#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Azil ekonomik në Suedi, një mashtrim që na rikujton të kaluarën

Hijet e një mashtrimi të madh kanë përfshirë fshatrat e përmbytura të Shkodrës nga derdhja e HEC-eve gjatë dy viteve të shkuara, fatkeqësi e cila duket se po i ndjek sërish në një formë tjetër. Përnjëherë, banorë të fshatrave të përmbytur, por kryesisht nga Bushati, u ngritën për të shkuar në Suedi, vend në të cilin do të kërkonin azil ekonomik.

Një thashethem i përhapur në fshat, fliste se vendi nordik ofronte azil ekonomik për personat viktima të përmbytjes deri më datë 10 maj të këtij viti. Kaq është dashur që agjencitë e udhëtimeve në Shkodër të shisnin një mal biletash avioni me destinacionin Podgoricë-Beograd-Stokholm, e cila mësohet se kushton rreth 3 mijë dollarë. Shtypi raporton sot se ka pasur banorë të fshatrave që kanë shitur gjënë e gjallë të tyre për siguruara paratë e biletës për të plotësuar ëndrrën suedeze. Nga Policia ndërkohë raportohet se vetëm gjatë ditës së djeshme janë kthyer 50 persona me destinacion Suedinë në pikën e Muriqanit. Gjendja është bërë alarmante, aq sa Mapo shkruan se pritet që në Bushat të mbërrijë një delegacion nga Suedia për t’i shpjeguar banorëve se janë mashtruar se dhe asnjë vend i BE-se nuk ofron azil ekonomik.

Gazeta i ka kushtuar vëmendje gjatë këtyre ditëve një fenomeni të tillë duke shkruar sot se shkak për këtë supërmashtrim ishin bërë agjencitë serbe të udhëtimeve. Legjendë urbane apo mashtrim, një fenomen i tillë paraqet situatën e pashpresë të këtyre banorëve, të cilët të vetmen zgjidhje gjejnë largimin nga vendi edhe pse me shpenzime të mëdha, madje duke ndjekur një thashethem.

 

http://respublica.al/artikuj/2012/5/5/azil-ekonomik-ne-suedi-nje-mashtrim-qe-na-rikujton-te-kaluaren

22 komente në “Azil ekonomik në Suedi, një mashtrim që na rikujton të kaluarën”

 1. daku says:

  te varen ata qe u tallen me njerezit e shkrete,jo nga shteti,por nga mileti

  1. Hasani says:

   Shkaktare na qenka nje agjensi udhetaresh serbe, thuhet, por ne te vertete eshte qeveria rrupalle e Berishes qe i permbyti 3-4 here e nuk u dha asgje nga demet qe u shkaktoi. Ku te vene te shkretet njerez, kur qeveria qe kane s’i do e s’i perfill ?

   1. armand says:

    Agjensi serbe o qeveria e Berishes s’ka ndonje ndryshim o Hasan.

 2. Xeni i mamit says:

  Nga Suedia kam mujtime shum te bukra! Aty njofta Sadien e zemnes time!
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/familja-salgita-lirixen-berisha.html

 3. Cfar dreqi osht ky milet qi don me lon Venecian per me u kalb se ftohti n’Suedi mer jahu. Doktori ka thon qi duhet me e perballu ma me guxim natyren e jo me u qajt e me i bo bisht.

 4. Ben Chicago says:

  Elzir,gazeta Tema po i ndricon dhe ju hap syte shqiptareve,pas nje kohe te shkurter leximi te saj,komunisteve shqiptare ju duket sikur sollen demokracin dhe vetja si demokrat te vertet.Ngushellojne njeri-tjetrin .

  1. Nentori kuq e zi says:

   Per Ben Pjatalaresin fajin e ka gjithmone Gazeta Tema qe ne bashkepunim me Edi Ramen duan te mashtrojne popullin Shqiptar dhe ti thone atyre se ne jemi ne krize ekonomike dhe ne varferi te theksuar..Por..kjo nuk eshte e vertete, ne kemi arritur ketu parajsen ekonomike ,me politika fiskale te shkelqyera, me nje sistem social teper te konsoliduar,perfshi dhenien e ndihmes sociale per nje periudhe 6-mujore me te drejte afrimi te nje vendi pune te pershtatshem per pune kerkuesin,nese ai largohet nga puna ,trajnime te vecanta profesionale nga Zyrat e Punes ne kryeqytet dhe neper rrethe,si pjese e Min.se Punes dhe Ceshtjeve sociale, kemi te drejten e pageses se rroges 13 dhe 14, te drejten e lejes se pas lindjes me pagese deri 80% per 3 vjetet e para pas lindjes ose 100% te rroges vetem nese qendrojne nje vit,ndihme ekonomike per nenat e porsalindura duke i subvencionur me nje pagase fixe mujore per cdo femije te lindur prej rreth 300 Eurosh nga Bashkia deri kur femija te arrije ne moshen 18-vjec,bursa dhe gjysem bursa [per studentet qe paraqesin dokumentacionin e pamjaftueshmerise ekonomike nga familja per te vazhduar studimet, sherbime te specializuara per invalidet,moshat e treta,kemi papunesine me te vogel ne perqindje ne Europe,Sistem shkollor dhe Universitar te shkelqyer,pa ndikime dhe shenja te rryshfetit,diploma qe na njihen anembane neper bote,sistem urban te modernizuar,hekurudha me cmime teper konkuruese ne krahasim me rajonin dhe Europen pa permendur ketu sherbimet qe ofrohen neper trena ,sistem sinjalizimi rrugor te persosur,mirembajtje rrugore perfekte,pasaporte biometrike qe na respektohet kudo pa na futur ne rradha te kota ne aeroporte apo pika kufitare te tjera,pa permendur ketu me pas zgjedhje te lira e te ndershme,fjalen e lire,median e lire,Radio Tel.publik Shqiptar qe ti shikon atje ne Ameriqi, etj.etj Keta qe kane tentuar te largohen kane pasur si mundesi te vetme informacioni dhe komunikimi helmimin qe i ben cdo dite Gazeta tema se bashku me Edi Ramen,dhe fatkeqesisht nuk ndjekin televonin kombetar Klan dhe ABC NEWS,se po ti kishin pare keto te dyja do te kishin degjuar medoemos per keto arritje dhe ne vend qe te shkojne e te emigrojne ne Suedi apo gjetke,do te vinin me varkat e tyre te shpetimit te bere enkas ne pritje te permbysjes se rradhes, nga plazhi i Velipojes ne Durres e me pas me mjetet komforte te udhetimit urban te siperpermendura do te vinin ne Tiranen e Lul Bythes,qe per nje vit ka ngritur me dhjetera qendra sportive,parqe e lulishte,ka hapur 60.000 vende pune,ka ulur cmimet kudo me ane te komisionit per mbrojtjen e qytetarit me Z.Panariti ne krye,biles Lul Bytha do ti ofronte dhe apartamente falas per te pastrehet duke i subvencionuar biles edhe femijet e tyre te shkeqyer me bursa studimi falas.Me falni por sapo pashe nje enderr dhe fatkeqesisht isha ne Austri,ku te gjitha keto qe shkrova jane nje realitet i bukur per ata qe e kane fatin te jetojne atje(une kam studiuar fatmiresisht atje)ndersa ti o Ben pjatalaresi qe te pelqen te quhesh CHICAGO ik e futi na i dore tavell sonte ene mos u mer as me Ed Ramen,as me gazeten Tema ,e aq me pak me Shqiperine se nuk te takon persa i ke kthyer krahet e nuk ke bythe te perballesh me realitetin e problemet qe ne kemi ketu.

 5. tironci says:

  mashtrrimi ka arritur kulmin…

 6. Argita_B says:

  Nuk eshte as e para e as e fundit here qe fatekeqesisht mashtrohen njerez fukarenj!

  1. Po ato te shkret mashtrohen, fukaralliku…. se ai qe ka lek nuk mashtrohet kollaj.
   A KA Qeveri kjo REPUBLIK? apo esht vetem 1 clan mafjoz?
   I coptuan i coptuan!!

 7. Bushatliu says:

  Elzir bashkohem me ty po keto gazetaret e gazetes Tema nuk ja kan iden ku bie Bushati /Bushati sa per dieni nuk esht prekur fare nga perbytja,po ska gje se ndonje dit do te shkruajn se u perbyt nga hidrocentrali edhe Taraboshi

 8. analist says:

  Jemi ne kapitalizem dhe mashtrimi eshte pjese e sistemit.Bushatllinjte dhe shkodranet e permbytur me gishtat V perpjete reflektonin fitore ne Shqiperi nen udheheqsin e tyre shpirteror dhe trupor,Salih Berish katundarin. Pse dalin nje xhiro deri ne Skandinavi nuk eshte ndonje hata e madhe,turizmin e kane gjithsesi ne çmimin e biletes,ngazellehen nga pak mbas stresit qe u shkaktoi Opozita dhe eklipsi i Henes me dergesat e shiut ne viset e tyre demokrate. Derisa besojne idiotizmat e Salihit per eklipset e tmerrshme antishqiptare henore,pse te mos besojne kerkesat e Suedise per krahe shkodrane pune te kualifikuar e sprovuar ne permbytje armiqesore galaktike?

  1. Nentori kuq e zi says:

   Bravo..i madh..kam qeshe me lot tani qe e lexova…

 9. fule says:

  Zagaret si puna juaj nuk lexojne kurre artikullin, thjesht bejne ne menyre rrumpalliste avokatin e djallit, fytyre-qelbit Sali.

  Lexo cfare thuhet, lexo.

 10. hasani says:

  Tek keto fakiret duhet te shkoje Sala dhe ti thote pse duan te ikin nga ky vend i zhvilluar,ku jetojne shume mire,qe edhe katunin do ja beje digital,ku prodhimin do ta shesin on line ne Europe,ku vetem katunari Gjermon merr me teper se ata,pse duan m e leshu te bukeren e dheut,pse?

 11. vlora 1 says:

  Hajt mor burr se shkodrajt kan tan jeten qe mashtrohen nga Saliu se u mashtrun nji her nga Serbi pun e madhe fort

  1. albert prendi says:

   agjensia Ujku i Detit ju ofron bileta me cmime te arsyeshme nisja Rinas Malmo Suedi profitoni me kete cmim edhe azil ekonomik.Nisja behet ne oren 14 30 min ju mirpresin Suedezet me krahe hapur.

 12. dua says:

  ueee sa kom qesh….. mir tu bohet….. ta hap dhe une naj agjensi

 13. Sali Serbi = SS (Sigla demaskuese e Sali Berishes) says:

  Elizir Bushati, akoma gjalle je ti mor qen e zagar i Sali serbit.Ngadal ngadal ke per tu identifikuar dhe ke per te marre edhe ti ate qe pritet ter marre nga revolta popullore kryespiuni i Serbis.
  Bisht qeni ngele mor plehr.

 14. Sali Serbi = SS (Sigla demaskuese e Sali Berishes) says:

  Ne fakt jane duke u zbatuar ato praktika qe u ndoqen edhe mjaft here te tjera keto 20 vjet per te nxitur braktisjen e vendit.Banda e Sali serbit eshte ekzekutorja e ketyre skenareve antishqiptar te shovinisteve Serbo Grek.
  Ne pamje te pare duken si spontane por per njerez te vemendshem nuk eshte veshtire te kuptohet se gjithçka eshte e qellimeshme qysh prej 20 vjetesh.
  Keshtu ngadal ngadal, ne se do vashdoje kjo atmosfere pasigurie ne vend, ne se ne trrenin e kesaj pasigurie te qellimeshme do shfaqen papritur thashetheme qe ngrene mendjen e te pashpresve, Shqiperia, ky vend i mrekullueshem, me gjithe te mirat qe i ka falur zoti, do braktiset nga autoktonet(ata do kthehen ne skllever ne dhe te huaj) dhe do blihet per nje Euro nga bandat dhe grupet mafjoze te fqinjeve tane armiq shekullor dhe padronet e tyre anekand botes.
  Kete misjon ka banda e Sali serbit. Une pyes veten dhe ju qe e keni per nder qe jeni shqiptar: Ne do vazhojme te te bejme gam gam?

 15. Devolliu says:

  Po ç’doni o të uruar gjer në Suedi?
  A nuk e besoni Saliun që e votoni se “Shqipëria është në bum ekonomik e është kopshti më i bukur i Planetit”?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X