCK MOSLEM FUCK TURKEY FUCK sali taleban mutsliman haleman berisha. LAVDI GJERGJ KASTRIOTIT

  3. Emigranti says:

   Fatkeqesi mjere o Popull qe ke ne krye nje funderine islamike si ky Turku i vicidolit me emrin e qenit saleh berisoglu si ka mundesi qe heshtni c’beni or njerez futini nje Plumb ne bythe ketij qeni te pabese ketij tradhetari qerojeni islamikun e vicidolit se na ndyu rracen me turqit e pabese.. dhe hidhjani trupin si nje qen ne kanal.

  4. antonio says:

   Une nuk di te kem lidhje gjaku me turqit,per me teper,se JAM ORTODOKS DHE TURQIT OTOMANE NUK MUNDEN DOT T’I NDERROJNE FENE TE PAREVE TE MIJ!!!Ne se ky SATRAP INJORANT E KA FJALEN PER KETO LIDHJE GJAKU ME PERDHUNIMET,QE MUND TE KENE BERE TURQIT PUSHTUES DHE I DETYROI TE PARET E TIJ TE NDERRONIN FENE,ESHTE TJETER GJE!!!Muslimanet mund te ndihen te afert me turqit vetem ne kete kuptim!!!Bravo Sali Berisha,se i bere VELLEZER GJAKU TE TERE MUSLIMANET E EUROPES!!!Pushtimi turk ka qene i eger,ndaj mund te kete ndikuar edhe ne perzjerjen e gjakut!!!Haaaa!!!Dhe kete e quan lidhje gjaku!!!

  5. A b says:

   Nuk kam ndonje koment te vecante per kete pronocim te Sali Turkut, por nuk perjashtohet mundesia qe ndonje turk te kete kaluar naten ne shtepine e Sali turkut ne Tropoje dhe keshtu linden pinjollet e rinj turq ne shqiperi, qe deklarojne sot se kemi lidhje gjaku me Turqine. Nuk ka turp me te madh se sa ky te quash vellezer gjaku turqit. Te gjithe jemi deshmitare se shqiperia eshte mbrapa botes ne shume gjera dhe e vetmja arsye per kete eshte sundimi 500 vjecar Turk qe e ktheu Shqiperine edhe 500 vjet te tjera mbrapa. Deklarata te tilla jane fatale dhe te turpshme per kombin tone i cili fatekesisht e ka shume te veshtire te mekembet me njerez te tille ne krye. Sot politika dhe politikanet Shqipetare jane antishqipetare,,,,mjere ne ke kemi ne krye,,,,,,,,,,,,

 2. Tani says:

  Kellira e vogel e ballkanit gjen me ne fund babane e tij pisanjos ne Azi

  1. Kjo qi thot Doktori ash me se e vertet. E me ta hyp turku per 500 vjet, normale qi gjysm-turk do bahemi. Ca ka ktu per tu revoltu o kamunista kristian?

   1. wert says:

    Te pelqen turku ty? Shko atehere e laji kembet turqve ne azi, e mos ndot Shqiperine

   2. Lomi says:

    O Lymo berrishta thot qe i kemi hyp ne atynve osht fjala per Turqi e jo Shqipni.Mgjan se paska lexu asnji titllin e shkrimit mduket.Cdun turqit ke no mor daj ku kullosin dhit ferra e peshkulliz.Palla osht krenarija jon ne i kemi nerzy turqit me i zbukuru pak basyretin e gaxharrojt se kon qen sa i bagel lope dhe si byth fterje.Nashti e kan morr vesh gjith qe e kemi qylykun e pezdredhem dhe vijn me u plugu si turista ke ne.Shqiptaret e kon ndor Turqin er daj i kom pa vete se turqit e kon trunin sa i arr vicidoli.Mka thon Tata mu ke kujdes me faren se fara shqiptarit ta fryn stikthin me avullim.
    Tnjefsha tmiren.

  2. demi says:

   Shqipe,me tipare Turke? Apo terroriste? Shqipe jeton dhe vepron ne stilin Rus! ?? Te pa edukate si Kinezet!? Pa kulture cope kafshe e eksperimentuar! Ne emigrim te pa integruar! Ne pergjisi me dy fytyra e dy mendje,!! A jemi real???????

 3. aqif-pallaska says:

  Ka njeri me vete ky idot ti thote ndalo se na felliqe fare???????????????????

  1. Edi Detroit says:

   Aman Sale vetem me greket mos me bej vella ,,Te lutem se atehere kemi pune bashke ,,haha ka filluar te me pelqeje Sala!!

   1. aqif-pallaska says:

    Hahahahahaaaaa me ata eshte kaluar vellait se desh tu jepte detin,, mire qe turqit si kemi ne kufi thuaj kushedi ca do ju bente dhurate_____hej bela Erdogani thote jemi aleate dhe miq ky palla vellezer gjaku.

   2. aqif-pallaska says:

    Hahahahhaaa Edo eshte be xheloz Saliu se thone qe Spahiun e financojne turqit i ka ik truri filloi me deklarata dashurie.

   3. Disho nekrofili says:

    Si nuk te ka bere vella me greket, ka bere krushqi edhe me ta, si ka bere me serbet. Pastaj turqit dhe greket jane me te perafert gjenetikisht, se andej erdhen.

    1. eleYΘeriskepsi says:

     Konkretisht per ju thote si mbeturin turkoshake qe je ne shqiperi.

     1. eleYΘeriskepsi says:

      Korrigjim : ju=ty

     2. Disho nekrofili says:

      c’te te pickoi, ja dil para pasqyres dhe do shikosh si do thyhet nga menxyra qe kini ne surrat.

     3. ema says:

      Lajmi i fundit:DEPUTETJA GREKE ELENİ RAPTİ ‘Έλενα Ράπτη ”e quan si thashethemin me te kendshem lajmin se ka nje mardhenie dashuria me artistin turk KENAN İMİRZALİOGLU-EZEL.Sidoqofte shtypi grek pretendon per foto dhe te tjera gjera….PRA SİC E SHİKONİ PERZİERJA E GJAKUT FİLLON NE FİLLİM NGA GREKET DHE KESHTU ME RRADHE…

   4. Doni ALBO says:

    Ju vetem me ty po do te kete pune gati me 90% te shqiptareve nqofse na bene vllezer me magjupt greke.

 4. REX says:

  Moster, te verteten ka thene se gjak selxhukesh ka ne damar.

  1. normale says:

   e verteta gjithmon triumfon, sado te perpiqesh ta fshehesh nje dite del ne shesh. Jo se na tha ndonje gje te re zoti kryeminister i turkoshqiptareve, thjesht na e rikujtoj se nga e kemi prejardhjen.

   1. Aleko says:

    Mua me duket se Berisha ka thane dicka reale ne lidhje me lidhjet e gjakut qe kane mjafte shqipetare me Turqit.Por ay nuk e ka fjalen per shqipetaret e shqiperise apo te kosoves dhe viseve te tjera shqiptare,ku ay shprehet drejt ne fjalen e pershendetjes me rastin e festes se gruas se :morali i larte sakrificat dhe perkushtimi i gruas shqipetare i memave, gjysheve e stergjysheve tona ka qene faktori kyc ne ruajtjen e gjuhes ,indetitetit dhe gjakut shqipetare.Lidhje gjaku mund te kete me rreth 5 miljone njerez

    me origjine shqipetare qe jetojne prej nje kohe te gjate ne turqi ku besoj se eshte e pamundur te mos kete martesa te perzier shqipetaro-Turke,po te kemi parasysh dhe faktin qe te dy etnit i perkasin te njejtit religjion -atij mysliman…..

 5. Miri says:

  Edhe une hallen turke e kam. Vdeksha une per buzeqeshjen tende. Kur buzeqesh ti pranvera vjen me shpejt…..kuptohet tmerrohen kafshet e pyllit, por vari trapin kafsheve.

 6. FAK says:

  NQS DJALLI BERISHE I KA THENE ME TE VERTETE SAKTESIHST KETO FJALE
  MENDOJ QE NUK ESHTE ABSOLUTISHT FAJI I TIJ.
  NUK MUND TE FAJESOHET P.SH. NJE PSIKOPAT QE ESHTE I SEMURE NGA TRUTE.
  AI THJESHT IZOLOHET DHE I JEPEN MJEKIME. KURSE ATA QE E NDEGJOJNE ,QE SHKRUAJNE, QE KOMENTOJNE DHE QE E NDIHMOJNE ME IDIOTIZMIN E TYRE SI PUNA E ARVIZUSE DHE EDI RAMES JANE FAJTORET E VERTETE PER MOS THENE KRIMINELE QE PO E LENE SHQIPERINE NE DORE TE NJE NJERIU QE PASI VODHI DHE VRAU
  PO TALL KO.ET ME SHQIPTARET.

 7. Shkodrani.London says:

  Izolojeni ne cmendine kete idjot te lindur.Ky bahet vlla edhe me qenin,mjafton me i qi qeni nanen.Fton idjoti Kryeministrin Turk,ne festen e pamvarsise nga Turqia.Lidheni skizofrenin Malok,te mos flasin ne emnin tone,sepse une dhe cdo shqiptar,nuk e perziej gjakun me Turqit.Sala tu falin atyre pashaporte familjare

 8. BERISHA LARGOHU. PROPOZOJ QE TE KRIJOHET NJE QEVERI E UNITETIT KOMBETAR DERIN NE INTEGRIMIN E SHQIPERISE NE EVROPE, PRA PA BERISHEN! says:

  Gjergj Kastrioti dhe shqiptaret nuk luftuan kunder gjakut shqiptar sepse ato ishin turk. Turqit nuk mund te jene kurr gjak shqiptari, ky Berisha eshte thartuar fare.

  1. tani says:

   Berishes nuk i rruhet fare miqesia me TURKUN,por ai eshte
   i angazhuar ta shkatroi SHQIPERINE dhe popullin SHQIPETAR
   me keto deklarata te felliqura deri ne fund te detyres qe
   i ka caktuar SERBI se per ate punon…

 9. LOLA says:

  o gomar po cfare ngaterron mo kopil turku gjak turku ke ti me lirine jo ne o kafshe o shtaze o ndyresire po ik se na e shpife veremin ncncncncnc edhe nje deklarate e tille na u desh

 10. Ky ka rrjedhur fare, me duket. Te paguaje leket e shpronesimit te rrugeve nje here, pastaj te flase. http://mdcal.blogspot.com/2012/04/fakte-tronditese-per-ekonomine-dhe-per.html

 11. Aleksandri. says:

  Un jam shqiptar. Racè shqipare absolute. Nèse Berisha ka gjak turku èshtè normale pèr tè. Por nuk duhet tè ofendoj shqiptaret qè janè nè origjinè shqiptare. Ndoshta ka te drejt se nja dy deputet tè PD kohè mè parè kan deklaruar se jan egjyptian njeri e tjetri nuk mè kujtohet nga èshtè. Njè gjè e dinè pothuajse yè gjithè. Sali Berisha èshtè njè psikopat i lindur. Dhe kush e ndjek atè pas jan plehra tè shqipèrise.

 12. CIU-CIU-CRRRRRRRR says:

  TE DY KANE NJE LIDHJE SALA NA BEN VELLEZER ME TURQIT,RAMA ME GREKET.

 13. Yunanistan says:

  O qenie nje qelizore lexojeni mire ca ka thene Berisha dhe mos hipni perpjete kot si injorante, tregohuni te arsyeshem. Mos mu beni si ato minoritaret grek qe sa degjojne fjalen turk ose Turqi i ze paniku. Hajde shendet.

 14. murtez ademaj says:

  Po shqiptar pa gjak Turku dhe shkjau (…)a ke takuar?

 15. R.Moisiu says:

  Shqiptarët respektojnë atë dhe vetëm atë si hero kombëtar; Gjergj Kastriotin
  17 Janar, 2012 | Kategoria: Opinion | U postua nga: T.O
  Nga Raimonda MOISIU

  Populli shqiptar ka një thënie kështu: “Rrnon shqiponja në majë të malit; rrnon dhe miza në bëthë të kalit”.

  Produkt i kësaj psikologjie të shqiptarëve ka qenë Heroi Kombëtar i tyre Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Në Turqi ende ia ruajnë inatin luftëtarit të shquar mesjetar dhe njërit prej ushtarakëve më të zotë që ka parë njerëzimi. Kjo gjë, të fut në mendime, kur shikojmë në Kosovë të ngrihen xhami me donacione turke që përmbajnë emrat e Sulltan Muratit e të Mehmetit të Dytë.

  Skënderbeu braktisi në momentin që zgjodhi mëndja e tij gjeniale ushtrinë e perandorisë që i dha titullin dhe emrin “Skënderbej”, duke marrë me vete, përveç edukatës ushtarake osmane edhe emrin që e njohin ngado.

  Merita nga më të mëdhatë e Skënderbeut është organizimi, taktika dhe fitorja mbi një armik disa herë më të madh në numër. Atij i përket thënia “ Ai gjeneral që nuk e fiton një betejë me 15 mijë luftëtarë, nuk e fiton dot me 150 mijë”.

  Skënderbeun janë përpjekur ta paraqesin si luftëtar i kristianizmit, si “atlet i Krishtit” e të tjera gjëra jashtë së vërtetës. Mjafton vetëm ky fakt shpartallonjës: Shqipëtarët, me 80 përqind me origjinë a besim mysliman, e respektojnë atë dhe vetëm atë si hero kombëtar, gjë e cila nuk mund të ngjiste, nëse ai do të qe një gjeneral kryqëzatash kristiane në mbrojtje.

  Gjatë jetës së tij, Skënderbeu, ka ndryshuar tri herë fenë – lindi ortodoks, u bë mysliman dhe vdiq katolik, duke provuar pabesinë e Papës së Romës së asaj kohe, që nuk i dha as ushtarë e as para atij që po luftonte në ball kundër të frontit aziatik që po vinte me pankarta islame dhe duke abuzuar me Kuranin për të justifikuar epshin e njohur të pushtimeve, që e kanë patur të gjithë despotët jo vetëm antikë apo mesjetarë.

  Skënderbeu ka fituar 26 beteja e ka humbur një kundër një gjenerali renegat shqiptar. Për heroin kombëtar të shqiptarëve janë shkruar vepra pambarim. Dy librat historike rreth Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriotit Skanderbeg nga shqiptaro Amerikani Fan S. Noli konsiderohen studime klasike. Fan Noli e ka paraqitur Skënderbeun si një burrë 31 vjeçar kur ka shkuar peng në oborrin e Sulltanit, e jo 7 vjeç sa ç’thonë legjendat dhe Marin Barleti. Noli shton, me këtë rast, se ai e ka pas mësuar artin e luftës dhe fitoreve me armiq më të mëdhenj në numër jo në ushtrinë e jeniçerëve, por në malet e Shqipërisë.

  Vlejmë të theksojmë një fakt tmerrësisht të trishtuar.

  Vepra më e përkthyer nga letërsia shqipe – 98 herë – është “Historia e Skënderbeut”, shkruajtur nga bashkëluftëtari i tij Marin Barleti; një vepër që nuk ka nevojë ta cilësojmë ne “Brilante”. Është e pamundur që Barleti të mos ketë patur shkrimtarë bashkëkohës, miq e rivalë të tij. Por…pas 500 vjetësh nate osmane, letërsia shqipe kishte mbërritur te Bejtexhinjtë.

  Cila është e ardhmja e letërsisë shqipe aktuale, kur shteti shqiptar, e ka ndihmën dhe përkrahjen për të thuajse zero. Çdo të ngjasë kur, më në fund, do të shfaroset raca e shkrimtarëve aktualë shqiptarë, të cilët, papërjashtim, i botojnë librat me para borxh dhe thuajse i dhurojnë sepse nuk ua blen ….?nga Raimonda MOISIU Botuar gjeresisht ne Shtypin shqiptar

  1. beso says:

   znj.Raimonda.Nuk ka fakte bindese qe deshmojne se Gj.Kastrioti,i biri i Gjonit(Jvan-Xhuen-ne dialektin lombard-ketu merr shkas gjetja e Shmidt,ndersa Giovani eshte korrespondeti italisht i Gjon)te ishte ortodoks.Barleti duhet te kete te drejte per moshen,pasi kur Gjoni u detyrua te pranonte vasalitetin ndaj sulltanit ishte e perdorshme si praktike qe te jepeshin djemte(nje ose me shume)si peng te marreveshjes.Barleti tregon edhe nhjarje te tjera te Skenderbeut adoleshent ne Turqi,qe eshte evidente se ishte kadet atje.Barleti ka qene rreth 17 vjeç ne rrethimin e Shkodres rreth 1492;pra e pamundur te ishte bashkeluftetar i Gj.Kastriotit.Qe nje projekt i Romes per nje kryqezate te re,por mendohej se Skenderbeu ishte i madh ne moshe dhe nuk gezonte simpatine e te gjitheve.Sipas meje kishte mjaft arsye,duke filluar nga francezet,qe paten probleme me Ferdinandin e Napolit,qe u mbeshtet nga Skenderbeu ne fushaten italike.Francezet(Anzhute)mbanin titullin si mbreter te Jeruzalemit,duke qene se kryqeztata franceze ia doli t’a pushtoje.Une thjesht si dashamires i historise sjell keto pak detaje,qe me duket se duhen permendur.Beteja qe humbi Skenderbeu ne Berat qe veper tradhetie,por ndoshta edhe pakujdesi e Skenderbeut.Gjenerali nuk ishte shqiptar renegat,por nje joturk me origjine kurde me duket,Sebalia,qe edhe nje here tjeter pati sukses prape ne Arberi.Sidoqofte ju pershendes per shkrimin tuaj.Mesa duket sali berisha ka nevoje per shume vellezerime,dhe te ftosh kryeministrin turk per 100 vjetorin e pavaresise nga Turqia eshte nje gallate kolosale,qe sa gallate do jete sikur Erdogani te vije dhe te na nderoje pse arritem te pavaresohemi nga Turqia.Mendoj qe per çlirimin nga gjermani ku ka me mire sesa te vije Merkel,per çlirimin nga komunizmi ku ka me mire sesa te vije vete Enveri,e keshtu me rradhe.Mendoj se saliu ka probleme me orarin e ilaçeve ose i japin ilaçe te skaduara.

  2. Prgjigje Raimondes says:

   Rajmonda Gjergj Kastrioti lindi Katolik prej dy prinderve katolike Gjoni katolik i ritit perendimor dhe Vojsava ,nana, katolike e ritit Lindor, u ba musliman me dhune prej sulltanit,por kurr nuk e harroi fene e te pareve se ciles iu rikthye mbas betejes se Nishit.
   Dhe po ashtu sic lindi katolik ,vdic si nji katolik i devotshem .Me Papen nuk pat asnjihere konflikt,por vec me Republiken e Venedikut.
   Asht po Fan Noli ,i cili me 1920 ne Vlone i pat deklarue At Shtjefen Gjecovit se:”qellimi i jetes sime asht qe shqiptaret ortodoks t’i kethej ne origjinen e tyne fetare ne katolicizem Lindor ashtu sic kane qene ne kohen e Gjergj Kastriotit”
   Ju Raimonda ne qofte se keni rast me shkue tek arbereshet e Italise atje ju mund te shihni se kush jane Katoliket Lindor,te cilet lidhjet kishtare i kane me Seline e Shejte ne Rome.
   Te tille kane qene shumica e shqiptareve ne kohe te Gjergj Kastriotit.

 16. kola says:

  e ky eshte koqe kandari,ky na flliqi fare ku shkon jemi vellezer thot,po cohe dhe agiten martohe per te dyten here ne turqi se jena vellezer e rac e poshter.

 17. Voica says:

  Ore, keta turqit qe ka pyetur ky kur ka takuar dhe ata i kane thene se kane pas gjak shqiptari, eshte bere kurioz me pas se pse? A jane shqiptare te vajtur ne Turqi, apo kane pas gjysherit zboriste ne Shqiperi dhe jane martuar me gra shqiptare? Se pushtues, me c’thuhet nuk kane qene-kjo ishte genjeshter e sistemit monist… Ka ndonje te m’a ckoqiti pak keto te ketij koqit?

 18. shkelmendasi says:

  Vertet kemi, se na kan bo nanen per 500 vjet

 19. pinoku says:

  turqit tek ne erdhen me lule dhe ne i pritem me shpate,ka rrene me te madhe ne bote? ky na ka heqe trurin fare . zoti na ruajte nga ky ufo.

 20. Marin says:

  Fol per vete, Salih Berisoglu.

 21. robi says:

  Po çlidhje gjaku kemi ne me otomanet mor rrot

 22. Shkelmendasi says:

  Gjak barbari ka ky kafshe qe sillet si ata barbare. Une nuk kam per vete. Ky qe na thote qe turqit na administruan 500 jet. Tani do themi qe ske.derbeu luftoi kunder administratoreve turq

 23. Landi- Sverige says:

  Jo o njeri (ne qoftese je i tille)! Ti nuk me perfaqeson mua, as shumicen e ketij kombi, qe ka nje emer, ka nje histori, ka dhe nje gjak jo si joti, jo si te Spahiut dhe turkoshakesh te tjere. Ti nuk je kryeministri im, ti je nje i huaj per mua ose une (dhe shumica e ketij kombi) jemi te huaj per ty. E rendesishme eshte qe gjaku im, i familjes sime, i krahines se orgjines sime dhe i shumices se krahinave qe komunikojme te njejten gjuhe, nuk kane asgje te perbashket me gjakun turk. Ata (turqit) mund te kene ne venat e tyre nga gjaku yne sepse per 5 shekuj na kan pire ate gjak, per 5 shekuj shume shqipefoles u turqezuan (ashtu si ti) duke i sherbyer barbareve, por ajo nuk do te thot qe ata jane vellezerit tane. Ata kan qene armiqte tane sepse na mohuan si komb, si gjuhe, na mohuan traditat, kulturen dhe rrenjet tona. Mbas 100 vjetesh pavaresi ndaj tyre, ky turkoshak shqipefoles perpiqet te mohoje dhe zhduki kete histori, kete gjak dhe ne vend te Gjergj Kastriotit mbi kalin e tij kerkon te na vendosi sulltanin Erdogan. Jo une ne venat e mija nuk kam gjakun tuaj more turkoshaker dhe nuk do te kem kurre!

 24. vetetima says:

  Sali shpella e pa qe vellezerrit evropiane nuk ja varin tha te shkoj njehere nga vellezerit e tij turq. Ky do cuar ne cmendim. Lidheni

 25. Kelmendasi says:

  Berisha ka thene ate qe kane ne mendje te gjithe myslimanet shqiptare.Pyetni po luajti futboll Shqiperi Turqi myslimant jane me zemer me turqine
  Pas shpalljes pamvarsise me 1912 myslimanet me ne krye hoxhallaret mueren armet dhe luftuen kunder mbeshtetsve te pamvarsise .Prandaj disa thone historija mos te rishikohet se eshte mbulue me qellim e verteta
  Le te pyetet Kristo bfrashri e te tjere
  Turqit per mue nuk jane vllaznit tane por armiqet tane qe ju kem pa sherrin dhe vazhdojm me jau pa prej nderrimit me dhune te fese
  Ne Turqi jetojne rreth 6 milion shqiptare te turqizuam por qe skane ma gja shqiptare ashtu edhe Arvanitasit ne Greqi qe bejne 35 perqind te popullsise por ja ma antishqiptare se vete helenet
  Vetem Italia nuk jua ka zhduke identidetin Arbereshve

  1. Toni.I. says:

   BRAVO KELMENDSI , ARBèRESHèT e ITA janè simbol i SHqiptarève ku
   gjuha dhe kultura kultivohet prej SHekujsh.

 26. homeri says:

  Lumsi BERISHA qe e di qe ka gjak turku , keshtu eshte IMAMI , CEKA ,HALIMI dhe gjithe eunuket e tjere te tij ,por te mos na thote ne te tjereve qe kemi gjak ilir , Tani do mburren edhe KOSOVARET dhe camet dhe do thone se Kryeministri eshte si ne me gjak turku do ta duan me shume , sa per mua un i kam urryer turqit per gjithcka te keqe qe i kane bere kombit tone dhe veset e liga qe trashegojme

 27. Sal palla says:

  O Sale Zeni me Argiten dalin me jak turko -serb, apo jo nuk tallem.Liria serbe ti turk; serbo turk.

 28. TRADHETARI NGA VICIDOLI says:

  Cdo gje munde te mendoni per Sali Tradhetarin por jo qe eshte IDIOT i CMENDUR BUDALLA etj si keto. Sali Tradhetari si me BUDALLEK arrine te thote ate qe Historianet Serbe e Greke jene perpjekur ta thone gjithemone. Kjo eshte deklarata qe ata (serbet e greket) kane enderruar te degjiojne e me siguri i kane urdheruar ta thote. Gjergj Kastrioti e me se fundi Mic Sokoli po rrutullohen ne varre nga gazepi.

 29. enofieraku says:

  sali plera ti normal qe je bastard , ose dobic ne gjuhen popullore po popullit shqiptar i vjen anes ti o plere, ti o plere je turk, serb , e cdjjall race egziston mbi kete toke o far e flliqur, ti je bastard ti je dobic, shqiptaret jane pasardhes te pellazgeve , ilreve , dhe arbreshve.. o plere … ti je turk or far e poshter e jo ne.

 30. B-Yrazeri says:

  Po ¢’mund të presësh nga byrazerët!? Në fund të fundit, ¾ e të vërtetes tha…

 31. Dea says:

  Qetesohuni o rob te frustruar se nuk i morri malli turqit te ndajne gjak me ju,por kjo vjen si pasoje e historise qe ndajne bashke keta 2 popuj.Me deshire apo pa deshire perzjerja eshte e pashmangshme ne nje periudhe kaq te gjate bashkjetese dhe shkembimi shume dimensional.Ka shume italiane qe pranojne se kane gjak shqipetar,se shume arbereshe jane martuar me italiane e kane gjeneruar breza te rinj,pikerisht me gjurme gjaku shqipetar.kjo ka ndodhur dhe me turqit.Cfare ka ketu per tu skandalizuar?Po skeni faj ju.Se jeni mesuar gjithe jeten te lani halet e Greqise dhe i vetmja menyre trajtimi qe njihni eshte injorimi dhe percmimi.Mire jua bejne greket ju qe ju konsiderojne me pak se nje cerek skllavi.Turqit flas per historine moderne dhe jo per 500 vitet qe sot as me hyne ne xhep se shof nga e ardhmja,jane te vetmit qe kane mbrojtur interesat shqiptare ne cdo nivel nderkombtar.Kur shumica nga ju se kishte pare ndonjehere deren e ndonje ambasade,turqit ju benit te hynit pa viza e te shifnit 2 cika qyteterim me sy per te dale nga injoranca qe ju rrethonte.Turqia eshte nje komb i madh.I kujtoj grekofileve lart se Greqia nuk eshte sa nje plesht krahasuar me te.Prandaj mos beni polemika idiote.Aleate si Turqia Shqiperise i duhen dhe do ti duhen gjithmone.

  1. Disho nekrofili says:

   Shof qe e paske ngrene suxhukun turk mi Dea.

   1. Bardhi says:

    Po te mos ishte turqia,pas shkatrrimit te Shqiperise me 1997,Greqija do te gllabronte o i mjere dhe tani do ishe ndar Shqiperia mes Greqise e Serbise.Kete gje e tin cdo kush ne bote qe ka se paku dy fije mende.Shqiperine me 1997 e shratrroj sherbimi sekret serb me elementet e tij socjalist,as kjo nuk eshte meshefti me .Por si duket ju nuk shfletoni shtypin e huaj dhe komentet e diplomatve te huaj,Ju vazhdoni te lexoni akoma “Zerin e dreqit”pardon “popullit”

  2. Alb-Germani says:

   Dea ka shum te drejt.Politika behet ne sherbim te kombit dhe interesave te atdheut.Turqia ka qene gjithmon garant per mbrojtjen e Shqiprise ,te pakten keshtu e di.Pak me respekt per komentruesen pa ka kaluar ne fyerje te nderuar njerez.
   Duhet shkruar me argumenta.

  3. Landi- Sverige says:

   Ne radhe te pare “rob i frustruar” je ti o turkoshak qe krijon ndarrjen nga ky komb me fjalen “ju” dhe “ti” na qenke ne kete “perzierje te pashmangshme dhe shume dimesionale” gjat kesaj “bashkekzistence” te gjate!!!!!! Ti kujton se otomanet erdhen si krushqe e dasmore ne keto vise dhe ky popull i priti me kenge e valle, u dha nuset shqiptare, se keta otomane, fatkeqesisht ne viset e tyre ne thellesi te Azise, kishin mungese te gjinise femerore. Me sa duket zoti i tyre kishte krijuar vetem gjinine mashkullore tek ta dhe ja, dolem ne bamiresat shqiptare ti ndihmojme keta njerez te larget dhe pa patur asnje lidhje te perbashket ne kulture, tradita e besime me ta.!!!!!! Patjeter qe e kemi tradite bujarine, por me sa di, per miqte more Dea, buke e kripe e zemer, por jo per armiqte dhe aq me keq tu dhurojme dhe vashat per krushqi!!!!!
   Ti me pas bene nje krahasim me arbereshet, por haron, ose bene sikur haron, se ata arbereshe jo vetem ne Itali, por edhe ne Greqi u larguan nga tokat shqiptare sepse nuk deshironin keta “krushqe” e “dasmore” ne tokat e tyre. Dhe ata u larguan pergjithmone nga keto toka duke u bere banues te rinj te popujve miq qe i ndihmuan ne jeten e tyre te re. Dhe natyrisht qe eshte normale me mikun te kryhesh edhe krushqira.
   Ndersa pjesa e fundit e komentit tende eshte sa foshnjore aq edhe qesharake me llogjiken tende dhe me krahasimet e tua, ku nga njera ane thua qe “ju (ne) jemi mesuar gjth jeten te lani halet e grekut” dhe nga ana tjeter, prape sipas teje, “turqit na bene te shihnim dy cika qyteterim, per te dale nga injoranca qe na rrethonte, qe na lejuan te hynim pa viza, kur shumica nga ne skishim pare deren e ndonje ambasade”!!!!!! Te them te verteten sot e mesoj qe shqiptaret nuk ju sulen ambasadave perendimore, maleve e anijeve neper dete, por ju versulen ambasades turke per te pare “qyteterimin” turk!!!!! Nga i paske mesuar keto gjera more Dea, ne ndonje xhami ne Kosove qe ta ka bere dhurate gjyshi Erdogan??!!

   1. Dea says:

    Nuk e kish “ju”dhe “ne”ne sensin e prejardhjes sepse nuk kam anje lidhje me Turqine e aq me pak me xhamine.E kisha ne sensin “elita”dhe “masa injorante”qe vetem di te shaj.Ambasadave perendimore ju “sulet” pikerisht.Per vizat mbanit rradhe si qen.Ne ambasaden turke as kishit nevoje te shkelnit se vulen jua vinin ne airoport sa arrinit,qe te ndjeheshit njerez.Te keshilloj te shkosh per nje xhiro ne Turqi dhe pastaj fol per “qyteterimin”turk.Per dijen nuk eshte asnjehere vone.Mos kaloni ne sharje fetare se si Islami dhe Krishterimi mbartin shume kulture ne vetvete,shpesh here kane merita te medha por shpesh here gjithashtu i kane perlyer duart me gjak.Nese nje merite ka pasur ky komb nder vite ka qene bashkjetesa civile midis feve.Mos e shkelni kete te mire te vetme dhe mos i kaloni kufinjte qe nuk duhen kaluar.Pershendetje!

    1. aqif-pallaska says:

     Vize per ne Turqi merret kollaj?????????????????????????????????????????????
     ca leshin do besh ne Anadoll kur vete turqit emigrojne drejt Euoropes edhe sot e kesaj dite qe kane arritur zhvillim e ekonomi te madhe.

  4. salistalin says:

   Duket moj DEA qe krenaria jote e te qenit shqiptar paska vajtur ne hale te gomarit. Kjo qe beri bajraktari shpellar nuk ka vend ne asnje kuvend. Me keto pallavra qe i nxori haleja hodhi poshte dhe mohoi atdhetaret dhe historine e shqiptareve.
   Menekshe, Xhevrije apo Hazize do te te shkonte me mire si nick ketu ne portal.

   1. Dea says:

    Krenaria ime e te qenurit shqiptare ka vajtur “ne hale te gomarit”sic e thua ti qe kur kam lexuar keto komente te neveritshme injorante 2 lekshe.A mund te ndjehesh krenar kur e ndan kombesine me injorante te ketij kalibri?

 32. bisha berisha says:

  e kam fjalen per nipat, mbesat e kushurinjte e mi se ne martohemi me njeri tjetrin.

 33. sali donkishoti says:

  une faktet i marre nga sekretari im personal-Sanco-Panco!

 34. Aleko says:

  Kur Z>Berisha thot per lidhje gjaku te shqipetareve me Turqit besoj e ka fjalen per rreth 5 miljone shqipetare qe jetojne ne Turqi prej nje periudhe te gjate dhe sigurisht qe ata kane lidhje gjaku me Turqit ,kejo per shkak edhe te religjionit te njejte.Ndersa per shqipetaret e shqiperise dhe te viseve te tjera shqipetare, une do te bija dakort me komentet e tij qe ka shprehur ne festen e gruas ku vlereson larte moralin, sakrificat dhe perkushtimin e Gruas shqipetare ne mbajtjen te paster te gjuhes indetitetit dhe gjakut shqipetare…

 35. albanian eagle says:

  Per interesa politike kushdo mund ti shtoj dozat e miqesise kundrejt shteteve te tjera,por kjo qe ben SALI TRAPI ja kalon politikes.Ky mund te jete i sigurte per vellezerit e tij te gjakot.
  Nuk ka moral te na perfaqesoj te gjitheve.

  Aq me teper qe kjo s`ka te beje me deshiren e tij.

  Ne s`po jemi vellezer me vete shqiptaret ky sot na ben me Turqit,neser me Greket,pasneser me Sllavet etc..

  Po nuk ka faj ,kur gjen popull tepergjumur e te paorganizuar mire na e ben.

  Kur vjen kryeministri Turk ky mbulon Skenderbeun cfare prisni tjeter nga Sali Tropovici.

 36. Shen Kozmai says:

  Pse beni sikur shqetesoheni………..apo ngaqe e tha Sala……shqiptaret e vertete ne kete vend jane krejtesisht te shtypyr e te marr neper kembe nga turqit shqipfoles.Kjo ka ndodhur qe para 500 vjeteve e vazhdon e ndodh deri sot.Ne kosove e kane per nder tu thuash turq, ne tirane mu ne qender(tregu cam) sa here fiton turqia ndeshje futbolli,camet dhe qytetar te tjer te tiranes dalin rrugeve e festojne me flamur turk. Nqs duam te bejme ndonje hap perpara si shtet e si shqiptar duhet te bejme gjithcka qe te shkeputemi njehere e mire nga turqia……..duhet ta fillojme nga feja,duhet te ndjekim rrugen dhe veprimin qe beri Ibrahim Rugova,te kthehemi ne fene e te pareve. sado qe themi me te madhe qe kemi tolerance fetare e qe feja e shqiptarit eshte shqiptaria e bla bla bla te gjithe e shohim e ndjejme e kuptojme qe te cdo mysliman shqiptar fshihet nje turk me te njejtat interesa per te sunduar ballkanin si 500 vjet me pare. Kuptojeni njehere e mire qe te gjithe te keqijat e shqiperise se sotme jane trashegim nga turqia…..ata na lane ne prapambetje,ata na futen ne lufte me fqinjet e na lane edhe sot ne konflikt me fqinjet,ata na lane damken e nje vendi mysliman te pagdhendur,nga turqia kemi problemin me te madh qe ka ky vend me pronat qe nuk po e zgjidhim dot etj etj….Para se te vinin turqit ne ballkan principatat shqiptare ishin pak a shume njesoj te zhvilluara si fqinjet,princat shqiptare benin tregti e krushqi me fqinjet e vendi zhvillohej normalisht,pas ardhjes se turqve vetem shqiperia ngeli 300 vjet mbrapa………..fqinjet ndertonin hekurudha e porte neve na la turqia me gomere e me dhen,fqinjet kishin me kohe universitetet e tyre e neve nuk na linte te kishim as nje abetare,fqinjet benin aleanca me aleatet natyral si anglia franca,austria etj,ndersa turqit e shqiperise donin akoma “baben” sulltanin etj etj etj. Si perfundim nqs ne nuk do shkeputemi njehere e mire nga turqit kurre nuk do njohim prosperitet te vertete.

 37. albanian eagle says:

  Per interesa politike kushdo mund ti shtoj dozat e miqesise kundrejt shteteve te tjera,por kjo qe ben SALI TRAPI ja kalon politikes.Ky mund te jete i sigurte per vellezerit e tij te gjakut.
  Nuk ka moral te na perfaqesoj te gjitheve.

  Aq me teper qe kjo s`ka te beje me deshiren e tij.

  Ne s`po jemi vellezer me vete shqiptaret ky sot na ben me Turqit,neser me Greket,pasneser me Sllavet etc..

  Po nuk ka faj ,kur gjen popull tepergjumur e te paorganizuar mire na e ben.

  Kur vjen kryeministri Turk ky mbulon Skenderbeun cfare prisni tjeter nga Sali Tropovici.

 38. pallcia says:

  Se berisha di seka gjak turkushaku eshte pune etij ,qe te gateroj gjithe shqiptaret qe kane gjake turke eshte nje nga idiotizmat e tij te fundit.

 39. Shkodrani.London says:

  E nxore kryet edhe ti Kelmendasi.Ket radhe,prap nuk po fajson Salen per budallalleqet,por po sulmon tan Shqiptaret mysliman.Na nxore Italin si ajken e popujve.Mos harro ore tutkun,se ne 1912 kur Mali i Zi sulmoi Shkodren,nje pjese e malcorhanes tuej i rane Shkodres mbas shpine.U desh nderhyrja e patrioteve si Hil Mosi me shoke,me i bind se bahej fjale per pushtimin e Shkodres e jo lufte kunder turkut.Mos u mundo me kriju hendek midis feve,sepse mysliman jane 75% e shqiptareve.Po pse lodhem me mbush rradaken tande idjote,tu e dit se ku je rrit,atje midis shkambinjve.

 40. Arbenn says:

  Po ngadal more burra,se ftesa nuk ka qen perfundimtare,pritni edh pak se dot ket ndonje te ftuar edhe per ,,PAKICA,,-ndoshta do ta thirr edhe Tadiqin,,dot ket edhe per ju diq ,,pas DESERTIT,,

 41. Cakalli7 says:

  Kuptohet qe Sali Berisha flet per fisin e vet.

 42. dymi says:

  Ne takimin me kryeministrin turk Sal-iu tha:-“Eshtë një rast i shkëlqyer për mua të shpreh mirënjohjen më të thellë ndaj kombit turk dhe Republikës së Turqisë për mbështetjen 100 vjeçare që i ka dhëne Shqipërisë dhe shqiptarëve në përpjekjet e tyre për liri dhe dinjitet kombëtar.” C’eshte more ky njeri qe keput mufka njeren pas tjetres? Ku po na shpie kjo politike? Po shkojme jo drejt perendimit, por po degdisemi larg e me larg ne lindje.
  Ne shtypin e sotem(nuk me kujtohet gazeta) nje opinionist bente nje konstatim dhe pastaj shtronte nje pyetje: Ne Shqiperi nuk ka asnje parti,shoqate,grup shoqeror, etj,qe te jene kunder antaresimit ne NATO,kunder miqsise e bashkpunimit me SHBA, kunder integrimit ne BE,sic ndodh ne Serbi, Turqi,Greqi,Maqedoni,Rumani,Hungari, etj. Megjithate si ka mundesi qe ne jemi me larg se te tjeret nga Europa, te fundit ne cdo gje? Duke lexuar informacionet per takimin e Sal-iut me Erdoganin, duke ju rikthyer edhe nje here vizitave te tij ne Azerbajxhan e Hungari, duke pare elozhet e shkeljen e syrit qe i ben Kines(te bejme kinezcen gjuhe te dyte) duke i bere me kete karshillek Europes dhe SHBA, u kthjellova menjehere dhe e gjeta pergjigjen:Nuk mund te na pranoje Europa dhe SHBA me udheheqes te tille, qe cdo gjeje ne shqiperi po i ve kazmen, qe po instalon ne vend nje regjim gjoja demokratik, qe po renon cdo dite e me shume ekonomine e vendit e po varferon ne ekstrem shqiptaret, qe sic thote populli per inat te vjerres(SHBA dhe BE qe mundohen ta frenojne ne theqafjen e tij) shkon e fle me mullixhine(Kinen, Azerbajxhanin, Hungarine e tani na ben supermik Turqine, qe na paska ndihmuar pas pavaresise.) Me demek pushtuesi na paska ndihmuar te rimekembemi e te forcojme pavaresine pasi u cliruam prej tij! Te vesh duart ne koke!

 43. aleksander says:

  turk je ti o psikopat se nuk jemi ngateruar te gjith shqiptaret me turqit une jam nga vlora e jam kritian dem papa dem e jemi race e bukur biondegrouri me shume ngjajme me anglez se sa me turq nuk edi mbase elbasani tropojia te ket

 44. gjergji says:

  Nuk po e kuptoj deklaraten e Berishes.Nuk ka turk pa gjak shqiptari do te thote qe te gjitha grate turke jane mbarsur me shqiptare keshtu sipas Berishes nuk ben perjashtim as e ema e kryeministrit turk Erdogan. Nese thote qe nuk ka shqiptar pa gjak turku atehere duhet pare se cka bere turku ne Vucitol.

 45. ismeti says:

  o salo tu kan perzie krejt ,veq po llomotit spo e din as qka je kah thua e kah sthua ,veq lllalalalalpapapapapapapap .hahahha hajt se boll ke vjedh lena rehat me vllazrit e tu ruso-greko-turqo sllav
  une jam shqiptar nuk i perkas kti lani te felliqur qe shesin e dhe nderin per nji lek TURP

 46. Antitalebani says:

  Idiotizmat e Saliut po na largojne nga Europa.

  Te thuash kemi lidhje gjaku me Turqit, kjo ska fare kuptim.

  Te pranosh faktin qe Turqit me sundimin 500 vjecar kane ndikuar ne kulturen tone, ne gjakun tone, eshte normale.

  Po Sali Talebani te kete kujdes, kur shprehet. Ne shqiperi ska minoritet turk, kurse ne Turqi ka mbi 5 milion shqiptar me identitet te regjistruar dhe qe turqit jane me te keqij se Greket ne asimilimin e tyre. Ish Gjenerali i forcave te armatosura turke kishte lindur ne Kosove dhe nuk eshte se ishte turk i Kosoves, por shqiptar i Kosoves dhe kur vajti ne Turqi, ndryshoi emer e mbiemer dhe jo se donte por se ka ligje.

  Po Sali Berisha shikon prejardhjen nga gjaku. Se kupton qe kultura qe ka kaluar nga brezi ne brez eshte ajo qe na dallon nga greket, sllavet, turqit, etj. Ballkani ka mbi 2000 vjet qe perziet me ilire, italike, greke, persian, mongole, sllave, hungareze, gale, turkofage, arabe, egjiptiane, hune, e ti lere budallalleqet e gjakut.

 47. Lomi says:

  Njoni me palle se tjetri.O merhuma e ka fjalen per ne Turqi e jo Shqipni.
  E lexoni mir qe ju dalshin kokordhoket e synit.Osht njisoj sikur tshkoj Erdogani ne Gjermani e ti thote kryeministres gjermone
  se nuk kom taku asnji gjermon pa gjak turku
  kush metet ktu i ofendum.

  1. dymi says:

   Tamam e ke thene. Po a e kupton more trap qe keshtu nuk behet politika? A mund ti thuash nje drejtuesi te nje shteti tjeter qe ka gjak nga fisi i yt primitiv.Race pylli, xhins arrinjsh! Tru me qeliza gomari, ja cfare jeni ne te vertete!

 48. whatthehell says:

  e tregoj komplet historine dhe prejardhjen e shumices se shqipfolesve vet krysulltani saleh.per ata qe hiqen shqiptar ne keto faqe,tash e dini kush jane shqiptaret.vetem ata qe lindin pagezohen dhe vdesin kristiane si tan evropa jane shqiptar.kush eshte ndrysh si e permendi salih sulltani dihet prej ku ka ardh prej anadollit dhe kan kap tokat e shqiptareve te shkrete dhe po ju bejne xhamia e po islamizojne vendin tuj bertit me autoparlanta ne arabisht.shqiptare evropiane jane vetem ata kristiane katolik-ortodoks qe jane edhe sot ashtu si para 500vjetesh,jane arbereshet dhe arvanitasit trima.tash kuptohet pse e lan vendin para 500vjetesh,fara turke mbushi vakumin me tabore jenicerash shqipfoles.ti je gjak me turqit o sali turku ne te tjeret nuk jena.kena fen e gjergj kastriotit e te arberesheve e arvanitasve.

 49. arben says:

  kushedi sa gezohen shqipfolsat e kosoves dhe te maqedonis me kte deklerate idiote qe beri sali k…,do te kisha qef te lecoja komentin e plakut,hajriut,alpinit etj sepse nuk po shof qe te komentojne ktu dhe komentojne vetem kur i thon voriopiriotet se jeni turq.pse keshtu,me siguri doli e verteta ne shesh dhe nuk kane cvare te thone. prandaj qe ta ngulni mire ne tru se cdo gje mund te ndrohet por gjaku dmth DNA nuk ndrohet.mos dilni e na thoni qe jeni shqiptar turkoshak islamista taliban te felliqur

  1. hellas says:

   arben
   Ate qe thote berisha eshte mendim personal i tije, nuk eshte
   hera e pare qe ai leshon deklarime prej te cmenduri, ai shume
   here ka bere veprime dhe deklarata antikombetare,,te krahasosh
   popullin shqiptar me ate turk duhen prova shkencore dhe historike,

 50. e verteta says:

  me vjen keq qe keni shkeputur fjalin nga konteksi.Kryeministri e ka fjalen qe Tueqit kane gjak shqiptari pasi jane stergjyshet tona ato qe kane palluar ushtaret e administratoret turq.

 51. Petro says:

  Megjithese budallalleku i rradhes i ketij budallai mund te na beje per te qeshur, nuk eshte edhe aq per te qeshur. Ka me shume se njeqind vjet qe pseudo akademike serbe dhe me gjere po perpiqen ti mbushin mendjen botes se shqiptaret nuk jane autoktone per te ardhur diku nga azia qendrore, nga ku vijne me te verete turqit osmane. Keto deklarata “vellazerore” shpien uje ne mullirin e kesaj propagande!
  Sa per ftesen qe i behet turkut per te festuar me vellezerit e nje gjaku shpalljen e pavaresise nga vellai i madh, kjo po qe eshte gallate fare.

 52. APOKALYPSIS says:

  S’thone kot nga budallai dhe i cmenduri degjon te verteten!! Te pakten e pranove hapur o Salih qe ti dhe e gjithe fara jote (nga Shkumbini e Siper deri ne Kosovo + Elbasoni) jeni ajo fare e lige qe u la neper Ballkan si metastazat e kancerit!!
  Nuk na shojte kuriozitetin lidhur me Sheqeren tate, c’lloj turku t’i ket hyp siper (se luokeve nuk ka burre qe t’ua hyp) …!?!?

  Ju coi ne origjine o allbvane me ne fund dhe ju vjen dhe inat per kete!! Nese nuk e ndjeni veten te tille pse beni blla blla si cingiet neper bllogje, e nuk mblidheni te gjithe sic bejne e gjithe bota e t’i tregoni vrimen kesaj qenie qe po ju perdhos ne kete menyre??!?
  yyyyytteee popull me kot nuk eshte pare, vetem te futet neper vrima di dhe te bej trimin qe andej … dhe sa trima qe te hiqen nga vrimat pale ha ha ha !!

  A se harrova, dhe behen trima dhe kur ju jepet rasti te dhunojne shtresa te pambrojtura si plaka gra apo femije duke i bastisur e dhunuar neper shpite e tyre!!
  Te drejte ka Sala qe ua gjeti vellezerit me ne fund!!

  1. Zigur Qarri says:

   Palle lexoje mir shkrimin,se nuk eshte rast per te vjellur vrerin antishqiptar.Edhe me historin e Shen Kozmait si pall e tregove.

   “Çdo delegacioni turk që unë takoj, pasi merr fund pjesa zyrtare unë ju shtroj një pyetje. Cili nga ju ka gjak shqiptar në deje? Nuk kam gjetur deri më sot asnjë. Juve zoti kryeministër nuk ja u kam shtruar ndonjëherë këtë pyetje se jam i sigurtë që nuk bëni përjashtim,” tha Berisha.

   Pra palle,turqit kan gjak shqiptare thote Zeusi dhe jo shqiptaret kan gjak turk.
   Greket kan gjak shqiptare dhe jo shqiptaret gjak grek.
   Dhe tjeter here ki durim,lexoi shkrimet deri ne fund se behesh karagjoz.

   1. Sara says:

    Te lexoj???Ty te duket qe nje si ky lart di te lexoj?Mos i kerko shume tani…boll qe di te dixhitoj ato 2-3 germa ne tastiere,gjithmone nese e ben vete dhe kete.Lere te shkretin se e ka nga acidi i madh i detergjenteve qe perdor per te lare toilett-et greke.C’pret nga keta grekofilet aman?Keto jane si ai qeni qe u hedh padroni kocken (ne kete rast lemoshen)dhe keta kercejne e tundin bishtin ne cdo komande te tij.E kane barkun bosh dhe duan ta mbushin…per kete jetojne e asgje me shume.Madje tani qe po e mendoj,krahasimi me qenin ofendon kete te fundit…prandaj po i krahasoj me Hicin me mire!

    1. arben says:

     moj sara nuk na the ndonje gje per temen apo tu be qefi qe gjete vllezerit e tu e fillove tani te ndrosh teme duke share vorioepiriotet

     1. Sara says:

      Per temen mund te te them qe eshte devijuar komplet thelbi.Berisha nuk ka diskutuar prejardhjen e kombeve por zhvillimin e historise ku ketyre popujve u eshte kryqezuar rruga per nje periudhe te gjate kohe dhe si pasoje kane ndikuar ne menyre te pashmangshme te njeri tjetri.Cfare ka ketu per te therritur skandal?Kjo deklarate as nuk gjykon per mire apo per keq,as nuk ndikon por thjesht konstaton!Grekofilet i shaj dhe do i shaj sa te kem ze sepse sic po tregojne edhe ne kete diskutim jane aq te ceket sa me s’ka.E para zgjedh si aleat 1000 here me mire kete shtet te madh laik dhe te karakterizuar nga nje myslymanizem mjaft te moderuar sic eshte Turqia ne vend te ketij micro shteti te sajuar thellesisht i nje ortodoksie te semure,konservatore dhe ekstremiste si Greqia.Une jam ateiste.I respektoj fete per te mirat qe i kane sjelle njerezimit dhe i denoj per fatkeqsite qe i kane shkaktuar atij.Nuk me pelqejne keto sulme per te nxjerr nje fe superiore ndaj tjetres…ndoshta po te hapnit librat e mos shkruanit pa llogjike do kuptonit se historikisht nuk jane larg njera tjetres per nga dinamikat.Feja ekstremiste duhet denuar.Une fene e konsideroj zgjedhje personale ne baze te ideologjise qe eshte me afer meje,feja nuk duhet te jete e lindur.Kush ka dashur ti konvertohet myslymanizmit ka qene i lire dhe eshte i lire ta bej,anasjelltas per krishterimin…Keto jo po kemi qene keshtu,jo po kemi qene ashtu mua me duket se sjellin vetem percarje qe shume e ndajne kete komb.Ndoshta prandaj kesaj teme i meshohet kaq shume pikerisht nga grekofilet!!!

      1. arben says:

       ajde mendje ajde e para saliu ka thene se jeni i njejti gjak me turqit dhe se i keni vllezer e dyta;si na qenke ateiste kur shan greket se jane hristian dhe mbron turqin me islamizmin e saj modern<na e shpjego pak cvare kupton me islamizmin modern se une nuk e kuptoj se cvare mut islamizmi eshte ky e treta;per ty personalishte me behet qefi kur e citon qe je me turqin,arabin,iranin,turkistanin,pakistaninpor gjeja e vetme qe me shqetson eshte se flet ne emer te shqiptareve,nderkohe qe nuk keni asgje te perbashket me shqiptaret te vertet dhe kte gje e vertetoi sali k… ne turqi dhe e fundit;ferexhen e heq naten apo fle me ate ne koke? shqiperia e shqiptareve kosova e turqeve,ajt salam sallami

       1. Sara says:

        Ik bej dhe nja 2 klase shkolle,pastaj ndoshta mund te kesh ndonje mundesi me shume per te kuptuar ate c’ka kam shkruar une.E nese nuk e kupton serisht,mbaroje njehere gjithe ciklin e fillores dhe riktheju prape leximit.Nuk eshte kurre heret e as vone…Cfare them une e ca thua ti!!!

        1. arben says:

         ti me siguri ke bere shkollen e xhamisne kosove prandaj mban veten kaq te zgjuar,ju mesojne aty se si te beheni taliban.a te hengret lopa ty moj talibane e vockel,me tregon shkollen mua ti u bete ju sherbetoret e ferit te flisni per kulture dhe shkolla.nuk me the ferexhen e heq naten

         1. Sara says:

          E si te mos te ta tregoj shkollen une ty???Ti nuk di as te shkruash e jo me te llogjikosh dhe te argumentosh.E para jam nga Tirana dhe e dyta shkollen e kam mbaruar ne perendim,atje ku ty s’te fusin as per portier te dera.Kam mbaruar nje universitet laik qe me ka bere te kem miq te krishtere dhe myslymane te moderuar.Vetem te kesaj species tende nuk kam njohur askend,sepse si te thashe ty as te dera s’te linin.Ferexhene nuk e mbaj dhe as e kam mbajtur ndonjehere.Por po ta mbaja do ta mbaja me krenari nese do ishte zgjedhja ime…nuk eshte ferexheja qe do me turperonte mua.Do me turperonte te isha injorante si puna jote.Kjo e fundit po qe do me nxinte faqen,habitem se si nuk te nxihet ty?!Njerez me kapacitet te reduktuar si puna jote eshte mire te shkojne e te rrine bashke me ate lopen,”qe keshilloje te me hante mua”.Aty e ke vendin ti,ne boten shtazore.Ferri i vertete dhe jo “feri”si ke shkruar ti(uroj ne fund te ciklit qe te keshillova mos gabosh me)eshte injoranca.Shoh qe i vetmi ketu qe jeton brenda tij,je ti.

          1. arben says:

           injorance eshte te mos di te shprehesh e te mos kesh ide dhe mendime te llogjikshme e jo gabimet ne shkrim.pastaj une moj turkoshake di te shkruaj e te lecoj 5 gjuhe dhe ne qofte se bej ndonje gabim shkrimi besoj se me lejohet,ndersa ti nuk je ftuar ketu te besh korigjim drejtshkrimi.une te komentova per ate cvare the ti,se jeni i njejti gjak me turqit dhe jo per shkollen tende qe ke mbaruar me leket qe i ka vjedhur babi tend nga populli shqiptar.a e di se cvare je ti?ti je 1 islamike qe perpiqesh te behesh me zor perendimore duke bere 2 vjet shkolle ne itali dhe mendon se u bere perendimore.dhe se fundmi do te kisha qef qe te bisedonim nga afer per tema te ndryshme e ta shikonim se kush eshte me i pergatitur.gezuar pashket te tere te krishtereve kudo qe jan

          2. Sara says:

           Po ta shkruaj ketu lart pergigjen e asaj c’ka ke shkruar poshte sepse nen shkrimin tend nuk ma jep opsionin “pergjgju”.Aq i dobet eshte komenti yt sa e cove dhe rrjetin ne tilt dhe refuzon ti pergjigjet nje nuliteti te ketyre permasave.Kam frike ta imagjinoj zotrimin qe i ben atyre 5 gjuheve te huaja duke patur parasysh shqipen qe ke.Di te “lecosh”5 gjuhe e jo te “lexosh”.Po ta bej korrigjimin edhe pse ti shkruan “korigjim”.”Cvare” qe i bie te jete cfare ne shqip…Ah sikur te kishte investuar edhe yt ate te ty ashtu si beri i imi me mua,c’mrekulli do te ishte!!!Por do ti kete konsideruar leke te cuara dem!Feja nuk eshte kriter per tu quajtur shqiptar,gjuha ne te kundert eshte kriteri i pare.Keshtu qe une e plotesoj kete kriter,ndersa ti jo e si rezultat ti nuk je shqiptar ndersa une po.Kur te mbarosh ciklin fillor ndoshta mund te vije dita qe te diskutojme bashke…deri atehere kam frike se eshte e pamundur.Gezuar pashket te gjithe te krishtereve kudo qe jane!!!Gezuar te krishtereve te qyteteruar,civil,te moderuar,te ndershem e besimtareve te vertete…ne vecanti atyre shqipetar.Perjashtoj nga urimi qeniet e papercaktuara qe fe te vetme kane urrejtjen,antishqiptaret dhe grekofilet percares!!!

 53. Ivani i madh says:

  Me kete e tregove qarte seje krye keput shkatrues i ketij kombi e vendi me deklaraten e fundit se ti ne familjen tende ke gjak serbi nga jot shoqe gjak greku nga mbesa e tani renjet e perziera me gjak anadallaku ku ben pjese e ti o panxhar i kuq se te te them panxhar Maliqi nuk prodhon tani.Tani votoheni kete pallosh gomari qe ta fshije nga harta Shqiperine tone DUKE FILLUAR ME DETET E KUFIRIN TOKESOR TE PA SHENUAR

 54. Epiri says:

  Ketyre Shqipove si puna e Berishes her ju duket Vetja Azere, Here Turq e Here Arabe, spo e marin vesh te shkretet se cdreqin jane. Falenderoj Zotin dhe te paret e mi qe te pakten njoh me se miri prejardhjen time Vllehe Voskopojare*Latine*

 55. Toni.I. says:

  SI gjithmonè tè ndamè dhe tè pèrçamè nga politika primitve e srb,
  mendèsi anadollake pa receta demokratike.Turku po turk mbetet mos
  harroni vetèm GJermanija janè mè shumè se 10 mijon turq ,ç’presim
  nga ai vend i varfèr nè çdo drejtim .SHqiptarèt duan EUROPèN .

 56. petrit gjoni says:

  HASANA BARABA
  REZIL E KATIL
  ME GJAKUN MOS BEJ SHAKA
  SJEM KOPIL E BADJAVA
  QE PREJ PIROS DERI TEK GJERGJI
  QE PREJ GJERGJI TEK ISMAILI ,
  SNA NDERON GJAKU SAL BANDILLI

  PO PSE MORE MIQ TE DASHUR KAQ KEQ QENKA KATANDISUR KY KRYEMINISTRI YNE

 57. Ateisti says:

  Po ky SALI BERISHA éshte i sémure nga mendja? E shkreta shqipni ne çfaré duarsh ke rén ti…

 58. lora says:

  do ishte interesant nje prononcim i Kristo Frasherit per kete teme.Megjithese e ka thene njehere se nga pushtimi osman , Shqiperia nuk pati asnje perfitim, asnje kanal lullues apo vadites nuk lane mbrapa otomanet.Mbyllen shkollat shqipe dhe zhduken linguistet shqiptare.Nderkohe qe lejonin shkollat greke dhe sllave. Pra ku na qenkerka fshehur gjithe kjo miqesi qe na e zbuluaka sot Berisha,,,
  nE JEMI RRACE INDOEUROPIANE , ARIANE, TURQIT JANE MONGOLE,
  NUK JANE GJAKU YNE.

 59. lora says:

  do ishte interesant nje prononcim i Kristo Frasherit per kete teme.Megjithese e ka thene njehere se nga pushtimi osman , Shqiperia nuk pati asnje perfitim, asnje kanal Kullues apo vadites nuk lane mbrapa otomanet.Mbyllen shkollat shqipe dhe zhduken linguistet shqiptare.Nderkohe qe lejonin shkollat greke dhe sllave. Pra ku na qenkerka fshehur gjithe kjo miqesi qe na e zbuluaka sot Berisha,,,
  nE JEMI RRACE INDOEUROPIANE , ARIANE, TURQIT JANE MONGOLE,
  NUK JANE GJAKU YNE.

 60. pisi says:

  pse mos tallin trapin turqi, greket, sllavet, Europa e mbare bota me ne
  kur behemi egersira dhe mohojme IDENTITETIN ATDHEUN dhe KOMBIN tone?!!!!!

 61. Shkelqimi says:

  Po fillojne me ne fund ti thone hapur maskaralleqet. Po fillojne te shkojne ne origjine. E keqja jone eshte se nuk jemi me ne gjendje te qerojme e te zhdukim nga Shqiperia keta pushtues…greker e turqer e nje zot e di sa te tjere…Shqiptaret mikprites, te beses, shpirtmedhenj e zemer flori. Jemi viktime e virtyteve tona… ne kete bote me fqinj te afert e te larget shtazarake. Ooooo ZZOOOTT I MADH…pse..??? pse e vodhen SHQIPTARINE… nE ç’vit jemi o ZOT I MADH…??? Ne 100 vjetorin e mevetesise qe gjysherit tane e fituan me gjak kunder grekeve qe nuk lane gje pa shpifur e mashtruar e kunder turqve qe ne shekuj na ç’tjetersuan me krime e masakra ne
  JOSHQIPTARE… Me ne fund po dalin hapur te gjithe… Greker…Turq…Serb…Magjype… yyyyy… ka vend per te gjithe ne SHQIPERI !!! VETEM PER SHQIPETARE NUK KA ME VEND…….

 62. kondi uk says:

  Ky eshte i marre dhe malok i trash 50 breza.Turp te jesh nenshtetas dhe bashkkombas me kete bastard te ndyre.Ndjehem shume i revoltuar dhe i ofenduar si shqiptar nga deklaratat e ketij te c’mendur.Fol ne emrin tend dhe bastrdeve qe te vine mbas o monster dhe kurre nen emrin time.Pty o jashteqitje kombetare.Kjo eshte fyerja me e madhe qe ti i bene kombit dhe popullit shqiptar.

 63. BARO CORROGJAFI says:

  BERISHA KISHTE SHKUAR TEK “NJEREZ TE HUMBUR ” TE AIDA SHTINOS DHE KISHTE KERKUAR RRNJET E GJAKUT TE TIJ,PASI RAME BERISHA DHE TAHIP ERDOGAN KISHIN QENE VELLEZER,KESHTU QE SALI BERISHA DHE ERDOGANI JANE KUSHURINJ TE PARE,PRA NJE GJAK.KESHTU, ME QE SALIU ESHTE GJAK ME ERDOGANIN EDHE GJITHE SHQIPTARET: MUSLIMANE,KATOLIKE,ORTODOSE ,JANE VELLEZER TE NJE GJAKU ME TE GJITHE TURQIT.kY ESHTE NJE LAJM I RENDESISHEM QE NUK MUNDI TA JAPE AIDA SHTINO,POR E DHA ME KRENARI KRYEMINISTRI YNE.TANI I BIE RADHA KUSHURIRIT ,REXHEP0 TAHIP ERDOGAN QE TE KERKOJE EDHE AI PPRONAT E GJYSHIT TE TIJ NE PASHALIMAN TE VLORES .POR KETE DO TA BEJE KUR TE VIJE PER 100 VJETORIN E PAVARSISE SE SHQIPERISE.ATEHERE CAJUPI DO TE NGRIHET NGA VARRI DHE DO TE SHKRUAJE EDHE NJE HERE ME ME FORCE : “SHQIPERINE E MORI TURKU / IU VU ZJARR / SHQIPETAR ,MOS RRI PO DUKU ,SHQIPETAR / NA DEL SALA NJE ZAGAR / SHQIPETAR,/ NA NXIERR VENDIN NE PAZAR, O SHQIPETAR !”

 64. Cakalli7 says:

  Kjo eshte nje fyerje qe u behet shqipfolesve harape, ata nuk jane turq jane race e paster shkretetire.

 65. Elvis says:

  Bravo Dea je nga ose e vetmja qe flet me mend nga keta truthare.Po do doja ti pyesja per nje gje?Ku studiuan ose u shkolluan I.Qemali.Pashko Vasa,N.Frasheri e shume rilindas shqiptare.A ishte Turqia ajo qe kur Greqia ne kohen e xhaxhit donte te sulmonte Shqiperine na mbrojti?Ju qe doni Europen e civilizuar a nuk ishte ajo qe ne 1913 na ndau cope cope dhe tani nuk kane goje te flasin?Qe flisni vetem per turq e turkoshake a nuk ishin Portugalia,Franca,Spanja,Anglia vende kolonizatore ose ku kane edhe sot vende te kolonizuara?A nuk ishin Italia e Gjermania ata qe na pushtuan?A nuk ishin sllavet dhe greket ata qe kane marre toka nga Shqiperia?Perse kapeni vetem me Turqine?Duam apo nuk duam ishte vendi i pare qe na hapi dyert pa viza dhe krijoi me ne nje etregti te lire ku po lulezon edhe sot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82125
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82125
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34801
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34801
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24835
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24835
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X