#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Vladimir Lenini u helmua nga Jozef Stalin

Themeluesi i komunizmit rus, Vladimir Lenin, vdiq pasi u helmua nga pasuesi i tij politik, Jozef Stalin. Kështu pretendon historiani rus, Lev Lurie. Ai beson se ndërsa Lenini ishte në gjendje të keqe shëndetësore, Stalini mund t’i ketë dhënë dorën e fundit pas një përplasje të hidhur.

Lenin, që fillimisht mbështeti ngritjen e Stalinit në pushtet, më vonë nisi të pozicionohet me Leon Trockin.

Përpara vdekjes, Lenini kritikonte metodat e ashpra të Stalinit dhe natyrën e tij ambicioze.

Madje ai pati sugjeruar se Stalini duhej të largohej nga pozicioni i Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Komuniste.

Historiani Lurie thotë se helmimi u bë metodë e preferuar e Stalinit për të ‘trajtuar’ armiqtë e tij.

“E bukura është se truri i Leninit akoma ruhet në Moskë, kështu që ne mund të hetojmë,” tha Lurie.

Teoritë popullore thonë se Lenini vdiq nga sëmundja seksualisht e transmetueshme, sifilizi.

Trupi i tij i balsamosur është akoma i vendosur në një mauzoleum në Sheshin e Kuq.

19 komente në “Vladimir Lenini u helmua nga Jozef Stalin”

 1. Ben Chicago says:

  Race e keqe komunistat vrisnin njeri -tjetrin,e perhapen kete fare te mallkuar ne 1/2 e botes,per fat te keq edhe ne Shqiperi ,ku akoma jetojne nje pjese e bolshevikeve te kuq .Te gjitha ato vende qe shpetuan nga kjo murtaja jane parajse,ne te gjitha vendet ish-komuniste akoma vuajne,ishte epidemi e rende,do duhen shume vite qe te sherohen

  1. bugaxhiu anglez says:

   Mos u anko se ene ne kemi 1 komunist te shquar qe ne 68 anetar partie naltmadhnia e tij sulltan Berisha

  2. antonio says:

   Komunizmi eshte SISTEMI ME I DREJTE E ME NJEREZOR NE BOTE,NDERSA KOMUNISTET NJEREZIT ME TE MIRE NE MENYRE TE PAKRAHASUESHME ME KRIMINELET E KAPITALIZMIT!!!Ju zagaret,qe keni bere PASURI me gjakun e popullit,doemos,qe nuk e doni ate sistem,por shpejt popujt do te NGRIHEN e do t’i tregojne vendin ketij sistemi GJAKPIRES!!!
   LAVDI KOMUNIZMIT!!!MALLKUAR QOFTE KAPITALIZMI!!

   1. Ben Chicago says:

    Bravo Antonio, me kenaqe,keshtu si ty jane pjesa me e madhe ne kete site,,,Lavdi Komunizmit,,haha

    1. fule says:

     Mos u lodh o truthare se shqiptaret se kena provuar akoma ate qe ti pretendon. Dhe kjo fale politikes se qelbur te idhullit tuaj SALI.

     Fatkeqsisht ky milet i pjerdhur si puna jote ra nga adhurimi i Enverit ne adhurimin e Saliut. Po natyrisht provincialet qorra si raca juaj nuk mund ti kuptojne dot pasojat.

 2. upthearse says:

  hani te pasurit,vdekje e shushunjave te konsumit kapital.komunizmi eshte per burra,kopiltalizmi eshte per gra kurva.

 3. Ben Athens says:

  Ke te drejte adash (Ben Chicago) – te gjithe ata qe shkruajne ketu jane komuniste… Por kujdes se ti je vizitori me i rregullt i Temes (zerit sic e quan).Do te te perjashtojne nga partia dhe do ngelesh rrugeve…Prandaj sa s’eshte vone hidhu andej nga 55-a,kane ngelur thate fare ata…Atje i ke te tute…Dhe ku je : mos ndaloni se bertituri ne kor “sali-enver jemi gati kurdohere” deri sa ta shkaterroni fare komunizmin…Te rrosh vete se mendja te ka lene shendene…

 4. Andrea says:

  Ben Cikago qenke nje trap qe se paske shokun,por sidoqofte je nga ajo periudhe e Benkave me shumice mbas filmit (Beni ecen vrte)keshtu qe nga ky prodhim ka edhe njeres te devoicem por edhe si puna tende qe jo ne Cikago te jetosh por edhe ne Hene te vesh prape trap mbetesh.Kujdes laji dyshemet mire qe te shikosh kush eshte kmunizmi.

 5. tani says:

  Ben Chicago ka idhull kryekriminelin dhe ish sekretarin e partise komuniste Sali Shpellarin,ndaj duhet “respektu” si mbeshtetes i kusarit Sali Bisha!

 6. nardi says:

  Teorikisht,komunizmi eshte nje sistem shume i mire,por siç thashe,teorikisht.Problemi eshte se kjo bote nga fillimet e saj e deri tani nuk ka pasur ndonjehere ndonje sistem te drejte,apo te mire.
  Demokracia e Athines,ishte e bukur si fjale,Liri e Popullit,por nderkohe qe politikanet e populli grek mbanin fjalime,sklleverit nuk kishin asnje te drejte.
  Pra nuk ka lidhje sistemi,por personat qe jane ne krye te sistemit.Lenini,Stalini,Mao,Hrushovi,Fidel Kastro te gjithe njelloj kane qene(Kastro rron akoma),problemi qendron tek lakmia per pushtet e drejtuesve.
  Megjithate para 20 vitesh,te gjithe ne do ta shanim komunizmin,pyetja qe me lind eshte:A mos dikush ka pasur interes qe ti mbante mberthyer disa vende nen egersine e komunizmit,e pastaj keto te fundit te kerkonin Demokracine aq te dashur,me te gjithe te mirat qe ajo na ka sjelle.Cilat te mira?Kapitalizmin dhe arritjet e tij.Cila jane arritjet?Po pse kriza ekonomike dhe te gjitha problemet qe mbart ajo,nuk jane arritje te sistemit demokratik.
  U zgjata pak,por kjo ishte me shume nje pergjigje per Ben Cikago.
  Thuhet o Beno,te pakten une kam degjuar dhe lexuar,qe John Fitzgerald Kennedy kishte mendime qe i afroheshin ideve komuniste(shume te keqija u bu-buja),nje nga keto ide,te cilen Kennedy donte ta bente realitet,ishte nxjerrja jashte loje e Federal Reserve.Si perfundim kjo ide e Kennedy nuk u kthye ne realitet.Dikush,me siguri nje komunist i poshter,i qelloi!!

  1. hajriu says:

   Thjesht dhe sakte fare komunizmi eshte nje utopi … dhe ketu mbyllet kjo histroi me degjenerata komuniste . E pe mbreme emisionin e Blendi Fevziut ? Ai eshte komunizmi . Besoj se gje me te urryer ne bote se komunizmi dhe komunistat nuk ka . Jane pasojat e atij komunizmi qe edhe sot ne jemi ne kete gjendje , se udhehiqemi akoma nga po ato kurva komuniste qe jane indoktrinuar nga enver kurva , ku pabesia , thika pas shpine dhe maskaralliku ishin mese normale.

  2. Ben Chicago says:

   Nardi, komunizmi u provua ne 1/2 e botes dhe rezultati dihet,ne e provuam ne kurriz.A eshte kapitalizmi sistem i shkeqyer??!Jo,por eshte me i miri nga ata qe jane provuar.Po te jap nje shembull te thjesht per diferencen midis ketyreve dy sistemeve; Korea, me 1953 pas nje lufte u nda; ne K. Veriut ( komuniste, sot mbizotron mjerimi dhe uria),dhe K .Jugut( kapitalizmi,nje nga vendet me te zhvilluara te botes,nje mrekulli).Pra i njejti vend i njejti popull,dy te kunderta.Ky eshte komunizmi juaj.

   1. nardi says:

    Komunizmi nuk eshte i imi apo i joni,mo shoku.Siç kam shkruajtur me siper,nuk ka sistem te mire apo te drejte.Une nuk jam as komunist,as demokrat.Une jetoj ne nje vend demokrat,Itali,me te vertete siç thua ti ne komentin e pare,nje Parajse,dhe ne kete Parajse ku une jetoj,vetem die kane kryer vetvrasje 5 persona.Kjo eshte nje nga te mirat qe na ka sjelle kapitalizmi,globalizimin,shfrytezim burimesh deri ne palce,kur burimet mbarojne,kush pjerdh me per njerzit?
    Ti ke te drejte te mbrosh mendimet e tua,por ne kete bote,nuk ka as komunista as demokrate,as te kuq dhe as blu.Ne kete bote ekzistojne ata qe kane(shume,pa fundesisht),dhe ata qe nuk kane(asgje,perveç punes,te pasigurte).Ne momentin qe dikush(nje politikan,nje drejtues) tradhton parimet e pasurimit pa fund,dhe te pushtetit,te tjeret shoket tradhtojne ate.
    Eshte nje ide e ngulitur ne mendjen e njerzve,qe behen tifoz te Politikes,ketu ne Itali,mendonin se Berlusconi dhe qeveria e tij e djathte ishin shkaktare te krizes ekonomike,te gjithe festuan kur e hoqen Berlusconin dhe ne krye erdhi nje “teknik” Monti,por shume pak e dinin se ky “tekniku” per shume vite kishte qene ne bordin drejtues te Goldman Sachs.Cfare ndodhi me vone?Sot,deri tani te pakten,çdo familje italiane duhet te paguaj 2500 euro me shume taksa ne vit,nderkohe qe rrogat e pushtetarve nuk jane prekur,kane ngelur te njejta.

 7. SKENDER BEU I VJETER says:

  KAPITALIZMI ESHTE SISTEMI ME CFRYTEZUS NE FAZAT MONOPOLIZIMIT TE CDO GJEJE DERI DHE SHENDETIN E NJERIUT KU RITJA E NORMES SE FITIMIT ESHTE LIGJI ME I PAMESHIRSHEM PER SHTRESAT E GJERA,KURSE KOMUNIZMI QE U ZBATUA NGA STALINI DHE PJESA TJETER PAS TIJ ISHTE VETEM NJE KAPITALIZEM MONOPOL EKSTREM I NDERTUAR JO ME RRUGE NATYRALE SI NE SHBA POR ME DHUNE NEN EMRIN E DIKTATURES SE PROLETARIATIT.LENINI DHE TROCKI QE NE FILLIM KISHIN IDENE QE KOMUNIZMI NDERTOHET NE NJE VEND TE PRAPAMBETUR E KUPTONIN GABIMIN E MENDIMIT TE TYRE DHE U PERPOQEN TE MANOVRONIN ME REFORMAT ENEPIT,TE CILAT NUK DHANE REZULTATIN QE ATA PRISNIN DHE NE FAKT PRAKTIKA KOMUNISTE ISHTE NJE DEVIJIM NGA TEORIA E MARKSIT QE E ZHVILLONTE KOMUNIZMIN NE MENYRE NATYRALE SI KAPERCIM SHOQEROR ME TEPER NEPERMJET EVOLUCIONIT TE ZHVILLIMIT KAPITALIST EKONOMIK DHE KETHIMIT TE TIJ NE SISTEM SOCIAL,GJE QE KA NDODHUR NE FUNDIN E SHEKULLIT TE KALUAR DHE ESHTE NE VAZHDIM.PRA KOMUNIZMI ESHTE NJE SISTEM I ARDHSHEM KUR EKONOMIJA KAPITALISTE TE PREGATITE KUSHTET SOCIALE DHE DO KALOJE ME REFORMA GRADUALE NE SHOQERINE SOCIALE DUKE VENE NE JETE 10 PARIMET E FAMESHME TE KOMUNIZMIT QE LANE SI TESTAMENT MARKSI DHE ENGELSI.KUR DO VIJE KJO,KOHEN E PERCAKTOJNE ACARIMET EKRIZAVE KAPITALISTE DHE REFORMAT SOCIALE TE MARA NGA QEVERITE DEMOKRATIKE.NE KETE KUPTIM KOMUNIZMI NUK DO TE JETE SI LUFTE KLASASH DHE REVOLTASH POR SI NJE KALIM NE PAQE SOCIALE NEPERMJET REFORMAVE SHOQERORE TE CILAT NXITEN NGA PARTITE POLITIKEME TEPER TE MAJTA POR DHE TE DJADHTA NDONJEHERE.ISHTE KJO QE FILOZOFI AMERIKAN BERTRAM RASELL BERI QE TE SHPREHET NE PRAG TE VDEKJES KUR E PYETN :CILA ESHTE E ARDHMJA E BOTES SI ZHVILLIM EKONOMIK?-DHE AI U PERGJEGJ MARKSI.

 8. goni says:

  Vende komuniste thua ti Ben Chicago por jo se jane realisht,nuk kane asgje te perbashket me komunizmin, dhe sa per korene e jugut ka arritur aty ku ka arritur nga politikat amerikane per ti treguar botes dhe ty qe te thoni ndryshimet. Po te jap nje shembull me shqiperine. Ne 1990 ambasadori gjerman shkoi tek pishinat dhe nxiste njerzit te hynin ne ambasade, por sot jo qe ambasadori gjerman se ben me ate gje por po ta mbajti bytha shko e hyr ne ambasaden gjermane per te kerkuar ndihme. sale kryekrimineli ska qene asnje dite komunist por anetar ose sekretar i partise se punes dhe jo komunist.

 9. LEDI says:

  SI KE BERE DO TE TA BEJNE ,EDHE STALINI U HELMUA, PO MJERE POPULLI QE VUAJTI, TERRORIN PREJ TYRE,SE QE TE DY VRASES, TE PAMESHIRSHEM KANE QENE.

 10. Blloku says:

  Thjeshte, ne komunizem te gjithe duhet te kene stomakun e njejte. Ne kapitalizem te gjithe nuk mund te ken stomakun e njejte. Kete e kishte kuptuar edhe enveri me stomakun sa tere Tirana.

 11. luli says:

  Mos te harrojne qe te mbajne dhe trurin e Saliut,qe ta analizojne,kur te vdese.Po vdiq,se me sa po shoh se ka nder mend.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22622
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22622
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X