Gazeta Tema | Archive | Prill | 134
 
Home » 2012 » Prill (Page 134)
Lajme kronike nga Durrësi: Mbyten dy të rinj duke kërkuar kanaçe. Sherr mes afganëve, një i plagosur test

Protagonist i lajmeve të kronikës së zezë kësaj here është Durrësi. Fillimisht raportohet se dy të rinj kanë gjetur vdekjen pasi janë mbytur në lumin Ishëm. Ngjarja ndodhi në Likmetaj dhe dyshohet se viktimat kanë rënë në lumë aksidentalisht. Të rinjtë Ervis Salia dhe Bledar Sinameti, 20 dhe 23 vjeç janë banorë të zonës. Ata […]

Lexo me shume »
Milena Harito: Këmbëngulja për të mbajtur pushtetin me çdo kusht ka rrënuar gjithnjë Shqipërinë test

Milena Harito mund të konsiderohet ndër shqiptaret e para që nisi punë në profesionin e saj, pas largimit nga Shqipëria, fill pas rënies së regjimit komunist. Studente me medalje ari në informatikë, ajo zgjodhi Francën, ku në prill të vitit 1991, nisi punën si inxhiniere informatike. Vetëm një vit më pas, vendosi të heqë dorë […]

Lexo me shume »
Juve fiton bindshëm me Napolin, -2 nga Milani (VIDEO) test

Juventus ka përfituar nga hapi i gabuar i Milanit për të shkurtuar në dy pikë diferencën me kreun e renditjes dhe për të rihapur luftën për titullin kampion. Skuadra e Antonio Kontes ka mundur 3-0 Napolin në një përballje pa shumë histori mes dy ekipeve ku vendasit kanë dominuar ndjeshëm gjatë të gjithë ndeshjes. Bardhezinjtë […]

Lexo me shume »
Arben Imami vendos komandantin e Flotës pa dekretin e Topit test

Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami anashkalon Presidentin Topi dhe emëron me një urdhër të thjeshtë Komandantin e Flotës. Kështu, kriza në marrëdhëniet qeveri-Presidencë, njëlloj si në rastin e emërimeve në diplomaci, po krijon boshllëqe edhe në sektorin e Mbrojtjes. Faktet që verifikohen të shtyjnë të dyshosh në pezullimin e komunikimit ndërinstitucional, apo një dakordësi relative, […]

Lexo me shume »
Statuti i Aleancës Kuq e Zi, ja pikat kryesore të programit test

Pasi kane deklaruar se synojnë te mbërrijnë ne 1 milion anëtarë, regjistrimi ne gjykate ishte hapi i fundit i shndërrimit te Aleancës qytetare Kuq e Zi, ne partine politike me te njëjtin emër. Programi politik i kësaj force te qendrës dhe me tone te forta nacionaliste, është i ndërtuar mbi 9 shtylla kryesore, te cilat […]

Lexo me shume »
Brad Pitt, një yll që 12 vjeç (FOTO) test

Brad Pitt konsiderohet si simboli i bukurisë mashkullore. Aktori i njohur në fakt, ka qenë mjaft tërheqës që fëmijë. Kjo duket në disa foto të të tij në moshën 12-vjeçare, të cilat nuk janë shfaqur më parë.

Lexo me shume »
Supergol nga Trezegol (VIDEO) test

Sulmuesi veteran francez David Trezeguet nuk ndal së shënuari gola të bukur. Në fitoren e River Plates ndaj skuadrës Ferro, Trezeguet shënoi një dopietë. Të parin e shënoi nga penalltia ndërsa golin e dytë me një goditje fantastike. Shijojeni!

Lexo me shume »
Inter, fitore të çmendur ndaj Genoa-s 5-4 test

E pabesueshme në San Siro. 9 gola, 4 penallti, 2 kartona të kuq. Në fund fiton Interi 5-4 ndaj Genoas. Pas një pjese të parë të dominuar nga zikaltrit skuadrat shkuan në dhomat e zhveshjes me rezultatin 3-0 për Interin me dy gola të Militos dhe një të Samuel. Në pjesën e dytë, Moretti dhe […]

Lexo me shume »
Arrestohet bosi i “Cosa Nostra” test

Policia tajlandeze arrestoi dje në mbrëmje, në aeroportin e Bangkokut, si pjesë e një operacioni të Interpolit, mafiozin Vito Roberto Palazzolo, i cili konsiderohet si një prej bosëve të mafias siciliane, “Cosa Nostra”. Ai është gjurmuar falë kontrollit mbi profilin e tij dhe disa miqve të tij në “Facebook”. Operacioni për kapjen e tij ishte […]

Lexo me shume »
Kuba feston Pashkën pas 50-vjetësh ndalimi test

Qeveria komuniste e Kubës e ka shpallur “të Premten e Madhe të Pashkëve” ditë festive, pasi për një gjë të tillë bëri kërkesë Papa Benedikti XVI gjatë vizitës së fundit në ishull. Qeveria tha se presidenit Raul Kastro mori vendimin pas “suksesit të vizitës së jashtëzakonshme”. Në vendim thuhet se më vonë do të vendoset […]

Lexo me shume »